40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 5. haftası

Gebeliğin 5. haftası

        Gebeliğin 5. haftasında adet gecikmesinden sonra kısa bir süre geçti.Eğer hala gebelik testi yaptırmadıysanız eczaneden İdrarda gebelik testi alarak hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.Adet gecikmesi olduktan sonra yapılan İdrarda gebelik testinin doğruluk oranı çok yüksektir. Hamile olduğunuzu öğrendikten hemen sonra doktorunuzdan randevu alınız.

BEBEKTE MEYDANA GELENLER

        Gebeliğin 5. haftasında bebeğinizin boyu 1,5 mm uzunluğunda.Bu haftadan itibaren bebeğinizin kalbini oluşturacak tabaka gelişmiştir.Merkezi sinir sistemi : beyin ve omurilik , kas ve kemik yapıları şekillenmeye başlamaktadır.Bu gelişime yardımcı olmak için hala folik asit kullanmaya başlamadıysanız bir an önce başlamalısınız. Gebelikte folik asit kullanmaya hamileliği düşündüğünüz andan itibaren başlamalısınız.Uzmanlar hamile kalmadan 3 ay öncesinden folik asit kullanmaya başlanmasını uygun görmektedir. Gebelikte folik asit konusunda ayrıntılı bilgi için tıklayın

        Bu hafta yapılacak ultrason muayenesinde gebelik kesesi görülebilir fakat bebeğinizin kalp atışları henüz duyulamayabilir.Önümüzdeki haftadan itibaren bebeğiniz görünür hale gelecek ve kıvrılmış bir C harfi şeklinde olduğu görülür.

Mide Bulantısı ve Kusma

        Mide bulantısı ( sabah bulantısı ) hamile kadınların % 70 ‘ini etkiler. Mide bulantısı HCG hormonlarına bağlı olarak gelişir genellikle gebeliğin 6. haftasında başlar ve HCG hormon seviyelerinin azalması ile gebeliğin 13. haftasında sona erer. Hamile kadınların çoğu bu süreyi kolaylıkla atlatırlar fakat az bir kısmında aşırı derece mide bulantısı ve kusmayla beraber besin ve sıvı kaybına neden olur.Bu duruma hyperemesis gravidarum denir.Bu gibi durumlarda hamile kadınlar çoğu zaman hastanede damardan verilen sıvı ve ilaçlar ile tedavi edilir.

Mide Bulantısı Konusunda Neler Yapabilirsiniz

kiss Öğünlerinizi bölerek daha sık ve az yemek yiyin.

Bol bol sıvı alın

Hoşunuza gitmeyen midenizi bulandıran yiyeceklerden uzak durun.

Mide asidine neden olan kahveden uzak durun

Yatak odanızı sık sık havalandırın ve serin tutun

Yataktan yavaş kalkın

Demir takviyesi alıyorsanız bunu yemeklerden 1 saat önce veya yemeklerden 2 saat sonra alın

Limonata ve karpuz mide bulantısının azalmasına yardımcı olur

Tuzlu gıdalar ( Kraker) mide bulantısına iyi gelir.

Uzun süre aç kalmayın


GEBELİK BELİRTİLERİERİİ

Sık İdrara çıkma: Gebelik haftalarının ilerlemesi ile rahminiz idrar torbanıza basınç yaptıkça sizi rahatsız eder.

Göğüslerde değişim: Gebelikle beraber meme uçları koyulaşır , göğüslerde sızlama hissedebilirsiniz.

Halsizlik ve Yorgunluk: Hamileliğin ilk belirtilerinden bir diğeri halsizlik ve çabuk yorulmadır.Bu konu ile başa çıkabilmek için doktorunuzun verdiği vitamin ilaçlarını düzenli kullanın ve fırsat buldukça dinlenin.Şeker ve kafeinli besinlerden uzak durun.

Hamilelik boyunca kaç kilo almalıyım

        Gebelik boyunca doğuma kadar alınması gereken standart bir kilo yoktur. Gebelik döneminde alınması gereken kilo konusunda uzmanlar 20. haftaya kadar haftada 300 gram daha sonraki 20. hafta ile 40. hafta arasında haftada 450 gram kilo alınmasını önerir.

         Yapılan araştırmada gebelik döneminde alınacak kilonun anne adayının kilosuyla ters orantılı olduğunu göstermiştir.Yani düşük kilolu anne adaylarının 14-20 kilo arası aşırı kilolu anne adayının 8-12 kilo arası alması gerektiğini göstermiştir.
Bu konuda en önemli olan gebelik boyunca bebeğinizin ihtiyacı olan besinleri tüketmektir.Boş ve yüksek kalori besinler yerine kaliteli besinler tüketmeniz önemlidir. Hamilelikte alınması gereken kilonuzu otomatik hesaplamak için tıklayın

DIŞ GEBELİK

     Döllenme sırasında yumurtanın rahim içinde değil genellikle tüpün içinde yerleşmesiyle oluşan gebeliğe denir.Dış gebelik her 100 hamileliğin 1’inde ortaya çıkar.

DIŞ GEBELİĞİN BELİRTİLERİİİ

Kramplar
Karın alt bölgesinde duyarlılık
Kanama veya kahverengi leke
Omuz ağrısı
Kan kaybı nedeniyle güçsüzlük, baş dönmesi ve bayılma
Mide bulantısı


Bu belirtilerin bir çoğu normal gelişen bir hamilelikte de görülebileceğinden dış gebeliği uzman bir doktor teşhis etmelidir.

DIŞ GEBELİK NASIL TEŞHİS EDİLİR

Dış gebelik kandaki beta HCG hormon ölçümü ve ultrason ile muayenede görülebilmektedir.

DIŞ GEBELİK TEDAVİSİ

          Dış gebelik durumunda doktorlar doğurganlığı koruyarak gebeliği sonlandırmaktır.Cerrahi operasyon; genel anestezi ,laparoskopi veya laparotomi şeklinde uygulanır.Dış gebelik için cerrahi olmayan bir tedavi , bir kanser ilacı olan Metotreksat kullanımını gerektirir.Metotreksat hastaya damar yoluyla verilerek hızla çoğalan hücreleri öldürerek hamileliği ortadan kaldırır.

Bu Haber 270.174 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

YORUM YAZ
 1. Gülsah diyor ki:

  Merhaba ben 5 haftalik hamileyim dün doktora gittiğimde öğrendim ama bebeği göremedi sadece keseyi gördü 10 gun sonra tekrar gelmemi soyledi geçen sene bebegin gelişmemesi üzere kürtaj oldum sürekli kahve renkli bi akıntı var sebebi ne dir acaba ?

  1. admin admin diyor ki:

   10 gün sonraki ultrason kontrolünde kalp atışlarıda izlenebilecektir.Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.Tedbir amaçlı olarak kalp atışları duyulana kadar birliktelikten uzak durun.

 2. Sarı anne diyor ki:

  Merhaba benim son adet tarihimin ilk günü 18 aralık ve 28 günde bir adet oluyorum,fakat bebek görünmedi ultrasonda bhcg degeri 611 çıktı.normal mi bu değer ultrasonda görünmesi için yeterli değil mi ? Üstelik aşırı iştahım açıldı zaten şuan 80 kiloyum boyum 170 10 kilo fazlam vardı iyice alacağım bu gidişle :(

  1. Sarı anne diyor ki:

   Bu arada 22 ocakta bhcg degeri 611 çıktı.onu yazmayı unutmuşum

   1. admin admin diyor ki:

    Cevap verildi.

  2. admin admin diyor ki:

   Gebelik kesesinin ultrasonda izlenebilmesi için rahime yerleştikten sonra gebeliğin 10-15 gün büyümesi gerekir. Gebelik kesesi en erken 4,5 -5 haftalık gebelik olduğunda transvajinal ultrason ile görülebilir.Kanda gebelik Beta HCG değeri 3000-4000 düzeylerine vardığında yani 6 haftalık gebelik olduğunda gebelik kesesi karından ultrason ile izlenebilir.
   GEBELİKTE BESLENME
   Gebelik döneminde önemli olan annenin kilo alması değil bebek için gerekli vitamin ve minarelleri içerecek şekilde beslenmesidir.
   Aşırı tatlı, yağlı ağır gıdalar sadece anne adayında gereksiz kilo alınımına neden olur. Bebeğin gelişimine katkı sağlamaz. Eğer bulantı kusma gibi yakınmalar mevcutsa;

   Anne adayı canı ne isterse onu yemelidir.
   Sık sık, azar azar beslenmelidir.
   Yemek kokusu, sigara, parfum kokusu, rahatsızlık verebilir. İlk aylarda evde yemek pişirilmeyebilir. Baba adayı, başının çaresine bakmalıdır.
   Etimek, peksimet, galeta, çubuk kraker tarzı gıdalar mideyi sıkı tutar. Bu gıdalar faydalıdır.
   Aşırı kilo kaybı, ağızdan beslenme sorunu varsa doktorunuza başvurmalısınız.
   Kafein,acı ,ekşi gıdalar mide yakınmalarını arttırabilir.
   Kafein, kahve, kola, çay, çikolata ve bazı ilaçlar bulunur.

   Anne adayı günde 1-2 bardak kahve ya da 2-3 bardak açık çay tüketebilir.

   Doktora danışmadan ilaç tüketilmemelidir. Gebeliğin ilk dönemi için özel bir beslenme listesi önermemekteyiz.

 3. rapunzel diyor ki:

  Merhaba benim Sat 7 Aralık beta hcg 12 ocak da 1581 çıktı. Doktor keseyi henüz göremeyiz dedi. Bugün de (13 ocak) kahverengi lekelenme oldu biraz bu haftalarda normal mi?6 yaşında Kızım var bu 2.gebeliğim kesenin görünmemesi tedirgin etti.

  1. admin admin diyor ki:

   Lekelenme konusunda doktorunuza bilgi verin.Gebelik kesesinin ultrasonda izlenebilmesi için rahime yerleştikten sonra gebeliğin 10-15 gün büyümesi gerekir. Gebelik kesesi en erken 4,5 -5 haftalık gebelik olduğunda transvajinal/alttan ultrason ile görülebilir.Kanda gebelik Beta HCG değeri 3000-4000 düzeylerine vardığında yani 6 haftalık gebelik olduğunda gebelik kesesi karından ultrason ile izlenebilir.

 4. Gökçe88 diyor ki:

  Merhaba ben 2ay önce kimyasal gebelik nedeniyle düşük yaptım..en son 5 aralık 2015 te adet gördüm.bu ay 1 hafta geciktim kan testi yaptırdım 2990 çıktı.bu sonuç iyi mi sizce?kaç haftalık hamileyim?doktora gitmeye korkuyorum yine kötü haber alcam diye..şimdiden teşekkürler

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinize göre 5 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 10 Eylül 2016 Cumartesi.İlk fırsatta kadın doğum uzmanına başvurun.

 5. sibel diyor ki:

  Son adetim 28 kasım 9 ocakta kan tahlili yaptırdım bhcg 482 çıktı gebelik haftalık oluyo

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinize göre 6 hafta ve 3 günlük hamilesiniz.Gebelik kesesi ve bebek kalp atımlarının kontrolü için kadın doğum uzmanından randevu alınız.

 6. Nermin diyor ki:

  Merhaba hocam.Son adet tarihim 22.10.2015.
  12.11.2015 tarihinde beta hcg test yapdirdim sonuc 22,23 cikdi.Doktor cok yeni hamilelik dedi.18.11.2015 Tarihinde idrar testi yapdim iki tane biri silik ikincisi tam gorundu.Yani pozitiv cikdi.Kac haftalik hamileyim?Simdiden tewekkurler..:-)

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinize göre 4 hafta ve 3 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 28 Temmuz 2016 Perşembe.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 7. Gül diyor ki:

  Merhabalar.öncelikle şimdiden teşekkür ediyorum. 5 hafta 2 günlük gebe olduğumu öğrendik bugün. Bir takım testler falan yaptırdık. Yapılan idrar tahlilinde bol bakteri görüldü yazıyor. Bu durumda neler yapmam gerekiyor. Bebeğe bir zararı olur mu bunun

  1. admin admin diyor ki:

   İdrar testini isteyen doktorunuz değerlendirmeli.İdrar yolu hastalıkları hakkındaki aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelikte-idrar-yolu-hastaliklari.html

 8. refik diyor ki:

  Merhaba hoc am esimin son adet tarihi baslangic 6.10.2015 bittis 11.10.2015 acaba kaç haftalik hamile

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihine göre 5 hafta ve 4 günlük hamile. Tahmini doğum tarihi: 12 Temmuz 2016 Salı.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur

 9. Bilinmez diyor ki:

  Merhaba benim son adet tarihim 02.10.2015 dün yani 02.11.2015 ve 03.11.2015 iki tane test yaptım iki si de silik çıktı ikinci çizgiler sizce hamilemiyim

  1. admin admin diyor ki:

   Kesin sonuç için kanda beta HCG testi yaptırın.

 10. bahar diyor ki:

  Merhabalar Hocam, 2014 Aralık ayında hamile kaldım(yeni evliyiz) 10,5 haftalık gebeliğim sonlandırıldı.Kalbi gelişmedi. Yaşımız 33.Çok üzüldük eşimle.Sonrasında eşime varikosel teşhisi konuldu tam araştırma yaparken ameliyat için karar vermişken en son adet tarihim 11.09.2015 ve adet gecikmesi yaşadım ekim ayında eczane testlerinde iki çizgi net.İlk hamileliğimde lekelenmeler olmuştu.Şu tarihe kadar birşey olmadı herşey normal sanırım endişeliyiz yine de .Folik asit kullanıyorum.Ne önerirsiniz hocam bebeğimi koruyabilmemiz için.Teşekkürler.

  1. admin admin diyor ki:

   Kadın doğum uzmanına başvurun gebelik kesesi ve kalp atımları doktor tarafından izlenmesi gerekir.Folik asit kullanmaya devam edin.Tedbir amaçlı kalp atımları duyulana kadar ilişkiden uzak durun

 11. İlknur diyor ki:

  Hocam merhaba.
  Hamile olduğumu dun idrar testi yaparak öğrendim. bugün hastaneye gittik kan testi yaptılar pozitif çıktı . HCG değerim de 15000 çıktı kaç haftalık hamileyim ? henüz bi uzman doktora gitmedim bu hafta içi gidicez napmaliyim ?

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Bu ultrason muayenesinde son adet tarihi netleştirilir. Kadın doğum uzmanına başvurup gebelik kesesi ve kalp atımları ultrasonda izlenmesi gerekir.Kan değerine göre tahmine gebelik haftası bilgisi aşağıda yer almaktadır.

   3 hafta: 5 – 50
   4 hafta: 3 – 426
   5 hafta: 19 – 7,340
   6 hafta: 1,080 – 56,500
   7 – 12 haftalar: 7,650 – 288,000
   13 – 16 haftalar: 13,300 – 254,000
   17 – 24 haftalar: 4,060 – 165,000
   25 – 40 haftalar: 3,640 – 117,000

   1. Keyla diyor ki:

    Always the best content from these prouogiids writers.

 12. Semanur diyor ki:

  Merhaba hocam ben 4 haftalık hamileyim doktora gittim transvajinal ultrason ile baktılar ama keseyi göremediler sizce küçük olduğundan mıdır yada dış gebelik olabilir mi?

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik kesesi kanda gebelik tespit edildikten hemen sonra ultrasonda izlenemez.10 gün sonra yeniden doktorunuza başvurun.

 13. aysgl diyor ki:

  merhaba hocam ben 5 haftalık hamileyim ve doktorum bebeğimin canlanmadıgını ve progeston degerimin düşük oldugunu bir hafta sonra gelmemi söyledi bebek canlanmazsa alacagını söyledi sizce ne yapmalıyım

  1. admin admin diyor ki:

   Doktorunuzun onerılerıne uyunuz. İlaç önerdi ise kullanınız.

 14. Merve diyor ki:

  Merhaba, beklenen adet tarihim dündü yani 09.10.2015 ancak adet olmadım ve yaptığım idrar testinde ikinci çizgi silik olarak çıktı. Kimyasal gevelik olma ihtimali var mı? Hamile miyim?

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırın.Sağlıklı bir gebelikte kan değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 15. Fatma diyor ki:

  Merhabalar hocam benim adet başlangıç tarihim 26:08:2015 bitişi 31:08:2015…
  07:10:2015’de kan testi yaptirdim 550 çıktı salı günü de ultrasyona gideceğim belki kese gozukmez ama sizce beraberlikten uzak mi durmaliyim? Sakincali mi?

  1. admin admin diyor ki:

   Tedbir amaçlı olarak kalp atımları duyulana kadar ( 5-6 hafta ) ilişkiden uzak durmanızda fayda var.Bundan sonra doktorunuz ilişkiyi yasaklamamış ise prezervatifle birliktelik için sorun yoktur.

 16. Aysgl diyor ki:

  Merhaba hocam ben 5 haftalık hamileyim doktor bebegim in henuz canlanmadıgını ve progestron değerinin düşük oldugunu söyledi progestron degerim :12.43 beta hcg değeri 7868.14 bu durumda ne yapmalıyım

  1. admin admin diyor ki:

   Doktorunuzun önerilerine uyunuz. İlaç önerdi ise kullanınız.

 17. eylül diyor ki:

  Hocam geçen hafta adet geçikmesinden dolayi hastaneye gittim 5 haftalık hamile olduğumu öğrendim fakat bna kan testi yapmadı ultrasondan baktı sadece 2hafta sonra tekrar gel dedi folidoce diye bi hap verdi sizce ne yapmalıyım

  1. admin admin diyor ki:

   Doktorunuz ultrason ile hamile olduğunuzu tespit etmiş folik asit kullanın.Kalp atımları duyulana kadar ( 5-6. hafta ) tedbir amaçlı ilişkiden uzak durun.Doktorunuzun dediği gibi 2 hafta sonra muayeneye gidin.

 18. Yasemin diyor ki:

  Hocam merhaba 2 gün önce acile gittim kahverengi kanamadan dolayı doktor bana yerleşme kanaması olduğunu söyledi gebeliğimi ilk öğrendiğimde hcg 763 dü acile gittiğim gün ise 1148 olmuştu salı günü de asıl doktoruma gidicem ozaman kese ve kalp atışlarını duyabilirmiyiz ayrıca doktorlar gebelik haftasını bizim hesabımıza göre neden geriden söylüyor

  1. admin admin diyor ki:

   Sağlıklı bir hamilelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Gebelik haftası son adet tarihinin ilk günü baz alarak hesaplanır.Bebeğin kalp atışları 6. haftadan itibaren renkli Doppler ultrason ile dinlenebilir ve 6. haftadan itibaren bebeğin kalp atışları tüm gebelik boyunca takip edilmektedir.Anne karnındaki bebeğin kalp atışları Transvajinal ultrason ile gebeliğin 5. haftasından sonra duyulabilir.

 19. aynur diyor ki:

  Öncede sordum cevab alamadim
  Benim adetim 11 ağustosta adet oldum 21 ağustosta bitdi . Eylül 20 de hcG yaptirdim 1.123 cikti nekadarlik hamileyim. Simdiden teşekkür ler… ?

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre 7 hafta ve 6 günlük hamilesiniz. Tahmini doğum tarihiniz: 17 Mayıs 2016 Salı.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.

 20. Esra diyor ki:

  Hocam benim son adet tarihim 28/08/2015 idi. Adet gecikmem var idar testinde pozitif cikti.kan test sonucum hcg 144.hamileligim kesinmidir.

  1. admin admin diyor ki:

   Hayırlı olsun hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir. Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.Tedbir amaçlı bebeğin kalp atışları duyulana kadar (5-6 hafta ) ilişkiden uzak durun.

 21. büşra diyor ki:

  Çok saolun hocam

 22. büşra diyor ki:

  Hocam yanlış yazmışım 27.08.2015 son adet tarihim bugün tekrar kan testi yaptırdım hcg sonucu 1785 çıktı sonuca göre kaç haftalik gebeyken hocam

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftasının hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinize göre tam olarak 5 haftalık hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 2 Haziran 2016 Perşembe.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur

 23. büşra diyor ki:

  Slm son adet tarihim 27.07.2015 2 gün önce kan testi yaptırdım 600.34 kaç haftalik oluyo tskler

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinize göre kan değeriniz düşük.Son adet tarihinizi yanlış hatırlıyor olabilirmisiniz ?

 24. elif diyor ki:

  Merhaba doktor bey ben 6 haftalik hamileyim. Fakat adet olacakmış gibi ağrılarım var bel ağrısı ile birlikte. 4 ay önce düşük yaptım endişelendiriyorum.

  1. admin admin diyor ki:

   Gebeliğin ilk haftalarında adet olacakmış gibi ağrılar görülebilir.Şikayetlerinizi doktor kontrolünde doktorunuza iletin.

 25. Tuanna diyor ki:

  Merhaba hocam benim son adet gördügüm tarih 16-08-2015. Kan tahlili yaptırmadım bilmiyorum.kaç haftalık hamileyim. Teşekkürler.

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre 5 hafta ve 1 günlük hamilesiniz. Tahmini doğum tarihiniz: 22 Mayıs 2016 Pazar.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur

 26. Fatma1985 diyor ki:

  Selamlar..benimmadetim 7 gün geçtiği zaman gebe polikm inliğine gittim 5 haftalık hamilesin dedi doktor test verdi kan idrar kanda gebelik 19041 di bu sayı 5 haftaya göre yüksek değil mi 7 gün adet geçmesine rağmen çoğul gebelik olabilir mi..

  1. admin admin diyor ki:

   Hayırlı olsun sadece kan değerine göre çoğul gebelik vardır diyemeyiz. İkiz gebelik gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason muayenesinde anlaşılabilir. 5. veya 6. yapılan ultrasonda iki adet gebelik kesesi görülerek ikiz hamilelik olduğu söylenebilir.

 27. Herşeyim diyor ki:

  Son adet tarihim 04.08.2015.Benim kan tahlilinde 638 Beta hcg çıktı kaç haftalık hamileyim.

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre 5 hafta ve 2 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 10 Mayıs 2016 Salı. Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayabilirsiniz.Gebelik kesesi ve kalp atımlarının izlenebilmesi için önümüzdeki hafta için kadın doğum uzmanından randevu alabilirsiniz.

 28. Mucizemm diyor ki:

  Hocam benim son,adet tarihim 30.07.2015 iki gun once hcg 1823 cikti bugunse 4300 cikti sizce nekadarlik hamileyim

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize 5 hafta ve 6 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 5 Mayıs 2016 Perşembe.Gebelik kesesi ve kalp atışlarının kontrolü için kadın doğum uzmanından randevu alabilirsiniz. Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.Hayırlı olsun.

 29. tuğba diyor ki:

  merhaba bugün hamile olduğumu öğrendim. planlı bir gecelik değildi. ama üzgün de değilim. doktorum vajinal usg yaptı 5 hafta 3 günle uyumlu gebelik dedi fakat kalp sesini duymadi.acaba bu normal mi yoksa gecikmiş bir durum mu. beta hcg degerim 10.000 in üstünde çıktı.

  1. admin admin diyor ki:

   1 hafta sonra ultrason kontrülünü tekrarlayın.

 30. gül diyor ki:

  Mrh hocam ben 3 ay önce düşük yaptim değerlerim yükselmedi.ve simdi yine hamileyim 31.07.2015 son adet tarihim.bu ay adetime 4 gun kala evde test yaptim cikti sonra kanda baktirdim 260 ckti beta 4 gün sonra adet gunumde yine yaptirdim ve 1350 cikti normal demi degerler haftaya gidicem doktora.bide kac haftalik gebeyim ogrenebilirmiyim.tskler

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre 5 hafta ve 2 günlük hamilesiniz. Tahmini doğum tarihiniz: 6 Mayıs 2016 Cuma.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur

 31. Rüzgargülü diyor ki:

  Hocam merhaba adetim 1 hafta geçmişti bende kan testi yaptırdım ve B HCG değeri 6360.75 çıktı. Acaba hamilemiyim. Birde şuanda hamileysem bebeğimi ultrasonda görebilir miyim? Kalp atışları ne zaman başlar.. Sağolun kolay gelsin.

 32. Nergis diyor ki:

  Doktor bey ben 18 ağustos da adet olmam gerekiyordu olmadim 3 gun sonra test yaptim çift çizgi çikti doktora gitti kese gorundu bu hafta doktorum hesaplamalarina gore 5 haftalik hamileyim kalp atislarini duya bilirmiyiz.bende hamileliğe dair hic bi belirti yok normal mi acaba daha erken oldugu icin mi hissetmiyorum

  1. admin admin diyor ki:

   Anne karnındaki bebeğin kalp atışları Transvajinal ultrason ile gebeliğin 5. haftasından sonra duyulabilir.Gebelik belirtisinin olmaması herhangi bir olumsuzluk olduğu anlamına gelmez.

 33. Merhabalar diyor ki:

  Son adet tarihim 12 temmuz beta HCG 76 çıktı iki gün sone tekrar yaptırdım 215,14 çıktı ben hamileliğin ve bebek kaç haftalik acaba

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Kan da beta HCG değerinin 48 saatte 2 kat artış göstermesi olumlu.Son adet tarihinize göre 6 hafta ve 3 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 17 Nisan 2016 Pazar.Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.

 34. Semra diyor ki:

  Hocam merhaba en son adet tarihim 7 Temmuz hasta olmadığım için dün idrarr testi yaptırdım pozitif çıktı doktorumla görüştüm kan testi ile kontrol içi adet gecikmesinde 1 hafta olsun yani perşembe günü gideceğim henüz ne kan testi ne de kontrole gittim sizce beklemeliyim mi bu arada mart ayinda dış gebelik geçirdim metotreksat ile vücuttan atildii geçen ayda hsg yaptirdim

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik teslerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden 5-7 gün sonra yapılması gerekir. Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.

 35. leyla diyor ki:

  Hocam merhaba ben 28 haziranda adet olmuştum kan testi yaptırdım hamileyim.doktotora gidimmmi yoksa beklimmi kese gozukurmu çok tşk

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre 4 hafta ve 3 günlük hamilesiniz. 1 hafta sonraya randevu alırsanız gebelik kesesi izlenebilir. Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.Kalp atımları duyulana kadar ilişkiden uzak durun.

 36. serpil diyor ki:

  Bos gebelik sonlandırılırken ileri de oluşabilecek sakıncasıvar mi

  1. admin admin diyor ki:

   Uzman ellerde yapıldığında sorun olmaz.

 37. serpil diyor ki:

  Ben hamileyim ama ters giden şey kese var bebek yok..
  Bugün doktora gittim bos gebelik olduğunu söylüyor…hamileliğim daha 39 günlük olduğunu söyledi …bu tanı için erken mi

  1. admin admin diyor ki:

   Anne karnında bebeğin kalp atımları 5. haftadan itibaren alttan ultrason ile duyulabilir.1 hafta sonra son kez ultrason kontrolü öneririm.

 38. Merve diyor ki:

  Merhaba adetim degisiyo her ay degil ama bazen 25i bazen en gec 5ine kadar oluyorum haziran ayinda 3u gibi oldum fakat temmuz 6 oldu hala adet gormedim ve bacaklarimin ust kisimlarinda agri basladi ve bir gunde mide yanmasi yasadim geceleri mide bulantisi oluyo gunduzleri bazen oluyo ama kusmam yok hamile olabilirmiim acaba

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırın.

 39. seyhan diyor ki:

  Merhaba en son adetim 21 mayısta idrar testi pozitif çıktı kan testleri de pozitif ama ultrasonda görülmüyor boş gebelik olabilirmi ne olur cevap verin ilk gebeliğim olucak ama korkuyorum

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik kesesinin olup bebeğin olmadığı durumlar görülebilmektedir.1 hafta sonra yeniden ultrason kontrolü öneririm.

 40. yasemin diyor ki:

  Hocam merhaba benim 13 haziranda tup bebek transferim gerceklesti bugun 18.gunum 16.gun degerim 1596 cikti doktorum 2 temmuz persembe gel keseyi goremezsek tahlil yapariz dedi ama beni hafif lekenlenmelerim var cok korkuyorum ne olur yardimci olun olabilrmi bu lekeler dogalmi degerim normalmi yani gebelik oluşmuş diyebilirmiyiz..?

  1. admin admin diyor ki:

   Lekelenmeler normaldir. Degeriniz gayet iyi. Tedrigin olmayınız Daha fazla bilgi için yazımızı okumak linke tıklayınız.

   http://www.zekisalar.com/gebe-kalamama-infertilite/tup-bebek-tedavisi-sonrasi/

 41. Seda diyor ki:

  merhabalar,

  Son adet tarihimin 1. günü 5 haziran. 26 günde bir regl oluyorum ve ovalüasyon da 16 gün sanırım.
  Yaklaşık 2,5 hafta evvel başlayan kasık ağrılarım, bel ağrılarım, sık idrara çıkma, uykusuzluk ve göğüslerdeki değişimleri yaşadıktan sonra geçen birkaç günde 2 tane erken gebelik testi yaptırdım. İkisinde de 2. çizgi silik çıktı. sonra bir tane daha normal ucuz test aldım o da negatif çıktı ama biraz fazla idrar mı geldi bilmiyorum. Garipti. Bende birkaç gün daha sabredeyim doktora gideyim diye düşündüm, en mantıklısı. Ama gerçekten dayanamıyorum artık şu kasık ağrısına fln. Bir de merak ediyorum. Hamile olabilir miyim sizce hocam?

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik testlerinde adet gecikmesinden önce yapılan testler sağlıklı sonuç vermez.Adet gecikmesi yaşarsanız kanda Beta HCG testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 42. yasemin korkmaz diyor ki:

  merhaba hocam ben kanda test yaptırdım 873 çıktı sat:28.05.2015 ne zaman kese görünür.

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik kesesi kanda gebelik tespit edildikten hemen sonra ultrasonda izlenemez.Gebelik kesesinin ultrasonda izlenebilmesi için rahime yerleştikten sonra gebeliğin 10-15 gün büyümesi gerekir. Gebelik kesesi en erken 4,5 -5 haftalık gebelik olduğunda transvajinal ultrason ile görülebilir.Kanda gebelik Beta HCG değeri 3000-4000 düzeylerine vardığında yani 6 haftalık gebelik olduğunda gebelik kesesi karından ultrason ile izlenebilir.

 43. bahar geliyor diyor ki:

  Hocam gecen ayin 25 hastaligimin ilk gunuydu 9 aydirki ewliyim cocuk dusunduk ama olmadi bu ay 5 gun hastaligim gecikti test yapacam ama korkuyorum çünkü degilsem die cok istiyorum folik asitte kullandim. Bide oruc tutuyorum eger warsa zarari olurmu bebege bidee herseyden migdem bulaniyo

  1. admin admin diyor ki:

   5 günlük adet gecikmeniz varsa kanda beta HCG testi yaptırın.1 yıllık düzenli birlikteliğe rağmen gebelik oluşmazsa infertilite araştırma testleri için kadın doğum uzmanına başvurmalısınız.

  2. Stormy diyor ki:

   This is the perfect way to break down this inaftmorion.

 44. Kader diyor ki:

  Merhabalar Hamile kaldığım gün 30 Mayıs ve iki gün önce doktora gittiğimde iki tane kese olduğunu fakat henüz kalp atışı olmadığını söyledi bu ikiz demek mi ve kalp atışının olmaması normal mi birde oruç tutsam bebek için bir sıkıntı olur mu teşekkürler

  1. admin admin diyor ki:

   İki kese olması İKİZ gebeliği düşündürür. Ancak kesin tanı için bebekler ve kalp atımları 6. haftada gözükmeli .

   Op.Dr.Zeki SALAR

 45. Deniz diyor ki:

  Merhaba hocam benim son adet tarihim 16 Mayıs. 3gün kadar önce eczaneden test alıp test yaptım fakat negatif çıktı. Göğüs ağrılarım var çok hafif ve son birkaç zamandır bel ağrısı ve adet olacakmışım gibi hissediyorum. Testin doğru sonuç vermemiş olma ihtimali var mı?

  1. admin admin diyor ki:

   Adet gecikmeniz varsa kanda gebelik testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 46. Deniz diyor ki:

  Merhaba hocam benim son adet tarihim 16 Mayıs. 3gün kadar önce eczaneden test alıp test yaptım falan negatif çıktı. Göğüs ağrılarım ve çok hafif ve son birkaç zamandır bel ağrısı ve adet olacakmışım gibi hissediyorum. Testlerin yanılma payı ne kadar yüksek ve ne zaman yeniden test yapmalıyım ?

  1. admin admin diyor ki:

   Adet gecikmeniz varsa kanda gebelik testi yaptırın.

 47. Susam diyor ki:

  Merhaba hocam ben en son 27. Nisanda adet oldum 3 test yapdım positiv birde kan testi yapdım oda positiv değerlerim 1 775,0 dı
  Çok idralim var çok gazım var ve sürekli kabız hisi ne yapa bilirim, birse pazar günü hastaneye gittik bebek var ama daha tam belli değil normalmı?

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik kesesi en erken 4,5 -5 haftalık gebelik olduğunda transvajinal ultrason ile görülebilir.Kanda gebelik Beta HCG değeri 3000-4000 düzeylerine vardığında yani 6 haftalık gebelik olduğunda gebelik kesesi karından ultrason ile izlenebilir.
   Gebelikte kabızlık hakkında detaylı bilgi için tıklayın.
   Gebelikte şişkinlik gaz hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

 48. sevinc diyor ki:

  merebalar.ben nisan ayin 28de sonadet gordum mayisin 27si test yaptim 2hatt oldu.mayisin 6si doktora gittim bana 5 haftalik gebesin diagonuzu koydular sizce en dogrusu ben kac haftalik hamileyim ve hangi tarixden gebe kaldigimi bilmek isterim tesekkurlerimi iletiyorum

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre 5 hafta ve 5 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 2 Şubat 2016 Salı.Size kimse gebe kaldığınız tarihi sormaz.Mayıs ayının ortalarına yakın bir zamanda yumurtlama döneminizde hamile kalmıştırsınız.

 49. mina diyor ki:

  Hocam merhaba ben 5+5gunluk hamileyim kese var bebek görünmedi daha ama iki HF sonra kalp atışlarını dinleyecekmisiz sorum su benim sol kasigimda bir gündür ağrı var hafif hafif normal mi düşük DİE korkuyorum teşekkür ederim

  1. admin admin diyor ki:

   Ağrılarınız konusunda doktorunuza bilgi verin.Aşağıdaki durumlarda doktora başvurunuz

   ►Ağrılarla birlikte ateş, titreme, kanama veya artmış vajinal akıntı olduğunda.

   ►Tansiyon ,halsizlik varsa ;

   ►Karın, kasık ağrılarıyla birlikte idrar şikayetleri varsa ;

   ►6 saatten fazla süren karın ağrıları büyük bir ihtimal bir komplikasyonun belirtisidir .Bu nedenle uzun süren karın ve kasık ağrılarında muhakkak doktora başvurmalısınız.

 50. melek diyor ki:

  İyi gunler hocam ben 9 haftalikken bebegimi dusurdum.eşimle aramda kan uyusmazligi var dusukten sonra ignemi vurdum.dusugumun ustunden 34 gun gecti ve hala rolmadim ve ayrica bugun iliski sirasinda bir damla kan geldi karnimda da bir kac gundur agri var acaba hamile miyim eger hamileysem bir damla kan gordugum icin yine kan uyusmazlik ignesi vurmam gerekiyor mu?

 51. meleğim geliyor diyor ki:

  Mrb hocam 5 hafta 4 günlük. Hamileyim kesem bugun gozuktu bebegi goremedik benim sorum sigara icen biriyim birakamiyorum günde. 3 tane iciyorum hamile oldugumu ogrendigimde gunde 3 sigaranin düşüğe sebeb olurmu zarari

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik döneminde 1 tane bile sigara içmemelisiniz.Ayrıntılı bilgi için konumuzu okuyun.

   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelikte-sigara-tuketimi-ve-zararlari.html

 52. Hayat diyor ki:

  Selam en son Mart 7 de adet gördüm ve 3 gün önce test yaptırdım gebelik çıktı dün tekrar yaptırdım var çıktı dün akşam 21 30 kanama başladı ama adet oluyo gibiyim hala devam ediyo :( düşük olmuş mudur

  1. admin admin diyor ki:

   İdrarda gebelik testlerinde hata payı yüksektir.Kanda gebelik testi yaptırmalısınız.

 53. sudem diyor ki:

  Merhaba ben 5 haftalik hamileyim bebek kesesi yeni olustu ama bebek yok bu durum da cinsel iliski de bulunabilir miyim ve ne siklikta olmali

  1. admin admin diyor ki:

   Bebek kalp atımları duyulana kadar ilişki önermiyoruz. Bebeğin kalp atımları duyulduktan sonra doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe prezervatıf ile doğuma dek ilişkinin sakıncası olmaz.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 54. elif diyor ki:

  Merhaba hocam benim sorum benim adet günün 1 mart doktora gittim kan testi yaptırdım hamile oldugunu öğrendik 1-2 hafta kese kontrolu için özel hastaneye gittiM 10 gün sonra gelmem gerektigini söyledi kasıklarımda hafif ağrılar var normalde mi birde ben gerçekten 2 haftalık mı hamileyim çok teşekkür ederim

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik başlangıcında hafif ağrılar görülebilir.Şikayetleriniz şiddetlenirse doktora başvurun.Gebelik haftası son adet tarihinin ilk gününden itibaren hesaplanır ve iki haftalık gebelik tespit edilemez.Aşağıdaki hesaplayıcıyı kullanarak son adet tarihinize göre gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.

 55. melek diyor ki:

  Mrb. 5 haftalik hamileyim 4 gundur ishalim birsey de yiyemiyorum, haliyle çok güçsüz halsiz kalıyorum. Bol sıvı tüketmeye çalışıyorum. Ne yapmak gerekiyo korkuyorum bebegime brsey olacak diye ;(

 56. Ayten erişim diyor ki:

  5 haftalik hamileyim kaz agrim var ne yapmam gerekiyor

 57. melek diyor ki:

  Merhaba ben son 22 subatta adet oldum 4 test yaptim hepsi positif bulantilarim fln hepsi var. Dun doktora gittim vajinadan kontrol etmek istedigi icin vazgectim. haftaya gidicem doktora.fakat sag yumurtaligimda sislik var agrilarim vardi gecti simdi sislik var sadece baq bi belli bu normalmidir? Ve neden oyle sis ? Teshekkurler

  1. admin admin diyor ki:

   Normal sağlıklı bir gebelik diyebilmemiz için bebek anne rahminin içinde izlenmeli ve kalp atımları tespit edilmelidir.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 58. selib diyor ki:

  Merhaba doktor bey ben en son 19 subatta adet gordum adetim beş gun geçtikten sonra idrar testi yatırdım negatif çıktı. Ve hala adet olmadım ayrıca kasıklarımda ara ara cok şiddetli iğnelenme oluyor ama cabuk geçiyo . Bugün 10 gun oldu adetim geceli idrar testi yapsam belli olurmu

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda gebelik testi yaptırın.Hamile değilseniz adet düzensizliği konusunda doktora başvurun.

 59. ayse diyor ki:

  Bu haftalar son adet tarihine gore mi yoksa bebegin kendi haftasimi?

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftaları son adet tarihine göre hesaplanır.

  2. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihine göre.

 60. Fatos diyor ki:

  Merhaba bana bu ayin dordunde asilama yapildi fakat gebelik testi yaptim kendim negatif bu gun hafif kahverengi lekelenmeler var adetim gelecekmis gibi bir his belim agriyor aceba tutmadimi kan testi yaptirmadim 20ci gunum bugun beni bilgilendirirseniz sevinirim

  1. admin admin diyor ki:

   Aşılama da gebelik şansı %15-18 arasındadır. Yani aşılama yapılan 5 hastadan ancak 1 i gebe kalabilir.det olmadıysanız kanda gebelik testi yaptırın.

 61. sevim diyor ki:

  Merhaba benim çatlatma iğnesinden sonra 18.gün 2 gündür kahverengi leke geldi adetim olmadı hala vBulletin lekelenme yerleşme mi acaba eğer gebelik yoksa igneden kaç gün sonra adet olunur

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik testi yaptırmanızı öneririm. Kanda BHCg testi size sağlıklı sonuç verecektir.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 62. cigdem diyor ki:

  cinsiyetini merak ediyorum

  1. admin admin diyor ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti gebeliğin 16. haftasından itibaren ultrasonda net olarak izlenebilir.

  2. Hatice diyor ki:

   Merhaba bem hamileliğimin 6 cı haftanın içindeyim ve kanama geldi doktora gittim ama keseçik oluşmamış kanama neden olabilir düşük olmaması için hap verdi

   1. admin admin diyor ki:

    Doktorunuzun düşük ihtimaline karşı ilaç vermiştir.1 hafta sonra ultrason muayenesi için doktorunuza başvurun.