40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 13. haftası

Gebeliğin 13. haftası

        13. Hafta itibari ile artık bebeğiniz 4. ayına da adım atmış bulunmaktadır. Diğer bir deyimle artık ikinci 3 aylık dönem olan 2. trimester döneme girmiş bulunmaktasınız.
Gördüğünüz gibi, zaman hızla ilerliyor ve bebeğiniz içinizde her geçen gün daha fazla yol alarak büyüyor. Haftalar ilerledikçe ve bebeğiniz geliştikçe, siz de onun gibi değişim ve gelişim gösteriyorsunuz. Geçen her süre, sizi ve bebeğinizi de doğuma yaklaştırıyor. Dilerseniz şimdi bu hafta bebeğinizde ve sizde gerçekleşecek olan değişimlere bir göz atalım.

Gebelikte 13. Haftada Bebekteki değişim ve gelişim

       Gebeliğin 13. haftasında ikinci tirimester dönemine girmiş oluyorsunuz bu dönem 4-5-6 aylık gebelik dönemleri hamileliğin en rahat geçtiği dönemlerdir. Bu döneme halk arasında da hamileliğin balayı dönemi yakıştırması yapılır. Bebeğiniz artık yerini iyice benimsemiş, siz de hamileliğe kendinizi daha iyi adapte etmiş durumdasınız. 13. Hafta, bebeğiniz 6.5 ila 7.8 cm büyüklüğündedir. Kilosu ise 13 ile 20 gr arasındadır.Görüyorsunuz ki bebeğinizin ağırlığı boyundan çok daha hızlı bir şekilde yukarılara taşınmaktadır. O doğduğunda ağırlığı normal doğum koşullarında ortalama 3,5 kilo arasında olacaktır. Evet, bu kiloya oranla hala çok mini minnacık bir ağırlıkta ama ilerleyen haftalarda hem kilosu hem de boyu atağa geçecek ve buna siz bile şaşıracaksınız.

        Bebeğiniz şuan bir şeftali büyüklüğünde. Daha birkaç hafta önce pirinç tanesi kadardı değil mi? Bebeğinizin kafası hala vücudunun yarısı kadar, yani büyük. Kafası vücudu ile orantılı değil. Ancak yakın bir zamanda kafası vücudu ile orantılı hale gelecek. Doğum yaptığınızda kafası vücudunun 4/3’ü büyüklüğünde olacak. Şuana kadar bir kıkırdak yapıda olan bacak ve kol kemikleri geçen hafta kazandığı güç ile bu hafta kemikleşmeye adım atıyor. Kollar ve bacaklar uzamaya başlıyor ve bunu sağlayan etken de aynı zamanda kas yapısın kontrolü de gelişmeye başlıyor. 11. Haftada başlayan gözlerin yanlardan yüze doğru kayma hareketi bu hafta da yolculuğunu sürdürüyor. Ve 15. Haftaya ulaştığımızda bebeğinizin gözleri artık yüzünün önünde yerini alacak. 11. Hafta itibari ile içe doğru harekete geçen bağırsakları ise 13. Haftada göbek kordonundan çıkarak karın bölgesinde oluşmaya başlıyor.

       Bebeğinizin vücudunda şuan hiç yağ olmadığından dolayı cildi de transparan durumda. Ancak 15. Haftaya gelindiğinde cildi daha da gelişmiş duruma gelecek ve hatta ilk saçları da çıkacak. 13. Haftada bebeğinizin bağırsağı da daha hareketli artık, bebeğin pankreası insülin üretmekte, pankreas, doğum sonrasında bebeğin şeker seviyesini ayarlamakta ki temel organı olacak. Bebeğiniz beyni de gelişmekte: Beyin geliştikçe, bebeğinizin hareketleri üzerindeki kontrolleri artacaktır. 10 hafta sonra ise bebeğinizin beyni tamamen gelişmiş olacaktır. Karaciğerinden safra sıvısı salgılanır, bebeğiniz içinde bulunduğu amnion sıvısını yutarak idrar olarak çıkartır ve oda amnion sıvısına karışır.

Gebelikte 13. hafta itibari ile Anne adayındaki değişim ve gelişim

       Bebeğinizin gelişimi devam ettikçe sizin de rahminiz büyümeye, bunun etkisiyle de gerilmeye başlar. Bu gerilme kasıklara bir baskı uyguladığından bazı kadınlarımızda bu hafta itibari ile kasık ağrıları ve hafif sancılar yaşanabilmektedir. Bu hafta itibari ile mide bulantılarınız ve kusmalarınız oldukça azalacağından dolayı daha rahat bir hamileliğe de adım atmış oluyorsunuz. Bu sizin enerjinizi de arttıracaktır. Bulantı ve kusmaların geçtiği bu dönemde anne adayında kullanılan folik
asitin de neden olabileceği, memelerde duyarlılık, midede yanma ve ekşime, baş ağrısı, kabızlık gibi şikâyetler devam edebilir. Artık karnınız büyümeye başlamıştır. Bu hafta itibari ile anne adayında cilt sorunları da yaşanmaya başlar. Değişen hormonların etkisi ile cildinizde de gebelik maskesi adını verdiğimiz chloasma görülebilir. Ancak bu her 13. Haftalık kadında görülecek diye bir durum yok. Bu lekelenmeler ağırlıklı olarak doğumdan sonra düzelir. Bir de vücudunuzda çatlaklılar meydana gelebilir. Özellikle de karın bölgesinde. Çünkü genişleyen rahim karnınızda da gerilme meydana getirecektir. Artık vücudunuzu genişliyor. Bu haftalarda anne adayları hamilelik kıyafetleri almaya başlamaktadır.

Gebelikte 13. Hafta da beslenme düzeni

       Hamilelik süresince beslenmede anne adaylarına en çok bol sıvı tüketmeleri konusunda uyarılarda bulunuruz. Özellikle de su tüketimi hem anne hem de bebek sağlığı açısından son derece önemlidir. Unutmayın ki siz artık 2 canlısınız ve bebeğinizin suya, suyun içerisindeki florüre oldukça ihtiyacı var. Bu onun diş gelişimi açısında gerekli bir besindir. Bu nedenle kilo alımınızı da dengeleyecek olan suyu ihmal etmeyiniz. Günlük olarak 2-3 litre suyun tüketilmesi gerekiyor. Eğer bu kadar suyu içmekte zorlanıyorsanız en azından yemeklerden önce ve sonra su içiniz. Yemek esnasında ise içmemeniz daha iyidir.

       Hamilelikle anne adaylarının almalarının zorunlu olduğu diğer bir şey ise demirdir. Çünkü gebelik esnasında annede demir eksikli görülür. Bu en sık karşılaşılan sorunlardandır. Hem bu eksikliği karşılamak hem de bebeğin doğumdan sonra kullanacağı demiri depolamak adına içerisinde demir barındıran besinlere ağırlık vermelisiniz. Demir bakımından zengin besinler yağsız kırmızı et, ton balığı ve karaciğerdir. Hayvansal yiyeceklerdeki demir, sebze ve kuru meyvelerden alınan demirden daha kolay bağırsaklardan emilir. Et yemeyen anne adaylarının aldıkları gıdalardaki demirin emilimini artırmak için C vitamini açısından zengin gıdalarla beslenmeleri gerekir.

      Beslenme konusunda anne adaylarının merak ettiklerinden biri de ne kadar yemesi gerektiğidir. Daha önce de dile getirmiştik. Bir anne adayının hamileliği süresince günlük olarak ekstradan 300 kalori alması yeterlidir. Normal bir insan bedeni ortalama olarak 2200 kalori ile günlük beslenir. Siz günlük maksimum 2500 kalori alabilirsiniz. Bebeğiniz henüz çok küçük ve daha sizin yediklerinizden besin almıyor. O nedenle de ilk haftalarda bebeğinizi düşünerek çok yemenizin ona bir faydası yoktur. Her gün bir bardak süt için ve tam buğday ekmeği tüketin. Yine de kalori saymakla uğraşmayın siz yemek seçiminizi sağlıklı yapın ve doktorunuz da aldığınız kiloların yeterli olduğunu düşünüyorsa, boşu boşuna kendinize eziyet etmeyin. Bebeğinizin gelişiminde olumlu etken olan protein, demir ve kalsiyumu beslenmenizden eksik etmeyin. Bir günde 71 gram protein almanız gerekmekte. Bunu et, yumurta, süt ürünleri, kabuklu yemişlerden, soyalı ürünlerden alabilirsiniz. Günde üç porsiyon bunlardan yemeniz yeterli protein almanızı sağlar. Balık da başka bir protein kaynağıdır. Günde 27 mg demir almak, hamilelikte çok görülen demir eksikliğine birebirdir. Demir daha çok hayvansal ürünlerde bulunur. En iyi kaynağı da yağsız kırmızı ettir. Et yemiyorsanız mercimek, ıspanak gibi besinlerden demir ihtiyacınızın bir kısmını sağlayabilirsiniz. Bir günde yaklaşık 1,000 mg kalsiyum almanız gerekmektedir.Bebeğinizin diş ve kemik gelişimi için kalsiyuma ihtiyaç vardır. Eğer yeterince kalsiyum almazsanız bebeğiniz sizin vücudunuzda ki kalsiyumu alacak ve siz kalsiyum eksikliği çekeceksiniz. Taze sebze ve meyve yemek kabızlığı engeller ve gaz sorununa birebirdir dolayısıyla hala beslenmenize dikkat etmelisiniz.Gebelikte kabızlık hakkında ayrıntılı bilgi için konumuzu okumak için tıklayın

Gebelikte 13. Hafta da anne adayına öneriler

       13. hafta ile birlikte anne adayında mide bulantılarının ve kusmaların azaldığını ve bunun da anneye eski enerjisini kazandırdığını belirtmiştik. Bu enerjinizi olumlu yönde kullanmanızda fayda var. Mide bulanmaları azaldığından iştahınızda artış yaşanması muhtemeldir. Bu nedenle de önceki haftalara oranla daha fazla miktarda bir beslenme söz konusu. İşte artan enerjinizi bu hafta itibari ile yapacağınız basit egzersizlerde kullanabilirsiniz. Biz uzmanlar gebeliğin ilk aylarında anne adaylarına sporu da öneririz. Ancak ve anca bir düşük riskiniz yoksa bedenen ve sağlık açısından sizi zorlayan bir durum yoksa bu geçerlidir. Spordan kastımız bir spor salonuna giderek ağır bir program uygulamak değildir. Yürüyüş, yüzme ve zorlanmadan koşmadır. Evet ilk haftalarda yorgunluk mide bulantısı nedeniyle oldukça enerjisizdiniz. Artık kendinizi biraz toparlamanın zamanı geldi. 9 ay boyunca sürekli yiyip içip yatmayı umarız ki düşünmüyorsunuzdur. Unutmayın ki hamile de olsanız sizin de vücut sağlığınızı korumanız gerekiyor. Hamilelik size kendinizi salma hakkı vermez. Hamile kadınlar için egzersiz, krampları, kaslardaki gerginliği en aza indirir, dolaşımı hızlandırarak bacaklarda ve ayaklarda oluşan ödemleri azaltır. Ancak yapılan egzersizleri belli bir düzeyde tutmak gerekir. Kendinizi çok zorlamamalısınız. Küçük basit esnetme hareketleri ile başlayabilirsiniz. Zamanla vücudunuzun daha esnek olacağını göreceksiniz. Bu ilerde doğumunuzu da daha rahat yapmanızı sağlayacak. . Egzersiz için düzenli bir program yapmak gerekir. Egzersiz yaparken yaşanan su kaybını önlemek için bol miktarda su içilmelidir.
13. hafta ile birlikte diğer bir deyimle ikinci üç aylık dönemde, kadınlarda libidoda artış görülür. Bunun nedeni ise vücuttaki kan dolaşımının oldukça artmasıdır. Hormonal değişikliklerin de buna etkisi vardır.Libidonun artması cinsel paylaşım isteğini de arttırır. Eşinizle bu durumu paylaşınız. Eğer eşiniz bebeğinize bir zarar geleceğinden endişeleniyorsa, bunda bir sakınca yok. Cinsel birleşim bebeğinize zarar vermez. Bunu doktorunuza da danışabilirsiniz.

Gebelik döneminde çalışmak

       Gebelikte çalışma anne adayının güvenliği ile alakalı bir sorun olmadığı müddetçe bir sakıncası yoktur. Yani ağır kaldırılan ve bebeğe zarar verecek işler olmadığı müddetçe anne adayının çalışmasında hiçbir sakınca yoktur. Düzenli kontroller ve doktor tavsiyelerine uyulması gereklidir.


Anne adayına tavsiyeler

    Gebeliğiniz müddetince kafeinden ve kafein içeren yiyecek ve içeceklerden uzak durun.

Baba adayına tavsiyeler

    Gebelik boyunca egzersiz konusunda eşinize destek olun. Yapacağınız tüm egzersizleri mutlaka doktorunuza sorun. Hangi sporları yapabilir hangilerinden uzak durmalı öğrenin.

Bu Haber 605.933 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

YORUM YAZ
 1. havvabayram diyor ki:

  Hocam ben yeni hamileyim 2 3 haftalık dedi doktor ama adet gibi kanamam var bu normalmidir

  1. admin admin diyor ki:

   2-3 haftalık hamilelik tespit edilemez.Kanamanız varsa doktora başvurun.

 2. sezen diyor ki:

  Merhaba hocam son adet tarihim 25 mart kaç haftalık hamileyim ve kaç ay oluyor bide hocam doğum hangi tarihte nide bebeğin net cinsiyeti kaç haftada belli oluyor

  1. admin admin diyor ki:

   *Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile düzeltilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihinize göre 13 hafta ve 3 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 30 Aralık 2016 Cuma .Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.
   *13 hafta 3 günlük hamilelik 3 ay 4 günlü hamileliği denk gelmektedir.
   *Anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür.

 3. Gül diyor ki:

  Hocam merhaba ben ikiz gebelik yaşıyorum. Birisi 13+1 biri 12+2 ilk zamanlarda aralarında 1 gün vardı bebeklerin şuanda 6 gün fark var bu sonrun teşkil ederim bırakalı kontrole kadar aklımı kurcalıyor hocam cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba,

   İkiz gebeliklerde bebekler arasında gelişimsel farklılıklar olabilmekle birlikte bu farkın takip eden kontrollerde yakından izlenmesi gerekmektedir. Tek yumurta ya da çift yumurta ikizi olmaları, plasentaları arasındaki etkileşim, ikizden ikize transfüzyon sendromu, enfeksiyonlar, genetik hastalıklar, bebeklerin organ gelişimlerindeki bazı sıkıntılar, bazı ilaçların kullanımı bu tip gelişimlere neden olabilmektedir. Size önerim bu farklılığın belirginleşmesi halinde perinatoloji ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanından danışmanlık almanızdır.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 4. Anestezi teknikeri diyor ki:

  Yaa lütfen artık 1 sorumu yanıtlayın her gun cvp vereceksiniz diye meraktan kac kez sayfa yeniliyorum meraktan yorumlari ve verdiginiz cvplari okuyorum abone oldum iyce deli gibi..aralık sonunda da düşük yaşadığım için çok stresliyim.su an 32. Gunum halen adetim olmadı gecen hafta 27. Gün iken( perşembe günü ) hcg 108 çıktı.çarşamba tekrar hcg baktirsam 800 gibi mi olması lazım bu değerin sizin dediginiz gibi 48 saatte bir 2 kat artış gösterecek şekilde hesapladim..ki 800 olmasi gereken deger ise bu dis gebelik kimyasal gebelik olmadığı anlamına gelir mi????

  1. admin admin diyor ki:

   Sağlıklı bir gebelikte 48 saat arayla yapılan kanda beta HCG testi iki kat artış gösterir.Kan değerindeki iki kat artış olması kimyasal gebelik ve dış gebelik ihtimalini ortadan kaldırır. Bununle birlikte sağlıklı bir gebelikte gebelik kesesi ve kalp atımları kadın doğum uzmanı tarafından ultrasonda izlenebilmeli.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 5. Anestezi teknikeri diyor ki:

  2 kez soru gönderdim hocam neden yanitlamiyosunuz düşükten sonra dış gebelik ,kimyasal gebelik bunlar yaşanabilir mi????

  1. admin admin diyor ki:

   Sitemizde soru sor kısmını kapatmamıza rağmen günlük 100 soru gelmektedir.Hepsine yetişmemiz mümkün değil. Nasılki ilk defa hamile kalan bayanlarda dış gebelik, kimyasal gebelik riski varsa, düşük sonrasıda bu risk bulunur.

 6. BLG diyor ki:

  13haftalık hamileyim oruç tutabilir miyim lütfen yardımcı olur musunuz

 7. neslihan diyor ki:

  merhaba hocam 13. haftalık hamileyim fakat kanamam oluyor ama hiç ağrı sızı yok sizce bu normal midir

 8. turkan diyor ki:

  12 haftalık hamileyim nasıl düşük yapabilirim bana zararı olurmu

  1. turkan diyor ki:

   Cvp verirmisiniz

   1. admin admin diyor ki:

    Kürtaj 10. gebelik haftasına kadar yapılabilir.Ancak bebekte sakatlık ve ciddi anomali varsa bu gibi durumlarda 10 haftadan büyük gebeliklerinde kürtaj uygulanması mümkündür.

  2. admin admin diyor ki:

   Kürtaj 10. gebelik haftasına kadar yapılabilir.Ancak bebekte sakatlık ve ciddi anomali varsa bu gibi durumlarda 10 haftadan büyük gebeliklerinde kürtaj uygulanması mümkündür.

 9. İsimsiz diyor ki:

  Hocam bebeğim 13 haftalık ve 100 gram sizce normal mi

  1. admin admin diyor ki:

   Boy kilodan çok ultrason raporundaki BPD, AC, FL değerlerini kontrol ediniz. Bu bilgiler haftası ile uyumlu ise tedirgin olmayınız.Aşırı yağlı, tatlı yüksek kalorili besinler yerine bebeğiniz için gerekli olan vitamin ve mineralleri kapsayacak şekilde beslenin.Düzenli yürüyüş ve egzerisz yapın.Aşağıdaki linkteki örnek beslenme listesinden faydalanabilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-icin-ornek-beslenme-listesi.html

 10. betül diyor ki:

  Hocam Merhaba, bende 13 haftalık hamileyim faka hiç bir şey yiyemiyorum ne kadar zorlasam da olmuyor kilo kaybediyorum midem bulantım da hala devam ediyor iştahımın düzelmesi için yapmam gereken nedir? Ne kadar daha böyle devam edecek? Şimdiden teşekkür ederim.

 11. Nur diyor ki:

  Hocam 13 haftalik gebeyim bugun doktorum cinsiyetimizin %80erkek dedi degisme ihtimali var midir?

  1. admin admin diyor ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti anne rahmine düştüğü an bellidir.Bizim bugünkü teknoloji ile ben erken gebeliğin 12-13. haftasında öğrenebiliyoruz.Anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür.Bir sonraki doktor kontrolünde bebeğinizin pozisyonu uygun olursa doktorunuz net olarak cinsiyet hakkında bilgi verecektir.

 12. nazlican diyor ki:

  Merhaba hocam 12 hafta 3 günlük hamileyim yorucu bir yolculuk yaptım( 2 saatlik )yolculuk esnasında bise olmasın bebeğe diye kendimi sıktım arac fazla sarsmasin diye sonra kasiklardan sancı başladı doktora gittim çok şükür bebek iyi imiş kendimi yordugumdan dolayı olmuş her ihtimale karşı düşük ilacı verdi ama kanama olmadı hiç benim sorum şu anlık kasilmalar heyacan reflesk bebeği hemen etkiler mi ilk bebegimiz 4.5 yıl uzerine en ufak şeyde panik oluyoruz cvp için şimdiden tesekkurler

  1. admin admin diyor ki:

   Doktor kontrolünde bebeğinizin sağlık durumu iyiyse endişe etmenize gerek yok sakin olun.

 13. Kanatya diyor ki:

  Hocam nisanlim la ilişkiye gireli 17 hafta oldu düzenli adet gördü 3-4 gün gecikmeli olarak adet günlerinden fakat migde bulantısı var ve karni şişti biraz kilo aldı sizce hamile olabilirmi acil cvp bekliyorum

  1. admin admin diyor ki:

   Birliktelikten sonra adet gördüyseniz hamilelik yoktur.

 14. MUTLU YILDIZ diyor ki:

  13 Haftalık Hamileyim 3 Yıl Önce Safra Kesem Alındı 9 Aylık Hamile Gibi Karnım Sık Sık Şişiyor Ve Bu Beni Çok Rahatsız Ediyor.Yürüyüş Yap Diyorlar Yürüyünce Dahada Çok Şişiyor Hocam Lütfen Bana Yardım Edermisiniz. BU DURUMDA NE YAPMALIYIM ?

 15. Derya diyor ki:

  Hocamm merhabalar ben 13 haftalık hamileyimm işimden dolayı biraz telefonla çokk uğraşıyorum ve konuşuyorumm bununn bebeğe zararı olurmu sizce

  1. admin admin diyor ki:

   Cep telefonları hayatımıza 1990’lardan itibaren girmiştir.Bu süre uzun bir süre olarak gözükebilir fakat araştırma bakımından cep telefonunun uzun vadede sağlığımıza olan etkileri için yeterli değildir.
   GEBELİKTE CEP TELEFONU KONUSUNDA ALINABİLECEK ÖNLEMLER
   Bundan dolayı her ihtimale karşı zorunlu olmadıkça cep telefonlarını çok fazla kullanmamamız gerekir.Uyurken alarm olarak kullanıp başımıza yakın bulundurmamalıyız.Mümkünse gece yatarken kapatmamız veya uyduğumuz odadan farklı bir odaya koymamız bir önlem olabilir.
   Cep telefonu ile konuşulması gerektiği durumlarda kulaklık kullanarak baş ve karın bölgenizden uzak tutarak önlem alabilirsiniz.
   Doğumdan sonra da bebeğiniz ile ilgilenirken bir elinizde bebek diğer elinizde cep telefonu hiç uygun bir görüntü değildir.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelikte-cep-telefonu-kullanimi-zararli-mi.html

 16. Dilan diyor ki:

  Selam hocam ben 13 haftalik hamileyim bugun doktora gittim bebegin cinsiyetini sordum belli degil dedi hic belli etmiyo dedi hocam esimde bu kizdir dedi oyuzden doktor cinsiyeti soylememis dedi sizce boyle bir ihtimal varmi

  1. admin admin diyor ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür..Bazı hamilelerde bebeğin rahim içerisinde duruşu, pozisyonu ultrason kontrolü esnasında uygun olmadığından bebeğin cinsiyetinin tespit edilmesi gebeliğin 7.-8. ayına bulabilmektedir.

 17. Yağmur diyor ki:

  Slm ben 13 haftalik gebeyim buna göre doğumun hangi aya geliyor

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinizin ilk gününü aşağıdaki hesaplayıcıya girerek muhtemel doğum tarihinizi öğrenebilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 18. Fatma diyor ki:

  Ben 13haftalık gebeyim küçük dediler ne sebepten olabilir teşekkürler

  1. admin admin diyor ki:

   Bebeğinizin küçük olduğunu kim söyledi.Gebelikte çevrenizden duyduğunuz her şeyi kafanıza takmayın.Eğer doktorunuz bebeğinizin haftasının geri olduğunu söylediyse neden kaynaklandığını araştırmalı.
   Gebelikte Boy kilodan çok ultrason raporundaki BPD, AC, FL değerlerini kontrol ediniz.Bu bilgileri ile olması gereken haftası arasında 3 haftaya kadar farklılıklar normal olarak kabul edilir.3 haftadan fazla farklılık olmaması lazım. Farklılık 3 haftadan fazla olursa Dopler ultrason ile kan akımlarına bakılmalı.Bol protein içeren et, süt, yumurta, balık tavuk tarzı gıdalar tüketiniz.Anne karnında bebek daha çok son aylarda kilo alır.Gebelikte örnek beslenme listesi için aşağıdaki linkteki konuyu okuyunuz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-icin-ornek-beslenme-listesi.html

 19. Hly diyor ki:

  Çok teşekkürler

 20. Hly diyor ki:

  Hocam cvp nızı sabırsızlıkla bekliyorum

  1. admin admin diyor ki:

   Plasenta Previa denilen bu durum çoğu zaman aylar içinde kendiliğinde düzelir. Ağır isler yapmayınız birliktelik olmasın , alttan muayene edilmemeli kabızlık öksürük ıkınma olmamalı. Op.Dr.Zeki SALAR

 21. Leyla diyor ki:

  Mrb. Ben 12 haftalık hamleliyim doğum tarihi ne zamandır hocam

  1. admin admin diyor ki:

   Muhtemel doğum tarihinizi aşağıdaki linkte yer alan otomatik hesaplayıcıya son adet tarihinizin ilk gününü yazarak öğrenebilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 22. Hly diyor ki:

  Slm hocam Son adet tarihim 25 ağustos 2015 bugün kontrol de dr um bebeğin eşinin bebekten büyük olduğunu ve rahmin aşağısında olduğu için kanama riskimin olabileceğini söyledi.bebeğimin boyu da 6cm miş normalmi sizce ne yapmalıyım.şimdiden çook teşekkür ederim

  1. admin admin diyor ki:

   Plasenta Previa denilen bu durum çoğu zaman aylar içinde kendiliğinde düzelir. Ağır isler yapmayınız birliktelik olmasın , alttan muayene edilmemeli kabızlık öksürük ıkınma olmamalı. Op.Dr.Zeki SALAR

 23. MÜGE diyor ki:

  son adet tarihim 19 ağustos kaç haftalık hamileyim doğum ne zaman olur şimdiden cok teşekkür ederim

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre 13 hafta ve 3 günlük hamilesiniz. Tahmini doğum tarihiniz: 25 Mayıs 2016 Çarşamba.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur

 24. Buse diyor ki:

  Dr bey son adet tarihim 17 ağustos doğumum ne zamandır

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre 12 hafta ve 6 günlük hamilesiniz. Tahmini doğum tarihiniz: 23 Mayıs 2016 Pazartesi.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

  2. selim diyor ki:

   hocam bi ustte 19 agustos son adet diyen hastaya 13 hafta 3 gun , burada 17 agustos yani 2 gun oncesini soyleyen hastaya 12 hafta 6 gun demişsiniz .

   1. admin admin diyor ki:

    Hanımefendi soruyu soranlar aynı günde sormamışlar. 6 gün arayla sormuş.Gebelik haftalarında yanlışlık yok.

 25. Buse diyor ki:

  Mrb hocam 13 haftalık hamileyim doktorum cinsiyeti belli değil dedi kız çoçugu geç belli eder derler kızmıdır sizce

  1. admin admin diyor ki:

   Doktorunuz ultrason muayenesinde bebeğinizin genital organını net göremediği için bu şekilde söylemiştir.Anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür.Bir sonraki doktor kontrolünüzde bebeğinizin duruşu uygun olduğu taktirde doktorunuz cinsiyeti söyleyecektir.

 26. zeyy diyor ki:

  Merhabalar 13 haftalık hamileyim fakat ne bir gram Kilo aldım nede karnım şişti aksine 5 kilo verdim sizce bu normal mi

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik öncesi kilonuzu yazmamışsınız.Gebelik öncesi fazla kilosu olan anne adayları gebelik dönemini hiç kilo almadan tamamlayabilir.Gebelik döneminde önemli olan anne adayının çok kilo alması değil bebek için gerekli vitamin ve minarelleri kapsayacak şekilde dengeli beslenmesidir.Bol protein içeren et, süt, yumurta, balık, tavuk tarzı gıdalar tüketiniz.Aşağıdaki linkteki örnek beslenme listesinden faydalanabilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-icin-ornek-beslenme-listesi.html

  2. Fatma ucar diyor ki:

   3 . Hamileligim 1 kalbi durdu kürtaj oldum 2. Çişinde de düşük yaptım şuan 13 hafta 3 günlük hamileyim normalde her 2 haftaya bir kontrol e gidiyordum kili tarama yaptım doktor normal dedi kontrol u 1 aya çıkarttı ben yinede gideyim mi Karnim bile belli deil acaba normal

   1. admin admin diyor ki:

    Doktor kontrollerinde bebeğinizin gelişimi haftasıyla uyumlu ise endişe etmenize gerek yoktur.

 27. ozlem diyor ki:

  Son adet tarihim 27 temmuz 2014 kaç haftalik hamileyim?

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihiniz 27 temmuz 2015 ise 14 hafta ve 2 günlük hamilesiniz. Tahmini doğum tarihiniz: 2 Mayıs 2016 Pazartesi.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 28. gul diyor ki:

  salam.son adet tarihim 17 temmuz 2015dir.dogum tarihim ne zaman ola bilir?

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre 13 hafta ve 5 günlük hamilesiniz. Tahmini doğum tarihiniz: 22 Nisan 2016 Cuma.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur

 29. Semra diyor ki:

  Hocam mrb ilk önce böyle bir imkan sundunuz icin Tşkler sorum 13 aylıkken doktor bana kız dedi benziyor falan demedi direk kız dedi sonraki aylarda erkek olasılık varmı hocam şimdiden Tşkler

  1. admin admin diyor ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net olarak görülür.

 30. Bahar diyor ki:

  Merhaba son adet tarihim 13 temmuz kaç haftalık hamileyim. Öğrenebilir miyim? Tskler..

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre 13 haftalık hamilesiniz. Tahmini doğum tarihiniz: 18 Nisan 2016 Pazartesi.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 31. ebru diyor ki:

  Merhaba 13 haftalik hamileyim ve aşırı bulantılarım var 8 kilodan fazla verdim yedigimi çıkarıyorum hastanede yattim ama bulantima faydası olmuyor doktorum bana hastaneden çıkarken migdem icin nexium verdibir kutu kullandım doktorum şuan izinde ilacim bittiginde ana saglıgı bu ilacı yazmadı zararli diye cok korktum bebegime zarar vermemistir degilmi

  1. admin admin diyor ki:

   İlaçların yan etkilerini ilacı yazan doktorunuzla görüşmeniz uygun olur.

   Kadın Hastalıkları Doğum ve İnfertilite Uzmanı
   Op.Dr Zeki SALAR

 32. ebru diyor ki:

  Son Adet tarihim 5 temmuz doğum tarihim 12.02.1983 cinsiyet tahmini yapabilirmisiniz tesekkurler

  1. admin admin diyor ki:

   Cinsiyet tahminlerinin bilimsel doğruluğu yoktur.Anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür

 33. Sarı diyor ki:

  GEBELIK YAŞ İ: 11 hafta 3 gün
  08/09/2015 deki 48.0 mm CRL den.
  DOĞ UMDA ANNE YAŞ İ: 21.6 Yaş
  ANNENIN AĞ İRLİĞ İ: 78.0 kg
  AILE HIKAYESI:
  GEBELIK : Tekil gebelik
  TARAMA DURUMU: İlk örnek

  Test Sonuçlar MoM
  PAPP-A
  1779.00 mIU/L 1.68
  hCG (T1)
  98443.0 U/L 0.90
  NT
  1.1 mm 1.01
  NK: Mevcut
  ()
  Risk
  Cutoff
  Down Sendromu < 1:50000 1:250
  Sadece Yaş 1:1510
  Eşdeğer Yaş Riski < 15.0
  Trisomi 18/13 1:99000 1:300
  İkili tarama sonucum bilgilendirir misiniz?

 34. Ayşe diyor ki:

  merhaba 13+2 günlük gebeyim doktorum decavit verdi fakat ben yutamıyorum geriye çıkıyor ne yapmam gerek illa içmem mi gerekiyor Teşk ederim

 35. melek diyor ki:

  Son adet tarihim 20haziran 2015 dogum zamani hangi aya denk geliyor?bide ben doktora gitdim bana cinsiyeti kiz dedi sizce kesin ola bilirmi?

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre 13 hafta ve 2 günlük hamilesiniz. Tahmini doğum tarihiniz: 26 Mart 2016 Cumartesi.Anne karnında bebeğin cinsiyeti gebeliğin 12-13. haftasından itibaren tahmin edilebilir.Gebeliğin 16. haftasından itibaren net olarak izlenebilir.

 36. fatoş diyor ki:

  Hocam iyi günler 13 hafta 2günlük tek yumurta ikizkere hamileyim ikizlerde normal doğum olurmu önceki doğumum normaldi ve ikizlerde cinsiyet kaç haftasında belli olur . şimdiden çok tskler

 37. zekiye diyor ki:

  Ben 13+3 günlük hamileyim Bebeğin gelişimi normal. Ancak son test sonucunda lym 13 civarında çıktı. Bu neden olabilir hamilelikten sonra geçer mi. Bu tehlikesi var mı. Çok merak ediyorum lütfen cevaplar mısınız.

 38. Anne diyor ki:

  Son adet tarihim 11 haziran 2015 dogumum ne zamana denk geliyor şimdiden teşekkürler

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre 13 hafta ve 5 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 17 Mart 2016 Perşembe.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 39. Gizem diyor ki:

  merhabalar12 hafta 1 günlük hamileyim son adet tarihim 21mayıs 2015 doğum tarihi ne dir acaba bide normalde kaç kilo alınması gerekiyor teşekkürler

 40. Gizem diyor ki:

  merhabalar 12 hafta 1 günlük hamileyim doktorumun dediğine göre yalnız son adet tarihim 21 Mayıs 2015 normalde hiç mide bulantısı çekmedim bugün kalp atışım hızlandı baş Dönmesi mide bulantısı yaşadım korktum açıkcası sizce normal mi bide doğum tarihi ne olacak cevaplarsanız memnun olurum teşekkür ederim

 41. Semra diyor ki:

  Hocam ben 12 haftalik hamileyim doktorum folik asidi birakip decavit pronatal ve ferrum fort isimli ilaclarla devam etmemi soyledi dun decavitle basladim fakat ilaci ictigimden bu saate kadar migde bulantilarim kat kat artti bagirsaklarim bozuldu ve hala agzima aci sular geliyor
  Genelde hemen hemen tum ilaclar senelerdir bana ayni sekilde dokunuyor neden kaynaklanabilir bilgilendirebilirseniz minnettar kalirim

 42. Irmak diyor ki:

  Merhaba,
  Beb 13+3 haftalık hamileyim. Doğum tarihi nezamana olur.
  Dengeli besleniyorum 51 kg ile hamileliğim başladı,şuan 54 kg gösteriyor tartı. Kilom iyimidir. Ve günden güne fark ediyor kilom 3 gün önce 54 çıktım, ertesi güne 53 kg ve sonra yine 54 kg. Hep sabahları tartılıyorum. Bu neden kaynaklanır acaba.
  Şimdiden cevabınız için çok teşekkür ederim.

 43. fatma diyor ki:

  Merhaba benim en son adet tarihim 10 mayıs kaç haftalık hamileyim acaba. Bi de folik asit kulanyorum ne zzaman a kadar kulanılır?

 44. Merve diyor ki:

  Ben 13+2 haftalik hamileyim bulantim icin doktorum ilac verdi kullaniyorum ama genede gün boyunca midem bulaniyor azalmasi icin biraz dahami zaman gerekiyor? Simdiden tesekkür ederim

 45. fatma diyor ki:

  13.4 gunluk hamileyim doktorum multi vitamin ferrum fort verdi yalnız dun multi vitaminden sonra yanma oldu midemde surekli bulantı ve kusma en son gece yesil renkli acı su kustum yine rahatlamadım kraker yedim biraz iyi geldi ardından sudan bile midem bulanyor öyle kana kana icemiyorum ne yapmam gerek

 46. Anne diyor ki:

  Slm ben hamileliğin 13. Haftasındayım size bi sorum olacak doktor kesin değil ama cinsiyeti erkeğe benziyo dedi…sizce neye dayanak soylemistir .sonraki kontrolde kız deme ihtimali varmı. .😊😊😊😊

  1. admin admin diyor ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti 12-13. haftalarda tahmin edilebilir.Gebeliğin 16. haftasından itibaren kesin olarak tespit edilebilir.Doktorunuz kesin olmadığı için tahminde bulunmuş.Bir sonraki doktor kontrolünüzde bebeğin duruşu müsait olursa doktorunuz size net bir bilgi verebilir.

 47. Derya diyor ki:

  Doktor bey merhaba. Size sorum 12+6 günlük hamileyim. 3 gündür belim tutuldu dogrulamiyorum çok ağrıyor bacagima vuruyor. Sagima soluma donemiyorum çok acı çekiyorum ayakta 10 dk fazla kalamiyorum doktora gitsem Mr cekemeyecek yinede doktora gitmelimiyim bebegime zararı olurmu?

 48. Merve diyor ki:

  Merhaba 13 hafta 5 günlük hamileyim .Şimdiye kadar 4 kilo verdim 2 haftadır midem yanıyor bu hafta bulantilarimda arttı istifra etmeye başladım bu durum normal mi ne yapmam gerekiyor Kilo almak için endişeliyim bu konuda yardım eder misiniz

  1. admin admin diyor ki:

   Bulantılarının konusunda doktorunuza başvurun , gerekirse hastanede 1-2 gün serum tedavisi almanız normale dönmenizde faydalı alacaktır.Bunun yanında aşağıdaki önerileri dikkate alınız.
   Eğer bulantı kusma gibi yakınmalar mevcutsa;

   ■Anne adayı canı ne isterse onu yemelidir.
   ■Sık sık, azar azar beslenmelidir.
   ■Yemek kokusu, sigara, parfum kokusu, rahatsızlık verebilir. İlk aylarda evde yemek pişirilmeyebilir. Baba adayı, başının çaresine bakmalıdır.
   ■Etimek, peksimet, galeta, çubuk kraker tarzı gıdalar mideyi sıkı tutar. Bu gıdalar faydalıdır.
   ■Aşırı kilo kaybı, ağızdan beslenme sorunu varsa doktorunuza başvurmalısınız.
   ■Kafein,acı ,ekşi gıdalar mide yakınmalarını arttırabilir.
   Kafein, kahve, kola, çay, çikolata ve bazı ilaçlar bulunur. Anne adayı günde bir bardak kahve ya da 2-3 bardak açık çay tüketebilir. Doktora danışmadan ilaç tüketilmemelidir.

 49. reyyan diyor ki:

  İyi günler..hamileliğim de 14.haftama giriyorum. Ve vücudumda çatlak olusmamasi için ne kullanabilirim acaba.?yardimci olup öneride bulunursaniz çok sevinirim..

 50. Isimsiz diyor ki:

  Mrb hocam 13 haftalik hamileyim ve doktorum bana bazi ilaclar verdi vitamin kan hapi ve erken kasilmalari onlemek icin suda eritilip icilen ilac verdi ama o ilaclari yeni kullanmaya basladim ve buyuk tuvaletimi yaparken siyaha yakin bi renkte oldugunu gordum sizce nedeni ne olabilir

  1. admin admin diyor ki:

   Kan hapından kaynaklanıyordur.Endişelenmenize gerek yok.

   1. esra diyor ki:

    Hocam
    . Son. 30 nisanda adet. oldum acaba kaç haftalık hamileyim

    1. admin admin diyor ki:

     Son adet tarihinize göre 13 hafta ve 3 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 4 Şubat 2016 Perşembe.

     1. Hanife diyor ki:

      10 Mayıs son adet tarihim kaç haftalık hamileyim

     2. admin admin diyor ki:

      Son adet tarihinize göre tam 14 haftalık hamilesiniz.
      Tahmini doğum tarihiniz: 9 Şubat 2016 Salı.

     3. Elamm diyor ki:

      Hocam benim midem sürekli yaniyor ve bu aralar sabah kalktimda mide bulantisiyla uyaniyorum 12+6 haftalik hamileyim vitamin ilacini kullanamiyorum ilk bir ay kullandim ve biraktim onun kullanmiyorum bebegime zarar vermismidir. Et ürünlerı tüketmiyorum sut de icemiyorum ama gunde bir kase yogurt ve peyniri cok tüketiyorum cvabinizi bekliyorum

 51. seyir diyor ki:

  merhaba hocam ben 12+6 günlük hamileyim doktorum son kontrolümde gyno ferro sanol ve decavit ilacı verdi gyno ferro sanol hapını sabah aç karnına içtim ve şiddetli mide ağrım oldu acilde serum takıldım arkasından ishal oldum ve doktorum ilacı akşam yatmadan iç dedi ama benim midemde ülser gastrit sıkıntısı var ilacın içeriğini okuyunca bu tip hastaların ilacı dikkatli icmesi gerektiği yazıyor sizce ben ne yapmalıyım bu ilacı bırakıp başka bir ilaç mı içmeliyim yoksa dikkatli içilmesi derken nasıl içmeliyim?

 52. Frh diyor ki:

  Hocam merhaba. Ben 12+3 gunluk hamileyim. 6. haftadan itibaren cok az ara kahverengi lekelenmem oluyordu. Dün bir ped dolusu kirmiziya donuk kanamam oldu. Hemen hastaneye gittik. Doktor bebegin kalp atislarinin, suyunun ce hareketlerinin normal oldugunu ama yinede dusuk tehdidi oldugunu soyledi. Progestan ve haftalik iğne verdi.ilaclarimi kullaniyrum fakat suan hafif sancilarim ve cok koyukahverengi lekelenmelerim oluyor. Bu durumu atlatma sansim ne kadar benim gibi olup da bebegine kavusanlarin istatistikleri nasil? Ekstra alabilecegim bir tedbir olabilir mi? Ilginize simdiden tesekkur ederim hocam. Iyi calismalar

 53. Özge diyor ki:

  Mrblar en son adet tarıhım 25nisan suanda 7+2 haftalık gebeyım.. Ne zaman hamıle kalmıs olabılırım ben 27mayısta ılk muayeneme gıttıgımde doktorum 4+4 haftalık gebesınız dedı yane 34gunluk üstune gormus olabılırmıyım? Tskler

 54. peri diyor ki:

  Iyi akşamlar hocam ben 13+2gunluk gebeyim surekli olmayan akintili kan geliyor ama bugun karnimda adet olmus gibi ağrıyor sizce bir sorun varmi yanitlarsaniz sevinirim iyi akşamlar. ..

  1. admin admin diyor ki:

   Kırmızı kanama varsa muhakkak hastaneye başvurun.
   Konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelikte-kanama-nedenleri.html

 55. Ayşen diyor ki:

  Mrb hocam 13 haftalik hamileyim dun ikili test yaptirdim hcg mlu/ml 188,2_2,795 mom. Papp-a mg/l 1088,2__1,706 mom ultrasound (nt) ( 12,86 wks ) nuchal translucency ( mm) 1,4. 0,977 mom Down’s syndrome. Age 1/386 n.t 1/1144. Bio.1t. 1/330 combined risk 1/978. Bu degerler normalmi dr a gosteremedim Saygılar

  1. admin admin diyor ki:

   TEST değerlendirme veya İLAÇ tavsiyesi konularında muayene yapan hekimin değerlendirmesi önemlidir. Hasta klinik bulguları kendine ait özellikleri ultrason sonuçları ile bir bütün olarak değerlendirilmelidir. Test sonucunun bir kısmının değerlendirmesi katkı sağlamaz

 56. gülşen diyor ki:

  12+3 günlük hamileyim su an 2 kere üst üste düsük yaptım ve ilk bebegimi ishalden dolayı kaybettim fakat soyle bir sıkıntım var iki gündür basim cok agriyo midem asırı bulanıyo ve ishal olacakmışım gibi bi durumum var ne yapacam hic bilmiyorum …

 57. burcu kendir diyor ki:

  Merhabalar hocam ben 12+5 gunluk hamileyim ve suana kadar sadece doktorum ultrason takibi yapti muayene gittigimde herhangi bir test henuz yapmadi mrk ediorum bu durum normalmi ilk hanileligim ve doktorumun ilgisizliginden supheleniorum tahliller hamileligin hangi ayinda basliyor benegim sagliklimi deilmi mrk ediyorum

 58. nil diyor ki:

  Merhaba benim son adet tarihim17 subat 2015 kac haftalik hamileyim acaba

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre 15 hafta ve 5 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 24 Kasım 2015 Salı.

 59. .... diyor ki:

  Selam 12+2 gunluk hamileyim doktor bebegin 7 8 cm arasi oldugunu 95 gr oldugunu soyledi. Sitenizden okuduguma gore 13-20gr arasi yaziyo. Sizce normal mi bu durum? Birde ense kalinligi ve burun kemiginin normal oldugunu soyledi onlar belli olur mu simdiden

  1. admin admin diyor ki:

   Boy kilodan çok ultrason raporundaki BPD AC FL değerlerini kontrol ediniz. Bu bilgiler haftası ile uyumlu ise tedirgin olmayınız.Ense kalınlığı gebeliğin 11-14 haftaları arasında ikili tarama testi sırasında ölçülür.

 60. kardelen diyor ki:

  Slm bende 13 hafta 4 gunluk hamileyim dun doktora gitim cinsiyetini sordum bacaklari kapali ama kiza benziyor benziyor dedi kesinmi diye sordum bacaklari kapali bacak arasinda bisey gorunmuyor dedi bide size soriyim dedim bu haftalarda cinsiyet kesin anlasilirmi kesin kizmidir cevabinizi bekliyor
  um simdiden tesekurler

  1. admin admin diyor ki:

   Bir sonraki doktor kontrolünde bebeğinizin duruşu uygun olursa doktorunuz bebeğinizin cinsiyetini net olarak izleyebilir.

  2. Nevin diyor ki:

   Şimdi sorunuzu görünce sormak istedim. Bir sonraki kontrolünüzde cinsiyet değişti mi yoksa yine mi kız dediler? Hayırlısıyla büyütmenizi temenni ederim..

 61. aylaa diyor ki:

  Slm hocam ben kusmalarim azdı ama santafer fort kullanali artti kasik agrilarimda hafiflemedi 13haftalik hamileyim gecer sanmıştım ama olmadı doktorumda rahat döneme giriyorsun demisti daha duzelmedim istahim yok 3kilo verdim normal mi bunlar

 62. hatice diyor ki:

  slm hocam 13+4 günlük hamileyim. iki tarama testi yaptırmadım bir ay sonra üçlü yaptırmak istiyorum. iki tarama yaptırmak şartmı üçlü daha iyi diyorlar

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik boyunca yapılabilecek en onemlı testlerden biridir Ense kalınlık olcumu ve ıkılı test.
   Bunlar kadar önemlı olmasa da 16- 18 haftada uclu ya da dortlu test yapılmasının hiçbir zararı yoktur.
   iki kez kontrol saglamanın yanında ıkılı testte anlasılamayan noral tup defektlerının arastırılması ımkanı dogar
   Daha fazla bilgi için:
   http://www.zekisalar.com/dogum-ve-gebelik-hakkinda-hersey/ikili-test-uclu-test-amniyosentez-genetik-hastaliklar/

 63. zenan diyor ki:

  Mrblar hocam en son adetm 26 subat 2015 nekadarlik hamileyim ve dogumum tam olarak hangi tarihe denk geliyor

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre 8 hafta ve 2 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 31 Aralık 2015 Perşembe.Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 64. kardelen diyor ki:

  Mrb benimde son atet gunum 23 subat 2015 kac aylik hamile olmus oluyorum cevabinizi bekliyorum simdiden tesekurler

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre 12 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 1 Aralık 2015 Salı.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

   8-9 hafta bittiğinde 2 ay bitmiştir
   12-13 hafta bittiğinde 3 ay bitmiştir
   16-17 haftalar bittiğinde 4 ay bitmiştir

 65. dilruba diyor ki:

  Meraba ben 12+3 gunluk hamileyim midem yanıyor ve fazla yemek yiyemiyo rum ve bebeğin boyu 6cm doktorum kötü.değil dedi ama iştahsızlık yuzunden gelişmesinde bir sorun olabilirmi tesekkurler.

 66. semanur diyor ki:

  Ben 12+5 günlük hamileyim. Hemen hemen gebeliğimi öğrendiğim günden beri belim tutuluyor. Ne yapmalıyım bir öneriniz varmı?

 67. serpil diyor ki:

  Ikinci kez anne olacagim. Ancak bu ikinci gebelik cok zor geciyor ve oldukca fazla kilo verdim. 45 kilodan 41e dustum. 13.haftada olmama ragmen karnim hic büyümedi. Moralim cok bozuk. Uc haftadir sehir disindayim o sebeple kendi doktoruma da gidemedim. 2 yasinda kizim var hep oyun istiyor ama enerjim olmadigi icin onunla da ilgilenemiyorum. Ilgilensem cok asiri yoruluyorum:( ne yapacagim bilemedim. Nasil kilo alip enerji bulacagim..

 68. esin diyor ki:

  Hocam folik asit icin Dr verdigi ilaci hamilelik boyunca mi kullaniyoruz?

  1. admin admin diyor ki:

   Genellikle folik asit gebeliğin ilk üç ayında kullanılması önerilir.12. haftadan sonra doktorunuza devam edip etmemeniz gerektiğini sorun.

 69. esra diyor ki:

  ben 13 hafta 2 günlük hamileyim baş ağrılarım arttı bu aralar ve kasıklarımda hafif agrılar var bide ağzımın tadı yok gibi normalmi bu

  1. admin admin diyor ki:

   Bu haftalarda şikayetler azalır normalde. birkaç gün içinde düzelmesi gerekir.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 70. isimsizzz diyor ki:

  Merhaba ben 13+2 gunluk gebeyim bebegim ense kalinligi 1.4 mm sizce normal mi

  1. admin admin diyor ki:

   Ense kalınlıgı olcumu ozenle ve deneyımlı uzmanlar tarafından yapıldı ve 1.4 saptandı ise normal sinırlar dahilinde oldugu soylenebilir.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 71. seherrrr diyor ki:

  Mrb 13+0 gunluk hamileyim sizce 2 li test yaptirmak icin gec mi kaldim lutfen cvp verin

  1. admin admin diyor ki:

   İkili tarama testi 13 hafta 6 gün olana dek yapılabilir.

 72. filiz diyor ki:

  Merhaba 13+3 günlük hamileyim yirmilik disim çıkıyor ve iltihaplanma yapmış dişçi largopen 1 gr. Ve minoset Verdi doktorum hiç bir sorun olmaz dedi ama ben tedirginim yüzüm de şiş sizce sakıncası var mi? Teşekkürler…

  1. admin admin diyor ki:

   EST değerlendirme veya İLAÇ tavsiyesi konularında muayene yapan hekimin değerlendirmesi önemlidir. Hasta klinik bulguları kendine ait özellikleri ultrason sonuçları ile bir bütün olarak değerlendirilmelidir. Test sonucunun bir kısmının değerlendirmesi katkı sağlamaz. Bu konuda yardımcı olamıyorum. Anlayısınız için tskler

 73. narin diyor ki:

  Merhaba hocam 12+1 haftlk hamileyim hamile kalmadan öncede belimi sağa ve sola dogru oturur sekilde kirpma dedigimiz hareketi yapyrdum hocam yapmadıgm donemler ağrı hatta nefes darlığı hissedyrum yaparken içim acyr ama elimde deil nasıl bir zarar veriyor um hocam bebeime saoln?

  1. admin admin diyor ki:

   Sözünü ettiğiniz kırpma hareketini bilmiyorum ve anlamadım ozur afedersiniz. Kontrole gidince doktorunuza gösterip danışınız.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 74. Görünecek isim... diyor ki:

  Merhaba hocam , ben 13+3 haftalık hamileyim ekşi aşeriyorum çok fazla ekşi yemenin zararı varmı şimdiden teşekkürler

  1. admin admin diyor ki:

   Bebeğe zararı olmaz. Ancak sizde mide sorunlarına neden olabilir.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 75. sibel açıker diyor ki:

  Merhaba ben 13 haftalık gebeyim çok fazla yemek yiyorum gece kalkıp yediğim oluyo sizce bu normal mi ilginize teşekkürler…

  1. admin admin diyor ki:

   Normal değil Daha fazla bilgi ve sağlıklı beslenme için:
   http://www.zekisalar.com/dogum-ve-gebelik-hakkinda-hersey/gebelikte-beslenme/

 76. Ezgi diyor ki:

  Merhaba Hocam, Oncelikle Boyle bir imkani verdiginiz icin cok tesekkurler. Dun ikili tarama icin ultrasounda girdim. CRL 60 mm Ense kalinligi 1.2, kalp atislari 161 olculdu. 6. ve 10.5 haftada ki transvaginal ultrasounda gore dun 12 hafta 4 gunluk olmaliydim ancak ultrasound 12 hafta 3 gun verdi. Sizce bebegin gelisiminde bir gerilik soz konusu olabilir mi? Zaman icin de ultasoundlar farkli tarihler verebilir mi? 60 mm bu haftalik bir bebek icin kisa mi? Bu verilerle bebegin gelisimini nasil yorumlarsiniz. Ilginize ve cevabiniza simdiden cok tesekkurler…

  1. admin admin diyor ki:

   Umarım size faydalı olabiliriz.
   Sizdeki duruma nadiren hastalarımızda rastlıyoruz
   Hasta kendisine tüm tetkikleri inceler araştırır bunlara gore yorum yapıp konuya hakim olmaya çalısır.
   Bu durum 9 aylık sureci anne adayı için tam bir stress ve karmaşa haline getirebilir.
   Testle ilgili sorularınızı doktorunuzla paylasınız
   Bununda ötesınde bu test değerlendırme yorumlama işini doktorunuza birakıp gebeliğin tadını çıkarmanızı öneririm.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 77. esra yılmaz diyor ki:

  merhaba,
  12 haftalık hamileyim, 13’e yaklaştık. Aşırı bulantı ve iştah kaybı nedeniyle 1.5 ay içinde 9 kilo kaybettim. şu an kendim için o kadar olmasa da, alıştım gibi, bebeğim endişeliyim. Doktorum bu haftadan sonra sıkıntılarımın azalacağını iletti ama henüz bir azalma yok. Ne yapmalıyım?

  1. admin admin diyor ki:

   Zor gunler geride kalmak uzere.. Gebeliğe bağlı bulantı ,kusmalar bu haftadan sonra azalması gerekır. Devam ederse gebeilk dısında bir nedenden bulantı olabilir bunu arastırmak gerekir.
   http://zekisalar.com/gebelik-hakkinda-hersey/gebelik-haftalari

   Op.Dr.Zeki SALAR

  2. Funda diyor ki:

   Merhaba Esra hanım . Doğumunuza az kaldı herhalde . Ben de şuan 12 haftalık hamileyim. 7 kilo kaybım var . Bulantı , iştahsızlık çok yoğun. Arada serum taktırıyoruz ama fayda olmuyor. Sizin bu Sıkıntılar ne zaman kesildi? Ne zaman yemek yemeye başladınız? Çok merak ediyorum . Cevap yazarsanız çok memnun olurum .

   1. admin admin diyor ki:

    Hamilelikte Uzun süren yada geçmeyen bulantı kusma
    Normal koşullarda 12-13 haftadan sonra bulantıların azalarak kaybolması beklenir.Bu haftalardan daha fazla uzun surmesi halinde allta yatan başka sorunlar araştırılmalıdır.

    İlk sırada mide karaciger hepatit tiroid testleri planlanmalıdır.

    Bunun yanında nöro psikiatrik sorunlarda unutulmamalıdır.

    Beslenme alışkanlıkları gözden geçirilmelidir:

    Anne adayı canı ne isterse onu yemelidir.
    Sık sık, azar azar beslenmelidir.
    Yemek kokusu, sigara, parfum kokusu, rahatsızlık verebilir. İlk aylarda evde yemek pişirilmeyebilir. Baba adayı, başının çaresine bakmalıdır.
    Etimek, peksimet, galeta, çubuk kraker tarzı gıdalar mideyi sıkı tutar. Bu gıdalar faydalıdır.
    Aşırı kilo kaybı, ağızdan beslenme sorunu varsa doktorunuza başvurmalısınız.
    Kafein,acı ,ekşi gıdalar mide yakınmalarını arttırabilir.

 78. Sedef gur diyor ki:

  Mrb 12+5 günlük hamileyim ve doktorum bana multiviitamin verdi normAl mi sizce bide folik asit hapımı bıraktırdı erken mi sizce

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelikte folik asit kullanımı
   Erken değil folik asit gebeliğin 12. haftası bitene kadar kullanılır.

 79. seda diyor ki:

  Mrb bugün itibariyle 12+1 haftalık gebeğim..2 günden beri karnimin alt kisminda ağri oldu şuana kadar hic sorunum yoktu ama bu ağri korkuttu beni,,bir sorun yoktur değilmi

  1. admin admin diyor ki:

   Geçmeyen bir ağrı varsa ultrason kontrolü ve idrar testi faydalı olur.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 80. zehra diyor ki:

  Slmm.. Ben 13 haftalik hamileym ilk hamileliğimde 12 haftalıkken kalbi durdu ve aldırdk.. Kanımda pıhtılaşma warmiş hibor ,3500 kullanıyrum doktor bana 5 aylık olunca iğneyi bırakabilirsin dedi.. Eğer bırakırsam bebege bi zararı olur mu??

  1. admin admin diyor ki:

   Gerçekten tahlille ispatlanmış kan pıhtılaşma sorunu varsa sorun olabilir.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 81. umut nezir can diyor ki:

  Merak ettim..ilk satırlarınızda bebeği bir uzaylıya benzetmişsiniz..hiç gördün mü? Insanların çoçuğuna uzaylı tabiri yerine daha düzgün bir cümle kurucanızı düşünüyorum!

  1. admin admin diyor ki:

   Orada tabir olarak kullanılmış.Uyarınız üzerine o kısmı düzelttik.

 82. ayşe diyor ki:

  Merhaba. Hocam ben 12 hafta 6 günlük hamileyim. Bu gün çok az kanamam oldu. Daha doğrusu kahverengimsi bir akıntı. Clexan ve progestan kullanıyorum. Daha doktorumu aramadım. Kanamanın devamı gelmedi. Normal mi? Hemen doktoruma başvurmalı mıyım?

  1. admin admin diyor ki:

   Gerekli ilaçları alıyorsunuz. Bu haftalarda hafif kanama olabilir. Açık kırmızı yoĞun kanama olursa, şiddetli kasık agrısı kanama devam ederse mutlaka dokotrunuza haber veriniz.

   Op.Dr.Zek, SALAR

 83. nihal diyor ki:

  Merhaba. Benim annem 13 hafta 6 günlük hamile. Bundan önce 12.haftadayken aşırı kusması vardı. Hiçbirşey yemiyordu.Ayrıca boyun düzleşmesinden dolayı da kusuyor. Ve bir ayda 7 kilo verdi. Zararı nedir? Bebeğe zarar verir mi? Boyun ağrıları geçer mi? İlginiz için teşekkürler.

  1. admin admin diyor ki:

   Boyun ağrıları gebelige zarar vermez. Ancak kilo vermesi uygun değil.Bu haftadan sonra bulantılar azalır ve istah artacaktır.

   Op.Dr. Zeki Salar
   Kadın Hastalıkları ,doğum ve infertilite uzmanı
   Memorial Antalya Hastanesi

 84. esra diyor ki:

  Merhaba. ilk bebegim 11. Haftada dustu. Ikinci bebegime 13 hafta 4 gunluk hamileyim.ilk dusukten sonra yapilan tetkiklerde faktor 5 leiden mutasyonu saptandi. coraspin ve clexane kullaniyorum simdi. Bu haftaya kadar hersey iyiydi ancak dun koyu kahvemsi bir akinti geldi doktora gittim bebek saglikli ve sendede bir kanama kesesi görünmüyor dedi. Su an istirahat ediyorum ancak bu lekelenmeler normalmidir? Ilginiz için simdiden tesekkurler.

  1. admin admin diyor ki:

   Lekelenmeler normaldir. Clexan alıyorsanız aspirin kullanmak şart olmayabilir. Doktorunuzla konuyu görüşünüz.

   Op.Dr.Zeki Salar
   Kadın Hastalıkları,doğum ve infertilite uzmanı
   Memorial Antalya Hastanesi

  2. Görünecek isim... diyor ki:

   ne tesadufkı harfıyen aynı şeylerı yaşamışışz.ben ayreten progestan tablette kullanıyorum duzelır umarım.coraspırını bıraktım ecuprın var ona geçtım

 85. Aslı diyor ki:

  Ton balığı demir açısından zengin olsa da, yüksek cıva içeriği nedeniyle özellikle gebelikte sınırlı yenmesi gereken bir besin. Genel olarak haftada 4 orta boy konserve ya da iki porsiyon taze ton balığı ile sınırlanmalı.

 86. ezo diyor ki:

  13 haftalik hamileyim yurtdisinda kaliyorum ama hic ultrasana girmedim daha dogrusu almadilar zararli olugunu söylediler bebegimin sagligi hakkinda hicbirbilgim yok bebegim yasiyormu neolur cvp verin gecende yorumuma cvp vermediniz bide ultrason zararlimi bunu bilmek istiyorum.

  Cevap: Ultrasonun bilinen hiçbir riski yoktur.Yinede ABD’de yapılan araştırmalarda , normal devam eden gebeliklerde ultrason kullanıldığı zaman sonucun değişmediği , bu nedenle her gebeye gerekli olmadıkça uygulanmasının bir yararı olmadığını göstermiştir.

 87. nur diyor ki:

  İyi akşamlar bir sorum olucaktı suan 12. haftayı doldurmuş 13. hafta içerisindeyim geçen hafta kontrole gittiğimde doktori akşamlar.um bebeğin eşinin fetusun normalden büyük olduğunu ve takip ediceğini söyledi bu beni endişelendirdi sizede danışmak istedim 10 haftada kanamam geldi ara arada geliyordu 8 günden beri kanamam gelmiyor progestan ve forbiol vitamin kullanıyorum yardımcı olursanız sevinicem iy

 88. ela diyor ki:

  şey benim ilk kardeşim olacak da bir soru kafama takıldı bebek kaçıncı haftadan sonra tekmelemeye başlar cevaplarsanız sevinirim.

  Cevap: Genellikle gebeliğin 18-22 haftaları arasında hissedilmeye başlanır. İkinci ve üçüncü gebeliklerde daha erken 16 hafta civarında hissedilmeye başlar.

  Bu konuda ayrıntılı bilgi için tıklayın.

 89. ela diyor ki:

  ya siz görünmez diyorsunuzda annem 13 haftalık gebe ve cinsiyetini doktor söyledi.

  Cevap:Anne karnında bebeğin cinsiyeti 13. haftadan itibaren belirlenebiliyor olsa da kesin sonuç olmayabilir.Kesin olarak gebeliğin 16. haftasından itibaren görülebilir.

  Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur makalesini okumak için tıklayın.

 90. Zara Hülya diyor ki:

  Benimkide 13haftalık çok mutluyum

  1. Elif diyor ki:

   Merhaba ,
   Duzenli olarak kontrollere gidiyorum.Yine de kafamiza takılan sorulara donus yaptiginiz ve bu imkanı sagladiginiz icin tesekkur ederim.
   13+5 günlük hamileyim.ilk 5 ve 6 .haftalarda cok az da olsa kanamam oldu.progesteron ve bhcg testini yaptirdim.Doktorum progesteron igne yada hapini kullanmamami cunku sonuclarimin iyi ciktigini belirtti.ikili test sonuclarim da olumlu cikti.Kanamanin basta olmasi rusuk riskini hep dusunduruyor, doktorum da kanamanin da hamilelikte olabilecegini belirtiyor.Doktoruma guveniyorum da.Dusuk riski hamilelilgin hangi donemlerinde olabilyor ? Teşekkürler.

   1. admin admin diyor ki:

    Düşük riski 12-13. Haftadan sonra azalır 20 haftada ortadan kalkar.

    Op.Dr.Zeki Salar
    Kadın Hastalıkları,doğum ve infertilite uzmanı
    Memorial Antalya Hastanesi

 91. elif güler diyor ki:

  hocam merhabalar. böyle bir imkanı bizlere sunduğunuz için teşekkürler. 12 haftalık hamileyim. bulantılarım her gün daha da artıyor. özel bir hastanede sürekli kontrole gidiyorum. 12. haftda yapılan ikili testi doktoruma sordum. şimdilik gerek yok. 16. haftda üçlü testte de bakabiliriz dedi. bu nasıl iş. ıkılı test mutlaka uygulanması gereken bişi değil miydi. teşekkürler. iyi çalışmalar

  Cevap:
  Üçlü test , ikili testin içeriğini kapsar.Üçlü testte artı olarak anne karnındaki alfafotoproteinin ölçümünün yapılabilmesidir.

 92. burcu yıldız diyor ki:

  hocam bn su an 11+5 günlk hamileyim normalde et balık ymiorum tabi hamilelikte de yiyemedim..bulantılarmdan dolayı 2 aydır dogru düzgn bişe yemedm ilk ay 2 kilo almıstım şimdi 2 kiloyu verdm kendmi daha yeni toplamaya başladım am bebeğin organları olustu ben yiyemedm sebze et süt ürünleri bebekte gelişim olarak bi sorun olur mu ve bu aydan sonra yemeye baslasam bi faydası olur mu artık organlar olustu ya korkuorum eksklkolcak diye.

  Cevap: Bebekler normal şartlarda ihtiyac duydukları gereksinimleri annede bulunan depolardan kullanırlar bu konuda içinizi rahat tutun.Hamile bayanların büyük bir bölümünde bulantı kusma görülür.Gebelikte bulantı , gebeliğin 12. haftasından itibaren azalır.Bundan sonra elinizden geldiğince bebeğiniz için gerekli besinleri tüketin.Bulantılarınız aşırı şekilde devam ederse bu konuda doktorunuzdan yardım alınız.

  Gebelikte bulantı için aşağıdaki linkte yer alan makaleyi okuyabilirsiniz.

  http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelikte-bulanti-ve-kusma.html

 93. gülşah yapıcı diyor ki:

  tşk ederim hocam beni aydınlattınız demmeki 16. haftayı bekliycez genıtal tuberkulde paralel bakıo ultrasyon görüntüsünde kafamda soru işareti oldu en isi 16 . haftayı beklemek hocam çok teşekür ederim.

 94. gülşah yapıcı diyor ki:

  merhaba hocam size bi sorum olcaktı ben normal bi devlet hastanesınde 12+ 4 günlukken doktora gittim doktorum bana bebeğimin erkek olacağını söledi sizce bu kesinmidir doktorumun yanılma payı varmıdır bide şunu söledi (kız olursa süpriz olur) die genital organını görüp görmediği hakkında bilgi vermedi. Hocam sizce bu sonuç doğrumudr?

  Cevap:Gebelikte Anne karnındaki bebeğin cinsiyeti ultrason ile kesin olarak 16. haftadan sonra belirlenebilir.Bu haftadan öncede ultrason ile tahmin edilmeye çalışılabilir fakat yanılmalar olabilir.
  Erken tahminlerde genellikle yanılmalar kız bebek denilen bebeğin erkek olmasıdır.

  1. cigdem diyor ki:

   Mrb hocam ben 13+4 günlük hamileyim esimle bende kan uyusmazligi var ve bizden zeka testi istediler ama cevredekiler yapma diyorlar bebeğin suyundan aliyorlarmis bu dogrumu öyle birşey olsa bebeğe bir zararı var mi

   1. admin admin diyor ki:

    İkili tarama testi yaptırdınız mı ? Bahsettiğiniz ikili tarama testi ise riski yoktur.Eğer ikili tarama testi yaptırıp doktorlar ona istinaden amniyosentez istiyorsa Amniyosentezde düşük riski 200/1.