40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 5. haftası

Gebeliğin 5. haftası

        Gebeliğin 5. haftasında adet gecikmesinden sonra kısa bir süre geçti.Eğer hala gebelik testi yaptırmadıysanız eczaneden İdrarda gebelik testi alarak hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.Adet gecikmesi olduktan sonra yapılan İdrarda gebelik testinin doğruluk oranı çok yüksektir. Hamile olduğunuzu öğrendikten hemen sonra doktorunuzdan randevu alınız.

BEBEKTE MEYDANA GELENLER

        Gebeliğin 5. haftasında bebeğinizin boyu 1,5 mm uzunluğunda.Bu haftadan itibaren bebeğinizin kalbini oluşturacak tabaka gelişmiştir.Merkezi sinir sistemi : beyin ve omurilik , kas ve kemik yapıları şekillenmeye başlamaktadır.Bu gelişime yardımcı olmak için hala folik asit kullanmaya başlamadıysanız bir an önce başlamalısınız. Gebelikte folik asit kullanmaya hamileliği düşündüğünüz andan itibaren başlamalısınız.Uzmanlar hamile kalmadan 3 ay öncesinden folik asit kullanmaya başlanmasını uygun görmektedir. Gebelikte folik asit konusunda ayrıntılı bilgi için tıklayın

        Bu hafta yapılacak ultrason muayenesinde gebelik kesesi görülebilir fakat bebeğinizin kalp atışları henüz duyulamayabilir.Önümüzdeki haftadan itibaren bebeğiniz görünür hale gelecek ve kıvrılmış bir C harfi şeklinde olduğu görülür.

Mide Bulantısı ve Kusma

        Mide bulantısı ( sabah bulantısı ) hamile kadınların % 70 ‘ini etkiler. Mide bulantısı HCG hormonlarına bağlı olarak gelişir genellikle gebeliğin 6. haftasında başlar ve HCG hormon seviyelerinin azalması ile gebeliğin 13. haftasında sona erer. Hamile kadınların çoğu bu süreyi kolaylıkla atlatırlar fakat az bir kısmında aşırı derece mide bulantısı ve kusmayla beraber besin ve sıvı kaybına neden olur.Bu duruma hyperemesis gravidarum denir.Bu gibi durumlarda hamile kadınlar çoğu zaman hastanede damardan verilen sıvı ve ilaçlar ile tedavi edilir.

Mide Bulantısı Konusunda Neler Yapabilirsiniz

 Öğünlerinizi bölerek daha sık ve az yemek yiyin.

Bol bol sıvı alın

Hoşunuza gitmeyen midenizi bulandıran yiyeceklerden uzak durun.

Mide asidine neden olan kahveden uzak durun

Yatak odanızı sık sık havalandırın ve serin tutun

Yataktan yavaş kalkın

Demir takviyesi alıyorsanız bunu yemeklerden 1 saat önce veya yemeklerden 2 saat sonra alın

Limonata ve karpuz mide bulantısının azalmasına yardımcı olur

Tuzlu gıdalar ( Kraker) mide bulantısına iyi gelir.

Uzun süre aç kalmayın


GEBELİK BELİRTİLERİERİİ

Sık İdrara çıkma: Gebelik haftalarının ilerlemesi ile rahminiz idrar torbanıza basınç yaptıkça sizi rahatsız eder.

Göğüslerde değişim: Gebelikle beraber meme uçları koyulaşır , göğüslerde sızlama hissedebilirsiniz.

Halsizlik ve Yorgunluk: Hamileliğin ilk belirtilerinden bir diğeri halsizlik ve çabuk yorulmadır.Bu konu ile başa çıkabilmek için doktorunuzun verdiği vitamin ilaçlarını düzenli kullanın ve fırsat buldukça dinlenin.Şeker ve kafeinli besinlerden uzak durun.

Hamilelik boyunca kaç kilo almalıyım

        Gebelik boyunca doğuma kadar alınması gereken standart bir kilo yoktur. Gebelik döneminde alınması gereken kilo konusunda uzmanlar 20. haftaya kadar haftada 300 gram daha sonraki 20. hafta ile 40. hafta arasında haftada 450 gram kilo alınmasını önerir.

         Yapılan araştırmada gebelik döneminde alınacak kilonun anne adayının kilosuyla ters orantılı olduğunu göstermiştir.Yani düşük kilolu anne adaylarının 14-20 kilo arası aşırı kilolu anne adayının 8-12 kilo arası alması gerektiğini göstermiştir.
Bu konuda en önemli olan gebelik boyunca bebeğinizin ihtiyacı olan besinleri tüketmektir.Boş ve yüksek kalori besinler yerine kaliteli besinler tüketmeniz önemlidir. Hamilelikte alınması gereken kilonuzu otomatik hesaplamak için tıklayın

DIŞ GEBELİK

     Döllenme sırasında yumurtanın rahim içinde değil genellikle tüpün içinde yerleşmesiyle oluşan gebeliğe denir.Dış gebelik her 100 hamileliğin 1’inde ortaya çıkar.

DIŞ GEBELİĞİN BELİRTİLERİİİ

Kramplar
Karın alt bölgesinde duyarlılık
Kanama veya kahverengi leke
Omuz ağrısı
Kan kaybı nedeniyle güçsüzlük, baş dönmesi ve bayılma
Mide bulantısı


Bu belirtilerin bir çoğu normal gelişen bir hamilelikte de görülebileceğinden dış gebeliği uzman bir doktor teşhis etmelidir.

DIŞ GEBELİK NASIL TEŞHİS EDİLİR

Dış gebelik kandaki beta HCG hormon ölçümü ve ultrason ile muayenede görülebilmektedir.

DIŞ GEBELİK TEDAVİSİ

          Dış gebelik durumunda doktorlar doğurganlığı koruyarak gebeliği sonlandırmaktır.Cerrahi operasyon; genel anestezi ,laparoskopi veya laparotomi şeklinde uygulanır.Dış gebelik için cerrahi olmayan bir tedavi , bir kanser ilacı olan Metotreksat kullanımını gerektirir.Metotreksat hastaya damar yoluyla verilerek hızla çoğalan hücreleri öldürerek hamileliği ortadan kaldırır.

GEBELİĞİN 5. HAFTASINDA ANNE VE BEBEKTE MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLER – VİDEO

 

Bu Haber 499.778 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

YORUM YAZ
 1. Ece dedi ki:

  Merhabalar. En son 29 aralık ta adet oldum. Adet günümden 20 gün geçti. Gebelik testi yaptim cift cizgi çıktı. Sizce kac haftalik hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinize göre 6 hafta ve 6 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 5 Ekim 2017 Perşembe.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 2. Sude dedi ki:

  Hocam merhabalar son sat 15.01.2017 günüm geçti test yaptırdım 16.87çıktı birliktelik 28.01.2017de oldu diş gebelik olabilir hergun kan vereceksin dediler ve 2013 2014 iki sezaryenim var nasip olursa bunu ssvd denicem

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değeriniz düşük.Hamilelik var diyebilmemiz için 20 ve üzeri değerler gerekir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir. 2 gün sonra aynı merkezde testi tekrarlayın.

 3. Mürşide dedi ki:

  Merhabalar benim adetim 4 gün geçikti beta değerim 1246.7 sizce kaç haftalık hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Mürşide hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümünde tespit edilen son adet tarihidir.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya girerek gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 4. 2017 dedi ki:

  Meraba 5 ocakta adet oldum yumurtlama gunumde 21 de iliskiye girdik . 4 subatta adet olmam gerekirken 1 subatta adet oldum .ama ben 7 gun oluyorum toplam da .1ve 2 gun oglene kadar kahverengi lekelenmeydi 2 gun ogleden sonra kanamam oldu 2bucuk gun sürdü diger geri kalan da kahverengiydi ilk kez sancim olmadi

  1. admin admin dedi ki:

   Kanamanız lekelenme şeklinde az miktarda olduysa kanda beta HCG testi yaptırın.

  2. Nurhan dedi ki:

   Bence gebelik var test yaptinz mi

 5. Yasemin dedi ki:

  Merhaba son ovulasyona göre adet tarihim 9 ocaktı. 3 şubatta tekrar adet oldum üstüne görme kanaması olabilir diye 9 şubatta test yaptım negatif çıktı.Hamilelik belirtisi olarak alt sırt Ağrım ve sağ kasık ağrım var.Hamile olabilir miyim ?

  1. admin admin dedi ki:

   Erken adet görmüş olabilirsiniz.Üstüne görmede kanama genellikle lekelenme şeklinde olur.Normal adet kanamasından daha hafif seyreder.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/ustune-gorme-nedir.html

 6. Dilek dedi ki:

  Adet baslangici 2 ocak bitis 7 ocak test yaptim doktora da gittim hamileyim ama fazla bilgi vermedi kanamam var diye korkuyorum dusuk yaparim

  1. admin admin dedi ki:

   Dilek hanım açık kırmızı renkli kanamanız varsa doktora başvurun değerlendirme gerekir.

 7. Mine dedi ki:

  Hocam sat tarihim 16 Aralık adet döngüm 32 gün 14 Aralık adetimden iki gün önce betahcg yapıldı 140 çıktı iki gün sonra 390 oldu doktor 23 ocakta gel keseyi görürüz dedi bu artış iyi mı sizce we kaç haftalık hamile oluyorum

  1. admin admin dedi ki:

   * Mine hanım iki gün arayla kan değerinizin iki kat artış göstermesi olumlu.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason muayenesinde ölçülen son adet tarihidir.Son adet tarihinize göre 5 hafta ve 1 günlük hamilesiniz.

 8. Meltem dedi ki:

  Merhaba En son Adet tarihin 10 aralık bitş tarihi 16 sı test aldım evde yarım çift çizgi çıktı doktora qitmesin daha ne kadarlik hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Öncelikle kan testi yaptırarak hamileliği kesinleştirin.Hamileyseniz son adet tarihinize göre 5 hafta ve 3 günlük hamilesiniz.

 9. Nigar Çaldemir dedi ki:

  Merhaba. 10 Aralık son adet günümdü ve her ay 4-5 gün önce adet oluyorum. Ocak 6 da olmam gerekiyordu olmadım. 11 Ocak’ta test ve kan tahlili yaptırdım bhcg 3964 çıktı. Ertesi gün kadın Doğum doktoruna gittiğimde kese göründü daha çok küçük şukadar haftalık diyemem 8,8 mm gibi bir cümle kurdu doktor. Çok ilgilenmedi açıkcası. Sizce kaç haftalık hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason muayenesinde ölçülen son adet tarihidir.Son adet tarihinize göre 5 hafta ve 2 günlük hamilesiniz.

 10. Bahar kaya dedi ki:

  Merhaba en son adetim 4 aralik 2016 gecikmelerimden dolayi doktora gittim 5 haftalik hamile oldugumu soyledi fakat ben nasil bi hamilelik donemi surdurucegimi bilmiyorum acaba yardimci olur musunuz?

  1. admin admin dedi ki:

   Hayırlı olsun.Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın. 10 gün sonra ultrason kontrolü için kadın doğum uzmanına başvurun.Aşağıdaki linkteki konumuzda gebeliğin ilk 3 ayında beslenme ile detaylı bilgi verilmektedir.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilelikte-il-uc-ay-beslenme-nasil-olmali.html

 11. Melis gencbayraktar dedi ki:

  Son adet tarihim 05 aralik 2016 kac gunluk hamileym ve dun bhcg 5000 cikti normalmi kese olusmusmudur bebek gorunurmu cvp yazarsanz sevinirim

  1. admin admin dedi ki:

   *Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason muayenesinde ölçülen son adet tarihidir.Son adet tarihinize 5 hafta ve 2 günlük hamilesiniz.
   *Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 12. burcu dedi ki:

  Merhaba 5 haftalık hamileyim folik asite daha başlayamadım bir zararı olur mu

  1. admin admin dedi ki:

   *Folik asit sağlıklı bir hamileliğe katkıda bulunabilecek bir B vitaminidir.Eğer bir anne adayı hamilelik başlamadan 3 ay öncesinden başlayarak , her gün 0,4 mg ( 400 mikrogram ) folik asit alırsa , gelişen bebeğin nöral tüp kusurları adı verilen omurga ve beyin ile ilgili doğumsal kusurlara karşı koruyabilir.
   * Gebeliğin 13. haftasına kadar 0,4 mg folik asit kullanın.
   * Folik asit doğal olarak portakal suyu, yeşil yapraklı sebzeler, tahıllarda bulunur.

 13. ÖMÜR dedi ki:

  MERHABA ADET TARİHİMİN İLK GÜNÜ 1 ARALIKTI ARALIK SONUNDA ADETİM GELMEDİĞİ İÇİN TEST YAPTIM POZİTİF ÇIKTI KAN TAHLİLİ YAPTIRDIM 85,94 ÇIKTI HAMİLESİNİZ DEDİLER AMA DOKTORA GİTMEK İÇİN ÇOK KÜÇÜK DEDİLER 1 HAFTA GEÇTİ BEN HİÇ BİR BELİRTİ HİSSETMİYORUM SADECE MİDEM DE YANMA VE GÖĞÜSLERDE HASSASİYET VAR HERHANGİ BİR SORUN YOKTUR DEĞİL Mİ

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Gebelik döneminde her kadında aynı belirtiler olmayabilir.
   *Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG testi 48 saatte iki kat artış gösterir.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 14. Feyza dedi ki:

  Hamileliğimin sanırım 5 haftasındayım ama bazen çok sık olmasada adet sancısı gibi sancım oluyor bu durum normal mi ?

  1. admin admin dedi ki:

   Gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi ağrılar görülebilir.İlk doktor kontrolü ve hamileliği planlamak için kadın doğum uzmanına başvurun.Şikayetlerinizi doktorunuza söyleyin.

 15. Özlem dedi ki:

  Merhaba, son adet tarihim 12 Kasım. Bu ay adetim 9 gün gecikti. Sürekli halsizlik ve yorgunluk halindeyim. Normalde geceleri tuvalete hiç çıkmazken şimdi bu nedenle uyanıyorum. Hamile olabilir miyim? Teşekkürler.

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırarak kesin sonucu öğrenebilirsiniz.

 16. Htc dedi ki:

  İlk testimde 106 idi bi hafta sonra 2581 cikti bu iyi mi yani kotumu

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerlerine göre değerlendirme yapabilmek için 2 gün arayla yapılması gerekir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 17. Htc dedi ki:

  Merhaba ben bes haftalik gebeyim hcg 2581 cikti dis gebelik gozukurmu bu sonucta

  1. admin admin dedi ki:

   Tek bir kan değerine bakarak dış gebelikten söz edemeyiz. Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Dış gebelikte ise seri ölçümlerde iki kat artış olmaz.Dış gebelik vajinal ultrason ile gebelik kesesinin nereye yerleştiğine bakılarak tespit edilebilir.Dış gebelikte erken tanı önemlidir.Kadın doğum uzmanına başvurun.

 18. Aytl dedi ki:

  Beta hcg 10.0 cikti ilk testte 5gun sonra 3.0 kimyasal gebelik dedi doktorum 1gun kanama oldu ama dustugunu gormedim ne yapmaliyim bu ikinci dusugum

  1. admin admin dedi ki:

   Test sonucuna göre hamilelik var diyebilmemiz için 20 ve üzeri değerler gerekir.

 19. Ebru dedi ki:

  Merhabalar bende bugun doktora gittim ama kese gorunmedi doktor bana 1 ay 3 gunluk hamilesin dedi kesenin gorunmemesi normalmi ve bazen bel ve kasik agrilarim oluyor

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 20. Yeşim dedi ki:

  Merhaba son adet tarihim 19 ekim,14 kasımda kan testinde beta hcg 251 di. Dün tekrardan kan testi yaptırdım değerim 26000 çıktı sizce normal mi bu değer ayrıca yarın doktora giymeyi düşünoyrum Ultrasonda gebelik kesesi görülür mü yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış göstermelidir.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.
   *Kan değerinize göre gebelik kesesi ve kalp atımları görülmesi gerekir.

 21. Zeynep dedi ki:

  Merhaba, ilk gebeligimde 4+4 hcg değerim 291 di.
  Bugün 4+6 günlük hamile olduğumu öğrendim. Hcg değeri 2598. çoğul gebelik olma ihtimali var mıdır?
  Teşekkürler.

  1. admin admin dedi ki:

   Sadece kan değerine bakarak çoğul hamilelik var yada yok denilemez.Çoğul hamilelikte 48 saat arayla yapılan kanda beta HCG testinde 2 kattan fazla artış görülür. Kesin bilgi için gebeliğin 6 ila 7 haftalarında olması gereklidir. Bu haftalarda bakılırsa kalp atışları da oluşacağından; iki bebek söz konusu ise iki kalp atışı duyulacağı için de netlik kazanır.

 22. Ayse dedi ki:

  5 haftalık hamileyim yürüyüş yapmak tehlikeli olur mu

  1. admin admin dedi ki:

   Yürüyüş yapabilirsiniz.

 23. papatya dedi ki:

  Beta hcg değerim 16802 yani kaç haftalık oluyor ki

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Kan değerine göre tahmini gebelik hafta değerleri aşağıda yer almaktadır.
   3 hafta: 5 – 50
   4 hafta: 3 – 426
   5 hafta: 19 – 7,340
   6 hafta: 1,080 – 56,500
   7 – 12 haftalar: 7,650 – 288,000

   Son adet tarihinizi biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya yazarak son adet tarihinize göre gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 24. derya dedi ki:

  5hafta 1günlük hamileyim bu kaç aylık olduğum anlamına gelir

  1. admin admin dedi ki:

   5 hafta 1 haftalık gebelik = 36 günlük = 1 ay 6 günlük hamile oluyorsunuz.

 25. Ayşeggg dedi ki:

  Merhaba bn ayin 20 sinde beta hcg yaptırdım 933 çıktı ayin 27 sinde gittiğimde ultrasonda kese görünür mü

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre 27 sinde gebelik kesesi görünür.Kalp atışlarıda izlenebilir. Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 26. Rukiye dedi ki:

  Mrb. Son adet 28 ağustos şimdi 11eylül ise bulantım oldu karın kasık Ağrı’m Ateş’im var hamile miyim acaba test negatif napmalıyım teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Rukiye hanım henüz test yapmak için erken .Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç almak için adet tarihinizi bekleyin adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaparsınız.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 27. sevda dedi ki:

  mrb gebeliğin 5. haftasındayım dudağımı çamaşır asarken mandal yırttı önemsemedim fakat aşırı derece enfeksiyon kapmış yara iyileşmedi tetenozdan şüphlenildi ve augmentin antibiyotik ve teramisin krem verildi. 5 gündür antibiyotik kullanıyorum ama o kadar rahatsızım ki kabuslarıma giriyo acaba bu antibiyotiğin bebeğe ne gibi zararı vardır tamamen bitirmeli miyim ?

 28. İsimsiz dedi ki:

  Merhaba son regl tarihim 20 temmuz. 5gun önce kan testinde 193.04 çıktı kaç haftalık gebeyim acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Hayırlı olsun.Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile düzeltilmiş son adet tarihi baz alınır.Son adet trihinize göre 5 hafta ve 0 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 26 Nisan 2017 Çarşamba
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 29. Ayse dedi ki:

  Merhaba ben hamileyim doktora gittim adet donemine gore 6.7 haftalik hamile olmalisiniz dedi ama ulturosonda 4.5 haftalik goruldu bu normal ola bilirmi?

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason muayenesi ölçümüdür.Geç döllenmeden dolayı 1 haftalık fark olabilir.Düzenli doktor kontrollerinize gidin.

 30. Ümmühan dedi ki:

  Ben en son temmuzun 11 adet oldum bu ayın 9 olamam lazmdı olmadım evde test yaptım negatıf cıktı mıde bulantısı yorgunluk bas dönmesı gıbı sıkayetlerım var banada yardımcı olurmusunuz hamılemıyımdır

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırın.Kesin sonuç verir.

 31. Fatma dedi ki:

  Merhaba benim son adet tarihim 22.6. evde gebelik testi yaptım pozitif çıktı.27.7 kan testi yaptırdım 542.6 cikti ulrasonla bakildi 2mm göründü .tahlil sonucunu doktora götürdüm ama yoktu.acaba hamilemiyim.

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 32. Mine dedi ki:

  Adetim 2 gün geçti doktor bey adet günü sabahında test yaptım negatif çıktı sizce tekrarlamalimiyim testi mide bulantısı çok var bide

  1. admin admin dedi ki:

   3-4 gün daha bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.

 33. nilay dedi ki:

  8 haziran son adet günüm bugün küçük bir kese görüldü ama bebek görülmedi 3 gün önce hcg 1857 idi 30-35 günde bir adet oluyorum geç döllenme olabilirmi

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 34. Büşra dedi ki:

  Merhaba ben 5 haftalık hamileyim ama çok kasık ve bel ağrım var ama kanamam yok bu normal mi bide doktorum bebeği ultrasonda göremedi küçük dedi sizce bi problem yoktur dimi

  1. admin admin dedi ki:

   Gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi ağrılar görülebilir.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

  2. Büşra dedi ki:

   Teşekkür ederimı

 35. Bebiş dedi ki:

  Hamileysem beşinci haftasına giriyo üç hafta beş günlük ken adettim den dört gün önce üç gün lük kanama oldu şimdi hiç bir test yapmadım ama hamileliğin bütün belirtilerini yaşıyorum şuan acaba hamile miyim çoook istiyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Yoğun bir kanama ise adet kanamasıdır.Lekelenme şeklinde ise gebelik testi yaptırın.

 36. Gizem dedi ki:

  Ben 5 haftalık hamiley im ve ara ara kanamam gliyor koyu kahve düşük riski olabilirmii

  1. admin admin dedi ki:

   Genellikle Kahverengi pembe akıntılar sorun yaratmaz

   Aşağıdaki durumlarda doktora başvurun.
   *Açık kırmızı taze kanamalar

   *Akıntıya kasık ağrısı

   *idrarda yanma

   *parça düşürme

   *kabızlık eşlik ediyorsa

 37. yirmidört dedi ki:

  Ben 5haftalik hamileyim .kanamam gelmişti düşük tehtidi ile 2 gün hastanede yattim . Bizim bi tatil programimiz vardi acaba denize girsem bebeğe bi zararı olurmu .

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelikte yüzmenin herhangi bir sakıncası yoktur.Gebelikte vücut ısısının aşırı yükselmesi gebelik açısından sakıncalıdır.Bu nedenle güneşlenmek, bronzlaşmak amacıyla güneşte fazla kalmak önerilmez. Cildinizi güneş ışınlarından korumak için güneş kremleri kullanabilirsiniz. Denize girmek için en ideal saat sabah erken saatleri veya akşam üzeri güneşin azaldığı saatlerdir.Güneşin direk geldiği öğlen saaatlerinde güneşte durmamaya özen gösterin.

 38. Kirkyas dedi ki:

  Merhaba ben 40 yasindayim. 4.4 haftalik hamileyim. 3 test yaptim pozitif. Bir kizim var 7,5 yasinda. 2,5 yil oncede 9 haftalik bir dusuk yaptim. Sigara aliskanligim var su an gunde 2-3 e dustu. Bunun ne kadar zarari olur?

  1. admin admin dedi ki:

   İleri yaş hamileliklerinde risk artıyor.Bunun üzerine birde sigarayı eklemeyin.
   Gebelikte sigara içmenin anne karnındaki bebek üzerinde kanıtlanmış bir çok zararı bulunmaktadır.Gebelik döneminde başka bir kadının sigara içip sağlıklı bir çocuk dünyaya getirmesi sizinde aynı şekilde olacağınız anlamına gelmez.Bebeğiniz için sigarayı bırakın.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki makaleleri okuyun.
   Gebelikte sigaranın zararları
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelikte-sigara-tuketimi-ve-zararlari.html
   Sigara alışkanlığını bırakmak
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/sigara-aliskanligini-birakmak.html

 39. Göçmen dedi ki:

  Merhaba 18 Mayıs adet birinci günüm.30 Mayıs ta beta hcg değerim 0.01 di. 19 haziran da ise 2297ydi sizce normal bi değer mi ?

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Tek bir kan değerine göre gebelik değerlendirilmez.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Bununla birlikte sağlıklı bir gebelikte gebelik kesesi ve kalp atımları kadın doğum uzmanı tarafından ultrasonda izlenebilmeli.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.
   Folik asit kullanmaya başlamadıysaınız başlayın.

 40. SEYRAN dedi ki:

  Merhaba kan tahlilimde beta değerim 6127 çıktı doktorum bir daha tahlili istedi 3 gün geçti yeni sonuç 7639.8 bebek 8m gözüküyor ama kalp atışları yok yorumunuz nedir yaşım 34 ikinci gebeliğim .Teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte 2 kat artış gösterir.Her şey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.

 41. Nur dedi ki:

  Merhaba. Ben 4+5 günlük hamileyim. Persembe günü bhcg 176 bugün 1000 çıktı fakat 3 gündür kahverengi akıntı var. Ultrason da bugün keseyi de göremedik. Düşük olma olasiligi kaçtır? 🙁

  1. admin admin dedi ki:

   Gebeliğin ilk dönemlerinde genellikle Kahverengi pembe akıntılar sorun yaratmaz.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.

 42. Fidan dedi ki:

  Meraba, son adet tarihim 16 mayıs. 21 hazirandaki kan testinde hcg 159, 2 gün aonra 23 ünde ki kan testinde 247 çıktı. Aynı yerde yaptırmadım ama, tam olarak iki katı mı olmalıydı? Bir de kaç haftalık? Teşekkür ederimm

  1. admin admin dedi ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte aynı merkezde iki kat artış göstermeli.Hafif artış–> Sağlıklı olmayan gebeliğin ( boş gebelik dış gebelik üzüm gebeliği ) işareti olabilir.Kadın doğum uzmanına başvurun.

 43. Zeyno dedi ki:

  Ben 5 haftalık hamıleyım orucumu tutmaya devam edıyorum bır sakıncası olurmu ılk aylarda? florık asıte baslamadım daha hemen almalımıyım günlük an fazla nekadar almalıyım? Tesekkurler

  1. admin admin dedi ki:

   Folik asit kullanmaya hemen başlamalısınız.
   GEBELİKTE ORUÇ
   Oruç tutulan sürenin oldukça uzun olması ve hava sıcaklıklarının yüksek olması nedeniyle gebelikte oruç tutmanızı pek önermemekteyiz. Uzun süren açlık süresine bağlı olarak kan şekerinizde düşmeler ve buna bağlı olarak halsizlik, sinirlilik, baş dönmesi, baş ağrıları ve bayılmalar olabilir. Uzun süreli açlıkta mide asidinde de artış olmaktadır. Buna bağlı olarak gebelikte sıklıkla karşılaştığımız mide rahatsızlıklarında artış olabilmektedir. Yine uzun süreli açlık sonrasında yenilen yemeklerde gebelerde mide şikayetlerinin artmasına neden olmaktadır. Uzun süreli açlık durumunda metabolizma hızı düşmekte ve buna bağlı olarak da kilonuzda artış olabilmektedir. Yine sıcak havalarda gebelerde sıvı kaybı gebe olmayan kadınlara göre daha fazla olmaktadır. bu nedenle gebelikte sık ve belli bir miktarda su tüketilmesi önerilmektedir. Ancak oruç tutulması halinde gündüz su tüketimi olamayacağı için bazı risklerde artış olacaktır. Yeterli su alımının olmamasına bağlı olarak tansiyon düşmesi ve yine bayılma şikayeti olabilir ve bu düşmelere bağlı olarak karın yada baş bölgesine darbe gelmesi söz konusu olabilir. Yine gündüz yeterli sıvı alınamamasına bağlı olarak bebeğin amniyon sıvısında azalma ve preterm eylem dediğimiz rahimde kasılmalarla giden erken doğum tehdidi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle bahsetmiş olduğumuz riskleri göz önünde bulundurarak oruç tutup tutmayacağınıza karar vermelisiniz.
   Gebelik kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 44. sevda dedi ki:

  Merhaba ben 5 hafta 5 günlük hamileyim kadin dogum uzmanina gittim aşırı derecede enfeksiyonum varmış bu donemde oruç tutulabilirmi

  1. admin admin dedi ki:

   Enfeksiyon için tedavi görmelisiniz.
   GEBELİKTE ORUÇ
   Oruç tutulan sürenin oldukça uzun olması ve hava sıcaklıklarının yüksek olması nedeniyle gebelikte oruç tutmanızı pek önermemekteyiz. Uzun süren açlık süresine bağlı olarak kan şekerinizde düşmeler ve buna bağlı olarak halsizlik, sinirlilik, baş dönmesi, baş ağrıları ve bayılmalar olabilir. Uzun süreli açlıkta mide asidinde de artış olmaktadır. Buna bağlı olarak gebelikte sıklıkla karşılaştığımız mide rahatsızlıklarında artış olabilmektedir. Yine uzun süreli açlık sonrasında yenilen yemeklerde gebelerde mide şikayetlerinin artmasına neden olmaktadır. Uzun süreli açlık durumunda metabolizma hızı düşmekte ve buna bağlı olarak da kilonuzda artış olabilmektedir. Yine sıcak havalarda gebelerde sıvı kaybı gebe olmayan kadınlara göre daha fazla olmaktadır. bu nedenle gebelikte sık ve belli bir miktarda su tüketilmesi önerilmektedir. Ancak oruç tutulması halinde gündüz su tüketimi olamayacağı için bazı risklerde artış olacaktır. Yeterli su alımının olmamasına bağlı olarak tansiyon düşmesi ve yine bayılma şikayeti olabilir ve bu düşmelere bağlı olarak karın yada baş bölgesine darbe gelmesi söz konusu olabilir. Yine gündüz yeterli sıvı alınamamasına bağlı olarak bebeğin amniyon sıvısında azalma ve preterm eylem dediğimiz rahimde kasılmalarla giden erken doğum tehdidi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle bahsetmiş olduğumuz riskleri göz önünde bulundurarak oruç tutup tutmayacağınıza karar vermelisiniz.
   Gebelik kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 45. Seyhan dedi ki:

  İki hafta önce hamile olduğu öğrendim HCG 157.60 cikmisdi bugün doktora gitim kese gozukmyo dedi kan tahlilni tekrarldi hcg 429.1 cikdi size bebeğim düşüyormu

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinizdeki yükselme düşük.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Son testten iki gün sonra aynı merkezde kanda beta HCG değerini tekrarlayın.Hafif artış–> Sağlıklı olmayan gebeliğin ( boş gebelik dış gebelik üzüm gebeliği ) işareti olabilir.

 46. Deniz dedi ki:

  Tşk edrm yorumunuz için peki kaç haftalık 3mü 4 mü10.06.2016 da yaptırdım tahlili cıkan sonuç 10000 1 hafta geçti üstünden yorumunuz için tekrar tşk edrm

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile düzeltilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihinizi biliyorsanız aşağıdaki hesaplayıcıya son adet tarihinizin ilk gününü yazarak gebelik haftanızı öğrenebilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 47. Deniz dedi ki:

  Hamilemiyim bilmiyorum test yaptım sonucu anlayamadım hamilesin dediler ama hala inanmıyorum beta hcg total bhcg 10000 mlu/ml yazıyor bu kan testinden tam anlamadım

  1. admin admin dedi ki:

   Hayırlı olsun kan degerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir. Bununle birlikte sağlıklı bir gebelikte gebelik kesesi ve kalp atımları kadın doğum uzmanı tarafından ultrasonda izlenebilmeli.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 48. Kbr dedi ki:

  Merhaba ben beş haftalık gebeyim Demir eksikliğimde mevcut folik asit kullanmaya yeni başladım doktor dekavit yazdı bunu kullanmam her ikisi için yeterli olacağını söyledi sizce sadece dekavit kullanmam yetrli olur mu

  1. admin admin dedi ki:

   Decavit içerisinde demir vitaminide yer almaktadır.Doktorunuz yeterli dediyse farklı bir vitamin kullanmanıza gerek yok.

 49. Cerennn dedi ki:

  6hafta 2 günlük hamileyim kese var ama bebek görünmüyor yardımcı olursanız sevinirim

  1. admin admin dedi ki:

   1 hafta sonra yeniden ultrason kontrolü öneririm.

 50. Çiğdem. dedi ki:

  Benim bebeğim doktor 6 haftalık dedi ama henüz kese olarak görünüyor ve boyu 12mm normal mi bu acaba? On gün sonra tekrar randevu verdi. İlaç test tahlil vs hiç biri yapılmadı.

 51. Gizemm dedi ki:

  Merhaba folic Trio gunde kac tablet kullanilmalidir. Eczaci gunde 1 adet olarak belirtmesine rağmen içeriğinde 3 tablet kullanilirsa günlük minimum 400 mcg ye ulasilir yazıyor.
  İçerisinde kalsiyum ve Vitamin D mevcut.
  1 tablet 174 mcg folik asit içeriyor.
  Yardimci olur musunuz günde kac tablet kullanmalıyım.
  Teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Günlük üç adet alabilirsiniz.Hamile kalmadan önce çiftlerin bir kadın doğum uzmanına başvurmasında fayda var.

 52. Gizem dedi ki:

  Merhaba hamileligimde 5. Haftadayim henüz kadin dogum uzmanina gitmedim. Folic asit kullanmalıyım doktor tavsiyesi olmadan. Tesekkurler

  1. admin admin dedi ki:

   Kullanmalısınız.

 53. Gizem dedi ki:

  Merhaba hamileligimi 5. Hafta içerisinde kan testi ile ogrendim henüz kadindoğum uzmanina gitmedim kese gorunmez diye. Folic asit gebe kalmadan 3 ay once kullandim devam etmeliyim dr. Tavsiyesi olmadan. Tesekkurler

  1. admin admin dedi ki:

   Gebeliğin 13. haftasına kadar her gün , 0,4 mg ( 400 mikrogram ) devam etmelisiniz.

 54. İsim veremem dedi ki:

  Merhaba. 5 haftalık hamileyim. Ancak 4 mayısta koyu kıvamlı lekelenme şeklinde büyük bir damla sıvı geldi. İki gün önce de basmalı kalem ucu inceliğinde yaklaşık 4 mm uzunluğunda yeni pıhtılaşmış kan parçası geldi. Kasığımda kelebek çırpınması gibi hareketler, ara ara da göbek deliğimde hareketler oluyor. Özellikle sabah vr gece sürekli bir cinsel ilişki isteğim oluştu ama yavruma bir zarar vermemesi için uzak duruyorum. Sizce normal midir yaşadığım şeyler ? İlk gebeliğim

  1. admin admin dedi ki:

   Parça düşürme konusunda doktora başvurup değerlendirme gerekir.Geçmiş olsun.

 55. Ceylin dedi ki:

  Benim yorumum gözükmüyor benim için çok önemli cevap verebilirmisiniz acaba?

  1. admin admin dedi ki:

   Gebeliğin ilk üç ayında Dünya sağlık örgütü folik asit kullanımı önermektedir doğal olarak yeşil yapraklı sebzeler, portakal suyu,ceviz, baklagiller ve yumurta bulunur.
   Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
   Op.Dr.Zeki SALAR

 56. Aydan dedi ki:

  Geçen hafta gittiğimde 15 gün sonra(yani 30 unda) gel demişti doktorum sizce gidince kalp atisini duymazsak akıbeti mız nasıl gelişecek

  1. admin admin dedi ki:

   Umarım kalp atışları duyulur.Kalp atışları duyulmazsa kürtaj gerekir.

 57. Aydan dedi ki:

  Soruma cevap alamadım hocam

  1. admin admin dedi ki:

   Sağlıklı bir gebelikte gebeliğin 6. haftasından itibaren ultrason ile bebeğin kalp atışları izlenmesi gerekir. Herşey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.

 58. Aydan dedi ki:

  5+6günlük hamileyim. Dün kahverengi akıntım geldi ara ara agrim oldu bütün gün yattim. Bugün doktora gittim doktor hem ultrasonla hemde vajinal ultrasonla baktı kese orda ama kalp atışı yok dedi. Sıkıntılı bir durum mu var diye sorduğumda kalp atışı olsa iyi olurdu dedi .sizce endiselenmeli miyim

  1. admin admin dedi ki:

   Sağlıklı bir gebelikte gebeliğin 6. haftasından itibaren ultrason ile bebeğin kalp atışları izlenmesi gerekir. Herşey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.

 59. Ceylin dedi ki:

  Merhaba ben şuan 5 haftalık hamileyim, iş gereği Afrikadayım burada 1 Aydan önce doktora gitme şansım yok ama eczane var. Planlı bir gebelik olduğundan 2 aydır folik asit kullanıyorum hamileliğin bu evresinde yani 8. haftaya kadar kullanmamı tavsiye edeceğiniz başka bir ilaç takviyesi varmı? Teşekkürler…

  1. admin admin dedi ki:

   Gebeliğin ilk üç ayında Dünya sağlık örgütü folik asit kullanımı önermektedir doğal olarak yeşil yapraklı sebzeler, portakal suyu,ceviz, baklagiller ve yumurta bulunur.
   Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
   Op.Dr.Zeki SALAR

 60. Nazli dedi ki:

  Merhaba. Sorularima neden cvp alamiyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Bebeğin kalp atışları karından ultrason ile 6. haftadan sonra izlenebilir.Alttan ultrason ile 1 hafta erken izlenebilir. 1 hafta sonra alttan ultrason kontrolü yaptırın.

 61. Nazli dedi ki:

  Merhaba ben tup bebek hamilesiyim son adet 10 nisan transfer 30 nisan gebelik test 9mayis 432.10 11mayis 1034 12 mayis ultrason bakildi gozukmedi sagliklimi uoksa gozukmeme ihtimali varmi

  1. admin admin dedi ki:

   Bebeğin kalp atışları karından ultrason ile 6. haftadan sonra izlenebilir.Alttan ultrason ile 1 hafta erken izlenebilir. 1 hafta sonra alttan ultrason kontrolü yaptırın.

 62. nzl dedi ki:

  Merhaba 10 nisan son adet 9mayis gebelik test 432.10 11 mayis 1034 12 mayis vajinal ultrason gozukmedi haftaya bakalim dediler farkli bir siknti olabilirmi cok korktum gorunmedi diye

  1. admin admin dedi ki:

   Merhaba,
   Bhcg testi kanda gebelik tayininde kullanılan hızlı ve güvenilir bir testtir. Döllenme sonrasında 8. Günden itibaren kanda bu hormonun değeri artmaya başlar. 5mIU/ml üzerindeki Bhcg değerlerinin gebelik açısından takip edilmesi uygun olur. Gün aşırı gebelik testi değerinde (48 saat arayla ) yaklaşık 2 kat kadar bir artış olması sağlıklı bir gebelik göstergesidir. Ancak sadece gebelik testi değerine bakarak gebeliğinizin sağlıklı olduğu yorumunu yapmak doğru olmaz. Biyokimyasal gebelik, düşük ihtimali veya dış gebelik ihtimali de mutlaka düşünülmelidir. Gebelik testi değerinize bakarak gebeliğinizin kaç haftalık olduğu ile ilgili de bir yorum yapılması doğru bir yaklaşım değildir. Gebelik testi değeriniz belli bir seviyeye ulaşmadan ultrasonografik olarak gebelik kesesi görülemez. Vajinal ultrasonografi ile gebelik kesesinin görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir. Size önerim doktorunuzun çağırdığı zamandaki kontrolünüzü ihmal etmemenizdir.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 63. Dlbr dedi ki:

  Benım 5ci haftam bıttı karnım arada hafıf bı Ağrı ve kaşığımda arada hafıf Ağrı olup gidio bi sorun yoktur demi??

  1. admin admin dedi ki:

   Gebeliğin ilk haftalarında adet gelecekmiş gibi kasık ağrısı olur ama 10 haftaya kadar giderek azalması gerekir.Aşağıdaki belirtilerden bir veya bir kaçı varsa idrar yolunda enfeksiyon yonunden inceleme gerekir.
   ►Sık sık idrara çıkma

   ►İdrar yaparken bazen bir iki damla yapma

   ►Yanma hissi ,sızlama hissi

   ►İdrarda koku

   ►Gece idrar hissi

   ►Alt karın bölgesinde ağrı

  2. Dlbr dedi ki:

   Ewet cok idrarım gelıo ama cok su içiyorum bide gece de mutlaka bı kere çıkıyorum koku 3 güne bi oluo ve diğer dedıklerınız yok tahlıl yaptırdım kan da verdım bi sorun yok dedı doktor sizce ??

   1. admin admin dedi ki:

    Gebeliğin ilk haftalarında adet gelecekmiş gibi kasık ağrısı olur ama 10 haftaya kadar giderek azalması gerekir.

  3. Dlbr dedi ki:

   Cok tesekkur ederım aynı şeyı doktor da dedı inş gecer Ağrı 6 cı haftasındayız sabırsızlastık şimdiden Rabbım herkese nasıp Etsın

 64. Nur dedi ki:

  Merhaba bu üçüncü gebeliği m bundan önceki gebeliği min ilkimde düşük yaptım ikincisinde ise dış gebelik gecirdim suan da evde kendim test yaptım ve pozitif çıktı ama hiç bir belirti hissetmiyorum ve cok korkuyorum hayal kırıklığı yaşamaktan

  1. admin admin dedi ki:

   Adet gecikmesi yaşadıysanız hamileliğin başlangıcında kadın doğum uzmanına başvurarak gerekli testleri yaptırmanızda fayda var.

 65. isimsiz dedi ki:

  Merhaba ben 4 gündür idrar testi yapiyorum hepside aynı koyulukta oluyor. Kontrol cizgisinin rengine cok yakin fakat ayni renkte degiller. Neden boyle oluyor acaba hcg degerim artmiyormu?

  1. admin admin dedi ki:

   İdrarda gebelik testi hamilelik tespiti için kullanılır.Hamile olduğunuzu öğrendikten sonra tekrar tekrar neden yapıyorsunuz.Çok fazla takıntı yapıyorsunuz.Hamilelik kan testi ile değerlendirilir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat arış gösterir.Bu şekilde gereksiz stres zarar verir.Olacak olan olur.Endişeleriniz varsa kadın doğum uzmanına başvurun.

 66. serpil dedi ki:

  Merhaba hocam size bir sorum olacaktı. Ben adetime bir gün kala test yaptirdim sonuç 40 çıktı 5 gün sonra tekrarladigimda yani adetim 4 gün gecikince degerim 198 çikti sizce ilerleme normalmi yoksa yavaşmi. Ayrica Adet gunumde sancilarim vardi iki gundur yok bugun tekrar basladi sizce nedeni nedir?

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda beta HCG testlerini değerlendirmek için iki gün arayla yapılması gerekir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 67. esra dedi ki:

  Cok tesekkur ederim hocam birazda olsa içim rahatladi.

 68. esra dedi ki:

  Hocam merhaba ben 5 haftalik hamileyim. Esimle birlikte olduktan sonra kasiklarimda siddetli ağri oldu.sonra geçti. Sabah uyandigimda göğüs uçlarındaki dikliğin indigini gordum. Lutfen yardim edin dusukmu yapiyorum.

  1. admin admin dedi ki:

   Tedbir amaçlı olarak bebek kalp atımları duyulana kadar ( 6. hafta ) birliktelikten uzak durun.Sadece göğüslerinizdeki değişiklik ile düşük olduğu söylenemez.Düşük olduğunu sanmıyorum.

 69. Seyma dedi ki:

  İnsallah cok tesekkkur ederim insallah guzel haberler alirim

 70. naZlı dedi ki:

  Son adet tarihim 1 nisan gecen hafta dr kese goremedi ama kanda gebe çıktı ve sürekli olarak pembe lekeler geliyor bunhfta tekrar gittim dr keseyi gördü ama adet tarihme göre geri de bir gebelikmis kalp atişlarini duymadik düşük ilclari verdi tekrar haftaya gorecegim dedi sizce tehlikeli bir gebelik mi

  1. admin admin dedi ki:

   Doktorunuzun tavsiyelerine uyun.Sağlıklı bir gebelikte 1 hafta sonra kalp atışları ultrasonda izlenmeli.

 71. Seyma dedi ki:

  Hocam lutfen cvp

  1. admin admin dedi ki:

   Umarım güzel haberler verirsiniz.Sağlıklı bir gebelikte 6. haftadan itibaren anne karnında bebeğin kalp atışları hissedilmesi gerekir.Her şey yolunda olsa bile gebeliklerin %3-7 arasında kalp atışları başlamayabilir.2 hafta sonra yeniden ultrason kontrolüne gidin.

 72. Seyma dedi ki:

  5 haftalik hamileyim bugun doktora gitim kesesi gozukuyo ama bebek yok bana folik asit verdi iki hafta sonra gel dedi bebegin 12,9 mm cikti iyimidir bana gelismezse kurtaj dedi doktorum lutfen cvp verin.

  1. admin admin dedi ki:

   Umarım güzel haberler verirsiniz.Sağlıklı bir gebelikte 6. haftadan itibaren anne karnında bebeğin kalp atışları hissedilmesi gerekir.Her şey yolunda olsa bile gebeliklerin %3-7 arasında kalp atışları başlamayabilir.2 hafta sonra yeniden ultrason kontrolüne gidin.

 73. Esra dedi ki:

  Hocam iyi gunler bn en son 6 nisanda regl oldum ve kaşık ve belimde normalden fazla ağrı o ldgu için idrar testi yaptım pozitif çıktı.dünde kan testi yaptırdım beta 631.6 çıktı sizce normalmi doktor gittiği iicn soramadim.ve kaç haftalık çok merak ediyorum.idrar testinide erken gebelik testi yaptım r eglm uzernden 5 6 gün geçtikten sonra yaptım idrar testini

  1. admin admin dedi ki:

   Hayırlı olsun.Kan değerinize göre hamilesiniz.Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile düzeltilen son adet tarihidir.Son adet tarihinize göre 5 hafta ve 2 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 11 Ocak 2017 Çarşamba.folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.

 74. Miray dedi ki:

  Embriyo nün görünme si için en su hafta gibi birşey yok mu

 75. Miray dedi ki:

  Ultrasona göre 5haftalik sat a gore 6+3 kese var embriyo ve yolksac izlenmedi dış gebelik ten şüphelendi 1 hafta sonra görülmezse kürtaj dendi siz ne diyorsunuz

 76. Pıtırcık dedi ki:

  Merhaba,
  Son adet tarihim 23 mart , 29 nisanda kan testi yaptirdim betahcg1364 çikti. Keseyi ulttrasonla 6.haftada gorulebilir demissiniz.5 hafta 5 günde de gorulebilir mi.Demir oranim biraz dusuk oldugu icin beklemek istemiyorum.yoksa 2 gun daha bekleyip tam 6 haftalikken mi gitmeliyim.

 77. beyza dedi ki:

  hocam merhaba beta hcg değerim 25 inde 994,96 26 sında 1614,5 cıktı bu değerler normal mi ? son regl başlangıcım 23 mart kaç haftalık hamileyim doktor bunlarla hafta belli olmaz 10 gün sonra ultrasonla belli olur dedi çok merak ediyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında ultrason ölçümü ile sabitlenen son adet tarihidir.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız.Aşağıdaki linkteki gebelik hesaplayıcıya girerek gebelik haftanızı öğrenebilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 78. Tuğçe Yıldız dedi ki:

  18 mart son adet tarihim. 26 nisanda ki doktor kontrolümde kese gözüktü ancak kalp atışları tam olarak duyulmadı dediler. Bu durum normal mi?

 79. tgcomr dedi ki:

  Son adet tarihim 8 mart. 22 nisanda doktora gittik kese göründü GS 0.98 cm yazıyo doktor 5 haftalik dedi 10 gün içinde kalp atisini duymaya çağırdı.sağlıklı gebelik midir bide normal bi. Doktor 2 hafta geç dollendigini soyledi

 80. Yildiz dedi ki:

  Maraba bende 16martta son adet gördüm adetin on gün geçti 22nisanda test yaptim pozitif cikti bugün dra gittim ve direk alttan muayene etti kese küçük dedi kan testine gore değerlendirelim dedi testine baktiktan sonra degerlerinle kese uyumlu dedi ve bebek 4 hafta iki günlük dedi iki hafta sonra tekrar gelin dedi ama arkadaslarim beni alttan muayene konusunda çok korkuttu tedirgin oldum bilginizi alip rahatlamak istiyorum şimdiden teşekkür ederim

 81. Gamze dedi ki:

  İyi akşamlar ben klomen tedavisiyle gebe kaldım ilkini hcg değerim 1200 ken düşük yaptım simdi son adet tarihim 23mart ve 48 saatte hcg değerim 93ten 269 a yükseldi ama tek taraflı şiddetli kasık ağrım var dış gebelik olabilir dendi ama hcg yükselişim normal acaba dış gebelikte hcg degerinin seyri nasıl olur?

 82. ebru dedi ki:

  Hocam 5 haftalik hamileyim esimle iliskiye girdik ancak esim icine bosalmadi iliski nedeniyle bebegime bisey olur mu cok korkuyorum suan

  1. admin admin dedi ki:

   Endişe etmenize gerek yok ama yine de tedbir amaçlı olarak bebek kalp atımları duyulana kadar birliktelikten uzak durmanızda fayda var.Doktorunuz tarafından aksi önerilmezse anne adayı rahatsız değilse doğuma kadar prezervatif ile birliktelik için sakınca yoktur.

 83. Zeynep dedi ki:

  Hocam ben 5 haftalik hamileyim doktor alttan muayene etti kese göründü iki hafta sonra gel bebegı gorelim dedi ara ara karın agrım oluyo akıntım var bide idrarda Enfeksiyon çikti çok korkuyorum 8 yıldır çocugum olmuyo lütfen bilginizi paylaşırsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler hocam kan degerim 6424 cumartesi gunu son adet tarıhım 12.03.2016

 84. Aycan dedi ki:

  Merhabalar en son adet tarihim 11 mart ve 5 haftalik hamileyim beta hcg 4580 cok yuksek dediler neden kaynaklanabilir normal mi

 85. Nevin dedi ki:

  Merhabalar ben normalde 9 martta en son regl oldum doktora. Gittim gecen hafta hamilesin ancak değerler çok düşük 2 hafta sonra tekrar bakalım dedi dün gece eşimle birlikte olduk birleşmeden sonra kanamam başladı ve doktor hamilesin demese regl oluyorum derdim şuan doktora gideceğim ama korkum da var biraz göğüs şişliğimde indi 🙁

  1. admin admin dedi ki:

   Doktora başvurun ve kanda beta HCG testi yaptırın sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Bu zamana kadar birliktelikten uzak durun.

 86. Gls dedi ki:

  1 aylık hamileymişim bilmeden akciğer rontgeni çektirdim ve macrol bide alerjik astım ilaçları kullandım beta hcg 4974 cıktı bi sorun varmıdır.Teşekkürler şimdiden

 87. Hande dedi ki:

  Hocam 5 haftalik gebeyim kan degerim cok düşük kansizlikta var ayriyeten 4.haftada 311 di bu hafta 5. Haftam deger 389 doktorun bana soyledigi kimyasala donumus bu bebekten gelecek bekleme gelismemis dedi ve bana 10 gun icinde kanaman olur duserse duser eger dusmezse ben alicam dedi bi yakinimda hastanede ebe onunda bana soyledigi bebek kanali yirtip rahme yerlesme ihtimalide var iki gune bir kan ver degerlerine bakilsin dedi kafam cok karışti beni aydinlatirsaniz sevinirim.tesekkur ederim simdiden

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinizdeki artışa göre sağlıksız bir gebelik.Çevreden duyduğunuz bilgilerden ziyade kadın doğum uzmanının söylediklerini baz alın.

 88. Ayse dedi ki:

  Son adetim 2mart test yaptım hamileyim gecen doktora gittim kese göremedi kan testtinde bin ikiyüzlerde cıktı şimdi adet gibi bişey oldum yine test yaptım yıne cift cizgi bilmiyorum kafam karıştı yedi sekiz ay önce kürtaj oldum kalp atışı yoktu bebegimin yardım edin lütfen

  1. admin admin dedi ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Kanamanız varsa kadın doğum uzmanına başvurmalısınız.

 89. Mermer dedi ki:

  Merhaba hocam ben Hollanda da yaşıyorum yedi aylık evliyim iki kez dusuk yaptım birincisi yedi haftalık ikincisi beş haftalık şimdi adetim beş gün gecikti test yaptık hamileyim daha doktora gitmedin randevum bir hafta sonra düşükle ilgili bi şey demiyorlar burda olabilir diyorlar bunun bi hapı iğnesi yok mu çok korkuyorum sadece vitamin kullanıyorum

 90. Nurseli dedi ki:

  İyi günler doktora gittim kese göründü 5 haftalık olduğunu söyledi. Progesteron biraz dusuk dedi hap verdi. Ama iki gün arayla sabah çok çok az kahverengi diyebileceğim koyu bi akıntı oldu. Biraz da ağrım var. Dinlenmeye çalışıyorum çok büyük bir sıkıntı mı acaba 10 gün sonra kontrolum var