40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Erken Gebelik Belirtileri Nelerdir
Anasayfa » Genel » Erken Gebelik Belirtileri Nelerdir
Erken Gebelik Belirtileri Nelerdir

     Erken gebeliğin tüm belirti ve bulguları sizde bulunabilir , fakat hamile olmayabilirsiniz.Yada gebelik belirtilerinin yalnız bir kaçı bulunurken kesinlikle hamile olabilirsiniz.Gebelik belirtileri kadından kadına farklılık gösterebilir.Gebeliğin en önemli belirtilerinden biri gecikmiş adettir.Adet gecikmesinden sonra gebeliğin ilk belirtileri; baş ağrısı , mide bulantısı , göğüslerde hassasiyet,yiyeceklere aşırı istek duyma  ve alt sırt ağrısıdır. Beklenen adetinizin gecikmesinden sonra yukarıdaki belirtilerden bir veya bir kaçını yaşıyorsanız gebelik testi yapabilirsiniz.

Gebelik belirtileri adet gecikmesinden itibaren ortaya çıkmaya başlar.

GEBE OLABİLECEĞİNİZİ DÜŞÜNDÜREN İŞARETLER

Adet Gecikmesi:Gebelik belirtilerinden en belirgin olanıdır.Gebe kadınların genellikte tümünde adet gecikmesi olur

Sızlayan ,Şiş göğüsler:Gebeliğin erken belirtilerinden biridir.Gebeliğin ilk haftalarında (1-2)  gögüslerde hassaslaşma , ağrı ve şişlik hissedilir.

Üstüne adet görme  (İmplantasyon kanaması) :Tutunma kanaması erken hamilelik belirtilerinden biri olabilir.Gebelikten sonra 6-12 gün dönemimde embriyonun rahim duvarına yerleşmesine bağlı az miktarda kanama oluşur.

Sabah Bulantıları:En çok bilinen gebelik belirtilerinden biri sabah bulantılarıdır.Gebe kaldıktan sonra  2-8 hafta sonra görülebilir.Ve gebelik boyunca devam edebilir.

Sık İdrara Çıkma:Gebe kaldıktan sonraki 6-8 hafta sonra idrara çıkma sayınız artabilir.

Baş Ağrısı:Vücudunuzdaki hormonların ani yükselişi baş ağrısına neden olabilir.

Sırt Ağrısı:Alt sırt ağrısı gebeliğin erken belirtilerinden biridir.Gebelik boyunca kadınların çoğu sırt ağrısını uzun süre yaşayabilirler.

Meme ucu koyulaşır:Gebeliğin ilk üç ayı içinde Meme ucu çevresinin ( Areola ) koyulaşması ve meme ucu çevresindeki küçük bezlerin kabarması oluşur.

Yiyeceklere aşırı istek duyma ( aşerme) :Gebeliğin ilk üç ayı içersinde turşu, dondurma, tatlı ve benzeri yiyeceklere karşı aşırı istek duyma.

Vajinada renk değişikliği: Gebeliğim ilk üç ayında vajina ve rahim ağzı dokusunda renk değişikliği meydana gelebilir.

Yorgunluk hissetme:Gebeliğin erken belirtilerinden biride yorgun yada yorgun hissetmektir.Gebeliğin ilk haftasından itibaren hissedilebilir.

Her ne kadar yukarıda belirttiğimiz belirtiler gebelik belirtisi olmasına rağmen bu belirtilerin bir veya bir kaçı gebelik harici başka olası nedenlerden kaynaklanabilir.Bundan dolayı gebelik konusunda emin olabilmek için gebelik testi yaptırmanız gerekir.

Gebelik testleri;Bugün esas olarak kullanılmakta olan üç çeşit gebelik testi vardır.

Bunlar ; Evde gebelik testi,Laboratuvar ya da Muayenehanede İdrar testi , Kan testi


 

 

 

Bu Haber 95.983 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 30.08.2012 Per 10 : 30

Etiketler

 

 1. ikizannesi57 diyor ki:

  7 nisanda tüp bebekle 2 embriyo transferi yaptırdım.Aşırı derecede yorgunluk hissi,karnım kazınırmışçasına açlık,bel ağrısı şiş göğüsler krsmplar ve skıntım var.Bugün idrar testi yaptım çıkmadı.Neden?Yardımcı olurmusunuz.

  1. admin diyor ki:

   İdrar testi erken donemde yanlış çıkabilir. Gunünde kan testi yaptırınız.

   Op.Dr.Zeki Salar
   Kadın Hastalıkları,doğum ve infertilite uzmanı
   Memorial Antalya Hastanesi

 2. sewda diyor ki:

  Iyi qeceler ben mart ayinin 20 de nisanlimla ilişkiye qirdim we mart ayinda 4 defa adet qordum nisanin 1 de tekrar adet qordum ama asiri derece akintim sirtimda we kasikta aqrim ara ara mide bulantm we karnimda siskinlik war. Acaba hamile miyim ? Lutfen bana bi yardm edebilirsiniz tesskkr edrm.

  1. admin diyor ki:

   Muhtemel adetiniz geçtiyse gebe olup olmadığınızı kanda beta HCG testi ile öğrenebilisiniz.

 3. pelin diyor ki:

  13 martta adetimin ilk gunuydu ve daha sonrasi korunmadan iliski yasadik ve hamile kalmayi cok istiyorum 3 gundur belimin alt kisminda yogun bir agri var acaba hamilemiyim beni bu konuda aydinlatirmisiniz?

  1. admin diyor ki:

   Gebeliğin erken belirtilerinden biri de kasık bel agrısıdır. Di̇ğer yandan yaklaşan adette aynı belirtileri verir. Gebeliğin diğer belirtileri olan uyku hali göğüslerde hassasiyet sık idrar gibi bulgular sizde mevcutsa daha olumlu düşünebiliriz. İyi haberler bekliyorum.

   Op.Dr. Zeki Salar
   Kadın Hastalıkları ,doğum ve infertilite uzmanı
   Memorial Antalya Hastanesi

 4. deniz diyor ki:

  mrb erkek arkadasım sürtünme yoluyla üzerime boşaldı fakat üstüne yatınca bulaştı ona da vajinama bulaşmadı ama cok korkuyorum hamilelik oranım nedir?adetim bir kaç gün gecikti ama oldum normaldi rengi ve süresi.ama snrasnda hamilelik belirtileri hissettim karın ağrısı mide yanması şişkinlik hafif ateş yorgunluk iştah acılması kabızlık.iki defa evde test yaptım net bir şekilde negatif cıktı.ne yapmam gerekiyo psikojik mi bu korktgm için mi öyle hissetmeye basladım

 5. ayse diyor ki:

  Mrb benim adetim bes gun gecikti hic gecimtigini bilmemm hamile olabilirmiyim uc haftalikken testte belli olurmu?????

  1. admin diyor ki:

   İdrarda gebelik testleri adet gecikmesinden sonra doğu sonuç verirler.Gebelik haftası ilişki tarihinden değil son adet tarihinden itibaren hesaplanır yani eğer gebelik mevcutsa 4 hafta 5 günlük hamile olacaksınız.

 6. ayşe diyor ki:

  merhaba ben ayşe sık adet görüyorum ve buay adetim 4gün geçikti hamile olup olmadıgımı anlamam için ne zamam test yaptırmalıyım

  1. admin diyor ki:

   Adet gecikmesinden sonra yapılacak İdrarda gebelik testinin doğruluk oranı çok yüksektir.Eczaneden alacağınız İdrarda gebelik testi ile gebeliğin mevcut olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

 7. tuba diyor ki:

  Merhaba, son adet günüm 19 ağustos. hesaplamalara göre 15 eylülde gerçekleşmesi gereken adetim gerçekleşmedi. Karnım aşırı şiş , arada kasıklaımda batma hissi yaşıyorum ve akıntım var. Adet gecikmesinin ikinci gününde test yaptım negatifti. net sonuç için bir dahaki test ne zaman yapılmalı?

  1. admin diyor ki:

   Kanda kebelik testi yaptırarak kesin sonucu öğrenebilirsiniz.

 8. elif diyor ki:

  merhaba ben ağustosun 20 sinde adet oldum daha var adet olmama ama bugünlerde baş, bel,bacak ağrısı var ve gün içerisinde herşeye midem bulanıyor acaba hamilemiyim bilgilendirirseniz çook sevinirim teşkler.

  1. admin diyor ki:

   Bu belirtilere dayanarak gebelik mevcut diyemeyiz.Muhtemel adet tarihinizde gecikme olursa Eczaneden alacağınız İdrarda gebelik testini uygulamalısınız.

 9. ayşe diyor ki:

  Benımde adetım 8nde ama 1gun önce kanal oldu ama bıdaha gelmedi bel ağrısı hafif mide bulantısı yorgunluk oluyor ama göğüslerinde acıma yok acaba hamile miyim bilgilendirirseniz çok sevinirim.

  Cevap :Verdiğiniz bilgilere istinaden hamele olup olmadığınız hakkında kesin bir şey söyleyemeyiz.Bu konuda adet tarihinizi bekleyip adet gecikmesi olursa eczaneden alacağınız idrarda gebelik testini uygulayabilirsiniz.Kanda gebelik testi ile adet tarihinden bir kaç gün önce tespit edilebilir.

 10. gul diyor ki:

  mrb ben ayin 23 ucunde adet oluyorum daha gunume var ve ben cok fazla istahliyim arada miydemde bulanma oluyor goguslerim atesleniyor yorgunluk hissi oluyor bende daha onceki adet imde bu olmamisti bende acaba hamilelik belirtisi olabilirmi diye dusunuyorum cvp lutfen

  Cevap: Yorgunluk hissetme, göğüslerde hassasiyet,şişlik , bulantılar gebelik belirtileri fakat bu belirtilere bakarak hamile olduğunuzu söyleyemeyiz.Muhetmel adet tarihiniz geçtikten sonra idrar’da gebelik testi uygulayarak gebeliğin mevcut olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

 11. bilge diyor ki:

  adetım ıkı gun gecıktı sonra kananmam oldu fakat normal adet ıbı degıl belım cok agrıyor kasıklarım agrıyor hafıf bulantı arada bas donmesı oluyor acaba hamılemıyım

  Cevap: Ezcaneden alacağınız idrarda gebelik testini uygulayarak gebeliğin mevcut olup olmadığını öğrenebilirsiniz.Gebelik testi konumuzu okuyarak test hakkında gerekli bilgileri öğrenebilirsiniz.

  http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-testi.html

 12. serap demiral diyor ki:

  merhaba benim adetime 10 gün var ama ben ilk hamilelimde hiç anlamamıştım hep karın agrısı ve bel agrısı vardı.şimdi ise yine aynı belirtileri yaşıyorum karın kasılması bel agrısı ve aşırı olmadık şeyleri yemek istiyorum.adetten öncede belirti verirmi.bilgilendirirseniz sevinirim.

  Cevap: Bu belirtilere bakarak kesin bir şey söylemek mümkün değil.Muhtemel adet tarihinizi bekleyip adet gecikmeniz olduktan sonra idrarda gebelik testi yapın.

 13. serra ateş diyor ki:

  mrhba benmde adetim 15 gün gecikti hiçbir ilaç kullanmadm idrar testi yaptm negatif çıktı kan tahlili yaptrdm gebelik yok dedi doktor idrara çıkma kasık agrılarm var nedenini söylermisiniz çok merak ediyorum.hamile olmayı çok istiyorum acaba gebeligin ilk haftaları oldugu için mi çıkmıyo testlerde şimdiden tşkrler.

  Cevap:Adet gecikmesinden sonra kanda yapılan Gebelik testinin doğruluk oranı %100′e yakındır.Adet gecikmeniz ve kasık ağrılarınız için doktora başvurmanızda fayda var.

 14. esra şahin diyor ki:

  mrh,benim bu ekim ayının 24ünde adet olmam gerekiyordu fakat 23nde idrar yollarım iltihaplandı ve ben yaklaşık 1,5 2 hafta boyunca doktorumun verdiği antibiyotiği kullandım yaklaşık 15 günlük adet gecikmem var ama hamilelik belirtilerine baktığımda kusma bulantı dahil olmak üzere hiç biri yok ve ayrıca günün herhangi bir saatinde eczaneden aldığım testi uyguladım farklı günlerde 2 defa ve sonuç negatif çıktı. hamile miyim ya da sorun nedir bilgilendirseniz sevinirim.

  Cevap:
  Adet gecikmenizin nedeni idrar yollarında olan iltihaptan kaynaklanabilir.Adet gecikmesinden sonra yapılan idrarda gebelik testinin doğruluk oranı oldukça yüksektir.Adet gecikmesi konusunda doktora başvurmanızda fayda var.

  1. aygül diyor ki:

   son adetim ekim ayının 10 normalde 25 günde olmam gerekiyordu şu an göğüslerim şiş ve acıyor adet olmadım hamilemiyim acaba başka bir şey yok

  2. admin diyor ki:

   Muhtemel adet tarihinizde gecikme olduysa kanda gebelik testi yaptırarak gebeliğin mevcut olup olmadığını öğrenebilirsiniz.Eğer hamilelik yoksa Adet gecikmesi yumurtalıklardaki kistler nedeniylede oluşabilir muayene olmanız gerekir.

HAMİLELİK TAKVİMİ