40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 3. haftası

Gebeliğin 3. haftası

Gebelikte 3. Haftası

       Hamilelikte ilk 3 hafta, bebeğin henüz rahimde oluşmadığı süreyi kapsar. Bebek dördüncü haftada rahimde yerleşmeye başlar ve böylece hamileliğin de başlangıcına adım atılmış olur. Hamilelikte 3.Haftanın büyük bir önemi vardır. O da spermin rahime doğru yol almaya başladığı bir süreçtir. Biliyorsunuz ki bir hamileliğin gerçekleşebilmesi için, sperm ile yumurtanın birleşmesi yani yumurtanın spermle karşılaşması gerekmektedir. Yumurta hücresine girebilen bir sperm tanesi, sizin bebeğinize kırk haftalık bir süreç içerisinde dönüşmüş olacaktır. İşte o ilk yola çıkış hamileliğin üçüncü haftasına denk gelmektedir.

Gebelikte 3.haftada Anneye neler oluyor?

       Kadının yumurta hücresi, yumurtalıkta gelişmiş olan folikülün çatlaması ile meydana gelir. Yumurta hücresiyle aynı yönde bulunan fallop tüpünün saçakları tarafından hücre içeriye alınır ve böylece bu hücre, tüpün iç boşluğuna ilerlemeye başlar. İlişki sonrasında kadının yumurta hücresinin etrafı yüzlerce sayıda sperm ile sarılır. Anca bu savaşı sadece tek bir sperm kazanır (ikiz durumu hariç). Tüpün içine giren yumurta hücresi, rahimin içerisine doğru ilerler ve bu noktada kendisini bekleyen sperm hücreleri ile karşılaşır. Buradan sonrasında ise, o en kritik an yaşanır. Sperm hücreleri içerisindeki en güçlü olanı, yumurta hücresince içine doğru alınır ve alınmasıyla birlikte yumurta hücresi diğer başka bir hücrenin içeriye girmesini engelleyecek şekilde kapanır. Artık bebeğiniz ilk adımını atmış durumdadır.


Ana rahminde start alan mutlak yolculuk başlıyor!

        Gebeliğin 3. Haftası:Spermlerin vajina yolundan rahime kadar kat ettiği yolu kolaylaştıran kadının yumurtlama esnasında salgılanan progesteron hormonunun etkisidir. Sperm hücresinin yolu bulmasına yine yumurtalık hücresi yardımcı olur. Yumurta hücresinin negatif bir yük taşıdığı varsayılır. Spermlerde bulunan pozitif yükü bu sayede kendisine çektiği de varsayılmaktadır. Zıt kutupların birbirini çekme etkisiyle spermler, yumurtalığa kolayca ulaşırlar. Spermin yumurtalığa ulaşırken verdiği mücadele sırasında bir durum daha gerçekleşir. Bu da sperm ilk yola çıktığında sadece tek bir hücreden ibarettir. Ancak rahime doğru yol aldıkça, hücre sayısı da çoğalmaya yani artmaya başlar. Spermin rahime yerleştiği an hücre sayısı 16’ya ulaşmış olur. Ve bu adımdan sonra ise embriyo, kendisine yerleşebileceği rahat bir yer bulmaya çalışır. Yerini bulup yerleşen embiriyo beslenebileceği kan gölcükleri oluşturmaya başlar.

       Vajinada yer alan spermlerin, rahime yerleşene kadar verdikleri bu savaş ve mücadele 10 saatte tamamlanır. 10satin sonunda ise 24 saatlik ikinci bir savaş başlar, bu da yumurta hücresinin çevresinde verilir. Amaç, içeriye girebilmektir. Bu mücadeleden sonra içeri girmeyi başaran spermin yumurta hücresinin içine ulaşması da 20 dakika sürer. Ve sonuçta bu mücadeleyi yüzlerce sperm içerisinden biri kazanır. Artık diğer spermlerin içeri getirme şansı yoktur. İşte bu mücadele hamileliğin 3. Haftasında gerçekleşir. İşte bu nedenle hamilelikte 3. Hafta önemli bir haftadır. İlginç olan ise, içeride böylesine zorlu bir mücadele ve savaş varken, anne adayının bunu hissetmemesidir.

Gebeliğin 3. Haftasında bebeğin kilosu ve boyu ne kadardır?

       Gebeliğin 3. haftasında boy ve kilosundan söz etmek mümkün değil.

Gebeliğin 3. Haftasında anne adayında oluşan değişiklikler nelerdir?

       Bu hafta itibariyle anne adayında hemen hemen hiçbir değişiklik olmayacaktır. Belirtiler önümüzde ki haftalarda belirginleşecektir.

Anne adayının davranışları 3.hafta gebelikte bebeği nasıl etkiler?

       Anne adayının düzenli ve sağlıklı yaşaması bebeği oldukça etkiler. Egzersizler oluşmakta oluşan embriyoya da iyi gelecektir. Anne adayının psikolojisine de iyi gelecektir. Anne adayı günde en az 15 dakika spor yapmalıdır. Hamilelikte yapılan egzersizler kan dolaşımının hızlanması ile birlikte bebeğin ve annenin sağlığına olumlu etki etmektedir. Ancak hamile anne adayının egzersiz yaparken dikkat etmesi gereken hususlar mutlaka vardır.Burada akla 3 temel soru gelmektedir bunlar:

1. Anne adayının egzersiz yaparken dikkat etmesi gereken hususlar nelerdir?

2. Aşırı spor yapmak hamile anne adaylarını olumsuz etkileri mevcut mudur?

3. Aşırı spor yapıldığında hamile anne adaylarını ne gibi sorunlar bekler?

Anne adayının egzersiz yaparken dikkat etmesi gereken hususlar nelerdir?

Egzersiz yaparken artan vücut ısısına dikkat edilmelidir

Egzersizden mütevellit anne adayının yaptığı harekete bağlı olarak rahme giden kan oranında azalma

Anne adayının egzersiz yaparken karın bölgesinin yıpranması, zarar görmesi, daha ileri boyutlarda fıtık gibi sorunlarla karşılaşılması

Aşırı spor yapmak hamile anne adaylarını olumsuz etkileri mevcut mudur?

Artan vücut ısısı ile birlikte vücut susuz kalmakta bu durumda hem bebeğin hem anne adayının sağlığını olumsuz etkilemektedir. Hele hele yaz ayların da bu durum daha da tehlikelidir.

Bazı hareketler rahime giden kan akışını yavaşlatır veya keser kan akışının yavaşlaması bebeğin gelişimine olumsuz etki eder

Göbekte oluşabilecek her hangi bir deformasyon bebeği de anneyi de olumsuz etkiler

Aşırı spor yapıldığında hamile anne adaylarını ne gibi sorunlar bekler?

       Bebeğini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalınabilir. Bu durumdan hem anne adayı hem bebek zarar görür bu nedenle anne adayı sağlıklı ve yıpratıcı olmayan spor türlerini yapmalı ve tehlikeli hareketlerden kaçınmalıdır.


Anne adayı için sağlıklı egzersiz programları nasıl olmalıdır?

Anne adayı hamile kalmadan önceki egzersizlerine 15 dakika Antrenman 5 dakika ara şeklinde başlamalı ve 3. 15 sonrası bitirmelidir.

Anne adayı rahat hareket edebileceği sağlıklı giysiler giymelidir.

Her 15 dakika da bir nabzınızı ölçün nabzınız, 1 dakika da 140’ı geçmemelidir.

Isınma hareketleri de oldukça önemlidir

Sporu bitirirken yavaş yavaş bitirmeli ve aniden sporu kesmemelisiniz.

Egzersiz sonrasında anne adayından her hangi bir kanama veya sıvı kaybı olması durumunda mutlaka sırt üstü dinlenmeli ve devam etmesi durumunda uzman bir kadın doğum uzmanına başvurulmalıdır.

Bu Haber 279.818 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

YORUM YAZ
 1. nermin diyor ki:

  HOCAM ADETE 9 GÜN KALA BHCG YAPTIRDIM 3.80 ÇIKTI DAHA ERKEN OLDUĞU İÇİNMİ DÜŞÜK DEĞERLERİM NE ZAMAN YAPTIRMAM DOĞRU OLUR

 2. Hatice diyor ki:

  Betahcg iki gunonce 254 ckti bugunde 474 ckti sonuc nedir sizce

  1. admin admin diyor ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.İki gün sonra aynı merkezde testi tekrarlayın.Hafif artış–> Sağlıklı olmayan gebeliğin ( boş gebelik dış gebelik üzüm gebeliği ) işareti olabilir.

 3. Htcblbl diyor ki:

  Son adet tarihim 19 mays ve 20 hazranda betahcg testi yaptrdm 254 ckti 22 hazranda yaptrdm 474 ckti hamilemiyim? Hamileysem kac hastalktr?

  1. admin admin diyor ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.İki gün sonra aynı merkezde testi tekrarlayın.Hafif artış–> Sağlıklı olmayan gebeliğin ( boş gebelik dış gebelik üzüm gebeliği ) işareti olabilir.

 4. Mağdur diyor ki:

  Normal ayin 10 gibi seyir devam eden adetim mayista 4 unde oldum nisanlimla sürtünme yaşandı.haziran 20 oldu hala adet olmadim ayrıca sınav donemimdi stres yasadim yumurtaliklarimda agri var daha önce kist olmuştu.Idrar testi negatifti LUTFENNNNNN

  1. admin admin diyor ki:

   Stresten dolayı adet gecikmesi yaşamış olabilirsiniz.Kesin sonuç için gebelik testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 5. Bircu diyor ki:

  Adetim üzerinden 3 gün geçti. Kan testi yaptırdım hcg sonuç 31,00 çıktı. 2 -3 gün sonra tekrar yaptırıcam kan testi. Fakat suan kahve rengi ve pembe renginden lekelenme oldu. Kötü bir şey olmasından çok korkuyorum. Fikriniz nedir lütfen yazar misiniz?

  1. admin admin diyor ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG testi aynı merkez 48 saat içinde iki kat artış gösterir.Kahverengi pembe akıntılar sorun yaratmaz

   Doktora başvurulması gereken durumlar:
   Açık kırmızı taze kanamalar

   Akıntıya kasık ağrısı

   idrarda yanma

   parça düşürme

   kabızlık eşlik ediyorsa

 6. Tuaanna diyor ki:

  Merhaba hocam benim son adet tarihim 21 mayıs ve 28 mayısta adetim bitti bugün kan degerime baktırdım sonuç 123.9 çıktı hamilemiyim

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir. Bununle birlikte sağlıklı bir gebelikte gebelik kesesi ve kalp atımları kadın doğum uzmanı tarafından ultrasonda izlenebilmeli.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 7. ebru diyor ki:

  merhaba kan değerim 700 çıktı son adet tarihim 15 mayıs 2016 hamilemiyim

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir. Bununle birlikte sağlıklı bir gebelikte gebelik kesesi ve kalp atımları kadın doğum uzmanı tarafından ultrasonda izlenebilmeli.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.
   GEBELİK HAFTASI HESAPLAMA
   Son adet tarihinize göre 4 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 19 Şubat 2017 Pazar

 8. Yesim diyor ki:

  Merhaba benim ateşinin üstünden 12 gün geçti üç gün önce kan tahlili yaptırdım 388 sonuç çıktı gebelik vardı özel doktor a gittim salı günü ultrason da gözük media doktor um haftaya salı tekrar gel dedi şimdi leke geliyor lavaboya gittikçe yardımcı olurmusunuz

  1. admin admin diyor ki:

   Kahverengi pembe akıntılar sorun yaratmaz
   Aşağıdaki durumlarda doktorunuza danışınız. Değerlendirme gerektirir.!!
   Açık kırmızı taze kanamalar,Akıntıya kasık ağrısı,idrarda yanma,parça düşürme,kabızlık eşlik ediyorsa.
   GEBELİK KESESİ NE ZAMAN GÖRÜNÜR,Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 9. Tuaanna diyor ki:

  Bana acil doktoru gebesiniz demişti bu durumda gebelik yok.mu

  1. admin admin diyor ki:

   Hamilesiniz veya hamile değilsiniz demedim.Testi erken yaptığınız için kan değeriniz düşük çıkmış.Hamilelik var diyebilmemiz için 20 ve üzeri değerler olması gerekir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri aynı merkezde 48 saatte iki kat artış gösterir.

 10. Tuaanna diyor ki:

  Merhaba hocam benim adetime 3 gün var dayanamadım kan tahlili yaptırdım sonuç 8.7 sizce nedir bu durum ne yapmam gerekir?

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Hamilelik var diyebilmemiz için 20 ve üzeri değerler olması gerekir.4 gün sonra kanda beta HCG testi yaptırın.

 11. Nur diyor ki:

  Benım adetım 11mayıs 2016 ılk adet gunumun tarıhı bır hafta ıkı hfta once beta hcg yaptırdım 131cıktı suanda adetım gecelı 7gun oldu kac haftalık hamıleyım

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre 5 haftalık hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 15 Şubat 2017 Çarşamba.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 12. Ceren diyor ki:

  Beta HCG

  14173 mIU/mL H 0-1 cıktı ne demek oluyor?

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değeriniz 14173 mIU/mL ise hamilesiniz.

 13. Elif diyor ki:

  (Önemli)Tekrar Merhaba ilk gebelik kan testim 12.47 di ve 2. Kan testimi bugün yaptırdım (2)16.32 çıktı ayrıca bugün kanamam biraz var düşük olabilirmi hamilelik yolunda gitmiyor sanırım cuma günü tekrar kan verdiricem yorumunuzu rica ediyorum.Tşk

  1. admin admin diyor ki:

   Elif hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Kan değerindeki hafif artış sağlıksız bir gebelik olduğunu gösterir.

 14. Emel diyor ki:

  Hocam yumurta takibi yaptırıyordum 13 mayıd tş yumurtam catladı Suna’n 30 mayıd idrar testi yaptım pozitif çıktı 1 düşük 1 kimyasal gebeliğim oldu daha önce acaba kaç haftalık hamileyimfir

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile düzeltilen son adet tarihidir.Son adet tarihinizin ilk gününü aşağıdaki hesaplayıcıya yazarak gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 15. Elif diyor ki:

  Merhaba, En son reglim 25 nisandı..Genel olarak çok düzenli bir regli periyodum vardır..Bu ay ise regli dönemim de 6 gün gecikti kan testi yaptırdım 1gün önce ve 12.47 çıktı??gebelik hak.yorununuzu rica ederim kaç haftalık oluyor?

  1. admin admin diyor ki:

   Elif hanım hamilelik var diyebilmemiz için genellikle 20’den yüksek rakamlar gerekir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değer 48 saatte iki kat artış gösterir.İki gün sonra kan testini tekrarlayın.

 16. Barda diyor ki:

  hocam ben 16 nisanda adet gordum 21 nisan bittdi. 8 mayisda iliwgiye girdim, 19 mayisda adet gordum 25 mayisda bitdi. benim hamile kalma ehtimalim varmi hacam?

 17. Deniz diyor ki:

  Ben 30 nisanda adet oldum 14 şubatta test yaptım 1.20 çıktı tekrar yaptım 16 şubatta yine 1,20 çıktı belkide çok acele ettim test yaptırmakta 3 aydır evliyim çocuk istiyorum inşallah

  1. Deniz diyor ki:

   Çok halsizim uyku halim devam ediyor sürekli elim ayağım boşalıyor bazen bu Aralar çok sık oluyor

   1. admin admin diyor ki:

    Şuan için erken muhtemel adet tarihinizi bekleyin gecikme olursa kanda beta HCG testi yaptırın.Hamilelik planlayan kadınlar folik asit kullanmalı.Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.Umarım güzel haberlerinizi buradan paylaşırsınız.

  2. admin admin diyor ki:

   Deniz hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.28 günde bir adet gördüğünüzü varsayarsak doğru sonuç için 29 Mayıs’ta gebelik testi yapmalısınız.Bundan önce yapacağınız, yaptığınız testler sizi gereksiz yere strese sokar.

 18. Nermin diyor ki:

  Iyi gunler beta hcg 105.1 cikti ne kadarlik acaba

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile son adet tarihinin belirlenmesidir.Son adet tarihinizi biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıyı kullanarak gebelik haftanızı ve muhtemel dooğum tarihinizi öğrenebilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 19. Nermin diyor ki:

  Iyi gunler bata hch 105.1 cikti ne kadarlik acaba

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile son adet tarihinin belirlenmesidir.Son adet tarihinizi biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıyı kullanarak gebelik haftanızı ve muhtemel dooğum tarihinizi öğrenebilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 20. Gamzegamze diyor ki:

  Cvp verılmıcekse nede yorum yaz butonu var anlam veremıyorum

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerinize göre hamile değilsiniz 1 hafta sonra kan testini tekrarlayın.

 21. Gamzegamze diyor ki:

  Yardımcı olursanız çok sevırım hocam ara ara bas donmelerı hıssedıyorum kaşık ağrıların bır anda çıkıyor cbp verırsenız çok sevırım

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerinize göre hamile değilsiniz 1 hafta sonra kan testini tekrarlayın.

 22. Gamzegamze diyor ki:

  MrB hocam soruna CvP verırsenız çok sevınırım. Ayın şubatın 1 de adet oldum ve 7 sınde son buldu.. Ondan sonra bir daha adet olmadım ortalamaya gore su anda 20 gün günüm gectı yanlız 6 gün önce özek bır Dr güderek muayene oldum kanda görülmedi ultrasyonda da henüz bır gebelıl durumu söz konusu degıl dedı. Bir hafta sonra tekrardan gel hamıelık var mı yok mu o zaman bellı olur eğer gebelık yok ıse adet olmanız ıcın ışac yazarız debıldı sızce benım hamule olma durumum var mı arar basım donuyor gıbı hossedıyorun ve kasık ağrıların çok var knda çıkan sonuç 1.80 dedı Dr

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerinize göre hamile değilsiniz 1 hafta sonra kan testini tekrarlayın.

 23. Sevdenbekask diyor ki:

  Ya lutfen

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırmalısınız.Ayrıntılı bilgi için linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 24. Sevdenbekask diyor ki:

  Bu sayfaya kac oldu yorum attim halimi arz ettim niye siliniyo acaba

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırmalısınız.Ayrıntılı bilgi için linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 25. Sevdenbekask diyor ki:

  Hocam merhaba. Son adet tarihim 12 subat.. Subat 20de iliski oldu.. 3 gun gecti adetimden.. Hic bir test yapmadim. 3 gundur sabahlari aci sular geliyo agzima. Hafif Bas donmem var. Kasiklarimda igne batmasi hissediyorum.. Gebelik belirtisi olabilir mi.. Yorumunuz cok onemli benim icin..

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırmalısınız.Ayrıntılı bilgi için linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html