40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 5. haftası

Gebeliğin 5. haftası

        Gebeliğin 5. haftasında adet gecikmesinden sonra kısa bir süre geçti.Eğer hala gebelik testi yaptırmadıysanız eczaneden İdrarda gebelik testi alarak hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.Adet gecikmesi olduktan sonra yapılan İdrarda gebelik testinin doğruluk oranı çok yüksektir. Hamile olduğunuzu öğrendikten hemen sonra doktorunuzdan randevu alınız.

BEBEKTE MEYDANA GELENLER

        Gebeliğin 5. haftasında bebeğinizin boyu 1,5 mm uzunluğunda.Bu haftadan itibaren bebeğinizin kalbini oluşturacak tabaka gelişmiştir.Merkezi sinir sistemi : beyin ve omurilik , kas ve kemik yapıları şekillenmeye başlamaktadır.Bu gelişime yardımcı olmak için hala folik asit kullanmaya başlamadıysanız bir an önce başlamalısınız. Gebelikte folik asit kullanmaya hamileliği düşündüğünüz andan itibaren başlamalısınız.Uzmanlar hamile kalmadan 3 ay öncesinden folik asit kullanmaya başlanmasını uygun görmektedir. Gebelikte folik asit konusunda ayrıntılı bilgi için tıklayın

        Bu hafta yapılacak ultrason muayenesinde gebelik kesesi görülebilir fakat bebeğinizin kalp atışları henüz duyulamayabilir.Önümüzdeki haftadan itibaren bebeğiniz görünür hale gelecek ve kıvrılmış bir C harfi şeklinde olduğu görülür.

Mide Bulantısı ve Kusma

        Mide bulantısı ( sabah bulantısı ) hamile kadınların % 70 ‘ini etkiler. Mide bulantısı HCG hormonlarına bağlı olarak gelişir genellikle gebeliğin 6. haftasında başlar ve HCG hormon seviyelerinin azalması ile gebeliğin 13. haftasında sona erer. Hamile kadınların çoğu bu süreyi kolaylıkla atlatırlar fakat az bir kısmında aşırı derece mide bulantısı ve kusmayla beraber besin ve sıvı kaybına neden olur.Bu duruma hyperemesis gravidarum denir.Bu gibi durumlarda hamile kadınlar çoğu zaman hastanede damardan verilen sıvı ve ilaçlar ile tedavi edilir.

Mide Bulantısı Konusunda Neler Yapabilirsiniz

kiss Öğünlerinizi bölerek daha sık ve az yemek yiyin.

Bol bol sıvı alın

Hoşunuza gitmeyen midenizi bulandıran yiyeceklerden uzak durun.

Mide asidine neden olan kahveden uzak durun

Yatak odanızı sık sık havalandırın ve serin tutun

Yataktan yavaş kalkın

Demir takviyesi alıyorsanız bunu yemeklerden 1 saat önce veya yemeklerden 2 saat sonra alın

Limonata ve karpuz mide bulantısının azalmasına yardımcı olur

Tuzlu gıdalar ( Kraker) mide bulantısına iyi gelir.

Uzun süre aç kalmayın


GEBELİK BELİRTİLERİERİİ

Sık İdrara çıkma: Gebelik haftalarının ilerlemesi ile rahminiz idrar torbanıza basınç yaptıkça sizi rahatsız eder.

Göğüslerde değişim: Gebelikle beraber meme uçları koyulaşır , göğüslerde sızlama hissedebilirsiniz.

Halsizlik ve Yorgunluk: Hamileliğin ilk belirtilerinden bir diğeri halsizlik ve çabuk yorulmadır.Bu konu ile başa çıkabilmek için doktorunuzun verdiği vitamin ilaçlarını düzenli kullanın ve fırsat buldukça dinlenin.Şeker ve kafeinli besinlerden uzak durun.

Hamilelik boyunca kaç kilo almalıyım

        Gebelik boyunca doğuma kadar alınması gereken standart bir kilo yoktur. Gebelik döneminde alınması gereken kilo konusunda uzmanlar 20. haftaya kadar haftada 300 gram daha sonraki 20. hafta ile 40. hafta arasında haftada 450 gram kilo alınmasını önerir.

         Yapılan araştırmada gebelik döneminde alınacak kilonun anne adayının kilosuyla ters orantılı olduğunu göstermiştir.Yani düşük kilolu anne adaylarının 14-20 kilo arası aşırı kilolu anne adayının 8-12 kilo arası alması gerektiğini göstermiştir.
Bu konuda en önemli olan gebelik boyunca bebeğinizin ihtiyacı olan besinleri tüketmektir.Boş ve yüksek kalori besinler yerine kaliteli besinler tüketmeniz önemlidir. Hamilelikte alınması gereken kilonuzu otomatik hesaplamak için tıklayın

DIŞ GEBELİK


     Döllenme sırasında yumurtanın rahim içinde değil genellikle tüpün içinde yerleşmesiyle oluşan gebeliğe denir.Dış gebelik her 100 hamileliğin 1’inde ortaya çıkar.

DIŞ GEBELİĞİN BELİRTİLERİİİ

Kramplar
Karın alt bölgesinde duyarlılık
Kanama veya kahverengi leke
Omuz ağrısı
Kan kaybı nedeniyle güçsüzlük, baş dönmesi ve bayılma
Mide bulantısı


Bu belirtilerin bir çoğu normal gelişen bir hamilelikte de görülebileceğinden dış gebeliği uzman bir doktor teşhis etmelidir.

DIŞ GEBELİK NASIL TEŞHİS EDİLİR

Dış gebelik kandaki beta HCG hormon ölçümü ve ultrason ile muayenede görülebilmektedir.

DIŞ GEBELİK TEDAVİSİ

          Dış gebelik durumunda doktorlar doğurganlığı koruyarak gebeliği sonlandırmaktır.Cerrahi operasyon; genel anestezi ,laparoskopi veya laparotomi şeklinde uygulanır.Dış gebelik için cerrahi olmayan bir tedavi , bir kanser ilacı olan Metotreksat kullanımını gerektirir.Metotreksat hastaya damar yoluyla verilerek hızla çoğalan hücreleri öldürerek hamileliği ortadan kaldırır.

GEBELİĞİN 5. HAFTASINDA ANNE VE BEBEKTE MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLER – VİDEO

 

Bu Haber 429.254 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

YORUM YAZ
 1. derya diyor ki:

  5hafta 1günlük hamileyim bu kaç aylık olduğum anlamına gelir

  1. admin admin diyor ki:

   5 hafta 1 haftalık gebelik = 36 günlük = 1 ay 6 günlük hamile oluyorsunuz.

 2. Ayşeggg diyor ki:

  Merhaba bn ayin 20 sinde beta hcg yaptırdım 933 çıktı ayin 27 sinde gittiğimde ultrasonda kese görünür mü

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerinize göre 27 sinde gebelik kesesi görünür.Kalp atışlarıda izlenebilir. Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 3. Rukiye diyor ki:

  Mrb. Son adet 28 ağustos şimdi 11eylül ise bulantım oldu karın kasık Ağrı’m Ateş’im var hamile miyim acaba test negatif napmalıyım teşekkürler

  1. admin admin diyor ki:

   Rukiye hanım henüz test yapmak için erken .Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç almak için adet tarihinizi bekleyin adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaparsınız.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 4. sevda diyor ki:

  mrb gebeliğin 5. haftasındayım dudağımı çamaşır asarken mandal yırttı önemsemedim fakat aşırı derece enfeksiyon kapmış yara iyileşmedi tetenozdan şüphlenildi ve augmentin antibiyotik ve teramisin krem verildi. 5 gündür antibiyotik kullanıyorum ama o kadar rahatsızım ki kabuslarıma giriyo acaba bu antibiyotiğin bebeğe ne gibi zararı vardır tamamen bitirmeli miyim ?

 5. İsimsiz diyor ki:

  Merhaba son regl tarihim 20 temmuz. 5gun önce kan testinde 193.04 çıktı kaç haftalık gebeyim acaba

  1. admin admin diyor ki:

   Hayırlı olsun.Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile düzeltilmiş son adet tarihi baz alınır.Son adet trihinize göre 5 hafta ve 0 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 26 Nisan 2017 Çarşamba
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 6. Ayse diyor ki:

  Merhaba ben hamileyim doktora gittim adet donemine gore 6.7 haftalik hamile olmalisiniz dedi ama ulturosonda 4.5 haftalik goruldu bu normal ola bilirmi?

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason muayenesi ölçümüdür.Geç döllenmeden dolayı 1 haftalık fark olabilir.Düzenli doktor kontrollerinize gidin.

 7. Ümmühan diyor ki:

  Ben en son temmuzun 11 adet oldum bu ayın 9 olamam lazmdı olmadım evde test yaptım negatıf cıktı mıde bulantısı yorgunluk bas dönmesı gıbı sıkayetlerım var banada yardımcı olurmusunuz hamılemıyımdır

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırın.Kesin sonuç verir.

 8. Fatma diyor ki:

  Merhaba benim son adet tarihim 22.6. evde gebelik testi yaptım pozitif çıktı.27.7 kan testi yaptırdım 542.6 cikti ulrasonla bakildi 2mm göründü .tahlil sonucunu doktora götürdüm ama yoktu.acaba hamilemiyim.

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 9. Mine diyor ki:

  Adetim 2 gün geçti doktor bey adet günü sabahında test yaptım negatif çıktı sizce tekrarlamalimiyim testi mide bulantısı çok var bide

  1. admin admin diyor ki:

   3-4 gün daha bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.

 10. nilay diyor ki:

  8 haziran son adet günüm bugün küçük bir kese görüldü ama bebek görülmedi 3 gün önce hcg 1857 idi 30-35 günde bir adet oluyorum geç döllenme olabilirmi

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 11. Büşra diyor ki:

  Merhaba ben 5 haftalık hamileyim ama çok kasık ve bel ağrım var ama kanamam yok bu normal mi bide doktorum bebeği ultrasonda göremedi küçük dedi sizce bi problem yoktur dimi

  1. admin admin diyor ki:

   Gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi ağrılar görülebilir.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

  2. Büşra diyor ki:

   Teşekkür ederimı

 12. Bebiş diyor ki:

  Hamileysem beşinci haftasına giriyo üç hafta beş günlük ken adettim den dört gün önce üç gün lük kanama oldu şimdi hiç bir test yapmadım ama hamileliğin bütün belirtilerini yaşıyorum şuan acaba hamile miyim çoook istiyorum

  1. admin admin diyor ki:

   Yoğun bir kanama ise adet kanamasıdır.Lekelenme şeklinde ise gebelik testi yaptırın.

 13. Gizem diyor ki:

  Ben 5 haftalık hamiley im ve ara ara kanamam gliyor koyu kahve düşük riski olabilirmii

  1. admin admin diyor ki:

   Genellikle Kahverengi pembe akıntılar sorun yaratmaz

   Aşağıdaki durumlarda doktora başvurun.
   *Açık kırmızı taze kanamalar

   *Akıntıya kasık ağrısı

   *idrarda yanma

   *parça düşürme

   *kabızlık eşlik ediyorsa

 14. yirmidört diyor ki:

  Ben 5haftalik hamileyim .kanamam gelmişti düşük tehtidi ile 2 gün hastanede yattim . Bizim bi tatil programimiz vardi acaba denize girsem bebeğe bi zararı olurmu .

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelikte yüzmenin herhangi bir sakıncası yoktur.Gebelikte vücut ısısının aşırı yükselmesi gebelik açısından sakıncalıdır.Bu nedenle güneşlenmek, bronzlaşmak amacıyla güneşte fazla kalmak önerilmez. Cildinizi güneş ışınlarından korumak için güneş kremleri kullanabilirsiniz. Denize girmek için en ideal saat sabah erken saatleri veya akşam üzeri güneşin azaldığı saatlerdir.Güneşin direk geldiği öğlen saaatlerinde güneşte durmamaya özen gösterin.

 15. Kirkyas diyor ki:

  Merhaba ben 40 yasindayim. 4.4 haftalik hamileyim. 3 test yaptim pozitif. Bir kizim var 7,5 yasinda. 2,5 yil oncede 9 haftalik bir dusuk yaptim. Sigara aliskanligim var su an gunde 2-3 e dustu. Bunun ne kadar zarari olur?

  1. admin admin diyor ki:

   İleri yaş hamileliklerinde risk artıyor.Bunun üzerine birde sigarayı eklemeyin.
   Gebelikte sigara içmenin anne karnındaki bebek üzerinde kanıtlanmış bir çok zararı bulunmaktadır.Gebelik döneminde başka bir kadının sigara içip sağlıklı bir çocuk dünyaya getirmesi sizinde aynı şekilde olacağınız anlamına gelmez.Bebeğiniz için sigarayı bırakın.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki makaleleri okuyun.
   Gebelikte sigaranın zararları
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelikte-sigara-tuketimi-ve-zararlari.html
   Sigara alışkanlığını bırakmak
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/sigara-aliskanligini-birakmak.html

 16. Göçmen diyor ki:

  Merhaba 18 Mayıs adet birinci günüm.30 Mayıs ta beta hcg değerim 0.01 di. 19 haziran da ise 2297ydi sizce normal bi değer mi ?

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Tek bir kan değerine göre gebelik değerlendirilmez.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Bununla birlikte sağlıklı bir gebelikte gebelik kesesi ve kalp atımları kadın doğum uzmanı tarafından ultrasonda izlenebilmeli.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.
   Folik asit kullanmaya başlamadıysaınız başlayın.

 17. SEYRAN diyor ki:

  Merhaba kan tahlilimde beta değerim 6127 çıktı doktorum bir daha tahlili istedi 3 gün geçti yeni sonuç 7639.8 bebek 8m gözüküyor ama kalp atışları yok yorumunuz nedir yaşım 34 ikinci gebeliğim .Teşekkürler

  1. admin admin diyor ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte 2 kat artış gösterir.Her şey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.

 18. Nur diyor ki:

  Merhaba. Ben 4+5 günlük hamileyim. Persembe günü bhcg 176 bugün 1000 çıktı fakat 3 gündür kahverengi akıntı var. Ultrason da bugün keseyi de göremedik. Düşük olma olasiligi kaçtır? 🙁

  1. admin admin diyor ki:

   Gebeliğin ilk dönemlerinde genellikle Kahverengi pembe akıntılar sorun yaratmaz.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.

 19. Fidan diyor ki:

  Meraba, son adet tarihim 16 mayıs. 21 hazirandaki kan testinde hcg 159, 2 gün aonra 23 ünde ki kan testinde 247 çıktı. Aynı yerde yaptırmadım ama, tam olarak iki katı mı olmalıydı? Bir de kaç haftalık? Teşekkür ederimm

  1. admin admin diyor ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte aynı merkezde iki kat artış göstermeli.Hafif artış–> Sağlıklı olmayan gebeliğin ( boş gebelik dış gebelik üzüm gebeliği ) işareti olabilir.Kadın doğum uzmanına başvurun.

 20. Zeyno diyor ki:

  Ben 5 haftalık hamıleyım orucumu tutmaya devam edıyorum bır sakıncası olurmu ılk aylarda? florık asıte baslamadım daha hemen almalımıyım günlük an fazla nekadar almalıyım? Tesekkurler

  1. admin admin diyor ki:

   Folik asit kullanmaya hemen başlamalısınız.
   GEBELİKTE ORUÇ
   Oruç tutulan sürenin oldukça uzun olması ve hava sıcaklıklarının yüksek olması nedeniyle gebelikte oruç tutmanızı pek önermemekteyiz. Uzun süren açlık süresine bağlı olarak kan şekerinizde düşmeler ve buna bağlı olarak halsizlik, sinirlilik, baş dönmesi, baş ağrıları ve bayılmalar olabilir. Uzun süreli açlıkta mide asidinde de artış olmaktadır. Buna bağlı olarak gebelikte sıklıkla karşılaştığımız mide rahatsızlıklarında artış olabilmektedir. Yine uzun süreli açlık sonrasında yenilen yemeklerde gebelerde mide şikayetlerinin artmasına neden olmaktadır. Uzun süreli açlık durumunda metabolizma hızı düşmekte ve buna bağlı olarak da kilonuzda artış olabilmektedir. Yine sıcak havalarda gebelerde sıvı kaybı gebe olmayan kadınlara göre daha fazla olmaktadır. bu nedenle gebelikte sık ve belli bir miktarda su tüketilmesi önerilmektedir. Ancak oruç tutulması halinde gündüz su tüketimi olamayacağı için bazı risklerde artış olacaktır. Yeterli su alımının olmamasına bağlı olarak tansiyon düşmesi ve yine bayılma şikayeti olabilir ve bu düşmelere bağlı olarak karın yada baş bölgesine darbe gelmesi söz konusu olabilir. Yine gündüz yeterli sıvı alınamamasına bağlı olarak bebeğin amniyon sıvısında azalma ve preterm eylem dediğimiz rahimde kasılmalarla giden erken doğum tehdidi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle bahsetmiş olduğumuz riskleri göz önünde bulundurarak oruç tutup tutmayacağınıza karar vermelisiniz.
   Gebelik kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 21. sevda diyor ki:

  Merhaba ben 5 hafta 5 günlük hamileyim kadin dogum uzmanina gittim aşırı derecede enfeksiyonum varmış bu donemde oruç tutulabilirmi

  1. admin admin diyor ki:

   Enfeksiyon için tedavi görmelisiniz.
   GEBELİKTE ORUÇ
   Oruç tutulan sürenin oldukça uzun olması ve hava sıcaklıklarının yüksek olması nedeniyle gebelikte oruç tutmanızı pek önermemekteyiz. Uzun süren açlık süresine bağlı olarak kan şekerinizde düşmeler ve buna bağlı olarak halsizlik, sinirlilik, baş dönmesi, baş ağrıları ve bayılmalar olabilir. Uzun süreli açlıkta mide asidinde de artış olmaktadır. Buna bağlı olarak gebelikte sıklıkla karşılaştığımız mide rahatsızlıklarında artış olabilmektedir. Yine uzun süreli açlık sonrasında yenilen yemeklerde gebelerde mide şikayetlerinin artmasına neden olmaktadır. Uzun süreli açlık durumunda metabolizma hızı düşmekte ve buna bağlı olarak da kilonuzda artış olabilmektedir. Yine sıcak havalarda gebelerde sıvı kaybı gebe olmayan kadınlara göre daha fazla olmaktadır. bu nedenle gebelikte sık ve belli bir miktarda su tüketilmesi önerilmektedir. Ancak oruç tutulması halinde gündüz su tüketimi olamayacağı için bazı risklerde artış olacaktır. Yeterli su alımının olmamasına bağlı olarak tansiyon düşmesi ve yine bayılma şikayeti olabilir ve bu düşmelere bağlı olarak karın yada baş bölgesine darbe gelmesi söz konusu olabilir. Yine gündüz yeterli sıvı alınamamasına bağlı olarak bebeğin amniyon sıvısında azalma ve preterm eylem dediğimiz rahimde kasılmalarla giden erken doğum tehdidi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle bahsetmiş olduğumuz riskleri göz önünde bulundurarak oruç tutup tutmayacağınıza karar vermelisiniz.
   Gebelik kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 22. Seyhan diyor ki:

  İki hafta önce hamile olduğu öğrendim HCG 157.60 cikmisdi bugün doktora gitim kese gozukmyo dedi kan tahlilni tekrarldi hcg 429.1 cikdi size bebeğim düşüyormu

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerinizdeki yükselme düşük.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Son testten iki gün sonra aynı merkezde kanda beta HCG değerini tekrarlayın.Hafif artış–> Sağlıklı olmayan gebeliğin ( boş gebelik dış gebelik üzüm gebeliği ) işareti olabilir.

 23. Deniz diyor ki:

  Tşk edrm yorumunuz için peki kaç haftalık 3mü 4 mü10.06.2016 da yaptırdım tahlili cıkan sonuç 10000 1 hafta geçti üstünden yorumunuz için tekrar tşk edrm

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile düzeltilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihinizi biliyorsanız aşağıdaki hesaplayıcıya son adet tarihinizin ilk gününü yazarak gebelik haftanızı öğrenebilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 24. Deniz diyor ki:

  Hamilemiyim bilmiyorum test yaptım sonucu anlayamadım hamilesin dediler ama hala inanmıyorum beta hcg total bhcg 10000 mlu/ml yazıyor bu kan testinden tam anlamadım

  1. admin admin diyor ki:

   Hayırlı olsun kan degerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir. Bununle birlikte sağlıklı bir gebelikte gebelik kesesi ve kalp atımları kadın doğum uzmanı tarafından ultrasonda izlenebilmeli.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 25. Kbr diyor ki:

  Merhaba ben beş haftalık gebeyim Demir eksikliğimde mevcut folik asit kullanmaya yeni başladım doktor dekavit yazdı bunu kullanmam her ikisi için yeterli olacağını söyledi sizce sadece dekavit kullanmam yetrli olur mu

  1. admin admin diyor ki:

   Decavit içerisinde demir vitaminide yer almaktadır.Doktorunuz yeterli dediyse farklı bir vitamin kullanmanıza gerek yok.

 26. Cerennn diyor ki:

  6hafta 2 günlük hamileyim kese var ama bebek görünmüyor yardımcı olursanız sevinirim

  1. admin admin diyor ki:

   1 hafta sonra yeniden ultrason kontrolü öneririm.

 27. Gizemm diyor ki:

  Merhaba folic Trio gunde kac tablet kullanilmalidir. Eczaci gunde 1 adet olarak belirtmesine rağmen içeriğinde 3 tablet kullanilirsa günlük minimum 400 mcg ye ulasilir yazıyor.
  İçerisinde kalsiyum ve Vitamin D mevcut.
  1 tablet 174 mcg folik asit içeriyor.
  Yardimci olur musunuz günde kac tablet kullanmalıyım.
  Teşekkürler

  1. admin admin diyor ki:

   Günlük üç adet alabilirsiniz.Hamile kalmadan önce çiftlerin bir kadın doğum uzmanına başvurmasında fayda var.

 28. Gizem diyor ki:

  Merhaba hamileligimde 5. Haftadayim henüz kadin dogum uzmanina gitmedim. Folic asit kullanmalıyım doktor tavsiyesi olmadan. Tesekkurler

  1. admin admin diyor ki:

   Kullanmalısınız.

 29. Gizem diyor ki:

  Merhaba hamileligimi 5. Hafta içerisinde kan testi ile ogrendim henüz kadindoğum uzmanina gitmedim kese gorunmez diye. Folic asit gebe kalmadan 3 ay once kullandim devam etmeliyim dr. Tavsiyesi olmadan. Tesekkurler

  1. admin admin diyor ki:

   Gebeliğin 13. haftasına kadar her gün , 0,4 mg ( 400 mikrogram ) devam etmelisiniz.

 30. İsim veremem diyor ki:

  Merhaba. 5 haftalık hamileyim. Ancak 4 mayısta koyu kıvamlı lekelenme şeklinde büyük bir damla sıvı geldi. İki gün önce de basmalı kalem ucu inceliğinde yaklaşık 4 mm uzunluğunda yeni pıhtılaşmış kan parçası geldi. Kasığımda kelebek çırpınması gibi hareketler, ara ara da göbek deliğimde hareketler oluyor. Özellikle sabah vr gece sürekli bir cinsel ilişki isteğim oluştu ama yavruma bir zarar vermemesi için uzak duruyorum. Sizce normal midir yaşadığım şeyler ? İlk gebeliğim

  1. admin admin diyor ki:

   Parça düşürme konusunda doktora başvurup değerlendirme gerekir.Geçmiş olsun.

 31. Ceylin diyor ki:

  Benim yorumum gözükmüyor benim için çok önemli cevap verebilirmisiniz acaba?

  1. admin admin diyor ki:

   Gebeliğin ilk üç ayında Dünya sağlık örgütü folik asit kullanımı önermektedir doğal olarak yeşil yapraklı sebzeler, portakal suyu,ceviz, baklagiller ve yumurta bulunur.
   Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
   Op.Dr.Zeki SALAR

 32. Aydan diyor ki:

  Geçen hafta gittiğimde 15 gün sonra(yani 30 unda) gel demişti doktorum sizce gidince kalp atisini duymazsak akıbeti mız nasıl gelişecek

  1. admin admin diyor ki:

   Umarım kalp atışları duyulur.Kalp atışları duyulmazsa kürtaj gerekir.

 33. Aydan diyor ki:

  Soruma cevap alamadım hocam

  1. admin admin diyor ki:

   Sağlıklı bir gebelikte gebeliğin 6. haftasından itibaren ultrason ile bebeğin kalp atışları izlenmesi gerekir. Herşey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.

 34. Aydan diyor ki:

  5+6günlük hamileyim. Dün kahverengi akıntım geldi ara ara agrim oldu bütün gün yattim. Bugün doktora gittim doktor hem ultrasonla hemde vajinal ultrasonla baktı kese orda ama kalp atışı yok dedi. Sıkıntılı bir durum mu var diye sorduğumda kalp atışı olsa iyi olurdu dedi .sizce endiselenmeli miyim

  1. admin admin diyor ki:

   Sağlıklı bir gebelikte gebeliğin 6. haftasından itibaren ultrason ile bebeğin kalp atışları izlenmesi gerekir. Herşey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.

 35. Ceylin diyor ki:

  Merhaba ben şuan 5 haftalık hamileyim, iş gereği Afrikadayım burada 1 Aydan önce doktora gitme şansım yok ama eczane var. Planlı bir gebelik olduğundan 2 aydır folik asit kullanıyorum hamileliğin bu evresinde yani 8. haftaya kadar kullanmamı tavsiye edeceğiniz başka bir ilaç takviyesi varmı? Teşekkürler…

  1. admin admin diyor ki:

   Gebeliğin ilk üç ayında Dünya sağlık örgütü folik asit kullanımı önermektedir doğal olarak yeşil yapraklı sebzeler, portakal suyu,ceviz, baklagiller ve yumurta bulunur.
   Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
   Op.Dr.Zeki SALAR

 36. Nazli diyor ki:

  Merhaba. Sorularima neden cvp alamiyorum

  1. admin admin diyor ki:

   Bebeğin kalp atışları karından ultrason ile 6. haftadan sonra izlenebilir.Alttan ultrason ile 1 hafta erken izlenebilir. 1 hafta sonra alttan ultrason kontrolü yaptırın.

 37. Nazli diyor ki:

  Merhaba ben tup bebek hamilesiyim son adet 10 nisan transfer 30 nisan gebelik test 9mayis 432.10 11mayis 1034 12 mayis ultrason bakildi gozukmedi sagliklimi uoksa gozukmeme ihtimali varmi

  1. admin admin diyor ki:

   Bebeğin kalp atışları karından ultrason ile 6. haftadan sonra izlenebilir.Alttan ultrason ile 1 hafta erken izlenebilir. 1 hafta sonra alttan ultrason kontrolü yaptırın.

 38. nzl diyor ki:

  Merhaba 10 nisan son adet 9mayis gebelik test 432.10 11 mayis 1034 12 mayis vajinal ultrason gozukmedi haftaya bakalim dediler farkli bir siknti olabilirmi cok korktum gorunmedi diye

  1. admin admin diyor ki:

   Merhaba,
   Bhcg testi kanda gebelik tayininde kullanılan hızlı ve güvenilir bir testtir. Döllenme sonrasında 8. Günden itibaren kanda bu hormonun değeri artmaya başlar. 5mIU/ml üzerindeki Bhcg değerlerinin gebelik açısından takip edilmesi uygun olur. Gün aşırı gebelik testi değerinde (48 saat arayla ) yaklaşık 2 kat kadar bir artış olması sağlıklı bir gebelik göstergesidir. Ancak sadece gebelik testi değerine bakarak gebeliğinizin sağlıklı olduğu yorumunu yapmak doğru olmaz. Biyokimyasal gebelik, düşük ihtimali veya dış gebelik ihtimali de mutlaka düşünülmelidir. Gebelik testi değerinize bakarak gebeliğinizin kaç haftalık olduğu ile ilgili de bir yorum yapılması doğru bir yaklaşım değildir. Gebelik testi değeriniz belli bir seviyeye ulaşmadan ultrasonografik olarak gebelik kesesi görülemez. Vajinal ultrasonografi ile gebelik kesesinin görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir. Size önerim doktorunuzun çağırdığı zamandaki kontrolünüzü ihmal etmemenizdir.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 39. Dlbr diyor ki:

  Benım 5ci haftam bıttı karnım arada hafıf bı Ağrı ve kaşığımda arada hafıf Ağrı olup gidio bi sorun yoktur demi??

  1. admin admin diyor ki:

   Gebeliğin ilk haftalarında adet gelecekmiş gibi kasık ağrısı olur ama 10 haftaya kadar giderek azalması gerekir.Aşağıdaki belirtilerden bir veya bir kaçı varsa idrar yolunda enfeksiyon yonunden inceleme gerekir.
   ►Sık sık idrara çıkma

   ►İdrar yaparken bazen bir iki damla yapma

   ►Yanma hissi ,sızlama hissi

   ►İdrarda koku

   ►Gece idrar hissi

   ►Alt karın bölgesinde ağrı

  2. Dlbr diyor ki:

   Ewet cok idrarım gelıo ama cok su içiyorum bide gece de mutlaka bı kere çıkıyorum koku 3 güne bi oluo ve diğer dedıklerınız yok tahlıl yaptırdım kan da verdım bi sorun yok dedı doktor sizce ??

   1. admin admin diyor ki:

    Gebeliğin ilk haftalarında adet gelecekmiş gibi kasık ağrısı olur ama 10 haftaya kadar giderek azalması gerekir.

  3. Dlbr diyor ki:

   Cok tesekkur ederım aynı şeyı doktor da dedı inş gecer Ağrı 6 cı haftasındayız sabırsızlastık şimdiden Rabbım herkese nasıp Etsın

 40. Nur diyor ki:

  Merhaba bu üçüncü gebeliği m bundan önceki gebeliği min ilkimde düşük yaptım ikincisinde ise dış gebelik gecirdim suan da evde kendim test yaptım ve pozitif çıktı ama hiç bir belirti hissetmiyorum ve cok korkuyorum hayal kırıklığı yaşamaktan

  1. admin admin diyor ki:

   Adet gecikmesi yaşadıysanız hamileliğin başlangıcında kadın doğum uzmanına başvurarak gerekli testleri yaptırmanızda fayda var.

 41. isimsiz diyor ki:

  Merhaba ben 4 gündür idrar testi yapiyorum hepside aynı koyulukta oluyor. Kontrol cizgisinin rengine cok yakin fakat ayni renkte degiller. Neden boyle oluyor acaba hcg degerim artmiyormu?

  1. admin admin diyor ki:

   İdrarda gebelik testi hamilelik tespiti için kullanılır.Hamile olduğunuzu öğrendikten sonra tekrar tekrar neden yapıyorsunuz.Çok fazla takıntı yapıyorsunuz.Hamilelik kan testi ile değerlendirilir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat arış gösterir.Bu şekilde gereksiz stres zarar verir.Olacak olan olur.Endişeleriniz varsa kadın doğum uzmanına başvurun.

 42. serpil diyor ki:

  Merhaba hocam size bir sorum olacaktı. Ben adetime bir gün kala test yaptirdim sonuç 40 çıktı 5 gün sonra tekrarladigimda yani adetim 4 gün gecikince degerim 198 çikti sizce ilerleme normalmi yoksa yavaşmi. Ayrica Adet gunumde sancilarim vardi iki gundur yok bugun tekrar basladi sizce nedeni nedir?

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda beta HCG testlerini değerlendirmek için iki gün arayla yapılması gerekir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 43. esra diyor ki:

  Cok tesekkur ederim hocam birazda olsa içim rahatladi.

 44. esra diyor ki:

  Hocam merhaba ben 5 haftalik hamileyim. Esimle birlikte olduktan sonra kasiklarimda siddetli ağri oldu.sonra geçti. Sabah uyandigimda göğüs uçlarındaki dikliğin indigini gordum. Lutfen yardim edin dusukmu yapiyorum.

  1. admin admin diyor ki:

   Tedbir amaçlı olarak bebek kalp atımları duyulana kadar ( 6. hafta ) birliktelikten uzak durun.Sadece göğüslerinizdeki değişiklik ile düşük olduğu söylenemez.Düşük olduğunu sanmıyorum.

 45. Seyma diyor ki:

  İnsallah cok tesekkkur ederim insallah guzel haberler alirim

 46. naZlı diyor ki:

  Son adet tarihim 1 nisan gecen hafta dr kese goremedi ama kanda gebe çıktı ve sürekli olarak pembe lekeler geliyor bunhfta tekrar gittim dr keseyi gördü ama adet tarihme göre geri de bir gebelikmis kalp atişlarini duymadik düşük ilclari verdi tekrar haftaya gorecegim dedi sizce tehlikeli bir gebelik mi

  1. admin admin diyor ki:

   Doktorunuzun tavsiyelerine uyun.Sağlıklı bir gebelikte 1 hafta sonra kalp atışları ultrasonda izlenmeli.

 47. Seyma diyor ki:

  Hocam lutfen cvp

  1. admin admin diyor ki:

   Umarım güzel haberler verirsiniz.Sağlıklı bir gebelikte 6. haftadan itibaren anne karnında bebeğin kalp atışları hissedilmesi gerekir.Her şey yolunda olsa bile gebeliklerin %3-7 arasında kalp atışları başlamayabilir.2 hafta sonra yeniden ultrason kontrolüne gidin.

 48. Seyma diyor ki:

  5 haftalik hamileyim bugun doktora gitim kesesi gozukuyo ama bebek yok bana folik asit verdi iki hafta sonra gel dedi bebegin 12,9 mm cikti iyimidir bana gelismezse kurtaj dedi doktorum lutfen cvp verin.

  1. admin admin diyor ki:

   Umarım güzel haberler verirsiniz.Sağlıklı bir gebelikte 6. haftadan itibaren anne karnında bebeğin kalp atışları hissedilmesi gerekir.Her şey yolunda olsa bile gebeliklerin %3-7 arasında kalp atışları başlamayabilir.2 hafta sonra yeniden ultrason kontrolüne gidin.

 49. Esra diyor ki:

  Hocam iyi gunler bn en son 6 nisanda regl oldum ve kaşık ve belimde normalden fazla ağrı o ldgu için idrar testi yaptım pozitif çıktı.dünde kan testi yaptırdım beta 631.6 çıktı sizce normalmi doktor gittiği iicn soramadim.ve kaç haftalık çok merak ediyorum.idrar testinide erken gebelik testi yaptım r eglm uzernden 5 6 gün geçtikten sonra yaptım idrar testini

  1. admin admin diyor ki:

   Hayırlı olsun.Kan değerinize göre hamilesiniz.Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile düzeltilen son adet tarihidir.Son adet tarihinize göre 5 hafta ve 2 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 11 Ocak 2017 Çarşamba.folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.

 50. beyza diyor ki:

  hocam merhaba beta hcg değerim 25 inde 994,96 26 sında 1614,5 cıktı bu değerler normal mi ? son regl başlangıcım 23 mart kaç haftalık hamileyim doktor bunlarla hafta belli olmaz 10 gün sonra ultrasonla belli olur dedi çok merak ediyorum

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında ultrason ölçümü ile sabitlenen son adet tarihidir.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız.Aşağıdaki linkteki gebelik hesaplayıcıya girerek gebelik haftanızı öğrenebilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 51. ebru diyor ki:

  Hocam 5 haftalik hamileyim esimle iliskiye girdik ancak esim icine bosalmadi iliski nedeniyle bebegime bisey olur mu cok korkuyorum suan

  1. admin admin diyor ki:

   Endişe etmenize gerek yok ama yine de tedbir amaçlı olarak bebek kalp atımları duyulana kadar birliktelikten uzak durmanızda fayda var.Doktorunuz tarafından aksi önerilmezse anne adayı rahatsız değilse doğuma kadar prezervatif ile birliktelik için sakınca yoktur.

 52. Nevin diyor ki:

  Merhabalar ben normalde 9 martta en son regl oldum doktora. Gittim gecen hafta hamilesin ancak değerler çok düşük 2 hafta sonra tekrar bakalım dedi dün gece eşimle birlikte olduk birleşmeden sonra kanamam başladı ve doktor hamilesin demese regl oluyorum derdim şuan doktora gideceğim ama korkum da var biraz göğüs şişliğimde indi 🙁

  1. admin admin diyor ki:

   Doktora başvurun ve kanda beta HCG testi yaptırın sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Bu zamana kadar birliktelikten uzak durun.

 53. Hande diyor ki:

  Hocam 5 haftalik gebeyim kan degerim cok düşük kansizlikta var ayriyeten 4.haftada 311 di bu hafta 5. Haftam deger 389 doktorun bana soyledigi kimyasala donumus bu bebekten gelecek bekleme gelismemis dedi ve bana 10 gun icinde kanaman olur duserse duser eger dusmezse ben alicam dedi bi yakinimda hastanede ebe onunda bana soyledigi bebek kanali yirtip rahme yerlesme ihtimalide var iki gune bir kan ver degerlerine bakilsin dedi kafam cok karışti beni aydinlatirsaniz sevinirim.tesekkur ederim simdiden

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerinizdeki artışa göre sağlıksız bir gebelik.Çevreden duyduğunuz bilgilerden ziyade kadın doğum uzmanının söylediklerini baz alın.

 54. Ayse diyor ki:

  Son adetim 2mart test yaptım hamileyim gecen doktora gittim kese göremedi kan testtinde bin ikiyüzlerde cıktı şimdi adet gibi bişey oldum yine test yaptım yıne cift cizgi bilmiyorum kafam karıştı yedi sekiz ay önce kürtaj oldum kalp atışı yoktu bebegimin yardım edin lütfen

  1. admin admin diyor ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Kanamanız varsa kadın doğum uzmanına başvurmalısınız.

 55. Admin diyor ki:

  Hocam merhaba bhcg 855 çıktı iki düşük yaptım bu 4 .gebelik bundada kasiklarimda ağrim var bu normal mi yoksa buda düşük belirtisi mi

  1. admin admin diyor ki:

   Gebeliğin ilk haftalarında adet olacakmış gibi ağrılar olabilir. Şikayetlenizi doktorunuza bildirin.Şikayetlerinizde artış olursa doktor başvurun.Tedbir amaçlı olarak kalp atımları duyulana kadar birliktelikten uzak durun.

 56. ayla diyor ki:

  Mrb hocam. Benim cok merak etigim bir konu var. Biz 8 aydan beri cocuk dusubuyoruz. Ikinci ayda hamile kaldim test yaptim ikinci cizgi silik cikmisti ama 5 gun gecikmeden sonra kanama oldu hamilelim sonlandi. Ve aynisi bir ay once yine oldu testte ikinci cizgi silik cikti 6 gun gecimeden sonra yine kanamam oldu ve nerdeyse 10 gun surdu. Rica etsem cvp verebilirmisiniz neden boyle oluyor?

  1. admin admin diyor ki:

   İdrarda gebelik testlerinde ikinci çizgi silik çıktığında testi tekrar etmelisiniz.Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.

 57. aliye diyor ki:

  Mrb son adet tarihim 11subat bugün doktora gttim kesenin oldugunu fakat bebegin kalp atislarni duyamadgni söyldi birhafta daha bekleyip gebeligi sonlardirirz dedi ayrntili bilgi vermdi çok endislnyrum yardmci olursaniz sevinrm

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre 6 hafta ve 6 günlük hamilesiniz. 6 haftada kalp atımı gözükmesi gerekirdi. En fazla 1 hafta daha bekleyip değişiklik yoksa ameliyat öneririm. Gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.

 58. Eyzun diyor ki:

  Dün soru sormuştum ama kaldirilmis yardimci olabilir misiniz

  1. admin admin diyor ki:

   Kan testine göre hamilesiniz.Gebelik kesesi kanda gebelik tespit edildikten hemen sonra ultrasonda izlenemez.Gebelik kesesinin ultrasonda izlenebilmesi için rahime yerleştikten sonra gebeliğin 10-15 gün büyümesi gerekir. Gebelik kesesi en erken 4,5 -5 haftalık gebelik olduğunda transvajinal ultrason ile görülebilir.Kanda gebelik Beta HCG değeri 3000-4000 düzeylerine vardığında yani 6 haftalık gebelik olduğunda gebelik kesesi karından ultrason ile izlenebilir.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-kesesi-ultrasonda-ne-zaman-gorulur.html

 59. Eyzun diyor ki:

  Merhaba. . Benim sad ilk günü 23 şubattı 22 Martta idrar testi yaptım silik cizgi çıktı 23 martta kan testi yaptırdım hcg değeri 224 çıktı.. Bugün ultrason için özel bir hastaneye gittim keseyi göreMedi bir hafta sonra gelmemi söyledi normal mi bu süreç

  1. admin admin diyor ki:

   Kan testine göre hamilesiniz.Gebelik kesesi kanda gebelik tespit edildikten hemen sonra ultrasonda izlenemez.Gebelik kesesinin ultrasonda izlenebilmesi için rahime yerleştikten sonra gebeliğin 10-15 gün büyümesi gerekir. Gebelik kesesi en erken 4,5 -5 haftalık gebelik olduğunda transvajinal ultrason ile görülebilir.Kanda gebelik Beta HCG değeri 3000-4000 düzeylerine vardığında yani 6 haftalık gebelik olduğunda gebelik kesesi karından ultrason ile izlenebilir.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-kesesi-ultrasonda-ne-zaman-gorulur.html

 60. Ecem diyor ki:

  Merhaba ben bir hafta önce test yaptim ve hamile olduğumu öğrendim tabi cok sevindik hem ben hem esim ve ailelerimiz cok iyi gidiyodu ki hersey bi anda kabusa döndü benim icin 4 gundur suren bi kanamam var surekli değil ama ara ara sancisiz damla damla dun doktora gittim serum verdi iki tane ilac yazdi kullan inşallah düzelir dedi 🙁 benim hic umudum yok bakti ultrasonla kese olusmus dedi 5 haftalik ve ilaclari kullan gel tekrar dedi sizce de dusuk mu yapyorum doktor ilk baktığında da dedi kan warsa düşüktür dedi 🙁 ben çok üzülüyorum esimde cok dua ediyorum bisey olmasın diye sizde edin nolur bebeğime bisey olmaasn coku kadin üstüne goruyomus bende de mi öyle oluyo acaba yoksa dusuk mu 🙁

  1. admin admin diyor ki:

   Doktorunuzun önerilerini dikkate alınız.Anne karnında kalp atışları izlenene kadar çevreyle paylaşmamak en doğrusu.Bu zamana kadar düşükler meydana gelebilmekte.Umarım durumunuz olumluya döner.

 61. Isim siz diyor ki:

  Merhabalar 5 haftalik hamileyim hcg degerlerim 16600 çıktı fakat Dr kese gözükmüyor dedi 10 gün sonra tekrar çağırdı sizce bi aksilik olabilirmi degerlerim bukadar yuksekken kesenin gorulmemesinde.

  1. admin admin diyor ki:

   Sağlıklı bir gebelikte Vajinal ultrasonografi ile gebelik kesesinin görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.Kan değerinize göre gebelik kesesi izlenmesi gerekirdi.Doktorunuzun söyldiği tarihte kontrole gidin ihmal etmeyin.

 62. pinar diyor ki:

  Iyi gunler ben hamile kalmak istiyorum iki gundur idrarimi yaparken rahmimde baski hissediyorum 5.6 saniye suruyor sonra geciyor ama yanma degil ve idrarimda bir kere pembe geldi bu sekilde neden olur hamilelik belirtisi olabilirmi acaba tesekkurler

  1. admin admin diyor ki:

   Adet tarihinizi bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.

 63. Isimsiz diyor ki:

  Merhaba ben hamileyim. İlk kan testinde 183 çıktı değerlerim. Bir hafta sonra 2623 e yükselmiş. Nolmal mi. Dıs gebelik olma ihtimali var mı.

  1. admin admin diyor ki:

   Dış gebelik bebeğin rahim içinde değil tüplerde veya başka bir yerde oluştuğu durumdur.Dış gebelik kadın doğum uzmanı tarafından teşhis edilmelidir.Normal sağlıklı bir gebelikte 48 saatte kanda beta HCG değeri iki kat artış gösterirken dış gebelikte iki kat artış geçekleşmez.Kadın doğum uzmanından randevu alın.

 64. ezgi diyor ki:

  sata gore 7 haftalik ultrason a gore 5 haftalik gebeyim dr muayenesinde oyle dedi.keseyi gördük dr gec dollenme olmus olabilir seklinde soyledi.10 gün sonra kontrolum var ama cok sabırsızim gec dollemede sorun olur mu acaba bebekte.gidince kalp atisi gorunur mu acaba. gun sayıyorum resmen kontrol icin.cvp icin simdiden teşekkür ederim

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür. 10 gün sonraki kontrolünüzde kalp atışları izlenmesi gerekir.

 65. Nadire diyor ki:

  3 şubat adet tarihim ben 5 mart kanda beta hcg yaptırdım 349.75 çıktı 9 martta doktoruma gittim beta hcg tekrar istedi sonucum 840 çıktı degerimin beklediğinden düşük oldugunu dış gebelik düşük olabilir dedi yarin tekrar kan vercem bi sorun olur mu cevap verirseniz çok mutlu olurum

  1. admin admin diyor ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.hafif artış Sağlıklı olmayan gebeliğin işareti olabilir.

 66. merve diyor ki:

  Beta 836. 94 çıktı acaba kaç haftalik gebeyim 6 gün geçti adetimden

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Bu ölçümde son adet tarihi belirlenerek gebelik haftası hesaplanıyor.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkte yer alan hesaplayıcaya yazarak gebelik haftanızı ve muhtemel doğum tarihinizi öğrenebilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 67. merve diyor ki:

  Benimde 6 gün geçti adetimden beta 836. 94 çıktı acaba kaç haftalik gebeyim

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Bu ölçümde son adet tarihi belirlenerek gebelik haftası hesaplanıyor.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkte yer alan hesaplayıcaya yazarak gebelik haftanızı ve muhtemel doğum tarihinizi öğrenebilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 68. zehra diyor ki:

  Adetim üç gun gecti üstünden idrar yyaptm ikinci cizgi silik çıktı sizce hamilemiyim ilk drfa böyle oluyor

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırın.

 69. dilan diyor ki:

  Sorumun yanitini alamdm

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinizin ilk tarihini aşağıdaki linkte yer alan hesaplayıcıya yazarak gebelik haftanızı ve muhtemel doğum tarihinizi öğrenebilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 70. dilan diyor ki:

  Merhaba hocam son adet tarihim 29.02.2016 üç gun once idrar testi yaptm ikinci cizzgi silik çıktı doktora gttm hamile olduğumu ogrendim sizce kac haftalık hamileyim ve ne yapmalıyım ne zmn doğum olucak ogrenebilirmiyim simdiden teşekkürler

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinizin ilk tarihini aşağıdaki linkte yer alan hesaplayıcıya yazarak gebelik haftanızı ve muhtemel doğum tarihinizi öğrenebilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 71. Elifff diyor ki:

  Ben gebe oldugumu ogrendim değerim 7969, 78 cıktı kac haftalık hamile olmus olurum

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Kan değerine göre tahmini gebelik haftalarına aşağıda yer verdik.
   Gebelik haftasına göre son adet tarihinden itibaren geçen hafta sayısı baz alınarak normal kabul edilen seviyeler ise şu şekildedir:

   3 hafta: 5 – 50
   4 hafta: 3 – 426
   5 hafta: 19 – 7,340
   6 hafta: 1,080 – 56,500

 72. hakmer diyor ki:

  Merhaba. Adet 20 ocak 2016. 24 subat 2016 Ilk hcg 654.77. Sonra kahverengi akinti icin gittik ve tahlil istedi ultrasonda goremeyince ve hcg sonucu 747.99 çıktı. Ultrasonda da cikmayinca tatmin edici cevap veren yok ve suan kanama var ne yapmlaiyim lutfen yardım. Ama keseyi gordugunude söyledi.

  1. admin admin diyor ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Gebelik kesesi en erken 4,5 -5 haftalık gebelik olduğunda alttan ultrason ile görülebilir.6 haftalık gebelik olduğunda gebelik kesesi karından ultrason ile izlenebilir.

 73. Gülsah diyor ki:

  Merhaba ben 5 haftalik hamileyim dün doktora gittiğimde öğrendim ama bebeği göremedi sadece keseyi gördü 10 gun sonra tekrar gelmemi soyledi geçen sene bebegin gelişmemesi üzere kürtaj oldum sürekli kahve renkli bi akıntı var sebebi ne dir acaba ?

  1. admin admin diyor ki:

   10 gün sonraki ultrason kontrolünde kalp atışlarıda izlenebilecektir.Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.Tedbir amaçlı olarak kalp atışları duyulana kadar birliktelikten uzak durun.

 74. Sarı anne diyor ki:

  Merhaba benim son adet tarihimin ilk günü 18 aralık ve 28 günde bir adet oluyorum,fakat bebek görünmedi ultrasonda bhcg degeri 611 çıktı.normal mi bu değer ultrasonda görünmesi için yeterli değil mi ? Üstelik aşırı iştahım açıldı zaten şuan 80 kiloyum boyum 170 10 kilo fazlam vardı iyice alacağım bu gidişle 🙁

  1. Sarı anne diyor ki:

   Bu arada 22 ocakta bhcg degeri 611 çıktı.onu yazmayı unutmuşum

   1. admin admin diyor ki:

    Cevap verildi.

  2. admin admin diyor ki:

   Gebelik kesesinin ultrasonda izlenebilmesi için rahime yerleştikten sonra gebeliğin 10-15 gün büyümesi gerekir. Gebelik kesesi en erken 4,5 -5 haftalık gebelik olduğunda transvajinal ultrason ile görülebilir.Kanda gebelik Beta HCG değeri 3000-4000 düzeylerine vardığında yani 6 haftalık gebelik olduğunda gebelik kesesi karından ultrason ile izlenebilir.
   GEBELİKTE BESLENME
   Gebelik döneminde önemli olan annenin kilo alması değil bebek için gerekli vitamin ve minarelleri içerecek şekilde beslenmesidir.
   Aşırı tatlı, yağlı ağır gıdalar sadece anne adayında gereksiz kilo alınımına neden olur. Bebeğin gelişimine katkı sağlamaz. Eğer bulantı kusma gibi yakınmalar mevcutsa;

   Anne adayı canı ne isterse onu yemelidir.
   Sık sık, azar azar beslenmelidir.
   Yemek kokusu, sigara, parfum kokusu, rahatsızlık verebilir. İlk aylarda evde yemek pişirilmeyebilir. Baba adayı, başının çaresine bakmalıdır.
   Etimek, peksimet, galeta, çubuk kraker tarzı gıdalar mideyi sıkı tutar. Bu gıdalar faydalıdır.
   Aşırı kilo kaybı, ağızdan beslenme sorunu varsa doktorunuza başvurmalısınız.
   Kafein,acı ,ekşi gıdalar mide yakınmalarını arttırabilir.
   Kafein, kahve, kola, çay, çikolata ve bazı ilaçlar bulunur.

   Anne adayı günde 1-2 bardak kahve ya da 2-3 bardak açık çay tüketebilir.

   Doktora danışmadan ilaç tüketilmemelidir. Gebeliğin ilk dönemi için özel bir beslenme listesi önermemekteyiz.

 75. rapunzel diyor ki:

  Merhaba benim Sat 7 Aralık beta hcg 12 ocak da 1581 çıktı. Doktor keseyi henüz göremeyiz dedi. Bugün de (13 ocak) kahverengi lekelenme oldu biraz bu haftalarda normal mi?6 yaşında Kızım var bu 2.gebeliğim kesenin görünmemesi tedirgin etti.

  1. admin admin diyor ki:

   Lekelenme konusunda doktorunuza bilgi verin.Gebelik kesesinin ultrasonda izlenebilmesi için rahime yerleştikten sonra gebeliğin 10-15 gün büyümesi gerekir. Gebelik kesesi en erken 4,5 -5 haftalık gebelik olduğunda transvajinal/alttan ultrason ile görülebilir.Kanda gebelik Beta HCG değeri 3000-4000 düzeylerine vardığında yani 6 haftalık gebelik olduğunda gebelik kesesi karından ultrason ile izlenebilir.

 76. Gökçe88 diyor ki:

  Merhaba ben 2ay önce kimyasal gebelik nedeniyle düşük yaptım..en son 5 aralık 2015 te adet gördüm.bu ay 1 hafta geciktim kan testi yaptırdım 2990 çıktı.bu sonuç iyi mi sizce?kaç haftalık hamileyim?doktora gitmeye korkuyorum yine kötü haber alcam diye..şimdiden teşekkürler

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinize göre 5 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 10 Eylül 2016 Cumartesi.İlk fırsatta kadın doğum uzmanına başvurun.

 77. sibel diyor ki:

  Son adetim 28 kasım 9 ocakta kan tahlili yaptırdım bhcg 482 çıktı gebelik haftalık oluyo

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinize göre 6 hafta ve 3 günlük hamilesiniz.Gebelik kesesi ve bebek kalp atımlarının kontrolü için kadın doğum uzmanından randevu alınız.

 78. burcu diyor ki:

  hocam SAT 3 kasim 2015 beta HCG 483 normalmiiiii

 79. cigdem diyor ki:

  Merhaba hocam son adet tarihim 2 Kasım . Beta hcg 735 cikti. Ultrason da doktorum kese görüyorum 2 hafta sonra tekrar gel dedi . Bebeği görelim dedi . 2 hafta içinde görünür mü

 80. ebru diyor ki:

  Merhaba hocam benim son adet tarihim 29.10.2015 bitis tarihi 02.11.2015 beta hcg sonucum 10 gun once 297 cikti kac haftalik gebeyimdir bide hic bir bulanti kusmam yok normalmidir simdiden tesekkurler

 81. Sevgi diyor ki:

  Merhabalar hocam son adet tarihim 22 ekim 2015 kan testi yaptırdım 245 çıktı evde testte yaptım çift çizgi çıktı ne kadar lık hamileyim ve çok bulantim var birşey yiyemiyorum şimdiden tesekkurler

 82. Derya diyor ki:

  Mrb hocam son adetim 22 ekim evde testlerde ikinci çizgi silik çıkıyor kanda hcg 53,67 fakat gebelik kesesi görünmüyo acaba hamilemiyim.?

 83. meryem diyor ki:

  Son adet tarihim 10 ekim 9 kasimda yaptirdigim kan testinde beta 1359 cikti ultrasonda biri kucuk iki kese gorundu. Buyukte kalp atimi var digeri 19 mm agrim kanamam yok fakat doktor ikinci kesenin kanama kesesi olabilecegini soyledi suzce ikiz gebelik olasiligi yuksekmi

  1. meryem diyor ki:

   6 haftalikken ultrasonda keseler gozuktu

 84. Melek diyor ki:

  Meraba. Ben pcos hastasıyım ve 8 aydır çocuk istiyorum 3 ay önce kimyasal gebelik geçirdim. Son adet tarihim 23 ekim 20 kasımda beta hcg 0.7 .28 kasimda 17. Önemli olan bunun 2 günde bir katlamasimidir yoksa son adet tarihine göre belli bi standarti varmıdır? Adetlerim duzensiz olduğu için geç dollenme olmuş olabilirmi yoksa yine bi kimyasal gebelik mi yaşıyorum cevaplarsaniz çok sewinirim..

 85. Tülin diyor ki:

  Merhaba..Benim size sorum son adet günüm 13.10.2015. Ayin 24.10.2015 esimle beraber oldum.. Sonra ki adetim gemiyince Doktora gittim..5 haftalik dedi..Ama hesaplayinca 4 hafta cikiyor… Sizden ricam beni aydinlatirmisiniz…kac günluk oldugu konusunda.Tesekkurler…

 86. Eda diyor ki:

  Selam hocam ben 10 ayin 15.de adet oldum ve bu ay olmadim test yaptim iki koyu cizgi cikti doctor 12 ayin 10 nuna termin verdi acaba kac haftalik hamileyim bu arada eylul deki adetim 7 gun once olmustu ve ben hep iki dort gun gecince olurdum cvp yazarsaniz sevinirim saygilarimla

 87. Nermin diyor ki:

  Merhaba hocam.Son adet tarihim 22.10.2015.
  12.11.2015 tarihinde beta hcg test yapdirdim sonuc 22,23 cikdi.Doktor cok yeni hamilelik dedi.18.11.2015 Tarihinde idrar testi yapdim iki tane biri silik ikincisi tam gorundu.Yani pozitiv cikdi.Kac haftalik hamileyim?Simdiden tewekkurler..:-)

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinize göre 4 hafta ve 3 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 28 Temmuz 2016 Perşembe.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 88. Gül diyor ki:

  Merhabalar.öncelikle şimdiden teşekkür ediyorum. 5 hafta 2 günlük gebe olduğumu öğrendik bugün. Bir takım testler falan yaptırdık. Yapılan idrar tahlilinde bol bakteri görüldü yazıyor. Bu durumda neler yapmam gerekiyor. Bebeğe bir zararı olur mu bunun

  1. admin admin diyor ki:

   İdrar testini isteyen doktorunuz değerlendirmeli.İdrar yolu hastalıkları hakkındaki aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelikte-idrar-yolu-hastaliklari.html

 89. elif diyor ki:

  Tesk ederim hocam ben tam olarak kac haftalik hamile oldugumu ogrenmek istiyorum mumkunmu ?

 90. elif diyor ki:

  Mrb hocam son adet tarihim 05.10.2015 yaptigm kan testinde hcg orani 1.436 cikti. Kac haftalik hamileyim ve kese olusmadi tahmini ne zaman olusur ?

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik kesesinin ultrasonda izlenebilmesi için rahime yerleştikten sonra gebeliğin 10-15 gün büyümesi gerekir. Gebelik kesesi en erken 4,5 -5 haftalık gebelik olduğunda transvajinal ultrason ile görülebilir.Kanda gebelik Beta HCG değeri 3000-4000 düzeylerine vardığında yani 6 haftalık gebelik olduğunda gebelik kesesi karından ultrason ile izlenebilir.

   1. Belma diyor ki:

    Ben ekimin 1 de hasta oldum ve hamile oldugumu ogrendim beta hcg 2223’6 cikti kac haftalik acaba

    1. Belma diyor ki:

     Pardon beta hcg 223,6 cikti

   2. şirin diyor ki:

    merhaba son adedim eki18 di bu zamana kadar adet olmadım hastaneye gittiğimizde hamilesiniz dediler daha günlerde 5 haftalıkken gittik fakat kese gözükmüyor dedi sizce bu normal mi birde kasık ağrılarım oluyor ara ara oluyor lütfen cevaplayınız ?

    1. admin admin diyor ki:

     Gebelik haftasının hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.1 hafta sonra yeniden kadın doğum uzmanına başvurun.

 91. Ayşe diyor ki:

  Hocam 5 hafta 5 günluk hamileyim.bugün hafif aģrilarim var kasiklarımda çok azda açık pembe lekem oldu korkmalımıyım. Yarin doktora gitcem

 92. refik diyor ki:

  Merhaba hoc am esimin son adet tarihi baslangic 6.10.2015 bittis 11.10.2015 acaba kaç haftalik hamile

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihine göre 5 hafta ve 4 günlük hamile. Tahmini doğum tarihi: 12 Temmuz 2016 Salı.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur

 93. erennur diyor ki:

  son adedim 06.10.2015 \ 12.11.2015 de yaptırdığım tahlil sonucunda bhcg: 81.4 çıktı hafif pembe leke görunmesi tehlikelımıdır…ultroson vs için 10 gun daha sabredeyim diye duşunmüştüm hemen dr. gitmem gerekir mi?

  1. erennur diyor ki:

   bu arada yaşım 40.
   2001 dogumlu bir oğlum var. 2 .5 aydır folik asit alıyorum.

 94. zehra diyor ki:

  Meraba hocam gectigimiz sali hastahaneye gittim ultrasonda kese gozukmedi kan testi yapalim dedi yapildi ve 475 cikti folic asite baslatti bugun eger normal bir gebelikse degerlerim kactir bebek keseye nezaman girer

  1. zehra diyor ki:

   En son adet tarhim 30 eylul 2015

 95. tanem diyor ki:

  Merhaba hocam ben 5+5 haftalık hamileyim eylül ve ekim aylarıı boyunca adet duzensizligi için orgametril kullandım hatta hamile olduğumu bilmeden günde 3 defa 20 gün kullandım ekim ayı boyunca şimdi tedirginim bebeğe bir etkisi olmusmudur

 96. Tuğba diyor ki:

  Son adet günüm 8 eylül benim hesabima göre bugün 2 ay bitti 3 gün önce doktora gittim 4 hafta 5 günlük dedi ayrica iki tane siyah kararti gördü ikiz olabirmi doktorum hiç bir konuda beni aydinlatmadi merak içindeyim simdiden Teşekkürler

 97. .... diyor ki:

  Merhaba bnm son adet tarihim 17.09.2015 test yaptm cift cizgi cikti ilk yaptrdgm kan testtindede sonc 2095 cikmsti ne kdrlik hamilym acba ve idrarimdan kahverengi akinti zamn zamn geliyr kasiklrmda ara ara agri oluyor ve bel agrimda var ne yapmam gerek tskler