40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 1. haftası

Gebeliğin 1. haftası

     Hamilelik 40 haftalık meşakkatli ve bir o kadar da heyecan yaratan bir süreçtir. Pek çok kadın için anneliğin ilk adımı olan hamilelik, hayatlarının en özel anları arasında yer alır. Kimi kadınlar hamileliğini oldukça rahat geçirirken, kimileri bazı sorunlarla bu dönemi yaşar ve atlatırlar. Hamilelikte biz doktorların en çok üzerinde durduğumuz ise, hem anne adayının hem de bebeğin sağlığını en iyi şekilde korumak, sağlıklı bir hamilelik ve doğumun yaşanmasına katkı sağlamaktır. Bunun yolu da düzenli doktor kontrolleri, anne ve bebek sağlığını olumlu yönde etkileyecek etkenlerle anneyi buluşturmak, anne ve bebeğe olumsuz etki edecek her türlü etken ve olgudan onları korumak ve anne adayının düzenli ve sağlıklı beslenmesinden geçmektedir.

Gelişim adımları

        Anne ve bebekte hamileliğin her haftasında bedensel ve ruhsal değişiklikler meydana gelir. Hem anne adayı hem de bebek, hamilelikte süreç ilerledikçe yani haftalar geçtikçe, gelişme ve değişme yaşanır. Bu değişim ve gelişimleri biz doktorlar, dördüncü haftadan itibaren gözlemlemeye ve değerlendirmeye başlarız. Bunun nedeni ise, gebeliğin rahme yerleşmesinin dördüncü haftaya denk gelmesidir. Pek çok kadın hamileliğinin ilk haftasını, hamile olduğunu anladığı haftadan saymaya başlar. Oysa gerçek bu değildir. İsterseniz durumu şu şekilde aktaralım;

İlk 3 hafta bebek yok

        Yukarıda da sözünü ettiğimiz gibi, gebelik haftaları anne adayının son âdetini gördüğü tarihten itibaren sayılır. Bir kadın 28 günde bir adet gördüğünden, anne adayı bir sonraki ay dönümünde adet olmadığında hamileliğinden şüphelenir.Kadınların döllenmesi en son adet gördüğü tarihten 2 hafta sonrasında gerçekleşir. 2 hafta sonra yumurtlama yaşandığından döllenme de bu dönemde olur. Ve bebeğin rahme yerleşmesi 4 haftayı bulur. Bu nedenle de ilk 3 haftada aslında rahimde bebek yoktur. 3’üncü haftada bebek döllenme ve rahme yerleşme sürecinden geçer. İşte bu nedenden dolayıdır ki, 4 haftadan önce bir hamilelik söz konusu değildir ve yine bu nedene bağlı olarak da 4 hafta öncesinde bebeğin görüntüsü de doğal olarak elde edilemez. Yine bundan kaynaklı olarak, hamile kadınlar, hamileliğinin saptanmasından sonra ilk ultrason görüntüsünü doktorunun yönlendirmesiyle ancak hamileliğin 5’inci veya 6’ıncı haftasında görebilmektedir.

Gebeliğin ilk 4 haftasında teorik olarak gebelik saptanamaz

        Hamilelik haftası hesaplaması yaparken son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplama yapılır. Burada belirtmekte yarar gördüğümüz bir diğer husus ise, hamileliğin saptanması konusudur. Çünkü bu konuda da bazı doğru bilinen yanlışlıklar vardır. Yukarıda detaylı şekilde bebeğin nasıl ne kadar sürede oluştuğunu ve hamileliğin hangi süreçte başladığını sizlere aktarmıştır. Tüm bunları göz önünde bulunalım. Buradan yola çıkarak, hamileliğin 4’üncü haftadan sonra tespit edilebileceğinin bir kez daha altını çizmekte yarar var. Hamile olup olmadığınızı adet tarihinizden 1-2 gün önce kanda Beta Hcg hormon testi ile veya adet gecikmesi olduktan sonra idrarda gebelik testi ile öğrenebilirsiniz.

Gebelik öncesi folik asit kullanımı
     Folik asit kullanımı bebekte oluşabilecek nöral tüp defekti , spina bifida, anensefali gibi anomalilerin ortaya çıkma riskini azaltmaktadır.Uzmanlar çocuk isteyen anne adayının hamilelikten 3 ay öncesinden folik asit kullanmaya başlaması gerektiğini belirtiyorlar.

Gebelik öncesi bırakılması gereken zararlı alışkanlıklar

1. Sigara kullanımı: Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerde sigara kullanımı doğacak bebeğin ana rahmine düşmesi ile birlikte zarar görmesine sebep olmaktadır. Bu nedenle baba adayının dahi sigarayı bırakması bebeğin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Fakat özellikle anne adayının bırakması hem kendisinin hem fetusun sağlığı açısından daha da mühimidir.

Sigaranın fetusa zararları:

Bebeğin anne karnında ölümüne

Ani düşük riskine

Doğum sonrası ölümüne

Doğuştan nefes yetersizliği veya astım gibi rahatsızlıklara yol açabilmektedir.

 

          Bunlar bulguları saptanmış olup bulgusu saptanmamış pek çok hastalığında temel sebebi olabilir. Bu nedenle gebelik öncesi anne ve baba adayı sigara içimine son verme çabası içerisinde olup doğacak bebeklerine sağlıklı bir yaşamı hediye etmelidirler.

2. Alkol kullanımı :
Hamile bir anne adayının alkol kullanımı oldukça tehlikelidir. Anne adayının ve bebeğin sağlığı risk altındadır. Yalnız bununla kalmaz bebekte ciddi sakatlıklar ve eksik doğumlara sebep olabilir. “fetal alkol sendromu” (FAS) olarak isimlendirilen alkolik anne bebeklerinde kol, bacak, kulak, burun, göz gibi organlarda eksiklikler oluşmaktadır.


Alkolün fetusa zararları:

FAS sendromu olan bebeklerde doğum sonrasında gelişim bozuklukları

Doğum sonrasında konuşma da gerilik ve işitme problemleri

Kaba motor fonksiyonları

Bebek ölümü %20 civarındadır

Özellikle yüzde çok belirgin bozukluklar oluşmaktadır.

Organ eksiklikleri, kalp yetmezliği gibi sorunlarda görülmektedir.

3. Uyuşturucu kullanımı:
Uyuşturucu kullanımı anne karnındaki fetüs için çok çok daha tehlikelidir. Ciddi derecede sakatlıklar ve bebek ölümlerine neden olmaktadır.


Gebelik öncesi beslenme düzeni

Hamilelik düşünen anne adayları doğumdan önce fazla kiloları varsa normal hamile kalmadan önce normal olması gereken kilolarına inmeye çalışmalıdırlar.Çünkü aşırı kilolar ile birlikte hamile kalmak gebelikte ekstra riskleri beraberinde getirir.

GEBELİĞİN 1. HAFTASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER -VİDEO

Bu Haber 580.086 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

YORUM YAZ
 1. Elif dedi ki:

  Hocam adetim 4 gün geçti adetimden 6 gün önce kan testi yaptrmştm 1.20 di adetim 3 gün geçtikten sonra kan testi yaptrıdm 0.100 çıktı hamilelik yok dedi doktor yükselir mi degerim

  1. admin admin dedi ki:

   3 günlük adet gecikmesinden sonra yapılan kan testi doğru sonuç verir.Kan değerinize göre hamile değilsiniz.

 2. Sultan dedi ki:

  5 ay önce birlikteliğim oldu.Iliskiden sonra 6 defa adet oldum. Defalarca test yaptım negatifti endiselerim yersizdir değil mi hocam psikolojik olarak atamiyorum kafamdan

  1. admin admin dedi ki:

   Hamile değilsiniz.Kafanıza takmayın.

 3. Nuray dedi ki:

  Hocam asilama gununu de sayarsak bugün tam 10. Günü ve ilk kan testimi 6 günü yaptım merak edip ve degerim 3.79 çıktı. Sonra ikinci kan testimi dün yani 9 günü yaptım ve degerim 0.05 çıktı acaba çok mu erken yaptığım için öyle sonuç çıktı .acaba geç dollenme olabilir mi ? Sizce 15 gün sonra tekrar kan testi yapıp baktirmalimiyim?

  1. admin admin dedi ki:

   Aşılama tedavisinden 2 hafta sonra kanda beta HCG testi yapılmalı.Erken yapılan testler sizi gereksiz yere strese sokar ve oluşabilecek hamileliği olumsuz etkileyebilir.Aşılamada gebelik ihtimali %10 civarıdır.Sonuç olumsuz çıkarsa üzülmeyin.

 4. medine dedi ki:

  S.a ben iki gün önce kan verdim Beta hcg 5.03 cıktı hamilemiyim ben

  1. admin admin dedi ki:

   A.s Medine hanım hamilelik var diyebilmemiz için 20 ve üzeri değerler gerekir.Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 5. aslıhan KONAŞ dedi ki:

  Test yaptım çift çizgi çıktı kan verdim değer 128 gebelik görünüyo ama 2 3 gün sonra gel dediler ben hamilemizim şimdi tam olarak kimse bisey soylemiyo ne sevine bildim ne umudumu kesiyorum inş vardır sizin yorumunuz nedir

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 6. Güllü dedi ki:

  Merhaba 1 hafta var adet olmama 2 gün önce test yaptım 2 inci çizgi soluk çıktı acaba gebelik varmıdır?

  1. admin admin dedi ki:

   Güllü hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Adet olmanıza 9 gün varken yapılan test bir anlam ifade etmez.En sağlıklısı 10 gün bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.Erken yapacağınız gebelik testleri sizi gereksiz strese sokar bu da oluşabilecek hamileliği olumsuz etkileyebilir.

 7. Aşkının aşkı dedi ki:

  Merhabalar ben en son 1 şubatta regli oldum yani 26 gündür gecikmem var 20 sinde beta hcg test yaptırdım 1.20 çıktı 22.sinde yaptırdım 2.0 çıktı ve hala adet olmadım sizce hamilelik durumu var mıdır?

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamilelik yok.Kadın doğum uzmanına başvurmalısınız.

 8. Asli dedi ki:

  Merhaba,

  Folik asit bas agrisi yapiyor mu? Ne zaman folik asit alsam siddetli bas agrisi yasiyorum. Yan etki olabilir mi? Kullanmasam olur mu?

  1. admin admin dedi ki:

   Folik asit, suda eriyen, gebeliğin ilk trimesterinde mutlaka kullanılması önerilen bir vitamindir. Vücutta depolanmaz, suda eridiği için fazla alınan ihtiyaç duyulmayan kısım idrarla atılır. Folik asitin bilinen yan etkilerinde baş ağrısı bulunmuyor. Baş ağrınızın, yorgunluk, uyku düzeni, başka kaygılar, fazla çay kahve tüketimi, bilgisayar ve tv ekranının verdiği yorgunluk, az su içmekten de kaynaklanabileceğini unutmayın. Bu durumları gözden geçirip düzenledikten sonra yine baş ağrısı problemi yaşıyorsanız, doktorunuza folik asitin başka ilaç firması üretilmiş olanını önermesini isteyin. Gıda kaynaklı folik asit tüketimini artırmaya çalışın. Folik asitin kaynakları: Ispanak, brokoli, pazı, maydanoz gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler, kırmızı ve yeşil mercimek, yumurta, yer fıstığı, fındıktır.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 9. Fatma dedi ki:

  Selam. Iki aydır regl olmuyorum bazı sıkıntılar yaşadım bu sırada aksadigini farketmedim hamileyimdir diye kadın doğuma gitti ultrasonla bakıldı fakat gebelik görülmedi. Kan testi yaptırmadan ultrasnda kesin olarak belli olur mu acaba 2 aylık gebelik? Lutfen cevap verin

  1. admin admin dedi ki:

   Fatma hanım 2 aylık hamile olsaydınız ultrasonda kesin olarak görülürdü.

 10. Ayşenur dedi ki:

  Merhaba adetime iki gün vardı test yaptım pozitif çıktı kan testi de 35.46 cıktı suan 12 günüm geciyo sizce ne zaman doktora gitmeliyim

  1. admin admin dedi ki:

   Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.Gebeliğin varlığını teyit etmek ve dış gebelik başta olmak üzere bazı gebelik komplikasyonlarına erken tespit etmek için kadın doğum uzmanına başvurun.

 11. semra dedi ki:

  Mrb admin bey ben 21 günde bir adet oluyorum bu ay 8 gün adetim gecikti kasıklarımda ve gögsümde agri var gebelik testi evde yaptim pozitif çıkti kan testide yaptirmam gerekiyomu mide bulantim felan yok hamilemiyim sizce

  1. admin admin dedi ki:

   8 günlük adet gecikmesinden sonra yapılan idrarda gebelik testinin doğruluğu yüksektir.Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.Gebeliğin varlığını teyit etmek ve dış gebelik başta olmak üzere bazı gebelik komplikasyonlarına erken tespit etmek için kadın doğum uzmanına başvurun.

   1. semra dedi ki:

    Beta hcg 9816.28 kan testi yaptirdim sonuc bu hamilemiyim

    1. admin admin dedi ki:

     Kan değerinize göre hamilesiniz.Gebeliğin varlığını teyit etmek ve dış gebelik başta olmak üzere bazı gebelik komplikasyonlarına erken tespit etmek için kadın doğum uzmanına başvurun.

 12. Filiz dedi ki:

  Ben bu ay rahim filmi çektirmiştim ayın 24 ünde adet bitimimde bu arada adet başlangıcımda 20 şubat tı ve 3 gün sürmüştü normaldede hiç günüm şaşmaz adetim iki gün geçti beta hcg 5.8 çıktı dün ve bu gün yine verdim başka bi hastanede 5.7 sizce hamile olabilirmiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Hamilelik var diyebilmemiz için 20 ve üzeri değerler olması gerekir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 13. Halime dedi ki:

  Iyi gunler. Regl tarihine yakın girilen ilişkilerde hamile kalma olasılığı nedir acaba ? Ben regl oldum ama üstüne görme olabilir diye suphelendim bu sonraki adet tarihine yakın test yaptım negatif çıktı sayenizde ki bilgiyle adetimiz geçtikten sonra tekrar test yapacaktım ama bütün regl oldum. Test yapmama gerek var mi 2 ay üstüne görme yaşanabilir mi ? Kanama normal adet şeklinde lekelenme değil bilgi verirseniz çok sevinirim iyi çalışmalar.

  1. admin admin dedi ki:

   Halime hanım hamilelik olsaydı adet görmezdiniz.Anlattıklarınıza göre hamile değilsiniz.

 14. Bilge dedi ki:

  Merhaba benm adetim 8 gün gecikti adetimn 2.günü beta HCG testi yaptırdm 0.100 çıktı 7.gün yaptrdm 1.20 ydi sonuç hamilemiym kesin bi sonuc alamıyorum yardımcı olurmusunuz lütfen

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamile değilsiniz bir kaç gün daha bekleyin adet görmezseniz adet gecikmesinin nedeniyle kadın doğum uzmanına başvurun.

 15. Yasmin dedi ki:

  Teşekkür ederim cevaplarınız için

 16. Yasmin dedi ki:

  Merhaba 👋 ben aletimin başlangıç tarihin!in 22 günü ve daha sonra ki bi kaç gün korunmasız birlikte oldum hamile kalmış olabilir miyim adet olmam gerekiyordu 15 martta olmadım

  1. admin admin dedi ki:

   Adet gecikmeniz varsa kanda beta HCG testi yaptırarak kesin sonucu öğrenebilirsiniz.Eğer adet süreniz 21 günden az ise normal değil.Kadın doğum uzmanına başvurmalısınız.

   1. Yasmin dedi ki:

    Hayır anlatamadım hani hamile kalmak için adetin başlangıç tarihinden 14.ve 15. Gününde yumurtlama oluyor ya ben 22.ci günü korunmasız birlikte oldum hamile kalmış olabilir miyim yani 3 gün geçti geçen ay 15 şubatta adet oldum ondan önceki aylarda aynı tarihlerde

    1. admin admin dedi ki:

     Yasmin hanım hamilelik için en uygun zaman bir sonraki adetten 14 gün öncesidir.3 günlük adet gecikmeniz varsa kanda beta hcg testi yaptırarak kesin sonucu öğrenebilirsiniz.

 17. raila dedi ki:

  merhaba benim kan da degerim 158 cikmisti ertesi gun 142 cikti kasiklarimda agri vardi birde kanamam var

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda beta HCG değerinde düşüş sağlıksız bir gebeliğin göstergesidir.Kadın doğum uzmanına başvurun.

 18. Saadet Balaban dedi ki:

  Merhaba hocam benim bta hcg testin 1.27 çıktı hamile olma şansım varmı başdönmesi mıyde bulantısı kasıkta ağrı yaşıyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamile değilsiniz.Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.

 19. Sibel dedi ki:

  Merhaba ben 15.03.2017 adet olmam gerekiyordu fakat olmadım bide genital bölgemde kaşıntı ve akıntı var dokturum ornisid ford önerdi sizce kullanmalımıyım yalnız dokturuma henüz adet olmadığımı söylemeyi unuttum

  1. admin admin dedi ki:

   2-3 gün daha bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.Sonuca göre doktorunuza tekrar danışırsınız.