40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Erken Gebelik Belirtileri Nelerdir

Erken Gebelik Belirtileri Nelerdir

Erken gebeliğin tüm belirti ve bulguları sizde bulunabilir , fakat hamile olmayabilirsiniz.Yada gebelik belirtilerinin yalnız bir kaçı bulunurken kesinlikle hamile olabilirsiniz.Gebelik belirtileri kadından kadına farklılık gösterebilir.Gebeliğin en önemli belirtilerinden biri gecikmiş adettir.Adet gecikmesinden sonra gebeliğin ilk belirtileri; baş ağrısı , mide bulantısı , göğüslerde hassasiyet,yiyeceklere aşırı istek duyma  ve alt sırt ağrısıdır. Beklenen adetinizin gecikmesinden sonra yukarıdaki belirtilerden bir veya bir kaçını yaşıyorsanız gebelik testi yapabilirsiniz.

Gebelik belirtileri adet gecikmesinden itibaren ortaya çıkmaya başlar.

GEBE OLABİLECEĞİNİZİ DÜŞÜNDÜREN İŞARETLER

Adet Gecikmesi:Gebelik belirtilerinden en belirgin olanıdır.Gebe kadınların genellikte tümünde adet gecikmesi olur

Sızlayan ,Şiş göğüsler:Gebeliğin erken belirtilerinden biridir.Gebeliğin ilk haftalarında (1-2)  gögüslerde hassaslaşma , ağrı ve şişlik hissedilir.

Üstüne adet görme  (İmplantasyon kanaması) :Tutunma kanaması erken hamilelik belirtilerinden biri olabilir.Gebelikten sonra 6-12 gün dönemimde embriyonun rahim duvarına yerleşmesine bağlı az miktarda kanama oluşur.

Sabah Bulantıları:En çok bilinen gebelik belirtilerinden biri sabah bulantılarıdır.Gebe kaldıktan sonra  2-8 hafta sonra görülebilir.Ve gebelik boyunca devam edebilir.

Sık İdrara Çıkma:Gebe kaldıktan sonraki 6-8 hafta sonra idrara çıkma sayınız artabilir.

Baş Ağrısı:Vücudunuzdaki hormonların ani yükselişi baş ağrısına neden olabilir.

Sırt Ağrısı:Alt sırt ağrısı gebeliğin erken belirtilerinden biridir.Gebelik boyunca kadınların çoğu sırt ağrısını uzun süre yaşayabilirler.

Meme ucu koyulaşır:Gebeliğin ilk üç ayı içinde Meme ucu çevresinin ( Areola ) koyulaşması ve meme ucu çevresindeki küçük bezlerin kabarması oluşur.

Yiyeceklere aşırı istek duyma ( aşerme) :Gebeliğin ilk üç ayı içersinde turşu, dondurma, tatlı ve benzeri yiyeceklere karşı aşırı istek duyma.

Vajinada renk değişikliği: Gebeliğim ilk üç ayında vajina ve rahim ağzı dokusunda renk değişikliği meydana gelebilir.

Yorgunluk hissetme:Gebeliğin erken belirtilerinden biride yorgun yada yorgun hissetmektir.Gebeliğin ilk haftasından itibaren hissedilebilir.

Her ne kadar yukarıda belirttiğimiz belirtiler gebelik belirtisi olmasına rağmen bu belirtilerin bir veya bir kaçı gebelik harici başka olası nedenlerden kaynaklanabilir.Bundan dolayı gebelik konusunda emin olabilmek için gebelik testi yaptırmanız gerekir.

Gebelik testleri;Bugün esas olarak kullanılmakta olan üç çeşit gebelik testi vardır.

Bunlar ; Evde gebelik testi,Laboratuvar ya da Muayenehanede İdrar testi , Kan testi

 

Bu Haber 227.237 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 30.08.2012 Per 10 : 30

YORUM YAZ
 1. Nil diyor ki:

  Merhaba.ben 2 ay önce kimyasal gebelik gecirdim.bu ay yani ocagin 2 sinde adet oldum,2-3 gun once idrarla test yaptim pozitif cikti.hesabimiza gore henuz 2 haftalik.adet tarihime 2 gun var.benim sorum su,kasiklarima adet sancisi gibi sanci vuruyor ve adet olacagim,tekrar kimyasal gebelik yasayacagim diye cok korkuyorum.ani ayaga kalkislarimda ki kramplar ve sancilarim normal mi?

  1. admin admin diyor ki:

   Gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi kasık ağrıları görülebilir.Evde gebelik testi pozitif çıktıysa kadın doğum uzmanına başvurun.

 2. fatma kilic diyor ki:

  Hocam ben test yaptim idrarda cikti hamilelik ve kan testinde cikti ama doktor keseyi gormem lazim diyor 3 haftalik daha bana altan bakacagini soyledi ben istemiyorum kac haftalikken kese gorulur bilgi verirmisiniz

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası son adet tarihinin ilk gününden itibaren hesaplanır.Gebelik kesesinin ultrasonda izlenebilmesi için rahime yerleştikten sonra gebeliğin 10-15 gün büyümesi gerekir. Gebelik kesesi en erken 4,5 -5 haftalık gebelik olduğunda transvajinal ultrason ile görülebilir.Kanda gebelik Beta HCG değeri 3000-4000 düzeylerine vardığında yani 6 haftalık gebelik olduğunda gebelik kesesi karından ultrason ile izlenebilir.

 3. zuhal diyor ki:

  mrb hocam adetim iki gun gectikten sonra idrar testi silik cikti bi gun sonra kanda degerim 22.90 iki sonra 57.75 ve iki sonraki 401.1 cikti doktorum bi aciklama yapmadan haftaya gel ultrasonla bakacam dedi kafam karisik simdi kac haftalik hamileyim ben ve keseyi nezamam gorebilirim simdidem tskler

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerlerinizin 48 saatte iki kat artış göstermesi olumlu.Gebelik kesesi kanda gebelik tespit edildikten hemen sonra ultrasonda izlenemez.Gebelik kesesinin ultrasonda izlenebilmesi için rahime yerleştikten sonra gebeliğin 10-15 gün büyümesi gerekir. Gebelik kesesi en erken 4,5 -5 haftalık gebelik olduğunda transvajinal ultrason ile görülebilir.Kanda gebelik Beta HCG değeri 3000-4000 düzeylerine vardığında yani 6 haftalık gebelik olduğunda gebelik kesesi karından ultrason ile izlenebilir.

 4. NİL diyor ki:

  merhaba 2 gün önce sağlık ocağında kanda gebelik testi yaptırdım..beta hcg 3.59 çıktı,dr varda diyemem yokta diyemem dedi..bugün idrar tehsti yaptım,ikinci çizgi ışıkta gölge olarak görünüyor..acaba hamile miyim?adetime 4-5 gün kaldı..teşekkürler..

 5. Leyla diyor ki:

  Hocam ben biryillik evliyim ve sadece 4 kez adet oldum .son bir haftadirda belim cok agriyor.sizce ne olabilir .adet olmuyorum cocugum olbilirmi.

  1. admin admin diyor ki:

   Seyrek adet görme konusunda kadın doğum uzmanına başvurmalısınız.

 6. Pelda diyor ki:

  Benim adetimden tam 1 haftadan fazla geçti iki defa test yaptım pozitif çıktı yanlız bir hafta sonra tekrar yaptım negatif sonuç aldım napmaliyim sizce

  1. admin admin diyor ki:

   İdrar testlerinde yanlış sonuç çıkabilmekdtedir.Kanda beta HCG testi yaptırarak kesin sonucu öğrenebilirsiniz.

 7. leyla diyor ki:

  Her ayın 3 adet oluyodum ama bu ay olmadım 2 gün geçti ve belim çok aşırı agriyo göğsüm arada sızlıyor bazen kendimi çok yorgun hissediyorum sizce hamile olabilirmyim

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 8. leyla diyor ki:

  Slm hocam naslsnz size bi sorum olacakti

 9. Bema diyor ki:

  Merhaba ben 1 haftalık evlıyım hasta olmadım 22 sinde evlendım 23 de hasta olmam gerekiyordu bir haftadır mıgdem cok bulanıyo basım agrıyo karnımda şişlik var acaba hamile mıyım

  1. admin admin diyor ki:

   Adet gecikmesi yaşadıyasanız kanda gebelik testi yaptırın.

 10. SONAY diyor ki:

  Hocam , 7 ağustos yani bugün dediğiniz gibi kan testi yaptırdım sonuç 71,48 çıktı. 5 ağustos ta yaptırdığım 25,02 di. Normal seyrinde mi hocam. Lütfen yardım edin. Teşekkür ederim.

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerinde 48 saatte 2 kat artış olmuş.Yinede bebek kalp atımları duyulana kadar çevreniz ile paylaşmayın.Kalp atımları duyulana kadar ilişkiden uzak durun folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.