40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 4. haftası

Gebeliğin 4. haftası

GEBELİĞİN 4. HAFTASI

 Gebeliğin 4. haftasında bebeğiniz miniciktir.Büyüklüğü 1 mm den daha küçüktür. Gebeliğin 4. haftasında henüz hamile olduğunuz belli değildir.Bu haftanın sonunda normal şartlarda adet kanamanızı bekleyecektiniz.Fakat hamilelik planladığınıza göre adet gecikmesini beklemeden kanda beta HCG hormonu ölçümü ile gebelik tanısı henüz bu haftada konulabilir.Şunu da unutmamanız gerekir ki başlayan hamileliklerin % 60 ı henüz adet gecikmesi olmadan eksiklikler nedeniyle sonlandığını unutmayın.Bu olay tam anlamıyla bir düşük değildir.Hamilelikteki eksiklikler nedeniyle gebeliğin başlamadan kendiliğinden iptal edilmesidir. Bu nedenle gebelik tanısı için adet gecikmesini bekleyip idrarda gebelik testi yaptırmanız daha uygun olur.Eğer gebelik mevcut ise kadınların büyük bir kısmında aşağıdaki gebelik belirtileri ortaya çıkar.

Yorgunluk , halsizlik

Göğüslerde dolgunluk ( hassasiyet )

Uykuya eğilim

Bel ağrısı

Ruh hali değişiklikleri

Yukarıdaki gebelik belirtileri adet öncesi belirtiler ile hemen hemen aynıdır.Bu belirtilerin bir kaçının veya hepsinin sizde görülmesi kesin hamile olduğunuzu göstermez.Gebelik belirtileri konusunda ayrıntılı bilgi için tıklayın.

ANNEYE TAVSİYE

 Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren eğer sigarayı önceden bırakmadıysanız bir an önce bırakınız ve gebelik süresince sigara içen kişilerden uzak durunuz.Gebelikte sigara kullanımının zararları konusunda ayrıntılı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

.
BESLENME DÜZENİNİZ

Gebelik döneminde kilo almak için hazırlıklı olmalısınız bu sizin ve büyümekte olan bebeğiniz için gereklidir. Gebelik döneminde iki kişi için yemek yiyor olabilirsini ama iki katı kadar çok yemek zorunda değilsiniz.Yavaş yavaş kilo alın. Kilo sorunu olmayan bir kadın olsanız bile gebelik süresince her istediğinizi yemek yerine seçtiğiniz gıdalara çok dikkat etmelisiniz ve sağlıklı beslenmelisiniz.Boş kalorisiz gıdalar ( çok şekerli ve yağlı ) yerine taze meyve ve sebzeleri seçin mümkünse kafein içeren gıdalardan uzak durun.

GEBELİĞİN 4. HAFTASINDA ANNE VE BEBEKTE MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLER- VİDEO

Bu Haber 540.823 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

YORUM YAZ
 1. Hatice dedi ki:

  4haftalik gebelikde idrar testinde cikar mi

  1. admin admin dedi ki:

   Hatice hanım idrarda gebelik testinden sağlıklı sonuç almak için adet gecikmesinden 3-4 gün sonra yapılması gerekir.İdrarda gebelik testinin duyarlılığı kanda beta HCG testinden daha düşüktür.İdrarda gebelik testini doğru uygulamak için aşağıdaki linkteki makaleyı okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/idrarda-gebelik-testini-dogru-uygulamak-icin-8-basit-adim.html

 2. gul dedi ki:

  hocam subart 20 adet oldun 23 beraber okmaya basladik mart 24 yani dun idrar testi yaptim cikti ama karin agrim.var cizgi belli ama cok cok.degil

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırın.

 3. Nesli dedi ki:

  Kan testi yaptirdim 10.gunde negatif cikti bugun 14. Gun kahverengi akintim var tam yumurtlama gununde beraberlik oldu tekrar test yaptirmalimiyim ?

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.4-5 gün daha bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.

 4. Hava dedi ki:

  Merhaba hocam son adet tarihim 17 Şubat ultrasyonda bişey gozukmedi hormon tahlilimde beta hcg 22.1 mlu/ML 0-10 çıktı hamile olduğumu söyledi doktor ne zman ultrasyonda gözükür aşırı bel ağrım ve kasık ağrım mode yanmam var şimdiden tskler

  1. admin admin dedi ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.*Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 5. Negro dedi ki:

  Kan testinde bhcg 493 çıktı ne kadar süredir hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   .Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya yazarak gebelik haftanızı öğrenebilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 6. ezgi dedi ki:

  Merhabalar hocam adetim 5 gun gecti kanda beta hcg yaptirdim 3140.50 cikti sizce nasil bir deger karinda ultrosonla kese ne zamn gorunur

  1. admin admin dedi ki:

   *Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 7. tuğba dedi ki:

  Progesteron < 0.1 ng/mL
  Foliküler < 1.4 ng/mL
  Luteal 3.34 – 25.56 ng/mL
  Orta luteal 4.44 – 28.03 ng/mL hocam detimin 20. günü yapılan hormon testleri ne ifade ediyor adetimi 2 gün geçti acaba test yapsam mı yoksa bir kaç gün daha beklemem doğru olur mu acil cevap

 8. Sultan dedi ki:

  Beta hcg 1141 çıktı kesin hamilemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Hayırlı olsun.Kan değerinize göre hamilesiniz. Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.

 9. duygu dedi ki:

  çarşamba günü beta hgc testi yaptım 10.2 çıktı..sizce hamilemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Hamilelik var diyebilmemiz için 20 ve üzeri değerler gerekir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.
   *İki gün sonra aynı merkezde kan testini tekrarlayın.

 10. Yaren dedi ki:

  Merhaba hocam son adet tarihim 19 Şubat kan tahlilinde hcg 30 çıktı.dr şüpheli hamilelik dedi.sizin fikriniz nedir?kaç haftalık hamileyim?

  1. admin admin dedi ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir. iki gün sonra aynı merkezde kan testini tekrarlayın.

 11. Canan türk dedi ki:

  Hocam ben şubat ın 25 en son adet ölçüm şu an hamileyim acaba kaç haftalık hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Canan hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihidir.Adet bitim tarihi değil. Adet başlangıcının ilk günü baz alınır.

 12. dilara dedi ki:

  Hocam merhaba son regl 15 şubat 2017 27 de günde bir regl oluyorum idrar testi yaptim negatif çıktı kanda baksam cikarmi hemn

  1. admin admin dedi ki:

   İdrar testlerinde yanılma olabilmektedir.Kanda beta HCG testi yaptırarak kesin sonucu öğrenebilirsiniz.

 13. Merve dedi ki:

  İyi aksamlar hocam benim adetim 13 gün gecikti test yaptim gebelik cikmadi doktorda ultrasonlada görülmedi fakat kan testi yapinca beta HCG 404,7 çıktı ne kadarlik hamile oluyorum ultrasonda ne zaman belli olur.

  1. admin admin dedi ki:

   *Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümünde tespit edilen son adet tarihi baz alınır.
   *Gebelik kesesinin ultrasonda görülebilmesi için gebeliğin belirli bir büyüklüğe erişmesi gerekir.
   *Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 14. Dilcan dedi ki:

  Adetim üç gün geçti. Ve beta hcg testini pazartesi yaptım. Ve değerim438 çıktı. 6-7cm çikolata kistim var. Gebe miyim?sıkıntı mı var? Herhangi bir tedavi görmedim bu arada

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerine göre hamilesiniz.Gebeliğin teyidi ve şikayetleriniz konusunda kadın doğum uzmanına başvurun.

 15. Sevda dedi ki:

  Hocam 4 haftalık Hamileyim ama HCG degerim 220 sağlıksız gebelik dedi doktor düzelme ihtimali varmı ne yapmam gerekiyor yardım edin nolur :(. Adetimden 8 gün geçti daha.

  1. admin admin dedi ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat arış gösterir.İki kattan düşük hafif artışlar Sağlıklı olmayan gebeliğin ( boş gebelik dış gebelik üzüm gebeliği ) işareti olabilir.

 16. Aslı dedi ki:

  Bugun adetimin 3.gunu faket adet olmdım test yapsam mı acaba yoksa daha erken mi?

  1. admin admin dedi ki:

   Adet gecikmesinden sonra yapılan testler doğru sonuç verir.

  2. Anne dedi ki:

   Benim adetim geçmeden yaptım çıktı

 17. yeşim dedi ki:

  Hocam adetim 1 hafta gecikti beta HCG 126,2 çıktı. Bir hafta gecikme için riskli bir değer mi teşekkür ederim.

  1. admin admin dedi ki:

   Yeşim hanım tek bir kan değerine göre değerlendirme yapamayız.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

   1. yeşim dedi ki:

    Teşekkür ederim hocam

 18. Halime dedi ki:

  Ben bugün test yaptım ve çift çizgi çıktı adetimi 5 gün geçti ve çok fazla kaşık ağrım var bu normal mi adet sancısı gibi

  1. admin admin dedi ki:

   Hayırlı olsun gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi ağrılar görülebilir.Gebeliğin varlığını teyit etmek ve dış gebelik başta olmak üzere bazı gebelik komplikasyonlarına erken tespit etmek için kadın doğum uzmanına başvurun.Şikayetlerinizi doktorunuza bildirin.

 19. Özlem dedi ki:

  Hocam daha öncede yazdım fakat cvp yazmadiniz en son adetim 26 ocakta oldum kan testi yaptim hamielik var ben kaç haftalık hamile olabilirim cvp verirseniz sevinirim

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihidir.Son adet tarihinize göre 6 hafta ve 5 günlük hamilesiniz.

 20. Derya dedi ki:

  Merhaba hocam 4 haftalık hamileyim bu ayın 9unda beta hcg testi sonucum 77.59 çıktı sonraki gün tekrar yaptırdım 179.53 çıktı sizce bu kadar yükselmesi normalmi

  1. admin admin dedi ki:

   Derya hanım kanda beta HCG değerinde değerlendirme yapabilmek için 2 gün arayla test yapılması gerekir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saat arayla iki kat artış gösterir.İki kattan fazla artışlarda ikiz gebelik düşünülebilir fakat kesin bilgi değildir.

  2. Derya dedi ki:

   Bugün tekrar yaptırdım 646.7 çıktı ikiz gebelik olma ihtimali varmı acaba

   1. admin admin dedi ki:

    Sadece kan değerine göre ikiz gebelik var diyemeyiz.Kesin bilgi için gebeliğin 6 ila 7 haftalarında ultrason muayenesinde tespit edilir.

 21. Zeynep dedi ki:

  İyi günler hocam 2 martta kan vermiştim ve beta hcg değerim 215.1 çıkmıştı 9 martta tekrardan kan vermiştim ve beta hcg değerim 4962.6 yükselmiş kadın doğum doktoru ultrasonda baktı ama bebeği de keseyi de göremedi bu değere göre şu an kaç haftalık hamilelik görünüyor

  1. admin admin dedi ki:

   Zeynep hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Kan değerinize göre alttan ultrasonla gebelik kesesi görülmesi gerekirdi.Dış gebelik yönünden değerlendirme gerekir.İhmal etmeyin.

 22. ladygirl dedi ki:

  hocam adetim 2 subat degerlerim 150 cikti kese gorunmedi acaba kac haftalik hamileyim ?

  1. admin admin dedi ki:

   Son adet tarihinize göre 5 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.İki gün arayla kanda beta HCG testi yaptırın.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.
   *Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.

 23. Esra dedi ki:

  Hocam merhaba adetim 10 gun gecti.idrar testi pozitif cikti doktora gittigimde ultrasonda kese gorduldu. Kac haftalik hamileyim tesekkur ederim

  1. admin admin dedi ki:

   Esra hanım gebelik haftası hesaplamasında esa olan gebeliğin ilk haftalarında ultrason ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcı ile gebelik haftanızı ve muhtemel doğum tarihinizi öğrenebilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 24. Cansu dedi ki:

  Hocam 2 gün önce beta HCG degerim 57,84 dü bugün 97,45 çıktı artış normal mi

  1. admin admin dedi ki:

   Cansu hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.İki gün sonra aynı merkezde kan testini tekrarlayın.

 25. özlem dedi ki:

  Hocam benim kanamam var ve adet ağrısı gibi ağrı çekiyorum kanamam sıvı halde .düşük olabilir mi

  1. admin admin dedi ki:

   Kırmızı renkte kanamalar değerlendirme gerektirir.Doktora başvurun.

 26. Selda dedi ki:

  Hocam merhaba kan tahlillerim yapıldı 4 haftalık hamileyim size sorum kaşık agrilarim var 3 gündür sizce neden olabilir

  1. admin admin dedi ki:

   Hayırlı olsun gebeliğin ilk haftalarında adet gelecekmiş gibi ağrılar olabilir.Şikayetleriniz konusunda doktorunuza bilgi verin.

 27. Esra dedi ki:

  Merblar ben kan idrar testi yapdim tam iki cizgi belirgin bi sekilde cikdi ve ultrasonda kese felan gozukmedi kan testi yapdirdim 678.35 cikdi sonuca gore 3 4 haftalik gebeyim hamilelik belirtileride var uyku halsizlik agri karn agrisi ama ultrasonda gozukmuho kese ?

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik kesesinin ve kalp atımlarının ultrasonda izlenmesi için belirli bir büyüklüğe erişmesi gerekir.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.

 28. Zeynep dedi ki:

  İyi günler hocam benim son adet günün 30 ocaktı 6 gün gecikti test yaptım ikinci çizgi biraz silik çıktı kan testi yaptırdım betahcg 215.1 çıktı betahcg düşük mü sizde hocam lütfen cevap yazar mısınız teşekkür ederim

  1. admin admin dedi ki:

   Zeynep hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Tek bir kan değerine göre değerlendirme yapamayız.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Gebeliğin varlığını teyit etmek ve dış gebelik başta olmak üzere bazı gebelik komplikasyonlarına erken tespit etmek için kadın doğum uzmanına başvurun.

 29. cnn dedi ki:

  Hocam iyi günler implasyon kanaması beta hgc de kesin cikar mi?.

  1. admin admin dedi ki:

   Adet gecikmesi varsa kanda beta HCG testi kesin sonuç verir.

 30. Safiye dedi ki:

  Hocam merhaba. Reglim bir hafta gecikti ve beta hcg testi yaptirdim 984 çikti ayni zamanda kistim de varmis. Doktor ultrasonla bakti ve kese olusmamis. Dis gebelik olabilir mi ne zaman belli olur

  1. admin admin dedi ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.

 31. Ipek dedi ki:

  Hocam mrb bthcg 79 çik iki gun sonra 240 sizce normalmi hocam çok korkyorum 1 sene önce dış gebelik yaşamıştım.lütfen cvp yazın.tşk edrm..

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinizdeki artış olumlu.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.İlk doktor kontrolü için kadın doğum uzmanına başvurun.

 32. Merve02 dedi ki:

  Hocam dün kam testi yaptır 38.47 çıktı gebeyim? Gebeysem de kaç haftalik tir? Son adet tarihim 16.01.2017

  1. admin admin dedi ki:

   Merve hanım son adet tarihinize göre 6 hafta ve 5 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 23 Ekim 2017 Pazartesi.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.*Gebeliğin teyidi ve sağlıklı ilerleyip ilerlemediğini kontrol için kadın doğum uzmanına başvurun.

 33. Sude dedi ki:

  Ben bugun idrar testi yaptim bir cizgi silik bir digeri tam cikti hamile olabilirmiyim acaba tahmine gore 4 hftalik

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Adet tarihiniz geldiyse kanda beta HCG testi yaptırarak kesin sonucu öğrenebilirsiniz.

 34. Burcin dedi ki:

  Hocam merhaba daha yeni hamile oldugumu ogrendim en son adet tarihim 28 ocak idi beta hcg degerim 513 cikti bu normalmi birde folki asit kullanmak icin cokmu Hector?

  1. admin admin dedi ki:

   Tek bir kan değerine göre değerlendirme yapılamaz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta Hcg değeri 48 saatte iki kat artış gösterir. Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.Gebeliğin 13. haftasına kadar folik asit kullanılabilir.

 35. Büşra dedi ki:

  Merhabalar son adet tarihim 15ocak şubat adetim gecikmesi üzerine doktora gittim ultrasonda bişey çıkmadı kan testi yaptrdım ve sonucum 2597 olarak çıktı hamilemiö ve kaç aylık kaç haftalık bilgi verirseniz teşkkür ederim

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihidir.Son adet tarihinize göre 6 haftalık hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 22 Ekim 2017 Pazar.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 36. Tülay dedi ki:

  15 ocakta adet oldum 28 ocakta evlendim subatin 15 inde hafif bi kahverengi akintim oldu hamile miyim acaba aşırı sırt ağrım var goguslerimde de ağırlık var

  1. admin admin dedi ki:

   Adet görmediyseniz hamile olabilirsiniz.Kanda beta HCG testi yaptırın.

 37. Lütfiye dedi ki:

  İyi günler hocam. Son adet tarihim 26ocak. Henuz gunum gcecmedi. İdrar testlerim pozitif çıkıyor. Emin olmak icin kan testi yaptirdim, beta hcg 170 çıktı. Mide yanmalari, bulanti 5var gundur var.ancak gunum gecmedigi icin tedirginim.

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.

 38. Ayşe dedi ki:

  Kan testi ilkinde 127 iki günsonra 386 iki gün 1.100 ikigğn sonrada 3537 gidişat nasıl hocam

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinizdeki artış olumlu. Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 39. Esra dedi ki:

  Hocamm.. 18 ocakta adet oldum bu ay 4 gün geçti şuanda. Doktora gittim ultrasonda çıkmadı daha erken olduğu için. Kan değeri de 7 çıktı. Şuan ne var ne yok birşey diyemiyorum dedi bir hafta sonra tekrar gel dedi. Yüksele bilir dedi. Son 2 gündür aşırı bir mide bulantım ve yanmam var. Ümitlenmeli miyim acaba :))

  1. admin admin dedi ki:

   Esra hanım hamilelik var diyebilmemiz için 20 ve üzeri değerler gerekir.Kan değeriniz düşük.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.İlk testten iki gün sonra aynı merkezde kan testini tekrarlayın.

 40. Ipek dedi ki:

  Merhaba hocam adet 6 gun gecikti kanda beta testi yaptirdim 71.33 cikti sizce normalmi gorevli kiza sordum daha yeni testin tekrarlanmasi lazim dedi yani hamile oldugumu soyledi en son adetim 18 ocak 2017 baslangic tarihim

  1. admin admin dedi ki:

   İpek hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir. Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.

 41. Hava dedi ki:

  Merhaba.sat 15 ocak.28 gunde bi adet oluyorum dun betahcg sonucum 252. Degerim az mi sizce baska bayanlarin 1000 yada daha fazla olabiliyor sebep nedir peki

  1. admin admin dedi ki:

   Hava hanım gereksiz yere stres yapmayın tek bir kan değerine göre değerlendirme yapamayız.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta hcg değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.İlk testten iki gün sonra aynı merkezde kan testini tekrarlayın.

 42. şule dedi ki:

  23 ocak enson adet tarihim 18 subatta adet olmam gerekiyodu olmadim test yaptigimda cok belirgin iki cizgi cikti dr gittim kese yok dedi kasiklarimda asiri agri ve kahverengi leke geliyo nedeni nedir acaba kesede gorunmuyo

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda bet HCG testi yaptırın.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.

 43. deniz dedi ki:

  hocam kan degerlerim 64 iki gün sonra 120 4 gün sonra 210 olmus böyle olupta saglikli gebelik olurmu cok korkuyorm farkli bisey çıkmasından

  1. admin admin dedi ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.İki kattan düşük artışlar.Sağlıklı olmayan gebeliğin ( boş gebelik dış gebelik üzüm gebeliği ) işareti olabilir.

 44. demet dedi ki:

  mrb 10 subatta beta hcg 22.2
  13 subatta beta hcg 76.7
  15 subatta beta hcg 80.9 ve progesteron 9.7 cikti bu degerler normal mi sagliksiz gebelik gibi mi gorunuyor bir kac damla kahverengi lekelenme oldu bitti sorun var mi acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Hafif artış–> Sağlıklı olmayan gebeliğin ( boş gebelik dış gebelik üzüm gebeliği ) işareti olabilir.