40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 33. haftası

Gebeliğin 33. haftası

GEBELİĞİN 33. HAFTASI

 Rahim ağzı doğuma hazırlanmakta ve gelişimini sürdürmektedir. Kısa süreli sancılar yaşamaya başlayabilirsiniz endişelenmeyin doğuma hazırlık sancıları bunlar. Özellikle bu haftalarda da doğumlar gerçekleşmektedir. Ancak tabi ki dikkat edilmeli en ufak değişikliği doktorunuzla paylaşmanız önemlidir.
Özellikle kanama olması miktarı ne kadar olursa olsun çok önemlidir bebek ve annenin tehlikeli duruma girmemsi için direk doktorunuzla görüşün ve talimatlarına uyunuz.

Özellikle bebekler artık bu dönemde anne sesini çok yi ayırt etmektedir. Bebeğinizle sürekli konuşun ayaklarınızı uzatın ve konuşmaya başlayın bebeğiniz size tepki verdiğini ve hareket ettiğini göreceksiniz ve bu sizi mutlu edecektir.

 Artık 33. Haftadasınız ve bebeğiniz oldukça büyüdü bebeğiniz 2 kg civarında ve siz bebeğinizi artık çok net hissediyorsunuz karnınızın altına elinizi koyduğunuzda özellikle kafasını hissetmeniz mümkün genellikle bebekler artık bu haftalarda baş aşağı dönmeye başlarlar yani kafa çıkış bölgesine ulaşır doğumun 38-40. Haftasına kadar ve doğum gerçekleşir

Bu Haber 231.823 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 19.06.2012 Sal 10 : 19

YORUM YAZ
 1. Meryem diyor ki:

  Merhaba ben meryem 32 haftalik hamileyim begimin kilosu 1.800 giram azmi acaba bide 9 kilo aldim hamilelim boyunca cokkmu aldim acaba

  1. admin admin diyor ki:

   Bebeğinizin kilosu az değil.Anne karnında bebekler gebeliğin son aylarında daha fazla kilo alırlar.Hamilelik döneminde önemli olan anne adayının çok kilo alması değil bebek için gerekli vitamin ve mineralleri karşılayacak şekilde beslenmesidir..Aşırı tatlı, yağlı ağır gıdalar sadece anne adayında gereksiz kilo alımına neden olur. Bebeğin gelişimine katkı sağlamaz.Bundan sonra dengeli beslenmeye dikkat edin, kendinizi çok fazla zorlamadan yürüyüş veya egzersiz yapın.Aşağıdaki linkteki örnek beslenme listesinden faydalanabilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-icin-ornek-beslenme-listesi.html

 2. oya diyor ki:

  Merhabalar 33+4 günlük hamileyim bebegimde gelisim geriliği var ne yapmalıyım

  1. admin admin diyor ki:

   3 haftaya kadar farklılıklar normal olarak karşılanır.Gelişme geriliği olabilir. Dopler ultrason ile kan akımlarına bakılmalı.. haftalık kontrollere gitmelisiniz.

   Bebek gelişiminde duraklama (IUGR)
   ◾Gebeliklerin %3-7’sinde görülür. kabaca 10 anne adayının 1 inde karşımıza çıkabilir.
   ◾Normal şekilde bebek gelişimi devam ederken kontrollerde bebeğin kilo almadığı gelişiminin durduru ultrason ile saptanır.
   ◾Bebek ağırlığı gebelik haftasına göre %10’un altında.
   ◾Doğumda bebek ağırlığının 2500 gramın altında kalır.,
   ◾sigara içilmesi bebek gelişiminde geriliğe neden olur.
   ◾Bebeği besleyen damarlardaki kan akımları, suyu kontrol edilmelidir. Gebelik haftası 34. haftadan küçükse bebeğin akciğer gelişimi için tedavi verilmelidir.
   ◾Bebeğin gelişimi durmuşsa, kan akımları bozulmaya başlarsa bebekte sıkıntı oluşmıssa doğum yapılmalıdır. Beklemenin faydası değil zararı olur.

 3. Zehra diyor ki:

  Merhaba ben 33 haftalik hamileyim ve gecen hafta doktora gitmistim ve bebegimin ters geldigini ogrendim makat gelis diye yaziyordu benim ikinci gebeligim yasim 24 acaba bebegim donermi ve bebegimin normale dundugunu nasil anlarim

  1. admin admin diyor ki:

   Sizin yapabileceğiniz bir sey yok . Doğuma kadar dönebilir. Son haftaya kadar bekleyebilirsiniz.

 4. Derya diyor ki:

  Merhaba ben derya bebeğim 33 haftaya girdi ve 2500 kg dedi normalmi acaba azmı yada çok mu

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik döneminde anne karnındaki bebek gebeliğin son dönemlerinde daha fazla kilo alırlar.
   Boy kilodan çok ultrason raporundaki BPD, AC, FL değerlerini kontrol ediniz. Bu bilgiler haftası ile uyumlu ise tedirgin olmayınız.
   Aşırı tatlı, yağlı ağır gıdalar sadece anne adayında gereksiz kilo alımına neden olur. Bebeğin gelişimine katkı sağlamaz.Yürüyüş yapın ve dengeli beslenmeye dikkat edin.
   Aşağıdaki örnek beslenme listesinden faydalanabilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-icin-ornek-beslenme-listesi.html

 5. özlem özdoğan diyor ki:

  Ben otuz uç hafta 5 günlük hamileyim bobreklerinde taş var avakado yaprağı suyu iç diyorlar tehlikesi olur mu