40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Düşük Belirtileri, Nedenleri

Düşük Belirtileri, Nedenleri

   Gebeliğin ilk 20 haftası içerisinde hamileliğin kendiliğinden son bulmasına düşük denir.Hamilelik tanısı konulan gebeliklerin aşağı yukarı %10’u düşüklerle sonlanır. Gebeliklerin % 20-40 arasında bir bölümü ise henüz gebelik tanısı konmadan son bulur.Bunlar dikkat çekmeyen düşüktür. Düşüklerin çoğu gebeliğin ilk 13 haftasında meydana gelir.Bu düşüklere erken düşük adı da verilir.Erken düşüğe yol açmadığı halde düşük nedeni sayılan bir çok etmen vardır.Bunlar

► Spiral kullanırken yaşanmış güçlükler olması;Rahim iç yüzünde spiralden kaynaklanan enfeksiyon ve yara izi ,döllenmiş yumurtanın rahme yuvalanmasını önler ama bir kez iyi bir yuvalanma olursa , düşüğe yol açmaz.Önceden spiral kullanmış olmanızda gebeliği etkilemez.

►Çok sayıda kürtaj yaptırmış olmak;Çok sayıda geçirmenin yol açtığı yuvalanmayı önler ama yuvalanma oluştuktan sonra düşüğe yol açmaz.

►İş yerindeki stres ya da aile sorunları da düşüğe neden olabilecek faktörler arasında yer alır.

►Annenin düşmesi ya da yaralanmaya yol açan kazalar.Ciddi kazalar düşüğe neden olur.Bu yüzden ev kazalarına karşı dikkat etmek ( merdivene çıkmamak, açılabilir sandalyeye oturtmamak)    

Düşüğün Belirtileri

Doktorunuza hemen başvurmanız gereken durumlar:

►Karnınızın orta alt kısmında, kramp ve ağrı ile birlikte olan kanamalarda ( Gebeliğin erken dönemlerinde karnın yalnız bir tarafındaki ağrı dış gebelikten kaynaklanabilir.Bu durumda hekiminizi acilen aramalısınız)

►Kanama olmasa da ağrının bir günden uzun sürmesi ya da şiddetlenmesi durumlarında.

►Kanama adet kanaması kadar şiddetli olursa ya da açık renkli akıntı üç günden çok sürerse

 

Acil Servise Başvurmanız Gereken Durumlar

►Daha önce düşük yaptıysanız ve şu anda da kanama , kramp, ya da her ikisi varsa

►Kanama 1 saat içinde çok sayıda ped kullanmanızı gerektirecek kadar yoğunsa ya da ağrı dayanabileceğinizden çok daha şiddetliyse

►Çamaşırınızda gri beyaz ya da pembemsi parçalar fark ederseniz ( ki bu düşüğün henüz başladığının belirtisi olabilir) hemen yakınınızdaki bir acil servisi başvurmalısınız.Doktor sizden o parçayı korunaklı bir kap içerisinde saklamanızı isteyebilir.Böylece sizi değerlendirecek kişi düşük tehtidi mi ya da tamamlanmış ya da tamamlanmamış bir düşük mü olduğunu anlayabilir ( tamamlanmamış bir düşükte genişletme ve kürtaj gereklidir)

 

GEÇ DÜŞÜK

        İlk üç aylık dönemin sonundan başlayarak yirminci haftaya kadarki süre içinde bebeğin kendiliğinden rahimden atılması geç düşük olarak adlandırılır.( 20. Haftadan sonra , her ne kadar bu ancak yenidoğan bakım ekibi ve donanımının büyük yardımlarıyla gerçekleşebilirse de bebek rahmin dışında yaşamını sürdürebildiği zaman olay erken doğum olarak adlandırılır.Bu düşüklerin nedenleri genellikle annenin sağlığı ile rahminin veya rahim ağzının durumu, bazı ilaçlara ya da zehirli maddelere maruz kalması veya plasenta sorunlarıyla ilgilidir.

Geç düşüğün İşaretleri ve Belirtileri

Günlerce süren pembe bir akıntı veya haftalarca süren az miktarda kahverengi bir akıntı düşük tehdidi habercisidir.Şiddetli kanama, genellikle de kramplarla birlikteyse, düşüğün kaçınılmaz olduğu anlamına gelir.

Geç Düşük Tehtidi Tedavisi

       Geç bir düşük tehdidi için, çoğunlukla yatak istirahati önerilir.Eğer damlama olursa düşük ile ilgili yeterli belirti olmadığı düşünülür ve genellikle normal hareketliliğe başlamaya izin verilir.Eğer rahim ağzı genişlemeye başlamışsa , rahim ağzı yetersizliği tanısı konulabilir ve rahim ağzına dikiş atılarak düşük önlenebilir.Düşüğe işaret eden şiddetli kanama ve kramplar başlarsa tedavi annenin sağlığını korumayı hedefler.Kanamayı önlemek için hastaneye yatırmak gerekebilir.Düşük sonrası kramplar ve kanama hala devam ediyorsa gebelik kalıntılarını temizlemek için genişletme ve kürtaj gerekebilir.

Düşük nedenleri

►Hormonel sorunlar ya da annenin sağlık sorunları

Yaşam tarzı ( Sigara, alkol ,ilaç kullanımı, kötü beslenme ,aşırı kafein tüketimi radyasyon veya toksit maddeler maruz kalma

Annenin travma geçirmesi

Doğumsal uterin anomalleri

anne-yasi-dusukAnnenin yaşı :Düşük yapma olasılığı annenin yaşı ile doğru orantılı olarak artar.Anne yaşı ne kadar artarsa düşük yapma olasılığı o kadar artar.

►Doğurganlık çağındaki kadınlarda düşük yapma olasılığı %15-20

35 yaş ve altındaki kadınlarda %15

35-45 yaş arasındaki kadınlarda %20-35

45 yaşın üzerindeki kadınlarda düşük yapma oranı %50 ye kadar olabilir.

Düşük yapma olasılığını en aza indirmek için gebelikte yapmanız gerekenler

Düzenli olarak egzersiz yapın

Sağlıklı beslenin

Stres ve ailevi sorunlardan mümkün olduğunca uzak durun

Kilo alımınızı kontrol edin

Günlük folik asit alın

Sigara içmeyin (Sigara içilen ortamlarda bulunmayın )

Kafein tüketimini sınırlandırın veya tamamen bırakın

Radyasyon, enfeksiyon hastalıkları ve x-ışınları gibi çevresel tehlikelerden kaçının

Tehlikeli sporlardan uzak durun

Bu Haber 190.350 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 21.08.2012 Sal 10 : 21

YORUM YAZ
 1. Sevim diyor ki:

  4 haftalık gebeyim iki gündür ara ara kanamam oluyor gerçekten korkuyorum ne yapabilirim bilemiyorum ayağa kalktığım an kanamam oluyor uzaninca da geçiyor

  1. admin admin diyor ki:

   Doktora başvurun.

 2. cansu diyor ki:

  yi günler benim adet düzensizliğim olduğu için hamile olduğumu farketmedim. 15 gündür süren kanama şikayetiyle doktora gittiğimde bana düşük yapıyorsun dedi. beta hcg 114 çıktı haftaya gelmemi istedi gittiğimde hcg 77 çıktı haftaya gel dedi ve hcg 79 çıktı haftaya tekrar gel dedi ve 67 çıktı bu süre zarfında kanamam  77-79’a çıktığı hafta kanamam olmadı lekelenmem oldu fakat sonra tekrar arttı yorumlarda okuyorum herkesin lekelenme şeklinde oluyormuş ama bnm kanamam lekelenmeden fazla var üstelik hala rengi kırmızı lütfen yardımcı olur musunuz?

  1. Mine diyor ki:

   Merhaba;sizi yanlış etkilemek istemem ama yaşadığım bir tecrübeye dayanarak yazıyorum siz şuan düşük yapıyorsunuz 🙁 çünkü zaten kan değeriniz çok düşük ve bu degerlerler 1 haftada 3_4 katına çıkması gerekirken sizinkisi düşmüş .
   Ama üzülmeyin herşey Allahtan eğer sağlıklı bir döllenme olsaydı ozaten tutunacaktı ama tutunamadığı için sağlıksız olduğu varsayılıyor.morolinizi bozmayın çalışmalara devam…

  2. admin admin diyor ki:

   Kan değerinde düşüş olması –> Düşüğü gösterir.