40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 6. haftası

Gebeliğin 6. haftası

Gebeliğin 6. haftası bebeğiniz

        Gebeliğin 6. haftasında bebeğinizin boyu baş bölgesinden poposuna kadar 2-4 mm arasındadır.Bebeğin boyunun baş popo mesafesi olarak adlandırılmasının nedeni bebeğin bacaklarını çoğunlukla kıvrık halde olmasıdır.

       Bebeğin kalp atışı gebeliğin 6. haftasında renkli Doppler ultrason ile dinlenebilir.Veya gebeliğin bu haftalarında normal ultrason ile bebeğin kalp atışları ve gebelik kesesi görülmediği taktirde vajinal ultrason tercih edilir.

       Gebe kaldıktan itibaren 10. haftaya kadar geçen süre embriyo dönemidir.Bu dönemde embriyo gelişimini engelleyecek faktörlere en açık olduğu zamandır.Sakatlıkların çoğu bu kritik zamanda oluşmaya başlar.

    Gebeliğin 6. haftasında anne karnında bulunan bebek baş ve kuyruk bölgesinden oluşan bir vücut şeklindedir.Bebeğinizin akciğer, çene , burun ve damak oluşumları başladı.El ve ayak kısımları oluşmaya başlamıştır.Bu hafta bebeğin baş kısmında nöral oluklar kapanır ve ilk beyin odacıkları oluşur.

SİZDE MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLER

    Gebeliğin 6. haftasında bir kaç kilo almış olabilir veya bu dönemde hiç kilo almamışta olabilirsiniz.Bu hafta göğüslerinizde hassasiyet ve şişme , meme uçlarınızda koyulaşma şeklinde değişiklikler fark edebilirsiniz.Bu durum tamamıyla gebeliğin belirtileridir.

Mide Yanması

    Gebeliğin bu haftası mide yanması ( ekşimesi ) şikayeti yaşayabilirsiniz.Mide yanması gebeliğin en yaygın şikayetlerinden biridir.Hamileliğin ilerleyen zamanlarında daha şiddetli olmasına rağmen , erken başlayabilir.Mide yanması genellikle mideden yemek borusuna asit kaçmasından dolayı olur.Gebelik döneminde büyüyen rahim mide ve bağırsak üzerine baskı uygular buda mideden yemek borusuna asit kaçmasına neden olur.

Mide yanması ile başa çıkmak için aşağıdaki tavsiyelere uyun

Üç büyük öğün yerine 5-6 öğün yiyin

Yemek yedikten hemen yatmayın en az 1 saat bekleyin

Yağlı ve baharatlı ( acı ) yiyeceklerden uzak durun

Yoğurt yemek ve bir bardak süt içmek ve ballı ılık süt içmek şikayetlerin azalmasında faydalı olur

Mide yanması şikayetleriniz şiddetli ise doktorunuz bu konuda size ilaç verebilir.

KABIZLIK

    Gebelik döneminde hamile bayanların çoğunda kabızlık görülür.Gebelikte kabızlık şikayetlerini gidermek için yapabilecekleriniz.

Sıvı alımınız arttırınız

Egzersiz yapın

Lifli gıdalarla beslenin

         Eğer şikayetleriniz geçmez ise doktora başvurun.Doktorunuzun onayı olmadan herhangi ilaç veya müshil kullanmayın.Kabız olduysanız , dışkı çıkarma sırasında kendinizi zorlamayın.Zorlama basura neden olabilir.

BESLENME DÜZENİNİZ

         Gebelik döneminde ihtiyacınız olan gıdaları almanız için , aldığınız gıdalarda seçici olmalısınız.Her istediğinizi yemek yerine Vitamin ve mineral ( demir , kalsiyum ,magnezyum , folik asit ,çinko ) açısından zengin gıdalar yiyin.Bebeğinizin büyümesine ve beslenmesine yardımcı olan gıdalar :

Ekmek , tahıllar , makarna ve pirinç 6 porsiyon

Meyveler günde 3-4 porsiyon

Sebzeler -günde 4 porsiyon

Et ve diğer protein kaynakları günde 2 ile 3 porsiyon

Süt ürünleri günde 3 ila 4 porsiyon

Yağ , tatlılar ve diğer boş kalorili gıdalar günde 2 ila 3 porsiyon

DOKTOR İLE İLK MUAYENE

        Gebelikte ilk muayenede doktorunuz sağlık geçmişinizle ilgili sorular soracaktır.Bu sorular genel sağlık problemleri ve jinekolojik ve doğumla ilgili herhangi problem hakkındadır.İlk muayenede daha önceki düşük ve benzeri tüm bilgilerinizi doktorunuzla paylaşın.Hamilelikten önce kullandığınız herhangi bir ilaç varsa mutlaka doktorunuza danışın.

       İlk muayenede jinekolojik muayene ve ultrasonografi ile kadın genital organları değerlendirilir. Son 1 yıl içerisinde yapılmadıysa smear testi yapılmalıdır. Genel sistemik muayene de yapılabilir ve gerekirse anormallik varlığında ilgili branş uzmanına konsültasyon yapılabilir.

İLK MUAYENEDE YAPILAN TAHLİLLER

Tam kan sayımı (Hemogram): Annede kansızlık (anemi) var mı araştırmak için.

Anne ve baba kan grupları: Kan uyuşmazlığı saptanırsa önlem alınması için.

Kan uyuşmazlığı varsa IDC (İndirekt Coombs testi)

Tam idrar tetkiki (Gerekirse idrar kültürü)

TSH : Annede guatr ve troid hormon bozukluğu varsa bebeği etkileyebilir, bozukluk saptanırsa dahiliye
uzmanı tarafından tedavi gerektirir.

Toxoplazma IGM ve IGG: Detaylı bilgi için tıklayın.

Rubella IGM – IGG (Kızamıkçık testleri):

CMV IGM ve IGG: Detaylı bilgi için tıklayın.

Hepatit B için HBsAg ve AntiHBs testleri yapılır: Annede Hepatit B saptanırsa bebeğe bulaşmayı engellemek için doğumdan sonra bebeğe antikor iğnesi yapılır.

HCV testi

HIV (AIDS) testi

Sfiliz (frengi) için VDRL testi rutin olarak şart değildir ama yapılabilir.

Diabet açısından riskli hastalarda açlık kan şekeri

Biyokimya (kolesterol, böbrek ve karaciğer testleri v.b) gebelikte rutin önerilen bir test değildir. Anne yaşı ileri ise veya sistemik bazı hastalıkları varsa yapılmalıdır.

GEBELİĞİN 6. HAFTASINDA ANNE VE BEBEKTE MEYDANA GELENLER. VİDEO

 

Bu Haber 707.297 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

YORUM YAZ
 1. Betl dedi ki:

  Iyi gecelr hocam son adet tarihim 22 kasim basladi 28 kasim bitti ve yumurtlama donemini hesaplayarak iliskide bulundm adetim ustunden 11 gun gecmisti kan testi yaptirdim ve negatif cikti degerlerini bilmiyorum detayli kan testi yaptrmadm 2 gun sonra eczaneden aldigim testi evde yaptim 2. Cizgim hafif belirdi ve en son 2 ocakta eczaneden aldigim testi yaptm 2. Cizgi bu sefer daha belirgin kasiklarim da agri ve kramplar oluyor

  1. admin admin dedi ki:

   İdrarda gebelik testklerinde silik çizgi halinde test tekrarlanmalıdır.Adet gecikmesi sonrası yapılan kan testi kesin sonuç verir.

 2. Jasmin dedi ki:

  Son adet tarihim 20kasım suan kac haftalik hamileyim ve iki gundur iltabım acık kırmızı renkte bu ilk gebeligim ve bu renk normal mi bilmiyorum korkuyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Bugün itibari ile 6 hafta ve 5 günlük hamilesiniz.Açık kırmızı renkte kanamanız varsa doktora başvurmalısınız.Değerlendirme gerekir.

 3. Hatice dedi ki:

  Merhaba hocam son adet tarihim 5 kasım kasiklarimda agri ve kanamam var ilk gun keseyi gördü doktor bebeği göremedi ikinci günü kan sonucundan sonra tekrar ultrasonla baktı bebek görüldü ilaç bitince kontrole çağırdı ama kanamam hiç kesilmedi bu normal mi birde kaç haftalık olmuştur kalp atışı duyulurmu

  1. admin admin dedi ki:

   *Son adet tarihiniz doğruysa kalp atımları izlenmesi gerekirdi.
   *Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir. Gebeliğin 6. haftasından sonra rahim içinde kese var kalp atımı yok ise boş gebelikten bahsedilebilir.Bazen Her şey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.

 4. Sunaa dedi ki:

  Merhaaba hocam ben 5 hafta 5 gunluk hamileyim kalp atisi duyulmadi renkli ultrssyona yonlendrdi dr.orda da duyulmadi . Dr duymam gerekirdi ama yok dedi kese var icinde cocuk olusmaya baslamis internet sayfalarindan okuyorm 7 haftalikkrn belli olur yaziyor. Saglikli gebelik olmayabilir dedi doktor ne yapmam lazm

  1. admin admin dedi ki:

   Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir. Gebeliğin 6. haftasından sonra rahim içinde kese var kalp atımı yok ise boş gebelikten bahsedilebilir.Bazen Her şey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.
   *1 hafta sonra alttan ultrason kontrolü yaptırın.

 5. Kismet dedi ki:

  Merhaba hocam 3 tane olumle sonuclanan gebelik geçirdim 9 haftada ölüyordu 3.de hibor igne corasprin kullandim ona ragmen oldu suan 4.hamileyim yine hibor igne vuruluyorum bununla beraber kum dokuyormusum bol su icmemi ilaca gerek olmadigini soyledi doktorum ama şuan yine kanamam oldu doktora gitmeye korkuyorum kumdan mi yoksa yine bebegi kayip mi ettim? Butun tahliller temiz çıkıyor aceba bebegi yasatmak icin herhangi ilac yada igne varmidir? Doktorum cigerler gelismediginden olabilir demişti.

  1. admin admin dedi ki:

   Size tavsiyem bir perinatoloji uzmanına başvurmanız.Kanama varsa değerlendirme gerekir.

 6. Yaren dedi ki:

  Merhaba hocam ben 6 haftalik hamileyim bugun doktora gittim bana bebek yok görünmüyor dedi ne yapabilirim

  1. admin admin dedi ki:

   Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.1 hafta sonra alttan ultrason öneririm.

 7. Emine dedi ki:

  Merhaba hocam 5haftalik hamileyim kese yanında kanama var duzelirmi acaba yada dusermi☹️

  1. admin admin dedi ki:

   Kanama varsa azda olsa düşük ihtimali bulunabilir.Durumunuzu en iyi kontrolleriniz yapan doktorunuz bilebilir.Kanama çok büyük değil ve vajinal kanama yoksa çok tehlikeli değildir.Doktorunuza danışarak progestan kullanabilirsiniz.Bunun yanında istirahat yanı aşırı aktivite gerektiren durumlardan uzak durun.

  2. Emine dedi ki:

   Progestani fitil olarak kullanıyorum ise yarar mı peki düşmesini engellemek için mi bu fitil

   1. admin admin dedi ki:

    Doktorunuzun tavsiyelerine uyun 1 hafta sonra kalp atımlarının kontrolü için doktora başvurun.

 8. bahtsiz dedi ki:

  Merhaba hocam ben 6 haftalık hamileyim kese göründü ama bebek görünmedi Dr kesen düzenli hic sorun yok bu çocuk oluşabilir anlamına geliyor dedi ama ben daha önceden iki defa bos keseden kürtaj oldum simdi korkuyorum ne olur bana yardim edin

  1. admin admin dedi ki:

   1 hafta sonra alttan ultrason kontrolü öneririm.

 9. gunes dedi ki:

  merhabalar hocam,
  benim adetlerim düzenli 28-29 günde bir olur.son adet tarihim 13 ekim. eşimle 29 ekim ve 6 kasımda ilişkim oldu. normalde 29 ekimde döllenme ihtimali yüksek 6 kasım ihtimalsizdi.adetim gecikip kan testi yaptırdığımda 19 kasımda adetim 1 hafta gecikmesine rağmen hcg 86 çıktı iki gün sonra tekrarladık 286 çıktı ve 1 hafta sonra anca keseyi gördük 9mm olarak.bugün sata göre 7+1 olmam gerekirken kalp atışı ve embriyo için 1 hafta daha bekliyoruz.bu durum boş gebelik olabileceği gibi geç döllenme olabiliri mi? yani yumurtam geç çatlamış ve 6 kasımda hamile kalmış olabilirmiyim? şu an kaç hafta hesaplamalıyım?

  1. admin admin dedi ki:

   Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.Bazen Her şey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.

 10. Aslı dedi ki:

  Hocam. 6haftalık hamileyim tüp bebek dr kalp atışı dinlemek için randevu verdi 30.11.2016 da altan ulturosonla bakılıp bir problem var kalp atışı yok ilaçları kes 10 güne kadar düşük olur olmaz ise gel küryaj yapılacak dendi yıkıldım başka dr gittim emin omak için 6hata 1günlük hamilesin 3milim boyu normal bu boyutta kalp stışı hareketlilik oası gerekiyordu dr doktorun doğru tanı koymuş malesrf olumsuz dedi anlamadığım normal gelişti sonradanmı kalp durdu bir ümit varmıdır acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.Bazen Her şey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.

 11. betul dedi ki:

  Mrb hocam…6 haftalik hamileyim ve çok şiddetli mide bulantım var…bulanti ilaclarida pek etki etmiyor….ne onerirsiniz

  1. admin admin dedi ki:

   12 haftaya dek çoğu anne adayında bulantı kusma şikayeti görülür.
   Aşağıdaki önerileri dikkate alınız
   ■Anne adayı canı ne isterse onu yemelidir.
   ■Sık sık, azar azar beslenmelidir.
   ■Yemek kokusu, sigara, parfum kokusu, rahatsızlık verebilir. İlk aylarda evde yemek pişirilmeyebilir. Baba adayı, başının çaresine bakmalıdır.
   ■Etimek, peksimet, galeta, çubuk kraker tarzı gıdalar mideyi sıkı tutar. Bu gıdalar faydalıdır.
   ■Aşırı kilo kaybı, ağızdan beslenme sorunu varsa doktorunuza başvurmalısınız.
   ■Kafein,acı ,ekşi gıdalar mide yakınmalarını arttırabilir.
   Kafein, kahve, kola, çay, çikolata ve bazı ilaçlar bulunur. Anne adayı günde bir bardak kahve ya da 2-3 bardak açık çay tüketebilir. Doktora danışmadan ilaç tüketilmemelidir.

 12. TUĞÇE dedi ki:

  merhaba hocam,

  en son adetimin başlangıç tarihi 02.10.ben 17.10 tarihinde yumurta çatlatma iğnesi vuruldum (kalçadan) bu tarihten sonra hamile olduğumu öğrendim.normalde 6 hafta 4 gün hamile olduğum söyleniyor fakat ultrasonda 5 haftalık görünüyor kese beta hcg değerim en son ölçümde 1446 (ölçüm tarihi 11.11.2016).ilk kan tahlilimde progestron değerim 11.4 dü fakat 16.11 2016 tarihinde aynı testi yaptırdım 6.39 düştüğü söylendi.doktor kesenin boş olabileceğini söyledi ve boş gebelik olabileceğini söyledi.kahve rengi çok az lekelenmelerim var.sizce boş gebelik olabilir mi

 13. Aysen dedi ki:

  Merhaba Hocam 6 haftalık gebeyim fakat aşırı bir bel ve rahimimde agri var sebebi ne olabilir acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi ağrılar görülebilir.Şikayetlerinizi doktorunuza bildirin.

 14. Zeynep dedi ki:

  Mrb 21.09 son adet tarimin başlanqıcı doktorum 6 haftalık hamilesin dedi acaba doqrumu

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinize göre 6 hafta ve 3 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 27 Haziran 2017 Salı.

 15. Ayça dedi ki:

  Hocam benim 7 eylül sonn adet tarihim hcg değerim 1680 normal mi kese görüldü bebeği göremedik sorun olur mu hocam

  1. admin admin dedi ki:

   Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.Bir sorun gözükmüyor.

 16. Ayse dedi ki:

  5 haftalık hamileyim yürüyüş yapmak tehlikeli olur mu

  1. admin admin dedi ki:

   Anne adaylarının doktor tarafından aksi söylenmedikçe her gün 30 dakika yürüyüş yapması tavsiye edilir.

 17. Sare dedi ki:

  Merhaba hocam ben 6 haftalik hamileyim bel ve kasik agrim var normal mi ilk hamileligim ve onu hissetmiyorum normal mi

  1. admin admin dedi ki:

   Gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi ağrılar görülebilir.Bebek hareketlerini gebeliğin 18-22. haftaları arasında hissetmeye başlarsınız.Şikayetlerinizi doktorunuza bildirin.

 18. Dilara dedi ki:

  İyi günler hocam dün doktora gittim 5 hafta 5 günlük hamileyim kese boyutu gayet iyi dedi ama içinde henüz bebek yok karından baktı bu normal mi?

  1. admin admin dedi ki:

   1 hafta sonra alttan ultrason ile kontrol öneririm.

 19. lale dedi ki:

  Mrb hocam bn son adet tarihimi hatirlamiyorum bir bucuk aylik ewliyim doktora gttigimde doktor bna gebeligin 7 hafta 2 gunluk dedi dgru mudur bu bilgi

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümünde tespit edilen hafta geçerlidir.Gebelik haftası birliktelik tarihine göre değil.Son adet tarihine göre hesaplanır.

 20. tülay dedi ki:

  Mrhb hocam bn en son 24 agustosta hasta oldum bebegim smdi olusmusmudr kac haftalktr

  1. admin admin dedi ki:

   Son adet tarihinize göre 6 hafta ve 1 günlük hamilesiniz.Doktor kontrolünde ultrasonda gebelik kesesi ve kalp atımları görülmesi gerekir.

 21. Ysm dedi ki:

  Son adet tarihim 1 eylül ve kan tahlili yaptırdım doktorum iki haftalik gebelik dedi …şu şartlar altında son adet tarihim gebeliğin ilk günü ise dört haftalik gebelik olarak belirtilmesi gerekmez miydi bana hesaplarmda bir yanlışlik mi var acaba…ve tahmini doğum ne zaman çok merak ediyorum

  1. admin admin dedi ki:

   2 haftalık gebelik tespit edilemez.Gebelik haftası yumurtlama , birliktelik tarihine göre değil.Son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplanır.

 22. Seher aydın dedi ki:

  Merhaba hocam 7 haftalık hamileyim.fakat eşimle ilişkiye girdiğimizde bittiğinde kanamam oluyor ilk defa hamile kalıyorum aşılamayla hamile kaldım hocam sorun nedendir hocam.

  1. admin admin dedi ki:

   Kanama varsa doktora başvurun.Bu süre zarfında birlikteliğe ara verin.

 23. Aysel dedi ki:

  Son adet tarihim 6 temmuz kac haftalik hamileyimdir.

  (birde koyde oldugum icin temmuz 21 den sonra esimle birlekteligim oldu)

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası birliktelik tarihine göre değil.Son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplanır.8 hafta ve 6 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 12 Nisan 2017 Çarşamba.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 24. sema dedi ki:

  merhaba,

  son adet tarihimin başlangıc tarihi 4 temmuz öncelikle kaç haftalık hamileyim ? doktor altı haftalık dedı kese olustu bes haftalıkken gördu keseyı bır hafta sonra cagırdı dün için gittigimde bebegi göremedi 15 gün sonra gel dedi bir sürü tahlil yazdı sizce bi anarmallik var mıdır ben bebek yokmu yani dedigimde hamilelik var ben bebegı göremedım 15 gün sonra gelin kalp atışlarını dinlemem gerek dedi fazlada açıklama yapmadı endişelenmelimiyim bu normal mi ?

  1. esra vardal dedi ki:

   hocam merhaba 28 yaşındayım 3 ay evvel hamile kaldım bebek gelişimini 6. haftada durdurdu ve operasyonla alındı zor bir süreç atlattım şimdi 6 haftalık hamileyim doktor keseyide gördü ama keseyi gördüğünde 5 haftalıktı şimdi 2 hafta sonra beni kalp atışı için çağırdı yine gelişimi durmuşmudur diye ödüm kopuyo çok korkuyırum ilk gebeliğimde hiç bişey yiyemedim içemedim aksine kilo verdim mide bulantılarımdan ama bunda hiç böyle bişey yok onu hissetmiyorumda bu normalmi beni aydınlatırmısınız?

 25. Rukiye dedi ki:

  6haftalik hamileyim 30 mart doğum tarihi tahmini cinsiyetini öğrenebilirmiyim bebegimin

  1. admin admin dedi ki:

   Rukiye hanım cinsiyet hesaplamalarının bilimsel bir doğruluğu yoktur.Anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür.