Reklam
Reklam
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 3. haftası

Gebeliğin 3. haftası

Gebelikte 3. Haftası

       Hamilelikte ilk 3 hafta, bebeğin henüz rahimde oluşmadığı süreyi kapsar. Bebek dördüncü haftada rahimde yerleşmeye başlar ve böylece hamileliğin de başlangıcına adım atılmış olur. Hamilelikte 3.Haftanın büyük bir önemi vardır. O da spermin rahime doğru yol almaya başladığı bir süreçtir. Biliyorsunuz ki bir hamileliğin gerçekleşebilmesi için, sperm ile yumurtanın birleşmesi yani yumurtanın spermle karşılaşması gerekmektedir. Yumurta hücresine girebilen bir sperm tanesi, sizin bebeğinize kırk haftalık bir süreç içerisinde dönüşmüş olacaktır. İşte o ilk yola çıkış hamileliğin üçüncü haftasına denk gelmektedir.

Gebelikte 3.haftada Anneye neler oluyor?

       Kadının yumurta hücresi, yumurtalıkta gelişmiş olan folikülün çatlaması ile meydana gelir. Yumurta hücresiyle aynı yönde bulunan fallop tüpünün saçakları tarafından hücre içeriye alınır ve böylece bu hücre, tüpün iç boşluğuna ilerlemeye başlar. İlişki sonrasında kadının yumurta hücresinin etrafı yüzlerce sayıda sperm ile sarılır. Anca bu savaşı sadece tek bir sperm kazanır (ikiz durumu hariç). Tüpün içine giren yumurta hücresi, rahimin içerisine doğru ilerler ve bu noktada kendisini bekleyen sperm hücreleri ile karşılaşır. Buradan sonrasında ise, o en kritik an yaşanır. Sperm hücreleri içerisindeki en güçlü olanı, yumurta hücresince içine doğru alınır ve alınmasıyla birlikte yumurta hücresi diğer başka bir hücrenin içeriye girmesini engelleyecek şekilde kapanır. Artık bebeğiniz ilk adımını atmış durumdadır.


Ana rahminde start alan mutlak yolculuk başlıyor!

        Gebeliğin 3. Haftası:Spermlerin vajina yolundan rahime kadar kat ettiği yolu kolaylaştıran kadının yumurtlama esnasında salgılanan progesteron hormonunun etkisidir. Sperm hücresinin yolu bulmasına yine yumurtalık hücresi yardımcı olur. Yumurta hücresinin negatif bir yük taşıdığı varsayılır. Spermlerde bulunan pozitif yükü bu sayede kendisine çektiği de varsayılmaktadır. Zıt kutupların birbirini çekme etkisiyle spermler, yumurtalığa kolayca ulaşırlar. Spermin yumurtalığa ulaşırken verdiği mücadele sırasında bir durum daha gerçekleşir. Bu da sperm ilk yola çıktığında sadece tek bir hücreden ibarettir. Ancak rahime doğru yol aldıkça, hücre sayısı da çoğalmaya yani artmaya başlar. Spermin rahime yerleştiği an hücre sayısı 16’ya ulaşmış olur. Ve bu adımdan sonra ise embriyo, kendisine yerleşebileceği rahat bir yer bulmaya çalışır. Yerini bulup yerleşen embiriyo beslenebileceği kan gölcükleri oluşturmaya başlar.

       Vajinada yer alan spermlerin, rahime yerleşene kadar verdikleri bu savaş ve mücadele 10 saatte tamamlanır. 10satin sonunda ise 24 saatlik ikinci bir savaş başlar, bu da yumurta hücresinin çevresinde verilir. Amaç, içeriye girebilmektir. Bu mücadeleden sonra içeri girmeyi başaran spermin yumurta hücresinin içine ulaşması da 20 dakika sürer. Ve sonuçta bu mücadeleyi yüzlerce sperm içerisinden biri kazanır. Artık diğer spermlerin içeri getirme şansı yoktur. İşte bu mücadele hamileliğin 3. Haftasında gerçekleşir. İşte bu nedenle hamilelikte 3. Hafta önemli bir haftadır. İlginç olan ise, içeride böylesine zorlu bir mücadele ve savaş varken, anne adayının bunu hissetmemesidir.

Gebeliğin 3. Haftasında bebeğin kilosu ve boyu ne kadardır?

       Gebeliğin 3. haftasında boy ve kilosundan söz etmek mümkün değil.

Gebeliğin 3. Haftasında anne adayında oluşan değişiklikler nelerdir?

       Bu hafta itibariyle anne adayında hemen hemen hiçbir değişiklik olmayacaktır. Belirtiler önümüzde ki haftalarda belirginleşecektir.

Anne adayının davranışları 3.hafta gebelikte bebeği nasıl etkiler?

       Anne adayının düzenli ve sağlıklı yaşaması bebeği oldukça etkiler. Egzersizler oluşmakta oluşan embriyoya da iyi gelecektir. Anne adayının psikolojisine de iyi gelecektir. Anne adayı günde en az 15 dakika spor yapmalıdır. Hamilelikte yapılan egzersizler kan dolaşımının hızlanması ile birlikte bebeğin ve annenin sağlığına olumlu etki etmektedir. Ancak hamile anne adayının egzersiz yaparken dikkat etmesi gereken hususlar mutlaka vardır.Burada akla 3 temel soru gelmektedir bunlar:

1. Anne adayının egzersiz yaparken dikkat etmesi gereken hususlar nelerdir?

2. Aşırı spor yapmak hamile anne adaylarını olumsuz etkileri mevcut mudur?

3. Aşırı spor yapıldığında hamile anne adaylarını ne gibi sorunlar bekler?

Anne adayının egzersiz yaparken dikkat etmesi gereken hususlar nelerdir?

Egzersiz yaparken artan vücut ısısına dikkat edilmelidir

Egzersizden mütevellit anne adayının yaptığı harekete bağlı olarak rahme giden kan oranında azalma

Anne adayının egzersiz yaparken karın bölgesinin yıpranması, zarar görmesi, daha ileri boyutlarda fıtık gibi sorunlarla karşılaşılması

Aşırı spor yapmak hamile anne adaylarını olumsuz etkileri mevcut mudur?

Artan vücut ısısı ile birlikte vücut susuz kalmakta bu durumda hem bebeğin hem anne adayının sağlığını olumsuz etkilemektedir. Hele hele yaz ayların da bu durum daha da tehlikelidir.

Bazı hareketler rahime giden kan akışını yavaşlatır veya keser kan akışının yavaşlaması bebeğin gelişimine olumsuz etki eder

Göbekte oluşabilecek her hangi bir deformasyon bebeği de anneyi de olumsuz etkiler

Aşırı spor yapıldığında hamile anne adaylarını ne gibi sorunlar bekler?

       Bebeğini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalınabilir. Bu durumdan hem anne adayı hem bebek zarar görür bu nedenle anne adayı sağlıklı ve yıpratıcı olmayan spor türlerini yapmalı ve tehlikeli hareketlerden kaçınmalıdır.


Anne adayı için sağlıklı egzersiz programları nasıl olmalıdır?

Anne adayı hamile kalmadan önceki egzersizlerine 15 dakika Antrenman 5 dakika ara şeklinde başlamalı ve 3. 15 sonrası bitirmelidir.

Anne adayı rahat hareket edebileceği sağlıklı giysiler giymelidir.

Her 15 dakika da bir nabzınızı ölçün nabzınız, 1 dakika da 140’ı geçmemelidir.

Isınma hareketleri de oldukça önemlidir

Sporu bitirirken yavaş yavaş bitirmeli ve aniden sporu kesmemelisiniz.

Egzersiz sonrasında anne adayından her hangi bir kanama veya sıvı kaybı olması durumunda mutlaka sırt üstü dinlenmeli ve devam etmesi durumunda uzman bir kadın doğum uzmanına başvurulmalıdır.

Bu Haber 127.630 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

YORUM YAZ
 1. Ayla diyor ki:

  Slm hocam 28 Şubat son adet tarihim 26 martta beta hcg yaptırdım 37.8 çıktı 29 martta yine aynı tahlili yaptırdım bu defa 117 çıktı kesin gebelik varmı bu durumda saygılar.

  1. admin admin diyor ki:

   Sağlıklı bir gebelikte BHCG aynı merkezde 48 saatte bir 2 kat artması gerekir.Gebeliğin sağlıklı olup olmadığı doktor tarafından teyit edilmelidir.

 2. melek diyor ki:

  adetin 22.günü progesteron tahlili yaptırdığımda 12.48 çıktı.adetime 2 gün kala beta testi yaptırdım 15.00 cıktı ama progesteronum 10.16 düştü hamilemiyim

  1. admin admin diyor ki:

   Normal kosullarda HCG aynı merkezde 48 saat ara ile yaklasık 2 kat artıs gostermeli

   test değerlendirme veya ilaç tavsiyesi konularında muayene yapan hekimin değerlendirmesi önemlidir.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 3. ZİYNET diyor ki:

  merhaba hocam,
  adetim 10 gün geçti fakat ben gecikmemin 7. gününde test yaptım negatif çıktı. uyku hali oluyor ayrıca acıkıyorum kısa süreli bazen kasıklarımda taş varmış gibi sert oluyor bazen ağrıda oluyor.göğüslerim şiş ayrıca karnımdada şişlik oluyor…hamilemiyim?

  1. admin admin diyor ki:

   Adet görmediyseniz Kanda gebelik testi yaptırın.İdrarda gebelik testinde bazen doğru sonuç çıkmayabilir.

 4. sevim diyor ki:

  Merhaba hocam adetimin 17. Gunu kahverengi akinti geldi bu nedir ben bu ay tedavi görüyorum klomen arti catlama ignesi vuruldu m ilaç ta verdi doktorum decavit coraspin ve progestan hamile kalır miyim bu ay

  1. admin admin diyor ki:

   Bu uyguladıgınız yontemle 5 kadından ancak biri hamile kalabilir. Umarım iyi sonuç alabilrsiniz. Gebelik olmazsa da üzülmeyın.Büyük beklenti ve stres içinde olmayınız.

   Op.Dr. Zeki Salar
   Kadın Hastalıkları Doğum ve İnfertilite Uzmanı
   Hisar İntercontinental Hospital Tüp Bebek Merkezi
   Tel1: 0(216) 524 13 50 (Mesai saatleri)
   Tel 2: 444 5 888 (randevu için)

 5. Rümeysa diyor ki:

  Merhaba, regli donemim 7 gun gecti idrar testi pozitif cikti . Belim ve kasiklarimda agri var hamilemiyim ?

  1. admin admin diyor ki:

   Adet gecikmesi ve idrarda gebelik testinin pozitif olduğu gebeliğin olduğunu gösterir.Tabiki sağlıklı bir gebelikten söz edebilmek için gebeliğin doktor muayenesi ile teyit edilmesi gereklidir.Hayırlı olsun.

 6. Begüm diyor ki:

  Merhaba
  Regli dönemim 8 gün geçti idrar testinde ikinci çizgi silik çıktı. Beta HCG testimde 44.80 çıktı. Ve 1-2 gündür hafif derecede karın ve kasık ağrılarım mevcut. Sizce hamilemiyim ve bu karın ağrıları normalmi ?

  1. admin admin diyor ki:

   Kadın doğum uzmanına başvurmalısınız.

  2. sevim diyor ki:

   hamilesiniz fakat degerlerlnlz cok düsükk

 7. ayda diyor ki:

  mrb sat 21/02/2013 henüz adet olmadım ortalama 25-26 günde geliyor ve göğüslerimde inanılmaz sızlama var. 1-2 haftadır da bel ağrım var. sizce hamilemiyim kan testi için sizce erkenmi cvp verirseniz sevinirim.

  Cevap:Beklenen adetiniz olmadıysa kanda gebelik testi ile hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

 8. gül diyor ki:

  merhaba,ben en son 23 ocakta regl oldum,dün hastanede test yaptırdım sonuç beta hcg 1713.00 çıktı ddoktor 3 haftalık dedi ama ben nette hasapladım 5 haftalık çıktı sizce hangisi doğru

  Cevap: Gebelik haftanızı doğru olarak belirleyebilmek için ultrason muayenesi olmanız gerekir.

 9. mine diyor ki:

  slm son regl 4 şubat 29 gün düzenli adet görüyom 1 haftadır ber ağrısı mide bulantısı görüğlerimde ağrı kasıklarda ağrı görüyom sizce hamilemiyim.

  Cevap:Bu belirtilere göre kesin hamilesiniz diyemeyiz.Muhtemel adet tarihinizde gecikme olduktan sonra gebelik testi yapabilirsiniz

 10. yasemin diyor ki:

  merhaba benim son regl tarihim 6 ocak 16 ocakta yani bugün kanama tarzı lekelenmelerim oldu kasıklarda ağrı bel ağrısı çekiyorum adet görecekmiş gibi hissediyorum bunun sonucu sizce ne olabilir hamile kamış olabilirbiyim adetlerim düzensiz 30 veya 37 günler arası değişiyor süreç lütfen cevap yazarmısınız.

  Cevap:Bu konuda bir kadın doğum uzmanına başvurabilirsiniz.Herhangi bir şikayetiniz yoksa muhtemel gelecek adet tarihinizde adet gecikmesi olduğu taktirde eczaneden idrar’da gebelik testi alıp uygulayarak gebeliğin mevcut olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

 11. Naz diyor ki:

  Merhabalar! Benim son regl tarihim 30 Eylül 2012. Dün yani ( 2 kasım 2012 ) tarihinde kan testi yaptırdım beta hcg : 174.9 cikti bu durumda hamilemiyim hamileysem kac haftalik ?

  Cevap: Gebelik testinde BhCG düzeyi 5 ml’ den büyük ise gebelik testi pozitif olarak düşünülür.Son adet tarihinizin başlangıcı 30 Eylül 2012 ise yaklaşık 5 haftalık hamilesiniz.Tabiki en doğrusunuz doktorunuzun ultrasonda göreceği değerdir.