Reklam
Reklam
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 11. haftası

Gebeliğin 11. haftası

        11. hafta ile birlikte hamileliğin yüzde 25’lik dilimi de tamamlanmış olur. Bu dönemle birlikte düşük yapma tehlikesi de azalmaya başlar. Bu dönemde düşük yapma olasılığı sadece yüzde 1 oranındadır. Çünkü doğal seleksiyon dediğimiz düşük olma riski sağlıksız gebelikler de ilk 10 haftada meydana geldiğinden, 11. Haftaya gelen bir bebek için sağlıklı deme şansımız oldukça yüksek.

Bebeğinizin kilosu ve boyu

        10. Hafta itibari ile artık embriyo döneminden çıkarak fetüs dönemine girmiş olan bebeğiniz, gelişimini hızla sürdürüyor. Daha bir hafta önce 5 gram ağırlığında olan bebeğiniz bu hafta neredeyse 8 grama kadar ulaştı. Bununla beraber bebeğinizin kafa ile popo arasındaki boyu da 4.4 ila 6 cm kadar oldu.

Bebeğinizde oluşan değişiklikler

        Bebeğinizin büyümesi ilerledikte, vücudunun hareketliliği de artıyor. İlerleyen haftalarda siz de bu hareketliliği hissedebilir olacaksınız. Bebeğinizin kafası hala vücudundan biraz büyüktür. Bu durum, bu haftadan sonra yavaşlayarak, normal boyutuna kavuşacak. 11. Haftada organlar da gelişimini sürdürüyor. Gözün iris tabakası şekillenmeye ve karın dışında gelişen bağırsaklar karın içine doğru çekilmeye başlıyor. Bebeğinizin yine bu hafta genital organı biraz daha belirgin hale gelmekle birlikte henüz tam olarak kız mı erkek mi ayrımını yapacak kadar detaylı değildir. Elleri yumruk haline dönüşür, diş etlerinin altındaki minik dişlerinin yerleri oluşmaya başlar. Bazı kemikleri giderek daha çok güçlenmektedir.
Bunun yanı sıra saçlar ve tırnaklar gelişmeye başlamış durumdadır.

        Bu dönemde bebeğinizle ilgili yaşanan en ilginç hadise ise bebeğinizin ruhsal dünyasıdır. Geçmiş dönemlerde ihmal edilen ve pek üzerinde durulmayan bu bulgu, günümüzde biz doktorların fazlasıyla üzerine düştüğü ve incelediği bir olgu haline gelmiştir. Öncelikle şunu belirtelim. Bebeğin 5 duyusu anne karnındayken oluşuyor, doğumda değil. Tat alma, dokunma, işitme, görme ve dokunma duyuları, rahim içerisinde oluşur. Bunlardan ilk gelişen duyular ise, tat alma ve dokunmadır. Daha bu haftadan başlayarak bebek rahim içerisine dokunarak, yaşadığı ortamı tanımaya çalışıyor.

        Gebelikte 11. hafta itibari ile bebeğin organ ve dokularının gelişimindeki en kritik süreç bitmiştir çünkü ilk 10 hafta bebek gelişiminde en kritik ve en hassas dönemdir, ilaç ve toksin maddelere karşı bebeğin en hassas olduğu dönemdir. 11. haftadan doğuma kadar olan döneme fetal dönem denir. Fetal dönemin ilk haftası ola 11. Haftada bebek ve anne rahmi arasında kan dolaşımı başlar ve plasenta (bebeğin eşi) görev yapmaya başlar. Bebeğin bazı organları yine bu haftayla birlikte işlevselleşmiştir. Bunlar, kalp, damar sistemi, beyin, sinir sistemi, iskelet sistemidir. Bebeğiniz 11. haftadan artık hızlı büyüme ve olgunlaşma sürecine girer ve doğuma hazırlanır. Artık bebeğinizi ultrasonda daha net görme şansına ulaştınız.

Gebelikte 11. Haftada Anne adayında ki değişiklikler

        Bebeğiniz fetüs dönemde olduğundan mide bulantılarınızda daha belirgin bir azalma yaşamanız muhtemel. Bu da anne de iştahın artmasını meydana getirebilir. 11. Haftada belinizde ve sırtınızda ağrılar hissedebilirsiniz. Uyku halinde bile ayak ve bacaklarda görülen kramplar sıklaşır. Hormon değerlerinin artması ve değişmesi sonucu baş ağrılarınız sıklaşabilir. Yine hormonal değişimlerden dolayı mide ekşimesi de yaşayabilirsiniz. Memelerde hassasiyet, kabızlık, sinirlilik, yorgunluk, mide ekşimesi, sabah bulantıları, duygu karmaşası yaşayabilirsiniz. Çok yakında her hafta 1 kilo almaya başlayacaksınız. Kilo aldıkça, bu alınan kiloları göğüslerinize ve kalçalarınıza aldığınızı fark edeceksiniz. Bu hafta da halsizlik hissiniz devam edecektir. Bu halsizlikler daha çok gebeliğin ortalarında atlatılan durumlardır. Rahminiz bu hafta da büyümesini sürdürüyor. O büyüdükçe hamileliğiniz de daha belirgin hal almaya başlayacak. Hamileliğinizin tam olarak belirginleşmesi 3. Ay itibari ile başlar. Siz şuan bu noktaya yaklaşma evresindesiniz. Yani bir iki hafta sonra karnınızdaki şişlik görünmeye başlayacak. Gebelik öncesinde 70 gram ağırlığında olan rahminiz, gebelik ilerledikçe büyür ve doğumda 1 kilograma kadar ağırlığı ulaşır. Rahminizin hacmi ise hamilelik öncesine oranla bin katı kadar bir artış yaşayacak. İşte siz şimdi bu büyümeyi, belki bugünlerde pek de fark etmeden yaşıyorsunuz. Ancak ilerleyen haftalarda bu durum çok net şekilde size kendisini hissettirecektir. Karnınızın büyüme şekli bebeğini kadar sizin fiziksel yapınızla da alakalı bir durum. Kendinizi sizinle aynı dönemde hamilelik yaşayan diğer kadınlarla kıyasladığınızda karnınızın daha büyük ya da küçük olmasından endişe etmeyin. Bebeğinizin gelişimi normal ise, sizin karnınızın şişlik oranının bir önemi yok. Bu haftadan itibaren bazı kadınların saçlarında ve tırnaklarında çok daha hızlı bir uzama yaşanır. Bu, hormonların yarattığı değişikliklerden bir tanesidir.

Gebelikte 11. haftada beslenme düzeni

      Bu sıralarda bulantılarınız ve kusmalarınız gittikçe azalacağından bir iştah artışı yaşamanız normaldir. Ancak, kalorili ve yağlı yiyeceklerden uzak durun. Kilo alımlarınız artık daha da hızlanacaktır. Bu yüzden dengeli beslenmenize özen gösterin. 11. Haftada sırt ve bel ağrısı şikâyetlerinizi azaltmak ve özellikle de bacak kaslarınızda yaşanması muhtemel olabilecek kramplarınızın da önüne geçmek adına potasyum yönünden zengin besinler tüketmelisiniz. Bu besinlere örnek verecek olursak, muz, kuru kayısı, kuru üzüm, avokado, incir. 11. Hafta itibari ile anne adaylarında daha rahat kilo alımı başlar. Besleyiciliği düşük,kalorisi yüksek gıdalardan tüm gebelik boyunca uzak durduğunuz sürece doğum sonrası bu kilonuzu rahatlıkla verebilirsiniz. Bazı anne adaylarının bedenlerinin daha fazla su tutma eğiliminde olduğunu unutmayın. Hamileliğiniz süresince öğün atlamamaya, kendisini çok aç bırakmamaya ve öğünleriniz de çok fazla aşırı yemek yiyerek kendinizi şişirmemeye de özen gösteriniz. İki kişilik beslenme de kalsiyum ihtiyacı da artar. Bu ihtiyacı karşılayan besinlere de öğünlerinizde yer vermelisiniz. Bunlar ise, günlük olarak pastörize edilmiş süt. Özellikle de şişe süt tercih edilmeli. Ve akşamları yatmadan içilecek olan bir bardak süt, hem yorgunluğunuza iyi gelecektir, hem de diş ve kemiklerinizi kuvvetlendirecektir. Bunun yanı sıra, peynir çeşitleri, sardalye çeşitleri ve taze badem de kalsiyum açısından oldukça zengin besinler arasında yer alırlar.

İkili tarama testi

        Bebeğiniz büyüdükçe ve hamileliğiniz ilerledikçe biz doktorlar, bebeğinizin ve sizin sağlık durumuna daha iyi bir gözle bakabilmek için belli haftalarda belli testlerin yapılmasını isteriz. Bunlardan biri de 11-14 haftalık gebeliklerde Down Sendromu taramasıdır. Bu test bir tarama testidir. Temelde ultrason altında bebeğin ense kalınlığı (cilt altı dokusunda toplanan sıvı kalınlığı) ölçümüne ve eşlik eden anne kanında gebeliğe özgü plasenta ile ilgili protein A ve serbest beta-HCG ölçümüne dayanan bir risk hesaplaması yatar. Bunun yanında bebeğinizin anatomik olarak kontrolü yapılır.Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Gebelikte egzersizin önemi

        Anne adayının bu hafta sırt ve bel ağrıları şikâyetleri yoğun olacağından, şimdiden ufak ve kendinizi zorlamayacak bazı basit egzersizlerle, bedeninizi gevşetebilirsiniz. Ayrıca anne adayı bu durumda daha sakin ve enerjik olur. Kendini daha iyi hisseder. Düzenli olarak yürüyüş yapmak ve yüzmek gerekir. Bu egzersizler sayesinde vücudunuz esneklik ve rahatlık kazanacaktır. Unutmayınız ki hamileliğiniz ilerledikçe alacağınız kilolar ve ağırlaşan vücut, sizi hayli zorlayacaktır. Erken dönemden başlanarak yapılan spor, hem bedeninizde aldığınız kiloların yağa dönüşmesini azaltacak hem de kolay doğum yapmanızda etkisi olacaktır.

Gebelikte seyahat etmek

Gebelikte seyahat eğer risk altında değilseniz ve gebeliğinizle alakalı her hangi bir sorununuz yok ise doktorunuza danışmanız şartı ile seyahat etmenizde hiçbir sakıncası yoktur. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Baba adayına tavsiyeler

Eşinizin değişen ölçüleri onu üzmekte! Unutmayın eşiniz sizin bebeğinize vücut ölçülerini feda ediyor. Böyle düşünürseniz ona daha çok değer vereceksiniz. Moralini yüksek tutun ve hamileliğin ona çok yakıştığını daima söyleyin. Bu onun psikolojisine çok iyi gelecektir.

Bu Haber 147.630 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

YORUM YAZ
 1. mila diyor ki:

  13+1 hamileyim. Yarın 2li tarama testini yaptırmayı düşünüyorum. Zaman olarak geç kalmış olmamış olduğumu düşünüyorum. Sizlerin de fikrini almak istedim.

  1. admin admin diyor ki:

   İkili tarama testi 13 hafta 6 gün olana dek yapılabilir.

 2. kevser diyor ki:

  merhaba ben 10 haftalık hamileyim ve 20lik dişim çıkıyor yanağim şişti çenemi hareket ettiremiyorum netten araştırmalarıma göre ilk 3 ayda herhangi bi tedavi de göremiyorum bu konuda beni aydınlatabilir misiniz?

  1. admin admin diyor ki:

   Acil zorunlu haller dışında diş tedavileri 12-13 hafta sonrasında yapılmalıdır.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 3. öznur diyor ki:

  11 haftalık 4 günlük hamileyim.doktoruma cinsiyeti sordum.bu hafta bilinmez ama öngörüm erkek gibi dedi.ben kız istediğim için kız olmazmı dedim.kesin değil olabilir dedi.bebek sırt üstü yatmış elleri havadaydı ultrasyonda.sizce kesin erkekmi

  1. admin admin diyor ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti en erken vajinal / alltan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Bir sonraki doktor kontrolünüzde bebeğinizin duruşu müsaitse doktorunuz bebeğinizin cinsiyetini net olarak tespit edebilir.

 4. ayşe diyor ki:

  9+6 haftalıkken doktora gittiğimizde ellerini ayaklarını gördük kalp atışları gayet iyiydi.boyu 3.3 cm di.Doktorumuz kafa kemiklerinin henüz oluşmaya başlamadıgını söyledi.Haftaya tekrar bakalım dedi.Sizce şimdiye kadar oluşması gerekirmiydi ? herahngi bi kötü durum olabilirmi ?

  1. admin admin diyor ki:

   Evet oluşması gerekirdi.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 5. merve diyor ki:

  11 haftalık hamileyim allahın izniyle bebeğimi kucacığıma alırım. Birçok siteye baktım.Gerçekten güzel bir site ve açıklayıcı bir anlatım emeğinize sağlık detaylı bilgilendirilmek daha iyi oluyor .

 6. merve diyor ki:

  Gerçekten güzel bir site ve açıklayıcı bir anlatım emeğinize sağlık detaylı bilgilendirilmek daha iyi oluyor .

 7. asel diyor ki:

  mrb. 11+5 gebelik haftasında ikili tarama testi yaptırdım sonuçları yorumlamanızı rica ediyorum
  papp-a değer: 1,23mlU düzeltilmiş mom: 0,71
  fb-hcg:değer: 99ng ml düzeltilmiş mom: 2,34
  riskler
  yaş riski 1:428
  biyokimyasal trisomy 21 riski 1:158
  kombine trisomy 21 riski 1:966
  trisomy 13/18+nt <1:10000
  crl 51,6
  nuchal translucency mom 0,51

  1. admin admin diyor ki:

   TETKİK DEĞERLENDİRME -TEDAVİ SORMA

   test değerlendirme ilaç tavsiyesi konularında muayene yapan hekimin değerlendirmesi önemlidir. Hasta klinik bulguları kendine ait özellikleri ultrason sonuçları ile bir bütün olarak değerlendirilmelidir. Test sonucunun bir kısmının değerlendirmesi katkı sağlamaz. Bu konuda yardımcı olamıyorum. Anlayısınız için tskler

   Op.Dr.Zeki SALAR

 8. nadide diyor ki:

  Gerçekten çok i bi site her ayrinti anlatilms tesekkrlr

 9. gülşen diri diyor ki:

  11 haftalık hamileyim ve o kadar çok site gezdim ama hiçbiri bu kadar açıklayıcı anlatmamıştı ellerinize sağlık :)

 10. gamze nurlu diyor ki:

  ben uc aylik hamileyim yardimci olurmusunuz bebek zayif gelisme yonunde oruc tutmam dogru olurmu

  1. admin admin diyor ki:

   Tutmadığınız oruçları hamilelikten sonra müsait olduğunuzda kaza edebilirsiniz.Bu konuda dinimiz hamilelere kolaylık tanımış.Detaylı bilgi için ” Gebelikte oruç tutmak ” makalemizi okumak için tıklayın.

  2. gizem diyor ki:

   ya allah askına bebegımız ı allha bıze emanet ettı ve sen onu ac bırakmam lazım boyle dusune hamıle kadınlara cok kzıyorum bız yasarken bıle ac kalmıyoruz ama dımı

  3. asli diyor ki:

   3 aylik hamile bir kadin oruc tutmaktan bahsediyor yaziklar olsun bu cehaletle nasil bir evlat yetistirebilirsin ki

 11. acemi hamis diyor ki:

  Haftalardir o kadar cok siteden hafta hafta hamilelik okuyorum bu kadar aciklayici bir yazi daha goremedim emeginize saglik, muthis olmus…

 12. yeliz kaplan diyor ki:

  yeni yıldan sağlık,huzur ve mutluluk diliyorum.BİRDE İKİNCİ ÇOCUĞUMUZU SAĞLIKLI BİR ŞEKİLDE KUCAĞIMIZA ALMAYI DİLİYORUM