40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 16. haftası

Gebeliğin 16. haftası

GEBELİĞİN 16. HAFTASI

 16. Hafta itibari ile artık anne ve baba adayları bebeklerinin cinsiyetlerini merak etmeye başlarlar, 16 hafta itibari ile bu hafta  bebeklerinin cinsiyetini öğrenecek ve mutlu sona erişeceklerdir.Gebelik döneminde anne karnında bebeğin cinsiyeti alttan-vajinal ultrason ile 12-13 haftalarda karından ultrason ile gebeliğin 16. haftasında tespit edilebilir.. Bebeğiniz artım 11 cm ve 100-110 gr civarındadır. Bebeğiniz artık büyüyor ve sizin hamileliğinizin bitmesine ve bebeğinize kavuşmanıza yaklaşık 22-24 hafta kadar kalmıştır.

Artık 4 aylık hamilesiniz her geçen gün 4 ay+1 olarak değerlendirilecektir.anne adayındaki en önemli değişiklikler göğüslerde başlar göğüslerinizde ince ince damarlar mavi şeklinde belirlenmeye ve süt bezleri çalışmaya ve beslenmeye başlar.artık hiçbir şekilde yüzüstü ve sırt üstü yatmamanız gereken bir döneme girdiniz.

En sağlıklı yatış pozisyonu sol yana yatmaktır. Bebeğe giden oksijenin fazla olması açısından özellikle bu duruma dikkat ediniz. Sağ yana yatmak bebek için tehlikeli değildir ancak karaciğerin sağ yanda olması sebebi ile anne adayı ağrı hissedebilir.Gebelikte uygun uyku yatış pozisyonları hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

Bu Haber 224.736 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 07 : 26

YORUM YAZ
 1. Elif diyor ki:

  Ben 14 haftalık hamileyim bebeğim 88 gr normal mi

  1. admin admin diyor ki:

   Boy kilodan çok ultrason raporundaki BPD, AC, FL değerlerini kontrol ediniz. Bu bilgiler haftası ile uyumlu ise tedirgin olmayınız.Anne karnında bebekler gebeliğin son ayları daha fazla kilo alır.Gebelik döneminde hafta hafta bebeğin ortalama boy kilo bilgileri için tıklayın.

 2. Zeynep diyor ki:

  Ben 15.hafta 3 günlük hamileyim.ilk hamileliğim bebeğim henüz kımıldamyo ama cinsiyeti merak ediyorum doktora gitsem bebeğimin cinsiyeti ni öğrenebilirmiyim.

  1. admin admin diyor ki:

   Anne karnında bebek hareketleri ilk gebeliklerde hissedilmesi 22. haftayı bulabilir.Ultrason muayenesinde bebeğinizin duruşu müsait olursa doktorunuz cinsiyet konusunda sizi bilgilendirebilir.

 3. Eee diyor ki:

  Merhaba 16 haftalık hamileyim tahlil sonuçlarım gayet iyi. Bebeğimi HİSSETMİYORUM. Hareketleri vb. Muanede bebeğimin hareketli olmadığı ve bunun korkulacak bir durum olmadığı söylendi sizce endişelenmem gereken bir durm var mı?

  1. admin admin diyor ki:

   Doktor kontrollerinde sorun yoksa endişe etmenize gerek yok.Anne karnında bebek hareketleri gebeliğin 16-22 haftaları arasında hissedilir.İlk gebeliklerde hissedilmesi 22. haftayı bulabilir.

 4. HATİCE AYGÜN diyor ki:

  İYİ GÜNLER DOKTOR BEY BEN 16 HAFTALIK HAMILRYIM HAMILELIGIMIN 6 INCI HAFTASINDA EMAR VE ROTKEN FILMI CEKTIRDIM HAMILE OLDUGUMU BILMIYORDUM. DIZ KAPAGIMIN ARKASINDA TUMOR VAR DEDILER DIZ AGRILARIM DEVAM EDIYOR VE KASIGIMA KADAR AGRIYOR ACAA BEBEGIME BIR ZARARI VARMIDIR.7 INCI HAFTASINDA KANAMAM OLDU 1 GUN HASTANEDE YATTIM .AMA 2LI TESTI YAPTIRDIM TEMIZ CIKTI TESEKHERSEYTESENORMALBBENIM KUSKULARI

  1. Ortodonti uzmanı diyor ki:

   Ben ortodonti uzmanıyım en iyi cevabı yine kadın doğum uzmanları verir ama bildiğim kadarıyla şimdiden sizi bilgilendiriyim. Gebeliğin 6. Haftasinda damak yapılarının gelişimi söz konusudur. 6-8. Haftada damak oluşur. Eğer siz kurşun önlük giymeden röntgen cekindiyseniz ve eğer ki x ışınları bebeğe geldiyse damak yarıklı doğum olabilir. Şimdiden canınızı sıkın diye söylemiyorum Allah bilir en doğrusunu. En kötü senaryoyla bu olabilir ben şunun için söyledim ki o durumda hic telaş edip üzülmeyin yeterki zaman kaybetmekten korkun derhal Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı na başvurun zaten onlar da tıp fakültesiyle koordineli hareket ederler. Nur topu gibi bi evlat olması dileğiyle… Dediğim gibi şimdiden kendinizi sakın uzmeyin paniğe kapılmayın…

   1. admin admin diyor ki:

    Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz.