40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 14. haftası

Gebeliğin 14. haftası

        Bebeğiniz hızla büyüyor. Geçen hafta kilosu 20 gram civarında olan bebeğinizin bu haftaki kilosu 25 grama kadar ulaştı. Gördüğünüz gibi bebeğiniz her hafta bir önceki ağırlığından bir hayli artarak gelişiyor. Onun büyümesi sizin rahminizin de ve doğal olarak da karnınızın da büyümesi demek. Ve böylece artık hamileliğinizi gözle görülür biçimde belirmeye başlıyor.

Gebelikte 14. haftada bebekteki değişim ve gelişim

       2. üç aylık dönemin 2. haftasına denk gelen 14.haftada bebeğinizin baş ve popo arası boyu 8 ila 9.3 cm ulaşır. Bu hafta bebeğinizin bazı mimikleri belirlemeye başlar. Bunlardan biri yüzünü ekşitme, kaşlarını çatma, gözlerini kısmadır. Bu hafta bebeğinizi elini ağzına götürmeyi sıklaştırıyor. Bir hafta sonra da emmeye başlayacaktır. Bebeğinizin bu hafta ile beraber cinsel organı da tamamen gelişir. Eğer bebeğinizin cinsiyeti erkek ise prostat, kız ise yumurtalıklar karın boşluğuna bu gelişimle yerleşirler. Ancak hala ultrasonla cinsiyetinin net olarak görülmesi bu hafta da mümkün değildir. Buna rağmen ileri teknolojik kaliteli ve renkli bir ultrasonla bebeğinizin cinsiyetinin belirlenebilme olasılığı kuvvetlidir. Bebeğinizin bu hafta troid bezi da gelişerek hormonları oluşmaya başladı. Bu hafta bebeğinizde gelişim gösteren diğer bir organ da böbreklerdir.

       Bebeğinizin böbrekleri bu hafta idrar üretimine geçiyor ve bebeğiniz idrarını da yapmaya başlıyor.
Bebeğiniz bu hafta itibari ile doğuma kadar idrarını, içerisinde bulunan su kesesine yapmaktadır. Bebeğiniz içinde yer aldığı amniotik sıvının içinde yer değiştirmeye başlar. Bebeğinizin bu hafta ayrıca saçları da oluşmaya başladı. Ense uzar çene belirginleşir, kulaklar başın arkasından daha öne ve yanlara doğru gelir. Artık bebeğiniz bir parmak izine sahiptir.

       12. haftada başlayan solunum çalışması 14. Haftaya gelindiğinde hız kazanır. Bebeğinizin başı daha da hareketlenmiş ve çenesine yaslanmış sabit pozisyonunu da terk etmiştir. Bebeğiniz artık ellerini ve ayaklarını kendi isteğine göre serbestçe hareket ettirmektedir.

       14. hafta bebeğiniz için gerçekten de önemli bir haftadır. Organları işlevlerini yerine getirmeye başlıyorlar. Böbrekler gibi beyni de yine bu hafta tam bir enerji ile çalışmaya başlar. Bebeğiniz artık düşünen ve hareketlerini bilinçli bir şekilde yapan bir varlıktır. Beyni bebeğinizin temas ettiği alanları kaydetmeye başlayacaktır. Bir diğer işlev gösteren duyusu ise işitmedir. Bebeğiniz bu hafta ile beraber özellikle de annesinin sesini işitmeye başlar. Bu sesler net değildir. Bir uğultu biçimindedir. Bebeğinizin sizi net biçimde duyması için 25. Haftaya kadar bir süre geçmesi gerekecek. 27. haftadan itibaren annesinin sesinin yanında dışarıdan gelen sesleri de duyup tepki verebilir. 14 haftalık gebelikte bebeğinizin diğer duyu organları da gelişmekte ve bebek kendini hissetmektedir. Boynu ise biraz daha uzadığı için artık bebeğiniz kafasını her iki tarafa da çevirebilmektedir. Avuçlarını açıp kapatmaya başlamış ve parmaklarını da hareket ettirmeye başlamıştır. Elleri ve ayaklarını aşağı yukarı hareket ettirir ve tekme atmayı da ihmal etmez. Bütün bu saydıklarımızı zorlanmadan yapabilirler. Yine bu hafta bebeğinizin karaciğeri safra üretmekte, dalağı da kırmızı kan hücresi üretmektedir.

Gebelikte 14. haftada annedeki değişimler:

       12. haftada dile getirdiğimiz gibi kendinizi daha enerjik hissedeceğiniz bir dönemdesiniz. İlk haftalarda başınızı ağrıtan mide bulantıları ve kusmalardan kurtulduğunuz için sevinçlisiniz. Bebeğinizdeki bu hızlı gelişim bu hafta karnınızın biraz daha belirgin bir şekilde çıktığını gösteriyor.

       Enerjinizi biraz hava alarak dolaşarak, arkadaşlarınız ve yakın akrabalarınızla vakit geçirerek kullanabilirsiniz. Bu size moral verecek. Hormonlarınızdaki değişimlerle duygusallaşan ruhsal yapınıza da iyi gelecektir. Bu dönem enerjinizin yüksek olması ve karnınızın çok da büyümemiş olması nedeniyle seyahat etmek için en güzel zamandır. Bu hafta itibari ile kilo alımınızda bir artma da olabilir. 14. Haftalık hamilelikte anne adayları ortalama 2,5 kilo alır. Çoklu hamilelikte ise bu biraz daha fazladır.

       Bebeğinizin gelişimi ile birlikte doğru orantıda gelişen şey rahminizdir. Rahminizin büyümesi ve gerilmesiyle kasıklarınızda baskı artacak bu da kasıklarınızda ağrıya neden olabilecektir. Rahminiz büyümeye devam ettikçe, ağırlık merkeziniz değiştiği için sırt kaslarında zorlanma ve ağrılar olabilir. Hamilelikte bel ağrısı da bu hafta görülebilir, hatta haftalar geçtikçe daha da kötüleşebilir. Endişelenecek bir şey olmasa da, belden aşağınızı hissetmiyorsanız doktorunuza başvurmanızda yarar var. İlk 3 aylık dönemdeki şikâyetlerden biri olan sık tuvalete çıkma, bu hafta azalışa geçer. İkinci 3 aylık dönemin rahat ve sakin, keyifli bir dönem olduğunu söylemiştik. Bunun tadını çıkarın çünkü son 3 aylık dönemde eski şikâyetler yeniden görülmeye başlayacaktır. Bulantılar, sık idrara çıkma gibi. Bu hafta ile birlikte iştahınızdaki artış sürecektir. Kendinizi tatlılara ve hamur işlerine boğmayın. Tatlı gereksiniminizi hafif bir sütlü tatlı ile karşılayabilirsiniz.

Gebelikte 14. Haftada beslenme düzeni

       Gebelik süresince beslenmeniz, yediğiniz besinlerin değerleri bebeğinize geçiş yapar. Bebeğinizin sizin alacağınız ölçüde demir, kalsiyum, vitamin ve protein ihtiyacını karşılayacaktır. Eğer yeterince bunları almazsanız, bu kez bebeğinizin vücudu kendi vücudunun gereksinimini sizin vücudunuzdan alacaktır. Bu da sizde eksiklik yatabilir. Bebeğinizin eksiksiz gelişimi ve sizin sağlığınızı korumanız için bütün besin gruplarından oluşan dengeli ve sağlıklı bir beslenme biçimi edinmeniz gerekir. A vitamini, çinko, demir, riboflavin, magnezyum, folik asit ve protein bakımından yetersiz beslenme erken doğum, bebekte gelişme geriliği, düşük tartılı bebek doğumları gibi problemleri yaratabileceğinden bu besin değerlerini mutlaka beslenmenizde var etmeniz gerekmektedir.

       Annenin yetersiz beslenmesi, bebekte bedensel olduğu kadar zihinsel gelişimde de olumsuzlukları beraberinde getirir. Zeka gelişimi bunların başında gelmektedir. Yine bu dönemde annenin beslenmesindeki yanlışlıklar, ihtiyaç duyulanın alınmaması yetişkinlikte ortaya çıkan şeker, tansiyon, kanser, obezite gibi bazı rahatsızlıklara da temel teşkil eder.

       Bazı anne adayları gebeliği öncesinde dikkat ettiği ve uyguladığı diyeti hamileliği ile birlikte bir anda bırakıp, ölçüsüz, sağlıksız ve düzensiz beslenmeye geçiş yapmaktadır. Bu son derece yanlış bir yöntemdir. Oysaki gebelikte, sanıldığının aksine, de her zamankinden daha dikkatli ve sıkı bir beslenme programını takip etmemiz gerekir. Buradaki beslenme programı, bir düzendir. Zayıflama maksatlı diyet değildir. Kontrollü, düzenli, sağlıklı ve gerektiği kadar bir beslenmeyi kastediyoruz. Gebelik süresince beslenmedeki asıl amaç kendi vücut gereksinimlerinizi karşılamak ve bebeğinizin normal büyümesini sağlamaktır. Ana prensip temel besin öğelerini yeterli almaktır. Bunlar protein, karbonhidrat, yağlar, vitaminler, mineraller ve sudur.

           Hamileyken alınması gereken kilo her anne adayına göre değişiklik gösterir. Uzmanlara göre en sağlıklı oran 12 kilodur. Ancak bazı durumlardan bunun üzerine çıkılması gerekebilir. Örneğin hamile kalınmadan önce eğer anne adayı çok zayıf ise, hamileliği boyunca 18 kilo alması onun için normaldir. Ancak anne adayı hamileliği öncesinde zaten normal veya biraz üzerinde bir kiloya sahipse 18 kilo onun için risktir. Bu dengeyi sağlamak, kiloyu bilinçli ve dengeli biçimde alma konusunda doktorunuzdan ve bir diyetisyenden yardım alabilirsiniz. Hamile kadınlarımıza özel uygulanan beslenme programları ile hamileliğiniz süresince alınan kiloların kontrol altında tutulması böylece sağlanabilir.Gebelik döneminde alınması gereken kilo miktarını hesaplamak için tıklayın.

       Bebeğiniz ve siz hızla büyümeye devam ediyorsunuz. Sizdeki yorgunluk hissi ve uyku hali artık eskisinden daha iyidir. Bu hafta bel ve sırt ağrılarını hafif olarak hissedebilirsiniz. Tansiyonunuz düşebilir. Ciddi tansiyon rahatsızlıklarında doktor tarafından önerilen ilaçlar kullanılabilir. Baş ağrısı, kabızlık, midede ekşime hisleri devam edebilir. İdrara sık çıkma olabilir. Herhangi beklenmeyen bir durum yok ise gebelikte cinsel ilişki yasak değildir. Doktorunuz kontrolünde herhangi bir risk görülmemişse uygun pozisyonlarda cinsel birlikteliğe gebeliğinizin son aylarına kadar devam edebilirsiniz. Bu dönemden itibaren anne adayında cinsel dürtüler yeniden fazlalaşır.

       Hamilelik döneminde ciltte artan östrojen etkisine bağlı fizyolojik olarak ortaya çıkan damarlanmalar (spidervenler- spidernevüs) oluşabilir. Endişe etmenize gerek yok, gebelikten sonra kısa sürede kaybolur. Tedavisi gereksizdir. Beyaz tenli bayanlarda daha sık olur ve şayet doğumdan sonra geçmez ise lazer ile yok etmek mümkündür. Yüzünüzde, boynunuzda, bazen de karnınızda örümcek tarzında damarlanmalar meydana gelebilir. Anne adaylarının genellikle %50 sinde görülebilir. Gebelik dışı bir dönemde yaşanılırsa karaciğer hastalığı belirtisi olabilmektedir. C vitamini açısından zengin besinleri bol bol tüketin. Sigara içilen ortamlardan uzak durun. Belirli düzeylerde egzersiz ve yürüyüşlere devam edin.

Hamilelik döneminde röntgen ışınları

       Röntgen ışınlarının zararları, hamilelikte bilgisayar tomografi taraması ve MRI Radyasyonun zararları henüz tam olarak bilinememektedir. Elbette ki bol miktarda radyasyona maruz kalmanın kanseri tetiklediği herkes tarafından bilinmektedir. Bu nedenle fetüsü az miktar bile olsa radyasyondan korumakta fayda vardır. Henüz çok zayıf ve güçsüz olan bir canlıya nasıl bir etki edeceği bilinmemektedir.

Anne adayına tavsiyeler

        Her hangi bir rahatsızlığınız için doktora gitmek zorunda iseniz örneğin; diş, gibi, doktorunuza hamile olduğunuzu ilk etapta söylemelisiniz. Doktorunuz hamile olduğunuzu göz önünde bulundurarak size ona göre ilaç vermeyi tercih edecektir.

Baba adaylarına tavsiyeler

       Her hangi bir sebeple şehir dışına çıkmak zorunda iseniz eşinizi gün içerisinde 3 – 4 kez arayın.

GEBELİĞİN 14. HAFTASINDA ANNE VE BEBEKTE MEYDANA GELEN DEĞİŞİMLER – VİDEO

 

Bu Haber 704.950 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 07 : 26

YORUM YAZ
 1. Ayyigit diyor ki:

  Burda öyle sacma sorular varki..Doktor sabırla cvp yazmış.ya arkadaslr kendi cvp verebildiği soruları ki thminim sorduğunuz soruların cevabinidda biliyorsunuz dur.o lacak iş degil

 2. Ayşe87 diyor ki:

  Hocam merhaba 14 haftalık hamileyim doktor ilk 3 ay folik asit vermişti onu içtim bir hafta önce kontrole gittiğimde kan testlerimin normal seviyelerde olduğunu söyledi. Üstüne balık hapı(omega3) krilom,magnezyum granül,decavit ve gyneferon demir ilacı yazdı folik asitede devam etmem gerektiğini söyledi.Kan değerlerim normalken bu kadar ilaç çok değilmi? Şimdiden teşekkürler

 3. Kilicaslan diyor ki:

  Slm hocam ikili tarama testle dortlu tarama testin arasinda ne fark var hangisini yaptirmak bizim icin daha avantajli

  1. admin admin diyor ki:

   Her iki testte Bebek’teki genetik hastalıkları araştırır ancak farklı bakış açılarından değerlendirme yaparlar o yüzden biz hastalarımıza her iki testinde yapılmasını önermekteyiz bunun yanında dörtlü test iki test en farklı olarak bebeğin Omurga yapısında açıklık olması durumunu da değerlendirmektedir.
   Tüp bebek ve İnfertilite Uzmanı Op.Dr.Zeki SALAR
   Ataşehir Memorial Hastanesi
   Randevu: 444 78 88 ( 7 gün 24 saat)

 4. zeynep sahin diyor ki:

  Hocam meraba ben 12 haftalik gebeyim gebeligimin 8 haftasinda ikiser gun arayla biraz kanamam oldu doktorum dusuk tehlikesi oldugunu soyledi dort haftadirda kanama hic olmadi suan progestan kullaniyorum acaba dusuk riskin ortadan kalkmismidir.ve bebek anne karninda ne zaman tirmanmaya baslar simdiden cok tesekkur ederim

  1. admin admin diyor ki:

   Doktorunuzun tavsiyelerine uyun.Anne karnında bebek hareketleri 16-22. haftalarda hissedilir.İlk hamilelerde ve kilolu bayanlarda 22. hafta civarı hissedilir.

 5. Sedanur diyor ki:

  Hocam En son adet gordugum tarih 22 Ocak yalniz çocuğun gelisimi 1 hafta önden gidiyor . onun disinda gelisiminde bir sıkıntı gorunmuyor bu normal mi sizce ?Birde 3 gundur gecmeyen ara ara karin agrim oluyor

  1. admin admin diyor ki:

   3 haftaya kadar farklılıklar normal karşılanır.Dengeli beslenmeye özen gösterin.Aşırı tatlı, yağlı ağır gıdalar sadece anne adayında gereksiz kilo alımına neden olur.Aşağıdaki beslenme listesinden faydalanabilirsiniz.Yürüyüş yapmanız faydalı olacaktır.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-icin-ornek-beslenme-listesi.html

 6. zeliha diyor ki:

  Merhaba ben 13 hafta 4 günlük hamileyim geçen hafta ikili test yaptirmistim sonuç 1/123 doktorum amniosentes önerdi bende kararsız kaldım sizce ne yapmalıyım

  1. admin admin diyor ki:

   Tarama testlerinde sadece risk faktörünü gösterir. Amniyosentez kesin sonucu verir. Amniyosentez sonrası 200/1 ihtimal de olsa düşük ile sonuçlanma ihtimali olabilecektir.Size tavsiyem perinatoloji bölümü olan üniversite veya araştırma hastanesine test sonuçlarınız ile başvurup yeniden değerlendirilmenizdir.

 7. vefalo diyor ki:

  22.02.2016 hastalığım yumurtlama gününde beraber olsun kadınların agriyo mide bulantim var test yaptim ikinci kan gibi çıktı cizgi değil ama hanilemiyim sizce

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesi yaşadıktan sonra yapılması gerekir.Adet gecikmeniz varsa kanda beta HCG testi yaptırın.

 8. dilan diyor ki:

  Kilomu unuttum soylemeye 55 kilayum zayifim fazlada istahim yok hocam

  1. admin admin diyor ki:

   Bebeğiniz için öğünleri ayırarak 6 öğün şekilde azar azar beslenmeye dikkat edin.
   Doktor kontrollerinizde bebeğinizin gelişimi haftasıyla uyumlu ise endişe etmenize gerek yok.Gebelik döneminde beslenme de önemli olan anne adayının kilo alması değil doğru olan beslenme bebek için gerekli vitamin ve mineralleri karşılayacak şekilde beslenmedir.Aşırı tatlı, yağlı ağır gıdalar sadece anne adayında gereksiz kilo alımına neden olur. Bebeğin gelişimine katkı sağlamaz.
   Aşağıdaki örnek beslenme listesinden faydalanabilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-icin-ornek-beslenme-listesi.html

 9. dilan diyor ki:

  Mrhba hocam 14 hafta 6 gunluk hamileyim hic karnim cikmadi bu normalmi…

  1. admin admin diyor ki:

   Doktor kontrolleriniz de bebeğinizin gelişimi haftasıyla uyumlu ise endişe etmenize gerek yok.Gebelik döneminde beslenme de önemli olan anne adayının kilo alması değil doğru olan beslenme bebek için gerekli vitamin ve mineralleri karşılayacak şekilde beslenmedir.Aşırı tatlı, yağlı ağır gıdalar sadece anne adayında gereksiz kilo alımına neden olur. Bebeğin gelişimine katkı sağlamaz.
   Aşağıdaki örnek beslenme listesinden faydalanabilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-icin-ornek-beslenme-listesi.html

 10. Tugceefe diyor ki:

  Hocam 2.gebeligim 14 haftalik hamileyim duzenli gittigim bir doktor yok,bulantilarim gecti sayilir kiloda vermedim ilac olarak vitamin kullaniyorum benim sıkıntım tansiyonum cok dusuyor hep nefes nefese kaliyorum ozellikle gece uykudayken oluyor acliga hic dayanamiyorum ve cok bitkin hissediyorum kendimi.bu arada 4 kilo aldim yardımcı olursaniz cok sewinirim

 11. Sude diyor ki:

  Hocam bebek ne zaman anne karninda hareket eder.14. Haftada hareketi gorebilirmiyiz. Hocam kusura bakmayin cok heycanliyimda. Lutfen yazarmisiniz. İyi aksamlar.😀😊

 12. Sude diyor ki:

  Hocam bebegin cinsiyeti ne zaman belli olur .14. Haftada belli olurmu . Simdiden tesekkurler . lutfen cevap yazin.

 13. Burcu Gürsel diyor ki:

  Merhaba benim son adetim 14 ekim doğumum ne zamana denk geliyor acaba

 14. Fhry diyor ki:

  12 haftalik hamileyim saçımi boyamak istiyorum sakıncası olur mu bebeğe zararı olur mu diye çok korkuyorum.

 15. Kubra diyor ki:

  Hocam 14 haftalik hamleyim iki li tarama testi yaptır dik kan değerleri m yüksek çıktı 1.95 doktorum amino sentez yapalım dedi yaptırmak istemiyoruz düşük tehlikesi var ultrason da bebeğin durumu normal gözüküyor ne yapabiliriz

 16. cagla diyor ki:

  Benim en cok merak ettigim; bebegin zeki olmasi icin extra bir besin tuketmelimiyiz? Kuruyemisler gibi mesela.14. Haftadayim. Beyin gelisimi annenin yedikleriyle alakalimidir cok merak ediyorum . Cok balik tuketen birisi degilim . Mesela haftada kac kez yemeliyim ? Bilgilendirirseniz cok memnun olacagim
  Saygilarimla…

 17. Nilgün diyor ki:

  Merhab 14 haftalık hamileyim. Hamilelik öncesi diz operasyonu geçirmiştim. Ağrılar devam ettiği için antienflamatuar ilaç kullanıyordum. (Arveles gibi) yada aspirin. Sıkıntı devam ediyor. Dr’um arvelesi son 3 aya kadar kullanacağımı. Bebe aspirinin hiç bir sıkıntı yaratmayacağını belirtti. Sizin düşünceniz nedir? Bu arada 2. Hamileliğim şuan için her şey yolunda gidiyor. Teşekkürlerzz

 18. Çilem diyor ki:

  Hocam merhaba ben tam 3 aylik hamileyim 3 aydir gunde nerdeyse bir paket sigara iciyorum ve birakmaya karar verdim 3 aydir ictigim sigara bebegime zarar vermismidir lurfen yardimci olurmusunuz cok vicdan azabi cekiyorum

 19. acelya diyor ki:

  14 hafta 5 günlük hamileyim hamileliğin başından beri ara ara kanamaları oldu 3 lü tarama testine gittiğimde Dr herşey yolunda dedi rahim kapalı kese dışında kanama görünmedi ama tekrar kanamam oldu bir oğlum var iki buçuk yaşında 2 temmuz da da 6 haftalık kürtaj oldum kanamaları hemen hamile kaldığım için olabilirmi son adet dönemi 30 Ağustos

 20. sukran diyor ki:

  Merhaba hocam ben 15 haftalik hamileyim merak ediyorum kaç haftalik ken hissedilir bebek ben çünkü daha hissetmiyorum acaba yolunda gitmeyen birsey mi var

 21. Cilem diyor ki:

  Merhabalar ben 11 hafta 3 gunluk gebeyim ve sigara kullaniyorum brakamiyorum gunde nerdeyse bir paket iciyorum bebegime cok zararli biliyorum ama birakamiyorum lutfen yardim edin nasil birakabilirim

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik döneminde içilen sigaranın bebek üzerinde kanıtlanmış bir çok zararı bulunmaktadır.Bebeğinizin sağlığı için sigarayı bırakın.Aşağıdaki linkteki konuyu okumanız faydalı olacaktır.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/sigara-aliskanligini-birakmak.html

  2. elifsunun annesi diyor ki:

   Ben çok zor sartlar altinda hamile kaldım ve tabiki evlat tadı sigaradan daha tatlıydı ve ben yavrumun minicik ciğerlerine o zehri dolduramazdım ve bir tercih yapıp sigarayı bıraktım emin olun ki bi süre sonra aklınıza bile gelmiyor şuan 1.5 yıldır sigara değmedi ağzıma ha denedim ama içemiyosunuz boğazınz tıkanıyor lütfen evladınızı düşünün bunu yapabilirsiniz mesela siz soba tütmüş bir odada nasıl duramıyorsanız evladnz içinde sigara öyle sevgiler….

  3. elifsunun annesi diyor ki:

   Birsey daha paylaşmak istedim sizinle kızım doğduğu aydan itibaren bes yani bireysel emeklilik yaptırdim kızım adına ayda sadece 100tl yatırıyrouz ve aylık 25tl de devlet destek veriyor emin olun sigaraya verdigimiz para bile daha fazla kızım adına bankada birikiyor ve her ay biriken paramzı gördükce daha iyi anlıyorum sigaraya zamanında ne kadar mahkum olmuşuz diyorum şimdi ben sadece benim deil kızımında geleceğini bir nevi garantiye almış oldum….

  4. Tugceefe diyor ki:

   Bende 14 haftalik hamileyim sigarayi hamileligin ilk haftalarinda cok icmeme ragmen bir günde sigaradan tiksindim hayatta birakamam diyodum ama simdi istesem bile icemem icilen ortamda bile bulunmam artik:)Allah yardim ediyor iste darisi basiniza

  5. Bebek diyor ki:

   Slm.bende 12+4gunluk hamileyim.ve gunde alti yedi tane sigara iciyorum..birakamiyorum malesef..cokta korkuyorum bebegime bisey olacak diye.yazimizi gorunce merak ettim..bebeginizin gelisimi nasil..ikili veya uclu test yaptirdinizmi sonuclariniz nasil cikti bana bilgi verebilirseniz cok memnun kalirim..simdiden tesekkur ederim

   1. admin admin diyor ki:

    Gebelikte sigara içmenin anne karnındaki bebek üzerinde kanıtlanmış bir çok zararı bulunmaktadır.Gebelik döneminde başka bir kadının sigara içip sağlıklı bir çocuk dünyaya getirmesi sizinde aynı şekilde olacağınız anlamına gelmez.Bebeğiniz için sigarayı bırakın.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki makaleleri okuyun.
    Gebelikte sigaranın zararları
    http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelikte-sigara-tuketimi-ve-zararlari.html
    Sigara alışkanlığını bırakmak
    http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/sigara-aliskanligini-birakmak.html

 22. hatice diyor ki:

  Hocam 14 haftalik hamileyim ve yaklasik bir aydir kanamam oluyor.son iki haftadan fazla ise hergun kanama oluyor.doktora gittigimde kese etrafinda kanama alani var diyorlar.bir duzeliyor sonra tekrar ayni.ama son 10 gundur kanama gece basluyor duruyor sonra gece saat dort gibi yine oluyor sonra butun gun kahverengiye yakin akintilarim oluyor…cok yoruldum bunaldim rahimde yara var dediler bundan dolayimi bunlari yasiyorum lutfen bilgi verin

 23. İpek diyor ki:

  Hocam merhaba; 14 haftalık gebeyim. Doktorum ilk kontrolümde doktorum iki kesenin olduğunu ve birisinin boş olduğunu ve zamanla geçeceğini söyledi. Bu kese kesin kaybolur mu bebeğime zarar verir mi

 24. Merve diyor ki:

  Merhabalar Zeki bey
  Bugün 14.haftamdayım.Arkadaşların yaşadığı kadar problemim yok çok şükür Allahım acil şifalar versin herkese.Benim problemim baş ağrılrım var çok şiddetli normalde de migren hastasıyım ilaç kullanamıyorum haliyle.birde kasıklarımda çok ağrı var oturdugum yerden kalkamıyorum.doktorun vermiş olduğu ‘F’ kan ilacını kullanıyorum aç karnına okadar. ağrılarımın ilaç kullanılmadan geçmesi için ne yapmam gereklidir sizce.Simdiden teşekkür ederim

 25. Bahar diyor ki:

  Merhaba ,
  14 haftalık hamileyim ama bulantılarım hala geçmedi. Ve yaklaşık bir haftadır alt kaburga kemiklerimde şiddetli ağrılar oluyor. Sağa-sola dönük yatamıyorum. Oksürürken, hapşururken ve özellikle istifra ederken canımın yanmasından ağlıyorum resmen. ben açıkçası bu kemik batmalarını aşırı istifraya bağlıyorum. çünkü günde 8-10 kez istifra ettiğim oluyor. Ayrıca sıvı tüketimim çok az, çünkü su ve bilimum sıvılar midemi cok bulandırıyor. Yardım ve yönlendirmelerinizi rica ederim.

  Teşekkürler

  1. Zimbek diyor ki:

   İlk gebeliğimde aynı sorunlari bende yasadim karin kaslarim istifradan agriyordu. Size maden suyunu gazini kacirdiktan sonra icmenizi tavsiye edebilirim. Bulantilarin azalmasinda sebep oluyor ve kaybolan sıvı miktarina takviyesi oldugunu dusunuyorum. Cok fazla tuketmeyin yinede . yatarken hamile yastiklarinin size faydasi olacaktir. Malesef dogumhaneye girene kadar istifram bitmemisti.cok gecmis olsun

 26. ebru diyor ki:

  20 gün hastanede yattım ve hala yatıyorum

 27. ebru diyor ki:

  Hocam 14 haftalik hamilelik ve 7.haftadan beri serum yiyirummigde bulantisi ve kusma dan ve hala geçmedi më zaman geçer yoruldum artık kan kusuyorum beynim sağlıyor sanki

 28. mine diyor ki:

  Merhaba doktor bey. 13+6 gunluk hamileyim. Maddi sorunlardan cok cesitli beslenemiyorum. Ikinci hamileligim sabah bulantilarim devam ediyor cok siddetli geciyor. Karnimda cikmadi halen zayifim. Kontrollerimi yapiyorum bir sorun yok suan. Peki bebekte anormal bir durum olurmu. Ve tukuruk salgiliyorum. Ne yapmaliyim

 29. Büşra diyor ki:

  Hocam kolay gelsin 14 haftalık hamileyim ve 10.5 aylık bebeğim var.şimdiye kadar enzirmeye dwvam ettim hiç sorun yaşamadım ama şu bi kaç gündü şr çok fazla halsizleşiyorum.açıkcası yememe içmememe de suanan kadar dikkat etmedim.bana tavsiyeleriniz nelerdir.doğuma kadr emzirmeye devam etmek istiyorum

 30. dilara solmaz diyor ki:

  Hayırlı akşamlar hocam ben 14 haftalık hamileyim eşimle kan uyuşmazlığı mız var benim ki a negatif eşimin b pozitif tahlil yaptım sonuçlarim temiz çıktı ama iğne yapmaya gerek olup olmadığını soylemediler bide bi sorum daha var hocam benim ablamin da kan grubu benim kiyle ayni üç hamilelik geçirdi kan pıhtılaşması var ablamda iki bebeği sakat olduğu için öldüler üçüncü ölmedi ama oda sakat acaba bende de böyle bişey olurmu yardımcı olursanız çok sevinirim 🙁

 31. bir umut diyor ki:

  Hocam benim ikinci hamilelilgim bir kizim var.benim ilk hamileligimde mide bulantilarim muthisti.bu hamileligimde Allah`ima sukur rahattim.suan 14 haftalik hamileyim.buyuklerden duyduguma gore erkek bebek kiz bebege gore daha erken kimirdarmis.bunun gerceklik payi varmi? Mide bulantilarim oyuzdenmi bi kac gun olmustur.lutfen bilgilendirirseniz sevinirim

 32. YÜSRA diyor ki:

  hocam kolay gelsin dün akşam doktora gittik 17 haftalık hamileyim doktor tek tek inceleme yaptığında herşeyi normal çıktı fakat böbreğin 1 tanesinde siyahlık göründü .şuan korkulacak birşey yok takibe alıcaz büyüyrse sıkıntı oluşturur dedi.ama şimdi endişelenecek birşey yok dedi.böyle bir durumla karşılaşıp yok olduğu göründü mü..testlerim hhepsi gayet iyi çıktı.tek sıkıntı böbreğinde ki siyahlık

 33. Kerime hakkı diyor ki:

  Hocam 14haftalik gebeyim ilk haftalarda hafif kahverengi lekelenme oldu ve birazda bulantı ama uzun süredir çok rahat bi hamilelik geçiriyorum.10gundur karnimda bebegin kalp atışları olduğunu düşünüyorum bu mümkün mü. Birde üç gündür uyaninca bel ve sırt ağrılarını çok fazlalasti normal mi

 34. Aysegul diyor ki:

  Merhaba hocam ben 16 haftalık hamileyim 13 haftalıkken kanamam geldi doktora gittim bebeğin eşi önde dedi es yukarı çıkar mi ve halen kanamam devam ediyor bi sorun varmı acaba hocam cvp verir misiniz

 35. Umudum... diyor ki:

  Çünkü doktorum vajinal ultrasonla değil normal ultrason la bakmışti bana…benim bi oğlum varda oyüzden bu kadar meraklıyım.. kusura bakmayın ☺😊

  1. admin admin diyor ki:

   Rica ederim.Allah gönlünüze göre versin.

 36. Umudum... diyor ki:

  Cvp için teşekkür ederim .. peki birsey daha sorcam şimdi 16 haftalıkken gitcez kontrole bana kız deme ihtimali varmı acaba…

 37. Bstvld diyor ki:

  Hocam gunaydin ben hamileligimin 13.haftasi icerisindeyim ve dun kahverengi akintim oldu bi kere daha sonra gelmedi doktora gittik bebek ve kesede bi sorun gormedi kanama da gormedi progestoron azligindan olabilir diyerek progestan verdi 3 gun sonra tekra kontrole gidicem.Gebeligimin ilk haftalarinda hic kanamam ya da akintim olmamisti dunku akintimdan sora da bi daha akintim olmadi.Bebek buyudugu icin damarlarin genisleyip catlamasindan olma durumu var midir ? Riskli bi durumda miyim ?

 38. Umudum... diyor ki:

  Merhaba lütfen bana yardımcı olun…Bu 2. Hamileliğin bir oğlum var..14 hafta dayım doktor cinsiyeti ne erkek ama alışveriş yapma dedi.. 11 haftalıkken çok erken ama erkeğe benziyo demişti ..sizce neden kesin konuşmuyorum. ..acaba 16 ci haftada kız deme ihtimali mi var…ondan mi bana böyle diyoo…lütfen cvp yazarmisiniz. …😔😔😔

  1. admin admin diyor ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür.Bir sonraki doktor kontrolünüzde doktorunuz bebeğinizin duruşu uygun olursa bebeğinizin cinsiyetini net olarak söyleyecektir.

 39. songul diyor ki:

  Gebeliğin 14.haftasindayim doktor çok Net olmamasına rağmen bebeğin kız olduğunu söyledi. Tam net olarak ne zaman ogrenebilirim?

  1. admin admin diyor ki:

   Gebeliğin 16. haftasından itibaren bebeğinizin duruşu uygun olursa net olarak cinsiyetini izleyebilir.

 40. Zehra Kafes diyor ki:

  Merhaba hocam..
  Ben hamileliğimin 14. Haftasindayim.
  Beslenme açısından yetersiz olduğumu dusunuyor m.
  Normalde de cok sağlıklı ve iştahlı beslenen biri olmamakla beraber bu iştahsızlık hamilelikte daha da artti.
  Bebegimin zihinsel ve fiziksel gelişimine yansır mi?
  Bu durumu nasil anlayabilirim?
  Yardımcı olursanız çok sevinirim.
  Teşekkür ederim..

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelikte beslenme genellikle 3. aydan sonra önem kazanır.Bebeğinizin sağlığı için elinizden geldiğince sık sık azar azar istediğiniz yiyeceklerden tüketmeye çalışın.Aşırı yağlı, tatlı besinler yerine aşağıdaki linkte yer alan örnek beslenme listesinden faydalanabilirsiniz.İştahsızlık konusunda doktora başvurun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-icin-ornek-beslenme-listesi.html

 41. fatma diyor ki:

  14 haftam bitti ama istifra ve bulantilarim bitmiyor biturlu.hicbirsey yiyemiyorum hicbirsey
  75 kiloyla hamile kaldim
  suan 79 kiloyum cok kotuyum

  1. admin admin diyor ki:

   Normal şartlarda gebelikte bulantılar 3. ayın sonunda kaybolması gerekirdi.Bulantılarının konusunda doktorunuza başvurun , gerekirse hastanede 1-2 gün serum tedavisi almanız normale dönmenizde faydalı alacaktır.

   Bunun yanında aşağıdaki önerileri dikkate alınız.
   ■Anne adayı canı ne isterse onu yemelidir.
   ■Sık sık, azar azar beslenmelidir.
   ■Yemek kokusu, sigara, parfum kokusu, rahatsızlık verebilir. İlk aylarda evde yemek pişirilmeyebilir. Baba adayı, başının çaresine bakmalıdır.
   ■Etimek, peksimet, galeta, çubuk kraker tarzı gıdalar mideyi sıkı tutar. Bu gıdalar faydalıdır.
   ■Aşırı kilo kaybı, ağızdan beslenme sorunu varsa doktorunuza başvurmalısınız.
   ■Kafein,acı ,ekşi gıdalar mide yakınmalarını arttırabilir.
   Kafein, kahve, kola, çay, çikolata ve bazı ilaçlar bulunur. Anne adayı günde bir bardak kahve ya da 2-3 bardak açık çay tüketebilir. Doktora danışmadan ilaç tüketilmemelidir.

 42. gülay diyor ki:

  Hocam 14 hafta itibariyle (aslında o kadar bile yok) bebeğim baş ayak arası uzunluğu 14 Cm geçti ve kilosu 97 gr. Yazınızda okuduğum kadarıyla bunlar biraz fazla gibi geldi. Görüşünüzü alabilir miyim

 43. Ayse diyor ki:

  Merhaba ben 35 yaşında 3.hamilegimi geçiriyorum. almanyada yaşıyorum 12+4 haftalik hamileyken hastanede detaylı ultrason kontrolumde bebeğin bagirsaginin bir kısmının dışarda olduğu söylendi .bu durumdan çok endişelendim 3 hafta sonraya tekrar kontrol verdiler. Benim sorum şu 3.nisan da en son adet günüm kesin olarak 12 haftalik olduğunu anlıyormu doktor ve 12 haftalikken bagirsagin içeri yerlesmesi bitmiş olması gerekir mi veya daha sonra yerleşme ihtimali varmıdır 7.7 kendi doktorum da randevum var orada tekrar bakılacak bu durum neden kaynaklanir düzelme ihtimali nedir.şimdiden teşekkürler.

 44. Seyhan diyor ki:

  Hocam 14 haftalık hamileyim oruç tutuyorum zorlanmıyorum kendimi yormadan tutuyorum bir şey olurmu.

  1. admin admin diyor ki:

   Zorlandığınız taktirde tutamadığınız oruçlarınızı hamilelikten sonra müsait olduğunuzda kaza edebilirsiniz.Dinimizde buna müsade etmiş.
   Oruç tutmak istiyorsanız doktorunuza danışmalısınız.

   **Hamilelik ve emzirme döneminde oruç tutan kadınlar aşağıdaki durumlara dikkat etmelidir.**
   Oruç tutan gebelerin mümkün olduğu kadar sıcakta kalmamaları, sahurda bol miktarda sıvı tüketmeleri ve gün içinde de gölgede istirahat halinde olmalarıdır.
   • Mutlaka sahura kalkın ve dengeli beslenin.
   • Aşırı şeker ve yağlı gıdalardan uzaklaşın.
   • Emziriyorsanız sağlıklı beslenme ilkelerine dikkat edin.
   • Emzirme döneminde artan kalori ihtiyacınızı gidermek için meyve suyu gibi boş enerji kaynaklarının yerine daha sağlıklı olan meyve, esmer ve tam tahıllı ekmeklerden yararlanın.
   • Özellikle bir alerjiniz yoksa mutlaka her gün süt ve süt ürünleri tüketin.
   • Yumurta, et, tavuk, balık, kurubaklagilleri her gün çeşitlendirerek protein alımını artırın.
   • Çok şekerli ve yağlı gıdalardan, tatlılardan kaçının. Hafif sütlü ve meyveli tatlılar tercih edin.
   • Mevsimine uygun meyve (kavun, karpuz, kiraz, kayısı vb) ve sebze (enginar, bakla, semizotu gibi) tüketin.
   • İftar , sahur arası 3 litre veya daha fazla su için

 45. BANU diyor ki:

  HOCAM MERHABA;şuan 14 haftalığım 13 haftalıkken ultrasona bebeğin cinsiyetine erkek dedi. ondan öncede yani 11 haftalıkken doktorum bebeğin cinsiyetine kız demişti. 2. çocuğum çok da heveslenmiştim. cinsiyetinin kız çıkma ihtimali var mıdır
  hocam lütfen banada cevap yazarmısınız

  1. admin admin diyor ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür.

 46. Ayşen diyor ki:

  Mrb hocam lutfen cvb hocam coj korkuyorum 14+5 gunluk hamileyim ama dune kadar karnım şiş di dun aksamdan beri karnım şişliği gitti neden boyle olmustur hocam bebegime bisemi oldu ne olur cvb hocam

 47. peri diyor ki:

  Hocam iyi aksamlar 14+3gunluk gebeyim kabizlik var su icsemde fayda etmiyor posali gidalarda tuketiyorum ama yinede hemoroid oldu nasil oldu anlayamadım sizce bu normol doguma engelmi ilk cocugumu normal getrdim dunyaya yanitlarsaniz sevinirim iyi akşamlar. .

 48. BANU diyor ki:

  HOCAM MERHABA;şuan 14 haftalığım 13 haftalıkken ultrasona bebeğin cinsiyetine erkek dedi. ondan öncede yani 11 haftalıkken doktorum bebeğin cinsiyetine kız demişti. 2. çocuğum çok da heveslenmiştim. cinsiyetinin kız çıkma ihtimali var mıdır

 49. Bebegim diyor ki:

  Ayrıca da ensemden gelen baş ağrım var uyutmuyo beni neyden kaynaklanıyor acaba

 50. Bebegim diyor ki:

  Mrb hocam ben 13+4 gunluk hamileyim 3 gundur baş ağrım var ve biraz yürüyüş yaptigimda camasirimda islaklik oluyo bi sorunmu var acaba

 51. ceylnn diyor ki:

  Hamile kalmak istiyorum iki senedir hic korunmuyoruz ama olmuyo. En son klomen kullandim bitince de gobekten catlatma ignesi yaptilar.iki gun gecti bu gece asiri kasik sancilarim oldu kana benzer sekilde damla seklinde akintilar var ve sık idrara cikmaya basladim mide bulantik oldu bunlarin sebebi ne olabilir yardimci olur musunuz?

 52. Zehra diyor ki:

  Hocam merhaba ben 14.haftalik hamileyim fakat en son dr gittigimde bebegin stresli ve gergin dedi bunu anlayamadim nasil boyle bir kaniya vardi? Ve ben de huzursuz oldum.

 53. Ayşe diyor ki:

  merhabalar 13 hafta 5 günlük gebelik sürecinde bebeğin kilosu 10 gram, normal şattlarda 20-25 gram olması gerekiyor, biraz tedirgenlik yaşıyoruz, bu normal mi acaba ?

  1. admin admin diyor ki:

   Boy kilodan çok ultrason raporundaki BPD AC FL değerlerini kontrol ediniz
   3 haftadan fazla gerilik varsa. Doppler ultrason ile kan akımlarına bakılmalı.

 54. melis diyor ki:

  Merhaba hocam ben 14+2 haftalik hamileyim. Doktorum ultrasonda bebegimin basinin ust bolgesinde istenmeyen bir siyahlik gordugunu soyledi ama tam olarak ne olduğunu söylemedi.3 hafta dinlenmemi agir kaldirmamami ve kanamam olursa hastaneye gitmemi soyledi. Ama bir ilac onermedi. Ben kese icinde kanama olduğunu düşünmeye başladım. Sizce neden ilac onermedi?Sizin gorusleriniz nedir ne yapmam gerekiyor?

  1. admin admin diyor ki:

   Yorum yapmak için sorunu anlamak lazım. Siz sorunu anlamadığınız ıcın bana açıklayamıyorsunuz. Bende doğal olarak bir yorum yapamıyorum.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 55. erlerl diyor ki:

  Hocam merhaba ben 15 haftalik evliyim ve 14 haftalik grbeyim ama ewlendikten sonra hc adet gormedim sadece 1 ay sonra hafif 1 saatlik kanamam oldu bu normal mi

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası son adet tarihinin ilk gününden başlayarak hesaplanır.Adet görmemeniz sorun değil.Evlendikten hemen hamile kaldıysanız adet görmemniz normal bir durum.

 56. yalancı bahar diyor ki:

  hocam 14 haftalık olduk bugün ama 13+4 günlükken aşırı derecede bi kanamam oldu ayaga bile kalkamadım durumum o kadar kötüydükü ambulanslaa gittim hastanyeee çok şükür bebegim iyii düşük önleyiciprogestan ignesi vurdular 3 tane serum yedim 1 mayıstaa oldu bu durumbide 29 martta çok az bi kanamam olmuştu çok korkuyorum hocamm bebegime bişe olmaz demi neden her ay kanamam oluo bide tüp bebek

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik boyunca bu tür kanamalar olabilir. Öncelikle nedeni saptanmalı. Plasenta yani bebeğin başı aşağı yerleşimli ise buna bağlı kanama olabilir. Bu durumda birliktelik , kabızlık ağır kaldırma , önerilmez. Rahim ağzı uzunluk ölçümü önerilir.

   Op.Dr.Zeki SALAR

  2. yalancı bahar diyor ki:

   hocam doktorum kanamaa olmuşamaabebekte hiç bir sorun yok belkide ay bşı oluosun dedi bebegin başı aşagımı bilmiyorum ama doktorum çok yaramazz hiç yerinde durmuyor dedii rahat hareket edebilirsn yürü dedi kanamayı atlaşmışsn bebekte hiçbir sorun yog dedii

 57. Esma diyor ki:

  Hocam kolay gelsin. Benim bir sorum olacak. 14 haftalık hamileyim. doktorum plrsentanın rahim ağzına yakın olduğunu söyledi bu durumda yolculuk yapmak ve cinse ilişki sorun olur mu mu. Bilgileriniz için teşekkürler..

  1. admin admin diyor ki:

   Zamanla plasenta yukarı doğru göç eder. Tasınır. O zamana dek otobus yolculugu bırlıktelık, agır kaldırma ,ev ıslerı önerilmez.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 58. saliha diyor ki:

  14 haftalık hamileyim yatınca çok bel ağrım oluyo uyuyamıyorum kasık ağrım vardoktorum normal değil dedi o kadar açıl yardım

 59. adadua diyor ki:

  Hocam merhaba. Ben 14haftalik hamileyim. Hiç istemesemde saclarimda aşırı beyaz var ve çalışan bir bayan olduğum için hoş bi görüntü değil. Herkes birşeyler söylüyor. Hernekadar organik olduğuna inanmasamda 4. Aydan sonra olur diyorlar. Bana bu konuda yardımcı olur musunuz?

 60. pırıl diyor ki:

  Hocam ben 14 hafta 3 günlük hamileyim ama bebegimi hissetmiyorum sag alt tarafta agrim var karnim belim sürekli kasiliyor bu normalmidir

 61. Öznur Ulus diyor ki:

  Hocam Merhaba 14+2 haftalık hamileyim. Aşırı şekilde ciğerden öksürüyorum. Sanırsam üşüttüm. Bu aşırı öksürmelerim içerideki bebeğime zarar verir mi? Düşük tehlikesi yaşar mıyım?. Çok sık hasta oluyorum diye doktorum birtakım ilaçlar yazdı bana. Adları sırasıyla şöyle; –KRİLOM omega-3 — GYNO- TARDYFERON FOLİK ASİT VE DEMİR EKSİLİĞİNDE–DECAVİT MULTİVİTAMİN VE MİNERAL KOMBİNASYONU. bu ilaçları kaçıncı haftadan itibaren almak mümkün? bir tanıdığıma doktor 20 haftadan itibaren başlamalısın demiş. Ben erken mi başladım acaba?.. Aile doktorum 17.haftada TETANOZ aşısı yapacağını söyledi. Hamilelikte tetanos aşısı kaçıncı haftada vuruluyor acaba? Üstteki ilaçları kullanırken tetanoz aşısı vurulması uygun mudur ? Bu konu hakkında yorumlarınızı rica eder, iyi çalışmalar dilerim.

 62. Hatice diyor ki:

  Hocam 14 haftalık hamileyim. Hamileliğim de hiç bi sorunum yok ilaç olaral sadece folik asit kullanıyorum doğru düzn bulantım olmadı sizce bi sorun yoktur değil mi… Bu kadar sakinlik normal midir

  1. admin admin diyor ki:

   Anne adayları gebelik döneminde hiç mide bulantısı ve kusma olmadığı zaman gebelikte bir problem mi var diye düşünürler.Gebelik döneminde bazı kadınlarda hiç mide bulantısı ve kusma olmayabilir bu durum bebekle ilgili bir sorun olduğu anlamına gelmez.

 63. Emine diyor ki:

  Hocam Merhaba 14 haftalık hamileyim ve belime giren ağrı nedeniyle sol bacağımi kitliyor ve hareket edemiyorum nedeni nedir hamilelikden dolayı olabilir mi

  1. admin admin diyor ki:

   Fizik tedavi uzmanına muayene olmalısınız Hamilelikte bu kadar sorun olmaz.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 64. cansek diyor ki:

  Hocam merhaba 14 haftalik hamileyim bir haftadir falan kahverengi lekelenmem var ultrasonla bebegime bakildi sorun yok.icerde kanama da yok ama lekelenme suruyor progestan basladi dr.um.bi sorun olur mu acaba.

  1. admin admin diyor ki:

   Azda olsa düşük tehlikeniz var. ilaçlarınızı düzenli alınız istirahat ediniz.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 65. pınar diyor ki:

  Hocam merhaba,
  ben ilk tüp bebek denemesi ile hamile kaldım. şu anda 13+4 günlük hamileyim. tüp bebek denemesi öncesi doktorum rahim filminden serviks kısalığı var demişti. 12 haftalıkken rahim boyu 3.5 4cm arası çıktı.
  5.5 haftalık iken kanamam olmuştu doktorum keseye uzak bir alanda kanama olduğunu söyledi. sonraki zamanlarda hiç kananmam olmadı yalnız tam 12 haftalıkken doktor kontrolünde bebeğin tam olarak rahme yapışmadığını hatta kese altında kendinş sınırlandırmış bir kanama alanı olduğunu söyledi. bol istirahat önerdi ve fitil olarak progesteron 200 mg verdi. sizce bu durumda başka ne yapılabilir. bebeğimi kaybetmekten çok korkuyorum.

  1. admin admin diyor ki:

   Doktorunuz gerekeni yapmıs.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 66. emrah diyor ki:

  Ben 12 haftalik hamileyim ve benim kahverengi akintim var. Doktorum bana rahmimin kalp seklinde oldugunu ve bebegin bulundugu yerin disinda kanamanin gerceklestigini ve rahmimde perde Gibi bisey Oldugunu soyledi acaba bebegime bi zarari varmidir bunun. su anda progestron kullaniyrm.

  1. admin admin diyor ki:

   Düşük ve erken doğuma yol acabilir. Gerekirse rahim ağzına dikiş konulmalı .

   Op.Dr.Zeki SALAR

 67. Öznur diyor ki:

  iyi akşamlar Hocam. Pazartesi itibari ile 14 haftalık hamile olacağım. 13. haftama girdiğimde ağrısız kanamam başladı. Adet gibi.. Normal şartlarda adet günüme yakın bir günde başladı. Doktora gittiğimde doktor düşük yapabilirsin dikkat etmelisin dedi ve bir tane iğne ile hap verdi. Kullandım ama adet gibi kanamam devam etti ve ağrım hiç olmadı. Bugün 7. günüm kahverengi leke gibi geldi. Düşük riskim mi var yoksa adet mi görüyorum anlamadım. Size danışmak istedim. Bilgilendirirseniz sevinirim 🙂

  1. admin admin diyor ki:

   Düşük riski olabilir Rahim agzında acılma ıncelme varmı ultrason ıle bakılmalı Gerkirse rahim agzına dikiş konulmalı ilaç almanız gerekebilir.
   Bunun yanında adet donemlerınde hafif kahverengi akıntısı olan gebeler ve rahim agzında yaraya baglı akıntılar olavbilir: bu durumlarda ilaca gerek yoktur.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 68. didem diyor ki:

  merhaba hocam.ben 14 haftalık hamileyim.bütün kontrolleimiz çok şükür iyi çıktı.Yanlız tek çentikte daralma var dedi doktorum.20 . haftalarda geçebilir belkide geçmeyebilir.erken doğum yada bebeğin gelişimi konusunda geriden gelme olabiliyomuş.Coraspin verdi 20 haftaya kadar bakalım geçmezse devam edicez dedi. sizdenden bu konuyla ilgili bilgi almam mümkünmüdür.Şimdiden teşekkürler

  1. admin admin diyor ki:

   Konu ile ilgili perinatolojı uzmanına muayene olmalı ve birebır bilgi almanızı önerırım . Geçmiş olsun.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 69. dilşat baysal diyor ki:

  hocam 14 hafta 4 günlük hamileyim ve cok bel ağrılarım oluyor hatta bazen yüriyemiyecek duruma bile geliyorum dokdorum normal dedi sizce neden kaynaklanır

  1. admin admin diyor ki:

   Bu kadar ağrı olması normal değil .Bel, omurga, böbrek, pankreas, aort sorunları olabilir.Fizik tedavi ve dahiliye doktorlarına da muayene olmanızı öneririm.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 70. hecer diyor ki:

  hocam hamile deyilim çok fazla idrara çıkıyorum bi fikirde buluna bilirmisiniz şimdiden teşekkürler

  1. admin admin diyor ki:

   Enfeksiyondan kaynaklanabilir.Doktora başvurup tahlil yaptırın.

 71. berre diyor ki:

  hocam bende akşamları yatamıyorum sag tarafımda devamlı agrı var gündüzleride sag böbregim çok agrıyor sebebini ögrenebilir miyim hocam şimdiden allah razı olsun 14 haftalıkta hamileliyim

  1. admin admin diyor ki:

   Böbrekte taş enfeksiyon ve ya genişleme olabilir. Üroloji doktoruna muayene olunuz böbrek ultrasonu ve İdrar testİ faydalı olur.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 72. melike diyor ki:

  13+1 gunluk hamileyim mide bulantim bazen cok bazen iki gun sureyle hic olmuyor acaba usutuyorum ondan olabilir mi hic istahim yok iyice psikolojim bozuldu.

  1. admin admin diyor ki:

   Zor günler geride kalmış 1-2 hafta içinde bulantıların azalması gerekli .Daha fazla devam ederse ileri testler öneririm.

   Op.Dr.Zeki SALAR

  2. admin admin diyor ki:

   Zor günler geride kalmış 1-2 hafta içinde bulantıların azalması gerekli.Daha fazla devam ederse ileri testler öneririm.

   Daha fazla bilgi için:http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-doneminde-sik-karsilasilan-sorunlar-ve-cozumleri.html

   Op.Dr.Zeki SALAR

 73. ozlem diyor ki:

  Ben 13+1 gunluk hamileyim karin ve kasiklarimda agri var bu normalmi bide ben sanki bebegin hareketlerini hissediyorum bikacdefa hissettim bide benim yutkunma problemim var tukuruk bezlerim cok calisiyor sanki bu nezaman gecer

  1. admin admin diyor ki:

   GEBELİKTE AŞIRI TÜKÜRÜK SALGISI
   Bu sorun nadir olarak karşımıza çıkıyor. Açıkçası tam bir tedavisi olduğunu düşünmüyorum. Bu sorunu yaşayan 2 hastam oldu. Birinin sorunu 16-18 hafta gibi kendiliğinden geçti. Diğeri gitmedik doktor bırakmadı. KBB dahiliye kadın doğum uzmanları tam bir çözüm sağlayamadık. Bu hasta da doğuma kadar sorun devam etti. Tedavisi konusunda bilgi edinirzseniz bizimle paylaşırsanız sevinirim

   Op.Dr. Zeki SALAR

 74. songül diyor ki:

  ben 14 haftalık gebeyim eşim hiç istemiyor bebeğimi yasal süreyide geçmiş zaten ne yapabilirim lütfen acil yardımcı olun

  1. admin admin diyor ki:

   Türkiye’de yasal olarak isteğe bağlı gebelik sonlandırması ( kürtaj ) 10. gebelik haftasına kadar mümkün.10 hafta 1 gün ve daha büyük olan gebeliklerin isteğe bağlı olarak kürtaj ile sonlandırılması yasal olarak mümkün değildir.Bebeğiniz oldukça büyümüş onun canına kıymayın.

 75. tugba diyor ki:

  Ben 13 hafta 4 gunluk gebeyim yaklaşık 10 gündür çok şiddetli bas agrim var bebegimde sorun olmadigi söylendi ama baş agrisindan yemek yiyemiyorum yataktan kalkamiyorum göz altlarima kadar vuruyo lütfen yardimci olur musunuz

  1. admin admin diyor ki:

   Noroloji Uzmanına başvurmalısınız.

   Op Dr Zeki Salar
   Kadın Hastalıkları Doğum ve İnfertilite Uzmanı
   Hisar İntercontinental Hospital Tüp Bebek Merkezi
   Tel1: 0(216) 524 13 50 (Mesai saatleri)

 76. hatice diyor ki:

  Ben 13 haftalık hamileyim, şiddetli karın ağrım oluyo ve kum döktüğümü öğrendim, bunun bana yada bebeğime zararı var mıdır veya ne gibi zararları olabilir…

  1. admin admin diyor ki:

   Böbrekte kum ve taş ağrılara neden olur. İlerleyen haftalarda erken doğumu tetikleyebilir. Gi̇zli bir enfeksiyon varlıgı arastırılmalı.

   Op.Dr.ZekiSalar
   Kadın Hastalıkları,doğum ve İnfertilite uzmanı
   Hisar Intercontinental Hastanesi Tüp Bebek Ünitesi Sorumlusu

 77. hüseyin diyor ki:

  Hocam benim eşim 14 haftalik hamile bide ikiz bulantilari hafiflesede hala devam ediyor zofran 4mg kulaniyor ona veya bebeklere bir zarari varmi ne yapmamiz gerekir bize yardimci olurmusunuz şimdiden teşekürler

  1. admin admin diyor ki:

   İkiz gebeliklerde sorunlar iki kat fazla ağır ve daha uzun sürebilir.

   *Bulantıyı azaltmak için;
   *Anne adayı canı ne isterse onu yemelidir.
   *Sık sık, azar azar beslenmelidir.
   *Yemek kokusu, sigara, parfum kokusu, rahatsızlık verebilir. İlk aylarda evde yemek pişirilmeyebilir. Baba adayı, başının çaresine bakmalıdır.
   *Etimek, peksimet, galeta, çubuk kraker tarzı gıdalar mideyi sıkı tutar. Bu gıdalar faydalıdır.
   *Aşırı kilo kaybı, ağızdan beslenme sorunu varsa doktorunuza başvurmalısınız.
   *Kafein,acı ,ekşi gıdalar mide yakınmalarını arttırabilir.
   *İlaç hakkında doktorunuz ile görüşmeniz uygun olur.

   Op.Dr.ZekiSalar
   Kadın Hastalıkları,doğum ve infertilite uzmanı
   Memorial Antalya Hastanesi

 78. sevgi diyor ki:

  13 hafta 3 günlük hamileyim. kahverengi akıntım geliyor doktorum progestan verdi günde 3 defa kullanıyorum ilaca dün başladım bebeğimi kaybetmekten çok korkuyorum ne yapmam gerektiği konusunda yardımlarınızı bekliyorum. Tesekkürler.

  1. admin admin diyor ki:

   Doktorunuz gerekeni yapmıs.. Ilacınızı düzenli kullanınız. İstirahat bol sıvı alınız. Düşük tehlikesi olan durumlarda bi̇rliktelik önerilmez ve kabız olmaktan kaçının.

   Op.Dr.ZekiSalar
   Kadın Hastalıkları,doğum ve infertilite uzmanı
   Memorial Antalya Hastanesi

 79. ecem diyor ki:

  14 haftalık hamileyim 45 kiloyla başladm şuan 42 kiloyum kilo vermeye başladm ztn zayftm daha çok zayfladm doktor bir sorun yok bebek iyi diyo ama BN çok tedirgin oluyorum kilo almak istiyorum lütfen birşeyler önerin..

  1. admin admin diyor ki:

   13. -14. Haftadan sonra bulantılar azalir istah artar.Çogu anne gebeliğin ilk aylarında kilo kaybeder. Sonra alir Sık sık azar azar beslenin. Yemediğiniz için stres olmayın. İlaç tedavisi faydalı olur doktorunuza danışınız.

   Op.Dr.Zeki Salar
   Kadın Hastalıkları,doğum ve infertilite uzmanı
   Memorial Antalya Hastanesi

 80. Kıvanç diyor ki:

  Hocam benim adet tarihimle ultrason arasında 3 hafta var yani döllenme çok sonra olmuş bunun bebege bi etkisi olur mu.?ultrasonda 14 haftalık normalde 17 haftalık olmam gerekiyoF

  1. admin admin diyor ki:

   Hiç bir sorun olmaz. Tedirgin olmayın.

   Op.Dr.Zeki Salar
   Kadın Hastalıkları,doğum ve infertilite uzmanı
   Memorial Antalya Hastanesi

 81. Sezen diyor ki:

  Hocam

  14.haftadayım 1-2 defa panik atak rahatsızlığı yasadım yalnız kalıyor olmamın etkisi ile ve doktorum bana REMERON 30mg yazdı , kullanıp kullanmamakta tedirginim fikrinizi öğrenmek isterım hocam
  Ne gibi etkisi olur?
  Saygılarımla

  1. admin admin diyor ki:

   İlaç kullanımı ile ilgili yorum yapmak burada doğru değil. Hastanın durumuna göre ilacın kar zararı değerlendirerek ilaç kullanımına karar vermek gerekir.

   Op.Dr. Zeki Salar
   Kadın Hastalıkları ,doğum ve infertilite uzmanı
   Memorial Antalya Hastanesi

 82. aslan özbek diyor ki:

  bn 14 hafta sndaym ve

  1. Ayten diyor ki:

   Selam Ben 14 haftalik hamileyim. Widdetliil bel agrilarim var. Doktorum deyir ki hemotoma var. progesterone bir Iyne yazdi. 3 gunden bir.

  2. hilal diyor ki:

   İyi günler hocam bn 13 hafta 6 günlük hamileyim doktorum cinsiyeti hakkında kesin bişey söylemiyo acaba ne zaman belli.olur simdiden tesekkürler…

   1. admin admin diyor ki:

    Anne karnında bebeğin cinsiyeti gebeliğin 16. haftasından itibaren renkli ultrason ile karından net olarak izlenebilir.Gebeliğin 12-13 haftasından itibaren alttan ultrason ile tahmin edilebilir.