Reklam
Reklam
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Anne karnında bebeğin cinsiyet oluşumu

Anne karnında bebeğin cinsiyet oluşumu

Bebeğinizin cinsiyete ana rahmine düşmesiyle belli olur.

7 haftalık süreç içerisinde, bebeğinizin içsel cinsel organları -yumurtalık ve testisler gibi- karında oluşmaya başlar.

Erkek ve kadın cinsel organları  bu dönemde aynı görünür çünkü aynı yapılardan türemektedirler. Dokuzuncu  hafta civarında, kızlar ve erkekler farklı şekilde gelişmeye başlarlar.

Kızlarda, bacakların arasındaki dokudan küçük bir tomurcuk çıkmaya başlar. Bu tomurcuk klitoris haline gelecektir.Tomurcuğun altında bir oluk oluşturan zar  labia minora ( küçük dudaklar ) ve vajinal açıklığı oluşturmak için ayrılır.

22. hatada, yumurtalıklar tamamen oluşur ve karından pelvise taşınır. Onlarda bir ömür boyu yetecek olan 6 milyon yumurta bulunmaktadır.

Erkeklerde, tomurcuk erkek cinsel organı olarak gelişir ve 12. hafta civarında uzamaya başlar. Dış zar scrotal kese olarak büyür ve daha sonra da testislere barınaklık eder.

22 haftalık süreçte, testisler karında oluşur. İçerilerinde olgunlaşmamış sperm vardır. Daha sonra onların testis torbasına doğru inişleri başlar ve bu uzun bir yolculuktur. Hedeflerine hamileliğin sonuna doğru (ya da bazı erkekler için doğumdan sonra) ulaşırlar.

Doğacak çocuğunuzun kız mı yoksa erkek mi olacağını öğrenmek için , en az 17 haftalık hamile olana kadar beklemelisiniz. Ancak Bu süreçten sonra genital organlar ultrasonda görünebilecek kadar gelişir.

Bu Haber 97.634 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 01.11.2012 Per 04 : 1

YORUM YAZ
 1. sule diyor ki:

  13.haftamda kadin dogumcu kiz dedi.Sonra kasik fitigi süphesi ile beni baska bir ultrasona göndrdi.Bir miktar fark ödeyerek baska bir usg ye girdm ve oradaki radyoloji uzmani ise bebegin erkek dedi.Ayni günde iki cinsiyet duydum.Sizce hangisi daha iyi bilir.

  1. admin admin diyor ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti karından ultrason ile gebeliğin 16. haftasından itibaren net olarak izlenebilir.Bundan önceki tespitlerde yanılmalar olabilir.Doktorunuz bir sonraki kontrolde cinsiyeti net olarak söyleyecektir.

 2. selin diyor ki:

  Meraba ben 17 haftalik hamileyim 15+2 gunlukken kendi doktorum kiz dedi baska doktora gittim ayni gun erkek dedi ve ultrasonda cinsel organinin resminide cekti sizce hangisi dogrudur aklim cok karisik

  1. admin admin diyor ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti cİnsiyet vajinal / alltan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür.Bazen ultrason ile muayene esnasında bebeğin duruşu,pozisyonu uygun olmadığından dolayı cinsiyet tespiti gebeliğin ilerleyen haftalarına kadar tam olarak yapılmayabilir.Bir sonraki doktor kontrolünüzde bebeğinizin duruşu,pozisyonu uygun ise doktorunuz net olarak cinsiyeti tespit edebilir.

 3. aysun diyor ki:

  merhaba ben 5 haftalık hamileyim cinsiyeti belli olurmu

  1. admin admin diyor ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti kesin olarak 16. haftadan itibaren net olarak izlenebilir.

 4. senaynur diyor ki:

  merhaba,10 haftalıkken doktorum önce kız sonra erkek dedi,15 haftalık olunca kesin kız dedi.kızmı erkekmi bende şüpheliyim şimdi,keşke emin olmadan söylemeseler.şimdi 18 haftalık hamileyim.acaba net şekilde kaçıncı haftada belli olur?

  1. admin admin diyor ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti gebeliğin 16. haftasından itibaren ultrason ile net olarak izlenmeye başlar.

 5. dilek diyor ki:

  merhaba benim bebeğim 14 haftalık doktoruma cinsiyetini sorduğumda daha erken küçük olduğunu söyledi aydınlatırsanız sevinirim.

  1. admin admin diyor ki:

   Anne karnından bebeğin cinsiyeti gebeliğin 16. haftasından itibaren ultrason ile net olarak izlenmeye başlar.Bundan önceki haftalardaki tahminlerde yanılma ihtimali vardır.

 6. rüya can diyor ki:

  merhaba ben beş gün önce doktora gittim 15 haftalık hamileyim erkek gibi duruyor dedi bana yani kesin konuşmadı sizce kesin erkek midir yoksa yanılıyor olabilirmi cevap bekliyorum

  1. admin admin diyor ki:

   Bu soruya nasıl cevap vermemeizi beklersiniz ultrason ile muayenenizi yapan doktorunuz bile net görememiş.Bir sonraki doktor kontrolünüzde bebeğinizin pozisyonu uygunsa doktorunuz cinsiyetini net olarak söyleyebilir.

 7. fatma zehra diyor ki:

  iyi geceler 26 haftalık hamileyim bebeğim her gitmemde arkası dönük en son gittiğimde yine arkası dönüktü doktorum kıza benziyo ama burda bi şişlik var çok düşündürücü dedi net bişey söyleyemedi sizce o şişlik nedir

  1. admin admin diyor ki:

   Ultrasond doktorunuz bebeğinizin cinsiyetini görememiş.Bir sonraki doktor muayenesinde bebeğinizin pozisyonu uygun olursa doktorunuz cinsiyeti söyleyecektir.

 8. Sevgi diyor ki:

  Merhaba bn 17 haftalık gebeyim 3 kere utrasna girdim her seferinde poposu dönük oluyo göstermeynce kz dyolar sizce bu doğrumu

  1. admin admin diyor ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti gebeliğin 16. haftasından itibaren ultrason ile net olarak izlenebilir.Fakat bebeğin duruşu uygun olmadığında ultrasonda bebeğin cinsiyeti görülemeyebilir.Erkek genital organı görülmediği zaman doktorlar tarafından büyük oranda kız olduğu düşünülebilir.Sonraki muayenelerinizde bebeğinizin duruş pozisyonu uygun olursa kesin olarak cinsiyetini öğrenebilrsiniz.

 9. bahar diyor ki:

  22haftalik hamileyim doktor kesin kiz dedi ama yanilma payi varmi

 10. Halime diyor ki:

  16 haftalık hamileyim dün kontrole gittim doktorum erkek dedi fakat testisleri göremedi acaba şimdiden sonramı gelişecekşer teşekkürler

 11. esra diyor ki:

  merhaba bana dokturum kiz ibi gorunuyo dedi 18 haftalık hamileyim acaba yanılma payı varmıdır tşk ederi

 12. Zehra diyor ki:

  Merhaba.bende 13 hafta 5 gunluk hamile.doktor qiz dedi .yalnislik olurmu

 13. serkan diyor ki:

  merhaba eşim 13hafat 4 günlük hamile.doktorumuz dün cinsiyet söyledi ama tam kız demedi 3hafta sonra belli olacak dedi.yani 3 hafta sonra aynı görüntüyü gördüğümde size kız diyebilirim dedi.sizce nedir?

  Cevap : Doktorunuz size doğru söylemiş .Gebelikte bebeğin cinsiyeti kesin olarak 16. haftadan sonra görülebilir.Bu haftada dahi bebeğin duruş pozisyonundan cinsiyet tespit edilemediği olabilmektedir.

 14. safiye aslanoğlu diyor ki:

  Mrblar muayene de bebegım 14+1 gunluktu erkek oldgnu soyledı kesın ddı dktrm szce kesın mdır

  Cevap:Bu konuda sizi ultrason ile muayene eden doktorunuzun dediğine inanmalısınız.

 15. ceylin diyor ki:

  slm ben 18 haftalık hamileyim doktorum kız dedi ama içimde erkekmiş gibi bir his var banada bişey söyleyin inanın eşya bile alasım içimdem gelmiyo yanılma olunabilirmi diye teşşekkür edrim şimdiden

  Cevap: Ultrason ile cinsiyet tespitinde zaman zaman hatalar olabilmektedir.Kız denen bebeklerin erkek , erkek denilen bebeklerin kız olduğu ortaya çıkmaktadır.Kız olsun Erkek olsun Allah hayırlı evlat nasişp etsin

 16. Seval aksu diyor ki:

  Selam 16+4 hafta hamileyım bebegımın bacakları kapalıydı fakat doktorum 3 nokta gördüğünü %85 kız olabılecegını soyledı.uc nokta gördüyse bu kesın kız demek degılmı?yanılma olabılırmı?cvbınız ıcın sımdıden TSK ederım

  1. HATICE SAHIN diyor ki:

   mrhb canım doktorum banada aynen sana soyledıgı gıbı soylemıstı ama sonra erkek oldugunu anladık bıdakı muaynede net olrak hayırlısı olsun ınsallah

 17. damla drl diyor ki:

  merhabalar 14+1 de radyoloji uzmanına gittim ve bebeğin kız olacağını söyledi kendinden cok emin bir şekilde burad bi şişlik var ama kilitoris dedi. pipi olsa cıkıntısı olurdu dedi ve birde vajinal ultrasonlada baktı sizce kesinmidir ?

  Cevap: Ultrason ile bebeğin cinsiyeti 13. haftadan itibaren anlaşılmaya başlar.13 – 14. haftalarda cinsiyet tesbiti her zaman mümkün olmayabilir.16-17. haftalarda net bir şekilde izlenebilir.Aklınızdaki şüpheyi bir sonraki muayenenizde ultrason muayenesi olarak giderebilirsiniz.

 18. Raisa diyor ki:

  benim hamileliyim 12 haftasinda kiz dediler ultra sonda gercekten oyle ola bilirmi yoksa hayla erkenmi onu bilmek.

  Cevap:Ultrason ile muayene esnasında Nadiren cinsiyet tespitinde yanılmalar olabilir, bir ay sonraki ultrason incelemesinde cinsiyet farklı görülebilir.Bu durum gebellikle erkek bebeklerin penisinin izlenmemesi durumunda olur. Yani bebeğin cinsiyeti erkek olarak tespit edilmişse yanılma pek olmaz çünkü penis izlenmiştir. Ancak kız denilen bebeklerde yanılma daha sıktır çünkü penisin görülememesi kız olduğu yanılgısını yaratabilir.

  1. Görünecek isim... diyor ki:

   benim eşim 12 hafta 4 günliük hamile kız dedi doktor ama kesin konuşmadı durumuz aynı gibi bende merak içerisindeyim kız çoçuları deniln bebeklere daha çok erkek çıkma ihtimali çok diyolar net olarak 14 haftada belli oluyo 12. hafta çok erken.. acaba 12 haftada yanılan doktorlar oluyomu

   1. admin admin diyor ki:

    Anne karnında bebeğin cinsiyeti ultrason ile gebeliğin 16. haftasından itibaren net olarak izlenebiliyor.Bundan önceki tahminlerde yanılmalar olabilir.