40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 3. haftası

Gebeliğin 3. haftası

Gebelikte 3. Haftası

       Hamilelikte ilk 3 hafta, bebeğin henüz rahimde oluşmadığı süreyi kapsar. Bebek dördüncü haftada rahimde yerleşmeye başlar ve böylece hamileliğin de başlangıcına adım atılmış olur. Hamilelikte 3.Haftanın büyük bir önemi vardır. O da spermin rahime doğru yol almaya başladığı bir süreçtir. Biliyorsunuz ki bir hamileliğin gerçekleşebilmesi için, sperm ile yumurtanın birleşmesi yani yumurtanın spermle karşılaşması gerekmektedir. Yumurta hücresine girebilen bir sperm tanesi, sizin bebeğinize kırk haftalık bir süreç içerisinde dönüşmüş olacaktır. İşte o ilk yola çıkış hamileliğin üçüncü haftasına denk gelmektedir.

Gebelikte 3.haftada Anneye neler oluyor?

       Kadının yumurta hücresi, yumurtalıkta gelişmiş olan folikülün çatlaması ile meydana gelir. Yumurta hücresiyle aynı yönde bulunan fallop tüpünün saçakları tarafından hücre içeriye alınır ve böylece bu hücre, tüpün iç boşluğuna ilerlemeye başlar. İlişki sonrasında kadının yumurta hücresinin etrafı yüzlerce sayıda sperm ile sarılır. Anca bu savaşı sadece tek bir sperm kazanır (ikiz durumu hariç). Tüpün içine giren yumurta hücresi, rahimin içerisine doğru ilerler ve bu noktada kendisini bekleyen sperm hücreleri ile karşılaşır. Buradan sonrasında ise, o en kritik an yaşanır. Sperm hücreleri içerisindeki en güçlü olanı, yumurta hücresince içine doğru alınır ve alınmasıyla birlikte yumurta hücresi diğer başka bir hücrenin içeriye girmesini engelleyecek şekilde kapanır. Artık bebeğiniz ilk adımını atmış durumdadır.


Ana rahminde start alan mutlak yolculuk başlıyor!

        Gebeliğin 3. Haftası:Spermlerin vajina yolundan rahime kadar kat ettiği yolu kolaylaştıran kadının yumurtlama esnasında salgılanan progesteron hormonunun etkisidir. Sperm hücresinin yolu bulmasına yine yumurtalık hücresi yardımcı olur. Yumurta hücresinin negatif bir yük taşıdığı varsayılır. Spermlerde bulunan pozitif yükü bu sayede kendisine çektiği de varsayılmaktadır. Zıt kutupların birbirini çekme etkisiyle spermler, yumurtalığa kolayca ulaşırlar. Spermin yumurtalığa ulaşırken verdiği mücadele sırasında bir durum daha gerçekleşir. Bu da sperm ilk yola çıktığında sadece tek bir hücreden ibarettir. Ancak rahime doğru yol aldıkça, hücre sayısı da çoğalmaya yani artmaya başlar. Spermin rahime yerleştiği an hücre sayısı 16’ya ulaşmış olur. Ve bu adımdan sonra ise embriyo, kendisine yerleşebileceği rahat bir yer bulmaya çalışır. Yerini bulup yerleşen embiriyo beslenebileceği kan gölcükleri oluşturmaya başlar.

       Vajinada yer alan spermlerin, rahime yerleşene kadar verdikleri bu savaş ve mücadele 10 saatte tamamlanır. 10satin sonunda ise 24 saatlik ikinci bir savaş başlar, bu da yumurta hücresinin çevresinde verilir. Amaç, içeriye girebilmektir. Bu mücadeleden sonra içeri girmeyi başaran spermin yumurta hücresinin içine ulaşması da 20 dakika sürer. Ve sonuçta bu mücadeleyi yüzlerce sperm içerisinden biri kazanır. Artık diğer spermlerin içeri getirme şansı yoktur. İşte bu mücadele hamileliğin 3. Haftasında gerçekleşir. İşte bu nedenle hamilelikte 3. Hafta önemli bir haftadır. İlginç olan ise, içeride böylesine zorlu bir mücadele ve savaş varken, anne adayının bunu hissetmemesidir.

Gebeliğin 3. Haftasında bebeğin kilosu ve boyu ne kadardır?

       Gebeliğin 3. haftasında boy ve kilosundan söz etmek mümkün değil.

Gebeliğin 3. Haftasında anne adayında oluşan değişiklikler nelerdir?

       Bu hafta itibariyle anne adayında hemen hemen hiçbir değişiklik olmayacaktır. Belirtiler önümüzde ki haftalarda belirginleşecektir.

Anne adayının davranışları 3.hafta gebelikte bebeği nasıl etkiler?

       Anne adayının düzenli ve sağlıklı yaşaması bebeği oldukça etkiler. Egzersizler oluşmakta oluşan embriyoya da iyi gelecektir. Anne adayının psikolojisine de iyi gelecektir. Anne adayı günde en az 15 dakika spor yapmalıdır. Hamilelikte yapılan egzersizler kan dolaşımının hızlanması ile birlikte bebeğin ve annenin sağlığına olumlu etki etmektedir. Ancak hamile anne adayının egzersiz yaparken dikkat etmesi gereken hususlar mutlaka vardır.Burada akla 3 temel soru gelmektedir bunlar:

1. Anne adayının egzersiz yaparken dikkat etmesi gereken hususlar nelerdir?

2. Aşırı spor yapmak hamile anne adaylarını olumsuz etkileri mevcut mudur?

3. Aşırı spor yapıldığında hamile anne adaylarını ne gibi sorunlar bekler?

Anne adayının egzersiz yaparken dikkat etmesi gereken hususlar nelerdir?

Egzersiz yaparken artan vücut ısısına dikkat edilmelidir

Egzersizden mütevellit anne adayının yaptığı harekete bağlı olarak rahme giden kan oranında azalma

Anne adayının egzersiz yaparken karın bölgesinin yıpranması, zarar görmesi, daha ileri boyutlarda fıtık gibi sorunlarla karşılaşılması

Aşırı spor yapmak hamile anne adaylarını olumsuz etkileri mevcut mudur?

Artan vücut ısısı ile birlikte vücut susuz kalmakta bu durumda hem bebeğin hem anne adayının sağlığını olumsuz etkilemektedir. Hele hele yaz ayların da bu durum daha da tehlikelidir.

Bazı hareketler rahime giden kan akışını yavaşlatır veya keser kan akışının yavaşlaması bebeğin gelişimine olumsuz etki eder

Göbekte oluşabilecek her hangi bir deformasyon bebeği de anneyi de olumsuz etkiler

Aşırı spor yapıldığında hamile anne adaylarını ne gibi sorunlar bekler?

       Bebeğini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalınabilir. Bu durumdan hem anne adayı hem bebek zarar görür bu nedenle anne adayı sağlıklı ve yıpratıcı olmayan spor türlerini yapmalı ve tehlikeli hareketlerden kaçınmalıdır.


Anne adayı için sağlıklı egzersiz programları nasıl olmalıdır?

Anne adayı hamile kalmadan önceki egzersizlerine 15 dakika Antrenman 5 dakika ara şeklinde başlamalı ve 3. 15 sonrası bitirmelidir.

Anne adayı rahat hareket edebileceği sağlıklı giysiler giymelidir.

Her 15 dakika da bir nabzınızı ölçün nabzınız, 1 dakika da 140’ı geçmemelidir.

Isınma hareketleri de oldukça önemlidir

Sporu bitirirken yavaş yavaş bitirmeli ve aniden sporu kesmemelisiniz.

Egzersiz sonrasında anne adayından her hangi bir kanama veya sıvı kaybı olması durumunda mutlaka sırt üstü dinlenmeli ve devam etmesi durumunda uzman bir kadın doğum uzmanına başvurulmalıdır.

GEBELİĞİN 3. HAFTASINDA ANNE VE BEBEKTE MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLER- VİDEO

Bu Haber 374.501 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

YORUM YAZ
 1. Nagihan diyor ki:

  Merhaba.. Benim son adet tarihim 8 ekim. 8 ekimde regl oldum.1.5 senedir evliyim 9 10 aydır korunmuyoruz ve bebek istiyoruz. Önceden düzensizlik vardı son 6 7 aydır normaldi. Bu ay bu şekilde adetimin geçmesinin 14 cü gününde kan testi yaptırdım negatif çıktı ama hala regl olmadım. Sırtımda arada ağrı oluyo kramp giriyo kasıklarıma midemde yanma hissi oluyo hamile olabilirmiyim acaba kafam karma karışık…

  1. admin admin diyor ki:

   Adet gecikmesinden 14 gün sonra yapılan kanda beta HCG testi kesin sonuç verir.Adet gecikmesi nedeniyle kadın doğum uzmanına başvurun.

 2. safiye GÖRMEZ diyor ki:

  merhaba hocam , 14 ekim de adet olmaz gerekirken 4 kasımda oldum. gelen kanama ilk gün normaldi 2 ve 3. gün kahverengi gelmeye başladı. idrar testi yaptım negatifdi. birkaç gündür kasık ağrılarım ve kokulara karşı hassasiyetim başladı , sizce hamile miyim geç döllenme olabilir mi ? ne zaman test yapmak gerekir ?

  1. admin admin diyor ki:

   Adet gördüyseniz bu ay hamilelik yoktur. Aralık’ı bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.

 3. Mrvdvrn diyor ki:

  2 gün önce beta hcg yaptırdm 14.15 cıktı..2 gün sonra 3.20 cıktı kan sonucu bu nedemek oluyor ?

  1. admin admin diyor ki:

   Test sonucunda gebelik var diyebilmek için genellikle 20’den yüksek rakamlar gerekir .0 ile 20 arasındaki rakamlar şüphelidir.Kan değerinize göre hamile değilsiniz.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 4. Fatmanur diyor ki:

  Hocam dün kan testi yaptırdım kan testinde hormon degerim 59 çıktı doktorum yeni bir gebelik oluşumu var dedi gerçekten hamilemiyim ve kaç haftalık

  1. admin admin diyor ki:

   Beta HCG değeriniz 59 ise hamilesiniz.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya yazarak gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 5. Yeşim diyor ki:

  Merhaba son adet tarihim 19 ekim, 14 kasımda kan testi yaptırdım değerim 251 çıktı. Adet tarihime göre normal mi bu değer?

  1. admin admin diyor ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.İlk testten iki gün sonra kan testini tekrarlayın.

 6. Yılgın diyor ki:

  Merhaba hocam. Son adet tarihim 19ekim. Dün idrar tahlili yaptım pozitif çıktı. Sonrasında kan tahlilinde 627 çıktı. Yarın tekrar doktora gidicem. Merak ettiğim şu an kaç haftalık olduğu. Şimdiden teşekkürler.

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik Haftasının hesaplamasında esas olan ilk haftalarda ( 6-7- 8-9 -10 ) yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinizin ilk günü 19 Ekim ise buna göre 4 hafta ve 0 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 26 Temmuz 2017 Çarşamba. Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 7. acilllll :) diyor ki:

  mrb hocam kan testinde değerim 28 ciktı hamilelik varmi varsa acaba kac haftalık

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerinize hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış göstermelidir.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.
   *2 gün sonra kan testini aynı merkezde tekrarlayın.

 8. Dilek diyor ki:

  Merhaba ben hcg testi yaptırdım sonucum 532.4 çıktı acaba kac haftalık hamileyim

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümünde tespit edilen son adet tarihidir.Kan değerlerine göre tahmini gebelik büyüklükleri aşağıda yer almaktadır.
   3 hafta: 5 – 50
   4 hafta: 3 – 426
   5 hafta: 19 – 7,340
   6 hafta: 1,080 – 56,500

   * Düzenli adet görüyorsanız son adet tarihinizin ilk gününü aşağıdaki hesaplayıcıya yazarak gebelik haftanızı öğrenebilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 9. Aybuke diyor ki:

  Merhaba hocam ben 3 aylık evliyim doktora gittim hcg değerinin 199 olduğunu söyledi sizce kaç haftalık hamileyim

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Kan değerine göre tahmini gebelik haftaları aşağıda verilmiştir.
   4 hafta: 3 – 426
   5 hafta: 19 – 7,340
   6 hafta: 1,080 – 56,500
   7 – 12 haftalar: 7,650 – 288,000

 10. fndaa diyor ki:

  Merhaba son regl tarihim 8 eylül kan ve idrar da gebelik olduğu söylendi. 27 ekim de beta hcg 205 29 ekimde 468 ve 31 ekim de 602 çıktı. Doktorum kontrol yapicaz dedi artışlar normal değer midir?

  1. admin admin diyor ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış göstermelidir.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 11. Nuko diyor ki:

  Hocam merhabalar 10 ekim son adet tarihim test yapsam cikar mi gebe olup olmadigim?

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Erken yapılan testler sağlıklı sonuç vermez.Gereksiz yere strese girmenize neden olur.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 12. meral diyor ki:

  5 ekim son tarih kan testi yaptirsam gebelik belli olurmu

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesi yaşandıktan sonra yapılması gerekir.Erken yapacağınız testler gereksiz yere strese girmenize neden olur

 13. Derindoruk diyor ki:

  Merhaba hocam bugün kan testi yaptırdım hcg değerim 199.2 çıktı son âdet tarihim 27 eylül

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 14. Yesim diyor ki:

  Merhaba hocam adetim 9 gun gecti idrar testleri pozitif cikti doktora gittim ultrasyonda kese gorunmedi heralde cok erken kan testi yapti 87 cikti gebesin dedi ama iki gun sonra tekrar kan testi yap gel dedi neden acaba korkuyorum tesekkurler

  1. admin admin diyor ki:

   KAn değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 2 gün arayla iki kat artış göstermesi gerekir.Bunun için test yapmanızı istemiştir.

 15. Bir anne diyor ki:

  Merhaba kolay gelsin hocam 6 eylül de regl oldum bidaha kanama gelmedi bugün biraz koyu kan geldi neden acaba aşırı derece değil ama tuvalette belli değil ama peçete ye geldi nedendir acaba şimdiden teşekkürler

  1. admin admin diyor ki:

   Kırmızı kanama meydana geldiyse doktor değerlendirmesi gerekir.

 16. Merve diyor ki:

  Merhaba hocam ben 6 eylül de regl olmuştum ve hastalığı geçitti kan aldirdim 227.50 çıktı sonra doktora gittim ultrason baktılar ama bişey görünmedi o günde kan aldılar ama ozaman da 301.4 çıktı bu ne demek oluyor napmam lazım teşekkürler

  1. admin admin diyor ki:

   Merve hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış göstermesi gerekir.

  2. Merve diyor ki:

   Hocam peki kaç haftalik olmuş oluyor

   1. admin admin diyor ki:

    Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümünde tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihinize göre 5 hafta ve 6 günlük hamilesiniz.Sağlık bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış göstermesi gerekir.

 17. Tttttt diyor ki:

  Merhabahocam benim adetim gecikti kan testi yaptırdım beta HCG 219 çıktı hamile miyim

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz. Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte 2 kat artış gösterir.

 18. Tuğba diyor ki:

  Meraba hocam ben en son 24 ağustosta regl olmuştum. Ve geçtiğimiz salı günü kan verdim kan sonucum: sonuç 0.15 referans aralığı 0-5.0 olarak çıktı.şuan beklemedeyim saçımı boyatmayı düşünüyorum sizce boyatsam mı yoksa beklesem mi ve sizce ne zaman tekrar kan vereyim.teşekkürler

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerinize göre hamile değilsiniz.Adet düzensizliği konusunda kadın doğum uzmanına başvurunuz.

 19. Vuslat 1 diyor ki:

  1. 2o çıkmasının nedeni nedir hocam Daha önce 0.00 çıkmıştı

  1. admin admin diyor ki:

   Kan testinde kanda bulunan beta HCG hormonuna bakılmaktadır.5 ten küçük değerlerde hamilelik söz konusu değildir.

 20. Vuslat 1 diyor ki:

  Merhaba hocam beta hcg 1.20 çıktığında yükselme şansı var mı..

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerinize göre hamilelik yok.Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.

 21. gulcan diyor ki:

  Merhaba ben 3 haftalik hamileyim ve tualate çıktığımda az miktarda 2 3 kanama degilde akıntı oldu bu durum neyi gösteriyor

  1. admin admin diyor ki:

   3 haftalık hamilelik tespit edilemez.Gebelik haftası hesaplaması son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplanır.
   Genellikle kahverengi, pembe akıntılar sorun yaratmaz

   Aşağıdaki durumlarda doktorunuza danışınız. Değerlendirme gerektirir.!!
   ►Açık kırmızı taze kanamalar
   ►Akıntıya kasık ağrısı
   ►İdrarda yanma
   ►Parça düşürme
   ►Kabızlık eşlik ediyorsa

 22. Çokk acil diyor ki:

  Son adet tarihim 30 temmuz. 7 gün öce ilişkiye girdik.dün pembe leke geldi.adetime daha 1 haftavar.hamile miyim?

  1. admin admin diyor ki:

   Hamilelik şüphesinde yapılması gereken adet tarihini bekleyip adet gecikmesi olursa gebelik testi yapmaktır.Erken yapacağınız gebelik testleri sağlıklı sonuç vermez.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 23. Vuslat 1 diyor ki:

  Hocam Bhcg 300-400 olduğunda yani 3-4 haftalık hamileyken düşük olmaması için düşük hapı içmek doğru mu benim daha önce düşük olduğu için tekrar düşük olmasını istemiyorum ne yapmam gerekiyor

  1. admin admin diyor ki:

   Kadın doğum uzmanına başvurun.Doktor kontrolünde doktorunuz yapılması gerekenleri yapar.

 24. MİNE diyor ki:

  Merhaba benim son adet tarihim 5 temmuz 16 agustosta kan ile tahlil yaptırdım sonucunda degerim 1041 çıktı doktorum gebelik var ddi yanlız ultrasonla baktıgımızda keseyi göremedi bunun sebebi nedir gebelik varsa ultrasonda neden görülmemiştir

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Hayırlı olsun.r.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.

 25. Vuslat 1 diyor ki:

  Mrb hocam benim adetim normalde 3-4gün önce olur normal gününden bir gün gecikti ertesi gün kanama oldu test yaptırdım beta hcg 321.3 çıktı doktor negatif dedi kanama devam etti düşük mü oldu acaba…hamilemiydim.

  1. admin admin diyor ki:

   Kanama varsa düşük gibi gözüküyor.Kan testini tekrarlayın.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Kan değerinde düşme düşüğün göstergesidir.

 26. seher diyor ki:

  merhaba hocam
  adetim yaklasık 10 gün gecti ve dün beta-hcg yaptırdım hamılesın dedıler sonucda min=5,8 max=71,2 3. hafta yazıyordu bebeği istemyorum aldırmam yada ilaç ile düşük yapmam mümkünmü 4 gündür yemek yiyemiyorum sadece istifa mevcut ne yapmam gerekiyor lütfen cevap verir misiniz

 27. Meryem diyor ki:

  Mrb hocam 26 yaşındayım 1 yıllık evliyim hiç korunmadık. Bütün testler normal çıktı. 2 kez klomen kullandım 2 kezde çatlatma iğnesi oldum. Bu ay yumurta çatlamış rahim sınırında demişti doktor. Bu safhada gebelik oluşmama ihtimali var mı acaba. Bugün adet olmam gerekiyordu ama olmadım. Bel ve sırtımda ağrı var.

  1. admin admin diyor ki:

   Pazartesiye kadar adet olmazsanız kanda beta HCG testi yaptırırsınız.Umarım güzel haberlerinizi buradan paylaşırsınız.

 28. ayse pelin diyor ki:

  Meraba benm adetimin gecikmesinin ikinci gunu bugun. Dun kan testi yaptirdim. 15 cikti doktor bana hamilesin cok yeni dediii . Bi yanlislik olabilirmi acaba ?

  1. admin admin diyor ki:

   Test sonucunda gebelik var diyebilmek için genellikle 20’den yüksek rakamlar gerekir. 0 ile 20 arasındaki rakamlar şüphelidir.2 gün sonra testi tekrar etmek gerekir.Sağlıklı bir gebelikta kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 29. Arzu diyor ki:

  Merhaba
  Beta-hcg yaptırdım sonuç 5947.00 çıktı kaç haftalık hamileyim acaba

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Kan değerlerine göre tahmini gebelik haftası değerleri aşağıda yer almakta.
   3 hafta: 5 – 50
   4 hafta: 3 – 426
   5 hafta: 19 – 7,340
   6 hafta: 1,080 – 56,500

 30. ADMN diyor ki:

  MRB HOCAM BEN 11 TEMMUZ AŞILAMA YAPTIRDIM.25 TEMMUZ BETAHCG SONUCUM 80,27 TEMMUZ SONUCUM 180 SİZCE KAÇ HAFTALIK HAMİLEYİMDİR.BİRDE KASIKLARIMDA KRAMP TARZINDA AĞRILAR MEVCUT.ŞİMDİDEN TEŞEŞKÜR EDERİM

 31. edmr diyor ki:

  merhaba hocam 29 temmuzda doktora gittim hamile olduğumu söylediler.1 hafta sonra doktora gitmemi belirttiler.2haftalıkmış.fakat benim karnım ve kasıklarım çok ağrıyor. sancı oluyor yada kram giriyor.bir de karnımda sürekli bir hareketlilik var.ilk başlarda bu kadar hareketleri hissetmem normalmi. cevabınız için şimdiden teşekkürler

  1. admin admin diyor ki:

   Gebeliğin ilk dönemlerinde adet olacakmış gibi ağrı görülebilir.Gebelik haftası hesaplamasında yumurtlama ve birliktelik tarihi değil son adet tarihinin ilk günü baz alınır.

 32. Ayshe diyor ki:

  Adetime 4 gün kala piyasada erken hamilelik testini uyguladım üzerinde adetten 6 gün önce %99 doğru sonuç verir yazıyordu
  Sınuç tek çizgi çıktı sonuç güvenilirmi siZce adetime 10 gün kala beta hcg testi de yaptırmıştım o da 0,12 çıkmıştı
  Teşekkürler

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Adet tarihinizi bekleyin gecikme yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.

 33. Berfin diyor ki:

  Merhabar hocam
  Adetim daha gecikmeden bayilmisim ve kusma bulanti basladi kan testi yaptirdim ve hcg 16.00 cikti. Test yaptirdigim yerde gebesiniz dediler aceba dogrumu?

  1. admin admin diyor ki:

   Test sonucunda gebelik var diyebilmek için genellikle 20’den yüksek rakamlar gerekir .2 gün sonra testi tekrar etmek gerekir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 34. Esra diyor ki:

  3 haftalık hamileyim bugün sabah çamur gibi kan geldi . Ve kanamam halen devam ediyor. Doktora gittik ultrason ile baktılar bişey göremedik kan testi yaptırın dediler. Kandada 3 haftalık gebe olduğum gözüküyor . Doktorumun mesaisi bittiği için sonuca bakamadı. Peki bu çamur gibi kanın gelmesi normal mi ? Düşücek bebeğin diyorlar bana korkuyorum

  1. admin admin diyor ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.İlk testten iki gün sonra kan testini tekrarlayın.

 35. Szncg diyor ki:

  Merhaba
  17.06.2016 tarihinde adet oldum bugünden itibaren 9 gün geciktim aşırı derecede kasıklarımda ağrı var bugün doktora gidip muayne oldum vajinal inceleme sonucunda rahimde kalınlaşma mevcut fakat başka bişey gözükmediğini bu yüzden HCG testi istedi test sonucunda kanda gebelik çıktı fakat değeri 460 çok yeni olduğunu ve kese olmadığından dış gebelikte olabileceğini 2 gün sonra tekrardan kan testi istedi
  Bu değerin çıkması normal midir? Yoksa dış gebelik olabilir mi?

  1. admin admin diyor ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.
   *İki gün sonra kanda beta HCG testini tekrarlayın.

 36. Mine diyor ki:

  Hocam 27 mayısta düşük yaptım 25 haziranda ise adet oldum adetim bittikten sonra mide bulantılarım başladı 5 gün oyle sürdü daha sonra kahverengi akıntım geldi 2 gün sonra bitti ve suan sol kasık ağrımla mide bulantım devam ediyor ve kendimi cok yorgun hissediyorum sizce hamile olabilir miyim ??

  1. admin admin diyor ki:

   Adet tarihinizi bekleyin gecikme olursa kanda beta HCG testi yaptırın.

 37. Ayse diyor ki:

  Hocam merhaba. Ben daha önce 2 tane catlatma ignesi vuruldum onlarda 14 ve 15. Günlerde regl oldum. Bu ay 3. Catlatma iğnesini oldum bugün 17. Gün ve hala regl olmadım bu gebelik belirtisi mıdır yoksa gecikmenin başka sebebi olabilir mi ?(stres, kist gibi)

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırın.Umarım güzel haberlerinizi buradan paylaşırsınız.

 38. öykü diyor ki:

  Hocam son adet tarihim 06 haziran bugün doktoragittim beş haftalık hamilesin dedi kese göründü ama kalp.atışı duyamadık kalp atışı için ne zaman gitmem gerek. Bide sol kasığımda çok sancım var normalmi şimdiden teşekkürler

  1. admin admin diyor ki:

   Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 39. Zeynep diyor ki:

  Suanda herhangi bir kanama yok

 40. Zeynep diyor ki:

  Merhaba hocam adet tim üç gün gecikti bu sabah lavaboya giderken hafif kanama oldu ondan sonra kanama olmadi adet ağrıları gibi ağrım var size hamilemiyim

  1. admin admin diyor ki:

   Üstüne görme genellikle lekelenme şeklinde olur.Şüpheleriniz varsa test yapın.

 41. Gul diyor ki:

  Hocam 2 hafta hasta olmadim kan verdim beta hcg 5.0 çıktı yanliz 15 gun sonra adet oldum. Hamile miyim degil miyim

  1. admin admin diyor ki:

   Adet gördüyseniz hamilelik yoktur.Test sonucunda gebelik var diyebilmek için genellikle 20’den yüksek rakamlar gerekir .

 42. nesrin diyor ki:

  hocam ben doktara gittim cuma gunu doktor bana 3 haftaliksin dedi ama bana 3 haftalik gibi gelmiyo mayisin 19 da en son adet oldum bidaha yok hamile kalmisim zaten adet gunumden hesaplayinca 6 haftalik cikiyo hep nasil emin olcam ben kac haftalik oldugumdan

  1. admin admin diyor ki:

   3 haftalık hamilelik olmaz.Gebelik haftası son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplanır.

 43. nermin diyor ki:

  HOCAM ADETE 9 GÜN KALA BHCG YAPTIRDIM 3.80 ÇIKTI DAHA ERKEN OLDUĞU İÇİNMİ DÜŞÜK DEĞERLERİM NE ZAMAN YAPTIRMAM DOĞRU OLUR