40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 1. haftası

Gebeliğin 1. haftası

     Hamilelik 40 haftalık meşakkatli ve bir o kadar da heyecan yaratan bir süreçtir. Pek çok kadın için anneliğin ilk adımı olan hamilelik, hayatlarının en özel anları arasında yer alır. Kimi kadınlar hamileliğini oldukça rahat geçirirken, kimileri bazı sorunlarla bu dönemi yaşar ve atlatırlar. Hamilelikte biz doktorların en çok üzerinde durduğumuz ise, hem anne adayının hem de bebeğin sağlığını en iyi şekilde korumak, sağlıklı bir hamilelik ve doğumun yaşanmasına katkı sağlamaktır. Bunun yolu da düzenli doktor kontrolleri, anne ve bebek sağlığını olumlu yönde etkileyecek etkenlerle anneyi buluşturmak, anne ve bebeğe olumsuz etki edecek her türlü etken ve olgudan onları korumak ve anne adayının düzenli ve sağlıklı beslenmesinden geçmektedir.

Gelişim adımları

        Anne ve bebekte hamileliğin her haftasında bedensel ve ruhsal değişiklikler meydana gelir. Hem anne adayı hem de bebek, hamilelikte süreç ilerledikçe yani haftalar geçtikçe, gelişme ve değişme yaşanır. Bu değişim ve gelişimleri biz doktorlar, dördüncü haftadan itibaren gözlemlemeye ve değerlendirmeye başlarız. Bunun nedeni ise, gebeliğin rahme yerleşmesinin dördüncü haftaya denk gelmesidir. Pek çok kadın hamileliğinin ilk haftasını, hamile olduğunu anladığı haftadan saymaya başlar. Oysa gerçek bu değildir. İsterseniz durumu şu şekilde aktaralım;

İlk 3 hafta bebek yok

        Yukarıda da sözünü ettiğimiz gibi, gebelik haftaları anne adayının son âdetini gördüğü tarihten itibaren sayılır. Bir kadın 28 günde bir adet gördüğünden, anne adayı bir sonraki ay dönümünde adet olmadığında hamileliğinden şüphelenir.Kadınların döllenmesi en son adet gördüğü tarihten 2 hafta sonrasında gerçekleşir. 2 hafta sonra yumurtlama yaşandığından döllenme de bu dönemde olur. Ve bebeğin rahme yerleşmesi 4 haftayı bulur. Bu nedenle de ilk 3 haftada aslında rahimde bebek yoktur. 3’üncü haftada bebek döllenme ve rahme yerleşme sürecinden geçer. İşte bu nedenden dolayıdır ki, 4 haftadan önce bir hamilelik söz konusu değildir ve yine bu nedene bağlı olarak da 4 hafta öncesinde bebeğin görüntüsü de doğal olarak elde edilemez. Yine bundan kaynaklı olarak, hamile kadınlar, hamileliğinin saptanmasından sonra ilk ultrason görüntüsünü doktorunun yönlendirmesiyle ancak hamileliğin 5’inci veya 6’ıncı haftasında görebilmektedir.

Gebeliğin ilk 4 haftasında teorik olarak gebelik saptanamaz

        Hamilelik haftası hesaplaması yaparken son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplama yapılır. Burada belirtmekte yarar gördüğümüz bir diğer husus ise, hamileliğin saptanması konusudur. Çünkü bu konuda da bazı doğru bilinen yanlışlıklar vardır. Yukarıda detaylı şekilde bebeğin nasıl ne kadar sürede oluştuğunu ve hamileliğin hangi süreçte başladığını sizlere aktarmıştır. Tüm bunları göz önünde bulunalım. Buradan yola çıkarak, hamileliğin 4’üncü haftadan sonra tespit edilebileceğinin bir kez daha altını çizmekte yarar var. Hamile olup olmadığınızı adet tarihinizden 1-2 gün önce kanda Beta Hcg hormon testi ile veya adet gecikmesi olduktan sonra idrarda gebelik testi ile öğrenebilirsiniz.

Gebelik öncesi folik asit kullanımı
     Folik asit kullanımı bebekte oluşabilecek nöral tüp defekti , spina bifida, anensefali gibi anomalilerin ortaya çıkma riskini azaltmaktadır.Uzmanlar çocuk isteyen anne adayının hamilelikten 3 ay öncesinden folik asit kullanmaya başlaması gerektiğini belirtiyorlar.

Gebelik öncesi bırakılması gereken zararlı alışkanlıklar

1. Sigara kullanımı: Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerde sigara kullanımı doğacak bebeğin ana rahmine düşmesi ile birlikte zarar görmesine sebep olmaktadır. Bu nedenle baba adayının dahi sigarayı bırakması bebeğin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Fakat özellikle anne adayının bırakması hem kendisinin hem fetusun sağlığı açısından daha da mühimidir.

Sigaranın fetusa zararları:

Bebeğin anne karnında ölümüne

Ani düşük riskine

Doğum sonrası ölümüne

Doğuştan nefes yetersizliği veya astım gibi rahatsızlıklara yol açabilmektedir.

 

          Bunlar bulguları saptanmış olup bulgusu saptanmamış pek çok hastalığında temel sebebi olabilir. Bu nedenle gebelik öncesi anne ve baba adayı sigara içimine son verme çabası içerisinde olup doğacak bebeklerine sağlıklı bir yaşamı hediye etmelidirler.

2. Alkol kullanımı :
Hamile bir anne adayının alkol kullanımı oldukça tehlikelidir. Anne adayının ve bebeğin sağlığı risk altındadır. Yalnız bununla kalmaz bebekte ciddi sakatlıklar ve eksik doğumlara sebep olabilir. “fetal alkol sendromu” (FAS) olarak isimlendirilen alkolik anne bebeklerinde kol, bacak, kulak, burun, göz gibi organlarda eksiklikler oluşmaktadır.


Alkolün fetusa zararları:


FAS sendromu olan bebeklerde doğum sonrasında gelişim bozuklukları

Doğum sonrasında konuşma da gerilik ve işitme problemleri

Kaba motor fonksiyonları

Bebek ölümü %20 civarındadır

Özellikle yüzde çok belirgin bozukluklar oluşmaktadır.

Organ eksiklikleri, kalp yetmezliği gibi sorunlarda görülmektedir.

3. Uyuşturucu kullanımı:
Uyuşturucu kullanımı anne karnındaki fetüs için çok çok daha tehlikelidir. Ciddi derecede sakatlıklar ve bebek ölümlerine neden olmaktadır.


Gebelik öncesi beslenme düzeni

Hamilelik düşünen anne adayları doğumdan önce fazla kiloları varsa normal hamile kalmadan önce normal olması gereken kilolarına inmeye çalışmalıdırlar.Çünkü aşırı kilolar ile birlikte hamile kalmak gebelikte ekstra riskleri beraberinde getirir.

GEBELİĞİN 1. HAFTASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER -VİDEO

Bu Haber 466.984 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

YORUM YAZ
 1. kübra diyor ki:

  merhaba hocam ;
  adetim gecikti bende kan testi yaptırdım . beta hcg sonucum 188 hamilelik varmıdır sizce şimdiden teşekkürler

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 2. heyacanlk diyor ki:

  merabalar hocam benim 14 aylik ikizlerim var 4 haftalik da gebeyim persembe gunu kan tahlilim 765 di pazarteside 2565 di ikiz olma ihtimali olabilir mi simdiden tesekkurler

  1. admin admin diyor ki:

   Sadece kan değerine göre ikiz gebelik var diyemeyiz.Kesin bilgi için gebeliğin 6 ila 7 haftalarında olması gereklidir. Bu haftalarda ultrason muayenesinde kalp atışları da oluşacağından; iki bebek söz konusu ise iki kalp atışı duyulacağı için de netlik kazanır.

 3. Ebru dağ diyor ki:

  Merhabalar hocam Sat 3 eylül 29 eylul beta hcg 6.08
  3 ekim 74.57 kac haftalik gebelik değerler normal gebelikmidir

  1. admin admin diyor ki:

   Gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi ağrılar görülebilir.Gebelik haftası hesaplamasında gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi esas alınır.Kan değerlerine göre tahmini gebelik haftaları aşağıda yer almaktadır.

   3 hafta: 5 – 50
   4 hafta: 3 – 426
   5 hafta: 19 – 7,340
   6 hafta: 1,080 – 56,500
   7 – 12 haftalar: 7,650 – 288,000

   * Son adet tarihinize göre 4 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 10 Haziran 2017 Cumartesi
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 4. yeşim diyor ki:

  Sayın hocam. İki günlük adet gecikmemden sonra kan testi negatif çıktı. İki hafta önce eşimle birlikte olmuştuk hala şansım var mıdır bir ümitle yazıyorum teşekkürler

  1. admin admin diyor ki:

   Adet gecikmesinden sonra yapılan kan testinin doğruluk oranı oldukça yüksektir.

 5. hayırlısı diyor ki:

  Hocam
  Eylül 1 de adet olmuştum
  5’inde bitmişti
  10. Gün ile 17. Gün arası eşimle bebiş düşündük
  Bugün ayın 4 ü hala adet görmedim
  Dün yaptırdığım kan testi 0,100 çıktı -negatif
  Test için acele mi ettim
  Teşekkürler hocam.

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 6. Stesha diyor ki:

  26 agustos da evlendim ve o tarihten itibaren hiç korunmadık çünkü hemen çocuk sahibi olmak istiyoruz. Ama adet gördüm. Bazıları adet görsen de hamile kalmış olabilirsin diyorlar. Birkaç belirti de var gibi. Sizce ne yapmalıyım

  1. admin admin diyor ki:

   Her zamanki gibi adet gördüyseniz hamilelik ihtimali yoktur.Adetiniz her zamankinden çok az lekelenme şeklinde ise test yaptırabilirsiniz.

 7. mmmmmmmm diyor ki:

  Merhaba hocam benim adetim 9gun gecikti test yaptim tek cizgide oldu cift cizgide anlayamadim.hamilelikde yawananhalleri yasadim ama sora adet gordum.dusuk yapmis olabilirmiyim?

  1. admin admin diyor ki:

   İdrarda gebelik testlerinin doğruluk oranı Kanda gebelik testine göre çok daha düşüktür.Adet gecikmesi de olmuş olabilir. Kimyasal gebelikte olmuş olabilir.

 8. Merakicinde diyor ki:

  Hocam ben hgc testi yaptırdım pozitif cikti. Fakat benim 2 tane boş gebeliğim oldu sonradan düştü kürtaj olmadım. Bu seferde aynısını yasarmiyim boş gebelik tekrar olur mu

  1. admin admin diyor ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Kadın doğum uzmanına ilk fırsatta başvurun.Tedbir amaçlı olarak bebeğin kalp atımları duyulana kadar birliktelikten uzak durun.

 9. Bebegimannem diyor ki:

  Adetim 9 gun gecti ve bugun kahverengi leke geldi az bise ve bitti tekrar gelmedi hamilelik olabilirmi hocam

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırın.

 10. Rumuz diyor ki:

  Hamile kalındıysa ne Zaman öğrene bilirizzz şimdiden saolun tşk ederim

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç almak için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın kesin sonuç verir.

 11. sehriban diyor ki:

  Slm test yaptım pozitif çıktı şu AN ki tahlil sonucu 13000 de idi ama kanama var bir de rahime kan var dedi ne yapmamızı öneriyorsunuz

  1. admin admin diyor ki:

   Kadın doğum uzmanına başvurun.Kanama varsa düşük tehlikesi olabilir.

 12. sule diyor ki:

  Iyi geceler. Hocam. Benm adet gunum 31 e denk geliyor ve yumurtlama donemlerimde 2 kere iliskiyr grdik ayin 12 ve 13.de. Korunmadik 4 gun oluyor bugun fakat sol kasigimdA agri oluyor ara ara acaba hamilr kalma riski olablr mi. Bu kadar erken belirti olur mu

  1. admin admin diyor ki:

   Hamilelikten bahsetmek için erken adet tarihinizi bekleyin adet gecikmesi yaşarsanız kanda gebelik testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linktrki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 13. Sultan diyor ki:

  Mrb hocam adet günüm 25daha var ama beta HCG kanıma baktirdim 20.95cikti hamile miyim acena

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 14. Aslihan diyor ki:

  Ben temmuz 15de hasta oldum bu gün 15 ağustosta daha olmadım hamile olabilirmiyim

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırın.

 15. Tülay poyraz diyor ki:

  Beta HCG 53,5 çıktı ne kadarlık hamilelik var hocam

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan son ultrason ile tespit edilen son adet tarihinin ilk günü baz alınır.son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıyı kullanarak gebelik haftanızı öğrenebilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html
   Kan değerlerine göre tahmini gebelik haftası
   3 hafta: 5 – 50
   4 hafta: 3 – 426
   5 hafta: 19 – 7,340
   6 hafta: 1,080 – 56,500

  2. Melegimi Bekliyorum diyor ki:

   Hocam iyi geceler bi sorum olacakti ben bndan 54 gün önce kürtaj oldum ve çarşamba günü adetim az geldiği için kan testi yaptırdım sonuç ise HCG değerim 15.19 çıktı aile hekimi haftaya gel bidha kan ver bakalım sonucuna dedi dunde idrar testi alıp yaptım ikinci çizgi silik çıktı hamile miyim demekki adet olmamış im üstüne görme olmuşum bu arada eşimle korunuyoduk biz nasıl oldu anlamadik

   1. admin admin diyor ki:

    Test sonucunda gebelik var diyebilmek için genellikle 20’den yüksek rakamlar gerekir.0 ile 20 arasındaki rakamlar şüphelidir.2 gün sonra testi tekrar etmek gerekir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 16. A diyor ki:

  Merhaba ben geçen ay dokuzunda adet gördüm bu hala olmadı beş aylık evliyim değişmeler sıklıkla olurmu

  1. admin admin diyor ki:

   2-3 gün daha bekleyin adet görmezseniz kanda gebelik testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 17. Jasmin diyor ki:

  Merhaba hocam. 6 gün önce iliskiye girdim ve adetime 1 hafta var dünden berj leke leke kahverengi kanama gördüm gebelik işareti olabilirmi ?

  1. admin admin diyor ki:

   Hamilelik şüphesinde yapılması gereken adet tarihini bekleyip adet gecikmesi yaşanırsa kanda beta HCG testi yaptırmaktır.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 18. Emel diyor ki:

  Merhaba hocam bugun asilamamin 12.gunu sag kasigimda batma ve agri var internette gebelik belirtisindeki kasik agrilarinin sadece sol tarfta oldugu yaziyor boyle bi durum soz konusu mudur gebelik belirtisi olan kasik agrilari sadece sol kasikta mi gorulur

  1. admin admin diyor ki:

   3 gün sonra kanda beta HCG testi yaptırarak kesin sonucu öğrenebilirsiniz.

 19. Yasemin diyor ki:

  Merhaba
  6 gun once iliskiye girdim ve daha adetime 15 gun var. Su an adet olacakmisim gibi goguslerim sisti ve cok fazla agrim var bel agrim var ve kasiklarima surekli kramp giriyor. Bugun de surekli akintim oldu. Kan testi yaptirdim beta hcg 0.100 cikti hamile olma ihtimalim var mi ? Kan testini tekrar ne zaman yapmam gerekiyor?

  1. admin admin diyor ki:

   Adetinize 15 gün varken kanda beta HCG testi doğru sonuç vermez.Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesi yaşandıktan sonra yapılması gerekir.

 20. Esila diyor ki:

  Merhabalar hocam benim çok bel we kasık agrim war adedim 14 de ama ilskiye gireli daha 7 gün okdu olabilirim i hamile kalabilirmiyim bu kada erken belirti olurmu we kan testi için erkenmi.

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Erken yapılan test gereksiz yere strese girmenize neden olur. 15 Ağustosa kadar bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.

 21. Gülbeyza diyor ki:

  Merhaba hocam 7 gün günum gecti test yaptım negatif çıktı ama hala hamileyim hissiyle bel ve kasik ağrısı gibi belirtiler de var. Hamile olabilir miyim? Folik asit kullanıyorum ne zamana devam etmeliyim? Heyecanla bekliyorum hocam ne yapmaliyim

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda gebelik testi adet gecikmesinden sonra kesin sonuç verir.

 22. Meltem diyor ki:

  Merhaba sn doktorum bugünle birlikte adet gününde 5 gün gecikme oldu normalde hiç olmazdı. Bugün ve iki gün önce evde test yaptım negatif çıktı. Ama 5 gündür kasık ve bel ağrısı oluyor. Kan testi yaptıracağım ama acaba kist ve olabilir mi neden gecikmiş olabilir hamilelik dışında?

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda gebelik testi adet gecikmesinden sonra kesin sonuç verir.Adet gecikmesi gebelik haricinde hastalık, stres, hızlı kilo alma verme, depresyon, guatr, uyku düzensizliği, yeni evlilerde görülebilir.Kan testi negatif çıkarsa kadın doğum uzmanına başvurun.

 23. asel diyor ki:

  Merhaba hocam son adet tarihim 11 haziran 2016 gecen cuma hastaneye gittim ultrasyonda bişey görülmedi kan testi istediler yaptırdım hamile oldugumu 1 2 haftalik yeni olduğu için ultrasyonda görülmediğini soyledi su an aşırı bel agrisi kasik agrisi bize idrarimda yanma var ne yapmak gerwkir

  1. admin admin diyor ki:

   *1-2 haftalık hamilelik tespit edilemez.
   *Gebelik haftası yumurtlama birliktelik tarihine göre değil son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplanır.
   * Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.

 24. Ayşe diyor ki:

  Merhaba hocam, son adet başlama tarihim 1 Haziran. Son 3-4 aydır sürekli 4-5 gün adetim geçiyor. Eşimle korunuyordu. Ancak 28 Haziran tarihinden itibaren gunasiri korunmasız ilişki yaşadık. Suanda hala adet olmadim. Bugün idrar testi yaptım negatif çıktı. Gebe olma ihtimalim var midir kan testi yaptirmali miyim yoksa biraz daha bekleyelim mi ? Tesekkurler.

  1. admin admin diyor ki:

   Adet gecikmesinden sonra yapılan kanda beta HCG testi kesin sonuç verir.Adet gecikmeniz varsa kan testi yaptırın.