Reklam
Reklam
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 14. haftası

Gebeliğin 14. haftası

        Bebeğiniz hızla büyüyor. Geçen hafta kilosu 20 gram civarında olan bebeğinizin bu haftaki kilosu 25 grama kadar ulaştı. Gördüğünüz gibi bebeğiniz her hafta bir önceki ağırlığından bir hayli artarak gelişiyor. Onun büyümesi sizin rahminizin de ve doğal olarak da karnınızın da büyümesi demek. Ve böylece artık hamileliğinizi gözle görülür biçimde belirmeye başlıyor.

Gebelikte 14. haftada bebekteki değişim ve gelişim

       2. üç aylık dönemin 2. haftasına denk gelen 14.haftada bebeğinizin baş ve popo arası boyu 8 ila 9.3 cm ulaşır. Bu hafta bebeğinizin bazı mimikleri belirlemeye başlar. Bunlardan biri yüzünü ekşitme, kaşlarını çatma, gözlerini kısmadır. Bu hafta bebeğinizi elini ağzına götürmeyi sıklaştırıyor. Bir hafta sonra da emmeye başlayacaktır. Bebeğinizin bu hafta ile beraber cinsel organı da tamamen gelişir. Eğer bebeğinizin cinsiyeti erkek ise prostat, kız ise yumurtalıklar karın boşluğuna bu gelişimle yerleşirler. Ancak hala ultrasonla cinsiyetinin net olarak görülmesi bu hafta da mümkün değildir. Buna rağmen ileri teknolojik kaliteli ve renkli bir ultrasonla bebeğinizin cinsiyetinin belirlenebilme olasılığı kuvvetlidir. Bebeğinizin bu hafta troid bezi da gelişerek hormonları oluşmaya başladı. Bu hafta bebeğinizde gelişim gösteren diğer bir organ da böbreklerdir.

       Bebeğinizin böbrekleri bu hafta idrar üretimine geçiyor ve bebeğiniz idrarını da yapmaya başlıyor.
Bebeğiniz bu hafta itibari ile doğuma kadar idrarını, içerisinde bulunan su kesesine yapmaktadır. Bebeğiniz içinde yer aldığı amniotik sıvının içinde yer değiştirmeye başlar. Bebeğinizin bu hafta ayrıca saçları da oluşmaya başladı. Ense uzar çene belirginleşir, kulaklar başın arkasından daha öne ve yanlara doğru gelir. Artık bebeğiniz bir parmak izine sahiptir.

       12. haftada başlayan solunum çalışması 14. Haftaya gelindiğinde hız kazanır. Bebeğinizin başı daha da hareketlenmiş ve çenesine yaslanmış sabit pozisyonunu da terk etmiştir. Bebeğiniz artık ellerini ve ayaklarını kendi isteğine göre serbestçe hareket ettirmektedir.

       14. hafta bebeğiniz için gerçekten de önemli bir haftadır. Organları işlevlerini yerine getirmeye başlıyorlar. Böbrekler gibi beyni de yine bu hafta tam bir enerji ile çalışmaya başlar. Bebeğiniz artık düşünen ve hareketlerini bilinçli bir şekilde yapan bir varlıktır. Beyni bebeğinizin temas ettiği alanları kaydetmeye başlayacaktır. Bir diğer işlev gösteren duyusu ise işitmedir. Bebeğiniz bu hafta ile beraber özellikle de annesinin sesini işitmeye başlar. Bu sesler net değildir. Bir uğultu biçimindedir. Bebeğinizin sizi net biçimde duyması için 25. Haftaya kadar bir süre geçmesi gerekecek. 27. haftadan itibaren annesinin sesinin yanında dışarıdan gelen sesleri de duyup tepki verebilir. 14 haftalık gebelikte bebeğinizin diğer duyu organları da gelişmekte ve bebek kendini hissetmektedir. Boynu ise biraz daha uzadığı için artık bebeğiniz kafasını her iki tarafa da çevirebilmektedir. Avuçlarını açıp kapatmaya başlamış ve parmaklarını da hareket ettirmeye başlamıştır. Elleri ve ayaklarını aşağı yukarı hareket ettirir ve tekme atmayı da ihmal etmez. Bütün bu saydıklarımızı zorlanmadan yapabilirler. Yine bu hafta bebeğinizin karaciğeri safra üretmekte, dalağı da kırmızı kan hücresi üretmektedir.

Gebelikte 14. haftada annedeki değişimler:

       12. haftada dile getirdiğimiz gibi kendinizi daha enerjik hissedeceğiniz bir dönemdesiniz. İlk haftalarda başınızı ağrıtan mide bulantıları ve kusmalardan kurtulduğunuz için sevinçlisiniz. Bebeğinizdeki bu hızlı gelişim bu hafta karnınızın biraz daha belirgin bir şekilde çıktığını gösteriyor.

       Enerjinizi biraz hava alarak dolaşarak, arkadaşlarınız ve yakın akrabalarınızla vakit geçirerek kullanabilirsiniz. Bu size moral verecek. Hormonlarınızdaki değişimlerle duygusallaşan ruhsal yapınıza da iyi gelecektir. Bu dönem enerjinizin yüksek olması ve karnınızın çok da büyümemiş olması nedeniyle seyahat etmek için en güzel zamandır. Bu hafta itibari ile kilo alımınızda bir artma da olabilir. 14. Haftalık hamilelikte anne adayları ortalama 2,5 kilo alır. Çoklu hamilelikte ise bu biraz daha fazladır.

       Bebeğinizin gelişimi ile birlikte doğru orantıda gelişen şey rahminizdir. Rahminizin büyümesi ve gerilmesiyle kasıklarınızda baskı artacak bu da kasıklarınızda ağrıya neden olabilecektir. Rahminiz büyümeye devam ettikçe, ağırlık merkeziniz değiştiği için sırt kaslarında zorlanma ve ağrılar olabilir. Hamilelikte bel ağrısı da bu hafta görülebilir, hatta haftalar geçtikçe daha da kötüleşebilir. Endişelenecek bir şey olmasa da, belden aşağınızı hissetmiyorsanız doktorunuza başvurmanızda yarar var. İlk 3 aylık dönemdeki şikâyetlerden biri olan sık tuvalete çıkma, bu hafta azalışa geçer. İkinci 3 aylık dönemin rahat ve sakin, keyifli bir dönem olduğunu söylemiştik. Bunun tadını çıkarın çünkü son 3 aylık dönemde eski şikâyetler yeniden görülmeye başlayacaktır. Bulantılar, sık idrara çıkma gibi. Bu hafta ile birlikte iştahınızdaki artış sürecektir. Kendinizi tatlılara ve hamur işlerine boğmayın. Tatlı gereksiniminizi hafif bir sütlü tatlı ile karşılayabilirsiniz.

Gebelikte 14. Haftada beslenme düzeni

       Gebelik süresince beslenmeniz, yediğiniz besinlerin değerleri bebeğinize geçiş yapar. Bebeğinizin sizin alacağınız ölçüde demir, kalsiyum, vitamin ve protein ihtiyacını karşılayacaktır. Eğer yeterince bunları almazsanız, bu kez bebeğinizin vücudu kendi vücudunun gereksinimini sizin vücudunuzdan alacaktır. Bu da sizde eksiklik yatabilir. Bebeğinizin eksiksiz gelişimi ve sizin sağlığınızı korumanız için bütün besin gruplarından oluşan dengeli ve sağlıklı bir beslenme biçimi edinmeniz gerekir. A vitamini, çinko, demir, riboflavin, magnezyum, folik asit ve protein bakımından yetersiz beslenme erken doğum, bebekte gelişme geriliği, düşük tartılı bebek doğumları gibi problemleri yaratabileceğinden bu besin değerlerini mutlaka beslenmenizde var etmeniz gerekmektedir.

       Annenin yetersiz beslenmesi, bebekte bedensel olduğu kadar zihinsel gelişimde de olumsuzlukları beraberinde getirir. Zeka gelişimi bunların başında gelmektedir. Yine bu dönemde annenin beslenmesindeki yanlışlıklar, ihtiyaç duyulanın alınmaması yetişkinlikte ortaya çıkan şeker, tansiyon, kanser, obezite gibi bazı rahatsızlıklara da temel teşkil eder.

       Bazı anne adayları gebeliği öncesinde dikkat ettiği ve uyguladığı diyeti hamileliği ile birlikte bir anda bırakıp, ölçüsüz, sağlıksız ve düzensiz beslenmeye geçiş yapmaktadır. Bu son derece yanlış bir yöntemdir. Oysaki gebelikte, sanıldığının aksine, de her zamankinden daha dikkatli ve sıkı bir beslenme programını takip etmemiz gerekir. Buradaki beslenme programı, bir düzendir. Zayıflama maksatlı diyet değildir. Kontrollü, düzenli, sağlıklı ve gerektiği kadar bir beslenmeyi kastediyoruz. Gebelik süresince beslenmedeki asıl amaç kendi vücut gereksinimlerinizi karşılamak ve bebeğinizin normal büyümesini sağlamaktır. Ana prensip temel besin öğelerini yeterli almaktır. Bunlar protein, karbonhidrat, yağlar, vitaminler, mineraller ve sudur.

           Hamileyken alınması gereken kilo her anne adayına göre değişiklik gösterir. Uzmanlara göre en sağlıklı oran 12 kilodur. Ancak bazı durumlardan bunun üzerine çıkılması gerekebilir. Örneğin hamile kalınmadan önce eğer anne adayı çok zayıf ise, hamileliği boyunca 18 kilo alması onun için normaldir. Ancak anne adayı hamileliği öncesinde zaten normal veya biraz üzerinde bir kiloya sahipse 18 kilo onun için risktir. Bu dengeyi sağlamak, kiloyu bilinçli ve dengeli biçimde alma konusunda doktorunuzdan ve bir diyetisyenden yardım alabilirsiniz. Hamile kadınlarımıza özel uygulanan beslenme programları ile hamileliğiniz süresince alınan kiloların kontrol altında tutulması böylece sağlanabilir.Gebelik döneminde alınması gereken kilo miktarını hesaplamak için tıklayın.

       Bebeğiniz ve siz hızla büyümeye devam ediyorsunuz. Sizdeki yorgunluk hissi ve uyku hali artık eskisinden daha iyidir. Bu hafta bel ve sırt ağrılarını hafif olarak hissedebilirsiniz. Tansiyonunuz düşebilir. Ciddi tansiyon rahatsızlıklarında doktor tarafından önerilen ilaçlar kullanılabilir. Baş ağrısı, kabızlık, midede ekşime hisleri devam edebilir. İdrara sık çıkma olabilir. Herhangi beklenmeyen bir durum yok ise gebelikte cinsel ilişki yasak değildir. Doktorunuz kontrolünde herhangi bir risk görülmemişse uygun pozisyonlarda cinsel birlikteliğe gebeliğinizin son aylarına kadar devam edebilirsiniz. Bu dönemden itibaren anne adayında cinsel dürtüler yeniden fazlalaşır.

       Hamilelik döneminde ciltte artan östrojen etkisine bağlı fizyolojik olarak ortaya çıkan damarlanmalar (spidervenler- spidernevüs) oluşabilir. Endişe etmenize gerek yok, gebelikten sonra kısa sürede kaybolur. Tedavisi gereksizdir. Beyaz tenli bayanlarda daha sık olur ve şayet doğumdan sonra geçmez ise lazer ile yok etmek mümkündür. Yüzünüzde, boynunuzda, bazen de karnınızda örümcek tarzında damarlanmalar meydana gelebilir. Anne adaylarının genellikle %50 sinde görülebilir. Gebelik dışı bir dönemde yaşanılırsa karaciğer hastalığı belirtisi olabilmektedir. C vitamini açısından zengin besinleri bol bol tüketin. Sigara içilen ortamlardan uzak durun. Belirli düzeylerde egzersiz ve yürüyüşlere devam edin.

Hamilelik döneminde röntgen ışınları

       Röntgen ışınlarının zararları, hamilelikte bilgisayar tomografi taraması ve MRI Radyasyonun zararları henüz tam olarak bilinememektedir. Elbette ki bol miktarda radyasyona maruz kalmanın kanseri tetiklediği herkes tarafından bilinmektedir. Bu nedenle fetüsü az miktar bile olsa radyasyondan korumakta fayda vardır. Henüz çok zayıf ve güçsüz olan bir canlıya nasıl bir etki edeceği bilinmemektedir.

Anne adayına tavsiyeler

        Her hangi bir rahatsızlığınız için doktora gitmek zorunda iseniz örneğin; diş, gibi, doktorunuza hamile olduğunuzu ilk etapta söylemelisiniz. Doktorunuz hamile olduğunuzu göz önünde bulundurarak size ona göre ilaç vermeyi tercih edecektir.

Baba adaylarına tavsiyeler

       Her hangi bir sebeple şehir dışına çıkmak zorunda iseniz eşinizi gün içerisinde 3 – 4 kez arayın.

 

Bu Haber 157.641 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 07 : 26

YORUM YAZ
 1. cansek diyor ki:

  Hocam merhaba 14 haftalik hamileyim bir haftadir falan kahverengi lekelenmem var ultrasonla bebegime bakildi sorun yok.icerde kanama da yok ama lekelenme suruyor progestan basladi dr.um.bi sorun olur mu acaba.

  1. admin admin diyor ki:

   Azda olsa düşük tehlikeniz var. ilaçlarınızı düzenli alınız istirahat ediniz.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 2. pınar diyor ki:

  Hocam merhaba,
  ben ilk tüp bebek denemesi ile hamile kaldım. şu anda 13+4 günlük hamileyim. tüp bebek denemesi öncesi doktorum rahim filminden serviks kısalığı var demişti. 12 haftalıkken rahim boyu 3.5 4cm arası çıktı.
  5.5 haftalık iken kanamam olmuştu doktorum keseye uzak bir alanda kanama olduğunu söyledi. sonraki zamanlarda hiç kananmam olmadı yalnız tam 12 haftalıkken doktor kontrolünde bebeğin tam olarak rahme yapışmadığını hatta kese altında kendinş sınırlandırmış bir kanama alanı olduğunu söyledi. bol istirahat önerdi ve fitil olarak progesteron 200 mg verdi. sizce bu durumda başka ne yapılabilir. bebeğimi kaybetmekten çok korkuyorum.

  1. admin admin diyor ki:

   Doktorunuz gerekeni yapmıs.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 3. emrah diyor ki:

  Ben 12 haftalik hamileyim ve benim kahverengi akintim var. Doktorum bana rahmimin kalp seklinde oldugunu ve bebegin bulundugu yerin disinda kanamanin gerceklestigini ve rahmimde perde Gibi bisey Oldugunu soyledi acaba bebegime bi zarari varmidir bunun. su anda progestron kullaniyrm.

  1. admin admin diyor ki:

   Düşük ve erken doğuma yol acabilir. Gerekirse rahim ağzına dikiş konulmalı .

   Op.Dr.Zeki SALAR

 4. Öznur diyor ki:

  iyi akşamlar Hocam. Pazartesi itibari ile 14 haftalık hamile olacağım. 13. haftama girdiğimde ağrısız kanamam başladı. Adet gibi.. Normal şartlarda adet günüme yakın bir günde başladı. Doktora gittiğimde doktor düşük yapabilirsin dikkat etmelisin dedi ve bir tane iğne ile hap verdi. Kullandım ama adet gibi kanamam devam etti ve ağrım hiç olmadı. Bugün 7. günüm kahverengi leke gibi geldi. Düşük riskim mi var yoksa adet mi görüyorum anlamadım. Size danışmak istedim. Bilgilendirirseniz sevinirim :)

  1. admin admin diyor ki:

   Düşük riski olabilir Rahim agzında acılma ıncelme varmı ultrason ıle bakılmalı Gerkirse rahim agzına dikiş konulmalı ilaç almanız gerekebilir.
   Bunun yanında adet donemlerınde hafif kahverengi akıntısı olan gebeler ve rahim agzında yaraya baglı akıntılar olavbilir: bu durumlarda ilaca gerek yoktur.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 5. didem diyor ki:

  merhaba hocam.ben 14 haftalık hamileyim.bütün kontrolleimiz çok şükür iyi çıktı.Yanlız tek çentikte daralma var dedi doktorum.20 . haftalarda geçebilir belkide geçmeyebilir.erken doğum yada bebeğin gelişimi konusunda geriden gelme olabiliyomuş.Coraspin verdi 20 haftaya kadar bakalım geçmezse devam edicez dedi. sizdenden bu konuyla ilgili bilgi almam mümkünmüdür.Şimdiden teşekkürler

  1. admin admin diyor ki:

   Konu ile ilgili perinatolojı uzmanına muayene olmalı ve birebır bilgi almanızı önerırım . Geçmiş olsun.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 6. dilşat baysal diyor ki:

  hocam 14 hafta 4 günlük hamileyim ve cok bel ağrılarım oluyor hatta bazen yüriyemiyecek duruma bile geliyorum dokdorum normal dedi sizce neden kaynaklanır

  1. admin admin diyor ki:

   Bu kadar ağrı olması normal değil .Bel, omurga, böbrek, pankreas, aort sorunları olabilir.Fizik tedavi ve dahiliye doktorlarına da muayene olmanızı öneririm.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 7. hecer diyor ki:

  hocam hamile deyilim çok fazla idrara çıkıyorum bi fikirde buluna bilirmisiniz şimdiden teşekkürler

  1. admin admin diyor ki:

   Enfeksiyondan kaynaklanabilir.Doktora başvurup tahlil yaptırın.

 8. berre diyor ki:

  hocam bende akşamları yatamıyorum sag tarafımda devamlı agrı var gündüzleride sag böbregim çok agrıyor sebebini ögrenebilir miyim hocam şimdiden allah razı olsun 14 haftalıkta hamileliyim

  1. admin admin diyor ki:

   Böbrekte taş enfeksiyon ve ya genişleme olabilir. Üroloji doktoruna muayene olunuz böbrek ultrasonu ve İdrar testİ faydalı olur.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 9. melike diyor ki:

  13+1 gunluk hamileyim mide bulantim bazen cok bazen iki gun sureyle hic olmuyor acaba usutuyorum ondan olabilir mi hic istahim yok iyice psikolojim bozuldu.

  1. admin admin diyor ki:

   Zor günler geride kalmış 1-2 hafta içinde bulantıların azalması gerekli .Daha fazla devam ederse ileri testler öneririm.

   Op.Dr.Zeki SALAR

  2. admin admin diyor ki:

   Zor günler geride kalmış 1-2 hafta içinde bulantıların azalması gerekli.Daha fazla devam ederse ileri testler öneririm.

   Daha fazla bilgi için:http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-doneminde-sik-karsilasilan-sorunlar-ve-cozumleri.html

   Op.Dr.Zeki SALAR

 10. ozlem diyor ki:

  Ben 13+1 gunluk hamileyim karin ve kasiklarimda agri var bu normalmi bide ben sanki bebegin hareketlerini hissediyorum bikacdefa hissettim bide benim yutkunma problemim var tukuruk bezlerim cok calisiyor sanki bu nezaman gecer

  1. admin admin diyor ki:

   GEBELİKTE AŞIRI TÜKÜRÜK SALGISI
   Bu sorun nadir olarak karşımıza çıkıyor. Açıkçası tam bir tedavisi olduğunu düşünmüyorum. Bu sorunu yaşayan 2 hastam oldu. Birinin sorunu 16-18 hafta gibi kendiliğinden geçti. Diğeri gitmedik doktor bırakmadı. KBB dahiliye kadın doğum uzmanları tam bir çözüm sağlayamadık. Bu hasta da doğuma kadar sorun devam etti. Tedavisi konusunda bilgi edinirzseniz bizimle paylaşırsanız sevinirim

   Op.Dr. Zeki SALAR

 11. songül diyor ki:

  ben 14 haftalık gebeyim eşim hiç istemiyor bebeğimi yasal süreyide geçmiş zaten ne yapabilirim lütfen acil yardımcı olun

  1. admin admin diyor ki:

   Türkiye’de yasal olarak isteğe bağlı gebelik sonlandırması ( kürtaj ) 10. gebelik haftasına kadar mümkün.10 hafta 1 gün ve daha büyük olan gebeliklerin isteğe bağlı olarak kürtaj ile sonlandırılması yasal olarak mümkün değildir.Bebeğiniz oldukça büyümüş onun canına kıymayın.

 12. tugba diyor ki:

  Ben 13 hafta 4 gunluk gebeyim yaklaşık 10 gündür çok şiddetli bas agrim var bebegimde sorun olmadigi söylendi ama baş agrisindan yemek yiyemiyorum yataktan kalkamiyorum göz altlarima kadar vuruyo lütfen yardimci olur musunuz

  1. admin admin diyor ki:

   Noroloji Uzmanına başvurmalısınız.

   Op Dr Zeki Salar
   Kadın Hastalıkları Doğum ve İnfertilite Uzmanı
   Hisar İntercontinental Hospital Tüp Bebek Merkezi
   Tel1: 0(216) 524 13 50 (Mesai saatleri)

 13. hatice diyor ki:

  Ben 13 haftalık hamileyim, şiddetli karın ağrım oluyo ve kum döktüğümü öğrendim, bunun bana yada bebeğime zararı var mıdır veya ne gibi zararları olabilir…

  1. admin admin diyor ki:

   Böbrekte kum ve taş ağrılara neden olur. İlerleyen haftalarda erken doğumu tetikleyebilir. Gi̇zli bir enfeksiyon varlıgı arastırılmalı.

   Op.Dr.ZekiSalar
   Kadın Hastalıkları,doğum ve İnfertilite uzmanı
   Hisar Intercontinental Hastanesi Tüp Bebek Ünitesi Sorumlusu

 14. hüseyin diyor ki:

  Hocam benim eşim 14 haftalik hamile bide ikiz bulantilari hafiflesede hala devam ediyor zofran 4mg kulaniyor ona veya bebeklere bir zarari varmi ne yapmamiz gerekir bize yardimci olurmusunuz şimdiden teşekürler

  1. admin admin diyor ki:

   İkiz gebeliklerde sorunlar iki kat fazla ağır ve daha uzun sürebilir.

   *Bulantıyı azaltmak için;
   *Anne adayı canı ne isterse onu yemelidir.
   *Sık sık, azar azar beslenmelidir.
   *Yemek kokusu, sigara, parfum kokusu, rahatsızlık verebilir. İlk aylarda evde yemek pişirilmeyebilir. Baba adayı, başının çaresine bakmalıdır.
   *Etimek, peksimet, galeta, çubuk kraker tarzı gıdalar mideyi sıkı tutar. Bu gıdalar faydalıdır.
   *Aşırı kilo kaybı, ağızdan beslenme sorunu varsa doktorunuza başvurmalısınız.
   *Kafein,acı ,ekşi gıdalar mide yakınmalarını arttırabilir.
   *İlaç hakkında doktorunuz ile görüşmeniz uygun olur.

   Op.Dr.ZekiSalar
   Kadın Hastalıkları,doğum ve infertilite uzmanı
   Memorial Antalya Hastanesi

 15. sevgi diyor ki:

  13 hafta 3 günlük hamileyim. kahverengi akıntım geliyor doktorum progestan verdi günde 3 defa kullanıyorum ilaca dün başladım bebeğimi kaybetmekten çok korkuyorum ne yapmam gerektiği konusunda yardımlarınızı bekliyorum. Tesekkürler.

  1. admin admin diyor ki:

   Doktorunuz gerekeni yapmıs.. Ilacınızı düzenli kullanınız. İstirahat bol sıvı alınız. Düşük tehlikesi olan durumlarda bi̇rliktelik önerilmez ve kabız olmaktan kaçının.

   Op.Dr.ZekiSalar
   Kadın Hastalıkları,doğum ve infertilite uzmanı
   Memorial Antalya Hastanesi

 16. ecem diyor ki:

  14 haftalık hamileyim 45 kiloyla başladm şuan 42 kiloyum kilo vermeye başladm ztn zayftm daha çok zayfladm doktor bir sorun yok bebek iyi diyo ama BN çok tedirgin oluyorum kilo almak istiyorum lütfen birşeyler önerin..

  1. admin admin diyor ki:

   13. -14. Haftadan sonra bulantılar azalir istah artar.Çogu anne gebeliğin ilk aylarında kilo kaybeder. Sonra alir Sık sık azar azar beslenin. Yemediğiniz için stres olmayın. İlaç tedavisi faydalı olur doktorunuza danışınız.

   Op.Dr.Zeki Salar
   Kadın Hastalıkları,doğum ve infertilite uzmanı
   Memorial Antalya Hastanesi

 17. Kıvanç diyor ki:

  Hocam benim adet tarihimle ultrason arasında 3 hafta var yani döllenme çok sonra olmuş bunun bebege bi etkisi olur mu.?ultrasonda 14 haftalık normalde 17 haftalık olmam gerekiyoF

  1. admin admin diyor ki:

   Hiç bir sorun olmaz. Tedirgin olmayın.

   Op.Dr.Zeki Salar
   Kadın Hastalıkları,doğum ve infertilite uzmanı
   Memorial Antalya Hastanesi

 18. Sezen diyor ki:

  Hocam

  14.haftadayım 1-2 defa panik atak rahatsızlığı yasadım yalnız kalıyor olmamın etkisi ile ve doktorum bana REMERON 30mg yazdı , kullanıp kullanmamakta tedirginim fikrinizi öğrenmek isterım hocam
  Ne gibi etkisi olur?
  Saygılarımla

  1. admin admin diyor ki:

   İlaç kullanımı ile ilgili yorum yapmak burada doğru değil. Hastanın durumuna göre ilacın kar zararı değerlendirerek ilaç kullanımına karar vermek gerekir.

   Op.Dr. Zeki Salar
   Kadın Hastalıkları ,doğum ve infertilite uzmanı
   Memorial Antalya Hastanesi

 19. aslan özbek diyor ki:

  bn 14 hafta sndaym ve