40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 13. haftası

Gebeliğin 13. haftası

        13. Hafta itibari ile artık bebeğiniz 4. ayına da adım atmış bulunmaktadır. Diğer bir deyimle artık ikinci 3 aylık dönem olan 2. trimester döneme girmiş bulunmaktasınız.
Gördüğünüz gibi, zaman hızla ilerliyor ve bebeğiniz içinizde her geçen gün daha fazla yol alarak büyüyor. Haftalar ilerledikçe ve bebeğiniz geliştikçe, siz de onun gibi değişim ve gelişim gösteriyorsunuz. Geçen her süre, sizi ve bebeğinizi de doğuma yaklaştırıyor. Dilerseniz şimdi bu hafta bebeğinizde ve sizde gerçekleşecek olan değişimlere bir göz atalım.

Gebelikte 13. Haftada Bebekteki değişim ve gelişim

       Gebeliğin 13. haftasında ikinci tirimester dönemine girmiş oluyorsunuz bu dönem 4-5-6 aylık gebelik dönemleri hamileliğin en rahat geçtiği dönemlerdir. Bu döneme halk arasında da hamileliğin balayı dönemi yakıştırması yapılır. Bebeğiniz artık yerini iyice benimsemiş, siz de hamileliğe kendinizi daha iyi adapte etmiş durumdasınız. 13. Hafta, bebeğiniz 6.5 ila 7.8 cm büyüklüğündedir. Kilosu ise 13 ile 20 gr arasındadır.Görüyorsunuz ki bebeğinizin ağırlığı boyundan çok daha hızlı bir şekilde yukarılara taşınmaktadır. O doğduğunda ağırlığı normal doğum koşullarında ortalama 3,5 kilo arasında olacaktır. Evet, bu kiloya oranla hala çok mini minnacık bir ağırlıkta ama ilerleyen haftalarda hem kilosu hem de boyu atağa geçecek ve buna siz bile şaşıracaksınız.

        Bebeğiniz şuan bir şeftali büyüklüğünde. Daha birkaç hafta önce pirinç tanesi kadardı değil mi? Bebeğinizin kafası hala vücudunun yarısı kadar, yani büyük. Kafası vücudu ile orantılı değil. Ancak yakın bir zamanda kafası vücudu ile orantılı hale gelecek. Doğum yaptığınızda kafası vücudunun 4/3’ü büyüklüğünde olacak. Şuana kadar bir kıkırdak yapıda olan bacak ve kol kemikleri geçen hafta kazandığı güç ile bu hafta kemikleşmeye adım atıyor. Kollar ve bacaklar uzamaya başlıyor ve bunu sağlayan etken de aynı zamanda kas yapısın kontrolü de gelişmeye başlıyor. 11. Haftada başlayan gözlerin yanlardan yüze doğru kayma hareketi bu hafta da yolculuğunu sürdürüyor. Ve 15. Haftaya ulaştığımızda bebeğinizin gözleri artık yüzünün önünde yerini alacak. 11. Hafta itibari ile içe doğru harekete geçen bağırsakları ise 13. Haftada göbek kordonundan çıkarak karın bölgesinde oluşmaya başlıyor.

       Bebeğinizin vücudunda şuan hiç yağ olmadığından dolayı cildi de transparan durumda. Ancak 15. Haftaya gelindiğinde cildi daha da gelişmiş duruma gelecek ve hatta ilk saçları da çıkacak. 13. Haftada bebeğinizin bağırsağı da daha hareketli artık, bebeğin pankreası insülin üretmekte, pankreas, doğum sonrasında bebeğin şeker seviyesini ayarlamakta ki temel organı olacak. Bebeğiniz beyni de gelişmekte: Beyin geliştikçe, bebeğinizin hareketleri üzerindeki kontrolleri artacaktır. 10 hafta sonra ise bebeğinizin beyni tamamen gelişmiş olacaktır. Karaciğerinden safra sıvısı salgılanır, bebeğiniz içinde bulunduğu amnion sıvısını yutarak idrar olarak çıkartır ve oda amnion sıvısına karışır.

Gebelikte 13. hafta itibari ile Anne adayındaki değişim ve gelişim

       Bebeğinizin gelişimi devam ettikçe sizin de rahminiz büyümeye, bunun etkisiyle de gerilmeye başlar. Bu gerilme kasıklara bir baskı uyguladığından bazı kadınlarımızda bu hafta itibari ile kasık ağrıları ve hafif sancılar yaşanabilmektedir. Bu hafta itibari ile mide bulantılarınız ve kusmalarınız oldukça azalacağından dolayı daha rahat bir hamileliğe de adım atmış oluyorsunuz. Bu sizin enerjinizi de arttıracaktır. Bulantı ve kusmaların geçtiği bu dönemde anne adayında kullanılan folik
asitin de neden olabileceği, memelerde duyarlılık, midede yanma ve ekşime, baş ağrısı, kabızlık gibi şikâyetler devam edebilir. Artık karnınız büyümeye başlamıştır. Bu hafta itibari ile anne adayında cilt sorunları da yaşanmaya başlar. Değişen hormonların etkisi ile cildinizde de gebelik maskesi adını verdiğimiz chloasma görülebilir. Ancak bu her 13. Haftalık kadında görülecek diye bir durum yok. Bu lekelenmeler ağırlıklı olarak doğumdan sonra düzelir. Bir de vücudunuzda çatlaklılar meydana gelebilir. Özellikle de karın bölgesinde. Çünkü genişleyen rahim karnınızda da gerilme meydana getirecektir. Artık vücudunuzu genişliyor. Bu haftalarda anne adayları hamilelik kıyafetleri almaya başlamaktadır.

Gebelikte 13. Hafta da beslenme düzeni

       Hamilelik süresince beslenmede anne adaylarına en çok bol sıvı tüketmeleri konusunda uyarılarda bulunuruz. Özellikle de su tüketimi hem anne hem de bebek sağlığı açısından son derece önemlidir. Unutmayın ki siz artık 2 canlısınız ve bebeğinizin suya, suyun içerisindeki florüre oldukça ihtiyacı var. Bu onun diş gelişimi açısında gerekli bir besindir. Bu nedenle kilo alımınızı da dengeleyecek olan suyu ihmal etmeyiniz. Günlük olarak 2-3 litre suyun tüketilmesi gerekiyor. Eğer bu kadar suyu içmekte zorlanıyorsanız en azından yemeklerden önce ve sonra su içiniz. Yemek esnasında ise içmemeniz daha iyidir.

       Hamilelikle anne adaylarının almalarının zorunlu olduğu diğer bir şey ise demirdir. Çünkü gebelik esnasında annede demir eksikli görülür. Bu en sık karşılaşılan sorunlardandır. Hem bu eksikliği karşılamak hem de bebeğin doğumdan sonra kullanacağı demiri depolamak adına içerisinde demir barındıran besinlere ağırlık vermelisiniz. Demir bakımından zengin besinler yağsız kırmızı et, ton balığı ve karaciğerdir. Hayvansal yiyeceklerdeki demir, sebze ve kuru meyvelerden alınan demirden daha kolay bağırsaklardan emilir. Et yemeyen anne adaylarının aldıkları gıdalardaki demirin emilimini artırmak için C vitamini açısından zengin gıdalarla beslenmeleri gerekir.

      Beslenme konusunda anne adaylarının merak ettiklerinden biri de ne kadar yemesi gerektiğidir. Daha önce de dile getirmiştik. Bir anne adayının hamileliği süresince günlük olarak ekstradan 300 kalori alması yeterlidir. Normal bir insan bedeni ortalama olarak 2200 kalori ile günlük beslenir. Siz günlük maksimum 2500 kalori alabilirsiniz. Bebeğiniz henüz çok küçük ve daha sizin yediklerinizden besin almıyor. O nedenle de ilk haftalarda bebeğinizi düşünerek çok yemenizin ona bir faydası yoktur. Her gün bir bardak süt için ve tam buğday ekmeği tüketin. Yine de kalori saymakla uğraşmayın siz yemek seçiminizi sağlıklı yapın ve doktorunuz da aldığınız kiloların yeterli olduğunu düşünüyorsa, boşu boşuna kendinize eziyet etmeyin. Bebeğinizin gelişiminde olumlu etken olan protein, demir ve kalsiyumu beslenmenizden eksik etmeyin. Bir günde 71 gram protein almanız gerekmekte. Bunu et, yumurta, süt ürünleri, kabuklu yemişlerden, soyalı ürünlerden alabilirsiniz. Günde üç porsiyon bunlardan yemeniz yeterli protein almanızı sağlar. Balık da başka bir protein kaynağıdır. Günde 27 mg demir almak, hamilelikte çok görülen demir eksikliğine birebirdir. Demir daha çok hayvansal ürünlerde bulunur. En iyi kaynağı da yağsız kırmızı ettir. Et yemiyorsanız mercimek, ıspanak gibi besinlerden demir ihtiyacınızın bir kısmını sağlayabilirsiniz. Bir günde yaklaşık 1,000 mg kalsiyum almanız gerekmektedir.Bebeğinizin diş ve kemik gelişimi için kalsiyuma ihtiyaç vardır. Eğer yeterince kalsiyum almazsanız bebeğiniz sizin vücudunuzda ki kalsiyumu alacak ve siz kalsiyum eksikliği çekeceksiniz. Taze sebze ve meyve yemek kabızlığı engeller ve gaz sorununa birebirdir dolayısıyla hala beslenmenize dikkat etmelisiniz.Gebelikte kabızlık hakkında ayrıntılı bilgi için konumuzu okumak için tıklayın

Gebelikte 13. Hafta da anne adayına öneriler


       13. hafta ile birlikte anne adayında mide bulantılarının ve kusmaların azaldığını ve bunun da anneye eski enerjisini kazandırdığını belirtmiştik. Bu enerjinizi olumlu yönde kullanmanızda fayda var. Mide bulanmaları azaldığından iştahınızda artış yaşanması muhtemeldir. Bu nedenle de önceki haftalara oranla daha fazla miktarda bir beslenme söz konusu. İşte artan enerjinizi bu hafta itibari ile yapacağınız basit egzersizlerde kullanabilirsiniz. Biz uzmanlar gebeliğin ilk aylarında anne adaylarına sporu da öneririz. Ancak ve anca bir düşük riskiniz yoksa bedenen ve sağlık açısından sizi zorlayan bir durum yoksa bu geçerlidir. Spordan kastımız bir spor salonuna giderek ağır bir program uygulamak değildir. Yürüyüş, yüzme ve zorlanmadan koşmadır. Evet ilk haftalarda yorgunluk mide bulantısı nedeniyle oldukça enerjisizdiniz. Artık kendinizi biraz toparlamanın zamanı geldi. 9 ay boyunca sürekli yiyip içip yatmayı umarız ki düşünmüyorsunuzdur. Unutmayın ki hamile de olsanız sizin de vücut sağlığınızı korumanız gerekiyor. Hamilelik size kendinizi salma hakkı vermez. Hamile kadınlar için egzersiz, krampları, kaslardaki gerginliği en aza indirir, dolaşımı hızlandırarak bacaklarda ve ayaklarda oluşan ödemleri azaltır. Ancak yapılan egzersizleri belli bir düzeyde tutmak gerekir. Kendinizi çok zorlamamalısınız. Küçük basit esnetme hareketleri ile başlayabilirsiniz. Zamanla vücudunuzun daha esnek olacağını göreceksiniz. Bu ilerde doğumunuzu da daha rahat yapmanızı sağlayacak. . Egzersiz için düzenli bir program yapmak gerekir. Egzersiz yaparken yaşanan su kaybını önlemek için bol miktarda su içilmelidir.
13. hafta ile birlikte diğer bir deyimle ikinci üç aylık dönemde, kadınlarda libidoda artış görülür. Bunun nedeni ise vücuttaki kan dolaşımının oldukça artmasıdır. Hormonal değişikliklerin de buna etkisi vardır.Libidonun artması cinsel paylaşım isteğini de arttırır. Eşinizle bu durumu paylaşınız. Eğer eşiniz bebeğinize bir zarar geleceğinden endişeleniyorsa, bunda bir sakınca yok. Cinsel birleşim bebeğinize zarar vermez. Bunu doktorunuza da danışabilirsiniz.

Gebelik döneminde çalışmak

       Gebelikte çalışma anne adayının güvenliği ile alakalı bir sorun olmadığı müddetçe bir sakıncası yoktur. Yani ağır kaldırılan ve bebeğe zarar verecek işler olmadığı müddetçe anne adayının çalışmasında hiçbir sakınca yoktur. Düzenli kontroller ve doktor tavsiyelerine uyulması gereklidir.

Anne adayına tavsiyeler

    Gebeliğiniz müddetince kafeinden ve kafein içeren yiyecek ve içeceklerden uzak durun.

Baba adayına tavsiyeler

    Gebelik boyunca egzersiz konusunda eşinize destek olun. Yapacağınız tüm egzersizleri mutlaka doktorunuza sorun. Hangi sporları yapabilir hangilerinden uzak durmalı öğrenin.

GEBELİĞİN 13. HAFTASINDA ANNE VE BEBEKTE MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLER – VİDEO

 

 

Bu Haber 711.712 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

YORUM YAZ
 1. Yasemin diyor ki:

  Hocam merhaba ben 13haftalık gebeyim. Canım mercimek möftesi kısır gibi yiyecekler çekiyor. Bunların içerisinde maydonoz olduğu için ve maydonozun içerisindeki maddeler düşüğe sebep olabileceği söylendiği için yemekten korkuyorum. Yersem bir sakıncası varmı ? bebeğe bir zararı olurmu. Tşk ederim

  1. admin admin diyor ki:

   Yemeklere katılan az miktarda maydanozun zararı olmaz.

 2. havvabayram diyor ki:

  Hocam ben yeni hamileyim 2 3 haftalık dedi doktor ama adet gibi kanamam var bu normalmidir

  1. admin admin diyor ki:

   2-3 haftalık hamilelik tespit edilemez.Kanamanız varsa doktora başvurun.

 3. sezen diyor ki:

  Merhaba hocam son adet tarihim 25 mart kaç haftalık hamileyim ve kaç ay oluyor bide hocam doğum hangi tarihte nide bebeğin net cinsiyeti kaç haftada belli oluyor

  1. admin admin diyor ki:

   *Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile düzeltilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihinize göre 13 hafta ve 3 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 30 Aralık 2016 Cuma .Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.
   *13 hafta 3 günlük hamilelik 3 ay 4 günlü hamileliği denk gelmektedir.
   *Anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür.

 4. Gül diyor ki:

  Hocam merhaba ben ikiz gebelik yaşıyorum. Birisi 13+1 biri 12+2 ilk zamanlarda aralarında 1 gün vardı bebeklerin şuanda 6 gün fark var bu sonrun teşkil ederim bırakalı kontrole kadar aklımı kurcalıyor hocam cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba,

   İkiz gebeliklerde bebekler arasında gelişimsel farklılıklar olabilmekle birlikte bu farkın takip eden kontrollerde yakından izlenmesi gerekmektedir. Tek yumurta ya da çift yumurta ikizi olmaları, plasentaları arasındaki etkileşim, ikizden ikize transfüzyon sendromu, enfeksiyonlar, genetik hastalıklar, bebeklerin organ gelişimlerindeki bazı sıkıntılar, bazı ilaçların kullanımı bu tip gelişimlere neden olabilmektedir. Size önerim bu farklılığın belirginleşmesi halinde perinatoloji ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanından danışmanlık almanızdır.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 5. Anestezi teknikeri diyor ki:

  Yaa lütfen artık 1 sorumu yanıtlayın her gun cvp vereceksiniz diye meraktan kac kez sayfa yeniliyorum meraktan yorumlari ve verdiginiz cvplari okuyorum abone oldum iyce deli gibi..aralık sonunda da düşük yaşadığım için çok stresliyim.su an 32. Gunum halen adetim olmadı gecen hafta 27. Gün iken( perşembe günü ) hcg 108 çıktı.çarşamba tekrar hcg baktirsam 800 gibi mi olması lazım bu değerin sizin dediginiz gibi 48 saatte bir 2 kat artış gösterecek şekilde hesapladim..ki 800 olmasi gereken deger ise bu dis gebelik kimyasal gebelik olmadığı anlamına gelir mi????

  1. admin admin diyor ki:

   Sağlıklı bir gebelikte 48 saat arayla yapılan kanda beta HCG testi iki kat artış gösterir.Kan değerindeki iki kat artış olması kimyasal gebelik ve dış gebelik ihtimalini ortadan kaldırır. Bununle birlikte sağlıklı bir gebelikte gebelik kesesi ve kalp atımları kadın doğum uzmanı tarafından ultrasonda izlenebilmeli.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 6. Anestezi teknikeri diyor ki:

  2 kez soru gönderdim hocam neden yanitlamiyosunuz düşükten sonra dış gebelik ,kimyasal gebelik bunlar yaşanabilir mi????

  1. admin admin diyor ki:

   Sitemizde soru sor kısmını kapatmamıza rağmen günlük 100 soru gelmektedir.Hepsine yetişmemiz mümkün değil. Nasılki ilk defa hamile kalan bayanlarda dış gebelik, kimyasal gebelik riski varsa, düşük sonrasıda bu risk bulunur.

 7. BLG diyor ki:

  13haftalık hamileyim oruç tutabilir miyim lütfen yardımcı olur musunuz

 8. neslihan diyor ki:

  merhaba hocam 13. haftalık hamileyim fakat kanamam oluyor ama hiç ağrı sızı yok sizce bu normal midir

 9. turkan diyor ki:

  12 haftalık hamileyim nasıl düşük yapabilirim bana zararı olurmu

  1. turkan diyor ki:

   Cvp verirmisiniz

   1. admin admin diyor ki:

    Kürtaj 10. gebelik haftasına kadar yapılabilir.Ancak bebekte sakatlık ve ciddi anomali varsa bu gibi durumlarda 10 haftadan büyük gebeliklerinde kürtaj uygulanması mümkündür.

  2. admin admin diyor ki:

   Kürtaj 10. gebelik haftasına kadar yapılabilir.Ancak bebekte sakatlık ve ciddi anomali varsa bu gibi durumlarda 10 haftadan büyük gebeliklerinde kürtaj uygulanması mümkündür.

  3. Hülya diyor ki:

   Kusura bakmayın hanfendi ama sizin sorunuzu okuyunca soruş şekliniz tüylerimi diken diken etti. yazmadan geçemicem diyop yazıyorum. Yüzlerce aileler evlat hasreti ile yanıp tutuşurken sizler gebe kalıp sonrasında allahın verdiği bir cana ne hakla ve nasıl birvicdanla kıyabiliyorsunuz aklım almıyor. günümüzde korunmak için o kadar imkan varken ” kazayla oldu vs vs deniliyor ” yazık ya gerçekten çok yazık… Dilerimki allahtan sizin gibi şahıslara evlat nasip etmeden bebek hasreti ile sabırla gebe kalmayı arzulayan ve bunu hakeden ailelere nasip eylesin. Size ve sizin gibi kişiler için tek diyebileceğim şey allah sizleri islah etsin. ( ne yaşadınız yada sebebi ne olduğunu bilemem.dediğim gibi günümüzde o kadar çok imkan varken ihmal etmeyin. Yazıktır günahtır. Karşında bir adama silah çekip öldürmekten farkı yok bu durumun. Yazık…)

 10. İsimsiz diyor ki:

  Hocam bebeğim 13 haftalık ve 100 gram sizce normal mi

  1. admin admin diyor ki:

   Boy kilodan çok ultrason raporundaki BPD, AC, FL değerlerini kontrol ediniz. Bu bilgiler haftası ile uyumlu ise tedirgin olmayınız.Aşırı yağlı, tatlı yüksek kalorili besinler yerine bebeğiniz için gerekli olan vitamin ve mineralleri kapsayacak şekilde beslenin.Düzenli yürüyüş ve egzerisz yapın.Aşağıdaki linkteki örnek beslenme listesinden faydalanabilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-icin-ornek-beslenme-listesi.html

 11. betül diyor ki:

  Hocam Merhaba, bende 13 haftalık hamileyim faka hiç bir şey yiyemiyorum ne kadar zorlasam da olmuyor kilo kaybediyorum midem bulantım da hala devam ediyor iştahımın düzelmesi için yapmam gereken nedir? Ne kadar daha böyle devam edecek? Şimdiden teşekkür ederim.

 12. Nur diyor ki:

  Hocam 13 haftalik gebeyim bugun doktorum cinsiyetimizin %80erkek dedi degisme ihtimali var midir?

  1. admin admin diyor ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti anne rahmine düştüğü an bellidir.Bizim bugünkü teknoloji ile ben erken gebeliğin 12-13. haftasında öğrenebiliyoruz.Anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür.Bir sonraki doktor kontrolünde bebeğinizin pozisyonu uygun olursa doktorunuz net olarak cinsiyet hakkında bilgi verecektir.

 13. nazlican diyor ki:

  Merhaba hocam 12 hafta 3 günlük hamileyim yorucu bir yolculuk yaptım( 2 saatlik )yolculuk esnasında bise olmasın bebeğe diye kendimi sıktım arac fazla sarsmasin diye sonra kasiklardan sancı başladı doktora gittim çok şükür bebek iyi imiş kendimi yordugumdan dolayı olmuş her ihtimale karşı düşük ilacı verdi ama kanama olmadı hiç benim sorum şu anlık kasilmalar heyacan reflesk bebeği hemen etkiler mi ilk bebegimiz 4.5 yıl uzerine en ufak şeyde panik oluyoruz cvp için şimdiden tesekkurler

  1. admin admin diyor ki:

   Doktor kontrolünde bebeğinizin sağlık durumu iyiyse endişe etmenize gerek yok sakin olun.

 14. Kanatya diyor ki:

  Hocam nisanlim la ilişkiye gireli 17 hafta oldu düzenli adet gördü 3-4 gün gecikmeli olarak adet günlerinden fakat migde bulantısı var ve karni şişti biraz kilo aldı sizce hamile olabilirmi acil cvp bekliyorum

  1. admin admin diyor ki:

   Birliktelikten sonra adet gördüyseniz hamilelik yoktur.

 15. MUTLU YILDIZ diyor ki:

  13 Haftalık Hamileyim 3 Yıl Önce Safra Kesem Alındı 9 Aylık Hamile Gibi Karnım Sık Sık Şişiyor Ve Bu Beni Çok Rahatsız Ediyor.Yürüyüş Yap Diyorlar Yürüyünce Dahada Çok Şişiyor Hocam Lütfen Bana Yardım Edermisiniz. BU DURUMDA NE YAPMALIYIM ?

 16. Derya diyor ki:

  Hocamm merhabalar ben 13 haftalık hamileyimm işimden dolayı biraz telefonla çokk uğraşıyorum ve konuşuyorumm bununn bebeğe zararı olurmu sizce

  1. admin admin diyor ki:

   Cep telefonları hayatımıza 1990’lardan itibaren girmiştir.Bu süre uzun bir süre olarak gözükebilir fakat araştırma bakımından cep telefonunun uzun vadede sağlığımıza olan etkileri için yeterli değildir.
   GEBELİKTE CEP TELEFONU KONUSUNDA ALINABİLECEK ÖNLEMLER
   Bundan dolayı her ihtimale karşı zorunlu olmadıkça cep telefonlarını çok fazla kullanmamamız gerekir.Uyurken alarm olarak kullanıp başımıza yakın bulundurmamalıyız.Mümkünse gece yatarken kapatmamız veya uyduğumuz odadan farklı bir odaya koymamız bir önlem olabilir.
   Cep telefonu ile konuşulması gerektiği durumlarda kulaklık kullanarak baş ve karın bölgenizden uzak tutarak önlem alabilirsiniz.
   Doğumdan sonra da bebeğiniz ile ilgilenirken bir elinizde bebek diğer elinizde cep telefonu hiç uygun bir görüntü değildir.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelikte-cep-telefonu-kullanimi-zararli-mi.html

 17. Dilan diyor ki:

  Selam hocam ben 13 haftalik hamileyim bugun doktora gittim bebegin cinsiyetini sordum belli degil dedi hic belli etmiyo dedi hocam esimde bu kizdir dedi oyuzden doktor cinsiyeti soylememis dedi sizce boyle bir ihtimal varmi

  1. admin admin diyor ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür..Bazı hamilelerde bebeğin rahim içerisinde duruşu, pozisyonu ultrason kontrolü esnasında uygun olmadığından bebeğin cinsiyetinin tespit edilmesi gebeliğin 7.-8. ayına bulabilmektedir.

 18. Yağmur diyor ki:

  Slm ben 13 haftalik gebeyim buna göre doğumun hangi aya geliyor

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinizin ilk gününü aşağıdaki hesaplayıcıya girerek muhtemel doğum tarihinizi öğrenebilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 19. Fatma diyor ki:

  Ben 13haftalık gebeyim küçük dediler ne sebepten olabilir teşekkürler

  1. admin admin diyor ki:

   Bebeğinizin küçük olduğunu kim söyledi.Gebelikte çevrenizden duyduğunuz her şeyi kafanıza takmayın.Eğer doktorunuz bebeğinizin haftasının geri olduğunu söylediyse neden kaynaklandığını araştırmalı.
   Gebelikte Boy kilodan çok ultrason raporundaki BPD, AC, FL değerlerini kontrol ediniz.Bu bilgileri ile olması gereken haftası arasında 3 haftaya kadar farklılıklar normal olarak kabul edilir.3 haftadan fazla farklılık olmaması lazım. Farklılık 3 haftadan fazla olursa Dopler ultrason ile kan akımlarına bakılmalı.Bol protein içeren et, süt, yumurta, balık tavuk tarzı gıdalar tüketiniz.Anne karnında bebek daha çok son aylarda kilo alır.Gebelikte örnek beslenme listesi için aşağıdaki linkteki konuyu okuyunuz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-icin-ornek-beslenme-listesi.html

 20. özge diyor ki:

  Merhaba

  Ben 13 haftalık hamileyim ve hamileliğimin başlangıcından beri sürekli akıntım oluyor. ( Saydam ve sarı renklerde )
  Bunun dışında bazen kasığıma ve karnıma da hafif ağrılar giriyor. Birde halen sürekli tuvalete çıkma ihtiyacı duyuyorum bunlar normal mi ?