40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 15. haftası

Gebeliğin 15. haftası

GEBELİĞİN 15. HAFTASI

 

Artık gebeliğinizin 15. Haftasına ulaştınız ve artık gebeliğinizi daha iyi fark ediyor durumdasınız. Ancak rahat bir dönemdesiniz. Özellikle 6. ay sonuna kadar rahat bir hamilelik dönemi geçiriyor olacaksınız hamileliğinizin balayını yaşıyor olacaksınız. Birliktelik konusunu özellikle doktorunuzla görüşmeniz faydalı olacaktır.
Eğer düşük riskiniz yoksa o halde hamileliğinizin son ayına kadar birlikteliği rahatlıkla yaşayabilirsiniz.

Gebeliğin 15. haftasında bebeğinizin boyu ; baştan popoya 10,1 cm civarındadır.15. haftada bebeğin kilosu yaklaşık 70 gram civarında olur.

Doktorunuz sizi bu haftadan itibaren durumunuza göre sizi daha sık kontrole çağırabilir.Üçlü tarama testinizi de yaptırmanız gerekecektir. Özellikle ikili test yani ikili tarama testiniz eğer normal çıktıysa o halde doktorunuz üçlü tarama testini sizden istemeyebilir.
Bebek amniyo sıvısı içinde gelişimini sürdürürken aynı zamanda da çişini amniyo sıvısı içine yapmakta ve yutmaktadır. Her 3 saatte bir amniyo sıvısı kendini yenilemektedir. Amniyo sıvısı bebeğinizin çişinden oluşmaktadır. Bebeğinizin saçları oluşmaya başladı ancak henüz cinsiyetini öğrenmediniz birkaç haftanız daha var bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilmeniz için büyük heyecan diğer haftalarda sizi bekliyor.

GEBELİĞİN 15. HAFTASINDA ANNE VE BEBEKTE MEYDANA GELEN DEĞİŞİMLER – VİDEO

 

Bu Haber 402.186 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 07 : 26

YORUM YAZ
 1. lamiya dedi ki:

  Hocam ben 15+2 hamileyim bu zaman icinde sadece 2 kilo almisim normal mi?

  1. admin admin dedi ki:

   Gebeliğin ilk trimesteri gebeliğe adaptasyon, bulantı ve halsizlik gibi problemlerde geçtiğinden az kilo almış olabilirsiniz. İkinci trimesterden itibaren ise kilo alım hızı artacaktır. Yeterli ve dengeli beslenirseniz az kilo almış olmanız sorun teşkil etmez. Ancak iştahsızlık ve yiyememe problemi varsa mutlaka bir diyetisyenden destek alın. Ayrıca doğum uzmanı ile bebeğin gelişimini yakından takip edin. Gelişimde yavaşlık varsa mutlaka diyetisyenle beslenme programı takip edin.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş.

 2. Elif dedi ki:

  Benim ikili test sonucum hala çıkmadı 1 ay oldu acaba bi sıkıntı mi var çok merak ediyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Elif hanım bunu nereden bilebiliriz.İkili testlerde doğruluk oranı %100 değildir.Bebekteki risk faktörünü ortaya koyar.Testi yaptırdığınız merkeze sormalısınız.

 3. Semra dedi ki:

  Slm hocam benim son adet tarihim 22kasım tahmini dogum tarihim nedr şuan kaç aylık gebeyim dir

  1. admin admin dedi ki:

   Semra hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihinize göre 15 haftalık hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 29 Ağustos 2017 Salı.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

  2. Gül dedi ki:

   4 aylık oluyor Semra Hanım. Adet tarihimiz aynı gün bende 15 haftalık

   😉

 4. Sevgi dedi ki:

  Selam hocam son adet tarihim 14 Kasım tahmini doğum tarihim ne zamana denk geliyor

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihidir.Son adet tarihinize göre 15 haftalık hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 21 Ağustos 2017 Pazartesi.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 5. gül dedi ki:

  benim en son adet tarhim 20 ekim doğum hangi tarih acaba

 6. Seda dedi ki:

  13 haftalık gebeyim doktor bana % 100 kız dedi..13 haftada karından muayene ile %100 doğru çıkar mı cinsiyet lütfen cevaplar mısınız

  1. admin admin dedi ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür

 7. Yağmur dedi ki:

  Merhaba benim en son adet tarihin 06/10/2016 tahmini Doğum tarihim ne zaman acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Son adet tarihinize göre 15 haftalık hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 13 Temmuz 2017 Perşembe.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 8. Hifa dedi ki:

  Merhaba hocam 17.09.2016 en son adet tarihim kac haftalik oluyorum ve doğum ne zmana geliyor ?

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümünde tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihinize göre 15 hafta ve 1 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 24 Haziran 2017 Cumartesi.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

   1. Ümmühan dedi ki:

    Merhaba hocam Şuan 15 hafta 1 günlük hamileyim en son adet tarihim Eylül’ün 20 si doğum NE zaman acaba bide baş dönmesi mide bulantısı hiç yok kıpırdama da yok ama ultrason da oynadığını kalp atışlarını da dinledim gayet iyi

    1. admin admin dedi ki:

     *İlk hamileliklerde bebek hareketlerinin hissedilmesi genellikle 18-22. haftaları arasında olur.Doktor kontrollerinizde bebeğinizin gelişimi iyiyse endişe etmenize görek yok.Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason muayenesinde ölçülen son adet tarihidir.Son adet tarihinize göre 19 haftalık hamile oluyorsunuz.Tahmini doğum tarihiniz: 27 Haziran 2017 Salı.

 9. Dorşin dedi ki:

  Mrb hocam benim son adet dönemin 1 Eylül tam olarak kaç haftalık oluyor? Doğum ne zamana denk gelir .

  1. admin admin dedi ki:

   *Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinize göre 13 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.
   *Tahmini doğum tarihiniz: 8 Haziran 2017 Perşembe.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir.Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 10. Gülümser dedi ki:

  Benim en son adetim 16 haziran kac haftalik hamileym acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Son adet tarihinize göre 14 hafta ve 6 günlük hamilesiniz..Tahmini doğum tarihiniz: 23 Mart 2017 Perşembe.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 11. Hilal dedi ki:

  Merhaba son regl dönemim 8 haziran ama yumurtlama dönemim 18-23 haziran arası ve ilişki bu dönemde o zaman kaç haftalık hamile olurum

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik Haftasının hesaplamasında esas olan ilk haftalarda ( 6-7- 8-9 -10 ) yapılan ultrason ölçümünde tespit edilen son adet tarihidir.Son adet tarihinize göre 15 hafta ve 6 günlük hamilesiniz..Tahmini doğum tarihiniz: 15 Mart 2017 Çarşamba’dır.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 12. Gülöz dedi ki:

  Merhaba hocam 13+3 günlükken doktora gittim kemik yapısı kıza benziyor dedi kemik yapısından anlaşılırmı ki doğruluk oranı ne kadardır

  1. admin admin dedi ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti gebeliğin 16. haftasından itibaren net olarak izlenebilir.Doktorunuz kemik yapısına göre tahminde bulunmuş.Bir sonraki kontrolünüzde bebeğinizin duruşu uygun olursa doktorunuz bebeğinizin cinsiyetini net olarak söyleyecektir.

 13. Seyda dedi ki:

  Merhaba bende 27 nisanda regini gördüm doğumu ne zaman a geliyor

  1. admin admin dedi ki:

   Son adet tarihinize göre 18 hafta ve 0 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 1 Şubat 2017 Çarşamba.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 14. Gunay dedi ki:

  Bide asiri tursu tuketiyorum derlerki tursu cok yiyen kiz bebeyi olur anem gil oyle diyor sizce bu dogrumu? Simdiden tesekurler

  1. admin admin dedi ki:

   Bilimsel bir doğruluğu yok.Anne karnında bebeğin cinsiyeti gebeliğin 16. haftasından itibaren ultrasonda net olarak izlenebilir.

 15. sezen dedi ki:

  Merhaba hocam son adet tarihim 25 mart kaç haftalık hamileyim tam olarak kaç aylık acaba doğumum ne zaman
  Bir sorum daha var hocam bebeğin cinsiyeti acaba net hangi haftada belli oluyor şimdiden teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Son adet tarihinize göre 13 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 30 Aralık 2016 Cuma.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.
   Anne karnında bebeğin cinsiyeti kesin olarak gebeliğin 16.haftasından itibaren net olarak izlenebilir.

 16. Doktor dedi ki:

  Merhaba doktr bey ben 15haftaya giriyorum 13 haftalikken erkege benziyo demisdi tabi bi dahskine belli.opucak demisdi tatlidan uzak duruyorum birde cevrdmde herkes kiz olacagini soyluyo yuzde 95 sizce ne olur?

  1. admin admin dedi ki:

   Bebeğin cinsiyeti rahme düştüğü anda belli olur.Hamile kaldıktan sonra bebeğin cinsiyeti değişmez.Sadece şuanki tıp biliminde Anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür.