40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 1. haftası

Gebeliğin 1. haftası

     Hamilelik 40 haftalık meşakkatli ve bir o kadar da heyecan yaratan bir süreçtir. Pek çok kadın için anneliğin ilk adımı olan hamilelik, hayatlarının en özel anları arasında yer alır. Kimi kadınlar hamileliğini oldukça rahat geçirirken, kimileri bazı sorunlarla bu dönemi yaşar ve atlatırlar. Hamilelikte biz doktorların en çok üzerinde durduğumuz ise, hem anne adayının hem de bebeğin sağlığını en iyi şekilde korumak, sağlıklı bir hamilelik ve doğumun yaşanmasına katkı sağlamaktır. Bunun yolu da düzenli doktor kontrolleri, anne ve bebek sağlığını olumlu yönde etkileyecek etkenlerle anneyi buluşturmak, anne ve bebeğe olumsuz etki edecek her türlü etken ve olgudan onları korumak ve anne adayının düzenli ve sağlıklı beslenmesinden geçmektedir.

Gelişim adımları

        Anne ve bebekte hamileliğin her haftasında bedensel ve ruhsal değişiklikler meydana gelir. Hem anne adayı hem de bebek, hamilelikte süreç ilerledikçe yani haftalar geçtikçe, gelişme ve değişme yaşanır. Bu değişim ve gelişimleri biz doktorlar, dördüncü haftadan itibaren gözlemlemeye ve değerlendirmeye başlarız. Bunun nedeni ise, gebeliğin rahme yerleşmesinin dördüncü haftaya denk gelmesidir. Pek çok kadın hamileliğinin ilk haftasını, hamile olduğunu anladığı haftadan saymaya başlar. Oysa gerçek bu değildir. İsterseniz durumu şu şekilde aktaralım;

İlk 3 hafta bebek yok

        Yukarıda da sözünü ettiğimiz gibi, gebelik haftaları anne adayının son âdetini gördüğü tarihten itibaren sayılır. Bir kadın 28 günde bir adet gördüğünden, anne adayı bir sonraki ay dönümünde adet olmadığında hamileliğinden şüphelenir.Kadınların döllenmesi en son adet gördüğü tarihten 2 hafta sonrasında gerçekleşir. 2 hafta sonra yumurtlama yaşandığından döllenme de bu dönemde olur. Ve bebeğin rahme yerleşmesi 4 haftayı bulur. Bu nedenle de ilk 3 haftada aslında rahimde bebek yoktur. 3’üncü haftada bebek döllenme ve rahme yerleşme sürecinden geçer. İşte bu nedenden dolayıdır ki, 4 haftadan önce bir hamilelik söz konusu değildir ve yine bu nedene bağlı olarak da 4 hafta öncesinde bebeğin görüntüsü de doğal olarak elde edilemez. Yine bundan kaynaklı olarak, hamile kadınlar, hamileliğinin saptanmasından sonra ilk ultrason görüntüsünü doktorunun yönlendirmesiyle ancak hamileliğin 5’inci veya 6’ıncı haftasında görebilmektedir.

Gebeliğin ilk 4 haftasında teorik olarak gebelik saptanamaz

        Hamilelik haftası hesaplaması yaparken son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplama yapılır. Burada belirtmekte yarar gördüğümüz bir diğer husus ise, hamileliğin saptanması konusudur. Çünkü bu konuda da bazı doğru bilinen yanlışlıklar vardır. Yukarıda detaylı şekilde bebeğin nasıl ne kadar sürede oluştuğunu ve hamileliğin hangi süreçte başladığını sizlere aktarmıştır. Tüm bunları göz önünde bulunalım. Buradan yola çıkarak, hamileliğin 4’üncü haftadan sonra tespit edilebileceğinin bir kez daha altını çizmekte yarar var. Hamile olup olmadığınızı adet tarihinizden 1-2 gün önce kanda Beta Hcg hormon testi ile veya adet gecikmesi olduktan sonra idrarda gebelik testi ile öğrenebilirsiniz.

Gebelik öncesi folik asit kullanımı
     Folik asit kullanımı bebekte oluşabilecek nöral tüp defekti , spina bifida, anensefali gibi anomalilerin ortaya çıkma riskini azaltmaktadır.Uzmanlar çocuk isteyen anne adayının hamilelikten 3 ay öncesinden folik asit kullanmaya başlaması gerektiğini belirtiyorlar.

Gebelik öncesi bırakılması gereken zararlı alışkanlıklar

1. Sigara kullanımı: Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerde sigara kullanımı doğacak bebeğin ana rahmine düşmesi ile birlikte zarar görmesine sebep olmaktadır. Bu nedenle baba adayının dahi sigarayı bırakması bebeğin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Fakat özellikle anne adayının bırakması hem kendisinin hem fetusun sağlığı açısından daha da mühimidir.

Sigaranın fetusa zararları:

Bebeğin anne karnında ölümüne

Ani düşük riskine

Doğum sonrası ölümüne

Doğuştan nefes yetersizliği veya astım gibi rahatsızlıklara yol açabilmektedir.

 

          Bunlar bulguları saptanmış olup bulgusu saptanmamış pek çok hastalığında temel sebebi olabilir. Bu nedenle gebelik öncesi anne ve baba adayı sigara içimine son verme çabası içerisinde olup doğacak bebeklerine sağlıklı bir yaşamı hediye etmelidirler.

2. Alkol kullanımı :
Hamile bir anne adayının alkol kullanımı oldukça tehlikelidir. Anne adayının ve bebeğin sağlığı risk altındadır. Yalnız bununla kalmaz bebekte ciddi sakatlıklar ve eksik doğumlara sebep olabilir. “fetal alkol sendromu” (FAS) olarak isimlendirilen alkolik anne bebeklerinde kol, bacak, kulak, burun, göz gibi organlarda eksiklikler oluşmaktadır.


Alkolün fetusa zararları:

FAS sendromu olan bebeklerde doğum sonrasında gelişim bozuklukları

Doğum sonrasında konuşma da gerilik ve işitme problemleri

Kaba motor fonksiyonları

Bebek ölümü %20 civarındadır

Özellikle yüzde çok belirgin bozukluklar oluşmaktadır.

Organ eksiklikleri, kalp yetmezliği gibi sorunlarda görülmektedir.

3. Uyuşturucu kullanımı:
Uyuşturucu kullanımı anne karnındaki fetüs için çok çok daha tehlikelidir. Ciddi derecede sakatlıklar ve bebek ölümlerine neden olmaktadır.


Gebelik öncesi beslenme düzeni

Hamilelik düşünen anne adayları doğumdan önce fazla kiloları varsa normal hamile kalmadan önce normal olması gereken kilolarına inmeye çalışmalıdırlar.Çünkü aşırı kilolar ile birlikte hamile kalmak gebelikte ekstra riskleri beraberinde getirir.

GEBELİĞİN 1. HAFTASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER -VİDEO

Bu Haber 551.930 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

YORUM YAZ
 1. Ayşeğül dedi ki:

  Merhaba hocam benim adet olmama 1 GUN var ağrım yok ama kasığım değil biraz daha altı ağrıyor hiç bir adet belirtim yok bugün normalde yediğim yumurtayı yiyemedim midem bulandı. Acaba hamile olabilir miyim?

  1. admin admin dedi ki:

   2-3 gün daha bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 2. Pınar dedi ki:

  Merhaba hocam ben 5 gündür adet olacakmış gibi ağrılar çekiyorum. Ağrım bir an gelip hemen kesiliyor. Bugün adet olmam gerekiyor ama olamadım. Hamile olabilr miyim?

  1. admin admin dedi ki:

   Bu ağrılar beklediğiniz adetin belirtisi olabileceği gibi hamilelik belirtisi de olabilir. 2-3 gün daha bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 3. cnn dedi ki:

  Hocam 1 ocak birliktelik oldu.14 ocakta hasta oldum ve 18 bitti.halsizlik bel ağrısı var.31 ocakta idrar testi yaptım negatif cikti aynı gün kan testi yaptım.0.09 cikti. negatif şimdi 07.02.erken hasta oldum ilk uc gun normel geldi.2gun damla damla.son gun 2 kere mat kahverengi geldi. İmplant kanaması olabilir mi?acaba tekrardan test yapma gerek varmı?

  1. admin admin dedi ki:

   Birliktelikten sonra adet görmüşsünüz.Adet tarihinden sonra test negatif çıkmış.Hamile değilsiniz.

 4. Sabriye dedi ki:

  Hocam benm adetten bı gün sonra ilişki gereklesti .. ovullosyon sürecinde ilişki olmadı .. fakat adetime daha beş gün var iç bulantısı kask ağrım bel ağrısı adet olacakmış gibi his var.. hamile olma ihtimali olabilir mi

  1. admin admin dedi ki:

   Adet döneminden sonraki birliktelikte hamilelik ihtimali azdır.Hamile kalmak istiyorsanız yumurtlama döneminde 2 günde bir birliktelik hamile kalma şansını artıracaktır.

   1. Sabriye dedi ki:

    Yani bu hissettiklerim adet ağrısı öyle mı hocam 😥

    1. admin admin dedi ki:

     Sabriye hanım adetten hemen sonraki gün birliktelikte hamilelik ihtimali çok düşük büyük bir ihtimalle gelecek adetin belirtileri.Adet görmezseniz gecikme yaşarsanız kanda kan testi yaptırırsınız.

 5. Neslihan dedi ki:

  Merhaba hocam benim en son regl dönemin 20 aralıkdi.benim regl düzensiz 45-50 günde goruyom.ocak ayında regl olmadim.19 ve 20 ocakta çok az lekelenme oldu.31 ocak idrar yoluyla test yaptım negatif çıktı.hala regl olmadım.kan testi icin biraz daha beklemek istiyorum.sizce hamilelik söz konusu olabilir mi?

  1. admin admin dedi ki:

   Adet döneminiz 35 günden fazla sürüyorsa yumurtlama olayında sorun olduğunu gösterir.Bu konuda mutlaka bir kadın doğum uzmanına başvurmalısınız.

 6. Yasemin dedi ki:

  İyi akşamlar hocam bende kanda beta hgc yaptirdim degerim 15.37 çıktı ama adet kanamasından az kanamam var bu neden olabilir cvb yazarsaniz sevinirim

  1. admin admin dedi ki:

   Yasemin hanım gebelik var diyebilmek için 20 ve üzeri değerler gerekir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Son testten iki gün sonra aynı merkezde kan testini tekrarlayın.

 7. Selinn dedi ki:

  Hocam merhaba. Benim ovulasyonum 31ocağa denk geliyordu son birlikteligim 26sindaydi. O tarih itibariyle araliksiz kasik agrisi cekiyorum. Regl zannedip surekli kontrol ediyorum fakat degil. 14u adet gunum ama bu agrilar ve 8-10gundur eden gogus hassasiyetim var. Tarihlerime baktigimizda ihtimal varmidir acaba.

  1. admin admin dedi ki:

   Selin hanım 15 Şubat’a kadar bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 8. Hümeyra dedi ki:

  Iyi günler hocam bnm adetim iki gün gecikti idrar testi negatif 3.gun aşırı bi ağrı başladı ve parçalar geliyor kanla beraber acaba düşük mu yaptım yoksa adet kanaması mı

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırarak öğrenebilirsiniz.

 9. Emel dedi ki:

  Ben 5 aylık evliyim adetim 6 gün gecikti kan testi yaptım negatif çıktı aradan ne kadar zaman geçince tekralamaliyim testi

  1. admin admin dedi ki:

   Emel hanım adet gecikmesinden 6 gün sonra yapılan kanda beta HCG testi kesin sonuç verir.

 10. UZ.ÖZGE dedi ki:

  MERHABALAR,5 YILLIK EVLIYIM 2AY ONCESINDE DOKTORUMA GIDIP ÇOCUK DUSUNDUGUMU SOYLEDIM.2CM LIK KİST OLDUGUNU KORKULCAK BISEY OLMADIGI COK NORMAL OLDUGUNU SOYLEDI.FOLIK ASIT KULLANMAMI SOYLEDİ.2 AYS ONRA ILK BEBEK PROJEM ICIN 4 GUN ONCE ESIMLE BERABER OLDUK.3 GUN ÜST ÜSTE BEBEKK YAPMAK İÇİN BAŞLADIK..4GUNDUR EŞİMLE BERABER OLMUYORUM 2 GÜNDÜR KASIKLARIMDA COK CİDDİ BİR AĞRI VAR..NORMALMİDİR?2 GUNDUR COK SIK İDRARA ÇIKIYORUM.14.SUBATIN HAFTASINDA REGL OLMAM GEREK AMA DAYANAMIYORUM HAMILEMIYIM DEGILMIYIM BILMIYORUM..AĞRILARIMIN SEBEBİ NEDİR?BENDE GÜZELLİK UZMANIYIM SÜREKLİ LAZER ODALARINA GİRİYORUM İŞLEMLERE EĞER GEBELIK DURUMUM OLURSA İŞLEMLERE GİRMEYECEĞİM ÇUNKİ ŞİMDİDEN COK TESEKKUR EDER. İVEDİLİKLE CVP BEKLERIM SAYILAR

  1. admin admin dedi ki:

   *Özge hanım gebelik testlerinden doğru sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Erken yapılan testler sağlıklı sonuç vermez.Gereksiz yere strese girmenize neden olur.Streste oluşacak gebeliği olumsuz etkileyebilir.
   *İdrar yolu enfeksiyonu yönünden de değerlendirme gerekebilir.

 11. Asu dedi ki:

  Günaydın hocam 6 aydır evliyim ve eşim şimdiye kadar korunuyor du ama 14 Ocak 2017 itibaren artık korunmuyor ve çocuk istiyoruz son 2 gündür karın ağrısı başladı bende ama adetime daha var sizce Hamile miyim? Cvp yazarsanız sevinirim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar adet tarihinizi bekleyin adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 12. Ece dedi ki:

  Hocam benim bebeğin 1804 ama muayenede görülmedi neden

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason muayenesinde ölçülen son adet tarihidir.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıyı kullanarak muhtemel doğum tarihinizi öğrenebilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 13. Aylin dedi ki:

  Hocam hamileligim cok yeni doktorum decavit pronotal ve progestan ilaç verdi.bunlara ek folik asit almalimiyim.

  1. admin admin dedi ki:

   Decavit içeriğinde folik asit bulunmaktadır.Ayrıyeten farklı bir ilaç kullanmanıza gerek yok.

 14. Binnur avci dedi ki:

  Ben 1.5 aylık hamileyim iliskiye ne zamn girmem gerekiyor herhangi bi zarari olurmu

  1. admin admin dedi ki:

   Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe hamilelikte birlikteliğin zararı yoktur.Tedbir amaçlı olarak bebeğin kalp atımları ultrasonda izlenene kadar(gebeliğin 6. haftası) birliktelikten uzak durulabilir.

 15. Gülay dedi ki:

  04 Ocak 2017, 23:18
  Son adet tarihim 4 Kasım 2016.Gebeligi öğrendiğim tarih 13.12.2016 ve hCG 2649.9. Sonraki gittigim tarih 19.12.2016 ve hCG değerim 9785.Doktorum bu tarihten 10 gün sonra gel kalp atışı varmı bakalım dedi.Gittim ama kalp atışı yok.hCG sonucum 33301.7 çıktı ve ultrason ölçümü 1.30cm çıktı.Kese ilk oluştuğunda 8.4 tu .Doktorum kalp atışını 1 hafta sonra tekrar bakalim dedi.Benim durumuma ne dersiniz sağlıksız bir gebelikmi bu.Son adet tarihime göre 8 hafta 5 günlük gebe oluyorum ama kan ve ultrason farklı çıkıyor.Cevap verirseniz sevinirim hocam…

  1. admin admin dedi ki:

   *Son adet tarihiniz doğruysa kalp atımları izlenmesi gerekirdi.
   *Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir. Gebeliğin 6. haftasından sonra rahim içinde kese var kalp atımı yok ise boş gebelikten bahsedilebilir.Bazen Her şey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.

  2. Elif Sare dedi ki:

   Gülay hanım son durumunuzu merak ettim acaba bebeğinizin kalp atışını duydunuz mu

 16. Hilal dedi ki:

  Adetimin üzzerinden10gün geçti evde test yaptım pozitif çıktı ama miğdem bulanıyor ve karnımda ağrı var ne yapmam gerekiyo

  1. admin admin dedi ki:

   Hamileliği planlamak ve ilk doktor kontrolü için ilk fırsatta kadın doğum uzmanına başvurun.

 17. tuģba dedi ki:

  Hocam bu ay catlatma ignesi vuruldum dün adet olmam gerekiyodu olmadim kasiklarimda agri ve belimde ağri var idrar testi yaptim negatif cikti acaba kan testi yapsam cikarmi

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik testi yumurta çatlatma iğnesinden 14 gün sonra yapılmalı.2-3 gün daha bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.

 18. cok acill dedi ki:

  Kasim25 te regldim..cunuk test yaptim pozitif cikti..dun dr gittim kanda test yapmadi direk ultrasyonda baktim 4 haftalik hamilesin dedi..kese goruktu 3 hafta sonra gel kalp atisini dinleyelim dedi..suan kasik ve bel agrilarim var normalmi..kan testi yapmadi vi sorun olurmu?

  1. admin admin dedi ki:

   Doktorunuz hamileliği ultrasonda tespit etmiş.Gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi ağrılar görülebilir.Doktor kontrolünüzde doktorunuza bilgi verin.

 19. Soru dedi ki:

  Hocam mrb 2 haftalık hamileyim b-hcg testi yaptırdım degerim 523 küsür cıktı sizce haftsına göre degerim normalmi

  1. admin admin dedi ki:

   2 haftalık hamilelik olmaz.Gebelik haftası son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplanır.

 20. Meryem dedi ki:

  Hocam adetim geceli 8 gün oldu . B-hcg cumartesi 32 çıktı pazartesi Dr a gösterdim deger dusuk olmayabilirsin dedi tekrar test yapıldı 60 kusur cikmis . Acaba hamile miyim

  1. admin admin dedi ki:

   *Kan değerinize göre hamilesiniz.Hayırlı olsun.Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.
   *Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG testi 48 saatte iki kat artış gösterir.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 21. Meryem dedi ki:

  Slm hocam hamilelik testi yaptım pozitif çıktı
  Ama karın agrım cok bu karın agrıları hamikelikte normalmi acaba soruma hemen cevap verirseniz cok sevinirim

  1. admin admin dedi ki:

   Gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi ağrılar görülebilir.İlk doktor kontrolü ve hamileliği planlamak için kadın doğum uzmanına başvurun.Şikayetlerinizi doktorunuza söyleyin.

 22. HATİCE dedi ki:

  HOCAM EŞİM KAN SONUCUNA GÖRE HAMİLE AMA DÜŞÜK BELİRTİLERİYLE GEBELİK BELİRTİLERİ DE AYNI GİBİ …. DÜŞÜKTEN KORKUYORUZ.. AKINTI VAR AMA ŞEFFAF BEL AGRISI VE KASIKLARDA AGRI VAR … BU KONUDA DESTEĞİNİZE İHTİYACIMIZ VAR.. EŞEKKÜR EDERİM…

  1. admin admin dedi ki:

   Adet gecikmesi varsa kanda bet HCG testi yaptırın.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 23. AYŞENUR dedi ki:

  Merhaba hocam ; adetim geçen ay 3.de oldu bu bir hafta sonra damla damla kan geldi 3 gün bu sürdü . Bu ayda 6 gün gecikti 2 . Gün test yaptım ama negatif çıktı karın ağrım var ama tekrar test yapmaktan korkuyorum olumsuz olur diye

 24. Hasret dedi ki:

  Hocam iyi günler bugün adet günümdü halen olmadım acaba ne kadar süre sonra hangi testleri yaptırsam sonuç alabilirim?

  1. admin admin dedi ki:

   Adet gecikmesinden sonra yapılan kanda beta HCG testi kesin sonuç verir.İsterseniz 2-3 gün daha bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 25. Oznur dedi ki:

  Merhaba hocam. Adetim uzerinden onbir gun gecti test yaptim sonra da doktora gittim hamileymisim. Daha kesecik halindeymis. Beta hcg 12873.5 cikti. On gun sonra kontrolum var. Iki ay sonra normal gebelik mi yoksa dis ggebelik mi diye bakilacakmis. Benim kafam karisti. Beta hcg sonucu normal mi? Yani bebegime birsey olur diye korkuyorum. Beta hcg sonucu normalde kac olur?

  1. admin admin dedi ki:

   *Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG testi 48 saatte iki kat artış gösterir.
   *Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.
   *Dış gebelik şüphesi varsa iki ay beklemeden yakın takip altında olmalısınız.

  2. Oznur dedi ki:

   Ultrasonda da bakildi hocam daha kesecik halinde dedi doktor. Sonra kan testi istedi emin olmak icin. Kandada hamile oldugum cikti. Ben bu beta hcg olayina kafam takildi. Bi sonucum normal mi degil mi? Iki ay sonra kalp atisini di leriz dedi doktor. Ama yinede normal mi degil mi diye bakmamiz lazim dedi. Bunu herkese yapiyolar mi yoksa beta sonucu yuksek mi veya dusuk mu ona gore mibunu soyluyolar

   1. admin admin dedi ki:

    Sağlıklı bir gebelikte kan testi 48 saatte iki kat artış gösterir.Kalp atımlarının duyulması için 2 hafta beklemenize gerek yok. Ultrasonografi ile kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.1 hafta sonra ultrason kontrolünde kalp atımlarınızın izlenmesi gerekir.

 26. Sevda dedi ki:

  Merhaba hocam 1 kasım son adet tarihi 30 kasımda beta 116 çıktı gebesin dediler acil doktoru . Sorum şu bebek kaç haftalık ve ultrasonda gözükür mu kese oluşumu ve kalp atısa ne zama gorunur

  1. admin admin dedi ki:

   Hayırlı olsun.Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.
   *Son adet tarihinize göre 4 hafta ve 5 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 8 Ağustos 2017 Salı.
   *Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 27. Ecem dedi ki:

  Doktor bey merhaba,normalde 28 günde bir regl oluyorum.kasım 16 sında regl oldum bitti kasım 26sında tekrar kanama oldu 2 gün sürdü bitti kasım 28inde kanda beta hcg yaptırdım 3,08 çıktı sol kasıkta ağrım var ve alttan batma tarzı ağrılar oluyor.Hamile olma sansım olabilir mi?

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik testlerinden doğru sonuç elde edebilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Erken yapılan testler sağlıklı sonuç vermez.Hamilelik var diyebilmemiz için 20 ve üzeri değerler gerekir.16 Aralık’a kadar bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.Sürekli adetleriniz düzensiz ise bu konuda kadın doğum uzmanına başvurun.

 28. ruken dedi ki:

  Merhaba doktor bey bnm 5 gun reglim gecikti 2 gun once test yaptm silik cizgi cikti. Bu sabah tekrar yaptm cizgi biraz daha belirgindi. Bel ve kasik agrim var ara sira ne tavsiyede bulunursunuz?

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırarak kesin sonucu öğrenebilirsiniz.

 29. Merve dedi ki:

  Hocam ekim ayının 20 sinde reflü oldum 10 gün sürdü ve benim adetim ( 33-35) arası oluyor. Şimdi Adet döneminde hiç olmayan Göğsüm dolgunlaştı ve kahve rengli alan büyüdü mavi damarlar çıktı sizce hamilemiyim test alıp bakayım mı

  1. admin admin dedi ki:

   KAnda gebelik testi yaptırarak kesin sonucu öğrenebilirsiniz.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 30. Yardim edin dedi ki:

  Meraba dun esimle iliskiye girdim ama hamile oldugumdan emin degilim. Yani ikimizde tam olarak hatirlamiyoruz . Ama karnimin sol tarafinda bi yanma hissi bacak koklerimde cok kotu bi agri var daha once bacagmda sorun vardi ama onla bir alakasi varmi bilemiyorum. Ama mide bulantisi aserme gibi seyler yok

  1. admin admin dedi ki:

   Bu kadar çabuk hamilelik belli olmaz.Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 31. Sema dedi ki:

  Hocam gec dollenme sanırım pekı sıze kac haftalık hamıleyım 27 Ekim adet gunumdu ayın 12nde 16 cm di sizce kac haftalık hamıleyım

  1. admin admin dedi ki:

   Son adet tarihinize göre 4 hafta ve 3 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 3 Ağustos 2017 Perşembe.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 32. Sema dedi ki:

  Hocam merhaba 27 Ekim son adet gunumdu ayın 8 doktora gıtdım yumurta 14 cm sonra 12 sinde gıttı 16 sandım olmuş ve ayın 22 test yaptım sonucu sılık cızgı cıktı henüz adet olmadım hcg beta testı 88.3 cıktı suan tekrar İdrar testu yaptım sonucu normal pozıtıp cıktı dun hafif kahverengı akıntı az basın geldı sizce hamıleyım ve doktor ayın 25 gıttıödeme kese gorunmedı ne olabilir yardımcı olun lutfen

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Kan testinde hamilelik çıktıktan sonra idrar testinde tekrar tekrar test yapmanıza gerek yok.
   *Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış göstermelidir.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 33. Selin dedi ki:

  Merhaba 22 kasımda adet olmam gerekti günüm gecti ama 2 haftadır cok sık idrara cıkma ihtiyacı duyuyorum iştahım cok acıldı adet belirtilerim yok ama huzursuzum ayrıca sureklı yorgun hissediyorum kendimi …ayın 21 idrar testi yaptım negatif cıktı yinede hamile olma ihtimalim Var mı? Teşekkür ederim.

  1. admin admin dedi ki:

   2-3 gün daha bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 34. Fatma dedi ki:

  Hocam merhaba 22 kasımda adet olmam gerekiyor fakat normalde adet donemimden 2 yada 3 gün önce görülmesi gereken belirtilerd 10 gündür vard goguslerdes aşırı ağrı kasikta ve bedl bölgesinde hafif bi ağrı var hamile olma ihtimalim var mı

  1. admin admin dedi ki:

   Olabilir fakat henüz test yapmak için erken.23 Kasım’a kadar bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 35. asli dedi ki:

  merhaba hocam , benim adet günüm 2 gün geviyo evde test aldim yaptim amaa sonuc negativ cikti ve hala adet olmadim , sizde adet gününden kac gün sonra yapilmali bu test ?

  1. admin admin dedi ki:

   3-4 gün daha bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 36. Kubra dedi ki:

  Hocam mrhba benm adetm normalde ayn ucunde olmam lazmdi olmadim 16 gn gecti evde test yaptm bisy cikmdi ve bugn doktra gittim ultrsynla bakti bisy gormedi kan aldlr .hamile olablrmym ? Mide bulntm be basdonmem halsizlk cok var.

  1. admin admin dedi ki:

   Adet gecikmesinden 16 gün sonra ultrason kontrolünde belli olurdu.Adet gecikmesinden sonra yapılan kanda beta HCG değeri kesin sonuç verir.

 37. Eylül dedi ki:

  HocamHamile olan bir insan normal adet olabilir mi?

  1. admin admin dedi ki:

   Hamilelik döneminde adet görülmez.

 38. Can dedi ki:

  Eşimin adet başlangıcı 5 Ekim 2016 biz 12-15-18-19-24-25 ekim lerde ilişkiye girdim. 3 Kasım oldu eşim adet görmedi acaba hamilemi

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Adet gecikmesi varsa kanda beta HCG testi yaptırın.

 39. damla dedi ki:

  hocam merhalar,

  eşimle yumurtalama günümde ve öncesinde sonrasında olmak üzere düzenli bir ilişki yaşadık, regl günüm 10-13 arası gözüküyor. şuanda kasıklarımda ağrılar yaşıyorum bir kaç gün oldu daha normal olan pantolon karnımın şişliğinden beni zorluyor neden böyle oluyor hamile olabilirmiyim?

  1. admin admin dedi ki:

   Adet tarihinizi bekleyin adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 40. selnur dedi ki:

  Mrhb hocam ben her ayin 4 ila 6 si arasinda adet goruyorum esimlede 20 gun icersnde fazla calisma yaptik dun kahverenhi bi kan geldi hastamiyim diye dusundum benim adrt kanamam cok olur asiri sancili olur bu kan kahverengimsi ve hastalgma gire faha az geliyo cokmerak ettim acaba hamile olabilirmiyim?

  1. admin admin dedi ki:

   Adet tarihiniz henüz gelmemiş.Adet tarihinizi bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç elde etmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekiyor.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 41. selnur dedi ki:

  Merhaba hocam ben her ayin 4 ila 6 arasinda degisiyo regil donemim hasta olmama daha var ama dun kasiklarm agrimaya basladi cokaz bi krın agrısı aldiris etmedm bugun koyu kahverengi bi kan geldi hasta mi oldm yada hamilemiyim bilemedim.

  1. admin admin dedi ki:

   Adet tarihinizi bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.

 42. Kader dedi ki:

  Mrb hocam adet günüm 5 6 gün gecikti test yaptım pozitif çıktı daha sonra kadın dogum uzmanına gittim kan ve idrar testi yaptı hamile çıktım ama bebek ultrasonda görülmedi neden acaba? Tesekkurler

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 43. Kader dedi ki:

  Mrb hocam yaklaşık 2 hafta önce adetim 5 6 gün gecikti evde test yaptım pozitif çıktı emin olmak için kan testi yaptırdım hamile cıktım daha sonra bi kadın dogum doktoruna gittim doktor ultrasonda bebegi göremedi bebek ultrasonda görünmedi doktor kan ve idrar testi yaptı sonuclara görede hamile cıktım bebek neden görünmüyor?

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 44. Hazal dedi ki:

  Mrhb hocam benim yaklaşık 2 hafta önce adetim 5- 6 gün gecikti test yaptım evde pozitif çıktı sonra doktora gittim hamile çıktım. Aradan bi kaç gün geçtikden sonra tekrar doktora gittim bebegin ne kadarlık oldugunu ögrenmek için doktor ultrasonda bebegi göremedi sonra tekrar kan testi ve idrar testi yaptı ve yine hamilelik çıktı acaba bebek varmı ?

  1. admin admin dedi ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 45. havin dedi ki:

  hocam iyi aksamlar ben 9 aydir dogum kontrol hapi kullandim birakali 3 bucuk ay oldu bu ayin 10 adet oldum ve sonra yumurtlama gunlerinde beraber olduk sizce hamile kalabilir miyim veya ne zaman hamile kalabilirim

  1. admin admin dedi ki:

   Adet tarihinizi bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç elde etmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekiyor.Sağlıklı insanlarda da korunmayı bırakınca hemen hamile kalmak mümkün olmayabilir.Yumurtlama döneminizi takip ederek bu dönemde iki günde bir birliktelik hamilelik ihtimalini artıracaktır.
   NE KADAR SÜREDE HAMİLE KALABİLİRİM
   Bu konuda yapılan istatistikler gösterir ki;çocuk yapmak isteyen çiftlerin ilk ayda bunu başarmaları ihtimali sadece %20’dir.
   Çocuk isteyen çiftlerin başarılı olma ve hamile kalma ihtimalleri ilk 2 ayda %36’e çıkarken,
   İlk dört ayda bu oran %59’a çıkarken ,
   ilk 6 ayda ise bu oran %74’e kadar yükselebilmektedir. Ancak unutmamak gerekir ki böylesi durumlarda zaman aleyhe işlediğinden dolayı ilk 1 yıllık denemenin ardından olumlu sonuç alınmaz ise doktora gidilmesi gerekebilmektedir.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/ne-kadar-surede-gebe-kalabilirim.html

 46. Seda Süllü dedi ki:

  Test sonucum 259 çıktı hiç folik asit vitamin falan da almadım almam gerekiyor mu hamile miyim’

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Folik asit kullanmaya başlayın.

 47. Hatice dedi ki:

  Mrb hocam en son 24 eylulde regl oldum 20 ekimde test yaptim 0.835 cikti hamile olmasigimi dusundum ve 21 ekimde sihah bir akintim oldu 4 gun suren bir akinti sonrasinda kahverengiye donustu ve 24 unde test yaptim betahcg 17.16 cikti 26 sindaki test sonucu 21.51 cikti ama aksamina once sihah hemen arkasindan kirmuzi kanamm oldu kasik ve bel agrim surekli var yattigimda kadik agrim geciyor ince ince belim agriyor eger ayaga kalkarsam siddetleniyor simdi wc ye gittigimde az peceteye kahverengi leke geliyor hamilemiyim anlayamadim dr daha cok erken dedi progeston igne verdi 1 tane sonrasinda3×1 tablet kullanmami soyledi bir folik asit verdi cok endiseliyim yatiyorum sadece tuvalet icin kalkiyorum sizce ne yapmaliyim

  1. admin admin dedi ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Hafif artış–> Sağlıklı olmayan gebeliğin ( boş gebelik dış gebelik üzüm gebeliği ) işareti olabilir.

  2. Hatice dedi ki:

   Sizce saglikli bir gebelik degil mi

   1. admin admin dedi ki:

    Kan değerinize göre öyle gözüküyor.Doktorunuza danışın.

 48. Ceren asgar dedi ki:

  Esimle 9gun once birlikte olduk ve uzerime bosalmisti menisinin hepsni icime ittim acaba hamile. Kalirmiyim adetim duzenli ayrica gogus ucu kararmam bel ve kasik agrilarm var bazen basim donuyor midem yaniyor sık degl piskolojikmi acaba???

  1. admin admin dedi ki:

   Bu şekilde hamilelik şansı düşük.

 49. sude demir dedi ki:

  Hocam benim adet gunum 5 gun gecikti . test yaptim iki cizgi cikti ama birisi silik . hamilemiyim acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırarak kesin sonucu öğrenebilirsiniz.

 50. Nidal dedi ki:

  Merhaba hocam;. Benim adetim bes gün gecikti . Test yaptim bi4 cizgi kesin bir cizgi silikcikti sagliknocaginda kan testi yaptirdim.pozitif cikti ama degerim düşük çıktı 15 doktora gittim. Doktor hiç bisey göremiyorum hamile olup olmadığın konusunda bisey sooyleyemem dedi. Ulatrasonla bakti . Ve miyom gördü bir tanesi 7 cm olmuş. Dedi iki gun sonra tekrar tahlil yaptir. Hamile olup olmadığın kesinlessin ona gore yol izleriz dedi. Ama ben dün tahlil vermeye gitim geldikten sonra adet kanamasi gibi kanamam oldu dunden beri bugun öğleden sonra az oluyo kanamam. Ama kasik agrim fazlalasti dun sabaha kadar da bel agrisindan uyuyamadkm. Tahlil sonucumu p.tesi alacagim internetten arastirdim adet olsan nile gebe olabiliyormussun. Bu konuda nasil dusunecegimi sasirdim. Bana yardımcı olur musunuz. Tedirginlik var çünkü. Ne dusunecegimi sasirdim hamile olabilirmiyim yoksa noulr bir ümit içine girmemelimiyim.

  1. admin admin dedi ki:

   Test sonucunda gebelik var diyebilmek için genellikle 20’den yüksek rakamlar gerekir .0 ile 20 arasındaki rakamlar şüphelidir ve genellikle hamilelik çıkmaz, 2 gün sonra testi tekrar etmek gerekir.Adet kanması gördüyseniz hamilelik yoktur.

 51. kübra dedi ki:

  merhaba hocam ;
  adetim gecikti bende kan testi yaptırdım . beta hcg sonucum 188 hamilelik varmıdır sizce şimdiden teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 52. heyacanlk dedi ki:

  merabalar hocam benim 14 aylik ikizlerim var 4 haftalik da gebeyim persembe gunu kan tahlilim 765 di pazarteside 2565 di ikiz olma ihtimali olabilir mi simdiden tesekkurler

  1. admin admin dedi ki:

   Sadece kan değerine göre ikiz gebelik var diyemeyiz.Kesin bilgi için gebeliğin 6 ila 7 haftalarında olması gereklidir. Bu haftalarda ultrason muayenesinde kalp atışları da oluşacağından; iki bebek söz konusu ise iki kalp atışı duyulacağı için de netlik kazanır.

 53. Ebru dağ dedi ki:

  Merhabalar hocam Sat 3 eylül 29 eylul beta hcg 6.08
  3 ekim 74.57 kac haftalik gebelik değerler normal gebelikmidir

  1. admin admin dedi ki:

   Gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi ağrılar görülebilir.Gebelik haftası hesaplamasında gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi esas alınır.Kan değerlerine göre tahmini gebelik haftaları aşağıda yer almaktadır.

   3 hafta: 5 – 50
   4 hafta: 3 – 426
   5 hafta: 19 – 7,340
   6 hafta: 1,080 – 56,500
   7 – 12 haftalar: 7,650 – 288,000

   * Son adet tarihinize göre 4 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 10 Haziran 2017 Cumartesi
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 54. yeşim dedi ki:

  Sayın hocam. İki günlük adet gecikmemden sonra kan testi negatif çıktı. İki hafta önce eşimle birlikte olmuştuk hala şansım var mıdır bir ümitle yazıyorum teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Adet gecikmesinden sonra yapılan kan testinin doğruluk oranı oldukça yüksektir.

 55. hayırlısı dedi ki:

  Hocam
  Eylül 1 de adet olmuştum
  5’inde bitmişti
  10. Gün ile 17. Gün arası eşimle bebiş düşündük
  Bugün ayın 4 ü hala adet görmedim
  Dün yaptırdığım kan testi 0,100 çıktı -negatif
  Test için acele mi ettim
  Teşekkürler hocam.

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 56. Stesha dedi ki:

  26 agustos da evlendim ve o tarihten itibaren hiç korunmadık çünkü hemen çocuk sahibi olmak istiyoruz. Ama adet gördüm. Bazıları adet görsen de hamile kalmış olabilirsin diyorlar. Birkaç belirti de var gibi. Sizce ne yapmalıyım

  1. admin admin dedi ki:

   Her zamanki gibi adet gördüyseniz hamilelik ihtimali yoktur.Adetiniz her zamankinden çok az lekelenme şeklinde ise test yaptırabilirsiniz.

 57. mmmmmmmm dedi ki:

  Merhaba hocam benim adetim 9gun gecikti test yaptim tek cizgide oldu cift cizgide anlayamadim.hamilelikde yawananhalleri yasadim ama sora adet gordum.dusuk yapmis olabilirmiyim?

  1. admin admin dedi ki:

   İdrarda gebelik testlerinin doğruluk oranı Kanda gebelik testine göre çok daha düşüktür.Adet gecikmesi de olmuş olabilir. Kimyasal gebelikte olmuş olabilir.

 58. Merakicinde dedi ki:

  Hocam ben hgc testi yaptırdım pozitif cikti. Fakat benim 2 tane boş gebeliğim oldu sonradan düştü kürtaj olmadım. Bu seferde aynısını yasarmiyim boş gebelik tekrar olur mu

  1. admin admin dedi ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Kadın doğum uzmanına ilk fırsatta başvurun.Tedbir amaçlı olarak bebeğin kalp atımları duyulana kadar birliktelikten uzak durun.

 59. Bebegimannem dedi ki:

  Adetim 9 gun gecti ve bugun kahverengi leke geldi az bise ve bitti tekrar gelmedi hamilelik olabilirmi hocam

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırın.

   1. bebekask dedi ki:

    Mrb hocam ben son adetim 23 ocakta başladı 28 ocak bitti ve eşimle birlikte olduk nezaman test yapmalıyım ve şuan kasiklarim ve karnimda hafif sanci var

    1. admin admin dedi ki:

     Gebelik testlerinden sağlıklı spnuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir. 30 gün de bir adet görüyorsanız.Adet gecikmesinden 1-2 gün sonra 24 Şubat’ta kanda beta HCG testi yaptırın.Erken yapılan testler gereksiz strese girmenize neden olur.Bu da oluşabilecek hamileliği olumsuz etkileyebilir.

 60. Rumuz dedi ki:

  Hamile kalındıysa ne Zaman öğrene bilirizzz şimdiden saolun tşk ederim

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç almak için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın kesin sonuç verir.

 61. sehriban dedi ki:

  Slm test yaptım pozitif çıktı şu AN ki tahlil sonucu 13000 de idi ama kanama var bir de rahime kan var dedi ne yapmamızı öneriyorsunuz

  1. admin admin dedi ki:

   Kadın doğum uzmanına başvurun.Kanama varsa düşük tehlikesi olabilir.

 62. sule dedi ki:

  Iyi geceler. Hocam. Benm adet gunum 31 e denk geliyor ve yumurtlama donemlerimde 2 kere iliskiyr grdik ayin 12 ve 13.de. Korunmadik 4 gun oluyor bugun fakat sol kasigimdA agri oluyor ara ara acaba hamilr kalma riski olablr mi. Bu kadar erken belirti olur mu

  1. admin admin dedi ki:

   Hamilelikten bahsetmek için erken adet tarihinizi bekleyin adet gecikmesi yaşarsanız kanda gebelik testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linktrki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 63. Sultan dedi ki:

  Mrb hocam adet günüm 25daha var ama beta HCG kanıma baktirdim 20.95cikti hamile miyim acena

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 64. Aslihan dedi ki:

  Ben temmuz 15de hasta oldum bu gün 15 ağustosta daha olmadım hamile olabilirmiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırın.

 65. Tülay poyraz dedi ki:

  Beta HCG 53,5 çıktı ne kadarlık hamilelik var hocam

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan son ultrason ile tespit edilen son adet tarihinin ilk günü baz alınır.son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıyı kullanarak gebelik haftanızı öğrenebilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html
   Kan değerlerine göre tahmini gebelik haftası
   3 hafta: 5 – 50
   4 hafta: 3 – 426
   5 hafta: 19 – 7,340
   6 hafta: 1,080 – 56,500

  2. Melegimi Bekliyorum dedi ki:

   Hocam iyi geceler bi sorum olacakti ben bndan 54 gün önce kürtaj oldum ve çarşamba günü adetim az geldiği için kan testi yaptırdım sonuç ise HCG değerim 15.19 çıktı aile hekimi haftaya gel bidha kan ver bakalım sonucuna dedi dunde idrar testi alıp yaptım ikinci çizgi silik çıktı hamile miyim demekki adet olmamış im üstüne görme olmuşum bu arada eşimle korunuyoduk biz nasıl oldu anlamadik

   1. admin admin dedi ki:

    Test sonucunda gebelik var diyebilmek için genellikle 20’den yüksek rakamlar gerekir.0 ile 20 arasındaki rakamlar şüphelidir.2 gün sonra testi tekrar etmek gerekir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.