40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 12. haftası

Gebeliğin 12. haftası

Gebelikte 12. hafta

  12. Hafta, hamileliğin 3. Aynının son haftasıdır. Biz buna ilk trimesteri deriz. Trimesteri hamilelikte her 3 aylık döneme verilen isimdir ve bir hamilelik de doğal olarak 3 trimesteriden oluşur. Bu hafta ile birlikte siz bu 3 aylık dönemin son aşamasına gelmiş bulunmaktasınız. Ve bir gün gelecek size 3.son trimesteri dönemin son haftasındasınız. Çantanızı hazırlayın doğum kapıda diyeceğiz. Belki şuan bu söz size çok uzun bir süre geliyor ancak hatırlayın daha yakın bir tarihte size hamileliğinizi müjdeliyorduk. Bakın şimdi 4. aya girmek üzere olduğunuzu söylüyoruz. Hamilelik meşakkatli yorucu ve uzun bir süreç gibi gelir. Ama inanın göz açıp kapayıncaya kadar geçer. Bir de bakmışsınız ki o minicik melek kucağınızda gözlerini size dikmiş ve sessizce merhaba diyor. Buna şimdiden kendinizi hazırlasanız iyi olacak.

Gebelikte 12. Haftada bebekteki değişim:

       Evet, geldik 12. Haftaya. Yine birbirinden ilginç ve eğlenceli gelişmelerin yaşanacağı bir hafta sizi bekliyor. Bebeğinizin dünyasında yeni keşifler yaşanacak. En başta o küçük parmakları birbirinden ayrılacak. Baş ve popo boyu 6.1 santimetreye kilosu ise 14 grama ulaşacak. Bebeklerin ağırlıkları boylarından daha hızlı yol kat eder. Bu hafta ile birlikte bebeğinizin bütün organları şekillenmiştir, oluşmuştur. İç ve dış organların hemen hepsi, çalışır durumdadır. Önceki hafta başlayan tırnak oluşumu bu hafta da devam edecektir ancak daha nihai sonuca ulaşılmadı. Biliyoruz bebeğinizin erkek mi kız mı olacağını çok merak ediyorsunuz. Aslında bu hafta itibari ile cinsiyeti belirginleşti. Oysa bizler daha bu haftada ultrasonla bunu göremiyoruz. Peki, nereden mi biliyoruz? 12 haftalık hamilelikte gerçekleşen düşüklerde, çıplak gözle bebeğin cinsiyetinin ne olduğu görülebilir durumda. Buna tanık olundu. Ancak ultrason ile bakıldığında bunu ne yazık ki göremiyoruz. Bundan emin olmak için 3-4 hafta daha beklemeniz gerekecek.  Sabredin. O an gelecek. Bebeğinizin organları doğduğu ana kadar gelişmeye devam edecek. O nedenle bu haftalardaki gelişmeler daha çok inşaat temeline benzer. Haftalar ilerledikçe, o temel
üzerindeki katlar da eklenir. 12. hafta itibari ile bebeğinizin oluşmuş olan organlarının hacimleri büyümeye başlar. Bebeğinizin saçları ilk olarak yine bu hafta kafa derisinden çıkmaya başlar. Bu haftada bebeğiniz oldukça hareketlidir ve sık sık ağız açıp kapama hareketleri yapar. Ultrasonografi esnasında onun hıçkırdığına bile tanık olabilirsiniz. Bebeğiniz yutmayı yeni öğrenmiştir ve anlaşılan çok da iyi yapamadığından hıçkırık tutmaktadır. Bebeğiniz bu haftadan itibaren parmağını da emmeye başlar. Ancak ultrasonda buna tanık olmak 15. Haftada daha net bir şekilde gözlemlenir. Bebeğin midesi ve bağırsağı çalışmaya ve dolayısı ile sindirim sistemi de çalışmaya başlamıştır.  Bu hafta bebeğiniz hiç durmaz ve hemen her yerine dokunur. Artık dokunduğu yerleri bilerek dokunur. Bu haftada bebeğin ilk defa yaptığı
hareketlerde vardır örneğin bu hafta bebeğiniz; 12 haftalık gebelikte bebeğiniz adeta çene egzersizi yapar gibi çenesini açar kapatır, açar kapatır. Bu hafta ayrıca bebeğiniz troid ve pankreas gelişimini tamamlar ve pankreastan insülin salgılanmaya başlar. Bebeğinizin sinir sistemi biraz daha güçlenir ve gelişir.

Gebelikte 12. Haftada annedeki değişimler:

        Rahminiz artık rahim ve genital organların bulunduğu kemik çatınızdan yukarı doğru hareket etmeye başlar. Böylece mesane üzerindeki baskı ortadan kalkar ve sık idrara çıkma şikâyetleriniz hafifler. Bu yukarı çıkma durumu, artık hamileliğinizin göbek kısmınızda belirginleşmeye başlayacağının da sinyalidir. Bu hafta itibari ile şiddetli görülen ve büyük sıkıntı veren mide bulantılarında azalmaların yaşanacağına tanık olacaktır. Bu sizde rahatlık sağlayacak ancak, bu haftalarda kan hacminin artmasına bağlı olarak baş ağrısı şikâyetlerinizde artış ortaya çıkabilir. Bununla birlikte bazı kadınlarda bu haftalarda mide yanması şikâyeti de baş göstermektedir. Bazı migren sorunu olan kadınlarda ise bu haftalarda başlayarak ilerleyen haftalarla birlikte iyileşme eğilimi görüldüğü de bilinmektedir. Yine bu haftalarda kadınlarda görülen bir diğer değişim ise ciltte yaşanır. Bazı anne adayları ciltlerinin daha iyi bir görünüm elde ettiğini ve güzelleştiklerini söylerken bazıları için ise tam tersi bir durumda şikâyetler alırız. Bu kişinin cilt yapısı ve hormonların etkisiyle alakalıdır. Yine bazı kadınlarda cilt lekelenmesi ve sivilce sorunu yaşanır. Bizler anne adaylarına sıkça şunu söyleriz, doktorunuzun size ve bebeğinize zarar vermeyeceğini düşündüğü ve onayladığı bir güneş koruyucu krem ile güneşe çıkın. Çıplak cilt ile ki özellikle de cildiniz yağlı ise çıkmayın. Çünkü hormonların etkisiyle cildiniz hamilelikte oldukça hassaslaşır. Kolay etkilenir. Onu korumalısınız. Yine bu hafta ile birlikte, çilleriniz veya benleriniz varsa, renklerinin karardığını fark edebilirsiniz. Sivilce de hormonal değişikliklere bağlı olarak 12. haftada gözükebilen bir semptomdur. Normalde regl olmadan önce sivilceniz oluyorsa büyük ihtimalle hamileliğinizde de olacaktır.

Gebelikte 12. Haftada beslenme düzeni

       Hamilelikte beslenmenin önemini sıkça vurgularız. Bazı durumlarda, annenin yaşadığı sağlık sorunlarına yönelik bazı besinleri yasaklarız. Ama bunlar tamamen kişiye özel verilen tedbir amaçlı yasaklamalardır. Bazı hastalarımız bizlere, “ Şu yiyeceğin hamileliğe iyi geldiğini, şunun bebeğe zarar verdiğini duyduk” diyerek kulaktan dolma bilgilerle beslenmeye çalıştıklarına tanık oluyoruz. Biz bu tür önyargılarla hareket edilmesinden yana değiliz. Unutmayın ki size iyi gelmeyen bir besin bir başka kişiye iyi gelebilir. Sizin için önemli olan aşırı yağlı, besin değeri bulunmayan, nerede nasıl ne tür gıdalardan elde edildiği bilinmeyen sağlıksız ürünlerden uzak durmaktır. Bulantılarınız azaldı ve iştahınız arttı. Bunu kendi aleyhinize çevirmeyiniz. Öğünlerinizde aşırı yemekten kaçının. Hamur işi, aşırı tatlı ve ağır şerbetli, midenizi yoracak besinlerden uzak durun. Sürekli katı beslenmeyin. Bolca su tüketin. İşte bunlara dikkat ettiğiniz sürece, bir de protein, kalsiyum, vitamin içeren besinleri tercih ettiğiniz sürece beslenmenizde bir sorun yaşamazsınız.
İşte size beslenmede birkaç öneri daha:

Öğünlerde az yiyin ama öğünlerinizi artırın, günde 6 öğün yiyin.

Yemeklerinizi iyi çiğneyin ve yavaş yiyin.

Sıvı alımını yemeklerden önce ve sonra yapın, yemek sırasında değil.


Yağlı, baharatlı, şekerli gıdalardan uzak durun.

Uyumadan önce yemek yemeyin.

Yatağınızın yastık kısmını yükseltin, bu mide ekşimesini azaltır.

Çoklu gebelik

        Bu hafta sizlere çoklu gebelik konusunda bilgi vermek istiyorum. Biliyorsunuz ki bu hafta ile birlikte artık yavaş yavaş, hamileliğinizin belirgin hale geleceğini dile getirmiştim. 12. Haftada bazen şaşırtıcı bazı durumlar yaşanabilmektedir. Bazı kadınların rahimler beklenildiğinden daha büyük olur. Bunda genellikle hamilelik takviminin yanlış hesaplanmasından şüphelenilmektedir. Bu sorunu anlamanın en doğal ve kolay yolu ise şüphesiz ultrasona girmektir. Rahmin beklenilenden büyük olması, fazla kilo alımı, fazla sabah bulantısı ve iki kalp atışı sesi duyulması çoklu gebeliğin göstergesi olabilir. Bir diğer şüphe dilen durum ise çoklu gebeliktir. Yani en az 2 bebeğin rahimdeki varlığıdır. Buna ikiz denildiğini zaten biliyorsunuz.Çoklu hamilelik genelde risk taşır ama bu komplikasyonunuz olacağı anlamına da gelmiyor. En büyük risk erken doğumdur. Az da olsa düşük riskiniz vardır. Bazen bebeklerden bir tanesi kaybı gibi bir durum söz konusu olabiliyor. Ama 12. haftadan sonra bu risk azalır. Genellikle ikizlerden bir tanesini kaybeden anne, diğerini risk olmadan doğurur. İkizlerden birinin ilk 12 haftaya gelmeden kaybedilmesi, diğer bebeğin sağlığını etkilemez, gelişimi devam eder. Genel olarak çoklu hamileliklerde, hamilelik semptomları daha güçlüdür. Mideleri daha çok bulanır, daha yorgunlardır. Çoklu gebeliklerin % 50’si 37. haftadan önce doğum yapar. Eğer siz de karnınızın normalden daha fazla büyüdüğünü ya da hamilelik semptomlarını daha şiddetli yaşadığınızı düşünüyorsanız, bu konuda doktorunuzla görüşerek çoklu gebelik durumunu masaya yatırmalısınız.

Davranışlarınız bebeğin gelişimini nasıl etkiler?

       Hamilelikte yaralanmalar veya her hangi bir kaza durumunda mutlaka gözlem altına alınması ve bebeğin genel bir takibi yapılması gerekir. Yaşadığınız travmanın bebeği nasıl etkilediği de önemlidir.

Gebelikte 12. Hafta itibari ile anne adayına tavsiyeler

    Gebelikte ishal vakaları önemlidir. 24 saatten fazla süren ishallerde mutlaka doktora gidilmelidir.

Bu Haber 729.076 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

YORUM YAZ
 1. andac karaduman diyor ki:

  merhablar oncelıkle 6 haftada ıkız gebelıgım vardı sonrasında keselrımden bırının 6 haftada gelısmedıgını ve dıger kesemınde 9 hafta 2 gunluk oldugunu ve onun ıyı oldugunu soledı 10 haftada dıger kesem kendı kendıne gıttıgını normal olarak tek gebelık yasadıgımı soledıler lakın bende hıper troıd yanı zehırlı guatır cıktıgını soledıler ve cok mıgdem bulandıgından emadur ve metpamıd verdıler ayrıca bu hastalıgım ıcınde thyramazo 0.5 mg hapı kullanmamı soleıdle suan kullanıyorum lakın bu ılacların bebege zarar verıp vermıcagı benı korkutuyor suan 11+5 haftalık oldu hersey normal ama sızce bu ılaclar bebege zarar verırımı cok korkuyorum yardımcı olursanız sevınırım onumuzdekı hafta ıkılı tarama testlerım yapılıcak bundan dolayı tedırgınım yardımcı bı cvp verırısenız cok sevınırım

 2. Didem diyor ki:

  12. haftadayım. 2 hafta önce az miktarda kanama yaşadım ve beni biraz korkuttu. İğne oluyorum ve progestan diye bir hap kullanıyorum. Şuan çok şükür kanamam yok. Bu süreci 2 dr ile takip ediyorum. Ancak 2 dr arasındaki farklılık kafamı karıştırıyor. Gittim 2 hastanede gerçekten İstanbul’daki en iyi hastaneler arasında. Dr lar dan biri kanama alanı görmüyor normal hayatına devam edebilirsin diyor. Diğeri kanama alanı görüyor ve 5 günlük rapor veriyor. Aslında gördüğüm kadarıyla kanama görmeyen dr un ultrasonu diğerine göre çok çok daha net . Bebek çok net bir şekilde gözüküyor. Kanama alanı konusunda yanılma olabilir mi. Neye göre yanılınabilir. 3. bir dr a gitmek istemiyorum. Kafamın daha da karışmasından çekiniyorum.

 3. Ümmü diyor ki:

  12. Haftadayim aslinda bana gore 10 haftalik hamileyim bu haftada dr cinsiyetini soyledi acaba yanlis tahmin olabilir mi daha cok kucuk nasil bilinebilir

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası yumurtlama veya birliktelik tarihine göre değil son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplanır.Anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür.

 4. Tulay tatligul diyor ki:

  Merhaba, acaba çoklu gebelik ilk haftalarda görülür du deyil mi olsaydı? Şu anda 12 haftalık hamileyim olsaydı önceden doktorum görürdü demi? Yoksa daha sonra da görüldüğü oluyor mu ?

  1. admin admin diyor ki:

   Tülay hanım çoğul gebelikler gebeliğin 6-7.haftasında fark edilir.Böyle bir durum olsaydı doktorunuz ultrason muayenesinde görürdü.

 5. sezen diyor ki:

  İdrar yollarımda intihap var 12 haftalık hamileyim bebeğe bir risk taşır mı bulaşırmı doğumda sıkıntı yaşarmıyım şimdiden teşekkürler

  1. admin admin diyor ki:

   Sezen hanım İdrar yolları enfeksiyonu konusunda doktora başvurmalısınız.Gerekirse antibiyotik tedavisi uygulanmalı bunun dışında Antibiyotiğin yanında aşağıdaki öneriler iyileşmenizi hızlandırmaya yardım eder.

   ►Günde 3 litre su için

   ►Kahve ve çaydan uzak durun

   ►Bu dönemde doktorunuz tarafından cinsel ilişki yasaklanabilir.Eğer bu konuda bir yasak olmazsa vajina bölgenizi ilişki öncesi temizleyin ve ilişkiden hemen önce ve sonra idrar kesenizi boşaltın.

   ►İdrara her çıktığınızda idrar kesesinin tamamen boşaldığından emin olana kadar bekleyin

   ►Ağ yeri pamuklu iç çamaşırı giyin

   ►Tuvaletten sonra temizliği önden arkaya doğru yapın

   ►Vajina bölgenizin temizliğine önem gösterin, mümkünse her gün duş alın.

   ►Antibiyotik kullanırken doğal yoğurt yiyin

   ►Besleyici ve düşük şekerli besinler tüketin

   ►Bu dönemde bol bol dinlenin

 6. Emine diyor ki:

  Merhaba bn 12haftalik ikiz bebislerime hamileyim hic bi sikayetim yok hersey normal gidiyo ramazan ayindayiz oruc tutmamda bi sikinti olurmu doktorum zorlanmazsan tuta bilirsin dedi tuttugum zaman kotu gecmedi bigun tutup bigun tutmuyorum iyi geciyo bide size sormak istedim

  1. admin admin diyor ki:

   Allah hayırlısı ile kucağınıza almayı nasip etsin.Durumunuzu en iyi bilen kontrolleriniz yapan kendi doktorunuzdur.Hamilelik ve emzirme döneminde oruç tutan kadınlar aşağıdaki durumlara dikkat etmelidir.
   • Mutlaka sahura kalkın ve dengeli beslenin.
   • Aşırı şeker ve yağlı gıdalardan uzaklaşın.
   • Emziriyorsanız sağlıklı beslenme ilkelerine dikkat edin.
   • Emzirme döneminde artan kalori ihtiyacınızı gidermek için meyve suyu gibi boş enerji kaynaklarının yerine daha sağlıklı olan meyve, esmer ve tam tahıllı ekmeklerden yararlanın.
   • Özellikle bir alerjiniz yoksa mutlaka her gün süt ve süt ürünleri tüketin.
   • Yumurta, et, tavuk, balık, kurubaklagilleri her gün çeşitlendirerek protein alımını artırın.
   • Çok şekerli ve yağlı gıdalardan, tatlılardan kaçının. Hafif sütlü ve meyveli tatlılar tercih edin.
   • Mevsimine uygun meyve (kavun, karpuz, kiraz, kayısı vb) ve sebze (enginar, bakla, semizotu gibi) tüketin.
   • Özellikle emziriyorsanız sütünüzün azalmaması için 3 litre veya daha fazla su için

 7. Ebru diyor ki:

  Mrb ben 12 haftalik hamileyim kanimda toksoplazma cikti.ister istemez cok tedirginim.bebege gecme riski nedir ve yogun bir sekilde yesil bir akintim var bircok ilaca ragmen gecmiyor ne yapmam gerek 2 3 doktorada gittim ama gecmiyor 🙁

  1. admin admin diyor ki:

   Akıntının sebebi toksoplazma değildir. Toksoplazma riski nedeniyle ilaç tedavisi almanızı öneririm.Akıntı için kültür testi yapılmalı.
   Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Zeki SALAR
   Memorial Ataşehir Hastanesi Randevu: 4447888

 8. Gamze diyor ki:

  12 haftalık hamileyim kilo almam gerekirken gittikçe zayıflıyorum sebebi sizce ne olabilir ?

  1. admin admin diyor ki:

   Hamileliğin ilk 3 ayında kilo verme görülebilir.Bulantı kusmadan dolayı yeterince beslenemediyseniz. Gebeliğin 12. haftasından itibaren bulantı kusmada azalma olur.Protein açısından zengin et,süt, tavuk, balık ,yumurta tüketin

 9. Aysun diyor ki:

  Mrhabalar 12 haftalik hamileyim aşiri mide bulantim var hiç birşey yiyemiyorum yediğimi çikariyorum yatakdan başim kalkmiyor yardimci olun lutfen Şu an Danimarkadayim burda kendi doktoruma gitim serum fln istedim veremeyiz dedi ama cok halsizim kotuyum.Şimdiden Teşekkurler😊

  1. admin admin diyor ki:

   12 haftaya dek çoğu anne adayında bulantı kusma şikayeti görülür.Bulantı kusmalarınız gebeliğin 16. haftasına kadar düzelmediği taktirde allta yatan başka sorunlar araştırılmalıdır. İlk sırada mide karaciger hepatit tiroid testleri planlanmalı.
   Aşağıdaki önerileri dikkate alınız
   ■Anne adayı canı ne isterse onu yemelidir.
   ■Sık sık, azar azar beslenmelidir.
   ■Yemek kokusu, sigara, parfum kokusu, rahatsızlık verebilir. İlk aylarda evde yemek pişirilmeyebilir. Baba adayı, başının çaresine bakmalıdır.
   ■Etimek, peksimet, galeta, çubuk kraker tarzı gıdalar mideyi sıkı tutar. Bu gıdalar faydalıdır.
   ■Aşırı kilo kaybı, ağızdan beslenme sorunu varsa doktorunuza başvurmalısınız.
   ■Kafein,acı ,ekşi gıdalar mide yakınmalarını arttırabilir.
   Kafein, kahve, kola, çay, çikolata ve bazı ilaçlar bulunur. Anne adayı günde bir bardak kahve ya da 2-3 bardak açık çay tüketebilir. Doktora danışmadan ilaç tüketilmemelidir.

 10. sevgi diyor ki:

  oniki haftalik hamileyim Bebegin tek mi yoksa ikiz mi oldugu ne zaman anlasilir

  1. admin admin diyor ki:

   İkiz hamilelik olsaydı 12. haftaya kadar doktorunuz ultrasonda tespit ederdi.

  2. Aysun1995 diyor ki:

   Mrhabalar 12 haftalik hamileyim aşiri mide bulantim var hiç birşey yiyemiyorum yediğimi çikariyorum yatakdan başim kalkmiyor yardimci olun lutfen Şu an Danimarkadayim burda kendi doktoruma gitim serum fln istedim veremeyiz dedi ama cok halsizim kotuyum.Şimdiden Teşekkurler😊

   1. admin admin diyor ki:

    12 haftaya dek çoğu anne adayında bulantı kusma şikayeti görülür.Bulantı kusmalarınız gebeliğin 16. haftasına kadar düzelmediği taktirde allta yatan başka sorunlar araştırılmalıdır. İlk sırada mide karaciger hepatit tiroid testleri planlanmalı.
    Aşağıdaki önerileri dikkate alınız
    ■Anne adayı canı ne isterse onu yemelidir.
    ■Sık sık, azar azar beslenmelidir.
    ■Yemek kokusu, sigara, parfum kokusu, rahatsızlık verebilir. İlk aylarda evde yemek pişirilmeyebilir. Baba adayı, başının çaresine bakmalıdır.
    ■Etimek, peksimet, galeta, çubuk kraker tarzı gıdalar mideyi sıkı tutar. Bu gıdalar faydalıdır.
    ■Aşırı kilo kaybı, ağızdan beslenme sorunu varsa doktorunuza başvurmalısınız.
    ■Kafein,acı ,ekşi gıdalar mide yakınmalarını arttırabilir.
    Kafein, kahve, kola, çay, çikolata ve bazı ilaçlar bulunur. Anne adayı günde bir bardak kahve ya da 2-3 bardak açık çay tüketebilir. Doktora danışmadan ilaç tüketilmemelidir.

 11. anne diyor ki:

  merhaba ben 12 haftalık hamileyim ve sırtımda çok şiddetli ağrılar oluyor bu normal mi?

 12. Annebebek diyor ki:

  Merhaba. Benim on yada onbirinci haftamda hissetmediğim halde altimda idrara benzer bi ıslaklık oluştu. Acil doktoruna gittik ve durumun normal olduğunu kan gelmediği surece bir sıkıntı olmiycagni söyledi. Bir hafta sonra doktora gittim ultrason da baktı ve herhangi olumsuz birşey söylemedi. Ama bende bu durumdan doktoruma bahsetme yı unuttum. Endiselenmem gerekirmi acaba. Tesekkurler…

 13. yasemin diyor ki:

  Merhabalar. Size acil bir durum hakkinda sorun olacaktir. Ben 6 ekim de acik bobrek amelayati oldum. Yanliz amelayat oldugum da yaklasik 1 ay 1 haftalik hamileymisim. Amelayat sonrasi farkli bir rahatsizlikdan sonra bunu ogrendim. Suan bebegim 11 haftalik. Amelayat oncesi IVP ilacli flim ve fazla oranda radyosyana maruz kaldim. (16 eylul ivp cekim tarihi) doktorlar cocugun ivp den dolayi sakat yada ozurlu olur diye aldirmami istiyor sizce ne yapmaliyim??ivp cekildigin de tahminj bebek 4- yada 5 haftalik ciddi sorunlar yaratir mi etlkilenmis midir ne olur cevap:-( 🙁

 14. melek diyor ki:

  Hocam merhaba ben de 12haftalik hamileyim ilk bebek yeni evlyiz esimle birliktelik konusunda bilgi almak istiyorum doktoruma soramadim teşekkür ler hocam

 15. Deniz diyor ki:

  Hocam merhaba;12hafta+2günlük 2.çocuğumu hamileyim.Sigara kullanıyorum çok fazla icime cekmiyorum ama birakamiyorum.Birde akıntı ve bununla birlikte koku da oluyor.Bunun nedeni nedir?teşekkür ederim.

 16. melek diyor ki:

  Merhaba 12 haftalik gebeyim gebeligimin 1. haftasinda genital bolgeme lazer epilasyona gittim doktorum riskli gebelik oldugunu soyledi ne gibi riskler olabilir.

 17. Hayal 'im diyor ki:

  Ben üc aylık hamileym CRL 53 mm cıktı.normalmi acaba

 18. Hatice diyor ki:

  Mrb ben 12+1 günlük hamileyim bugün kontrole gittim sabah bulantım cok olduğu için kahvaltı mı fazla yapamadım dr ultrason da bebek hareketsiz birşeyler yiyip öyle gel dedi bu normal birsey mi acaba ikinci kez baktığın da bi sorun yokk dedii ama benim kafama takıldı cvp verirseniz sevinirim

 19. anne diyor ki:

  hocam 12. Haftanın başındayım anti toksoplazma değerim yüksek çıktı geçen hafta ben dün çok az bi çiğ köfte yedim,bi zararı olur mu acaba

 20. Anne diyor ki:

  Hocam ben 1212 haftalik hamileyim 15 gundurgundur az az kanamam var doktor dusuk tehlikesi yok dedi progestan ilac verdi ama kanamamda azalma olmadi ne yapmam gerek

 21. Gana Nuhiu diyor ki:

  Merhaba. Ben 12haftadayım +3, bu gün kontrölüm vardi, rahminde bi kontraksion oluşmuş, türkce nasıl denilir bilmiyorum cünkü türkiyeden değilim!Bu bir sorun olabilir mi bebeğimin gelişimi için?

 22. anne diyor ki:

  Merhaba ben 11+1 gunluk hamileyim sol kasik tarafimda batik gibi bir agri gir
  iyor tuvalete cikinca rahatkiyor ama yine ara arA oluyor sizcd normal mi

 23. funda diyor ki:

  Mrb..9 ve 12 haftalik olmak uzere 2 dusuk yasadim.dr rahimagzinda genisleme var bir dahakinde dikis dedi.internette 13 14.haftalar dikis olabilecegini yaziyor neden daha once yapilamiyor ya o zamana kadar tekrar dusuk olursa?

 24. Sarı diyor ki:

  İkili tarama testi sonucum bilgilendirirseniz sevinirim.
  Test Sonuçlar MoM
  PAPP-A
  1779.00 mIU/L 1.68
  hCG (T1)
  98443.0 U/L 0.90
  NT
  1.1 mm 1.01
  NK: Mevcut
  ()
  Risk
  Cutoff
  Down Sendromu < 1:50000 1:250
  Sadece Yaş 1:1510
  Eşdeğer Yaş Riski < 15.0
  Trisomi 18/13 1:99000 1:300

 25. Gamze diyor ki:

  Hocam 13 haftalik ikiz hamileyim doctor 2 bebegede kiz dedi kesin netlesirmi cinsiyet bu haftada

 26. anne diyor ki:

  merhaba ben 12 haftalik hamileyim 1 bucuk seneye yakindir tup mide ameliyati oldum hamileligim cok zor gecti 1 ay boyunca hic bisey yiyemedim mide koruyucu habimi biraktim bebege zarar verir diye ve mide agrisi bulantisi hafif bayginliklarla 4 kilo verdim 1 ayda bebegim ne durumdadir

 27. Bùsra diyor ki:

  Merhaba hocam 11h 4 gunluk hamileyim 2 gundur kassigim ve belim agriyor sag ve sol kassigima agri giriyor bunun nedeni ne olabilir kontrolumede 10 gun var muayeneye gitmem gerekir mi hocam

 28. mustafa soner Aksoy diyor ki:

  hocam eşim 12haftalik hamile ilişkiye girdigimizde kanama oldu sizce bunun sebebi ne olabilir cvp yazarsaniz sevinirim teşekkürler

 29. ayşe diyor ki:

  Hocam ben 14 mayısta adet oldum ve eşim adeimdenen 1 hafta sonra kazay boşaldı doktora bu temmuz ayında gittim Altan baktığında hamilelik göremiyorum dedi ve ben kaç aydır adet göremiyorum araba ella ertesi günü habi kullandım ondan olabilirmi ve hormon testinde hamile olduğum cikarmi çünkü hormon testi yaptırdım yumurtacaklarin tembellesmis dedi doktorum yardimci olun hocam hamile olsaydım hormon testinde cikarmiydi

 30. Melek su diyor ki:

  Merhaba ben 12 haftalık hamileyim ikizlere hamileydim fakat bir tanesi düşmüş ultrasona gidince öğrendik ama diğeri gayet sağlıklı görünüyor iyi dedi doktor . 5 gün önce gitmiştik şimdi ise 2 gündür belim ve karnım ağrıyor sanki adet Sancısı gibi giriyor ama çok şiddetli değil , kanamam falan da yok sizce düşük riski mi vardır ??

 31. anne diyor ki:

  Merhaba hocam 12 haftalık hamileym baştan beri ara ara kanamalarim oluyo progesteron kullandım son 3 hafta ise iğne olurdum düşük için.fakat 3 gündür yine kalamam var doktor ultrasonla bakıp bebeğin iyi olduğunu söyledi ama kanama nin neden olduğuna dair bişey demedi kanamamla birlikte ağrimda var cevap….

 32. Nazlican diyor ki:

  Hocam mrb 12 haftalik hamileyim. Doktorum 2li test istemedi yapilmasi gerekli bi testmi?

 33. Şule diyor ki:

  Merhaba ben 12 haftalik hamileyim ve 1 oglum var..simdi dun doktor erkek olabilir KESIN DEGIL dedi sonraki konturol kiz deme ihtimali varmi.. kiz diyip erkek cikan oluyo ama erkek diyince kiz olurmu acaba.. kiz istiyoruz normal olarak ama saglik daha önemli tabi…. IYI GÜNLER

  1. admin admin diyor ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti 12-13. haftalarda tahmin edilebilir.Gebeliğin 16. haftasından itibaren kesin olarak tespit edilebilir.Doktorunuz kesin olmadığı için tahminde bulunmuş.Bir sonraki doktor kontrolünüzde bebeğin duruşu müsait olursa doktorunuz size net bir bilgi verebilir.

 34. merve diyor ki:

  Merhaba ben 12 haftalık tek yumurta ikiz hamileyim.tek kese içinde bebeklerim.boyları ve ense kalınlıkları normal. Ama tek kesede oldukları için kordon bağı dolanma riski varmış bunu önlemek icin ne yapabilirim. Tskler şimdiden.

 35. Anne adayi diyor ki:

  Merhaba size bi sorum olacak…ben 11 hafta 4 günlük hamileyim doktor çok erken ama erkeğe benziyo dedi..birdaha ki kontrolde kesin söylerim dedi..sizce kız der mi kontrole gittiğimde. Böyle olacağım oluyormu..merak ediyorum..

  1. admin admin diyor ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti 12-13. haftalarda tahmin edilebilir.Gebeliğin 16. haftasından itibaren kesin olarak tespit edilebilir.Doktorunuz kesin olmadığı için tahminde bulunmuş.Bir sonraki doktor kontrolünüzde bebeğin duruşu müsait olursa doktorunuz size net bir bilgi verebilir.

 36. anne diyor ki:

  Hocam 12 hafta 4 gunluk hamileyim ama 4 kilo aldim neden bukadsr hizli gidiyor anlamiyorum bulantim olmadi ama normal yediklerimde kaldim sizce basta kilo artmasi butun hamilelikte devam.edermi

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik dönemi boyunca ideal kilo artışı 9-12 kilo arasıdır.Bu değer gebelik öncesi kilosu fazla olan anne adaylarında 8-9.Gebelik öncesi normalden zayıf olan anne adayları için 15-17 kilo kadar olabilmektedir.

   **Gebelik döneminde aşırı yağlı, yüksek kalorili ve tatlı tüketiminden uzak durun.Bebeğiniz ve sizin için gerekli vitamin ve minarelleri karşılayacak şekilde dengeli bir şekilde beslenin.Aşağıdaki linkteki örnek beslenme listesinden faydalanabilirsiniz.Günlük 30 dakikalık yürüyüş yapmanızda faydalı olur.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-icin-ornek-beslenme-listesi.html

  2. Hndn diyor ki:

   Meraba bende suanda 11 hafta 5 gunluğüm 4 kilo aldm şimdiden sizin yorumunuzu gorunce yazmak ıstedım nasıl gectı hamılelığınız kac kılo ıle tamamladınız

  3. Hndn diyor ki:

   Meraba bende suanda 11 hafta 5 gunluğüm 4 kilo aldm şimdiden sizin yorumunuzu gorunce yazmak ıstedım nasıl gectı hamılelığınız kac kılo ıle tamamladınız

 37. Tülay diyor ki:

  İyi akşamlar hocam 12 haftalık hamileyim bu 2 defa dır kasıklarımda çok şiddetli sancı oluyor ve 10 15 dakika sürüyor sebebi nedendir acaba bilgi verirseniz sevinirim

 38. nagihan diyor ki:

  Hocam ben 11+4 haftalık hamileyim aksam iliskiye girdik sabaha karsi wc girdigimde soluk kirmizi kanamam oldu aradan bir saat gecri bes dkkada bir kalkip kontrol ediyorum kanamam kesildi sizce riisk tasiyormu

 39. fatma diyor ki:

  Mrb 12 haftalik hamileyim ve gun icinde ara ara karin agrim yada mide agrim oluyor aksamlari yemek yemede zorlaniyorum doktorum bebegin saglikli oldugunu agrilarin normal oldugunu diyor ama surekli bu agrilari yasiyor olmam beni endiselendiriyor…bilginiz dahilinde yapmam gereken birsey varsa onerilerinizi bekliyorum…

 40. Aysen diyor ki:

  Mrb hocam 12+4 gunluk hamileyim ilk gebeligim 2 gundur karnimin icinde sanki baloncuk patlıyor gibi bebek hareketleri olabilir mi ve ilk baslarda ekşi yiyordum ama 1 haftadir ekşi ve tatlı şeyler yiyorum karışık neyden kaynaklanıyor bunlar karnimdada sanki batmalar oluyor tşk hocam saygılar

  1. admin admin diyor ki:

   Şikayetinizi doktorunuza bildirin bu haftalarda bebek hareketlerini hissetmeniz pek mümkün değil.Şikayetiniz şişkinlik ve gazdan kaynaklanabilir.Aşağıdaki konumuzu okumanız faydalı olacaktır.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelikte-siskinlik-gaz.html

 41. Zeynep diyor ki:

  Hocam ben 12h+5 hamileyim ancak bulantılarım henüz geçmedi ne zaman geçer acaba?Yemeklerden sonra da sıskınlık ve hazimsizlik oluyo normal mı

  1. admin admin diyor ki:

   Mide bulantısı genellikle bulantılar 12-13. haftada azalır ve kaybolur.
   Bununla birlikte aşağıdaki önerilerimize dikkat edin.
   ■Anne adayı canı ne isterse onu yemelidir.
   ■Sık sık, azar azar beslenmelidir.
   ■Yemek kokusu, sigara, parfum kokusu, rahatsızlık verebilir. İlk aylarda evde yemek pişirilmeyebilir. Baba adayı, başının çaresine bakmalıdır.
   ■Etimek, peksimet, galeta, çubuk kraker tarzı gıdalar mideyi sıkı tutar. Bu gıdalar faydalıdır.
   ■Yemek yemek için zorlamayınız.
   ■Aşırı su içilmemelidir.
   ■Mideye dokunan acı ekşi yağlı gıdalar tüketilmemeli
   ■Kafein,acı ,ekşi gıdalar mide yakınmalarını arttırabilir.
   ■Aşırı kilo kaybı, ağızdan beslenme sorunu varsa doktorunuza başvurmalısınız.
   Doktorunuza mide bulantısı için ilaç yazdırabilirsiniz.

 42. melek diyor ki:

  Hocam bem 12 haftalik hamileyim ve hamile oldugumdan bu yana kasiklarimda belimde cok sanci ve agri oluyor dogum sancisi gibi ayni doktora soyledim sanci icin fitil verdi sadece neden sancim olur bilgi vermedi neden acaba ?

  1. admin admin diyor ki:

   12 haftada ağrı çok beklenen bir durum değil düşük riski idrar yolu enfeksiyonu miyomlar kabızlık yönünden değerlendirme öneririm.

   Op.Dr.Zeki Salar

 43. Busra diyor ki:

  merhaba 12 haftalık hamileyim göğüslerimde bu hafta biraz yumuşama oldu bu normal bir durum mu ?

 44. Didem diyor ki:

  Hocam Merhaba 11+5 günlük hamileyim geçen hafta çok şiddetli bir kanamam oldu çok kan kaybettim nerdeyse doktora düştü diye gittim ama bebegimin durduğunu ve kalp atışlarını duyduk doktor kanamanın rahimin çok kasılmasından dolayı oluştuğunu söyledi ve ıstiraat la progestan verdi sizce bebegimin sağlığını etkilenmemiştir değilmi bir sorun çıkmaz

 45. Hazal diyor ki:

  hocam merhaba. sat 11+2, crl 11+6 haftalık hamileyim. nt 1.3 mm ve boy 51.7 mm çıktı. dr herşeyin normal olduğunu söyledi. sizden de teyit almak istedim. ve cinsiyetin kız olabileceğini söyledi. sizce bu haftada cinsiyet tahmini mümkünmüdür, yanılma payı varmıdır? kız dendiğinde erkek olma olasılığı nedir? çok teşekkür ederim…

 46. Arzu diyor ki:

  hocam merhaba. sat 11+2, crl 11+6 haftalık hamileyim. nt 1.3 mm ve boy 51.7 mm çıktı. dr herşeyin normal olduğunu söyledi. sizden de teyit almak istedim. ve cinsiyetin kız olabileceğini söyledi. sizce bu haftada cinsiyet tahmini mümkünmüdür, yanılma payı varmıdır? kız dendiğinde erkek olma olasılığı nedir? çok teşekkür ederim…

 47. meryem diyor ki:

  hocam ben 10+1haftalik hamileyim . yeni ogrendim ogerenene kadar hergun alkol ve sigara iciyordum . daha doktora gitmedim smdi alkolu kestim ama sigara kullaniyorm suanda bi zarar gorurmu ? normal olmasina bi etken edermi ?

  1. admin admin diyor ki:

   Sigara ve alkolün bebek üzerinde verebileceği bir çok zarar bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmıştır.Biran önce sigarayı bırakıp kadın doğum uzmanına başvurun.

 48. Gökçe diyor ki:

  Merhaba hocam ben şu an 12 hafta içindeyim çok aşırı bulantı ve kusmam var doktorum bulantı hapı verdi ama ben çok icmemeye çalışıyorum hapı icersem bebeğe bir zararı olur mu?ya da doğal yollarla bulantımi en iyi ne azaltır. Bir de ben de idrar yolu enfeksiyonu varmış o yüzden çok halsiz, yorgun ve kemiklerim ağrıyor ne yapabilirim . Hiçbir şey yiyesim gelmiyor yataktan kalkamiyorum Sizden yardım istiyorum

 49. eymen diyor ki:

  Merhaba hocam yasim 33 11h 6 gunluk hamileyim bebegimin ense sivisi nt 2.4 mm crl 62.6 cikti burun kemigi normal
  Kan tahlili yaptilar kotu cikti down send teshisi konuldu cok uzgunum sivi alinmasi isteniyor

  1. admin admin diyor ki:

   Teşhis konulmamıştır. Şüphenilmiştir. Kesin tanı amnisentezle konur.

   Op.Dr.Zeki SALAR

  2. Gülay diyor ki:

   Merhaba bana da 271 de 1 ihtimal down sendromlu bebeğin olacak dendi amniyosentez sıvısı aldırmam için rapor yazdılar aldırmadım bebek düşer diye renkli ultrasonu olan bi doktora gittim kalp kapakçıkları 4 tane burun kemiği de var %99 sağlıklı dedi öyle de doğdu çok şükür kafaya takmayın çok fazla kişiye aynısını söylüyorlar Allah in dediği olur renkli Ultrason a girin bence sağlıkla doğar inşaallah yaşadığınız psikolojiyi çok çok iyi biliyorum kızım doğduğunda doktora ilk söylediğim “bebegin burnu var mi”olmuştu ve doğumda ki herkes gülmüştü nasıl yani tabi ki var gibi.. aslında burun kemiği demek istemiştim ,:)

 50. yesim diyor ki:

  Hocam 12 haftalik hamileyim bebegin ense kalinligi kac olmasi lazim normale

  1. admin admin diyor ki:

   2.5 mm nin altında olması gerekir.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 51. yesim diyor ki:

  Hocam 12 haftalik hamileyim sabah kahverengi akinti geldi sonra gecti cocuk Rahme yerlesmeye baslamis ondan dedi hastane normalmi bu acaba

  1. admin admin diyor ki:

   Ultrason kontrolü öneririm.

 52. Ebru diyor ki:

  12 haftalık hamileyim yaklaşık 2.5 haftadır sürekli çok ağır bir şekilde vücudmun her yeri kaşınıyor.Doktorum karaciğer değerlerime baktı ancak bütün değerlerim normal çıktı folik asidi kesmemi söyledi ancak keseli 3 gün oldu değişen bir şey olmadı özellikle şekerli gıdalar aldığımda bu doğal meyveler de dahil daha çok kaşınıyorum lütfen acil yardımlarınızı bekliyorum

  1. admin admin diyor ki:

   Safra asitlerinin yüksekliğine bağlı olabilir.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 53. ela diyor ki:

  Merhaba hocam bnm sorum 2 haftalikken bu donemde yuzden lazere girdim ve hamile oldugumu bilmiyordum doktorum cocugun kalbinde delik olma olasiligindan dahsetti herturlu onlem icin 5 ayda detayli ulturasyona bakilacak cok tedirgin oldum sizce boyle birseyin olma olasiligi varmidir simdiden tesekkurler

  1. admin admin diyor ki:

   Kalbindeki sorunu lazere bağlamak doğru olmaz.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 54. tuğba diyor ki:

  hocam 12.haftayı tamamladım.doktor daha organlar oluşmamış dedi bu normal mi?olabilen bir durum mu?

  1. admin admin diyor ki:

   Sanırım bir yanlış anlaşılma olmuştur. 12 13 haftada organ oluşumu tamamlanır. Ancak gelişimi doğuma kadar devam eder.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 55. barış diyor ki:

  Hocam ben 11+1 günlük hamileyim vejetaryanım (kırmızı et ,beyaz et ve et türevleri yemiyorum ) süt ,yumurta, yoğurt yiyorum benim seçimimin bebeğime zarar vermesini istemiyorum bakliyat yemeğe dikkat ediyorum fakat bulantı ve kusmam beni zorluyor bebeğin gelişmesine engel oluyormuyum?
  cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

  1. admin admin diyor ki:

   İlerleyen haftalarda demir ve gerekirse vitamin desteği alırsanız sorun olacağını sanmıyorum.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 56. canan diyor ki:

  Hocan bende 12+1günlük hamileyim bugün doktorum ne erkek gibi çıkıntı var ne de kız gibi çizgisi var dedi sizce kız bebeklerin çizgisi kaçıncı haftada oluşur. Erkek olsa bence görürdü değilmi.

  1. admin admin diyor ki:

   Kesin ve net bilgi veriyoruz 16. haftada.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 57. Sezen diyor ki:

  Hocam tüp bebek yöntemi ile 11+5 hamileyim bugün kontrolde doktor karından ultrasonda herseyin ve gelişimin yolunda olduğunu söyledi , sonra rahim ağzı için vajinal ultrason yaptığında ise ense kalınlığının 3 olduğunu ve karnında sıvı olduğunu ciddi takip edilmesi gereken bir gebelik olduğunu söyledi ve bugün ikli test verdim
  Birde bana plesenta rahim ağzını kapatmış kanamaya çok uygunsun dedi
  Kafam karmaşık hocam birde siz değerlendirebilirmisimiz durumumu ?

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda yapılan ikili test sonucunuzu bekleyiniz olumsuz olursa amniyosentez yapılması gerekebilir . Ayrıca bebekte kalp hastalıkları yönünden detaylı ultrason 19-20. Haftada yapılmalı . Plasenta previa denilen bebeğin eşi ile ilgili sorun zamanla düzelecektir. Doktorunuzun önerilerine uyunuz.
   Op.Dr. Zeki Salar
   Kadın Hastalıkları ,doğum ve infertilite uzmanı
   Memorial Antalya Hastanesi