40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

11 soruda hamilelik bilgilerinizi test edin

11 soruda hamilelik bilgilerinizi test edin

Hamileliğiniz sırasında çevrenizdekilerden pek çok bilgi edinirsiniz.Tümü iyi niyetle verilen bu bilgilerin hangisi doğru hangisi yanlış diye bazen kafanız karışır.O zaman hemen sizin için hazırladığımız testi yapın, doğruyu öğrenin.

Hamile olduğunu öğrenen anne adayı, içinde ve vücudunda neler olup bittiğini çok merak eder.Ve bu konuda söylenen her şeye kulak kabartır.Tabii her söylenen doğru değildir.Bu konudaki bilgilerinizi test etmek için hamilelikle ilgili testimizi çözün.Test şıklarını işaretledikten sonra doğru cevap ve açıklamaları görebilirsiniz.

HAMİLELİK BİLGİLERİNİZİ TEST EDİN

Bu soruları cevaplayın, şıklarda genel olarak hatalı inanışlar ve bunların yanı sıra doğrular yer alıyor.Bazı doğru bildiklerinizin yanlış çıkması sizi üzmesin, öğrenmenin yaşı ve zamanı yoktur.

1- Aşağıdaki hangi besinlerden hamilelik sırasında kaçınmak gerekir ?

A) CİĞER
B) SALATA
C) SERT PEYNİRLER
D) HEPSİ

DOĞRU CEVAP ( a ) Hamilelik döneminde ciğer ve içinde ciğer bulunan gıdalar yenmemelidir.Ciğerde bol miktarda retinol ( A vitamininin hayvani formu ) bulunur.Bunun fazlası doğmamış bebekte kalıcı etkiler bırakabilir.

SALATA yemek son derece sağlıklıdır, ancak salataların ve tüm sebze ve meybelerin dikkatlice yıkanması gerekir.Salataların topraklı kalması toksoplazma riskini doğurur.Toksoplazma az rastlansa bile son derece tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

HAMİLELİKTE PEYNİR yemek faydalıdır ancak, pastörize olmayan sütten yapılan ve içinde küf bulunduran peynirlerden yenmemesi gerekir.

2- Vitaminler hamilelikte her zaman kullanılacak kadar güvenlidir.

A ) DOĞRU

B) YANLIŞ

CEVAP 

Hamilelik esnasında alınan bazı vitaminler çok faydalı olsa da bütün vitaminlerin anne adaylarına faydalı  olduğunu söylemek doğru değildir.Bu yüzden sadece doktorunuzun önerdiği vitaminleri, yine doktorunuzun önerdiği dozda ve zamanda kullanmanız gerekir.

3- Hamilelikte neden folik asit alınması gerekir ?

DOĞRU CEVAP ( C ) Folik asit B grubu vitaminlerdendir ve anne karnındaki bebeğin hücrelerinin oluşmasında hayati bir rol oynar.Düzenli folik asit alan hamilelerin bebeklerinde spina bifada ve diğer omurga hastalıklarına daha az rastlanır.Folik asitten daha çok fayda görebilmek için bebek sahibi olmaya karar verdiğiniz andan itibaren her gün 400 mikro gram folik asit içeren tabletlerden almanız gerekir.Bu tabletleri hamileliğin 12. haftasına kadar aksatmadan almanız önemlidir.Aynı zamanda folik asit açısından zengin yeşil yapraklı sebzeler, tahıllı ekmekler ve kahvaltı gevrekleri de diyetinizde yer almalıdır.

4- Göğüsleriniz ne kadar büyükse o kadar çok sütünüz olur.

CEVAP

Göğüslerinizin büyüklüğü ile süt üretimi arasında en ufak bir bağ yoktur.Sütü üreten, göğsün kendisi değil içinde bulunan süt bezleridir.Büyük göğüslerin çoğu yağ dokusundan oluşmuştur ve yağ dokusu süt üretimini etkilemez.Göğüsleriniz ne boyda olursa olsun rahatlıkla bebeğinizi emzirebilirsiniz.

5- Hamilelikte ne kadar kilo almak gerekir ?

DOĞRU CEVAP ( C ) Hamilelikte ortalama 7-18 kilo almak normaldir.Tabi bu durum kişiden kişiye büyük farklılık gösterebilir ve 9 ay süresince bu sınırlardan daha az ya da çok kilo alabilirsiniz.Ayrıca hamilelik sırasında kadınlar değişik dönemlerde kilo alırlar kimilerinin karınları 4 aylık hamileyken belirgin bir hal alırken, kimileri 6 aylık hamile oldukları halde karınları büyümemiş olabilir.Hamileliğiniz boyunca sizi takip eden doktorunuz aldığınız kiloyu uygun buluyorsa bebeğinizin gelişimi haftasıyla uyumluysa bir sorun yok demektir.

6- Her hamilenin vücudunda çatlaklar oluşur ?

CEVAP ) Her hamile kadının vücudunda çatlaklar oluşmaz.Bu durum tamamen kişinin cildi ile bağlantıldır.Ancak hamileliğinizde ve sonrasında kullanacağınız çatlak kremleri vücudunuzda oluşabilecek çatlakları önlemeniz açısından yararlı olabilir.Çatlaklar karın bölgesi dışında, kalçalarda, bacağın üst bölümlerinde, göğüslerde hatta kollarda bile bulunabilir.Doğumdan hemen sonra çok belirgin olan çatlaklar zaman içinde, vücut eski şeklini alırken daha az belirgin hale gelirler.

7-On iki haftalık hamileyken bebeğinizin nereleri gelişmiştir ?

DOĞRU CEVAP ( D ) İnanılmazı zor da olsa hamileliğin 12. haftasında bebeğiniz tamamen oluşmuştur ancak çok küçüktür.Hamileliğin ilk 3 ayını kapsayan 12 hafta bebeğin en çok gelişim gösterdiği dönemdir.Bundan sonra bebeğiniz daha da güçlenmeye başlar.Tırnakları oluşur ve incecik kemikleri güçlenir, kalınlaşır.Hatta parmaklarını oynatmaya ve yutkunmaya başlar.

8- Aşağıdakilerden hangisi bebeğinizin cinsiyetini yüzde 100 doğru tespit eder ?

DOĞRU CEVAP ( A ) Amniyosentez bebeğin rahim içinde bulunduğu amniyo sıvısının incelediği teste verilen bir isimdir.Genetik bozuklukları saptamak için uygulanan bu test esnasında bebeğin cinsiyeti hiç bir kuşkuya meydan vermeyecek şekilde öğrenilir.Aslında ultrason sayesinde bebeğin cinsiyetini görmek mümkündür, ancak bu test bazı yanılgılara yol açabilir.Gebeliğin 16. haftasından önce kesinliği yoktur ve az da olsa yanılma payı vardır.Ultrasonda bebeğin cinsiyetini saptanabilmesi için bebeğin pozisyonunun uygun olması ve uzman kişiler tarafından bakılması gerekir.Henüz bebeklerin cinsiyetini anne karnındayken belirleyebilecek bir kan testi mevcut değildir.

9- Nerede isterseniz doğum yapabilirsiniz ?

Doğru!

Kanunen nerede isterseniz doğum yapmanızı engelleyecek bir hüküm mevcut değildir.Ancak yine de tam teşekküllü ya da doğum esnasında oluşabilecek acil durumlara müdahale etmeye yeterli teşkilatı olan sağlık kuruluşlarında doğum yapmak önemlidir.Özellikle daha önceki hamilelik ve doğumlarında sorun yaşamış, çok minyon ya da çok kilolu, epilepsi, tansiyon, şeker gibi hastalıkları olan ve bebekleri doğru doğum pozisyonunu almamış anne adaylarının tam teşekküllü hastanelerde doğum yapmaları daha uygundur.

10- Aşağıdaki sebeplerden hangisi sezaryen doğum yapmanızı gerektirir ?

DOĞRU CEVAP ( D ) Eğer bebeğiniz sıkıntıdaysa ve bir an önce doğması gerekiyorsa ve bir an önce hemen sezaryene alınabilirsiniz.Bebeğinizin pozisyonu ters ve doğumunuz çok yakınsa doktorunuz sezaryeni tercih edebilir.Doğum yapacağınız tarihe yakın bir tarih için önceden sezaryen günü tespit eder.Doğuma yakın olan bir bebeğin ultrason ile 4500 gram dan ağır olduğu tespit edilmiş ise sezaryen doğum tercih edilir.

11- Doğumun başladığını doğrulamak için rahim ağzının ne kadar açılmış olması gerekir ?

DOĞRU CEVAP ( B ) Rahim ağzı 3 santim kadar açıldıktan sonra doğumun başladığı söylenebilir.Bu açılmadan önce hissedilen sancı ve kasılmalar rahim ağzının yumuşamasını ve açılmasını sağlamak içindir.Ön sancılar saatler sürebilir.Bu ön sancılar sırasında bildiğiniz gibi yiyip, içebilirsiniz ancak dinlenmeniz önemlidir.Bu dönemde dinlenirseniz doğum için gereken enerjiyi toplayabilirsiniz.

Bu Haber 39.301 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 03.03.2016 Per 11 : 3

YORUM YAZ
 1. Mnksgoker dedi ki:

  8 doğru

 2. gaye dedi ki:

  Hocam merhaba ilişkiden 1 hafta sonra kahverengi akıntılarım başladı.İlişkide boşalma olmadı.4 gündür eser miktarda devam ediyor. Bildiğim kadarıyla yerleşme kanaması döllenmeden 5 6 gün sonra oluyor bu kadar erken yerleşme kanaması yaşama ihtimalim var mı ?

 3. gül dedi ki:

  17+3Hamileyim 16 haftada doktorum cinsiyetinin erkek gördüğünü fakat kordonun arasinda oldugunu soyledi net cevap vermedi yanilma payi olurmu

 4. hayat dedi ki:

  Slm hocam bebek kacinci haftada yerlesiyor rahmr

 5. melek dedi ki:

  11 soruda 10 doğru yaptım sizin nasıl hanımlar

  1. MNG dedi ki:

   11 soruda 9 benimde bence fena değil😉

   1. admin admin dedi ki:

    İyi.Allah hayırlısı ile kucağınıza almayı nasip etsin.