40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 16. haftası

Gebeliğin 16. haftası

GEBELİĞİN 16. HAFTASI

 16. Hafta itibari ile artık anne ve baba adayları bebeklerinin cinsiyetlerini merak etmeye başlarlar, 16 hafta itibari ile bu hafta  bebeklerinin cinsiyetini öğrenecek ve mutlu sona erişeceklerdir.Gebelik döneminde anne karnında bebeğin cinsiyeti alttan-vajinal ultrason ile 12-13 haftalarda karından ultrason ile gebeliğin 16. haftasında tespit edilebilir.. Bebeğiniz artım 11 cm ve 100-110 gr civarındadır. Bebeğiniz artık büyüyor ve sizin hamileliğinizin bitmesine ve bebeğinize kavuşmanıza yaklaşık 22-24 hafta kadar kalmıştır.

Artık 4 aylık hamilesiniz her geçen gün 4 ay+1 olarak değerlendirilecektir.anne adayındaki en önemli değişiklikler göğüslerde başlar göğüslerinizde ince ince damarlar mavi şeklinde belirlenmeye ve süt bezleri çalışmaya ve beslenmeye başlar.artık hiçbir şekilde yüzüstü ve sırt üstü yatmamanız gereken bir döneme girdiniz.

En sağlıklı yatış pozisyonu sol yana yatmaktır. Bebeğe giden oksijenin fazla olması açısından özellikle bu duruma dikkat ediniz. Sağ yana yatmak bebek için tehlikeli değildir ancak karaciğerin sağ yanda olması sebebi ile anne adayı ağrı hissedebilir.Gebelikte uygun uyku yatış pozisyonları hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

Bu Haber 324.083 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 07 : 26

YORUM YAZ
 1. Melek diyor ki:

  16 haftalık hamileyim 3gebeligim bebegimin hareketlerini hissedemiyorum

  1. admin admin diyor ki:

   Doktor kontrollerinde bebeğinizin sağlığı iyiyse endişe etmenize gerek yok.

 2. Ecem diyor ki:

  Merhaba ben ultrasona göre 16 son adet tarihine gore 17 haftalık hamileyim hamileliğin suresince yaklaşık 10 kilo kaybim oldu şuan 46 kiloyum ve karnim çok belli değil istahsizliğim normalmi ishal ve kusma bu dönemde normalmi

  1. admin admin diyor ki:

   3 haftaya kadar farklılıklar normal olarak karşılanabilir.Hamileliğin ilk 3 ayında bulantı, kusma nedeniyle kilo kaybı yaşanabilir.Fakat 3. aydan sonra iştahta düzelme olması gerekir.Bulantı hala devam ediyorsa altında yatan başka nede kan ve idrar testleri ile nedeninin araştırılması gerekir.Bir şey yiyip içememe varsa halsizlik bitkinlik kısa süreli serum tedavisi çok faydalı olacaktır.Bebeğinizin sağlığı için elinizden geldiğince sağlıklı beslenmeye bol protein içeren et,süt,yoğurt,yumurta,balık,tavuk,tarzı gıdalar tüketiniz.Aşağıdaki linkteki örnek beslenme listesinden faydalanabilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-icin-ornek-beslenme-listesi.html

 3. Esma diyor ki:

  Merhaba benim 3. Gebeliğim önceki gebeliğimde oğlumun hareketlerini 13-14.haftalarda hissetmiştim şimdi 16. Hafta bitti ama hiç hissetmiyorum normal mi

  1. admin admin diyor ki:

   Doktor kontrollerinde bebeğinizin sağlığı iyiyse endişe etmenize gerek yok.Kilonuzu bilmiyorum.Kilolu bayanların bebek hareketlerini hissetmesi zayıf bayanlara göre geç olabiliyor.

 4. gülşen diyor ki:

  mrb lar ben 16 haftalık hamıleyim 2 Li tarama testim PAPP-A 74 FB-HCG 3.13 CIKTI SIZCE NORMALMI

  1. admin admin diyor ki:

   Tarama testi sonucunu testi isteyen doktorun değerlendirmesi gerekir.

 5. Idilcinar diyor ki:

  Mrblar 16+3 gebeyim Dr cinsiyet konusunda emin olamadı bi taraftan kız bi taraftan da çıkınti var dedi inmemis testis olabilir haftaya tekrar bakıcam dedi 16. Haftada erkeksi belli olmaz mıydı zaten bu nasıl bişey

  1. admin admin diyor ki:

   Ultrason muayenesi esnasında bebeğin duruşu müsait olmaz ise bacak arasını kapatırsa cinsiyet net olarak görünmeyebilir.Bir sonraki doktor kontrolünüzde bebeğin duruşu uygun olursa doktorunuz bebeğinizin cinsiyetini net olarak söyleyebilir.

 6. Tuğba diyor ki:

  Ben 16 haftalik gebeyim ve 15 haftalikken bebeğimin cinsiyetini öğrendim. Ulturason üç boyutluydu ama doğrumudur diye bi şüphe var içimde o kadsr erken cinsiyeti bilir mi gercekten doktor?

  1. admin admin diyor ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür.

 7. sevdam diyor ki:

  Ben 16 haftalık gebeyim akıntım var korkuyorum tepki de vermiyor hissedemiyorum su nasıl bir şey korkmam gereken bir şey var mı acaba

  1. admin admin diyor ki:

   Anne karnında bebek hareketleri gebeliğin 18-22 haftaları arasında hissedilir.Daha önce bebek sahibi olmuş anneler genellikle bebeğin hareketlerini daha önce hissederler.Gebelik döneminde anne adaylarının büyük çoğunluğu akıntı yaşar.Gebelikte akıntı konusunda aşağıdaki linkteki konumuzu okuyarak hangi durumlarda doktora başvurmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-doneminde-vajinal-akinti.html

 8. Laleler diyor ki:

  Mrhb doktr bey bn 16+2 haftalik gebeyim bu ikinci gebeligim ama ben hala bebegimin hareketlerini hissedemiyorum doktr kontrolumede iki hafta sizce bi sorun yoktur dimi..

  1. admin admin diyor ki:

   Anne karnında bebek hareketleri genel olarak 16 ile 22. haftalar arası hissedilir.İlk hamileliklerde ve kilolu bayanlarda geç hissedilir.doktor kontrollerinde bebeğinizin gelişimi iyiyse endişe etmenize gerek yok.

 9. mdg diyor ki:

  Mrb bnm son adet tarihim 07.12.2015 kac haftalik hamilryim

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinize göre 13 hafta ve 6 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 12 Eylül 2016 Pazartesi.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 10. mdg diyor ki:

  07.12.2015 son adet tarihim kac haftalik.hamileyim

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinize göre 13 hafta ve 6 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 12 Eylül 2016 Pazartesi.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 11. Xxx diyor ki:

  Merb. Bn hamile olmaktan supelenyorum test aldim negatif cikti ultrasona baktrdim oda temiz cikti kan testi yaptirdm sonicu alamadm henuz ama kendimi hamile gibi hissediyrm 5 ay once bebegim oldu bir ay emzirdim sonra kesildi adetimde 3aydir duzenliydi bu ay 1 hafta gecti gogsumde karincalanma hissettim gogsumu sktm sut sızdı yuzumde asiri sivilce cikti karnimda bazn hareketlilik hissediyorum bagirsaklarim mi yoksa hamilemiyim anlayamyrm

  1. admin admin diyor ki:

   Kan testi sonucunuzu aldığınızda hamile olup olmadığınız kesin olarak belli olur.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 12. Pınar diyor ki:

  Merhaba ben 16+5günlük hamileyim doktora gittigimde bebegim yüz üstü yatıyordu doktorum cinsiyeti kiz dedi yuz üstü yatarken cinsiyet belli olurmu?

  1. admin admin diyor ki:

   Gebeliğin 16. haftasından itibaren bebeğin pozisyonu uygun ise bebeğin cinsiyeti ultrason ile net olarak izlenebilir.

 13. Pınar diyor ki:

  Merhaba ben 16+5gunluk hamileyim doktora gittigimde bebegim yüz üstü yatıyordu cinsiyetinede kiz dedi yüz üstü yatarken cinsiyet belli olurmu?

  1. admin admin diyor ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti duruş pozisyonu uygun ise gebeliğin 16. haftasından itibaren net olarak görülebilir.

 14. Elif diyor ki:

  Ben 14 haftalık hamileyim bebeğim 88 gr normal mi

  1. admin admin diyor ki:

   Boy kilodan çok ultrason raporundaki BPD, AC, FL değerlerini kontrol ediniz. Bu bilgiler haftası ile uyumlu ise tedirgin olmayınız.Anne karnında bebekler gebeliğin son ayları daha fazla kilo alır.Gebelik döneminde hafta hafta bebeğin ortalama boy kilo bilgileri için tıklayın.

 15. Zeynep diyor ki:

  Ben 15.hafta 3 günlük hamileyim.ilk hamileliğim bebeğim henüz kımıldamyo ama cinsiyeti merak ediyorum doktora gitsem bebeğimin cinsiyeti ni öğrenebilirmiyim.

  1. admin admin diyor ki:

   Anne karnında bebek hareketleri ilk gebeliklerde hissedilmesi 22. haftayı bulabilir.Ultrason muayenesinde bebeğinizin duruşu müsait olursa doktorunuz cinsiyet konusunda sizi bilgilendirebilir.

 16. Eee diyor ki:

  Merhaba 16 haftalık hamileyim tahlil sonuçlarım gayet iyi. Bebeğimi HİSSETMİYORUM. Hareketleri vb. Muanede bebeğimin hareketli olmadığı ve bunun korkulacak bir durum olmadığı söylendi sizce endişelenmem gereken bir durm var mı?

  1. admin admin diyor ki:

   Doktor kontrollerinde sorun yoksa endişe etmenize gerek yok.Anne karnında bebek hareketleri gebeliğin 16-22 haftaları arasında hissedilir.İlk gebeliklerde hissedilmesi 22. haftayı bulabilir.

 17. nergiz kaya diyor ki:

  Merhaba ben 16 haftalik hamileyim ve troid tedavisi görüyorum her ay kontrole gidiyorum ilk olarak 7 çıktı troid im sonra ki ay 3.9 a düştü doğum doktorum ilk 5haftalik ken çok korkuttu beni çocuğun beynini etkiler diye fakat dahiliye doktorum korkmana gerek yok dedi düştüğünü görünce sevindim ama korkuyorum hala Bebeğimi etkilemiş olabilir mi diye ayrıca troid i olan hamileler normal doğum yapamıyor mu?

 18. HATİCE AYGÜN diyor ki:

  İYİ GÜNLER DOKTOR BEY BEN 16 HAFTALIK HAMILRYIM HAMILELIGIMIN 6 INCI HAFTASINDA EMAR VE ROTKEN FILMI CEKTIRDIM HAMILE OLDUGUMU BILMIYORDUM. DIZ KAPAGIMIN ARKASINDA TUMOR VAR DEDILER DIZ AGRILARIM DEVAM EDIYOR VE KASIGIMA KADAR AGRIYOR ACAA BEBEGIME BIR ZARARI VARMIDIR.7 INCI HAFTASINDA KANAMAM OLDU 1 GUN HASTANEDE YATTIM .AMA 2LI TESTI YAPTIRDIM TEMIZ CIKTI TESEKHERSEYTESENORMALBBENIM KUSKULARI

  1. Ortodonti uzmanı diyor ki:

   Ben ortodonti uzmanıyım en iyi cevabı yine kadın doğum uzmanları verir ama bildiğim kadarıyla şimdiden sizi bilgilendiriyim. Gebeliğin 6. Haftasinda damak yapılarının gelişimi söz konusudur. 6-8. Haftada damak oluşur. Eğer siz kurşun önlük giymeden röntgen cekindiyseniz ve eğer ki x ışınları bebeğe geldiyse damak yarıklı doğum olabilir. Şimdiden canınızı sıkın diye söylemiyorum Allah bilir en doğrusunu. En kötü senaryoyla bu olabilir ben şunun için söyledim ki o durumda hic telaş edip üzülmeyin yeterki zaman kaybetmekten korkun derhal Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı na başvurun zaten onlar da tıp fakültesiyle koordineli hareket ederler. Nur topu gibi bi evlat olması dileğiyle… Dediğim gibi şimdiden kendinizi sakın uzmeyin paniğe kapılmayın…

   1. admin admin diyor ki:

    Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz.