40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 2. haftası

Gebeliğin 2. haftası

         Gebeliğin 2. haftasında da henüz hamile olduğunuzu bilmiyorsunuz, nedeni ise vücut hareket halinde çok büyük durumlar oluyor aslında ama sizin bundan haberiniz yok, normal hayatınıza devam ediyorsunuz ancak henüz bilgi sahibi olmanız mümkün değildir. Adet dönemini geçirdiniz. Hormonlarınız yeterince çalışıyor ve ortamı hazırlamaya devam ediyor.

       Gebeliğin 2. haftası genellikle yumurtlama döneminizin başlangıcına  denk gelir.Eğer gebelik düşünüyorsanız yumurtlama döneminizi hesapladıktan sonra yumurtlama döneminizden 2-3 gün önce başlayarak bir hafta boyunca ilişkiye girmeniz hamile kalma şansınızı arttıracaktır.Yumurtlama dönemini hesaplamak için adet döngünüzün kaç gün olduğunu bilmeniz gerekir.Adet döngüsü son adet tarihinizin ilk gününden itibaren sonraki adet tarihinizin başlangıcına kadar olan süredir.Ortalama olarak 30 günde bir adet gören bir kadının yumurtlama gününü hesaplarken adet döngüsünden 14’ü çıkarıyoruz.  30 – 14=16  yani yumurtlama gününüz 16. gün olarak buluyoruz.

Yumurtlama günü hesaplamak için tıklayın

Yumurtlama ( ovulasyonun )  gerçekleştiği nasıl anlaşılır ?

Göğüslerde hassasiyet  

Karın bölgesi ve kasıklarda ağrı 

Vaginal akıntıların artması 

Vücut sıvısının artması

Bunların dışında eczaneden alacağınız ovulasyon belirleme testleri ile de ovulasyonun gerçekleşip gerçekleşmediği belirlenebilir.

Hamileliğin belirtileri nelerdir

Gebelik döneminde vücudunuzda bir çok değişiklik meydana gelir.Eğer gebelik planlıyorsanız ve aşağıdaki belirtilerin bir yada bir kaçı sizde varsa ve hamile olduğunuzu düşünüyorsanız doktora başvurmalısınız.

Adet gecikmesi

Mide bulantısı veya kusma

Yiyeceklerden tiksinme ve aşerme

Sık sık idrara çıkma

Göğüste değişme ve göğüste aşırı hassasiyet, sızlama

Pelvik bölgenizde yeni bir duyarlılık veya his

Ağızda Metalik Tat


Hamilelik belirtilerinden en belirgin olan belirti beklenen adet gecikmesidir.Tabiki adet gecikmesi bize kesin olarak gebeliğin varlığını kanıtlamaz.

Bir hamileliğin ilk günü son adet döneminin ilk günü olarak kabul edilir.Son adet tarihinizden yumurtlama tarihine kadar vücut her ay olduğu gibi kendini gebelik için hazırlar eğer yumurtlama döneminde gebelik oluşur ise hamilelik başlar oluşmaz ise adet gerçekleşir.


Çocuk sahibi olmayı düşünüyorsanız sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıkları gebelik öncesinde bırakmalı ve gebelik şüphesi olduğunuzda kesinlikle doktorunuza danışmadan ilaç kullanmamalısınız.

GEBELİĞİN 2. HAFTASINDA ANNEDE MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLER-VİDEO

Bu Haber 401.609 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

YORUM YAZ
 1. Meliha dedi ki:

  Ben bugün hcg testi yaptırdm 19,24 çıktı ve bana progestan ve folbiol verdi arada idarımda kırmızı lekeler ve kahverengi şekilde geldi korkuyorm ne yapmam gerekir

 2. Melekler dedi ki:

  Merhaba hocam en son 16 aralıkda adetim başladı yumurtlama tarihimi takip edip yumurtlama günü ve sonrasında ilişkide bulunduk son 4 gündür kasık agrım var genellikle sol tarafımda idrar tahlili yaptım ama sonuç negatif çıktı çok merak ediyorum hamilemiyim acaba ?

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Adet tarihinizi bekleyin adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.

 3. Merve dedi ki:

  Merhaba hocam. En son 8 aralıkta adet gördüm. 19 aralikta birliktelik yaşadım. Normalde adetim 25 günde bir olur. Bugun 29 gün oldu hala olamadım. Belim çok aşırı tutuluyo ağrıyo cok cabuk sinirleniyorum. Hamile olma ihtimalim sizce nedir ?

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırarak kesin sonuç alabilirsiniz.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 4. Betl dedi ki:

  Tesekkur ederim hocam gerek kalmadi dün gece düsük yaptim 🙁

  1. admin admin dedi ki:

   Siz yinede kadın doğum uzmanına başvurun.Hamilelik olsa kan testinde çıkması gerekirdi.İdrarda gebelik testlerinde hatalı sonuç çıkabilmekte.

 5. Betl dedi ki:

  Hocam merhaba benim en son adet tarihim 22 kasim ve hala adet olmadim 29 aralikta kan testi yaptirdim negatif cikti ama detayli degildi degerlerini bilmiyorum o yuzden 31 aralikta idrar testi yaptim cift cizgi cikti ve 2 ocakta tekrar yaptim yine cift cizgi ne yapmam lazim hamilemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Adet gecikmesi sonrası kanda beta HCG testi kesin sonuç verir.Kadın doğum uzmanına başvurun.

 6. fatma dedi ki:

  Mrb hocam adetim 10 gün geçikti ara ara karnıma agrı giriyor adet olacak gibii sizce hamilemiyim… şimdiden teşekkür ederim.

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırarak kesin sonucu öğrenebilirsiniz.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 7. Gabi dedi ki:

  Merhaba benim ilk gebelik için kan testim 2 çıktı 10 gün sonraki 4.41 ve ondanda iki gün sonraki 5.51 di. 4 gün kahverengi lekelenme oldu sonrasında tekrar test yaptırdım ve sonucum 2.01 e düşmüştü. Öğrenmek istediğim şu hcg değeri bu şekilde düşer mi ? Tekrar muayene olmadım ama gebeliğim yoktur değil mi? bir de sol kasığımda kıpırtı hissediyorum bu normal mi?

  1. admin admin dedi ki:

   Test sonucunda gebelik var diyebilmek için genellikle 20’den yüksek rakamlar gerekir .0 ile 20 arasındaki rakamlar şüphelidir ve genellikle hamilelik çıkmaz

 8. Gabi dedi ki:

  Merhaba benim ilk gebelik için kan testim 2 çıktı 10 gün sonraki 4.41 ve ondanda iki gün sonraki 5.51 di. 4 gün kahverengi lekelenme oldu sonrasında tekrar test yaptırdım ve sonucum 2.01 e düşmüştü. Öğrenmek istediğim şu hcg değeri bu şekilde düşer mi ? Tekrar muayene olmadım ama gebeliğim yoktur değil mi?

  1. admin admin dedi ki:

   Test sonucunda gebelik var diyebilmek için genellikle 20’den yüksek rakamlar gerekir .0 ile 20 arasındaki rakamlar şüphelidir ve genellikle hamilelik çıkmaz.