40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 1. haftası

Gebeliğin 1. haftası

       Hamilelik 40 haftalık meşakkatli ve bir o kadar da heyecan yaratan bir süreçtir. Pek çok kadın için anneliğin ilk adımı olan hamilelik, hayatlarının en özel anları arasında yer alır. Kimi kadınlar hamileliğini oldukça rahat geçirirken, kimileri bazı sorunlarla bu dönemi yaşar ve atlatırlar. Hamilelikte biz doktorların en çok üzerinde durduğumuz ise, hem anne adayının hem de bebeğin sağlığını en iyi şekilde korumak, sağlıklı bir hamilelik ve doğumun yaşanmasına katkı sağlamaktır. Bunun yolu da düzenli doktor kontrolleri, anne ve bebek sağlığını olumlu yönde etkileyecek etkenlerle anneyi buluşturmak, anne ve bebeğe olumsuz etki edecek her türlü etken ve olgudan onları korumak ve anne adayının düzenli ve sağlıklı beslenmesinden geçmektedir.

Gelişim adımları

        Anne ve bebekte hamileliğin her haftasında bedensel ve ruhsal değişiklikler meydana gelir. Hem anne adayı hem de bebek, hamilelikte süreç ilerledikçe yani haftalar geçtikçe, gelişme ve değişme yaşanır. Bu değişim ve gelişimleri biz doktorlar, dördüncü haftadan itibaren gözlemlemeye ve değerlendirmeye başlarız. Bunun nedeni ise, gebeliğin rahme yerleşmesinin dördüncü haftaya denk gelmesidir. Pek çok kadın hamileliğinin ilk haftasını, hamile olduğunu anladığı haftadan saymaya başlar. Oysa gerçek bu değildir. İsterseniz durumu şu şekilde aktaralım;

İlk 3 hafta bebek yok

        Yukarıda da sözünü ettiğimiz gibi, gebelik haftaları anne adayının son âdetini gördüğü tarihten itibaren sayılır. Bir kadın 28 günde bir adet gördüğünden, anne adayı bir sonraki ay dönümünde adet olmadığında hamileliğinden şüphelenir.Kadınların döllenmesi en son adet gördüğü tarihten 2 hafta sonrasında gerçekleşir. 2 hafta sonra yumurtlama yaşandığından döllenme de bu dönemde olur. Ve bebeğin rahme yerleşmesi 4 haftayı bulur. Bu nedenle de ilk 3 haftada aslında rahimde bebek yoktur. 3’üncü haftada bebek döllenme ve rahme yerleşme sürecinden geçer. İşte bu nedenden dolayıdır ki, 4 haftadan önce bir hamilelik söz konusu değildir ve yine bu nedene bağlı olarak da 4 hafta öncesinde bebeğin görüntüsü de doğal olarak elde edilemez. Yine bundan kaynaklı olarak, hamile kadınlar, hamileliğinin saptanmasından sonra ilk ultrason görüntüsünü doktorunun yönlendirmesiyle ancak hamileliğin 5’inci veya 6’ıncı haftasında görebilmektedir.

Gebeliğin ilk 4 haftasında teorik olarak gebelik saptanamaz

        Hamilelik haftası hesaplaması yaparken son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplama yapılır. Burada belirtmekte yarar gördüğümüz bir diğer husus ise, hamileliğin saptanması konusudur. Çünkü bu konuda da bazı doğru bilinen yanlışlıklar vardır. Yukarıda detaylı şekilde bebeğin nasıl ne kadar sürede oluştuğunu ve hamileliğin hangi süreçte başladığını sizlere aktarmıştır. Tüm bunları göz önünde bulunalım. Buradan yola çıkarak, hamileliğin 4’üncü haftadan sonra tespit edilebileceğinin bir kez daha altını çizmekte yarar var. Hamile olup olmadığınızı adet tarihinizden 1-2 gün önce kanda Beta Hcg hormon testi ile veya adet gecikmesi olduktan sonra idrarda gebelik testi ile öğrenebilirsiniz.

Gebelik öncesi folik asit kullanımı
     Folik asit kullanımı bebekte oluşabilecek nöral tüp defekti , spina bifida, anensefali gibi anomalilerin ortaya çıkma riskini azaltmaktadır.Uzmanlar çocuk isteyen anne adayının hamilelikten 3 ay öncesinden folik asit kullanmaya başlaması gerektiğini belirtiyorlar.

Gebelik öncesi bırakılması gereken zararlı alışkanlıklar

1. Sigara kullanımı: Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerde sigara kullanımı doğacak bebeğin ana rahmine düşmesi ile birlikte zarar görmesine sebep olmaktadır. Bu nedenle baba adayının dahi sigarayı bırakması bebeğin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Fakat özellikle anne adayının bırakması hem kendisinin hem fetusun sağlığı açısından daha da mühimidir.

Sigaranın fetusa zararları:

Bebeğin anne karnında ölümüne

Ani düşük riskine

Doğum sonrası ölümüne

Doğuştan nefes yetersizliği veya astım gibi rahatsızlıklara yol açabilmektedir.

 

          Bunlar bulguları saptanmış olup bulgusu saptanmamış pek çok hastalığında temel sebebi olabilir. Bu nedenle gebelik öncesi anne ve baba adayı sigara içimine son verme çabası içerisinde olup doğacak bebeklerine sağlıklı bir yaşamı hediye etmelidirler.

2. Alkol kullanımı :
Hamile bir anne adayının alkol kullanımı oldukça tehlikelidir. Anne adayının ve bebeğin sağlığı risk altındadır. Yalnız bununla kalmaz bebekte ciddi sakatlıklar ve eksik doğumlara sebep olabilir. “fetal alkol sendromu” (FAS) olarak isimlendirilen alkolik anne bebeklerinde kol, bacak, kulak, burun, göz gibi organlarda eksiklikler oluşmaktadır.


Alkolün fetusa zararları:

FAS sendromu olan bebeklerde doğum sonrasında gelişim bozuklukları

Doğum sonrasında konuşma da gerilik ve işitme problemleri

Kaba motor fonksiyonları

Bebek ölümü %20 civarındadır

Özellikle yüzde çok belirgin bozukluklar oluşmaktadır.

Organ eksiklikleri, kalp yetmezliği gibi sorunlarda görülmektedir.

3. Uyuşturucu kullanımı:
Uyuşturucu kullanımı anne karnındaki fetüs için çok çok daha tehlikelidir. Ciddi derecede sakatlıklar ve bebek ölümlerine neden olmaktadır.


Gebelik öncesi beslenme düzeni

Hamilelik düşünen anne adayları doğumdan önce fazla kiloları varsa normal hamile kalmadan önce normal olması gereken kilolarına inmeye çalışmalıdırlar.Çünkü aşırı kilolar ile birlikte hamile kalmak gebelikte ekstra riskleri beraberinde getirir.

Bu Haber 241.748 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

YORUM YAZ
 1. esra diyor ki:

  merhaba hocam benim son adet tarihim 20 temmuz adet tarihimden de iki hafta geçti evde idrar testi yaptım ıkinci çizgi soluk çıktı sizce gebemiyim teşekkürler

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda gebelik testi yaptırın.

 2. esma diyor ki:

  merhaba hocam son adet tarihim 27temmuz ve normalde hep 3 gün önce yada 5 gün önce adet olurdum ama şimdi 1haftadır ağrılarım var ve hiç ağrımayan kasıklarım bu ay ağrımaya başladı 1hafta önce sağ kasığımda dayanılmaz ağrım vardı ama şuan hem sağ hem sol kasığımda ayağa kalkınca ağrı yapıyor 9önce kadın doğuma gittim kan testi yaptırdı doktor sonuç negatif çıktı.. ama şuan adetime 1gün var ve adet olmadım.. sizden bilgi istiyorum? şimdiden tşkrlr hocam…

 3. ayşe diyor ki:

  Adetime 6 gün varken düştüm hamile olma durumum oldugu icin acilde doktor beta testi istedi ve 0, 1 cikti ama kasiklarimda cok agrim var bu testin 6 gun onceden dogrulugu olabilirmi ve kasiklarimdaki agri neden gecmedi cok tesekkur ederim.

  1. admin admin diyor ki:

   Adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testini tekrarlayın.

 4. Aysegul diyor ki:

  Yine ben belki merak etmissinizdir😕sat a göre tam 3 haftalik iken kan testi yaptırdim 0,1 çıktı ve bende hemen dış hekimine gidip tedavimi bu gün oldum rahatlıkla röntgeni çektim tesekkurler

 5. Şilan diyor ki:

  Slm benim Bi sorum olucak daha önce 2 düşüğüm var ve sorunun kan pıhtılaşması çıktı şüpheli ilişki den sonra 15 gün sonra kan testi yaptırdım sonuç negatif çıktı adetime yaklaşık bir hafta önce Göğüs uçlarımda acı ve haysiyet arttı ve şuan adetim den bir gün geçti evde idrar testi Yaptım oda negatif çıktı kan testi yaptırmaktan korkuyorum oysa düzenli adet görüyorum beni biraz rahatlatırmısınız lüften

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik testinin adet gecikmesi olduktan 5-7 gün sonra yapılması en ideal olanıdır.Adet görmezseniz 5 gün sonra kanda beta HCG testini tekrarlayın.

 6. gamze diyor ki:

  Hocam6temmuzda regl oldum 3agustos 6agustos gibi olmam gerekirdi hala yok

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırın.

 7. gizem diyor ki:

  Peki hocam 6temmuzda regl oldum bu ayin 3 ile 6si arasi olmam gerekirdi olmamin sebebi hamilelik mi

  1. admin admin diyor ki:

   Bu sorunun cevabını kanda beta HCG testi yaptırarak öğrenebilirsiniz.

 8. gamze diyor ki:

  Mrb hocam ben 6temmuzda adet gormustum adetim gecikti acaba hamile olabilirmiyim nezaman test yapmaliyim.Hesaplaroma göre 3 agustos gibi olmaliydim ama hala olmadım.

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırın.Hamile olup olmadığınız belli olur.

 9. emine diyor ki:

  Tsk hocam ben pek anlayamadım adet ne zaman oldugumu cunku adet olmadım ya temmuz 2sıde adet olmustum 24 de bıtmıstır

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan ilk haftalarda yapılan ultrason ölçümüdür.Kadın doğum uzmanı ultrason ile son adet tarihinizi belirleyecektir.

 10. emine diyor ki:

  Slm hocam ben kan tahlılı yaptırdım sonuc 480 cıktı

  Ne kadarlık pekı oluyor sımdıden tskler hocam

  1. admin admin diyor ki:

   Hayırlı olsun.Gebeliğin ilk haftalarında adet olacakmış gibi ağrılar olabilir.İlk doktor kontrolünüz için kadın doğum uzmanına başvurun.Gebelik haftası son adet tarihi kullanılarak gebeliğin ilk haftalarında hesaplanır.Kan değerine göre tahmini gebelik haftaları bilgisi aşağıda yer almakta.

   Gebelik Haftası Beta HCG Değeri

   3 hafta 10 – 50
   4 hafta 5 – 425
   5 hafta 20 – 7300
   6 hafta 1,080 – 56,000

 11. Pınar diyor ki:

  Merhabalar ben 8 temmuz adet oldum ve adetin her ay 1 hafta önce geliyor normalde suan adet olmam gerekirken son bir haftadır sol kasigimda ara ara ağrı oluyor.ve aşırı derecede ateş oluştu son iki gündür. Bu hamilelik belirtisi mi ? Tşkler

  1. admin admin diyor ki:

   Bir kaç gün daha bekleyip adet olmazsanız kanda gebelik testi yaptırın. Ayrıntılı bilgi için konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

  2. Pınar diyor ki:

   Tsk ederim

 12. Defne diyor ki:

  Ben 4 gün önce acile gittim kan değerlerimiz yüksek dediler Yani gevezelik var dediler kadın doğuma gidin dediler gittim
  Cocuk var ama kesesi belli değil 10 gün sonra gel dediler ne yapmam lazım bebek belli olurmu acaba kac hastalıktır geçen ayın 26 sında hasta oldum bu ayında 26 sında öğrendim çocuğumun olduğunu bana yardımcı olur musunuz

  1. admin admin diyor ki:

   Anne karnında bebeğin kalp atışları alttan ultrason ile 5. haftadan itibaren karından ultrason ile gebeliğin 6. haftasından itibaren dinlenebilir.10 gün sonraki kontrolde kalp atışları izlenmesi gerekir.

 13. Şeyda diyor ki:

  Merhabalar.. ben 9 temmuzda beta hCG testi yaptırdım. 83.1 çıktı tekrar 14 temmuzda yapıldı aynı test 577 çıktı bugunde tekrar hast gittim doktorum bebek kesesi oluşmuş dedi bebek ne zaman görülür suan bana iki hafta sonra gel diye randevu verdi. Sizce hersey yolunda mı? ?

  1. admin admin diyor ki:

   İki hafta sonraki doktor kontrolünüzde bebek kalp atımları izlenmesi gerekir.

  2. Şeyda diyor ki:

   inşallah hersey yolunda olur tekrar size yazarım durumu çok saolun çok teşekkür ederim.

 14. yeliz diyor ki:

  Merhaba ben 2gun önce beta hcg testi yaptırdım 68.4çıktı ben şimdi hamilemiyim? Göğüslerimde acımada yok

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saat arayla 2 kat artış gösterir.

 15. Demet diyor ki:

  Yumurtlama gününden bir gün sonra birliktelik yaşadık bir hafta oldu bir haftadır sağ kasığımın üstünde hafif bi ağrı var bazen birşey mesela taş gibi orda duruyor belim ağrıyor başka hiç bi sorunum yok hamilelik var mıdır birde folik asit i şimdi kullanmaya başlasam sorun olur mu

  1. admin admin diyor ki:

   Folik asit gebelikten 3 ay önce başlanıp hamileliğin 13. haftasına kadar kullanılmalıdır.Adet tarihinizi bekleyin gecikme yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.

 16. Rabia diyor ki:

  Henüz kan testi yaptırmadım am beta hcg de pozitif çıktı . Hamileyim sanırım adet tarihim 3 gün geçti, aşırı sancılarımm ve bel agrım oluyo normalmi

  1. admin admin diyor ki:

   Gebeliğin ilk dönemlerinde adet gelecekmiş gibi sancılar olabilir.Adet tarihinizi bekleyin adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için linke tıklayın.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 17. Aygül diyor ki:

  Slm hocam adetim 3-4 gün gecikti evde test yaptım ikinci çizgi hafif silik pembe çıktı karın altılarında hafif şişlik ve aynı adet sancıları gibi Ağrı var birde belim çok ağrıyo acaba hamilemiyim lütfen erken yorum yapın?

 18. Ysmn diyor ki:

  Adetim her zaman 6 gün sürerdi ama bu ayın 10 oldum 13 de bitti 3 gün sürdü sadece ilk gün çok oldu 2 gün ise çamur gibi oldu spreil vardı 2 önce çıkartırdım. mantar tedavisi gördüm bittikten sonra adetim bu şekilde oldu ondan öncede adetime yakın 2 kere ilişkiye grdik .Sizce hamile olabilirmiyim.Yardımcı olursaız sevinirim.

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik şüpheleriniz varsa bunu gidermenin kesin yolu gebelik testidir.Gebelik belirtileriniz varsa kanda beta HCG testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 19. Ebru diyor ki:

  Merhabalar bn korunmasiz iliskiden sonra ertesi gun hapi kullandim sabahleyin. Ama adetim 14 gun gecikti. Bugun de kasik agrisi var sadece baska belirti yok. Hamile olma ihtimalim varmi ?

  1. admin admin diyor ki:

   Stres ve ertesi gün hapından kaynaklı adet gecikmesi olmuş olabilir. Bununla birlikte ertesi gün haplarının gebelikten korunma oranı %100 değildir.Kesin sonucu öğrenmek için kanda beta HCG testi yaptırın.

 20. elif diyor ki:

  Merhabalar
  Hamileligin ilk haftalarında iliskiden sonra yoğun kasik ve uzerine oturamayacak kadar makat agrisi tehlikeli midir yoksa normal midir?

  1. admin admin diyor ki:

   Doktorunuz tarafından aksi bildirilmemişse bizim önerimiz su yönde; bebeğin kalp atımları görülene dek birliktelik önermıyoruz.Şikayetinizi doktorunuza bildirin.

 21. Pelin diyor ki:

  Merhaba. Benim4-5 gündür aşırı halsizliğine ve bulantı vardı adetimde 14 gün gecikti. Dün kan verdim beta 9.14 çıktı bir doktor hamile değilsin dedi. Diğeri olabilirsin dedi tekrar kan istesi bugün verdim beta 18 çıktı ama yorum yapmadı izlemeye alacağız dedi sizce olma ihtimali yüksek mi?

  1. admin admin diyor ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte 2 kat artış göstermesi gerekir. 2 gün sonra kanda gebelik testini tekrarlayın.

 22. Duygu diyor ki:

  sayın doktorum 15 hazıranda adetim başladı 21 gibi bitti 7 temmuzda ilişkiye girdik o kritik günlerin dışında oldugu için hamile kalabilme ihtimalim var mı? Varsa da henüz cok erken biliyorum ama sag tatafımda vajınama cok yakın bi damarda bugun hep ağrı oldu bahsedilen kasık agrısı böyle bisey mi? Sanki orada bi damar geriliyor gibi Bir gün içinde adetimin yenilemesi gerekir yoksa ihtimaller ihtimaller!

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik ihtimali var.Adet gecikmesi yaşarsanız kanda gebelik testi yaptırın.

 23. Arzu diyor ki:

  Son adet tarihim 8 haziran 5temmuzda idrarda silik çizgi görünce kan verdim 7 temmuz 362, 9 temmuz 621 , 11 temmuz 1031 ultrasonda belli olur mu progesteronda 7.84 geldi ayın 9unda

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda beta HCG deki artış miktarınız iki kattan düşük boş gebelik dış gebelik üzüm gebeliği yönünden değerlendirilmeli.

 24. sema diyor ki:

  Merhaba ben haziran. 5.nde hasta oldum ve her ay duzenlidir araa bir iki gun aksar veya olur ve bittikten alti gun sonra iliskiye girdim esimle bu ay tahminim hesaplamama gore 7sndee veya 8inde olmam gerekiyirdu ama 5inden beri yani yedi gundur hafif pembe ve kahveringi akintim oluyo sancilarim var belim cok agriyo adet sancilarim ayni ama sadece lekelenme var sizce ne olabilir???

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda gebelik testi yaptırın.

 25. Gülşah diyor ki:

  Peki evde kendim yapsam testi ne zaman yapmalıyım ? Yardımınız için teşekkürler

  1. admin admin diyor ki:

   Doğru sonuç alabilmek için en sağlık olanı adet gecikmesinden 5-7 gün sonra yapmaktır.

 26. Gülşah diyor ki:

  Merhaba ,
  Ben adetimden hemen sonra korunmasız 2 gün ara ile ilişki yaşadım son adetim ayın 6da bitti ama yorumlarda adetten hemen sonra hamile olamayacağım yazıyor.fakat benm belim çok ağrıyor midem bulamıyor ama midemde ağrı var göğüslerimde hiç bişi yok sağ kasığımda dünden beri hafif bir ağrı var hamile olabilir miyim ? Yoksa kendimi psikolojik mi etkilemişim ? Adetimden hemen sonra hamile kalmış mıyımdır ? Bana yardımcı olur musunz ?

  1. admin admin diyor ki:

   Adetten hemen sonra düşükte olsa gebelik ihtimali vardır.Adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için tıklayın

 27. Sevda diyor ki:

  Merhaba en son adet tarihim 6haziran 29 haziranda yumurtlama günüm oldu ben adet kaç gün geçince test yapayım idrarda belli olurmu ..

  1. admin admin diyor ki:

   En sağlıklı olanı 5 gün geçtikten sonra yapılmasıdır.Ayrıntılı bilgi için konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 28. Sevda diyor ki:

  Merhaba en son adet tarihim 6haziran 29 temmuzda yumurtlama günüm oldu ben hamilelik olduğunu adet kaç gün geçince ogrenebilirim

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet tarihi beklenip gecikme olursa test yapmak gerekir.Ayrıntılı bilgi için linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 29. Ozlem diyor ki:

  Gunydin adettime 7 gun var kasiklrimda agri hissediyrum ama adet oluckmisim gibi hisselrim var ve kndimi iyi hissetmiyr ve cocuk sahibi olmayida cok istiyrum 3 aylik evliyim bana yardimci olurmusunz lutfen

  1. admin admin diyor ki:

   Acele etmeyin kendinizi strese sokmayın.Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Bundan önce yapacağınız testler sizi boş yere strese sokar.Bu da gebelik oluşumunu olumsuz etkileyebilir.

 30. ASLI diyor ki:

  MERHABA 29 MAYIS 2015 EN SON ADET GÖRDÜM VE HALA ADET OLMADI 37 GÜN OLDU BU NORMALMİDİR. YOKSA HAMİLE OLMA İHTİMALİ WAR MI DOKTORUM

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda gebelik testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için linke tıklayın.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 31. Özlem diyor ki:

  Mrblar. Ben 10 haziranda adet oldum 14 haziranda adetim bitti 17 hazirandan itibaren korunmasiz ilişkiye girdik eşimle bi sonraki adet tarihim 5 temmuz biraz aceleci ve merakimdan dolayı dün yani 2 temmuzda doktora gittim idrar tahlili ve alttan muayene etti ultrasonla hamile degilmisim. Sizce hamilelik alttan ultrasonla bakıldığında hemen belli ederim yoksa 5 temmuz sonrasını bekleyip kan tahlili mi yaptirsam kan tahlilinde adet günü gecmesede cikarmiydi

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Bundan önce yapacağınız testler sizi gereksiz yere strese sokar.Adet gecikmesini bekleyin gecikme yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 32. Burçak diyor ki:

  Merhabalar adetim 5 gün gecikti. Kan tahlili Yaptım
  Beta HcG 6,37 referans 5,00pozitif yazıyor. Hamile miyim ve de ne kadarlık acaba? Teşekkürler.

  1. admin admin diyor ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG 48 saatte 3 kat artış gösterir.Gebelik haftası son adet tarihinin ilk günü kullanılarak ultrason ile tespit edilir.

 33. Zeynep diyor ki:

  Kan tahlili yapsam çıkarım 11 günlük gebelik ağrılarım fazla biri bişey yazsın lütfen

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Bundan önce yapılan testler doğru sonuç veremeyebilir.Ayrıntılı bilgi için linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 34. Zeynep diyor ki:

  Merhabalar Dr. Bey ilişkiden 5 gün sonra kasık ağrılarım çoğaldı şuan 11rinci günüm 8 gün kaldı adet tarihime sağ tarafıma Bıçak gibi bişey saplanıyor sanki ağrısından zaman zaman duramıyorum benim bi Çocuğum var 3 Yaşında 2 ci bebeğimi düşürdüm bu üçüncü olacak bunda kasık ağrımı sağ tarafımda Fazlasıyla yaşıyorum acaba hamile olabilirmiyim yardım edin lütfen ilaçta kullanamıyorum…

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik testi için erken davranmayın.Adet gecikmesini bekleyin adet gecikmesi yaşarsanız kanda gebelik testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

  2. aysenur diyor ki:

   Aynisini bende yasiyorum sizin sonuc nasil

 35. öznur diyor ki:

  Kızlar alttaki yazıya sizlerde cevap verirseniz sevinirim böyle bi durum yaşayan varmı. Hamile bayanlar ilk haftalardaki belirtileri yazarmısınz

 36. fatma diyor ki:

  Doktor bey lūtfen cvp verin adetim 2 gūn gecikince bhcg 730 cikti 2 gūn sonra 2600 cikti benimki neredeyse 4 kat artmis bu normal mi cogul gebelik olabilir mi klomen kullanmistm vajinal ultrasonda kese görunmedi son adet tarihime göre 4+4 haftaligim kese gözukmemesi normal mi

  1. admin admin diyor ki:

   48 saat arayla yapılan kanda beta HCG 2 kattan fazla artış çoğu kez ikiz gebeliği gösterir.Bununla birlikte sadece kanda beta HCG değerine istinaden çoğul gebelik diyemeyiz.Gebelik kesesi en erken 4,5 -5 haftalık gebelik olduğunda transvajinal ultrason ile görülebilir.Kanda gebelik Beta HCG değeri 3000-4000 düzeylerine vardığında yani 6 haftalık gebelik olduğunda gebelik kesesi karından ultrason ile izlenebilir.

 37. eliff diyor ki:

  Doktorum ben normalde her ay 19unda adet olurdum en son mayis 19da oldum bu ay uç gün gecikti ve de gebelik testini kaç gün gecikmeden sonra yapabiliriz

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik testinin adet gecikmesi olduktan 5-7 gün sonra yapılması en ideal olanıdır.Ayrıntılı bilgi için konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 38. Ayşegül diyor ki:

  Merhaba.adetimden 10 gun gecti kan degerim 1200 kedin birsey demediler.hamile olma ihtimalim varmi acil cevap lutfen hocam.tesekkurler…dis icin ilac kullanmam gerekiyor tam emin olsmadigimdan kullsnamiyorum

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda beta HCG değeriniz 1200 çıktıysa hamilelik vardır.Doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayın.

 39. sevgiii diyor ki:

  ben her ayın 3 unde adet oluyorum 23 unde tekrar kanamam geldi ama 2 gün çok az geldi karnım akşamlari şişiyor gaz oluyor çok cabuk acıkıyorum bazen mide bulantım oluyor acaba hamilemiyim

 40. nil diyor ki:

  Merhaba, ben en son 19.04’de en son regl oldum. bugun gecikmemin 18. gunu. 2 kere gebelik testi yaptirdim negatif cikti. sonra doktora gittim, doktor kits var 3 cm olmus dedi, söktürücü verdi ve gizli hamilelik testi icin kan verdim. sonra sonucta 1200 ciktigini soyledi ve gebe oldugumu söktürücü ilaci almamam gerektigini, cok erken oldugundan ultrasyonda gorunmedigini soyledi. 2 gun sonra tekrar gidicem.

  Benim sorum ise şu; ben 18 gun geciktiysem, ve gebelik ultrasyonda (kese) gorunmeyecek kadar durum erken ise, bu 18 gün cok uzun bir zaman degil mi kesenin olusmasi icin? suan benim 6haftalik hamile olmam gerekmiyor mu, daha hamileligin ilk zamanlari nasil olabiliyor. 18 gun boyunca tutunmaya calismis olabilir mi? ve hic bir belirti yok, sadece kasık sancısı, goguslerimde hassasiyet falan yok!

  1. admin admin diyor ki:

   Evde gebelik (idrar ) testlerinde hatalı sonuç çıkma ihtimali vardır.Sağlıklı gebeliklerde kanda beta HCG değeri 48 saatte 2 kat artış gösterir.Gebelik kesesi en erken 4,5 -5 haftalık gebelik olduğunda transvajinal ultrason ile görülebilir.Kanda gebelik Beta HCG değeri 3000-4000 düzeylerine vardığında yani 6 haftalık gebelik olduğunda gebelik kesesi karından ultrason ile izlenebilir.

 41. Iclal diyor ki:

  Slm ben hamile olduqumu adetimden 9 gun gectikten sonra ogerendim ilk sonuc 807 ydi 2 gunsonraki 1012 ciktii aasistan cocuk bu degerde anormellik war dedi sonuc kotu mu doktor da 2hafta sonraya randevu werdi ne yapmalym uardm edersnz sewinirim 2 hafta beklemeliyim yoksa hemen doktora mi gitmeliyim teskkrler

  1. admin admin diyor ki:

   Sağlıklı gebeliklerde BHCG denilen kan testi aynı merkezde 48 saat ara ile yapılmak koşulu ile yaklaşık 2 kat artış göstermelidir. SAĞLIKLI GEBELİK var diyebilmek için BHCG değeri 48 saat ara ile yaklaşık 2 x kat YÜKSELMELİDİR.

   ►Kan değerinde düşüş olması –> Düşüğü gösterir.

   ►2 kat artış olması –> sağlıklı hamileliğin işaretidir.

   ►Hafif artış–> Sağlıklı olmayan gebeliğin ( boş gebelik dış gebelik üzüm gebeliği ) işareti olabilir.

   ►2 kattan fazla artış çoğu kez ikiz gebeliği gösterir.

 42. hulya diyor ki:

  Kesin emin degilim ama son adetim 22 04 2015 te 4 mayista iliski gerceklesti ve bugun 27 mayis ve ben halen adet olmadim idrar yaptim negatif cikti sag ka
  Simda agri var ve akintim var acaba hamile olabilirmiyim lutfen cevap

  1. admin admin diyor ki:

   5 gün daha bekleyip adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.

 43. ozge diyor ki:

  Adetine 4 gün var gogsumde hassasiyet ve arada sol kasigimda sanki yumurtaligimda ağrı oluyor sebebi nedir sizce

 44. Hülya diyor ki:

  Hcg 0.12 çıktı geç döllenme olabilir mi? Daha adet olmadım

  1. admin admin diyor ki:

   0,12 gebelik yok.Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Bundan önce yapacağınız testler sizi boş yere strese sokar.Ayrıntılı bilgi için konumuzu okuyun.

   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 45. Hülya diyor ki:

  Merhaba 30 nisanda adet olmam gerekirken daha olmadim 12 gündür geciyor sadece kasiklarda ve belimde ağrı var bide çok hafif midem bulaniyor iki defa test yaptım evde negatif acaba hamilelik olma olasılığı var mıdır? ??

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için ilgili konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 46. eylül diyor ki:

  merhaba hocam..idrarda 2 keretest yapım çift çizgi çıktı.o gün ilk kan testimde 179 çıktı.ultrasonda görülmedi doktor 2 gün sonra tekra kanda bakalım dedi. 430 olmuştu.bu durumda ben 10 gün sonra doktora gidicem şu an gitsem bile hiçbirey görünmeyecek ..sizin tavsiyeniz nedir.masa başında çalışıyourm oturuyorum .ağır işim de yok…

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerinizin 48 saatte 2 kat arış göstermesi olumlu bir sonuç. Folik asit kullanmaya başlayın.Herhangi bir şikayetiniz yoksa doktorunuz da çalışmanızda sakınca görmediyse çalışmaya devam edebilirsiniz.

 47. nisa diyor ki:

  Merhab doktorum ben gecen ay doktora gttm tsh hormonum10.27 cikmisti bu ay gttim 0.07 cikti ilacin dozunu dusurduk ve bu arada 20 gun erken adet oldum on gun gecti suanda sol kasigimda arada bi batma agri oluyor belim kopacak gbi agrior acaba bu esnada hamile kalmis olabilirmiyim

 48. cisemnaz diyor ki:

  Ben 26 martta adet oldum hamileyim ama kese gorunmedi ne kadar olunca kese gorunuyo ne kadar lik hamileyim acaba

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik kesesinin ultrasonda izlenebilmesi için rahime yerleştikten sonra gebeliğin 10-15 gün büyümesi gerekir. Gebelik kesesi en erken 4,5 -5 haftalık gebelik olduğunda transvajinal ultrason ile görülebilir.Kanda gebelik Beta HCG değeri 3000-4000 düzeylerine vardığında yani 6 haftalık gebelik olduğunda gebelik kesesi karından ultrason ile izlenebilir.

 49. müjde diyor ki:

  iyigünler peki bebek tutuysa belirtilerden nasıl anlarım olduğunu doktorum akıntın ve kanaman olabilir dedi ama kanamam olmadı akintı var ve devam ediyor sol kasığımda hafif agrılar oluyor ama yinede emin değilim bide şişlik var sağımda öyle bi agri veya şişlik yok yardımcı olursanız çok sevinirim birazcık umuda ihtiyacım var Teşekkürler

 50. kbra diyor ki:

  Merhaba doktorum adetimi ayin13 de gordum 19 bitti 26 sinda yumurtalma donemim oluyo hesapladm yapicagimizi yaptik simdi bekliyorum adetimin zamanini simdi kasiklarimda belimde adet olcam gibi ara sira sanci oluyo neden olabilir

  1. admin admin diyor ki:

   Bu belirtiye istinaden kesin hamilesiniz veya değilsiniz diyemeyiz.Adet tarihinizi bekleyin adet gecikmesi yaşarsanız kanda gebelik testi yaptırın.Folik asit kullanmaya başlayın.

 51. müjde diyor ki:

  ben 3 yıldır evliyim ve hangi ilaci kulandiysam gebe kalmadim ama aşılama yaptım ve bugün 5 günü doktorum mayisin 7 inde gidip kan tahlili yap dedi 4 haftada beli oluyosa 10 günde nasıl belli olucak.ttutup tutmadigi bu yaziyi okuyanlar bana dua edin lütfen

  1. admin admin diyor ki:

   Aşılamadan iki hafta sonra kanda gebelik testi yaptırın.Aşılamada gebelik şansı %15-20 civarındadır.Rahat olmaya çalışın, umarım olumlu haberler verirsiniz.

 52. kbra diyor ki:

  Merhaba doktorum adetimi ayin13 de gordum 19 bitti 26 sinda yumurtalma donemim oluyo hesapladm yapicagimizi yaptik simdi bekliyorum adetimin zamanini simdi kasiklarimda belimde adet olcam gibi ara sira sanci oluyo neden olabilir

  1. admin admin diyor ki:

   Bu belirtiye istinaden kesin hamilesiniz veya değilsiniz diyemeyiz.Adet tarihinizi bekleyin adet gecikmesi yaşarsanız kanda gebelik testi yaptırın.Folik asit kullanmaya başlayın.

 53. Dilek diyor ki:

  Merhaba doktorum folik asit verdi ama baya bir pahali fakat eczane daha ucuz birsey tavsiye etti acaba aralarinda bir fark olurmu yada tavsiye edeceğiniz bir isim varmı şimdiden teşekkürler.

  1. admin admin diyor ki:

   İlaç tavsiyesinde bulunmuyoruz.

 54. Vahide diyor ki:

  Merhaba. Benim sorum adetime 11 gun varken az miktarda kanamam oldu 2 gun akıntıyla az geldi sonra adetime 6 gun kala test yaptım 2 ci çiZgi az belirgin oldu gibi 6 gun onceden belli olurmu yarin kan testi yaptirsam cikma ihtimali varmi yarin 5 gun kaliyo adetime

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesi yaşandıktan sonra yapılması gerekir.

 55. cisemnaz diyor ki:

  Benim adet gunum 3 gun gecti ama goguslerde cok siskinlik ve sol kasik ta ara ara agrilar kraplar oluyo 1 haftatir devam hamilemiyim acaba idrar testi negstif cikti

  1. cisemnaz diyor ki:

   Beta kan sonucum 1223 cikti hamilemiyim acaba kac haftalik olabilir adet 5 gun gecti aydinlatirsaniz sevinirim

   1. admin admin diyor ki:

    Kan değerinize göre hamilelik var.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saat arayla 2 kat artış göstermesi gerekir.

  2. admin admin diyor ki:

   Kanda gebelik testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için ilgili konumuzu okuyun.

   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 56. rawzaaa diyor ki:

  Merhaba. Ben geçen ayın 2 sinde adet gördüm. Bu ayın 30 unda da tekrar adet günüm. Ama gebelik belirtileri hissediyorum. Adet günume 5 gün varken idrar testi yapsam doğru sonuç verir mi acaba ? Sabirsizlaniyorum

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için muhakkak adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Gebelik planlıyorsanız folik asit kullanmaya başlayın.

 57. Ulia diyor ki:

  Merhaba, ben en son adet tarihim 8 Subat. daha sonraki adet tarihimde gecikme oldu ve test kullandim negatif oldu. sonra bu nisanin 18i test yaptim ve pozitiv oldu.. doktora gittim Ultasonography yaptilar ve 6 haftalik oldugunu soylediler.Şunuda belirtmek isterimki bende adet gecikmeleri oluyodu, 1-2 ay. sizce benim hamileliyim normalmi ? boyle bir sey ola bilirmi?

  1. admin admin diyor ki:

   Adet gecikmesinden önce yapılan gebelik testleri sağlıklı sonuç vermez.Ultrason kontrolünde gebelik kesesi ve kalp atımları görüldüyse gebeliğiniz sağlıklı bir gebeliktir.

 58. Caresiz diyor ki:

  Merhabalar . Biz esimle 3 aydir korunmuyoruz. İkimizdede hersey normal bir problem yok. Bu ay bende gebelik belirtileri olustu ama emin olamiyorum yinede bas donmeleri ve bulanti goguste agri hassasiyet sag kasimdada ufak ufak kasilmalar oluyordu me olur ne olmaz diye dikkat etmeye baslamistim ama dun unutup dalginlikla bazayi kaldirdim ve karnimda bir an siddetli agri olustu daha sonra hafifledi biraz dinlendim ve rahatladim. Ama bu sabahtan itibaren ve hatta suan sag tarafim siddetli olmakla beraber kuyruk sokumuma kadar siddetli agrim var reglime 8 gun var ne yapmam gerekiyo sasirdim doktara gitmelimiyim birsey anlasilirmi gitsem caresiz kaldim ne yapmaliyim yardim edin tesekkur ederim

  1. admin admin diyor ki:

   Şuan için gebelikten söz edebilmek için erken.Adet tarihinize 8 gün kala gebelik belli olmaz.Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesini bekleyip gecikme olduktan sonra test yapılmalıdır.

 59. ayse diyor ki:

  bnm son adet tarihim 22.03.2015 , sondan bir onceki adet tarihim ise 20.02.2015 tahminlerime gore 21 martta olmam gerekiyordu hamile olup olmadigim ne zaman belli olur doktora nezaman gitmeliyim

  1. admin admin diyor ki:

   Cuma gününe kadar adet görmezseniz kanda gebelik testi yaptırın.Umarım olumlu haberler verirsiniz.

 60. elif diyor ki:

  benim adet günüm 3 gün gecti ve cocuk istiyoruz 2 defa test yaptım ikisinde de 2. Cizgi silik çıktı hamile olabilir miyim kasıklarım da cok ağrıyor

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda gebelik testi yaptırarak kesin sonuç alabilirsiniz.

 61. pınar diyor ki:

  Gebelikte hangi haftalarda alttan ultrason ile bakilmalidir.

  1. admin admin diyor ki:

   Gebeliğin ilk aylarında gebelik kesesi , bebeğin kalp atışını daha net izleyebilmek için veya myom gibi patolojileri daha net görüntüleyebilmek için vajinal ultrasonografi gerekebilir.

 62. ayşe diyor ki:

  2 nisanda eski eşimle bir ilikş söz konusu oldu 6 nisanda adet oldum ama birgün sürdü ve çok az miktar geldi 1 hafta sonrada kasıklarda belimde çok denilecek kadar sancılar başladı zaman zaman bu sancılar şidettli oluyor ve şuana kadarda sancı kesilmedi bezan hafifliyor bazen şiddetleniyor ani hareketlerde kasılma yapıyor göğüslerimde şişme acı sık idrara çıkıyorum hamile olma riskim var mı

 63. destina diyor ki:

  21mart düşük yaptim tam 31 gün oldu adet görmedim. Hamile olma şansım varmı yoksa biraz daha beklemelimiyim.3 nisanda beri iki günde bir ilişki yaşıyoruz çünkü tekrar bebek istiyoruz.

  1. admin admin diyor ki:

   Düşük sonrası yeniden hamile kalmadan önce doktorunuzun durumunuzu değerlendirmesi gerekir.Normal şartlarda bir düşük sonrası uygulanan kürtajdan 4-6 hafta sonra ilk adet görülür.10 gün içinde adet görmezseniz doktora başvurun.Gebelik istiyorsanız folik asit kullanmaya başlayın.

 64. Dilek diyor ki:

  Merhaba benim en son adet mart 22 gordum ve bu aydan dortgun günüm geçti test yaptim pozitif çıktı doktora ne zaman gitmeliyim bebek hemen gözükür mu ultrasonda

  1. admin admin diyor ki:

   Hayırlı olsun.Doktora önümüzdeki hafta pazartesiden itibaren başvurduğunuzda altta ultrason ile gebelik kesesi görülebilir.Gebelik ilgili gerekli test ve öneriler için ilk fırsatta doktora başvurmalısınız.

 65. özlem diyor ki:

  Benim yirmi gundur günüm geçiyor adet olmadim.test yaptım gebelik çıkmadı. Dr adet söktürücü verdi ama kullanmadim çünkü butun kuzenlerimde ilk iki ay boyunca kan testinde , idrae testindede belli etmiyor. Bende belki benimkide aynıdır diye kullanmadim.sizce ne yapmaliyim.lutfen yardım edin

  1. admin admin diyor ki:

   Adet görememe nedenleri yazımızda yer almakta. Ultrason yapılmalı öncelikle
   http://www.zekisalar.com/kadin-hastaliklari-jinekoloji/adet-duzensizligi/

 66. hatun diyor ki:

  15-3-2015 tarihinde 5 haftalik dusuk yaptim bugun adat olmayi bekliyorum fakat olmadim ve kasiklarimda agrilar var acaba tekrar hamilemiyim?

  1. admin admin diyor ki:

   Düşük sonrası ilk adet görme genellikle 4-6 hafta arasında gerçekleşir.Eğer şüpheleriniz varsa 10 gün daha bekleyip adet görmezseniz kanda beta hcg testi yaptırın.

 67. gülay diyor ki:

  4 kasım 2014’te 5 haftalık bir gebelikte düşük yaşadım. ikinci gebelik de 8 haftalıktı kalp atışları olmadığı için 26 mart 2014’te kürtaj oldum. üniversite hastanesine gittik. vajinal muayene oldum, genetik testi, torch testi yaptırdım, eşim sperm sayımı yaptırdı hiçbirinde de sorun çıkmadı. 3 aydır hamile kalmaya çalışıyorum ama olumlu sonuçlanmadı. regl dönemim çok düzenlidir. (28 gün) 23 mart adetimin ilk günüydü. aşırı bel ve sırt ağrım vardı kasığımda kasılmalar yaşıyordum ve 9 nisanda hafif kahverengimsi bir akıntı geldi. ben de gebelikten şüphelendiğim için bugün test yaptım ama negatif çıktı.çok mu erken davranıyorum. tekrar hamile kalamamaktan çok korkuyorum.sizce ne yapabilirim. cevap verirseniz çok sevinirim teşekkürler.

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Adet gecikmesi yaşarsanız kanda gebelik testi yaptırın.

 68. ecrin diyor ki:

  geçen ayın 6 sinda kürtaj oldum ama o günden beri adet görmüyorum aceba yine hamilemiyim dir?herşeyi canım istiyor çokda uyuyorum bugunler

  1. admin admin diyor ki:

   1 hafta daha bekleyin adet olmazsanız doktora başvurun.

 69. gul os diyor ki:

  Merhaba ben normalde Adetimin bittikten yirmi gün sonra âdet oluyorum ama buay iki gün gecikti sonra oldum şimdiye kadar hiç böyle olmadı ve adetten önce çok aserdim

  1. admin admin diyor ki:

   Adet miktarınız ve süreniz herzamanki gibiyse gebelik yoktur.

 70. Dilek diyor ki:

  iyi günler benim adet gününe daha bir hafta var fakat kasıkrimda ve ara ara rahimde ağrı var ve bukantilarimda var ara ara acaba supelenmem gerekirmi?

  1. admin admin diyor ki:

   Sadece bu belirtileri istinaden gebelik vardır diyemeyiz stres yapmayın adet tarihinizi bekleyin gecikme yaşarsanız kanda gebelik testi yaptırın.Bebek istiyorsanız folik asit kullanmaya başlayın.

  2. Dilek diyor ki:

   Tesekkur ederim cevap icin folik asitin hamile kalmak icin faydasi olurmu

   1. admin admin diyor ki:

    Folik asit kullanımı bebekte oluşabilecek nöral tüp defekti , spina bifida, anensefali gibi anomalilerin ortaya çıkma riskini azaltmaktadır.Uzmanlar çocuk isteyen anne adayının hamilelikten 3 ay öncesinden folik asit kullanmaya başlaması gerektiğini belirtiyorlar.

 71. büşra diyor ki:

  iyi günler. benim bugün adet olmam lazım ama olmadı ve birkaç gündür rahim şişlik ve ağrı var hamilelik olabilir mi

  1. admin admin diyor ki:

   3 gün daha bekleyin adet olmazsanız kanda beta hcg testi yaptırın.

 72. hacer diyor ki:

  Iyi aksamlar. Konuya kisa ve öz baslamak istiyorum. Bundan iki yil önce ilk dogumum gerceklesti ve dogumdan 6 hafta sonra dogum kontrol hapi kullanmaya basladim ve emzirdigim icin dogum kontrol hapim östrogen icermeyen haptandi. Ilk 7ayini hic adet olmadim daha sonra heray düzenli adetim oluyodu. 26.2.2015 te hapi kullanmayi biraktim ve dört gün sonra kanamam oldu ve sadece iki gün damla seklinde geldi ve kesildi. Esimle iliskimiz korunmasiz ve yumurtlama döneminden bi kac gün öncesi ve yumurtlama gerceklestigi gün birlikteligimiz oldu. Normalde 24.3.2015te adet olmam gerekiyodu ama olmadi olmasi gereken tarihten iki gün sonra idrar testi yaptim ama negativ cikti. Suan arada sirada bulantim oluyo olcak gibi kendimi halsiz hissediOrum ve karnimin sol tarafinda degisik bi sertlik var. Bidaha test yapmaya cesaret edemiyorum yine negativ cikar diye. Testi yeniden denelelimiyim yoksa biraz daha beklemek dahami mantikli olur bilemedim. Yardimci olursaniz cok sevinirim

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda gebelik testi yaptırarak kesin sonuç alabilirsiniz.

 73. kubra diyor ki:

  Merhaba benim bu ay adetim geçikti geçen ay 23/02/2015 de adet oldum bu ay olmadm adet olucakmış gibi göğüslerimde şişkinlik kasklarda ağrı oluştu ama olmadım şuandada hiç bi belirtisi yok göğüsler şiş ve midemde yanma var sol kasıklarımda ara ara sancı oluyor sebebi ne olablir acaba şimdiden tesekkur ederim

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda gebelik testi yaptırmanızı öneririm

 74. Çağla diyor ki:

  Merhabalar 15 mart ta son adet tarihim 22 24 korunmasız ilişki 29 una kadar 2 günde bir devam edecek gebe kalma ihtimalim nedir 27 günde bir olurum hiç şaşmaz.. Otomatik hesaplayıcılarda değişik tarihler çıktıpı için bilgi almak istedim.. Ve 2 günde bir ilişki çokmu bebiş için yoksa normalmi.. Tesekkurler şimdiden..

  1. admin admin diyor ki:

   YUMURTLAMA TARİHİ

   Tüm bayanlarda yumurta çatlaması beklenen / bir sonraki adetten 14 gün öncedir.İki günde bir ilişki normal.

 75. biz diyor ki:

  Yumurtlama akıntısı oluştuğu gün ilişki gebelik için yeterlimi

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik ihtimalinin yüksek olduğu günler yumurtlama dönemidir.Adetiniz düzenliyse Yumurtlama sonraki adetten tan 14 gün önce olur.Hamilelik için bu tarihten 2-3 gün önce başlayarak 1 hafta boyunda 2-3 günde bir cinsel ilişkide bulunmak hamile kalma şansını arttıracaktır.Yumurtlama tarihinizi otomatik hesaplamak için tıklayın.

 76. bursa diyor ki:

  Selam bu gün yumurtlama günüm ve kasık agrim ilk defa bu kadar cok oldu adet sancisi gibi. Bu ay ovusyon oluşturucu hap kullandim ondan olabilirmi neden bu kadar agirir?

  1. admin admin diyor ki:

   Yumurtlama dönemi ağrılar normaldir.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 77. canan il diyor ki:

  Merhaba
  Benim bir sorum var ben bu ay yumurtlama günümü test te yaparak denk geldim aralik 2 yumurtlama günumdu. Biz o aksam denedik. 30 aralikta da denedik. 31 gunde bir adet oluyorum. 16 aralikta adet olmam lazim ama Heycanlıyım test yapsam çıkar mı (idrar testi)

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik testlerinde doğru sonuç alabilmek için beklenen adetten sonra yapılması gerekir.Bundan önce yapılan testler sağlıklı sonuç vermez.

 78. bebek diyor ki:

  Merhaba
  Bi sorum olucaktı
  Adetim düzensiz oldugu icin yumurtlama gunu hesaplayamıyorum 10 gün önce esimle birlikte olduk korunmadan
  Bi kac gun sonrakasıklarımda karnımda gerilmeler ağrılar kuramlar oluştu göbek deliğin acıma ya başladı migdem eksiyor sizce ne yapmalıyım

  1. admin admin diyor ki:

   Beklenen adet tarihinizi bekleyin adet gecikmesi yaşarsanız kanda gebelik testi yaptırın.

 79. kubra diyor ki:

  merhaba ben son adet tarihim 14 agustosta oldu ve simdi hala daha adet olmadim test yaptim iki cizgi cikti fakat bi cizgi biraz silik cikti hamilemiyim acaba

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda gebelik testi yaptırın.

 80. melek diyor ki:

  SELAM BEN MELEK SIZE DAHA BIR SORUM OLUCAK BENIM SON ADET TARIHIM 28 NISANDA OLDU .MAYIS AYININ 18 19 ESIMLE BIRLIKLELIK YASADIM .BU GUN MAYIS AYININ 26 AMA HALEN EDET OLMADIM, TEST YAPDIM EVEDE AMA NEQATIV CIKTI .AMA GOUSLERIMDE AGRILAR VE HASSASLIK HISS EDIYORUM.NEDEN TEST GOSTERMIYOR, ACABA COKMU ERKEN TEST YAPDIM LUTFEN YARDIM EDIN .TSK

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda gebelik testi yaptırın.

 81. melek diyor ki:

  selam ben son adet gununm 28 nisanda oldum . 18 19 nisanda hamile kaldigimi dusunuyorum bAna bir fikir verin

  1. admin admin diyor ki:

   Muhtemel adet tarihinizde adet gecikmesi yaşarsanız kanda gebelik testi yaptırın.

 82. HÜLYA diyor ki:

  merhaba benim adet düzensizliği sorunum var hamile olup olmadığımı nasıl anlarım bilmiyorum geçenlerde test yaptım olumsuz çıktı 04.06.2013 en son adet başlangıç tarihim bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

 83. samsi mextiev diyor ki:

  yanvar ayinda ilk 2 hafda hamil qalanda cocukun cinsiyati 25 yasim oldu

 84. serap bayraktar diyor ki:

  11 kasımda adet oldum ve 7 aralıkta adet olmam lazımdı ama 1 ay oldu adet olmadı bel ağrısı mide yanması sol kasık ağrısı ve batması gögüs şişkinliği hamile acaba olabilir mi;?

  Cevap: Gebelik varlığını kesinleştirmek için eczaneden alacağınız 2 adet idrarda gebelik testi ile öğrenmeniz mümkündür.İlk testi yaptıktan sonra sonuç negatif çıkarsa 2-3 gün sonra 2. testi uygulayarak ilk testin doğruluğunu kontrol ederseniz.İlk test pozitif çıkarsa 2. testi yapmanıza gerek yok.

 85. eda varıcı diyor ki:

  Ayin 5inde adet gordum ama bunun öncesnde 4gun once iliskiye girmistik.Ve adet gotdum ama hic diger adetlerime bnzemiyor karnm daha fazla sis ve sabahları mide bulantim oluyor.hatta dun istifra ettm.belim cok agryor.biraz yuruyunce bacqgima agri vuuruyor.acaba hamilemiyimm.ins oyleyimdir.

  Cevap:Bu belirtilere bakarak hamilelik mevcuttur diyemeyiz.Bazen hamileliğin başlangıcında gebeliğin rahim iç tabakasına yerleşmesinden kaynaklanan bir kanama olabilir.Buna üstüne görme deniliyor.
  Bu konuyu kesinliğe kavuşturmak için eczaneden alacağınız 2 adet test çubuğu ile idrarda gebelik testi yaparak gebeliğin mevcut olup olmadığını öğrenebilirsiniz.İlk teste sonuç negatif çıkarsa 3-4 gün sonra 2. testi uygulayın

 86. emine gül kurtul diyor ki:

  en son 8 kasımda adet gördüm yaklaşık 1 haftadır sabahları miğde bulantısı midemde yanma ara ara belimde ve sol kasığımda ağrı ve burnumun üzerinde gözlerimin altına kadar gelen çillenme kalp çarpıntısı ve halsizlik var acaba hamilemiyim.

  Cevap:Bu belirtilere bakıp kesin hamilesiniz diye bir yargıya varamayız.Eczaneden alacağınız 2 adet idrarda gebelik testi ile merakınızı giderebilirsiniz.Muhtemel adet gününden sonra yapılan idrar testinin doğru çıkma olasılığı oldukça yüksektir.İlk testi yaptıktan sonra sonuç pozitif ise hamilelik mevcuttur.Sonuç negatif çıkarsa 2-3 gün sonra 2. test çubuğunuda kullanarak ilk testi doğrulamalısınız.