40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 17. haftası

Gebeliğin 17. haftası

 

Anne adayı artık 17. Haftaya girdiniz ve bu hafta sonunda rahminiz göbek deliğinizin 5-6 cm altına kadar uzamış durumdadır. İlerleyen gebelik haftalarında göbek deliğinin daha üstüne çıkacaktır.

Gebeliğin 17. Haftasında annede ne gibi değişiklikler olur.

Gebelikte çatlak oluşumuna dikkat Bu dönemde anne adayında karnın  büyümesi ile birlikte çatlaklara yavaş yavaş yatkınlık oluşabilir. Bu yüzden özellikle duştan sonra nemlendirici kremler kullanılabilir.

Gebelikte genetik testler

Bu haftaya kadar düşük riski olup, olmadığına dair incelemelere ağırlık verirken bu haftadan itibaren bebekte genetik bir sorun olup olmadığını araştırmaya başlıyoruz.

Bu testler içinde önemli olan iki test: Üçlü test ve dörtlü testtir.  Günümüzde yavaş yavaş üçlü test yerini dörtlü teste bırakmaktadır.Dörtlü tarama testi standart üçlü tarama testinin Down sendromlu bebek belirleme hassasiyetini arttırır.

Gebelikte dörtlü tarama testi

Dörtlü testte bebekte yapılan ölçümler ve anneden alınan kan değerlendirmesi ile birlikte bebeğin özürlü olma ihtimali matematiksel olarak hesaplanarak aileye bilgi verilir.

 

 Gebeliğin 17. Haftasında bebeğinizin büyüklüğü ne kadardır.

Bu haftanın sonunda anne karnındaki bebeğin boyu 15-18 cm kilosu 180-200 gram civarındadır.

Gebelikte 17. haftada bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

Bebeğiniz bu dönemde tam olarak görünümünü almıştır. Bütün hatları belirgin bir hale geldiği için çok rahat bir şekilde cinsiyet hakkında bilgi verilir.


 Gebeliğin 17. Haftasında bebekte ne gibi değişikler olur

Bebeğinizin gelişmekte olan kemikleri için kalsiyuma ihtiyacı vardır. Bu dönemde kalsiyum açısından zengin gıdalar tüketmeniz önerilir. Bu haftada bebeğinizin dolaşım sistemi tam kapasite ile çalışmaya başladır. Bebeğinizin minik vücudu yavaş yavaş yağ biriktirmeye başlayacaktır.

 Bu haftanın önerileri

Hamileyken bacaklarınızda kramplar oluyorsa uzun süre ayakta kalmayın. Mümkün olduğu kadar sık, yan yatmaya çalışın. Esneme egzersizleri bu konuda yardımcı olabilir. Aynı zamanda kramp giren bölgede ısıtma yastığı kullanabilirsiniz , ama 15 dakikadan uzun kullanmayın. Bacaklarınızdaki kramplar başlamadan önce yararlı olması için bir diyetisyene başvurarak beslenme programınıza potasyum ekleyin. Potasyumdan zengin besinler kuru üzüm ve muz dur.

Gebeliğin 17. Haftasında hala bebeğinizin hareketlerini hissetmediyseniz bu konuda endişelenmenize gerek yok ilk hareketi hissetmeniz gebeliğin 22. Haftasını bulabilir. Bu konuda detaylı bilgi için tıklayın.

Gebelikte vajinal duş yapmaktan kaçının

Doktorların çoğu hamileyken vajinanın içini yıkamamak gerektiği konusunda birleşiyorlar. Gebelik döneminde vajinal duş enfeksiyon oluşumuna neden olabilmektedir.Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Gebelikte 17. haftada baba adayına tavsiyeler.

Bayanlar bu dönemde oldukça duygusal olacaktır. Bu nedenle onları telkin etmek eşlerin işi olacaktır. Ve gerekli ek takviyeleri beylerin takip etmesi son derece önemlidir. Bunun yanı sıra bebekle konuşmaya başlamanız sizin de bebeğiniz ile bağ kurmanızı sağlayacaktır.

 

GEBELİĞİN 17. HAFTASINDA ANNE VE BEBEKTE MEYDANA GELEN DEĞİŞİMLER – VİDEO

 

Bu Haber 627.712 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 07 : 26

YORUM YAZ
 1. zeynep nur diyor ki:

  merhaba hocam 17 haftalık hamileyim bebeğim ve ben çok sağlıklıyız ama bi sorunum var 1 ay önce falan eşimle ilişkiye girdiğimizde çok az kan geldi doktoruma danıştım bebekte bir sorun olmadığını rahimle ilgili bir sorun olabileceğini söyledi yine tekrarlarsa kendisine söylememi istedi ilişkiyi yasaklayabiliriz dedi. 4 gün önce yine eşimle ilişkiye girdiğimizde kan geldi doktora hala gidemedim. birde kan gelmesi ilişki esnasında ben eşimin üzerinde olursam geliyor o benim üzerimdeyken gelmiyor. ve sadece birkaç damla kan geliyor. bunun sebebi ne olabilir ve bebeğimde bi sorun varmıdır

 2. gülten diyor ki:

  Merhabalar.hocam 2 li test sonucum trisomy 21için 1:635 nt 2 mm .bu sonuça göre amniyosentez yaptırmak gerekiyormu.Sizce risk yüksekmi bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim .iyi günler

  1. admin admin diyor ki:

   TEST değerlendirme veya İLAÇ tavsiyesi konularında muayene yapan hekimin değerlendirmesi önemlidir. Hasta klinik bulguları kendine ait özellikleri ultrason sonuçları ile bir bütün olarak değerlendirilmelidir. Test sonucunun bir kısmının değerlendirmesi katkı sağlamaz

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason muayenesinde tespit edilen adet tarihine gör hesaplanır.Anne karnında bebeğin cinsiyeti Anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür.Doktorunuz bebeğinizin genital organını net olarak gördüyse tespiti doğrudur.

 3. Berna diyor ki:

  Merhabalar
  Hamileliğimin 17. haftasına girmek üzereyim. Yüzmeye başlamamda herhangi bir sakınca var mıdır hocam?

  1. admin admin diyor ki:

   Hamilelikte yürüyüş ve yüzme yapılabilecek en uygun spordur.Herhangi bir sakıncası olmaz.

 4. Arya diyor ki:

  Merhaba 17 haftalık hamileyim folik asiti bu süreçte devamlı olarak kullanamadım ara ara kullandım bebeğime bir zararı varmıdır 😔

  1. admin admin diyor ki:

   Folik asit hamile kalmadan 3 ay önce başlanıp hamileliğin 13. haftasına kadar kullanılır.Beslenme listenizde yeşil yapraklı sebzeleri tükettiyseniz doğal olarak karşılamış olabilirsiniz.

 5. Ebru diyor ki:

  Merhaba hocam,
  Bende plasenta çok aşağıda ve kan birikmişti plasentada kanamam oldu 11 gün hastanede yattım,

  Birinci sorum bunun zararları ney yani düşük yada erken doğum riski varmı ve nelere dikkat etmem gerekiyor
  İkinci sorumda uçakla yolculuk yapılırım bundurumda

  Tşkler

  1. Merhaba,
   Tüm gebeliklerin %0.5’inde plasenta previa görülebilmektedir. Ultrason ile bebeğin plasentasının yerleşim yeri ve invazyon derinliği saptanır. Plasenta rahim ağzına yerleşmişse tanı plasenta previadır. Plasenta rahim ağzını (serviks) tamamiyle kapatmışsa Total; kısmi olarak kapatmışsa Parsiyel; plasenta rahim ağzına yakın ama kapatmıyor ise Marjinal Plasenta Previa olarak adlandırılır. Bazı gebeliklerde ise plasenta rahimde alt segmente yerleşmiştir, ancak doğum kanalını kapatmaz. Bu tür yerleşim gösteren plasentaya “alt segment yerleşimli plasenta” denilmektedir ve bu durumun klinik olarak bir önemi bulunmamaktadır. Gebelik haftası ilerledikçe plasenta rahim ağzından uzaklaşmakta ve yukarı doğru çekilmektedir. Gebelikte 20. haftadan sonra rahmin büyümesine bağlı olarak plasenta üst kısma doğru çıkıp doğum kanalını açabilir. Tedavi tamamı ile gebenin vaginal kanama epizodlarının sıklığına, kanama miktarına ve gebelik haftasına bağlıdır. Mevcut durumunuzda aşırı fiziksel aktivitelerden ve cinsel ilişkiden kaçınmanızı, sıvı tüketiminizi arttırmanızı, rahim kasılmalarına neden olabilecek bitki çaylarından uzak durmanızı ve doktorunuzun size verdiği ilaçları kullanmanızı öneririz. Gebelik haftanızı, ultrason bulgularınızı görmeden size gebelikteki riskleriniz hakkında bir danışmanlık verilmesi doğru olmaz. Gebelikte uçak seyahati yapılmasında bir sakınca bulunmamakla birlikte seyahat ile ilgili onayı gebeliğinizi takip eden kadın hastalıkları ve doğum uzmanından almanız daha doğru olur.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

  2. Ebru diyor ki:

   Ebru aynı şey başımdan geçti lütfen kendini yorma çok ayakta kalma . Mümkün oldukça dinlen yat otur . Hicbir sey bebeğin ve senin sağlığından önemli değil.

 6. ilknur diyor ki:

  Mrb hocam 4 aylık hamileyim memelekete gitmek istiyorum uçakla yolculuk bebek için tehlikeli mi

  1. admin admin diyor ki:

   Herhangi bir çoğul gebelik veya risk durumu yoksa hamilelikte uçak ile seyahat etmenin sakıncası yoktur.

 7. ilknur diyor ki:

  Hocam 4 aylik hamileyim mide bulantılarım ve kusmalarım devam ediyor ne yapmalıyım

  1. admin admin diyor ki:

   Kusmalar aşırı şekildeyse hastanede bir kaç günlük serum tedavisi iyi gelebilir.Doktorunuza bu konuda danışın. 3. aydan sonra iştahta düzelme olması gerekir.Bulantı hala devam ediyorsa altında yatan başka neden kan ve idrar testleri ile nedeninin araştırılması gerekir.

   Aşağıdaki önerileri dikkate alınız
   ■Anne adayı canı ne isterse onu yemelidir.
   ■Sık sık, azar azar beslenmelidir.
   ■Yemek kokusu, sigara, parfum kokusu, rahatsızlık verebilir. İlk aylarda evde yemek pişirilmeyebilir. Baba adayı, başının çaresine bakmalıdır.
   ■Etimek, peksimet, galeta, çubuk kraker tarzı gıdalar mideyi sıkı tutar. Bu gıdalar faydalıdır.
   ■Aşırı kilo kaybı, ağızdan beslenme sorunu varsa doktorunuza başvurmalısınız.
   ■Kafein,acı ,ekşi gıdalar mide yakınmalarını arttırabilir.
   Kafein, kahve, kola, çay, çikolata ve bazı ilaçlar bulunur. Anne adayı günde bir bardak kahve ya da 2-3 bardak açık çay tüketebilir. Doktora danışmadan ilaç tüketilmemelidir.

 8. Hatice Kübra diyor ki:

  Hocam merhaba ben 4 aylık hamileyim ama ramazan girdiğinden beri hiç acıkmıyorum ilaç kullandığım için oruç tutmuyorum ama gün boyunca hiç yemek yemeden durabilirim o derece hiç canım yemek istemiyo korkuyorum nasıl bi hamilelik bu ayrıca hareketlerini de hissetmiyorum ne yapmalıyım?

  1. admin admin diyor ki:

   Hatice hanım hamilelik döneminde azar, azar sık sık beslenmelisiniz.Kendinizi aç bırakmayın.Bol bol su tüketin.Aşağıdaki linkteki örnek beslenme listesinden faydalanabilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-icin-ornek-beslenme-listesi.html

 9. semra diyor ki:

  Hocam 5aylik hamileyim esim 24saatlik uzun bir yola benimle gitmek istiyor 13 aylık bebegimde var acaba uzun yola çıkmak tehlikeli olur mu cok korkuyorum hamileligimi etkilemesinden

  1. admin admin diyor ki:

   Semra hanım hamilelikte 24 saatlik karayolu tavsiye edilmez.Mümkünse uçak ile gidin.Bu sorunuzu durumunuzu en iyi bilen kontrollerinizi yapan doktorunuza sormanız daha sağlıklı olur.

 10. Şule diyor ki:

  16 haftalık hamileyim Bebeğinin kilosu 114 gr iyimi kilosu hocam

  1. admin admin diyor ki:

   Bebeğinizin kilosu normal.Hamilelikte anne karnında bebeğin Boy kilodan çok ultrason raporundaki BPD, AC, FL değerlerini kontrol ediniz. Bu bilgiler haftası ile uyumlu ise tedirgin olmayınız.Aşırı yağlı, tatlı yüksek kalorili besinler yerine bebeğiniz için gerekli olan vitamin ve mineralleri kapsayacak şekilde beslenin.Düzenli yürüyüş ve egzerisz yapın.Aşağıdaki linkteki örnek beslenme listesinden faydalanabilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-icin-ornek-beslenme-listesi.html

 11. Ayşe türk diyor ki:

  Bebeğim 17haftalık 200grm kilosu normalmi

  1. admin admin diyor ki:

   Ayşe hanım bebeğinizin kilosu normal.oy kilodan çok ultrason raporundaki BPD, AC, FL değerlerini kontrol ediniz. Bu bilgiler haftası ile uyumlu ise tedirgin olmayınız.Aşırı yağlı, tatlı yüksek kalorili besinler yerine bebeğiniz için gerekli olan vitamin ve mineralleri kapsayacak şekilde beslenin.Düzenli yürüyüş ve egzerisz yapın.Aşağıdaki linkteki örnek beslenme listesinden faydalanabilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-icin-ornek-beslenme-listesi.html

 12. merve diyor ki:

  Ben 16+4 haaftalık hamileyim. Büyük tuvaletim koyu yeşil gibi bunun nedeni nedir acaba

  1. Muazzez diyor ki:

   Kullandığınız demir ilacı yada d vitamini buna sebep oluyor

 13. Emine Ç. diyor ki:

  Merhabalar hocam. Ben 17haftalık hamileyim ve gayet saglıklı ve sorunsuz büyüyor bebegim.acaba oruç tutmamda bi sakınca var mı?

  1. Merhaba,
   Oruç tutulan sürenin oldukça uzun olması ve hava sıcaklıklarının yüksek olması nedeniyle gebelikte oruç tutmanızı pek önermemekteyiz. Uzun süren açlık süresine bağlı olarak kan şekerinizde düşmeler ve buna bağlı olarak halsizlik, sinirlilik, baş dönmesi, baş ağrıları ve bayılmalar olabilir. Uzun süreli açlıkta mide asidinde de artış olmaktadır. Buna bağlı olarak gebelikte sıklıkla karşılaştığımız mide rahatsızlıklarında artış olabilmektedir. Yine uzun süreli açlık sonrasında yenilen yemeklerde gebelerde mide şikayetlerinin artmasına neden olmaktadır. Uzun süreli açlık durumunda metabolizma hızı düşmekte ve buna bağlı olarak da kilonuzda artış olabilmektedir. Yine sıcak havalarda gebelerde sıvı kaybı gebe olmayan kadınlara göre daha fazla olmaktadır. bu nedenle gebelikte sık ve belli bir miktarda su tüketilmesi önerilmektedir. Ancak oruç tutulması halinde gündüz su tüketimi olamayacağı için bazı risklerde artış olacaktır. Yeterli su alımının olmamasına bağlı olarak tansiyon düşmesi ve yine bayılma şikayeti olabilir ve bu düşmelere bağlı olarak karın yada baş bölgesine darbe gelmesi söz konusu olabilir. Yine gündüz yeterli sıvı alınamamasına bağlı olarak bebeğin amniyon sıvısında azalma ve preterm eylem dediğimiz rahimde kasılmalarla giden erken doğum tehdidi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle bahsetmiş olduğumuz riskleri göz önünde bulundurarak oruç tutup tutmayacağınıza karar vermelisiniz.
   Gebelik kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 14. Aysegul diyor ki:

  Haklisiniz görulmedi veya dikkate alinmadi sanmistim tesekkur ederim❤

 15. Aysegul diyor ki:

  Farkli başliklar altinda bir kactane soru sordum hicbirisini cevaplamadiniz 😞

  1. admin admin diyor ki:

   Ayşeğül hanım sitemize günlük 100 civarı soru şeklinde yorum gelmektedir.Bunların tamamını cevap vermemiz mümkün olmamakta ne yazıkki.Elimizden geldiğince yorumlara cevap vermeye çalışıyoruz.
   Üçlü tarama testi 16-22 haftalar arasında yapılmaktadır.

 16. aysegul diyor ki:

  Hocam merhaba
  17 haftalik hamileyim doktorum 20. Haftada kontrole cagirdi 3lu testde yapilacak 20. Hafta test için uygunmu?

  1. admin admin diyor ki:

   Üçlü tarama testi uzmandan uzmana farklılık göstermekle birlikte 16-22 haftalar arasında yapılmaktadır.

 17. Melek diyor ki:

  Sağolun hocam

 18. Melek diyor ki:

  Hocam yanlış anlattım ben kontrole gittim hemde 3 test yapmak iicin çağırdı doktor beni sıra beklerken hastaların biri karnindan su alcak diye söyledi bana bende dedim benim bildiğim karnından şu almaları için testte sorun çıkması lazim.diye korktum bende o yüzden size sorayım dedim

  1. admin admin diyor ki:

   Sorun yok o zaman.

 19. Melek diyor ki:

  Bahara hastaneye gittiğimde kadın dedi ondan sordum Hocam

  1. admin admin diyor ki:

   Amniyosentez yapılması gerektiğini mi ? Söyledi.

 20. Melek diyor ki:

  Bişey sordum ama silinmiş neden

  1. admin admin diyor ki:

   Melek hanım tarama testleri sonuçlarında risk faktörü yüksek değilse amniyosentez yapılmasına gerek yok bunu nerden çıkardınız.

 21. Melek diyor ki:

  Ikili testte 3 testte çok güzel dedi doktor ben ginede merak ediyom

  1. admin admin diyor ki:

   Melek hanım tarama testleri sonuçlarında risk faktörü yüksek değilse amniyosentez yapılmasına gerek yok bunu nerden çıkardınız.

 22. Melek diyor ki:

  17 haftalık hamileyim karnimdan amniyos sıvısı alincakmi merak ediyom

  1. admin admin diyor ki:

   Melek hanım tarama testleri sonuçlarında risk faktörü yüksek değilse amniyosentez yapılmasına gerek yok bunu nerden çıkardınız.

 23. hanife diyor ki:

  Merhaba ben 16haftalik hamileyim ilk hamile kaldığımda 55 kiloydum hiç kilo almadım karnımda çıkmadı bebegimde bi sıkıntı olurmu

  1. admin admin diyor ki:

   Doktor kontrollerinizde bebeğinizin gelişimi haftasıyla uyumu ise endişe etmenize gerek yok.Bundan sonra beslenmenizde bebeğinize faydası olacak bol protein içeren et ,süt ,yumurta, balık ,tavuk tarzı gıdalar tüketiniz.Gebelikte örnek beslenme listesi için aşağıdaki linkten faydalanabilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-icin-ornek-beslenme-listesi.html

 24. Narmin diyor ki:

  Merhaba.Kazakistandan yaziyorum size. 16 hafta hamieyim bu 3cu hamileliyim.ilk ikisi 1,5 sene aralikla ameliyyatla oldu.yine 1,5 sene gecdi,wimdi16 haftalik. Bu gune kadar sorun cikmadi.ileriki haftalarda veya ameliyyatda sorun cikarmi? kisa surede 3 cukes sezeryan tehlikeli ola bilirmiş.cok endiweliyim. lutfen yaklawikda olsa bi cevap verirmisiniz? tewekkur ederim

  1. admin admin diyor ki:

   Sezaryen ile doğumda doğum sayısı arttıkça risk faktörleri de artmaktadır.Düzenli doktor kontrollerinize gidin.

 25. nur diyor ki:

  merhaba hocam,
  benim bebeğim 16 haftalık +3 günlük. doktor 19cm ve 230 gr dedi. çok fazla uzun dedi. ilk doğumum normal doğumdu. normal doğumu etkiler mi acaba? araştırdığımda boy kilo benimkinden arada çok faklı. yardımcı olabilir misiniz

 26. beste82 diyor ki:

  Hocam benim 16 haftam doktor kontrolünde plesanta prev.marj. teşhisi konuldu masa başı işte çalışıyorum işim çok yoğun değil kanamamda olmadı yine de evde dinlenmek gerekir mi ve bu durum yaygın bir durum mu çok endişeleniyorum

 27. Emirin Annesi diyor ki:

  Hocam elektirikli masaj aletini bacaklarima karnima çok yakın yerlere kullandım 3 dk falan.17 haftalık hamileyim.sonrasında bi korku oldu bebegime herhangi bi konuda sakıncası olur mu ne olur cevap verin.

  1. admin admin diyor ki:

   Kısa süreli bu durumun sakıncası olacağını sanmıyorum.Bundan sonra karın bölgenize uygulamayın.

 28. Ebru celikten diyor ki:

  Ben 17 haftalik hamileyim ve cinsiyet hala belli degil 🙁 karnim sivri gidiyo erkege benziyo ama doktor erkek diyo catliycam meraktan

  1. admin admin diyor ki:

   Allah hayırlısını versin.Bazen anne karnında bebekler ultrason muayenesi esnasında cinsiyetlerini göstermeyebilir.Bir sonraki ultrason muayenenizde bebeğinizin duruşu müsait olursa doktorunuz bebeğinizin cinsiyetini net olarak görebilir.

  2. fatoş diyor ki:

   Ben 13haftalıkken öğrendim erkek. Çikolata ve meyvesuyu iç git. O zaman bebek kıpırdıyor

 29. Meryem Demirel diyor ki:

  17 haftalik hamileyim doktorum yüzde 100 erkek dedi yanılma payı varmidir

  1. admin admin diyor ki:

   Anne karnından bebeğin cinsiyeti 16. haftadan itibaren net olarak izlenebilir.

 30. zeyno diyor ki:

  dr 18. haftada cinsiyetini kıza benzettini söyledi tam göremedim dedi tekrar sorduğumda sizce yanılmış olabilir mi

 31. Serpil diyor ki:

  Merhaba 17 haftalık hamileyim sağ kasık ve vajinam cok ağrıyor sancı vuruyor korkuyorum normal diyorlar fakat çualdı ağrılar olduğum yerde kalıyorum

 32. anneadayı diyor ki:

  Benim bebeğim 16 haftalık doktorun bebegimin erkek olduğunu söyledi bunun değişme olasiliği varmıdır.

 33. anneadayı diyor ki:

  Benim bebeğin 15 haftalıkken cinsiyeti öğrendik erkek dedi sonradan değişme olasılığı varmidir

 34. yesil cay tuketimi diyor ki:

  mrb hamileyken yesil cay tuketilebilirmi..kac fincana kadar sinir var..ben kafeinsiz yesil cay iciyorumda bi sorun olurmu acaba.17 haftalk hamileyim

 35. Nuray diyor ki:

  Merhaba ben 17 hafta 2 günlük hamileyim tupbebek ilk 3 ay aşırı mide bulantısı olmuştu geçti ama simdide mide yanması var bu sizce normalmi

 36. seher diyor ki:

  merhaba 12 haftalik gebeyim troit degerim 4.3 Cikti sizce yuksek mi???

 37. ikraa diyor ki:

  Merhabalar 17+3 gunluk hamileyim gebeligim ikiz olarak basladi fajat birinin 7 haftalikken jalbi durmus kan uyusmazligi oldugu icin hemen igne oldum fakat hala kan uyusmazligi pozitif olarak 1/64 degerlerinde cikiyo sizce ne yapmaliyim doktorum igne etkisini gosterir dedi

 38. Evrim diyor ki:

  Merhaba,
  16 haftalik gebeyim.karsidan bakildiginda hissedilebilir bir karnim yok cogu zaman hamile oldugumu aciklamak durumunda kalabiliyorum 🙂 besin acisindan yogun ama cok fazla kilo almadan beslenmek icin ozellikle onerebilceginiz gida listesi rica edecektim.sanirim en cok kizdigim ve kinadigim durumla karsi karsiyayim.cok kilo almadan dogum yapmak gibi bir takintim oldu.sizce bu durum ile nasil bas edebilirim?yardiminizi inemle rica ederim Tum gebelerin saglikli bir doğum ve gebelik gecirmesini temenni edeim 🙂

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik döneminde önemli olan çok kilo almak değil.Bebek için gerekli vitamin ve mineralleri içerecek şekilde dengeli bir şekilde beslenmek önemlidir.
   Aşağıdaki örnek beslenme listesinden faydalanabilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-icin-ornek-beslenme-listesi.html

 39. Elif diyor ki:

  Merhaba ben 17 haftalik gebeyim. . Solunum yolu enfeksiyon olmuşum aşırı derecede oksuruyorum. . Kendimi çok kasiyorum bunun çocuğa bir etkisi olur mu kasiklarim çok ağrıyor oksurunce

  1. admin admin diyor ki:

   Tedavi olmalısınız göğüs hastalıkları uzmanına gidiniz.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 40. fatma diyor ki:

  18 haftalık hamileyim pıhtı şeklinde kanamam oluyo ara ara niye olabilir çok korkuyorum

 41. fatma diyor ki:

  18 haftalık hamileyim yaklaşık 1 kaç aydır ara ara pıhtı şeklinde kanamam oluyo çok korkuyorum inşallah yavruma birşey olmaz doktorum üzerine görüyosundur dedi ama internetten baktım üzerine görme diye bisey yoktur diyo acaba bu kanamalar niye oluyo ya çok korkuyorum

 42. rabiya diyor ki:

  Merhaba hocam ben 18 havtalik hamileyim,doktorum bana balik yaği verdi ,günde bir defa içiyorum.ama içtim zaman çok midem bulaniyorrr,acaba içmesam bişey olurmu

 43. Gonca diyor ki:

  Merhaba ben 17 haftalik hamileyim ikinci hamileligim fakat ilk hamileligimde olmayan kasik agrilarim var 1.aydan itibaren devam ediyor zaman zaman hareketlerimi kisitliyor bu agrilarin olmasi normal bir durummudur tesekkürler

 44. pisipisi diyor ki:

  Merhaba bn 17 haftalık hamileyim 10 gun önce doktoruma gittigimde bebeğim cok iyiydi 120grm 16cm doktor bir hafta ilerde gittigini söyledi begendi yani bir kac kan testi istedi bnden yaptirdim ama kanim çok düşük çıktı ve bn sabahlari uyandığımda kasiklarima birden agri giriyor bi sorun olmaz dimi bebegimin hareket ettigini hissediyorum hafif hafif iki gun önce tekme atti gibi oldu çok sevindim

 45. pisipisi diyor ki:

  Merhaba bn 17 haftalık hamileyim 10 gun önce doktoruma gittigimde bebeğim cok iyiydi 120grm 16cm doktor bir hafta ilerde gittigini söyledi begendi yani bir kac kan testi istedi bnden yaptirdim ama kanim çok düşük çıktı ve bn sabahlari uyandığımda kasiklarima birden agri giriyor bi sorun olmaz dimi

 46. meltem diyor ki:

  Merhabalar 17+5 günlük hamileyim kontrolden sonra doktor çatının darlığından bahsetti. Bu erken doğum ve sezeryan nı demek oluyor acaba ?

 47. Rabiş diyor ki:

  Hocam ben 17 havtalık hamileyim,ikili testi yaptım sonuçlar iyi çıktı , acaba dörtlü testi yaptırmazsam sorun olurmu

 48. rabia diyor ki:

  17 haftalik hamileyim doktor erkek bebek oldugunu soyledi. Gobek kordonunda 3yerine 2damar oldugunu soyledi. Bebegin gelisiminde bir sorun olmadigini ama ilerleyen zamanda erken dogum veya kucuk bebek olabilir dedi.bebekte engel veyq herhangi bir hastalikolur diye cok korkuyorum. Ne yapmaliyim riski cok fazlami acaba endiseliyim

 49. ebru diyor ki:

  Merhaba ben 17+3 günlük hamileyim ilk iki ay doktorum bebegimin kasikta oldugunu söyledi ama şimdi normal sizce yürüyüşe başlamalimiyim…

  1. admin admin diyor ki:

   Kendinizi yormadan ve doktorunuzun da onayını alarak günlük 30 dakika yürüyüş yapabilirsiniz.

 50. nisanir diyor ki:

  Ben suan 18+5 haftalik hamileyim. 13 haftalikta ve 16 haftalikta doktorum bebegin cinsiyetini erkek dedi bugün rahatsizligimdan dolayi hastaneye gitim oradaki doktor kiza benziyor dedi. Erkek degil dedi yanilma olabilimi??

 51. Hafize diyor ki:

  Hocam 17 haftalik oldum 19 haftalik oldugumda amerikaya gidicem gunes isinlari vs. Bebegime zarari olur mu lutfen yardimci olun

 52. Zara diyor ki:

  Selam ben 19 haftalik hamileliyim. Ultrason girdim bebeğimin beyninde sol tarafta1 tane 2mm,
  saq tarafta, 4 tane 6-7 mm kist görüldü. Doktorum zamanla gideceyını söyledi ama yenede çok korkuyorum bebeğe zarar verirmi? Gitmeme ıhtımali varmıdır?

 53. ayten diyor ki:

  Merhaba ben 17 haftalık ge eyim salıncaktan popo üstü düştüm popomda çok ağrı var kan akıntısı olmadı bebeğim için endişelenmiyorum doktor ultrason da bir sıkın5ı olmadığını söyledi başka bir şey tapmalımıyım ve cinsiyetini bacaklarını kapatarak göstermiyor ultrasona sürekli girmek sıkıntı olurmu?

 54. N. Ömür diyor ki:

  Merhaba. Ben 17 haftalık hamileyim. Son 3 gündür, yürürken vajinaya
  doğru baskı hissi var. Ayrca kasıklarımda zaman zaman şiddetli ağrı
  hissi oluyor. Bugün Dr.’a gittiğimde bebeğimin olması gerekenden aşağıda
  olduğunu ve bu durumun düşük riski olabileceğini söyledi. Kanamam yok amnion
  sıvısı normal. Düşük riski ne zamana kadar devam eder ve ayrıca bu durumum
  Bir hafta sonra yapacağım uçak yolculuğunu engeller mi? Şimdiden
  teşekkür ederim.

 55. Aysee diyor ki:

  Bi sorum daha olcak hocam ilk gebeligim 17 haftaliğım bebegimin cinsiyeti erkek ama hareketlerini hic hissetmiyorum nezaman hissederim

  1. admin admin diyor ki:

   Anne karnında bebek hareketleri 16-22 hafta arası hissedilmeye başlar.Bu ilk hamileliklerde 22. haftayı bulabilir.

 56. Aysee diyor ki:

  Mrb hocam ben 17+1 gunluk hamileyim 16+5 gunlukken vede dun yüz üstü yatip uyumusum bi sikinti olurmu hocam bebegine bise olurmu tsk

  1. admin admin diyor ki:

   Bir sıkuntı olacağını sanmıyorum.

 57. Beyza diyor ki:

  Ben 17 haftalık hamileyim sol göğsümün altında genellikle yemek yedikten sonra şiddetli ağrı oluyo acaba neden olabilir Birde kasiklarima doğru ara ara ağrı hissediyorum sanki bebeğim düşecekmiş gibi hissediyorum korkuyorum sizce normalmidir bu ağrılar??

 58. elif ülger diyor ki:

  Merhaba ben 17+1 günlük hamileyim Bebeğimi çok azda olsa bi haftasına kadarda hissediyordum bu üç dört gündür hissedemiyorum normalmi acaba. .?

  1. admin admin diyor ki:

   Bebek hareketleri 24 haftadan sonra önem taşır.Ayrıntılı bilgi için konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelikte-bebek-hareketleri.html

 59. Evrim diyor ki:

  Merhaba hocam.ilk doğumum sezeryandı bundan 7 yıl önce.ben 17 haftalık gebeyim.doktorum bana bebeğin rahmin alt tarafına sezeryan dikişine yakın yerleşmiş diyor.Bu benim için tehlikeliymiş. Alalım dedi sezeryan la bebeği.emar cektirdim. Hocam ben bebeği aldırmadım bunun bana ciddi anlamda ne gibi zararı olur.düzelme ihtimali varmıdır.şimdiden teşekkür ederim.

 60. Rukiye diyor ki:

  Mrhb ben 17 haftalik hamileyim oruç tutabilir miyim?

 61. rojin diyor ki:

  17haftalik hamileyim ikinci gebeligim oruç tutabilirmiyim

 62. Sema diyor ki:

  Merhalar 17 haftalık hamileyim geçen hafta üçlü tarama testinin sonuçlarını aldım ikili tarama testim normal çıkmasına rağmen üçlü testin de bebeğinin 1:128 dawm sendromlu olma riski çıktı çok üzgünüm ağlamaktan helak oldum detaylı ultrason kaçıncı haftada çekilir amniosentez yaptırssm zararlımı bebeğime bişey olurmu

  1. Brcnn diyor ki:

   Merhaba sizin bebeginiznasil oldu. Testte cikan sendrom var mi

 63. senem diyor ki:

  Merhaba idra yolu enfeksiyonu icin infex antibiyotik kullanıyorum ama antobiyotik oldugu icin gebelikte insan tedirgin oluyo bi sakincasi olurmu bebege Teşekkürler

 64. ulvia diyor ki:

  Merhaba ben 17-18 haftalik hamileyim 2ci bebegim ilk bebek dogdukdan 3ay sonra ben de herpes cikmisti esimde de tedavi aldik ama simdi de cok huzursuzum bebegime bi zarari olur mu ?

 65. ULker diyor ki:

  Merhaba size Bakuden yaziyorum.ben 16 hafta 5 gunluk hamileyim.13.haftada ultrasona gittim doktor plasentanin erken ayrildigini soyledi.acil birsey olursa sezeryan dogum yapilacakmis.Sizce normal dogum yapma sansim hic mi yok?bu durumun bebek icin ne gibi tehlikeleri olur?

  1. admin admin diyor ki:

   Söylediklerinizde bir sorun var. Plasentanın erken ayrılması acil bir durumdur son aylarda gözükür. Sızde plasentanın asagı yerlesmesı olabilir. İlerleyen haftalarda çoğu zaman kendiliğinde düzelir.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 66. m.c diyor ki:

  16 haftalik gebeyim sürekli hapsuruyorum ve idrar kaçırıyor um neden acaba yardimci olabilir misiniz

 67. Fatoş diyor ki:

  Merhaba ben 16 hafta 4 hamileyim on gün önce kontrole gittim doktor bebekle beraber kan var dedi düşük riskin var iki kilo bile kaldırma dedi düşük riski için ilaç verdi yine kontrole gidince hala kan gitmemiş dedi ilacı kullanmaya devam et dedi sizce düşük yapar mıyım kanamam yok ama akıntım var Bebeğin gelişimine etkisi var mı çok endişeliyim ne yapmalıyım teşekkürler

  1. admin admin diyor ki:

   Doktorunuzun onerılerıne uyunuz ılacları alınız ıstırahat edınız. Birsey olmaz çoğu zaman.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 68. tuba diyor ki:

  Merhaba Ben 17 haftalik hamileyim. Ilk gebeligim. Bir haftadir sabah kalktgmda ve aksamlari kasik ve bel agrim oluyor. Cok endiseleniyorum, bebegime birsey olacak diye .birsey olur mu acaba …

 69. hilal diyor ki:

  Merhaba ben 18 haftalik hamileyim doktorum plesentanin asada oldugunu soyledi ne gibi tehlikeleri var acaba

  1. admin admin diyor ki:

   plasenta asagıda olması durumuna PLASENTA PREVİA denilir.
   bu durumda alttan muayene ve birliktelik riskli olabilir.
   Nadiren kanamaya neden olur bu durumda hastaneye basvurmalısınız
   rahim agzı tam kapalı ıse sezaryen ıle dogum uygun olur.

   Op.Dr.Zeki salar

 70. Elif diyor ki:

  merhaba ben son adet tarihimi net olarak hatırlamıyorum ilk kontrole gittiğimde tahmini bi tarih söylemiştim şu anda o tarihe göre 15 hafta 6 günlük hamile olarak görünüyorum.. ben bilmesemde doktor tahlillerden ya da gelişiminden ne kadarlık olduğunu bilebilir mi yoksa 17. hafta da kontrolüm var doktoruma bi açıklama yapmam gerekir mi =)

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik Haftasının hesaplamasında esas olan ilk haftalarda ( 6-7- 8-9 -10 ) yapılan ultrasondur. Buna bakarak kolaylıkla karar verebiliriz.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 71. Asli diyor ki:

  Ben 4,5 aylik hamileyim Ama cinsiyeti belli değil doktor. Bana dedi Beli Kiz olur dedi Ama doktorumda bilmiyor ama ben Hissediyom erkek Olacak

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik döneminde anne karnında bebeğin duruşu,pozisyonu uygun değilse bebeğin cinsiyeti ultrason ile izlenemiyebilir.Hayırlısı olsun.

 72. denizberke diyor ki:

  17 haftalik hamileyim cinsiyetini merak ediyoruz doktorum cinsel organinda şişlik olduğunu bu kız bebekte de erkek bebekte de görülebileceğini fakat erkeğe benzettiğini söyledi böyle bir durum yasayan varmi şimdiden cevap veren arkadaslara tesekkurler

  1. admin admin diyor ki:

   17 haftada bebeğin cinsiyetinin kesin belli olması gerekir.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 73. birsen diyor ki:

  merhaba ben 17 haftalık hamileyim doktorum net belli bişey göremiyorum ama kıza benziyor dedi sizce yanılma payı varmıdır yada net olarak kaçıncı haftada belli olur? teşekkürler

  1. admin admin diyor ki:

   Normal şartlarda gebeliğin 16. haftasından itibaren bebeğin duruşu müsait ise bebeğin cinsiyeti ultrasondan net olarak izlenebilir.Ultrason muayenesi esnasında bebeğin duruşu uygun olmadığı durumlarda bebeğin cinsiyetini net olarak tespit edilemiyebilir.Bir sonraki doktor kontrolünüzde bebeğin duruşu uygun olursa doktorunuz bebeğin cinsiyetini net olarak söyleyebilir.

 74. aysen diyor ki:

  meraba 17 haftalık hamileyim bebeğimin cinsiyeti hala belli olmadı bu durumu kız bebeğe bağlıyorlar ne kadar doğru acaba bebeğimin cinsiyeti belli olmuşmudur

  1. admin admin diyor ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti rahme düştüğü an bellidir.Bu konuda bir değişme olmaz.Biz anne karnında bebeğin cinsiyetini gebeliğin 16. haftasından itibaren karından ultrason ile net olarak tespit edebiliyoruz.Bunun dışında anne karnında bebeğin duruşu uygun olmadığında ultrasonda bebeğin cinsiyeti görülemeyebilir.
   Ultrason ile cinsiyet belirlenirken anne karnında ki bebeğin bacak arasında girmiş göbek kordonu , testislerin geri gitmesi gibi nedenlerden cinsiyet yanlış belirlenebilir.Anne karnında bebeğin erkek genital organı görülmediği zaman doktorlar tarafından büyük oranda kız olduğu düşünülebilir.

 75. Jasmeyn diyor ki:

  merhaba 17+2 günlük hamileğim. Bu 2. hamileliğim. Bebeğimi özellikle yan yattığımda ufak ufak hissetmeye başlamıştım ancak son 3-4 gündür hissedemiyorum, sanki yok gibi. Önceden yan yattığımda o tarafta toplanırdı şimdi hiçbirşey olmuyor. Sırt üstü sessiz bir ortamda uzanıp elimi karnıma koyup bekliyorum ama yine bir ses yok. Çok endişeleniyorum. Bir sonraki randevum 3 hafta sonra ve yoğun çalıştığım için daha öncesinde doktora gitme imkanım pek yok. 3 hafta bebeğimin iyi olduğuna emin olmadan nasıl dayanacağım bilemiyorum 🙁

  1. admin admin diyor ki:

   Bu durumda beklemenizi öneremeyİz. Aksam saatlerinde ya da hafta sonu yarım saat olsun bebeğı kontrol için zaman ayırmanızı öneririm.

   Op.Dr.Zeki SALAR

  2. pınar diyor ki:

   çok merak ettim bebeğinizin durumu iyimi

  3. Jasmeyn diyor ki:

   Merhaba,

   Evet çok şükür bebeğim gayet iyi. Zaten dayanamayıp o hafta kontrole gitmiş ve rahatlamıştım. 21 hafta bitti, artık hareketlerini daha sık ve net hissediyorum. Daha önceki haftalarda hareketler düzenli olmadığı için hissedemediğim zamanlar olduğundan endişeleniyordum.Sabretmek gerekiyormuş gerçekten 🙂

 76. yasemin6324 diyor ki:

  Merhabalar ben şuan 15hafta 5günlük hamileyim.Bu ikinci gebeliğim.12hafta 5günlükken doktora gittiğimde bebeğimin cinsiyetini %99 diyerek söyledi.Bu haftada sizce bu mümkün mü?

  1. admin admin diyor ki:

   15 hafta 5 günlük hamilelelikte bebeğin duruşu müsait ise bebeğin cinsiyeti ultrason ile izlenebilir.

 77. Görünecek isim... diyor ki:

  ben 17 haftalık hamıleyım bebek kanaldaymıs asgıda kordonda asagıdaymıs ayrıca rahım duvarı asırı kalınlastıgı ıcın ıdarar gecısını engellıyor buda bobeklere zarar verıyormus ıdrarımı yapmadıgım zaman acıl gel dedı ama bebekle ılgılı bısey demedıler asagıda olmasında sorun cıkarmı veya bnım bu durumumdan etkılenırmı

  1. admin admin diyor ki:

   Bu durum anneye zarar verebilir bebeğe değil.

   Op Dr Zeki Salar
   Kadın Hastalıkları Doğum ve İnfertilite Uzmanı
   Hisar İntercontinental Hospital Tüp Bebek Merkezi

 78. nurgul k diyor ki:

  2li testim iyi çıktığı için 3lu testi yaptirmadim. Sizce dogrumuydu.

  1. admin admin diyor ki:

   Bazı doktorlar ikili kombine testinden sonra 19-23 haftalarda ayrıntılı ultrason yapılacaksa ayrıca üçlü test yapılmasının gereksiz olduğu kanısındadırlar.Tarama testleri kesin sonuç değil risk faktörünü göstermektedir.

 79. Hulya4626 diyor ki:

  mükemmel duygu; bebeğim 16hafta 5günlük ve parmağını merken gördüm ultrasonda.

 80. sacımı boyadım ve tekrar boyayacagm sorun olurmu diyor ki:

  sacımı boyadım ve tekrar boyayacagm sorun olurmu 17 haftamdaym 15 haftalıkken boyadm.

  Cevap : Bugüne kadar yapılan araştırmalarda gebelik döneminde saç boyamanın anne karnındaki bebek üzerinde herhangi bir doğumsal sakatlık yaptığına dair somut bir delil bulunmamaktadır.Fakat tedbirli davranmak için doğum sonrasına kadar saçlarınızı boyatmayabilirsiniz.Bu konuda ayrıntılı bilgi için tıklayın ?

 81. roj diyor ki:

  slm ben 17 haftalık hamileyim bu benim 2.gebeliğim ilkini preklamsi sonucu 7 aylıkken kaybettim .ben bebeğimin hareketlerini hissetmeye başlamıştım ama bu 3 gündür hiç hissetmiyorum bu normal bişeymi acaba?cvplarsanız sevinirim çok korkuyorum…

  Cevap: Anne karnında bebeklerin sakin zamanları da vardır hareketleri zamanlarıda.Rahim içinde bebekler sallandıklarında uyurlar.Dolayısıyla anne harektli olduğu zaman bebek hareketlerini duymayabilirsiniz.
  Anne hareketsiz olduğunda bebek hareketleri daha iyi hissedilir.Sabah kalktığınızda bir bardak süt için ve hafif atıştırın sonra sırtüstü yatarak 1-2 saat bu şekilde bebek hareketlerini saymaya çalışın.Bu işlemi birde gece yatarken uygulayın eğer hiç hareket hissetmezseniz.Doktorunuza başvurmanızda fayda var.

  Gebelikte bebek hareketleri konusunda ayrıntılı bilgi için tıklayın.

 82. emine diyor ki:

  ben 16 haftalık hamileyim ve bebeğin kafasında kist çıktı 5mm çapında ve doktor geçer dedi ama ben çok korkuyorum ne yapmalıyım

  1. mavela diyor ki:

   koroid pleksus kisti sanırım endişelenmeyin en geç 24. haftada kayboluyor

 83. funda diyor ki:

  ben 17 haftalık hamileyim fakat saolsun hiç bir doktor bana bilgi vermiyor ne yapayım nasıl yapacam hiç bişe demiyorlar sunu yap bunu yap bişe demediler

  1. Miraymeleknur diyor ki:

   Ayni problemi bende yasiyorum 17 +1gunluk hamileyim doktorum saolsun hic birsey soylemiyor iyimi sagliklimi cinsiyeti nedir desemde hicbir sekilde cevap alamiyorum bu durumdan cok rahatsiz olup doktorumu degistirdim 2 hafta sonra baska bir doktora gidecegim sizede oneririm bu arada inanilmaz derecedee gribal enfeksiyona yakalandim bunun icin bile birsey yapmadi doktor ne yapacagim bilmiyorum bebegime birsey olmasindan korkuyorum oksurdukce canim cok yaniyor kasiklarim cok agriyorr mide bulantilarim devam ediyorr ne yapucam gercekten bilmiyorumm:(

 84. serpil diyor ki:

  fakat vajinal ultrason yapmadi lak atisini dinleyemedim nasil olacak peki?

  Cevap: Bu konuda doktorunuzun ultrason ile muayene yapıp sizi bilgilendirmesi gerekir.

 85. serpil diyor ki:

  merhaba bn 17. haftalik hamileyim bugun doktorda rdv vardi fakat bebegin kalbini dinleyemedi ama bebegin hareketlerini az hissediyorum endiselenecek bir sey var mi?

  fakat doktor hersey normal dedi ultrason cekmedi altan bakti endisenelecek bir sey var mi peki??

  Cevap:Normal ultrason ile bazen bebeğin duruşu nedeniyle yeterli bilgi alınamıyabilir bu gibi durumlarda vajinal ultrason tercih edilir.Eğer doktorunuz vajinal ultrason ile bakıp bebeğin hareketlerini ve kalp atışını duydu ise doktorunuzun dediği gibi endişelenecek bir durum yoktur.

 86. fatma diyor ki:

  merhaba bir sorum olucaktı. ben 18 haftalık hamileyim ultrasyona göre ama .ben temmuzun 22 adet başlangıcı bana göre 16 haftalık. adetten önce hamile kalmış olabilirim. teşekkürler.

  Cevap: Gebelik haftası hesaplaması yaparken son adet tarihinizin ilk günü baz alınır.Bu şekilde hesapladığımızda 17 hafta 4 günlük hamile görünüyorsunuz.Hesaplamalarda 2-3 günlük fark olabilir.Herhangi bir sorun yok.Endişelenmenize gerek yok.

 87. saliha diyor ki:

  selam aleykum benim bir sorum olucaktı ben 17 haftalık hamileyim ve ıdrarımı yaparken bir yanma hıssediyorum bu normalmı tskler.

  Cevap:İdrar yaparken yanma hissetme ve sık idrara çıkma idrar yolu enfeksiyonu belirtileridir.Bu konuda mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.Gebelik döneminde idrar yolu enfeksiyonuna yakalanmamak için bol sıvı tüketilmelidir.

 88. Kemale diyor ki:

  Selam. Ben hamileliyimin 17 haftasına girdim karnım az çıkti ama bebek hareketlerini hic hissetmiyorum,ilk hamileliyim.

  Cevap: Hamilelikte alınan kilo kişiden kişiye değişen bir durum olup.Bebeğinizin gelişiminde bir sorun yoksa bu konuda endişelenmenize gerek yok.
  Anne karnında bebek hareketler 16-20 haftalar arası anne tarafından hissedilir.İlk gebeliklerde bebeğin hareketleri geç hissedilir.Yani 20-22 haftalar arası hissedilir.

  1. Hafize diyor ki:

   Merhaba benimde bir sorum var 17haftalik oldum 19 haftalikken yurtdisina amerikaya tatile gidicem bir sikinti olurmu die korkuyorum gunes isinlarina yakin oluyormusum bebegime zarali olurmu ne yapmaliyim. Bana lutfen yardimci olun

  2. Ilknur gokce diyor ki:

   adım ilknur Hocam bn 17 hafta 5 gun hamileyim ama bu bnm 3 üçüncü gebeligim ikiside krnimda öluyodu bu ccgumda duscek die ck korkuyorum ara ara azda olsa kanamm oluyor ve hareket lerini. Hissetmiyorum ne yokmu lzm doktor bey