40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 1. haftası

Gebeliğin 1. haftası

       Hamilelik 40 haftalık meşakkatli ve bir o kadar da heyecan yaratan bir süreçtir. Pek çok kadın için anneliğin ilk adımı olan hamilelik, hayatlarının en özel anları arasında yer alır. Kimi kadınlar hamileliğini oldukça rahat geçirirken, kimileri bazı sorunlarla bu dönemi yaşar ve atlatırlar. Hamilelikte biz doktorların en çok üzerinde durduğumuz ise, hem anne adayının hem de bebeğin sağlığını en iyi şekilde korumak, sağlıklı bir hamilelik ve doğumun yaşanmasına katkı sağlamaktır. Bunun yolu da düzenli doktor kontrolleri, anne ve bebek sağlığını olumlu yönde etkileyecek etkenlerle anneyi buluşturmak, anne ve bebeğe olumsuz etki edecek her türlü etken ve olgudan onları korumak ve anne adayının düzenli ve sağlıklı beslenmesinden geçmektedir.

Gelişim adımları

        Anne ve bebekte hamileliğin her haftasında bedensel ve ruhsal değişiklikler meydana gelir. Hem anne adayı hem de bebek, hamilelikte süreç ilerledikçe yani haftalar geçtikçe, gelişme ve değişme yaşanır. Bu değişim ve gelişimleri biz doktorlar, dördüncü haftadan itibaren gözlemlemeye ve değerlendirmeye başlarız. Bunun nedeni ise, gebeliğin rahme yerleşmesinin dördüncü haftaya denk gelmesidir. Pek çok kadın hamileliğinin ilk haftasını, hamile olduğunu anladığı haftadan saymaya başlar. Oysa gerçek bu değildir. İsterseniz durumu şu şekilde aktaralım;

İlk 3 hafta bebek yok

        Yukarıda da sözünü ettiğimiz gibi, gebelik haftaları anne adayının son âdetini gördüğü tarihten itibaren sayılır. Bir kadın 28 günde bir adet gördüğünden, anne adayı bir sonraki ay dönümünde adet olmadığında hamileliğinden şüphelenir.Kadınların döllenmesi en son adet gördüğü tarihten 2 hafta sonrasında gerçekleşir. 2 hafta sonra yumurtlama yaşandığından döllenme de bu dönemde olur. Ve bebeğin rahme yerleşmesi 4 haftayı bulur. Bu nedenle de ilk 3 haftada aslında rahimde bebek yoktur. 3’üncü haftada bebek döllenme ve rahme yerleşme sürecinden geçer. İşte bu nedenden dolayıdır ki, 4 haftadan önce bir hamilelik söz konusu değildir ve yine bu nedene bağlı olarak da 4 hafta öncesinde bebeğin görüntüsü de doğal olarak elde edilemez. Yine bundan kaynaklı olarak, hamile kadınlar, hamileliğinin saptanmasından sonra ilk ultrason görüntüsünü doktorunun yönlendirmesiyle ancak hamileliğin 5’inci veya 6’ıncı haftasında görebilmektedir.

Gebeliğin ilk 4 haftasında teorik olarak gebelik saptanamaz

        Hamilelik haftası hesaplaması yaparken son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplama yapılır. Burada belirtmekte yarar gördüğümüz bir diğer husus ise, hamileliğin saptanması konusudur. Çünkü bu konuda da bazı doğru bilinen yanlışlıklar vardır. Yukarıda detaylı şekilde bebeğin nasıl ne kadar sürede oluştuğunu ve hamileliğin hangi süreçte başladığını sizlere aktarmıştır. Tüm bunları göz önünde bulunalım. Buradan yola çıkarak, hamileliğin 4’üncü haftadan sonra tespit edilebileceğinin bir kez daha altını çizmekte yarar var. Hamile olup olmadığınızı adet tarihinizden 1-2 gün önce kanda Beta Hcg hormon testi ile veya adet gecikmesi olduktan sonra idrarda gebelik testi ile öğrenebilirsiniz.

Gebelik öncesi folik asit kullanımı
     Folik asit kullanımı bebekte oluşabilecek nöral tüp defekti , spina bifida, anensefali gibi anomalilerin ortaya çıkma riskini azaltmaktadır.Uzmanlar çocuk isteyen anne adayının hamilelikten 3 ay öncesinden folik asit kullanmaya başlaması gerektiğini belirtiyorlar.

Gebelik öncesi bırakılması gereken zararlı alışkanlıklar

1. Sigara kullanımı: Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerde sigara kullanımı doğacak bebeğin ana rahmine düşmesi ile birlikte zarar görmesine sebep olmaktadır. Bu nedenle baba adayının dahi sigarayı bırakması bebeğin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Fakat özellikle anne adayının bırakması hem kendisinin hem fetusun sağlığı açısından daha da mühimidir.

Sigaranın fetusa zararları:

Bebeğin anne karnında ölümüne

Ani düşük riskine

Doğum sonrası ölümüne

Doğuştan nefes yetersizliği veya astım gibi rahatsızlıklara yol açabilmektedir.

 

          Bunlar bulguları saptanmış olup bulgusu saptanmamış pek çok hastalığında temel sebebi olabilir. Bu nedenle gebelik öncesi anne ve baba adayı sigara içimine son verme çabası içerisinde olup doğacak bebeklerine sağlıklı bir yaşamı hediye etmelidirler.

2. Alkol kullanımı :
Hamile bir anne adayının alkol kullanımı oldukça tehlikelidir. Anne adayının ve bebeğin sağlığı risk altındadır. Yalnız bununla kalmaz bebekte ciddi sakatlıklar ve eksik doğumlara sebep olabilir. “fetal alkol sendromu” (FAS) olarak isimlendirilen alkolik anne bebeklerinde kol, bacak, kulak, burun, göz gibi organlarda eksiklikler oluşmaktadır.


Alkolün fetusa zararları:

FAS sendromu olan bebeklerde doğum sonrasında gelişim bozuklukları

Doğum sonrasında konuşma da gerilik ve işitme problemleri

Kaba motor fonksiyonları

Bebek ölümü %20 civarındadır

Özellikle yüzde çok belirgin bozukluklar oluşmaktadır.

Organ eksiklikleri, kalp yetmezliği gibi sorunlarda görülmektedir.

3. Uyuşturucu kullanımı:
Uyuşturucu kullanımı anne karnındaki fetüs için çok çok daha tehlikelidir. Ciddi derecede sakatlıklar ve bebek ölümlerine neden olmaktadır.


Gebelik öncesi beslenme düzeni

Hamilelik düşünen anne adayları doğumdan önce fazla kiloları varsa normal hamile kalmadan önce normal olması gereken kilolarına inmeye çalışmalıdırlar.Çünkü aşırı kilolar ile birlikte hamile kalmak gebelikte ekstra riskleri beraberinde getirir.

Bu Haber 347.111 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

YORUM YAZ
 1. Damla diyor ki:

  Slm benim adet düzensizligim var doktorum yasmin vermişti 3 ay kadar kullandim kullandiktan sonra 4 ay falan düzenli oldu adetim ama geçen ay ve bu ay gecikmeler oldu 2 3 hafta once test yaptim negatif cikti idrarimi ara sira kaciriyorum 9 aydir evliyim idrar kacirma olayi 2 yada 3 günlük sürekli olmuyor arada bi oluyor kasiklarimda hafif agrilar var ve belim de agrio gögüslerimdede ağrılar var sizce hamile olabilir miyim test yaptirindan baska bi cevap verirseniz sevinirim

  1. admin admin diyor ki:

   Hamilelik şüphesinde yapılabilecek tek şey adet tarihinin beklenip adet gecikmesi yaşanırsa gebelik testi yapmaktır.Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet tarihinden sonra yapılması gerekir.Kadın doğum uzmanına başvurun.

 2. berna diyor ki:

  iyi günler 13 gün adet gecikmem var 3 gündür baş ağrısı çekiyorum.Karnım ve göğsümde şişlik ve pembemsi ve kahverengi akıntı mevcuttur hamilemiyim:D

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırın.Yaptırma imkanınız yoksa eczaneden alacağınız idrarda gebelik testini yapın.

 3. Ayşe diyor ki:

  Çok teşekkür ediyorum

 4. Ayşe diyor ki:

  Ağrı sol kasığıda oluyor. Yanlışlıkla sağ yazmışım

  1. admin admin diyor ki:

   Adet tarihinizi bekleyip adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırmalısınız.Erken yapılan testler sağlıklı sonuç vermez.

 5. Ayşe diyor ki:

  Merhaba ben 13.03.2016 adet oldum. Eşimle 20-23-27-30 da ilişkimiz oldu ve iki haftadır sağ kasığımda ağrı var yanma ve batma gibi. 2 gündür kahverengi leke geldi ve dü akşam ara ara hafif açık kırmızı kan geldi. Şimdi yok. Adetime 7 gün var . Bu arada geçen hafta ağrıdan dolayı doktora gittim ultrayonda baktı iki tane yumurtam olduğunu hiçbir sorun yok dedi tahlil falan yaptırmadı. Bunların sebebini merak ediyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. admin admin diyor ki:

   Adet tarihinizi bekleyip adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırmalısınız.Erken yapılan testler sağlıklı sonuç vermez.

 6. Esra diyor ki:

  Hocam size bi sorum olacak geçen ay adedine 1 hafta 10 gün kala eşimle korumasız birlikte olduk . Adetim 1 hafta gecikti sonra adet oldum ama içimde hep şüphe vardı hamile olduğuma dair. Geçenlerde test yaptım ikinci çizgi hafif çıktı .kendimi hamile gibi hissediyorum. İştahım arttı asermeler bile oluyor sizce hamilemisin

  1. admin admin diyor ki:

   Kesin sonuç için kanda beta HCG testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konuyu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 7. Rana diyor ki:

  Hocam biz nişanlımla ayın 12 sinde korunmasız olarak ilişkiye girdik.ertesi sabah adet oldum sanırım 2 gün sürdü sonra 2 gün geçtikten sonra az az kahverengi lekelenme oldu.şuan daha adetime çok var iştah artışım var ayrıca yedikten sonra midem yanıyor ve ağzıma geliyor yediklerim. Göğüs uçlarında batma ve acı var hamile olabilir miyim ?

  1. admin admin diyor ki:

   Her zamanki gibi adet gördüyseniz hamilelik yoktur.

 8. pinar diyor ki:

  Iyi aksamlar adet olmama ongun var fakat idrarimi yaptigimda sanki rahmimi birisi bastiryormus gibi oluyor 5.6 saniye suruyor sadece idrarda oluyor iki gundur suruyoe bugun sol yumurtaligimdada hafif agri var genelde bu agrim adet olacagim gun olur bunlar sizce hamilelik belirtisi olabilirmi

  1. admin admin diyor ki:

   Şuan için erken.Adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.

 9. vefalo diyor ki:

  Chp verirmisiniz hocam

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesi yaşadıktan sonra yapılması gerekir.Adet gecikmeniz varsa kanda beta HCG testi yaptırın.

 10. vefalo diyor ki:

  22.02.2016 en son tarihin yumurtlama gününde iliskiye girdik kasillarimda agri var mide bulantim oluyo ara ara gogusum agriyo belim agriyi dün test yaptim ikinci kan gibi oldu cizgi değil ama hamile olabilirmiyim

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesi yaşadıktan sonra yapılması gerekir.Adet gecikmeniz varsa kanda beta HCG testi yaptırın.

 11. merve diyor ki:

  mrb. 19.02.2016 günü hastalandım 22.02.2016 tarihinde bitti eşimle bu dönemden sonra defalarda birlikte olduk korunmuyoruz. boşalma olmadan geri geciyor. yaklasık 1 haftadır mide bulantısı, kasılma,halsizlik sık idrara cıkma gibi belirtiler vardı. gebelik testi yaptım sonuc negatıf. adet tarıhıme de 3 gun var hala bı belirtisi yok sizce hamile olabilir miyim test her zaman dogru yanıtı vermıyor. iş arkadasım yapmıstı kendıne sonuc pozıtıf cıkmıstı lakin doktora gittiğinde hamile olmadıgını ögrenmişti benim suan kafam karıstı ne yapmalıyım

 12. Zeynepp diyor ki:

  Hocanın ordamisin iz

  1. admin admin diyor ki:

   Kimyasal gebelik sonrası korunmaya gerek yok. Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.

 13. tülay diyor ki:

  Hocam iyi aksamlar son adet tarihim 28.02.2016 mens bitişim 06.03.2016 partnerimle 08.03.2016 da iki kez birlikte olduk ve o korunmadi hamile kalma riskim varmi menslerim düzenli .teşekkürler hocam

  1. admin admin diyor ki:

   Yumurtlama dönemi dışında da olsa korunmasız girilen her birliktelikte hamilelik ihtimali az da olsa vardır.

 14. Mevsim diyor ki:

  Benim yoruma niye cevap vermediniz

  1. admin admin diyor ki:

   Söylediğiniz şekilde hamile kalınması pek mümkün değil.

 15. Yasemin diyor ki:

  Bende kan testi yaptırdım sonuç 26 çıktı hamilemiyim şizce doktor lütfen cvo

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 16. Didm diyor ki:

  Merhaba hocam 8gün adetim gecikti.. Gebelik testi aldım biri tam ikinci çizgi silik.. Polikliniğe gittim idrardan baktılar pozitif hCG de referans aralığı 146,35.. Doktor yerinde olmadığı için gösteremedim sonuç ne yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. admin admin diyor ki:

   Hayırlı olsun.Kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 17. Zeynep diyor ki:

  Hocam 2 defa yazdım ama cvp vermediniz nie cvp vermiyosunuz onu anlamadım. Ve yorumlarım siliniyor galiba

  1. admin admin diyor ki:

   Kimyasal gebelik sonrası korunmaya gerek yok. Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.

 18. Zeynep diyor ki:

  Hocam iyi aksamlar geçen ay kimyasal gebelik geçirdim 2 buçuk haftalikken düştü Bu ay korunmuyorum ama korunsam daha iyimi olur

  1. admin admin diyor ki:

   Kimyasal gebelik sonrası korunmaya gerek yok. Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.

 19. Zeynep diyor ki:

  Hocam iyi aksamlar yazdım ama cevap vermediniz siteye duşMemiş geCen ay kimyasal gebelik oldu 2 buçuk haftalikken düştü suan yine korunmuyorum ve folikasit kullanmıyorum. Sizce korunsam daha mı ii olur korunmasam mi hocam

  1. admin admin diyor ki:

   Kimyasal gebelik sonrası korunmaya gerek yok. Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.

 20. Sevimmm diyor ki:

  Merhaba 6 aylık evliyim eşimle geri çekme yöntemiyle korunuyorduk ama eşim bir ay içinde içime 3 4 kere boşaldi kalkip hemen yıkıyodum bu ay 1 hafta adetim gecikti sizce hamile olma olasılığım varmı?

  1. admin admin diyor ki:

   Çok sağlıklı bir korunma yöntemi olmadığında hamile kalmış olabilirsiniz.Kanda beta HCG testi yaptırın.

 21. seda diyor ki:

  merhaba hocam
  adetimi 2 gün geçti.idrar testini 2 kez yatım pozitif çıktı
  kan tedti yaptırdım beta-hcg 777 referans aralığı 0-5 çıktı
  bu durumda hamilemiyim ?

  1. admin admin diyor ki:

   Hayırlı olsun kan değerinize göre hamilesiniz. Folik asit kullanmaya başlamadıysanız kullanmaya başlayın.Tedbir amaçlı olarak bebek kalp atımları duyulana kadar birliktelikten uzak durun.

  2. seda diyor ki:

   Çok teşekkür ederim 🙂 hemen aldım başlıyorum

 22. AcillLL diyor ki:

  Merhaba esimle yumurtlama gunumde iliskiye girdik korunmali ama taşma oldugundan şüphelendik o yuzden iliskiden sonra 4. Gun ella kullandim daha kendimi hazir hissetmiyorum hamilelige çünkü karnım şişti göğüslerim şişti ve karnimda kalp atisi var sanki oyle hissediyorum hocam acaba hamile olmus olabilir miyim daha bi haftayi geckin var sonraki adetimede

  1. admin admin diyor ki:

   Ertesi gün haplarının en etkili dönem ilk 24 saattir.Kullanım süresi geciktikçe koruma düzeyi azalır.Yaşadığınız belirtiler psikolojikte olabilir.Adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.

 23. isimsiz diyor ki:

  merhaba. son adet tarihi 9 temmuz 29 haftalık tam sekiz aylık mi hamile olmuş olunur? ve dogumu hangi ay ve güne denk gelinmis olacak?

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik tahibi ay hesabı ile değil hafta hesabı ile yapılır.Son adet tarihinize göre 29 hafta ve 3 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 14 Nisan 2016 Perşembe.
   AY HESABI
   28-29 haftalar bittiğinde 7 ay bitmiştir
   32-33 haftalar bittiğinde 8 ay bitmiştir
   36 hafta bittiğinde 9 ay bitmiştir ve son aya girilmiştir. (Doğum 9 ay değil 10 ay gibi oluyor bu durumda)
   40 hafta bittiğinde –> 9 ay 10 gün denilen yani toplam 280 gün tamamlanmıştır bu da 40 hafta eder.

 24. ipek diyor ki:

  Merhabalar ben 3 aylık evliyim adet tarihim 15.01 olmam gerekiyordu 12 gün gecikti ayın dokusunda kan testi yaptırdım 36.16 çıktı değerler idrar tahlilin sonucu supheli pozitif cikti ertesi gün tekrar yaptırdım yine supheli pozitif dediler adetim halen yok karnım acayip acayip yanma oluyor belimde kasiklarimda ağrı var beyaz akıntim vardı tebin sarıya dönüşmüş bide azda olsa koku var psikolojik ilaç kullanıyordum 1.5 aydır içmiyorum napmam lazımdetayli bilgi verirseniz çok sevinirim

  1. admin admin diyor ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG testi 48 saatte iki kat artış gösterir.İlk testten 48 saat sonra testi aynı merkezde tekrarlayın.

 25. Ilkay diyor ki:

  Iyi günler hocam.Ben 5buçuk aylık evliyim.adetlerimde duzenlidir hep 30-31 günde bir adet olurum..bu kez adetimden 4gun geçti kan tahlili yaptırdım sonuç 0.36 çıktı..bugün 9.gün oluyor adetim gecikeli..gec döllenme olabilir mi?ne yapmalıyım ?

  1. admin admin diyor ki:

   Kan testini tekrarlayın.

 26. isimsiz diyor ki:

  hocam benim eşimin kasıklarında agrı oluştu sonra ufak bir kanama odu daha önceden test yapmış pozitif çıkmış gece uyudugu yerde yataktan sıçradı kanamayı farketti acaba nedeni nedir korktuk biraz bide hocam yorumları okudumda sürekli kan testi daha sonra test yapın felan gördüm benim olayı daha detaylı yazarsan anlamam için sevinirim korkulcak bişey varmı felan diye saygılar

 27. tugce diyor ki:

  Merhabalar yumurtlama dönemimin üzerinden 5 gün gecti.ve kan testi yaptırdım negatif çıktı. Bu kesin sonuç mudur? Adet günümü beklemeli miyim?

  1. admin admin diyor ki:

   Kan testini çok erken yaptırmışsınız.Sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Ayrıntılı bilgi için linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 28. cennet diyor ki:

  Hocam cevap bekliyorum hala bişey yok ne yapmalıyım 0.14 geç döllenme olabilirmi acaba diye düşünüyorum lütfen cevap bekliyorum

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerinize göre hamile değilsiniz.Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Adet olmazsanız 1 hafta sonra testi tekrarlayın.

 29. emelli diyor ki:

  Adet tarihim 3 gün gecti ve kahve rengi leke geliyo kan tahlili yaptirdim ve 0.07 cikti hamilemiyim

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerinize göre hamilelik yok adet görmezseniz 1 hafta sonra kan testini tekrarlayın.

 30. aysel diyor ki:

  Hocam azda olsa olumlu bir şeyler soylerseniz eğer ona göre tedbirli ve dikkatli olurum diye düşünüyorum şimdiden teşekkürler

  1. admin admin diyor ki:

   Test sonucunda gebelik var diyebilmek için genellikle 20’den yüksek rakamlar gerekir .0 ile 20 arasındaki rakamlar şüphelidir ve genellikle hamilelik çıkmaz, 1 hafta sonra testi tekrar etmek gerekir.

 31. aysel diyor ki:

  Merhabalar hocam adet duzensizliğim var adet olmam için doktorum ilaç veriyo onu kullandıkça 3 4 ay boyunca duzenli adet oluyorum fakat eylul ayında aldım ilacı eylul ayında oldum ondan sonra adet olamadım ve kasık ağrılarım kramplarım,çok oluyo sabahları kalkamıyorum yorgunluk çokuyo mide bulantılarım yeni başladı kan testi yaptırdım 0.5-5 referans aralığı yazıyodu sonucumda 5 ti doktorum tam arada bir sonuç dedi haftaya tekrarlamam gerektiğini soyledi sizce hamilelik soz konusu olabilirmi

  1. admin admin diyor ki:

   Test sonucunda gebelik var diyebilmek için genellikle 20’den yüksek rakamlar gerekir .0 ile 20 arasındaki rakamlar şüphelidir ve genellikle hamilelik çıkmaz, 1 hafta sonra testi tekrar etmek gerekir.

 32. Duygu diyor ki:

  Hocam merhaba bir sorunum var test yaptım çift çiGi ama bir çiZgi çok silikti kan testi yaptırdım 162. 99çıktı pozitif dediler ama hamile olduğumu düşünsemde çok bağdaştıramıuorum yorumları okuyorum hamile aslında değilim değilmi4 haftaya kadar peki sürecin olumlu sonuç alması için bu süre içinde ne yapmalıyım

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Tedbir amaçlı olarak bebek kalp atışları duyulana kadar ilişkiden uzak durun. Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.

 33. hediye diyor ki:

  Benim adetim 15 gun gecikti iki defa kanda 3 defa idrarda test yaptim hepsi negatif simdi 15 gunun sonunda 3 gundur hafif kahverengimsi adet olumuyomusum gibi bi kan geliyo ama cok az agrim sancim yok hic boyle olmamistim sizce bu yerlesme kanamasimi en son kan tahlilinin 5 gun once yaptirdim sonuc 0.02 ydi gec dollenmede boyle bisey olabilirmi ilcede oturdudum icin her zaman merkeze gidemiyorum benim esim askeri personel ve dogudayiz bana cevap olarak kanda test yaptiri yazmayin size durumumu acikca yazdim eger hamilelik olasiligi varsa ona gore davraniyim bugun idrar testi yine yaptim negatifti uzun oldu kusura bakmayin tesekkur ederim simdiden

  1. admin admin diyor ki:

   Testlere göre hamilelik gözükmüyor. İmkanınınz yoksa kan testi için idrar testlerine haftalık devam ediniz.
   Op.Dr.Zeki SALAR

 34. Sevda diyor ki:

  Hocam mrb benim adet donemim 7 gun gecti akintim var bir hafta once test yaptim negatif cikti ama biraz fazla yuruyunce belim cok agriyor karnimda cok farkli bir agri var bilinc altimi acaba hamilelik belirtisi olabilirmu bide carpintim cok fazla

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırın.

 35. Tugba diyor ki:

  Hocam 26günde bir adet oluyorum ben adetime 5 gün kala kan testi yaptırdım negatif çıktı kesinmidir bu sonuç adetten önce

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.1 hafta sonra adet görmezseniz kan testini tekrarlayın.

 36. ebru diyor ki:

  HOcam beni beta hcg sonucum 3.56 hamilemiyimdir

  1. admin admin diyor ki:

   Test sonucunda gebelik var diyebilmek için genellikle 20’den yüksek rakamlar gerekir .
   0 ile 20 arasındaki rakamlar şüphelidir ve genellikle hamilelik çıkmaz, 2 gün sonra testi tekrar etmek gerekir.

 37. defne diyor ki:

  Ağustosun 29da adet oldum eylülün 3de bitti bir daha da adet olmadim hamile olabilirmiyim

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda gebelik testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için linke tıklayın.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 38. Elif diyor ki:

  Hocam merhaba ben hamile kalmadan folic asite başlamadım kaldıktan sora başlasam fayda edermi benim ilk bebeğim daum senramlu folic asit doum senromu nu engelliyor mus dogrumudur bana doktorum bu konuda hiç bilgi vermedi folic asite başla demedi doktorum

  1. admin admin diyor ki:

   Folik asit gebelikten 3 ay önce başlanıp hamileliğin 13. haftasına kadar kullanılmalıdır.Gebeliğin 13. haftasına kadar kullanabilirsiniz. Folik asit gelişen bebeğin nöral tüp kusurları adı verilen omurga ve beyin ile ilgili doğumsal kusurlara karşı koruyabilir.

 39. Tugba diyor ki:

  Merhaba hocam bugün bas dönmesi tansiyon düşmesi ve kusmayla acile gitdim tahlil yapdilar adetime 1 hafta var kan testim 0,389 cildi gebelik yok denildi ama adetime 1 hafta var kucukde olsa umudum varmi

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.10 gün sonra adet görmezseniz kanda beta hcg testini tekrarlayın.

 40. dilek diyor ki:

  Merhaba hocam benim son adet tarihim 01.09.2015 ve bu ay adetim 5 gun gecti idrar testi yaptm iki kez pozitif cikti
  Dun hastaneye gittim kese görunmuyor dedi ve kan testi istedi benim merak ettigim eger gebelik son adet tarihinden hesaplaniyorsa benim 5 haftalik hamile olmam gerekmiyor mu:(lutfen cevap verirseniz cok sevinicem

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre tam 5 haftalık hamilesiniz.Geç yumurtlamaya bağlı olarak farklılık olabilir.Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.

 41. 10beybisi diyor ki:

  merhaba sat tarihim10eylüldü
  bir haftayı geçti sol kasığımda batmalar bel ağrıları göğüslerde hassalık var. dün normal gebelik testi yaptım ikinci çizgi beyaz çıktı belirsiz çıktı . sizce hamilemiyiim? 8ekimdr bat tarihim

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Konu hakkında ayrıntılı bilgi için linke tıklayın.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 42. Damla diyor ki:

  Merhaba .16.08 de ilk regl günümdü 21.08 de RİA yı çıkrattırdım. 19.09 da kan testi yaprırdım 55.96 çıktı doktorum bayramdan sonraya randevu verdi. İnternetten araştırmama göre 2 haftalık gebelik görünüyor gibi. Sabah uyandığımda kasıklarım çok ağrıyor gün içerisindede sık sık ağrı tekrarlanıyor ve belime ağrı giriyor. Bu durum risk gösteriyormu. Başka bir doktora gitmelimim.

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasından son adet tarihinin ilk günü baz alınır.Gebeliğin ilk haftalarından adet olacakmış gibi ağrılar görülebilir.Ağrılarla birlikte kanama eşlik ederse doktora başvurun.

 43. Burcu diyor ki:

  Hocam testi yaptıali 1 hafta oldu şimdi tekrar test yaptırsam beta hcg ne kadar çıkmalı ve kese veya bebek ultrason da gözükür mü lütfen cevap verin

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik kesesi ve kalp atımları gebeliğin 5-6. haftasından itibaren ultrason ile izlenebilir.

 44. Kübra diyor ki:

  Hocam iyi gunler ben 3 yillik evliyim hic korunmadim ama cocumda olmadi agustosun 5nde adet oldum 7 gun kadar surdu ve 20snde tekrar oldum 2 gun kadar surdu bu ayin 7si gibi dokdora gittim rahim kalinlasmis dedi ve kucuk polikistik over var dedi ve suan benim belimde agri var karnimin alt bolgesinde sislik hissi var bundan uc gun once gaz sancim vardi bi hafta surdu midemde yanma var hamile olma olasiligim varmi

  1. admin admin diyor ki:

   3 yıldır korunmamanıza rağmen gebelik oluşmuyorsa infertilite araştırma testleri yapılmalıdır.Adet gecikmesi yaşarsanız kanda gebelik testi yaptırın.
   İnfertilite araştırma testleri
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/infertilite-arastirma-testleri.html

 45. seda diyor ki:

  Hocam mrb benim kanda beta HCG 1101.43 çıktı doktor gebelik var dedi acaba bebeğim kaç haftalık doktora gitsem ultrason da gorebilirmi ve de hocam değer çok mu yuksek ??

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftasında esas olan son adet tarihi kullanılarak bulunan ultrason ölçümüdür.Gebelik kesesinin ve kalp atımlarının izlenebilmesi için gebeliğin belirli bir büyüklüğe ulaşması gerekir.Gebelik kesesi en erken 4,5 -5 haftalık gebelik olduğunda transvajinal ultrason ile görülebilir.Kanda gebelik Beta HCG değeri 3000-4000 düzeylerine vardığında yani 6 haftalık gebelik olduğunda gebelik kesesi karından ultrason ile izlenebilir.