40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 3. haftası

Gebeliğin 3. haftası

Gebelikte 3. Haftası

       Hamilelikte ilk 3 hafta, bebeğin henüz rahimde oluşmadığı süreyi kapsar. Bebek dördüncü haftada rahimde yerleşmeye başlar ve böylece hamileliğin de başlangıcına adım atılmış olur. Hamilelikte 3.Haftanın büyük bir önemi vardır. O da spermin rahime doğru yol almaya başladığı bir süreçtir. Biliyorsunuz ki bir hamileliğin gerçekleşebilmesi için, sperm ile yumurtanın birleşmesi yani yumurtanın spermle karşılaşması gerekmektedir. Yumurta hücresine girebilen bir sperm tanesi, sizin bebeğinize kırk haftalık bir süreç içerisinde dönüşmüş olacaktır. İşte o ilk yola çıkış hamileliğin üçüncü haftasına denk gelmektedir.

Gebelikte 3.haftada Anneye neler oluyor?

       Kadının yumurta hücresi, yumurtalıkta gelişmiş olan folikülün çatlaması ile meydana gelir. Yumurta hücresiyle aynı yönde bulunan fallop tüpünün saçakları tarafından hücre içeriye alınır ve böylece bu hücre, tüpün iç boşluğuna ilerlemeye başlar. İlişki sonrasında kadının yumurta hücresinin etrafı yüzlerce sayıda sperm ile sarılır. Anca bu savaşı sadece tek bir sperm kazanır (ikiz durumu hariç). Tüpün içine giren yumurta hücresi, rahimin içerisine doğru ilerler ve bu noktada kendisini bekleyen sperm hücreleri ile karşılaşır. Buradan sonrasında ise, o en kritik an yaşanır. Sperm hücreleri içerisindeki en güçlü olanı, yumurta hücresince içine doğru alınır ve alınmasıyla birlikte yumurta hücresi diğer başka bir hücrenin içeriye girmesini engelleyecek şekilde kapanır. Artık bebeğiniz ilk adımını atmış durumdadır.


Ana rahminde start alan mutlak yolculuk başlıyor!

        Gebeliğin 3. Haftası:Spermlerin vajina yolundan rahime kadar kat ettiği yolu kolaylaştıran kadının yumurtlama esnasında salgılanan progesteron hormonunun etkisidir. Sperm hücresinin yolu bulmasına yine yumurtalık hücresi yardımcı olur. Yumurta hücresinin negatif bir yük taşıdığı varsayılır. Spermlerde bulunan pozitif yükü bu sayede kendisine çektiği de varsayılmaktadır. Zıt kutupların birbirini çekme etkisiyle spermler, yumurtalığa kolayca ulaşırlar. Spermin yumurtalığa ulaşırken verdiği mücadele sırasında bir durum daha gerçekleşir. Bu da sperm ilk yola çıktığında sadece tek bir hücreden ibarettir. Ancak rahime doğru yol aldıkça, hücre sayısı da çoğalmaya yani artmaya başlar. Spermin rahime yerleştiği an hücre sayısı 16’ya ulaşmış olur. Ve bu adımdan sonra ise embriyo, kendisine yerleşebileceği rahat bir yer bulmaya çalışır. Yerini bulup yerleşen embiriyo beslenebileceği kan gölcükleri oluşturmaya başlar.

       Vajinada yer alan spermlerin, rahime yerleşene kadar verdikleri bu savaş ve mücadele 10 saatte tamamlanır. 10satin sonunda ise 24 saatlik ikinci bir savaş başlar, bu da yumurta hücresinin çevresinde verilir. Amaç, içeriye girebilmektir. Bu mücadeleden sonra içeri girmeyi başaran spermin yumurta hücresinin içine ulaşması da 20 dakika sürer. Ve sonuçta bu mücadeleyi yüzlerce sperm içerisinden biri kazanır. Artık diğer spermlerin içeri getirme şansı yoktur. İşte bu mücadele hamileliğin 3. Haftasında gerçekleşir. İşte bu nedenle hamilelikte 3. Hafta önemli bir haftadır. İlginç olan ise, içeride böylesine zorlu bir mücadele ve savaş varken, anne adayının bunu hissetmemesidir.

Gebeliğin 3. Haftasında bebeğin kilosu ve boyu ne kadardır?

       Gebeliğin 3. haftasında boy ve kilosundan söz etmek mümkün değil.

Gebeliğin 3. Haftasında anne adayında oluşan değişiklikler nelerdir?

       Bu hafta itibariyle anne adayında hemen hemen hiçbir değişiklik olmayacaktır. Belirtiler önümüzde ki haftalarda belirginleşecektir.

Anne adayının davranışları 3.hafta gebelikte bebeği nasıl etkiler?

       Anne adayının düzenli ve sağlıklı yaşaması bebeği oldukça etkiler. Egzersizler oluşmakta oluşan embriyoya da iyi gelecektir. Anne adayının psikolojisine de iyi gelecektir. Anne adayı günde en az 15 dakika spor yapmalıdır. Hamilelikte yapılan egzersizler kan dolaşımının hızlanması ile birlikte bebeğin ve annenin sağlığına olumlu etki etmektedir. Ancak hamile anne adayının egzersiz yaparken dikkat etmesi gereken hususlar mutlaka vardır.Burada akla 3 temel soru gelmektedir bunlar:

1. Anne adayının egzersiz yaparken dikkat etmesi gereken hususlar nelerdir?

2. Aşırı spor yapmak hamile anne adaylarını olumsuz etkileri mevcut mudur?

3. Aşırı spor yapıldığında hamile anne adaylarını ne gibi sorunlar bekler?

Anne adayının egzersiz yaparken dikkat etmesi gereken hususlar nelerdir?

Egzersiz yaparken artan vücut ısısına dikkat edilmelidir

Egzersizden mütevellit anne adayının yaptığı harekete bağlı olarak rahme giden kan oranında azalma

Anne adayının egzersiz yaparken karın bölgesinin yıpranması, zarar görmesi, daha ileri boyutlarda fıtık gibi sorunlarla karşılaşılması

Aşırı spor yapmak hamile anne adaylarını olumsuz etkileri mevcut mudur?

Artan vücut ısısı ile birlikte vücut susuz kalmakta bu durumda hem bebeğin hem anne adayının sağlığını olumsuz etkilemektedir. Hele hele yaz ayların da bu durum daha da tehlikelidir.

Bazı hareketler rahime giden kan akışını yavaşlatır veya keser kan akışının yavaşlaması bebeğin gelişimine olumsuz etki eder

Göbekte oluşabilecek her hangi bir deformasyon bebeği de anneyi de olumsuz etkiler

Aşırı spor yapıldığında hamile anne adaylarını ne gibi sorunlar bekler?

       Bebeğini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalınabilir. Bu durumdan hem anne adayı hem bebek zarar görür bu nedenle anne adayı sağlıklı ve yıpratıcı olmayan spor türlerini yapmalı ve tehlikeli hareketlerden kaçınmalıdır.


Anne adayı için sağlıklı egzersiz programları nasıl olmalıdır?

Anne adayı hamile kalmadan önceki egzersizlerine 15 dakika Antrenman 5 dakika ara şeklinde başlamalı ve 3. 15 sonrası bitirmelidir.

Anne adayı rahat hareket edebileceği sağlıklı giysiler giymelidir.

Her 15 dakika da bir nabzınızı ölçün nabzınız, 1 dakika da 140’ı geçmemelidir.

Isınma hareketleri de oldukça önemlidir

Sporu bitirirken yavaş yavaş bitirmeli ve aniden sporu kesmemelisiniz.

Egzersiz sonrasında anne adayından her hangi bir kanama veya sıvı kaybı olması durumunda mutlaka sırt üstü dinlenmeli ve devam etmesi durumunda uzman bir kadın doğum uzmanına başvurulmalıdır.

GEBELİĞİN 3. HAFTASINDA ANNE VE BEBEKTE MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLER- VİDEO

Bu Haber 444.657 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

YORUM YAZ
 1. Nazlı dedi ki:

  Beta HcG total 125.85 kaç haftalik hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya yazarak gebelik haftanızı öğrenebilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

  2. Yonca dedi ki:

   Merhaba hocam benim adetten 4gün gectı en son 23subat ya olmustum adet cumartsi kan 165.70sizce kaç haftalık hamıleyım

   1. admin admin dedi ki:

    Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinizin ilk gününü aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya yazarak gebelik haftanızı ve muhtemel doğum tarihinizi öğrenebilirsiniz.
    http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 2. duygu dedi ki:

  anladım hocam..peki 73.3 kan değerine göre ben kaç haftalık hamile oluyorum..

 3. duygu dedi ki:

  hocam ben duygu..10.2 idi geçen haftaki beta hcg sonucum..cumartesi tekrar yaptırdım beta hcg sonuç bu kez 73.3 çıktı değerlendirir misiniz

  1. admin admin dedi ki:

   Duygu hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Kan değerine göre değerlendirme yapabilmek için 2 gün ara ile kanda beta HCG değerine bakılmalı.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 4. sena dedi ki:

  hocam çok tedirginim lütfen cvp
  yazarmısınız yorumunuz benim iin çok önemli

 5. sena dedi ki:

  iyi günler 24 ocak adet başlangıcım gecen hafta doktorum keseyi gördü bebek yoktu bugun gittim ultrson sonucum 19 mm (6h) ile uyumlu gs izlenmiştir fetal yapılar net olarak saptanamamıştır .erken gebelik ? bhcg ve usg takibi önerilir .doktorum haftaya tekrar çağırdı bir sorunmu var bebeğim neden gözükmüyor.44 yasındayım 2 gebeliğim sonlandırıldı en son 2014 mayıs ayında 1. kese yapısı bozuktu 8 haftada kalp atışını aldık sonraki hafta kalbi durmuştu.2 gebelik 9 haftalık gebeliğim vardı ebek gözükmedi alttan usg görüldü bebek 5 haftalıktı gelişmemiş diye alındı bilgilendirirmisiniz

 6. sera dedi ki:

  merhaba hocam, 26 şubat adetimin ilk günüydü. son iki gündür sağ kasığımda ağrı ve göğsümde hassasiyet ve şişkinlik gözlemliyorum. hamile olma olasılığım var mıdır. saygılar.. (şubat ayının 4 ve 11 i birliktelik günleriydi)

 7. Kader dedi ki:

  En son adet tarihim 11 şubat yaklsik 6 gün sürdü birliktelik tarihim 23 24 26 28 1 mart adetimden 7 gün gecti 16 martda kan testi ((degerisonuc 1000.0cikti))ve gebelik testi yaptim ikiside pozitif cikti yani şuan ben kac hastalik hamile olmuş oluyorum??? Pazartesiyi bekleyemedim size sormak istiyorum 🙂

  1. admin admin dedi ki:

   Hayırlı olsun.Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihidir.
   *Son adet tarihinize göre 4 hafta ve 6 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 18 Kasım 2017 Cumartesi.
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 8. Nurgül dedi ki:

  Doktor bey yine ben 4 subatta basladi 10 subatda bitti reglim hala regl olmadim en son kan testinide 8 martda yaptim negatifti

  1. admin admin dedi ki:

   Nurgül hanım adet gecikmesinin araştırılması için kadın doğum uzmanına başvurun.

 9. Berrin dedi ki:

  18 martta iliskiye girdim .26 marrta hasta oldum .simdi karnimda bi siskinlik hissediyorm sol tarafimda agri acaba hamile olablir miyim

  1. admin admin dedi ki:

   Sanırım Şubat ayından bahsetmek istediniz.Birliktelikten sonra her zamanki gibi adet gördüyseniz hamilelik yoktur.

 10. Nurgül dedi ki:

  1 mart ve 8 marta kanda beta hcg negatif bel agrim gogus kemigi ortasi agri yanlarimin agrisi belden asagi agrim goguste yesil damarlar belirgin diskinlik sifir moral hamilemiyim umudu bi umut. Ve adet mi olacagim suphesi vajinal yumurta aki akinti offf. 😥

  1. admin admin dedi ki:

   Nurgül hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için gecikme olduktan sonra yapılması gerekir.Erken yapılan testler hem doğru sonuç vermez, hem de sizin gereksiz yere strese girmenize neden olur.Buda oluşacak hamileliği olumsuz etkileyebilir.

   1. isimsiz dedi ki:

    merhaba Ben subart ayi 20 ilk mazeretim oldu dun yani mart 24 test yaptim cift cikti cikti simdi Ben kac aylik hamileyim birde bu hafta surekli karnim ariuor normal mi

    1. admin admin dedi ki:

     Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinize göre 4 hafta ve 6 günlük hamilesiniz.
     Tahmini doğum tarihiniz: 27 Kasım 2017 Pazartesi.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.Gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi ağrıları görülebilir. Şikayetnizi doktorunuza bildirin.