40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 16. haftası

Gebeliğin 16. haftası

GEBELİĞİN 16. HAFTASI

 16. Hafta itibari ile artık anne ve baba adayları bebeklerinin cinsiyetlerini merak etmeye başlarlar, 16 hafta itibari ile bu hafta  bebeklerinin cinsiyetini öğrenecek ve mutlu sona erişeceklerdir.Gebelik döneminde anne karnında bebeğin cinsiyeti alttan-vajinal ultrason ile 12-13 haftalarda karından ultrason ile gebeliğin 16. haftasında tespit edilebilir.. Bebeğiniz artım 11 cm ve 100-110 gr civarındadır. Bebeğiniz artık büyüyor ve sizin hamileliğinizin bitmesine ve bebeğinize kavuşmanıza yaklaşık 22-24 hafta kadar kalmıştır.

Artık 4 aylık hamilesiniz her geçen gün 4 ay+1 olarak değerlendirilecektir.anne adayındaki en önemli değişiklikler göğüslerde başlar göğüslerinizde ince ince damarlar mavi şeklinde belirlenmeye ve süt bezleri çalışmaya ve beslenmeye başlar.artık hiçbir şekilde yüzüstü ve sırt üstü yatmamanız gereken bir döneme girdiniz.

En sağlıklı yatış pozisyonu sol yana yatmaktır. Bebeğe giden oksijenin fazla olması açısından özellikle bu duruma dikkat ediniz. Sağ yana yatmak bebek için tehlikeli değildir ancak karaciğerin sağ yanda olması sebebi ile anne adayı ağrı hissedebilir.Gebelikte uygun uyku yatış pozisyonları hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

Bu Haber 162.072 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 07 : 26

YORUM YAZ
  1. HATİCE AYGÜN diyor ki:

    İYİ GÜNLER DOKTOR BEY BEN 16 HAFTALIK HAMILRYIM HAMILELIGIMIN 6 INCI HAFTASINDA EMAR VE ROTKEN FILMI CEKTIRDIM HAMILE OLDUGUMU BILMIYORDUM. DIZ KAPAGIMIN ARKASINDA TUMOR VAR DEDILER DIZ AGRILARIM DEVAM EDIYOR VE KASIGIMA KADAR AGRIYOR ACAA BEBEGIME BIR ZARARI VARMIDIR.7 INCI HAFTASINDA KANAMAM OLDU 1 GUN HASTANEDE YATTIM .AMA 2LI TESTI YAPTIRDIM TEMIZ CIKTI TESEKHERSEYTESENORMALBBENIM KUSKULARI