40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 1. haftası

Gebeliğin 1. haftası

     Hamilelik 40 haftalık meşakkatli ve bir o kadar da heyecan yaratan bir süreçtir. Pek çok kadın için anneliğin ilk adımı olan hamilelik, hayatlarının en özel anları arasında yer alır. Kimi kadınlar hamileliğini oldukça rahat geçirirken, kimileri bazı sorunlarla bu dönemi yaşar ve atlatırlar. Hamilelikte biz doktorların en çok üzerinde durduğumuz ise, hem anne adayının hem de bebeğin sağlığını en iyi şekilde korumak, sağlıklı bir hamilelik ve doğumun yaşanmasına katkı sağlamaktır. Bunun yolu da düzenli doktor kontrolleri, anne ve bebek sağlığını olumlu yönde etkileyecek etkenlerle anneyi buluşturmak, anne ve bebeğe olumsuz etki edecek her türlü etken ve olgudan onları korumak ve anne adayının düzenli ve sağlıklı beslenmesinden geçmektedir.

Gelişim adımları

        Anne ve bebekte hamileliğin her haftasında bedensel ve ruhsal değişiklikler meydana gelir. Hem anne adayı hem de bebek, hamilelikte süreç ilerledikçe yani haftalar geçtikçe, gelişme ve değişme yaşanır. Bu değişim ve gelişimleri biz doktorlar, dördüncü haftadan itibaren gözlemlemeye ve değerlendirmeye başlarız. Bunun nedeni ise, gebeliğin rahme yerleşmesinin dördüncü haftaya denk gelmesidir. Pek çok kadın hamileliğinin ilk haftasını, hamile olduğunu anladığı haftadan saymaya başlar. Oysa gerçek bu değildir. İsterseniz durumu şu şekilde aktaralım;

İlk 3 hafta bebek yok

        Yukarıda da sözünü ettiğimiz gibi, gebelik haftaları anne adayının son âdetini gördüğü tarihten itibaren sayılır. Bir kadın 28 günde bir adet gördüğünden, anne adayı bir sonraki ay dönümünde adet olmadığında hamileliğinden şüphelenir.Kadınların döllenmesi en son adet gördüğü tarihten 2 hafta sonrasında gerçekleşir. 2 hafta sonra yumurtlama yaşandığından döllenme de bu dönemde olur. Ve bebeğin rahme yerleşmesi 4 haftayı bulur. Bu nedenle de ilk 3 haftada aslında rahimde bebek yoktur. 3’üncü haftada bebek döllenme ve rahme yerleşme sürecinden geçer. İşte bu nedenden dolayıdır ki, 4 haftadan önce bir hamilelik söz konusu değildir ve yine bu nedene bağlı olarak da 4 hafta öncesinde bebeğin görüntüsü de doğal olarak elde edilemez. Yine bundan kaynaklı olarak, hamile kadınlar, hamileliğinin saptanmasından sonra ilk ultrason görüntüsünü doktorunun yönlendirmesiyle ancak hamileliğin 5’inci veya 6’ıncı haftasında görebilmektedir.

Gebeliğin ilk 4 haftasında teorik olarak gebelik saptanamaz

        Hamilelik haftası hesaplaması yaparken son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplama yapılır. Burada belirtmekte yarar gördüğümüz bir diğer husus ise, hamileliğin saptanması konusudur. Çünkü bu konuda da bazı doğru bilinen yanlışlıklar vardır. Yukarıda detaylı şekilde bebeğin nasıl ne kadar sürede oluştuğunu ve hamileliğin hangi süreçte başladığını sizlere aktarmıştır. Tüm bunları göz önünde bulunalım. Buradan yola çıkarak, hamileliğin 4’üncü haftadan sonra tespit edilebileceğinin bir kez daha altını çizmekte yarar var. Hamile olup olmadığınızı adet tarihinizden 1-2 gün önce kanda Beta Hcg hormon testi ile veya adet gecikmesi olduktan sonra idrarda gebelik testi ile öğrenebilirsiniz.

Gebelik öncesi folik asit kullanımı
     Folik asit kullanımı bebekte oluşabilecek nöral tüp defekti , spina bifida, anensefali gibi anomalilerin ortaya çıkma riskini azaltmaktadır.Uzmanlar çocuk isteyen anne adayının hamilelikten 3 ay öncesinden folik asit kullanmaya başlaması gerektiğini belirtiyorlar.

Gebelik öncesi bırakılması gereken zararlı alışkanlıklar

1. Sigara kullanımı: Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerde sigara kullanımı doğacak bebeğin ana rahmine düşmesi ile birlikte zarar görmesine sebep olmaktadır. Bu nedenle baba adayının dahi sigarayı bırakması bebeğin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Fakat özellikle anne adayının bırakması hem kendisinin hem fetusun sağlığı açısından daha da mühimidir.

Sigaranın fetusa zararları:

Bebeğin anne karnında ölümüne

Ani düşük riskine

Doğum sonrası ölümüne

Doğuştan nefes yetersizliği veya astım gibi rahatsızlıklara yol açabilmektedir.

 

          Bunlar bulguları saptanmış olup bulgusu saptanmamış pek çok hastalığında temel sebebi olabilir. Bu nedenle gebelik öncesi anne ve baba adayı sigara içimine son verme çabası içerisinde olup doğacak bebeklerine sağlıklı bir yaşamı hediye etmelidirler.

2. Alkol kullanımı :
Hamile bir anne adayının alkol kullanımı oldukça tehlikelidir. Anne adayının ve bebeğin sağlığı risk altındadır. Yalnız bununla kalmaz bebekte ciddi sakatlıklar ve eksik doğumlara sebep olabilir. “fetal alkol sendromu” (FAS) olarak isimlendirilen alkolik anne bebeklerinde kol, bacak, kulak, burun, göz gibi organlarda eksiklikler oluşmaktadır.


Alkolün fetusa zararları:

FAS sendromu olan bebeklerde doğum sonrasında gelişim bozuklukları

Doğum sonrasında konuşma da gerilik ve işitme problemleri

Kaba motor fonksiyonları

Bebek ölümü %20 civarındadır

Özellikle yüzde çok belirgin bozukluklar oluşmaktadır.

Organ eksiklikleri, kalp yetmezliği gibi sorunlarda görülmektedir.

3. Uyuşturucu kullanımı:
Uyuşturucu kullanımı anne karnındaki fetüs için çok çok daha tehlikelidir. Ciddi derecede sakatlıklar ve bebek ölümlerine neden olmaktadır.


Gebelik öncesi beslenme düzeni

Hamilelik düşünen anne adayları doğumdan önce fazla kiloları varsa normal hamile kalmadan önce normal olması gereken kilolarına inmeye çalışmalıdırlar.Çünkü aşırı kilolar ile birlikte hamile kalmak gebelikte ekstra riskleri beraberinde getirir.

GEBELİĞİN 1. HAFTASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER -VİDEO

Bu Haber 493.526 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

YORUM YAZ
 1. ruken diyor ki:

  Merhaba doktor bey bnm 5 gun reglim gecikti 2 gun once test yaptm silik cizgi cikti. Bu sabah tekrar yaptm cizgi biraz daha belirgindi. Bel ve kasik agrim var ara sira ne tavsiyede bulunursunuz?

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırarak kesin sonucu öğrenebilirsiniz.

 2. Merve diyor ki:

  Hocam ekim ayının 20 sinde reflü oldum 10 gün sürdü ve benim adetim ( 33-35) arası oluyor. Şimdi Adet döneminde hiç olmayan Göğsüm dolgunlaştı ve kahve rengli alan büyüdü mavi damarlar çıktı sizce hamilemiyim test alıp bakayım mı

  1. admin admin diyor ki:

   KAnda gebelik testi yaptırarak kesin sonucu öğrenebilirsiniz.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 3. Yardim edin diyor ki:

  Meraba dun esimle iliskiye girdim ama hamile oldugumdan emin degilim. Yani ikimizde tam olarak hatirlamiyoruz . Ama karnimin sol tarafinda bi yanma hissi bacak koklerimde cok kotu bi agri var daha once bacagmda sorun vardi ama onla bir alakasi varmi bilemiyorum. Ama mide bulantisi aserme gibi seyler yok

  1. admin admin diyor ki:

   Bu kadar çabuk hamilelik belli olmaz.Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 4. Sema diyor ki:

  Hocam gec dollenme sanırım pekı sıze kac haftalık hamıleyım 27 Ekim adet gunumdu ayın 12nde 16 cm di sizce kac haftalık hamıleyım

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre 4 hafta ve 3 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 3 Ağustos 2017 Perşembe.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 5. Sema diyor ki:

  Hocam merhaba 27 Ekim son adet gunumdu ayın 8 doktora gıtdım yumurta 14 cm sonra 12 sinde gıttı 16 sandım olmuş ve ayın 22 test yaptım sonucu sılık cızgı cıktı henüz adet olmadım hcg beta testı 88.3 cıktı suan tekrar İdrar testu yaptım sonucu normal pozıtıp cıktı dun hafif kahverengı akıntı az basın geldı sizce hamıleyım ve doktor ayın 25 gıttıödeme kese gorunmedı ne olabilir yardımcı olun lutfen

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Kan testinde hamilelik çıktıktan sonra idrar testinde tekrar tekrar test yapmanıza gerek yok.
   *Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış göstermelidir.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 6. Selin diyor ki:

  Merhaba 22 kasımda adet olmam gerekti günüm gecti ama 2 haftadır cok sık idrara cıkma ihtiyacı duyuyorum iştahım cok acıldı adet belirtilerim yok ama huzursuzum ayrıca sureklı yorgun hissediyorum kendimi …ayın 21 idrar testi yaptım negatif cıktı yinede hamile olma ihtimalim Var mı? Teşekkür ederim.

  1. admin admin diyor ki:

   2-3 gün daha bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 7. Fatma diyor ki:

  Hocam merhaba 22 kasımda adet olmam gerekiyor fakat normalde adet donemimden 2 yada 3 gün önce görülmesi gereken belirtilerd 10 gündür vard goguslerdes aşırı ağrı kasikta ve bedl bölgesinde hafif bi ağrı var hamile olma ihtimalim var mı

  1. admin admin diyor ki:

   Olabilir fakat henüz test yapmak için erken.23 Kasım’a kadar bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 8. asli diyor ki:

  merhaba hocam , benim adet günüm 2 gün geviyo evde test aldim yaptim amaa sonuc negativ cikti ve hala adet olmadim , sizde adet gününden kac gün sonra yapilmali bu test ?

  1. admin admin diyor ki:

   3-4 gün daha bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 9. Kubra diyor ki:

  Hocam mrhba benm adetm normalde ayn ucunde olmam lazmdi olmadim 16 gn gecti evde test yaptm bisy cikmdi ve bugn doktra gittim ultrsynla bakti bisy gormedi kan aldlr .hamile olablrmym ? Mide bulntm be basdonmem halsizlk cok var.

  1. admin admin diyor ki:

   Adet gecikmesinden 16 gün sonra ultrason kontrolünde belli olurdu.Adet gecikmesinden sonra yapılan kanda beta HCG değeri kesin sonuç verir.

 10. Eylül diyor ki:

  HocamHamile olan bir insan normal adet olabilir mi?

  1. admin admin diyor ki:

   Hamilelik döneminde adet görülmez.

 11. Can diyor ki:

  Eşimin adet başlangıcı 5 Ekim 2016 biz 12-15-18-19-24-25 ekim lerde ilişkiye girdim. 3 Kasım oldu eşim adet görmedi acaba hamilemi

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Adet gecikmesi varsa kanda beta HCG testi yaptırın.

 12. damla diyor ki:

  hocam merhalar,

  eşimle yumurtalama günümde ve öncesinde sonrasında olmak üzere düzenli bir ilişki yaşadık, regl günüm 10-13 arası gözüküyor. şuanda kasıklarımda ağrılar yaşıyorum bir kaç gün oldu daha normal olan pantolon karnımın şişliğinden beni zorluyor neden böyle oluyor hamile olabilirmiyim?

  1. admin admin diyor ki:

   Adet tarihinizi bekleyin adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 13. selnur diyor ki:

  Mrhb hocam ben her ayin 4 ila 6 si arasinda adet goruyorum esimlede 20 gun icersnde fazla calisma yaptik dun kahverenhi bi kan geldi hastamiyim diye dusundum benim adrt kanamam cok olur asiri sancili olur bu kan kahverengimsi ve hastalgma gire faha az geliyo cokmerak ettim acaba hamile olabilirmiyim?

  1. admin admin diyor ki:

   Adet tarihiniz henüz gelmemiş.Adet tarihinizi bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç elde etmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekiyor.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 14. selnur diyor ki:

  Merhaba hocam ben her ayin 4 ila 6 arasinda degisiyo regil donemim hasta olmama daha var ama dun kasiklarm agrimaya basladi cokaz bi krın agrısı aldiris etmedm bugun koyu kahverengi bi kan geldi hasta mi oldm yada hamilemiyim bilemedim.

  1. admin admin diyor ki:

   Adet tarihinizi bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.

 15. Kader diyor ki:

  Mrb hocam adet günüm 5 6 gün gecikti test yaptım pozitif çıktı daha sonra kadın dogum uzmanına gittim kan ve idrar testi yaptı hamile çıktım ama bebek ultrasonda görülmedi neden acaba? Tesekkurler

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 16. Kader diyor ki:

  Mrb hocam yaklaşık 2 hafta önce adetim 5 6 gün gecikti evde test yaptım pozitif çıktı emin olmak için kan testi yaptırdım hamile cıktım daha sonra bi kadın dogum doktoruna gittim doktor ultrasonda bebegi göremedi bebek ultrasonda görünmedi doktor kan ve idrar testi yaptı sonuclara görede hamile cıktım bebek neden görünmüyor?

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 17. Hazal diyor ki:

  Mrhb hocam benim yaklaşık 2 hafta önce adetim 5- 6 gün gecikti test yaptım evde pozitif çıktı sonra doktora gittim hamile çıktım. Aradan bi kaç gün geçtikden sonra tekrar doktora gittim bebegin ne kadarlık oldugunu ögrenmek için doktor ultrasonda bebegi göremedi sonra tekrar kan testi ve idrar testi yaptı ve yine hamilelik çıktı acaba bebek varmı ?

  1. admin admin diyor ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 18. havin diyor ki:

  hocam iyi aksamlar ben 9 aydir dogum kontrol hapi kullandim birakali 3 bucuk ay oldu bu ayin 10 adet oldum ve sonra yumurtlama gunlerinde beraber olduk sizce hamile kalabilir miyim veya ne zaman hamile kalabilirim

  1. admin admin diyor ki:

   Adet tarihinizi bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç elde etmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekiyor.Sağlıklı insanlarda da korunmayı bırakınca hemen hamile kalmak mümkün olmayabilir.Yumurtlama döneminizi takip ederek bu dönemde iki günde bir birliktelik hamilelik ihtimalini artıracaktır.
   NE KADAR SÜREDE HAMİLE KALABİLİRİM
   Bu konuda yapılan istatistikler gösterir ki;çocuk yapmak isteyen çiftlerin ilk ayda bunu başarmaları ihtimali sadece %20’dir.
   Çocuk isteyen çiftlerin başarılı olma ve hamile kalma ihtimalleri ilk 2 ayda %36’e çıkarken,
   İlk dört ayda bu oran %59’a çıkarken ,
   ilk 6 ayda ise bu oran %74’e kadar yükselebilmektedir. Ancak unutmamak gerekir ki böylesi durumlarda zaman aleyhe işlediğinden dolayı ilk 1 yıllık denemenin ardından olumlu sonuç alınmaz ise doktora gidilmesi gerekebilmektedir.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/ne-kadar-surede-gebe-kalabilirim.html

 19. Seda Süllü diyor ki:

  Test sonucum 259 çıktı hiç folik asit vitamin falan da almadım almam gerekiyor mu hamile miyim’

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Folik asit kullanmaya başlayın.

 20. Hatice diyor ki:

  Mrb hocam en son 24 eylulde regl oldum 20 ekimde test yaptim 0.835 cikti hamile olmasigimi dusundum ve 21 ekimde sihah bir akintim oldu 4 gun suren bir akinti sonrasinda kahverengiye donustu ve 24 unde test yaptim betahcg 17.16 cikti 26 sindaki test sonucu 21.51 cikti ama aksamina once sihah hemen arkasindan kirmuzi kanamm oldu kasik ve bel agrim surekli var yattigimda kadik agrim geciyor ince ince belim agriyor eger ayaga kalkarsam siddetleniyor simdi wc ye gittigimde az peceteye kahverengi leke geliyor hamilemiyim anlayamadim dr daha cok erken dedi progeston igne verdi 1 tane sonrasinda3×1 tablet kullanmami soyledi bir folik asit verdi cok endiseliyim yatiyorum sadece tuvalet icin kalkiyorum sizce ne yapmaliyim

  1. admin admin diyor ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Hafif artış–> Sağlıklı olmayan gebeliğin ( boş gebelik dış gebelik üzüm gebeliği ) işareti olabilir.

  2. Hatice diyor ki:

   Sizce saglikli bir gebelik degil mi

   1. admin admin diyor ki:

    Kan değerinize göre öyle gözüküyor.Doktorunuza danışın.

 21. Ceren asgar diyor ki:

  Esimle 9gun once birlikte olduk ve uzerime bosalmisti menisinin hepsni icime ittim acaba hamile. Kalirmiyim adetim duzenli ayrica gogus ucu kararmam bel ve kasik agrilarm var bazen basim donuyor midem yaniyor sık degl piskolojikmi acaba???

  1. admin admin diyor ki:

   Bu şekilde hamilelik şansı düşük.

 22. sude demir diyor ki:

  Hocam benim adet gunum 5 gun gecikti . test yaptim iki cizgi cikti ama birisi silik . hamilemiyim acaba

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırarak kesin sonucu öğrenebilirsiniz.

 23. Nidal diyor ki:

  Merhaba hocam;. Benim adetim bes gün gecikti . Test yaptim bi4 cizgi kesin bir cizgi silikcikti sagliknocaginda kan testi yaptirdim.pozitif cikti ama degerim düşük çıktı 15 doktora gittim. Doktor hiç bisey göremiyorum hamile olup olmadığın konusunda bisey sooyleyemem dedi. Ulatrasonla bakti . Ve miyom gördü bir tanesi 7 cm olmuş. Dedi iki gun sonra tekrar tahlil yaptir. Hamile olup olmadığın kesinlessin ona gore yol izleriz dedi. Ama ben dün tahlil vermeye gitim geldikten sonra adet kanamasi gibi kanamam oldu dunden beri bugun öğleden sonra az oluyo kanamam. Ama kasik agrim fazlalasti dun sabaha kadar da bel agrisindan uyuyamadkm. Tahlil sonucumu p.tesi alacagim internetten arastirdim adet olsan nile gebe olabiliyormussun. Bu konuda nasil dusunecegimi sasirdim. Bana yardımcı olur musunuz. Tedirginlik var çünkü. Ne dusunecegimi sasirdim hamile olabilirmiyim yoksa noulr bir ümit içine girmemelimiyim.

  1. admin admin diyor ki:

   Test sonucunda gebelik var diyebilmek için genellikle 20’den yüksek rakamlar gerekir .0 ile 20 arasındaki rakamlar şüphelidir ve genellikle hamilelik çıkmaz, 2 gün sonra testi tekrar etmek gerekir.Adet kanması gördüyseniz hamilelik yoktur.

 24. kübra diyor ki:

  merhaba hocam ;
  adetim gecikti bende kan testi yaptırdım . beta hcg sonucum 188 hamilelik varmıdır sizce şimdiden teşekkürler

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 25. heyacanlk diyor ki:

  merabalar hocam benim 14 aylik ikizlerim var 4 haftalik da gebeyim persembe gunu kan tahlilim 765 di pazarteside 2565 di ikiz olma ihtimali olabilir mi simdiden tesekkurler

  1. admin admin diyor ki:

   Sadece kan değerine göre ikiz gebelik var diyemeyiz.Kesin bilgi için gebeliğin 6 ila 7 haftalarında olması gereklidir. Bu haftalarda ultrason muayenesinde kalp atışları da oluşacağından; iki bebek söz konusu ise iki kalp atışı duyulacağı için de netlik kazanır.

 26. Ebru dağ diyor ki:

  Merhabalar hocam Sat 3 eylül 29 eylul beta hcg 6.08
  3 ekim 74.57 kac haftalik gebelik değerler normal gebelikmidir

  1. admin admin diyor ki:

   Gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi ağrılar görülebilir.Gebelik haftası hesaplamasında gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi esas alınır.Kan değerlerine göre tahmini gebelik haftaları aşağıda yer almaktadır.

   3 hafta: 5 – 50
   4 hafta: 3 – 426
   5 hafta: 19 – 7,340
   6 hafta: 1,080 – 56,500
   7 – 12 haftalar: 7,650 – 288,000

   * Son adet tarihinize göre 4 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 10 Haziran 2017 Cumartesi
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 27. yeşim diyor ki:

  Sayın hocam. İki günlük adet gecikmemden sonra kan testi negatif çıktı. İki hafta önce eşimle birlikte olmuştuk hala şansım var mıdır bir ümitle yazıyorum teşekkürler

  1. admin admin diyor ki:

   Adet gecikmesinden sonra yapılan kan testinin doğruluk oranı oldukça yüksektir.

 28. hayırlısı diyor ki:

  Hocam
  Eylül 1 de adet olmuştum
  5’inde bitmişti
  10. Gün ile 17. Gün arası eşimle bebiş düşündük
  Bugün ayın 4 ü hala adet görmedim
  Dün yaptırdığım kan testi 0,100 çıktı -negatif
  Test için acele mi ettim
  Teşekkürler hocam.

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 29. Stesha diyor ki:

  26 agustos da evlendim ve o tarihten itibaren hiç korunmadık çünkü hemen çocuk sahibi olmak istiyoruz. Ama adet gördüm. Bazıları adet görsen de hamile kalmış olabilirsin diyorlar. Birkaç belirti de var gibi. Sizce ne yapmalıyım

  1. admin admin diyor ki:

   Her zamanki gibi adet gördüyseniz hamilelik ihtimali yoktur.Adetiniz her zamankinden çok az lekelenme şeklinde ise test yaptırabilirsiniz.

 30. mmmmmmmm diyor ki:

  Merhaba hocam benim adetim 9gun gecikti test yaptim tek cizgide oldu cift cizgide anlayamadim.hamilelikde yawananhalleri yasadim ama sora adet gordum.dusuk yapmis olabilirmiyim?

  1. admin admin diyor ki:

   İdrarda gebelik testlerinin doğruluk oranı Kanda gebelik testine göre çok daha düşüktür.Adet gecikmesi de olmuş olabilir. Kimyasal gebelikte olmuş olabilir.

 31. Merakicinde diyor ki:

  Hocam ben hgc testi yaptırdım pozitif cikti. Fakat benim 2 tane boş gebeliğim oldu sonradan düştü kürtaj olmadım. Bu seferde aynısını yasarmiyim boş gebelik tekrar olur mu

  1. admin admin diyor ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Kadın doğum uzmanına ilk fırsatta başvurun.Tedbir amaçlı olarak bebeğin kalp atımları duyulana kadar birliktelikten uzak durun.

 32. Bebegimannem diyor ki:

  Adetim 9 gun gecti ve bugun kahverengi leke geldi az bise ve bitti tekrar gelmedi hamilelik olabilirmi hocam

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırın.

 33. Rumuz diyor ki:

  Hamile kalındıysa ne Zaman öğrene bilirizzz şimdiden saolun tşk ederim

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç almak için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın kesin sonuç verir.

 34. sehriban diyor ki:

  Slm test yaptım pozitif çıktı şu AN ki tahlil sonucu 13000 de idi ama kanama var bir de rahime kan var dedi ne yapmamızı öneriyorsunuz

  1. admin admin diyor ki:

   Kadın doğum uzmanına başvurun.Kanama varsa düşük tehlikesi olabilir.

 35. sule diyor ki:

  Iyi geceler. Hocam. Benm adet gunum 31 e denk geliyor ve yumurtlama donemlerimde 2 kere iliskiyr grdik ayin 12 ve 13.de. Korunmadik 4 gun oluyor bugun fakat sol kasigimdA agri oluyor ara ara acaba hamilr kalma riski olablr mi. Bu kadar erken belirti olur mu

  1. admin admin diyor ki:

   Hamilelikten bahsetmek için erken adet tarihinizi bekleyin adet gecikmesi yaşarsanız kanda gebelik testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linktrki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 36. Sultan diyor ki:

  Mrb hocam adet günüm 25daha var ama beta HCG kanıma baktirdim 20.95cikti hamile miyim acena

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 37. Aslihan diyor ki:

  Ben temmuz 15de hasta oldum bu gün 15 ağustosta daha olmadım hamile olabilirmiyim

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırın.

 38. Tülay poyraz diyor ki:

  Beta HCG 53,5 çıktı ne kadarlık hamilelik var hocam

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan son ultrason ile tespit edilen son adet tarihinin ilk günü baz alınır.son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıyı kullanarak gebelik haftanızı öğrenebilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html
   Kan değerlerine göre tahmini gebelik haftası
   3 hafta: 5 – 50
   4 hafta: 3 – 426
   5 hafta: 19 – 7,340
   6 hafta: 1,080 – 56,500

  2. Melegimi Bekliyorum diyor ki:

   Hocam iyi geceler bi sorum olacakti ben bndan 54 gün önce kürtaj oldum ve çarşamba günü adetim az geldiği için kan testi yaptırdım sonuç ise HCG değerim 15.19 çıktı aile hekimi haftaya gel bidha kan ver bakalım sonucuna dedi dunde idrar testi alıp yaptım ikinci çizgi silik çıktı hamile miyim demekki adet olmamış im üstüne görme olmuşum bu arada eşimle korunuyoduk biz nasıl oldu anlamadik

   1. admin admin diyor ki:

    Test sonucunda gebelik var diyebilmek için genellikle 20’den yüksek rakamlar gerekir.0 ile 20 arasındaki rakamlar şüphelidir.2 gün sonra testi tekrar etmek gerekir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 39. A diyor ki:

  Merhaba ben geçen ay dokuzunda adet gördüm bu hala olmadı beş aylık evliyim değişmeler sıklıkla olurmu

  1. admin admin diyor ki:

   2-3 gün daha bekleyin adet görmezseniz kanda gebelik testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 40. Jasmin diyor ki:

  Merhaba hocam. 6 gün önce iliskiye girdim ve adetime 1 hafta var dünden berj leke leke kahverengi kanama gördüm gebelik işareti olabilirmi ?

  1. admin admin diyor ki:

   Hamilelik şüphesinde yapılması gereken adet tarihini bekleyip adet gecikmesi yaşanırsa kanda beta HCG testi yaptırmaktır.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 41. Emel diyor ki:

  Merhaba hocam bugun asilamamin 12.gunu sag kasigimda batma ve agri var internette gebelik belirtisindeki kasik agrilarinin sadece sol tarfta oldugu yaziyor boyle bi durum soz konusu mudur gebelik belirtisi olan kasik agrilari sadece sol kasikta mi gorulur

  1. admin admin diyor ki:

   3 gün sonra kanda beta HCG testi yaptırarak kesin sonucu öğrenebilirsiniz.

 42. Yasemin diyor ki:

  Merhaba
  6 gun once iliskiye girdim ve daha adetime 15 gun var. Su an adet olacakmisim gibi goguslerim sisti ve cok fazla agrim var bel agrim var ve kasiklarima surekli kramp giriyor. Bugun de surekli akintim oldu. Kan testi yaptirdim beta hcg 0.100 cikti hamile olma ihtimalim var mi ? Kan testini tekrar ne zaman yapmam gerekiyor?

  1. admin admin diyor ki:

   Adetinize 15 gün varken kanda beta HCG testi doğru sonuç vermez.Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesi yaşandıktan sonra yapılması gerekir.

 43. Esila diyor ki:

  Merhabalar hocam benim çok bel we kasık agrim war adedim 14 de ama ilskiye gireli daha 7 gün okdu olabilirim i hamile kalabilirmiyim bu kada erken belirti olurmu we kan testi için erkenmi.

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Erken yapılan test gereksiz yere strese girmenize neden olur. 15 Ağustosa kadar bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.

 44. Gülbeyza diyor ki:

  Merhaba hocam 7 gün günum gecti test yaptım negatif çıktı ama hala hamileyim hissiyle bel ve kasik ağrısı gibi belirtiler de var. Hamile olabilir miyim? Folik asit kullanıyorum ne zamana devam etmeliyim? Heyecanla bekliyorum hocam ne yapmaliyim

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda gebelik testi adet gecikmesinden sonra kesin sonuç verir.

 45. Meltem diyor ki:

  Merhaba sn doktorum bugünle birlikte adet gününde 5 gün gecikme oldu normalde hiç olmazdı. Bugün ve iki gün önce evde test yaptım negatif çıktı. Ama 5 gündür kasık ve bel ağrısı oluyor. Kan testi yaptıracağım ama acaba kist ve olabilir mi neden gecikmiş olabilir hamilelik dışında?

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda gebelik testi adet gecikmesinden sonra kesin sonuç verir.Adet gecikmesi gebelik haricinde hastalık, stres, hızlı kilo alma verme, depresyon, guatr, uyku düzensizliği, yeni evlilerde görülebilir.Kan testi negatif çıkarsa kadın doğum uzmanına başvurun.

 46. asel diyor ki:

  Merhaba hocam son adet tarihim 11 haziran 2016 gecen cuma hastaneye gittim ultrasyonda bişey görülmedi kan testi istediler yaptırdım hamile oldugumu 1 2 haftalik yeni olduğu için ultrasyonda görülmediğini soyledi su an aşırı bel agrisi kasik agrisi bize idrarimda yanma var ne yapmak gerwkir

  1. admin admin diyor ki:

   *1-2 haftalık hamilelik tespit edilemez.
   *Gebelik haftası yumurtlama birliktelik tarihine göre değil son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplanır.
   * Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.

 47. Ayşe diyor ki:

  Merhaba hocam, son adet başlama tarihim 1 Haziran. Son 3-4 aydır sürekli 4-5 gün adetim geçiyor. Eşimle korunuyordu. Ancak 28 Haziran tarihinden itibaren gunasiri korunmasız ilişki yaşadık. Suanda hala adet olmadim. Bugün idrar testi yaptım negatif çıktı. Gebe olma ihtimalim var midir kan testi yaptirmali miyim yoksa biraz daha bekleyelim mi ? Tesekkurler.

  1. admin admin diyor ki:

   Adet gecikmesinden sonra yapılan kanda beta HCG testi kesin sonuç verir.Adet gecikmeniz varsa kan testi yaptırın.

 48. Asli diyor ki:

  Merhaba ben 3 temmuz gecesi korunmasız ilişki yaşadık eşimle 4 temmuz adet günümdü 2 gün geçikme oldu düzenli adet görüyorum hamilelik testinde çıkmadı doktora gittim rahminde bise yok dedi kist veya iltihap gibi sizce hamile miyim erken mi baktırdım beklemelimiyim ilaç verdi istemedim erken adet için lütfen cevap iyi günler

  1. admin admin diyor ki:

   Aslı hanım adet tarihinden sonra yapılan kanda beta HCG testi kesin sonuç verir.Adet tarihinden 1 gün önce hamile kalma açısından en düşük olduğu dönemlerdendir.1 hafta daha bekleyin kan testini tekrarlayın.Sonra doktorunuzun tavsiyelerine uyun.

 49. Elif diyor ki:

  Nisan ayı adet tarihim 9 yada 10ydu mayıs 12sinde ve haziranın 6sında oldum .6gün sürüyor adetlerim ortalama 25 günde bir oluyorum .haziranın 11inden 19 una kadar gün aşırı birlikletik oldu .haziran ayında yumurtlama günüm ne zamandı bilemiyorum acaba hamile kalmış olabilirmiyim

  1. admin admin diyor ki:

   Haziran ayındaki yumurtlama döneminiz geçmiş.Temmuz ayında tahmini yumurtlama döneminiz 13.07.2016-20.07.2016.Daha sağlıklı sonuç için eczaneden yumurtlama testi alabilirsiniz.Hamilelik öncesi kadın doğum uzmanına başvurmanızda doğru olandır.

 50. Elif diyor ki:

  ne olur yardım edin çocuk sahibi olmak istiyorum ..her ay 4 5 gün erken adet oluyorum hesapladigimda 25 günde bir oluyorum hamile kalmak istiyorum ama yumurtlama tarihimi bilmiyorum en son 6haziranda oldum ve 6 gün sürüyor adetim bi önceki ayda 12 mayısta olmuştum şimdi benim yumurtlama tarihim ne zaman ve hangi tarihlerde ilişkiye girmem gerekiyo ? Yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. admin admin diyor ki:

   Son 3 aylık adetlerinizin başlangıç tarihlerini yazarsanız daha sağlıklı yardımcı olabilirim.

 51. Özlem diyor ki:

  Merhaba beta hcg değerim 1.2 çıktı acaba hamile olabilir miyim?

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerinize göre hamile değilsiniz.Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesi yaşandıktan sonra yapılması gerekir.1 hafta sonra adet görmezseniz kanda beta HCG testini tekrarlayın.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.

 52. Aynur diyor ki:

  Mrb hocam ben 8 aylık evliyim ilk aylarda adetlerim de düzensizlikler oluyordu sonra tekrar düzenli görmeye başladım şimdiki adetimden 9 gün geçti ve mide bulantısı oluyor bel ağrısı kasık ağrıları oluyor acaba hamile miyim

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırarak kesin sonucu öğrenebilirsiniz.Evde gebelik testleride adet gecikmesinden sonra yüksek oranda doğru sonuç vermektedir.

 53. Merve diyor ki:

  Merhaba hocam son adet tarihine göre 6 haftalık hamileyim doktora da gittik betahcg 1600 çıktı ama ultrasonda sadece kan pıhtısı şeklinde gözüküyo dedi bu normal bi durum mu bu hafta da belirli bi şekli olması gerekmez mi fetüsün bilgilendirirseniz sevinirim

  1. admin admin diyor ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Bununla birlikte sağlıklı bir gebelikte gebelik kesesi ve kalp atımları kadın doğum uzmanı tarafından ultrasonda izlenebilmeli.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.
   Folik asit kullanmaya başlamadıysaınız başlayın.

 54. gulizar diyor ki:

  Merhaba hocam adetim geçti kan testi yaptırdim hamileyim sonuç ta 418.64 acaba kaç haftalık daha doktora gidemedim dün acilde yaptırdım testi bide vitamin ilacına hemen başlamam gerekiyor mu bilgilendirirseniz sevinirim

  1. admin admin diyor ki:

   Folik asit kullanmaya hemen başlayın.Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftasında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinizin ilk gününü aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya girerek gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 55. demet diyor ki:

  Beta HCG sonucum 1000 çıktı kac haftalık acaba bebeğim ?

  1. admin admin diyor ki:

   Demet hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan son adet tarihinin ilk günüdür.Kan değerine göre tahmini gebelik haftası değerleri.

   Gebelik haftasına göre son adet tarihinden itibaren geçen hafta sayısı baz alınarak normal kabul edilen seviyeler ise şu şekildedir:

   3 hafta: 5 – 50
   4 hafta: 3 – 426
   5 hafta: 19 – 7,340

 56. gonul diyor ki:

  Hayırlı gunler ben folık asıt kullanmadım 24 mayıs son regl tarıhım. Normalde 24. gun de olyordu 3 gun gectı folık asıt kullanmalımıyım kullamadıgım taktırde bebek ıcın bır sıkıntı olur mu…

  1. admin admin diyor ki:

   Hamilelik planlandığı tarihten itibaren folik asit kullanılmalıdır.Adet gecikmeniz varsa kanda beta HCG testi yaptırın. Folik asit gebelikten 3 ay önce başlanıp hamileliğin 13. haftasına kadar kullanılmalıdır.

 57. Serpil diyor ki:

  Doktor bey ben 4 ocakta 2 aylık bebeğimi kaybettim. Fetüs canlı değildi. Rahmimde kasılmalar oluyordu. Kasıklarımda çok şiddetli ağrılar vardı. Sanırım 31 Mayıs son adet tarihim ve sanırım hamileyim. Öyle hissediyorum şuanda sağ Kasıkta özellikle ağrım var. Ve rahim uyuşuyo. Bu normalmi

  1. admin admin diyor ki:

   Serpil hanım şuan hamile olduğunuzu söylemek için erken .Hamilelik şüphesinde yapılması gereken adet tarihinin beklenip adet gecikmesi yaşanırsa kanda beta HCG testi yapılmasıdır. Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.

 58. Esra diyor ki:

  Hocam benim adetime daha cok var haziranin 6altisnda olmustum temmuzun 4de olmam gerek adet bitiminden snra esimle birlikte olduk surekli benim iki gundur sabahlari migde bulantim ve ögruntum var gun icinde hafifliyo kasiklarmda agri batma ani hareketlerde idrale dha siklikta cikmaya basladim tesekkurler

  1. admin admin diyor ki:

   Esra hanım hamilelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Erken yapılan testler anne adayının gereksiz yere strese girmesine neden olur.Adet tarihinizi bekleyin adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.İnşallah buradan güzel haberlerinizi paylaşırsınız.

 59. demet diyor ki:

  İdrar testi yaptım ikinci çizgi soluk çıktı yarın tekrar yapacağım ve hissediyorum hamileym😊

  1. admin admin diyor ki:

   Demet hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Adet gecikmesi yaşadıysanız kesin sonuç için kanda beta HCG testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 60. bebek istiyorm diyor ki:

  merhaba doktor bey haziran 2 de adetten kesildim 2 ila 13 arasında eşimle 3 defa birlikte oldum.3 günden beri cok fena kasıklarda agrı var geçmiyo ve gögüslerimde hafif agrılar var. inş hamileyimdir

  1. admin admin diyor ki:

   Allah gönlünüze göre versin.Hamilelik ihtimalinin en yüksek olduğu dönem yumurtlama dönemidir.Adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.

  2. Serpil diyor ki:

   Sanırım aynı tarihlerde hamile kalmışız Rabbim nasip etmişse hayırlı haberler alırız inşallah

 61. admin admin diyor ki:

  Demet hanım Allah gönlünüze göre versin hamilelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Erken yapacağınız test sizi gereksiz yere strese sokar.Adet tarihinizde adet olmazsanız bir gün daha bekleyin kanda beta HCG testi yaptırın. Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
  http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 62. Ncy diyor ki:

  Doktor bey… Benim en son adetim 12 mayis ve su anda adet olmadim ancak yumurtakik rezerv testinde sonuc 0.01 cikti ve fsh degeri 18.. Ancak adetim gecikti henuz test yaptirmadim ancak uyku ve yorgunluk hallerim var ve kasiklarimda ani kramp karinda siskinlik ve bel agrilarim nevcuttur..acikcasi test yaptirmaya korkuyorum.. Sizce hamolelik olasiligi var midir…

  1. admin admin diyor ki:

   Kesin sonucu öğrenmek için kanda beta HCG testi yaptırın.Adet gecikmesinden sonra yapılan kanda beta HCG testi kesin sonuç verir.