40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 11. haftası

Gebeliğin 11. haftası

        11. hafta ile birlikte hamileliğin yüzde 25’lik dilimi de tamamlanmış olur. Bu dönemle birlikte düşük yapma tehlikesi de azalmaya başlar. Bu dönemde düşük yapma olasılığı sadece yüzde 1 oranındadır. Çünkü doğal seleksiyon dediğimiz düşük olma riski sağlıksız gebelikler de ilk 10 haftada meydana geldiğinden, 11. Haftaya gelen bir bebek için sağlıklı deme şansımız oldukça yüksek.

Bebeğinizin kilosu ve boyu

        10. Hafta itibari ile artık embriyo döneminden çıkarak fetüs dönemine girmiş olan bebeğiniz, gelişimini hızla sürdürüyor. Daha bir hafta önce 5 gram ağırlığında olan bebeğiniz bu hafta neredeyse 8 grama kadar ulaştı. Bununla beraber bebeğinizin kafa ile popo arasındaki boyu da 4.4 ila 6 cm kadar oldu.

Bebeğinizde oluşan değişiklikler

        Bebeğinizin büyümesi ilerledikte, vücudunun hareketliliği de artıyor. İlerleyen haftalarda siz de bu hareketliliği hissedebilir olacaksınız. Bebeğinizin kafası hala vücudundan biraz büyüktür. Bu durum, bu haftadan sonra yavaşlayarak, normal boyutuna kavuşacak. 11. Haftada organlar da gelişimini sürdürüyor. Gözün iris tabakası şekillenmeye ve karın dışında gelişen bağırsaklar karın içine doğru çekilmeye başlıyor. Bebeğinizin yine bu hafta genital organı biraz daha belirgin hale gelmekle birlikte henüz tam olarak kız mı erkek mi ayrımını yapacak kadar detaylı değildir. Elleri yumruk haline dönüşür, diş etlerinin altındaki minik dişlerinin yerleri oluşmaya başlar. Bazı kemikleri giderek daha çok güçlenmektedir.
Bunun yanı sıra saçlar ve tırnaklar gelişmeye başlamış durumdadır.

        Bu dönemde bebeğinizle ilgili yaşanan en ilginç hadise ise bebeğinizin ruhsal dünyasıdır. Geçmiş dönemlerde ihmal edilen ve pek üzerinde durulmayan bu bulgu, günümüzde biz doktorların fazlasıyla üzerine düştüğü ve incelediği bir olgu haline gelmiştir. Öncelikle şunu belirtelim. Bebeğin 5 duyusu anne karnındayken oluşuyor, doğumda değil. Tat alma, dokunma, işitme, görme ve dokunma duyuları, rahim içerisinde oluşur. Bunlardan ilk gelişen duyular ise, tat alma ve dokunmadır. Daha bu haftadan başlayarak bebek rahim içerisine dokunarak, yaşadığı ortamı tanımaya çalışıyor.

        Gebelikte 11. hafta itibari ile bebeğin organ ve dokularının gelişimindeki en kritik süreç bitmiştir çünkü ilk 10 hafta bebek gelişiminde en kritik ve en hassas dönemdir, ilaç ve toksin maddelere karşı bebeğin en hassas olduğu dönemdir. 11. haftadan doğuma kadar olan döneme fetal dönem denir. Fetal dönemin ilk haftası ola 11. Haftada bebek ve anne rahmi arasında kan dolaşımı başlar ve plasenta (bebeğin eşi) görev yapmaya başlar. Bebeğin bazı organları yine bu haftayla birlikte işlevselleşmiştir. Bunlar, kalp, damar sistemi, beyin, sinir sistemi, iskelet sistemidir. Bebeğiniz 11. haftadan artık hızlı büyüme ve olgunlaşma sürecine girer ve doğuma hazırlanır. Artık bebeğinizi ultrasonda daha net görme şansına ulaştınız.

Gebelikte 11. Haftada Anne adayında ki değişiklikler

        Bebeğiniz fetüs dönemde olduğundan mide bulantılarınızda daha belirgin bir azalma yaşamanız muhtemel. Bu da anne de iştahın artmasını meydana getirebilir. 11. Haftada belinizde ve sırtınızda ağrılar hissedebilirsiniz. Uyku halinde bile ayak ve bacaklarda görülen kramplar sıklaşır. Hormon değerlerinin artması ve değişmesi sonucu baş ağrılarınız sıklaşabilir. Yine hormonal değişimlerden dolayı mide ekşimesi de yaşayabilirsiniz. Memelerde hassasiyet, kabızlık, sinirlilik, yorgunluk, mide ekşimesi, sabah bulantıları, duygu karmaşası yaşayabilirsiniz. Çok yakında her hafta 1 kilo almaya başlayacaksınız. Kilo aldıkça, bu alınan kiloları göğüslerinize ve kalçalarınıza aldığınızı fark edeceksiniz. Bu hafta da halsizlik hissiniz devam edecektir. Bu halsizlikler daha çok gebeliğin ortalarında atlatılan durumlardır. Rahminiz bu hafta da büyümesini sürdürüyor. O büyüdükçe hamileliğiniz de daha belirgin hal almaya başlayacak. Hamileliğinizin tam olarak belirginleşmesi 3. Ay itibari ile başlar. Siz şuan bu noktaya yaklaşma evresindesiniz. Yani bir iki hafta sonra karnınızdaki şişlik görünmeye başlayacak. Gebelik öncesinde 70 gram ağırlığında olan rahminiz, gebelik ilerledikçe büyür ve doğumda 1 kilograma kadar ağırlığı ulaşır. Rahminizin hacmi ise hamilelik öncesine oranla bin katı kadar bir artış yaşayacak. İşte siz şimdi bu büyümeyi, belki bugünlerde pek de fark etmeden yaşıyorsunuz. Ancak ilerleyen haftalarda bu durum çok net şekilde size kendisini hissettirecektir. Karnınızın büyüme şekli bebeğini kadar sizin fiziksel yapınızla da alakalı bir durum. Kendinizi sizinle aynı dönemde hamilelik yaşayan diğer kadınlarla kıyasladığınızda karnınızın daha büyük ya da küçük olmasından endişe etmeyin. Bebeğinizin gelişimi normal ise, sizin karnınızın şişlik oranının bir önemi yok. Bu haftadan itibaren bazı kadınların saçlarında ve tırnaklarında çok daha hızlı bir uzama yaşanır. Bu, hormonların yarattığı değişikliklerden bir tanesidir.

Gebelikte 11. haftada beslenme düzeni

      Bu sıralarda bulantılarınız ve kusmalarınız gittikçe azalacağından bir iştah artışı yaşamanız normaldir. Ancak, kalorili ve yağlı yiyeceklerden uzak durun. Kilo alımlarınız artık daha da hızlanacaktır. Bu yüzden dengeli beslenmenize özen gösterin. 11. Haftada sırt ve bel ağrısı şikâyetlerinizi azaltmak ve özellikle de bacak kaslarınızda yaşanması muhtemel olabilecek kramplarınızın da önüne geçmek adına potasyum yönünden zengin besinler tüketmelisiniz. Bu besinlere örnek verecek olursak, muz, kuru kayısı, kuru üzüm, avokado, incir. 11. Hafta itibari ile anne adaylarında daha rahat kilo alımı başlar. Besleyiciliği düşük,kalorisi yüksek gıdalardan tüm gebelik boyunca uzak durduğunuz sürece doğum sonrası bu kilonuzu rahatlıkla verebilirsiniz. Bazı anne adaylarının bedenlerinin daha fazla su tutma eğiliminde olduğunu unutmayın. Hamileliğiniz süresince öğün atlamamaya, kendisini çok aç bırakmamaya ve öğünleriniz de çok fazla aşırı yemek yiyerek kendinizi şişirmemeye de özen gösteriniz. İki kişilik beslenme de kalsiyum ihtiyacı da artar. Bu ihtiyacı karşılayan besinlere de öğünlerinizde yer vermelisiniz. Bunlar ise, günlük olarak pastörize edilmiş süt. Özellikle de şişe süt tercih edilmeli. Ve akşamları yatmadan içilecek olan bir bardak süt, hem yorgunluğunuza iyi gelecektir, hem de diş ve kemiklerinizi kuvvetlendirecektir. Bunun yanı sıra, peynir çeşitleri, sardalye çeşitleri ve taze badem de kalsiyum açısından oldukça zengin besinler arasında yer alırlar.

İkili tarama testi

        Bebeğiniz büyüdükçe ve hamileliğiniz ilerledikçe biz doktorlar, bebeğinizin ve sizin sağlık durumuna daha iyi bir gözle bakabilmek için belli haftalarda belli testlerin yapılmasını isteriz. Bunlardan biri de 11-14 haftalık gebeliklerde Down Sendromu taramasıdır. Bu test bir tarama testidir. Temelde ultrason altında bebeğin ense kalınlığı (cilt altı dokusunda toplanan sıvı kalınlığı) ölçümüne ve eşlik eden anne kanında gebeliğe özgü plasenta ile ilgili protein A ve serbest beta-HCG ölçümüne dayanan bir risk hesaplaması yatar. Bunun yanında bebeğinizin anatomik olarak kontrolü yapılır.Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Gebelikte egzersizin önemi

        Anne adayının bu hafta sırt ve bel ağrıları şikâyetleri yoğun olacağından, şimdiden ufak ve kendinizi zorlamayacak bazı basit egzersizlerle, bedeninizi gevşetebilirsiniz. Ayrıca anne adayı bu durumda daha sakin ve enerjik olur. Kendini daha iyi hisseder. Düzenli olarak yürüyüş yapmak ve yüzmek gerekir. Bu egzersizler sayesinde vücudunuz esneklik ve rahatlık kazanacaktır. Unutmayınız ki hamileliğiniz ilerledikçe alacağınız kilolar ve ağırlaşan vücut, sizi hayli zorlayacaktır. Erken dönemden başlanarak yapılan spor, hem bedeninizde aldığınız kiloların yağa dönüşmesini azaltacak hem de kolay doğum yapmanızda etkisi olacaktır.

Gebelikte seyahat etmek

Gebelikte seyahat eğer risk altında değilseniz ve gebeliğinizle alakalı her hangi bir sorununuz yok ise doktorunuza danışmanız şartı ile seyahat etmenizde hiçbir sakıncası yoktur. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Baba adayına tavsiyeler

Eşinizin değişen ölçüleri onu üzmekte! Unutmayın eşiniz sizin bebeğinize vücut ölçülerini feda ediyor. Böyle düşünürseniz ona daha çok değer vereceksiniz. Moralini yüksek tutun ve hamileliğin ona çok yakıştığını daima söyleyin. Bu onun psikolojisine çok iyi gelecektir.

HAMİLELİĞİN 11. HAFTASINDA MEYDANA GELENLER. VİDEO

 

Bu Haber 713.163 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

YORUM YAZ
 1. oznur diyor ki:

  11+1 haftalik hamileyim. asiri kiloluyum tam 100 kilo nasi bir diyet uygulayabilirim ? bu benim ikinci hamileligim..

 2. Nurdanpoyraz diyor ki:

  Ben 11haftalık hamileyim bebeğimin cinsiyeti ne zaman belli olur acaba

  1. admin admin diyor ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür.

 3. ayşeen diyor ki:

  Sayın doktor bey 10+6 günlük hamileyim aşırı miyde ekşimesi var sürrkli yemek istiyorum ama kusacakmış hisdi oluyor aşırı yorgunluk halsizlik var dramamine kullanıyorum bana tafsiyeniz nedir özellikle ağzımdaki acılık ve miyde ekşimesi için

  1. admin admin diyor ki:

   Beslenmenizde dikkatli olmalısınız.Hamilelik döneminde reflü şikayetleri artabilir.Anne adayının öncelikle reflüye sebep olabilecek bazı yiyeceklerden uzak durması gerekir. Bu yiyecekler arasında çikolata, çay, kahve, baharatlı besinler, yağlı yiyecekler, naneli gıdalar ve domates sayılabilir. Ayrıca doktorun önerisiyle antiasit ilaçlar kullanılabilir. Anne adayları yemeklerini az ve sık öğünler halinde düzenlerlerse bu şikâyetleri daha az yaşarlar. Uzun süre aç kalarak, ağır yemekler yemek şikâyetlerin artmasına neden olur. Bunların dışında karın bölgesini sıkan giysilerden ve fazla kilodan uzak durulmalıdır. Geceleri yüksek yastık kullanılmalıdır.
   *Bir seferde çok yemek yerine azar azar öğünleri artırın.Yemekleri iyice çiğneyerek tüketin.

  2. ceylan diyor ki:

   hocam benim 11 nci haftamdayım ama rahimdemden su geliyor ne yapabilirim?

   1. admin admin diyor ki:

    Değerlendirme için kadın doğum uzmanına başvurun.

 4. ayşenurrrrrrrrrr diyor ki:

  hocam merhabalar neredeyse 3 seferdir mesaj yazıyorum ama yazdıgım mesajlar siliniyor. bakmıyor musunuz acaba yoksa sistem mi atıyor anlayamadım. son yazışım. birşey danışacaktım 11 hafta 4 günlük hamileyim. bacaklarımda 1 haftadan fazladır kaşıntı var geceleri uyuyamıyorum haftaya 2 li test için hastaneye gidecegim acaba bir sorun teşkil eder mi bu kaşıntı? bir de düşük tehlikem vardı uçak yolculugu yapacagım bir sıkıntı olur mu

 5. Melike diyor ki:

  Merhaba 11 haftalik hamileyim. Ultrasona bakan doktor bebegimin cok kipir kipir hareketli oldugunu soyledi. Bu sakincali bi durum mu acaba yoksa aksine iyi bir sey mi ? Hamileligim siddetli geciyor surekli kusmalarim var. Bundan dolayi olabilir mi

  1. admin admin diyor ki:

   Bebeğin hareketli olması istenen bir durumdur.Hamileliğin ilk 12 haftasında bulantı ve kusma görülebilir..Gebeliğin ilk üç ayında bulantı nedeniyle anne adayının su tüketimi bile zor olabiliyor .Bu nedenle sık sık azar azar beslenilmeli.Çok su içmek için kendini zorlamamalıdırlar. Hafif gıdalar etimek , peksimet , galeta , çubuk kraker tarzında atıştırmalar yapabilirler.Kokusuz , yağsız gıdalar olabilir.

 6. Bahar diyor ki:

  Benim kan testim de 2 gün önce 118 di iki gün sonra229 çıktı bu yeterli deilmi

  1. admin admin diyor ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG 48 saatte iki kat artış gösterir.Son testten iki gün sonra kanda beta HCG testini aynı merkezde tekrarlayın.

 7. Gulcin diyor ki:

  11 haftalık gebeliğin.çok dış ağrıların var 1 tane disim apseli kullanabileceğimiz antibiyotik varmı.dayanamiyorum

  1. admin admin diyor ki:

   İlaç tavsiyesi yapmıyoruz.Doktora başvurun.Gebeliğin 13. haftasından sonra zorunlu şartlarda kadın doğum uzmanının görüşü alınarak diş tedavisi yapılabilir.

 8. yasemin diyor ki:

  Ben bebeğimi iki hafta önce kaybettim Rabbim dusmanima vermesin hem ruhsal hem fiziksel içim parçalanıyor şimdi bile öyle hissediyorum kabullenemiyorum gittiğini hala böyle şeyler okuyup kendime eziyet ediyorum Rabbim kimseye vermesin😢

  1. fatma diyor ki:

   Selam yasemin kardesim öncelikle gecmis olsun
   Allahim birdaha ayni aciyi yasatmasin.
   emin ol seni cok cok iyi anliyorum cünkü ben iki kez ayni seyi yasadim gecen sene ekim ayinda kaybettim 2 bebegimi
   Ve hala icimde acisini yasiyorum cok zor bisi.
   Allahim herseyin hayirlisini versin.
   Insallah en kisa zamanda Allahim kucagimiza bebeklerimizi almayi nasip etsin

 9. beste diyor ki:

  Dr Bey merhaba gebeliğin 10.haftasındayım benim son adet tarihim ile hesaplanan hafta ultrasyon ile hesaplanan haftaya göre 4 gün geri ultrasyon hesabını mı dikkate almalıyım teşekkürler.

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.4 günlük fark konusunda endişe etmenize gerek yok.

 10. sennur ates diyor ki:

  Sağlıklı olur inşallah allah gönlüme göre versin

  1. admin admin diyor ki:

   Amin. 🙂 🙂

 11. güldem diyor ki:

  merhaba 11 hafta 2 gunluk hamıleyım 2-3 gundur soğuk algınlıgım vardı dun aksam doktora gıttık doktor kılcal damarlarda kanama var dedı oksurukten dolayı kasılmıs kanamıs dedı dusuk tehlıkesı var dedı magnezyum ve progestan verdı cok endıselıyım sızce dusuk olma ıhtımalı nedır sımdıden tskler

 12. Gnl diyor ki:

  Merhaba ben ilk hamile oldugumu ogrendigimde bebegim 6 hafta 3 gunluktu programlar sayesinde hamileligi hafta ve gun olarak takip ediyorum tekrar gittigimde 7 hafta 3 gunluk olmasi gerekti bebegime ultrasinda 7 hafta 1 gunluk dedi simdi 11 haftalik olduk gelismde bir kac gun gerileme var neden kaynaklaniyor ??

  1. admin admin diyor ki:

   Ultrasonda bir kaç gün gerilik sorun edilecek bir durum değildir.Kesinlikle endişe etmeyin.Sağlıklı ve dengeli beslenmeye dikkat edin.Gebelik döneminde doğru olan beslenme bebek için gerekli vitamin ve mineralleri karşılayacak şekilde beslenmedir.Aşırı tatlı, yağlı ağır gıdalar sadece anne adayında gereksiz kilo alımına neden olur. Bebeğin gelişimine katkı sağlamaz.
   Aşağıdaki örnek beslenme listesinden faydalanabilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-icin-ornek-beslenme-listesi.html

 13. Cemre diyor ki:

  Bebeğimin kemik ölçlerine göre yüzde90 kız dediler iki kızım bir oğlum var12+3hamileyim nekadar doğru olabilir dersinix cevaplarmısınız rica etsem

  1. admin admin diyor ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür.Doktorunuz tahminde bulunmuş.

 14. Cemre diyor ki:

  Ben12+4 hamileyim doktorum kemik ölçülerine göre yüzde 90 kız dedi iki kızıxım birdr oğlum var nenkadar dopru olabilir cevaplarsanız sevinirim

 15. Anne diyor ki:

  Merhaba gebeliğimde 11.haftadayım. ve karnımda gerilmeler şişkinlikler hissediyorum rahat hareket edemiyorum sebebi nedir acaba?

 16. gonca diyor ki:

  Merhaba 11 haftalık gebeyim kan gurubum negatif eşimle aramda kan uyuşmazlığı var ilk gebeligimde düşük yapmıştım o zaman iğne vurulmuştu kan uyuşmazlığı için tekrar iğne vurulmam veya bunun için tekrar bir test yaptırmam gerekir mi.

 17. Aysegul diyor ki:

  Merhabalar.11+3 haftalik hamileyim b12 vitaminim eksik cikti sizce bir sorun olur mu tesekkurler..

 18. Buse diyor ki:

  Ben 11haftalik Hamileyim bugün ultrasonla bakıldı ve doktorum kemik gelişimi için çok güzel ikili teste gerek yok dedi yine de özel bir hastaneye gitmeli miyim

 19. Yeni anne diyor ki:

  Merhabalar doktor bey. 10+5w gebeyim. Geniz akıntımdan dolayı sürekli midem bulanıyor. Tavsiye edebileceğiniz öneriniz var mı?

 20. Bilge diyor ki:

  Merhaba ben 10 haftalık hamileyim kanmam yok ama iki gündür kasıklarım çok agrıyor 31 aralıkta aynı sıkayetten doktoruma gittim idealim de az mikrop çıktı progestan verdi kullanıyorum ama daha düne kadar ağırım yok şimdi adet sancısı gibi Ağrı cekiyorum ne yapmalıyım bebeğime birşey olur mu

 21. bhr diyor ki:

  Merhaba 11 haftalık hamileyim bu haftaya kadar hic sıkıntı yaşam adım ama şuan karnim çok agriyo kaburgalarim.batiyomus gibi hissediyorum neden olur ve normal mi ?

 22. Elif diyor ki:

  Ben 9 hafta 3 günlük hamileyim rabbimin izniyle benim bazen yani sürekli deyil hafif 1günde 1damla bile olmayacak şekilde hergün deyil bazen böyle kanamam oluyo her kanamada da doktora gittim doktor sürekli kanaman yok dedi ama yinede bana progestan 100 mg yumuşak kapsül diye bir ilaç verdi sizce bu şekilde kanama normalmi hatta bugünde oldu kanama doktora gittim bebeğe baktılar kalp atışları var bebeğin iyi gözüküyor dedi doktor allahıma çok şükür sizce böyle kanamaların bebeğe zararı olurmu şimdiden teşekkür ederim yardımınız için

 23. Funda diyor ki:

  Mrb 11 haftalık gebegım,fakat hamıle kaldıgımdan bu yana kuyruk kemıgım pelvis kemıgım ve belım cok agrıyor.10 sene once kaza gecırdım kuyruk ve pelvis kemigim kırıldı onunla alakası olabılırmı.bırde gebelıkte zararı olurmu.tşkler

 24. Gamze diyor ki:

  15 haftalik hamileyim 3 gündür kasiklarimda ve belimde ağrı var bugün doktora gittim idrar tahlilinde iltihap çıktı ve monurol saşe tek kullanımlık bi ilac verdi kullanmakta tereddüt ediyorum korkuyorum kullanmalımiyim ayrıca 7.haftadan beri şiddetli kasılmalar yaşıyorum 2 aydır magnezyum kullanıyorum ancak faydasını görmedim ilk gebeligim ve cok korkuyorum

 25. Zehra diyor ki:

  11haftalik gebeyim.bulantilarim başlarda çok oldugu icin iyi beslenemedim.esim bu yuzden cok endiseli.ama o oyle yaptikca ben de uzuluyorum.

 26. ozge diyor ki:

  Ben 11 haftalık hamileyim böbrek ağrılarım oluyor akşam sıcak suya oturdum bebege zararı olurmu acaba korkuyorum 1defa uygulasın bilgilendirirseniz sevinirim:(:(

 27. hulya diyor ki:

  Merhaba ben 10 hafta 5 günlük gebeyim. İkiz Bebeklerim olacak inşallah ama yeterince yemek yemiyorum bu bebeklerimi etkilermı. Bulantilarim hala devam ediyor. Birde moral bozukluğu düşüne sebep olur mu ?Teşekkür ederim.

 28. Serpil diyor ki:

  Meraba ben11 haftalık hmileyimm mide bulantı aşırı ekmek bile yiymyrm size bisey sorcam ben doktorun verdiği hiç bi ilacı icmediiim. İcemiyorum ama vitamin olan herşeyi yiyorum sizce doğrusu ama inan midem kaldırmiyo ve çok zayifladim damarlarında kurumuş serum la yaşıyorum resmen sebebi nedir daha öncede bebeğimi kaybettim korkuyorum yazarsanız sewinirimm tesekurlerrr

 29. osmanebru diyor ki:

  S.a hayırlı günler 10+5 günlük hamileyim folik asit vermişti doktorum. Yaklaşık bir buçuk ay önce. Bu aralar mide bulntisindan hiç içmek istemiyorum çok nadir alıyorum bebegime zararı olabilri mi teşekkürler.

 30. Gizem diyor ki:

  11+4 hamileyim dr um 0cağın 10 gibi gel 2 li tarama yapcaz dedi, ama 1 ay var o zaman çok geç değil mi, gecen hafta gittigimde ense kalinligina bakmisti normal dedi, simdi burda en gec 13 hafta filan görünce şaşırdım neyapmalıyım

 31. esma diyor ki:

  11 haftalık gebeyim ve sürekli ilk haftadan itibaren kanamalarım oluyor doktora gittim ve bana progestan basladı hala kullanıyrum fakat kanamalarım devam ediyor akıntı ile gelen koyu renkli kanamalar sizce normalmi bebğin durumu ve kalp atışları normal dedi fakat kesede ayrılma var dedi sizce ne kadar sürede bu kanamalarım gecer ve ayrılma sorunu ortadan kalkar bazen yeşil cay içiyorum sizce tetikler mi

  1. Kübra diyor ki:

   Esma hanım hiç korkmayın eğer koyu renkli kanama varsa içerdeki ayrılmaya sebep olan kan pıhtıları dökülüyo demektie. Ayrıca ayrılmadan ve kanamadanda korkmayın geçedebilir doğuma kadar süredebilir ama bebekte çok önemli bi zarar olmaz şuan bebek sağlıklıysa zaten buda bir kanıtıdır. Benim 2 gebeliğimdede oldu kanama ve ayrışma şuan 4. Hamileliğim gene aynı şekilde ayrılma ve kanamam var ama bütün çocuklarım sağlıklı be yaşıyolar içinizi derah tutup allaha dua edin yeter

  2. Ncy diyor ki:

   Merhaba ben de 10 haftalik hamileyim benim de kanamam var ilk haftadan beri Dr surekli yatmami onerdi bi de haftalik iğne ve progesteron verdi bunun yaninda ben ıhlamur içiyorum hem rahatlatıcı hem de faydali bir de rahmin yenilenmesi ve onarılması için kuru inciri hic bırakmadan devam ediyorum size de tavsiye ederim

  3. lyl diyor ki:

   bitki caylari icmemelisin cok zararli oldugunu biliyrm doktorun solemedimi bunu sana

 32. Ezo diyor ki:

  Slm hocam.ben son adet tarihimi hesapladigima göre 7 haftalik gebelik görünüyor. Yanlız doktorum bana kese rahim ağzına yakın düşük tehlikesi dedi. Progestan verdi.ve benm cuma günü ve cumartesi günü Kanamam oldu.ve cumartesi günü de 3 kere kan pıhtısı geldi .çok korkuyorum bebeğim e birsey olacak diye.ve doktorum baba daha kaç haftalik olduğunu soylemiyor. En son adet tarihim 19.10.2015 ama net olarak kaç hafta olduğunu soylemiyor. Kese de cuma günü göründü. Bana yardımcı olur musunuz lütfen hocam 🙁

 33. Tülay diyor ki:

  Buradaki sorulara cevap verme hassasiyetiniz çok güzel. Ben 11haftalık hamileyim. Yaşayan 3çocuğum var ancak bu gebeliğimden iki yıl kadar önce 17 ve 15 haftalık iki bebeğim karnımda sebepsiz öldü. Şimdi çok korkuyorum. Hipotroidim var ve hergün ilacımı alıyorum. Sebep tiroit mi? Başıma yine bir kayıp gelir mi? Doktorum ilgisi yok dedi.

 34. Işıl diyor ki:

  Merhaba,9 hafta 4 günlük hamileyim geçen hafta tahlillerimi yaptırdım ve bir tek TSH hormonu dışında herseyin normal olduğu söylendi. Bu hormon değerim ise 3,43 olmasi gereken 2.5 imiş biraz yüksek denildi bununla ilgili korkmam ve üzerine yoğunlaşmam gerekir mi?cevabınız için teşekkür ederim….

 35. Meryem diyor ki:

  Merhaba Ben 11haftalik hamileyim.catlak olusumunu onlemek için ne önerirsiniz?
  Varis oluşmaması icin ne yapmalıyım iyi akşamlar

 36. o b k diyor ki:

  Merhaba 11 hafta 4 gun hamileyim daha once iki defa sezeryanla dogum yaptim ikili tarama testlerimi yaptirmistim bunda yaptirmasam olur mu

 37. muh diyor ki:

  Ben 11 haftalık hamileyim karnımın en alt kısmında bi çilek tanesi büyüklügünde sabit bi şişkinlik var 3 gündür falan, gecen haftalarda kahverengi leke görmüstüm doktorum bebeğin eşinin rahim ağzında oldugunu soylemisti ve progestan verdi kullandim leke görmüyorum ama bu şişkinlik beni korkuttu bebeğin eşi daha aşağı inmis olabilir mi?

 38. edalis diyor ki:

  harika bir site sayenizde hafta hafta kendimi takip ediyorum doktoruma sormayı unuttuğum herşey burada emeğinize sağlık. iyi çalışmalar

 39. Selosum diyor ki:

  6 Haftalikken gebe oldugumu ogrendim. Fakat antidepresan kullaniyordum (cipralex) Ogrendikten sonra ilacı hemen kestim.Su an 11 haftalik oldu.Fakat kullandigim ilacla ilgili okuduklarim beni endiselndiriyor.Bir anormallik varsa testlerde çıkar mı? Gebeligi sonlandirmam daha mı uygun olur? Teşekkür ederim. Birde tiroit papiller ca ameliyatı olmustum.Su an ilac dozunu ayarlamaya calisiyorlar ama tsh uzun zamandır yüksek seyrediyordu.Bu durumun ne gibi sakıncası olur?

 40. sunaz diyor ki:

  Merhaba 10hafta 4 günlük hamileyim. Bana hamile olduğumu hatırlatan tek şey adet gormeyisim. Yani kusma mide bulantısı ya da aserme gibi durumlar yaşamadım benimle aynı hamilelik süreci yaşayan hamile kadınların bir çoğunda bunlar normal bir şekilde görünüyor. Bazen hamile değilim gibi düşünüyorum ve buda beni sinir ediyor. Hamilelik duygusunu ve annelik hissini yasayamiyorum.:(

 41. Pınar diyor ki:

  Çok güzel bir site, emeğinize sağlık. 9+5 haftalık hamileyim, Bulantılarımdan daha çok hazımsîzlık problemim var. Günde 2_3 kez kusuyorum. Nezaman geçer ve ne yapabilirim. Devamlı kusmama ve kapız olmamama rağmen 6 kg. Aldım , kocaman bir karnım oldu, yardımcı olurmusunuz.

 42. ozge66 diyor ki:

  Merhraba hocam .ben 11+3 gunluk hamileyim ama vajina akintimin rengi yesilimsi bi renkte ve bir haftayi gecgin suredir devam ediyor ve cok geliyor akinti kasinti yapiyor ama kokusu kotu degil .irine benziyor ve parca parca geliyor sizce ne yapmaliyim?

 43. Glnogz diyor ki:

  Merhaba 10 hafta 6 günlük hamileyim karnımda ve kasıklarımda ağri var çocuk yerlesiyo diyolar sizce sebebi nedir.

 44. ozge66 diyor ki:

  Ben 11 haftalik hamileyim .ama vajinam ve karin boygesi arasinda bi agrim var nedenini ogrenebilir miyim .bide benim troidim var ve endokrin doktoru verdigi ilaci kullanmamam taktirde bebegimde zeka geriligi olabilirmisbana bilgi veriri misiniz

 45. Nil diyor ki:

  11 haftalık hamileyim ve bu zamana kadar haberim olmadı şeker ilqcı içtiğim için mide bulantısı vs.oluyordu tahlil yapmayı düşünemedim bile ve yasmin doğum kontrol hapı kyllandım 1 kutu 2.kıtıya geçtim ve onuda 1 haftasını kullandım bebeğime bi zararı olurmu?

 46. kübra diyor ki:

  merhaba 11 hafta 2 günlük hamileyim crl 44.4 mm çıktı normalmi int 4 cm fln yazıyo 11 hafta gebelikte. acil döüş yaparmısnız

 47. yeşim diyor ki:

  merhaba ben 11 haftalık hamileyim grip olucam gibi ıhlamur ve kuşburmu içebilirmiyim ( ıhlamur poşet degil , kuşburnunuda kendim kuruttum tşk ederim şimdiden

 48. aysem diyor ki:

  11 haftalik hamileyim.kasıklarda kıpirdama hissi gibi farklı bir his oluyo bazen. Bebeğin hareket etmesi heralde hissedilemez

 49. Hayal 'im diyor ki:

  Meraba ben 11 haftalık hamileyim.seker 95 cıktı bebege zararı olurmu

 50. dudu diyor ki:

  Merhaba 11+3 günlük gebeyim dün gece 2 damla kadar kahverengi akıntı geldi adet sancısı gibi ağrım var karın bölgemde acaba neden olabilir ilk gebeliğim olduğu için endişeleniyorum 3 gün sonra kontrolüm var lütfen bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

 51. Ahsen diyor ki:

  Benim son adet tarihim 25temmuz ama 31 temmuzda HSG cekindim.3 gun sonra iliskiye girdik.benim gebeligim hesaplanirken hangi tarihi dikkate almaliyim kac haftalik gebeyim?

 52. Asya diyor ki:

  Iki sene once smear sonucumda cin 3 saptandi parca alindi ve rahim agzi soguk konizasyonla alindi iki tane kizim var 3 ve 4 yaslarindalar ve ben 11 haftalik hamileyim 😢hic istemiyordum ama Rabbim verdi ikili test icin randewu alicam yarin bu hamilelik nasil gecicek bebek dusermi kacinci ayda alttan dikis atilcak hicbisey bilmiyorum tesekkurler

 53. sema diyor ki:

  11haftalik hamileyim ve ikili testi yaptırmak istemiyorum, gerçekten bu testi yaptırmak zorunlumu, ultrasyonda bebeğin herseyine bakilmiyormu zaten kafam çok karışık.

 54. selma diyor ki:

  merhaba 11 haftalik gebeyim dün randevum vardi gittim ultrasonda brbek de kan var dedi ve 2 saat sonra kanamam oldu igne yaptılar serum taktilar bi de ilac verdiler proesto diye gafiften kanamam hala var cumartedi tekrar gidecem bebegim düşüyor mu ne olur bilgi verin

 55. ayse diyor ki:

  Hocam 11 haftalik hamileyim bir hafta once ogrendim oncesindr dogum kontrol ilaci ictm ama o ara hamileymism bilmiyordum,mide ilaci kullandm acaba bebegime zarari olur mu? Birde folik asite bir hafta once basladim gec kalmam bebege herhangi bir problem olusturur mu cok kaygiliyim ?

 56. eda diyor ki:

  11 haftalık bebeğim ve bugün bir damladan da az kanama geldi ve çok tedirgin oldum

 57. islim diyor ki:

  Merhaba ben en son 1 haziranda adet oldum dahada olmadım doktor gebe olduğumu soyledi benim hesaba göre 11 haftalık ama doktorun dedigine göre şuan 9 haftalık bu nasil oluyo

 58. Eda diyor ki:

  Merhabalar.. 11 haftalık hamileyim otobüs yolculuğu ile İzmirden Ankaraya seyahat etmeyi düşünüyorum yol yedi buçuk, sekiz saat sürüyor.. Sizce sakıncalı mı veya değilse dikkat etmem gereken şeyler nelerdir ?

 59. Cennet diyor ki:

  Meraba ben 11haftalik hamileyim karnimin alt kisminda yani neredeyse vajinamda bi sertlik var elimi koydugumda sanki bebegin kafasi gibi bebegim asagi dusmus olabilirmi ve bide cok az bir agri var vajinamda yanma var lutfen cok acil cvp cok korkuyorum

  1. Cennet diyor ki:

   Meraba ben 11haftalik hamileyim karnimin alt kisminda yani neredeyse vajinamda bi sertlik var elimi koydugumda sanki bebegin kafasi gibi bebegim asagi dusmus olabilirmi ve bide cok az bir agri var vajinamda yanma var lutfen cok acil cvp cok korkuyorum daha cvp vermediniz cvp verebilirmisiniz lutfen karnimda agrilar var tesekkurler simdiden acil

 60. fatma diyor ki:

  Merhaba 11 haftalık gebeyim haftaya ikili teste giricem bu test nasıl yapılır ne tür iilemden geçilir ve alttan mı bakılır acaba? Teşekkürler

  1. admin admin diyor ki:

   İkili kombine test gebeliğin 11 ile 14’üncü haftaları arasında uygulanır.İkili kombine test sırasında yapılan incelemede bebeğinizin ultrasonda ense kalınlığı ölçülür.Bununla birlikte kanda β-hCG ve PAPP-A düzeyleri ölçülerek ,annenin gebelik haftası, anne yaşının formule edilerek bilgisayar yardımıyla sonuç belirlenir.Yapılan bu işleme ikili kombine test denir.Ayrıntılı bilgi için linke tıklayın.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/ikili-kombine-test.html

 61. Canan diyor ki:

  Ben 11 haftalik hamileyim.Doktorum folik asit vermedi.Beslenmeme dikkat ediyorum.Ama folik asit vermemis olmasi bir hata mi?bundan sonra kullansam olur mu?

  1. admin admin diyor ki:

   Folik asit ihtiyacınızı normal beslenme ile karşılayanlar için sorun olmaz. Folik asit ilacı gebelikten 3 ay önce başlanıp hamileliğin 13. haftasına kadar kullanılmalıdır.

 62. yasemin diyor ki:

  Merhaba dr bey ben 11 haftalık gebeyim pazar gecesinden beri kahverengi lekelenme var doktora gittim bana progesteron verdi dinlen dedi ama kasık ve belim de şiddetli ağrım var ne yapmalıyım

 63. deryaaa diyor ki:

  Mrb 17.06.1981 dogumluyum.son adet tarihim 06.05.2015 cin takvimine gore cinsiyet nedir

 64. beril diyor ki:

  10 hafta 5 günlük hamileyim kanamam oldu bunun tehlikesi nedir.Bu siteden arastirdim 10 haftadan sonra çoktehlikesi yyokmuş.Peki bu neyin haberini veriyor olabilir

 65. gülşen diyor ki:

  ben 11+5 haftalık hamileyim fakat duygu karmasasi denilen sey beni cok fazla etkiliyor.Bebegimle kendimi günlerdir iyi hissederken su iki gündür cok degisik hissediyorum varlığını hissediyorum fakat gecirdigim diger düsükler bu mutluluğu biraz huzursuzluga ceviriyo asırı derecede karnim agriyo uykum gelıyo gece agrilarim cok oluyo ama bebegimin iyi olduğunu bilmek yada onu hissetmeye calışmak bu agrilarım yüzünden beni engellıyo ve onun varlığına alısamiyorum ne yapmam gerekıyo gercekten bilmiyorum .

 66. gizem diyor ki:

  ben 10 haftalık hamileyim biraz kilo kaybım oldu bulantılarım ne zaman bitecek bide benim reflü ve gastrit hastalığım var bu tetikler mi bılantılarım 9 ay mı sürecek

  1. admin admin diyor ki:

   12-13 haftadan sonra bulantılar yavaş yavaş azalır.Gebeliğe bağlı bulantı kusmalar bu haftadan sonra azalması gerekir. Devam ederse gebelik dışında bir nedenden bulantı olabilir bunu araştırmak gerekir.Bulantı konusunda doktorunuza ilaç yazdırabilirsiniz.

   Eğer bulantı kusma gibi yakınmalar mevcutsa;

   ■Anne adayı canı ne isterse onu yemelidir.
   ■Sık sık, azar azar beslenmelidir.
   ■Yemek kokusu, sigara, parfum kokusu, rahatsızlık verebilir. İlk aylarda evde yemek pişirilmeyebilir. Baba adayı, başının çaresine bakmalıdır.
   ■Etimek, peksimet, galeta, çubuk kraker tarzı gıdalar mideyi sıkı tutar. Bu gıdalar faydalıdır.
   ■Aşırı kilo kaybı, ağızdan beslenme sorunu varsa doktorunuza başvurmalısınız.
   ■Kafein,acı ,ekşi gıdalar mide yakınmalarını arttırabilir.
   Kafein, kahve, kola, çay, çikolata ve bazı ilaçlar bulunur. Anne adayı günde bir bardak kahve ya da 2-3 bardak açık çay tüketebilir. Doktora danışmadan ilaç tüketilmemelidir.

 67. Hülya diyor ki:

  Doktor Haylen cevap gelmedı beklıyorum lütfen

  1. admin admin diyor ki:

   Astımın ,oksürmenin ve bir çok astım ilacının bebeğe zararı olmaz .Sigaralı ortamlarda bulunmayınız doktorunuza danışarak uygun İlaçları alınız.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 68. havin diyor ki:

  10 haftalık hamıleyım astım tedavısı goruyorum 9 haftalıkken serum ıcınde prednol 40 lık ampul ( kortizon ) verdıler ve astım ıcın doktor tavsıyesıyle ınhaler kullnıyorum. kortızondan dolayı endışelenıyorum bebegım zarar gorurmu ? teşekkurler…..

 69. nil diyor ki:

  Merhaba ben 11 haftalik hamileyim bulantim hala devam ediyor hamilelik oncesi gunluk 15 mg mirtaron kullaniyordum bulantilarimi buna bagliyorum yada napmam gerek bilmiyorum 4 kilo verdim karnim hic buyumedi sigara kokusundan nefret ediyorum

 70. bebegimm diyor ki:

  Ben mail atmistim ama iki gundur cvp bekliyorum geri donus olmadi merakla bekliyorum cevabinizi.maili mi de goremiyorum sayfada nedenini de anlayamadim.hayirli gunlerr

 71. bebegimm diyor ki:

  Selamlar doktor bey 10+6gunluk gebeyim ayrica fmf hastasiyim iki gun once iliskiden sonra kan bosaldi benden bebegi kaybettik sandik korkuyla direk doktora gittik ic dis kanama oldunu ve kesenin birazda bozuldugunu soyledi doktor. Beni bi gun hastanede yatirdi igne seerum antibiyotik derken kanamam kahverengine dondu cikardilar cikmadan ultrasonla bebegi yeniden gordu icte hafif kanamalar oldunu soyledi evde istirahat,progestan ve proluton depot ampul verdi. Cok korkuyoruz bisey olacak diye onerileriniz var mi sizin de? Beslenme konusundada arastirma yapiyorum ama suan herseyden korkar olduk bu konudada bilgilendirirseniz cok mutlu oluruz.saygilar…

 72. nil diyor ki:

  Ben 10 haftalik hamileyim hala cok bulantim var ne zaman gececekk

  1. admin admin diyor ki:

   GEBELİKTE BULANTI
   Bu soruna eskisi kadaR sık rastlamıyoruz. Mide bulantısının başka altta yatan nedeni varmı arastırılmalı. genelikle bulantılar 12-13. haftada azalır ve kaybolur
   ■Anne adayı canı ne isterse onu yemelidir.
   ■Sık sık, azar azar beslenmelidir.
   ■Yemek kokusu, sigara, parfum kokusu, rahatsızlık verebilir. İlk aylarda evde yemek pişirilmeyebilir. Baba adayı, başının çaresine bakmalıdır.
   ■Etimek, peksimet, galeta, çubuk kraker tarzı gıdalar mideyi sıkı tutar. Bu gıdalar faydalıdır.
   ■Aşırı kilo kaybı, ağızdan beslenme sorunu varsa doktorunuza başvurmalısınız.
   ■Kafein,acı ,ekşi gıdalar mide yakınmalarını arttırabilir.
   OP.Dr. Zeki SALAR

  2. pınar diyor ki:

   Daha ıki haftan var

 73. bebegim diyor ki:

  Dr bey merhaba 12 +3 gunluk gebeyim bu sabah iki damla kanamam oldu dr progestan verdi kanamam simdilik yok sizce normalli sirt ve karnimda adet olcakmis gibi agrim varr

  1. admin admin diyor ki:

   Lekelenme tarzı kanamalar sızı tedirgin etmesin. ilaçlarınızı kullanınız istirahat ediniz.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 74. eda diyor ki:

  Merhaba, ben 11+3 haftalik hamileyim, dun iliski sirasinda cok acik pembe bir kan geldi, cok korktum, acaba kotu bir durum var midir? Dune kadar mide bulantilarim cok fazlaydi, bugun mide bulantim yok denecek kadar azaldi fakat sirt agrilarim basladi. 2 gun sonra kontrolum var ama yine de merak ediyorum, acaba olumsuz bir durum var midir?

 75. İrem diyor ki:

  11 haftalık hamileyim belim ağrıyor ama herzaman değil arada bir oluyor sanki bıçak saplanırcasına ağrıyor belim

 76. Büşra diyor ki:

  merhaba. Ben 10 haftalık hamileyim idrarımda az miktarda enfeksiyon çıktı doktorum monurol şase ilacını tek kullanımlık verdi içtim. Enfeksiyonun tekrarlama riski var mı ilaç kullanmadan nasıl engelleyebilirim.

  1. admin admin diyor ki:

   Doktorunuzun verdiği ilacı kullanın bunun yanında aşağıdakilere dikkat edin.

   ►Günde 3 litre su için

   ►Kahve ve çaydan uzak durun

   ►Bu dönemde doktorunuz tarafından cinsel ilişki yasaklanabilir.Eğer bu konuda bir yasak olmazsa vajina bölgenizi ilişki öncesi temizleyin ve ilişkiden hemen önce ve sonra idrar kesenizi boşaltın.

   ►İdrara her çıktığınızda idrar kesesinin tamamen boşaldığından emin olana kadar bekleyin

   ►Ağ yeri pamuklu iç çamaşırı giyin

   ►Tuvaletten sonra temizliği önden arkaya doğru yapın

   ►Vajina bölgenizin temizliğine önem gösterin, mümkünse her gün duş alın.

   ►Antibiyotik kullanırken doğal yoğurt yiyin

   ►Besleyici ve düşük şekerli besinler tüketin

   ►Bu dönemde bol bol dinlenin

 77. cigdem diyor ki:

  Hocam 6haftalik hamileyim tsh degerim 11 cikti yapilan testlerde hemen tedaviye basladik ilac tedavisi bebegime bir zarari olurmu ???

 78. Fatma diyor ki:

  çok güzel bir site çok beğeniyorum doktor bey ben 11haftalık hamileyim 3hafta önce kanamam oldu doktorum ine ilaç verdi istidat yap kalkma dedi ve ben uyguladım geçti ağrım gelende geçmişti ama dün sabah 5 de tuvalete Kalktım kan içindeyim tuvalettede cok kan aktı koyu Parçalar düştü hemen acilegittim bebek sağlıklı kapanışları devam ediyo ine verdi ilaca devem istirat kalkma dedi kanama geçti önce bir düşüğüm oldu korkuyorum adeddönemiminüstü aded birikintisini atmış olabilirmiyim yorumunuzu bekliyorum teşekkürederim

 79. dilekk diyor ki:

  Hocam ben 10haftalık hamileyim genetik problemlerden dolayı kordon vlus parca alınacak dr.biraz tehlikeli oldugunu dusundu ama net aciklama yapmadı napmalıyım kararsızım

  1. admin admin diyor ki:

   İşlemi yüzde 1 kadar düşük riski var. Yani bebek hasta da sağlıklı da olsa işlem yapılan 100 bebekten 1 i kaybedilebilir.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 80. denizz diyor ki:

  11 haftalık hamileyim ve dün bir miktar kanamam oldu. Doktorum plasentanın aşağıda olduğu ve bu yüzden kanama olduğunu söyledi. Plasenta çok hareket edermi? Yani normal yerine dönmesi mümkün mü??

  1. admin admin diyor ki:

   Haftalar geçtikçe cogu zaman plasenta aşağıdan yukarı doğru goc eder ve kanama rıskı azalarak kaybolur.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 81. mila diyor ki:

  13+1 hamileyim. Yarın 2li tarama testini yaptırmayı düşünüyorum. Zaman olarak geç kalmış olmamış olduğumu düşünüyorum. Sizlerin de fikrini almak istedim.

  1. admin admin diyor ki:

   İkili tarama testi 13 hafta 6 gün olana dek yapılabilir.

 82. kevser diyor ki:

  merhaba ben 10 haftalık hamileyim ve 20lik dişim çıkıyor yanağim şişti çenemi hareket ettiremiyorum netten araştırmalarıma göre ilk 3 ayda herhangi bi tedavi de göremiyorum bu konuda beni aydınlatabilir misiniz?

  1. admin admin diyor ki:

   Acil zorunlu haller dışında diş tedavileri 12-13 hafta sonrasında yapılmalıdır.

   Op.Dr.Zeki SALAR

  2. Ebru diyor ki:

   Ben 10 haftalık hamileyim çok şükür bi sorun olmadı

  3. Ebru diyor ki:

   Cektirdim 20 lık disimi

 83. öznur diyor ki:

  11 haftalık 4 günlük hamileyim.doktoruma cinsiyeti sordum.bu hafta bilinmez ama öngörüm erkek gibi dedi.ben kız istediğim için kız olmazmı dedim.kesin değil olabilir dedi.bebek sırt üstü yatmış elleri havadaydı ultrasyonda.sizce kesin erkekmi

  1. admin admin diyor ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti en erken vajinal / alltan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Bir sonraki doktor kontrolünüzde bebeğinizin duruşu müsaitse doktorunuz bebeğinizin cinsiyetini net olarak tespit edebilir.

 84. ayşe diyor ki:

  9+6 haftalıkken doktora gittiğimizde ellerini ayaklarını gördük kalp atışları gayet iyiydi.boyu 3.3 cm di.Doktorumuz kafa kemiklerinin henüz oluşmaya başlamadıgını söyledi.Haftaya tekrar bakalım dedi.Sizce şimdiye kadar oluşması gerekirmiydi ? herahngi bi kötü durum olabilirmi ?

  1. admin admin diyor ki:

   Evet oluşması gerekirdi.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 85. merve diyor ki:

  11 haftalık hamileyim allahın izniyle bebeğimi kucacığıma alırım. Birçok siteye baktım.Gerçekten güzel bir site ve açıklayıcı bir anlatım emeğinize sağlık detaylı bilgilendirilmek daha iyi oluyor .

 86. merve diyor ki:

  Gerçekten güzel bir site ve açıklayıcı bir anlatım emeğinize sağlık detaylı bilgilendirilmek daha iyi oluyor .

 87. asel diyor ki:

  mrb. 11+5 gebelik haftasında ikili tarama testi yaptırdım sonuçları yorumlamanızı rica ediyorum
  papp-a değer: 1,23mlU düzeltilmiş mom: 0,71
  fb-hcg:değer: 99ng ml düzeltilmiş mom: 2,34
  riskler
  yaş riski 1:428
  biyokimyasal trisomy 21 riski 1:158
  kombine trisomy 21 riski 1:966
  trisomy 13/18+nt <1:10000
  crl 51,6
  nuchal translucency mom 0,51

  1. admin admin diyor ki:

   TETKİK DEĞERLENDİRME -TEDAVİ SORMA

   test değerlendirme ilaç tavsiyesi konularında muayene yapan hekimin değerlendirmesi önemlidir. Hasta klinik bulguları kendine ait özellikleri ultrason sonuçları ile bir bütün olarak değerlendirilmelidir. Test sonucunun bir kısmının değerlendirmesi katkı sağlamaz. Bu konuda yardımcı olamıyorum. Anlayısınız için tskler

   Op.Dr.Zeki SALAR

  2. Hülya diyor ki:

   Selam ben 10 haftalık 4 günlük hamıleyım tek bırdefa doktora gıtım ben Almanya’da yasıyorum cok gec termın verıyorlar ama iyimıs bebegım yanlız cok öksuruyorum Astım hastasıyım bunun bebeğime zararı varmı acaba

   1. admin admin diyor ki:

    Astımın ,oksürmenin ve bir çok astım ilacının bebeğe zararı olmaz .Sigaralı ortamlarda bulunmayınız doktorunuza danışarak uygun İlaçları alınız.

    Op.Dr.Zeki SALAR

 88. nadide diyor ki:

  Gerçekten çok i bi site her ayrinti anlatilms tesekkrlr

 89. gülşen diri diyor ki:

  11 haftalık hamileyim ve o kadar çok site gezdim ama hiçbiri bu kadar açıklayıcı anlatmamıştı ellerinize sağlık 🙂

 90. gamze nurlu diyor ki:

  ben uc aylik hamileyim yardimci olurmusunuz bebek zayif gelisme yonunde oruc tutmam dogru olurmu

  1. admin admin diyor ki:

   Tutmadığınız oruçları hamilelikten sonra müsait olduğunuzda kaza edebilirsiniz.Bu konuda dinimiz hamilelere kolaylık tanımış.Detaylı bilgi için ” Gebelikte oruç tutmak ” makalemizi okumak için tıklayın.

  2. gizem diyor ki:

   ya allah askına bebegımız ı allha bıze emanet ettı ve sen onu ac bırakmam lazım boyle dusune hamıle kadınlara cok kzıyorum bız yasarken bıle ac kalmıyoruz ama dımı

  3. asli diyor ki:

   3 aylik hamile bir kadin oruc tutmaktan bahsediyor yaziklar olsun bu cehaletle nasil bir evlat yetistirebilirsin ki

 91. acemi hamis diyor ki:

  Haftalardir o kadar cok siteden hafta hafta hamilelik okuyorum bu kadar aciklayici bir yazi daha goremedim emeginize saglik, muthis olmus…

 92. yeliz kaplan diyor ki:

  yeni yıldan sağlık,huzur ve mutluluk diliyorum.BİRDE İKİNCİ ÇOCUĞUMUZU SAĞLIKLI BİR ŞEKİLDE KUCAĞIMIZA ALMAYI DİLİYORUM

  1. sera diyor ki:

   hocam 11 hafta 2 günlülk gebeyim aşırı bulantılarım var doktorum zofran 8 mg her sabah aç karınla içmemei söyledi bebeğime zararı olur mu diye merak ediyorum