Reklam
Reklam
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 13. haftası

Gebeliğin 13. haftası

        13. Hafta itibari ile artık bebeğiniz 4. ayına da adım atmış bulunmaktadır. Diğer bir deyimle artık ikinci 3 aylık dönem olan 2. trimester döneme girmiş bulunmaktasınız.
Gördüğünüz gibi, zaman hızla ilerliyor ve bebeğiniz içinizde her geçen gün daha fazla yol alarak büyüyor. Haftalar ilerledikçe ve bebeğiniz geliştikçe, siz de onun gibi değişim ve gelişim gösteriyorsunuz. Geçen her süre, sizi ve bebeğinizi de doğuma yaklaştırıyor. Dilerseniz şimdi bu hafta bebeğinizde ve sizde gerçekleşecek olan değişimlere bir göz atalım.

Gebelikte 13. Haftada Bebekteki değişim ve gelişim

       Gebeliğin 13. haftasında ikinci tirimester dönemine girmiş oluyorsunuz bu dönem 4-5-6 aylık gebelik dönemleri hamileliğin en rahat geçtiği dönemlerdir. Bu döneme halk arasında da hamileliğin balayı dönemi yakıştırması yapılır. Bebeğiniz artık yerini iyice benimsemiş, siz de hamileliğe kendinizi daha iyi adapte etmiş durumdasınız. 13. Hafta, bebeğiniz 6.5 ila 7.8 cm büyüklüğündedir. Kilosu ise 13 ile 20 gr arasındadır.Görüyorsunuz ki bebeğinizin ağırlığı boyundan çok daha hızlı bir şekilde yukarılara taşınmaktadır. O doğduğunda ağırlığı normal doğum koşullarında ortalama 3,5 kilo arasında olacaktır. Evet, bu kiloya oranla hala çok mini minnacık bir ağırlıkta ama ilerleyen haftalarda hem kilosu hem de boyu atağa geçecek ve buna siz bile şaşıracaksınız.

        Bebeğiniz şuan bir şeftali büyüklüğünde. Daha birkaç hafta önce pirinç tanesi kadardı değil mi? Bebeğinizin kafası hala vücudunun yarısı kadar, yani büyük. Kafası vücudu ile orantılı değil. Ancak yakın bir zamanda kafası vücudu ile orantılı hale gelecek. Doğum yaptığınızda kafası vücudunun 4/3’ü büyüklüğünde olacak. Şuana kadar bir kıkırdak yapıda olan bacak ve kol kemikleri geçen hafta kazandığı güç ile bu hafta kemikleşmeye adım atıyor. Kollar ve bacaklar uzamaya başlıyor ve bunu sağlayan etken de aynı zamanda kas yapısın kontrolü de gelişmeye başlıyor. 11. Haftada başlayan gözlerin yanlardan yüze doğru kayma hareketi bu hafta da yolculuğunu sürdürüyor. Ve 15. Haftaya ulaştığımızda bebeğinizin gözleri artık yüzünün önünde yerini alacak. 11. Hafta itibari ile içe doğru harekete geçen bağırsakları ise 13. Haftada göbek kordonundan çıkarak karın bölgesinde oluşmaya başlıyor.

       Bebeğinizin vücudunda şuan hiç yağ olmadığından dolayı cildi de transparan durumda. Ancak 15. Haftaya gelindiğinde cildi daha da gelişmiş duruma gelecek ve hatta ilk saçları da çıkacak. 13. Haftada bebeğinizin bağırsağı da daha hareketli artık, bebeğin pankreası insülin üretmekte, pankreas, doğum sonrasında bebeğin şeker seviyesini ayarlamakta ki temel organı olacak. Bebeğiniz beyni de gelişmekte: Beyin geliştikçe, bebeğinizin hareketleri üzerindeki kontrolleri artacaktır. 10 hafta sonra ise bebeğinizin beyni tamamen gelişmiş olacaktır. Karaciğerinden safra sıvısı salgılanır, bebeğiniz içinde bulunduğu amnion sıvısını yutarak idrar olarak çıkartır ve oda amnion sıvısına karışır.

Gebelikte 13. hafta itibari ile Anne adayındaki değişim ve gelişim

       Bebeğinizin gelişimi devam ettikçe sizin de rahminiz büyümeye, bunun etkisiyle de gerilmeye başlar. Bu gerilme kasıklara bir baskı uyguladığından bazı kadınlarımızda bu hafta itibari ile kasık ağrıları ve hafif sancılar yaşanabilmektedir. Bu hafta itibari ile mide bulantılarınız ve kusmalarınız oldukça azalacağından dolayı daha rahat bir hamileliğe de adım atmış oluyorsunuz. Bu sizin enerjinizi de arttıracaktır. Bulantı ve kusmaların geçtiği bu dönemde anne adayında kullanılan folik
asitin de neden olabileceği, memelerde duyarlılık, midede yanma ve ekşime, baş ağrısı, kabızlık gibi şikâyetler devam edebilir. Artık karnınız büyümeye başlamıştır. Bu hafta itibari ile anne adayında cilt sorunları da yaşanmaya başlar. Değişen hormonların etkisi ile cildinizde de gebelik maskesi adını verdiğimiz chloasma görülebilir. Ancak bu her 13. Haftalık kadında görülecek diye bir durum yok. Bu lekelenmeler ağırlıklı olarak doğumdan sonra düzelir. Bir de vücudunuzda çatlaklılar meydana gelebilir. Özellikle de karın bölgesinde. Çünkü genişleyen rahim karnınızda da gerilme meydana getirecektir. Artık vücudunuzu genişliyor. Bu haftalarda anne adayları hamilelik kıyafetleri almaya başlamaktadır.

Gebelikte 13. Hafta da beslenme düzeni

       Hamilelik süresince beslenmede anne adaylarına en çok bol sıvı tüketmeleri konusunda uyarılarda bulunuruz. Özellikle de su tüketimi hem anne hem de bebek sağlığı açısından son derece önemlidir. Unutmayın ki siz artık 2 canlısınız ve bebeğinizin suya, suyun içerisindeki florüre oldukça ihtiyacı var. Bu onun diş gelişimi açısında gerekli bir besindir. Bu nedenle kilo alımınızı da dengeleyecek olan suyu ihmal etmeyiniz. Günlük olarak 2-3 litre suyun tüketilmesi gerekiyor. Eğer bu kadar suyu içmekte zorlanıyorsanız en azından yemeklerden önce ve sonra su içiniz. Yemek esnasında ise içmemeniz daha iyidir.

       Hamilelikle anne adaylarının almalarının zorunlu olduğu diğer bir şey ise demirdir. Çünkü gebelik esnasında annede demir eksikli görülür. Bu en sık karşılaşılan sorunlardandır. Hem bu eksikliği karşılamak hem de bebeğin doğumdan sonra kullanacağı demiri depolamak adına içerisinde demir barındıran besinlere ağırlık vermelisiniz. Demir bakımından zengin besinler yağsız kırmızı et, ton balığı ve karaciğerdir. Hayvansal yiyeceklerdeki demir, sebze ve kuru meyvelerden alınan demirden daha kolay bağırsaklardan emilir. Et yemeyen anne adaylarının aldıkları gıdalardaki demirin emilimini artırmak için C vitamini açısından zengin gıdalarla beslenmeleri gerekir.

      Beslenme konusunda anne adaylarının merak ettiklerinden biri de ne kadar yemesi gerektiğidir. Daha önce de dile getirmiştik. Bir anne adayının hamileliği süresince günlük olarak ekstradan 300 kalori alması yeterlidir. Normal bir insan bedeni ortalama olarak 2200 kalori ile günlük beslenir. Siz günlük maksimum 2500 kalori alabilirsiniz. Bebeğiniz henüz çok küçük ve daha sizin yediklerinizden besin almıyor. O nedenle de ilk haftalarda bebeğinizi düşünerek çok yemenizin ona bir faydası yoktur. Her gün bir bardak süt için ve tam buğday ekmeği tüketin. Yine de kalori saymakla uğraşmayın siz yemek seçiminizi sağlıklı yapın ve doktorunuz da aldığınız kiloların yeterli olduğunu düşünüyorsa, boşu boşuna kendinize eziyet etmeyin. Bebeğinizin gelişiminde olumlu etken olan protein, demir ve kalsiyumu beslenmenizden eksik etmeyin. Bir günde 71 gram protein almanız gerekmekte. Bunu et, yumurta, süt ürünleri, kabuklu yemişlerden, soyalı ürünlerden alabilirsiniz. Günde üç porsiyon bunlardan yemeniz yeterli protein almanızı sağlar. Balık da başka bir protein kaynağıdır. Günde 27 mg demir almak, hamilelikte çok görülen demir eksikliğine birebirdir. Demir daha çok hayvansal ürünlerde bulunur. En iyi kaynağı da yağsız kırmızı ettir. Et yemiyorsanız mercimek, ıspanak gibi besinlerden demir ihtiyacınızın bir kısmını sağlayabilirsiniz. Bir günde yaklaşık 1,000 mg kalsiyum almanız gerekmektedir.Bebeğinizin diş ve kemik gelişimi için kalsiyuma ihtiyaç vardır. Eğer yeterince kalsiyum almazsanız bebeğiniz sizin vücudunuzda ki kalsiyumu alacak ve siz kalsiyum eksikliği çekeceksiniz. Taze sebze ve meyve yemek kabızlığı engeller ve gaz sorununa birebirdir dolayısıyla hala beslenmenize dikkat etmelisiniz.Gebelikte kabızlık hakkında ayrıntılı bilgi için konumuzu okumak için tıklayın

Gebelikte 13. Hafta da anne adayına öneriler

       13. hafta ile birlikte anne adayında mide bulantılarının ve kusmaların azaldığını ve bunun da anneye eski enerjisini kazandırdığını belirtmiştik. Bu enerjinizi olumlu yönde kullanmanızda fayda var. Mide bulanmaları azaldığından iştahınızda artış yaşanması muhtemeldir. Bu nedenle de önceki haftalara oranla daha fazla miktarda bir beslenme söz konusu. İşte artan enerjinizi bu hafta itibari ile yapacağınız basit egzersizlerde kullanabilirsiniz. Biz uzmanlar gebeliğin ilk aylarında anne adaylarına sporu da öneririz. Ancak ve anca bir düşük riskiniz yoksa bedenen ve sağlık açısından sizi zorlayan bir durum yoksa bu geçerlidir. Spordan kastımız bir spor salonuna giderek ağır bir program uygulamak değildir. Yürüyüş, yüzme ve zorlanmadan koşmadır. Evet ilk haftalarda yorgunluk mide bulantısı nedeniyle oldukça enerjisizdiniz. Artık kendinizi biraz toparlamanın zamanı geldi. 9 ay boyunca sürekli yiyip içip yatmayı umarız ki düşünmüyorsunuzdur. Unutmayın ki hamile de olsanız sizin de vücut sağlığınızı korumanız gerekiyor. Hamilelik size kendinizi salma hakkı vermez. Hamile kadınlar için egzersiz, krampları, kaslardaki gerginliği en aza indirir, dolaşımı hızlandırarak bacaklarda ve ayaklarda oluşan ödemleri azaltır. Ancak yapılan egzersizleri belli bir düzeyde tutmak gerekir. Kendinizi çok zorlamamalısınız. Küçük basit esnetme hareketleri ile başlayabilirsiniz. Zamanla vücudunuzun daha esnek olacağını göreceksiniz. Bu ilerde doğumunuzu da daha rahat yapmanızı sağlayacak. . Egzersiz için düzenli bir program yapmak gerekir. Egzersiz yaparken yaşanan su kaybını önlemek için bol miktarda su içilmelidir.
13. hafta ile birlikte diğer bir deyimle ikinci üç aylık dönemde, kadınlarda libidoda artış görülür. Bunun nedeni ise vücuttaki kan dolaşımının oldukça artmasıdır. Hormonal değişikliklerin de buna etkisi vardır.Libidonun artması cinsel paylaşım isteğini de arttırır. Eşinizle bu durumu paylaşınız. Eğer eşiniz bebeğinize bir zarar geleceğinden endişeleniyorsa, bunda bir sakınca yok. Cinsel birleşim bebeğinize zarar vermez. Bunu doktorunuza da danışabilirsiniz.

Gebelik döneminde çalışmak

       Gebelikte çalışma anne adayının güvenliği ile alakalı bir sorun olmadığı müddetçe bir sakıncası yoktur. Yani ağır kaldırılan ve bebeğe zarar verecek işler olmadığı müddetçe anne adayının çalışmasında hiçbir sakınca yoktur. Düzenli kontroller ve doktor tavsiyelerine uyulması gereklidir.

Anne adayına tavsiyeler

    Gebeliğiniz müddetince kafeinden ve kafein içeren yiyecek ve içeceklerden uzak durun.

Baba adayına tavsiyeler

    Gebelik boyunca egzersiz konusunda eşinize destek olun. Yapacağınız tüm egzersizleri mutlaka doktorunuza sorun. Hangi sporları yapabilir hangilerinden uzak durmalı öğrenin.

Bu Haber 183.933 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

YORUM YAZ
 1. isimsizzz diyor ki:

  Merhaba ben 13+2 gunluk gebeyim bebegim ense kalinligi 1.4 mm sizce normal mi

  1. admin admin diyor ki:

   Ense kalınlıgı olcumu ozenle ve deneyımlı uzmanlar tarafından yapıldı ve 1.4 saptandı ise normal sinırlar dahilinde oldugu soylenebilir.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 2. seherrrr diyor ki:

  Mrb 13+0 gunluk hamileyim sizce 2 li test yaptirmak icin gec mi kaldim lutfen cvp verin

  1. admin admin diyor ki:

   İkili tarama testi 13 hafta 6 gün olana dek yapılabilir.

 3. filiz diyor ki:

  Merhaba 13+3 günlük hamileyim yirmilik disim çıkıyor ve iltihaplanma yapmış dişçi largopen 1 gr. Ve minoset Verdi doktorum hiç bir sorun olmaz dedi ama ben tedirginim yüzüm de şiş sizce sakıncası var mi? Teşekkürler…

  1. admin admin diyor ki:

   EST değerlendirme veya İLAÇ tavsiyesi konularında muayene yapan hekimin değerlendirmesi önemlidir. Hasta klinik bulguları kendine ait özellikleri ultrason sonuçları ile bir bütün olarak değerlendirilmelidir. Test sonucunun bir kısmının değerlendirmesi katkı sağlamaz. Bu konuda yardımcı olamıyorum. Anlayısınız için tskler

 4. narin diyor ki:

  Merhaba hocam 12+1 haftlk hamileyim hamile kalmadan öncede belimi sağa ve sola dogru oturur sekilde kirpma dedigimiz hareketi yapyrdum hocam yapmadıgm donemler ağrı hatta nefes darlığı hissedyrum yaparken içim acyr ama elimde deil nasıl bir zarar veriyor um hocam bebeime saoln?

  1. admin admin diyor ki:

   Sözünü ettiğiniz kırpma hareketini bilmiyorum ve anlamadım ozur afedersiniz. Kontrole gidince doktorunuza gösterip danışınız.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 5. Görünecek isim... diyor ki:

  Merhaba hocam , ben 13+3 haftalık hamileyim ekşi aşeriyorum çok fazla ekşi yemenin zararı varmı şimdiden teşekkürler

  1. admin admin diyor ki:

   Bebeğe zararı olmaz. Ancak sizde mide sorunlarına neden olabilir.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 6. sibel açıker diyor ki:

  Merhaba ben 13 haftalık gebeyim çok fazla yemek yiyorum gece kalkıp yediğim oluyo sizce bu normal mi ilginize teşekkürler…

  1. admin admin diyor ki:

   Normal değil Daha fazla bilgi ve sağlıklı beslenme için:
   http://www.zekisalar.com/dogum-ve-gebelik-hakkinda-hersey/gebelikte-beslenme/

 7. Ezgi diyor ki:

  Merhaba Hocam, Oncelikle Boyle bir imkani verdiginiz icin cok tesekkurler. Dun ikili tarama icin ultrasounda girdim. CRL 60 mm Ense kalinligi 1.2, kalp atislari 161 olculdu. 6. ve 10.5 haftada ki transvaginal ultrasounda gore dun 12 hafta 4 gunluk olmaliydim ancak ultrasound 12 hafta 3 gun verdi. Sizce bebegin gelisiminde bir gerilik soz konusu olabilir mi? Zaman icin de ultasoundlar farkli tarihler verebilir mi? 60 mm bu haftalik bir bebek icin kisa mi? Bu verilerle bebegin gelisimini nasil yorumlarsiniz. Ilginize ve cevabiniza simdiden cok tesekkurler…

  1. admin admin diyor ki:

   Umarım size faydalı olabiliriz.
   Sizdeki duruma nadiren hastalarımızda rastlıyoruz
   Hasta kendisine tüm tetkikleri inceler araştırır bunlara gore yorum yapıp konuya hakim olmaya çalısır.
   Bu durum 9 aylık sureci anne adayı için tam bir stress ve karmaşa haline getirebilir.
   Testle ilgili sorularınızı doktorunuzla paylasınız
   Bununda ötesınde bu test değerlendırme yorumlama işini doktorunuza birakıp gebeliğin tadını çıkarmanızı öneririm.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 8. esra yılmaz diyor ki:

  merhaba,
  12 haftalık hamileyim, 13’e yaklaştık. Aşırı bulantı ve iştah kaybı nedeniyle 1.5 ay içinde 9 kilo kaybettim. şu an kendim için o kadar olmasa da, alıştım gibi, bebeğim endişeliyim. Doktorum bu haftadan sonra sıkıntılarımın azalacağını iletti ama henüz bir azalma yok. Ne yapmalıyım?

  1. admin admin diyor ki:

   Zor gunler geride kalmak uzere.. Gebeliğe bağlı bulantı ,kusmalar bu haftadan sonra azalması gerekır. Devam ederse gebeilk dısında bir nedenden bulantı olabilir bunu arastırmak gerekir.
   http://zekisalar.com/gebelik-hakkinda-hersey/gebelik-haftalari

   Op.Dr.Zeki SALAR

 9. Sedef gur diyor ki:

  Mrb 12+5 günlük hamileyim ve doktorum bana multiviitamin verdi normAl mi sizce bide folik asit hapımı bıraktırdı erken mi sizce

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelikte folik asit kullanımı
   Erken değil folik asit gebeliğin 12. haftası bitene kadar kullanılır.

 10. seda diyor ki:

  Mrb bugün itibariyle 12+1 haftalık gebeğim..2 günden beri karnimin alt kisminda ağri oldu şuana kadar hic sorunum yoktu ama bu ağri korkuttu beni,,bir sorun yoktur değilmi

  1. admin admin diyor ki:

   Geçmeyen bir ağrı varsa ultrason kontrolü ve idrar testi faydalı olur.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 11. zehra diyor ki:

  Slmm.. Ben 13 haftalik hamileym ilk hamileliğimde 12 haftalıkken kalbi durdu ve aldırdk.. Kanımda pıhtılaşma warmiş hibor ,3500 kullanıyrum doktor bana 5 aylık olunca iğneyi bırakabilirsin dedi.. Eğer bırakırsam bebege bi zararı olur mu??

  1. admin admin diyor ki:

   Gerçekten tahlille ispatlanmış kan pıhtılaşma sorunu varsa sorun olabilir.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 12. umut nezir can diyor ki:

  Merak ettim..ilk satırlarınızda bebeği bir uzaylıya benzetmişsiniz..hiç gördün mü? Insanların çoçuğuna uzaylı tabiri yerine daha düzgün bir cümle kurucanızı düşünüyorum!

  1. admin admin diyor ki:

   Orada tabir olarak kullanılmış.Uyarınız üzerine o kısmı düzelttik.

 13. ayşe diyor ki:

  Merhaba. Hocam ben 12 hafta 6 günlük hamileyim. Bu gün çok az kanamam oldu. Daha doğrusu kahverengimsi bir akıntı. Clexan ve progestan kullanıyorum. Daha doktorumu aramadım. Kanamanın devamı gelmedi. Normal mi? Hemen doktoruma başvurmalı mıyım?

  1. admin admin diyor ki:

   Gerekli ilaçları alıyorsunuz. Bu haftalarda hafif kanama olabilir. Açık kırmızı yoĞun kanama olursa, şiddetli kasık agrısı kanama devam ederse mutlaka dokotrunuza haber veriniz.

   Op.Dr.Zek, SALAR

 14. nihal diyor ki:

  Merhaba. Benim annem 13 hafta 6 günlük hamile. Bundan önce 12.haftadayken aşırı kusması vardı. Hiçbirşey yemiyordu.Ayrıca boyun düzleşmesinden dolayı da kusuyor. Ve bir ayda 7 kilo verdi. Zararı nedir? Bebeğe zarar verir mi? Boyun ağrıları geçer mi? İlginiz için teşekkürler.

  1. admin admin diyor ki:

   Boyun ağrıları gebelige zarar vermez. Ancak kilo vermesi uygun değil.Bu haftadan sonra bulantılar azalır ve istah artacaktır.

   Op.Dr. Zeki Salar
   Kadın Hastalıkları ,doğum ve infertilite uzmanı
   Memorial Antalya Hastanesi

 15. esra diyor ki:

  Merhaba. ilk bebegim 11. Haftada dustu. Ikinci bebegime 13 hafta 4 gunluk hamileyim.ilk dusukten sonra yapilan tetkiklerde faktor 5 leiden mutasyonu saptandi. coraspin ve clexane kullaniyorum simdi. Bu haftaya kadar hersey iyiydi ancak dun koyu kahvemsi bir akinti geldi doktora gittim bebek saglikli ve sendede bir kanama kesesi görünmüyor dedi. Su an istirahat ediyorum ancak bu lekelenmeler normalmidir? Ilginiz için simdiden tesekkurler.

  1. admin admin diyor ki:

   Lekelenmeler normaldir. Clexan alıyorsanız aspirin kullanmak şart olmayabilir. Doktorunuzla konuyu görüşünüz.

   Op.Dr.Zeki Salar
   Kadın Hastalıkları,doğum ve infertilite uzmanı
   Memorial Antalya Hastanesi

  2. Görünecek isim... diyor ki:

   ne tesadufkı harfıyen aynı şeylerı yaşamışışz.ben ayreten progestan tablette kullanıyorum duzelır umarım.coraspırını bıraktım ecuprın var ona geçtım

 16. Aslı diyor ki:

  Ton balığı demir açısından zengin olsa da, yüksek cıva içeriği nedeniyle özellikle gebelikte sınırlı yenmesi gereken bir besin. Genel olarak haftada 4 orta boy konserve ya da iki porsiyon taze ton balığı ile sınırlanmalı.

 17. ezo diyor ki:

  13 haftalik hamileyim yurtdisinda kaliyorum ama hic ultrasana girmedim daha dogrusu almadilar zararli olugunu söylediler bebegimin sagligi hakkinda hicbirbilgim yok bebegim yasiyormu neolur cvp verin gecende yorumuma cvp vermediniz bide ultrason zararlimi bunu bilmek istiyorum.

  Cevap: Ultrasonun bilinen hiçbir riski yoktur.Yinede ABD’de yapılan araştırmalarda , normal devam eden gebeliklerde ultrason kullanıldığı zaman sonucun değişmediği , bu nedenle her gebeye gerekli olmadıkça uygulanmasının bir yararı olmadığını göstermiştir.

 18. nur diyor ki:

  İyi akşamlar bir sorum olucaktı suan 12. haftayı doldurmuş 13. hafta içerisindeyim geçen hafta kontrole gittiğimde doktori akşamlar.um bebeğin eşinin fetusun normalden büyük olduğunu ve takip ediceğini söyledi bu beni endişelendirdi sizede danışmak istedim 10 haftada kanamam geldi ara arada geliyordu 8 günden beri kanamam gelmiyor progestan ve forbiol vitamin kullanıyorum yardımcı olursanız sevinicem iy

 19. ela diyor ki:

  şey benim ilk kardeşim olacak da bir soru kafama takıldı bebek kaçıncı haftadan sonra tekmelemeye başlar cevaplarsanız sevinirim.

  Cevap: Genellikle gebeliğin 18-22 haftaları arasında hissedilmeye başlanır. İkinci ve üçüncü gebeliklerde daha erken 16 hafta civarında hissedilmeye başlar.

  Bu konuda ayrıntılı bilgi için tıklayın.

 20. ela diyor ki:

  ya siz görünmez diyorsunuzda annem 13 haftalık gebe ve cinsiyetini doktor söyledi.

  Cevap:Anne karnında bebeğin cinsiyeti 13. haftadan itibaren belirlenebiliyor olsa da kesin sonuç olmayabilir.Kesin olarak gebeliğin 16. haftasından itibaren görülebilir.

  Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur makalesini okumak için tıklayın.

 21. Zara Hülya diyor ki:

  Benimkide 13haftalık çok mutluyum

  1. Elif diyor ki:

   Merhaba ,
   Duzenli olarak kontrollere gidiyorum.Yine de kafamiza takılan sorulara donus yaptiginiz ve bu imkanı sagladiginiz icin tesekkur ederim.
   13+5 günlük hamileyim.ilk 5 ve 6 .haftalarda cok az da olsa kanamam oldu.progesteron ve bhcg testini yaptirdim.Doktorum progesteron igne yada hapini kullanmamami cunku sonuclarimin iyi ciktigini belirtti.ikili test sonuclarim da olumlu cikti.Kanamanin basta olmasi rusuk riskini hep dusunduruyor, doktorum da kanamanin da hamilelikte olabilecegini belirtiyor.Doktoruma guveniyorum da.Dusuk riski hamilelilgin hangi donemlerinde olabilyor ? Teşekkürler.

   1. admin admin diyor ki:

    Düşük riski 12-13. Haftadan sonra azalır 20 haftada ortadan kalkar.

    Op.Dr.Zeki Salar
    Kadın Hastalıkları,doğum ve infertilite uzmanı
    Memorial Antalya Hastanesi

 22. elif güler diyor ki:

  hocam merhabalar. böyle bir imkanı bizlere sunduğunuz için teşekkürler. 12 haftalık hamileyim. bulantılarım her gün daha da artıyor. özel bir hastanede sürekli kontrole gidiyorum. 12. haftda yapılan ikili testi doktoruma sordum. şimdilik gerek yok. 16. haftda üçlü testte de bakabiliriz dedi. bu nasıl iş. ıkılı test mutlaka uygulanması gereken bişi değil miydi. teşekkürler. iyi çalışmalar

  Cevap:
  Üçlü test , ikili testin içeriğini kapsar.Üçlü testte artı olarak anne karnındaki alfafotoproteinin ölçümünün yapılabilmesidir.

 23. burcu yıldız diyor ki:

  hocam bn su an 11+5 günlk hamileyim normalde et balık ymiorum tabi hamilelikte de yiyemedim..bulantılarmdan dolayı 2 aydır dogru düzgn bişe yemedm ilk ay 2 kilo almıstım şimdi 2 kiloyu verdm kendmi daha yeni toplamaya başladım am bebeğin organları olustu ben yiyemedm sebze et süt ürünleri bebekte gelişim olarak bi sorun olur mu ve bu aydan sonra yemeye baslasam bi faydası olur mu artık organlar olustu ya korkuorum eksklkolcak diye.

  Cevap: Bebekler normal şartlarda ihtiyac duydukları gereksinimleri annede bulunan depolardan kullanırlar bu konuda içinizi rahat tutun.Hamile bayanların büyük bir bölümünde bulantı kusma görülür.Gebelikte bulantı , gebeliğin 12. haftasından itibaren azalır.Bundan sonra elinizden geldiğince bebeğiniz için gerekli besinleri tüketin.Bulantılarınız aşırı şekilde devam ederse bu konuda doktorunuzdan yardım alınız.

  Gebelikte bulantı için aşağıdaki linkte yer alan makaleyi okuyabilirsiniz.

  http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelikte-bulanti-ve-kusma.html

 24. gülşah yapıcı diyor ki:

  tşk ederim hocam beni aydınlattınız demmeki 16. haftayı bekliycez genıtal tuberkulde paralel bakıo ultrasyon görüntüsünde kafamda soru işareti oldu en isi 16 . haftayı beklemek hocam çok teşekür ederim.

 25. gülşah yapıcı diyor ki:

  merhaba hocam size bi sorum olcaktı ben normal bi devlet hastanesınde 12+ 4 günlukken doktora gittim doktorum bana bebeğimin erkek olacağını söledi sizce bu kesinmidir doktorumun yanılma payı varmıdır bide şunu söledi (kız olursa süpriz olur) die genital organını görüp görmediği hakkında bilgi vermedi. Hocam sizce bu sonuç doğrumudr?

  Cevap:Gebelikte Anne karnındaki bebeğin cinsiyeti ultrason ile kesin olarak 16. haftadan sonra belirlenebilir.Bu haftadan öncede ultrason ile tahmin edilmeye çalışılabilir fakat yanılmalar olabilir.
  Erken tahminlerde genellikle yanılmalar kız bebek denilen bebeğin erkek olmasıdır.

  1. cigdem diyor ki:

   Mrb hocam ben 13+4 günlük hamileyim esimle bende kan uyusmazligi var ve bizden zeka testi istediler ama cevredekiler yapma diyorlar bebeğin suyundan aliyorlarmis bu dogrumu öyle birşey olsa bebeğe bir zararı var mi

   1. admin admin diyor ki:

    İkili tarama testi yaptırdınız mı ? Bahsettiğiniz ikili tarama testi ise riski yoktur.Eğer ikili tarama testi yaptırıp doktorlar ona istinaden amniyosentez istiyorsa Amniyosentezde düşük riski 200/1.