40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 15. haftası

Gebeliğin 15. haftası

GEBELİĞİN 15. HAFTASI

 

Artık gebeliğinizin 15. Haftasına ulaştınız ve artık gebeliğinizi daha iyi fark ediyor durumdasınız. Ancak rahat bir dönemdesiniz. Özellikle 6. ay sonuna kadar rahat bir hamilelik dönemi geçiriyor olacaksınız hamileliğinizin balayını yaşıyor olacaksınız. Birliktelik konusunu özellikle doktorunuzla görüşmeniz faydalı olacaktır.
Eğer düşük riskiniz yoksa o halde hamileliğinizin son ayına kadar birlikteliği rahatlıkla yaşayabilirsiniz.

Gebeliğin 15. haftasında bebeğinizin boyu ; baştan popoya 10,1 cm civarındadır.15. haftada bebeğin kilosu yaklaşık 70 gram civarında olur.

Doktorunuz sizi bu haftadan itibaren durumunuza göre sizi daha sık kontrole çağırabilir.Üçlü tarama testinizi de yaptırmanız gerekecektir. Özellikle ikili test yani ikili tarama testiniz eğer normal çıktıysa o halde doktorunuz üçlü tarama testini sizden istemeyebilir.
Bebek amniyo sıvısı içinde gelişimini sürdürürken aynı zamanda da çişini amniyo sıvısı içine yapmakta ve yutmaktadır. Her 3 saatte bir amniyo sıvısı kendini yenilemektedir. Amniyo sıvısı bebeğinizin çişinden oluşmaktadır. Bebeğinizin saçları oluşmaya başladı ancak henüz cinsiyetini öğrenmediniz birkaç haftanız daha var bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilmeniz için büyük heyecan diğer haftalarda sizi bekliyor.

GEBELİĞİN 15. HAFTASINDA ANNE VE BEBEKTE MEYDANA GELEN DEĞİŞİMLER – VİDEO

 

Bu Haber 331.576 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 07 : 26

YORUM YAZ
 1. Gülümser diyor ki:

  Benim en son adetim 16 haziran kac haftalik hamileym acaba

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre 14 hafta ve 6 günlük hamilesiniz..Tahmini doğum tarihiniz: 23 Mart 2017 Perşembe.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 2. Hilal diyor ki:

  Merhaba son regl dönemim 8 haziran ama yumurtlama dönemim 18-23 haziran arası ve ilişki bu dönemde o zaman kaç haftalık hamile olurum

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik Haftasının hesaplamasında esas olan ilk haftalarda ( 6-7- 8-9 -10 ) yapılan ultrason ölçümünde tespit edilen son adet tarihidir.Son adet tarihinize göre 15 hafta ve 6 günlük hamilesiniz..Tahmini doğum tarihiniz: 15 Mart 2017 Çarşamba’dır.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 3. Gülöz diyor ki:

  Merhaba hocam 13+3 günlükken doktora gittim kemik yapısı kıza benziyor dedi kemik yapısından anlaşılırmı ki doğruluk oranı ne kadardır

  1. admin admin diyor ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti gebeliğin 16. haftasından itibaren net olarak izlenebilir.Doktorunuz kemik yapısına göre tahminde bulunmuş.Bir sonraki kontrolünüzde bebeğinizin duruşu uygun olursa doktorunuz bebeğinizin cinsiyetini net olarak söyleyecektir.

 4. Seyda diyor ki:

  Merhaba bende 27 nisanda regini gördüm doğumu ne zaman a geliyor

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre 18 hafta ve 0 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 1 Şubat 2017 Çarşamba.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 5. Gunay diyor ki:

  Bide asiri tursu tuketiyorum derlerki tursu cok yiyen kiz bebeyi olur anem gil oyle diyor sizce bu dogrumu? Simdiden tesekurler

  1. admin admin diyor ki:

   Bilimsel bir doğruluğu yok.Anne karnında bebeğin cinsiyeti gebeliğin 16. haftasından itibaren ultrasonda net olarak izlenebilir.

 6. sezen diyor ki:

  Merhaba hocam son adet tarihim 25 mart kaç haftalık hamileyim tam olarak kaç aylık acaba doğumum ne zaman
  Bir sorum daha var hocam bebeğin cinsiyeti acaba net hangi haftada belli oluyor şimdiden teşekkürler

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre 13 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 30 Aralık 2016 Cuma.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.
   Anne karnında bebeğin cinsiyeti kesin olarak gebeliğin 16.haftasından itibaren net olarak izlenebilir.

 7. Doktor diyor ki:

  Merhaba doktr bey ben 15haftaya giriyorum 13 haftalikken erkege benziyo demisdi tabi bi dahskine belli.opucak demisdi tatlidan uzak duruyorum birde cevrdmde herkes kiz olacagini soyluyo yuzde 95 sizce ne olur?

  1. admin admin diyor ki:

   Bebeğin cinsiyeti rahme düştüğü anda belli olur.Hamile kaldıktan sonra bebeğin cinsiyeti değişmez.Sadece şuanki tıp biliminde Anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür.

 8. Merve3835 diyor ki:

  Merhaba doktor bey ben adet dönemlerini takip eden biri değildim ama ayın sonu ile başı arasında gecikmeden oluyodum benim tahminim mart 28 gibi oldum doktor bana 23 mart dedi şimdi ben kaç haftalık hamile olmuş oluyorum ve aceba doktorun dediği tarihte yanılıyor olamaz dimi..bu arada bazen öksurur sağ sola dönerken bazen çok agrim oluyor sebebi neden olabilir şimdiden çok tsk ederim..

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında (5,6,7,8 ) yapılan ultrason ölçümüdür.Bu haftalarda yapılan ulrason ölçümüne bakılarak son adet tarihiniz belirlenebilir.

 9. şerife 64 diyor ki:

  Merhaba son adet tarihim 21 Mart ne kadarlık hamile yim ve doğum zamanım nedir ? Teşekkürler

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.
   SON adet tarihinize göre 13 hafta ve 4 günlük hamilesiniz..Tahmini doğum tarihiniz: 26 Aralık 2016 Pazartesi.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 10. Hatice 43 diyor ki:

  Merhabalar benim son adet tarihim 4 mart ama dr umla benim tarihim farklılık gösteriyor kaç haftalık hamileyim ?birde bugün kahverengi akintim oldu bu normal mi şimdiden çok Tskr ederim

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrasondur. Bu ultrason muayenesinde son adet tarihi belirlenir.Son adet tarihinizin ilk günü 4 Mart ise 15 hafta ve 1 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 9 Aralık 2016 Cuma.
   GEBELİKTE AKINTI
   Kahverengi pembe akıntılar genellikle sorun yaratmaz doktorunuza bilgi verin.Aşağıdaki durumlarda doktora başvurun.
   Açık kırmızı taze kanamalar

   Yeşil koyu renkli kötü kokulu akıntılar

   Akıntıya kasık ağrısı

   idrarda yanma

   parça düşürme

   kabızlık

   vajinal bölgede kaşıntı batma eşlik ediyorsa

 11. Nur diyor ki:

  Merhabalar size şöyle bi sorum olacak son adet tarihim 26 şubat ama doktorum bebeğin gelişimi 1 hafta geri den geldiğini ve adet tarihimi 4 mart olarak söylememi söyledi son kontrolumde. Cinsiyetini henüz ogrenmedik ancak hareketlerini hissetmiyorum sizce normal mi kilolu bi bayanda değilim 57 kiloyum 160 boyum var. Sizce normal mi ?

  1. admin admin diyor ki:

   Nur hanım 3 haftaya kadar farklılıklar normal karşılanır.Anne karnında bebek hareketleri gebeliğin 16-22. haftaları arasında hissedilir.İlk hamilelikleri yaşayan bayanlar ve kilolu hamileler daha geç hissederler.

 12. hayrunnisa diyor ki:

  Son adet tarihim 17 subat 2016 kac haftalik hamileyim

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihine göre tam olarak 17 haftalık hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 23 Kasım 2016 Çarşamba.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 13. merve diyor ki:

  13 haftalıkken kız gibi gorunuyo dedi 14 5 haftalıkken çıkıntı gordum% 60 erkek diyebilirim dedi sizce hangisi doğru hocam

  1. admin admin diyor ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür.Bir sonraki doktor kontrolünüzde bebeğinizin duruşu uygun olursa doktorunuz net olarak cinsiyeti söyleyecektir.

 14. Nurcan diyor ki:

  15 haftalık hamile yım oruç tutuyorum bebeğe bir zararı olur mu?

  1. Merhaba,
   Oruç tutulan sürenin oldukça uzun olması ve hava sıcaklıklarının yüksek olması nedeniyle gebelikte oruç tutmanızı pek önermemekteyiz. Uzun süren açlık süresine bağlı olarak kan şekerinizde düşmeler ve buna bağlı olarak halsizlik, sinirlilik, baş dönmesi, baş ağrıları ve bayılmalar olabilir. Uzun süreli açlıkta mide asidinde de artış olmaktadır. Buna bağlı olarak gebelikte sıklıkla karşılaştığımız mide rahatsızlıklarında artış olabilmektedir. Yine uzun süreli açlık sonrasında yenilen yemeklerde gebelerde mide şikayetlerinin artmasına neden olmaktadır. Uzun süreli açlık durumunda metabolizma hızı düşmekte ve buna bağlı olarak da kilonuzda artış olabilmektedir. Yine sıcak havalarda gebelerde sıvı kaybı gebe olmayan kadınlara göre daha fazla olmaktadır. bu nedenle gebelikte sık ve belli bir miktarda su tüketilmesi önerilmektedir. Ancak oruç tutulması halinde gündüz su tüketimi olamayacağı için bazı risklerde artış olacaktır. Yeterli su alımının olmamasına bağlı olarak tansiyon düşmesi ve yine bayılma şikayeti olabilir ve bu düşmelere bağlı olarak karın yada baş bölgesine darbe gelmesi söz konusu olabilir. Yine gündüz yeterli sıvı alınamamasına bağlı olarak bebeğin amniyon sıvısında azalma ve preterm eylem dediğimiz rahimde kasılmalarla giden erken doğum tehdidi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle bahsetmiş olduğumuz riskleri göz önünde bulundurarak oruç tutup tutmayacağınıza karar vermelisiniz.
   Gebelik kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 15. Ayşe Aksakallı diyor ki:

  15 haftalık olmuş bugün hastaneye gittim kıza benziyor ama arkası dönük tam Belli değil dedi doktor.

  1. admin admin diyor ki:

   Ayşe hanım ultrason muayenesi esnasında bebeğin duruşu uygun değil ise bebeğin cinsiyeti net olarak izlenemez.Bir sonraki doktor kontrolünüzde bebeğinizin duruşu uygun olursa doktorunuz bebeğinizin cinsiyetini net olarak söyleyecektir.

 16. güllü diyor ki:

  Son adet tarihim 16 şubat kaç aylık hamileyim

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile belirlenen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihinize göre bugün itibari ile tam 15 haftalık hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 22 Kasım 2016 Salı.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 17. leylaa diyor ki:

  Ben 16 haftalik hamileyim doktoruma gittigimde kesin olarak bebegimin cinsiyetini ogrenebilirmiyim

  1. admin admin diyor ki:

   Bebeğin anne karnında duruşu uygun ise gebeliğin 16. haftasından itibaren bebeğin cinsiyeti ultrasonda net olarak izlenebilir.

 18. melek diyor ki:

  Hocam son adet tarihim 13 Şubat doğumum kaçıncı ay olur

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre 14 hafta ve 6 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 19 Kasım 2016 Cumartesi.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 19. aycan diyor ki:

  merhaba ben 16 haftalik hamileyim…bugun 3lu tarama testimi yaptirdim..lakin doktor ultrasonda cocugun esinin asada oldugunu soyledi..dusuk riski var dedi..agir kaldiirmamami ve uzanmami soyledi…bende ewe geldigimden beri ayaklarimi havaya dikip uzaniyorum..ayaga kalkmaya korkuyorum resmen..bide ilac verdi progesteron diye… plesanta previa diye teshis koydu…simdi benim dusuk yapma ihtimalim yuksekmi acaba..korkuyorum bise olucak diye..kanaman olursa gel dedi…suan hic kanamam yok allaha sukur…dun biraz pembe akintim oldu sadece..suan kasik agrilarim var…ciddi bi durum mu bu acaba…boyle durumlarin nadir rastlandigini soyledi doktor bey…buda ilk gebeligim..oyuzden korkuyorum…:(

  1. admin admin diyor ki:

   Plasenta previa bebeği besleyen bebeğin eşinin doğum yolu üzerine yerleşmesi ve kapamasıdır.
   Plasenta previa durumunda doğuma kadar anne adayının dikkat etmesi gereken durumlar vardır. Bunlar:

   ►İstirahat

   ►Aşırı aktivite spor uzun sure ayakta kalma önerilmez

   ►Birliktelik riskli olabilir.Doktorunuza danışın.Kanamaya yol açabilir.

   ►Kabızlık uzun sure öksürük karın içi basıncını arttırır . Bu durumlarda ilaç tedavisi verilmelidir.

   ►Alttan jinekolojik muayene tercih edilmemelidir

   ►İlaç tedavisi verilmiş ise düzenli almak gerekir

 20. seri diyor ki:

  Merhaba hocam benim en son adet tarihim 02 Şubat.Dogumum nezamana düşüyo acaba?

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre 14 hafta ve 5 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 8 Kasım 2016 Salı.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 21. Gul diyor ki:

  Merhaba 15 haftalik oldum bugün 85 kg ile hamile kaldım suan 89 oldum napmaliyim korkuyorum çok kilo alip tehlikeye giricem diye bana yardımcı olun napmaliyim çok iyi geçirdim başından beri ne bulantı ne rahatsızlık hicbirsey olmadı maşallah Dr hiç biseyde kasma di

  1. admin admin diyor ki:

   Fazla kilo ile hamile kalmış anne adaylarının hamilelik döneminde mümkün mertebe az kilo alması tavsiye edilir.Hamilelik döneminde önemli olan annenin çok kilo alması değil bebek için gerekli vitamin ve minarelleri içerecek şekilde beslenmesidir.Aşırı tatlı, yağlı ağır gıdalar sadece anne adayında gereksiz kilo alımına neden olur.

 22. Nur diyor ki:

  Tekessur ederim

 23. Sinem coskun diyor ki:

  Hocam iyi gunler . Ben 15 hafta 3 gunluk hamileyim . Kilom cok az daha hic kilo alamadim 38 zim şu an . Zayiflik risklimidir. Bebekte hersey yolunda sorun yasanmadi. Canimin istedigini yiyiyorum ama kilo alamiyorum .

  1. admin admin diyor ki:

   Hamilelik döneminde karnınızın acıkmasını beklemeden bebeğiniz için gerekli vitamin ve mineralleri içerecek şekilde beslenmelisiniz.Aşağıdaki linkte yer alan örnek beslenme listesinden faydalanabilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-icin-ornek-beslenme-listesi.html

 24. Nurcan diyor ki:

  Hocam ben 15 haftalık hamileyim çok sitresli günler geçiriyorum bebeğe zarar verir mi acaba bu sitresten nasıl kurtulabilirim

  1. admin admin diyor ki:

   Bir Psikolog a başvurarak sorunlarınızı anlatmanız faydalı olacaktır.Psikolog lar ilaç kullanmadan yardımcı olurlar.Bunun dışında açık havada yürüyüşler yapmak , stres olmanızı gerektirecek durumlardan uzak durmanız faydalı olacaktır.Psikolog size yardımcı olacaktır.

 25. dilek diyor ki:

  hocam 15 hafda 2 günlük hamileyim bu kaç aylık demekdir?

  1. admin admin diyor ki:

   Hamilelik ay hesabıyla değil hafta hesabıyla takip edilir.Aşağıda ay hesabı bilgileri yer almaktadır.

   AY VE HAFTA HESABI

   4-5 haftalık gebeliklere 1 aylık denilir
   8-9 hafta bittiğinde 2 ay bitmiştir
   12-13 hafta bittiğinde 3 ay bitmiştir
   16-17 haftalar bittiğinde 4 ay bitmiştir
   20-21 haftalar bittiğinde 5 ay bitmiştir
   24-25 haftalar bittiğinde 6 ay bitmiştir

 26. gamze diyor ki:

  son adet gunumu bilmiyorum hocam amaa untrosona gore tam 15 hafta 2 gunluk hamileyim sizce bebemin cinsiyeti nedir .sk

  1. admin admin diyor ki:

   Önümüzdeki hafta doktorunuzdan randevu alırsanız ultrasonda bebeğinizin cinsiyeti net olarak izlenebilir.

  2. ndime diyor ki:

   Burdaki doktorlara Allah sabır versin..
   kendi doktorunuz bile tahmin etmekte zorlanırken,görmeden birşeyi nasıl tahmin etsinler yaa.yapmayın lütfen!

 27. elisa diyor ki:

  Merhaba hocam ben en son aralikta adet oldum ama hangi gun bilmiyorum 16 haftama girecem hamilelikte dogumum nezaman nasil ogrenecem

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Bu ultrasondaki gebelik haftanızı baz alacaksınız.

 28. Isimsiz diyor ki:

  Hocam ben en son adetimi 27 kasimda oldu Fazla surmedi suan hamileliyim dogumum nezamana denk geliyor doktorlarla benim hesabim ayni cikmiyo

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinize göre 15 hafta ve 2 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 2 Eylül 2016 Cuma.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 29. Efe diyor ki:

  Hocam son adet tarihim 3 aralik 2015 dogum dogum yapacagim tarih ne zamana geliyor acaba

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinizin ilk gününe göre 14 hafta ve 3 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 8 Eylül 2016 Perşembe.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 30. Sema diyor ki:

  Hocam bana acil cevap verin ne yapmam lazim ilac kullaniyorum

  1. admin admin diyor ki:

   Adet tarihinizi bekleyin adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.

 31. elif diyor ki:

  En son adet tarihim 17 ocak 2016 daha adetim gelmedi

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.2-3 gün daha bekleyip adet olmazsanız kanda beta HCG testi yaptırın.

 32. Emine diyor ki:

  Son adet tarihim 1 kasim fakat 14 haftalik hamilesin diyolar ulltrason goruntuleri de saskinim dogum ne zaman olur

 33. Dilek diyor ki:

  Hocam 15haftalik gebeyim.idrar kültürü yaptırdım ve E.coli bakteri üremesi ve klebisella üremesi gözükdu.bunun uzerine doktorum aqumetin antibiyotik verdi günde 3kere kullanmam icin ne yapsam bebeğime zararı olurmu yardım edin

 34. Esra diyor ki:

  Hocam yasim 36. Ikili tarama testi yaptirdim herseyim cok normal cikti qncak yasim 35 uzeri oldugu icin risk gurubundasin denildi ancak doktorum istersem amniosentez yaptirabiliriz dedi ama ben istemedim dogru bikararmi aldim hocam her 36 yas kadinlarin dauwm sendromlu bebekleri mi olur

 35. Eda diyor ki:

  Slm kader ikimizde ayni gunhamile kalmisin

 36. Nebahat diyor ki:

  Gebeliğimin 15 haftasindayim idrar tahlilimde proteğin 30 (pozitif) çıktı bir riskm varmi ?

 37. Kader diyor ki:

  Hocam benim adet tarihim 15 ekim 2015 sizce dogumum hangi gune gelir.

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre 14 hafta ve 1 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 21 Temmuz 2016 Perşembe.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 38. Burcu gursel diyor ki:

  Merhaba hocam son adet tarihim 14 eylul 2015 dogumum ne zamana denk geliyor acaba

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre 18 hafta ve 3 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 20 Haziran 2016 Pazartesi.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 39. Hafsaa diyor ki:

  Bn 15 haftalik gebeyim ilk hamileliğim ve bulantilarim geçmedi sırt ağrimda çok oluyo ne yapmaliyim bnun bebeğime bi zarari varmi bide 2li veya 3lü tarama testlerini yaptrmayi öneriyo musunuz

 40. ayla diyor ki:

  14 haftalik hamileyim insulun kullaniyorum ama doktor aclik kan sekerim 90 tokluk 110 olacak dedi bu araligi tuturamiyorum bi sikinti olurmu

 41. Cıgdem diyor ki:

  meraba hocam son adet tarıhım12 Ekim bır kere sezaryenla dogum yaptım bu doğumum tarihi ne zaman dir

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre 14 hafta ve 0 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 18 Temmuz 2016 Pazartesi.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 42. drya diyor ki:

  Merhaba hocam benim sorum 15. Haftalik gebeyim ve suyum gitti yok denilcek kadar mis bebeğim yasarmi yaşarsa sağlık sorunu ne olabilir birde sivi nasil cogaltabilirim olur mu

 43. Yağmur diyor ki:

  Çok teşekkür ederim bir sorum daha var bu benim 3 .gebelik kaçıncı haftada oynadığını hissederim acaba

 44. Ayşe diyor ki:

  Merhabalar hocam bn dün doktora gittim bebgimin 15+1günlük oldugunu söyledi boyu 11cm kilosu ise 112gr dedi yalniz sizin sayfanizdan baktigimda bebegimin boy ve kilosu 16.haftaya takammul ettigini gösteriyor sizce korkulacak bir durum söz konusumudur bilgilendirirseniz sevinirim

 45. Yağmur diyor ki:

  Merhaba hocam benim Son adet tarihim 9 Ekim buna göre doğm tarihim ne acaba bide kesin mi oluyor tarihler merak ettim

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre 14 hafta ve 1 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 15 Temmuz 2016 Cuma.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 46. Gül diyor ki:

  Merhaba son adet tarihim 20eylül ne kadarlık hamileyim?

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre 16 hafta ve 5 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 26 Haziran 2016 Pazar.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 47. Ayşe diyor ki:

  Merhabalar son adet tarihim 2 ekim acaba ne kadarlık hamileyim

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihine göre 14 hafta ve 2 günlük hamilesiniz. Tahmini doğum tarihiniz: 8 Temmuz 2016 Cuma.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 48. aysn diyor ki:

  13 haftalikken dr kiz dedi.15.5 de alttan.ultrosondan cok.fazla emin.olmayarak erkek dedi iki bacagini acmis ortadan.cikinti vardi bende gordum dr sekreteriyle bakip erkek dediler ama ben nedense inanasim.gelmiyor kordona.benzettim sanki.yanilma payi varmidir

 49. perihan diyor ki:

  Merhaba 15 haftalik hamileyim sırt üstü yatmak sakıncalı olurmu ?

 50. Gulsah diyor ki:

  Peki ben doktora gittigimdede son adet tarihimi söylememe rağmen 12 haftalık neden gözüküyor devlet hastanesine gitmiştim cihazlar ozeldekilerle aynı olmadığı icinmi acaba

 51. Gulsah diyor ki:

  Mrb son adet tarihim 28 ağustos ne kadarlık hamileyim ve cinsiyeti karı dan bakılarak belli olurmu

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihine göre 14 hafta ve 5 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 3 Haziran 2016 Cuma. Karından ultrason ile bebeğin duruşu uygun olursa gebeliğin 16. haftasından itibaren net olarak izlenebilir.

 52. Serap diyor ki:

  İyi günler ben 15 haftalık hamileyim 2 test yaptırdım normal çık 3 lü yaptırmasam olurmu bu arada ben bebeğin hareketini hisseder gibiyim ara ara bu benim 3 gebeliğim mümkün mü acaba bel ve kasık ağrılarım var bunlarda normalmi acaba şimdiden teşekkür ederim

 53. inci diyor ki:

  14 haftalik hamileyim 6.haftada ciddi kanamam oldu 12.haftada plesentam rahim agzindaydi sonradan yukari cikti fakat doktorum hala %30 riskin var dedi. Simdi ise sari akintim ve cok hafif sancilarim oluyor gunluk yasantima devam edemiyorum bir zarari olur mu ?

 54. Kuzey diyor ki:

  Acil ! ben 15 haftalık hamileyim 2 ve 3 haftadır geceleri baş ağrım oluyor çok kötü ve biraz mide bulantım bunlar normal mi sizce ilk gebeliğim lütfen cevap verin

 55. Y10ca diyor ki:

  Mrb. 12. Haftada kanama geçirmiştim.Dr plasenta pravia demişti. Şuan16. Haftadayım ama eşimle korkumuzdan yakınlaşmıyoruz. Ne yapmamızı önerirsiniz?

 56. fatmanur diyor ki:

  Merhaba bn 15 haftalık geleyim 13 haftalik kendi kanamam oldu ve hemn doktorum müdahalesiyle durduruldu şimdi hiç durmadan akıntım oluyor bi sorun olurmu

 57. gizem diyor ki:

  Mrb.14+2 gnluk hamileym.bulantim olmaya basladi tekrar.ve her sefernde cikardiktan snra yiyblyrm ogunlerimi.hamileliktn dolayimi usuttum mu blmyrm.ozellikle 3 gundur );

 58. amine dolan diyor ki:

  Meraba 14 haftalık hamileyim dün doktora gittim doktor % 80 kız dedi acaba doğrumu tam emin olamadım

  1. admin admin diyor ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür.Bir sonraki doktor kontrolünüzde bebeğinizin duruşu uygun olursa doktorunuz ultrasonda bebeğinizin cinsiyetini net olarak izleyebilecektir.

 59. zeynep diyor ki:

  Mrb ben 12 haftalık hamileyim ve kontrolde doktor bebegin midesini görmedigini söyledi bu sorun olur mu acaba mesaneyi gördü ama

 60. Fatos diyor ki:

  Ben 14 haftalık hamileyim,gün icinde 5-10dakikalik nezle oluyorum ama sonra geciyor.bunun icin ilac tedavisi almama gerek varmi?bebegime zarari olurmu?

 61. melek diyor ki:

  Merhaba bn şuan 18 haftalik hamileyim ilk 15cinci haftasnda gittim bebeğin cinsiyeti kız dedi doktor bebegin cinsiyeti 15 haftada belli olurmu acaba

  1. admin admin diyor ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti gebeliğin 12-13. haftasından itibaren alttan ultrason ile tahminde bulunulabilir. 16. haftasından itibaren net olarak izlenebilir.

 62. Eylül diyor ki:

  Merhabalar. 15. Haftamda vajinal ultrason ile kontrol oldum ve doktorum %100 kızın olucak dedi sizce bu haftada ve vajinal ultrasonla bakmasına rağmen yanılma payı varmıdır ? Şimdiden teşekkürler.

 63. Nil diyor ki:

  Iyi akşamlar. 15 haftalık hamileyim klomen tedavisiyle hamile kaldım. Akıntı vardı daha sonra renkte değişiklik oldu daha koyu gelmeye başladı bol su içtim ve iç çamaşırını sık değiştirdim. Bugun gece saplanma gibi sol tarafımda ağrı oldu ve karın ağrısı da var lavaboya gittiğimde bir damla kadar kırmızı bir kan ve sarı renkte Akıntı gibi birşey düştü ve hala ishal ağrısı gibi karın ağrım devam ediyor belimde de regl olucakmışım gibi ağrı var yarın sabah doktor kontrolüm var ama korkuyorum da şimdi gitmelimiyim doktora yoksa Yarını Yada bir sonraki kanamayı beklemelimiyim cevabınızı bekliyorum

 64. tuğçe diyor ki:

  Ben 3.5 aylık hamileyim ve kese etrafında çok az kanamam oldugunu söyledi doktorum utandıgım için soramadım ama eşimle ilişki durumum ne olmalı lütfen yardımcı olun. Teşekkürler

 65. tuğçe diyor ki:

  Ben 3.5 aylık hamileyim ve kese etrafında çok az kanamam oldugunu söyledi doktorum utandıgım için soramadım ama eşimle ilişki durumum ne olmalı lütfen yardımcı olun.

 66. Candan diyor ki:

  İyi geceler 15.haftamdayim.elevit ilacını 1 aya yakındır günde 2 tane kullandım.bir zararı olur mu.teşekkürler

 67. Hasret diyor ki:

  Merhaba ben 15 haftalik hamileyim iki haftadır sürekli elimin üstü kaşınıyor bacagim da kasiniyor ama elim kadar değil bunun nedeni nedir acaba? ?? Yardımcı olur musunuz doktora gitmem gerekli mi?? Ya da aktardan bitkisel formüller mi bulmam lazım lütfen lütfen cevap verin bekliyorum şimdiden ALLAH RAZI OLSUN

 68. Ayşen diyor ki:

  Hayirli aksamlar hocam 15+3 gunluk hamileyim ama akintim var camasirimi islatacak kadar normal bi durummu

 69. serap diyor ki:

  Merhaba bende 15. Hafta dayım doktorum ilk zamanlar kemik yapısı ndan yola cikarak ince kemikli kıza benziyordedi sonraki hafta gittiğimde bebeğim bacaklarini acmadi ikidir gidiyorum gostermiyoo ama son gittiğim muaynemde doktorum çıkın ti olduğunu söyledi ama bacaklari çok Acik değildi kordon da olabilirdedi sizce nezaman gitmeliyim göstermesi için tesekkurederim

  1. serap diyor ki:

   Birde çıkın ti olduğunu söyleyip ama kıza benziyor demesi beni yanıtlıyor sizce bu Normal mi

 70. Hma diyor ki:

  Merhaba 15+4 günlük hamileyim. İki gündür bel ağrısı şikayetim var. Bu sabah da baş ağrısı eklendi. Zaten sürekli yorgun ve halsizim. Endişelenmem gerekir mi?

 71. elif diyor ki:

  iyi günler.. ben 15 haftalık hamileyim mide bulantılarım hala geçmedi aksine daha çoğaldı her yediğim öğünden sonra ağzımda acı bi tat oluyo sonrada çıkarıyorum tansiyonum düşüyo halsizleşiyorum ne zaman geçecek bu bulantılar ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz

 72. dilan diyor ki:

  Hayırlı aksamlar 12+Te hastaneye gittim ilk olarak bakıldığı gibi bebeğin pipisini gördüm dedi ve tekrar 14+5te gittim bu defa kıza benzediğini ve bi çıkinti görmediğini söyledi bunun yyanılma payı % kaç Dr ilk söyledi erkek ve sonra kiz biraz daha bekleyelimmi yorumlarınız için tskler

  1. admin admin diyor ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür.Bir sonraki kontrolde doktorunuz daha net bilgi verecektir.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/bebegin-cinsiyeti-ne-zaman-belli-olur.html

 73. aysuuu diyor ki:

  slm 14+5 gunluk hamileyım yattıgımda burnum tıkanıyor agzımdan nefes alıyorum gunduzleri ise sürekli burnum akıyor grp gibiyoyım ama bu neredeyse 1 aydır böyle .burunakıntım beyaz köpuk köpuk geliyor hemde yogun sekılde eşim burnun şişmiş diyor sizce bunun sebebi nedir

 74. özlem diyor ki:

  Merabalar ben 4 aylık hamileyim bu sabah günlük pedime mercimek tanesi kadar küçük koyu renk kanama gelmiş sakıncası varmı ilk gebeliğim teşekkürler…

 75. ayca diyor ki:

  3bucuk aylik hamileyim cok olmasada leke goruyordum doktorum bana yirmi gun once bebek esigi asagida dedi bugun gittik kanamam olmadi bu surede ilac aliyodum hersey normal dedi bir ay sonra gel dedi. uzun yolculuk yapabilirmiyim suan yoksa beklemelimiyim 4aya kadar

 76. gül diyor ki:

  İyi gunler ben 15 hafta 4günluk hamileyim 4cu dogumum son dogumumda kanamaliydi ilk 3 ay ve bu gebeligimdede hala ara ara kahverengi kanama var sizce 15 haftalikda bu durum nasil yorumlanir düsuk riski varmidir hala

  1. admin admin diyor ki:

   Bebeğin eşi yani plasenta ya da rahim ağzı ile ilgili sorun olabilir. Ultrason kontrol öneririm.

   Op.Dr.Zeki SALAR

  2. gül diyor ki:

   16haftalik bebegim karnimda ölmus 13uncu haftada

 77. IPEK diyor ki:

  IYI GUNLER BEN 15 HAFTALIK HAMILEYIM BU IKINCI BEBEGIM BENIM BU HAFTA RAHIM SARKMASI OLDU GOZLE GORUNUR SEKILDE DUSUK RISKI OLURMU COK KORKUYORUM

  1. admin admin diyor ki:

   Rahim sarkması ile ne demek istediğinizi anlayamadığım için yorum yapamıyorum Afedersiniz.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 78. deniz kahraman diyor ki:

  Ben 16. Haftadayim karnimda ve kasiklarimda siddetli batmalar var normalmidir 2.hamileligim

  1. admin admin diyor ki:

   Konumuzu okumanız faydalı olacaktır. http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelikte-karin-ve-kasik-agrisi.html

   Aşağıdaki durumlarda doktora başvurun.
   ►Ağrılarla birlikte ateş, titreme, kanama veya artmış vajinal akıntı olduğunda.
   ►Tansiyon ,halsizlik varsa ;
   ►Karın, kasık ağrılarıyla birlikte idrar şikayetleri varsa ;
   ►6 saatten fazla süren karın ağrıları büyük bir ihtimal bir komplikasyonun belirtisidir .Bu nedenle uzun süren karın ve kasık ağrılarında muhakkak doktora başvurmalısınız.

 79. Naz.. diyor ki:

  Merhaba ben 14 haftalık hamileyim ve yaklaşık 10 gündür sağ bacağımda şiddetli bir ağrı var. Gecelerei ağlayarak uyanmama sebep olacak kadar şiddetli bir ağrı acaba bu ağrı neden oluyor ve nasıl geçer bana yardımcı olurmusunuz.. Teşekkürler

  1. admin admin diyor ki:

   Agrınız gebelikle ilgili olmayabilir .Fizik tedavi nöroloji damar hastalıkları doktorlarının görmesini öneririm.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 80. nisa nur diyor ki:

  Merhaba, ben 3 buçuk aylık hamileyim ve ilk bebeğim, ama bebeğimi hiç hissetmiyorum, ne zaman hissetmeye başlarım, ilk nasıl hissederim.

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelikte hamile kadınlar bebek hareketleri genellikle gebeliğin 18-22. haftaları arasında hissederler.Daha önce hamilelik yaşayanlar 16. haftada hissedebilir.İlk hamileliğini yaşayan anne adayları daha geç hissederler.

 81. NUR KANKAL diyor ki:

  TEDAVİSİZ OLAN İKİZ BEBEKLERDE GENELLİKLE DOĞUM NASIL VE KAÇINCI HAFTADA GERÇEKLEŞİYOR? ÖGRENMEK MÜMKÜN MÜ?

  Cevap:Bu konuda bir genelleme yapmak mümkün değil.Hastanın tıbbi muayenesine göre değerlendirme yapılabilir.

  1. Ozg diyor ki:

   Benimde ikiz gebeliğim var14+5 teyiz ama bugün kahve rengi şeklinde kanamam oldu doktora.gittik bebekler gayet iyi rahim ağzında da açılma yok fakat bebeğin eşi Rahime çok yakın dedi dikkat etmemiş söyledi progestan verdi. Fakat hala devam ediyor kanamam ve korkuyorum birşey olacak diye çok önemli birşey mıdır. ?

  2. Fikriye diyor ki:

   Mrb ben 14 haftalik hamileyim agir grip oldum cok kötü oksuruyorum bu gün iltihapla karışık pembe damar gibi bir leke geldi dusuk müdür.

  3. Lütfiye diyor ki:

   14 hafta 6 günlük hamileyim doktorum 100% 100 erkek dedi acaba YanilmA payı varmidir

   1. admin admin diyor ki:

    Anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür.

  4. Yasmin diyor ki:

   Pardon nereye yazacağını bilmiyorum hocam bende son adet tarihim 3.ayin 25 inde son adet tarihim hocam her ay kontrollara gidiyorum ikili tarama testim %1risk gözüküyor dedi amiyo sentez uygulamak istedi hocam ama ben istemedim yaptirmicam Allah bana ne layık gorduyse o Rabbim ama her zaman hayırlısı mi versin ama çok az hareketlerini hissediyorum 3. Hamileligim iki oğlum var bunada 13haftadayken oğlan dedi %90 hocam uç aylık bebek için net cevap verilir mi hocam bide nezaman doğuruyor tam

   1. admin admin diyor ki:

    Yasmin hanım tarama testleri risk faktörünü gösterir.Kesin sonuç vermez.Anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür.Son adet tarihinizin ilk gününü aşağıdaki linkte yer alan hesaplayıcıya girerseniz muhtemel doğum tarihinizi öğrenebilirsiniz.
    http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html