40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 5. haftası

Gebeliğin 5. haftası

        Gebeliğin 5. haftasında adet gecikmesinden sonra kısa bir süre geçti.Eğer hala gebelik testi yaptırmadıysanız eczaneden İdrarda gebelik testi alarak hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.Adet gecikmesi olduktan sonra yapılan İdrarda gebelik testinin doğruluk oranı çok yüksektir. Hamile olduğunuzu öğrendikten hemen sonra doktorunuzdan randevu alınız.

BEBEKTE MEYDANA GELENLER

        Gebeliğin 5. haftasında bebeğinizin boyu 1,5 mm uzunluğunda.Bu haftadan itibaren bebeğinizin kalbini oluşturacak tabaka gelişmiştir.Merkezi sinir sistemi : beyin ve omurilik , kas ve kemik yapıları şekillenmeye başlamaktadır.Bu gelişime yardımcı olmak için hala folik asit kullanmaya başlamadıysanız bir an önce başlamalısınız. Gebelikte folik asit kullanmaya hamileliği düşündüğünüz andan itibaren başlamalısınız.Uzmanlar hamile kalmadan 3 ay öncesinden folik asit kullanmaya başlanmasını uygun görmektedir. Gebelikte folik asit konusunda ayrıntılı bilgi için tıklayın

        Bu hafta yapılacak ultrason muayenesinde gebelik kesesi görülebilir fakat bebeğinizin kalp atışları henüz duyulamayabilir.Önümüzdeki haftadan itibaren bebeğiniz görünür hale gelecek ve kıvrılmış bir C harfi şeklinde olduğu görülür.

Mide Bulantısı ve Kusma

        Mide bulantısı ( sabah bulantısı ) hamile kadınların % 70 ‘ini etkiler. Mide bulantısı HCG hormonlarına bağlı olarak gelişir genellikle gebeliğin 6. haftasında başlar ve HCG hormon seviyelerinin azalması ile gebeliğin 13. haftasında sona erer. Hamile kadınların çoğu bu süreyi kolaylıkla atlatırlar fakat az bir kısmında aşırı derece mide bulantısı ve kusmayla beraber besin ve sıvı kaybına neden olur.Bu duruma hyperemesis gravidarum denir.Bu gibi durumlarda hamile kadınlar çoğu zaman hastanede damardan verilen sıvı ve ilaçlar ile tedavi edilir.

Mide Bulantısı Konusunda Neler Yapabilirsiniz

 Öğünlerinizi bölerek daha sık ve az yemek yiyin.

Bol bol sıvı alın

Hoşunuza gitmeyen midenizi bulandıran yiyeceklerden uzak durun.

Mide asidine neden olan kahveden uzak durun

Yatak odanızı sık sık havalandırın ve serin tutun

Yataktan yavaş kalkın

Demir takviyesi alıyorsanız bunu yemeklerden 1 saat önce veya yemeklerden 2 saat sonra alın

Limonata ve karpuz mide bulantısının azalmasına yardımcı olur

Tuzlu gıdalar ( Kraker) mide bulantısına iyi gelir.

Uzun süre aç kalmayın


GEBELİK BELİRTİLERİERİİ

Sık İdrara çıkma: Gebelik haftalarının ilerlemesi ile rahminiz idrar torbanıza basınç yaptıkça sizi rahatsız eder.

Göğüslerde değişim: Gebelikle beraber meme uçları koyulaşır , göğüslerde sızlama hissedebilirsiniz.

Halsizlik ve Yorgunluk: Hamileliğin ilk belirtilerinden bir diğeri halsizlik ve çabuk yorulmadır.Bu konu ile başa çıkabilmek için doktorunuzun verdiği vitamin ilaçlarını düzenli kullanın ve fırsat buldukça dinlenin.Şeker ve kafeinli besinlerden uzak durun.

Hamilelik boyunca kaç kilo almalıyım

        Gebelik boyunca doğuma kadar alınması gereken standart bir kilo yoktur. Gebelik döneminde alınması gereken kilo konusunda uzmanlar 20. haftaya kadar haftada 300 gram daha sonraki 20. hafta ile 40. hafta arasında haftada 450 gram kilo alınmasını önerir.

         Yapılan araştırmada gebelik döneminde alınacak kilonun anne adayının kilosuyla ters orantılı olduğunu göstermiştir.Yani düşük kilolu anne adaylarının 14-20 kilo arası aşırı kilolu anne adayının 8-12 kilo arası alması gerektiğini göstermiştir.
Bu konuda en önemli olan gebelik boyunca bebeğinizin ihtiyacı olan besinleri tüketmektir.Boş ve yüksek kalori besinler yerine kaliteli besinler tüketmeniz önemlidir. Hamilelikte alınması gereken kilonuzu otomatik hesaplamak için tıklayın

DIŞ GEBELİK

     Döllenme sırasında yumurtanın rahim içinde değil genellikle tüpün içinde yerleşmesiyle oluşan gebeliğe denir.Dış gebelik her 100 hamileliğin 1’inde ortaya çıkar.

DIŞ GEBELİĞİN BELİRTİLERİİİ

Kramplar
Karın alt bölgesinde duyarlılık
Kanama veya kahverengi leke
Omuz ağrısı
Kan kaybı nedeniyle güçsüzlük, baş dönmesi ve bayılma
Mide bulantısı


Bu belirtilerin bir çoğu normal gelişen bir hamilelikte de görülebileceğinden dış gebeliği uzman bir doktor teşhis etmelidir.

DIŞ GEBELİK NASIL TEŞHİS EDİLİR

Dış gebelik kandaki beta HCG hormon ölçümü ve ultrason ile muayenede görülebilmektedir.

DIŞ GEBELİK TEDAVİSİ

          Dış gebelik durumunda doktorlar doğurganlığı koruyarak gebeliği sonlandırmaktır.Cerrahi operasyon; genel anestezi ,laparoskopi veya laparotomi şeklinde uygulanır.Dış gebelik için cerrahi olmayan bir tedavi , bir kanser ilacı olan Metotreksat kullanımını gerektirir.Metotreksat hastaya damar yoluyla verilerek hızla çoğalan hücreleri öldürerek hamileliği ortadan kaldırır.

GEBELİĞİN 5. HAFTASINDA ANNE VE BEBEKTE MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLER – VİDEO

 

Bu Haber 455.452 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

YORUM YAZ
 1. Aytl dedi ki:

  Beta hcg 10.0 cikti ilk testte 5gun sonra 3.0 kimyasal gebelik dedi doktorum 1gun kanama oldu ama dustugunu gormedim ne yapmaliyim bu ikinci dusugum

  1. admin admin dedi ki:

   Test sonucuna göre hamilelik var diyebilmemiz için 20 ve üzeri değerler gerekir.

 2. Ebru dedi ki:

  Merhabalar bende bugun doktora gittim ama kese gorunmedi doktor bana 1 ay 3 gunluk hamilesin dedi kesenin gorunmemesi normalmi ve bazen bel ve kasik agrilarim oluyor

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 3. Yeşim dedi ki:

  Merhaba son adet tarihim 19 ekim,14 kasımda kan testinde beta hcg 251 di. Dün tekrardan kan testi yaptırdım değerim 26000 çıktı sizce normal mi bu değer ayrıca yarın doktora giymeyi düşünoyrum Ultrasonda gebelik kesesi görülür mü yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış göstermelidir.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.
   *Kan değerinize göre gebelik kesesi ve kalp atımları görülmesi gerekir.

 4. Zeynep dedi ki:

  Merhaba, ilk gebeligimde 4+4 hcg değerim 291 di.
  Bugün 4+6 günlük hamile olduğumu öğrendim. Hcg değeri 2598. çoğul gebelik olma ihtimali var mıdır?
  Teşekkürler.

  1. admin admin dedi ki:

   Sadece kan değerine bakarak çoğul hamilelik var yada yok denilemez.Çoğul hamilelikte 48 saat arayla yapılan kanda beta HCG testinde 2 kattan fazla artış görülür. Kesin bilgi için gebeliğin 6 ila 7 haftalarında olması gereklidir. Bu haftalarda bakılırsa kalp atışları da oluşacağından; iki bebek söz konusu ise iki kalp atışı duyulacağı için de netlik kazanır.

 5. Ayse dedi ki:

  5 haftalık hamileyim yürüyüş yapmak tehlikeli olur mu

  1. admin admin dedi ki:

   Yürüyüş yapabilirsiniz.

 6. papatya dedi ki:

  Beta hcg değerim 16802 yani kaç haftalık oluyor ki

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Kan değerine göre tahmini gebelik hafta değerleri aşağıda yer almaktadır.
   3 hafta: 5 – 50
   4 hafta: 3 – 426
   5 hafta: 19 – 7,340
   6 hafta: 1,080 – 56,500
   7 – 12 haftalar: 7,650 – 288,000

   Son adet tarihinizi biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya yazarak son adet tarihinize göre gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 7. derya dedi ki:

  5hafta 1günlük hamileyim bu kaç aylık olduğum anlamına gelir

  1. admin admin dedi ki:

   5 hafta 1 haftalık gebelik = 36 günlük = 1 ay 6 günlük hamile oluyorsunuz.

 8. Ayşeggg dedi ki:

  Merhaba bn ayin 20 sinde beta hcg yaptırdım 933 çıktı ayin 27 sinde gittiğimde ultrasonda kese görünür mü

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre 27 sinde gebelik kesesi görünür.Kalp atışlarıda izlenebilir. Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 9. Rukiye dedi ki:

  Mrb. Son adet 28 ağustos şimdi 11eylül ise bulantım oldu karın kasık Ağrı’m Ateş’im var hamile miyim acaba test negatif napmalıyım teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Rukiye hanım henüz test yapmak için erken .Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç almak için adet tarihinizi bekleyin adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaparsınız.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 10. sevda dedi ki:

  mrb gebeliğin 5. haftasındayım dudağımı çamaşır asarken mandal yırttı önemsemedim fakat aşırı derece enfeksiyon kapmış yara iyileşmedi tetenozdan şüphlenildi ve augmentin antibiyotik ve teramisin krem verildi. 5 gündür antibiyotik kullanıyorum ama o kadar rahatsızım ki kabuslarıma giriyo acaba bu antibiyotiğin bebeğe ne gibi zararı vardır tamamen bitirmeli miyim ?

 11. İsimsiz dedi ki:

  Merhaba son regl tarihim 20 temmuz. 5gun önce kan testinde 193.04 çıktı kaç haftalık gebeyim acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Hayırlı olsun.Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile düzeltilmiş son adet tarihi baz alınır.Son adet trihinize göre 5 hafta ve 0 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 26 Nisan 2017 Çarşamba
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 12. Ayse dedi ki:

  Merhaba ben hamileyim doktora gittim adet donemine gore 6.7 haftalik hamile olmalisiniz dedi ama ulturosonda 4.5 haftalik goruldu bu normal ola bilirmi?

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason muayenesi ölçümüdür.Geç döllenmeden dolayı 1 haftalık fark olabilir.Düzenli doktor kontrollerinize gidin.

 13. Ümmühan dedi ki:

  Ben en son temmuzun 11 adet oldum bu ayın 9 olamam lazmdı olmadım evde test yaptım negatıf cıktı mıde bulantısı yorgunluk bas dönmesı gıbı sıkayetlerım var banada yardımcı olurmusunuz hamılemıyımdır

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırın.Kesin sonuç verir.

 14. Fatma dedi ki:

  Merhaba benim son adet tarihim 22.6. evde gebelik testi yaptım pozitif çıktı.27.7 kan testi yaptırdım 542.6 cikti ulrasonla bakildi 2mm göründü .tahlil sonucunu doktora götürdüm ama yoktu.acaba hamilemiyim.

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 15. Mine dedi ki:

  Adetim 2 gün geçti doktor bey adet günü sabahında test yaptım negatif çıktı sizce tekrarlamalimiyim testi mide bulantısı çok var bide

  1. admin admin dedi ki:

   3-4 gün daha bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.

 16. nilay dedi ki:

  8 haziran son adet günüm bugün küçük bir kese görüldü ama bebek görülmedi 3 gün önce hcg 1857 idi 30-35 günde bir adet oluyorum geç döllenme olabilirmi

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 17. Büşra dedi ki:

  Merhaba ben 5 haftalık hamileyim ama çok kasık ve bel ağrım var ama kanamam yok bu normal mi bide doktorum bebeği ultrasonda göremedi küçük dedi sizce bi problem yoktur dimi

  1. admin admin dedi ki:

   Gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi ağrılar görülebilir.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

  2. Büşra dedi ki:

   Teşekkür ederimı

 18. Bebiş dedi ki:

  Hamileysem beşinci haftasına giriyo üç hafta beş günlük ken adettim den dört gün önce üç gün lük kanama oldu şimdi hiç bir test yapmadım ama hamileliğin bütün belirtilerini yaşıyorum şuan acaba hamile miyim çoook istiyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Yoğun bir kanama ise adet kanamasıdır.Lekelenme şeklinde ise gebelik testi yaptırın.

 19. Gizem dedi ki:

  Ben 5 haftalık hamiley im ve ara ara kanamam gliyor koyu kahve düşük riski olabilirmii

  1. admin admin dedi ki:

   Genellikle Kahverengi pembe akıntılar sorun yaratmaz

   Aşağıdaki durumlarda doktora başvurun.
   *Açık kırmızı taze kanamalar

   *Akıntıya kasık ağrısı

   *idrarda yanma

   *parça düşürme

   *kabızlık eşlik ediyorsa

 20. yirmidört dedi ki:

  Ben 5haftalik hamileyim .kanamam gelmişti düşük tehtidi ile 2 gün hastanede yattim . Bizim bi tatil programimiz vardi acaba denize girsem bebeğe bi zararı olurmu .

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelikte yüzmenin herhangi bir sakıncası yoktur.Gebelikte vücut ısısının aşırı yükselmesi gebelik açısından sakıncalıdır.Bu nedenle güneşlenmek, bronzlaşmak amacıyla güneşte fazla kalmak önerilmez. Cildinizi güneş ışınlarından korumak için güneş kremleri kullanabilirsiniz. Denize girmek için en ideal saat sabah erken saatleri veya akşam üzeri güneşin azaldığı saatlerdir.Güneşin direk geldiği öğlen saaatlerinde güneşte durmamaya özen gösterin.

 21. Kirkyas dedi ki:

  Merhaba ben 40 yasindayim. 4.4 haftalik hamileyim. 3 test yaptim pozitif. Bir kizim var 7,5 yasinda. 2,5 yil oncede 9 haftalik bir dusuk yaptim. Sigara aliskanligim var su an gunde 2-3 e dustu. Bunun ne kadar zarari olur?

  1. admin admin dedi ki:

   İleri yaş hamileliklerinde risk artıyor.Bunun üzerine birde sigarayı eklemeyin.
   Gebelikte sigara içmenin anne karnındaki bebek üzerinde kanıtlanmış bir çok zararı bulunmaktadır.Gebelik döneminde başka bir kadının sigara içip sağlıklı bir çocuk dünyaya getirmesi sizinde aynı şekilde olacağınız anlamına gelmez.Bebeğiniz için sigarayı bırakın.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki makaleleri okuyun.
   Gebelikte sigaranın zararları
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelikte-sigara-tuketimi-ve-zararlari.html
   Sigara alışkanlığını bırakmak
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/sigara-aliskanligini-birakmak.html

 22. Göçmen dedi ki:

  Merhaba 18 Mayıs adet birinci günüm.30 Mayıs ta beta hcg değerim 0.01 di. 19 haziran da ise 2297ydi sizce normal bi değer mi ?

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Tek bir kan değerine göre gebelik değerlendirilmez.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Bununla birlikte sağlıklı bir gebelikte gebelik kesesi ve kalp atımları kadın doğum uzmanı tarafından ultrasonda izlenebilmeli.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.
   Folik asit kullanmaya başlamadıysaınız başlayın.

 23. SEYRAN dedi ki:

  Merhaba kan tahlilimde beta değerim 6127 çıktı doktorum bir daha tahlili istedi 3 gün geçti yeni sonuç 7639.8 bebek 8m gözüküyor ama kalp atışları yok yorumunuz nedir yaşım 34 ikinci gebeliğim .Teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte 2 kat artış gösterir.Her şey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.

 24. Nur dedi ki:

  Merhaba. Ben 4+5 günlük hamileyim. Persembe günü bhcg 176 bugün 1000 çıktı fakat 3 gündür kahverengi akıntı var. Ultrason da bugün keseyi de göremedik. Düşük olma olasiligi kaçtır? 🙁

  1. admin admin dedi ki:

   Gebeliğin ilk dönemlerinde genellikle Kahverengi pembe akıntılar sorun yaratmaz.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.

 25. Fidan dedi ki:

  Meraba, son adet tarihim 16 mayıs. 21 hazirandaki kan testinde hcg 159, 2 gün aonra 23 ünde ki kan testinde 247 çıktı. Aynı yerde yaptırmadım ama, tam olarak iki katı mı olmalıydı? Bir de kaç haftalık? Teşekkür ederimm

  1. admin admin dedi ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte aynı merkezde iki kat artış göstermeli.Hafif artış–> Sağlıklı olmayan gebeliğin ( boş gebelik dış gebelik üzüm gebeliği ) işareti olabilir.Kadın doğum uzmanına başvurun.

 26. Zeyno dedi ki:

  Ben 5 haftalık hamıleyım orucumu tutmaya devam edıyorum bır sakıncası olurmu ılk aylarda? florık asıte baslamadım daha hemen almalımıyım günlük an fazla nekadar almalıyım? Tesekkurler

  1. admin admin dedi ki:

   Folik asit kullanmaya hemen başlamalısınız.
   GEBELİKTE ORUÇ
   Oruç tutulan sürenin oldukça uzun olması ve hava sıcaklıklarının yüksek olması nedeniyle gebelikte oruç tutmanızı pek önermemekteyiz. Uzun süren açlık süresine bağlı olarak kan şekerinizde düşmeler ve buna bağlı olarak halsizlik, sinirlilik, baş dönmesi, baş ağrıları ve bayılmalar olabilir. Uzun süreli açlıkta mide asidinde de artış olmaktadır. Buna bağlı olarak gebelikte sıklıkla karşılaştığımız mide rahatsızlıklarında artış olabilmektedir. Yine uzun süreli açlık sonrasında yenilen yemeklerde gebelerde mide şikayetlerinin artmasına neden olmaktadır. Uzun süreli açlık durumunda metabolizma hızı düşmekte ve buna bağlı olarak da kilonuzda artış olabilmektedir. Yine sıcak havalarda gebelerde sıvı kaybı gebe olmayan kadınlara göre daha fazla olmaktadır. bu nedenle gebelikte sık ve belli bir miktarda su tüketilmesi önerilmektedir. Ancak oruç tutulması halinde gündüz su tüketimi olamayacağı için bazı risklerde artış olacaktır. Yeterli su alımının olmamasına bağlı olarak tansiyon düşmesi ve yine bayılma şikayeti olabilir ve bu düşmelere bağlı olarak karın yada baş bölgesine darbe gelmesi söz konusu olabilir. Yine gündüz yeterli sıvı alınamamasına bağlı olarak bebeğin amniyon sıvısında azalma ve preterm eylem dediğimiz rahimde kasılmalarla giden erken doğum tehdidi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle bahsetmiş olduğumuz riskleri göz önünde bulundurarak oruç tutup tutmayacağınıza karar vermelisiniz.
   Gebelik kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 27. sevda dedi ki:

  Merhaba ben 5 hafta 5 günlük hamileyim kadin dogum uzmanina gittim aşırı derecede enfeksiyonum varmış bu donemde oruç tutulabilirmi

  1. admin admin dedi ki:

   Enfeksiyon için tedavi görmelisiniz.
   GEBELİKTE ORUÇ
   Oruç tutulan sürenin oldukça uzun olması ve hava sıcaklıklarının yüksek olması nedeniyle gebelikte oruç tutmanızı pek önermemekteyiz. Uzun süren açlık süresine bağlı olarak kan şekerinizde düşmeler ve buna bağlı olarak halsizlik, sinirlilik, baş dönmesi, baş ağrıları ve bayılmalar olabilir. Uzun süreli açlıkta mide asidinde de artış olmaktadır. Buna bağlı olarak gebelikte sıklıkla karşılaştığımız mide rahatsızlıklarında artış olabilmektedir. Yine uzun süreli açlık sonrasında yenilen yemeklerde gebelerde mide şikayetlerinin artmasına neden olmaktadır. Uzun süreli açlık durumunda metabolizma hızı düşmekte ve buna bağlı olarak da kilonuzda artış olabilmektedir. Yine sıcak havalarda gebelerde sıvı kaybı gebe olmayan kadınlara göre daha fazla olmaktadır. bu nedenle gebelikte sık ve belli bir miktarda su tüketilmesi önerilmektedir. Ancak oruç tutulması halinde gündüz su tüketimi olamayacağı için bazı risklerde artış olacaktır. Yeterli su alımının olmamasına bağlı olarak tansiyon düşmesi ve yine bayılma şikayeti olabilir ve bu düşmelere bağlı olarak karın yada baş bölgesine darbe gelmesi söz konusu olabilir. Yine gündüz yeterli sıvı alınamamasına bağlı olarak bebeğin amniyon sıvısında azalma ve preterm eylem dediğimiz rahimde kasılmalarla giden erken doğum tehdidi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle bahsetmiş olduğumuz riskleri göz önünde bulundurarak oruç tutup tutmayacağınıza karar vermelisiniz.
   Gebelik kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 28. Seyhan dedi ki:

  İki hafta önce hamile olduğu öğrendim HCG 157.60 cikmisdi bugün doktora gitim kese gozukmyo dedi kan tahlilni tekrarldi hcg 429.1 cikdi size bebeğim düşüyormu

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinizdeki yükselme düşük.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Son testten iki gün sonra aynı merkezde kanda beta HCG değerini tekrarlayın.Hafif artış–> Sağlıklı olmayan gebeliğin ( boş gebelik dış gebelik üzüm gebeliği ) işareti olabilir.

 29. Deniz dedi ki:

  Tşk edrm yorumunuz için peki kaç haftalık 3mü 4 mü10.06.2016 da yaptırdım tahlili cıkan sonuç 10000 1 hafta geçti üstünden yorumunuz için tekrar tşk edrm

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile düzeltilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihinizi biliyorsanız aşağıdaki hesaplayıcıya son adet tarihinizin ilk gününü yazarak gebelik haftanızı öğrenebilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 30. Deniz dedi ki:

  Hamilemiyim bilmiyorum test yaptım sonucu anlayamadım hamilesin dediler ama hala inanmıyorum beta hcg total bhcg 10000 mlu/ml yazıyor bu kan testinden tam anlamadım

  1. admin admin dedi ki:

   Hayırlı olsun kan degerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir. Bununle birlikte sağlıklı bir gebelikte gebelik kesesi ve kalp atımları kadın doğum uzmanı tarafından ultrasonda izlenebilmeli.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 31. Kbr dedi ki:

  Merhaba ben beş haftalık gebeyim Demir eksikliğimde mevcut folik asit kullanmaya yeni başladım doktor dekavit yazdı bunu kullanmam her ikisi için yeterli olacağını söyledi sizce sadece dekavit kullanmam yetrli olur mu

  1. admin admin dedi ki:

   Decavit içerisinde demir vitaminide yer almaktadır.Doktorunuz yeterli dediyse farklı bir vitamin kullanmanıza gerek yok.

 32. Cerennn dedi ki:

  6hafta 2 günlük hamileyim kese var ama bebek görünmüyor yardımcı olursanız sevinirim

  1. admin admin dedi ki:

   1 hafta sonra yeniden ultrason kontrolü öneririm.

 33. Gizemm dedi ki:

  Merhaba folic Trio gunde kac tablet kullanilmalidir. Eczaci gunde 1 adet olarak belirtmesine rağmen içeriğinde 3 tablet kullanilirsa günlük minimum 400 mcg ye ulasilir yazıyor.
  İçerisinde kalsiyum ve Vitamin D mevcut.
  1 tablet 174 mcg folik asit içeriyor.
  Yardimci olur musunuz günde kac tablet kullanmalıyım.
  Teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Günlük üç adet alabilirsiniz.Hamile kalmadan önce çiftlerin bir kadın doğum uzmanına başvurmasında fayda var.

 34. Gizem dedi ki:

  Merhaba hamileligimde 5. Haftadayim henüz kadin dogum uzmanina gitmedim. Folic asit kullanmalıyım doktor tavsiyesi olmadan. Tesekkurler

  1. admin admin dedi ki:

   Kullanmalısınız.

 35. Gizem dedi ki:

  Merhaba hamileligimi 5. Hafta içerisinde kan testi ile ogrendim henüz kadindoğum uzmanina gitmedim kese gorunmez diye. Folic asit gebe kalmadan 3 ay once kullandim devam etmeliyim dr. Tavsiyesi olmadan. Tesekkurler

  1. admin admin dedi ki:

   Gebeliğin 13. haftasına kadar her gün , 0,4 mg ( 400 mikrogram ) devam etmelisiniz.