40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 15. haftası

Gebeliğin 15. haftası

GEBELİĞİN 15. HAFTASI

 

Artık gebeliğinizin 15. Haftasına ulaştınız ve artık gebeliğinizi daha iyi fark ediyor durumdasınız. Ancak rahat bir dönemdesiniz. Özellikle 6. ay sonuna kadar rahat bir hamilelik dönemi geçiriyor olacaksınız hamileliğinizin balayını yaşıyor olacaksınız. Birliktelik konusunu özellikle doktorunuzla görüşmeniz faydalı olacaktır.
Eğer düşük riskiniz yoksa o halde hamileliğinizin son ayına kadar birlikteliği rahatlıkla yaşayabilirsiniz.

Gebeliğin 15. haftasında bebeğinizin boyu ; baştan popoya 10,1 cm civarındadır.15. haftada bebeğin kilosu yaklaşık 70 gram civarında olur.

Doktorunuz sizi bu haftadan itibaren durumunuza göre sizi daha sık kontrole çağırabilir.Üçlü tarama testinizi de yaptırmanız gerekecektir. Özellikle ikili test yani ikili tarama testiniz eğer normal çıktıysa o halde doktorunuz üçlü tarama testini sizden istemeyebilir.
Bebek amniyo sıvısı içinde gelişimini sürdürürken aynı zamanda da çişini amniyo sıvısı içine yapmakta ve yutmaktadır. Her 3 saatte bir amniyo sıvısı kendini yenilemektedir. Amniyo sıvısı bebeğinizin çişinden oluşmaktadır. Bebeğinizin saçları oluşmaya başladı ancak henüz cinsiyetini öğrenmediniz birkaç haftanız daha var bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilmeniz için büyük heyecan diğer haftalarda sizi bekliyor.

GEBELİĞİN 15. HAFTASINDA ANNE VE BEBEKTE MEYDANA GELEN DEĞİŞİMLER – VİDEO

 

Bu Haber 382.125 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 07 : 26

YORUM YAZ
 1. gül dedi ki:

  benim en son adet tarhim 20 ekim doğum hangi tarih acaba

 2. Seda dedi ki:

  13 haftalık gebeyim doktor bana % 100 kız dedi..13 haftada karından muayene ile %100 doğru çıkar mı cinsiyet lütfen cevaplar mısınız

  1. admin admin dedi ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür

 3. Yağmur dedi ki:

  Merhaba benim en son adet tarihin 06/10/2016 tahmini Doğum tarihim ne zaman acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Son adet tarihinize göre 15 haftalık hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 13 Temmuz 2017 Perşembe.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 4. Hifa dedi ki:

  Merhaba hocam 17.09.2016 en son adet tarihim kac haftalik oluyorum ve doğum ne zmana geliyor ?

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümünde tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihinize göre 15 hafta ve 1 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 24 Haziran 2017 Cumartesi.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

   1. Ümmühan dedi ki:

    Merhaba hocam Şuan 15 hafta 1 günlük hamileyim en son adet tarihim Eylül’ün 20 si doğum NE zaman acaba bide baş dönmesi mide bulantısı hiç yok kıpırdama da yok ama ultrason da oynadığını kalp atışlarını da dinledim gayet iyi

    1. admin admin dedi ki:

     *İlk hamileliklerde bebek hareketlerinin hissedilmesi genellikle 18-22. haftaları arasında olur.Doktor kontrollerinizde bebeğinizin gelişimi iyiyse endişe etmenize görek yok.Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason muayenesinde ölçülen son adet tarihidir.Son adet tarihinize göre 19 haftalık hamile oluyorsunuz.Tahmini doğum tarihiniz: 27 Haziran 2017 Salı.

 5. Dorşin dedi ki:

  Mrb hocam benim son adet dönemin 1 Eylül tam olarak kaç haftalık oluyor? Doğum ne zamana denk gelir .

  1. admin admin dedi ki:

   *Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinize göre 13 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.
   *Tahmini doğum tarihiniz: 8 Haziran 2017 Perşembe.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir.Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 6. Gülümser dedi ki:

  Benim en son adetim 16 haziran kac haftalik hamileym acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Son adet tarihinize göre 14 hafta ve 6 günlük hamilesiniz..Tahmini doğum tarihiniz: 23 Mart 2017 Perşembe.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 7. Hilal dedi ki:

  Merhaba son regl dönemim 8 haziran ama yumurtlama dönemim 18-23 haziran arası ve ilişki bu dönemde o zaman kaç haftalık hamile olurum

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik Haftasının hesaplamasında esas olan ilk haftalarda ( 6-7- 8-9 -10 ) yapılan ultrason ölçümünde tespit edilen son adet tarihidir.Son adet tarihinize göre 15 hafta ve 6 günlük hamilesiniz..Tahmini doğum tarihiniz: 15 Mart 2017 Çarşamba’dır.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.