40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 14. haftası

Gebeliğin 14. haftası

        Bebeğiniz hızla büyüyor. Geçen hafta kilosu 20 gram civarında olan bebeğinizin bu haftaki kilosu 25 grama kadar ulaştı. Gördüğünüz gibi bebeğiniz her hafta bir önceki ağırlığından bir hayli artarak gelişiyor. Onun büyümesi sizin rahminizin de ve doğal olarak da karnınızın da büyümesi demek. Ve böylece artık hamileliğinizi gözle görülür biçimde belirmeye başlıyor.

Gebelikte 14. haftada bebekteki değişim ve gelişim

       2. üç aylık dönemin 2. haftasına denk gelen 14.haftada bebeğinizin baş ve popo arası boyu 8 ila 9.3 cm ulaşır. Bu hafta bebeğinizin bazı mimikleri belirlemeye başlar. Bunlardan biri yüzünü ekşitme, kaşlarını çatma, gözlerini kısmadır. Bu hafta bebeğinizi elini ağzına götürmeyi sıklaştırıyor. Bir hafta sonra da emmeye başlayacaktır. Bebeğinizin bu hafta ile beraber cinsel organı da tamamen gelişir. Eğer bebeğinizin cinsiyeti erkek ise prostat, kız ise yumurtalıklar karın boşluğuna bu gelişimle yerleşirler. Ancak hala ultrasonla cinsiyetinin net olarak görülmesi bu hafta da mümkün değildir. Buna rağmen ileri teknolojik kaliteli ve renkli bir ultrasonla bebeğinizin cinsiyetinin belirlenebilme olasılığı kuvvetlidir. Bebeğinizin bu hafta troid bezi da gelişerek hormonları oluşmaya başladı. Bu hafta bebeğinizde gelişim gösteren diğer bir organ da böbreklerdir.

       Bebeğinizin böbrekleri bu hafta idrar üretimine geçiyor ve bebeğiniz idrarını da yapmaya başlıyor.
Bebeğiniz bu hafta itibari ile doğuma kadar idrarını, içerisinde bulunan su kesesine yapmaktadır. Bebeğiniz içinde yer aldığı amniotik sıvının içinde yer değiştirmeye başlar. Bebeğinizin bu hafta ayrıca saçları da oluşmaya başladı. Ense uzar çene belirginleşir, kulaklar başın arkasından daha öne ve yanlara doğru gelir. Artık bebeğiniz bir parmak izine sahiptir.

       12. haftada başlayan solunum çalışması 14. Haftaya gelindiğinde hız kazanır. Bebeğinizin başı daha da hareketlenmiş ve çenesine yaslanmış sabit pozisyonunu da terk etmiştir. Bebeğiniz artık ellerini ve ayaklarını kendi isteğine göre serbestçe hareket ettirmektedir.

       14. hafta bebeğiniz için gerçekten de önemli bir haftadır. Organları işlevlerini yerine getirmeye başlıyorlar. Böbrekler gibi beyni de yine bu hafta tam bir enerji ile çalışmaya başlar. Bebeğiniz artık düşünen ve hareketlerini bilinçli bir şekilde yapan bir varlıktır. Beyni bebeğinizin temas ettiği alanları kaydetmeye başlayacaktır. Bir diğer işlev gösteren duyusu ise işitmedir. Bebeğiniz bu hafta ile beraber özellikle de annesinin sesini işitmeye başlar. Bu sesler net değildir. Bir uğultu biçimindedir. Bebeğinizin sizi net biçimde duyması için 25. Haftaya kadar bir süre geçmesi gerekecek. 27. haftadan itibaren annesinin sesinin yanında dışarıdan gelen sesleri de duyup tepki verebilir. 14 haftalık gebelikte bebeğinizin diğer duyu organları da gelişmekte ve bebek kendini hissetmektedir. Boynu ise biraz daha uzadığı için artık bebeğiniz kafasını her iki tarafa da çevirebilmektedir. Avuçlarını açıp kapatmaya başlamış ve parmaklarını da hareket ettirmeye başlamıştır. Elleri ve ayaklarını aşağı yukarı hareket ettirir ve tekme atmayı da ihmal etmez. Bütün bu saydıklarımızı zorlanmadan yapabilirler. Yine bu hafta bebeğinizin karaciğeri safra üretmekte, dalağı da kırmızı kan hücresi üretmektedir.

Gebelikte 14. haftada annedeki değişimler:

       12. haftada dile getirdiğimiz gibi kendinizi daha enerjik hissedeceğiniz bir dönemdesiniz. İlk haftalarda başınızı ağrıtan mide bulantıları ve kusmalardan kurtulduğunuz için sevinçlisiniz. Bebeğinizdeki bu hızlı gelişim bu hafta karnınızın biraz daha belirgin bir şekilde çıktığını gösteriyor.

       Enerjinizi biraz hava alarak dolaşarak, arkadaşlarınız ve yakın akrabalarınızla vakit geçirerek kullanabilirsiniz. Bu size moral verecek. Hormonlarınızdaki değişimlerle duygusallaşan ruhsal yapınıza da iyi gelecektir. Bu dönem enerjinizin yüksek olması ve karnınızın çok da büyümemiş olması nedeniyle seyahat etmek için en güzel zamandır. Bu hafta itibari ile kilo alımınızda bir artma da olabilir. 14. Haftalık hamilelikte anne adayları ortalama 2,5 kilo alır. Çoklu hamilelikte ise bu biraz daha fazladır.

       Bebeğinizin gelişimi ile birlikte doğru orantıda gelişen şey rahminizdir. Rahminizin büyümesi ve gerilmesiyle kasıklarınızda baskı artacak bu da kasıklarınızda ağrıya neden olabilecektir. Rahminiz büyümeye devam ettikçe, ağırlık merkeziniz değiştiği için sırt kaslarında zorlanma ve ağrılar olabilir. Hamilelikte bel ağrısı da bu hafta görülebilir, hatta haftalar geçtikçe daha da kötüleşebilir. Endişelenecek bir şey olmasa da, belden aşağınızı hissetmiyorsanız doktorunuza başvurmanızda yarar var. İlk 3 aylık dönemdeki şikâyetlerden biri olan sık tuvalete çıkma, bu hafta azalışa geçer. İkinci 3 aylık dönemin rahat ve sakin, keyifli bir dönem olduğunu söylemiştik. Bunun tadını çıkarın çünkü son 3 aylık dönemde eski şikâyetler yeniden görülmeye başlayacaktır. Bulantılar, sık idrara çıkma gibi. Bu hafta ile birlikte iştahınızdaki artış sürecektir. Kendinizi tatlılara ve hamur işlerine boğmayın. Tatlı gereksiniminizi hafif bir sütlü tatlı ile karşılayabilirsiniz.

Gebelikte 14. Haftada beslenme düzeni

       Gebelik süresince beslenmeniz, yediğiniz besinlerin değerleri bebeğinize geçiş yapar. Bebeğinizin sizin alacağınız ölçüde demir, kalsiyum, vitamin ve protein ihtiyacını karşılayacaktır. Eğer yeterince bunları almazsanız, bu kez bebeğinizin vücudu kendi vücudunun gereksinimini sizin vücudunuzdan alacaktır. Bu da sizde eksiklik yatabilir. Bebeğinizin eksiksiz gelişimi ve sizin sağlığınızı korumanız için bütün besin gruplarından oluşan dengeli ve sağlıklı bir beslenme biçimi edinmeniz gerekir. A vitamini, çinko, demir, riboflavin, magnezyum, folik asit ve protein bakımından yetersiz beslenme erken doğum, bebekte gelişme geriliği, düşük tartılı bebek doğumları gibi problemleri yaratabileceğinden bu besin değerlerini mutlaka beslenmenizde var etmeniz gerekmektedir.

       Annenin yetersiz beslenmesi, bebekte bedensel olduğu kadar zihinsel gelişimde de olumsuzlukları beraberinde getirir. Zeka gelişimi bunların başında gelmektedir. Yine bu dönemde annenin beslenmesindeki yanlışlıklar, ihtiyaç duyulanın alınmaması yetişkinlikte ortaya çıkan şeker, tansiyon, kanser, obezite gibi bazı rahatsızlıklara da temel teşkil eder.

       Bazı anne adayları gebeliği öncesinde dikkat ettiği ve uyguladığı diyeti hamileliği ile birlikte bir anda bırakıp, ölçüsüz, sağlıksız ve düzensiz beslenmeye geçiş yapmaktadır. Bu son derece yanlış bir yöntemdir. Oysaki gebelikte, sanıldığının aksine, de her zamankinden daha dikkatli ve sıkı bir beslenme programını takip etmemiz gerekir. Buradaki beslenme programı, bir düzendir. Zayıflama maksatlı diyet değildir. Kontrollü, düzenli, sağlıklı ve gerektiği kadar bir beslenmeyi kastediyoruz. Gebelik süresince beslenmedeki asıl amaç kendi vücut gereksinimlerinizi karşılamak ve bebeğinizin normal büyümesini sağlamaktır. Ana prensip temel besin öğelerini yeterli almaktır. Bunlar protein, karbonhidrat, yağlar, vitaminler, mineraller ve sudur.

           Hamileyken alınması gereken kilo her anne adayına göre değişiklik gösterir. Uzmanlara göre en sağlıklı oran 12 kilodur. Ancak bazı durumlardan bunun üzerine çıkılması gerekebilir. Örneğin hamile kalınmadan önce eğer anne adayı çok zayıf ise, hamileliği boyunca 18 kilo alması onun için normaldir. Ancak anne adayı hamileliği öncesinde zaten normal veya biraz üzerinde bir kiloya sahipse 18 kilo onun için risktir. Bu dengeyi sağlamak, kiloyu bilinçli ve dengeli biçimde alma konusunda doktorunuzdan ve bir diyetisyenden yardım alabilirsiniz. Hamile kadınlarımıza özel uygulanan beslenme programları ile hamileliğiniz süresince alınan kiloların kontrol altında tutulması böylece sağlanabilir.Gebelik döneminde alınması gereken kilo miktarını hesaplamak için tıklayın.

       Bebeğiniz ve siz hızla büyümeye devam ediyorsunuz. Sizdeki yorgunluk hissi ve uyku hali artık eskisinden daha iyidir. Bu hafta bel ve sırt ağrılarını hafif olarak hissedebilirsiniz. Tansiyonunuz düşebilir. Ciddi tansiyon rahatsızlıklarında doktor tarafından önerilen ilaçlar kullanılabilir. Baş ağrısı, kabızlık, midede ekşime hisleri devam edebilir. İdrara sık çıkma olabilir. Herhangi beklenmeyen bir durum yok ise gebelikte cinsel ilişki yasak değildir. Doktorunuz kontrolünde herhangi bir risk görülmemişse uygun pozisyonlarda cinsel birlikteliğe gebeliğinizin son aylarına kadar devam edebilirsiniz. Bu dönemden itibaren anne adayında cinsel dürtüler yeniden fazlalaşır.

       Hamilelik döneminde ciltte artan östrojen etkisine bağlı fizyolojik olarak ortaya çıkan damarlanmalar (spidervenler- spidernevüs) oluşabilir. Endişe etmenize gerek yok, gebelikten sonra kısa sürede kaybolur. Tedavisi gereksizdir. Beyaz tenli bayanlarda daha sık olur ve şayet doğumdan sonra geçmez ise lazer ile yok etmek mümkündür. Yüzünüzde, boynunuzda, bazen de karnınızda örümcek tarzında damarlanmalar meydana gelebilir. Anne adaylarının genellikle %50 sinde görülebilir. Gebelik dışı bir dönemde yaşanılırsa karaciğer hastalığı belirtisi olabilmektedir. C vitamini açısından zengin besinleri bol bol tüketin. Sigara içilen ortamlardan uzak durun. Belirli düzeylerde egzersiz ve yürüyüşlere devam edin.

Hamilelik döneminde röntgen ışınları

       Röntgen ışınlarının zararları, hamilelikte bilgisayar tomografi taraması ve MRI Radyasyonun zararları henüz tam olarak bilinememektedir. Elbette ki bol miktarda radyasyona maruz kalmanın kanseri tetiklediği herkes tarafından bilinmektedir. Bu nedenle fetüsü az miktar bile olsa radyasyondan korumakta fayda vardır. Henüz çok zayıf ve güçsüz olan bir canlıya nasıl bir etki edeceği bilinmemektedir.

Anne adayına tavsiyeler

        Her hangi bir rahatsızlığınız için doktora gitmek zorunda iseniz örneğin; diş, gibi, doktorunuza hamile olduğunuzu ilk etapta söylemelisiniz. Doktorunuz hamile olduğunuzu göz önünde bulundurarak size ona göre ilaç vermeyi tercih edecektir.

Baba adaylarına tavsiyeler

       Her hangi bir sebeple şehir dışına çıkmak zorunda iseniz eşinizi gün içerisinde 3 – 4 kez arayın.

GEBELİĞİN 14. HAFTASINDA ANNE VE BEBEKTE MEYDANA GELEN DEĞİŞİMLER – VİDEO

 

Bu Haber 838.456 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 07 : 26

YORUM YAZ
 1. Mrve dedi ki:

  Merhaba 14+ 5 gunluk hamileyim. Hic kilo almadim bu normalmi

  1. admin admin dedi ki:

   Merve hanım boy ve kilo bilgisini yazmamışsınız.Gebeliğin ilk 3 ayında bulantı kusma nedeniyle kilo alınmayabilir.Gebeliğin 3. ayından sonra bulantı kusmalar azalacağı için bebeğinizin ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri içerecek şekilde beslenmeye çalışın.Bebeğinizin sağlığı için elinizden geldiğince sağlıklı beslenmeye bol protein içeren et,süt,yoğurt,yumurta,balık,tavuk,tarzı gıdalar tüketiniz.Aşağıdaki linkteki örnek beslenme listesinden faydalanabilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelikte-saglikli-beslenme-nasil-olmali.html

 2. nur dedi ki:

  Simdide saglik ocagindaydim 17 haftalik dediler!?

  1. admin admin dedi ki:

   Nur hanım gebelik haftanız son adet tarihine göre 17 hafta ve ultrason ölçümüne göre 14 hafta ise yakın takip altında olmalısınız. 3 haftadan fazla olduğu durumlarda bebeğe giden kan akımları kontrol edilmeli.Sizin durumunuzu sağlık ocağı veya acil servis değil.Kadın doğum uzmanı değerlendirmeli.Kadın doğum uzmanına başvurun.

 3. nur dedi ki:

  Ben17 haftalik hamileyim dun acile gittigimde 14 haftalik dediler anlamadim acaba bebek gelismedigi icinmi 14 dedi?

  1. admin admin dedi ki:

   Nur hanım gebelik haftanız son adet tarihine göre 17 hafta ve ultrason ölçümüne göre 14 hafta ise yakın takip altında olmalısınız. 3 haftadan fazla olduğu durumlarda bebeğe giden kan akımları kontrol edilmeli.Sizin durumunuzu sağlık ocağı veya acil servis değil.Kadın doğum uzmanı değerlendirmeli.Kadın doğum uzmanına başvurun.

 4. Aygül dedi ki:

  Down sendrom1 (PAPP-A+Serbest beta HCG) normal değer
  Bu sonuc normalmi

  1. admin admin dedi ki:

   Test sonucununu testi isteyen doktorun değerlendirmesi gerekir.

 5. Seda dedi ki:

  Lütfen bana cevap verir.misiniz sorum.silinmiş. 13 haftalık gebeyim.doktor bana %100 kız bebek dedi. Gebelşğin 13. Haftasında cinsiyet %100 belli olur.mu karından.muayene ile

  1. admin admin dedi ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür

 6. Rukiye dedi ki:

  13 haftalık hamileyim ikili taramaya geç mi kaldım

  1. admin admin dedi ki:

   İkili tarama testi gebeliğin 11-14. haftaları arasında yapılabilir.İkili tarama testi bebekte oluşabilecek bazı fetal anormalliklerin olma olasılığı ile ilgili risk faktörünü ortaya koyar.

 7. damla dedi ki:

  14 haftalik hamileyim doktor % 100 kiz dedi sizce doğruluk payı ne kadardır lutfen bu sefer cevap verin hiç bir soruma cevap alamiyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür.

  2. Özlem dedi ki:

   Yüzde yüz dediyse kızdır niye şüphede kaldın.ki

 8. Ayyigit dedi ki:

  Burda öyle sacma sorular varki..Doktor sabırla cvp yazmış.ya arkadaslr kendi cvp verebildiği soruları ki thminim sorduğunuz soruların cevabinidda biliyorsunuz dur.o lacak iş degil

 9. Ayşe87 dedi ki:

  Hocam merhaba 14 haftalık hamileyim doktor ilk 3 ay folik asit vermişti onu içtim bir hafta önce kontrole gittiğimde kan testlerimin normal seviyelerde olduğunu söyledi. Üstüne balık hapı(omega3) krilom,magnezyum granül,decavit ve gyneferon demir ilacı yazdı folik asitede devam etmem gerektiğini söyledi.Kan değerlerim normalken bu kadar ilaç çok değilmi? Şimdiden teşekkürler

 10. İkizlerimm dedi ki:

  Merhaba hocam ben 20haftalık normal yolla ikizlerime gebeyim serviks uzunluğu 2.8 cıktı ama açıklık yok ne gbi bir risk altındayım .yaşamımı nasıl etkilemeli bu durum lutfen beni bilgilendirin.

 11. seda dedi ki:

  Hocam meraba 13 haftalik gebeyim dusuk riskim var bebek hala kasiklarimda bu normalmi acaba bebek ne zaman yukari cikar

 12. Kilicaslan dedi ki:

  Slm hocam ikili tarama testle dortlu tarama testin arasinda ne fark var hangisini yaptirmak bizim icin daha avantajli

  1. admin admin dedi ki:

   Her iki testte Bebek’teki genetik hastalıkları araştırır ancak farklı bakış açılarından değerlendirme yaparlar o yüzden biz hastalarımıza her iki testinde yapılmasını önermekteyiz bunun yanında dörtlü test iki test en farklı olarak bebeğin Omurga yapısında açıklık olması durumunu da değerlendirmektedir.
   Tüp bebek ve İnfertilite Uzmanı Op.Dr.Zeki SALAR
   Ataşehir Memorial Hastanesi
   Randevu: 444 78 88 ( 7 gün 24 saat)

 13. Kilicaslan dedi ki:

  Slm hocam ikili testle dortlu testin arasinda ne fark var hangisini yaptirmamiz bizim icin avantajli

 14. zeynep sahin dedi ki:

  Hocam meraba ben 12 haftalik gebeyim gebeligimin 8 haftasinda ikiser gun arayla biraz kanamam oldu doktorum dusuk tehlikesi oldugunu soyledi dort haftadirda kanama hic olmadi suan progestan kullaniyorum acaba dusuk riskin ortadan kalkmismidir.ve bebek anne karninda ne zaman tirmanmaya baslar simdiden cok tesekkur ederim

  1. admin admin dedi ki:

   Doktorunuzun tavsiyelerine uyun.Anne karnında bebek hareketleri 16-22. haftalarda hissedilir.İlk hamilelerde ve kilolu bayanlarda 22. hafta civarı hissedilir.

 15. Ayşegul dedi ki:

  Hocam 14. Haftadayız herşey normal ve kontrollerimdede doktorum normal dedi yalnız iki haftadir uyurken parmaklarimda uyuşma oluyor bikaçkez uyaniyor parmaklarimi hareket ettirip geri uyuyorum bu durum bir önceki hamileliğimde son iki ayda olmuştu yan yatmak zorunda oldugum için uyusma oldugunu düşunuyordum şimdi neden bu ayda oluyor olabilir? Doktorumla paylasmadim tehlikeli bir durum olabilirmi sizce?

 16. jasmin dedi ki:

  hocam 14 haftalık gebelik var…kanamam oldu sonra dr progesteren hapı ve ignesi verdi…hala kasılmalar devam edince günde. 2 defa yarım ventolin ve3 defa isoptin verdi…simdi iyi oldugumu soyledi ama devam et dedii…brbege zararı varmı bu hapların…

 17. Karamelali dedi ki:

  Merhaba 🙂

  Doktorum bana 13. ve 14. haftada kiza benziyo demisti, 18. hafta da yine ultrasona gidicem.. Ayni zamanda yine de emin olmadigini söyledi.. Cinsiyet öyle kalirmi yada degisirmi?

  1. Sibel dedi ki:

   Cinsiyet kadın ve erkegin yumurtasının döllendigi an belirlenir fakat belli haftalarda ultrason ile förülebilir hâle gelir. Yani kız sanilirken erkege dönüşmez, sadece yanılma payı yüksektir