40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Erken Gebelik Belirtileri Nelerdir

Erken Gebelik Belirtileri Nelerdir

Erken gebeliğin tüm belirti ve bulguları sizde bulunabilir , fakat hamile olmayabilirsiniz.Yada gebelik belirtilerinin yalnız bir kaçı bulunurken kesinlikle hamile olabilirsiniz.Gebelik belirtileri kadından kadına farklılık gösterebilir.Gebeliğin en önemli belirtilerinden biri gecikmiş adettir.Adet gecikmesinden sonra gebeliğin ilk belirtileri; baş ağrısı , mide bulantısı , göğüslerde hassasiyet,yiyeceklere aşırı istek duyma  ve alt sırt ağrısıdır. Beklenen adetinizin gecikmesinden sonra yukarıdaki belirtilerden bir veya bir kaçını yaşıyorsanız gebelik testi yapabilirsiniz.

Gebelik belirtileri adet gecikmesinden itibaren ortaya çıkmaya başlar.

GEBE OLABİLECEĞİNİZİ DÜŞÜNDÜREN İŞARETLER

Adet Gecikmesi:Gebelik belirtilerinden en belirgin olanıdır.Gebe kadınların genellikte tümünde adet gecikmesi olur

Sızlayan ,Şiş göğüsler:Gebeliğin erken belirtilerinden biridir.Gebeliğin ilk haftalarında (1-2)  gögüslerde hassaslaşma , ağrı ve şişlik hissedilir.

Üstüne adet görme  (İmplantasyon kanaması) :Tutunma kanaması erken hamilelik belirtilerinden biri olabilir.Gebelikten sonra 6-12 gün dönemimde embriyonun rahim duvarına yerleşmesine bağlı az miktarda kanama oluşur.

Sabah Bulantıları:En çok bilinen gebelik belirtilerinden biri sabah bulantılarıdır.Gebe kaldıktan sonra  2-8 hafta sonra görülebilir.Ve gebelik boyunca devam edebilir.

Sık İdrara Çıkma:Gebe kaldıktan sonraki 6-8 hafta sonra idrara çıkma sayınız artabilir.

Baş Ağrısı:Vücudunuzdaki hormonların ani yükselişi baş ağrısına neden olabilir.

Sırt Ağrısı:Alt sırt ağrısı gebeliğin erken belirtilerinden biridir.Gebelik boyunca kadınların çoğu sırt ağrısını uzun süre yaşayabilirler.

Meme ucu koyulaşır:Gebeliğin ilk üç ayı içinde Meme ucu çevresinin ( Areola ) koyulaşması ve meme ucu çevresindeki küçük bezlerin kabarması oluşur.

Yiyeceklere aşırı istek duyma ( aşerme) :Gebeliğin ilk üç ayı içersinde turşu, dondurma, tatlı ve benzeri yiyeceklere karşı aşırı istek duyma.

Vajinada renk değişikliği: Gebeliğim ilk üç ayında vajina ve rahim ağzı dokusunda renk değişikliği meydana gelebilir.

Yorgunluk hissetme:Gebeliğin erken belirtilerinden biride yorgun yada yorgun hissetmektir.Gebeliğin ilk haftasından itibaren hissedilebilir.

Her ne kadar yukarıda belirttiğimiz belirtiler gebelik belirtisi olmasına rağmen bu belirtilerin bir veya bir kaçı gebelik harici başka olası nedenlerden kaynaklanabilir.Bundan dolayı gebelik konusunda emin olabilmek için gebelik testi yaptırmanız gerekir.

Gebelik testleri;Bugün esas olarak kullanılmakta olan üç çeşit gebelik testi vardır.

Bunlar ; Evde gebelik testi,Laboratuvar ya da Muayenehanede İdrar testi , Kan testi

 

Bu Haber 198.767 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 30.08.2012 Per 10 : 30

YORUM YAZ
 1. rabia diyor ki:

  24 Temmuz 2015, 12:57Merhaba 7 bucuk aylık evliyim 8 temmuzda eşimle ilişkiye girdik cocuk için eşim içime boşaldı ilk kez o gun sp ra 9 gün sonra test yaptım pozitif cıktı silik sonra hastaneye gittik beta testi yaptık 38 cıktı sonra 2gün sonra tekrar yaptık 43,11 cıktı doktorumda cok yavas ilerliyor kürtaj dedi ilk gebeliğim cok üzüldüm ne yapmam gerek adet tarihimide bilmiyorum ultrasondada gözükmüyor cok ufak diye sanırım lütfen yardımcı olun cok korkuyorum

  1. admin admin diyor ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte 2 kat artış göstermesi gerekir.İki kattan az olan artış sağlıklı olmayan gebeliğin ( boş gebelik dış gebelik üzüm gebeliği ) işareti olabilir.

 2. Aslı diyor ki:

  10 gündür kasıklarımda ağrı var kasılmam oluyor sırtım ağırıyor iki gündür göğüslerim şişmiş şimdi yüzüm göğsüm sivilce dolu adetime iki gün var çok baş ağrım oluyor acaba hamilemiyim

  1. admin admin diyor ki:

   Gebeliğin ilk dönemlerinde adet olacakmış gibi ağrılar olabilir.Erken test yapmayın.Adet tarihinizi bekleyin adet gecikmesi yaşarsanız kanda gebelik test yaptırın.

 3. Bir umut diyor ki:

  Sürekli adet gecikmesi yaşıyorum 10 aydır evliyim toplamda 2 ay düzenli oldum çocuk istiyorum hormon degerlerim normal çıkıyor doktor um en sonunda düzenleyeceği olarak bir ilac verdi günüm dündu olmadım göğüsleri mde 1 haftadan beri ağrı var hamile miyim diye düşünmek istiyorum ama sonu yine umutsuz olacak diye umursamiyorum bir cvp bir bilgi verir misiniz ?

  1. admin admin diyor ki:

   Adet gecikmesi olmadan gebelik testi yaptırmayın.Gereksiz yere sizi strese sokar.Adet gecikmesinden 5-7 gün sonra kanda gebelik testi yaptırın.

 4. Merve diyor ki:

  Merhaba benim adetime daha 8 gun var yumurtalama gunumun uzerinde 5 ya da 6 gun gecti. Dun cok hafif bugn daha uzun sureli sol kasigimda tatli tatli batmalar oldu arada biraz daha siddetli oldu. Hamile olabilir miyum merak ediyorum daha cok erken test icin ama bu yerlesmeyle ilgili olabilir mi acaba?

  1. admin admin diyor ki:

   Adet tarihinizi bekleyin adet gecikmesi yaşarsanız gebelik testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

 5. şeker diyor ki:

  adetim 3 gün geçti geçen ay 8 gün geçmişti kan testi yaptırmıştım çıkmamış acaba bu ay hamile olabilir miyim?
  acil cvp bekliyorum ne zaman test yapmalıyım ?

  1. admin admin diyor ki:

   Sadece adet gecikmesine istinaden gebelik vardır. diyemeyiz.Gebelik şüphesinde yapılması gereken tek işlem gebelik testleridir. İnternetten size kesin net yanıt vermemiz mümkün değildir.Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

 6. deniz diyor ki:

  Adetim tam on beş gün geçti ama ilişkide boşalma haricinde zevk suyu ile hamile kalinabiliyr mu ?
  Acil cevap alabilirmiyim en son Nisa n ayında adet oldum hala olmadım.

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 7. nazan diyor ki:

  Merhaba benim adetime bir gun var yaklasik 5 gundur bel ve kasik agrisi cekiyorum sanki adet olmusum gibi memelrimde hassasiyet hep olurdu zaten… Acaba hamile olabilirmiyim bu agrilarla bu ihtimal var midir acaba…

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik belirtileri gelen adet belirtilerine benzeyebilir.3 gün daha bekleyin adet görmezseniz kanda gebelik testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

 8. babyontheboard diyor ki:

  selam, ben 4hafta 4gunluk hamleym, tek belirti karinda sislik, ve goguslerde agri, henuz mide bulantim yok, daha once 7haftalik bir dusuk yasadim ozamanda olmamisti korkmaya basladim. hcg degerim 14.gun 147, 16.gun 433. insallah saglikli bir gebeliktir :( hic birsey hissetmemek cok kotu

 9. eylül diyor ki:

  Mrhabalar son adet tarihim 21 nisan 16 mayısta sancıyla birlikte bir iki damla kırmızı renkli kanamam ve kahverengi akıntım oldu sabahına azıcık kahverengi akıntım oldu ve kesildi 21 mayısta adet olmam gerekiyordu fakat olmadım bir gün gecti suanda adetim dyzensiz oldugu için bu yerleşme kanamasımıydı anlayamadım bu konuda beni bilgilendirirmisiniz iimdiden teşekkür ederim

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda gebelik testi yaptırarak şüphelerinizden kurtulabilirsiniz.Ayrıntılı bilgi için konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 10. Nisa diyor ki:

  Cvp bekliyorum sizden

  1. admin admin diyor ki:

   Kan testini tekrarlayabilirsiniz.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 11. Nisa diyor ki:

  Mrb lar ben 24 Mart ta adet oldum ve daha da olmadım ve evde bir idrar testi yaptım ve pozitif çıktı ve bunun üzerine Jinekolog gittim ve kan testi yapti ve bu teste ise negatif bir sonuc aldik urtasyona koydu ve görülmedi bunun için bana bir bilgi verirmisiniz ve dahada adet olmuyorum ne yapabilirim

  1. admin admin diyor ki:

   Kan testini tekrarlayabilirsiniz.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 12. Leyla diyor ki:

  Mart’ın sonlarına dogru regl oldum şimdi ise hala regl olacam bekliyorum Beta hcg yaptırdım negatif bende ne âdât belirtisi nede hamilelik belirtisi var ilk defa böyle oldum anlamadım nedendir

  1. admin admin diyor ki:

   10 gün hafta daha bekleyip adet görmezseniz adet gecikmesinin araştırılması için doktora başvurun.

   Hamilelik dışında adet gecikmeleri neden olur ?
   Bir önceki adetin başlangıcından itibaren 40 güne kadar gecikmeler normaldir. 40-45 günden sonraki gecikmelerde araştırma gerekir.

   Genç yaştaki bir hastada adet gecikmelerinin nedenleri:

   ►Yumurta çatlamasının olmaması ,

   ►Polikistik over hastalığı

   ►Yumurtalık kistleri,

   ►Gebelik şüphesi

   ►Hormonal bozukluklar olabilir.

   ►Kimi zaman erken menopoz da genç yaşta adetlerde gecikmelere yol açabilir.

   Doğum sonrası emzirme döneminde 1 yıl kadar adet görülmeyebilir. Ancak unutulmamalıdır ki kimi anneler adet görmeden emzirme döneminde tekrar hamile kalabilir.

   40 yaş sonrasında adet gecikmelerinde

   ►İlk akla gelmesi gereken yumurta sayısında azalmadır.

   ►Erken menopoz

   ►Hormonal bozukluklar

   ►Nadirde olsa gebelik ihtimali araştırılmalıdır.

 13. sinem diyor ki:

  Eeet kullanıyorum ben şuan folikaait doktorum bebek düşünmeye basladigin zaman golik asiti kullan demisti yaklaşık bir aydır kullanıyorum

 14. sinem diyor ki:

  Merhaba bende daha iki ay önce düşük yapmistim simdi adetime 3 gun var test yapsam cikarmi bidw belirtiler olarak aşırı Uyku aykta fazla kaldığım zaman belim agriyo Karnım sis baş ağrısı da oliyo bide biuerde okudum diş etleri iltihaplanir die okudum benimde şuan iltihaplı arada kasiklarima batmalar oluyo sizin fikriniz nedir

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için mutlaka adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Gebelik planlıyorsanız folik asit kullanmaya başlayın.Gebelik döneminde kalsiyum ihtiyacı artacağından ve diş tedavisi zorunlu olmadıkça önerilmediğinden.Gebelik döneminde dişlerinizi düzenli fırçalayarak oluşabilecek sorunlara karşı önlem alınız.Umarım olumlu haberler bildirirsiniz.

 15. Esmanur diyor ki:

  Merhaba ben 6 ay önce 4 aylık düsük yaptım bebegim karnımda öldü tekrar hamile kalmak istiyorum ama olmuyo 6 ay oldu adetime 4 gün var bacaklarım belim ve meme uclarım acıyo bugün test yaptım negatif hamıle olabılme ihtimali varmı

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Bundan önce yapacağınız testler sizi gereksiz yere strese sokar.Adet gecikmesi yaşarsanız 1 hafta sonra kanda gebelik testi yaptırın.

 16. selma diyor ki:

  hocam ıyı günler benim reglm 10 gün geçti ve sivilcelerim aşırı arttı yara olacak halde göbeğim şiş yanlarım kılo aldı uykuya düştüm işyerınde bazı zamanlar pat uyuyup kalıyorum karnım ve belim çok ağrıyor adet sancısı gibi olacağım dıyorum olamıyorum test yaptım 1 hafta once tek çizgi oldu halen hastaneyede gıdemedım….

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda gebelik testi yaptırın.

 17. Hayriye diyor ki:

  Benim adetim 7gun geçti goguslerim de ağrı sizlama ateş var acaba hamilemiyim 4 gün önce kasık larda batma bel ağrısı baş ağrısı cvp

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik şüphesinde yapılması gereken tek işlem gebelik testleridir. İnternetten size kesin net yanıt vermemiz mümkün değildir.

 18. merve diyor ki:

  Merhaba doktor bey benmde polikistikowerim var tedavi gordum ve artik degelerim normal 4 aylikevliyim adetim duzensiz 2.5 aydan snra adet oldm tekrar btti nrmal surdu bir hafta snra pembemsi sivi gelmeye basladi snra kahverengi oldu su gbi bisey karnmdada asiri agri var kasiklarm felan istah acklgi var bnlar hamilelik belirtisi olablirmi beraber olurknde korundu esim ama bilmiyrm

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik şüphesinde yapılması gereken tek işlem gebelik testleridir. İnternetten size kesin net yanıt vermemiz mümkün değildir.

 19. merve y diyor ki:

  Merhaba hocam 8 şubatta adet gördüm 5 yıllık evliyim çocuğum olmuyo tedavi görüyorum normalde 4.5 gün erken oluyorum ama daha olmadım polikistik over varmış ilaçlardan ola bilirmi yoksa gebe ola bilirmiyim Kasiklarim ve belim çok agriyo göğüslerim şiş ve agriyo pisikolojim bozuldu teşekkür ederim şimdiden

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik şüphesinde yapılması gereken tek işlem gebelik testleridir. İnternetten size kesin net yanıt vermemiz mümkün değildir.
   Kafanızda konuyu büyütmekten ise test yaptırıp sonuca ulaşmanız en mantıklısıdır.

 20. yaorak diyor ki:

  Merhaba doktor bey ben sizin dediginizi zaten yaptiricam ama ben bu hallerim normalmi yoksa gebelik olabilirmi diye sorusormustum. Ve dunden beri sizden cvp bekliyorum bana diyeceginiz tek sey bumu bu cvbi ortaokul ogrencisi bile veri kusura bakmayin niyetim kotu degil ama biz bukadar kadin sizi onemseyip ciddiye aip soru soruyoruz hepimizede herkezin bildigi cvplari soyluyosunuz. Madem boyle bir olanak sagliyosunuz bize bunun hakkini verin lutfen eminim siz bu msj yayinlamicaksiniz ama en azinda okuyacaginixi biliyorum lutfen biz kadinlari bukadar saf gormeyin

  1. admin admin diyor ki:

   Olayın insanları saf görmeyle kesinlikle alakası yok.İnternetten size kesin net yanıt vermemiz mümkün değildir.Gebelik şüphesinde yapılması gereken tek işlem gebelik testleridir.
   Kafanızda konuyu büyütmekten ise test yaptırıp sonuca ulaşmanız en mantıklsıdır.

 21. gamze diyor ki:

  Meraba 2 sene önce. Kürtaj oldum ve 3 aydir korunmada ilişkiye giriyoruz adetime 15 gun var ama goguslerim aciyo sizce hamilemiyim

  1. admin admin diyor ki:

   Adet tarihinizi bekleyin adet gecikmesi yaşarsanız kanda gebelik testi yaptırın.

 22. yaorak diyor ki:

  Merhaba ben 2 ay once dusuk yaptim ve subat ayinin 26 sinda adet olmam gerekirken 17sinde oldum 4 gun surdu ama 2 gun normalden daha az diger iki gun ise damla damla geldi sonra suohelendim test yaptim silik cikti 2 gun arayla 4 defa caotim heryapisimda cizginin koyulugu iyice azaldi yorgunluk ve bas agrim var yardimci olursaniz sevinirim simdiden tesekkurler

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda gebelik testi yaptırın.

 23. ayşe diyor ki:

  Mrb hocam benim adetime 12 gün var ama bugün sağ göğsümûn ucu ağrıyor sızlıyor sanki gebelik belirtisi olabilir mi ve kasiklarimda tatlı bu sancı var acil vb h hocam karnimin alt tarafı şiş gibi vb h lütfen

  1. admin admin diyor ki:

   Acele etmeyin adet tarihinizi bekleyin adet gecikmesi yaşarsanız kanda gebelik testi yaptırın.

 24. halise diyor ki:

  Merhabalar hocam ben kasim 22 de adet gordum daha sonra gormedim geciktim doktra gittim adet sokturucu vedi kullandim bitti 1 hafta sonra adet grdum 10 ocakta oldum bu ay yine olmadim normal olarak ben 2 adet arasinda 18 gun gecer buna gore hesaparsam 11 gun geciktim bu arada doktorum smear testi yapti sonuclarim temz cikti ama biraz enfeksiyon oldugunu soyledi vajinal tablet verdi kullandim birde iki sefer esimle korunmadik 41 yasindayim acaba nedendirlutfen acil bilgilendirebilirmisiniz resekkur ederim

  1. admin admin diyor ki:

   35 yaş ve sonrası yumurta sayısında azalma olması nedniyle adetler düzensizleşebilir.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 25. melek diyor ki:

  Doktor ben 6 aylik evliyim ilk iki ay hap kullandim sonra biraktim ve hic korunmadim bebek sahibi olmak istiyoruM adetime bir hafta kaldi ama simdiden goguslerim sisti bas agrim oluyor hafif sancim oluyor adet sancisi gibi sizce erken mi davraniyorum psikolojik Mi ????

  1. admin admin diyor ki:

   Kendinizi strese sokmayın adet gecikmesi yaşarsanız kanda gebelik testi yaptırın.Yaşınızı bilmiyorum normal şartlarda genç çiftlerde 1 yıl süreyle düzenli ilişkide gebelik oluşmazsa doktora başvurmalarını istiyoruz.

 26. gamze diyor ki:

  Erkek arkadasimla iliskiye girdik..adetim normal tarihinden 1 gun gecikmeli oldu..iliski ustunden 1 ay gecti goguslerimde aci ve sizilar olmaya basladi.Sizce gebelik ihtimali olabilirmi

  1. admin admin diyor ki:

   Her zamanki gibi adet gördüyseniz hamilelik yoktur.Normaldan az ve kısa süren kanamanız olduysa test yaptırın.

 27. serap diyor ki:

  Benim şükürler olsun 1 tane oğlum var 9 yaşında yaklaşık 5 yıldır gebe kalmak istiyorum 2 yıl öncede dış gebelik geçirdim sag tupum alındı ilaç tedavisi görüyordum ilk ay KlOmen veri doktorum ama ben hastanelik oldum yumurtalık çok fazla büyümüş ve ödem oluşmuş dedi klon kullanmayı bıraktım şimdi ise info die bir toz verdi 2 aydır onu kullanıyorum adettir 1 gün geçti şiddetli baş ağrım var ateş basıyor ve ağzımdan hiç tat yok diş lerinde anlam vereme diyim bir sizi var test yapmaktan bıktım hep negatif çıkıo ne yapmaliyim

  1. admin admin diyor ki:

   Klomen daha fazla kullanmayınız. Öncelikle neden bebek olmuyor araştırmak lazım. Nedeni bilmeden çözüm bulmak zor.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 28. zeynep diyor ki:

  bende adet gecıkmesı var doktor bı sorun yok dedı ınofolıc dıye toz bı ılac verdı adetıme daha var ama akıntım normalden cok arttı ve bas agrısıyla mıde bulantısı var hamıle olabılırmıyım.

  1. admin admin diyor ki:

   GEBELİK ve VARİS
   Bugüne kadar onlarca hastamızda varis oluştu . Hemen hemen tamamı doğumu normal yolla yaptı sorun olmadı. Ancak bir hastamı aşırı ve yoğun varisler nedeniyle sezaryen ile dogurtmak zorunda kaldım. Çünkü varisler dış bölgeyi vagen içini tamamen kaplamıştı.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 29. İLKNUR diyor ki:

  SLM Mevlam once ıssteyen herkese nasıp etsın bu duyguyu. ben 10 aralıkta klomen kullanmaya basladım 20 aralık catlama gunum oldugunu soyledı doktorum ıgneye gerek yok dedı ve 20 aralıktan ıtıbaren kaıklarımda ahrı oldu ve baska belırtıler devam ettı agız acılıgı felan hatta bır forum sıtesıne yazdım herkez pıskolojıktır dedı adetıme ıkı gun kala ıdrar testı yaptım sabah 2 cızgı olustuu hemen ogunde kan testı yaptırdım SUKURLER OLSUNKI HAMILEYMISIM ….. BETA HCG 27.10 CIKTI BUGUN TEKRAR YAPTIRACAM INSALLAH SORUNSUZ GIDER

  1. admin admin diyor ki:

   Sağlıklı hamileliklerde kanda beta hcg değeri 48 saat içinde 2 kat artış gösterir.Allah hayırlısı ile kucağınıza almanızı nasip etsin.

 30. nazan diyor ki:

  İyi günler. .doğum kontrol hapini 6 kasimda biraktim 10 kasimda adet 16 kasimda adetim bitti….çok uyuyorum başım çok ağrıyor kendimi halsiz bitkin hissediyorum. ..28 günde adet oluyordum..adetime bir hafta kala erken gebelik Testi yaptım negatif çıktı ama hamile olabilir miyim…adetime üç gün var..

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik testlerinin doğru sonuç verebilmesi için beklenen adetten sonra yapılması gerekir.1 hafta daha bekleyin adet görmezseniz kanda gebelik testi yaptırın.

 31. hulya diyor ki:

  Adet im 20 gün geçti ve ara ara kasigima sancı giriyorum idrar testi yaptım negatif çıktı hamile olabilirmiyim

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda gebelik testi yaptırın.Gebelik çıkmazsa adet gecikmesi konusunda doktora başvurun.

 32. ayse diyor ki:

  doktor bey 13008.00 bu degere göre ikiz olabilr mi

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda gebelik testinde hamileliğin ikiz olduğu anlaşılamaz.Ultrason muayenesinde anlaşılır.

 33. ayse diyor ki:

  merhaba doktot bey kan testi yaptırdın beta hcg 13008.00 kaç haftalık hamile olabilirim

  1. admin admin diyor ki:

   TAHMİNİ GEBELİK HAFTASI beta HCG değerleri
   Gebelik Haftası Beta HCG Değeri

   3 hafta 10 – 50
   4 hafta 5 – 425
   5 hafta 20 – 7300
   6 hafta 1,080 – 56,000
   Yukarıdaki değerler tahminidir Gerçek gebelik haftasının hesaplanmasında en önemli kriter ilk haftalarda yapılan ultrason ölçümüdür.

 34. sevval diyor ki:

  merhaba doktor bey adetim 4 gün gecti hamileyim 2 gün önce doktora gittim ultrasona girdim kese gözükmedi doktor tahminen 4hafta kadar dedi 15 gün sonra gel dedi kesenin gözükmemesi normal mi son adet tarihim 23 ekim ve kan testi yaptırdım ve birde sol bacagımda agrılarım oluyor nedeni olabilir. ilgnize tesekkür ederim

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik kesesinin ultrasonda izlenebilmesi için rahime yerleştikten sonra gebeliğin 10-15 gün büyümesi gerekir. Gebelik kesesi en erken Beta HCG değeri 1500′e ulaştığında 4,5 -5 haftalık gebelik olduğunda transvajinal ultrason ile görülebilir.Endişelenmenize gerek yok.Bir sonraki doktor kontrolünüzde görülür.

 35. eylemsi diyor ki:

  Merhaba bende adet duzensizligi var 1 buçuk yıldır evliyim son adeti 1 ekimde oldum ve uc gündür şiddetli baş ağrısı mide bulantısı ama kusaçak kadar değil baş dönmesi sıcak basması var fakat göğüslerde bir hassasiyet yok sizce gebemiyimdir

  1. admin admin diyor ki:

   Adet gecikmesi en önemli gebelik belirtisidir.Bunun dışında baş ağrısı ve mide bulantısı da gebelik belirtilerindendir.Kanda gebelik testi yaptırın.

 36. melike diyor ki:

  Ben ewliyim esimle cocuk tek istegimiz bunun icin surekli test yaptiriyorum en sonki testi yapmadan uc gun once beta degerim 7.17 idi uc gun snra kanama sikayetiyle acile gittigimde 13.9a cikmisti gebemiyim cocuk istiyoruz

  1. admin admin diyor ki:

   Sağlıklı bir gebelikte AYNI merkezde yapılan kan testi 48 saatte 2 kat artış göstermesi gereklidir. B-HCG takibine devam etmelisiniz.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 37. sevval diyor ki:

  merhaba ben daha öncede size yazmıştım benim adetim bi gün geçti ve ben üç gün önce yine kan testi yaptırmıştım ve beta hcg 43/8 çıktı daha doktora gitmedim kaç haftalık hamile olabilrim doktora hemen gitmem gerekir mi

  1. admin admin diyor ki:

   Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren ilk fırsatta kadın doğum uzmanına başvurmanızda fayda var.Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.Gebelik haftası hesaplaması son adet tarihi ve ilk yapılan ultrason ölçümleri ile netleştirilir.Hayırlı olsun.

 38. ECE diyor ki:

  5 ekimde ters ilişki yaşadım. 12 ekimde adet oldum. 27 ekimde tekrar ters ilişki yaşadım. 31 ekimde kan testi yaptırdım negatif çıktı. 8 kasımda adet oldum. 3. günden sonra azalmaya başladı. Ve 7 gün sürdü. Sağ yumurtalığımda ara ara ağrı hissediyorum, mide bulantılarım oluyor ama reflüm ve boynumda düzleşmem var. Sizce tekrar test yaptırmalı mıyım? Hamilelik riskim var mıdır hala? Meninin vajinama akma ihtimali beni şüphelendiriyor?

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda gebelik testinin doğru sonuç verebilmesi için beklenen adet tarihinden sonra yapılması gerekir.İlişki sonraso her zamanki gibi normal adet gördüyseniz hamilelik yoktur.

 39. suna diyor ki:

  Bende 10 ekimde adetim basladi 16 ekim bitti.asiri derecede goguslerimde siskinlik var ve bazen sisliyor ve belimin alt kisiminda agri hic gezmiyor ve adetime 1-3 gun.kala kahverengimsi leke damlada degildi geldi ve bitti kan dgldi. Ondan sonra ve halen var beyaz akintim var kokuyo sanki hamilelik testide yaptim cikmadi gunum gecmeden kan testi yaptim cikmadi simdiyse geciyor nzmn yapmam gerek yardimci olursaniz

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için beklenen adet tarihinden sonra yapılması gerekir.Adet gecikmesinden 5 gün sonra kanda gebelik testini tekrarlayın.

 40. nihal diyor ki:

  Merhaba esim yurtdisinda gitmeden once iliskiye girdik korunarak . 3 ay gecti ve suan goyus ucumda sertlik goyusumde agri kasigimda agri belimde agri var . 3 kere adet oldum bu donemde gecikme yasamadim adetten sonra bu agrilari cekmeye basladim.

  1. admin admin diyor ki:

   Korunmasız birliktelik sonrası kasık ağrısı varsa enfeksiyon araştırılmalı. Kist yönünden ultrason faydalı olur

   Op.Dr.Zeki SALAR

 41. sevval diyor ki:

  merhaba ben bugun hamile olmmdan şüphelendiğim için test kan testi yaptırdım ve 13.9 çıktı çok yeni hamilesin dedi doktor ama daha adetime 5 var sizde kan değerlerim değişir mi kesin hamilemiyimdir

  1. admin admin diyor ki:

   Yumurtlama döneminde de gebelik testi pozitif çıkabilir. Bu sonuca bakarak kesin tanı koymak doğru değil. Benim önerim 1 hafta sonra testi yapmanız.

   Op.Dr.Zeki SALAR

  2. sevim diyor ki:

   Meraba. Adetime 3 gun var 3 gindur mide yanmasi var bazende agri oluyor midemde ve kasiklarim bazaen agriyor acaba.hamilemiyim lutfen bna bi cvp yazin

   1. admin admin diyor ki:

    Bu belirtilere dayanarak hamile olup olmadığınız söyleyemeyiz.Adet görmezseniz 5 gün sonra kanda gebelik testi yaptırın.

 42. sevval diyor ki:

  merhaba ben son reglim 23 ekim 27 bitimi son birkaçgündür uyuma hissi bas agrım ve vücudum da yanma hissim var ve gögüslerimde aşırı şişkinilk va adet tarihimden buyana korunmuyoruz acaba hamile miyim

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelikten soz etmek için Çok erken .En az 10-12 gÜn geçmelı bu belirtilerin anlamlı olması için.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 43. aysen diyor ki:

  Merhaba ben 3 hafta once evlendim son regl tarihim 20 eylul adet tarihim hep duzenliydi ama hala adet olmadim bel agrisi istah acikligi kasiklarda agri var 2 kz sabah ac karna idrar testi yaptim [-] cikti acaba hamile olabilirmiyim

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda gebelik testi yaptırın.

 44. FUNDA!!! diyor ki:

  Ben bu ayın 27sinde yani bugün adet olmam gerekiyordu ki benim adetim tarihte hiç şaşmaz çok düzenli. Geçen adet dönemimde temizledikten sonra 2 gün ilişkiye girdik (eşim şehir dışında çalışıyor) Fakat 3 gündür kasıklarimda belimde ve karnımin yan ve üst tarafların ağrılar var. Midemde de tam bulantı gibi değil de değişik birşey yaa kalkıyor gibi birşeyler. Sizce ben hamile miyim???

  1. admin admin diyor ki:

   2 gün daha bekleyin adet olmazsanız kanda gebelik testi yaptırın.

 45. Nur diyor ki:

  merhaba benim adetime 15 gün kala belimde ve kasıklarımda ağrı başladı ama sürekli var aynı zamanda yanma da oluyo sabah ve akşamları mide bulantısı da var yorgunlukda var sık idrara çıkma oluyo adet olmuşum gibi sancı oluyo akıntıda var beyaz renkli ama hamilelik için idrar testi yaptırdım negatif cıktı acaba başka bi hastalık belirtisimi yardımcı olurmusunuz…

  1. admin admin diyor ki:

   Kasık bel ağrısı, sık idrar ve yorgunluk gibi bulgular gebeliğin erken belirtileridir.İdrarda ve kanda gebelik testeri adet gecikmesinden önce yapıldığında doğru sonuç vermezler.Adet tarihinizi bekleyip adet olmazsanız kanda gebelik testi yaptırın.Bundan önce yaptıracağınız testler sizi gereksiz yere strese sokar.

 46. yaban gulu diyor ki:

  ben ekimin 4unde adet gordum ekimin 21nde doktora gittim doktor sivi birikimler olusmus buda bebek olabilir ancak hemen iliskiye girmen gerekir dedi aynisini yaptim siskinlik yorgunluk uzerimde var test yaptim negatif çıktı hamile olabilirmiyim ?

  1. admin admin diyor ki:

   Evde veya kanda yapılan gebelik testlerinin doğru sonuç verebilmesi için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.İlişkiden hemen sonra yapılan gebelik testleri doğru sonuç vermez.

 47. Yildiz diyor ki:

  Merhaba her ay adetim ayni tarihte oluyor ama bu ay 6 gun erken geldi ilk defa evliym ve korunmuyorum sebebi erken gebelik olabilirmi acaba

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik durumunda adet görülmez.

   Op.Dr Zeki SALAR

 48. umut daima vardir diyor ki:

  Meraba.ben 1yildir evliyim cocuk istedigimiz halde. Hamiile kalamiyordum ve 8temmuzda hamile oldugumy ogrendim ama yaklasik 2 ay once bebegim dustu:(hic koru madim yeniden hamile kalmak istiyorum ama tutmuyor son adet tarihim 23 eyluldeydi ama adetime daha cok olmasina ragmen dunden beri adet olcakmisim gibi kasik agrim varr yardimci olurmusunuzzzzz

  1. admin admin diyor ki:

   Beklenen adet tarihinizi bekleyip adet olmazsanız kanda gebelik testi yaptırın.1 yıldan uzun süredir hamilelik oluşmamışsa veya birden fazla düşük yaşadıysanız.Kadın doğum uzmanına başvurun.

 49. merve diyor ki:

  Merhaba en son 16 ağustos da adet gördüm bu zamana kadar halen olmadım 11 aylık bu kızım var korunmuyoruz idrar testi yaptım negatif çıktı 27 eylülde kan tahlili yaptırdım kanda da negatif çıktı ama mide bulantısı halsizlik war hamile olabilir miyim Teşekkürler

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda beta HCG testi çok hassas bir testtir.Yanılgı payı çok azdır.Doğum sonrası emzirme döneminde adetlerin düzene girmesi 18 ayı bulamilmektedir.Eğer hamilelik istemiyorsanız korunmalısınız.

 50. Esranur diyor ki:

  Ben en son 16 Ağustos’ta adet oldum sonra hiç olmadım.iki kez 1 haftA arayla kan testi yaptım negatif 1.20 çıktı gebelik yok dedi. Adet söktürücü hap verdi kullanmadım. Ben kendimi çok yorgun hissediyorum uykuya meğilliyim karnımda ağrımaya başladı bugün sizce hamile olabilirmiştim ?

  1. admin admin diyor ki:

   45 gündür adet görmüyorsunuz 2 kez gebelik testi negatif ise gebelik olmaması lazım. 1 hafta içinde adet gelmezse testi tekrarlayınız.

   Op.Dr. Zeki SALAR

 51. ayla diyor ki:

  Merhaba iki gundur karnim cok agriyor karin agrisi hamilelik belirtisimidir?

  1. admin admin diyor ki:

   Kasık ve sırt ağrısı gebeliğin erken belirtilerinden biridir Fakat sadecebu belirtiye dayanarak gebelik mevcuttur diyemeyiz.Adet tarihinizi bekleyin eğer adet gecikmesi yaşarsanız kanda gebelik testi yaptırın.

 52. Görünecek isim... diyor ki:

  Merhaba son adet tarihim 23üydü şimdiye olmam gerekiyordu ama 2gün önce siyah akıntı geldi ilk defa oluyor kahverengi değildi ve şimdi normale döndü yani beyaza aşırı yorgunluk ve dizlerimde ağrı oluştu erken mi acaba test yapmam için?

  1. admin admin diyor ki:

   KAnda gebelik testi yaptırın.

 53. Aysun diyor ki:

  > Merhaba.. 2 yildir evliyim, 1 sene önce yasmin korunma hapini biraktim. 4 aydir bebek dusuniyoruz, ama bi turlu tutmuyor, daha dogrusu cok duzensiz adetim. 32-33 gun icinde oluyor bu nedenlede yumurtlama gunumu belirliyemiyorum. Son adet tarihim 20.agustos 2014. 30 agustos ve 2 eylul iliski oldu. Bu tarihlerde hamile kalmis olabilirmiyim??, 4 gun gecikti, ,( arada bi karin agrisi, idrara cikma ,asiri istah , son 1 aydir kasiklarimda cok agriyor ve asiri derecede akintim var ).3 kez test aldim negatif cikti, ama icimden bi ses hala umidini kaybetme diyor… Bilmiyorum napmaliyim….:(

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda gebelik testi yaptırın.

 54. sezil diyor ki:

  Merhaba 11.08.2014 ve 04.09.2014 adet oldum tahmime göre adetim eylülün sonu bugünlerde kasıklarimda cok yoruldugumda arada agriyo bugün cok bitkinm belim agriyo evdeki testi ne zaman yapmaliyim kan testi icin erkenmi teşekkür ederim

  1. admin admin diyor ki:

   Kasık ve bel ağrısı , uyku hali gebelik erken belirtileridir adet gecikmesi olursa kanda gebelik testi yaptırın.Kanda beta HCG gebelik testi’nin sağlıklı sonuç verebilmesi için beklenen adet tarihinde test yaptırın.

 55. elif diyor ki:

  Iyi gunler . 3 aydr evlym dha yeni cocuk ypmya karar verdik iki uc defa iliskiye girdik bi hftada adetimde ayn sonunda oluyo genlde ve iki gundr belimde asri derecede bi agri var kopacak sanki ve gobegmn alt ksmnda cok kotu bi sanci var mide bulantisi oluyo ama kusmyorm sdce bulanti ve bas agrisi oluyo hamile olablrmym .

  1. admin admin diyor ki:

   Kasık , bel ağrısı , baş ağrısı,mide bulantısı gebeliğin erken belirtilerinden adet gecikmesi yaşarsanız kanda gebelik testi yaptırın.

 56. hevin diyor ki:

  Asiri derecede sol gogsume agrilar giriyo sizliyo acaba gebelik belirtis8 mu sirtimda cok agriyo?

  1. admin admin diyor ki:

   Göğüs ağrısı ve sırt ağrısı gebeliğin erken belirtilerindendir.Fakat yalnız bu belirtilere dayanarak gebelik mevcuttur diyemeyiz.Adet tarihinizi bekleyin adet olmazsanız kanda gebelik testi yaptırın.

 57. husne diyor ki:

  Evleneli 3 hafta oldu gecen ayin 15de adetim bitmisti bu ay adet olmadim ustune mide bulantisi sık idrara gitme ve yorgunluk hissi var sizce bu nedir ?

  1. admin admin diyor ki:

   Belirtileriniz gebeliğin erken belirtileri tabiki hamilelik mevcuttur diyemeyiz.Kanda gebelik testi yaptırın.

 58. derya diyor ki:

  Iyi aksamlar hocam.Adet tarihime bir hafta varken gebelik belirtilerini yasadigim icin bhcg tahlili yaptirdim. Degerim 3.4 cikti.negatif diyemeyiz erken gebelik olabilir denildi labarotuvardan.sizin fikrinizi alabilirmiyim lutfen.simdiden tesekkur ediyorum iyi calismalar..

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda gebelik testlerinin sağlıklı sonuç verebilmesi için beklenen adet tarihinin beklenip o zaman yapılması gerekir.Acele etmeyin 1 hafta sonra testi tekrarlayın.

 59. mie besir diyor ki:

  merhaba hocam benm gecen ay adetm 3nde gelcegine 6 snda geldi bu ay 6 gun oldu hala gelmedi beyz sivi gelio ve belimle basim agriyo ikin once kan testi yaptrdm gebelik yok dediler sizce hala niye adetim gelmems olabilir ?

  1. admin admin diyor ki:

   Her kadında senede bir defa da olsa adet gecikmesi yaşanabilir.Kanda gebelik testi adet gecikmesinden sonra doğruluk derecesi %100 e yakındır.

 60. Görünecek isim... diyor ki:

  merhabalar..bu ay adetim bir gün gecikti..günün bütün bir bölümünde olmasada adet sancısı gibi sancılarım mevcut sanki olmuşum gibi akıntı geliyor gibi hissediyorum ama henüz adet olmadım..sabahları mide bulantım oluyor..son adetimden sonra hamilelik için uygun günlede ilişki yaşadık,bugun bir gün gecikmesinden dolayı evde idrar testi yaptım negatif çıktı..ne yapmamı önerirsiniz şimdiden teşekkürler..iyi çalışmalar..

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda gebelik testi yaptırın.

 61. Görünecek isim... diyor ki:

  Merhabalar ben bugün kan testi yaptırdım pek bişy anlayamadım yardımcı olurmusunuz.beta 1940 çıktı hamilemiyim anlayamadım.teşekkürler.

  1. admin admin diyor ki:

   Hayırlı olsun.Beta Hcg değerine göre hamilelik mevcut sağlıklı bir gebelikten söz edebilmek kadın doğum uzmanının teyit etmesi gerekir.Doktora başvurun.

 62. dila diyor ki:

  Hocam merhaba son adet tarihim 15 temmuz. Adet tarihim 11 gün gecikti. Gögüslerim şiş ve çok ağrıyor özellikle uç kısımları. Migde bulantım fazla olmuyor ama kasıklarımda ağrı var. Ve ara ara adet olacakmışım gibi karnım ağrıyor. 2 kere idarar testi yaptım ama negatif sonuç aldım. Hamilemiyim acaba yardımcı olursanız çok sevinirim. Ve birdahaki testi ne zaman yapmalıyım ??

  1. admin admin diyor ki:

   Her kadında senede bir defada olsa adetlerde düzensizlik olabilir.İdrar testlerinde az da olsa kalitesizlikten yanılma olabilir.Kanda gebelik testi yaptırın.

 63. büşra diyor ki:

  Merhaba hacam ilk adetimi temmuzun 1 de gördüm ikinci adetimi temmuzun 28 de gördüm ama her zamanki gibi bi hastalik ysamadim ara ara geldi su anda asiri bel ve karin agrisi var agridan uyuyamiyorum bile mide bulantim var fakat istahimda baya acildi acaba hamilemiyim bana yardimci olursaniz sevinirim.

  1. admin admin diyor ki:

   Bunu söylemek için çok erken muhtemel adet tarihinizde gecikme yaşarsanız kanda gebelik testi yaptırırsınız.

 64. Seval diyor ki:

  Merhaba bana yardımcı olur sanız cok sevinirim bugün kan testi yaptırdım ama hiç birşey anlamadım beta 286,5 bu nedemek lütfen yardım edin teşekkür ederim.

  1. admin admin diyor ki:

   Hamileliğin erken dönemindesiniz.Kanda yapılan gebelik testi Bhcg hormonu olup sağlıklı bir gebelikte günaşırı 48 saatte ortalama 2 kat artar.Testi ilk testten 48 saat sonra aynı merkezde tekrarlayınız.
   Son adet tarihinize göre sağlıklı bir hamilelikte gebeliğin 5. haftasında gebelik kesesi gebeliğin 6. haftasında bebeğin kalp atımları duyulur.

 65. naz diyor ki:

  merhaba ben temmuz 1 de adet gördüm 25 snde olmam lazım dı olmadım doktora gittim beta 146,5 cıktı bir hafta tekrar kan testi yaptırın dedi degerlerim yükselmişmidir

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda yapılan gebelik testi Bhcg hormonu olup sağlıklı bir gebelikte günaşırı 48 saatte ortalama 2 kat artar.Testi ilk testten 48 saat sonra aynı merkezde tekrarlayınız.

   Op.Dr.Zeki Salar
   Kadın Hastalıkları,doğum ve infertilite uzmanı
   Memorial Antalya Hastanesi

 66. Ecem diyor ki:

  Merhaba ben 13.07.2014tarihinde adet gördüm 24.07.2014 tarihinden itibaren 1 gün arayla eşimle ilişkiye girdik 30.07.2014 tarihinden itibaren beyaz akıntım var ve akıntı sürecinde kasıklarımda ağrı var. Acaba bu gebelik belirtisi midir? Test yaptırmalı mıyım?

  1. admin admin diyor ki:

   Muhtemel adet tarihinden önce yapılan gebelik testleri sağlıklı sonuç vermeyebilir.Adet tarihinizi bekleyin gecikme yaşarsanız kanda gebelik testi yaptırın.

 67. Gül diyor ki:

  Selamun aleykum. Ben düzenli adet olduğum icin son iki ayda duzensizlik beni telaşlandırıyor. 9 mayısta evlendim ve o ay adetim duzenine uyğun gitdi yani 25.05.2014 de oldum. 6 cı ayda 28 i adet gördüm ve şimdiye kadar yaşamadığım acıyla. Ve bu ay artıq 31 i ve daha hiç bir şey yok. Ara sıra bel ve karnımda ağrı oluyor. Hamile ola bilirmiyim acaba?

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda gebelik testi yaptırın.

 68. melek diyor ki:

  merhaba 25 haziranda adet gördüm yarın adet günüm bende adet günümden 10 gün önce gögüs uçlarımda acı sızlama oluyor ve şiştiler halada acı devam ediyor ve su 3 gündürde sol gövsüm agrıyor aynı zamanda kasık ve belimde agrıdı ama suan ara ara agrıyo halsizliğimde cok uykum geliyor cok sabırsızlanıyorum sizce hamilemiyim ?

  1. admin admin diyor ki:

   Kasık , bel ağrısı , gögüslerde hassasiyet , uyku hali gebeliğin erken belirtilerinden adet gecikmesi yaşarsanız kanda gebelik testi yaptırın.

 69. elif diyor ki:

  merhaba ben 18 haziranda adet oldum fakat bu ay 6 gün geçti karnım ve belim ağrıyor ve inanılmaz bi halsizlik var sizce nedeni ne acaba hamilemiyim ?

  1. admin admin diyor ki:

   Adet gecikmesi , kasık ve bel ağrısı , uyku hali gebelik belirtileri kanda gebelik testi yaptırın.

 70. ayla diyor ki:

  Merhaba ben Temmuz’da ayin 9 zunda adet gordum ama 2 gun surdu sadece göğsümde sizliyor cok az su gibi bise cikiyor kizim suan 3 yasinda desem bebek emziriyorum yok niye oyle oluyor hamilelik belirtisi olabilirmi saygilarimla

  1. admin admin diyor ki:

   Sözünü ettiğiniz durum GALAKTORE olarak adalndırılmaktadır. Uzun süren emzirme sonrası görülebilir. Göğüs ucunu sıkmayınız. Adet dönemi meme muayene ultrason ve hormon testi yapılmasını öneririm.

   Op.Dr. Zeki Salar
   Kadın Hastalıkları ,doğum ve infertilite uzmanı
   Memorial Antalya Hastanesi

 71. gül diyor ki:

  Merhaba hocam eşimle geri çekme yöntemiyle korunuyoruz ve haziran 11 de adet oldum ve 17.22.25 ilişkiye girdik başkada girmedik bulantılarım vardı adetime 3 gün kala bhg negatif şimdi adetim 5 6 gün geçti bugün göğüsüm ağrıyor göğüsümün üstü biraz şişkinlik var hamilemiyim geç döllenme kaç gün sürer bide akıntım var sıvı geliyor beyaz gibi pencerede sarı rengi şimdiden teşekkür ederim acil cevap verirseniz sevinirim

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda gebelik testi yaptırın.

 72. berivan diyor ki:

  slm ben yenıevlıyım evlendıgımden bu yana 1 kere kırlendım 3 aydır olmuyorum hastanede kan testıyaptırdım negatıf cıktı simdi şiddetli bas agrısı mide bulantısı baş donmesıvar ve belım de de agrı var

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik testlerinin sağlıklı sonuç verebilmesi için adet gecikmesi yaşandıktan sonra yapılması gerekir.Eğer adet gecikmesi yaşarsanız kanda gebelik testi yaptırırsınız.

 73. kubra diyor ki:

  Mrb adetimde 4 gunluk gecikme vardi kan testi yaptirdim sonuc 27 cikti ertesi gun kanamam oldu hafif hafif tekrar gttm tekrar test yaptilar 40.80 cikti suan adet goruyorum acaba hamile olablirmiyim yada dusukmu?

  1. admin admin diyor ki:

   Düşük riski söz konusu. Doktora başvurunuz tedavi almalısınız.

   Op.Dr.Zeki Salar
   Kadın Hastalıkları,doğum ve infertilite uzmanı

 74. Görünecek isim... diyor ki:

  Bugun doktora gittim kan testi yaptirdim deger 27 cikti ama kac haftalik olugunu soylemedi kac haftaliktir?

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda yapılan gebelik testi Bhcg hormonu olup sağlıklı bir gebelikte günaşırı 48 saatte ortalama 2 kat artması gerekir.Gebelik haftası son adet tarihi ve ultrason muayenesi ile netleştirilir.
   Beta HCG , gebelik tanısında kullanılan güvenilir bir hormon testidir. Beta HCG değeri gebelik lehine yüksek olan Tahlil.com okurları ise sıklıkla, Beta HCG değerlerine göre tahmini gebelik haftalarını merak etmekteler.
   Her ne kadar gebelik haftasını belirlemede ultrason muayenesi çok daha güvenilir bir yöntem olsa da , kanda çıkan Beta HCG değerine göre tahmini gebelik haftasını belirlemek de mümkündür.
   Beta HCG değerine göre tahmini gebelik haftasını öğrenmek için aşağıdaki Beta HCG değerlerini inceleyebilirsiniz.

   Tahmini Gebelik Haftası ve bu haftaya denk gelen Beta HCG Değer Aralıkları:

   3 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 10 – 50
   4 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 5 – 425
   5 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 20-7300
   6 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 1080- 56000
   7-12 hf gebelikte Beta HCG Değeri : 7,650 – 290,000

 75. .. diyor ki:

  Merhaba ben adetim de gecikme olmadan ince kan testi yaptirmistim ama gebelik cikmadi suan adet gunum uc gun gecikti hafif bi leke gibi geliyor sonra gelmiyor.gebelik olabilirmi?

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda gebelik testinin doğru sonuç verebilmesi için beklenen adet tarihinden sonra yapılması gerekir.Testi tekrarlayın.

 76. Görünecek isim... diyor ki:

  merhaba benimde adetim iki gün gecikti belirtilen hiçbir erken belirti bende yok sadece büyük bir gerginlik söz konusu hava değişimi stres diye düşündüm ama hamilelik ihtimali aklımda kaldi

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda gebelik testi yaptırın.

 77. Görünecek isim... diyor ki:

  ayımı dört gün geçtim hamile olup olmadıhım şidi anlaşılırmı

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda gebelik testi yaparak gebeliğin mevcut olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

  2. admin admin diyor ki:

   Kanda gebelik testi ile gebeliğin mevcut olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

 78. Görünecek isim... diyor ki:

  merhaba ben 9 mayısta adet gördm 4hazıranda olmam gerekirdi 3gün geciktim ama bilmiyorum halsızlık hıssediyorum kendimi ğöysümde ağrı var ama şişkinlik yok karnımdaşişkinlik var hafifde ağrısankı adet olcakmışm gibi ama sızce gebemiyim

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda gebelik testi yaptırın.

 79. busra diyor ki:

  Merhaba benim eşim içime boşaldi ama 10 dakika bekleyip hemen. Kalktm ve boşalması hemen döküldü bir sey olurmu acaba.

  1. admin admin diyor ki:

   Kanamanız olmazsa Kanda gebelik testi yaptırmalısınız.

  2. tuyra diyor ki:

   büsra test yaptırdınmı hamile misin?

 80. Z diyor ki:

  merhaba ben son 18 nisanda adet oldum. bugun 34uncu gun ve halen adet olmadım. normalde 28 günde adet olurdum fakat geçen ay 35 günde adet oldum o yüzden bu bir gecikmemi yoksa hamilemiyim bilemedim. sizce test yapmak için ne kadar daha beklemem gerekli?

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda gebelik testi yaptırmalısınız.

 81. kar diyor ki:

  merhaba en son 14 nisanda adet oldum 24 günde bir adet oluyorum adetim gecikti 2 dir evde test yapıyorum ama sonuç alamyorum. son zamanlarda cok uykum geliyor cok acıkıyorum kasıklarımda ince agrılar oluyor sürekli idrara cıkıyorum hamile olma imkanım yüksekmi :(

  1. admin admin diyor ki:

   Kabda gebelik testi yaptırın.

 82. alev diyor ki:

  merhaba ben 7 aylık evliyim son adet tarihim 18 mart ve henüz adet olmadım kasık bölgesinde ağrı ve aşığı sıvı şekilde akıntım var sık sık idrara çıkıyorum uyku halim var acaba hamile olabilirmiyim

  1. admin admin diyor ki:

   Olabilirsiniz. idrarda gebelik testi yapmanız iyi olur .

   Op.Dr.Zeki Salar
   Kadın Hastalıkları,doğum ve infertilite uzmanı
   Memorial Antalya Hastanesi

 83. ikizannesi57 diyor ki:

  7 nisanda tüp bebekle 2 embriyo transferi yaptırdım.Aşırı derecede yorgunluk hissi,karnım kazınırmışçasına açlık,bel ağrısı şiş göğüsler krsmplar ve skıntım var.Bugün idrar testi yaptım çıkmadı.Neden?Yardımcı olurmusunuz.

  1. admin admin diyor ki:

   İdrar testi erken donemde yanlış çıkabilir. Gunünde kan testi yaptırınız.

   Op.Dr.Zeki Salar
   Kadın Hastalıkları,doğum ve infertilite uzmanı
   Memorial Antalya Hastanesi

 84. sewda diyor ki:

  Iyi qeceler ben mart ayinin 20 de nisanlimla ilişkiye qirdim we mart ayinda 4 defa adet qordum nisanin 1 de tekrar adet qordum ama asiri derece akintim sirtimda we kasikta aqrim ara ara mide bulantm we karnimda siskinlik war. Acaba hamile miyim ? Lutfen bana bi yardm edebilirsiniz tesskkr edrm.

  1. admin admin diyor ki:

   Muhtemel adetiniz geçtiyse gebe olup olmadığınızı kanda beta HCG testi ile öğrenebilisiniz.

 85. pelin diyor ki:

  13 martta adetimin ilk gunuydu ve daha sonrasi korunmadan iliski yasadik ve hamile kalmayi cok istiyorum 3 gundur belimin alt kisminda yogun bir agri var acaba hamilemiyim beni bu konuda aydinlatirmisiniz?

  1. admin admin diyor ki:

   Gebeliğin erken belirtilerinden biri de kasık bel agrısıdır. Di̇ğer yandan yaklaşan adette aynı belirtileri verir. Gebeliğin diğer belirtileri olan uyku hali göğüslerde hassasiyet sık idrar gibi bulgular sizde mevcutsa daha olumlu düşünebiliriz. İyi haberler bekliyorum.

   Op.Dr. Zeki Salar
   Kadın Hastalıkları ,doğum ve infertilite uzmanı
   Memorial Antalya Hastanesi

 86. deniz diyor ki:

  mrb erkek arkadasım sürtünme yoluyla üzerime boşaldı fakat üstüne yatınca bulaştı ona da vajinama bulaşmadı ama cok korkuyorum hamilelik oranım nedir?adetim bir kaç gün gecikti ama oldum normaldi rengi ve süresi.ama snrasnda hamilelik belirtileri hissettim karın ağrısı mide yanması şişkinlik hafif ateş yorgunluk iştah acılması kabızlık.iki defa evde test yaptım net bir şekilde negatif cıktı.ne yapmam gerekiyo psikojik mi bu korktgm için mi öyle hissetmeye basladım

 87. ayse diyor ki:

  Mrb benim adetim bes gun gecikti hic gecimtigini bilmemm hamile olabilirmiyim uc haftalikken testte belli olurmu?????

  1. admin admin diyor ki:

   İdrarda gebelik testleri adet gecikmesinden sonra doğu sonuç verirler.Gebelik haftası ilişki tarihinden değil son adet tarihinden itibaren hesaplanır yani eğer gebelik mevcutsa 4 hafta 5 günlük hamile olacaksınız.

 88. ayşe diyor ki:

  merhaba ben ayşe sık adet görüyorum ve buay adetim 4gün geçikti hamile olup olmadıgımı anlamam için ne zamam test yaptırmalıyım

  1. admin admin diyor ki:

   Adet gecikmesinden sonra yapılacak İdrarda gebelik testinin doğruluk oranı çok yüksektir.Eczaneden alacağınız İdrarda gebelik testi ile gebeliğin mevcut olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

 89. tuba diyor ki:

  Merhaba, son adet günüm 19 ağustos. hesaplamalara göre 15 eylülde gerçekleşmesi gereken adetim gerçekleşmedi. Karnım aşırı şiş , arada kasıklaımda batma hissi yaşıyorum ve akıntım var. Adet gecikmesinin ikinci gününde test yaptım negatifti. net sonuç için bir dahaki test ne zaman yapılmalı?

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda kebelik testi yaptırarak kesin sonucu öğrenebilirsiniz.

 90. elif diyor ki:

  merhaba ben ağustosun 20 sinde adet oldum daha var adet olmama ama bugünlerde baş, bel,bacak ağrısı var ve gün içerisinde herşeye midem bulanıyor acaba hamilemiyim bilgilendirirseniz çook sevinirim teşkler.

  1. admin admin diyor ki:

   Bu belirtilere dayanarak gebelik mevcut diyemeyiz.Muhtemel adet tarihinizde gecikme olursa Eczaneden alacağınız İdrarda gebelik testini uygulamalısınız.

 91. ayşe diyor ki:

  Benımde adetım 8nde ama 1gun önce kanal oldu ama bıdaha gelmedi bel ağrısı hafif mide bulantısı yorgunluk oluyor ama göğüslerinde acıma yok acaba hamile miyim bilgilendirirseniz çok sevinirim.

  Cevap :Verdiğiniz bilgilere istinaden hamele olup olmadığınız hakkında kesin bir şey söyleyemeyiz.Bu konuda adet tarihinizi bekleyip adet gecikmesi olursa eczaneden alacağınız idrarda gebelik testini uygulayabilirsiniz.Kanda gebelik testi ile adet tarihinden bir kaç gün önce tespit edilebilir.

 92. gul diyor ki:

  mrb ben ayin 23 ucunde adet oluyorum daha gunume var ve ben cok fazla istahliyim arada miydemde bulanma oluyor goguslerim atesleniyor yorgunluk hissi oluyor bende daha onceki adet imde bu olmamisti bende acaba hamilelik belirtisi olabilirmi diye dusunuyorum cvp lutfen

  Cevap: Yorgunluk hissetme, göğüslerde hassasiyet,şişlik , bulantılar gebelik belirtileri fakat bu belirtilere bakarak hamile olduğunuzu söyleyemeyiz.Muhetmel adet tarihiniz geçtikten sonra idrar’da gebelik testi uygulayarak gebeliğin mevcut olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

 93. bilge diyor ki:

  adetım ıkı gun gecıktı sonra kananmam oldu fakat normal adet ıbı degıl belım cok agrıyor kasıklarım agrıyor hafıf bulantı arada bas donmesı oluyor acaba hamılemıyım

  Cevap: Ezcaneden alacağınız idrarda gebelik testini uygulayarak gebeliğin mevcut olup olmadığını öğrenebilirsiniz.Gebelik testi konumuzu okuyarak test hakkında gerekli bilgileri öğrenebilirsiniz.

  http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-testi.html

 94. serap demiral diyor ki:

  merhaba benim adetime 10 gün var ama ben ilk hamilelimde hiç anlamamıştım hep karın agrısı ve bel agrısı vardı.şimdi ise yine aynı belirtileri yaşıyorum karın kasılması bel agrısı ve aşırı olmadık şeyleri yemek istiyorum.adetten öncede belirti verirmi.bilgilendirirseniz sevinirim.

  Cevap: Bu belirtilere bakarak kesin bir şey söylemek mümkün değil.Muhtemel adet tarihinizi bekleyip adet gecikmeniz olduktan sonra idrarda gebelik testi yapın.

 95. serra ateş diyor ki:

  mrhba benmde adetim 15 gün gecikti hiçbir ilaç kullanmadm idrar testi yaptm negatif çıktı kan tahlili yaptrdm gebelik yok dedi doktor idrara çıkma kasık agrılarm var nedenini söylermisiniz çok merak ediyorum.hamile olmayı çok istiyorum acaba gebeligin ilk haftaları oldugu için mi çıkmıyo testlerde şimdiden tşkrler.

  Cevap:Adet gecikmesinden sonra kanda yapılan Gebelik testinin doğruluk oranı %100’e yakındır.Adet gecikmeniz ve kasık ağrılarınız için doktora başvurmanızda fayda var.

 96. esra şahin diyor ki:

  mrh,benim bu ekim ayının 24ünde adet olmam gerekiyordu fakat 23nde idrar yollarım iltihaplandı ve ben yaklaşık 1,5 2 hafta boyunca doktorumun verdiği antibiyotiği kullandım yaklaşık 15 günlük adet gecikmem var ama hamilelik belirtilerine baktığımda kusma bulantı dahil olmak üzere hiç biri yok ve ayrıca günün herhangi bir saatinde eczaneden aldığım testi uyguladım farklı günlerde 2 defa ve sonuç negatif çıktı. hamile miyim ya da sorun nedir bilgilendirseniz sevinirim.

  Cevap:
  Adet gecikmenizin nedeni idrar yollarında olan iltihaptan kaynaklanabilir.Adet gecikmesinden sonra yapılan idrarda gebelik testinin doğruluk oranı oldukça yüksektir.Adet gecikmesi konusunda doktora başvurmanızda fayda var.

  1. aygül diyor ki:

   son adetim ekim ayının 10 normalde 25 günde olmam gerekiyordu şu an göğüslerim şiş ve acıyor adet olmadım hamilemiyim acaba başka bir şey yok

   1. admin admin diyor ki:

    Muhtemel adet tarihinizde gecikme olduysa kanda gebelik testi yaptırarak gebeliğin mevcut olup olmadığını öğrenebilirsiniz.Eğer hamilelik yoksa Adet gecikmesi yumurtalıklardaki kistler nedeniylede oluşabilir muayene olmanız gerekir.