40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 15. haftası

Gebeliğin 15. haftası

GEBELİĞİN 15. HAFTASI

Artık gebeliğinizin 15. Haftasına ulaştınız ve artık gebeliğinizi daha iyi fark ediyor durumdasınız. Ancak rahat bir dönemdesiniz. Özellikle 6. ay sonuna kadar rahat bir hamilelik dönemi geçiriyor olacaksınız hamileliğinizin balayını yaşıyor olacaksınız. Cinsellik konusunu özellikle doktorunuzla görüşmeniz faydalı olacaktır.
Eğer düşük riskiniz yoksa o halde hamileliğinizin son ayına kadar cinselliği rahatlıkla yaşayabilirsiniz.

Doktorunuz sizi bu haftadan itibaren durumunuza göre sizi daha sık kontrole çağırabilir.Üçlü tarama testinizi de yaptırmanız gerekecektir. Özellikle ikili test yani ikili tarama testiniz eğer normal çıktıysa o halde doktorunuz üçlü tarama testini sizden istemeyebilir.
Bebek amniyo sıvısı içinde gelişimini sürdürürken aynı zamanda da çişini amniyo sıvısı içine yapmakta ve yutmaktadır. Her 3 saatte bir amniyo sıvısı kendini yenilemektedir. Amniyo sıvısı bebeğinizin çişinden oluşmaktadır. Bebeğinizin saçları oluşmaya başladı ancak henüz cinsiyetini öğrenmediniz birkaç haftanız daha var bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilmeniz için büyük heyecan diğer haftalarda sizi bekliyor

Bu Haber 163.312 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 07 : 26

YORUM YAZ
 1. Kader diyor ki:

  Hocam benim adet tarihim 15 ekim 2015 sizce dogumum hangi gune gelir.

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre 14 hafta ve 1 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 21 Temmuz 2016 Perşembe.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 2. Burcu gursel diyor ki:

  Merhaba hocam son adet tarihim 14 eylul 2015 dogumum ne zamana denk geliyor acaba

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre 18 hafta ve 3 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 20 Haziran 2016 Pazartesi.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 3. Cıgdem diyor ki:

  meraba hocam son adet tarıhım12 Ekim bır kere sezaryenla dogum yaptım bu doğumum tarihi ne zaman dir

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre 14 hafta ve 0 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 18 Temmuz 2016 Pazartesi.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 4. Yağmur diyor ki:

  Merhaba hocam benim Son adet tarihim 9 Ekim buna göre doğm tarihim ne acaba bide kesin mi oluyor tarihler merak ettim

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre 14 hafta ve 1 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 15 Temmuz 2016 Cuma.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 5. Gül diyor ki:

  Merhaba son adet tarihim 20eylül ne kadarlık hamileyim?

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre 16 hafta ve 5 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 26 Haziran 2016 Pazar.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 6. Ayşe diyor ki:

  Merhabalar son adet tarihim 2 ekim acaba ne kadarlık hamileyim

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihine göre 14 hafta ve 2 günlük hamilesiniz. Tahmini doğum tarihiniz: 8 Temmuz 2016 Cuma.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 7. Gulsah diyor ki:

  Mrb son adet tarihim 28 ağustos ne kadarlık hamileyim ve cinsiyeti karı dan bakılarak belli olurmu

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihine göre 14 hafta ve 5 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 3 Haziran 2016 Cuma. Karından ultrason ile bebeğin duruşu uygun olursa gebeliğin 16. haftasından itibaren net olarak izlenebilir.

 8. amine dolan diyor ki:

  Meraba 14 haftalık hamileyim dün doktora gittim doktor % 80 kız dedi acaba doğrumu tam emin olamadım

  1. admin admin diyor ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür.Bir sonraki doktor kontrolünüzde bebeğinizin duruşu uygun olursa doktorunuz ultrasonda bebeğinizin cinsiyetini net olarak izleyebilecektir.

 9. melek diyor ki:

  Merhaba bn şuan 18 haftalik hamileyim ilk 15cinci haftasnda gittim bebeğin cinsiyeti kız dedi doktor bebegin cinsiyeti 15 haftada belli olurmu acaba

  1. admin admin diyor ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti gebeliğin 12-13. haftasından itibaren alttan ultrason ile tahminde bulunulabilir. 16. haftasından itibaren net olarak izlenebilir.

 10. dilan diyor ki:

  Hayırlı aksamlar 12+Te hastaneye gittim ilk olarak bakıldığı gibi bebeğin pipisini gördüm dedi ve tekrar 14+5te gittim bu defa kıza benzediğini ve bi çıkinti görmediğini söyledi bunun yyanılma payı % kaç Dr ilk söyledi erkek ve sonra kiz biraz daha bekleyelimmi yorumlarınız için tskler

  1. admin admin diyor ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür.Bir sonraki kontrolde doktorunuz daha net bilgi verecektir.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/bebegin-cinsiyeti-ne-zaman-belli-olur.html

 11. gül diyor ki:

  İyi gunler ben 15 hafta 4günluk hamileyim 4cu dogumum son dogumumda kanamaliydi ilk 3 ay ve bu gebeligimdede hala ara ara kahverengi kanama var sizce 15 haftalikda bu durum nasil yorumlanir düsuk riski varmidir hala

  1. admin admin diyor ki:

   Bebeğin eşi yani plasenta ya da rahim ağzı ile ilgili sorun olabilir. Ultrason kontrol öneririm.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 12. IPEK diyor ki:

  IYI GUNLER BEN 15 HAFTALIK HAMILEYIM BU IKINCI BEBEGIM BENIM BU HAFTA RAHIM SARKMASI OLDU GOZLE GORUNUR SEKILDE DUSUK RISKI OLURMU COK KORKUYORUM

  1. admin admin diyor ki:

   Rahim sarkması ile ne demek istediğinizi anlayamadığım için yorum yapamıyorum Afedersiniz.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 13. deniz kahraman diyor ki:

  Ben 16. Haftadayim karnimda ve kasiklarimda siddetli batmalar var normalmidir 2.hamileligim

  1. admin admin diyor ki:

   Konumuzu okumanız faydalı olacaktır. http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelikte-karin-ve-kasik-agrisi.html

   Aşağıdaki durumlarda doktora başvurun.
   ►Ağrılarla birlikte ateş, titreme, kanama veya artmış vajinal akıntı olduğunda.
   ►Tansiyon ,halsizlik varsa ;
   ►Karın, kasık ağrılarıyla birlikte idrar şikayetleri varsa ;
   ►6 saatten fazla süren karın ağrıları büyük bir ihtimal bir komplikasyonun belirtisidir .Bu nedenle uzun süren karın ve kasık ağrılarında muhakkak doktora başvurmalısınız.

 14. Naz.. diyor ki:

  Merhaba ben 14 haftalık hamileyim ve yaklaşık 10 gündür sağ bacağımda şiddetli bir ağrı var. Gecelerei ağlayarak uyanmama sebep olacak kadar şiddetli bir ağrı acaba bu ağrı neden oluyor ve nasıl geçer bana yardımcı olurmusunuz.. Teşekkürler

  1. admin admin diyor ki:

   Agrınız gebelikle ilgili olmayabilir .Fizik tedavi nöroloji damar hastalıkları doktorlarının görmesini öneririm.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 15. nisa nur diyor ki:

  Merhaba, ben 3 buçuk aylık hamileyim ve ilk bebeğim, ama bebeğimi hiç hissetmiyorum, ne zaman hissetmeye başlarım, ilk nasıl hissederim.

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelikte hamile kadınlar bebek hareketleri genellikle gebeliğin 18-22. haftaları arasında hissederler.Daha önce hamilelik yaşayanlar 16. haftada hissedebilir.İlk hamileliğini yaşayan anne adayları daha geç hissederler.

 16. NUR KANKAL diyor ki:

  TEDAVİSİZ OLAN İKİZ BEBEKLERDE GENELLİKLE DOĞUM NASIL VE KAÇINCI HAFTADA GERÇEKLEŞİYOR? ÖGRENMEK MÜMKÜN MÜ?

  Cevap:Bu konuda bir genelleme yapmak mümkün değil.Hastanın tıbbi muayenesine göre değerlendirme yapılabilir.

  1. Lütfiye diyor ki:

   14 hafta 6 günlük hamileyim doktorum 100% 100 erkek dedi acaba YanilmA payı varmidir

   1. admin admin diyor ki:

    Anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür.