40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 5. haftası

Gebeliğin 5. haftası

        Gebeliğin 5. haftasında adet gecikmesinden sonra kısa bir süre geçti.Eğer hala gebelik testi yaptırmadıysanız eczaneden İdrarda gebelik testi alarak hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.Adet gecikmesi olduktan sonra yapılan İdrarda gebelik testinin doğruluk oranı çok yüksektir. Hamile olduğunuzu öğrendikten hemen sonra doktorunuzdan randevu alınız.

BEBEKTE MEYDANA GELENLER

        Gebeliğin 5. haftasında bebeğinizin boyu 1,5 mm uzunluğunda.Bu haftadan itibaren bebeğinizin kalbini oluşturacak tabaka gelişmiştir.Merkezi sinir sistemi : beyin ve omurilik , kas ve kemik yapıları şekillenmeye başlamaktadır.Bu gelişime yardımcı olmak için hala folik asit kullanmaya başlamadıysanız bir an önce başlamalısınız. Gebelikte folik asit kullanmaya hamileliği düşündüğünüz andan itibaren başlamalısınız.Uzmanlar hamile kalmadan 3 ay öncesinden folik asit kullanmaya başlanmasını uygun görmektedir. Gebelikte folik asit konusunda ayrıntılı bilgi için tıklayın

        Bu hafta yapılacak ultrason muayenesinde gebelik kesesi görülebilir fakat bebeğinizin kalp atışları henüz duyulamayabilir.Önümüzdeki haftadan itibaren bebeğiniz görünür hale gelecek ve kıvrılmış bir C harfi şeklinde olduğu görülür.

Mide Bulantısı ve Kusma

        Mide bulantısı ( sabah bulantısı ) hamile kadınların % 70 ‘ini etkiler. Mide bulantısı HCG hormonlarına bağlı olarak gelişir genellikle gebeliğin 6. haftasında başlar ve HCG hormon seviyelerinin azalması ile gebeliğin 13. haftasında sona erer. Hamile kadınların çoğu bu süreyi kolaylıkla atlatırlar fakat az bir kısmında aşırı derece mide bulantısı ve kusmayla beraber besin ve sıvı kaybına neden olur.Bu duruma hyperemesis gravidarum denir.Bu gibi durumlarda hamile kadınlar çoğu zaman hastanede damardan verilen sıvı ve ilaçlar ile tedavi edilir.

Mide Bulantısı Konusunda Neler Yapabilirsiniz

kiss Öğünlerinizi bölerek daha sık ve az yemek yiyin.

Bol bol sıvı alın

Hoşunuza gitmeyen midenizi bulandıran yiyeceklerden uzak durun.

Mide asidine neden olan kahveden uzak durun

Yatak odanızı sık sık havalandırın ve serin tutun

Yataktan yavaş kalkın

Demir takviyesi alıyorsanız bunu yemeklerden 1 saat önce veya yemeklerden 2 saat sonra alın

Limonata ve karpuz mide bulantısının azalmasına yardımcı olur

Tuzlu gıdalar ( Kraker) mide bulantısına iyi gelir.

Uzun süre aç kalmayın


GEBELİK BELİRTİLERİERİİ

Sık İdrara çıkma: Gebelik haftalarının ilerlemesi ile rahminiz idrar torbanıza basınç yaptıkça sizi rahatsız eder.

Göğüslerde değişim: Gebelikle beraber meme uçları koyulaşır , göğüslerde sızlama hissedebilirsiniz.

Halsizlik ve Yorgunluk: Hamileliğin ilk belirtilerinden bir diğeri halsizlik ve çabuk yorulmadır.Bu konu ile başa çıkabilmek için doktorunuzun verdiği vitamin ilaçlarını düzenli kullanın ve fırsat buldukça dinlenin.Şeker ve kafeinli besinlerden uzak durun.

Hamilelik boyunca kaç kilo almalıyım

        Gebelik boyunca doğuma kadar alınması gereken standart bir kilo yoktur. Gebelik döneminde alınması gereken kilo konusunda uzmanlar 20. haftaya kadar haftada 300 gram daha sonraki 20. hafta ile 40. hafta arasında haftada 450 gram kilo alınmasını önerir.

         Yapılan araştırmada gebelik döneminde alınacak kilonun anne adayının kilosuyla ters orantılı olduğunu göstermiştir.Yani düşük kilolu anne adaylarının 14-20 kilo arası aşırı kilolu anne adayının 8-12 kilo arası alması gerektiğini göstermiştir.
Bu konuda en önemli olan gebelik boyunca bebeğinizin ihtiyacı olan besinleri tüketmektir.Boş ve yüksek kalori besinler yerine kaliteli besinler tüketmeniz önemlidir. Hamilelikte alınması gereken kilonuzu otomatik hesaplamak için tıklayın

DIŞ GEBELİK

     Döllenme sırasında yumurtanın rahim içinde değil genellikle tüpün içinde yerleşmesiyle oluşan gebeliğe denir.Dış gebelik her 100 hamileliğin 1’inde ortaya çıkar.

DIŞ GEBELİĞİN BELİRTİLERİİİ

Kramplar
Karın alt bölgesinde duyarlılık
Kanama veya kahverengi leke
Omuz ağrısı
Kan kaybı nedeniyle güçsüzlük, baş dönmesi ve bayılma
Mide bulantısı


Bu belirtilerin bir çoğu normal gelişen bir hamilelikte de görülebileceğinden dış gebeliği uzman bir doktor teşhis etmelidir.

DIŞ GEBELİK NASIL TEŞHİS EDİLİR

Dış gebelik kandaki beta HCG hormon ölçümü ve ultrason ile muayenede görülebilmektedir.

DIŞ GEBELİK TEDAVİSİ

          Dış gebelik durumunda doktorlar doğurganlığı koruyarak gebeliği sonlandırmaktır.Cerrahi operasyon; genel anestezi ,laparoskopi veya laparotomi şeklinde uygulanır.Dış gebelik için cerrahi olmayan bir tedavi , bir kanser ilacı olan Metotreksat kullanımını gerektirir.Metotreksat hastaya damar yoluyla verilerek hızla çoğalan hücreleri öldürerek hamileliği ortadan kaldırır.

Bu Haber 328.541 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

YORUM YAZ
 1. İsim veremem diyor ki:

  Merhaba. 5 haftalık hamileyim. Ancak 4 mayısta koyu kıvamlı lekelenme şeklinde büyük bir damla sıvı geldi. İki gün önce de basmalı kalem ucu inceliğinde yaklaşık 4 mm uzunluğunda yeni pıhtılaşmış kan parçası geldi. Kasığımda kelebek çırpınması gibi hareketler, ara ara da göbek deliğimde hareketler oluyor. Özellikle sabah vr gece sürekli bir cinsel ilişki isteğim oluştu ama yavruma bir zarar vermemesi için uzak duruyorum. Sizce normal midir yaşadığım şeyler ? İlk gebeliğim

  1. admin admin diyor ki:

   Parça düşürme konusunda doktora başvurup değerlendirme gerekir.Geçmiş olsun.

 2. Ceylin diyor ki:

  Benim yorumum gözükmüyor benim için çok önemli cevap verebilirmisiniz acaba?

  1. admin admin diyor ki:

   Gebeliğin ilk üç ayında Dünya sağlık örgütü folik asit kullanımı önermektedir doğal olarak yeşil yapraklı sebzeler, portakal suyu,ceviz, baklagiller ve yumurta bulunur.
   Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
   Op.Dr.Zeki SALAR

 3. Aydan diyor ki:

  Geçen hafta gittiğimde 15 gün sonra(yani 30 unda) gel demişti doktorum sizce gidince kalp atisini duymazsak akıbeti mız nasıl gelişecek

  1. admin admin diyor ki:

   Umarım kalp atışları duyulur.Kalp atışları duyulmazsa kürtaj gerekir.

 4. Aydan diyor ki:

  Soruma cevap alamadım hocam

  1. admin admin diyor ki:

   Sağlıklı bir gebelikte gebeliğin 6. haftasından itibaren ultrason ile bebeğin kalp atışları izlenmesi gerekir. Herşey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.

 5. Aydan diyor ki:

  5+6günlük hamileyim. Dün kahverengi akıntım geldi ara ara agrim oldu bütün gün yattim. Bugün doktora gittim doktor hem ultrasonla hemde vajinal ultrasonla baktı kese orda ama kalp atışı yok dedi. Sıkıntılı bir durum mu var diye sorduğumda kalp atışı olsa iyi olurdu dedi .sizce endiselenmeli miyim

  1. admin admin diyor ki:

   Sağlıklı bir gebelikte gebeliğin 6. haftasından itibaren ultrason ile bebeğin kalp atışları izlenmesi gerekir. Herşey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.

 6. Ceylin diyor ki:

  Merhaba ben şuan 5 haftalık hamileyim, iş gereği Afrikadayım burada 1 Aydan önce doktora gitme şansım yok ama eczane var. Planlı bir gebelik olduğundan 2 aydır folik asit kullanıyorum hamileliğin bu evresinde yani 8. haftaya kadar kullanmamı tavsiye edeceğiniz başka bir ilaç takviyesi varmı? Teşekkürler…

  1. admin admin diyor ki:

   Gebeliğin ilk üç ayında Dünya sağlık örgütü folik asit kullanımı önermektedir doğal olarak yeşil yapraklı sebzeler, portakal suyu,ceviz, baklagiller ve yumurta bulunur.
   Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
   Op.Dr.Zeki SALAR

 7. Nazli diyor ki:

  Merhaba. Sorularima neden cvp alamiyorum

  1. admin admin diyor ki:

   Bebeğin kalp atışları karından ultrason ile 6. haftadan sonra izlenebilir.Alttan ultrason ile 1 hafta erken izlenebilir. 1 hafta sonra alttan ultrason kontrolü yaptırın.

 8. Nazli diyor ki:

  Merhaba ben tup bebek hamilesiyim son adet 10 nisan transfer 30 nisan gebelik test 9mayis 432.10 11mayis 1034 12 mayis ultrason bakildi gozukmedi sagliklimi uoksa gozukmeme ihtimali varmi

  1. admin admin diyor ki:

   Bebeğin kalp atışları karından ultrason ile 6. haftadan sonra izlenebilir.Alttan ultrason ile 1 hafta erken izlenebilir. 1 hafta sonra alttan ultrason kontrolü yaptırın.

 9. nzl diyor ki:

  Merhaba 10 nisan son adet 9mayis gebelik test 432.10 11 mayis 1034 12 mayis vajinal ultrason gozukmedi haftaya bakalim dediler farkli bir siknti olabilirmi cok korktum gorunmedi diye

  1. admin admin diyor ki:

   Merhaba,
   Bhcg testi kanda gebelik tayininde kullanılan hızlı ve güvenilir bir testtir. Döllenme sonrasında 8. Günden itibaren kanda bu hormonun değeri artmaya başlar. 5mIU/ml üzerindeki Bhcg değerlerinin gebelik açısından takip edilmesi uygun olur. Gün aşırı gebelik testi değerinde (48 saat arayla ) yaklaşık 2 kat kadar bir artış olması sağlıklı bir gebelik göstergesidir. Ancak sadece gebelik testi değerine bakarak gebeliğinizin sağlıklı olduğu yorumunu yapmak doğru olmaz. Biyokimyasal gebelik, düşük ihtimali veya dış gebelik ihtimali de mutlaka düşünülmelidir. Gebelik testi değerinize bakarak gebeliğinizin kaç haftalık olduğu ile ilgili de bir yorum yapılması doğru bir yaklaşım değildir. Gebelik testi değeriniz belli bir seviyeye ulaşmadan ultrasonografik olarak gebelik kesesi görülemez. Vajinal ultrasonografi ile gebelik kesesinin görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir. Size önerim doktorunuzun çağırdığı zamandaki kontrolünüzü ihmal etmemenizdir.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 10. Dlbr diyor ki:

  Benım 5ci haftam bıttı karnım arada hafıf bı Ağrı ve kaşığımda arada hafıf Ağrı olup gidio bi sorun yoktur demi??

  1. admin admin diyor ki:

   Gebeliğin ilk haftalarında adet gelecekmiş gibi kasık ağrısı olur ama 10 haftaya kadar giderek azalması gerekir.Aşağıdaki belirtilerden bir veya bir kaçı varsa idrar yolunda enfeksiyon yonunden inceleme gerekir.
   ►Sık sık idrara çıkma

   ►İdrar yaparken bazen bir iki damla yapma

   ►Yanma hissi ,sızlama hissi

   ►İdrarda koku

   ►Gece idrar hissi

   ►Alt karın bölgesinde ağrı

  2. Dlbr diyor ki:

   Ewet cok idrarım gelıo ama cok su içiyorum bide gece de mutlaka bı kere çıkıyorum koku 3 güne bi oluo ve diğer dedıklerınız yok tahlıl yaptırdım kan da verdım bi sorun yok dedı doktor sizce ??

   1. admin admin diyor ki:

    Gebeliğin ilk haftalarında adet gelecekmiş gibi kasık ağrısı olur ama 10 haftaya kadar giderek azalması gerekir.

  3. Dlbr diyor ki:

   Cok tesekkur ederım aynı şeyı doktor da dedı inş gecer Ağrı 6 cı haftasındayız sabırsızlastık şimdiden Rabbım herkese nasıp Etsın

 11. Nur diyor ki:

  Merhaba bu üçüncü gebeliği m bundan önceki gebeliği min ilkimde düşük yaptım ikincisinde ise dış gebelik gecirdim suan da evde kendim test yaptım ve pozitif çıktı ama hiç bir belirti hissetmiyorum ve cok korkuyorum hayal kırıklığı yaşamaktan

  1. admin admin diyor ki:

   Adet gecikmesi yaşadıysanız hamileliğin başlangıcında kadın doğum uzmanına başvurarak gerekli testleri yaptırmanızda fayda var.

 12. isimsiz diyor ki:

  Merhaba ben 4 gündür idrar testi yapiyorum hepside aynı koyulukta oluyor. Kontrol cizgisinin rengine cok yakin fakat ayni renkte degiller. Neden boyle oluyor acaba hcg degerim artmiyormu?

  1. admin admin diyor ki:

   İdrarda gebelik testi hamilelik tespiti için kullanılır.Hamile olduğunuzu öğrendikten sonra tekrar tekrar neden yapıyorsunuz.Çok fazla takıntı yapıyorsunuz.Hamilelik kan testi ile değerlendirilir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat arış gösterir.Bu şekilde gereksiz stres zarar verir.Olacak olan olur.Endişeleriniz varsa kadın doğum uzmanına başvurun.