40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur

Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur

Anne karnında bebeğin cinsiyeti 13. haftadan itibaren belirlenebiliyor olsa da kesin sonuç olmayabilir.Anne karnındaki bebeğin kemik yapısına bakarak cinsiyetini belirlemek mümkün değil. Anne adayları bebeğin cinsiyetini çeşitli hurafelerle tahmin ederler.Bunlar çin takvimi, rus takvimi ,anne karnının şekline bakarak ,yediklerine içtiklerine bakarak tahminde bulunurlar.Bunların hiç bir bilimsel doğruluğu yoktur.

Anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür.Bu haftadan önce hiç bir ultrason cihazı bebeğin cinsiyetini %100 olarak belirleyemez.

Bebeğin cinsiyeti hangi haftada kesin olarak tespit edilebilir?VİDEO


Anne karnında bebeğin cinsiyetini göstermemesi

Anne karnında bebeğin cinsiyeti gebeliğin 16. haftasından ultrason ile eğer bebeğin pozisyonu , duruşu uygun ise belirlenebilir.Ultrason ile cinsiyet belirlenirken anne karnındaki bebeğin bacak arasına bakılarak erkek veya dişi genital organ olması cinsiyetin belirlenmesini sağlar.

        Bunun dışında anne karnında bebeğin duruşu uygun olmadığında ultrasonda bebeğin cinsiyeti görülemeyebilir.

Ultrason ile cinsiyet belirlenirken anne karnında ki bebeğin bacak arasında girmiş göbek kordonu , testislerin geri gitmesi gibi nedenlerden cinsiyet yanlış belirlenebilir.Anne karnında bebeğin erkek genital organı görülmediği zaman doktorlar tarafından büyük oranda kız olduğu düşünülebilir.

 

Bu Haber 308.406 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 12.07.2012 Per 11 : 12

YORUM YAZ
 1. Eloşş diyor ki:

  Benim son adet tarihim 10 ağustos hastaneye gittiğimde perşembe günü 10 haftalık demişlerdi ve akşamına kanamam oldu hala devam ediyor bi sıkıntı yaratır mi bu olay allah korusun düşük yapabilir miyim

  1. admin admin diyor ki:

   Hamilelikte kırmızı renkli kanamalar ciddi olabilir.Doktor değerlendirmesi gerekir.Kadın doğum uzmanına başvurun.

 2. gözde diyor ki:

  Hicam merhaba benim en son adet tarihinden 03 mayıs 8hafta 3 günlük olması gerekirken ultrasona 8+2 olarak görünüyor herhangi bi sorun var mıdır yoksa bu durum normal mi gelişiminde bi sıkıntı olur mu

  1. admin admin diyor ki:

   Gözde hanım 1 günlük farktan bir şey olmaz.Endişelenmeyin.

 3. Mavis diyor ki:

  Mrblar Son adet tarihimi 13 nisan olarak biliyordum telefonumdaki adet takvimine 12 nisan olarak kayit etmişim. Doktoruma 13 nisan oldugunu soyledim . dogrusunu belirtmeme gerek varmi 1 gun icin ? Yoksa onlar ölçümlere gore tahminde bulunuyorlarmi. Ayrica folikasit kullaniyorum cok istahsizlik olmasina ragmen doktorum imom omega verdi. İstahimda artis yok ne yapmam gerekiyor tsklr

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile düzeltilen son adet tarihidir.Hamileliğin ilk üç ayında beslenme konusunda aşırıya kaçmamak gerekir.İlk üç ay hamilelik bulantıları nedeniyle anne adaylarının kokulara karşı, yemeklere karşı hassas olduğu bir dönem olduğundan ilk üç aylık dönemde yüksek kalori beslenme konusunda kendilerini zorlamaya gerek yok.Gebeliğin ilk üç ayında bulantı nedeniyle anne adayının su tüketimi bile zor olabiliyor .Bu nedenle sık sık azar azar beslenilmeli.Çok su içmek için kendini zorlamamalıdırlar. Hafif gıdalar etimek , peksimet , galeta , çubuk kraker tarzında atıştırmalar yapabilirler.Kokusuz , yağsız gıdalar olabilir. Pasta,kek,hamurişi yiyeceklerine bebeğe hiç bir faydası yok.Çiğ etten yapılan çiğ köfte önermiyoruz.

 4. sule diyor ki:

  Mrb hocam ben 32haftalik hamileyim ama cinsiyetini hala ogrenemedik pozisyonu uygun degil diyor gittigim drlar kiz olabilir diyorlar kesin soylemiyorlar yanilma olabilir mi

  1. admin admin diyor ki:

   Şule hanım bebeğin duruşu uygun olmadığı durumlarda bebeğin cinsiyeti son aylara kadar görülmeyebilir.Doktorunuz bebeğinizin genital bölgesini net olarak göremediğinden tahminde bulunmuş.

 5. sevda diyor ki:

  15 hafta 3 günluk hamileyim dün doktor dedi erkeğe benziyo yanilma payi olabilirmi

  1. admin admin diyor ki:

   Ultason muayenesinde doktorunuz bebeğinizin genital organını net gördüyse büyük oranda doğrudur.

 6. meltem diyor ki:

  Merhaba ben 12haftalikken dr bana erkek olabilecegini 16haftalikkende kiz oldugunu soylediler bir sonraki ultrasonda ayrintili Doppler olacagini onda daha net olacagini soylediler yani cinsiyeton 16haftalikken bakildigindan daha farkli olma ihtimali var mi

  1. admin admin diyor ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür.Eğer bebeğin duruşu uygun ise 16. haftadan itibaren cinsiyet ne olarak görülebilir.

 7. zeliha diyor ki:

  Merhaba hocam ben 11 hafta 4 günlük hamileyim bugün kontolum vardı % 51 kız dedi karindan baktı sizce doğru tahmini

  1. admin admin diyor ki:

   Doktorunuz tahminde bulunmuş.Anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür.Bir sonraki doktor kontrolünüzde doktorunuz bebeğinizin cinsiyetini daha net görecektir.

 8. seher_naz diyor ki:

  Merhaba, ben 14 hafta 5 günlük, ultrasonda da 14 hafta 6 günlük hamileyim. Doktorum yuzde 90 kızdır dedi. 12. Haftada da doktorum kız demisti, ama yanılma payimcok yüksek demisti. 12.haftada kız erkek benziyormus dedi. Her ikisinde de karindan bakarak dedi. Yanılma payi varmidir.

  1. admin admin diyor ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür.

  2. ben diyor ki:

   kız olsa ne erkek olsa ne şükret ne verirse

 9. Nazmiye diyor ki:

  İyi günler bir sorum olacak 17 haftalıkken %99 erkek denildi renkli ulturasyonda bu gün 19 hatada kız denildi şok olduk hangisi doğrudur bidaha değişimi?

  1. admin admin diyor ki:

   Bazen bebek kordonundan dolayı kız olan bebek erkek olarak görülebilmekte.Gebeliğin 16. haftasından itibaren bebeğin duruşu uygun ise cinsiyeti ultrasonda net olarak görülebilir.

 10. Ece diyor ki:

  06.11.2015 tarih son adet tarihim kaç haftalık hamile olduğumu öğrenmek istiyorum.(kafam iyice karıştı.)

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinize göre 12 hafta ve 1 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 12 Ağustos 2016 Cuma.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 11. eda diyor ki:

  12+4 günlük hamileyim doktor um net değil ama kıza benziyor dogrulugu nedir acaba??

  1. admin admin diyor ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür.Erkek genital organınını göremediği için doktorunuz kız tahmininde bulunmuş.

 12. hatice diyor ki:

  15 haftalik hamileyim doktorum erkek dedi bayabi baktiktan sonra acaba dogrumu

  1. admin admin diyor ki:

   Erkek bebek tahmininde hata payı daha düşüktür.

 13. Sehercik diyor ki:

  Bide anemi kıroni demir eksilim var ne yapmam lazım cok hızlı carpıtım var

  1. admin admin diyor ki:

   Doktorunuza bilgi verin.

 14. Sehercik diyor ki:

  2 Kasım adet gürdün gebeyim kac haftalık hamileyim

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.
   Son adet tarihinize göre 12 hafta ve 3 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 8 Ağustos 2016 Pazartesi.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 15. Zeynep çelik diyor ki:

  Son adet tarihim 1 ekim.ama ultrason a göre 1 hafta geriden geliyor. Tahmini doğum tarihim ne olur. 12 haftayken doktorum erkek dedi 16. Hafta gidince kiz dedi acaba degisirmi

  1. admin admin diyor ki:

   Ultrasonda 1 haftalık gerilik başka bir sorun yoksa sorun edilecek bir durum değildir.Anne karnında bebeğin cinsiyeti ultrasonda net olarak 16. haftadan sonra görülür.Bundan önceki tespitler tahmindir.

 16. Şirin diyor ki:

  3 aylık hamileyım ilişkiye girmede bı sorun olur mu

  1. admin admin diyor ki:

   Bebeğin kalp atımları duyulduktan sonra doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe prezervatifle doğuma dek ilişkinin sakıncası olmaz. yine de anne adayı huzursuz ise birliktelik konusunda ısrar etmemek gerekir.

 17. Selva diyor ki:

  13 haftada vajınadan bakılmazsa üstten ultrosonda görülmüyor mu

  1. admin admin diyor ki:

   Gebeliğin 13. haftasında doktorunuz tahminde bulunabilir.Net olarak gebeliğin 16. haftasından itibaren görülebilir.

 18. Hatice diyor ki:

  13 haftalik hamileyim %80kız dedi doktorum sizce degisiklik olur mu yoksa netmidir

  1. admin admin diyor ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür.Bir sonraki doktor kontrolünüzde doktorunuz bebeğin duruşu müsait ise bebeğinizin cinsiyetini net olarak söyleyecektir.

 19. Sevda diyor ki:

  Merhaba ben 6hafta 6gunluk hamileyim ve gunde 7 8 dal sigara iciyo rum acaba birsey olurmu

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelikte herkonuya toleransımız var ancak sigaraya yok. Bırakmalısınız
   Dr Zeki SALAR

 20. Nnnn diyor ki:

  Son adet tarihim 13 ekim 2015 acaba kaç haftalık hamileyim

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihine göre 9 hafta ve 4 günlük hamilesiniz. Tahmini doğum tarihiniz: 19 Temmuz 2016 Salı.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 21. nmcz diyor ki:

  merhaba eşimin son adet tarihi 13 eylül tüp bebek yüklemesi 28 eylül eşim kaç haftalık hamile acaba cinsiyet öğrenebilir miyiz en son geçen hafta doktora gittiğimizde biri erkek gibi dedi diğerinin cinsiyetini göremedi yardımınızı rica ederim.

 22. sema diyor ki:

  mrb hoca ben 16 hafalı geeyi doktorum 16 hafada baktıgıda yde 90ıhtımlle kız çocuğumun olacağını söyledi yanılma payı erkek demi kız bebekte mi daha fazladır

  1. sema diyor ki:

   mrb hocaM ben 16 hafalı gebeyi doktorum 16 haftada karından ultrasyona baktıgnıda yüzde 90ıhtiımalle kız çocuğumun olacağını söyledi yanılma payı erkek demi kız bebekte mi daha fazladır

 23. betul diyor ki:

  Iyi aksamlar ben 10+4 gunluk hamileyken dr bebegin erkek dedi sonraa evet evet bu pipisi dedi ben inaanmadim cok erken ama belli olurmu bu tarihte

 24. Ssss diyor ki:

  Mrhb son adet tarihim 27 ekim bebeğin kesede olup olmadığını ve kalp atışını nezaman ogrenebilirim

 25. Gulsah diyor ki:

  Merhabalar son adet tarihin 28 ağustos idi ne kadarlık hamileyim ve cinsiyeti karından bakılarak belli olabilir mi net olarak

 26. Gamze diyor ki:

  Iyi günler ben 10+1 günlük ikiz bebeklere hamile yim nezaman bebeklerimin cinsiyetini öğrene bilirim ve ultrason görüntüleri ne bakarak çift yumurta veya tek yumurta ikizi olduğunu anlaya bilir miyiz ikiz bebekler de doğum erken olur tahmini doğum tarihim nezaman

 27. Nurcan diyor ki:

  Meraba bebeğim 16 haftalik ken erkek denildi kesin denildi başka doktor kız napabilirim

 28. vesile diyor ki:

  Merhaba son adet tarihim 16 agustos acaba kaç haftalik hamileyim bide doktorum 15 haftalikken erkek dedi acaba yanılma payı var mi

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihine göre 15 hafta ve 4 günlük hamilesiniz. Tahmini doğum tarihiniz: 22 Mayıs 2016 Pazar.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.Anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür

 29. Aslı diyor ki:

  Merhaba 12 haftalik hamileyim doktorum cinsiyeti için erken. Olduğunu söyledi.ama bir çikintida göremediğini söyledi erkek olsaydi bir belirti olurmuydu en azindan bir cikinti 12 hafta çünki ben bunu kiz olarak algılayabilirmiyim çok teşekkürler

 30. zeyno diyor ki:

  18 haftalık hamileyim dr kıza benziyor dedi net bişey söylemedi sizce doğrumudur yanılma payı varmıdır.

 31. Karisik diyor ki:

  12 haftadan 19 haftaya kadar cinsiyetinin erkek oldugunu söylediler bende herkese oğlum olcak dedim 21 haftada 100/100 kız diyorlar şimdi benim begenmedi erkeği mi kizimi kafam çok karıştı ne yap.am gerekiyor cinsiyet desirimi

 32. Pınar diyor ki:

  11 ekim son adet tarihim sizce kaç haftalık gebeligim.

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre 6 hafta ve 3 günlük hamilesiniz. Tahmini doğum tarihiniz: 17 Temmuz 2016 Pazar.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur

 33. Xyxyxy diyor ki:

  Merhaba 5 haftalık hamile iken erkek dedi doktorum daha sonra 7 haftalık iken kalp atışları erkek dedı .14 haftalukta kız gibi dedi bu hafta 16 haftalık idi kız olacak dedi yanılma payı var mıdır

  1. admin admin diyor ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti 7 haftalıkken tespit edilemez.Bebeğin cinsiyeti en erken gebeliğin 12. haftasında alttan ultrason ile tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür.

 34. toprak diyor ki:

  Merhabalar ben 6 hafta 7 gunluk hamilyem kac ayluk oluyo dogum hangi aya denk geliyor tesekkurler

 35. Berra diyor ki:

  11+4 haftaki iken abdominal usg ile doktorum kıza benziyor dedi sizce bu kadar erken tahmin etmek doğru mu yanılma payı ne kadardır

  1. admin admin diyor ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür.Doktorunuz tahminde bulunmuş.Bir sonraki kontrolde doktorunuz bebeğin genital organını daha net izleyebilecektir.

 36. melike diyor ki:

  son adet tarihim 24 ağustos 14 kasımdaki kontrolde döktorum erkek olarak görüyorum ama net değil dedi sizce yanılma payı nedir ve kaç haftalık hamileyim

  1. admin admin diyor ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür.Doktorunuz tahminde bulunmuş.

 37. nazli diyor ki:

  Son adet tarihim 15 eylül kaç haftalik hamileyim Teşekkürler bide kaç aylık olmuş oluyorum

 38. Gizem yilmaz diyor ki:

  Meraba hocam en son adet tarihim 8 avustos du kaç haftalık hamileyim sizce

 39. esila diyor ki:

  Son adet tarihim 26 agustos kac haftalik hamileyim ve cinsiyet ortalama kac haftada belli olur tesekkurler

 40. havin diyor ki:

  Merhaba son adet. Tarihim 24 eylul kac haftalik oldum acaba

  1. admin admin diyor ki:

   6 hafta ve 5 günlük hamilesiniz. Tahmini doğum tarihiniz: 30 Haziran 2016 Perşembe.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 41. hira diyor ki:

  06.01.2012 de dış gebelik ameliytı oldum ama sezeryan gb dgl gobek deligndn amlyt oldum sizce sezeryn mi normal dogum mu yprm

 42. hira diyor ki:

  Cok tsk ederm bilgi vrdgnz icin

 43. hira diyor ki:

  son adet tarihim 12 agustos ddm siz 11 haftalk hamilesnz ddnz bn en son 5 ekimde doktora gttm 7 hafta 2 gunluk dd 12.haftada gel ikili tarama testi ypcz dd smdi bn nezmn gdcm ayn kacnda anlmdm

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.5 ekimde doktorunuz ultrasonda hafta 2 günlük hamilelik ölçtü ise şuan 10 hafta 4 günlük hamilesiniz.İkili test 11 hafta 0 gün ile 13 hafta 6 günlük arasında yapılır.10 gün sonra için doktorunuzdan randevu alın.

 44. Zeynep diyor ki:

  Son adet tarihim 15 temmuz kaç haftalık hamileyim

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre tam 15 haftalık hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 20 Nisan 2016 Çarşamba.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 45. hira diyor ki:

  Son adet tarihim 12 agustos kac haftalik hamileyim ve sezeryan dogum istiyorum sizce hangi tarihte dogum gerceklesir

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre 11 haftalık hamilesiniz. Tahmini doğum tarihiniz: 18 Mayıs 2016 Çarşamba.Eğer herhangi bir sorun yoksa normal doğum tercih etmeniz en uygun doğum yöntemidir.

 46. gökçe diyor ki:

  merhaba 19 hafta 3 günlük hamileyim doktorum 3 aylıkken %80 erkek dedi 4 aylık olunca da %80 kız dedi şimdi bugun yani 19 haftalık 3 günlüğüm devlete gittim % 91.5 erkek dedi hangisi doğruuu

 47. Bebeğim diyor ki:

  Merhaba 15 haftalıkken Dr yüzde 95 kız dedi.3 hafta sonra yani 18 haftalıkken bir daha gittim kordon bacağının arasında dedi erkek olabilir dedi ama net olarak bir şey söylemedi.20 haftalıkken renkli dopplere giricem.Kafam çok karıştı.2 oğlum var bu 3.gebeliğim 3 hafta boyunca kızım diye sevdim.Sizce yanılma payı varmıdır ?

  1. admin admin diyor ki:

   Bir sonraki doktor kontrolünüzde bebeğinizin duruşu uygun olursa doktorunuz net bilgi verecektir.

 48. gulbahar diyor ki:

  Merhaba son adet tarihim 11 austos kac haftalık hamileyim

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre 9 hafta ve 3 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 17 Mayıs 2016 Salı.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur

 49. yağmur diyor ki:

  Merhaba.6+4 hamileyim 4 gün önce Dr ya gittim gebelik kesemin küçük olduğunu söyledi % 50 şansım olduğunu söyledi ve progestan verdi.ben çok korkuyorum ilk gebeligim haftaya yine çağırdı böyle olupta düzelme olur mu yoksa genelde sonuç dusuklemi sonuçlanır tesekkurler.

 50. doga diyor ki:

  2 hazıran son adet gunum ne kadarlık hamıleyım

 51. ceyda diyor ki:

  Son adet tarihim 30 haziran..ama doktor gec dollenme oldugunu soyledi

 52. Gülnar diyor ki:

  SAT: 13.02.2015 22+5de doktor erkek dedi ultrasonda kendim bile gördüm organını sizce yalnış ola bilirmi? nedense inanasım gelmiyor.

  1. admin admin diyor ki:

   Gebeliğin 16.haftasından itibaren anne karnında bebeğin cinsiyeti ultrason ile net olarak izlenebilir.

 53. Bahar diyor ki:

  15 haziran 2015 son adetin ilk gunu. Acaba kac haftalik hamileyim

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre 13 hafta ve 2 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 21 Mart 2016 Pazartesi.
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur

 54. yagızefemm diyor ki:

  hocam ben 34 haftalık hamileyim,bu zamana kadar doktorum hep %100 kesin kız dedi ayrıntılı ultrasondada kız dendi ayrıca doktorum 3 cizgiyi gördük bu kesin kız demektir dedi yanılma olamaz degil mi umarımolmaz yani 🙂 lütfen 3 cizgiyi acıklarmısınız.bu arada hic bir doktor erkek demedi.

 55. arzu diyor ki:

  Merhaba,son adet tarihim 27 temmuz ne kadarlik hamileyim ve dogum ne zaman? Sezeryan

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre 6 hafta ve 3 günlük hamilesiniz. Tahmini normal doğum tarihiniz: 2 Mayıs 2016 Pazartesi.Sezaryen doğumlar genellikle 39. haftada doğurtulur.Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.Gebelik kesesi ve kalp atımlarının ultrasonda izlenmesi için kadın doğum uzmanından randevu alınız.

 56. güzel diyor ki:

  4 hafta yanlış olmadı mı ? 3 temmuz.

 57. güzel diyor ki:

  son adet başlam tarihim 3 temmuz kaç haftalık hamileyim?

  1. admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre 4 hafta ve 6 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 9 Mayıs 2016 Pazartesi.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 58. esin diyor ki:

  Merhaba adetin hemen sonrasında hamile kalındığında bebek erkek olur deniyor. Bu doğru mu sizce ?

  1. admin admin diyor ki:

   Doğru değil.

 59. salsa diyor ki:

  meraba eşim 12.haftalık gebe.Doktor vajinal bölgeden ultrason ile baktı ve yüzde 60 erkek olabilir dedi..Doğruluk ihtimali ne kadar sizce lütfen acil cevap

  1. admin admin diyor ki:

   Doktorunuz tahminde bulunmuş.Anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür.Bir sonraki doktor kontrölünüz de bebeğin pozisyonu uygun olursa doktorunuz bebeğinizin cinsiyetini net olarak izleyebilir.

 60. Fatma Afan diyor ki:

  merhaba son adet tarihim 4 temmuz aceba ne kadarlık hamileyim benim tahminim 4 eylulde 2 aylik oluyo ama dogrumu sizce

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre tam 8 haftalık hamilesiniz. Tahmini doğum tarihiniz: 9 Nisan 2016 Cumartesi.

 61. Sevda diyor ki:

  Merhaba Ben 15+2 günlükken doktora gittim bana kız dedi acaba yanılma Şansı Olurmu

  1. admin admin diyor ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür.

 62. esine asık:) diyor ki:

  Son adet tarihim 24 mayis kac haftalik hamileyim 😊

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre 11 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 28 Şubat 2016 Pazar.

 63. Tülay diyor ki:

  Merhaba ben 12 haftalık hamileyim bu 2 defa dır sancim oluyor kasıklarımda nefes kesiyor 10 15 dakika sürüyor sebebi nedir acaba

 64. tuba diyor ki:

  Merhaba son adet tarihim 27subat kaç haftalik hamileyim öğrenebilir miyim teşekkür ederim

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre 18 hafta ve 3 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 4 Aralık 2015 Cuma.

 65. tedirgin diyor ki:

  Merhaba ben şuan on uç haftalıkhamileyim 12haftalik ken doktora gittim cinsiyeti de belli mi hocam diye sordum da ilk oönce bacak arasi kapali git tatil biseylwr ye bir saat sonra tekrar bakalim dedi ve baktiginda ben simdilik yüzde doksan kiz görüyorum değiş edebilir dedi AÇA ba nedir sizce de

  1. admin admin diyor ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti kesin olarak gebeliğin 16. haftasından itibaren izlenebilir.12-13 haftadan itibaren tahmin edilebilir.Bir sonraki doktor kontrolünüzde bebeğinizin duruşu uygun ise doktorunuz net olarak söyleyecektir.

 66. gülsüm diyor ki:

  Merhaba ben son adet tarihimi bilmiyorum ultrosyonda 12 mart diye goruldu dogru ihtimali olabilirmi son adet tarihinin suan kac haftaligim sizce

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik Haftasının hesaplamasında esas olan ilk haftalarda ( 6-7- 8-9 -10 ) yapılan ultrasondur. Buna bakarak kolaylıkla karar verebiliriz.

 67. Meryem baris ibrahim diyor ki:

  Merhaba benim son adet tarihim 21 mart kac haftalik hamileyim orenebilirmiyim tesekkurler simdiden

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre 12 hafta ve 0 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 26 Aralık 2015 Cumartesi.

 68. berre diyor ki:

  Merhaba ben 9haftalik hamileyim sol gogsumde birkitle elime geliyor hamilelikte hassaslik olur deniliyor ama bu bbayağı agri yapıyor uyumama hareketlerime engel olabiliyor kendiliğinden geçme ihtimali varmı gebeliklemi alakalı yoksa başka biseymi ??

 69. miray diyor ki:

  merhaba . ben 13+2 iken doktrum kesınlıkle erkek dedi. ultrson fotoğrafında üç nokta şeklnde gördük.şu an 20 haftalık hamıleyım.ıiki gun once başka bır doktor penis oluşumu görmedim kız oldgunu düşünüyorum dedi.sanırım kordondan netde göremedi ama üç çizgi var bnu görünce bız kız deriz dedi….böylebir şey olabılır mı .erkek bebekte yanıma az oluyor dye duymuştum.o gödüğümüz üç nokta şeklınde ki neyi acaba.sizce yanılan hangı doktor 😕

 70. ayse diyor ki:

  Merhaba benim adet tarihim bitisimi yada baslangic olarakmi girmem gerek

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası son adet tarihinin ilk gününden itibaren hesaplanır.

 71. dilek diyor ki:

  12 hafta 5 gunluk hamileyim cinsiyetini ogrenebilir miyim? Birde gecen hafta kan kustum normalde kusma olmaz hamileliklerimde neden oldugunu ogrenebilirmiyim?simdiden tesekkur ederim

  1. admin admin diyor ki:

   Bebeğin duruş pozisyonu uygunsa alttan ultrason ile öğrenebilirsiniz.16. haftadan itibaren karından ultrason ile izlenebilir.

  2. admin admin diyor ki:

   Bebeğin duruş pozisyonu uygunsa alttan ultrason ile öğrenebilirsiniz.16. haftasından itibaren karından ultrason ile izlenebilir.Kusma konusunda doktorunuza bilgi verin

 72. dudu diyor ki:

  22 ocakta son adet tarihim suan 2 aylik hamileyim tahminen ne zaman dogum oluyor

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre 9 hafta ve 3 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 29 Ekim 2015 Perşembe.

   Aşağıdaki linkteki hesaplayıcıdan sizde son adet tarihinize göre gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 73. seda diyor ki:

  son adet başlangıcım 18.12.2014 kaç haftalık hamileyim ve ne zaman doğum yapıcam

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre tam 13 haftalık hamilesiniz muhtemel doğum tarihiniz. Muhtemel doğum tarihiniz .24 Eylül 2015 Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 74. Fatma diyor ki:

  Merhaba, dün 10+0 günlük hamileyken dr %70 erkek dedi.cok erken değil mi diye sorduğumda ben erken söylerim dedi.son adet tarihimden eminim adetlerim de düzenlidir erken Döllenme olduğunu düşünmüyorum.sizce cinsiyet bu hafta tespit edilebilir mi? Yoksa tamamen %50 ihtimal mi?

  1. admin admin diyor ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti cİnsiyet vajinal / alltan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür.Bu haftalardan önceki cinsiyet tespitlerinde yanılmalar olabilir.

  2. Zehra diyor ki:

   Fatma hanım 10+0 da söylemiş ya doktorunuzun adını soy adını yazar misiniz

   1. admin admin diyor ki:

    Bebeğin cinsiyeti 10+0 de kesin olarak görülemez.Sırf 2-3 hafta bebeğin cinsiyetini erken öğrenmek için doktor doktor gezmeniz mantıklı değil.

 75. tülin diyor ki:

  mrb, benim en son adet tarihim 8 ekim dr. ilk muayenemde 7 kasım diceksin bundan sonra dedi, ama her gittiğimde ultrasonda farklı tarih çıkıyo 1 hafta 1,5 hafta daha büyük çıkıyo, ben neye göre hesaplıcam doğumum ne zaman geliyor bilmiyorum.

  1. admin admin diyor ki:

   3 haftaya kadar farklılıklar normal olarak değerlendirilir.

 76. fatma diyor ki:

  Merhabalar benim son adet tarihim 25 kasım şuan 14 haftalık hamileyim 15 haftalıkken doktor kontrolüm var cinsiyet öğrenebilir miyim

  1. admin admin diyor ki:

   Bebeğin duruşu uygunsa alltan / vajinal ultrason ile görülebilir.

 77. gamzr diyor ki:

  20 ekim 2014 te. Son adet tarhim kac haftalik hamikeyim

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihine göre 11 haftalık hamilesiniz.Muhtemel doğum tarihiniz 27 Temmuz 2015.Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur

 78. misafir diyor ki:

  Merhaba ben en son 21 ekimde adet oldum kanda 8 haftalik cikti fakat doktor 6 haftalik dedi hangisi dogru bir sorun mu var? Tesekkurler

  1. admin admin diyor ki:

   Böyle durumlarda esas olan ilk haftalarda yapılan ultrason değerlendirmedir.Bizde son adet tarihi ile uyuşmazlık olunca ultrason sonuçlarını esas alıyoruz.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 79. harem diyor ki:

  Slm ben şuan da 15 haftalık hamileyim…iki hafta önce sancılı bir şekilde 5mm taş düşürdüm ve 7-8 adet en büyüğü 7mm varmış ve çok korkuyorum işi bıraktım su içip avakado yaprağının suyunu içiyorum çok korkuyorum başka yolla düşmez mi bu taşlar?yardımlarınızı bekliyorum saygılar

  1. admin admin diyor ki:

   Böbrek taşlarının çözümünde üroloji doktoru ile görüşmenizi öneririm.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 80. havva diyor ki:

  benim son adet tarihim 10.07.2014 bitiş 15.07.2014 hesaplama ma göre daha 14 haftalık .fakat doktora gittiğimde 16 haftalık 5 günlük nerede yanlış hesaplama yapıyorum. ne zaman doğum yaparım yardımcı olursanız sevinirim

  1. admin admin diyor ki:

   Doktorunuzun dediği doğru.Aksilik olmazsa normal doğum yapacak olursanız 17 nisan gibi doğum gerçekleşecektir.

   Op.Dr.Zeki SALAR
   Aşağıdaki videoları izlemenizde fayda var.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/normal-dogum-ne-zaman-gerceklesir.html

   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 81. ayşe diyor ki:

  20.11.2014 tarihi itibariyle 3 aylık hamileyim (12 haftalık) bugün doktorum kız olabılır dedi sizce yanılma payı varımı dır daha
  sonra erkek olabilme şansı var mıdır.

  1. admin admin diyor ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti cinsiyet vajinal / alltan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür.Bir sonraki doktor kontrolünüzde doktorunuz bebeğin cinsiyetini , bebeğin duruş pozisyonu da uygunsa net olarak söyleyebilir.

 82. seda diyor ki:

  18 haftalik hamileyim.bugun ultrasonda doktor bey net bisey soyleyemedi.kiza benziyor ama 1 ay sonra tekrar bakariz dedi.normalde bu haftada net bisey soylemesi mumkun degil midir??

  1. admin admin diyor ki:

   Normal şartlarda anne karnında bebeğin cinsiyeti gebeliğin 16. haftasından itibareb karından ultrason ile net olarak izlenebilir.Bazı hamilelerde bebeğin duruş pozisyonu cinsiyet tayinine engel olur.Bir sonraki kontrolünüzde bebeğin pozisyonu da uygun olursa doktorunuz bebeğinizin cinsiyetini net olarak söyleyebilir.

 83. Başak diyor ki:

  Son adet tarihim 05.09.2014 kaç haftalik hamileliyim acaba

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre 10 hafta 4 günlük hamilesiniz.

 84. Pınar diyor ki:

  Son adet başlangıcım 27.06.2014. Kaç haftalık hamileyim acaba. Teşekkürler.

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre 35 hafta 3 günlük hamilesiniz.Muhtemel doğum tarihiniz 3 Kasım 2014.Son adet tarihini göre hesaplanan gebelik haftası gebeliğin ilk haftalarında ultrason ile teyit edilmelidir.

 85. fatma diyor ki:

  son adet başlangıcım 13.06.2014 kaç haftalık hamileyim ve ne zaman doğum yapıcam

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre 10 hafta 3 günlük hamilesiniz.Muhtemel doğum tarihiniz 20 Mart 2015.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur

 86. ayşee diyor ki:

  Son adet başlangıcım 13.03.2014 kaç haftalık hamileyim ne zaman doğum yapacam

  1. admin admin diyor ki:

   Bugün itibari ile tam 12 haftalık hamilesiniz.Muhtemel doğum tarihiniz 18 Aralık 2014.

 87. pınar akkar kabadayı diyor ki:

  en son adet tarihim 11 şubat 2014 kaç aylık hamileyim

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre 13 hafta 4 günlük hamilesiniz.Muhtemel doğum tarihini 18 Kasım.

   2-13 hafta bittiğinde 3 ay bitmiştir
   16-17 haftalar bittiğinde 4 ay bitmiştir
   20-21 haftalar bittiğinde 5 ay bitmiştir
   24-25 haftalar bittiğinde 6 ay bitmiştir
   28-29 haftalar bittiğinde 7 ay bitmiştir
   32-33 haftalar bittiğinde 8 ay bitmiştir

 88. esma diyor ki:

  Ben nisanin 2 si son adet donemim kac haftalik hamileyim

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre 5 hafta 6 günlük hamilesiniz.Muhtemel doğum tarihiniz 7 Ocak 2015.

 89. tulayy diyor ki:

  Herkezee merabaa bn 7haftalk hamileym bugun bebegımın kalp atsını duyduk peki cınsıyeti tam olarak ne zaman belli olurr soyleyın ltfn

  1. admin admin diyor ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti karından ultrason ile gebeliğin 16. haftasından itibaren net olarak izlenmeye başlar.Vajinal ultrason ile daha erken görülebilir.

 90. damla diyor ki:

  bende 15 haftalık hamileyim onceki doktorum iki bucuk aylıkken yuzde 60 erkek demişti simdiki doktoa gittigimde ise bebegim cinsiyetini tam göstrmedi gostermeyince genelde kız dıolar ama insllh dogrudur

  1. admin admin diyor ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti gebeliğin 16. haftasından itibaren bebeğin duruş pozisyonu uygunsa net olarak izlenebilir.Bundan önce yapılan tahminlerde yanılma payı yüksektir.

 91. elmas diyor ki:

  benim son adet tarihim 21 ekim. kaç haftalık gebeyim ve çocuğumun cinsiyetini öğrenme zamanım gelmiş mi ve de çocuğumun gelişimi 2 hafta önden ilerliyormuş..

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre bugün itibari ile tam 16 haftalık hamilesiniz.Anne karnında bebeğin cinsiyeti gebeliğin 16. haftasından itibaren net olarak izlenebilir.

 92. Gülay diyor ki:

  Isimsiz lutfen.bebegim 16+6 haftalk oldu ama hala cinsiyetini gostermiur bu durumu yasaynlrin bebeginn cinsiyylrini ogrenebilirmyim

  1. admin admin diyor ki:

   Bebeğin duruşunun uygun olmadığı zamanlarda gebeliğin son ayına kadar cinsiyeti görülemeyebilir.

 93. Fatma diyor ki:

  Merhaba benim son adet tarihim 7 temmuz kaç haftalık hamileyim , ve cinsiyeti ne zaman belli olur ?

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre 11 hafta 2 gülük hamilesiniz.Muhtemel doğum tarihiniz 13 Nisan.Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.Anne karnında bebeğin cinsiyeti ultrason ile kesin olarak gebeliğin 16. haftasından itibaren belirlenebiliyor.

 94. tansel diyor ki:

  ilk videoda kağan bey 16. haftaya kadar görmek mümkün değil diyorken, 2. videoda banu hanım 14. haftada görebiliyoruz diyor. bana kağan beyin söylediği daha doğru geldi. 16. haftayı beklemek lazım.

 95. zehra alan diyor ki:

  idiir

  1. irem diyor ki:

   Hocam bende böbrek şişmesi oluyor ve ben 13 haftalık gebeyim 8 ay 10 gün olunca sezaryen le alıyorlar bebeği bunun zararı olurmu sizce doğrumu yaptıkları

  2. Aysel diyor ki:

   Merhaba hocam ben 13haftalik hamileyim son adet tarihim 17 mayis doktora gittim bebegin genital bacak arasi olusmamis dedi cizik olmasi gerekiyo dedi bana gore kiz dedi ama net bisey soylemedi sizce yanilma payı oluyomu kafam cok karıştı

   1. admin admin diyor ki:

    Anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür.Bir sonraki doktor kontrolünüzde bebeğinizin duruşu müsait olursa doktorunuz bebeğinizin cinsiyetini net olarak izleyebilecektir.