40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 1. haftası

Anasayfa » Hafta Hafta Gebelik » Gebeliğin 1. haftası
Gebeliğin 1. haftası

       Hamilelik 40 haftalık meşakkatli ve bir o kadar da heyecan yaratan bir süreçtir. Pek çok kadın için anneliğin ilk adımı olan hamilelik, hayatlarının en özel anları arasında yer alır. Kimi kadınlar hamileliğini oldukça rahat geçirirken, kimileri bazı sorunlarla bu dönemi yaşar ve atlatırlar. Hamilelikte biz doktorların en çok üzerinde durduğumuz ise, hem anne adayının hem de bebeğin sağlığını en iyi şekilde korumak, sağlıklı bir hamilelik ve doğumun yaşanmasına katkı sağlamaktır. Bunun yolu da düzenli doktor kontrolleri, anne ve bebek sağlığını olumlu yönde etkileyecek etkenlerle anneyi buluşturmak, anne ve bebeğe olumsuz etki edecek her türlü etken ve olgudan onları korumak ve anne adayının düzenli ve sağlıklı beslenmesinden geçmektedir.

Gelişim adımları

        Anne ve bebekte hamileliğin her haftasında bedensel ve ruhsal değişiklikler meydana gelir. Hem anne adayı hem de bebek, hamilelikte süreç ilerledikçe yani haftalar geçtikçe, gelişme ve değişme yaşanır. Bu değişim ve gelişimleri biz doktorlar, dördüncü haftadan itibaren gözlemlemeye ve değerlendirmeye başlarız. Bunun nedeni ise, gebeliğin rahme yerleşmesinin dördüncü haftaya denk gelmesidir. Pek çok kadın hamileliğinin ilk haftasını, hamile olduğunu anladığı haftadan saymaya başlar. Oysa gerçek bu değildir. İsterseniz durumu şu şekilde aktaralım;

İlk 3 hafta bebek yok

        Yukarıda da sözünü ettiğimiz gibi, gebelik haftaları anne adayının son âdetini gördüğü tarihten itibaren sayılır. Bir kadın 28 günde bir adet gördüğünden, anne adayı bir sonraki ay dönümünde adet olmadığında hamileliğinden şüphelenir.Kadınların döllenmesi en son adet gördüğü tarihten 2 hafta sonrasında gerçekleşir. 2 hafta sonra yumurtlama yaşandığından döllenme de bu dönemde olur. Ve bebeğin rahme yerleşmesi 4 haftayı bulur. Bu nedenle de ilk 3 haftada aslında rahimde bebek yoktur. 3’üncü haftada bebek döllenme ve rahme yerleşme sürecinden geçer. İşte bu nedenden dolayıdır ki, 4 haftadan önce bir hamilelik söz konusu değildir ve yine bu nedene bağlı olarak da 4 hafta öncesinde bebeğin görüntüsü de doğal olarak elde edilemez. Yine bundan kaynaklı olarak, hamile kadınlar, hamileliğinin saptanmasından sonra ilk ultrason görüntüsünü doktorunun yönlendirmesiyle ancak hamileliğin 5’inci veya 6’ıncı haftasında görebilmektedir.

Gebeliğin ilk 4 haftasında teorik olarak gebelik saptanamaz

        Hamilelik haftası hesaplaması yaparken son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplama yapılır. Burada belirtmekte yarar gördüğümüz bir diğer husus ise, hamileliğin saptanması konusudur. Çünkü bu konuda da bazı doğru bilinen yanlışlıklar vardır. Yukarıda detaylı şekilde bebeğin nasıl ne kadar sürede oluştuğunu ve hamileliğin hangi süreçte başladığını sizlere aktarmıştır. Tüm bunları göz önünde bulunalım. Buradan yola çıkarak, hamileliğin 4’üncü haftadan sonra tespit edilebileceğinin bir kez daha altını çizmekte yarar var. Hamile olup olmadığınızı adet tarihinizden 1-2 gün önce kanda Beta Hcg hormon testi ile veya adet gecikmesi olduktan sonra idrarda gebelik testi ile öğrenebilirsiniz.

Gebelik öncesi folik asit kullanımı
     Folik asit kullanımı bebekte oluşabilecek nöral tüp defekti , spina bifida, anensefali gibi anomalilerin ortaya çıkma riskini azaltmaktadır.Uzmanlar çocuk isteyen anne adayının hamilelikten 3 ay öncesinden folik asit kullanmaya başlaması gerektiğini belirtiyorlar.

Gebelik öncesi bırakılması gereken zararlı alışkanlıklar

1. Sigara kullanımı: Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerde sigara kullanımı doğacak bebeğin ana rahmine düşmesi ile birlikte zarar görmesine sebep olmaktadır. Bu nedenle baba adayının dahi sigarayı bırakması bebeğin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Fakat özellikle anne adayının bırakması hem kendisinin hem fetusun sağlığı açısından daha da mühimidir.

Sigaranın fetusa zararları:

Bebeğin anne karnında ölümüne

Ani düşük riskine

Doğum sonrası ölümüne

Doğuştan nefes yetersizliği veya astım gibi rahatsızlıklara yol açabilmektedir.

 

          Bunlar bulguları saptanmış olup bulgusu saptanmamış pek çok hastalığında temel sebebi olabilir. Bu nedenle gebelik öncesi anne ve baba adayı sigara içimine son verme çabası içerisinde olup doğacak bebeklerine sağlıklı bir yaşamı hediye etmelidirler.

2. Alkol kullanımı :
Hamile bir anne adayının alkol kullanımı oldukça tehlikelidir. Anne adayının ve bebeğin sağlığı risk altındadır. Yalnız bununla kalmaz bebekte ciddi sakatlıklar ve eksik doğumlara sebep olabilir. “fetal alkol sendromu” (FAS) olarak isimlendirilen alkolik anne bebeklerinde kol, bacak, kulak, burun, göz gibi organlarda eksiklikler oluşmaktadır.


Alkolün fetusa zararları:

FAS sendromu olan bebeklerde doğum sonrasında gelişim bozuklukları

Doğum sonrasında konuşma da gerilik ve işitme problemleri

Kaba motor fonksiyonları

Bebek ölümü %20 civarındadır

Özellikle yüzde çok belirgin bozukluklar oluşmaktadır.

Organ eksiklikleri, kalp yetmezliği gibi sorunlarda görülmektedir.

3. Uyuşturucu kullanımı:
Uyuşturucu kullanımı anne karnındaki fetüs için çok çok daha tehlikelidir. Ciddi derecede sakatlıklar ve bebek ölümlerine neden olmaktadır.


Gebelik öncesi beslenme düzeni

Hamilelik düşünen anne adayları doğumdan önce fazla kiloları varsa normal hamile kalmadan önce normal olması gereken kilolarına inmeye çalışmalıdırlar.Çünkü aşırı kilolar ile birlikte hamile kalmak gebelikte ekstra riskleri beraberinde getirir.


Bu Haber 169.969 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

Etiketler
 1. biz diyor ki:

  Yumurtlama akıntısı oluştuğu gün ilişki gebelik için yeterlimi

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik ihtimalinin yüksek olduğu günler yumurtlama dönemidir.Adetiniz düzenliyse Yumurtlama sonraki adetten tan 14 gün önce olur.Hamilelik için bu tarihten 2-3 gün önce başlayarak 1 hafta boyunda 2-3 günde bir cinsel ilişkide bulunmak hamile kalma şansını arttıracaktır.Yumurtlama tarihinizi otomatik hesaplamak için tıklayın.

 2. bursa diyor ki:

  Selam bu gün yumurtlama günüm ve kasık agrim ilk defa bu kadar cok oldu adet sancisi gibi. Bu ay ovusyon oluşturucu hap kullandim ondan olabilirmi neden bu kadar agirir?

  1. admin admin diyor ki:

   Yumurtlama dönemi ağrılar normaldir.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 3. canan il diyor ki:

  Merhaba
  Benim bir sorum var ben bu ay yumurtlama günümü test te yaparak denk geldim aralik 2 yumurtlama günumdu. Biz o aksam denedik. 30 aralikta da denedik. 31 gunde bir adet oluyorum. 16 aralikta adet olmam lazim ama Heycanlıyım test yapsam çıkar mı (idrar testi)

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik testlerinde doğru sonuç alabilmek için beklenen adetten sonra yapılması gerekir.Bundan önce yapılan testler sağlıklı sonuç vermez.

 4. bebek diyor ki:

  Merhaba
  Bi sorum olucaktı
  Adetim düzensiz oldugu icin yumurtlama gunu hesaplayamıyorum 10 gün önce esimle birlikte olduk korunmadan
  Bi kac gun sonrakasıklarımda karnımda gerilmeler ağrılar kuramlar oluştu göbek deliğin acıma ya başladı migdem eksiyor sizce ne yapmalıyım

  1. admin admin diyor ki:

   Beklenen adet tarihinizi bekleyin adet gecikmesi yaşarsanız kanda gebelik testi yaptırın.

 5. kubra diyor ki:

  merhaba ben son adet tarihim 14 agustosta oldu ve simdi hala daha adet olmadim test yaptim iki cizgi cikti fakat bi cizgi biraz silik cikti hamilemiyim acaba

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda gebelik testi yaptırın.

 6. melek diyor ki:

  SELAM BEN MELEK SIZE DAHA BIR SORUM OLUCAK BENIM SON ADET TARIHIM 28 NISANDA OLDU .MAYIS AYININ 18 19 ESIMLE BIRLIKLELIK YASADIM .BU GUN MAYIS AYININ 26 AMA HALEN EDET OLMADIM, TEST YAPDIM EVEDE AMA NEQATIV CIKTI .AMA GOUSLERIMDE AGRILAR VE HASSASLIK HISS EDIYORUM.NEDEN TEST GOSTERMIYOR, ACABA COKMU ERKEN TEST YAPDIM LUTFEN YARDIM EDIN .TSK

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda gebelik testi yaptırın.

 7. melek diyor ki:

  selam ben son adet gununm 28 nisanda oldum . 18 19 nisanda hamile kaldigimi dusunuyorum bAna bir fikir verin

  1. admin admin diyor ki:

   Muhtemel adet tarihinizde adet gecikmesi yaşarsanız kanda gebelik testi yaptırın.

 8. HÜLYA diyor ki:

  merhaba benim adet düzensizliği sorunum var hamile olup olmadığımı nasıl anlarım bilmiyorum geçenlerde test yaptım olumsuz çıktı 04.06.2013 en son adet başlangıç tarihim bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

 9. samsi mextiev diyor ki:

  yanvar ayinda ilk 2 hafda hamil qalanda cocukun cinsiyati 25 yasim oldu

 10. serap bayraktar diyor ki:

  11 kasımda adet oldum ve 7 aralıkta adet olmam lazımdı ama 1 ay oldu adet olmadı bel ağrısı mide yanması sol kasık ağrısı ve batması gögüs şişkinliği hamile acaba olabilir mi;?

  Cevap: Gebelik varlığını kesinleştirmek için eczaneden alacağınız 2 adet idrarda gebelik testi ile öğrenmeniz mümkündür.İlk testi yaptıktan sonra sonuç negatif çıkarsa 2-3 gün sonra 2. testi uygulayarak ilk testin doğruluğunu kontrol ederseniz.İlk test pozitif çıkarsa 2. testi yapmanıza gerek yok.

 11. eda varıcı diyor ki:

  Ayin 5inde adet gordum ama bunun öncesnde 4gun once iliskiye girmistik.Ve adet gotdum ama hic diger adetlerime bnzemiyor karnm daha fazla sis ve sabahları mide bulantim oluyor.hatta dun istifra ettm.belim cok agryor.biraz yuruyunce bacqgima agri vuuruyor.acaba hamilemiyimm.ins oyleyimdir.

  Cevap:Bu belirtilere bakarak hamilelik mevcuttur diyemeyiz.Bazen hamileliğin başlangıcında gebeliğin rahim iç tabakasına yerleşmesinden kaynaklanan bir kanama olabilir.Buna üstüne görme deniliyor.
  Bu konuyu kesinliğe kavuşturmak için eczaneden alacağınız 2 adet test çubuğu ile idrarda gebelik testi yaparak gebeliğin mevcut olup olmadığını öğrenebilirsiniz.İlk teste sonuç negatif çıkarsa 3-4 gün sonra 2. testi uygulayın

 12. emine gül kurtul diyor ki:

  en son 8 kasımda adet gördüm yaklaşık 1 haftadır sabahları miğde bulantısı midemde yanma ara ara belimde ve sol kasığımda ağrı ve burnumun üzerinde gözlerimin altına kadar gelen çillenme kalp çarpıntısı ve halsizlik var acaba hamilemiyim.

  Cevap:Bu belirtilere bakıp kesin hamilesiniz diye bir yargıya varamayız.Eczaneden alacağınız 2 adet idrarda gebelik testi ile merakınızı giderebilirsiniz.Muhtemel adet gününden sonra yapılan idrar testinin doğru çıkma olasılığı oldukça yüksektir.İlk testi yaptıktan sonra sonuç pozitif ise hamilelik mevcuttur.Sonuç negatif çıkarsa 2-3 gün sonra 2. test çubuğunuda kullanarak ilk testi doğrulamalısınız.

HAMİLELİK TAKVİMİ