40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 5. haftası

        Gebeliğin 5. haftasında adet gecikmesinden sonra kısa bir süre geçti.Eğer hala gebelik testi yaptırmadıysanız eczaneden İdrarda gebelik testi alarak hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.Adet gecikmesi olduktan sonra yapılan İdrarda gebelik testinin doğruluk oranı çok yüksektir. Hamile olduğunuzu öğrendikten hemen sonra doktorunuzdan randevu alınız.

BEBEKTE MEYDANA GELENLER

        Gebeliğin 5. haftasında bebeğinizin boyu 1,5 mm uzunluğunda.Bu haftadan itibaren bebeğinizin kalbini oluşturacak tabaka gelişmiştir.Merkezi sinir sistemi : beyin ve omurilik , kas ve kemik yapıları şekillenmeye başlamaktadır.Bu gelişime yardımcı olmak için hala folik asit kullanmaya başlamadıysanız bir an önce başlamalısınız. Gebelikte folik asit kullanmaya hamileliği düşündüğünüz andan itibaren başlamalısınız.Uzmanlar hamile kalmadan 3 ay öncesinden folik asit kullanmaya başlanmasını uygun görmektedir. Gebelikte folik asit konusunda ayrıntılı bilgi için tıklayın

        Bu hafta yapılacak ultrason muayenesinde gebelik kesesi görülebilir fakat bebeğinizin kalp atışları henüz duyulamayabilir.Önümüzdeki haftadan itibaren bebeğiniz görünür hale gelecek ve kıvrılmış bir C harfi şeklinde olduğu görülür.

Mide Bulantısı ve Kusma

        Mide bulantısı ( sabah bulantısı ) hamile kadınların % 70 ‘ini etkiler. Mide bulantısı HCG hormonlarına bağlı olarak gelişir genellikle gebeliğin 6. haftasında başlar ve HCG hormon seviyelerinin azalması ile gebeliğin 13. haftasında sona erer. Hamile kadınların çoğu bu süreyi kolaylıkla atlatırlar fakat az bir kısmında aşırı derece mide bulantısı ve kusmayla beraber besin ve sıvı kaybına neden olur.Bu duruma hyperemesis gravidarum denir.Bu gibi durumlarda hamile kadınlar çoğu zaman hastanede damardan verilen sıvı ve ilaçlar ile tedavi edilir.

Mide Bulantısı Konusunda Neler Yapabilirsiniz

kiss Öğünlerinizi bölerek daha sık ve az yemek yiyin.

Bol bol sıvı alın

Hoşunuza gitmeyen midenizi bulandıran yiyeceklerden uzak durun.

Mide asidine neden olan kahveden uzak durun

Yatak odanızı sık sık havalandırın ve serin tutun

Yataktan yavaş kalkın

Demir takviyesi alıyorsanız bunu yemeklerden 1 saat önce veya yemeklerden 2 saat sonra alın

Limonata ve karpuz mide bulantısının azalmasına yardımcı olur

Tuzlu gıdalar ( Kraker) mide bulantısına iyi gelir.

Uzun süre aç kalmayın


GEBELİK BELİRTİLERİERİİ

Sık İdrara çıkma: Gebelik haftalarının ilerlemesi ile rahminiz idrar torbanıza basınç yaptıkça sizi rahatsız eder.

Göğüslerde değişim: Gebelikle beraber meme uçları koyulaşır , göğüslerde sızlama hissedebilirsiniz.

Halsizlik ve Yorgunluk: Hamileliğin ilk belirtilerinden bir diğeri halsizlik ve çabuk yorulmadır.Bu konu ile başa çıkabilmek için doktorunuzun verdiği vitamin ilaçlarını düzenli kullanın ve fırsat buldukça dinlenin.Şeker ve kafeinli besinlerden uzak durun.

Hamilelik boyunca kaç kilo almalıyım

        Gebelik boyunca doğuma kadar alınması gereken standart bir kilo yoktur. Gebelik döneminde alınması gereken kilo konusunda uzmanlar 20. haftaya kadar haftada 300 gram daha sonraki 20. hafta ile 40. hafta arasında haftada 450 gram kilo alınmasını önerir.

         Yapılan araştırmada gebelik döneminde alınacak kilonun anne adayının kilosuyla ters orantılı olduğunu göstermiştir.Yani düşük kilolu anne adaylarının 14-20 kilo arası aşırı kilolu anne adayının 8-12 kilo arası alması gerektiğini göstermiştir.
Bu konuda en önemli olan gebelik boyunca bebeğinizin ihtiyacı olan besinleri tüketmektir.Boş ve yüksek kalori besinler yerine kaliteli besinler tüketmeniz önemlidir. Hamilelikte alınması gereken kilonuzu otomatik hesaplamak için tıklayın

DIŞ GEBELİK

     Döllenme sırasında yumurtanın rahim içinde değil genellikle tüpün içinde yerleşmesiyle oluşan gebeliğe denir.Dış gebelik her 100 hamileliğin 1’inde ortaya çıkar.

DIŞ GEBELİĞİN BELİRTİLERİİİ

Kramplar
Karın alt bölgesinde duyarlılık
Kanama veya kahverengi leke
Omuz ağrısı
Kan kaybı nedeniyle güçsüzlük, baş dönmesi ve bayılma
Mide bulantısı


Bu belirtilerin bir çoğu normal gelişen bir hamilelikte de görülebileceğinden dış gebeliği uzman bir doktor teşhis etmelidir.

DIŞ GEBELİK NASIL TEŞHİS EDİLİR

Dış gebelik kandaki beta HCG hormon ölçümü ve ultrason ile muayenede görülebilmektedir.

DIŞ GEBELİK TEDAVİSİ

          Dış gebelik durumunda doktorlar doğurganlığı koruyarak gebeliği sonlandırmaktır.Cerrahi operasyon; genel anestezi ,laparoskopi veya laparotomi şeklinde uygulanır.Dış gebelik için cerrahi olmayan bir tedavi , bir kanser ilacı olan Metotreksat kullanımını gerektirir.Metotreksat hastaya damar yoluyla verilerek hızla çoğalan hücreleri öldürerek hamileliği ortadan kaldırır.

Bu Haber 192.712 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

 

YORUM YAZ
 1. Seda diyor ki:

  merhabalar,

  Son adet tarihimin 1. günü 5 haziran. 26 günde bir regl oluyorum ve ovalüasyon da 16 gün sanırım.
  Yaklaşık 2,5 hafta evvel başlayan kasık ağrılarım, bel ağrılarım, sık idrara çıkma, uykusuzluk ve göğüslerdeki değişimleri yaşadıktan sonra geçen birkaç günde 2 tane erken gebelik testi yaptırdım. İkisinde de 2. çizgi silik çıktı. sonra bir tane daha normal ucuz test aldım o da negatif çıktı ama biraz fazla idrar mı geldi bilmiyorum. Garipti. Bende birkaç gün daha sabredeyim doktora gideyim diye düşündüm, en mantıklısı. Ama gerçekten dayanamıyorum artık şu kasık ağrısına fln. Bir de merak ediyorum. Hamile olabilir miyim sizce hocam?

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik testlerinde adet gecikmesinden önce yapılan testler sağlıklı sonuç vermez.Adet gecikmesi yaşarsanız kanda Beta HCG testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 2. yasemin korkmaz diyor ki:

  merhaba hocam ben kanda test yaptırdım 873 çıktı sat:28.05.2015 ne zaman kese görünür.

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik kesesi kanda gebelik tespit edildikten hemen sonra ultrasonda izlenemez.Gebelik kesesinin ultrasonda izlenebilmesi için rahime yerleştikten sonra gebeliğin 10-15 gün büyümesi gerekir. Gebelik kesesi en erken 4,5 -5 haftalık gebelik olduğunda transvajinal ultrason ile görülebilir.Kanda gebelik Beta HCG değeri 3000-4000 düzeylerine vardığında yani 6 haftalık gebelik olduğunda gebelik kesesi karından ultrason ile izlenebilir.

 3. bahar geliyor diyor ki:

  Hocam gecen ayin 25 hastaligimin ilk gunuydu 9 aydirki ewliyim cocuk dusunduk ama olmadi bu ay 5 gun hastaligim gecikti test yapacam ama korkuyorum çünkü degilsem die cok istiyorum folik asitte kullandim. Bide oruc tutuyorum eger warsa zarari olurmu bebege bidee herseyden migdem bulaniyo

  1. admin admin diyor ki:

   5 günlük adet gecikmeniz varsa kanda beta HCG testi yaptırın.1 yıllık düzenli birlikteliğe rağmen gebelik oluşmazsa infertilite araştırma testleri için kadın doğum uzmanına başvurmalısınız.

 4. Kader diyor ki:

  Merhabalar Hamile kaldığım gün 30 Mayıs ve iki gün önce doktora gittiğimde iki tane kese olduğunu fakat henüz kalp atışı olmadığını söyledi bu ikiz demek mi ve kalp atışının olmaması normal mi birde oruç tutsam bebek için bir sıkıntı olur mu teşekkürler

  1. admin admin diyor ki:

   İki kese olması İKİZ gebeliği düşündürür. Ancak kesin tanı için bebekler ve kalp atımları 6. haftada gözükmeli .

   Op.Dr.Zeki SALAR

 5. Deniz diyor ki:

  Merhaba hocam benim son adet tarihim 16 Mayıs. 3gün kadar önce eczaneden test alıp test yaptım fakat negatif çıktı. Göğüs ağrılarım var çok hafif ve son birkaç zamandır bel ağrısı ve adet olacakmışım gibi hissediyorum. Testin doğru sonuç vermemiş olma ihtimali var mı?

  1. admin admin diyor ki:

   Adet gecikmeniz varsa kanda gebelik testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 6. Deniz diyor ki:

  Merhaba hocam benim son adet tarihim 16 Mayıs. 3gün kadar önce eczaneden test alıp test yaptım falan negatif çıktı. Göğüs ağrılarım ve çok hafif ve son birkaç zamandır bel ağrısı ve adet olacakmışım gibi hissediyorum. Testlerin yanılma payı ne kadar yüksek ve ne zaman yeniden test yapmalıyım ?

  1. admin admin diyor ki:

   Adet gecikmeniz varsa kanda gebelik testi yaptırın.

 7. Susam diyor ki:

  Merhaba hocam ben en son 27. Nisanda adet oldum 3 test yapdım positiv birde kan testi yapdım oda positiv değerlerim 1 775,0 dı
  Çok idralim var çok gazım var ve sürekli kabız hisi ne yapa bilirim, birse pazar günü hastaneye gittik bebek var ama daha tam belli değil normalmı?

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik kesesi en erken 4,5 -5 haftalık gebelik olduğunda transvajinal ultrason ile görülebilir.Kanda gebelik Beta HCG değeri 3000-4000 düzeylerine vardığında yani 6 haftalık gebelik olduğunda gebelik kesesi karından ultrason ile izlenebilir.
   Gebelikte kabızlık hakkında detaylı bilgi için tıklayın.
   Gebelikte şişkinlik gaz hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

 8. sevinc diyor ki:

  merebalar.ben nisan ayin 28de sonadet gordum mayisin 27si test yaptim 2hatt oldu.mayisin 6si doktora gittim bana 5 haftalik gebesin diagonuzu koydular sizce en dogrusu ben kac haftalik hamileyim ve hangi tarixden gebe kaldigimi bilmek isterim tesekkurlerimi iletiyorum

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre 5 hafta ve 5 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 2 Şubat 2016 Salı.Size kimse gebe kaldığınız tarihi sormaz.Mayıs ayının ortalarına yakın bir zamanda yumurtlama döneminizde hamile kalmıştırsınız.

 9. mina diyor ki:

  Hocam merhaba ben 5+5gunluk hamileyim kese var bebek görünmedi daha ama iki HF sonra kalp atışlarını dinleyecekmisiz sorum su benim sol kasigimda bir gündür ağrı var hafif hafif normal mi düşük DİE korkuyorum teşekkür ederim

  1. admin admin diyor ki:

   Ağrılarınız konusunda doktorunuza bilgi verin.Aşağıdaki durumlarda doktora başvurunuz

   ►Ağrılarla birlikte ateş, titreme, kanama veya artmış vajinal akıntı olduğunda.

   ►Tansiyon ,halsizlik varsa ;

   ►Karın, kasık ağrılarıyla birlikte idrar şikayetleri varsa ;

   ►6 saatten fazla süren karın ağrıları büyük bir ihtimal bir komplikasyonun belirtisidir .Bu nedenle uzun süren karın ve kasık ağrılarında muhakkak doktora başvurmalısınız.

 10. melek diyor ki:

  İyi gunler hocam ben 9 haftalikken bebegimi dusurdum.eşimle aramda kan uyusmazligi var dusukten sonra ignemi vurdum.dusugumun ustunden 34 gun gecti ve hala rolmadim ve ayrica bugun iliski sirasinda bir damla kan geldi karnimda da bir kac gundur agri var acaba hamile miyim eger hamileysem bir damla kan gordugum icin yine kan uyusmazlik ignesi vurmam gerekiyor mu?

 11. meleğim geliyor diyor ki:

  Mrb hocam 5 hafta 4 günlük. Hamileyim kesem bugun gozuktu bebegi goremedik benim sorum sigara icen biriyim birakamiyorum günde. 3 tane iciyorum hamile oldugumu ogrendigimde gunde 3 sigaranin düşüğe sebeb olurmu zarari

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik döneminde 1 tane bile sigara içmemelisiniz.Ayrıntılı bilgi için konumuzu okuyun.

   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelikte-sigara-tuketimi-ve-zararlari.html

 12. Hayat diyor ki:

  Selam en son Mart 7 de adet gördüm ve 3 gün önce test yaptırdım gebelik çıktı dün tekrar yaptırdım var çıktı dün akşam 21 30 kanama başladı ama adet oluyo gibiyim hala devam ediyo :( düşük olmuş mudur

  1. admin admin diyor ki:

   İdrarda gebelik testlerinde hata payı yüksektir.Kanda gebelik testi yaptırmalısınız.

 13. sudem diyor ki:

  Merhaba ben 5 haftalik hamileyim bebek kesesi yeni olustu ama bebek yok bu durum da cinsel iliski de bulunabilir miyim ve ne siklikta olmali

  1. admin admin diyor ki:

   Bebek kalp atımları duyulana kadar ilişki önermiyoruz. Bebeğin kalp atımları duyulduktan sonra doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe prezervatıf ile doğuma dek ilişkinin sakıncası olmaz.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 14. elif diyor ki:

  Merhaba hocam benim sorum benim adet günün 1 mart doktora gittim kan testi yaptırdım hamile oldugunu öğrendik 1-2 hafta kese kontrolu için özel hastaneye gittiM 10 gün sonra gelmem gerektigini söyledi kasıklarımda hafif ağrılar var normalde mi birde ben gerçekten 2 haftalık mı hamileyim çok teşekkür ederim

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik başlangıcında hafif ağrılar görülebilir.Şikayetleriniz şiddetlenirse doktora başvurun.Gebelik haftası son adet tarihinin ilk gününden itibaren hesaplanır ve iki haftalık gebelik tespit edilemez.Aşağıdaki hesaplayıcıyı kullanarak son adet tarihinize göre gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.

 15. melek diyor ki:

  Mrb. 5 haftalik hamileyim 4 gundur ishalim birsey de yiyemiyorum, haliyle çok güçsüz halsiz kalıyorum. Bol sıvı tüketmeye çalışıyorum. Ne yapmak gerekiyo korkuyorum bebegime brsey olacak diye ;(

 16. Ayten erişim diyor ki:

  5 haftalik hamileyim kaz agrim var ne yapmam gerekiyor

 17. melek diyor ki:

  Merhaba ben son 22 subatta adet oldum 4 test yaptim hepsi positif bulantilarim fln hepsi var. Dun doktora gittim vajinadan kontrol etmek istedigi icin vazgectim. haftaya gidicem doktora.fakat sag yumurtaligimda sislik var agrilarim vardi gecti simdi sislik var sadece baq bi belli bu normalmidir? Ve neden oyle sis ? Teshekkurler

  1. admin admin diyor ki:

   Normal sağlıklı bir gebelik diyebilmemiz için bebek anne rahminin içinde izlenmeli ve kalp atımları tespit edilmelidir.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 18. selib diyor ki:

  Merhaba doktor bey ben en son 19 subatta adet gordum adetim beş gun geçtikten sonra idrar testi yatırdım negatif çıktı. Ve hala adet olmadım ayrıca kasıklarımda ara ara cok şiddetli iğnelenme oluyor ama cabuk geçiyo . Bugün 10 gun oldu adetim geceli idrar testi yapsam belli olurmu

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda gebelik testi yaptırın.Hamile değilseniz adet düzensizliği konusunda doktora başvurun.

 19. ayse diyor ki:

  Bu haftalar son adet tarihine gore mi yoksa bebegin kendi haftasimi?

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftaları son adet tarihine göre hesaplanır.

  2. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihine göre.

 20. Fatos diyor ki:

  Merhaba bana bu ayin dordunde asilama yapildi fakat gebelik testi yaptim kendim negatif bu gun hafif kahverengi lekelenmeler var adetim gelecekmis gibi bir his belim agriyor aceba tutmadimi kan testi yaptirmadim 20ci gunum bugun beni bilgilendirirseniz sevinirim

  1. admin admin diyor ki:

   Aşılama da gebelik şansı %15-18 arasındadır. Yani aşılama yapılan 5 hastadan ancak 1 i gebe kalabilir.det olmadıysanız kanda gebelik testi yaptırın.

 21. sevim diyor ki:

  Merhaba benim çatlatma iğnesinden sonra 18.gün 2 gündür kahverengi leke geldi adetim olmadı hala vBulletin lekelenme yerleşme mi acaba eğer gebelik yoksa igneden kaç gün sonra adet olunur

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik testi yaptırmanızı öneririm. Kanda BHCg testi size sağlıklı sonuç verecektir.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 22. cigdem diyor ki:

  cinsiyetini merak ediyorum

  1. admin admin diyor ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti gebeliğin 16. haftasından itibaren ultrasonda net olarak izlenebilir.