40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 21. haftası

Gebeliğin 21. haftası

 

Hamileliğin 21. Haftasına erişilmesi ile beraber bebeğimiz yaklaşık 350-400 grama kadar büyümüştür. Bebeğin hareketleri daha da belirgin hale gelir. Anne adaylarında bu haftalarda bacaklarında ödem görülebilir. Aslına bakarsanız ödem bizim için önem arz etmez. Bizim için ellerde ve yüzde oluşan ödemler takip edilmelidir. Bacaklardaki ödemi önlemenin en güzel yolu spordur. Anne adaylarının özellikle yüzme başta olmak üzere günlük yarımşar saat yürüyüş yapması , gün içerisinde mümkünse 2-3 saatte bir on dakika yürüyüş yaparak kan dolaşımını artırmaları önemli bir husus arz eder. Bunun dışında akşamları evde bacaklar yukarı da olacak şekilde istirahat edilmesi , soğuk duş ile bacakların yıkanması da ödemi azaltan diğer faktörlerdir.

Beslenme olarak ödemi azaltmanın yolu ; bol proteinli gıdalar tüketmektir. Bol protein derken bahsettiğimiz; et, süt, yumurta, balık, tavuk olarak sıralanabilir. Diğer yandan günde bir tane maden suyunun tüketilmesi vücuttaki elektrolit dengesini sağlayarak ödemlerin çözülmesinde fayda sağlayabilir.

GEBELİĞİN 21. HAFTASINDA ANNE VE BEBEKTE MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLER – VİDEO

 

 

Bu Haber 390.432 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 23.06.2012 Cts 05 : 23

YORUM YAZ
 1. Eda dedi ki:

  Mrb ben 20+1 haftalık hamileyim hamilelikten önce 54 kiloydum şimdi 64 olmuşum bebeğim 360 gr normalmi acaba..

  1. admin admin dedi ki:

   .Bebeğinizin kilosu normal.Hamilelik döneminde önemli olan anne adayının çok kilo alması değil bebek için gerekli vitamin ve mineralleri karşılayacak şekilde beslenmesidir.Beslenme konusunda aşağıdaki önerileri dikkate alın.
   *HAMİLELİKTE BESLENME
   Aşırı tatlı, yağlı ağır gıdalar sadece anne adayında gereksiz kilo alımına neden olur. Bebeğin gelişimine katkı sağlamaz.
   *Bebeğinizin sağlığı için elinizden geldiğince sağlıklı beslenmeye bol protein içeren et,süt,yoğurt,yumurta,balık,tavuk,tarzı gıdalar tüketiniz.Aşağıdaki linkteki örnek beslenme listesinden faydalanabilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelikte-saglikli-beslenme-nasil-olmali.html

 2. mest dedi ki:

  20 haftalık hamileyim. renkli doppler da bebeğimizin beyninde sağ koroid pleksus posterior kesimde 3.8mm lik kist izlendi. doktorumuz sorun olmayacağını söyledi ama haklı olarak çok endişeliyiz. yapılacak yada yapmamız gerekn birşey var mıdır? tehlikeli bir durum sözkonusu mu?
  teşekkürler.

 3. çiğdem dedi ki:

  slm benimde bir sorum olacak dun doktora gittim en son 3boyut yaptırmıstım bu sefer yaptıkları 4 boyut ultrasondu sanırım 21 hafta 2 gunluk hamıleyım ama bebegımın gelişiminin yavas oldugunu soledıler cok endişeliyim kızmıs bebegım hareketlerınıde hıssetmıyorum sadece serimesini hissediyorum normalmı acaba…

 4. Ayşegül dedi ki:

  Merhaba benim bebeğim 21+0 günlük cinsiyetinin erkek olduğunu bazen son aylara dogru degisebilecegini söyledi doktorum bu mümkünmüdur

  1. admin admin dedi ki:

   Ayşegül hanım anne karnında bebeğin cinsiyeti rahme düştüğü anda bellidir.Bebeğin ilk andan itibaren belli olan cinsiyetini bizim öğrenmemiz için genital organlarının gelişmeşi yani gebeliğin en erken 12-13. haftasının gelmesi beklenir.
   *Anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür.Doktorunuz bebeğinizin genital bölgesini net olarak gördüyse cinsiyette değişme olmaz.

 5. Zülal dedi ki:

  Merhabalar,21+3 günlük hamileyim.yaklaşık 1.5 aydır birliktelik sırasında yalnızca sağ gogsumden olmak üzere süt geliyor.şeffaf değil beyaz yani.bu bir sorun teşkil eder mi

  1. admin admin dedi ki:

   Birliktelik esnasında hormonların etkisi ile süt üretimi olabilir.Endişe edilecek bir durum söz konusu değil.

 6. Alper tastan dedi ki:

  21. Hafta sonunda bebeğin kilosu 305 gr ölçüldü. Cinsiyetini 21+4 haftalık olduğu halde renkli ultrasanda bile göremediler, olabiliyor mu?

  1. admin admin dedi ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti gebeliğin 16. haftasından itibaren net olarak izlenmeye başlanabilir.Fakat bebeğin duruşu uygun olmadığı taktirde son aylara kadar cinsiyet net olarak tespit edilemeyebilir.Anne karnında bebekler gebeliğin son aylarında daha fazla kilo alır.

 7. fatos dedi ki:

  mrb 21+3 haftalık gebeyim.gebelikten önce 65 kiloydum ilk aylarda 60 kiloya düştüm ve şimdi bu haftamda ise 64 olmuşum normalmi.

  1. admin admin dedi ki:

   Hamileliğin ilk üç ayında kilo kaybı görülebilir.Hamilelik döneminde önemli olan anne adayının çok kilo alması değil bebek için gerekli vitamin ve mineralleri karşılayacak şekilde beslenmesidir.Aşırı tatlı, yağlı ağır gıdalar sadece anne adayında gereksiz kilo alımına neden olur. Bebeğin gelişimine katkı sağlamaz.Bebeğinizin sağlığı için elinizden geldiğince sağlıklı beslenmeye bol protein içeren et,süt,yoğurt,yumurta,balık,tavuk,tarzı gıdalar tüketiniz.Bebeğinizin sağlığı için elinizden geldiğince sağlıklı beslenmeye dikkat edin.Günlük 30 dakika yürüyüş yapın.
   Aşağıdaki linkteki örnek beslenme listesinden faydalanabilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-icin-ornek-beslenme-listesi.html

 8. Gül dedi ki:

  Mrb benim adetim normalde 3-4 gün önce olur bir gün geçti ertesi gün kanama oldu test yaptırdım 4 Ağustos da 321.3 çıktı kanama etti düşük mü oldu acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Kan testini tekrarlayın.Kan değerinde düşüş varsa düşüğün göstergesidir.

 9. İsimsiz dedi ki:

  16+6 haftalık hamileyim bebeğin boyu 21 cm ve kilosu 350 gr doktor iri bir Bebek diyor bu şartlar altında normal doğum yapma şansım varmı

  1. admin admin dedi ki:

   Henüz daha gebeliğin 16. haftasındasınız. Bundan sonra beslenmenize dikkat ederseniz. Egzersiz yaparsanız (Günlük 30 dakika yürüyüş ).Normal doğum yapabilirsiniz. Tatlı yağlı hamur işi aşırı meyve tüketmeyin. Günlük yarım saat egzersiz yapmanızı öneririm. Şeker yükleme testi yaptırmayı ihmal etmeyin.

 10. Berivan dedi ki:

  Merhaba hocam ben 21. Haftalik hamileyim karnim cok yok nerdryse kimse inanmiyor 21 haftalik olduguna normalmidir bu..
  Birde ben oruc tutuyorum bebeyimi nasil etkiler bu
  Tsekurler

  1. admin admin dedi ki:

   Berivan hanım hamilelikte oruç tutma ile ilgili aşağıdaki linkteki makalemizi okuyun.Ve kendi doktorunuza danışın.http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelikte-oruc-tutmak-bebege-zarar-verir-mi.html
   Doktor kontrollerinde bebeğinizin gelişimi haftasıyla uyumlu ise endişe etmenize gerek yok.Gebeliği boyunca 30 kilo almış bir anne adayı 2,5 kilo bebek doğuracağı gibi gebelik döneminde 8 kilo almış bir anne adayı 3,5 kilo bebek dünyaya getirebilir.Hamilelik döneminde önemli olan anne adayının çok kilo alması değil bebek için gerekli vitamin ve mineralleri karşılayacak şekilde beslenmesidir..Aşırı tatlı, yağlı ağır gıdalar sadece anne adayında gereksiz kilo alımına neden olur. Bebeğin gelişimine katkı sağlamaz.Bebeğinizin sağlığı için elinizden geldiğince sağlıklı beslenmeye bol protein içeren et,süt,yoğurt,yumurta,balık,tavuk,tarzı gıdalar tüketiniz.Aşağıdaki linkteki örnek beslenme listesinden faydalanabilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-icin-ornek-beslenme-listesi.html

 11. Nuray dedi ki:

  Merhaba ben 20haftalik gebeyim.114 kg ile hamile kaldim simdi 110 kg ye dustum .fazla istahim yok bebegimin kg artisinda doktorum normal seyrinde dedi ama ben yinede endise ediyorum .ben kilo verdikce bebegim beslenemiyormu acaba?

  1. admin admin dedi ki:

   Nuray hanım hamilelik dönemine fazla kilo ile giren anne adayları normal kilolu anne adaylarına göre ekstra risk taşır.Bu dönemde kilo vermeniz normal.Kilo almanız tavsiye edilmez.Hamilelik döneminde önemli olan anne adayının kilo alması değil.Önemli olan anne karnındaki bebeğin ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri karşılayacak şekilde beslenmesidir.Aşırı tatlı, yağlı ağır gıdalar sadece anne adayında gereksiz kilo alımına neden olur. Bebeğin gelişimine katkı sağlamaz.Bebeğinizin sağlığı için elinizden geldiğince sağlıklı beslenmeye bol protein içeren et,süt,yoğurt,yumurta,balık,tavuk,tarzı gıdalar tüketiniz.Aşağıdaki linkteki örnek beslenme listesinden faydalanabilirsiniz.Kilo alımınızı kontrol edin.Elinizden geldiğince egzersiz ve yürüyüş yapın.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-icin-ornek-beslenme-listesi.html

 12. merve dedi ki:

  merhaba hocam 20+6 günlük hamileyim geçen hafta ayrıntılı ultrasona girdim.19+6 günlüktü bebek sağ böbrek çapı 5 mm çıktı doktor böbrekte genişleme var dedi.korkuyorum ciddi mi bir sorun mu?

 13. merve dedi ki:

  bu sayfada bende soru sormak istiyorum

 14. Feyza dedi ki:

  Merhaba hocam. Ben 20+1 günlük hamileyim. Doktorum amniyon sıvısının sınırda olduğunu söyledi. Ve Bebeğimin gelişimini normal dedi. Bu sıvı sorun olurmu. Yükseltmek için su içmek yeterli olurmu.

 15. hülya dedi ki:

  Hocam ben 1.62 boyundayım 21+3 günlük hamileyim 50kiloyla hamile kaldım şimdi 62 kiloyum normal mi bu kadar çok kilo almam bebeğim 338gr sizce iyi mi teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Hülya hanım kilo artışınız fazla olmuş.Gebelik döneminde önemli olan annenin kilo alması değil bebek için gerekli vitamin ve mineralleri içerecek şekilde beslenmesidir.Aşırı tatlı, yağlı ağır gıdalar sadece anne adayında gereksiz kilo alımına neden olur. Bebeğin gelişimine katkı sağlamaz.Bundan sonra dengeli beslenmeye dikkat edin, kendinizi çok fazla zorlamadan yürüyüş veya egzersiz yapın.Aşağıdaki linkteki örnek beslenme listesinden faydalanabilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-icin-ornek-beslenme-listesi.html

 16. Elif dedi ki:

  Hocam ben. 100 kilo ile hamile kaldım su an 21+3 haftalık hamelieyim 4 kilo aldım boyum 1.65 doktorum.kadın doğum hastanesine gitmemi . Herhangi bi durum da acil.müdahale edilmesi gerektiğini soyledi. Benim su an herhangi bi sikintim yok bebeğin gelişimi normal doktorum.benimle ilgilenmek istemeyip başka hastaneye gitmemi istedi kilolu hamilelerde herkez bu durumla mi karşılaşıyor. Riskli bi doğum mu ol ucak merak ediyorum . Şimdiden teskkur ederim

  1. admin admin dedi ki:

   Doktorunuz o şekilde söylediyse o doğrultuda hareket edin.
   Kilonuz olması gerekenden fazla.Kilolu hamilelere gebelik döneminde mümkünse hiç kilo almaması tavsiye edilir.Bundan sonra elinizden geldiği kadar yürüyüş , egzersiz yapmaya çalışın.Mümkünse kilo almayın.Gebelik döneminde önemli olan anne adayının bebeğin vitamin ve minarel ihtiyacını karşılayacak şekilde beslenmesidir.Aşırı tatlı, yağlı ağır gıdalar sadece anne adayında gereksiz kilo alımına neden olur. Bebeğin gelişimine katkı sağlamaz.Aşağıdaki beslenme listesinden faydalanabilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-icin-ornek-beslenme-listesi.html

 17. hira dedi ki:

  Kalp atışını hissetmem olur mu

  1. admin admin dedi ki:

   Hissettikleriniz bebeğin kalp atışı değil bebeğin hareketi ile birlikte Rahim duvarına oradan karın duvarına yansıyan titreşimleri olabilir.

 18. Hira dedi ki:

  Hocam peki karnimda atan ses bebegimin kalp atışı diye hissediyrm mümkün mu bu?

  1. admin admin dedi ki:

   Hissettikleriniz bebeğin kalp atışı değil bebeğin hareketi ile birlikte Rahim duvarına oradan karın duvarına yansıyan titreşimleri olabilir.

 19. Hira dedi ki:

  Hocam ilk evet ama zayifim yani durumu iyi hareketleri sadce hissedmiyrm pki kalp atışını hissetmem normal mi ?

  1. admin admin dedi ki:

   Doktor kontrollerinde bebeğinizin sağlığı iyiyse endişe etmenize gerek yoktur.Bebek hareketleri 25. hafta sonrası önem kazanır.
   Gebelikte bebek hareketleri hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın

 20. Hira dedi ki:

  Neden sildinizzzz

  1. admin admin dedi ki:

   Yorumlar silinmiyor.Onaylandıktan sonra yayınlanıyor.İlk hamileliklerde ve kilolu bayanlarda bebek hareketlerinin hissedilmesi gebeliğin 22. haftasını bulabilmektedir.Doktor kontrollerinde bebeğinizin sağlığı iyiyse endişe etmenize gerek yok.

 21. Hira dedi ki:

  Merba ben yirmi hafta bes günlük hamileyim bebegimin hareketlerini hissedmiyrm sadece kalb atışını hissediyrm

  1. admin admin dedi ki:

   İlk hamileliklerde ve kilolu bayanlarda bebek hareketlerinin hissedilmesi gebeliğin 22. haftasını bulabilmektedir.Doktor kontrollerinde bebeğinizin sağlığı iyiyse endişe etmenize gerek yok.

 22. Emine dedi ki:

  Ben 21+4gunluk hamileyim bebegi hissetmiyorum ultrasonda hersey normal görünüyor mus bazen kasiklarimda sanci oluyor normalmi?

  1. admin admin dedi ki:

   İlk hamileliklerde ve kilolu bayanlarda bebek hareketlerini hissetme 23-24.haftayı bulabilir.

 23. Aarifee dedi ki:

  Mrb. Dün ki soruma neden cvp alamadım acaba?? 🙁

  1. admin admin dedi ki:

   Doğumsal kalça çıkığı nedeniyle deformitesi olan annelerde sezaryen doğum tercih edilir.
   Hamilelik döneminde önemli olan annenin aldığı kilo miktarı değil bebeğin gelişimi için gerekli vitamin ve mineralleri içerecek şekilde Beslenme konusunda gereksiz boş kalorili yiyeceklerden ziyade bebeğinize faydası olacak bol protein içeren et ,süt ,yumurta, balık ,tavuk tarzı gıdalar tüketiniz.Gebelikte örnek beslenme listesi için aşağıdaki linkten faydalanabilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-icin-ornek-beslenme-listesi.html

 24. Mehseti dedi ki:

  Salam men 24 yasindayam..ikinci hamileliyimin 21ci haftasindayam..birinci hamileliyim ikiz + sezeryanla 29.10.2015de oldu..ondan 5ay sora yine gebe kaldim..dogurmaya karar verdim..problemlerim kan yetersizliyi gobek yirtigi..tonus yuksek,duwuk tehlikesi ola bilir..doktorum hastanede yatmayi soyledi ama ikizlerle mumkun digil ..evde kendim ne yapa bilirim?indiden tewekuller..

 25. Esra dedi ki:

  Merhaba ben 21 haftalık hamileyim 67kilo ile hamile kaldım ilk uç ayda 7 kilo verdim sonra tekrar uc kilo aldım şimdi 63 kiloyum çok sukur bebegimle ilgili bi sorun yok ama bu kilo durumu normal mi

 26. Hatun dedi ki:

  Hocam 21 haftalık hamileyim doktora gittimde bana cocugun suyu azaldıgını ve ters döndügünü söyledi ne yapmam lazım hocam

 27. Yeliz dedi ki:

  Merhabalar 21 haftalik hamileyim 58 kiloda hamile kaldım şimdi 67 kiloda normalmi fazlami

 28. seyda dedi ki:

  mrb 32 yasinda 20+2 gunluk hamileyim.detayli ultrasonda burun kemigi kucuk,kalp damari bir tane fazla ve gobek.kordonu eksik cikti,down sendromlu olabilir dendi.sonuc bole cikip saglikli.dogum yapma ihtimalim varmi?

 29. Esra mete dedi ki:

  Mrb 27 yasindaym 51 kilo ile hamile kaldm şuan 21 haftalığım ve 59 kiloyum kilo alımım normal mi?

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik döneminde önemli olan anne adayının bebeğin vitamin ve minarel ihtiyacını karşılayacak şekilde beslenmesidir.Aşırı tatlı, yağlı ağır gıdalar sadece anne adayında gereksiz kilo alımına neden olur. Bebeğin gelişimine katkı sağlamaz.Aşağıdaki beslenme listesinden faydalanabilirsiniz.Yürüyüş yapmanız faydalı olacaktır.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-icin-ornek-beslenme-listesi.html

 30. duygu fırat dedi ki:

  Ben 21 haftalık hamileyim 4 haziranda uçak seyahati yapmak zorundayım ve 13 temmuzda donus yspcam 1 saatlik bi uçuş bebegime zarar verir mi tavsiyemiz bekliom iyi günler

 31. meraklı dedi ki:

  Ben 21 yaşındayım 21 haftalik hamileyim boyum 165 hamile kaldığım kilo 63 şimdi 67 kiloyum bu normal mi birde tetanoz aşısı yaptılar acaba neden? Simdiden Teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Kilo alımınız normal görünüyor.Hamilelik döneminde önemli olan anne adayının çok kilo alması değil önemli olan bebek için gerekli vitamin ve minarelleri içerecek şekilde beslenmesidir.Hamilelik döneminde yapılan aşı hem sizi hemde bebeğinizi korur.Doğum esnasında ve diğer durumlarda tetanoz oluşmasını önlemek amacıyla yapılır.Aşılamanın anne karnındaki bebeğe herhangi bir zararı yoktur.

 32. Emo rauf dedi ki:

  Merhaba ben 1.56 boyunda hamile kaldyimda 83 kilo ve simdi 18 hafta 2 gunluk hanileyim 93 kiloyum cok korkuyorum 3 hamileyim ona zarar gelmsin diye endiselrim var😔ama doktur sorun yok diyor .bu kilar ona zarari varmi acaba?tesekurer simdiden.

  1. admin admin dedi ki:

   Fazla kilolarla hamile kalmışsınız.Fazla kilolu bayanların hamileliklerini mümkünse kilo almadan tamamlaması sağlıklı olanıdır.Gebelik döneminde beslenme de önemli olan anne adayının kilo alması değil doğru olan beslenme bebek için gerekli vitamin ve mineralleri karşılayacak şekilde beslenmedir.Aşırı tatlı, yağlı ağır gıdalar sadece anne adayında gereksiz kilo alımına neden olur. Bebeğin gelişimine katkı sağlamaz.
   Günlük 30 dakika yürüyüş ve dengeli bir beslenme uygulamanız gerekiyor.

 33. Sibel dedi ki:

  Merhabalar 21 haftalik hamileyim 405 gram 24 Santim sizce normalmi?

 34. bhr dedi ki:

  Slm ben 21 haftalık hamileyim. İlk hamileliğim ve yeni bu hafta hareketlerini hissettim ama bazı günler çok az hareket ediyor bazen çok hareketli bu normal mi acaba

 35. bahar dedi ki:

  Mrb ben 21 haftalık gebeyim ilk hamileliğim bazen bebeğim çok hareketli bazen sakin bir sorun yok değil mi normal mi. Bide bazen arada kasıklarıma ağrı giriyor çok ağrıyor

 36. Esra dedi ki:

  Selam hocam 21 haftalık hamileyim. 11 haftalık iken doktor cinsiyeti kıza benziyor fakat net görünmüyor dedi. Başka doktora gittik o da aynı şeyi dedi. 17 haftalık iken yine kıza benziyor dedi. Neden halen net bşi söylenmiyor çok merak ediyorum bebişimin cinsiyetini.

 37. osmanebru dedi ki:

  S .a ben 21 haftalık hamileyim hamilelkten önce 68 kiloydum şuan 75 kg mim szce normal mi ? Boyum 1.70 düzenli yuruyus yapıyorum yediklerimin asirisina kacmyorum . birde doktrumun verdiği folik asiti icmiyorum doğal yollarla yycklerden almya çalışıyorum bbgime zararı olur mu teşekkürler.

 38. mrym dedi ki:

  Merhaba. 21 haftalik hamileyim hamileligimin ilk basinda 61 kiloydum simdi ise 69 kilo oldum hamileligim haftaligina gore kilom normalmi ve bebegim cok hareket ediyor ozellikle uzandigimda hareket ediyor neden acaba gobegimim her tarafnda hareket ettigini hissediyorum iyi birseymi.

 39. Azra dedi ki:

  22+2 günlük gebeyim. .ultrasyon ölçülerine göre bebeğim 400 gr.boyu da 22 cm ..sizce mormalmi

 40. Azra dedi ki:

  Merhabalar 21 haftalik hamileyim sigara kullaniyorum cok korkuyorum gunde yarim paket iciyorum birakicam ama biraksam bi faydasi olurmu bu zamana kadar ictim yanitinizi bekliyorum allahim insallah saglikli sahatli dogmasini nasip eder insallah lutfen cevap bekliyorum

 41. emine dedi ki:

  22 haftalik hamileyim göğüs’um cok catladi kasiniyo bazen dayanamiyorum krem kullaniyorum ve badem yagi ama faydasi yok

 42. Dido dedi ki:

  Merhaba 21 haftalik hamileyim 55 kilo ilehamile kalmistim su an 60 kiloyum normal mi

 43. Rumeysa dedi ki:

  selamlar. 21 haftalik hamileyim. daha ince 2 dusuk bir bos gebelik yasadim. kanimda pihtilasma oldugu icin bu hamileligimde doktorum bana hergun karnımda igne yapmami soyledi. simdilik hersey yolunda fakat doktorumun bana verdigi diyet listesinde balik,ceviz, findik, bulgur gibi bebegin gelisimine faydali olacak.gidalar yemem yasak. endiseleniyorum bu konuda. bebegimin gelisimini olumsuz etkiler mi?

 44. müzmin dedi ki:

  Allaha Şükür tedavisiz 2.5 sene sonra normal yolla hamile kaldım ve kilo ve pco hastası olduğum için tüp bebek diyorlardı. Kilo alımı ilaçlardan sonra oldu tabi dengesiz beslenmemin de etkisi büyük suan 20 haftalik hamileyim 110 kilo ile hamile kaldım şimdi 114 kg 1.71 boy ama göbeği yağlı olduğu için bebeği net goremiyolar cinsiyetini de tabiki ne yapmam gerek be ben sebze ve bakliyat kesinlikle yemiyorum 🙁 hem çok mutlu hemde mutsuzum daha doğrusu tedirgin

  1. admin admin dedi ki:

   Allah hayırlısı ile kucağınıza almayı nasip etsin.Gebelik öncesi fazla kilolu olarak hamile halan bayanların gebelik döneminde kilo konusuna çok dikkat etmeleri istenir.Kesinlikle aşırı kalorili, tatlı yağlı hamur işi aşırı meyve tüketmeyin. Günlük yarım saat egzersiz yapmanızı öneririm. Şeker yükleme testini mutlaka yaptırın.

 45. Eda dedi ki:

  21 haftalik 516 gram normal mi

 46. özkan dedi ki:

  Esim 21 haftalik hamile rahim agzinda yumusama var kasılmalardan dolayı.. kasilmalari ve agrilari azaldi ama bu yumusama zamanla düzelebilecek bisey mi acaba? Ne yapması gerekiyor? Tesekkurler..

 47. Uzgun dedi ki:

  21haftalik gebeyim dun ayrintili ultrosona girdm hersey normalmis fakat bebegimin kafasinda kist varmis ve kordon bir tur bebegin boynuna dolanmis doktorum 27.haftada kistin kendiliginden yok olacagini soyledi fakat cok endiseliyim sizin gorusleriniz nelerdir

 48. Yasemin dedi ki:

  Merhabalar 20 haftalık hamileyim renkli ultrason girdim bebeğin kalbinde sol tarafta beyaz leke olduğu görüldü ve burun kemiği normalden kısa denildi endişeliyim bebeğimin bu durumu geçici mi bilgi verirseniz sevinirim.

 49. Serpil dedi ki:

  Ikinci duzey ayrintili ultrason icin en ideal zaman kacinci haftadir? Ben suan 20+2haftalik hamileyim 21. Haftada yada 22 de yaptirsam sorun olurmu tesekkurler…

 50. Ezoo dedi ki:

  Merhaba 19+5 im gebeliğim geriden geliyor fl 19 6 ac19 2 bdp 18 1 efw 290 gr çıkıyor ortalama da 18 6 çıkıyor bir sprun yok dedi dr fakat içim içimi yiyor kafasında problemmi var acaba :(((((?

 51. hatice dedi ki:

  Merhaba ben 21 haftalik hamileyim fransada yasiyorum bugun egografide kontrolum vardi doktor bebegimin kordonlarinin 2 tane oldugunu soyledi normalde 3 tane oluyomus benimki 2 taneymis buda bebegimin gelisimine ve bobreklerine zarar verirmis .bugunki kontrolde hersey normal dedi bebegin kilosu sagligi falan ama kordonlari 2 taneymis ve 1 ay sonraya randevu verdiler cok korkuyorum acaba bi tehlikesi varmi arastiriyorum ama icimi rahatlacaka bise bulamadim acil cvp verirseniz cok sevinirim Allah rizasi icin

 52. gülşah dedi ki:

  merhaba ben 20+5 günlük çift yumurta ikizlere hamileyim 64 kilo ile hamile kaldım hala aynı kilodayım bebegimin birinin BDP=49.4 MM AC=153.2MM FL=34.7 MM ortalama agırlıgı ise = 367 gr

  digeri ise BDP=49.1 MM AC=145.1MM FL=32.9MM ortalama agırlıgı ise =327 gr

  sizce bu normalmidir acil olarak cvbınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim

 53. Ayse dedi ki:

  Slm 5 aylik hamileyim ve karin agrilarim var gecer gibi oluyor yeniden basliyor acaba nedeni nedir

 54. meltem dedi ki:

  Merhabalar 21+4 haftalık geneyim doktorumuz çatın dar dedi tam bir açıklama yapmadı. Bu erken doğum veya doğumun sezeryan olması mi anlamına geliyor acaba cevap verirseniz sevinirim.

 55. nisa dedi ki:

  Merhaba 21 haftalik hamileyim ve bebegim 389 gr 23 cm sizce uyumlu mu? Bir de sade süt icemiyorum toz nesquik ile içiyorum bi zararı var mıdır?

  1. admin admin dedi ki:

   Boy kilodan çok ultrason raporundaki BPD, AC, FL değerlerini kontrol ediniz. Bu bilgiler haftası ile uyumlu ise tedirgin olmayınız.Anne karnında bebekler gebeliğin son dönemlerinde daha fazla kilo alırlar.
   GEBELİK DÖNEMİNDE NESQUİK TÜKETİMİ

   Çok zararlı kullanılmaması gereken gıdalar grubunda değildir.Ancak nesquik kan şekerini yükselttiği ve yüksek oranda kalori içermeleri nedeniyle sağlıklı ürünler arasında yer almamaktadır.Diğer yandan her iki üründe ileri derecede işlenmiş doğallıktan uzak besinlerdir.

 56. Sevgi dedi ki:

  Mrb.ben 20 haftalık hamileyim ama bebek hareketlerini henüz hissedemiyorum 60 kiloyla hamile kaldım şuan kilom 65 boyumda 1.63

 57. Soru? dedi ki:

  20haftalık hamileyim boyum 1,58 48kilo ile hamile kaldım hala 48kiloyum hiç kilo almadım sıkıntılı bir durum var mı?

 58. Mihriban dedi ki:

  Merhaba ben 20+3 günlük hamileyim 3 lu tarama testinde bebeğin ntd değeri 1.6 çıktı ve bebeğin omur iliginde açıklık olduğu söylendi yardimci olur musunuz 1.6 değeri yüksek mi

 59. tuba dedi ki:

  Ben 21 haftalık hamileyim ve 24 haftalıkken tekrar kontrole gidicem. Bu gidişimde şeker yüklemesi yapılacağını söylediler. Fakat şeker yüklemesinin sağlıklı olmadığı böyle bi uygulamanın Türkiye dışında hiç bir yerde yapılmadığını öğrendim. Sizce yaptırmalı mıyım? Şekeri ölçmenin şeker yüklemek dışında başka bi yolu yok mu?

  1. admin admin dedi ki:

   Şeker yükleme testinin anne ya da bebeğe zararı yoktur. Yapılmazsa gizli şeker hastalığı saptanamayabilir. Gebeliğe bağlı şeker hastalıgı bebekte ciddi sorunlara yol açabilir saptanamazsa..

 60. rusen dedi ki:

  Asiri derece kasintimvar

 61. rusen dedi ki:

  Merhaba bn 21 haftalik hamileyim sancim ve akintim cok var ne yapmaliyim

 62. Bebegim dedi ki:

  Mrb hocam gebelikte nezaman sol yana yatilir ve yüz üstü yatilmaz 21+3 gunlugum bu haftalardami yoksa ilerliyen haftalardami sol yana yatilir

 63. ilkim dedi ki:

  Mrb hocam 20+4 iken dr a gittim bebegim 333 gr ve 21 cm dedi doktr suan 21+2 yim bebegimin kilosu cokmu az

 64. meltem dedi ki:

  Merhaba 21 haftalık hamileyim ikiz bekliyorum.ayrıntılı ultrasonda başlar aşağı yerleşimlidir dendi.acaba bu haftalarda baş aşağı olmaları için erken mi?bu durum erken doğum riski teşkil eder mi?cevaplarsaniz çok sevinirim.

 65. Isimsiz dedi ki:

  20 +3 gunluk hamileyim doktorum bebegimin bobreginin birinin digerine gore buyuk oldugunu soyledi sorun yok dedi ama yinede korkuyorum bebek buyudukce duzelrmi bu durum yoksa nasil zararlari olur bide bu sorun neyden kaynaklanmis olabilir cokk tesekkurler

 66. elif bnck dedi ki:

  bnm gogusumun ucu koyulasti iyice bu normal bi durummu sizce birde bebek asagiya yer yapmis erkn dogum olabilir dedi doktor tehlikelimi sizce

  1. admin admin dedi ki:

   Düzenli doktor kontrollerinize gidin.Gebelikte göğüs uçlarının koyulaşması normal.

  2. Betül dedi ki:

   Canım benim de bebek aşağıda ne diyor doktorun

 67. Fatma dedi ki:

  Merhaba ben 17+2 hamileyim cinsiyeti erkek dedi doktor renkli ultrasyon (yurtdisindayim)
  Ve bende hic degisiklik yok ayni kilo ve karnim hic cikmamis bebek nasil Gelişiyor yada cok mu Kucuk istahsizligi masil atlatabilirim lutfen bebek gelisimini iyi derecede ilerletmek icin !??? Lutfen

 68. elif bnck dedi ki:

  bn sun 20+3 hamileyim hamile kaldgm kilom 50 suanki kilom 54 acaba sorunmu var yorumlari okudum bn diyet yapmiylrum duzenli besleniyorum sporda yapiyorum bebegim iyi durumdaydi en son lontrolumde 300 gr olmustu sizce normalmii boyum1.52 bnm

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik döneminde önemli olan bebeğin ihtiyacı olan vitamin ve besinlerin alınmasıdır.Aşırı tatlı, yağlı ağır gıdalar sadece anne adayında gereksiz kilo alınımına neden olur. Bebeğin gelişimine katkı sağlamaz.Dengeli beslenmenize devam edin. İçebiliyorsanız her gün süt tüketin.Et,balık.yumurtayı öğünlerinize ekleyin.Aşağıdaki linkteki örnek beslenme listesinden faydalanabilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-icin-ornek-beslenme-listesi.html

 69. Derya dedi ki:

  Merhabalar,
  20haftalık hamileyim ve daha hiç kilo almadım. 1.74 boyum var ve 59kg yum. En son 2hafta önce kontrole gittik ve bebeğim 20cm 221 her ağırlığında idi. Doktor Herşey normal ilerliyor dedi fakat eşim ve ailem kilo almamamdan be yetersiz beslendiğimden şikayetçi. Her sAbah yumurta yiyorum min haftada 5kez. Hergün süt ceviz ve haftada en az 3-4 gün et balık vs tüketiyorum. Kiraz karpuz hergün yiyorum ve imom Omega takviyesi kullanıyorum hergün. Ailem yediklerimin miktarını cok az buluyor fakat bende hemen doyuyorum midem patlıcak gibi oluyor zorlayınca. Bebeğime zarar gelir mi ? Hiç kilo almadım ve çevremdekilerin tepkileri beni gerçekten endişelendiriyor. 🙁

 70. Duygu dedi ki:

  Merhaba 21+3 hamileyim bugun sabah sanciyla uyandim karnimda sanki gaz varmis gibi sancim var ama gaz yok tuvalete gidip gelmekten helak oldum. Karnimin ici cok aciyo ama naapmam gerektigini bilmiyorun. Bana yardimci okurmusuniz

 71. Merve dedi ki:

  Merhaba ben 21haftalik hamileym ve gece yattigmda sabaha karsi karnimn ici cok aciyo ilk hamileligm neden boyle bi aci var

 72. tansu dedi ki:

  Ben 21 haftalık hamileyim doktorum kum döktüğümü söyledi bunun bebege bi zararı olur mu ?

 73. fulya dedi ki:

  Ben 21haftalik hamileyim 82 kiloyla hamile kaldim.simdi 87 kilo cikiyorum. Normal mi

  1. admin admin dedi ki:

   Boyunuzu yazmamışsınız.Gebelik önemli olan çok fazla kilo almak değil.Dengeli beslenerek bebek için faydalı besinleri tüketmektir.Tatlı, yağlı ,hamur işi aşırı meyve tüketmeyin. Günlük yarım saat egzersiz (yürüyüş ) yapmanız faydalı olacaktır.Gebelik döneminde örnek beslenme listesine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-icin-ornek-beslenme-listesi.html

 74. fatma dedi ki:

  Slm bn 21 hafta 6 günlük hamileyim bugün sabah 7 den beri çok şancim var tuvalete gidemiyorum. Aşağı düşecek gibi acıyı bu zamana kadar hiç böyle olmadı çok korkuyorum acil cvp teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Tuvalete neden gidemiyorsunuz.Kabızlık sorununuz varsa aşağıdaki ilgili konumuzu okuyun.Şikayetleriniz devam ederse doktora başvurun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelikte-kabizlik.html

 75. kübra dedi ki:

  Merhaba 21. Haftadayim ve 65 kiloyum 15 nisanda doktor tartisinda 60 cikmistim bu kadar kisa surede 5 kilo almam normal mi dikkat ettigim halde

  1. admin admin dedi ki:

   1 ayda 5 kilo Çok fazla. Dengeli beslenin sporu İhmal etmeyin.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 76. naz dedi ki:

  21 haftalik hamilegim bebegim 430 gr 25 cm normal mi acaba cok fazla bel agrim var ve bebegim cok hareketli surekli dekmeliyor

  1. admin admin dedi ki:

   Bebeğin hareketli olması sağlıklı olduğunun göstergesidir.Bebeğinizin kilosu haftasıyla uyumlu.Bel ağrısı gebelikte sık görülen bir şikayettir.Doktor kontrolünüzde doktorunuza bilgi verin.

 77. ayse dedi ki:

  Hamileligimin 21.haftasini doldurdum. Ara ara karin agrim oluyor(yan kisimlarinda) bu normalmi.

 78. sudenaz bilir dedi ki:

  Slm 21 hafta 3gunluk hamileyim doktorum ulrason görüntünün hiç net değil dedi sizce bir sorun var mı normalmi

  1. admin admin dedi ki:

   Konu hakkında bilgiyi ultrason muayenenizi yapan doktorunuza sormalısınız.

 79. sema dedi ki:

  merhabalar ben 24 yasındayım ve 21 haftalık hamıleyım karnım cıktı ama ıkı kılo aldım bebegımın gelısımı normal hatta doktor kılo ve boyunu soyledıgınde arastırdıgımda onden bıle gıdıyor ama benım kılo almamam normal mı cok su ıcıyorum ıkı lıtre gıbı bılgılendırı mısnz

 80. Jidota dedi ki:

  Merhabalar,
  Hamilelik tarihim 1 Eylül 21 haftalik hamileyim. Hareketlerini 13 haftalardan kasiklarimda hafif yumurta cikkinligi gibi hissetmye basladim. Yalniz doktorum onun gaz sikismasi olabilecegini soylemiSti. Ilerleyen gunlerdeki hareketler hep buna benzer oldugundan ben hic ihyimal vermedim. Simdi kasiklarimda agri ve kramplar olabiliyor. Gun icerisinde 3-4 kez olma kaydiyla tedirginim internette erken doguma yol acabiliyormus bu belirtiler. .ne yapmaliyim. Ayrica, 49 kilo ile hamile kaldim ve suan aksam tartildigimda 57 kilo olarak gormekteyim. Axaba bebegine mi kendime mi kilo alıyorum cok merak ediyorum.. Bilgilendirebilir misiniz? Simdiden cok tesekkurler. ..

  1. admin admin dedi ki:

   Gebeliğin ilk yarısında bebek fazla kilo almaz. Alınan kilolar annededir.Sağlıklı beslenmenizi ve egzersiz yapmanızı öneririm

   size 2 yazı onerebilirim:

   http://zekisalar.com/gebelik-hakkinda-hersey/gebelikte-beslenme

   http://zekisalar.com/gebelik-hakkinda-hersey/gebelikte-egzersiz

    

   Op.Dr.Zeki SALAR

 81. ayse dedi ki:

  Merhabalar 23 haftalik hamileyim. Hamilelige basladigimda 57 kiloydum.suanda 64 kilo geliyorum.Sizce bu normal midir

  1. admin admin dedi ki:

   Evet normal… Fazla kilo almadığınız için tebrik ederim.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 82. Görünecek isim... dedi ki:

  merhabalar ben 20+2 günlük hamileyim hamileliğe başladığımda 60 kiloydum şuan 64 kiloyum bu normalmidir.Boyuda 1,71.Ayrıca bebek haraketleri tam olarak hangi haftadan itibaren hissediyoruz şuan bazı kıpırdamalar hissetsemde bunlar net değil.ve bir diğer sorum şeker yüklemesi yaptırmak mecburi bir şeymi.şimdiden teşekkür ederim

  1. admin admin dedi ki:

   Doktor kontrollerinde bebeğinizin gelişimi iyiyse kendinizin aldığı kiloyu kafanıza takmayın.Bebek hareketleri gebliğin 16-22. haftaları arasında hissetmeye başlarlar.Bebek hareketleri gebelik haftaları ilerledikçe bebek büyüdükçe daha fazla hissedilebilir.

 83. emine dedi ki:

  mrb… ben 20+2 gülük hamileyim 57 kilo ile hamile kaldım suan 52 kiloyum kilo almamam sakıncalı mı ? ( bebeğimin gelişimi gayet normal hatta 1 hafta ileri seviyede)

  1. admin admin dedi ki:

   Sorunuzda neden tuvaletten çıkamadığınız yazsaydınız belki bir yorum yapabilirdim.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 84. Görünecek isim... dedi ki:

  merhaba ben 21 haftalık hamileyim.59 kg ile başladım şuanda 61 kiloyum.bebek 380 gr .doktorum kilo almalısın dedi bir sorun varmı acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Sizin kilonuzda ilgili Problem yok aşırı kilo alınmasını gebelikte önermiyoruz proteinden zengin gıdalar alınız; et süt yumurta yoğurt balık tavuk. Aşırı tatlı yağlı gıdalar almayınız.

   Op.Dr. Zeki Salar
   Kadın Hastalıkları ,doğum ve infertilite uzmanı
   Memorial Antalya Hastanesi

 85. smyr dedi ki:

  merhaba ben suanda 20+5 günlük hamıleyım 5 gun once yanı yırmıncı haftamın ılk gününde renklı doblere gırdım ve bebegımın herseyı normal cıktı fakat en son beynine bakıldı ve sag sol tarafında pleksus kıstı cıktı bu ılerleyen haftalarda gecebılırmıs gecmesı ıcın ne yapmak gereklı gecmesse ne olur

  1. admin admin dedi ki:

   %80-90 kendiliğinden düzelir. Kist olması down sendromu riskini 1.5 kat arttırır Kistin varlığı bu nedenle önemlidir. Kaybolması riski ortadan kaldırmaz.

   Zeki Salar
   Kadın Hastalıkları ,doğum ve infertilite uzmanı
   Memorial Antalya Hastanesi

 86. filiz dedi ki:

  21 haftalık hamileyim 75gr’lık şeker yükleme testi yaptırdım. açlık şekerim 102 1.saat 170 2.saat 142 çıktı. İinsülin kullanmam gerekiyor mu sizce?

  1. admin admin dedi ki:

   İnsulin tedavisine baslama kararı endokrin uzmani tarafından verilmektedir . Endokrin uzmanları da hemen insulin e başlamak yerine önce bir hafta diyet ve kan şekeri takibi yaparlar. Bunların değerlendirilmesi sonucu insulin tedavisi kararı verilir
   Op.Dr.Zeki Salar
   Memorial Antalya

 87. Duygu dedi ki:

  Merhabalar 21 haftalik hamileyim fakat göbegim cok büyümedi assagi yukari ayni dönemle olan arkadaslarim var ve onlarin göbekleri benimkinden daha büyük. Neden olabilir? Normalmi? Endiseleniyorum…

  Cevap:Bu konuda kendi karnınızı diğer kadınlardan daha büyük , daha küçük şeklinde karşılaştırmaktan vazgeçmelisiniz.
  Gebelik öncesinde nasıl ki kadınları bedeni birbirinin aynısı değil ise gebelikte de görünümler farklı olacaktır.Karnınızın büyüklüğü ve şekli gebelik öncesi boyunuza ve kilonuza bağlıdır.Karın büyüklüğü ile bebeğinizin büyüklüğü ile direk alakalı değildir. Karnı küçük olan kısa boylu bir kadın karnı büyük ve iri kemikli bir kadından ağırlığı daha fazla olan bir bebek dünyaya getirebilir.

 88. yeliz dedi ki:

  19+3.haftada doktorum 275 gr oldugunu soyledı bebegın normal mı sızce?

  Cevap: Normal. Anne karnından bebeğin haftalara göre kilo hesabı için aşağıdaki linkteki konudan takip edebilirsiniz.

  http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftalarina-gore-bebegin-kilosu.html

 89. naz dedi ki:

  IYI GUNLER
  BEN 21 HAFTALIK HAMILEYIN VE HIC KILO ALMADIM BU GUNE KADAR DOKTORUNDA BEBEGIN 370 GR OLDUGUNU SOYLEDI SIZDE HIC KILO ALMAMAM NORMAL MI? 82 KG ILE HAMILE KALDIM VE HALA AYNI KILODAYIM. SIMDIDEN TSKKURLER CEVABINIZ ICIN 🙂

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik döneminde anne adaylarının almış olduğu kilo kişiden kişiye ve vücut yapısına göre değişiklik gösterebilmektedir.Bazı anne adayları 25 kilo alırken bazı anne adayları gebelik boyunca hiç kilo almadığı görülmüştür.Hamileliğin başında zayıf olan anne adayları 16-17 kilo alabilir.Hamilelikten önce kilosu fazla olan anne adaylarının gebelik boyunca fazla kilo alması önerilmez.Bu nedenle bebeğinizin gelişimi normal ise problem olmaz.Anne karnında bebekler gebeliğin son aylarında kilo olmaya başlarlar.Bunun için bundan sanra kaliteli beslenmeye devam edin.

   Gebelik boyunca hafta hafta bebeğin kilosunu aşağıdaki linke tıklayarak öğrenebilirsiniz.

   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftalarina-gore-bebegin-kilosu.html

 90. nazlı dedi ki:

  s.a ben 21 haftalık hamileyim 47 kiloyum bu normalmi.kilo almak istiyorum ama pek fazla iştahım yok ne yapmalıyım vitamin kullansam bebeğe zarar verirmi kilo almak için.

  Cevap: Doğumdan önceki kilonuz ve vücut yapınızı bilmeden cevap vermemiz mümkün değil.Hamilelik boyunca ortalama alınması gereken toplam kilo 12 kg dır.Eğer bebeğinizin gelişimi normal ise bir problem teşkil etmez.Yinede bu konuda Kadın doğum uzmanına başvurmanızda fayda var.Dokotrunuz gerekli gördüğü taktirde bir diyetisyen’e başvurup sizin için bir beslenme programı hazırlaması uygun olur.

 91. sevda dedi ki:

  ilk gebeliğim ve ben 19. haftada hissettim hareketlerini şimdi 21 haftalığım daha sık hissediyorum:)

 92. fatma yılmaz dedi ki:

  ben de 20 haftalık hamıleyım bebegımın kılosu 360 sızınkıde normakldır
  herhalde

 93. serpil dedi ki:

  merhaba bende 21.haftama girdim ama ben hala bebeğimin harekrtlerini hissetmiyorum ilk gebeliğim hissetmemem normalmi acaba.?onumuzdeki hafta doktor kontrolumuz var sabırsızlıkla bekliyorum.

  Cevap:İlk gebeliğini yaşayan anne adayları bebek hareketlerini geç hissederler.Ultrason ile muayeneden sonra şüpheleriniz geçer.

 94. eylül dedi ki:

  merhabalar.ben 21 haftalık hamileyim ama 16-17 haftalardan itibaren aşırı kilo aldım.163 boyundayım,hamile kalmadan 67 kiloydum.şu an 5 aylık hamile olmama rağmen 75 kiloya geldim yani 5 ayda 8 kilo almam normal mi.tabi iştahım her zaman iyiydi,gebelikte de kısmadım.yani diyet mi yapayım,bebeğim de iyi gelişsin istiyorum.ne yapmalıyım.

  Cevap:Olmanız gereken kilonuza dönemezsiniz.Almış olduğunuz kiloları sonraki aylarda almanız gereken kilonun yerine koyamazsınız.Bebeğinizin sonraki aylarda sürekli kalori ve besine ihtiyacı olacak.Şimdi fazla kilolarınız olduğu için kalori almayı kesemezsiniz

  Aldığınız kilolar için yapabileceğiniz bir şey yok fakat bundan sonra daha aşırı bir kilo almayı önlemek elinizdedir.Bundan sonra dengeli beslenerek hem kendiniz için aşırı kilo almazsınız, hem de çocuğunuz için gerekli olan kaliteli besinleri tüketmiş olursunuz.
  Örnek olarak 10 adet patatesi cipsindeki 100 kalori , kabuğuyla fırında pişirilmiş patatesteki kaloriye eşit değildir.Besin değeri düşük gıdalar tüketmeniz fazla kilo almanızdan başka bir işe yaramaz.Bu konuda gebelikte beslenme başlıklı makalemizi okuyarak hangi besinlerden ne kadar tüketmeniz gerektiğinizi öğrenebilirsiniz.

  Dengeli beslenme proğramı için bir diyetisyene başvurabilirsiniz.

 95. kemale dedi ki:

  merhaba. ben su an 21 haftalik hamileyim hersey normal diyo doktor. bebeyin kilosu 380qram, normalmi acaba.

  Cevap: Bebeğinizin kilosu normal.Gebelik döneminde anne karnındaki bebeğin kilo artışı hamileliğin son aylarında artar.

  1. prenses dedi ki:

   merhaba. ben 20 hafta 6 günlük hamileyim bügün 4′ LÜ tarama yaptırdım herşey normal çıktı bütün değerler sadece bebeğim 310 gr olduğunu söyledi doktor bu haftaya göre biraz düşük dedi bebeğin grami iki hafta sonra tekrar kontrol verdi normalmi sizce

   1. admin admin dedi ki:

    Boy kilodan çok ultrason raporundaki BPD AC FL değerlerini kontrol ediniz.Anne karnında bebekler daha çok gebeliğin son aylarında kilo alırlar.Anne karnında bebeğin boy kilo gelişimini hafta hafta takip etmek için tıklayın
    Bunun dışında gebelikte örnek beslenme listesine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
    http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-icin-ornek-beslenme-listesi.html