40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 16. haftası

Gebeliğin 16. haftası

 

Gebelikte 16. haftada bebekte olan değişiklikler nelerdir?

Bebeğiniz hızla geliştiği bir döneme 16. Hafta sürecinde girer. Bu dönemde bebeğinizin organlarında olan uyumsuzluk tamamen düzelmeye başlayacaktır. Örnek vermek gerekirse bu dönem içinde bebeğiniz kol ve bacak boyları orantılanacak bacaklar kollardan daha uzun bir hal alacaktır. Aynı zamanda 16. Haftada bebek boy olarak da uzayacaktır. Bebeğinizin kafası bağımsız olarak hareket etme yetisini bu dönemde kazanacaktır. Bebeğiniz el ve kollarını harekete geçirdiği için hareketleri artacaktır. Aynı zamanda anne karnındaki bebek bu haftadan itibaren ultrason muayenesinde seslere karşılık vermeye başlar.

Gebelikte 16. haftada bebeğin boyu ve kilosu ne kadardır?

Hamileliğin 16. Haftasına erişilmesi ile birlikte bebeğimizin boyu yaklaşık 130 gram civarıdır. Boyu ise 14 cm civarıdır

Gebeliğin 16. Haftasında bebeğin cinsiyeti kesinleşir

Her ne kadar gebeliğin 12-13. Haftasından itibaren alttan ultrason ile bebeğin cinsiyeti konusunda tahminde bulunulsa da kesin olarak gebeliğin 16. Haftasında bebeğin cinsiyeti ultrasonda net olarak izlenebilir.

Bazı hamilelerde anne karnında bebeğin duruşu uygun olmadığında gebeliğin 16. Haftasında dahi ultrasonda cinsiyet izlenemeyebilir.

Gebelikte 16. haftada bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

16.hafta süresine aldığınız ultrason görüntülerinde bebeğinizin oluşumunun hızlandığını göreceksinizdir. El ve ayak oluşumunun birbirinden ayrılacağı bu dönemde el ve ayakları ayırt edilecektir.

Bu hafta bebek hareketleri hissedilmeye başlar

Bebeğin hareketleri oldukça nettir. Eğer annenin ilk hamileliği değilse, ikinci veya üçüncü hamileliği ise bebeğin hareketlerini bu dönemde rahat olarak hissedebilir fakat İlk gebeliği olan anne adaylarının bebek hareketlerini hissetmek için yaklaşık bir ay daha beklemesi  gerekir.

Bu dönemde ilk hamileliğini yaşayan anne adaylarının bebek hareketlerini hissetmemesi normal bir durumdur.

Gebelikte yapılması en  faydalı sporlar

Anne adayı beslenmesine önem göstermeli , sporu  ( egzersiz ) ihmal etmemelidir. En basit spor günlük yarımşar saat yapılan yürüyüşler ve mümkünse  yüzmedir.

Yüzme gebelik için ideal bir spordur .Bunların dışında ağırlıksız yapılan plates, yoga  ve sabit kondisyon bisikletine binmek gebelikte tercih edilen diğer sporlardır.

Gebelikte en uygun yatış pozisyonu

Anneler 16. Haftadan itibaren hareketlerine çok daha fazla özen göstermek durumundadır. Anne adayları kesinlikle bu dönem ve sonrasında yüz üstü be sırt üstü yatmayı tercih etmemelidir. Gebelikte sol tarafa yatış önerilir. Anne adaylarının sol yana yatması ile bebeğe giden kan akımı ve oksijen

Gebelikte 16. haftada baba adayına tavsiyeler.

Bu dönemde eşler birbirine yardımcı olmalıdır. Anne için huzursuz olan uykular bu dönemde sıklaşacak ve ayaklarda vücutta yanmalar olacaktır. Annenin yan yatması için eşlerin yardımı son derece önemlidir. Gece kontrol etmeli ve anne adayı sol yana yatırmalıdır. Hatta bu dönemde anne adayını yatakta sıkıştırmamak gerekmekte rahat bir uyku çekmesini sağlamak amaçlanmalıdır. Eğer eşiniz sürekli olarak sırt üstü yatıyorsa minderlerle dönmesini engelleme gibi çözümler yaratabilirsiniz.

GEBELİĞİN 16. HAFTASINDA MEYDANA GELENLER – VİDEO

Bu Haber 520.764 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 07 : 26

YORUM YAZ
 1. ŞEYDA dedi ki:

  Merhabalar ben 16+3 günlük hamileyim iki gün önce doktora gittim cinsiyet için %80 kız dedi 16. haftadan sonra yanılma payı var midir cinsiyet için .?

  1. admin admin dedi ki:

   Gebeliğin 16. haftasından itibaren anne karnında bebeğin duruşu uygun olduğunda ultrason ile cinsiyet net olarak izlenebilir.Doktorunuz erkek genital organını göremediğinden bu şekilde tahminde bulunmuş.

 2. İsimsiz dedi ki:

  Selamin aleykum hocam rahatsızlık verdiğim için özür dilerim… Bazı bay ve bayan bazılarımız kardeşlerimiz devlet hastanesinde doğum muayene iyi olmuyor diyorlar.. sizin fikriniz nedir.. ben esimi devlet hastanesinde kontorollerini yaptırıyoruz… Sizce bir zararı varmıdır…

  1. admin admin dedi ki:

   Düzenli olarak doktor kontrollerinize giderseniz sorun olmaz.

 3. Busra dedi ki:

  Ben 14 hafta hamileyim ve 6 kilo aldım fazlamı spor yapmaya karar verdim ama sakıncası olurmu spor bisikletlerinden kullanmayı düşünüyorum. Sizin bu konuda öneriniz nedir?

  1. admin admin dedi ki:

   Hamilelik döneminde önemli olan anne adayının çok kilo alması değil bebek için gerekli vitamin ve mineralleri karşılayacak şekilde beslenmesidir.Aşırı tatlı, yağlı ağır gıdalar sadece anne adayında gereksiz kilo alımına neden olur. Bebeğin gelişimine katkı sağlamaz.Bebeğinizin sağlığı için elinizden geldiğince sağlıklı beslenmeye bol protein içeren et,süt,yoğurt,yumurta,balık,tavuk,tarzı gıdalar tüketiniz.Bebeğinizin sağlığı için elinizden geldiğince sağlıklı beslenmeye dikkat edin.Günlük 30 dakika yürüyüş yapın.
   Aşağıdaki linkteki örnek beslenme listesinden faydalanabilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-icin-ornek-beslenme-listesi.html

 4. ömür dedi ki:

  iyi günler hocam bnm bi kaç sorum olacaktı ben 3 sene boyunca düzenli aralıksız mesigna aylık iğne kullandım ve rahim duvarım çok inceldiği için acil Dr bırak dedi ztn çocuk istiyordum 1.5 sene aradan sonra anca hamile kalabildim bnm sorum ben adet aralığı 35 ila 40 gun aralığında oluyordum en son adet tarihim 3 Mayıs bu aralığa bakarsak dollenmem 24 Mayıs olarak gözüküyor ama ben 7 haziranda hamile olduğumu testle anladım bu kdr çabuk belli olması ve kaç haftalık hamile olduğumu hesaplayamiyorum gittiğim Dr lar direk son adet tarihi hesaplıyor ve haftamı ona göre söylüyor eğer geç dollenmeyse haftamı ve doğum tarihimi nasıl hesaplicam?birde en son bu ayin 18 de Dr gittim 15 + 3 günlük dedi erkek olduğunu söyledi hatta usg da resim olarak iki bacağını popo kısmını ve arada cikintisini gosterek çekti verdi bize kesin erkek dedi yanılma payı olabilirmiş?4 kızın üzerine ben hala inanmiyorumda şimdiden teşekkür ediyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason muayenesinde tespit edilen adet tarihine gör hesaplanır.Anne karnında bebeğin cinsiyeti Anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür.Doktorunuz bebeğinizin genital organını net olarak gördüyse tespiti doğrudur.

 5. Selin dedi ki:

  Merhaba 16 haftalık hamıleyım doktorum babana cınsıyetı erkek gıbı. Dedı. Kesın mı yoksa. Ilerkı haftada degısebılırmı

  1. admin admin dedi ki:

   Gebeliğin 16. haftasından itibaren anne karnında bebeğin cinsiyeti ultrason ile net olarak izlenebilir.

 6. Filo dedi ki:

  Merabalar 12 haftalikken doktorum %50erkek olabilir dedi kesin bisey demedi degisebilir. Mi?

  1. admin admin dedi ki:

   Doktorunuz bebeğinizin cinsiyetini net göremediğinden bu şekilde tahminde bulunmuş.Anne karnında bebeğin cinsiyeti bebeğin duruşu müsait ise gebeliğin 16. haftasından itibaren net olarak izlenebilir.

 7. Fatma dedi ki:

  Merhabe doktor bey ben 14 haftalıkken bebeye erkek dedı dojtor acaba yanılma olurmu

  1. admin admin dedi ki:

   Fatma hanım anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür.

 8. Nuri dedi ki:

  Merhaba hocam eşim 16 haftalık hamile soğuk algınlığına yakalandı minoset kullanması zararlı mı

  1. admin admin dedi ki:

   Günlük 3 adete kadar kullanılabilir.

 9. Serkan dedi ki:

  Hocam merhabalar eşin 16 haftalık hamile birkaç gündür damla şeklinde kanamalar oluyor tüp bebek yaptırdık ilk bebeğimiz olacak nasip olursa bu kan normal midir

  1. admin admin dedi ki:

   Açık renkli kanamalar değerlendirme gerekir.Kadın doğum uzmanına başvurun.

 10. mevlude dedi ki:

  Slm hocam son adet tarihim 17 mart dogumum ne zaman bide dokdorum cinsiyet 20 haftadan asagi belli olmaz dedi normal mi.

  1. admin admin dedi ki:

   Son adet tarihinize göre 16 hafta ve 1 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 22 Aralık 2016 Perşembe.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 11. sultan dedi ki:

  Boyum 1.65 3 aya kadar bulantı kusma vardı ama şimdi yok hocam bi sorum daha olcakti benim bu gebeliğimde doktorum bana geç döllenme olduğunu söyledi ben ilk defa duydum bu normalmi her kadında görülebiliyormu birde cinsiyeti etkilermi geç döllenme bu konu hakkında da bilgi verirseniz sevinirim

  1. admin admin dedi ki:

   Sultan hanım cinsiyet döllenme oluştuğu anda bellidir.Sonradan değişme olmaz.Geç döllenmede sadece gebelik haftası 1 hafta geriden gidebilir.Endişe edilecek bir durum sözkonusu değil.İçiniz rahat olsun.Gebeliğin 3. ayından sonra bulantı kusmalar azalır.
   Bebeğiniz için faydasız tatlı, hamurişi,aşırı yağlı gıdalar yerine et,süt,yumurta,tavuk , balık tarzı gıdalar tüketin.

 12. sultan dedi ki:

  Merhaba hocam ben 16 haftalık gebeyim hamile kaldığımda 62 kiloydum simdi ise 53 kiloya düştüm çok endişeleniyorum bu normalmi sizce birde karnımda buyumede olmadı fazla bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim.

  1. admin admin dedi ki:

   Sultan hanım boyunuzu yazmamışsınız.Hamileliğin ilk 3 ayında bulantı, kusma nedeniyle kilo verme görülebiliyor.Doktor kontrollerinde bebeğinizin gelişimi haftasıyla uyumlu mu ?
   12 haftaya dek çoğu anne adayında bulantı kusma şikayeti görülür.Bulantı kusmalarınız gebeliğin 16. haftasına kadar düzelmediği taktirde allta yatan başka sorunlar araştırılmalıdır. İlk sırada mide karaciger hepatit tiroid testleri planlanmalı.
   Bulantı, kusmalar azaldıysa bebeğin gelişimine faydası olacak bol protein içeren et,süt,yoğurt,yumurta,balık,tavuk,tarzı gıdalar tüketiniz.Aşağıdaki linkteki örnek beslenme listesinden faydalanabilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-icin-ornek-beslenme-listesi.html

 13. Gulsen dedi ki:

  İyi günler hocam ben 28 günde bazende 30 günde bir adet görüyorum en son 23 mayısta adet gördüm 22 haziranda evde gebelik testi yaptım 2.çizgi çok hafif gölge gibi çıktı ve halen adet görmedim gebelik belirtilerim de var tekrar test yapmak istiyorum ama acaba erken mi diye düşünüyorum acaba hamilemiyim bide ne zaman test tekrarlamam lazım bilgi verirseniz çok sevinirim iyi günler..

  1. admin admin dedi ki:

   İdrarda gebelik testini 2-3 gün sonra yeniden yapabilirsiniz.İdrarda gebelik testini yaparken aşağıdaki linkteki önerileri dikkate alın.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/idrarda-gebelik-testini-dogru-uygulamak-icin-8-basit-adim.html

 14. Melek dedi ki:

  16 haftalık hamileyim 3gebeligim bebegimin hareketlerini hissedemiyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Doktor kontrollerinde bebeğinizin sağlığı iyiyse endişe etmenize gerek yok.

 15. Ecem dedi ki:

  Merhaba ben ultrasona göre 16 son adet tarihine gore 17 haftalık hamileyim hamileliğin suresince yaklaşık 10 kilo kaybim oldu şuan 46 kiloyum ve karnim çok belli değil istahsizliğim normalmi ishal ve kusma bu dönemde normalmi

  1. admin admin dedi ki:

   3 haftaya kadar farklılıklar normal olarak karşılanabilir.Hamileliğin ilk 3 ayında bulantı, kusma nedeniyle kilo kaybı yaşanabilir.Fakat 3. aydan sonra iştahta düzelme olması gerekir.Bulantı hala devam ediyorsa altında yatan başka nede kan ve idrar testleri ile nedeninin araştırılması gerekir.Bir şey yiyip içememe varsa halsizlik bitkinlik kısa süreli serum tedavisi çok faydalı olacaktır.Bebeğinizin sağlığı için elinizden geldiğince sağlıklı beslenmeye bol protein içeren et,süt,yoğurt,yumurta,balık,tavuk,tarzı gıdalar tüketiniz.Aşağıdaki linkteki örnek beslenme listesinden faydalanabilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-icin-ornek-beslenme-listesi.html

 16. Esma dedi ki:

  Merhaba benim 3. Gebeliğim önceki gebeliğimde oğlumun hareketlerini 13-14.haftalarda hissetmiştim şimdi 16. Hafta bitti ama hiç hissetmiyorum normal mi

  1. admin admin dedi ki:

   Doktor kontrollerinde bebeğinizin sağlığı iyiyse endişe etmenize gerek yok.Kilonuzu bilmiyorum.Kilolu bayanların bebek hareketlerini hissetmesi zayıf bayanlara göre geç olabiliyor.

 17. gülşen dedi ki:

  mrb lar ben 16 haftalık hamıleyim 2 Li tarama testim PAPP-A 74 FB-HCG 3.13 CIKTI SIZCE NORMALMI

  1. admin admin dedi ki:

   Tarama testi sonucunu testi isteyen doktorun değerlendirmesi gerekir.

 18. Idilcinar dedi ki:

  Mrblar 16+3 gebeyim Dr cinsiyet konusunda emin olamadı bi taraftan kız bi taraftan da çıkınti var dedi inmemis testis olabilir haftaya tekrar bakıcam dedi 16. Haftada erkeksi belli olmaz mıydı zaten bu nasıl bişey

  1. admin admin dedi ki:

   Ultrason muayenesi esnasında bebeğin duruşu müsait olmaz ise bacak arasını kapatırsa cinsiyet net olarak görünmeyebilir.Bir sonraki doktor kontrolünüzde bebeğin duruşu uygun olursa doktorunuz bebeğinizin cinsiyetini net olarak söyleyebilir.

 19. Tuğba dedi ki:

  Ben 16 haftalik gebeyim ve 15 haftalikken bebeğimin cinsiyetini öğrendim. Ulturason üç boyutluydu ama doğrumudur diye bi şüphe var içimde o kadsr erken cinsiyeti bilir mi gercekten doktor?

  1. admin admin dedi ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür.

 20. sevdam dedi ki:

  Ben 16 haftalık gebeyim akıntım var korkuyorum tepki de vermiyor hissedemiyorum su nasıl bir şey korkmam gereken bir şey var mı acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Anne karnında bebek hareketleri gebeliğin 18-22 haftaları arasında hissedilir.Daha önce bebek sahibi olmuş anneler genellikle bebeğin hareketlerini daha önce hissederler.Gebelik döneminde anne adaylarının büyük çoğunluğu akıntı yaşar.Gebelikte akıntı konusunda aşağıdaki linkteki konumuzu okuyarak hangi durumlarda doktora başvurmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-doneminde-vajinal-akinti.html

 21. Laleler dedi ki:

  Mrhb doktr bey bn 16+2 haftalik gebeyim bu ikinci gebeligim ama ben hala bebegimin hareketlerini hissedemiyorum doktr kontrolumede iki hafta sizce bi sorun yoktur dimi..

  1. admin admin dedi ki:

   Anne karnında bebek hareketleri genel olarak 16 ile 22. haftalar arası hissedilir.İlk hamileliklerde ve kilolu bayanlarda geç hissedilir.doktor kontrollerinde bebeğinizin gelişimi iyiyse endişe etmenize gerek yok.

 22. mdg dedi ki:

  Mrb bnm son adet tarihim 07.12.2015 kac haftalik hamilryim

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinize göre 13 hafta ve 6 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 12 Eylül 2016 Pazartesi.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 23. mdg dedi ki:

  07.12.2015 son adet tarihim kac haftalik.hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinize göre 13 hafta ve 6 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 12 Eylül 2016 Pazartesi.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 24. Xxx dedi ki:

  Merb. Bn hamile olmaktan supelenyorum test aldim negatif cikti ultrasona baktrdim oda temiz cikti kan testi yaptirdm sonicu alamadm henuz ama kendimi hamile gibi hissediyrm 5 ay once bebegim oldu bir ay emzirdim sonra kesildi adetimde 3aydir duzenliydi bu ay 1 hafta gecti gogsumde karincalanma hissettim gogsumu sktm sut sızdı yuzumde asiri sivilce cikti karnimda bazn hareketlilik hissediyorum bagirsaklarim mi yoksa hamilemiyim anlayamyrm

  1. admin admin dedi ki:

   Kan testi sonucunuzu aldığınızda hamile olup olmadığınız kesin olarak belli olur.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 25. Pınar dedi ki:

  Merhaba ben 16+5günlük hamileyim doktora gittigimde bebegim yüz üstü yatıyordu doktorum cinsiyeti kiz dedi yuz üstü yatarken cinsiyet belli olurmu?

  1. admin admin dedi ki:

   Gebeliğin 16. haftasından itibaren bebeğin pozisyonu uygun ise bebeğin cinsiyeti ultrason ile net olarak izlenebilir.

 26. Pınar dedi ki:

  Merhaba ben 16+5gunluk hamileyim doktora gittigimde bebegim yüz üstü yatıyordu cinsiyetinede kiz dedi yüz üstü yatarken cinsiyet belli olurmu?

  1. admin admin dedi ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti duruş pozisyonu uygun ise gebeliğin 16. haftasından itibaren net olarak görülebilir.

 27. Kubra ulus dedi ki:

  Benim 2 tane dusugum oldu biri 3 aylik digeri 3 haftalik. Simdi ise 16+3 gunluk hamileyim. Doktorum bebegin 140 gram oldugunu soyledi kilosu nasil. Ve hareketlerini ne zaman hissedebilirim.

 28. zeynep dedi ki:

  İyi günler ben 16 haftalık hamileyim ultrasyonda bebeğinin beyninde kist olduğunu söyledi doktorum ve geniş çaplı ultrason istedi 24 haftada çekilecek benim ilk bebeğim ve esimle aramızda kan uyuşmazlığı var eşim 0+ ben Arh – bu sorun olurmu ? Yada bebeğimdeki bu sıvı zamanla gecermi? Detaylı bir bilgimiz yok konuyla ilgili sizden bilgi almak istiyorum …

 29. beste dedi ki:

  benim 3. dogumum bir onceki dogumda bebegimde kalp damarlarinde terslik vardi buyuk arter transpozisyon du bu gebeligimdede olurmu sizce cok korkuyorum tsklr

 30. Yağmur dedi ki:

  Hocam ben 15.3 günlük hamileyim bu 3.gebelik arasıra karnımda bebeğin oynadığını hissediyorum bu normal mi kaçıncı haftada oynar bebek

 31. Sibelim dedi ki:

  Merhaba hocam ben 6.haftadayken tiroid yptrmstm tsh 0.42 t3 3.1 t4 0.72 cikmisti daha sonra 14.haftada yptrdm tsh 0.06. T3 3.9 t4 1.29 cikti ilk gebeligimdede ayni problemi yasamistim her ay takip olmustum ilac kullanmadim heray yukselmisti bu durumda ne yapabilirim ??

 32. takyeddin dedi ki:

  eşimin adet tarihi 26 eylül şuan kaç haftaık

 33. Elif dedi ki:

  Ben 14 haftalık hamileyim bebeğim 88 gr normal mi

  1. admin admin dedi ki:

   Boy kilodan çok ultrason raporundaki BPD, AC, FL değerlerini kontrol ediniz. Bu bilgiler haftası ile uyumlu ise tedirgin olmayınız.Anne karnında bebekler gebeliğin son ayları daha fazla kilo alır.Gebelik döneminde hafta hafta bebeğin ortalama boy kilo bilgileri için tıklayın.

 34. Tuana dedi ki:

  Cvp verir misiniz acaba bebegimin gelişimi sağlıklı mi

 35. Tuana dedi ki:

  16 haftalık gebeyim hiç kilo almadım yeterli beslenemiyorum fakat doktora kontrole gittiğimde bebeğim boyu 17 cm kilosununda 152 gr olduğunu söyledi son olarak kontrol gittiğim gün 16. Haftam bitmişti fakat ultrason da 16 hafta 3 günlük gozukuyo dedi

 36. Elyammm dedi ki:

  Merhabalar, ben 16 hafta 4 günlük hamileyim ve ilk bebeğim daha sürekli internet araştırıyorum normal bir 16 haftalik bebeğin kilosu 100-110 gr civarıymis ama benim bebeğim için 155 gr dedi doktor bebeğim kilolu mu bu iyi bişey mi yoksa pek normal değil mi anlam veremedim açıkçası cevap bekliyorum şimdiden teşekkür 🙂

 37. Ferar dedi ki:

  Cift rahimliyim ve sag tarafta dollenme olmus 26 hamileyim sancim cok miyomum var bir tane sebeb o olabilirmi

 38. Ferar dedi ki:

  Hocam 16 haftalik hamileyim cift rahimliyim kalp seklinde ve sag tarafta dollenme olmus. Fakat 1 adet 3 mm lik rahim disi miyom var ve 5 cm oldu hamileligime zarar olurmu sezeryen sirasinda alinabilirmi. Tesekurler

 39. nuran dedi ki:

  Hamileligimin 16. Haftasındayım 10gündür ara ara burnum kanıyor başım agrıyor endişeliyim ne yapmam gerekir

 40. Gülnur dedi ki:

  Merhaba doktor bey, ben 16 haftalik hamileyim, doktorum bana bebegin simdilik iyi oldugunu ama amniyotik sivinin normalden fazla oldugunu soyledi.. Testler yapilacak bu durumu incelemek icin, sizce zararlimidir ? Bebegime bi zarari varmidir ? Onceden tesekkurler

 41. Zeynep dedi ki:

  Ben 15.hafta 3 günlük hamileyim.ilk hamileliğim bebeğim henüz kımıldamyo ama cinsiyeti merak ediyorum doktora gitsem bebeğimin cinsiyeti ni öğrenebilirmiyim.

  1. admin admin dedi ki:

   Anne karnında bebek hareketleri ilk gebeliklerde hissedilmesi 22. haftayı bulabilir.Ultrason muayenesinde bebeğinizin duruşu müsait olursa doktorunuz cinsiyet konusunda sizi bilgilendirebilir.

  2. aysu dedi ki:

   Merhaba zeynep. Benim de bugun 16. Haftaya girdi bende hala hissetmiyorum benimde ilk hamileligim. Bende pazartesi öğrendim cinsiyetini. Ozaman 15 hafta 5 gunluktu. Allah sağlıkla kucağımiza almamizi nasip etsin inşallah.

 42. Sema dedi ki:

  Salam. Men 10 heftelik hamileyem. Uzu asaqi yatmagimda tehluke varmi?

 43. leyla dedi ki:

  Merhaba 16haftamdayım mide bulantım çok oldu için hastaneye gittim serum takıldı doktor bana zofer verdi. Çok iyi geldi kendime geldim su içmeye başladım ağzımın tadı geldi çok iyi geldi.ama kendi doktorum kullanma dedi.sizce sakıncası varmıdır zoferin. tşk

 44. Meryem dedi ki:

  Hocam ben 48 kiloyum ve 4 üncü ayımdayım hiç kılo almadım karnmda çok küçk hissedıyrm bebegı pekde iyi beslenemıyrm gun içinde 1 ögün yıyebılıyrum kahvaltıda yapmıyrm bunun çocuga nasl bi etkisi olur

 45. Eee dedi ki:

  Merhaba 16 haftalık hamileyim tahlil sonuçlarım gayet iyi. Bebeğimi HİSSETMİYORUM. Hareketleri vb. Muanede bebeğimin hareketli olmadığı ve bunun korkulacak bir durum olmadığı söylendi sizce endişelenmem gereken bir durm var mı?

  1. admin admin dedi ki:

   Doktor kontrollerinde sorun yoksa endişe etmenize gerek yok.Anne karnında bebek hareketleri gebeliğin 16-22 haftaları arasında hissedilir.İlk gebeliklerde hissedilmesi 22. haftayı bulabilir.

 46. Kardelen seher dedi ki:

  16 haftalik hamileyim burnumdan kan geliyordu durdu simdi azimda parca parca geliyo onu bilgilendirirmisiniz rica etsem

 47. nergiz kaya dedi ki:

  Merhaba ben 16 haftalik hamileyim ve troid tedavisi görüyorum her ay kontrole gidiyorum ilk olarak 7 çıktı troid im sonra ki ay 3.9 a düştü doğum doktorum ilk 5haftalik ken çok korkuttu beni çocuğun beynini etkiler diye fakat dahiliye doktorum korkmana gerek yok dedi düştüğünü görünce sevindim ama korkuyorum hala Bebeğimi etkilemiş olabilir mi diye ayrıca troid i olan hamileler normal doğum yapamıyor mu?

 48. HATİCE AYGÜN dedi ki:

  İYİ GÜNLER DOKTOR BEY BEN 16 HAFTALIK HAMILRYIM HAMILELIGIMIN 6 INCI HAFTASINDA EMAR VE ROTKEN FILMI CEKTIRDIM HAMILE OLDUGUMU BILMIYORDUM. DIZ KAPAGIMIN ARKASINDA TUMOR VAR DEDILER DIZ AGRILARIM DEVAM EDIYOR VE KASIGIMA KADAR AGRIYOR ACAA BEBEGIME BIR ZARARI VARMIDIR.7 INCI HAFTASINDA KANAMAM OLDU 1 GUN HASTANEDE YATTIM .AMA 2LI TESTI YAPTIRDIM TEMIZ CIKTI TESEKHERSEYTESENORMALBBENIM KUSKULARI

  1. Ortodonti uzmanı dedi ki:

   Ben ortodonti uzmanıyım en iyi cevabı yine kadın doğum uzmanları verir ama bildiğim kadarıyla şimdiden sizi bilgilendiriyim. Gebeliğin 6. Haftasinda damak yapılarının gelişimi söz konusudur. 6-8. Haftada damak oluşur. Eğer siz kurşun önlük giymeden röntgen cekindiyseniz ve eğer ki x ışınları bebeğe geldiyse damak yarıklı doğum olabilir. Şimdiden canınızı sıkın diye söylemiyorum Allah bilir en doğrusunu. En kötü senaryoyla bu olabilir ben şunun için söyledim ki o durumda hic telaş edip üzülmeyin yeterki zaman kaybetmekten korkun derhal Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı na başvurun zaten onlar da tıp fakültesiyle koordineli hareket ederler. Nur topu gibi bi evlat olması dileğiyle… Dediğim gibi şimdiden kendinizi sakın uzmeyin paniğe kapılmayın…

   1. admin admin dedi ki:

    Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz.

  2. fatma dedi ki:

   Merhaba doktor Bende 16 haftalık hamileyim hasta bana erkek benziyor nedi ama beli neyl nedi dogrumu dir

   1. admin admin dedi ki:

    Anne karnında bebeğin duruşu uygun olduğundan ultrason ile gebeliğin 16. haftasından itibaren bebeğin cinsiyeti net olarak görülebilir.