40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 2. haftası

Gebeliğin 2. haftası

         Gebeliğin 2. haftasında da henüz hamile olduğunuzu bilmiyorsunuz, nedeni ise vücut hareket halinde çok büyük durumlar oluyor aslında ama sizin bundan haberiniz yok, normal hayatınıza devam ediyorsunuz ancak henüz bilgi sahibi olmanız mümkün değildir. Adet dönemini geçirdiniz. Hormonlarınız yeterince çalışıyor ve ortamı hazırlamaya devam ediyor.

       Gebeliğin 2. haftası genellikle yumurtlama döneminizin başlangıcına  denk gelir.Eğer gebelik düşünüyorsanız yumurtlama döneminizi hesapladıktan sonra yumurtlama döneminizden 2-3 gün önce başlayarak bir hafta boyunca ilişkiye girmeniz hamile kalma şansınızı arttıracaktır.Yumurtlama dönemini hesaplamak için adet döngünüzün kaç gün olduğunu bilmeniz gerekir.Adet döngüsü son adet tarihinizin ilk gününden itibaren sonraki adet tarihinizin başlangıcına kadar olan süredir.Ortalama olarak 30 günde bir adet gören bir kadının yumurtlama gününü hesaplarken adet döngüsünden 14’ü çıkarıyoruz.  30 – 14=16  yani yumurtlama gününüz 16. gün olarak buluyoruz.

Yumurtlama günü hesaplamak için tıklayın

Yumurtlama ( ovulasyonun )  gerçekleştiği nasıl anlaşılır ?

Göğüslerde hassasiyet  

Karın bölgesi ve kasıklarda ağrı 

Vaginal akıntıların artması 

Vücut sıvısının artması

Bunların dışında eczaneden alacağınız ovulasyon belirleme testleri ile de ovulasyonun gerçekleşip gerçekleşmediği belirlenebilir.

Hamileliğin belirtileri nelerdir

Gebelik döneminde vücudunuzda bir çok değişiklik meydana gelir.Eğer gebelik planlıyorsanız ve aşağıdaki belirtilerin bir yada bir kaçı sizde varsa ve hamile olduğunuzu düşünüyorsanız doktora başvurmalısınız.

Adet gecikmesi

Mide bulantısı veya kusma

Yiyeceklerden tiksinme ve aşerme

Sık sık idrara çıkma

Göğüste değişme ve göğüste aşırı hassasiyet, sızlama

Pelvik bölgenizde yeni bir duyarlılık veya his

Ağızda Metalik Tat


Hamilelik belirtilerinden en belirgin olan belirti beklenen adet gecikmesidir.Tabiki adet gecikmesi bize kesin olarak gebeliğin varlığını kanıtlamaz.

Bir hamileliğin ilk günü son adet döneminin ilk günü olarak kabul edilir.Son adet tarihinizden yumurtlama tarihine kadar vücut her ay olduğu gibi kendini gebelik için hazırlar eğer yumurtlama döneminde gebelik oluşur ise hamilelik başlar oluşmaz ise adet gerçekleşir.


Çocuk sahibi olmayı düşünüyorsanız sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıkları gebelik öncesinde bırakmalı ve gebelik şüphesi olduğunuzda kesinlikle doktorunuza danışmadan ilaç kullanmamalısınız.

GEBELİĞİN 2. HAFTASINDA ANNEDE MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLER-VİDEO

Bu Haber 415.714 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

YORUM YAZ
 1. Ayşe dedi ki:

  Merhaba hocam ben 7 sinde eşimle birlikte oldum korumamizi aldık normalde ben her ayın 25 inde adet oluyorum bir gün geçti ama karnımda sertleşme ve şişme var birde akıntılarım oluyor beyaz sizce test yaptrmalimym bugünde pembe akıntı oldu

  1. admin admin dedi ki:

   2-3 gün daha bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.

 2. Yeşim dedi ki:

  Merhaba benim en son adetim 13 şubat dün tahlil yaptirdim 4 gün geçti adetimden HCG değerim 524.36 çikti hamilemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.

 3. veronika dedi ki:

  yakşamar ben ine vurdum çiatlama yumrta niçin, şimde nerde bir afta karın şişkınik var, bide 2 giün çeçmişi adetı, ine 27 vurdum, ben hamile olabilirim, doktor yumrta çiatlamışi dedi 3 tane.bir cevap yazarmesın.

 4. Sevilay dedi ki:

  Teşekkürler hocam. Yumurta catladıktan sonra hücrelerin 1 gün canlı kaldığı bilgisi var. O yüzden o birkaç gün mü önemli yoksa adet olana ilişki olabilir mi gebelik ihtimali var mıdır ?

  1. admin admin dedi ki:

   Sevilay hanım yumurtlama döneminde oluşan birliktelikte hamilelik şansı yüksektir.Ama kendisiniz bu şekilde şartlandırıp zoraki bir iş gibi görmeyin. Ay boyunca iki günde bir birliktelik olduğu taktirde bir sorun yoksa hamile kalma şansı yüksektir.Yumurtlama gününden 2-3 gün önce başlayıp 1 hafta boyunca birliktelik önerilir.Spermler 72 saate kadar canlı kalabileceğinden çatlamadan öncede birlikte olunabilirdi.Yumurta ise 24-48 saat canlı kalabilir.

 5. Sevilay dedi ki:

  Hocam merhabalar. Doktora gittiğimde yumurta var dedi 2 gün sonra gittim çatlamıs dedi, ilişki önerdi. Eğer hamilelik olmazsa en geç kaç gün sonra adet olmam gerekir.

  1. admin admin dedi ki:

   Sevilay hanım kendinizi strese sokmadan düzenli birliktelik gerçekleştirin.Yumurtlama sonrası genellikle 14 gün sonra adet olur.Erken gebelik testi yapmayın gecikme yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.

 6. Harabe dedi ki:

  Mrb hocam benim adetim 36 gün geçmişti 4 gün önce kan testi yaptırdım doktorum 2.haftalik gebesin bu gebeligi istemiyorum adet sokturucu haplar kullandım tortoceh hap kullandım gebelik sonlandirici iğne kullandım ama düşük olmadı yanlış kasiklarimda çekilme ara ara bi gramp giriyor bel ağrım var ama kanamam olmuyor en doğal çözüm kürtaj bunun için kürtaj sorun olurmu

  1. admin admin dedi ki:

   2 haftalık gebelik olmaz gebelik haftası son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplanır.Kadın doğum uzmanına başvurmalısınız.

 7. zengin dedi ki:

  merhaba benim adet tarihim geçtikten 1 hafta sonra beta hcg m 14.3 çıktı sizce hamilemiyim hamileysem kaç haftalık

  1. admin admin dedi ki:

   Hamilelik var diyebilmemiz için 20 ve üzeri değerler gerekir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.İki gün sonra aynı merkezde testi tekrarlayın.

 8. Yeliz dedi ki:

  Merhaba.Ben esimle 14 subatta birlikte olduk ve sonraki iliskilerimde korunduk.24 subatta adet olmam gerekiyordu olmadim kan verdim ve degeri 88 cikti bu deger normalmi acaba.tesekkurler.

  1. admin admin dedi ki:

   Tek bir kan değerine göre değerlendirme yapamayız.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 9. ayse dedi ki:

  Merhaba hocam ben 7 subatta adet oldum 14 subatta esimle birlikte olduk adetimin 5 gunu klomen ilaci kullandim suan adetime 1 hafta var 3 gundur adet sancisi cekiyorum cok akintim var ve hafif lekelenme oldu sizce yerlesme kanamasimi hamile olabilir miyim

  1. admin admin dedi ki:

   Ayşe hanım adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 10. Demet dedi ki:

  Merhaba kan testinde sonuc 152.40 H cikti hamilemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 11. Meliha dedi ki:

  Ben bugün hcg testi yaptırdm 19,24 çıktı ve bana progestan ve folbiol verdi arada idarımda kırmızı lekeler ve kahverengi şekilde geldi korkuyorm ne yapmam gerekir

 12. Melekler dedi ki:

  Merhaba hocam en son 16 aralıkda adetim başladı yumurtlama tarihimi takip edip yumurtlama günü ve sonrasında ilişkide bulunduk son 4 gündür kasık agrım var genellikle sol tarafımda idrar tahlili yaptım ama sonuç negatif çıktı çok merak ediyorum hamilemiyim acaba ?

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Adet tarihinizi bekleyin adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.

 13. Merve dedi ki:

  Merhaba hocam. En son 8 aralıkta adet gördüm. 19 aralikta birliktelik yaşadım. Normalde adetim 25 günde bir olur. Bugun 29 gün oldu hala olamadım. Belim çok aşırı tutuluyo ağrıyo cok cabuk sinirleniyorum. Hamile olma ihtimalim sizce nedir ?

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırarak kesin sonuç alabilirsiniz.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 14. Betl dedi ki:

  Tesekkur ederim hocam gerek kalmadi dün gece düsük yaptim 🙁

  1. admin admin dedi ki:

   Siz yinede kadın doğum uzmanına başvurun.Hamilelik olsa kan testinde çıkması gerekirdi.İdrarda gebelik testlerinde hatalı sonuç çıkabilmekte.

 15. Betl dedi ki:

  Hocam merhaba benim en son adet tarihim 22 kasim ve hala adet olmadim 29 aralikta kan testi yaptirdim negatif cikti ama detayli degildi degerlerini bilmiyorum o yuzden 31 aralikta idrar testi yaptim cift cizgi cikti ve 2 ocakta tekrar yaptim yine cift cizgi ne yapmam lazim hamilemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Adet gecikmesi sonrası kanda beta HCG testi kesin sonuç verir.Kadın doğum uzmanına başvurun.

 16. fatma dedi ki:

  Mrb hocam adetim 10 gün geçikti ara ara karnıma agrı giriyor adet olacak gibii sizce hamilemiyim… şimdiden teşekkür ederim.

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırarak kesin sonucu öğrenebilirsiniz.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 17. Gabi dedi ki:

  Merhaba benim ilk gebelik için kan testim 2 çıktı 10 gün sonraki 4.41 ve ondanda iki gün sonraki 5.51 di. 4 gün kahverengi lekelenme oldu sonrasında tekrar test yaptırdım ve sonucum 2.01 e düşmüştü. Öğrenmek istediğim şu hcg değeri bu şekilde düşer mi ? Tekrar muayene olmadım ama gebeliğim yoktur değil mi? bir de sol kasığımda kıpırtı hissediyorum bu normal mi?

  1. admin admin dedi ki:

   Test sonucunda gebelik var diyebilmek için genellikle 20’den yüksek rakamlar gerekir .0 ile 20 arasındaki rakamlar şüphelidir ve genellikle hamilelik çıkmaz

 18. Gabi dedi ki:

  Merhaba benim ilk gebelik için kan testim 2 çıktı 10 gün sonraki 4.41 ve ondanda iki gün sonraki 5.51 di. 4 gün kahverengi lekelenme oldu sonrasında tekrar test yaptırdım ve sonucum 2.01 e düşmüştü. Öğrenmek istediğim şu hcg değeri bu şekilde düşer mi ? Tekrar muayene olmadım ama gebeliğim yoktur değil mi?

  1. admin admin dedi ki:

   Test sonucunda gebelik var diyebilmek için genellikle 20’den yüksek rakamlar gerekir .0 ile 20 arasındaki rakamlar şüphelidir ve genellikle hamilelik çıkmaz.

 19. Kuzu86 dedi ki:

  Merhaba hocam en son adet tarihimy 27 kasim adetlerim duzensizdir hala adet olmadim we hic bi belirti yok test yapmaktan korkuyrm nekadar sure beklemeliyim saglikli sonuc icin tesekkurler

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırın.Adet düzensizliği konusunda kadın doğum uzmanına başvurun.

 20. Naz dedi ki:

  İyi akşamlar hocam son adet dönemim 22 122016 şuan belim ve kasık agrım sanki adet görcekmiş gibi arı oluyor test yapsam olurmuş şimdiden teşekürler

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Erken yapılan test sağlıklı sonuç vermez.Gereksiz strese girmenize neden olur.Stres oluşacak hamileliği olumsuz etkileyebilir.Adet tarihini bekleyin gecikme olursa kanda beta HCG testi yaptırın.

 21. Seyma dedi ki:

  Merhaba hocam bende 4 haftalık gebeyim doktora kontrole gittiğimde bebek küçük olduğu için sadece vajinadan ultrasonla bakti küçük bir kese gördü emin olmak için kan tahlili yaptı pozitif çıktı bebek küçük olduğu için mı görememiştir beta HCG 1000 50000 mlU/ml 9 ocakta tekrar gelmemi söyledi benmi erken gittim doktora acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir.9 Ocak’ta görünmesi gerekir.

 22. Gülşah dedi ki:

  Merhaba hocam benim kan testin HGC 44.5 kac gunluk vea haftalık doktor bana 2 3 günlük dedide inanamadim sizce

  1. admin admin dedi ki:

   Gülşah hanım gebelik haftası son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplanır. 2-3 günlük hamilelik olmaz.Adetlerin düzenliyse son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya son adet tarihinizin ilk gününü girerek gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 23. Bilge dedi ki:

  Son adet tarihim 28.11.2016 dün idrar testinde pozitif çıktı ama bugün doktor kese gözükmüyor dış gebelik olabilir dedi sizce dış gebelik ihtimali yuksekmi

  1. admin admin dedi ki:

   Son adet tarihinize göre 4 hafta ve 1 günlük hamilesiniz.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 24. gül dedi ki:

  Merhabalar hocam benim hCGdegerim 38.38 çıktı sizce hamile miyim bu deger normalmi

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.
   **Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG testi 48 saatte iki kat artış gösterir.
   Son adet tarihinize göre 4 hafta ve 5 günlük hamilesiniz.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

  2. SEMA dedi ki:

   Merhaba hocam Benim 8 günlük gecikmeden sonra kan değerim 58.1 çıktı, daha çok yeni Dedi dr 2 hafta sonra tekrar gel Dedi. Sizce korlulalacak bi şey var mı?

   1. admin admin dedi ki:

    Tek bir kan değerine göre değerlendirme yapamayız.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.
    *Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.