40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 17. haftası

Anasayfa » Hafta Hafta Gebelik » Gebeliğin 17. haftası
Gebeliğin 17. haftası

GEBELİĞİN 17. HAFTASI

Anne adayı artık 17. Haftaya girdiniz ve bu hafta sonunda rahminiz göbek deliğinizin 5-6 cm altına kadar uzamış durumdadır. İlerleyen gebelik haftalarında göbek deliğinin daha üstüne çıkacaktır.

Gebeliğin 17. Haftasında annede ne gibi değişiklikler olur.

Gebeliğin 17. Haftasında yavaş yavaş sırtınızda hafif şiddetlide olsa ağrılar hissetmeye başlayabilirsiniz.Bu haftalarda uykusuzluk da hissedebilirsiniz

 Dörtlü Tarama Testi

Dörtlü tarama testi, doktorunuzun Down sendromlu bebek taşıyıp taşımadığınızı  belirlemesine yardımcı olur.Bu kan testi ayrıca hamileliğinizde diğer problemleri de önler, örneğin nöral tüp kusurları gibi.Dörtlü tarama testi, dördüncü bir değerlendirme olan inhibin-A düzeyinin dışında  üçlü tarama testi ile aynıdır.Dörtlü tarama testi standart üçlü tarama testinin Down sendromlu bebek belirleme hassasiyetini %20 arttırır.

Dörtlü tarama testi ile Down sendromlu ceninlerin %79 unu saptayabilmektedir.Hatalı sonuç çıkma oranı %5’dir.

  Gebeliğin 17. Haftasında bebeğinizin büyüklüğü ne kadardır.

Bu haftanın sonunda anne karnındaki bebeğin boyu 18 cm kilosu 150 gram’dır.

 Gebeliğin 17. Haftasında bebekte ne gibi değişikler olur

Bebeğinizin gelişmekte olan kemikleri için kalsiyuma ihtiyacı vardır.Bu dönemde kalsiyum açısından zengin gıdalar tüketmeniz önerilir.Bu haftada bebeğinizin dolaşım sistemi tam kapasite ile çalışmaya başladır.Bebeğinizin minik vücudu yavaş yavaş yağ biriktirmeye başlayacaktır.

 Bu haftanın önerileri

Hamileyken bacaklarınızda kramplar oluyorsa uzun süre ayakta kalmayın.Mümkün olduğu kadar sık, yan yatmaya
çalışın.Esneme egzersizleri bu konuda yardımcı olabilir.Aynı zamanda kramp giren bölgede ısıtma yastığı kullanabilirsiniz , ama 15 dakikadan uzun kullanmayın.Bacaklarınızdaki kramplar başlamadan önce yararlı olması için bir diyetisyene başvurarak beslenme programınıza potasyum ekleyin.Potasyumdan zengin besinler kuru üzüm ve muz dur.

Gebeliğin 17. Haftasında hala bebeğinizin hareketlerini hissetmediyseniz bu konuda endişelenmenize gerek yok ilk hareketi hissetmeniz gebeliğin 22. Haftasını bulabilir.Bu konuda detaylı bilgi için tıklayın.

Gebelikte vajinal duş yapmaktan kaçının

Doktorların çoğu hamileyken vajinanın içini yıkamamak gerektiği konusunda birleşiyorlar.Gebelik döneminde vajinal duş kanamaya veya daha ciddi problemlere neden olabilir.


Bu Haber 199.009 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 07 : 26

Etiketler
 1. Elif diyor ki:

  merhaba ben son adet tarihimi net olarak hatırlamıyorum ilk kontrole gittiğimde tahmini bi tarih söylemiştim şu anda o tarihe göre 15 hafta 6 günlük hamile olarak görünüyorum.. ben bilmesemde doktor tahlillerden ya da gelişiminden ne kadarlık olduğunu bilebilir mi yoksa 17. hafta da kontrolüm var doktoruma bi açıklama yapmam gerekir mi =)

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik Haftasının hesaplamasında esas olan ilk haftalarda ( 6-7- 8-9 -10 ) yapılan ultrasondur. Buna bakarak kolaylıkla karar verebiliriz.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 2. Asli diyor ki:

  Ben 4,5 aylik hamileyim Ama cinsiyeti belli değil doktor. Bana dedi Beli Kiz olur dedi Ama doktorumda bilmiyor ama ben Hissediyom erkek Olacak

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik döneminde anne karnında bebeğin duruşu,pozisyonu uygun değilse bebeğin cinsiyeti ultrason ile izlenemiyebilir.Hayırlısı olsun.

 3. denizberke diyor ki:

  17 haftalik hamileyim cinsiyetini merak ediyoruz doktorum cinsel organinda şişlik olduğunu bu kız bebekte de erkek bebekte de görülebileceğini fakat erkeğe benzettiğini söyledi böyle bir durum yasayan varmi şimdiden cevap veren arkadaslara tesekkurler

  1. admin admin diyor ki:

   17 haftada bebeğin cinsiyetinin kesin belli olması gerekir.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 4. birsen diyor ki:

  merhaba ben 17 haftalık hamileyim doktorum net belli bişey göremiyorum ama kıza benziyor dedi sizce yanılma payı varmıdır yada net olarak kaçıncı haftada belli olur? teşekkürler

  1. admin admin diyor ki:

   Normal şartlarda gebeliğin 16. haftasından itibaren bebeğin duruşu müsait ise bebeğin cinsiyeti ultrasondan net olarak izlenebilir.Ultrason muayenesi esnasında bebeğin duruşu uygun olmadığı durumlarda bebeğin cinsiyetini net olarak tespit edilemiyebilir.Bir sonraki doktor kontrolünüzde bebeğin duruşu uygun olursa doktorunuz bebeğin cinsiyetini net olarak söyleyebilir.

 5. aysen diyor ki:

  meraba 17 haftalık hamileyim bebeğimin cinsiyeti hala belli olmadı bu durumu kız bebeğe bağlıyorlar ne kadar doğru acaba bebeğimin cinsiyeti belli olmuşmudur

  1. admin admin diyor ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti rahme düştüğü an bellidir.Bu konuda bir değişme olmaz.Biz anne karnında bebeğin cinsiyetini gebeliğin 16. haftasından itibaren karından ultrason ile net olarak tespit edebiliyoruz.Bunun dışında anne karnında bebeğin duruşu uygun olmadığında ultrasonda bebeğin cinsiyeti görülemeyebilir.
   Ultrason ile cinsiyet belirlenirken anne karnında ki bebeğin bacak arasında girmiş göbek kordonu , testislerin geri gitmesi gibi nedenlerden cinsiyet yanlış belirlenebilir.Anne karnında bebeğin erkek genital organı görülmediği zaman doktorlar tarafından büyük oranda kız olduğu düşünülebilir.

 6. Jasmeyn diyor ki:

  merhaba 17+2 günlük hamileğim. Bu 2. hamileliğim. Bebeğimi özellikle yan yattığımda ufak ufak hissetmeye başlamıştım ancak son 3-4 gündür hissedemiyorum, sanki yok gibi. Önceden yan yattığımda o tarafta toplanırdı şimdi hiçbirşey olmuyor. Sırt üstü sessiz bir ortamda uzanıp elimi karnıma koyup bekliyorum ama yine bir ses yok. Çok endişeleniyorum. Bir sonraki randevum 3 hafta sonra ve yoğun çalıştığım için daha öncesinde doktora gitme imkanım pek yok. 3 hafta bebeğimin iyi olduğuna emin olmadan nasıl dayanacağım bilemiyorum :(

  1. admin admin diyor ki:

   Bu durumda beklemenizi öneremeyİz. Aksam saatlerinde ya da hafta sonu yarım saat olsun bebeğı kontrol için zaman ayırmanızı öneririm.

   Op.Dr.Zeki SALAR

  2. pınar diyor ki:

   çok merak ettim bebeğinizin durumu iyimi

  3. Jasmeyn diyor ki:

   Merhaba,

   Evet çok şükür bebeğim gayet iyi. Zaten dayanamayıp o hafta kontrole gitmiş ve rahatlamıştım. 21 hafta bitti, artık hareketlerini daha sık ve net hissediyorum. Daha önceki haftalarda hareketler düzenli olmadığı için hissedemediğim zamanlar olduğundan endişeleniyordum.Sabretmek gerekiyormuş gerçekten :)

 7. yasemin6324 diyor ki:

  Merhabalar ben şuan 15hafta 5günlük hamileyim.Bu ikinci gebeliğim.12hafta 5günlükken doktora gittiğimde bebeğimin cinsiyetini %99 diyerek söyledi.Bu haftada sizce bu mümkün mü?

  1. admin admin diyor ki:

   15 hafta 5 günlük hamilelelikte bebeğin duruşu müsait ise bebeğin cinsiyeti ultrason ile izlenebilir.

 8. Görünecek isim... diyor ki:

  ben 17 haftalık hamıleyım bebek kanaldaymıs asgıda kordonda asagıdaymıs ayrıca rahım duvarı asırı kalınlastıgı ıcın ıdarar gecısını engellıyor buda bobeklere zarar verıyormus ıdrarımı yapmadıgım zaman acıl gel dedı ama bebekle ılgılı bısey demedıler asagıda olmasında sorun cıkarmı veya bnım bu durumumdan etkılenırmı

  1. admin admin diyor ki:

   Bu durum anneye zarar verebilir bebeğe değil.

   Op Dr Zeki Salar
   Kadın Hastalıkları Doğum ve İnfertilite Uzmanı
   Hisar İntercontinental Hospital Tüp Bebek Merkezi

 9. nurgul k diyor ki:

  2li testim iyi çıktığı için 3lu testi yaptirmadim. Sizce dogrumuydu.

  1. admin admin diyor ki:

   Bazı doktorlar ikili kombine testinden sonra 19-23 haftalarda ayrıntılı ultrason yapılacaksa ayrıca üçlü test yapılmasının gereksiz olduğu kanısındadırlar.Tarama testleri kesin sonuç değil risk faktörünü göstermektedir.

 10. Hulya4626 diyor ki:

  mükemmel duygu; bebeğim 16hafta 5günlük ve parmağını merken gördüm ultrasonda.

 11. sacımı boyadım ve tekrar boyayacagm sorun olurmu diyor ki:

  sacımı boyadım ve tekrar boyayacagm sorun olurmu 17 haftamdaym 15 haftalıkken boyadm.

  Cevap : Bugüne kadar yapılan araştırmalarda gebelik döneminde saç boyamanın anne karnındaki bebek üzerinde herhangi bir doğumsal sakatlık yaptığına dair somut bir delil bulunmamaktadır.Fakat tedbirli davranmak için doğum sonrasına kadar saçlarınızı boyatmayabilirsiniz.Bu konuda ayrıntılı bilgi için tıklayın ?

 12. roj diyor ki:

  slm ben 17 haftalık hamileyim bu benim 2.gebeliğim ilkini preklamsi sonucu 7 aylıkken kaybettim .ben bebeğimin hareketlerini hissetmeye başlamıştım ama bu 3 gündür hiç hissetmiyorum bu normal bişeymi acaba?cvplarsanız sevinirim çok korkuyorum…

  Cevap: Anne karnında bebeklerin sakin zamanları da vardır hareketleri zamanlarıda.Rahim içinde bebekler sallandıklarında uyurlar.Dolayısıyla anne harektli olduğu zaman bebek hareketlerini duymayabilirsiniz.
  Anne hareketsiz olduğunda bebek hareketleri daha iyi hissedilir.Sabah kalktığınızda bir bardak süt için ve hafif atıştırın sonra sırtüstü yatarak 1-2 saat bu şekilde bebek hareketlerini saymaya çalışın.Bu işlemi birde gece yatarken uygulayın eğer hiç hareket hissetmezseniz.Doktorunuza başvurmanızda fayda var.

  Gebelikte bebek hareketleri konusunda ayrıntılı bilgi için tıklayın.

 13. emine diyor ki:

  ben 16 haftalık hamileyim ve bebeğin kafasında kist çıktı 5mm çapında ve doktor geçer dedi ama ben çok korkuyorum ne yapmalıyım

  1. mavela diyor ki:

   koroid pleksus kisti sanırım endişelenmeyin en geç 24. haftada kayboluyor

 14. funda diyor ki:

  ben 17 haftalık hamileyim fakat saolsun hiç bir doktor bana bilgi vermiyor ne yapayım nasıl yapacam hiç bişe demiyorlar sunu yap bunu yap bişe demediler

 15. serpil diyor ki:

  fakat vajinal ultrason yapmadi lak atisini dinleyemedim nasil olacak peki?

  Cevap: Bu konuda doktorunuzun ultrason ile muayene yapıp sizi bilgilendirmesi gerekir.

 16. serpil diyor ki:

  merhaba bn 17. haftalik hamileyim bugun doktorda rdv vardi fakat bebegin kalbini dinleyemedi ama bebegin hareketlerini az hissediyorum endiselenecek bir sey var mi?

  fakat doktor hersey normal dedi ultrason cekmedi altan bakti endisenelecek bir sey var mi peki??

  Cevap:Normal ultrason ile bazen bebeğin duruşu nedeniyle yeterli bilgi alınamıyabilir bu gibi durumlarda vajinal ultrason tercih edilir.Eğer doktorunuz vajinal ultrason ile bakıp bebeğin hareketlerini ve kalp atışını duydu ise doktorunuzun dediği gibi endişelenecek bir durum yoktur.

 17. fatma diyor ki:

  merhaba bir sorum olucaktı. ben 18 haftalık hamileyim ultrasyona göre ama .ben temmuzun 22 adet başlangıcı bana göre 16 haftalık. adetten önce hamile kalmış olabilirim. teşekkürler.

  Cevap: Gebelik haftası hesaplaması yaparken son adet tarihinizin ilk günü baz alınır.Bu şekilde hesapladığımızda 17 hafta 4 günlük hamile görünüyorsunuz.Hesaplamalarda 2-3 günlük fark olabilir.Herhangi bir sorun yok.Endişelenmenize gerek yok.

 18. saliha diyor ki:

  selam aleykum benim bir sorum olucaktı ben 17 haftalık hamileyim ve ıdrarımı yaparken bir yanma hıssediyorum bu normalmı tskler.

  Cevap:İdrar yaparken yanma hissetme ve sık idrara çıkma idrar yolu enfeksiyonu belirtileridir.Bu konuda mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.Gebelik döneminde idrar yolu enfeksiyonuna yakalanmamak için bol sıvı tüketilmelidir.

 19. Kemale diyor ki:

  Selam. Ben hamileliyimin 17 haftasına girdim karnım az çıkti ama bebek hareketlerini hic hissetmiyorum,ilk hamileliyim.

  Cevap: Hamilelikte alınan kilo kişiden kişiye değişen bir durum olup.Bebeğinizin gelişiminde bir sorun yoksa bu konuda endişelenmenize gerek yok.
  Anne karnında bebek hareketler 16-20 haftalar arası anne tarafından hissedilir.İlk gebeliklerde bebeğin hareketleri geç hissedilir.Yani 20-22 haftalar arası hissedilir.

HAMİLELİK TAKVİMİ