40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 11. haftası

Gebeliğin 11. haftası

        11. hafta ile birlikte hamileliğin yüzde 25’lik dilimi de tamamlanmış olur. Bu dönemle birlikte düşük yapma tehlikesi de azalmaya başlar. Bu dönemde düşük yapma olasılığı sadece yüzde 1 oranındadır. Çünkü doğal seleksiyon dediğimiz düşük olma riski sağlıksız gebelikler de ilk 10 haftada meydana geldiğinden, 11. Haftaya gelen bir bebek için sağlıklı deme şansımız oldukça yüksek.

Bebeğinizin kilosu ve boyu

        10. Hafta itibari ile artık embriyo döneminden çıkarak fetüs dönemine girmiş olan bebeğiniz, gelişimini hızla sürdürüyor. Daha bir hafta önce 5 gram ağırlığında olan bebeğiniz bu hafta neredeyse 8 grama kadar ulaştı. Bununla beraber bebeğinizin kafa ile popo arasındaki boyu da 4.4 ila 6 cm kadar oldu.

Bebeğinizde oluşan değişiklikler

        Bebeğinizin büyümesi ilerledikte, vücudunun hareketliliği de artıyor. İlerleyen haftalarda siz de bu hareketliliği hissedebilir olacaksınız. Bebeğinizin kafası hala vücudundan biraz büyüktür. Bu durum, bu haftadan sonra yavaşlayarak, normal boyutuna kavuşacak. 11. Haftada organlar da gelişimini sürdürüyor. Gözün iris tabakası şekillenmeye ve karın dışında gelişen bağırsaklar karın içine doğru çekilmeye başlıyor. Bebeğinizin yine bu hafta genital organı biraz daha belirgin hale gelmekle birlikte henüz tam olarak kız mı erkek mi ayrımını yapacak kadar detaylı değildir. Elleri yumruk haline dönüşür, diş etlerinin altındaki minik dişlerinin yerleri oluşmaya başlar. Bazı kemikleri giderek daha çok güçlenmektedir.
Bunun yanı sıra saçlar ve tırnaklar gelişmeye başlamış durumdadır.

        Bu dönemde bebeğinizle ilgili yaşanan en ilginç hadise ise bebeğinizin ruhsal dünyasıdır. Geçmiş dönemlerde ihmal edilen ve pek üzerinde durulmayan bu bulgu, günümüzde biz doktorların fazlasıyla üzerine düştüğü ve incelediği bir olgu haline gelmiştir. Öncelikle şunu belirtelim. Bebeğin 5 duyusu anne karnındayken oluşuyor, doğumda değil. Tat alma, dokunma, işitme, görme ve dokunma duyuları, rahim içerisinde oluşur. Bunlardan ilk gelişen duyular ise, tat alma ve dokunmadır. Daha bu haftadan başlayarak bebek rahim içerisine dokunarak, yaşadığı ortamı tanımaya çalışıyor.

        Gebelikte 11. hafta itibari ile bebeğin organ ve dokularının gelişimindeki en kritik süreç bitmiştir çünkü ilk 10 hafta bebek gelişiminde en kritik ve en hassas dönemdir, ilaç ve toksin maddelere karşı bebeğin en hassas olduğu dönemdir. 11. haftadan doğuma kadar olan döneme fetal dönem denir. Fetal dönemin ilk haftası ola 11. Haftada bebek ve anne rahmi arasında kan dolaşımı başlar ve plasenta (bebeğin eşi) görev yapmaya başlar. Bebeğin bazı organları yine bu haftayla birlikte işlevselleşmiştir. Bunlar, kalp, damar sistemi, beyin, sinir sistemi, iskelet sistemidir. Bebeğiniz 11. haftadan artık hızlı büyüme ve olgunlaşma sürecine girer ve doğuma hazırlanır. Artık bebeğinizi ultrasonda daha net görme şansına ulaştınız.

Gebelikte 11. Haftada Anne adayında ki değişiklikler

        Bebeğiniz fetüs dönemde olduğundan mide bulantılarınızda daha belirgin bir azalma yaşamanız muhtemel. Bu da anne de iştahın artmasını meydana getirebilir. 11. Haftada belinizde ve sırtınızda ağrılar hissedebilirsiniz. Uyku halinde bile ayak ve bacaklarda görülen kramplar sıklaşır. Hormon değerlerinin artması ve değişmesi sonucu baş ağrılarınız sıklaşabilir. Yine hormonal değişimlerden dolayı mide ekşimesi de yaşayabilirsiniz. Memelerde hassasiyet, kabızlık, sinirlilik, yorgunluk, mide ekşimesi, sabah bulantıları, duygu karmaşası yaşayabilirsiniz. Çok yakında her hafta 1 kilo almaya başlayacaksınız. Kilo aldıkça, bu alınan kiloları göğüslerinize ve kalçalarınıza aldığınızı fark edeceksiniz. Bu hafta da halsizlik hissiniz devam edecektir. Bu halsizlikler daha çok gebeliğin ortalarında atlatılan durumlardır. Rahminiz bu hafta da büyümesini sürdürüyor. O büyüdükçe hamileliğiniz de daha belirgin hal almaya başlayacak. Hamileliğinizin tam olarak belirginleşmesi 3. Ay itibari ile başlar. Siz şuan bu noktaya yaklaşma evresindesiniz. Yani bir iki hafta sonra karnınızdaki şişlik görünmeye başlayacak. Gebelik öncesinde 70 gram ağırlığında olan rahminiz, gebelik ilerledikçe büyür ve doğumda 1 kilograma kadar ağırlığı ulaşır. Rahminizin hacmi ise hamilelik öncesine oranla bin katı kadar bir artış yaşayacak. İşte siz şimdi bu büyümeyi, belki bugünlerde pek de fark etmeden yaşıyorsunuz. Ancak ilerleyen haftalarda bu durum çok net şekilde size kendisini hissettirecektir. Karnınızın büyüme şekli bebeğini kadar sizin fiziksel yapınızla da alakalı bir durum. Kendinizi sizinle aynı dönemde hamilelik yaşayan diğer kadınlarla kıyasladığınızda karnınızın daha büyük ya da küçük olmasından endişe etmeyin. Bebeğinizin gelişimi normal ise, sizin karnınızın şişlik oranının bir önemi yok. Bu haftadan itibaren bazı kadınların saçlarında ve tırnaklarında çok daha hızlı bir uzama yaşanır. Bu, hormonların yarattığı değişikliklerden bir tanesidir.

Gebelikte 11. haftada beslenme düzeni

      Bu sıralarda bulantılarınız ve kusmalarınız gittikçe azalacağından bir iştah artışı yaşamanız normaldir. Ancak, kalorili ve yağlı yiyeceklerden uzak durun. Kilo alımlarınız artık daha da hızlanacaktır. Bu yüzden dengeli beslenmenize özen gösterin. 11. Haftada sırt ve bel ağrısı şikâyetlerinizi azaltmak ve özellikle de bacak kaslarınızda yaşanması muhtemel olabilecek kramplarınızın da önüne geçmek adına potasyum yönünden zengin besinler tüketmelisiniz. Bu besinlere örnek verecek olursak, muz, kuru kayısı, kuru üzüm, avokado, incir. 11. Hafta itibari ile anne adaylarında daha rahat kilo alımı başlar. Besleyiciliği düşük,kalorisi yüksek gıdalardan tüm gebelik boyunca uzak durduğunuz sürece doğum sonrası bu kilonuzu rahatlıkla verebilirsiniz. Bazı anne adaylarının bedenlerinin daha fazla su tutma eğiliminde olduğunu unutmayın. Hamileliğiniz süresince öğün atlamamaya, kendisini çok aç bırakmamaya ve öğünleriniz de çok fazla aşırı yemek yiyerek kendinizi şişirmemeye de özen gösteriniz. İki kişilik beslenme de kalsiyum ihtiyacı da artar. Bu ihtiyacı karşılayan besinlere de öğünlerinizde yer vermelisiniz. Bunlar ise, günlük olarak pastörize edilmiş süt. Özellikle de şişe süt tercih edilmeli. Ve akşamları yatmadan içilecek olan bir bardak süt, hem yorgunluğunuza iyi gelecektir, hem de diş ve kemiklerinizi kuvvetlendirecektir. Bunun yanı sıra, peynir çeşitleri, sardalye çeşitleri ve taze badem de kalsiyum açısından oldukça zengin besinler arasında yer alırlar.

İkili tarama testi

        Bebeğiniz büyüdükçe ve hamileliğiniz ilerledikçe biz doktorlar, bebeğinizin ve sizin sağlık durumuna daha iyi bir gözle bakabilmek için belli haftalarda belli testlerin yapılmasını isteriz. Bunlardan biri de 11-14 haftalık gebeliklerde Down Sendromu taramasıdır. Bu test bir tarama testidir. Temelde ultrason altında bebeğin ense kalınlığı (cilt altı dokusunda toplanan sıvı kalınlığı) ölçümüne ve eşlik eden anne kanında gebeliğe özgü plasenta ile ilgili protein A ve serbest beta-HCG ölçümüne dayanan bir risk hesaplaması yatar. Bunun yanında bebeğinizin anatomik olarak kontrolü yapılır.Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Gebelikte egzersizin önemi

        Anne adayının bu hafta sırt ve bel ağrıları şikâyetleri yoğun olacağından, şimdiden ufak ve kendinizi zorlamayacak bazı basit egzersizlerle, bedeninizi gevşetebilirsiniz. Ayrıca anne adayı bu durumda daha sakin ve enerjik olur. Kendini daha iyi hisseder. Düzenli olarak yürüyüş yapmak ve yüzmek gerekir. Bu egzersizler sayesinde vücudunuz esneklik ve rahatlık kazanacaktır. Unutmayınız ki hamileliğiniz ilerledikçe alacağınız kilolar ve ağırlaşan vücut, sizi hayli zorlayacaktır. Erken dönemden başlanarak yapılan spor, hem bedeninizde aldığınız kiloların yağa dönüşmesini azaltacak hem de kolay doğum yapmanızda etkisi olacaktır.

Gebelikte seyahat etmek

Gebelikte seyahat eğer risk altında değilseniz ve gebeliğinizle alakalı her hangi bir sorununuz yok ise doktorunuza danışmanız şartı ile seyahat etmenizde hiçbir sakıncası yoktur. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Baba adayına tavsiyeler

Eşinizin değişen ölçüleri onu üzmekte! Unutmayın eşiniz sizin bebeğinize vücut ölçülerini feda ediyor. Böyle düşünürseniz ona daha çok değer vereceksiniz. Moralini yüksek tutun ve hamileliğin ona çok yakıştığını daima söyleyin. Bu onun psikolojisine çok iyi gelecektir.

HAMİLELİĞİN 11. HAFTASINDA MEYDANA GELENLER. VİDEO

 

Bu Haber 845.652 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

YORUM YAZ
 1. ARZU dedi ki:

  Hocam 10 haftalık hamileyim midem çok bulanıyor ama kusamıyorum.Canim bise yemek istemiyor.Kendimi zorluyorum yemek için bebeğime zararı olurmu bu durumun birde hamile olmadan önce 3 cm miyom vardı bende.

  1. admin admin dedi ki:

   Aylık kontrollerinizi düzenli yaptırın. Gebeliğin başında bulantı nedeniyle yetersiz beslenmek sık rastlanan bir durumdur. Elinizden geldiğince kendinizi bunaltmadan düzenli beslenmeye gayret edin. Birinci trimester i tamamladığınız zaman yüksek ihtimalle bulantınız azalacak ve sağlıklı besleneceksiniz. Aşırı bulantı ve kusma sıvı kaybına neden oluyorsa mutlaka tıbbi kontrolden geçin.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 2. semanur dedi ki:

  Merhabalar,
  ben 11 haftalık hamileyim ama folik asit kullanmıyorum ve doktorum da gerek yok dedi. Fakat acaba kullanmalı mıyım? Kan tahliline göre gerek var veya yok denebiliyor mu? Yoksa herhalukarda kullansam mı bilemiyorum..

 3. özlem dedi ki:

  11 haftalık Hamileyim henüz doktora gitmedim. Bu bir sorun teşkil eder mi

  1. admin admin dedi ki:

   Hamileliğin sağlıklı ilerleyip ilerlemediğini öğrenmek için ilk fırsatta kadın doğum uzmanına başvurmalısınız.Sağlık alanında geldiğimiz bu noktada doktora başvurmamanız kabul edilebilir değil.

 4. Büşra dedi ki:

  Merhaba ben 12 haftalık hamileyim ama doktor 1hafta geriden geliyor bebek dedi canım sıkılıyor öneriniz nedir lütfen yardımcı olur musunuz

  1. admin admin dedi ki:

   *Canınızı sıkmanıza gerek yok.Büşra hanım 3 haftaya kadar farklılıklar normal karşılanır.Aşırı tatlı, yağlı ağır gıdalar sadece anne adayında gereksiz kilo alımına neden olur. Bebeğin gelişimine katkı sağlamaz.
   *Bebeğinizin sağlığı için elinizden geldiğince sağlıklı beslenmeye bol protein içeren et,süt,yoğurt,yumurta,balık,tavuk,tarzı gıdalar tüketiniz.Aşağıdaki linkteki örnek beslenme listesinden faydalanabilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-icin-ornek-beslenme-listesi.html
   *Doktor kontrollerinizi ihmal etmeyin.

 5. oznur dedi ki:

  11+1 haftalik hamileyim. asiri kiloluyum tam 100 kilo nasi bir diyet uygulayabilirim ? bu benim ikinci hamileligim..

 6. Nurdanpoyraz dedi ki:

  Ben 11haftalık hamileyim bebeğimin cinsiyeti ne zaman belli olur acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür.

 7. ayşeen dedi ki:

  Sayın doktor bey 10+6 günlük hamileyim aşırı miyde ekşimesi var sürrkli yemek istiyorum ama kusacakmış hisdi oluyor aşırı yorgunluk halsizlik var dramamine kullanıyorum bana tafsiyeniz nedir özellikle ağzımdaki acılık ve miyde ekşimesi için

  1. admin admin dedi ki:

   Beslenmenizde dikkatli olmalısınız.Hamilelik döneminde reflü şikayetleri artabilir.Anne adayının öncelikle reflüye sebep olabilecek bazı yiyeceklerden uzak durması gerekir. Bu yiyecekler arasında çikolata, çay, kahve, baharatlı besinler, yağlı yiyecekler, naneli gıdalar ve domates sayılabilir. Ayrıca doktorun önerisiyle antiasit ilaçlar kullanılabilir. Anne adayları yemeklerini az ve sık öğünler halinde düzenlerlerse bu şikâyetleri daha az yaşarlar. Uzun süre aç kalarak, ağır yemekler yemek şikâyetlerin artmasına neden olur. Bunların dışında karın bölgesini sıkan giysilerden ve fazla kilodan uzak durulmalıdır. Geceleri yüksek yastık kullanılmalıdır.
   *Bir seferde çok yemek yerine azar azar öğünleri artırın.Yemekleri iyice çiğneyerek tüketin.

  2. ceylan dedi ki:

   hocam benim 11 nci haftamdayım ama rahimdemden su geliyor ne yapabilirim?

   1. admin admin dedi ki:

    Değerlendirme için kadın doğum uzmanına başvurun.

 8. ayşenurrrrrrrrrr dedi ki:

  hocam merhabalar neredeyse 3 seferdir mesaj yazıyorum ama yazdıgım mesajlar siliniyor. bakmıyor musunuz acaba yoksa sistem mi atıyor anlayamadım. son yazışım. birşey danışacaktım 11 hafta 4 günlük hamileyim. bacaklarımda 1 haftadan fazladır kaşıntı var geceleri uyuyamıyorum haftaya 2 li test için hastaneye gidecegim acaba bir sorun teşkil eder mi bu kaşıntı? bir de düşük tehlikem vardı uçak yolculugu yapacagım bir sıkıntı olur mu

 9. Melike dedi ki:

  Merhaba 11 haftalik hamileyim. Ultrasona bakan doktor bebegimin cok kipir kipir hareketli oldugunu soyledi. Bu sakincali bi durum mu acaba yoksa aksine iyi bir sey mi ? Hamileligim siddetli geciyor surekli kusmalarim var. Bundan dolayi olabilir mi

  1. admin admin dedi ki:

   Bebeğin hareketli olması istenen bir durumdur.Hamileliğin ilk 12 haftasında bulantı ve kusma görülebilir..Gebeliğin ilk üç ayında bulantı nedeniyle anne adayının su tüketimi bile zor olabiliyor .Bu nedenle sık sık azar azar beslenilmeli.Çok su içmek için kendini zorlamamalıdırlar. Hafif gıdalar etimek , peksimet , galeta , çubuk kraker tarzında atıştırmalar yapabilirler.Kokusuz , yağsız gıdalar olabilir.

 10. zehra dedi ki:

  doktor bey bn 11 haftalik hamileyim aksamlari midemde cok yanma oluyo acaba neden ve nasil bi önlem alabilirim

 11. Bahar dedi ki:

  Benim kan testim de 2 gün önce 118 di iki gün sonra229 çıktı bu yeterli deilmi

  1. admin admin dedi ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG 48 saatte iki kat artış gösterir.Son testten iki gün sonra kanda beta HCG testini aynı merkezde tekrarlayın.

 12. Nara dedi ki:

  Bana bebeyin 20 haftalugnda gelib tedavi gormemi dediler cunki evvel tedavi aldgma gore wimdilerde tedavi almam gerekmiyormuw benim istedym saglikli bi cocuq hastalgn cocuga gecme riski ne kadar tedaviden sonra?

 13. Nara dedi ki:

  Salam ben frengi hastasiyim ve 10 haftalik hamileliyim amma bir yil once frengiden tedavi aldm her 3 aydanda bir kanimnan test yaptryordmki azalmiwmi azalmamiwmi amma yenede pozitv cikiyor doktor dedi 1 yil da beklmen gerekir amma wimdi hamileym cocugmu saglikli dunyaya getire bilirimi

 14. Eda dedi ki:

  Merhaba,
  11 haftalık gebeyim. Onceki aksam bir kez tırnak ucu kadar açık kahverengi leke oldu. Sol kasigimda çekme ve aşırı hassiyet var. Yatatken sol tarafima yatamiyorum. Otururken ve hareket ederken hassasiyet hissediyorum. Sanki bebeğim sol tarafında gibi. Psikolojik bir şey midir, doktora gitmeli miyim? Teşekkürler.

 15. Gulcin dedi ki:

  11 haftalık gebeliğin.çok dış ağrıların var 1 tane disim apseli kullanabileceğimiz antibiyotik varmı.dayanamiyorum

  1. admin admin dedi ki:

   İlaç tavsiyesi yapmıyoruz.Doktora başvurun.Gebeliğin 13. haftasından sonra zorunlu şartlarda kadın doğum uzmanının görüşü alınarak diş tedavisi yapılabilir.

 16. Feride dedi ki:

  11 haftalık hamileyim ve 2 hafta önce ikizlerden birinin kalbi durdu diğeri yaşıyo doktor şekli şemalinin iyi olduğunu söyledi ama hep endişeleniyorum karnımda bişey olacakmış gibi geliyo öyle bişey olursa bu anlaşılırmı

 17. HiraNur dedi ki:

  Doktor bey merhaba size bir sorum olacakti dünde yazdim ama kabul edilmemiş yardiminizi bekliyorum 11+2 gunluk internette hesaplamama gore hamileyim belimden kalçama dogru ağri hissediyorum bu normal mi? kusarken zorlanıyorum bu bebeğe zarar verir mi daha dogrusu düşermi kan sulandırıcı igne kullaniyorum bu arada bu gebeligimden oncede 1 bos g ebelik 2. Karnım da öldü bunu da belirtmek istedim Cevabinizi bekliyorum

 18. HiraNur dedi ki:

  Doktor bey merhaba size bir sorum olacaktı internetten hesaplamamda 11+1 gunluk hamileyim ve belimden kalçama dogru ağri var bazen karnima ağri giriyo kasigimla beraber birde çok aşırı üşüme var bacagima kramp giriyo bu arada kan sulandirici igne de kullanıyorum normal midir sizce birde kusarken çok zorlanıyorum bebek dusermi? ?

 19. Umut dedi ki:

  Selamlr 10+2 günlük hamileyim idrar testimde protein + çıktı ne yapmam gerekli bebeğe zararı olurmu tedavi şekli nedir ayrıca lupus hastasiyim organ tutulumum yok bebeğin boyu 3cm normal mi

 20. umut dedi ki:

  Selamlr 10+2 günlük hamileyim idrar testimde protein + çıktı ne yapmam gerekli bebeğe zararı olurmu tedavi şekli nedir ayrıca lupus hastasiyim organ tutulumum yok

 21. sevda dedi ki:

  Hocam bi sorum olacaktı ben 11haftalik tup bebek gebesiyim karaciğerim de 10 cm lik adenom var bana yada çocuğa bi zararı olurmu cevap verirseniz çok memnun olurum

 22. Aysel dedi ki:

  Selam ben 11hafta 3gunluk hamileyim ve kanamam oldu doctora gitdim mudahile etdi ilac verdi. Simdi ilaclarimi kulandim halde kahve rengi ve ve koyu reng kanamalrim oluyor sizce ne yapmaliyim lutfen yardim edin

 23. nesli dedi ki:

  merhaba ben su an 11 haftalık gebeyım gecen gun ayagıma demır surtundu ve bıraz kanama oldu bende hemen doktoruma tetanoz asısı yaptırmak ıstoyrum dedım oda saglık ocagına gıt normalde 3 ay bıtımınde cagırıyorlar ama belki senı one alabılırler dedı bende gıttım yaptırdım (doktordan yazı ıstedıler beraberımde götürdüm)sizce bu kadar erken yaptırmış olmamamın bebeğime bır sakıncası olurmu zarar verir mi?(tetanoz asısı canlı mıkroorganızmla ıcermedıgınden bı zararı olmaz dıye okumustum)

 24. Aysuuu dedi ki:

  11+2 haftalik gebeyim. Ilk hamileligimde dikkatsizligim yuzunden seker cikti ve insulin kullandim. Bu hamileligimdede seker cikma orani yuksek mi dikkat etsem bile seker cikar mi

 25. yasemin dedi ki:

  Ben bebeğimi iki hafta önce kaybettim Rabbim dusmanima vermesin hem ruhsal hem fiziksel içim parçalanıyor şimdi bile öyle hissediyorum kabullenemiyorum gittiğini hala böyle şeyler okuyup kendime eziyet ediyorum Rabbim kimseye vermesin😢

  1. Meral dedi ki:

   Ben 10 haftalık hamileyim 2 gecedir saat 3 gibi uyanıyorum ve sabaha kadar uyuyamiyorum sıkıntı basıyor kapalı odada duramiyorum gece olsun istemiyorum

  2. fatma dedi ki:

   Selam yasemin kardesim öncelikle gecmis olsun
   Allahim birdaha ayni aciyi yasatmasin.
   emin ol seni cok cok iyi anliyorum cünkü ben iki kez ayni seyi yasadim gecen sene ekim ayinda kaybettim 2 bebegimi
   Ve hala icimde acisini yasiyorum cok zor bisi.
   Allahim herseyin hayirlisini versin.
   Insallah en kisa zamanda Allahim kucagimiza bebeklerimizi almayi nasip etsin

  3. Narin dedi ki:

   Merhaba Yasemin hanım sizi anlıyorum Mart ayında bnde 5 aylık ikiz bebeklerimi kaybettim normal dogum oldu inanın cok zordu ve karşımda oldu. herkesin bebegi yanında canlı bnmkilerde ölü idi çok zor. anlıyorum şimdi yine 3 aylık hamileyim Rabbim seninde yüzünü güldürsün inşallh Rabbim verdi Rabbim aldı öbür tarafta beraberiz inşallh

 26. perı dedi ki:

  Merhaba ben 11 haftalık hamıleyım 8 ay once dogum yapmısam. Doktor ben henuz hıc bır test yapmamısım. Ne zaman hangi testleri yapmamı tavsıye ederdiniz?

 27. Çiçek dedi ki:

  Merhaba doktor bey ben 11 haftalık hamileyim bügün göğüslerimde eskisine oranla dolgunluğunu kaybettiğini ve küçüldüğünü farkettim bu durum normal mi? Cevaplarsanız sevinirim