40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 3. haftası

Gebeliğin 3. haftası

Gebelikte 3. Haftası

       Hamilelikte ilk 3 hafta, bebeğin henüz rahimde oluşmadığı süreyi kapsar. Bebek dördüncü haftada rahimde yerleşmeye başlar ve böylece hamileliğin de başlangıcına adım atılmış olur. Hamilelikte 3.Haftanın büyük bir önemi vardır. O da spermin rahime doğru yol almaya başladığı bir süreçtir. Biliyorsunuz ki bir hamileliğin gerçekleşebilmesi için, sperm ile yumurtanın birleşmesi yani yumurtanın spermle karşılaşması gerekmektedir. Yumurta hücresine girebilen bir sperm tanesi, sizin bebeğinize kırk haftalık bir süreç içerisinde dönüşmüş olacaktır. İşte o ilk yola çıkış hamileliğin üçüncü haftasına denk gelmektedir.

Gebelikte 3.haftada Anneye neler oluyor?

       Kadının yumurta hücresi, yumurtalıkta gelişmiş olan folikülün çatlaması ile meydana gelir. Yumurta hücresiyle aynı yönde bulunan fallop tüpünün saçakları tarafından hücre içeriye alınır ve böylece bu hücre, tüpün iç boşluğuna ilerlemeye başlar. İlişki sonrasında kadının yumurta hücresinin etrafı yüzlerce sayıda sperm ile sarılır. Anca bu savaşı sadece tek bir sperm kazanır (ikiz durumu hariç). Tüpün içine giren yumurta hücresi, rahimin içerisine doğru ilerler ve bu noktada kendisini bekleyen sperm hücreleri ile karşılaşır. Buradan sonrasında ise, o en kritik an yaşanır. Sperm hücreleri içerisindeki en güçlü olanı, yumurta hücresince içine doğru alınır ve alınmasıyla birlikte yumurta hücresi diğer başka bir hücrenin içeriye girmesini engelleyecek şekilde kapanır. Artık bebeğiniz ilk adımını atmış durumdadır.


Ana rahminde start alan mutlak yolculuk başlıyor!

        Gebeliğin 3. Haftası:Spermlerin vajina yolundan rahime kadar kat ettiği yolu kolaylaştıran kadının yumurtlama esnasında salgılanan progesteron hormonunun etkisidir. Sperm hücresinin yolu bulmasına yine yumurtalık hücresi yardımcı olur. Yumurta hücresinin negatif bir yük taşıdığı varsayılır. Spermlerde bulunan pozitif yükü bu sayede kendisine çektiği de varsayılmaktadır. Zıt kutupların birbirini çekme etkisiyle spermler, yumurtalığa kolayca ulaşırlar. Spermin yumurtalığa ulaşırken verdiği mücadele sırasında bir durum daha gerçekleşir. Bu da sperm ilk yola çıktığında sadece tek bir hücreden ibarettir. Ancak rahime doğru yol aldıkça, hücre sayısı da çoğalmaya yani artmaya başlar. Spermin rahime yerleştiği an hücre sayısı 16’ya ulaşmış olur. Ve bu adımdan sonra ise embriyo, kendisine yerleşebileceği rahat bir yer bulmaya çalışır. Yerini bulup yerleşen embiriyo beslenebileceği kan gölcükleri oluşturmaya başlar.

       Vajinada yer alan spermlerin, rahime yerleşene kadar verdikleri bu savaş ve mücadele 10 saatte tamamlanır. 10satin sonunda ise 24 saatlik ikinci bir savaş başlar, bu da yumurta hücresinin çevresinde verilir. Amaç, içeriye girebilmektir. Bu mücadeleden sonra içeri girmeyi başaran spermin yumurta hücresinin içine ulaşması da 20 dakika sürer. Ve sonuçta bu mücadeleyi yüzlerce sperm içerisinden biri kazanır. Artık diğer spermlerin içeri getirme şansı yoktur. İşte bu mücadele hamileliğin 3. Haftasında gerçekleşir. İşte bu nedenle hamilelikte 3. Hafta önemli bir haftadır. İlginç olan ise, içeride böylesine zorlu bir mücadele ve savaş varken, anne adayının bunu hissetmemesidir.

Gebeliğin 3. Haftasında bebeğin kilosu ve boyu ne kadardır?

       Gebeliğin 3. haftasında boy ve kilosundan söz etmek mümkün değil.

Gebeliğin 3. Haftasında anne adayında oluşan değişiklikler nelerdir?

       Bu hafta itibariyle anne adayında hemen hemen hiçbir değişiklik olmayacaktır. Belirtiler önümüzde ki haftalarda belirginleşecektir.

Anne adayının davranışları 3.hafta gebelikte bebeği nasıl etkiler?

       Anne adayının düzenli ve sağlıklı yaşaması bebeği oldukça etkiler. Egzersizler oluşmakta oluşan embriyoya da iyi gelecektir. Anne adayının psikolojisine de iyi gelecektir. Anne adayı günde en az 15 dakika spor yapmalıdır. Hamilelikte yapılan egzersizler kan dolaşımının hızlanması ile birlikte bebeğin ve annenin sağlığına olumlu etki etmektedir. Ancak hamile anne adayının egzersiz yaparken dikkat etmesi gereken hususlar mutlaka vardır.Burada akla 3 temel soru gelmektedir bunlar:

1. Anne adayının egzersiz yaparken dikkat etmesi gereken hususlar nelerdir?

2. Aşırı spor yapmak hamile anne adaylarını olumsuz etkileri mevcut mudur?

3. Aşırı spor yapıldığında hamile anne adaylarını ne gibi sorunlar bekler?

Anne adayının egzersiz yaparken dikkat etmesi gereken hususlar nelerdir?

Egzersiz yaparken artan vücut ısısına dikkat edilmelidir

Egzersizden mütevellit anne adayının yaptığı harekete bağlı olarak rahme giden kan oranında azalma

Anne adayının egzersiz yaparken karın bölgesinin yıpranması, zarar görmesi, daha ileri boyutlarda fıtık gibi sorunlarla karşılaşılması

Aşırı spor yapmak hamile anne adaylarını olumsuz etkileri mevcut mudur?

Artan vücut ısısı ile birlikte vücut susuz kalmakta bu durumda hem bebeğin hem anne adayının sağlığını olumsuz etkilemektedir. Hele hele yaz ayların da bu durum daha da tehlikelidir.

Bazı hareketler rahime giden kan akışını yavaşlatır veya keser kan akışının yavaşlaması bebeğin gelişimine olumsuz etki eder

Göbekte oluşabilecek her hangi bir deformasyon bebeği de anneyi de olumsuz etkiler

Aşırı spor yapıldığında hamile anne adaylarını ne gibi sorunlar bekler?

       Bebeğini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalınabilir. Bu durumdan hem anne adayı hem bebek zarar görür bu nedenle anne adayı sağlıklı ve yıpratıcı olmayan spor türlerini yapmalı ve tehlikeli hareketlerden kaçınmalıdır.


Anne adayı için sağlıklı egzersiz programları nasıl olmalıdır?

Anne adayı hamile kalmadan önceki egzersizlerine 15 dakika Antrenman 5 dakika ara şeklinde başlamalı ve 3. 15 sonrası bitirmelidir.

Anne adayı rahat hareket edebileceği sağlıklı giysiler giymelidir.


Her 15 dakika da bir nabzınızı ölçün nabzınız, 1 dakika da 140’ı geçmemelidir.

Isınma hareketleri de oldukça önemlidir

Sporu bitirirken yavaş yavaş bitirmeli ve aniden sporu kesmemelisiniz.

Egzersiz sonrasında anne adayından her hangi bir kanama veya sıvı kaybı olması durumunda mutlaka sırt üstü dinlenmeli ve devam etmesi durumunda uzman bir kadın doğum uzmanına başvurulmalıdır.

Bu Haber 298.793 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

YORUM YAZ
 1. Berfin diyor ki:

  Merhabar hocam
  Adetim daha gecikmeden bayilmisim ve kusma bulanti basladi kan testi yaptirdim ve hcg 16.00 cikti. Test yaptirdigim yerde gebesiniz dediler aceba dogrumu?

  1. admin admin diyor ki:

   Test sonucunda gebelik var diyebilmek için genellikle 20’den yüksek rakamlar gerekir .2 gün sonra testi tekrar etmek gerekir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 2. Esra diyor ki:

  3 haftalık hamileyim bugün sabah çamur gibi kan geldi . Ve kanamam halen devam ediyor. Doktora gittik ultrason ile baktılar bişey göremedik kan testi yaptırın dediler. Kandada 3 haftalık gebe olduğum gözüküyor . Doktorumun mesaisi bittiği için sonuca bakamadı. Peki bu çamur gibi kanın gelmesi normal mi ? Düşücek bebeğin diyorlar bana korkuyorum

  1. admin admin diyor ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.İlk testten iki gün sonra kan testini tekrarlayın.

 3. Szncg diyor ki:

  Merhaba
  17.06.2016 tarihinde adet oldum bugünden itibaren 9 gün geciktim aşırı derecede kasıklarımda ağrı var bugün doktora gidip muayne oldum vajinal inceleme sonucunda rahimde kalınlaşma mevcut fakat başka bişey gözükmediğini bu yüzden HCG testi istedi test sonucunda kanda gebelik çıktı fakat değeri 460 çok yeni olduğunu ve kese olmadığından dış gebelikte olabileceğini 2 gün sonra tekrardan kan testi istedi
  Bu değerin çıkması normal midir? Yoksa dış gebelik olabilir mi?

  1. admin admin diyor ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.
   *İki gün sonra kanda beta HCG testini tekrarlayın.

 4. Mine diyor ki:

  Hocam 27 mayısta düşük yaptım 25 haziranda ise adet oldum adetim bittikten sonra mide bulantılarım başladı 5 gün oyle sürdü daha sonra kahverengi akıntım geldi 2 gün sonra bitti ve suan sol kasık ağrımla mide bulantım devam ediyor ve kendimi cok yorgun hissediyorum sizce hamile olabilir miyim ??

  1. admin admin diyor ki:

   Adet tarihinizi bekleyin gecikme olursa kanda beta HCG testi yaptırın.

 5. Ayse diyor ki:

  Hocam merhaba. Ben daha önce 2 tane catlatma ignesi vuruldum onlarda 14 ve 15. Günlerde regl oldum. Bu ay 3. Catlatma iğnesini oldum bugün 17. Gün ve hala regl olmadım bu gebelik belirtisi mıdır yoksa gecikmenin başka sebebi olabilir mi ?(stres, kist gibi)

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırın.Umarım güzel haberlerinizi buradan paylaşırsınız.

 6. öykü diyor ki:

  Hocam son adet tarihim 06 haziran bugün doktoragittim beş haftalık hamilesin dedi kese göründü ama kalp.atışı duyamadık kalp atışı için ne zaman gitmem gerek. Bide sol kasığımda çok sancım var normalmi şimdiden teşekkürler

  1. admin admin diyor ki:

   Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 7. Zeynep diyor ki:

  Suanda herhangi bir kanama yok

 8. Zeynep diyor ki:

  Merhaba hocam adet tim üç gün gecikti bu sabah lavaboya giderken hafif kanama oldu ondan sonra kanama olmadi adet ağrıları gibi ağrım var size hamilemiyim

  1. admin admin diyor ki:

   Üstüne görme genellikle lekelenme şeklinde olur.Şüpheleriniz varsa test yapın.

 9. Gul diyor ki:

  Hocam 2 hafta hasta olmadim kan verdim beta hcg 5.0 çıktı yanliz 15 gun sonra adet oldum. Hamile miyim degil miyim

  1. admin admin diyor ki:

   Adet gördüyseniz hamilelik yoktur.Test sonucunda gebelik var diyebilmek için genellikle 20’den yüksek rakamlar gerekir .

 10. nesrin diyor ki:

  hocam ben doktara gittim cuma gunu doktor bana 3 haftaliksin dedi ama bana 3 haftalik gibi gelmiyo mayisin 19 da en son adet oldum bidaha yok hamile kalmisim zaten adet gunumden hesaplayinca 6 haftalik cikiyo hep nasil emin olcam ben kac haftalik oldugumdan

  1. admin admin diyor ki:

   3 haftalık hamilelik olmaz.Gebelik haftası son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplanır.

 11. nermin diyor ki:

  HOCAM ADETE 9 GÜN KALA BHCG YAPTIRDIM 3.80 ÇIKTI DAHA ERKEN OLDUĞU İÇİNMİ DÜŞÜK DEĞERLERİM NE ZAMAN YAPTIRMAM DOĞRU OLUR

 12. Hatice diyor ki:

  Betahcg iki gunonce 254 ckti bugunde 474 ckti sonuc nedir sizce

  1. admin admin diyor ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.İki gün sonra aynı merkezde testi tekrarlayın.Hafif artış–> Sağlıklı olmayan gebeliğin ( boş gebelik dış gebelik üzüm gebeliği ) işareti olabilir.

 13. Htcblbl diyor ki:

  Son adet tarihim 19 mays ve 20 hazranda betahcg testi yaptrdm 254 ckti 22 hazranda yaptrdm 474 ckti hamilemiyim? Hamileysem kac hastalktr?

  1. admin admin diyor ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.İki gün sonra aynı merkezde testi tekrarlayın.Hafif artış–> Sağlıklı olmayan gebeliğin ( boş gebelik dış gebelik üzüm gebeliği ) işareti olabilir.

 14. Mağdur diyor ki:

  Normal ayin 10 gibi seyir devam eden adetim mayista 4 unde oldum nisanlimla sürtünme yaşandı.haziran 20 oldu hala adet olmadim ayrıca sınav donemimdi stres yasadim yumurtaliklarimda agri var daha önce kist olmuştu.Idrar testi negatifti LUTFENNNNNN

  1. admin admin diyor ki:

   Stresten dolayı adet gecikmesi yaşamış olabilirsiniz.Kesin sonuç için gebelik testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 15. Bircu diyor ki:

  Adetim üzerinden 3 gün geçti. Kan testi yaptırdım hcg sonuç 31,00 çıktı. 2 -3 gün sonra tekrar yaptırıcam kan testi. Fakat suan kahve rengi ve pembe renginden lekelenme oldu. Kötü bir şey olmasından çok korkuyorum. Fikriniz nedir lütfen yazar misiniz?

  1. admin admin diyor ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG testi aynı merkez 48 saat içinde iki kat artış gösterir.Kahverengi pembe akıntılar sorun yaratmaz

   Doktora başvurulması gereken durumlar:
   Açık kırmızı taze kanamalar

   Akıntıya kasık ağrısı

   idrarda yanma

   parça düşürme

   kabızlık eşlik ediyorsa

 16. Tuaanna diyor ki:

  Merhaba hocam benim son adet tarihim 21 mayıs ve 28 mayısta adetim bitti bugün kan degerime baktırdım sonuç 123.9 çıktı hamilemiyim

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir. Bununle birlikte sağlıklı bir gebelikte gebelik kesesi ve kalp atımları kadın doğum uzmanı tarafından ultrasonda izlenebilmeli.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 17. ebru diyor ki:

  merhaba kan değerim 700 çıktı son adet tarihim 15 mayıs 2016 hamilemiyim

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir. Bununle birlikte sağlıklı bir gebelikte gebelik kesesi ve kalp atımları kadın doğum uzmanı tarafından ultrasonda izlenebilmeli.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.
   GEBELİK HAFTASI HESAPLAMA
   Son adet tarihinize göre 4 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 19 Şubat 2017 Pazar

 18. Yesim diyor ki:

  Merhaba benim ateşinin üstünden 12 gün geçti üç gün önce kan tahlili yaptırdım 388 sonuç çıktı gebelik vardı özel doktor a gittim salı günü ultrason da gözük media doktor um haftaya salı tekrar gel dedi şimdi leke geliyor lavaboya gittikçe yardımcı olurmusunuz

  1. admin admin diyor ki:

   Kahverengi pembe akıntılar sorun yaratmaz
   Aşağıdaki durumlarda doktorunuza danışınız. Değerlendirme gerektirir.!!
   Açık kırmızı taze kanamalar,Akıntıya kasık ağrısı,idrarda yanma,parça düşürme,kabızlık eşlik ediyorsa.
   GEBELİK KESESİ NE ZAMAN GÖRÜNÜR,Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 19. Tuaanna diyor ki:

  Bana acil doktoru gebesiniz demişti bu durumda gebelik yok.mu

  1. admin admin diyor ki:

   Hamilesiniz veya hamile değilsiniz demedim.Testi erken yaptığınız için kan değeriniz düşük çıkmış.Hamilelik var diyebilmemiz için 20 ve üzeri değerler olması gerekir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri aynı merkezde 48 saatte iki kat artış gösterir.

 20. Tuaanna diyor ki:

  Merhaba hocam benim adetime 3 gün var dayanamadım kan tahlili yaptırdım sonuç 8.7 sizce nedir bu durum ne yapmam gerekir?

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Hamilelik var diyebilmemiz için 20 ve üzeri değerler olması gerekir.4 gün sonra kanda beta HCG testi yaptırın.

 21. Nur diyor ki:

  Benım adetım 11mayıs 2016 ılk adet gunumun tarıhı bır hafta ıkı hfta once beta hcg yaptırdım 131cıktı suanda adetım gecelı 7gun oldu kac haftalık hamıleyım

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre 5 haftalık hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 15 Şubat 2017 Çarşamba.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 22. Ceren diyor ki:

  Beta HCG

  14173 mIU/mL H 0-1 cıktı ne demek oluyor?

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değeriniz 14173 mIU/mL ise hamilesiniz.

 23. Elif diyor ki:

  (Önemli)Tekrar Merhaba ilk gebelik kan testim 12.47 di ve 2. Kan testimi bugün yaptırdım (2)16.32 çıktı ayrıca bugün kanamam biraz var düşük olabilirmi hamilelik yolunda gitmiyor sanırım cuma günü tekrar kan verdiricem yorumunuzu rica ediyorum.Tşk

  1. admin admin diyor ki:

   Elif hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Kan değerindeki hafif artış sağlıksız bir gebelik olduğunu gösterir.

 24. Emel diyor ki:

  Hocam yumurta takibi yaptırıyordum 13 mayıd tş yumurtam catladı Suna’n 30 mayıd idrar testi yaptım pozitif çıktı 1 düşük 1 kimyasal gebeliğim oldu daha önce acaba kaç haftalık hamileyimfir

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile düzeltilen son adet tarihidir.Son adet tarihinizin ilk gününü aşağıdaki hesaplayıcıya yazarak gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 25. Elif diyor ki:

  Merhaba, En son reglim 25 nisandı..Genel olarak çok düzenli bir regli periyodum vardır..Bu ay ise regli dönemim de 6 gün gecikti kan testi yaptırdım 1gün önce ve 12.47 çıktı??gebelik hak.yorununuzu rica ederim kaç haftalık oluyor?

  1. admin admin diyor ki:

   Elif hanım hamilelik var diyebilmemiz için genellikle 20’den yüksek rakamlar gerekir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değer 48 saatte iki kat artış gösterir.İki gün sonra kan testini tekrarlayın.

 26. Barda diyor ki:

  hocam ben 16 nisanda adet gordum 21 nisan bittdi. 8 mayisda iliwgiye girdim, 19 mayisda adet gordum 25 mayisda bitdi. benim hamile kalma ehtimalim varmi hacam?

 27. Deniz diyor ki:

  Ben 30 nisanda adet oldum 14 şubatta test yaptım 1.20 çıktı tekrar yaptım 16 şubatta yine 1,20 çıktı belkide çok acele ettim test yaptırmakta 3 aydır evliyim çocuk istiyorum inşallah

  1. Deniz diyor ki:

   Çok halsizim uyku halim devam ediyor sürekli elim ayağım boşalıyor bazen bu Aralar çok sık oluyor

   1. admin admin diyor ki:

    Şuan için erken muhtemel adet tarihinizi bekleyin gecikme olursa kanda beta HCG testi yaptırın.Hamilelik planlayan kadınlar folik asit kullanmalı.Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.Umarım güzel haberlerinizi buradan paylaşırsınız.

  2. admin admin diyor ki:

   Deniz hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.28 günde bir adet gördüğünüzü varsayarsak doğru sonuç için 29 Mayıs’ta gebelik testi yapmalısınız.Bundan önce yapacağınız, yaptığınız testler sizi gereksiz yere strese sokar.

 28. Nermin diyor ki:

  Iyi gunler beta hcg 105.1 cikti ne kadarlik acaba

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile son adet tarihinin belirlenmesidir.Son adet tarihinizi biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıyı kullanarak gebelik haftanızı ve muhtemel dooğum tarihinizi öğrenebilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 29. Nermin diyor ki:

  Iyi gunler bata hch 105.1 cikti ne kadarlik acaba

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile son adet tarihinin belirlenmesidir.Son adet tarihinizi biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıyı kullanarak gebelik haftanızı ve muhtemel dooğum tarihinizi öğrenebilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 30. Gamzegamze diyor ki:

  Cvp verılmıcekse nede yorum yaz butonu var anlam veremıyorum

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerinize göre hamile değilsiniz 1 hafta sonra kan testini tekrarlayın.

 31. Gamzegamze diyor ki:

  Yardımcı olursanız çok sevırım hocam ara ara bas donmelerı hıssedıyorum kaşık ağrıların bır anda çıkıyor cbp verırsenız çok sevırım

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerinize göre hamile değilsiniz 1 hafta sonra kan testini tekrarlayın.

 32. Gamzegamze diyor ki:

  MrB hocam soruna CvP verırsenız çok sevınırım. Ayın şubatın 1 de adet oldum ve 7 sınde son buldu.. Ondan sonra bir daha adet olmadım ortalamaya gore su anda 20 gün günüm gectı yanlız 6 gün önce özek bır Dr güderek muayene oldum kanda görülmedi ultrasyonda da henüz bır gebelıl durumu söz konusu degıl dedı. Bir hafta sonra tekrardan gel hamıelık var mı yok mu o zaman bellı olur eğer gebelık yok ıse adet olmanız ıcın ışac yazarız debıldı sızce benım hamule olma durumum var mı arar basım donuyor gıbı hossedıyorun ve kasık ağrıların çok var knda çıkan sonuç 1.80 dedı Dr

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerinize göre hamile değilsiniz 1 hafta sonra kan testini tekrarlayın.

 33. Sevdenbekask diyor ki:

  Ya lutfen

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırmalısınız.Ayrıntılı bilgi için linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 34. Sevdenbekask diyor ki:

  Bu sayfaya kac oldu yorum attim halimi arz ettim niye siliniyo acaba

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırmalısınız.Ayrıntılı bilgi için linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 35. Sevdenbekask diyor ki:

  Hocam merhaba. Son adet tarihim 12 subat.. Subat 20de iliski oldu.. 3 gun gecti adetimden.. Hic bir test yapmadim. 3 gundur sabahlari aci sular geliyo agzima. Hafif Bas donmem var. Kasiklarimda igne batmasi hissediyorum.. Gebelik belirtisi olabilir mi.. Yorumunuz cok onemli benim icin..

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırmalısınız.Ayrıntılı bilgi için linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 36. Sevim diyor ki:

  Merhaba ben iki haftalık hamileyim ve bu gebeliği sonlandırmak istiyorum ama kürtaj olmak istemiyorum başka bir yöntemi varmı ne yapmam gerekiyor acaba çok kafam karıştı 😔

  1. admin admin diyor ki:

   İki haftalık hamilelik olmaz gebelik haftası son adet tarihinin ilk gününden itibaren hesaplanır.Kadın doğum uzmanına başvurun.

 37. hacer diyor ki:

  Son adet tarıhım 30 aralık 2 gun once test yaptım eczaneden alıp .negatıf cıktı hala adet olmadım ne yapmalıyım . Normal mi

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırarak kesin sonucu öğrenebilirsiniz.

 38. Merall diyor ki:

  Adet gunume 1 gun war ama dun kan tahlili yaptrdm beta hcg 24.2 cikti doktor on gun sonra gel dedi tekrar bakalim dedi basina ole gelen war mi hamile miyim adetle alakasi war midir hcgnin 24.2 cikmasinin alakasi war midir cok merak ediyorum hayal kirikligida uasamak istemiyorum bilgisi olan warsa yazarsa sewinirm

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG testi 48 saatte iki kat artış gösterir.Doktorunuz ultrasonda gebelik kesesini görebilmek için 10 gün sonra gelmenizi istemiştir. Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlatın.Tedbir amaçlı olarak ultrasonda kalp atımları görülene kadar birliktelikten uzak durun.

 39. Ayşenur a.ss diyor ki:

  Hocam merhabalar ben gebelik düşünüyorum kan değerlerim normal. kalıcı yada herhangi bir rahatsızlığım yok gebelik öncesi folbiol 5 mg yada folik plus içmeli miyim? Öneriniz ne olur

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik öncesi yapılması gerekenleri aşağıdaki linkte detaylı olarak bulabilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebe-kalinmadan-once-yapilmasi-gerekenler.html

 40. Hayat diyor ki:

  Selamlar.. Ben 23 aralıkta regl oldum… Normalde adetlerim düzenliydi son geçen ay fazla uçak seyahatlaerinden etkilendim düzensiz oldu… Şimdi bu ayki adetimi hesaplayamıuorum.. Hamile kalmak istiyorum .. Hesabıma göre 19 ocakta regl olmam lazım… Umarım olmam tabii… Regl olmadan 4 gün önce yapılan hamilelik testlerini öneriyormusunun??

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Erken yapılan testler doğru sonuç vermez gereksiz yere strese girmenize neden olur.

 41. Zeynep diyor ki:

  Tmm hocam sagolun kolay gelsin

 42. Zeynep diyor ki:

  Hocam söyle bişey var ben en son 23 kasimda adet gördüm aralıkta olmadım geç dollenme olmuş olabilir heralde çünkü bu ay gebe kaldım işte o yüzden anlamadım

  1. admin admin diyor ki:

   Kadın doğum uzmanından randevu alın.Doktorunuz ultrason ölçümü ile gebelik haftanızı net olarak belirleyebilirsiniz.Geç döllenme olup olmadığını doktorunuzun ultrason ölçümünde belli olur.Geç yumurtlama da gebelik haftası ultrasonda 1 hafta büyük çıkar.Geç döllenme veya geç yumurtlama herhangi bir probleme işaret etmez.Gebeliğin başlaması veya devamı ile ilgili bir önemi yoktur.

 43. Zeynep diyor ki:

  Hocam ne kadarlikdir peki hafta olarak

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Aşağıdaki linkteki otomatik hesaplayıcıya son adet tarihinizin ilk gününü yazarak gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 44. Zeynep diyor ki:

  Saolun hocam teşekkür ederim cumartesi doktora gozukucem heralde söyler soylemezse ben söylerim

 45. Zeynep diyor ki:

  Hocam bugün yine test yaptırdım kan verdim 40.24 çıktı nedir sonuç

  1. admin admin diyor ki:

   Tebrikler hamilesiniz.İlk testten iki gön sonra yaptıysanız kanda beta HCG değerinin iki kat artış göstermesi olumlu. Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.Kalp atışı duyulana kadar tedbir amaçlı olarak birliktelikten uzak durun.

 46. Zeynep diyor ki:

  Hocam ii günler zeynep ben adetim gecikti ve dün kan tahlili yaptırdım 14.76 çıktı hamilemiyim

  1. admin admin diyor ki:

   Test sonucunda gebelik var diyebilmek için genellikle 20’den yüksek rakamlar gerekir .0 ile 20 arasındaki rakamlar şüphelidir, 2 gün sonra testi tekrar etmek gerekir.Ayrıntılı bilgi için linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 47. sevda diyor ki:

  Adetimden 2 gün geçti acaba hamilelik varmi

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırarak doğru sonucu öğrenebilirsiniz.

 48. ysmn diyor ki:

  Hocam adetime 4 5 gun var ancak daha oncede hamilelik gecirdigim icin kendimdeki belirtilerden anlayip kan tahlili yaptirdim 9.22 cikti suan var gibi 2 gun sonra yine yaptir dedi sizce gebelik var mi

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesi yaşandıktan sonra yapılması gerekir.Siz erken davranmışsınız.Test sonucunda gebelik var diyebilmek için genellikle 20’den yüksek rakamlar gerekir .2 gün sonra testi tekrar etmek gerekir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 49. selda diyor ki:

  Tesekurler hocam

 50. selda diyor ki:

  Slm hocam bnm adetim 4 5 gun oldu geceli hamile olabilir miyim acaba

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırın.

 51. sevim diyor ki:

  Hocam Merhaba benim adetlerim düzensiz oluyor Enson ekim 24 de oldum 26 Kasım da hcg yaptırdım 7.98 çıktı doktor gebelik ola bilir dedi ama çok küçük dedi ve benim 5 tane düşük var sizce gebelik varmifir

  1. admin admin diyor ki:

   Test sonucunda gebelik var diyebilmek için genellikle 20’den yüksek rakamlar gerekir.0 ile 20 arasındaki rakamlar şüphelidir.2 gün sonra testi tekrar etmek gerekir.

 52. Nehir diyor ki:

  Merhaba hocam esimle cocuk istiyoruz 10 kasim adetimin ilk gunuydu 15 kasimda adetimin bittiginden 21 kasima kadar berabr olduk hamile kalma durumum nedir

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik ihtimalinin en yüksek olduğu günler yumurtlama dönemidir.Tüm kadınlarda yumurtlama günü adet kanaması başlamadan 14 gün önce gerçekleşir.Adet düzeni 30 gün süren bayanlar için adet kanamasının başladığı ilk günden başlayarak 16. Gün yumurtlama olacağını hesaplamalıdır.Yumurtlama tarihinden 2-3 gün önce başlayarak bir hafta boyunca 2-3 günde bir cinsel ilişkide bulunmak hamile kalma şansını arttıracaktır.Belirttiğiniz günlerde azda olsa hamilelik ihtimali bulunmaktadır.

 53. yasemin salli diyor ki:

  Merhaba hocam.Ben zumba antrenoruyum ve hamile kalmak istiyorum.Bu siralar denemeye basladik fakat dansa devam ediyorum.Hamile oldgumu ogrenene kadar dusuk yapma riskim var mi? Tesekkurler

  1. admin admin diyor ki:

   Adet gecikmesi olana dek düşük olmaz Spora devam 🙂 Dr.Zeki Salar

 54. İREM diyor ki:

  Hocam merhaba ben 5 haftalık hamileyim , doktorun bana verdiği ilaç decavit , benim folikasit kullanmam gerekir mi yoksa bu ilacta onunla eş değer mi ?

  1. admin admin diyor ki:

   Doktorunuzun verdiği ilaç yeterli miktarda folik asit içeriyor ekstradan başka bir ilaç kullanmanıza gerek yok.

 55. Ece diyor ki:

  mrb hocam 17ekimde regl oldum enson bu ay 17sinde olmam gerekirken 2,3gün geçiktim bugün test yaptırdım sonuç negatif ama evdeli idrarda silik pembe test çıktı benim mide bulantılarım var haftaya tekrar beta hcg yapatım dedi doktorum sizce durım nedir? ben yımurtlama günlerimde yaptım .

  1. admin admin diyor ki:

   5-6 gün sonra adet görmezseniz kanda beta HCG testini tekrarlayın.

 56. Elif diyor ki:

  Merhaba hocam.ben 2 aydir düzenli olarak 30 günde bir adet görüyorum. Bu ay bazı belirtilerle hamileliğimden şüphelendim ve adet olacağım gün test yaptım pozitif çıktı. Ertesi gün yine yaptım yine pozitif çıktı. Fakat akşamına kahverengi lekelenme oldu. Sizce gebelik varmıdır.

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırın.

 57. Aydanx diyor ki:

  Merhaba. Hocam ben bugun gebelik testi yaptirdim adet duzensizligim vardi 3 aydir. Olmuyordum ultrasonda. Kist oldugu soylendi fakat bir beraberligim var. Gebelik testinde beta. Hcg. 0.24 çıktı doktor. Gebelik yok dedi . yani 5-50. Olunca. Gebelik var olmuyormu sastim kaldim doktor yok dedi Ama internette baktigimda. Yazilanlar var deniliyor cok kotuyum gecen sene 21.07.2014 de en son gebelik twsti yaptirdigimdada beta hcg 0.23 ckmsti gebelik yoktu ama suanda. İnternette 5-50 arasindayda var deniliyor yardim edin. Hamilemiyim ? Bu sonuca gore

  1. admin admin diyor ki:

   Beta HCG 0,23 e göre hamile değilsiniz.Test sonucunda gebelik var diyebilmek için genellikle 20’den yüksek rakamlar gerekir .

 58. Mervemurat diyor ki:

  Merhaba hocam beta hcg sonucum 1178,06 cikti hamilelik varmidir

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerine göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte gebelik kesesi ve kalp atımları gebeliğin 5-6. haftasında doktor tarafından ultrasonda izlenmesi gerekir. Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.Kalp atımları duyulana kadar tedbir amaçlı olarak ilişkiden uzak durun.

 59. seyhan diyor ki:

  Merhabalar ben evde İki kere idrar testi yaptım İkisinde de silik çıktıDaha sonra kan testi yaptırdım 646.82 çıktı hamilemiyim hamileysem kaç Haftalık? Teşekkürler

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarındaki ultrason ölçümüdür.Aşağıda kan değerlerine göre tahmini gebelik haftaları yer almaktadır.
   3 hafta: 5 – 50
   4 hafta: 3 – 426
   5 hafta: 19 – 7,340
   6 hafta: 1,080 – 56,500

 60. seyhan diyor ki:

  Merhabalar evde 2 kere idrar testi yaptim 2 cizgi cikti kan degerimse 646.82 cikti hastaligima 4 gün var? Hamilemiyim hamileysem kaç haftalık?teşekkürler..

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarındaki ultrason ölçümüdür.Aşağıda kan değerlerine göre tahmini gebelik haftaları yer almaktadır.
   3 hafta: 5 – 50
   4 hafta: 3 – 426
   5 hafta: 19 – 7,340
   6 hafta: 1,080 – 56,500

 61. gizem diyor ki:

  slm ben ilk evde yaptim idrar talili 2 cizgi cizik cikti kan talili yaptirdim ilkinde 87. 61 cik 2 cisini yaptirdim 149.02 cikti 3 cuncusunu yaptirdim kanda oda 109.10 cikti 4 dordun cusundede 29. 59 cikti acaba hamilemiyim bende

  1. admin admin diyor ki:

   Gizem hanım kan değerindeki düşüş, düşük yaptığınızı gösterir.Üzülmeyin sağlıklı bir gebelik değilmiş.

 62. yildiz diyor ki:

  Slm cok ozur dilerim bata hcg sonucum 1280 cikmisacaba kac haftalik hamileyim

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Kan değerine göre tahmini gebelik haftaları aşağıda verilmiştir.
   Hafta kan değeri
   3 hafta: 5 – 50
   4 hafta: 3 – 426
   5 hafta: 19 – 7,340
   6 hafta: 1,080 – 56,500

 63. yildiz diyor ki:

  Bta hcg kan tahlilim 12.80cikmis Mac haftalik hamileyim acaba simdiden tesekkurler

  1. admin admin diyor ki:

   Test sonucunda gebelik var diyebilmek için genellikle 20’den yüksek rakamlar gerekir . 2 gün sonra testi tekrar etmek gerekir.