40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 1. haftası

Gebeliğin 1. haftası

       Hamilelik 40 haftalık meşakkatli ve bir o kadar da heyecan yaratan bir süreçtir. Pek çok kadın için anneliğin ilk adımı olan hamilelik, hayatlarının en özel anları arasında yer alır. Kimi kadınlar hamileliğini oldukça rahat geçirirken, kimileri bazı sorunlarla bu dönemi yaşar ve atlatırlar. Hamilelikte biz doktorların en çok üzerinde durduğumuz ise, hem anne adayının hem de bebeğin sağlığını en iyi şekilde korumak, sağlıklı bir hamilelik ve doğumun yaşanmasına katkı sağlamaktır. Bunun yolu da düzenli doktor kontrolleri, anne ve bebek sağlığını olumlu yönde etkileyecek etkenlerle anneyi buluşturmak, anne ve bebeğe olumsuz etki edecek her türlü etken ve olgudan onları korumak ve anne adayının düzenli ve sağlıklı beslenmesinden geçmektedir.

Gelişim adımları

        Anne ve bebekte hamileliğin her haftasında bedensel ve ruhsal değişiklikler meydana gelir. Hem anne adayı hem de bebek, hamilelikte süreç ilerledikçe yani haftalar geçtikçe, gelişme ve değişme yaşanır. Bu değişim ve gelişimleri biz doktorlar, dördüncü haftadan itibaren gözlemlemeye ve değerlendirmeye başlarız. Bunun nedeni ise, gebeliğin rahme yerleşmesinin dördüncü haftaya denk gelmesidir. Pek çok kadın hamileliğinin ilk haftasını, hamile olduğunu anladığı haftadan saymaya başlar. Oysa gerçek bu değildir. İsterseniz durumu şu şekilde aktaralım;

İlk 3 hafta bebek yok

        Yukarıda da sözünü ettiğimiz gibi, gebelik haftaları anne adayının son âdetini gördüğü tarihten itibaren sayılır. Bir kadın 28 günde bir adet gördüğünden, anne adayı bir sonraki ay dönümünde adet olmadığında hamileliğinden şüphelenir.Kadınların döllenmesi en son adet gördüğü tarihten 2 hafta sonrasında gerçekleşir. 2 hafta sonra yumurtlama yaşandığından döllenme de bu dönemde olur. Ve bebeğin rahme yerleşmesi 4 haftayı bulur. Bu nedenle de ilk 3 haftada aslında rahimde bebek yoktur. 3’üncü haftada bebek döllenme ve rahme yerleşme sürecinden geçer. İşte bu nedenden dolayıdır ki, 4 haftadan önce bir hamilelik söz konusu değildir ve yine bu nedene bağlı olarak da 4 hafta öncesinde bebeğin görüntüsü de doğal olarak elde edilemez. Yine bundan kaynaklı olarak, hamile kadınlar, hamileliğinin saptanmasından sonra ilk ultrason görüntüsünü doktorunun yönlendirmesiyle ancak hamileliğin 5’inci veya 6’ıncı haftasında görebilmektedir.

Gebeliğin ilk 4 haftasında teorik olarak gebelik saptanamaz

        Hamilelik haftası hesaplaması yaparken son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplama yapılır. Burada belirtmekte yarar gördüğümüz bir diğer husus ise, hamileliğin saptanması konusudur. Çünkü bu konuda da bazı doğru bilinen yanlışlıklar vardır. Yukarıda detaylı şekilde bebeğin nasıl ne kadar sürede oluştuğunu ve hamileliğin hangi süreçte başladığını sizlere aktarmıştır. Tüm bunları göz önünde bulunalım. Buradan yola çıkarak, hamileliğin 4’üncü haftadan sonra tespit edilebileceğinin bir kez daha altını çizmekte yarar var. Hamile olup olmadığınızı adet tarihinizden 1-2 gün önce kanda Beta Hcg hormon testi ile veya adet gecikmesi olduktan sonra idrarda gebelik testi ile öğrenebilirsiniz.

Gebelik öncesi folik asit kullanımı
     Folik asit kullanımı bebekte oluşabilecek nöral tüp defekti , spina bifida, anensefali gibi anomalilerin ortaya çıkma riskini azaltmaktadır.Uzmanlar çocuk isteyen anne adayının hamilelikten 3 ay öncesinden folik asit kullanmaya başlaması gerektiğini belirtiyorlar.

Gebelik öncesi bırakılması gereken zararlı alışkanlıklar

1. Sigara kullanımı: Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerde sigara kullanımı doğacak bebeğin ana rahmine düşmesi ile birlikte zarar görmesine sebep olmaktadır. Bu nedenle baba adayının dahi sigarayı bırakması bebeğin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Fakat özellikle anne adayının bırakması hem kendisinin hem fetusun sağlığı açısından daha da mühimidir.

Sigaranın fetusa zararları:

Bebeğin anne karnında ölümüne

Ani düşük riskine

Doğum sonrası ölümüne

Doğuştan nefes yetersizliği veya astım gibi rahatsızlıklara yol açabilmektedir.

 

          Bunlar bulguları saptanmış olup bulgusu saptanmamış pek çok hastalığında temel sebebi olabilir. Bu nedenle gebelik öncesi anne ve baba adayı sigara içimine son verme çabası içerisinde olup doğacak bebeklerine sağlıklı bir yaşamı hediye etmelidirler.

2. Alkol kullanımı :
Hamile bir anne adayının alkol kullanımı oldukça tehlikelidir. Anne adayının ve bebeğin sağlığı risk altındadır. Yalnız bununla kalmaz bebekte ciddi sakatlıklar ve eksik doğumlara sebep olabilir. “fetal alkol sendromu” (FAS) olarak isimlendirilen alkolik anne bebeklerinde kol, bacak, kulak, burun, göz gibi organlarda eksiklikler oluşmaktadır.


Alkolün fetusa zararları:

FAS sendromu olan bebeklerde doğum sonrasında gelişim bozuklukları

Doğum sonrasında konuşma da gerilik ve işitme problemleri

Kaba motor fonksiyonları

Bebek ölümü %20 civarındadır

Özellikle yüzde çok belirgin bozukluklar oluşmaktadır.


Organ eksiklikleri, kalp yetmezliği gibi sorunlarda görülmektedir.

3. Uyuşturucu kullanımı:
Uyuşturucu kullanımı anne karnındaki fetüs için çok çok daha tehlikelidir. Ciddi derecede sakatlıklar ve bebek ölümlerine neden olmaktadır.


Gebelik öncesi beslenme düzeni

Hamilelik düşünen anne adayları doğumdan önce fazla kiloları varsa normal hamile kalmadan önce normal olması gereken kilolarına inmeye çalışmalıdırlar.Çünkü aşırı kilolar ile birlikte hamile kalmak gebelikte ekstra riskleri beraberinde getirir.

Bu Haber 434.655 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

YORUM YAZ
 1. Sultan diyor ki:

  Mrb hocam adet günüm 25daha var ama beta HCG kanıma baktirdim 20.95cikti hamile miyim acena

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 2. Aslihan diyor ki:

  Ben temmuz 15de hasta oldum bu gün 15 ağustosta daha olmadım hamile olabilirmiyim

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırın.

 3. Tülay poyraz diyor ki:

  Beta HCG 53,5 çıktı ne kadarlık hamilelik var hocam

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan son ultrason ile tespit edilen son adet tarihinin ilk günü baz alınır.son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıyı kullanarak gebelik haftanızı öğrenebilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html
   Kan değerlerine göre tahmini gebelik haftası
   3 hafta: 5 – 50
   4 hafta: 3 – 426
   5 hafta: 19 – 7,340
   6 hafta: 1,080 – 56,500

  2. Melegimi Bekliyorum diyor ki:

   Hocam iyi geceler bi sorum olacakti ben bndan 54 gün önce kürtaj oldum ve çarşamba günü adetim az geldiği için kan testi yaptırdım sonuç ise HCG değerim 15.19 çıktı aile hekimi haftaya gel bidha kan ver bakalım sonucuna dedi dunde idrar testi alıp yaptım ikinci çizgi silik çıktı hamile miyim demekki adet olmamış im üstüne görme olmuşum bu arada eşimle korunuyoduk biz nasıl oldu anlamadik

   1. admin admin diyor ki:

    Test sonucunda gebelik var diyebilmek için genellikle 20’den yüksek rakamlar gerekir.0 ile 20 arasındaki rakamlar şüphelidir.2 gün sonra testi tekrar etmek gerekir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 4. A diyor ki:

  Merhaba ben geçen ay dokuzunda adet gördüm bu hala olmadı beş aylık evliyim değişmeler sıklıkla olurmu

  1. admin admin diyor ki:

   2-3 gün daha bekleyin adet görmezseniz kanda gebelik testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 5. Jasmin diyor ki:

  Merhaba hocam. 6 gün önce iliskiye girdim ve adetime 1 hafta var dünden berj leke leke kahverengi kanama gördüm gebelik işareti olabilirmi ?

  1. admin admin diyor ki:

   Hamilelik şüphesinde yapılması gereken adet tarihini bekleyip adet gecikmesi yaşanırsa kanda beta HCG testi yaptırmaktır.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 6. Emel diyor ki:

  Merhaba hocam bugun asilamamin 12.gunu sag kasigimda batma ve agri var internette gebelik belirtisindeki kasik agrilarinin sadece sol tarfta oldugu yaziyor boyle bi durum soz konusu mudur gebelik belirtisi olan kasik agrilari sadece sol kasikta mi gorulur

  1. admin admin diyor ki:

   3 gün sonra kanda beta HCG testi yaptırarak kesin sonucu öğrenebilirsiniz.

 7. Yasemin diyor ki:

  Merhaba
  6 gun once iliskiye girdim ve daha adetime 15 gun var. Su an adet olacakmisim gibi goguslerim sisti ve cok fazla agrim var bel agrim var ve kasiklarima surekli kramp giriyor. Bugun de surekli akintim oldu. Kan testi yaptirdim beta hcg 0.100 cikti hamile olma ihtimalim var mi ? Kan testini tekrar ne zaman yapmam gerekiyor?

  1. admin admin diyor ki:

   Adetinize 15 gün varken kanda beta HCG testi doğru sonuç vermez.Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesi yaşandıktan sonra yapılması gerekir.

 8. Esila diyor ki:

  Merhabalar hocam benim çok bel we kasık agrim war adedim 14 de ama ilskiye gireli daha 7 gün okdu olabilirim i hamile kalabilirmiyim bu kada erken belirti olurmu we kan testi için erkenmi.

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Erken yapılan test gereksiz yere strese girmenize neden olur. 15 Ağustosa kadar bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.

 9. Gülbeyza diyor ki:

  Merhaba hocam 7 gün günum gecti test yaptım negatif çıktı ama hala hamileyim hissiyle bel ve kasik ağrısı gibi belirtiler de var. Hamile olabilir miyim? Folik asit kullanıyorum ne zamana devam etmeliyim? Heyecanla bekliyorum hocam ne yapmaliyim

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda gebelik testi adet gecikmesinden sonra kesin sonuç verir.

 10. Meltem diyor ki:

  Merhaba sn doktorum bugünle birlikte adet gününde 5 gün gecikme oldu normalde hiç olmazdı. Bugün ve iki gün önce evde test yaptım negatif çıktı. Ama 5 gündür kasık ve bel ağrısı oluyor. Kan testi yaptıracağım ama acaba kist ve olabilir mi neden gecikmiş olabilir hamilelik dışında?

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda gebelik testi adet gecikmesinden sonra kesin sonuç verir.Adet gecikmesi gebelik haricinde hastalık, stres, hızlı kilo alma verme, depresyon, guatr, uyku düzensizliği, yeni evlilerde görülebilir.Kan testi negatif çıkarsa kadın doğum uzmanına başvurun.

 11. asel diyor ki:

  Merhaba hocam son adet tarihim 11 haziran 2016 gecen cuma hastaneye gittim ultrasyonda bişey görülmedi kan testi istediler yaptırdım hamile oldugumu 1 2 haftalik yeni olduğu için ultrasyonda görülmediğini soyledi su an aşırı bel agrisi kasik agrisi bize idrarimda yanma var ne yapmak gerwkir

  1. admin admin diyor ki:

   *1-2 haftalık hamilelik tespit edilemez.
   *Gebelik haftası yumurtlama birliktelik tarihine göre değil son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplanır.
   * Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.

 12. Ayşe diyor ki:

  Merhaba hocam, son adet başlama tarihim 1 Haziran. Son 3-4 aydır sürekli 4-5 gün adetim geçiyor. Eşimle korunuyordu. Ancak 28 Haziran tarihinden itibaren gunasiri korunmasız ilişki yaşadık. Suanda hala adet olmadim. Bugün idrar testi yaptım negatif çıktı. Gebe olma ihtimalim var midir kan testi yaptirmali miyim yoksa biraz daha bekleyelim mi ? Tesekkurler.

  1. admin admin diyor ki:

   Adet gecikmesinden sonra yapılan kanda beta HCG testi kesin sonuç verir.Adet gecikmeniz varsa kan testi yaptırın.

 13. Asli diyor ki:

  Merhaba ben 3 temmuz gecesi korunmasız ilişki yaşadık eşimle 4 temmuz adet günümdü 2 gün geçikme oldu düzenli adet görüyorum hamilelik testinde çıkmadı doktora gittim rahminde bise yok dedi kist veya iltihap gibi sizce hamile miyim erken mi baktırdım beklemelimiyim ilaç verdi istemedim erken adet için lütfen cevap iyi günler

  1. admin admin diyor ki:

   Aslı hanım adet tarihinden sonra yapılan kanda beta HCG testi kesin sonuç verir.Adet tarihinden 1 gün önce hamile kalma açısından en düşük olduğu dönemlerdendir.1 hafta daha bekleyin kan testini tekrarlayın.Sonra doktorunuzun tavsiyelerine uyun.

 14. Elif diyor ki:

  Nisan ayı adet tarihim 9 yada 10ydu mayıs 12sinde ve haziranın 6sında oldum .6gün sürüyor adetlerim ortalama 25 günde bir oluyorum .haziranın 11inden 19 una kadar gün aşırı birlikletik oldu .haziran ayında yumurtlama günüm ne zamandı bilemiyorum acaba hamile kalmış olabilirmiyim

  1. admin admin diyor ki:

   Haziran ayındaki yumurtlama döneminiz geçmiş.Temmuz ayında tahmini yumurtlama döneminiz 13.07.2016-20.07.2016.Daha sağlıklı sonuç için eczaneden yumurtlama testi alabilirsiniz.Hamilelik öncesi kadın doğum uzmanına başvurmanızda doğru olandır.

 15. Elif diyor ki:

  ne olur yardım edin çocuk sahibi olmak istiyorum ..her ay 4 5 gün erken adet oluyorum hesapladigimda 25 günde bir oluyorum hamile kalmak istiyorum ama yumurtlama tarihimi bilmiyorum en son 6haziranda oldum ve 6 gün sürüyor adetim bi önceki ayda 12 mayısta olmuştum şimdi benim yumurtlama tarihim ne zaman ve hangi tarihlerde ilişkiye girmem gerekiyo ? Yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. admin admin diyor ki:

   Son 3 aylık adetlerinizin başlangıç tarihlerini yazarsanız daha sağlıklı yardımcı olabilirim.

 16. Özlem diyor ki:

  Merhaba beta hcg değerim 1.2 çıktı acaba hamile olabilir miyim?

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerinize göre hamile değilsiniz.Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesi yaşandıktan sonra yapılması gerekir.1 hafta sonra adet görmezseniz kanda beta HCG testini tekrarlayın.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.

 17. Aynur diyor ki:

  Mrb hocam ben 8 aylık evliyim ilk aylarda adetlerim de düzensizlikler oluyordu sonra tekrar düzenli görmeye başladım şimdiki adetimden 9 gün geçti ve mide bulantısı oluyor bel ağrısı kasık ağrıları oluyor acaba hamile miyim

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırarak kesin sonucu öğrenebilirsiniz.Evde gebelik testleride adet gecikmesinden sonra yüksek oranda doğru sonuç vermektedir.

 18. Merve diyor ki:

  Merhaba hocam son adet tarihine göre 6 haftalık hamileyim doktora da gittik betahcg 1600 çıktı ama ultrasonda sadece kan pıhtısı şeklinde gözüküyo dedi bu normal bi durum mu bu hafta da belirli bi şekli olması gerekmez mi fetüsün bilgilendirirseniz sevinirim

  1. admin admin diyor ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Bununla birlikte sağlıklı bir gebelikte gebelik kesesi ve kalp atımları kadın doğum uzmanı tarafından ultrasonda izlenebilmeli.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.
   Folik asit kullanmaya başlamadıysaınız başlayın.

 19. gulizar diyor ki:

  Merhaba hocam adetim geçti kan testi yaptırdim hamileyim sonuç ta 418.64 acaba kaç haftalık daha doktora gidemedim dün acilde yaptırdım testi bide vitamin ilacına hemen başlamam gerekiyor mu bilgilendirirseniz sevinirim

  1. admin admin diyor ki:

   Folik asit kullanmaya hemen başlayın.Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftasında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinizin ilk gününü aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya girerek gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 20. demet diyor ki:

  Beta HCG sonucum 1000 çıktı kac haftalık acaba bebeğim ?

  1. admin admin diyor ki:

   Demet hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan son adet tarihinin ilk günüdür.Kan değerine göre tahmini gebelik haftası değerleri.

   Gebelik haftasına göre son adet tarihinden itibaren geçen hafta sayısı baz alınarak normal kabul edilen seviyeler ise şu şekildedir:

   3 hafta: 5 – 50
   4 hafta: 3 – 426
   5 hafta: 19 – 7,340

 21. gonul diyor ki:

  Hayırlı gunler ben folık asıt kullanmadım 24 mayıs son regl tarıhım. Normalde 24. gun de olyordu 3 gun gectı folık asıt kullanmalımıyım kullamadıgım taktırde bebek ıcın bır sıkıntı olur mu…

  1. admin admin diyor ki:

   Hamilelik planlandığı tarihten itibaren folik asit kullanılmalıdır.Adet gecikmeniz varsa kanda beta HCG testi yaptırın. Folik asit gebelikten 3 ay önce başlanıp hamileliğin 13. haftasına kadar kullanılmalıdır.

 22. Serpil diyor ki:

  Doktor bey ben 4 ocakta 2 aylık bebeğimi kaybettim. Fetüs canlı değildi. Rahmimde kasılmalar oluyordu. Kasıklarımda çok şiddetli ağrılar vardı. Sanırım 31 Mayıs son adet tarihim ve sanırım hamileyim. Öyle hissediyorum şuanda sağ Kasıkta özellikle ağrım var. Ve rahim uyuşuyo. Bu normalmi

  1. admin admin diyor ki:

   Serpil hanım şuan hamile olduğunuzu söylemek için erken .Hamilelik şüphesinde yapılması gereken adet tarihinin beklenip adet gecikmesi yaşanırsa kanda beta HCG testi yapılmasıdır. Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.

 23. Esra diyor ki:

  Hocam benim adetime daha cok var haziranin 6altisnda olmustum temmuzun 4de olmam gerek adet bitiminden snra esimle birlikte olduk surekli benim iki gundur sabahlari migde bulantim ve ögruntum var gun icinde hafifliyo kasiklarmda agri batma ani hareketlerde idrale dha siklikta cikmaya basladim tesekkurler

  1. admin admin diyor ki:

   Esra hanım hamilelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Erken yapılan testler anne adayının gereksiz yere strese girmesine neden olur.Adet tarihinizi bekleyin adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.İnşallah buradan güzel haberlerinizi paylaşırsınız.

 24. demet diyor ki:

  İdrar testi yaptım ikinci çizgi soluk çıktı yarın tekrar yapacağım ve hissediyorum hamileym😊

  1. admin admin diyor ki:

   Demet hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Adet gecikmesi yaşadıysanız kesin sonuç için kanda beta HCG testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 25. bebek istiyorm diyor ki:

  merhaba doktor bey haziran 2 de adetten kesildim 2 ila 13 arasında eşimle 3 defa birlikte oldum.3 günden beri cok fena kasıklarda agrı var geçmiyo ve gögüslerimde hafif agrılar var. inş hamileyimdir

  1. admin admin diyor ki:

   Allah gönlünüze göre versin.Hamilelik ihtimalinin en yüksek olduğu dönem yumurtlama dönemidir.Adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.

  2. Serpil diyor ki:

   Sanırım aynı tarihlerde hamile kalmışız Rabbim nasip etmişse hayırlı haberler alırız inşallah

 26. admin admin diyor ki:

  Demet hanım Allah gönlünüze göre versin hamilelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Erken yapacağınız test sizi gereksiz yere strese sokar.Adet tarihinizde adet olmazsanız bir gün daha bekleyin kanda beta HCG testi yaptırın. Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
  http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 27. Ncy diyor ki:

  Doktor bey… Benim en son adetim 12 mayis ve su anda adet olmadim ancak yumurtakik rezerv testinde sonuc 0.01 cikti ve fsh degeri 18.. Ancak adetim gecikti henuz test yaptirmadim ancak uyku ve yorgunluk hallerim var ve kasiklarimda ani kramp karinda siskinlik ve bel agrilarim nevcuttur..acikcasi test yaptirmaya korkuyorum.. Sizce hamolelik olasiligi var midir…

  1. admin admin diyor ki:

   Kesin sonucu öğrenmek için kanda beta HCG testi yaptırın.Adet gecikmesinden sonra yapılan kanda beta HCG testi kesin sonuç verir.

 28. handr diyor ki:

  ben üç aydır sadece 2 şer gün adet görüyorum ama adetim düzenli bi uzmanla görüştüm kan testleri yaptı ve nırmal dedi bir yıldır evliyim ve çocuk olmama durumundan endişeliyim

  1. Merhaba,

   Her kadında adet süresi ve yumurtlama dönemi farklılık göstermektedir. Ortalama kan kaybı ise bir adet döneminde 35-40 ml civarındadır. Günde sadece 1 ped değiştiriliyo olması genel olarak yeterli kabul edilmektedir. Adet kanamasının 2-7 gün arasında sürmesi normal kabul edilir. Kendiniz ile ilgili yeterli veri paylaşmamış olmakla birlikte yapılan kontrolünüzde bir problem saptanmadığını belirtmişsiniz. Bir yıl düzenli cinsel birlikteliğe rağmen gebelik elde edememiş olmanız nedeniyle size önerim infertilite ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır. Rahim ve tüplerinizin değerlendirilmesi, yumurtalık rezervinize bakılması ve eşinize semen analizi yapılması gerekmektedir. Yardımcı üreme tedavilerinde başarı tedavi gördüğünüz merkezin ve o merkezin çalışmış olduğu laboratuvarın kalitesi ile doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle merkez seçimlerinde önceliğiniz gebelik oranları yüksek merkezleri seçmek şeklinde olmalıdır.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 29. demet diyor ki:

  Merhaba bugün yarın adet günüm midem çok bulanıyor adet olacakmisim gibi hissetmiyorum 3 gün öncesinden sancim çok olurdu suan yok ilk defa böyle biseyle karşılaşıyorum ve çileği sevmem canım çilek istedi burnuma çilek kokuları geldi biran yemekten tiskindim başım dönüyor goguslerim büyüdü ve sertleşti çok halsizim yataktan kalkmak iş yapmak istemiyorum bütün gün uyumak istiyorum acaba kanda beta hcg testi yaptirayim mi?

  1. admin admin diyor ki:

   Demet hanım Allah gönlünüze göre versin hamilelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Erken yapacağınız test sizi gereksiz yere strese sokar.Adet tarihinizde adet olmazsanız bir gün daha bekleyin kanda beta HCG testi yaptırın. Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 30. Ezgi diyor ki:

  Merhaba hocam 10 senelik evliyim 9. Yaşında bir kızım var 2 senedir yeniden bebeğinizin olsun istiyoruz fakat olmadı 4 ay önce gittiğim bir doktor prolaktin değerinin yüksek olduğunu (25.4)referansı az aştığı için ilaçla bir kaç içinde düzeleceğini söyledi parlodel yarım tablet ilaç kullanıyorum bunun yani sıra dört aydır catlatma iğnesi hap vs bir kaç ilaç kullandım ensonda üç adet tüp bebek iğnesi vurundum çatlama asamam geç oluyordu diye sertleşme de kullandım bir kaç gün adetime on gün var ben bir kaç belirti hissediyorum ama uygulanan bu tedavilerin ne kadar doğru olduğunu ogrenemek istiyorum çünkü sürekli hormon ilacı aldigimdan hem Psikolojik hemde fiziken etkileniyorum sizce bu tedavilere devam etmelimiyim bu tedaviyle bu ay hamile kalacaksın diyor doktor sizce ne olur cvp yazarmisiniz

  1. Merhaba,

   2 yıldır ikinci bir çocuk isteminizin olduğundan bahsetmişsiniz. Yumurtalık rezervinizi, rahim ve tüplerinizin durumunu, eşinizin semen analizi sonucunu bilmeden bu konuda size bir danışmanlık verilmesi doğru olmaz. Çocuk isteminize yönelik olarak da yumurtlama tedavisi almışsınız. Bahsetmiş olduğunuz yardımcı üreme tedavisinin gebelik verme oranı düşüktür. Size önerim 7-10 günlük bir adet gecikmesi olması halinde gebelik testi yapmanızdır. Yardımcı üreme tedavilerinde başarı tedavi gördüğünüz merkezin ve o merkezin çalışmış olduğu laboratuvarın kalitesi ile doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle merkez seçimlerinde önceliğiniz gebelik oranları yüksek merkezleri seçmek şeklinde olmalıdır.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 31. Burcu diyor ki:

  İyi gunler dilerim.benim bthc testi 1472.92 cikti sonra iki tane idrar testi yaptim cift cizgi cikti. Doktora gittim bakti vajinal ultrason danda dediki rahimde kese gorunmuyor. Sizce ben hamile degilmiyim 🙁 en son adetim 3 mayis. Doktora gittigim tarih haziran 4 tu. ?

  1. admin admin diyor ki:

   Burcu hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir. Bununle birlikte sağlıklı bir gebelikte gebelik kesesi ve kalp atımları kadın doğum uzmanı tarafından ultrasonda izlenebilmeli.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 32. Alya diyor ki:

  Hocam merhaba beta hcg 697..3 cikti gebelik varmidir

  1. admin admin diyor ki:

   HAYIRLI OLSUN.HAMİLESİNİZ.Kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Bununle birlikte sağlıklı bir gebelikte gebelik kesesi ve kalp atımları kadın doğum uzmanı tarafından ultrasonda izlenebilmeli.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 33. Kübra diyor ki:

  Merhaba hocam adetime 8 gün var kan testi yaptırdım 0.12 çıktı gebekik varmı yoksa erken yaptırdığımdan olabilir mi?

  1. admin admin diyor ki:

   Kübra hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesi yaşandıktan sonra yapılması gerekir.Adet tarihinizi bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.

 34. demet diyor ki:

  Merhaba haziran 14 te regl olacam bel ağrılarım yorgunlugum çok var karnimda kasiklarimda ağrı çok ve çok terliyorum midem sabahları genellikle çok bulanıyor sevdiğim yemeklerden tiksiniyorum başım çok dönüyor

  1. admin admin diyor ki:

   Demet hanım sadece belirtilere istinaden gebelik var ya da yok diyemeyiz.Adet tarihinizi bekleyin adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 35. Naz diyor ki:

  oncelikle merhaba ben nisan ayinin 24 dunde adet gordum mayis ayinda hic adet gormedim 2 gunde bu aydan gidiyor daha adet görmedim hamilemiyim acaba tesekur ederim

  1. admin admin diyor ki:

   KAnda beta HCG testi yaptırma imkanınız yoksa İdrarda gebelik testi ilede adet gecikmesinden sonra hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

 36. Stella diyor ki:

  Teşekür ederim doktor bey

 37. Akize diyor ki:

  Merhaba ben yeni evli yim 6mayıs ta evlendim evlendikten 2 gün sonra adet oldum ve adetine daha on gün vardı ve şu an hamilelik ten şüpheleniyorum daha evliliğimin bir ayını doldurmama 5 gün var sizce hamile olabilme ihtimali m varmı

  1. admin admin diyor ki:

   Adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.Evleneli 1 ay olması önemli değil.Evlendiğiniz zaman yumurtlama döneminize gelse ve birliktelik olsa.Evlenme tarihinden 15 gün sonra 4 haftalık hamile olursunuz.Gebelik haftası hesaplamasında birliktelik tarihi değil.Son adet tarihinin ilk günü baz alınır.

 38. Lila diyor ki:

  Adetimden bir gun once ve ilk gunu iliskiye girdim adetim gayet duzenli gecti fakat adetim bittikten yaklasik 1 hafta sonra ara kanama yasadim hamile kalma riskim var midir

  1. admin admin diyor ki:

   Birliktelikten sonra adet gördüyseniz hamilelik yoktur.

 39. Stella diyor ki:

  Merhaba doktor bey benim adetim normal gelmiyor yani 1 yil oluyor ki 2 ay adetim normal geliyor so ra 3 ay adetim yok ama gecen hafta idrar testi yaptim ve positif cikti ama baya bi beklemem. Gerektirdi testi ben öglende yapmistim bisey yoktu negativ zanettim ama sonra eșim dedi ki biraz bekleyelim belki belli olur bekledik sabah kalkip baktiğimda positiv di sonra 2 gun sonra beta testi yaptim dediler ki beta testinin positiv olmasi icin en az 5,00 beta hormonu gereklidir benimkisi iyse 1,20 dir dediler ki hamile değilim sizce doğru mu?

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerinize göre hamile değilsiniz.İdrarda gebelik testi kullanım klavuzunda kaç dakika sonra bakılması gerektiği yazmaktadır.Aradan saatler geçtikten sonra ikinci çizginin çıkması doğru sonucu göstermez.Adet düzensizliği nedeniyle kadın doğum uzmanına başvurun.

 40. deniz diyor ki:

  insallah doktor bey cok tsk ederim.

 41. deniz diyor ki:

  doktor bey hamile kalme riksim varmi peki cvp yazin lutfen

  1. admin admin diyor ki:

   Spermler birliktelikten 48 saat sonrasına kadar canlı kalabilir.Hamilelik ihtimaliniz var.

 42. deniz diyor ki:

  merhaba doktor bey benimgoguslerimde hasasiyet var ama 20 sinden beri birde 7 sinde regli oldum 12 sinde bittim 16 18 19 20 yi 21 baglayan gece birlikte olduk sonra birlikte olmadik hic neyapmm lazim bana yardim rdin lutfen.

  1. admin admin diyor ki:

   Adet tarihinizi bekleyip adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.Erken yapacağınız testler sağlıklı sonuç vermez, sizi gereksiz yere strese sokar.

 43. Miinee diyor ki:

  9 gündür adetim gelmedi onun yani sira sol kasik agrilari ince bel agrilari karin agrilari var ve son olarak 10. Günde kanamam geldi Bunun sebebi nedir lütfen cevap bekliyorum

  1. admin admin diyor ki:

   Evet adet oluyorsunuz .Birçok bayan gibi adet dönemi ağrı sancılar yaşamaktasınız.
   Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı
   Op.Dr.Zeki SALAR
   Randevu: 444 78 88 ( 7 gün 24 saat)

 44. Miinee diyor ki:

  Adetim gecikti tam 9 gün ve kanamam var nedir bu durum

  1. admin admin diyor ki:

   Evet adet oluyorsunuz .Birçok bayan gibi adet dönemi ağrı sancılar yaşamaktasınız.
   Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı
   Op.Dr.Zeki SALAR
   Randevu: 444 78 88 ( 7 gün 24 saat)

  1. admin admin diyor ki:

   Demet hanım, adet döneminizde ilişkiye girerseniz rahim ağzı açık olduğundan ve adet kanı da mikroorganizmaların üremesi, beslenmesi için uygun bir ortam oluşturduğundan enfeksiyon ve iltihap oluşma riski bu dönemde yüksektir.İltihabi bir durum oluşursa da bunu karın içine, rahime bulaşma riski mevcuttur.Adetliyken birliktelikten uzak durmanızı öneririm.

 45. gul diyor ki:

  Iyi gunler 23nisanda adet oldum suan 6gun var adet olmama 3gundr goguslerm cok sizliyor mide bulantim ve iki gundurde kkasiklarimda cok batma seklinde sanci var hamilelik belirtisi olabilirmi insallh hamileyimdr

  1. admin admin diyor ki:

   Gül hanım hamilelik şüphesinde yapılacak en iyi şey adet tarihinin beklenip adet gecikmesi yaşanırsa kanda beta HCG testi yaptırmaktır. Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.7 gün sonra adet olmazsanız kanda beta HCG testi yaptırın.Hamilelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.

 46. demet diyor ki:

  Cevaplar misiniz?

  1. admin admin diyor ki:

   Demet hanım, adet döneminizde ilişkiye girerseniz rahim ağzı açık olduğundan ve adet kanı da mikroorganizmaların üremesi, beslenmesi için uygun bir ortam oluşturduğundan enfeksiyon ve iltihap oluşma riski bu dönemde yüksektir.İltihabi bir durum oluşursa da bunu karın içine, rahime bulaşma riski mevcuttur.Adetliyken birliktelikten uzak durmanızı öneririm.

 47. demet diyor ki:

  Merhaba hocam adetin 3.günü eşimle ilişkiye girdim adetim 4 gün sürüyor kanamam 3. Gün azalıyor ilişkinin sabahı lavaboya kalktığımda çok kan aktı nedeni nedir?

  1. admin admin diyor ki:

   Demet hanım, adet döneminizde ilişkiye girerseniz rahim ağzı açık olduğundan ve adet kanı da mikroorganizmaların üremesi, beslenmesi için uygun bir ortam oluşturduğundan enfeksiyon ve iltihap oluşma riski bu dönemde yüksektir.İltihabi bir durum oluşursa da bunu karın içine, rahime bulaşma riski mevcuttur.Adetliyken birliktelikten uzak durmanızı öneririm.

 48. gizemm diyor ki:

  Merhaba
  23.04.2016 tarihinde adet oldum.10-12-14-17-18 günler birlikte olduk. 20.günden itibaren nerdeyse buzamana kadar kahverenki az akıntım oluyor. Adetime 5 gün var 32. Gun oluyoru. Bu aralar rahmime agrılar giriyor idrara ckma istegi var sürekli. Gebelik olabilirmi ?

  1. admin admin diyor ki:

   Bu ay yumurtlama döneminde birliktelik olduğundan hamile olabilirsiniz fakat gebelik testi yapmak için acele etmeyin.Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.26 Mayıs’a kadar adet olmazsanız Kanda beta HCG testi yaptırın.Umarım güzel haberlerinizi buradan bizimle paylaşırsınız.

 49. demet diyor ki:

  Teşekkür ederim hocam allah herkesin gönlüne göre versin inşallah

 50. demet diyor ki:

  Kafaya takarak bişey olmuyormuş onu anladım hamileyim diye diye kendimi uzdum artık bu kadar yapmamaya karar verdim inşallah gelecek aya allah kısmet ederse

  1. admin admin diyor ki:

   Allah gönlünüze göre versin.

 51. demet diyor ki:

  Regl oldum hepsi bosaymis çok üzüldüm 🙁

  1. admin admin diyor ki:

   Hayırlısı olsun.

 52. Mine diyor ki:

  Merhaba hocam hamilelikte cinsel ilişki olmaz mı

  1. admin admin diyor ki:

   GEBELİKTE BİRLİKTELİK
   Doktorunuz birlikteliğe engel bir durum olduğunu söylemişse birliktelik önerilmez.
   Böyle bir bilgi verilmemişse karar anne adayına aittir. Anne adayı huzursuz ise zorlama olmamalıdır.
   Bu haller dışında gebelik sonuna dek prezervatif ile birliktelik olmasında sakınca yoktur.

 53. elif_2016 diyor ki:

  Merhaba iki yada üç gündür kahverengi akıntım var kasklarma da arada sancı giriyo bel agrım var yorgunluk var arada atealeniyorum ve mide bulantmda oluyo ara sıra sizce nedendir bir kac kz korunmadan iliakiye girdik esimle hamilelik midir yoksa baska bisey midir yrdmcı olursanz sevinirim.En son bes maysta adet oldum.

  1. admin admin diyor ki:

   Hamilelik belirtileri için henüz erken.Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç almak için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Yumurtlama döneminizde olabilirsiniz.

 54. ezgi diyor ki:

  Mehraba. Regl ye 9 gün var. Kasığımda sağ bazen ol hafif ağrılar oluyor. Sizce hamile miyim? Hamilelik belirtileri ne zaman başlar?

  1. admin admin diyor ki:

   Sadece bul belirtiye istinaden hamilelik konusunda değerlendirme yapmamız doğru olmaz.Adet tarihinizi bekleyin.Adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.

 55. demet diyor ki:

  Arkadaşlar

  1. admin admin diyor ki:

   Demet hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesi yaşandıktan sonra yapılması gerekir.Erken yapacağınız testler sizi gereksiz yere strese sokar 5 gün bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.

 56. demet diyor ki:

  Bugün sabah idrar testi yaptım negatif çıktı ama şikayetlerin hala var ve çok duygusallastim adetime 3 gün kaldı kanda beta HCG yaptirsam sonuç alır miyim??

  1. admin admin diyor ki:

   Demet hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesi yaşandıktan sonra yapılması gerekir.Erken yapacağınız testler sizi gereksiz yere strese sokar 5 gün bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.

 57. kıvırcık diyor ki:

  Mrblar hocam aşılama tedavisi gördüm 26.04.2016 da sat tarihi 15.04.2016 ayın 10.05.2016 da b hcg 26 çıktı iki gün sonra 33 çıktı iki gün sonra tekrar 85çıktı iki gün sonra 132 çıktı dr çok erken gebelik olduğu’ndan bu dönem için artış iyi dedi aslinda dr me guveniyorum ama sizin degerlendirmenizi ogrenebilirmiyim

  1. admin admin diyor ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saat arayla iki kat artış gösterir.En son testten iki gün sonra kanda beta HCG testini tekrarlayın.

 58. Cici kız diyor ki:

  Ayyy çok teşekkür ederim hocam folik asit nedir

  1. admin admin diyor ki:

   Hamilelikte günlük 0,4 mg olarak alınması tavsiye edilir.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelikte-folik-asit-kullanimi.html

 59. Cici kız diyor ki:

  Kan sonucu 1409.9 çıktı acaba hamilemiyim kaç haftaliktir

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Gebelik haftası hesaplaması son adet tarihinin ilk günü baz alınır.Aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya son adet tarihinizin ilk gününü girerek gebelik haftanızı öğrenebilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

  2. Cici kız diyor ki:

   Hocam Merhaba bu kan sonucuna yüksek çıkmış tekrar gelmemi istemişlerdi hamilelikte kan sonucu neden yüksek çıkar sizde kötü birsey mi vardır

   1. admin admin diyor ki:

    İkiz gebeliklerde kanda beta HCG değeri gebelik haftasına göre yüksek çıkabilir. Tabiki bunu karşılaştırmak için ultrason muayenesi yapmak gerekir.İlk testten iki gün sonra çağırdılarsa sağlıklı bir gebelik olup olmadığını kontrol etmek için çağırmışlardır.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

  3. Cici kız diyor ki:

   2 gun sonra değil hocam 1 hafta sonra çağırdılar bugün gittik ultrasyonla doktor baktı tekrar kan aldılar 1 hafta sonra kontrol ve sonuç için gelirsin dedi

   1. admin admin diyor ki:

    Sağlıklı bir gebelik olup olmadığı sadece kan testi değerinize bakarak söylenemez.Gebelik testi değeriniz belli bir seviyeye ulaşmadan ultrasonografik olarak gebelik kesesi görülemez. Vajinal ultrasonografi ile gebelik kesesinin görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

  4. Cici kız diyor ki:

   Çok teşekkür ederim hocam peki bu kanin yüksek değerde olmasi kesin olarak ikizmidir

   1. admin admin diyor ki:

    Sadece kan değerine göre değerlendirme yapılamaz.Kesin olarak ikiz diyebilmemiz için gebeliğin 6-7. haftalarında iki kalp atışı duyulması gerekir.

 60. demet diyor ki:

  Arkadaşlar neden mesajlarim görünmüyor !!

  1. admin admin diyor ki:

   Yorumlar denetlendikten sonra onaylanıyor.Hamilelik olabilir.Adet tarihinizi bekleyin adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konuyu okuyunuz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 61. Cici kız diyor ki:

  Hocam ya çok sabırsızm bi cevap verin

  1. admin admin diyor ki:

   Hayırlı olsun hamilesiniz.Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.

 62. demet diyor ki:

  Yorumlarim siliniyor!!!!

  1. admin admin diyor ki:

   Yorumlar denetlendikten sonra onaylanıyor.Hamilelik olabilir.Adet tarihinizi bekleyin adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konuyu okuyunuz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 63. demet diyor ki:

  Ya bana da cevap verin lütfen çok merak ediyorum

  1. admin admin diyor ki:

   Yorumlar denetlendikten sonra onaylanıyor.Hamilelik olabilir.Adet tarihinizi bekleyin adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konuyu okuyunuz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 64. demet diyor ki:

  Merhaba23.04.2016 adet oldum adetime 4 gün var 3 gündür ishalim var mide bulan tim var bazı yemek konularına hassasiyetim var ksiklarim çok agiriyor baş dönmem baş ağrım çok sık var uykusuz yorgun hissediyorum sizce hamile olabilir miyim

  1. admin admin diyor ki:

   Hamilelik olabilir.Adet tarihinizi bekleyin adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konuyu okuyunuz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 65. demet diyor ki:

  Merhaba ben 23.04.2016 tarihinde adet oldum adetime 4 gün var ve mide bulantim çok var kasiklarim çok agiriyor 3 gündür ishalim basdonmem oluyor uykusuz gibi hissediyorum kendimi çok yorgunum bel ağrılarım çok fazla var sizce hamile miyim?

  1. admin admin diyor ki:

   Hamilelik olabilir.Adet tarihinizi bekleyin adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konuyu okuyunuz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 66. Cici kız diyor ki:

  Merhaba ben geçen ay hsg ye girdim sol tüpum kapalıymisti ve konsey ameliyata karar vermişti. 15 nisanda adet olmuştum normalde 12 mayısta olmam gerekiyordu 2 3 gün tuvalete çıkmamıştim ve sonra 2 3 hafta boyunca ishal olmuştum ve dün gebelik testi yaptık 2 çizgi çıktı göğüslerim de büyüme var ve bu yaptığım test hsg den dolayi kullandıkları ilaçdan dolayi mi pozitif olmuştur yada gerçekten hamile olarak mı gözüküyorm bel ve karın ağrım oluyor sanki adet olacam gibi ama olmuyorum yardimci olursaniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırarak kesin sonucu öğrenebilirsiniz.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

  2. Cici kız diyor ki:

   Hocam kan testi yaptıracaz da hsg ilacından dolayi da pozitif olmuş olabilir mi ama hasta da olmadım daha

   1. admin admin diyor ki:

    Rahim filminden sonra hamilelik şansında artma görülmektedir..Tek tüpünüz açık olduğundan hamilelik ihtimaliniz var.Kanda beta HCG testi yaptırın.

  3. Cici kız diyor ki:

   Hocam kanda sonuç 1409.9 çıktı nedir acaba

   1. admin admin diyor ki:

    Hayırlı olsun hamilesiniz.Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.

  4. admin admin diyor ki:

   Kesin sonuç için kanda beta HCG testi yaptırın.

 67. Admin diyor ki:

  Merhabalar öncelikle belirtmek isterim ki kondom kullanarak korunuyordum 27 nisan 2016 tarihinde adet oldun 8 Mayıs 2016 tarihinde hafif bir kele geldi ve 9 Mayıs tarihinden çok az kanama oldu endişe edip test yaptım cubuk test hamile olduğumu öğrendim hastaneye giçtim bhcg bakıldı ve 158 çıktı ve alttan ultrason ile bakıldı kese gorulmedi 13 Mayıs 2016 tarihinde tekrar Kont gittim bhcg 161 çıktı yine kese görülmedi ve bugün 15 Mayıs Pazar yine koNT gittim fakat bhcg 138 e düştü düşük yapıyor olabilirsin salı günü tekrar gel değerler düşmüş ise dış gebelik tanısı konulacak ve gebelik sonlanan cak denildi lütfen yardım edin biraz daha beklemelimiyim dış gebelik anneye ne kadar süre sonra zarar vermeye başlar sitenizi takip ediyorum 4 hafta sonrası kese oluşur denilmektedir ne yapmalıyım

  1. admin admin diyor ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Kan değerinde düşüş olması –> Düşüğü gösterir.Beklemeniz bir anlamı olmaz.

 68. Peri diyor ki:

  Merhaba ben ayin 16/04/2016 adet gördüm ayin 11/05/2016 adet olmam gerekiyordu ama olmadım 2 kez idrarda test yaptım negatif çıktı acaba hamilemiyim idrar testleri nekadar güvenilir

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda gebelik testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konuyu okuyunuz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 69. Meryem diyor ki:

  28 günde bir adet oluyorum düzenli olarak adetime 4 gün kala kanlı akıntı gördüm sonraki gündee kan gördüm ama adet olmadım dün olmam gerekido. Takvime göre kan testi yaptım 0.7 çıktı adet gekmiden – çıktı adetim geçikmeden yaptım sizcce ne kadar gecikmesi lazım geçikmmeden yaptım doğru mu çıktı

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuçlar alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki makaleyi okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 70. Akkadın diyor ki:

  Hayırlı günler hocam beta hcg degerim 4457.95 çıktı saglik ocagindaki doktor kesen olusmustur canlanms dedi 5 haftalik olmus cook sukur 🙂

 71. devletan isik diyor ki:

  Göğsüm çok ağrıyor çok yorgunum he uyumak istyr

 72. devletan isik diyor ki:

  Hocam bende enfeksiyon var adetim 3 gün geçti hamile kalma şansım varmi çok ağrım var midem bulanyr idrarim rengi kahverengi

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 73. Akkadın diyor ki:

  Bnm beta hcg 481 çıktı doktor keseyi goremeyince dis gebelik olabilir ama bu % 1-2 ihtimal dedi arti bn adetimin üstüne hamile kaldim son adet tarihim 4 nisandi suan kesem olusmus mudur kasiklarim da agri var bu normal mi dis gebelik degildir demi iyi seyler duymaya ihtiyacim var teşekkür ederim msjmi degerlendirin lutfen hocam

  1. admin admin diyor ki:

   Gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi kasık ağrıları görülebilir.Gebelik kesesi en erken 4,5 -5 haftalık gebelik olduğunda transvajinal ultrason ile görülebilir.Kanda gebelik Beta HCG değeri 3000-4000 düzeylerine vardığında yani 6 haftalık gebelik olduğunda gebelik kesesi karından ultrason ile izlenebilir.Umarım güzel haberler verirsiniz.

 74. edanr diyor ki:

  Erken gebelik testinde ya da kan tahlilinde gebe oldugunu döllenmeden kaç gün sonra ögrenebiliriz? 20 Nisan adet tarihim 2 mayısda ovulasyon testinde çift çizgi gördüm ama birliktelik sadece 1 mayısda oldu ve daha sonra olamadı bazı sebeplerden dolayı, fazla umutlanmak istemiyrm ama merakta ediyorum.

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 75. songül diyor ki:

  Merhaba
  ben 30 günde bir düzenli adet görüyorum. 4. Ayımızı bitirdik evlilikte korunmuyoruz ve çocuk olmasını istiyoruz. Bu ay tam altı gün gecikti. Hamilelikten şüphelendikleri belirtileri vardı göğüs büyümesi zaman zaman kasık agrıları halsizlik vs İki gün önce kan testi yaptırdım herhangi bi hastalık çıkmadı enfeksiyon iltihap kist vs deger 0. 17 ( bir ay önce 0. 1 idi ) doktor kesin bişey söylemedi progestan 200 mg kullan sabah akşam bir hafta sonra tekrar gel dedi sizce hamile olabilrmiyim lütfen cevaplayın 😔

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerinize göre hamile değilsiniz.

 76. esra diyor ki:

  Benim adet dongum 30 günde 1 oluyor 10gun sürüyor adetimden 16 gün sonra iliskiden 4saat sonra felan çok pembemsi açık renkli 3 5damla kadar leke geldi kan testi yaptırdım negatif çıktı 2 gündür kasiklarim da ara ara batma oluyor hamilelik şansım ne kadar

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konuyu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 77. Damla diyor ki:

  Slm benim adet düzensizligim var doktorum yasmin vermişti 3 ay kadar kullandim kullandiktan sonra 4 ay falan düzenli oldu adetim ama geçen ay ve bu ay gecikmeler oldu 2 3 hafta once test yaptim negatif cikti idrarimi ara sira kaciriyorum 9 aydir evliyim idrar kacirma olayi 2 yada 3 günlük sürekli olmuyor arada bi oluyor kasiklarimda hafif agrilar var ve belim de agrio gögüslerimdede ağrılar var sizce hamile olabilir miyim test yaptirindan baska bi cevap verirseniz sevinirim

  1. admin admin diyor ki:

   Hamilelik şüphesinde yapılabilecek tek şey adet tarihinin beklenip adet gecikmesi yaşanırsa gebelik testi yapmaktır.Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet tarihinden sonra yapılması gerekir.Kadın doğum uzmanına başvurun.

 78. berna diyor ki:

  iyi günler 13 gün adet gecikmem var 3 gündür baş ağrısı çekiyorum.Karnım ve göğsümde şişlik ve pembemsi ve kahverengi akıntı mevcuttur hamilemiyim:D

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırın.Yaptırma imkanınız yoksa eczaneden alacağınız idrarda gebelik testini yapın.

 79. Ayşe diyor ki:

  Çok teşekkür ediyorum

 80. Ayşe diyor ki:

  Ağrı sol kasığıda oluyor. Yanlışlıkla sağ yazmışım

  1. admin admin diyor ki:

   Adet tarihinizi bekleyip adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırmalısınız.Erken yapılan testler sağlıklı sonuç vermez.

 81. Ayşe diyor ki:

  Merhaba ben 13.03.2016 adet oldum. Eşimle 20-23-27-30 da ilişkimiz oldu ve iki haftadır sağ kasığımda ağrı var yanma ve batma gibi. 2 gündür kahverengi leke geldi ve dü akşam ara ara hafif açık kırmızı kan geldi. Şimdi yok. Adetime 7 gün var . Bu arada geçen hafta ağrıdan dolayı doktora gittim ultrayonda baktı iki tane yumurtam olduğunu hiçbir sorun yok dedi tahlil falan yaptırmadı. Bunların sebebini merak ediyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. admin admin diyor ki:

   Adet tarihinizi bekleyip adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırmalısınız.Erken yapılan testler sağlıklı sonuç vermez.

 82. Esra diyor ki:

  Hocam size bi sorum olacak geçen ay adedine 1 hafta 10 gün kala eşimle korumasız birlikte olduk . Adetim 1 hafta gecikti sonra adet oldum ama içimde hep şüphe vardı hamile olduğuma dair. Geçenlerde test yaptım ikinci çizgi hafif çıktı .kendimi hamile gibi hissediyorum. İştahım arttı asermeler bile oluyor sizce hamilemisin

  1. admin admin diyor ki:

   Kesin sonuç için kanda beta HCG testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konuyu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 83. Rana diyor ki:

  Hocam biz nişanlımla ayın 12 sinde korunmasız olarak ilişkiye girdik.ertesi sabah adet oldum sanırım 2 gün sürdü sonra 2 gün geçtikten sonra az az kahverengi lekelenme oldu.şuan daha adetime çok var iştah artışım var ayrıca yedikten sonra midem yanıyor ve ağzıma geliyor yediklerim. Göğüs uçlarında batma ve acı var hamile olabilir miyim ?

  1. admin admin diyor ki:

   Her zamanki gibi adet gördüyseniz hamilelik yoktur.

 84. pinar diyor ki:

  Iyi aksamlar adet olmama ongun var fakat idrarimi yaptigimda sanki rahmimi birisi bastiryormus gibi oluyor 5.6 saniye suruyor sadece idrarda oluyor iki gundur suruyoe bugun sol yumurtaligimdada hafif agri var genelde bu agrim adet olacagim gun olur bunlar sizce hamilelik belirtisi olabilirmi

  1. admin admin diyor ki:

   Şuan için erken.Adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.

 85. vefalo diyor ki:

  Chp verirmisiniz hocam

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesi yaşadıktan sonra yapılması gerekir.Adet gecikmeniz varsa kanda beta HCG testi yaptırın.

 86. vefalo diyor ki:

  22.02.2016 en son tarihin yumurtlama gününde iliskiye girdik kasillarimda agri var mide bulantim oluyo ara ara gogusum agriyo belim agriyi dün test yaptim ikinci kan gibi oldu cizgi değil ama hamile olabilirmiyim

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesi yaşadıktan sonra yapılması gerekir.Adet gecikmeniz varsa kanda beta HCG testi yaptırın.

 87. merve diyor ki:

  mrb. 19.02.2016 günü hastalandım 22.02.2016 tarihinde bitti eşimle bu dönemden sonra defalarda birlikte olduk korunmuyoruz. boşalma olmadan geri geciyor. yaklasık 1 haftadır mide bulantısı, kasılma,halsizlik sık idrara cıkma gibi belirtiler vardı. gebelik testi yaptım sonuc negatıf. adet tarıhıme de 3 gun var hala bı belirtisi yok sizce hamile olabilir miyim test her zaman dogru yanıtı vermıyor. iş arkadasım yapmıstı kendıne sonuc pozıtıf cıkmıstı lakin doktora gittiğinde hamile olmadıgını ögrenmişti benim suan kafam karıstı ne yapmalıyım

 88. Zeynepp diyor ki:

  Hocanın ordamisin iz

  1. admin admin diyor ki:

   Kimyasal gebelik sonrası korunmaya gerek yok. Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.

 89. tülay diyor ki:

  Hocam iyi aksamlar son adet tarihim 28.02.2016 mens bitişim 06.03.2016 partnerimle 08.03.2016 da iki kez birlikte olduk ve o korunmadi hamile kalma riskim varmi menslerim düzenli .teşekkürler hocam

  1. admin admin diyor ki:

   Yumurtlama dönemi dışında da olsa korunmasız girilen her birliktelikte hamilelik ihtimali az da olsa vardır.

 90. Mevsim diyor ki:

  Benim yoruma niye cevap vermediniz

  1. admin admin diyor ki:

   Söylediğiniz şekilde hamile kalınması pek mümkün değil.

 91. Yasemin diyor ki:

  Bende kan testi yaptırdım sonuç 26 çıktı hamilemiyim şizce doktor lütfen cvo

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 92. Didm diyor ki:

  Merhaba hocam 8gün adetim gecikti.. Gebelik testi aldım biri tam ikinci çizgi silik.. Polikliniğe gittim idrardan baktılar pozitif hCG de referans aralığı 146,35.. Doktor yerinde olmadığı için gösteremedim sonuç ne yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. admin admin diyor ki:

   Hayırlı olsun.Kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 93. Zeynep diyor ki:

  Hocam 2 defa yazdım ama cvp vermediniz nie cvp vermiyosunuz onu anlamadım. Ve yorumlarım siliniyor galiba

  1. admin admin diyor ki:

   Kimyasal gebelik sonrası korunmaya gerek yok. Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.

 94. Zeynep diyor ki:

  Hocam iyi aksamlar geçen ay kimyasal gebelik geçirdim 2 buçuk haftalikken düştü Bu ay korunmuyorum ama korunsam daha iyimi olur

  1. admin admin diyor ki:

   Kimyasal gebelik sonrası korunmaya gerek yok. Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.