Reklam
Reklam
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 19. haftası

Gebeliğin 19. haftası

GEBELİĞİN 19. HAFTASI

19. haftaya ulaştınız ve anne adayı olarak artık içinizde kıpırdayan bir şey olduğunu fark ediyorsunuz fark edemeyen anne adayları 20.haftada bebeğinizin hareketlerini rahatlıkla fark ediyor olacaksınız. Tüm anne adayları bebek hareketlerini ilk hissettikleri andan itibaren kelebek çırpınışı şeklinde tanımlarlar ilk bebek hareketlerini.

Artık bebeğiniz hareketlerini size hissettiriyor ve varlığı ile sizin içinize mutluluk kaplamaya başladı bile. Rahminiz göbek deliğinizin 1 cm altına kadar yakınlaştı. Bebeğinizin yüz kemikleri sertleşmeye başladı. Beslenme konusunda çok dikkat etmeli ve süt ürünlerini bolca tüketmeniz gerekmektedir.

Doktorunuzun verdiği vitamin takviyelerine başlamalı ve multi vitamin- demir hapı olmak üzere doktorunuzun verdiği bu vitamin ilaçlarını dikkatlice ve özenle kullanmalısınız. Bu vitaminler bebeğinizin gelişimi ve beslenmesi açısından çok önemlidir. Bebeğinizin artık sizi duyuyor onunla sürekli konuşun ve baba adayları da bebeğinizle anne karnında konuşun o artık 15 cm ye ulaştı ve 230 gr ağırlığına geldi.

Bu Haber 118.432 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 07 : 26

YORUM YAZ
 1. Hatice diyor ki:

  Merhaba, ben 19 haftalık hamileyim, hamile kaldığımda 78 kiloydum şimdi ise 71 kiloyum, kilo vermek yada almak için ekstra bişey yapmıyorum beslenmeme dikkat ediyorum sadece ama kilo veriyorum, kilo vermenin bebeğime zararı var mıdır, ilk hamileliğim yaşım 21, benim ne yapmam lazım endişeliyim yardımcı olursanız sevinirim şimdiden saolun…

  1. admin admin diyor ki:

   GEBELİKTE KİLO KAYBI
   Boyunuzu bilmiyorum ama aşırı kilonuz yok.Kilo almanıza gerek yok ancak vermeniz pek tercih edilen bir durum değil. Beslenme ile ilgili yazımız size faydalı olacaktır:
   http://www.zekisalar.com/gebelik-hakkinda-hersey/gebelikte-beslenme

   Op.Dr. Zeki SALAR

 2. esra elmas diyor ki:

  merhabalar ben 19 haftalık gebeyim tetenoz aşısını ne zaman vurulmam lazım.

  Cevap:Tetanoz aşısının gebelikte 4. Aydan itibaren yapılması tercih edilir.Daha önce tetanoz aşıları tam olarak yapılmışsa ve son aşılamanın üzerinden 10 yıldan az süre geçmişse tekrar yapılması gerekmez.Daha önce aşılamalar tam yapılmamışsa veya yapıldıktan itibaren on yıl süre geçmişse gebeliğin 5. Ayında ve 6. Ayında birer aya ara ile iki kere aşı yapılır.