40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 13. haftası

Gebeliğin 13. haftası

        13. Hafta itibari ile artık bebeğiniz 4. ayına da adım atmış bulunmaktadır. Diğer bir deyimle artık ikinci 3 aylık dönem olan 2. trimester döneme girmiş bulunmaktasınız.
Gördüğünüz gibi, zaman hızla ilerliyor ve bebeğiniz içinizde her geçen gün daha fazla yol alarak büyüyor. Haftalar ilerledikçe ve bebeğiniz geliştikçe, siz de onun gibi değişim ve gelişim gösteriyorsunuz. Geçen her süre, sizi ve bebeğinizi de doğuma yaklaştırıyor. Dilerseniz şimdi bu hafta bebeğinizde ve sizde gerçekleşecek olan değişimlere bir göz atalım.

Gebelikte 13. Haftada Bebekteki değişim ve gelişim

       Gebeliğin 13. haftasında ikinci tirimester dönemine girmiş oluyorsunuz bu dönem 4-5-6 aylık gebelik dönemleri hamileliğin en rahat geçtiği dönemlerdir. Bu döneme halk arasında da hamileliğin balayı dönemi yakıştırması yapılır. Bebeğiniz artık yerini iyice benimsemiş, siz de hamileliğe kendinizi daha iyi adapte etmiş durumdasınız. 13. Hafta, bebeğiniz 6.5 ila 7.8 cm büyüklüğündedir. Kilosu ise 13 ile 20 gr arasındadır.Görüyorsunuz ki bebeğinizin ağırlığı boyundan çok daha hızlı bir şekilde yukarılara taşınmaktadır. O doğduğunda ağırlığı normal doğum koşullarında ortalama 3,5 kilo arasında olacaktır. Evet, bu kiloya oranla hala çok mini minnacık bir ağırlıkta ama ilerleyen haftalarda hem kilosu hem de boyu atağa geçecek ve buna siz bile şaşıracaksınız.

        Bebeğiniz şuan bir şeftali büyüklüğünde. Daha birkaç hafta önce pirinç tanesi kadardı değil mi? Bebeğinizin kafası hala vücudunun yarısı kadar, yani büyük. Kafası vücudu ile orantılı değil. Ancak yakın bir zamanda kafası vücudu ile orantılı hale gelecek. Doğum yaptığınızda kafası vücudunun 4/3’ü büyüklüğünde olacak. Şuana kadar bir kıkırdak yapıda olan bacak ve kol kemikleri geçen hafta kazandığı güç ile bu hafta kemikleşmeye adım atıyor. Kollar ve bacaklar uzamaya başlıyor ve bunu sağlayan etken de aynı zamanda kas yapısın kontrolü de gelişmeye başlıyor. 11. Haftada başlayan gözlerin yanlardan yüze doğru kayma hareketi bu hafta da yolculuğunu sürdürüyor. Ve 15. Haftaya ulaştığımızda bebeğinizin gözleri artık yüzünün önünde yerini alacak. 11. Hafta itibari ile içe doğru harekete geçen bağırsakları ise 13. Haftada göbek kordonundan çıkarak karın bölgesinde oluşmaya başlıyor.

       Bebeğinizin vücudunda şuan hiç yağ olmadığından dolayı cildi de transparan durumda. Ancak 15. Haftaya gelindiğinde cildi daha da gelişmiş duruma gelecek ve hatta ilk saçları da çıkacak. 13. Haftada bebeğinizin bağırsağı da daha hareketli artık, bebeğin pankreası insülin üretmekte, pankreas, doğum sonrasında bebeğin şeker seviyesini ayarlamakta ki temel organı olacak. Bebeğiniz beyni de gelişmekte: Beyin geliştikçe, bebeğinizin hareketleri üzerindeki kontrolleri artacaktır. 10 hafta sonra ise bebeğinizin beyni tamamen gelişmiş olacaktır. Karaciğerinden safra sıvısı salgılanır, bebeğiniz içinde bulunduğu amnion sıvısını yutarak idrar olarak çıkartır ve oda amnion sıvısına karışır.

Gebelikte 13. hafta itibari ile Anne adayındaki değişim ve gelişim

       Bebeğinizin gelişimi devam ettikçe sizin de rahminiz büyümeye, bunun etkisiyle de gerilmeye başlar. Bu gerilme kasıklara bir baskı uyguladığından bazı kadınlarımızda bu hafta itibari ile kasık ağrıları ve hafif sancılar yaşanabilmektedir. Bu hafta itibari ile mide bulantılarınız ve kusmalarınız oldukça azalacağından dolayı daha rahat bir hamileliğe de adım atmış oluyorsunuz. Bu sizin enerjinizi de arttıracaktır. Bulantı ve kusmaların geçtiği bu dönemde anne adayında kullanılan folik
asitin de neden olabileceği, memelerde duyarlılık, midede yanma ve ekşime, baş ağrısı, kabızlık gibi şikâyetler devam edebilir. Artık karnınız büyümeye başlamıştır. Bu hafta itibari ile anne adayında cilt sorunları da yaşanmaya başlar. Değişen hormonların etkisi ile cildinizde de gebelik maskesi adını verdiğimiz chloasma görülebilir. Ancak bu her 13. Haftalık kadında görülecek diye bir durum yok. Bu lekelenmeler ağırlıklı olarak doğumdan sonra düzelir. Bir de vücudunuzda çatlaklılar meydana gelebilir. Özellikle de karın bölgesinde. Çünkü genişleyen rahim karnınızda da gerilme meydana getirecektir. Artık vücudunuzu genişliyor. Bu haftalarda anne adayları hamilelik kıyafetleri almaya başlamaktadır.

Gebelikte 13. Hafta da beslenme düzeni

       Hamilelik süresince beslenmede anne adaylarına en çok bol sıvı tüketmeleri konusunda uyarılarda bulunuruz. Özellikle de su tüketimi hem anne hem de bebek sağlığı açısından son derece önemlidir. Unutmayın ki siz artık 2 canlısınız ve bebeğinizin suya, suyun içerisindeki florüre oldukça ihtiyacı var. Bu onun diş gelişimi açısında gerekli bir besindir. Bu nedenle kilo alımınızı da dengeleyecek olan suyu ihmal etmeyiniz. Günlük olarak 2-3 litre suyun tüketilmesi gerekiyor. Eğer bu kadar suyu içmekte zorlanıyorsanız en azından yemeklerden önce ve sonra su içiniz. Yemek esnasında ise içmemeniz daha iyidir.

       Hamilelikle anne adaylarının almalarının zorunlu olduğu diğer bir şey ise demirdir. Çünkü gebelik esnasında annede demir eksikli görülür. Bu en sık karşılaşılan sorunlardandır. Hem bu eksikliği karşılamak hem de bebeğin doğumdan sonra kullanacağı demiri depolamak adına içerisinde demir barındıran besinlere ağırlık vermelisiniz. Demir bakımından zengin besinler yağsız kırmızı et, ton balığı ve karaciğerdir. Hayvansal yiyeceklerdeki demir, sebze ve kuru meyvelerden alınan demirden daha kolay bağırsaklardan emilir. Et yemeyen anne adaylarının aldıkları gıdalardaki demirin emilimini artırmak için C vitamini açısından zengin gıdalarla beslenmeleri gerekir.

      Beslenme konusunda anne adaylarının merak ettiklerinden biri de ne kadar yemesi gerektiğidir. Daha önce de dile getirmiştik. Bir anne adayının hamileliği süresince günlük olarak ekstradan 300 kalori alması yeterlidir. Normal bir insan bedeni ortalama olarak 2200 kalori ile günlük beslenir. Siz günlük maksimum 2500 kalori alabilirsiniz. Bebeğiniz henüz çok küçük ve daha sizin yediklerinizden besin almıyor. O nedenle de ilk haftalarda bebeğinizi düşünerek çok yemenizin ona bir faydası yoktur. Her gün bir bardak süt için ve tam buğday ekmeği tüketin. Yine de kalori saymakla uğraşmayın siz yemek seçiminizi sağlıklı yapın ve doktorunuz da aldığınız kiloların yeterli olduğunu düşünüyorsa, boşu boşuna kendinize eziyet etmeyin. Bebeğinizin gelişiminde olumlu etken olan protein, demir ve kalsiyumu beslenmenizden eksik etmeyin. Bir günde 71 gram protein almanız gerekmekte. Bunu et, yumurta, süt ürünleri, kabuklu yemişlerden, soyalı ürünlerden alabilirsiniz. Günde üç porsiyon bunlardan yemeniz yeterli protein almanızı sağlar. Balık da başka bir protein kaynağıdır. Günde 27 mg demir almak, hamilelikte çok görülen demir eksikliğine birebirdir. Demir daha çok hayvansal ürünlerde bulunur. En iyi kaynağı da yağsız kırmızı ettir. Et yemiyorsanız mercimek, ıspanak gibi besinlerden demir ihtiyacınızın bir kısmını sağlayabilirsiniz. Bir günde yaklaşık 1,000 mg kalsiyum almanız gerekmektedir.Bebeğinizin diş ve kemik gelişimi için kalsiyuma ihtiyaç vardır. Eğer yeterince kalsiyum almazsanız bebeğiniz sizin vücudunuzda ki kalsiyumu alacak ve siz kalsiyum eksikliği çekeceksiniz. Taze sebze ve meyve yemek kabızlığı engeller ve gaz sorununa birebirdir dolayısıyla hala beslenmenize dikkat etmelisiniz.Gebelikte kabızlık hakkında ayrıntılı bilgi için konumuzu okumak için tıklayın

Gebelikte 13. Hafta da anne adayına öneriler

       13. hafta ile birlikte anne adayında mide bulantılarının ve kusmaların azaldığını ve bunun da anneye eski enerjisini kazandırdığını belirtmiştik. Bu enerjinizi olumlu yönde kullanmanızda fayda var. Mide bulanmaları azaldığından iştahınızda artış yaşanması muhtemeldir. Bu nedenle de önceki haftalara oranla daha fazla miktarda bir beslenme söz konusu. İşte artan enerjinizi bu hafta itibari ile yapacağınız basit egzersizlerde kullanabilirsiniz. Biz uzmanlar gebeliğin ilk aylarında anne adaylarına sporu da öneririz. Ancak ve anca bir düşük riskiniz yoksa bedenen ve sağlık açısından sizi zorlayan bir durum yoksa bu geçerlidir. Spordan kastımız bir spor salonuna giderek ağır bir program uygulamak değildir. Yürüyüş, yüzme ve zorlanmadan koşmadır. Evet ilk haftalarda yorgunluk mide bulantısı nedeniyle oldukça enerjisizdiniz. Artık kendinizi biraz toparlamanın zamanı geldi. 9 ay boyunca sürekli yiyip içip yatmayı umarız ki düşünmüyorsunuzdur. Unutmayın ki hamile de olsanız sizin de vücut sağlığınızı korumanız gerekiyor. Hamilelik size kendinizi salma hakkı vermez. Hamile kadınlar için egzersiz, krampları, kaslardaki gerginliği en aza indirir, dolaşımı hızlandırarak bacaklarda ve ayaklarda oluşan ödemleri azaltır. Ancak yapılan egzersizleri belli bir düzeyde tutmak gerekir. Kendinizi çok zorlamamalısınız. Küçük basit esnetme hareketleri ile başlayabilirsiniz. Zamanla vücudunuzun daha esnek olacağını göreceksiniz. Bu ilerde doğumunuzu da daha rahat yapmanızı sağlayacak. . Egzersiz için düzenli bir program yapmak gerekir. Egzersiz yaparken yaşanan su kaybını önlemek için bol miktarda su içilmelidir.
13. hafta ile birlikte diğer bir deyimle ikinci üç aylık dönemde, kadınlarda libidoda artış görülür. Bunun nedeni ise vücuttaki kan dolaşımının oldukça artmasıdır. Hormonal değişikliklerin de buna etkisi vardır.Libidonun artması cinsel paylaşım isteğini de arttırır. Eşinizle bu durumu paylaşınız. Eğer eşiniz bebeğinize bir zarar geleceğinden endişeleniyorsa, bunda bir sakınca yok. Cinsel birleşim bebeğinize zarar vermez. Bunu doktorunuza da danışabilirsiniz.

Gebelik döneminde çalışmak

       Gebelikte çalışma anne adayının güvenliği ile alakalı bir sorun olmadığı müddetçe bir sakıncası yoktur. Yani ağır kaldırılan ve bebeğe zarar verecek işler olmadığı müddetçe anne adayının çalışmasında hiçbir sakınca yoktur. Düzenli kontroller ve doktor tavsiyelerine uyulması gereklidir.

Anne adayına tavsiyeler

    Gebeliğiniz müddetince kafeinden ve kafein içeren yiyecek ve içeceklerden uzak durun.

Baba adayına tavsiyeler

    Gebelik boyunca egzersiz konusunda eşinize destek olun. Yapacağınız tüm egzersizleri mutlaka doktorunuza sorun. Hangi sporları yapabilir hangilerinden uzak durmalı öğrenin.

GEBELİĞİN 13. HAFTASINDA ANNE VE BEBEKTE MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLER – VİDEO

 

Bu Haber 895.235 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

YORUM YAZ
 1. Ayda dedi ki:

  Merhaba.13haftalik hamileyim ama mide bulantilarim gecmiyo. Cok kotuyum.ne yapmaliyim.lutfen yardim edin.tewekkurler

  1. admin admin dedi ki:

   Canınızın istediği gıdaları tüketin, yiyemediğiniz gıdalar için kendinizi zorlamayın. Ara vererek tekrar deneyin. Bol sıvı almaya çalışın, suyu yemekle beraber değil, yemek aralarında tüketin. Et ürünleri, süt ürünleri, meyve ve sebzeleri yemeye çalışın. Leblebi, galeta, muz, zencefil gibi kuru gıdalar bulantı döneminde daha rahat tüketilebilir. Yemek pişirme konusunda çevrenizden destek almanız faydalı olur. Bulantı yaşadığınız sürecin geçici olduğunu unutmayın. Aşırı kusma ve sıvı kaybı durumunda mutlaka tıbbi yardım alın.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 2. Güneş dedi ki:

  Hocam merhaba, 13 haftalık hamileyim. İkili testlerimizde herhangi bir sorun çıkmadı çok şükür. Ancak doktorumuz 16 haftada gelin özürlülük için bir de “FP Taraması” yapalım dedi. Bu test hakkında hiçbir yerde bilgi bulamıyorum, ikili testte sorun olmamasına rağmen niçin böyle birşey istemiş olabilir mi? Herhangi bir sorun olabilir mi? Yardımcı olabilir misiniz?

 3. duygu dedi ki:

  mrb 12 haftalık hamileyim sabahları sarı acı kusuyorum . normal mi
  2. sorum 2 kez düşük oldum kan pırtılaşmam var hibor ve aspirin kullanıyorum bunun yanında balıkyagı kullanmak dogrumu netten baktıgımda kan inceltici ilaçlar ile kullanmayın yazıyor. lutfen yardımcı olun tereddütteyim

 4. asia dedi ki:

  Merhaba ben 13 haftalik hamileyim ve kanamam var acile gitim normal dediler bebeyin durumu iyimi6 ama 2 gundur kanama devam ediyor ve çok korkuyorum bebeye bişei olur die.Ne yapmaliyim?

  1. admin admin dedi ki:

   Kırmızı açık renk doktor değerlendirmesi gerekir.Kadın doğum uzmanına başvurun.

 5. Yasemin dedi ki:

  Hocam merhaba ben 13haftalık gebeyim. Canım mercimek möftesi kısır gibi yiyecekler çekiyor. Bunların içerisinde maydonoz olduğu için ve maydonozun içerisindeki maddeler düşüğe sebep olabileceği söylendiği için yemekten korkuyorum. Yersem bir sakıncası varmı ? bebeğe bir zararı olurmu. Tşk ederim

  1. admin admin dedi ki:

   Yemeklere katılan az miktarda maydanozun zararı olmaz.

 6. havvabayram dedi ki:

  Hocam ben yeni hamileyim 2 3 haftalık dedi doktor ama adet gibi kanamam var bu normalmidir

  1. admin admin dedi ki:

   2-3 haftalık hamilelik tespit edilemez.Kanamanız varsa doktora başvurun.

 7. sezen dedi ki:

  Merhaba hocam son adet tarihim 25 mart kaç haftalık hamileyim ve kaç ay oluyor bide hocam doğum hangi tarihte nide bebeğin net cinsiyeti kaç haftada belli oluyor

  1. admin admin dedi ki:

   *Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile düzeltilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihinize göre 13 hafta ve 3 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 30 Aralık 2016 Cuma .Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.
   *13 hafta 3 günlük hamilelik 3 ay 4 günlü hamileliği denk gelmektedir.
   *Anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür.

 8. Gül dedi ki:

  Hocam merhaba ben ikiz gebelik yaşıyorum. Birisi 13+1 biri 12+2 ilk zamanlarda aralarında 1 gün vardı bebeklerin şuanda 6 gün fark var bu sonrun teşkil ederim bırakalı kontrole kadar aklımı kurcalıyor hocam cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba,

   İkiz gebeliklerde bebekler arasında gelişimsel farklılıklar olabilmekle birlikte bu farkın takip eden kontrollerde yakından izlenmesi gerekmektedir. Tek yumurta ya da çift yumurta ikizi olmaları, plasentaları arasındaki etkileşim, ikizden ikize transfüzyon sendromu, enfeksiyonlar, genetik hastalıklar, bebeklerin organ gelişimlerindeki bazı sıkıntılar, bazı ilaçların kullanımı bu tip gelişimlere neden olabilmektedir. Size önerim bu farklılığın belirginleşmesi halinde perinatoloji ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanından danışmanlık almanızdır.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

   1. lamiya dedi ki:

    Hocam ben 13 haftalik hamileyim ama surekli kafamda soru var acaba cocuk iyi mi amabi sorun yok diyo doktor bu kuruktular nezaman gecer?

    1. admin admin dedi ki:

     Doktor kontrollerinizde bebeğinizin gelişimi iyiyse endişe etmenize gerek yok.Doktor kontrollerinizi ihmal etmeyin.Temiz havada yürüyüş yapın.Güzel şeyler düşünün.

 9. Anestezi teknikeri dedi ki:

  Yaa lütfen artık 1 sorumu yanıtlayın her gun cvp vereceksiniz diye meraktan kac kez sayfa yeniliyorum meraktan yorumlari ve verdiginiz cvplari okuyorum abone oldum iyce deli gibi..aralık sonunda da düşük yaşadığım için çok stresliyim.su an 32. Gunum halen adetim olmadı gecen hafta 27. Gün iken( perşembe günü ) hcg 108 çıktı.çarşamba tekrar hcg baktirsam 800 gibi mi olması lazım bu değerin sizin dediginiz gibi 48 saatte bir 2 kat artış gösterecek şekilde hesapladim..ki 800 olmasi gereken deger ise bu dis gebelik kimyasal gebelik olmadığı anlamına gelir mi????

  1. admin admin dedi ki:

   Sağlıklı bir gebelikte 48 saat arayla yapılan kanda beta HCG testi iki kat artış gösterir.Kan değerindeki iki kat artış olması kimyasal gebelik ve dış gebelik ihtimalini ortadan kaldırır. Bununle birlikte sağlıklı bir gebelikte gebelik kesesi ve kalp atımları kadın doğum uzmanı tarafından ultrasonda izlenebilmeli.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 10. Anestezi teknikeri dedi ki:

  2 kez soru gönderdim hocam neden yanitlamiyosunuz düşükten sonra dış gebelik ,kimyasal gebelik bunlar yaşanabilir mi????

  1. admin admin dedi ki:

   Sitemizde soru sor kısmını kapatmamıza rağmen günlük 100 soru gelmektedir.Hepsine yetişmemiz mümkün değil. Nasılki ilk defa hamile kalan bayanlarda dış gebelik, kimyasal gebelik riski varsa, düşük sonrasıda bu risk bulunur.

 11. BLG dedi ki:

  13haftalık hamileyim oruç tutabilir miyim lütfen yardımcı olur musunuz

 12. neslihan dedi ki:

  merhaba hocam 13. haftalık hamileyim fakat kanamam oluyor ama hiç ağrı sızı yok sizce bu normal midir

 13. Imdat ak dedi ki:

  Hocam iyi günler 13hafta 4günlük hamileyim ama karnım kasiklarim ve belinde çok ağrım oluyo ne yapmam gerekiyo iyi günler teşekkür ederim

 14. turkan dedi ki:

  12 haftalık hamileyim nasıl düşük yapabilirim bana zararı olurmu

  1. turkan dedi ki:

   Cvp verirmisiniz

   1. admin admin dedi ki:

    Kürtaj 10. gebelik haftasına kadar yapılabilir.Ancak bebekte sakatlık ve ciddi anomali varsa bu gibi durumlarda 10 haftadan büyük gebeliklerinde kürtaj uygulanması mümkündür.

  2. admin admin dedi ki:

   Kürtaj 10. gebelik haftasına kadar yapılabilir.Ancak bebekte sakatlık ve ciddi anomali varsa bu gibi durumlarda 10 haftadan büyük gebeliklerinde kürtaj uygulanması mümkündür.

  3. Hülya dedi ki:

   Kusura bakmayın hanfendi ama sizin sorunuzu okuyunca soruş şekliniz tüylerimi diken diken etti. yazmadan geçemicem diyop yazıyorum. Yüzlerce aileler evlat hasreti ile yanıp tutuşurken sizler gebe kalıp sonrasında allahın verdiği bir cana ne hakla ve nasıl birvicdanla kıyabiliyorsunuz aklım almıyor. günümüzde korunmak için o kadar imkan varken ” kazayla oldu vs vs deniliyor ” yazık ya gerçekten çok yazık… Dilerimki allahtan sizin gibi şahıslara evlat nasip etmeden bebek hasreti ile sabırla gebe kalmayı arzulayan ve bunu hakeden ailelere nasip eylesin. Size ve sizin gibi kişiler için tek diyebileceğim şey allah sizleri islah etsin. ( ne yaşadınız yada sebebi ne olduğunu bilemem.dediğim gibi günümüzde o kadar çok imkan varken ihmal etmeyin. Yazıktır günahtır. Karşında bir adama silah çekip öldürmekten farkı yok bu durumun. Yazık…)

 15. ela dedi ki:

  Hocam 13 haftalik gebeyim dusuk riskimde var bir aydir kanama olmuyo acaba dusuk riski gecmismidir arada bide sag kasigima bicak saplar gibi agri giriyo normalmi acaba bebek anne karnina kacinci haftada tirmanir tesekkurler

 16. Burcu dedi ki:

  Merhaba hocam,
  13 hafta 5 günlük gebeyim. Ara ara kahverengi renkte çok az leke geliyor. Gecen hafta doktorum sorun olmaz bebeğe zarari olmaz dedi. Gebeligimin ilk haftalarında bir defa da kirmizi bir kanama olmuştu.
  Düşük riski olduğu icin ilaç ve iğne kullandim.
  Ara ara gelen kahverengi lekeler normal midir bebeğim için riski olur mu.
  Bazen de karnimda çok şiddetli olmamak üzere agri oluyor donem donem. Agrilar rahim büyüdügu icin mi oluyor.
  Tesekkur ederim.

 17. sevgim dedi ki:

  Hocam meraba bugun ikili test yaptirdin crl 79 .mm nt kalinligi 0.6 mm cikti normalmi acaba tesekkur ederim

 18. İsimsiz dedi ki:

  12-6 günlük hamileyim. Saçlarımda çok beyaz var ve bitkisel boyatmak istiyorum. Sorun olurmu

 19. İsimsiz dedi ki:

  Hocam bebeğim 13 haftalık ve 100 gram sizce normal mi

  1. admin admin dedi ki:

   Boy kilodan çok ultrason raporundaki BPD, AC, FL değerlerini kontrol ediniz. Bu bilgiler haftası ile uyumlu ise tedirgin olmayınız.Aşırı yağlı, tatlı yüksek kalorili besinler yerine bebeğiniz için gerekli olan vitamin ve mineralleri kapsayacak şekilde beslenin.Düzenli yürüyüş ve egzerisz yapın.Aşağıdaki linkteki örnek beslenme listesinden faydalanabilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-icin-ornek-beslenme-listesi.html

 20. zeynep dedi ki:

  Hocam meraba ben 13 haftalik gebeyim hebeligimin 8 haftasinda iki gun arayla uckere azar azar kanamam oldu iki tane igne yaptilar dort bes haftadir kanamam hic olmadi suan pragestan kullaniyorum acaba dusuk tehlikem ortadan kalkmismidir .birde hocam yesiliklerde uzakmi durmam gerekiyor tesekkurler simdiden

 21. fatma dedi ki:

  Merhaba hocam ben 12+5 günlük hamileyim vulva da kanserleri lezyon saptandı suan bisey yapılamıyor hamile oldugum icin ve utanarak söylüyorum ki sigarayı bırakmistim hastalıgı ögrendikten sonra stresten iciyorum günde 4 yada 5 oluyor korkuyorum normal dogum yapabilirmiyim saglıklı bir bebek dunyaya gtirebilirmiyim bebege zararı varmı hastalıgımın simdidedn cok tesekkür ederim

 22. Gonca dedi ki:

  Hocam ben de 13 haftalık hamileyim. Doktorum hiçbir seyi yasaklamadi. Çevremde tavuk yeme horman var bebek zarar görür, yeşillik yeme düşüğe sebep olur, et yeme kolestrol olur, onu içme bu olur, şunu içme bu olur gibi laflar duymaktan ne yapacağımı şaşırdım. İlk hamileliğim ister istemez endişeleniyorum. Nasıl davranmalıyım?

 23. betül dedi ki:

  Hocam Merhaba, bende 13 haftalık hamileyim faka hiç bir şey yiyemiyorum ne kadar zorlasam da olmuyor kilo kaybediyorum midem bulantım da hala devam ediyor iştahımın düzelmesi için yapmam gereken nedir? Ne kadar daha böyle devam edecek? Şimdiden teşekkür ederim.

 24. Zeynep dedi ki:

  Hocam ben 13 haftalik qebeyim kasiklarimda şiddetli sancilar oluyor kimi zaman bu sancilar göbeğimdede oluyo bunlar normalmi birde hocam bayginlik geçirmem normalmi? Cevabınız için şimdiden teşekkürler…

 25. Merve dedi ki:

  Doktor bey 13 haftalık hamileyim plesenta olduğundan büyükmüş ve bebeği sıkıştırmış. Bebek normal boy ve kilosunda kalp atışları ise normal. Tehlikeli bir durummu ileride bebeğe yer açılırmı.

 26. Ebru dedi ki:

  Hocam ben 12+3 haftalık gebeyim
  Fakat son bir haftadır kırmızı bir şekilde lekelenmelerim
  Oluyor crinon jel ve 3 günde bir proluton oluyorum.
  Sizin bir öneriniz varmı ?
  Genelikden 3 ay önce 6 haftalıkken bir düştüğüm oldu
  8 yaşında bir kızım var
  Saygılar…

 27. Duriye dedi ki:

  12 hafta 5 günlük hamileyim. Bu hafta akintilarimi sıklıkla yaşadim ve 2 gündür acık cam kırmızı gibi az bir akıntım oluyor bu normal midir?

 28. Nur dedi ki:

  Hocam 13 haftalik gebeyim bugun doktorum cinsiyetimizin %80erkek dedi degisme ihtimali var midir?

  1. admin admin dedi ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti anne rahmine düştüğü an bellidir.Bizim bugünkü teknoloji ile ben erken gebeliğin 12-13. haftasında öğrenebiliyoruz.Anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür.Bir sonraki doktor kontrolünde bebeğinizin pozisyonu uygun olursa doktorunuz net olarak cinsiyet hakkında bilgi verecektir.

 29. papatya dedi ki:

  Hocam 13 + 3 günlük hamileyim bebeğimin ense kalınlığı 1.1 mm çıktı bu normalmidir ?

 30. şahin dedi ki:

  Meraba 13+3 günlük hamileyim. Bebeğimin boyu crl : 72mm .. ense kalınlığı nt: 1.1 mm sizce normalmi ?

 31. Zehralii dedi ki:

  Merhaba hocam size bir sorum olacak. 12 haftalik hamileyim. Boy 1.67 kilo olarak 69 kiloyum. Gebelik boyunca mide bulantisi ve kusmam cok fazla oldu. Ve 4 kilo verdim. Malesef bu süreç içinde pek yemek yiyemiyorum. Sizce bebegin beslenmesini olumsuz etkiler mi ?

 32. Gülsah dedi ki:

  Merhaba 12+3 haftalik hamileyim mide bulantisindan dolayi is yapamıyorum iki gündür yapıyorum belimde agri oluştu bunun sebebi nedir acaba ?

 33. Gülsah dedi ki:

  Merhaba 12+4 hamileyim normalde mide bulantilarim olduğu için hiç bi iş yapmıyorum iki gündür yapıyorum belimde ağrı oluştu dün ve bugün yoruldum içinmi acaba ? Veya bünyemin bi süredir buna alışık olmadığı içinmidir ?

 34. Sezen dedi ki:

  Merhaba hocam ben 13 haftalık ikiz gebeligim var herşey normal çok şükür. Sorum şu ki ben balık yemiyorum yani gençliğimden beri zorla biraz yiyordum şimdi hiç yiyemiyorum herkes yemem için zorla diyor ama yiyemiyorum sizce napmaliyim

 35. hatice dedi ki:

  Hocam ben 13 hftam bitecek hissetmiyorum bebegimin nezaman hisederim

 36. Emine dedi ki:

  Merhaba hocam 12 hafta 6 günlük hamileyim bebeğimin boyu 5.8 doktorum normal dedi ama bir arkadasım 12 h 3 gün bebeği 6.5 benimki normal mi bu kadar fark niye var aynı doktora gidiyoruz

 37. nazlican dedi ki:

  Merhaba hocam 12 hafta 3 günlük hamileyim yorucu bir yolculuk yaptım( 2 saatlik )yolculuk esnasında bise olmasın bebeğe diye kendimi sıktım arac fazla sarsmasin diye sonra kasiklardan sancı başladı doktora gittim çok şükür bebek iyi imiş kendimi yordugumdan dolayı olmuş her ihtimale karşı düşük ilacı verdi ama kanama olmadı hiç benim sorum şu anlık kasilmalar heyacan reflesk bebeği hemen etkiler mi ilk bebegimiz 4.5 yıl uzerine en ufak şeyde panik oluyoruz cvp için şimdiden tesekkurler

  1. admin admin dedi ki:

   Doktor kontrolünde bebeğinizin sağlık durumu iyiyse endişe etmenize gerek yok sakin olun.

 38. Filiz dedi ki:

  Hocam ben 13 hafta 1 gunluk hamileyim ama cok bitkinlik yorgunnluk uykusuzluk var uzerimde doktora gittimnormal dedi. Cinsiyetini doktora soylesem alttan muayne edip soyleyebilirmi bana. en son adet tarihim 4 aralik 2015 dogumum hangi aya geliyor bide

 39. Kelebek dedi ki:

  Mrb 12+3 hamileyim 42 kiloyum hic bi şekilde kilo almıyorum bi problem var mıdır? ??

 40. sevinc celik dedi ki:

  Hocam 13 haftalik hamileyim hamilelikten önce 48 kiloydum simdi 44 beslenmemde normal kilo vermem bebek icin tehlikelimi

 41. NEBİYE dedi ki:

  13.haftadayim bulantim hala devam ediyor ne yapmalıyım??

 42. Tuğba dedi ki:

  Merhaba hocam,
  Ben hamileligimin 12.haftasında idrar tahlili yaptırdım doktor idrarımda kalsiyum göründugunü söyledi.Geçici de olabilir dedi ve kalsiyum tüketmememi söyledi.Aklıma takıldı bebegımin gelişimi içın bol bol kalsiyum tuketmem gerekmiyor mu ? Ne yapmalıyım??
  Iyi çalışmalar….

 43. Zeyno dedi ki:

  Hocam ben 13 haftalık hamileyim ve hergün sabah acı sarı su kusuyodum bugün kesildi bulantım ve kusmam neden olabilir basımda ve karın bölgemdede ağrı var bi kaç gündür

 44. Sevil dedi ki:

  Merhaba
  13 haftalik hamileyim. Tahlil sonucumu doktoruma gosterme firsatim olmadi.
  Bhcg 2li tarama 12.4
  Papp-a 2li tarama 1.51 tahlil sonucu nedir.

  Cinsiyet icin erkek dedi. Bu haftada tahmin sansi % kac olur.
  Cevaplarsaniz sevinirim tesekki

 45. Miray dedi ki:

  Benim son adet tarihim 25 kasım bugün 11 hafta iki günlük diye biliyorduk bugün doktor konrolünde 12 hafta 3 günlük dedi bir hafta önde oldugunu ve bunun yumurtlamayla döllenmeyle alakalı olabilecegine söyledi .şimdi ben hangisini takip edecegim? Birde geçen ay kontrolde ilk üç ay ilişkiyi önermediklerini söylemişti bu ay birşey demedi bende sormayı unuttum sizce ne yapmalıyız ?cevabınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler. ..

 46. merve dedi ki:

  Mrb hocam 4 kasımda adet oldum 7 gün sürdü kaç haftalıkgebeyim

 47. merve dedi ki:

  Mrb hocam 4 kasımda adet oldum 7 gün sürdü adetim ve şimdi gebeyim doğumum ne zamandr

 48. Kanatya dedi ki:

  Hocam nisanlim la ilişkiye gireli 17 hafta oldu düzenli adet gördü 3-4 gün gecikmeli olarak adet günlerinden fakat migde bulantısı var ve karni şişti biraz kilo aldı sizce hamile olabilirmi acil cvp bekliyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Birliktelikten sonra adet gördüyseniz hamilelik yoktur.

 49. necla dedi ki:

  mrb hocam ben 12+5 günlük hamleyim 72.5 kg olarak hamile kaldım 62-63 kg düştüm su hiç içemiyorum yemek bi çocuğun yediği kadar evde serum takıyoruz zofran bemix karışımı benim hala kusmalarım devam ediyor bu kadar çok zofran kullanmak bebeğime zarar verir mi şimdiden teşekkür ediyorum

 50. Kanarya dedi ki:

  17 hafta önce eşimle birlikte olduk.o günden bugüne adetlerim oldu üç dört gün gecikmeli ve karnımda şişme var migde bulantısı çektim sizce hamile olabilirmiyim bu ayki adetim ise 4 gün geçmesine rağmen olmadı daha ?

 51. pinar dedi ki:

  Ben 15kasimda son adetimi gordum.kac haftalik hamileyim.birde benim kalbimde aurt damarimda genisleme var bu gebelik suresinde ve dogumda nasil sirunlar yasarim

 52. pinar dedi ki:

  Merhaba hocam ben.15 kasimda son adetimi gormustum suan kac kaftalik hamileyim tskler

 53. deniz dedi ki:

  Merhaba hocam son adet tarihi 17 kasım doğum ne zaman olur

 54. Yıldız dedi ki:

  Hocam merhaba Son adet tarihim 30 ekim olası doğum tarihim ne zaman acaba

 55. MUTLU YILDIZ dedi ki:

  13 Haftalık Hamileyim 3 Yıl Önce Safra Kesem Alındı 9 Aylık Hamile Gibi Karnım Sık Sık Şişiyor Ve Bu Beni Çok Rahatsız Ediyor.Yürüyüş Yap Diyorlar Yürüyünce Dahada Çok Şişiyor Hocam Lütfen Bana Yardım Edermisiniz. BU DURUMDA NE YAPMALIYIM ?

 56. nur dedi ki:

  Merhaba benim son adet tarihim 28 ekim 2015 kac haftalik hamileyim ve tahmini dogum tarihim ne zaman bide gecen biraz evisi yaptim ve kanamam oldu ama kimseye soylemedim korkumdan bikere oldu normalmi kendimi yordugum icin olmus olabilir mi?

 57. Derya dedi ki:

  Hocamm merhabalar ben 13 haftalık hamileyimm işimden dolayı biraz telefonla çokk uğraşıyorum ve konuşuyorumm bununn bebeğe zararı olurmu sizce

  1. admin admin dedi ki:

   Cep telefonları hayatımıza 1990’lardan itibaren girmiştir.Bu süre uzun bir süre olarak gözükebilir fakat araştırma bakımından cep telefonunun uzun vadede sağlığımıza olan etkileri için yeterli değildir.
   GEBELİKTE CEP TELEFONU KONUSUNDA ALINABİLECEK ÖNLEMLER
   Bundan dolayı her ihtimale karşı zorunlu olmadıkça cep telefonlarını çok fazla kullanmamamız gerekir.Uyurken alarm olarak kullanıp başımıza yakın bulundurmamalıyız.Mümkünse gece yatarken kapatmamız veya uyduğumuz odadan farklı bir odaya koymamız bir önlem olabilir.
   Cep telefonu ile konuşulması gerektiği durumlarda kulaklık kullanarak baş ve karın bölgenizden uzak tutarak önlem alabilirsiniz.
   Doğumdan sonra da bebeğiniz ile ilgilenirken bir elinizde bebek diğer elinizde cep telefonu hiç uygun bir görüntü değildir.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelikte-cep-telefonu-kullanimi-zararli-mi.html

 58. Buse dedi ki:

  Hocam doktorum benden ikili test istemedi kafa yapısına bakıp gerek yok dedi sizce özel bir hastaneye gitmeli miyim

 59. Topaloğlu dedi ki:

  Hocam merhaba bebeğimin gelişimi herşeyi normal ama kese ufak ve suyu az dedi ve ben çok korkuyorum bunun bir tedavi yöntemi varmı iki hafta sonra tekrar kontrole çağırdı başkada bişey demedi lütfen bana bilgi verirmisiniz 😢😢

 60. Asli dedi ki:

  Slm hocam bn 13 haftalik hamileyim ve doktorum kiz diye tahmin etti bu bi sonraki konturolumda degise bilirmi yoksa cinsiyeti tahmin ettigi gibimidir ?

 61. Destina dedi ki:

  Hocam 13 haftalik hamileyim bende miyom cikti..bebegime ne gibi zarari olabilir..rahim duvarinda..

 62. Dilan dedi ki:

  Selam hocam ben 13 haftalik hamileyim bugun doktora gittim bebegin cinsiyetini sordum belli degil dedi hic belli etmiyo dedi hocam esimde bu kizdir dedi oyuzden doktor cinsiyeti soylememis dedi sizce boyle bir ihtimal varmi

  1. admin admin dedi ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür..Bazı hamilelerde bebeğin rahim içerisinde duruşu, pozisyonu ultrason kontrolü esnasında uygun olmadığından bebeğin cinsiyetinin tespit edilmesi gebeliğin 7.-8. ayına bulabilmektedir.

 63. Beren dedi ki:

  Merhabalar ben 12 haftalık hamileyim hamilelik başlangıcın da 55 kiloydum şimdi 50 kiloyum hiçbirşey yiyemiyorum Bebek için çok endişeleniyorum zeka gelişiminde bir problem olurmu?

 64. Yağmur dedi ki:

  Slm ben 13 haftalik gebeyim buna göre doğumun hangi aya geliyor

  1. admin admin dedi ki:

   Son adet tarihinizin ilk gününü aşağıdaki hesaplayıcıya girerek muhtemel doğum tarihinizi öğrenebilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 65. Songul dedi ki:

  Hocam 13 haftalık hamileym ve az bi kanama gördüm acaba kotumu

 66. Firuza dedi ki:

  Merhaba,13haftalik hamileyim doktor plasentanin asagida oldugunu soyledi.ve tehlikeli oldugunu soyledi.nelere dikkat etmeliyim,nasil normal hale doner plasenta?doguma kadar donermi?tesekkurler

 67. Fatma dedi ki:

  Ben 13haftalık gebeyim küçük dediler ne sebepten olabilir teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Bebeğinizin küçük olduğunu kim söyledi.Gebelikte çevrenizden duyduğunuz her şeyi kafanıza takmayın.Eğer doktorunuz bebeğinizin haftasının geri olduğunu söylediyse neden kaynaklandığını araştırmalı.
   Gebelikte Boy kilodan çok ultrason raporundaki BPD, AC, FL değerlerini kontrol ediniz.Bu bilgileri ile olması gereken haftası arasında 3 haftaya kadar farklılıklar normal olarak kabul edilir.3 haftadan fazla farklılık olmaması lazım. Farklılık 3 haftadan fazla olursa Dopler ultrason ile kan akımlarına bakılmalı.Bol protein içeren et, süt, yumurta, balık tavuk tarzı gıdalar tüketiniz.Anne karnında bebek daha çok son aylarda kilo alır.Gebelikte örnek beslenme listesi için aşağıdaki linkteki konuyu okuyunuz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-icin-ornek-beslenme-listesi.html

 68. fatos dedi ki:

  12 haftalık hamileyim bel ağrısı ve kasiklarim da ağrım var normalmi

 69. Zeynep dedi ki:

  Çok güzel ve uyarıcı bilgiler ve diyorsunuz.13haftalik gebeyim.tesekkurler

 70. özge dedi ki:

  Merhaba

  Ben 13 haftalık hamileyim ve hamileliğimin başlangıcından beri sürekli akıntım oluyor. ( Saydam ve sarı renklerde )
  Bunun dışında bazen kasığıma ve karnıma da hafif ağrılar giriyor. Birde halen sürekli tuvalete çıkma ihtiyacı duyuyorum bunlar normal mi ?