40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 3. haftası

Gebeliğin 3. haftası

Gebelikte 3. Haftası

       Hamilelikte ilk 3 hafta, bebeğin henüz rahimde oluşmadığı süreyi kapsar. Bebek dördüncü haftada rahimde yerleşmeye başlar ve böylece hamileliğin de başlangıcına adım atılmış olur. Hamilelikte 3.Haftanın büyük bir önemi vardır. O da spermin rahime doğru yol almaya başladığı bir süreçtir. Biliyorsunuz ki bir hamileliğin gerçekleşebilmesi için, sperm ile yumurtanın birleşmesi yani yumurtanın spermle karşılaşması gerekmektedir. Yumurta hücresine girebilen bir sperm tanesi, sizin bebeğinize kırk haftalık bir süreç içerisinde dönüşmüş olacaktır. İşte o ilk yola çıkış hamileliğin üçüncü haftasına denk gelmektedir.

Gebelikte 3.haftada Anneye neler oluyor?

       Kadının yumurta hücresi, yumurtalıkta gelişmiş olan folikülün çatlaması ile meydana gelir. Yumurta hücresiyle aynı yönde bulunan fallop tüpünün saçakları tarafından hücre içeriye alınır ve böylece bu hücre, tüpün iç boşluğuna ilerlemeye başlar. İlişki sonrasında kadının yumurta hücresinin etrafı yüzlerce sayıda sperm ile sarılır. Anca bu savaşı sadece tek bir sperm kazanır (ikiz durumu hariç). Tüpün içine giren yumurta hücresi, rahimin içerisine doğru ilerler ve bu noktada kendisini bekleyen sperm hücreleri ile karşılaşır. Buradan sonrasında ise, o en kritik an yaşanır. Sperm hücreleri içerisindeki en güçlü olanı, yumurta hücresince içine doğru alınır ve alınmasıyla birlikte yumurta hücresi diğer başka bir hücrenin içeriye girmesini engelleyecek şekilde kapanır. Artık bebeğiniz ilk adımını atmış durumdadır.


Ana rahminde start alan mutlak yolculuk başlıyor!

        Gebeliğin 3. Haftası:Spermlerin vajina yolundan rahime kadar kat ettiği yolu kolaylaştıran kadının yumurtlama esnasında salgılanan progesteron hormonunun etkisidir. Sperm hücresinin yolu bulmasına yine yumurtalık hücresi yardımcı olur. Yumurta hücresinin negatif bir yük taşıdığı varsayılır. Spermlerde bulunan pozitif yükü bu sayede kendisine çektiği de varsayılmaktadır. Zıt kutupların birbirini çekme etkisiyle spermler, yumurtalığa kolayca ulaşırlar. Spermin yumurtalığa ulaşırken verdiği mücadele sırasında bir durum daha gerçekleşir. Bu da sperm ilk yola çıktığında sadece tek bir hücreden ibarettir. Ancak rahime doğru yol aldıkça, hücre sayısı da çoğalmaya yani artmaya başlar. Spermin rahime yerleştiği an hücre sayısı 16’ya ulaşmış olur. Ve bu adımdan sonra ise embriyo, kendisine yerleşebileceği rahat bir yer bulmaya çalışır. Yerini bulup yerleşen embiriyo beslenebileceği kan gölcükleri oluşturmaya başlar.

       Vajinada yer alan spermlerin, rahime yerleşene kadar verdikleri bu savaş ve mücadele 10 saatte tamamlanır. 10satin sonunda ise 24 saatlik ikinci bir savaş başlar, bu da yumurta hücresinin çevresinde verilir. Amaç, içeriye girebilmektir. Bu mücadeleden sonra içeri girmeyi başaran spermin yumurta hücresinin içine ulaşması da 20 dakika sürer. Ve sonuçta bu mücadeleyi yüzlerce sperm içerisinden biri kazanır. Artık diğer spermlerin içeri getirme şansı yoktur. İşte bu mücadele hamileliğin 3. Haftasında gerçekleşir. İşte bu nedenle hamilelikte 3. Hafta önemli bir haftadır. İlginç olan ise, içeride böylesine zorlu bir mücadele ve savaş varken, anne adayının bunu hissetmemesidir.

Gebeliğin 3. Haftasında bebeğin kilosu ve boyu ne kadardır?

       Gebeliğin 3. haftasında boy ve kilosundan söz etmek mümkün değil.

Gebeliğin 3. Haftasında anne adayında oluşan değişiklikler nelerdir?

       Bu hafta itibariyle anne adayında hemen hemen hiçbir değişiklik olmayacaktır. Belirtiler önümüzde ki haftalarda belirginleşecektir.

Anne adayının davranışları 3.hafta gebelikte bebeği nasıl etkiler?

       Anne adayının düzenli ve sağlıklı yaşaması bebeği oldukça etkiler. Egzersizler oluşmakta oluşan embriyoya da iyi gelecektir. Anne adayının psikolojisine de iyi gelecektir. Anne adayı günde en az 15 dakika spor yapmalıdır. Hamilelikte yapılan egzersizler kan dolaşımının hızlanması ile birlikte bebeğin ve annenin sağlığına olumlu etki etmektedir. Ancak hamile anne adayının egzersiz yaparken dikkat etmesi gereken hususlar mutlaka vardır.Burada akla 3 temel soru gelmektedir bunlar:

1. Anne adayının egzersiz yaparken dikkat etmesi gereken hususlar nelerdir?

2. Aşırı spor yapmak hamile anne adaylarını olumsuz etkileri mevcut mudur?

3. Aşırı spor yapıldığında hamile anne adaylarını ne gibi sorunlar bekler?

Anne adayının egzersiz yaparken dikkat etmesi gereken hususlar nelerdir?

Egzersiz yaparken artan vücut ısısına dikkat edilmelidir

Egzersizden mütevellit anne adayının yaptığı harekete bağlı olarak rahme giden kan oranında azalma

Anne adayının egzersiz yaparken karın bölgesinin yıpranması, zarar görmesi, daha ileri boyutlarda fıtık gibi sorunlarla karşılaşılması

Aşırı spor yapmak hamile anne adaylarını olumsuz etkileri mevcut mudur?

Artan vücut ısısı ile birlikte vücut susuz kalmakta bu durumda hem bebeğin hem anne adayının sağlığını olumsuz etkilemektedir. Hele hele yaz ayların da bu durum daha da tehlikelidir.

Bazı hareketler rahime giden kan akışını yavaşlatır veya keser kan akışının yavaşlaması bebeğin gelişimine olumsuz etki eder

Göbekte oluşabilecek her hangi bir deformasyon bebeği de anneyi de olumsuz etkiler

Aşırı spor yapıldığında hamile anne adaylarını ne gibi sorunlar bekler?

       Bebeğini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalınabilir. Bu durumdan hem anne adayı hem bebek zarar görür bu nedenle anne adayı sağlıklı ve yıpratıcı olmayan spor türlerini yapmalı ve tehlikeli hareketlerden kaçınmalıdır.


Anne adayı için sağlıklı egzersiz programları nasıl olmalıdır?

Anne adayı hamile kalmadan önceki egzersizlerine 15 dakika Antrenman 5 dakika ara şeklinde başlamalı ve 3. 15 sonrası bitirmelidir.

Anne adayı rahat hareket edebileceği sağlıklı giysiler giymelidir.

Her 15 dakika da bir nabzınızı ölçün nabzınız, 1 dakika da 140’ı geçmemelidir.

Isınma hareketleri de oldukça önemlidir

Sporu bitirirken yavaş yavaş bitirmeli ve aniden sporu kesmemelisiniz.

Egzersiz sonrasında anne adayından her hangi bir kanama veya sıvı kaybı olması durumunda mutlaka sırt üstü dinlenmeli ve devam etmesi durumunda uzman bir kadın doğum uzmanına başvurulmalıdır.

Bu Haber 221.304 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

YORUM YAZ
 1. hacer diyor ki:

  Son adet tarıhım 30 aralık 2 gun once test yaptım eczaneden alıp .negatıf cıktı hala adet olmadım ne yapmalıyım . Normal mi

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırarak kesin sonucu öğrenebilirsiniz.

 2. Merall diyor ki:

  Adet gunume 1 gun war ama dun kan tahlili yaptrdm beta hcg 24.2 cikti doktor on gun sonra gel dedi tekrar bakalim dedi basina ole gelen war mi hamile miyim adetle alakasi war midir hcgnin 24.2 cikmasinin alakasi war midir cok merak ediyorum hayal kirikligida uasamak istemiyorum bilgisi olan warsa yazarsa sewinirm

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG testi 48 saatte iki kat artış gösterir.Doktorunuz ultrasonda gebelik kesesini görebilmek için 10 gün sonra gelmenizi istemiştir. Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlatın.Tedbir amaçlı olarak ultrasonda kalp atımları görülene kadar birliktelikten uzak durun.

 3. Ayşenur a.ss diyor ki:

  Hocam merhabalar ben gebelik düşünüyorum kan değerlerim normal. kalıcı yada herhangi bir rahatsızlığım yok gebelik öncesi folbiol 5 mg yada folik plus içmeli miyim? Öneriniz ne olur

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik öncesi yapılması gerekenleri aşağıdaki linkte detaylı olarak bulabilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebe-kalinmadan-once-yapilmasi-gerekenler.html

 4. Hayat diyor ki:

  Selamlar.. Ben 23 aralıkta regl oldum… Normalde adetlerim düzenliydi son geçen ay fazla uçak seyahatlaerinden etkilendim düzensiz oldu… Şimdi bu ayki adetimi hesaplayamıuorum.. Hamile kalmak istiyorum .. Hesabıma göre 19 ocakta regl olmam lazım… Umarım olmam tabii… Regl olmadan 4 gün önce yapılan hamilelik testlerini öneriyormusunun??

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Erken yapılan testler doğru sonuç vermez gereksiz yere strese girmenize neden olur.

 5. Zeynep diyor ki:

  Tmm hocam sagolun kolay gelsin

 6. Zeynep diyor ki:

  Hocam söyle bişey var ben en son 23 kasimda adet gördüm aralıkta olmadım geç dollenme olmuş olabilir heralde çünkü bu ay gebe kaldım işte o yüzden anlamadım

  1. admin admin diyor ki:

   Kadın doğum uzmanından randevu alın.Doktorunuz ultrason ölçümü ile gebelik haftanızı net olarak belirleyebilirsiniz.Geç döllenme olup olmadığını doktorunuzun ultrason ölçümünde belli olur.Geç yumurtlama da gebelik haftası ultrasonda 1 hafta büyük çıkar.Geç döllenme veya geç yumurtlama herhangi bir probleme işaret etmez.Gebeliğin başlaması veya devamı ile ilgili bir önemi yoktur.

 7. Zeynep diyor ki:

  Hocam ne kadarlikdir peki hafta olarak

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Aşağıdaki linkteki otomatik hesaplayıcıya son adet tarihinizin ilk gününü yazarak gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 8. Zeynep diyor ki:

  Saolun hocam teşekkür ederim cumartesi doktora gozukucem heralde söyler soylemezse ben söylerim

 9. Zeynep diyor ki:

  Hocam bugün yine test yaptırdım kan verdim 40.24 çıktı nedir sonuç

  1. admin admin diyor ki:

   Tebrikler hamilesiniz.İlk testten iki gön sonra yaptıysanız kanda beta HCG değerinin iki kat artış göstermesi olumlu. Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.Kalp atışı duyulana kadar tedbir amaçlı olarak birliktelikten uzak durun.

 10. Zeynep diyor ki:

  Hocam ii günler zeynep ben adetim gecikti ve dün kan tahlili yaptırdım 14.76 çıktı hamilemiyim

  1. admin admin diyor ki:

   Test sonucunda gebelik var diyebilmek için genellikle 20’den yüksek rakamlar gerekir .0 ile 20 arasındaki rakamlar şüphelidir, 2 gün sonra testi tekrar etmek gerekir.Ayrıntılı bilgi için linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 11. sevda diyor ki:

  Adetimden 2 gün geçti acaba hamilelik varmi

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırarak doğru sonucu öğrenebilirsiniz.

 12. ysmn diyor ki:

  Hocam adetime 4 5 gun var ancak daha oncede hamilelik gecirdigim icin kendimdeki belirtilerden anlayip kan tahlili yaptirdim 9.22 cikti suan var gibi 2 gun sonra yine yaptir dedi sizce gebelik var mi

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesi yaşandıktan sonra yapılması gerekir.Siz erken davranmışsınız.Test sonucunda gebelik var diyebilmek için genellikle 20’den yüksek rakamlar gerekir .2 gün sonra testi tekrar etmek gerekir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 13. selda diyor ki:

  Tesekurler hocam

 14. selda diyor ki:

  Slm hocam bnm adetim 4 5 gun oldu geceli hamile olabilir miyim acaba

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırın.

 15. sevim diyor ki:

  Hocam Merhaba benim adetlerim düzensiz oluyor Enson ekim 24 de oldum 26 Kasım da hcg yaptırdım 7.98 çıktı doktor gebelik ola bilir dedi ama çok küçük dedi ve benim 5 tane düşük var sizce gebelik varmifir

  1. admin admin diyor ki:

   Test sonucunda gebelik var diyebilmek için genellikle 20’den yüksek rakamlar gerekir.0 ile 20 arasındaki rakamlar şüphelidir.2 gün sonra testi tekrar etmek gerekir.

 16. Nehir diyor ki:

  Merhaba hocam esimle cocuk istiyoruz 10 kasim adetimin ilk gunuydu 15 kasimda adetimin bittiginden 21 kasima kadar berabr olduk hamile kalma durumum nedir

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik ihtimalinin en yüksek olduğu günler yumurtlama dönemidir.Tüm kadınlarda yumurtlama günü adet kanaması başlamadan 14 gün önce gerçekleşir.Adet düzeni 30 gün süren bayanlar için adet kanamasının başladığı ilk günden başlayarak 16. Gün yumurtlama olacağını hesaplamalıdır.Yumurtlama tarihinden 2-3 gün önce başlayarak bir hafta boyunca 2-3 günde bir cinsel ilişkide bulunmak hamile kalma şansını arttıracaktır.Belirttiğiniz günlerde azda olsa hamilelik ihtimali bulunmaktadır.

 17. yasemin salli diyor ki:

  Merhaba hocam.Ben zumba antrenoruyum ve hamile kalmak istiyorum.Bu siralar denemeye basladik fakat dansa devam ediyorum.Hamile oldgumu ogrenene kadar dusuk yapma riskim var mi? Tesekkurler

  1. admin admin diyor ki:

   Adet gecikmesi olana dek düşük olmaz Spora devam :) Dr.Zeki Salar

 18. İREM diyor ki:

  Hocam merhaba ben 5 haftalık hamileyim , doktorun bana verdiği ilaç decavit , benim folikasit kullanmam gerekir mi yoksa bu ilacta onunla eş değer mi ?

  1. admin admin diyor ki:

   Doktorunuzun verdiği ilaç yeterli miktarda folik asit içeriyor ekstradan başka bir ilaç kullanmanıza gerek yok.

 19. Ece diyor ki:

  mrb hocam 17ekimde regl oldum enson bu ay 17sinde olmam gerekirken 2,3gün geçiktim bugün test yaptırdım sonuç negatif ama evdeli idrarda silik pembe test çıktı benim mide bulantılarım var haftaya tekrar beta hcg yapatım dedi doktorum sizce durım nedir? ben yımurtlama günlerimde yaptım .

  1. admin admin diyor ki:

   5-6 gün sonra adet görmezseniz kanda beta HCG testini tekrarlayın.

 20. Elif diyor ki:

  Merhaba hocam.ben 2 aydir düzenli olarak 30 günde bir adet görüyorum. Bu ay bazı belirtilerle hamileliğimden şüphelendim ve adet olacağım gün test yaptım pozitif çıktı. Ertesi gün yine yaptım yine pozitif çıktı. Fakat akşamına kahverengi lekelenme oldu. Sizce gebelik varmıdır.

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırın.

 21. Aydanx diyor ki:

  Merhaba. Hocam ben bugun gebelik testi yaptirdim adet duzensizligim vardi 3 aydir. Olmuyordum ultrasonda. Kist oldugu soylendi fakat bir beraberligim var. Gebelik testinde beta. Hcg. 0.24 çıktı doktor. Gebelik yok dedi . yani 5-50. Olunca. Gebelik var olmuyormu sastim kaldim doktor yok dedi Ama internette baktigimda. Yazilanlar var deniliyor cok kotuyum gecen sene 21.07.2014 de en son gebelik twsti yaptirdigimdada beta hcg 0.23 ckmsti gebelik yoktu ama suanda. İnternette 5-50 arasindayda var deniliyor yardim edin. Hamilemiyim ? Bu sonuca gore

  1. admin admin diyor ki:

   Beta HCG 0,23 e göre hamile değilsiniz.Test sonucunda gebelik var diyebilmek için genellikle 20’den yüksek rakamlar gerekir .

 22. Mervemurat diyor ki:

  Merhaba hocam beta hcg sonucum 1178,06 cikti hamilelik varmidir

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerine göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte gebelik kesesi ve kalp atımları gebeliğin 5-6. haftasında doktor tarafından ultrasonda izlenmesi gerekir. Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.Kalp atımları duyulana kadar tedbir amaçlı olarak ilişkiden uzak durun.

 23. seyhan diyor ki:

  Merhabalar ben evde İki kere idrar testi yaptım İkisinde de silik çıktıDaha sonra kan testi yaptırdım 646.82 çıktı hamilemiyim hamileysem kaç Haftalık? Teşekkürler

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarındaki ultrason ölçümüdür.Aşağıda kan değerlerine göre tahmini gebelik haftaları yer almaktadır.
   3 hafta: 5 – 50
   4 hafta: 3 – 426
   5 hafta: 19 – 7,340
   6 hafta: 1,080 – 56,500

 24. seyhan diyor ki:

  Merhabalar evde 2 kere idrar testi yaptim 2 cizgi cikti kan degerimse 646.82 cikti hastaligima 4 gün var? Hamilemiyim hamileysem kaç haftalık?teşekkürler..

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarındaki ultrason ölçümüdür.Aşağıda kan değerlerine göre tahmini gebelik haftaları yer almaktadır.
   3 hafta: 5 – 50
   4 hafta: 3 – 426
   5 hafta: 19 – 7,340
   6 hafta: 1,080 – 56,500

 25. gizem diyor ki:

  slm ben ilk evde yaptim idrar talili 2 cizgi cizik cikti kan talili yaptirdim ilkinde 87. 61 cik 2 cisini yaptirdim 149.02 cikti 3 cuncusunu yaptirdim kanda oda 109.10 cikti 4 dordun cusundede 29. 59 cikti acaba hamilemiyim bende

  1. admin admin diyor ki:

   Gizem hanım kan değerindeki düşüş, düşük yaptığınızı gösterir.Üzülmeyin sağlıklı bir gebelik değilmiş.

 26. yildiz diyor ki:

  Slm cok ozur dilerim bata hcg sonucum 1280 cikmisacaba kac haftalik hamileyim

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Kan değerine göre tahmini gebelik haftaları aşağıda verilmiştir.
   Hafta kan değeri
   3 hafta: 5 – 50
   4 hafta: 3 – 426
   5 hafta: 19 – 7,340
   6 hafta: 1,080 – 56,500

 27. yildiz diyor ki:

  Bta hcg kan tahlilim 12.80cikmis Mac haftalik hamileyim acaba simdiden tesekkurler

  1. admin admin diyor ki:

   Test sonucunda gebelik var diyebilmek için genellikle 20’den yüksek rakamlar gerekir . 2 gün sonra testi tekrar etmek gerekir.

 28. deniz diyor ki:

  merhabalar,yaklasık 3-4 aydır cocuk düsünüyoruz.normalde adetlerim düzenlidir 28 günde bir olur fakat cocuk düsünmeye basladıgımızdan beri adetlerim 5-6 gün öne gelmeye basladı ve adet baslamadan önce kahverengi akıntı gibi bişey oluyo sizce bu normalmi? bu ayda henüz normal adet tarihim gelmedi ama 5-6 gü öncesindende bi akıntı yada adet belirtisi yok hamilelik testi için adet gecikmesinimi beklemeliyim?

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linke tıklayın.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 29. Ayça diyor ki:

  Merhaba hocam üç gündür Kanamam var bugün parçalar halinde bi kanamam sancim çok ne yapmalıyım . Dün doktora gittim düşük ihtimalim var dedi iki gun sonra tekrar hcg testi yap dedi ama dayanilmayacak haldeyim .

  1. admin admin diyor ki:

   Yeniden doktorunuza başvurun.

 30. Ayça diyor ki:

  HCG SONUCUN 40.37 ÇIKTI . Kanamam ve bel ağrım var ne yapmaliyim

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Kanama konusunda kadın doğum uzmanına başvurun.

 31. Çiçek diyor ki:

  Adet tarihim 24 eylül kasiklarimda ağrı ve halsizlik var hamile olabilme ihtimalim nedir kan testi yaptırsam sonuç alirmiyim

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Adet tarihinizi bekleyin gecikme yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.Gebelik planlıyorsanız folik asit kullanmaya başlayın.

 32. shemshad diyor ki:

  Merhabalar.adetim 3 gun gecikti.karin altimda asiri agyrylar.sancilar.batmalar olyo.test yaptim silik cikdi.yardimci olurmusunuz.tesekkurler

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırın.

 33. hulya diyor ki:

  Meraba evde ıkı defa test yaptım negatıf cıktı son adet tarıhım 5 eylül adet olacakmiş gıbı kasıklarım ve asiri belim agrıyo hocam dun kan verdım ama olamamaktan korkuyorum sızce bu belırtıler neyın habercısı lutfen yardım edın…

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırarak şüphelerinizden kurtulabilirsiniz.

 34. Melike diyor ki:

  Merhabalar. Ben en son 30 ağustosta adet oldum. 28 eylülde adet olmam gerekirken olmadım 1 ekimde beta hcg yaptırdım ve 2864 çıktı tekrar 3 ekimde bir tahlil daha yaptırdım ve sonuç 5947 çıktı… Sağlıklı bir gebeliğin göstergesimidir bu artış. Değerlerim normal midiR? Şimdiden teşekkürler..

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerinizin 2 gün arayla 2 kat artış göstermesi olumlu.Sağlıklı bir gebelikte doktor tarafından gebelik kesesi ve kalp atımları izlenmesi gerekir.

 35. Tuba diyor ki:

  Merhaba hocam mens tarıhım 5 gün geçiyor test yaptım değer 71.38 çıktı protestodan :10.8 çıktı idrar çubuğu da diğeri silik kırmızı çıktı gebemıyim ıkı gün sonra tekrar yaptırıcam ama kasık Ağrı’m var

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Gebeliğin ilk dönemlerinde adet olacakmış gibi ağrı görülebilir.

 36. Hatice vural diyor ki:

  Merhaba ben beta hcg yaptırdım 19.48 çıktı acaba ne kadar süredir hamile olabilirim

  1. admin admin diyor ki:

   Test sonucunda gebelik var diyebilmek için genellikle 20’den yüksek rakamlar gerekir .0 ile 20 arasındaki rakamlar şüphelidir.2 gün sonra testi tekrar etmek gerekir.

 37. cnncnr diyor ki:

  Mrhb benim adetime 3 gün var kan verdim bthcg 53.17 cikti sizce düşük mü bu değer cevaplarsaniz sevinirim

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 38. Elmass diyor ki:

  Merbb benim regl 28 eylül du dun gebe olduğumu öğrendim 824 HCG kaç haftalık hamileyimm

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihiniz 28 Eylül değil 28 Ağustos olabilir.Ona göre 5 hafta 1 günlük hamilesiniz.

 39. Nursel diyor ki:

  Normalde 35 günde bir regl oluyordum
  Eylül ayının 2. günü regl olup 10. günü bitti
  Kasık ağrılarım olduğundan evde test yaptım pozitif çıktı
  Bi tanede daha yaptım yine pozitif çıktı
  Doktora gidip hamile değilsiniz demesinden korkuyorum
  evde yapılan testler güvenilir mi ?

  1. admin admin diyor ki:

   Evde gebelik testlerinde pozitif sonuçların doğruluk oranı oldukça yüksektir.Doktora başvurup kanda beta HCG testi yaptırarak şüphelerinizden kurtulun.

 40. tugce diyor ki:

  Mrhblar.. Benim son adet tarihim ayin 28 inde oldm 2 sinde sonlandi evde test yaptm pozitif cikti hastaya gittim kan verdi. Degerler 1092 cikti 1gun sonra tekrar gitti. Bu kez degerler 1288 cikti fakat ultrasonda bisi gorunmuyo yardmci olur.musunz

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.gebelik kesesi vajinal ultrason ile 4,5-5 haftalık iken karından ultrason ile 6 haftalık iken izlenebilir

 41. heyecanlı diyor ki:

  Hocam merhabalar benim adetim 7 gun gecikti. Bende hamile oldugumu dusundum. Eczaneden gebelik testi alıp. Evde Yaptım iki cizgi cıktı. Daha sonra hastaneye. Gidip kan tahlili. Yaptırdım b_hcg sonuç degeri 92.16 çıktı. Hamile miyim. Acaba. Ertesi gün. Yani bugün. Aksama. Dogru. Adet sancısı hissettim ondan sonra camasırımda az bi miktar kanama gördüm.ve halinde ara ara devam ediyor. Korkuyorum. Düşük tehlikesi var mı. Simdiden tesekkurler hocam. Cevabınızı merakla bekliyorum

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kan değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Kanama konusunda kadın doğum uzmanına başvurunuz.

 42. Ysmn diyor ki:

  Merhaba. Ben 22 agustosta regl oldum 10u gibiide iliskiye girdim ve hala regl olmadim bir kere iliskiye girdik baska girmedik. Adetlerim duzenlidir normalde bu kadar uzamazdi hic. Hamile olma olasılıgm varmi.

  1. admin admin diyor ki:

   Adet gecikmesi durumunda hamilelik söz konusu olabilir.Kanda beta HCG testi yaptırın.

 43. Hatice diyor ki:

  Merabalar benim adet gunume 5 gun kala kan testi yaptirdim. Kan degerim 6,38 cikti. Bu durumda hamilelik var midir?

  1. admin admin diyor ki:

   Test sonucunda gebelik var diyebilmek için genellikle 20’den yüksek rakamlar gerekir.0 ile 20 arasındaki rakamlar şüphelidir ve genellikle hamilelik çıkmaz, 2 gün sonra testi tekrar etmek gerekir.

 44. Kader diyor ki:

  Merhaba ben en son 25 agustosta regl oldum ve adet düzenim duzensizdir , 7 , 9 , 11 , ve 15 tarihleri arasinda iliskiye girdim. Hamile olabilir miyim ? Suan tahminen 3 hafta ve 5 günlük diye biliyorum kan testi yaptirsam çıkar mı acaba ?

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet tarihinin beklenip adet gecikmesi yaşanırsa test yaptırılmalı.Bundan önce yapılan testler gereksiz yere strese girmenize neden olur.Ayrıntılı bilgi için linke tıklayın.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 45. Ece diyor ki:

  Sevgilimle beraber 30 ağustosta sürtünme yoluyla ilişkiye girdik boşalma olmadı ama endişeliyim bir gün sonra regl oldum hamile olma olasılığım yok değil mi?

  1. admin admin diyor ki:

   Her zamanki süre ve miktarda adet gördüyseniz gebelik yoktur.

 46. Serap diyor ki:

  Merhaba Dün yazmıştm fakat cevap gelmedi neyse ben bu tahlil yaptırdm beta hcg 1111 çıktı kaç haftalık gebelik acaba dr söylemedi :-( teşekkür ederim

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftasının hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarından yapılan ultrason ölçümüdür.Kanda beta HCG değerlerine göre tahmine gebelik haftaları aşağıda yer almaktadır.
   3 hafta: 5 – 50
   4 hafta: 3 – 426
   5 hafta: 19 – 7,340
   6 hafta: 1,080 – 56,500

 47. meryem diyor ki:

  Mrb adetim 2 gün gecikti ve kan testi yaptırdım. Hcg değerim 68 kusur çıktı suan kadın doğuma gösteremedim ama ordaki hemşire pozitif dedi.
  Sizce hamilelik var mu? ??
  Ve değer normal mi
  Cvblarsanizsevinirim. Teşekkürler

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 48. fatma diyor ki:

  Merhaba. Ayın 14 ünde tahlilim 56.12 çıktı 16 sında ise 139.6 çıktı. Son adet tarihim 10 ağustos ama İlişki zamanımız 27 ağustos ve 3 eylül arasında. Acaba nekadarlik hamileyim

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası son adet tarihine göre hesaplanır.Son adet tarihinize göre 5 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 16 Mayıs 2016 Pazartesi.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur

 49. Serap diyor ki:

  Merhaba ben 6 Ağustos adet gördm yumurta takibi yaptırdm 26. Gün çatladı halen adet olmadım gebelik Testi yapmalımıyım yoksa. Beklemelimiyim teşekkürler

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda gebelik testi yaptırın.

 50. maide diyor ki:

  merhaba hocam benım beta hcg degerım 3,4 cıktı hamılemıyım

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerinize göre gebelik yok.1 hafta sonra adet görmezseniz kan testini tekrarlayın.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linke tıklayın.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 51. Gizem Yilmaz diyor ki:

  Bu gün doktora gittim doktorun hamile olduğunu söyledi adetim 6 gün geçiyordu esinle birleşme tarihin ise 15 avustostu doktorum 2 hafta hamile olduğumu söyledi yumurtlama döneminde 22 avustos çıktı yumurta ogun bile catlasa 3 hafta 1gubluk hamile oluyorum kendi hesaplamayla adetm 8 Avustostu adet olmadım bu ay 6 gün geçiyor kaç haftalık hamileyim bilgi alabilirmiyim

  1. admin admin diyor ki:

   2 haftalık hamilelik olmaz. Gebelik haftası ilişki tarihinden itibaren değil son adet tarihinin ilk gününden itibaren hesaplanır.

 52. Gizem Yilmaz diyor ki:

  En son adet tarihim 8 ağustos esinle birleşme tarihim ise 15 avustos kaç haftalık hamileyim öğrenen bikirmiyim

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre 5 hafta ve 3 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 14 Mayıs 2016 Cumartesi.

 53. Cemile diyor ki:

  Merhabalar…Son regl tarihim 11 ağustos. Bugün itibariyle regl olmam gerekiyordu.3 gün öncesinden evde test yaptim ve ikinci cizgi silikti.3 güm üstüste denedim hepsi aynı çıktı. Kan testi yaptırdım 94.56 çıktı.hamile miyim?. Değerim çok mu düşük bir Problem yaşanır mı? Şimdiden tesekkurler

  1. admin admin diyor ki:

   Hayırlı olsun kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kan değeri 48 saatte iki kat artış gösterir. Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.

 54. deniz diyor ki:

  2eylul beta degerim 108 4 eylul 252 ve 7eylulde 666.5 cıktı gec dollenme olmuş en son temmuzun 15 20 arası adet gordum doktor ultrasondan baktı su an 6 haftalık olması gerekiyodu dedi ğerşembe bida bakcak ama merak ediyorum ne kadarlık gebeyim? Bunu nasıl hesaplayablrm? Tesekkrler

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre bugün itibari ile 5 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 7 Mayıs 2016 Cumartesi.

 55. maviş diyor ki:

  20 temmuz son renglimdi 22 ağst olmam gerekıyordu.pko hastasıyım ama sn dört aydır duzenlı gıdıyordu ağts 25 dr. gıttm hcg 0.1 cıktı ama rahımde kalınlaşmn var eylülün sekızıne kadar ılac kullanma testı tekrarlayalım dedi acaba hamılelık olabılır mi

 56. ebru diyor ki:

  Dün kan testi yaptirdigim da değeri 213 çıktı En regl bitiş tarihi. 27 temmuz gebelik oluşması için ne yapmalıyım folik asit almalıyım

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerine göre hamilesiniz. Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.Bebek kalp atımları duyulana kadar ilişkiden uzak durun.

 57. Pelin diyor ki:

  Hocam merhaba Beta değerim 2gün arayla 58-158-450-1213-2569 şeklinde arttı son Artış diğerlerine göre az gibi geldi Öncesinde düşüğüm olduğu için korkuyorum daha önce nerdeyse 2güne bir 2katından fazla artarken cuma ve bugün arası neredeyse tam 2kat artmış sıkıntı var mıdır ?teşekkürler

  1. admin admin diyor ki:

   Test sonuclarınızı istemı yapan meslektasımıza danısmalısınız. Klinik bulgularla birlikte değerlendirme yapması uygun olur.

 58. aymelek diyor ki:

  günaydın :) son adet tarihim 6 temmuz..31 temmuzda öncelikle pembemsi sonra kahverengimsi akıntım oldu .. daha sonra akıntım hiç olmadı..1 ağustosta test yaptım hcg değerim 141 .acaba kaç haftalık oluyo, test tekrarını ne zaman yapayım ve doktor kontrolünü ne zaman gideyim..şimdiden çok teşekkürler.iyi çalışmalar .

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte 2 kat artış göstermesi gerekir.3 hafta ve 6 günlük hamilesiniz.Gebelik haftasının hesaplamasında esas olan ilk haftalarda yapılan ultrason ölçümüdür. Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.

 59. melis diyor ki:

  3haftalik gebeligim var ve istemiorum napaabilirim hocam simdiden tsk ederim

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası son adet tarihinin ilk gününden itibaren hesaplanır.Kadın doğum uzmanına başvurun.

 60. melis diyor ki:

  3 haftalik gebeligm var ve istemiyorum napabilirim hocam simdiden tsk edrrm

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası son adet tarihinin ilk gününden itibaren hesaplanır.Kadın doğum uzmanına başvurun.

 61. Aynur diyor ki:

  24 Şubat’ta doğum Yaptım sonra 2 haziranda adet oldum ve daha adet olmadım hcg değerim 5 bu ne demektir hamilelik olabilir mi

  1. admin admin diyor ki:

   Test sonucunda gebelik var diyebilmek için genellikle 20’den yüksek rakamlar gerekir .0 ile 20 arasındaki rakamlar şüphelidir.İlk testten 48 saat sonra aynı merkezde testi tekrarlayın.

 62. duygu diyor ki:

  Merhaba dun 3 haftalik hamile oldugumu ogrendim adetimden 5 gun gecmisti beta hcg 577.3 cikti degerim nasil ultrasonda keseyi gordu ama daha cok yen gozukmez dedi birhafta sonraya randevu verdi bu ne anlama geliyo birde bebegin gelisimi kilosu icin yemek den Cok su mu icmeliyim yani buhaftalar neye dikkat etmeliyim mide bulantimda hafif var ama kusucak kadar degil

  1. admin admin diyor ki:

   3 haftalık gebelik tespit edilemez.Gebelik haftası son adet tarihinin ilk gününden itibaren hesaplanır.1 hafta sonra ultrason kontrölünde bebeğin kalp atışları izlenmesi gerekir.

   GEBELİKTE BULANTI
   Genelikle bulantılar 12-13. haftada azalır ve kaybolur
   ■Anne adayı canı ne isterse onu yemelidir.
   ■Sık sık, azar azar beslenmelidir.
   ■Yemek kokusu, sigara, parfum kokusu, rahatsızlık verebilir. İlk aylarda evde yemek pişirilmeyebilir. Baba adayı, başının çaresine bakmalıdır.
   ■Etimek, peksimet, galeta, çubuk kraker tarzı gıdalar mideyi sıkı tutar. Bu gıdalar faydalıdır.
   ■Aşırı kilo kaybı, ağızdan beslenme sorunu varsa doktorunuza başvurmalısınız.
   ■Kafein,acı ,ekşi gıdalar mide yakınmalarını arttırabilir.

   Gebelikte örnek beslenme listesi için aşağıdaki linke tıklayın.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

  2. duygu diyor ki:

   Peki .Degerim nasil en son adet tarihim 25 haziran

   1. admin admin diyor ki:

    Son adet tarihinize göre 4 hafta 6 günlük hamilesiniz.

 63. Sanem diyor ki:

  Mrb hocam ben temmuzun 6 sinda adet oldum 18 yada 19 unda korunmadan iliskiye girdik.3.4 gundur yorgunluk halsizlik uyku birde ozellikle yattigim yerden kalkarken bas donmeleri duygusallik aglama hissi yani hamile olasiligim nedir acaba ?

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik olabilir.Fakat test yapmak için çok erken gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Bundan önce yapacağınız testler sağlıklı sonuç vermez gereksiz yere strese girmenize neden olur.

 64. yeliz diyor ki:

  Merhaba hocam ben 3gun beta hcg testi yaptırdım 68 çıktı dun yaptırdım 201çıktı.ben28haziranda regal olmuştum bebeğin kesesi gozukmesi için ne zaman doktora gitmeliyim tşk

  1. admin admin diyor ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG testi 48 saatte 2 kat artış gösterir.Gebelik kesesi alttan ultrason ile 4,5-5 haftalık iken karından ultrason ile 6 haftalık iken izlenebilir.

 65. rabia diyor ki:

  24 Temmuz 2015, 12:57Merhaba 7 bucuk aylık evliyim 8 temmuzda eşimle ilişkiye girdik cocuk için eşim içime boşaldı ilk kez o gun sp ra 9 gün sonra test yaptım pozitif cıktı silik sonra hastaneye gittik beta testi yaptık 38 cıktı sonra 2gün sonra tekrar yaptık 43,11 cıktı doktorumda cok yavas ilerliyor kürtaj dedi ilk gebeliğim cok üzüldüm ne yapmam gerek adet tarihimide bilmiyorum ultrasondada gözükmüyor cok ufak diye sanırım lütfen yardımcı olun cok korkuyorum

  1. admin admin diyor ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG 48 saatte 2 kat artış gösterir. Hafif artış sağlıklı olmayan gebeliğin ( boş gebelik dış gebelik üzüm gebeliği ) işareti olabilir.

 66. sevinç diyor ki:

  Merhaba
  6 haftalık gebelikte beta hcg 975 normal mi

  1. admin admin diyor ki:

   Geç döllenme olup gebelik haftanızı yanlış biliyor olabilirsiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saat arayla yapılan testte 2 kat artış göstermesi gerekir.

 67. Ceyda diyor ki:

  Merhaba hocam
  Ben transferden 13 gun sonra kanda test yaptirdim 12 cikti ..dr dedi 2 gun sonra geri gel artarsa cok iyi ben de korkuyorum 12 dusuk bir rakammi hamile olabilirmiyim diye

  1. admin admin diyor ki:

   0 ile 20 arasındaki rakamlar şüphelidir. 2 gün sonra testi tekrar etmek gerekir.

 68. gül diyor ki:

  mrh sevgili hocam ….ben regl günüm en son 30 mayıs ve ayın 1 de bhcg verdim sonuc 3.4 cıktı 3 ünde tekrar verdim 15.7 cıktı bu degerle doktora gittigim de düşük olucak dedi fakat ayın 6 sinde verdim 145.2 cıktı tekrar 8inde verdim 443.8 cıktı…söyleki ben gebelik haftamı hesaplayamıyorum ve gec döllenme gibi bi şey mi oldu….ayrıca kasık ve karın ağrım var regl olucakmısım gibi bi sancı vuruyo …tesekkürler

 69. nurgul diyor ki:

  regl tarihimi net hatirlamiyorum. kasik agrisi ile doktora gityim hamile oldugumu anladim regl tarihim olarak hatirladigim.bir tarih soyledim ve doktor buna gore 4 hafta 6 gunluk gebesidniz dedi fakat ben esimle yeni bebek dusunmeye basladigim icin iliski tarihini net biliyorum. gebelik surecini hangi tarihten hesaplamam daha dogru olur.

  1. admin admin diyor ki:

   GEBELİK HAFTASI HESAPLAMA
   Gerçek gebelik haftasının hesaplanmasında en önemli kriter ilk haftalarda ( 6-7- 8-9 -10 ) yapılan ultrason ölçümüdür. Ne son adet tarihi ne de ilerleyen haftalarda yapılan ultrason bunun kadar net bilgi veremez. İlk haftalarda yapılan ultrason a göre asıl en gerçekci gebelik haftası saptanabilir. Dr Zeki SALAR

 70. tuğçe diyor ki:

  merhaba bugün itibariyle 3 haftalık hamileyim. Kan testi sonucu öğrendik. Ama 1 haftadır karnımın altında aci var. Adet olacakta olamıyor gibi. Normalmi

  1. admin admin diyor ki:

   3 haftalık hamilelik olmaz.Gebelik haftası son adet tarihinin ilk gününden itibaren hesaplanır.Gebeliğin ilk haftalarında adet gelecekmiş gibi kasık agrısı olur ama 10 haftaya kadar giderek azalması gerekir.

 71. Secde diyor ki:

  Hocam slm ben 26 gunluk hamileyim ultrasona baktirdik henuz birsey gozukmedini soyledi doktor bu normal midir ? Simdiden tesekkurler

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik kesesi en erken 4,5 -5 haftalık gebelik olduğunda transvajinal ultrason ile görülebilir.Kanda gebelik Beta HCG değeri 3000-4000 düzeylerine vardığında yani 6 haftalık gebelik olduğunda gebelik kesesi karından ultrason ile izlenebilir.

 72. Hicran diyor ki:

  Merhaba
  Ben 24 mayısda tüb bebek transferi yaptırdım.2 hazıranda test yapmam gerktıgı soylendı yalnız 31 mayısda cok az lekelenmem oldu o yuzden 1 hazıranda testı yaptım sonuc 39 cıktı 3 hazıranda 59 cıktı 5 hazıranda doktorum 120 olmazsaa bu ısın bıttıgını soyluyor. Yorumunuz ne olur?

  1. admin admin diyor ki:

   Sağlıklı gebeliklerde BHCG denilen kan testi aynı merkezde 48 saat ara ile yapılmak koşulu ile yaklaşık 2 kat artış göstermelidir. SAĞLIKLI GEBELİK var diyebilmek için BHCG değeri 48 saat ara ile yaklaşık 2 x kat YÜKSELMELİDİR.

   ►Kan değerinde düşüş olması –> Düşüğü gösterir.

   ►2 kat artış olması –> sağlıklı hamileliğin işaretidir.

   ►Hafif artış–> Sağlıklı olmayan gebeliğin ( boş gebelik dış gebelik üzüm gebeliği ) işareti olabilir.

   ►2 kattan fazla artış çoğu kez ikiz gebeliği gösterir.

 73. tuğba diyor ki:

  Merhaba….Şuan 4 haftadan küçük hamileyim… regl dönemimden 9 gün sonra hamile olduğumu öğrendim doktora gittim ultrasondan baktırdım kesecik oluşmuş yalnız ultrasonla baktırdığım günün akşamı eşimle ilişkiye girdiğimde kanama oldu. Bir tehlikesi var mı kanamanın. Ne yapmam gerekiyo söyler misiniz. Şimdiden ilginiz için teşekkür ediyorum…

  1. admin admin diyor ki:

   GEBELİKTE CİNSEL YAŞAM
   Doktorunuz tarafından aksi bildirilmemişse bizim önerimiz su yönde;
   Bebeğin kalp atımları görülene dek birliktelik önermiyoruz.
   Kalp atımından sonra birliktelik olursa prezervatif ile olmalı
   Bu konuda karar anne adayına ait. Huzursuz ya da tedirigin ise birliktelik olmamalı.
   Kanama konusunda doktorunuza bilgi verin.

 74. ömür diyor ki:

  Son adet tarihim 1 mart. Ve test yaptım evde pozitif çıktı.daha sonra kan testi yaptırdım gebelik yok çıktı.2 hafta önce tekrar var çıktı..nedir anlamadım..kaç haftalıktır sizce gebelik..

  1. admin admin diyor ki:

   Adet gecikmesinden kısa süre sonra yapılan idrarda gebelik testleri herzaman sağlıklı sonuç vermeyebilir. Esas olan kanda BHCG testidir. 1 hafta bekleyip adet gelmezse bu testi yaptırmanızı öneririm

 75. sumeyye diyor ki:

  3 haftalik gebeyim simdi kanamam var bu dusuk yaptigim anlaminami geliyor bilgi verirseniz sevinirim

  1. admin admin diyor ki:

   3 haftalık gebelik tespit edilemez.Gebelik haftası son adet tarihinin ilk gününden itibaren hesaplanır.Kanamanız varsa hastaneye başvurmalısınız.

 76. Hayatonunlagüzel diyor ki:

  Merhaba. Kan testi verdim bhg 59’28 cıktı bundan bir hafta önce bebegim kaç haftalık oluyor yardımcı olurmusunuz

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik Haftasının hesaplamasında esas olan ilk haftalarda ( 6-7- 8-9 -10 ) yapılan ultrasondur. Buna bakarak kolaylıkla karar verebiliriz.Son adet tarihinizi biliyorsanız sitemizdeki hesaplayıcıyı kullanarak yaklaşık gebelik haftanızı öğrenebilirsiniz.

   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 77. kezban diyor ki:

  Merhaba hocam,
  30 Mart son adet tarihim ovulasyon tarihinde iliskiye girdik son 3 gündür bas agrisi migde yanmasi ve gögüslerimin ucunda agri hissediom sizce hamilmiyim test yapmak icin erken oldugunu düsünüyorum 6 günüm var adetime. Cevaplarsaniz sevinirim

  1. admin admin diyor ki:

   Adet gecikmesini bekleyin adet gecikmesi yaşarsanız kanda gebelik testi yaptırın.Gebelik düşünüyorsanız folik asit kullanmaya başlayın.

 78. boyono diyor ki:

  Hocam gebelik döneminde folik asit tablet kullanmak zorundamıyız? Annelerimiz öyle bişey kullanmamış çok şükür taş gibiyiz.

  1. admin admin diyor ki:

   FOLİK ASİT

   B vitamini çeşididir. Doğal olarak portakal suyu yeşil yapraklı sebzeler ve meyvelerde bulunur. Gebelik öncesi ve ilk 3 ayda alınması bebeğin beyin omurilik gelişimine faydasağlar . Kilo yapmaz. Fazlası idrarla atılır. Almanızı öneririm.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 79. Didem diyor ki:

  Slm….Şuan 3 haftalık hamileyim… regl dönemimden 10 15 gün sonra hamile olduğumu öğrendim ve 4 günden beri kanamam var normal hayatta belirtisi yok wcdeyken ya da ilişki esnasında geliyo bunun sebebini öğrenebilir miyim veya ne yapmam lazım… Şimdikten ilginiz için teşekkür ediyorum…

  1. admin admin diyor ki:

   3 haftalık hamilelik tespit edilemez.Gebelik haftası ilişki tarihinden itibaren değil son adet tarihinin ilk gününden itibaren hesaplanır.Kanamanız varsa muhakkak doktora başvurun.İlişkiden uzak durun.

 80. Ayla diyor ki:

  Slm hocam 28 Şubat son adet tarihim 26 martta beta hcg yaptırdım 37.8 çıktı 29 martta yine aynı tahlili yaptırdım bu defa 117 çıktı kesin gebelik varmı bu durumda saygılar.

  1. admin admin diyor ki:

   Sağlıklı bir gebelikte BHCG aynı merkezde 48 saatte bir 2 kat artması gerekir.Gebeliğin sağlıklı olup olmadığı doktor tarafından teyit edilmelidir.

 81. melek diyor ki:

  adetin 22.günü progesteron tahlili yaptırdığımda 12.48 çıktı.adetime 2 gün kala beta testi yaptırdım 15.00 cıktı ama progesteronum 10.16 düştü hamilemiyim

  1. admin admin diyor ki:

   Normal kosullarda HCG aynı merkezde 48 saat ara ile yaklasık 2 kat artıs gostermeli

   test değerlendirme veya ilaç tavsiyesi konularında muayene yapan hekimin değerlendirmesi önemlidir.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 82. ZİYNET diyor ki:

  merhaba hocam,
  adetim 10 gün geçti fakat ben gecikmemin 7. gününde test yaptım negatif çıktı. uyku hali oluyor ayrıca acıkıyorum kısa süreli bazen kasıklarımda taş varmış gibi sert oluyor bazen ağrıda oluyor.göğüslerim şiş ayrıca karnımdada şişlik oluyor…hamilemiyim?

  1. admin admin diyor ki:

   Adet görmediyseniz Kanda gebelik testi yaptırın.İdrarda gebelik testinde bazen doğru sonuç çıkmayabilir.

 83. sevim diyor ki:

  Merhaba hocam adetimin 17. Gunu kahverengi akinti geldi bu nedir ben bu ay tedavi görüyorum klomen arti catlama ignesi vuruldu m ilaç ta verdi doktorum decavit coraspin ve progestan hamile kalır miyim bu ay

  1. admin admin diyor ki:

   Bu uyguladıgınız yontemle 5 kadından ancak biri hamile kalabilir. Umarım iyi sonuç alabilrsiniz. Gebelik olmazsa da üzülmeyın.Büyük beklenti ve stres içinde olmayınız.

   Op.Dr. Zeki Salar
   Kadın Hastalıkları Doğum ve İnfertilite Uzmanı
   Hisar İntercontinental Hospital Tüp Bebek Merkezi
   Tel1: 0(216) 524 13 50 (Mesai saatleri)
   Tel 2: 444 5 888 (randevu için)

 84. Rümeysa diyor ki:

  Merhaba, regli donemim 7 gun gecti idrar testi pozitif cikti . Belim ve kasiklarimda agri var hamilemiyim ?

  1. admin admin diyor ki:

   Adet gecikmesi ve idrarda gebelik testinin pozitif olduğu gebeliğin olduğunu gösterir.Tabiki sağlıklı bir gebelikten söz edebilmek için gebeliğin doktor muayenesi ile teyit edilmesi gereklidir.Hayırlı olsun.

 85. Begüm diyor ki:

  Merhaba
  Regli dönemim 8 gün geçti idrar testinde ikinci çizgi silik çıktı. Beta HCG testimde 44.80 çıktı. Ve 1-2 gündür hafif derecede karın ve kasık ağrılarım mevcut. Sizce hamilemiyim ve bu karın ağrıları normalmi ?

  1. admin admin diyor ki:

   Kadın doğum uzmanına başvurmalısınız.

  2. sevim diyor ki:

   hamilesiniz fakat degerlerlnlz cok düsükk

 86. ayda diyor ki:

  mrb sat 21/02/2013 henüz adet olmadım ortalama 25-26 günde geliyor ve göğüslerimde inanılmaz sızlama var. 1-2 haftadır da bel ağrım var. sizce hamilemiyim kan testi için sizce erkenmi cvp verirseniz sevinirim.

  Cevap:Beklenen adetiniz olmadıysa kanda gebelik testi ile hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

 87. gül diyor ki:

  merhaba,ben en son 23 ocakta regl oldum,dün hastanede test yaptırdım sonuç beta hcg 1713.00 çıktı ddoktor 3 haftalık dedi ama ben nette hasapladım 5 haftalık çıktı sizce hangisi doğru

  Cevap: Gebelik haftanızı doğru olarak belirleyebilmek için ultrason muayenesi olmanız gerekir.

 88. mine diyor ki:

  slm son regl 4 şubat 29 gün düzenli adet görüyom 1 haftadır ber ağrısı mide bulantısı görüğlerimde ağrı kasıklarda ağrı görüyom sizce hamilemiyim.

  Cevap:Bu belirtilere göre kesin hamilesiniz diyemeyiz.Muhtemel adet tarihinizde gecikme olduktan sonra gebelik testi yapabilirsiniz

 89. yasemin diyor ki:

  merhaba benim son regl tarihim 6 ocak 16 ocakta yani bugün kanama tarzı lekelenmelerim oldu kasıklarda ağrı bel ağrısı çekiyorum adet görecekmiş gibi hissediyorum bunun sonucu sizce ne olabilir hamile kamış olabilirbiyim adetlerim düzensiz 30 veya 37 günler arası değişiyor süreç lütfen cevap yazarmısınız.

  Cevap:Bu konuda bir kadın doğum uzmanına başvurabilirsiniz.Herhangi bir şikayetiniz yoksa muhtemel gelecek adet tarihinizde adet gecikmesi olduğu taktirde eczaneden idrar’da gebelik testi alıp uygulayarak gebeliğin mevcut olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

 90. Naz diyor ki:

  Merhabalar! Benim son regl tarihim 30 Eylül 2012. Dün yani ( 2 kasım 2012 ) tarihinde kan testi yaptırdım beta hcg : 174.9 cikti bu durumda hamilemiyim hamileysem kac haftalik ?

  Cevap: Gebelik testinde BhCG düzeyi 5 ml’ den büyük ise gebelik testi pozitif olarak düşünülür.Son adet tarihinizin başlangıcı 30 Eylül 2012 ise yaklaşık 5 haftalık hamilesiniz.Tabiki en doğrusunuz doktorunuzun ultrasonda göreceği değerdir.

  1. Melıha Onay diyor ki:

   Maraba evde ıkı kere ıdrar testı yaptım ıkısındede ıkı cızgı cıktı ama hafıften cıktı kan testınde ıse 31.72 degrım cıktı sızce suan adetımın ıkıncı gunu hala adet olmadım acaba gercektek hamılemıyim..

   1. admin admin diyor ki:

    Kan değerinize göre hamilesiniz sağlıklı bir gebelikte 48 saatte kanda beta HCG değeri iki kat artış gösterir. Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.Ultrasonda kalp atımları duyulana dek tedbir amaçlı olarak birliktelikten uzak durun.