40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 6. haftası

Gebeliğin 6. haftası

Gebeliğin 6. haftası bebeğiniz

        Gebeliğin 6. haftasında bebeğinizin boyu baş bölgesinden poposuna kadar 2-4 mm arasındadır.Bebeğin boyunun baş popo mesafesi olarak adlandırılmasının nedeni bebeğin bacaklarını çoğunlukla kıvrık halde olmasıdır.

       Bebeğin kalp atışı gebeliğin 6. haftasında renkli Doppler ultrason ile dinlenebilir.Veya gebeliğin bu haftalarında normal ultrason ile bebeğin kalp atışları ve gebelik kesesi görülmediği taktirde vajinal ultrason tercih edilir.

       Gebe kaldıktan itibaren 10. haftaya kadar geçen süre embriyo dönemidir.Bu dönemde embriyo gelişimini engelleyecek faktörlere en açık olduğu zamandır.Sakatlıkların çoğu bu kritik zamanda oluşmaya başlar.

    Gebeliğin 6. haftasında anne karnında bulunan bebek baş ve kuyruk bölgesinden oluşan bir vücut şeklindedir.Bebeğinizin akciğer, çene , burun ve damak oluşumları başladı.El ve ayak kısımları oluşmaya başlamıştır.Bu hafta bebeğin baş kısmında nöral oluklar kapanır ve ilk beyin odacıkları oluşur.

SİZDE MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLER

    Gebeliğin 6. haftasında bir kaç kilo almış olabilir veya bu dönemde hiç kilo almamışta olabilirsiniz.Bu hafta göğüslerinizde hassasiyet ve şişme , meme uçlarınızda koyulaşma şeklinde değişiklikler fark edebilirsiniz.Bu durum tamamıyla gebeliğin belirtileridir.

Mide Yanması

    Gebeliğin bu haftası mide yanması ( ekşimesi ) şikayeti yaşayabilirsiniz.Mide yanması gebeliğin en yaygın şikayetlerinden biridir.Hamileliğin ilerleyen zamanlarında daha şiddetli olmasına rağmen , erken başlayabilir.Mide yanması genellikle mideden yemek borusuna asit kaçmasından dolayı olur.Gebelik döneminde büyüyen rahim mide ve bağırsak üzerine baskı uygular buda mideden yemek borusuna asit kaçmasına neden olur.

Mide yanması ile başa çıkmak için aşağıdaki tavsiyelere uyun

Üç büyük öğün yerine 5-6 öğün yiyin

Yemek yedikten hemen yatmayın en az 1 saat bekleyin

Yağlı ve baharatlı ( acı ) yiyeceklerden uzak durun

Yoğurt yemek ve bir bardak süt içmek ve ballı ılık süt içmek şikayetlerin azalmasında faydalı olur

Mide yanması şikayetleriniz şiddetli ise doktorunuz bu konuda size ilaç verebilir.

KABIZLIK

    Gebelik döneminde hamile bayanların çoğunda kabızlık görülür.Gebelikte kabızlık şikayetlerini gidermek için yapabilecekleriniz.

Sıvı alımınız arttırınız

Egzersiz yapın

Lifli gıdalarla beslenin

         Eğer şikayetleriniz geçmez ise doktora başvurun.Doktorunuzun onayı olmadan herhangi ilaç veya müshil kullanmayın.Kabız olduysanız , dışkı çıkarma sırasında kendinizi zorlamayın.Zorlama basura neden olabilir.

BESLENME DÜZENİNİZ

         Gebelik döneminde ihtiyacınız olan gıdaları almanız için , aldığınız gıdalarda seçici olmalısınız.Her istediğinizi yemek yerine Vitamin ve mineral ( demir , kalsiyum ,magnezyum , folik asit ,çinko ) açısından zengin gıdalar yiyin.Bebeğinizin büyümesine ve beslenmesine yardımcı olan gıdalar :

Ekmek , tahıllar , makarna ve pirinç 6 porsiyon

Meyveler günde 3-4 porsiyon

Sebzeler -günde 4 porsiyon

Et ve diğer protein kaynakları günde 2 ile 3 porsiyon

Süt ürünleri günde 3 ila 4 porsiyon

Yağ , tatlılar ve diğer boş kalorili gıdalar günde 2 ila 3 porsiyon

DOKTOR İLE İLK MUAYENE

        Gebelikte ilk muayenede doktorunuz sağlık geçmişinizle ilgili sorular soracaktır.Bu sorular genel sağlık problemleri ve jinekolojik ve doğumla ilgili herhangi problem hakkındadır.İlk muayenede daha önceki düşük ve benzeri tüm bilgilerinizi doktorunuzla paylaşın.Hamilelikten önce kullandığınız herhangi bir ilaç varsa mutlaka doktorunuza danışın.

       İlk muayenede jinekolojik muayene ve ultrasonografi ile kadın genital organları değerlendirilir. Son 1 yıl içerisinde yapılmadıysa smear testi yapılmalıdır. Genel sistemik muayene de yapılabilir ve gerekirse anormallik varlığında ilgili branş uzmanına konsültasyon yapılabilir.

İLK MUAYENEDE YAPILAN TAHLİLLER

Tam kan sayımı (Hemogram): Annede kansızlık (anemi) var mı araştırmak için.

Anne ve baba kan grupları: Kan uyuşmazlığı saptanırsa önlem alınması için.

Kan uyuşmazlığı varsa IDC (İndirekt Coombs testi)

Tam idrar tetkiki (Gerekirse idrar kültürü)

TSH : Annede guatr ve troid hormon bozukluğu varsa bebeği etkileyebilir, bozukluk saptanırsa dahiliye
uzmanı tarafından tedavi gerektirir.

Toxoplazma IGM ve IGG: Detaylı bilgi için tıklayın.


Rubella IGM – IGG (Kızamıkçık testleri):

CMV IGM ve IGG: Detaylı bilgi için tıklayın.

Hepatit B için HBsAg ve AntiHBs testleri yapılır: Annede Hepatit B saptanırsa bebeğe bulaşmayı engellemek için doğumdan sonra bebeğe antikor iğnesi yapılır.

HCV testi

HIV (AIDS) testi

Sfiliz (frengi) için VDRL testi rutin olarak şart değildir ama yapılabilir.

Diabet açısından riskli hastalarda açlık kan şekeri

Biyokimya (kolesterol, böbrek ve karaciğer testleri v.b) gebelikte rutin önerilen bir test değildir. Anne yaşı ileri ise veya sistemik bazı hastalıkları varsa yapılmalıdır.

GEBELİĞİN 6. HAFTASINDA ANNE VE BEBEKTE MEYDANA GELENLER. VİDEO

 

Bu Haber 624.244 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

YORUM YAZ
 1. Sare diyor ki:

  Merhaba hocam ben 6 haftalik hamileyim bel ve kasik agrim var normal mi ilk hamileligim ve onu hissetmiyorum normal mi

  1. admin admin diyor ki:

   Gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi ağrılar görülebilir.Bebek hareketlerini gebeliğin 18-22. haftaları arasında hissetmeye başlarsınız.Şikayetlerinizi doktorunuza bildirin.

 2. Dilara diyor ki:

  İyi günler hocam dün doktora gittim 5 hafta 5 günlük hamileyim kese boyutu gayet iyi dedi ama içinde henüz bebek yok karından baktı bu normal mi?

  1. admin admin diyor ki:

   1 hafta sonra alttan ultrason ile kontrol öneririm.

 3. lale diyor ki:

  Mrb hocam bn son adet tarihimi hatirlamiyorum bir bucuk aylik ewliyim doktora gttigimde doktor bna gebeligin 7 hafta 2 gunluk dedi dgru mudur bu bilgi

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümünde tespit edilen hafta geçerlidir.Gebelik haftası birliktelik tarihine göre değil.Son adet tarihine göre hesaplanır.

 4. tülay diyor ki:

  Mrhb hocam bn en son 24 agustosta hasta oldum bebegim smdi olusmusmudr kac haftalktr

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre 6 hafta ve 1 günlük hamilesiniz.Doktor kontrolünde ultrasonda gebelik kesesi ve kalp atımları görülmesi gerekir.

 5. Ysm diyor ki:

  Son adet tarihim 1 eylül ve kan tahlili yaptırdım doktorum iki haftalik gebelik dedi …şu şartlar altında son adet tarihim gebeliğin ilk günü ise dört haftalik gebelik olarak belirtilmesi gerekmez miydi bana hesaplarmda bir yanlışlik mi var acaba…ve tahmini doğum ne zaman çok merak ediyorum

  1. admin admin diyor ki:

   2 haftalık gebelik tespit edilemez.Gebelik haftası yumurtlama , birliktelik tarihine göre değil.Son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplanır.

 6. Seher aydın diyor ki:

  Merhaba hocam 7 haftalık hamileyim.fakat eşimle ilişkiye girdiğimizde bittiğinde kanamam oluyor ilk defa hamile kalıyorum aşılamayla hamile kaldım hocam sorun nedendir hocam.

  1. admin admin diyor ki:

   Kanama varsa doktora başvurun.Bu süre zarfında birlikteliğe ara verin.

 7. Aysel diyor ki:

  Son adet tarihim 6 temmuz kac haftalik hamileyimdir.

  (birde koyde oldugum icin temmuz 21 den sonra esimle birlekteligim oldu)

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası birliktelik tarihine göre değil.Son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplanır.8 hafta ve 6 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 12 Nisan 2017 Çarşamba.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 8. sema diyor ki:

  merhaba,

  son adet tarihimin başlangıc tarihi 4 temmuz öncelikle kaç haftalık hamileyim ? doktor altı haftalık dedı kese olustu bes haftalıkken gördu keseyı bır hafta sonra cagırdı dün için gittigimde bebegi göremedi 15 gün sonra gel dedi bir sürü tahlil yazdı sizce bi anarmallik var mıdır ben bebek yokmu yani dedigimde hamilelik var ben bebegı göremedım 15 gün sonra gelin kalp atışlarını dinlemem gerek dedi fazlada açıklama yapmadı endişelenmelimiyim bu normal mi ?

  1. esra vardal diyor ki:

   hocam merhaba 28 yaşındayım 3 ay evvel hamile kaldım bebek gelişimini 6. haftada durdurdu ve operasyonla alındı zor bir süreç atlattım şimdi 6 haftalık hamileyim doktor keseyide gördü ama keseyi gördüğünde 5 haftalıktı şimdi 2 hafta sonra beni kalp atışı için çağırdı yine gelişimi durmuşmudur diye ödüm kopuyo çok korkuyırum ilk gebeliğimde hiç bişey yiyemedim içemedim aksine kilo verdim mide bulantılarımdan ama bunda hiç böyle bişey yok onu hissetmiyorumda bu normalmi beni aydınlatırmısınız?

 9. Rukiye diyor ki:

  6haftalik hamileyim 30 mart doğum tarihi tahmini cinsiyetini öğrenebilirmiyim bebegimin

  1. admin admin diyor ki:

   Rukiye hanım cinsiyet hesaplamalarının bilimsel bir doğruluğu yoktur.Anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür.

 10. PIRIL diyor ki:

  hocam merhabalar ben bundan bir hafta önce eczaneden bir test alarak hamile oldugumu ögrendim ve dünde doktoruma basvurdum bana 5 hafta 2 günlük hamile oldugumu ama bebegimin kesesinin olmadıgını yani gelişmediğini belirtip bebegimin yasamıyor oldugundan süphe duydugunu söyledi bana testler yapti ama bu testler ancak birkac gün sonra belli olacakmıs bebegin kesesi neden gelişmez sizce bunu cok merak ediyorum ve bebegimin gercekten yasamıyor olma ihtimali varmıdır cevabınızı dört gözle bekliyorum 🙁

 11. Aysel diyor ki:

  Merhabalar hocam bugün doktora gittik 6+4 haftalık hamileyim kesem gözüktü ama bebek gözükmedi daha bunun sebebi nedir ve ne zaman görebilirim bebeğimi ??

 12. Mira diyor ki:

  Merhabalar ben 6 haftalık hamileyim eşimle ilişki sonrası kanamam oldu ama hafif şekilde ve 2 gün oldu devam ediyor bu kötü bir durum mu ama mantar enfeksiyonum vardı önceden de yanmam oluyordu ondan olabilir mi acaba

  1. admin admin diyor ki:

   Kanama varsa doktora danışmadan birliktelikten uzak durun.Kadın doğum uzmanına başvurun.

 13. Aysel diyor ki:

  Merhablar hocam 6 haftalık hamileyim cok fazla kasık ağrım ve bel ağrım var bunun sebebi nedir ?

  1. admin admin diyor ki:

   Gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi kasık ağrıları görülebilir.Ağrılarınız şiddetlenirse doktorunuza danışın.

 14. ece diyor ki:

  hocam ben eşimle korunmasız ilişkiye girdik adetim 32 günde bir geliyor 16.06.16 tarihinde gördüm normalinde 22.07 olmam gerekiyordu ama 9 gün geciktim sizce ben hamile miyim

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda gebelik testi yaptırarak kesin sonucu öğrenebilirsiniz.

 15. Eylül diyor ki:

  Hocam haziranın 1i son adet tarihim kaç haftalik hamile olabilirim hamileyim

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre 7 hafta ve 6 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 8 Mart 2017 Çarşamba.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 16. Özlem diyor ki:

  Merhabalar ben 6 haftalık gebeyim dün birden ateşim çıktı,titreme oldu ve boğazlarım şiş…
  Doktoruma başvurdum parol al dedi ve günde 3 kez atabilirsin dedi.
  Her hangi bir sorun olmaz sanırım değilmi?

  1. admin admin diyor ki:

   Sorun olmaz.Pazartesi iyileşme olmazsa doktora başvurun.Aşağıdaki linkteki önerileri dikkate alın.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelikte-soguk-alginligina-ya-da-gribe-yakalanmak.html

 17. Nimren diyor ki:

  Verdiginiz bilgiler icin cok tesekkurederim doktor bey

 18. Cs diyor ki:

  Hocam ben eşimle adetim den Bı gün once birlikte oldum ve içime bosaldı hemen ertesi gün hapı kullandım ve ertesi gün adet oldum bugun 10 gün ilk defa bu kadar uzun surdu leke gelıyor halen sizce hamılemıyım test yapsam belli olur mu

  1. admin admin diyor ki:

   Birliktelikten sonra adet gördüyseniz hamilelik yoktur.

 19. Tuba karaca diyor ki:

  Slm hocam. Benim iki dusugum oldu. Simdi tekrar hamileyim. Ama ne zman adet oldugumu unuttugum icin kac haftalik bilmiyorum . Sorum.. doktorum gecen hafta alti haftalik iki gunluk demisti. Dort gun sonra gene gittim. Alti hafta dort gunluk bebegin gelismiyo kalbi atmiyo . Boyle giderse alicaz dedi. Bana bi yol gosterin yalvaririm..

  1. admin admin diyor ki:

   Her şey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.Gebelik haftanız doğruysa 1 hafta sonra son bir kez alttan ultrason kontrolü yaptırın.Değişiklik olmazsa ameliyat gerekir.

 20. Gülsüm diyor ki:

  Teşekkürler hocam 😉

  1. admin admin diyor ki:

   ALLAH GÖNLÜNÜZE GÖRE VERSİN.Hamilelik planladığınızdan itibaren folik asit kullanmaya başlayın.Fazla kilolarınız varsa vermeye çalışın.

 21. Gülsüm diyor ki:

  Hocam kolay gelsin ben 6 haftalik hamileyim 6 önce bir düşük yaptım ve çocuk gelişmedi dedi Dr yediğim den kaynaklı mi peki?ne yemem gerekiyor bu haftalarda:(bu arada malesef hastaneye gittiğimiz de rahat sorular soramiyoruz Dr cevap vermek ile vermemek arasında konuşuyor siz yardimci olduğunuz için teşekkür ederiz ve Rabbim kalbinizden geçen dualarınızi içimizdeki minik kalpler hürmetine kabul etsin…amin

  1. admin admin diyor ki:

   Geçmiş olsun.Güzel dualarınız için saolun. Her şey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.Bundan sonra hamile kalmadan önce iyi bir kadın doğum uzmanına başvurmalısınız.

 22. pinar diyor ki:

  Merhaba,bende sizinle aynı durumdayım 6 hafta 3 günlük benimde kalamam var.haftada 1 iğne oluyorum ama hiç azalma yok.Bebegin kalp atışı var ama ben resmen real ölüyormuşum gibi 🙁

 23. Ardilosurgun diyor ki:

  Hocam. Hamililik testi 3 defa yaptim pozitif cikti dokturumda bana 5 haftalik hamilesin dedi simdi 6 hafta oldu bugun doktor hicbirsey gormedi kan testi yapacam yarin. Acaba ne oldu da kese gorunmuyo ama testler pozitif

  1. admin admin diyor ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Bununla birlikte sağlıklı bir gebelikte gebelik kesesi ve kalp atımları kadın doğum uzmanı tarafından ultrasonda izlenebilmeli.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 24. Özge diyor ki:

  Bu sitede yorumlar konusunda bir haksızlık yapıldığına dair karar verdim ve artık önyargılı da değilim çok şükür haklı olan bir insanın beddua etmesi caizdir ve beddua ediyorum sanırım benim sorduğum sorular hakkında bir fikriniZ de olmayabilir yani öyle de düşünmeliyim 😃adil davranilmiyor 😌

  1. admin admin diyor ki:

   Burada ziyaretçilerimizden gelen tüm yorumları cevaplayacağımızı taahhüt etmiyoruz.Sitemizin soru sor kısmını kapatmamıza rağmen günlük 100 tane soru şeklinde yorum geliyor.Bunların tamamını cevaplamamız mümkün değil.Cevaplarımız için ziyaretçilerden herhangi maddi, manevi bir beklentimiz yok.Para verip muayene olduğunuz doktorunuza sormanız gerekenleri sormuyorsunuz.Sonra BURADAN BİZE BEDDUA EDECEĞİNİZİ YAZMIŞSINIZ.
   *Gebelik Haftasının hesaplamasında esas olan ilk haftalarda ( 6-7- 8-9 -10 ) yapılan ultrasondur.
   *Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.Her şey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.1 hafta sonra yeniden ultrason kontrolü için doktorunuza başvurun.
   Sizin durumunuz hakkında en doğru bilgiyi muayenenizi yapan doktorunuz bilebilir.

 25. Esra diyor ki:

  Benim kizim 9aylik ve yine hamileyim son adet tarihim 17 mayis bebegimi emzrmeliimiyim yoksa biraktirmalimiyim?

  1. admin admin diyor ki:

   Merhaba,
   Emzirme sırasında salgılanan oksitosin hormonu nedeniyle rahim kasılmalarının yaşanması söz konusu olabilir. Ancak genel olarak bu kasılmalar rahim ağzının açılmasına sebep olmaz. Eğer anne zor bir gebelik geçiriyorsa veya erken doğum riski varsa, tıpkı cinsel ilişkiden kaçınılması gerektiği gibi emzirmenin de bırakılması önerilebilir. Ancak emzirmenin rahimde hafif kasılmaya neden olmak dışında düşüğü ya da erken doğumu tetiklediğine dair herhangi bir bilimsel veri mevcut değildir. Gebelik sırasında emzirmenin anne karnındaki bebeğin gelişimini olumsuz etkileyeceği yönünde bir inanış olmakla birlikte bu konuda bir veri bulunmamaktadır. Gebelikte emziren kadının süt miktarı gebeliğin 4. ve 5. ayında azalabilir. Eğer bebek 1 yaşın altındaysa bebeğin kilo alımını izleyerek sütün yetip yetmediğini izlemelidir. Ayrıca sütün tadında değişme de olabilir. Bu durumda bazı bebekler kendiliğinden daha az emer ya da emmeyi bırakır. Size önerim bebeğin beslenmesinin bir çocuk hastalıkları uzmanı tarafından değerlendirilmesi ve yavaş yavaş emzirmenin bırakılmasıdır. Gebelik sırasında emzirmenin neden olduğu olumsuzluklardan biride annede neden olacağı yorgunluk ve halsizliktir; anne ve bebeklerinin beslenme gereksinimlerini karşılamak açısından günlük kalori gereksinimlerinin altına düşülmemelidir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 26. Bilge naz diyor ki:

  Hocam Merhaba 8 Mayıs adet tarihim buna göre kaç haftalık hamile olabilirim.

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında ultrason ölçümü ile tespit edilen gebelik haftasıdır.Son adet tarihinize göre 7 hafta ve 2 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 12 Şubat 2017 Pazar.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 27. Doğa diyor ki:

  Son adet tarihim 21 mayis ne kadarlık hamileyim

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında ultrason ölçümü ile tespit edilen gebelik haftasıdır.5 hafta ve 3 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 25 Şubat 2017 Cumartesi.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 28. Özge diyor ki:

  Sorularım NE-DEN YA-NIT-LAN-MI-YORRRRR :@
  Daha Dün yazdım 1 ay öncekileri geçtim ..

  1. admin admin diyor ki:

   *Gebelik Haftasının hesaplamasında esas olan ilk haftalarda ( 6-7- 8-9 -10 ) yapılan ultrasondur.
   *Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.Her şey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.Doktorunuzun dediği tarihte kontrole gidin.

 29. Çiçek diyor ki:

  6 haftalık hamileyim 3-4. Haftadan beri kaşıklarda ağrı oluyor. Şiddetli değil ancak sürekli var bu normal mıdir?

  1. admin admin diyor ki:

   Hamileliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi kasık ağrıları görülebilir.

 30. Özge diyor ki:

  İyi akşamlar hocam 20 haziran pazartesi günü ki usg sonucumda fetal eko izlenmekte ancak FKA izlenememekte yazıyor bu ne anlamda? 6+2 günlük hamile görünüyordum usgde doktor daha küçük de olabilir dedi.Kese çapı 24 mm olup da kalp atışlarının duyulmaması normal mi

  1. admin admin diyor ki:

   *Gebelik Haftasının hesaplamasında esas olan ilk haftalarda ( 6-7- 8-9 -10 ) yapılan ultrasondur.
   *Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.Her şey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.Doktorunuzun dediği tarihte kontrole gidin.

 31. Eylem diyor ki:

  Öncelikle merhaba ben suan 6hafta 3 günlük hamileyim ve dün den beri kanamam var doktora gttim düşük riksim varmış ve kesede bebek gorunmuuo dedi tahlil yaptı ve bir iğneyle iki adet ilaç verdi tahlilimde beta hc 46966.2çıktı sizce duzelirmi yoksa dusukmu yaparım ve 5 ay önce 8 haftalik bebek kaybettim kalbi durmuştu beni bilgilendirirseniz sevinirim

  1. admin admin diyor ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

  2. pinar diyor ki:

   Merhaba
   Bende sizinle aynı durumdayım. Kanamanın geçtiği aceba

 32. agg diyor ki:

  Son adet tarihimi hatırlamıyorum ama 17 haziranda kan verdiğimde sonuç 2048 çıktı kaç haftalık hamileyim ve yarın doktora gidcem kalp atışlarını duyabilir miyim bebeğin ? Oruç ta tutuyorum kendimi rahatsız hissetmiyorum ama bebeğe zararı olur mu ?

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile düzeltilen son adet tarihidir.Kan değerine göre tahmini gebelik haftaları aşağıda yer almaktadır. Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.
   3 hafta: 5 – 50
   4 hafta: 3 – 426
   5 hafta: 19 – 7,340
   6 hafta: 1,080 – 56,500
   GEBELİKTE ORUÇ
   Oruç tutulan sürenin oldukça uzun olması ve hava sıcaklıklarının yüksek olması nedeniyle gebelikte oruç tutmanızı pek önermemekteyiz. Uzun süren açlık süresine bağlı olarak kan şekerinizde düşmeler ve buna bağlı olarak halsizlik, sinirlilik, baş dönmesi, baş ağrıları ve bayılmalar olabilir. Uzun süreli açlıkta mide asidinde de artış olmaktadır. Buna bağlı olarak gebelikte sıklıkla karşılaştığımız mide rahatsızlıklarında artış olabilmektedir. Yine uzun süreli açlık sonrasında yenilen yemeklerde gebelerde mide şikayetlerinin artmasına neden olmaktadır. Uzun süreli açlık durumunda metabolizma hızı düşmekte ve buna bağlı olarak da kilonuzda artış olabilmektedir. Yine sıcak havalarda gebelerde sıvı kaybı gebe olmayan kadınlara göre daha fazla olmaktadır. bu nedenle gebelikte sık ve belli bir miktarda su tüketilmesi önerilmektedir. Ancak oruç tutulması halinde gündüz su tüketimi olamayacağı için bazı risklerde artış olacaktır. Yeterli su alımının olmamasına bağlı olarak tansiyon düşmesi ve yine bayılma şikayeti olabilir ve bu düşmelere bağlı olarak karın yada baş bölgesine darbe gelmesi söz konusu olabilir. Yine gündüz yeterli sıvı alınamamasına bağlı olarak bebeğin amniyon sıvısında azalma ve preterm eylem dediğimiz rahimde kasılmalarla giden erken doğum tehdidi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle bahsetmiş olduğumuz riskleri göz önünde bulundurarak oruç tutup tutmayacağınıza karar vermelisiniz.
   Gebelik kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.

 33. Melis diyor ki:

  Son adet tarihim Mayıs 8 buna göre kaç haftalık hamileyim tam olarak test yaptım iki çizgi çıktı.

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre 6 hafta ve 3 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 12 Şubat 2017 Pazar.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 34. DENİZ diyor ki:

  24 Mayis adetim bitti.. KAÇ HAFTALIK HAMİLEYİM ACABAAA

  1. admin admin diyor ki:

   Deniz hanım son adet tarihinizin ilk gününü aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya girerek gebelik haftanızı öğrenebilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 35. Meryem diyor ki:

  30 Nisanda adet oldum, 6 Mayis adetim bitti.. 10 Mayista doktora gittigimde folikuller daha cok kucuk oldugundan ve gec patlayacagindan mayis’ta hamile kalma ihtimalimin olmadigi soylendi.. ama haziranda adet olmadim ve mide bulantilarim vardi ve bu ayin ilk haftasi ogrendim ki hamileymisim.. sadece merak ediyorum.. hamileligin kacinci haftasinda olabilirim?

  1. admin admin diyor ki:

   Meryem hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinize göre 7 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 4 Şubat 2017 Cumartesi.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 36. nur diyor ki:

  14 Mayıs son adet tarihim 16 haziranda kanım 3500 çıktı ne kadarlık hamleyi acaba

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre 5 hafta ve 2 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 18 Şubat 2017 Cumartesi.

  2. nur diyor ki:

   Aynı zamanda kendimi durduramiyom günde 10 tane falan yakıp pişman olup yarıda sonduruyorum ama içmeden duramıyorum ve cok korkuyorum bi zararı olurmu

   1. admin admin diyor ki:

    Gebelik döneminde sigara içmenin anne karnındaki bebek için kanıtlanmş bir çok zararı bulunmaktadır. Bebeğinizin sağlığı için sigara içmeyin

 37. Leyla diyor ki:

  6 haftalık hamileyim tahmin dəyərimiz yüksek cikdi ilaç yazdılar birde flört asit alıyor bu aldığım ilaç çocuğa yan etkisivarmi çünki flora asit çocuklar outcome neden olan biliyormuş

  1. admin admin diyor ki:

   Folik Asit B vitamini çeşididir. Doğal olarak portakal suyu, yeşil yapraklı sebzeler ve meyvelerde bulunur. Gebelik öncesi ve ilk 3 ayda alınması bebeğin beyin omurilik gelişimine fayda sağlar . Kilo yapmaz. Fazlası idrarla atılır.Depo edilmediğinden günlük alınmalıdır. Almanızı öneririm.

   Op.Dr. Zeki SALAR

 38. Ayla diyor ki:

  16 haftalık hamıleyim 3,5 kızalma olmuş anarahmimi Dr dikti önce 4 düşük yaptım şimdi hiç birşey yapmıyorum hep yatıyorum ve yumurtalıklarım ağrıyor normalmi

  1. admin admin diyor ki:

   Ayla hanım rahim ağzı yetmezliğinden dolayı (serklaj) rahim ağzına dikiş atılmış.Doktorunuzun tavsiyelerini uyun.Kontrollerinizi ihmal etmeyin.

 39. merve diyor ki:

  İyi günler. Test yaptım hamile olduğumu yeni öğrendim. En son 30 nisanda adet gördüm. Sanırım bebeğim 6 haftalık falan. Ve ben bilmeden saçımı boyattım. Oruçta tutuyorum.Bebeğime zarar vermiş olabilir miyim? Lütfen bana yardımcı olun. İyi çalışmalar.

  1. admin admin diyor ki:

   Hamileliğin ilk üç ayında saç boyatmak tavsiye edilmez.Bir sorun olacağını sanmıyorum.Doktorunuza bilgi verin.
   Oruç tutulan sürenin oldukça uzun olması ve hava sıcaklıklarının yüksek olması nedeniyle gebelikte oruç tutmanızı pek önermemekteyiz. Uzun süren açlık süresine bağlı olarak kan şekerinizde düşmeler ve buna bağlı olarak halsizlik, sinirlilik, baş dönmesi, baş ağrıları ve bayılmalar olabilir. Uzun süreli açlıkta mide asidinde de artış olmaktadır. Buna bağlı olarak gebelikte sıklıkla karşılaştığımız mide rahatsızlıklarında artış olabilmektedir. Yine uzun süreli açlık sonrasında yenilen yemeklerde gebelerde mide şikayetlerinin artmasına neden olmaktadır. Uzun süreli açlık durumunda metabolizma hızı düşmekte ve buna bağlı olarak da kilonuzda artış olabilmektedir. Yine sıcak havalarda gebelerde sıvı kaybı gebe olmayan kadınlara göre daha fazla olmaktadır. bu nedenle gebelikte sık ve belli bir miktarda su tüketilmesi önerilmektedir. Ancak oruç tutulması halinde gündüz su tüketimi olamayacağı için bazı risklerde artış olacaktır. Yeterli su alımının olmamasına bağlı olarak tansiyon düşmesi ve yine bayılma şikayeti olabilir ve bu düşmelere bağlı olarak karın yada baş bölgesine darbe gelmesi söz konusu olabilir. Yine gündüz yeterli sıvı alınamamasına bağlı olarak bebeğin amniyon sıvısında azalma ve preterm eylem dediğimiz rahimde kasılmalarla giden erken doğum tehdidi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle bahsetmiş olduğumuz riskleri göz önünde bulundurarak oruç tutup tutmayacağınıza karar vermelisiniz.
   Gebelik kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.

 40. Elif diyor ki:

  Hocam 8 mayıs adet tarihim hamileyim kaç gün sonra kalp atışları beli olur.

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre 5 hafta ve 4 günlük hamilesiniz. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 41. Nesli diyor ki:

  Hamile oldgmu ogrendim son adet tarihim 1 maysta oldm 7 bitti 12 haziran bgn kaç gnlk hamileyin

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre 5 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 11 Şubat 2017 Cumartesi.Ultrasonda gebelik kesesi ve kalp atımlarının takibi için Cuma gününe kadın doğum uzmanından randevu alabilirsiniz.

 42. sss diyor ki:

  bhcg normalden yüksekti çoğul gebelikte değil -şuan 7 haftalık bebeğin kalp atışlarıda duyuldu şükür, dr 10 hafta kesin söyleyeceğim dedi kalp atışları duyulduğu halde hala mol gebelik olma ihtimali var mı?

 43. ekinisa diyor ki:

  Merhaba dün hamile olduğumu öğrendim , çok şükür. .. Fakat korkum geçen sene haziran gibi hamile kaldım və temmuzda gelişme olmadığı için sonlandırıldı . Şuanda 6 haftalık ve kalp atışının şükür olduğunu söyledi doktor. Yaptırmam gereken acil testler nedir?

  1. admin admin diyor ki:

   Kalp atışının olması sağlıklı bir gebeliğin işareti.Stres yapmayın gebeliğin ilk 3 aylık döneminde folik asit kullanın.Düzenli doktor kontollerinize gidin.Beslenme konusunda aşağıdaki videomuzu izlemeniz faydalı olacaktır.

 44. Elif diyor ki:

  Merhabalar hocam ben 23nisan adetim in başlangıç tarihi 29 bitiş tarihi 30 Mayıs bu gün bebeğim kaç haftalik gebelik oluyor .Ve belim ve göbek kısmında ağrılarım oluyor nedeni sizce nedir. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile düzeltilmiş son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihinize göre 5 hafta ve 2 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 28 Ocak 2017 Cumartesi.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

  2. Emire diyor ki:

   Meraba elif hanim sizinle gunlerimiz ayni sanirim ayni gunlerde dogum yapabiliriz 2 gun once dr gittim haftaya kalp atislarini dinlebilecegimizi soyledi ALLAH yardimcimiz olsun 😇😇

 45. Hafer diyor ki:

  Tarlusal kullandım bitti daha adet olmadım hamile olabilir miyim cvp bekliyorum

  1. admin admin diyor ki:

   Adet gecikmesinden sonra yapılan kanda beta HCG testi kesin sonuç verir.Kadın doğum uzmanına tekrar başvurun.

 46. Hafer diyor ki:

  Hocam ben gecen hafta muayene gittim hamile olmadım söylemişti adetim 13 Nisan da oldum ve tarlusal ilacı vermıstı ve şakacı içtim adet olmadım ve hamile olabilir miyim sonradan cıkar mı cunku boyle birsey duymuştum yardımcı olursanız sevinirim

  1. admin admin diyor ki:

   Adet gecikmesinden sonra yapılan kanda beta HCG testi kesin sonuç verir.Kadın doğum uzmanına tekrar başvurun.

 47. Hatice diyor ki:

  Merhaba
  Ben dün kan testi yaptırdım pozitif çıktı. Ben 1 aydır cipraleks kullanıyordum bıraktım ama çocukta sorun olur mu diye çok korkuyorum. Sizce sorun olmuş mudur?

  1. admin admin diyor ki:

   Hamile olduğunu bilmeden kullanılan ilaçlar konusunda genellikle “ya hep ya hiç” kuralının işlediğine inanılır, yani kullanılan ilaç bebeğin ya düşmesine neden olur ya da hiçbir zarar vermez. Kullandığınız ilaçlar konusunda doktorunuza bilgi verin.

 48. senem diyor ki:

  merhaba Benim soruma cvp vermediniz önümüzdeki hafta dr gideceğim ama şu aşamada normalden fazla bhcg sorun mudur?

 49. Adile diyor ki:

  Benim belim agrıyo karnıma sancılar geliyo bu normal mi?

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelikte adet görecekmiş gibi ağrılar olabilir.Şikayetleriniz artarsa doktora başvurun.

  2. admin admin diyor ki:

   Hamileliğin ilk haftalarında adet olacakmış gibi ağrılar görülebilir.Şikayetleriniz artarsa doktora başvurun.

  3. Nizip diyor ki:

   Eğer ki bebeğin erkekse çok sancın olur hemde hamilelik boyunca

 50. senem diyor ki:

  4+3 günlük hamileyim bhcg değerim 7700 çıktı ssorun mu var bu beni çok endişelendiriyor,

 51. Meraklı anne diyor ki:

  Hocam soru sormuştum sorumu göremiyorum. Cvpta gelmedi. Lütfen yardımcı olurmusunuz.

  1. admin admin diyor ki:

   Eklampsi gebelik zehirlenmesi (preeklamsi ) görülen hastalarda görülür.Gebeliğin 20. haftasından sonra yüksek tansiyon ve idrarda protein ile belirti verir.Kesin olarak preklampsi için bir önlem olmamakla birlikte.Hamilelik döneminde gereksiz kilo almamaya dikkat edin.Dengeli beslenmeye dikkat edin.Yapılan bazı araştırmalar yeterli miktar kalsiyum alan hastaların preeklamsiye yakalanma riskinin azaldığını ortaya koymuştur.Her gün süt için.Doktorunuza bir önceki hamileliğinizde başınızdan geçenleri anlatın.Doktorunu ayrıyeten ilaçlar verebilir.

 52. Asli diyor ki:

  Hocam ben normal olarak 6 haftalik hamileyim nisan 4 son adet tarihim ilk öğrendiğimde kese rahmin için denildi ultrasyon çekildi fakat bugün başka bir doktora gittim gebelik yok dedi siz nediyorsunuz

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırın.

 53. Ceyda diyor ki:

  Merhaba hocam gecen hafta evde idrar testi yaptim ve negatif cikmisti.bugun ise( 18.05.2016) beta hcg testi yaptirdim. Degerim 1000.0 cikti kac haftalik hamile oluyorum acaba.

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında son adet tarihinin ilk günü baz alınır.Aşağıdaki hesaplayıcıya son adet tarihinizi yazarak gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 54. Meraklı anne diyor ki:

  Hocam ben 9 yıl önce ikiz doğum yaptım. Doğumdan 12 saat sonra eklemsi krizi geçirdim. Şimdi tekrar 5 haftalik hamileyim ve aynı şeyleri yaşarım diye korkuyorum. Bu konu ile ilgili bilgi verirmisiniz. Tekrar bu krizi yaşama ihtimali yuksekmi

  1. admin admin diyor ki:

   Eklampsi gebelik zehirlenmesi (preeklamsi ) görülen hastalarda görülür.Gebeliğin 20. haftasından sonra yüksek tansiyon ve idrarda protein ile belirti verir.Kesin olarak preklampsi için bir önlem olmamakla birlikte.Hamilelik döneminde gereksiz kilo almamaya dikkat edin.Dengeli beslenmeye dikkat edin.Yapılan bazı araştırmalar yeterli miktar kalsiyum alan hastaların preeklamsiye yakalanma riskinin azaldığını ortaya koymuştur.Her gün süt için.Doktorunuza bir önceki hamileliğinizde başınızdan geçenleri anlatın.Doktorunu ayrıyeten ilaçlar verebilir.

 55. Yağmur diyor ki:

  En son adet gördüğüm tarih 3 nisan 2016 28yasindayim hocam ben 25 nisanda kan tahlili yaptığında değer 0,85 çıkmıştı sonra adetin gecikti ve 10 mayısta tekrar kan tahlili yaptigimda degerim 10116,7 çıktı doktor bana 5 haftalık hamilesin demişti birkac gun sonra doktora gittiğimde yanı;13 mayısta ultrason la baktık 10 mm büyüklüğünde dedi ve yuvasını kurmuş dedi hocam iki sorum olacak şimdi bebegimin ikiz olma ihtimali varmı çünkü değer bir anda çok yükseldi anlayamadım ikincisi ise beni uyutamayacak kadar bazen şiddetli bazen duragan kesik kesik bel agrim var normalmi hocam lütfen bu iki soruya cevap verirmisiniz

  1. admin admin diyor ki:

   Gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi ağrılar görülebilir.Şikayetiniz geçmezse doktora başvurun.İkiz hamilelik kesin olarak gebeliğin 6-7.haftalarında ultrason ile tespit edilir.Kan değerine göre tahmin yürütmek doğru olmaz.

 56. Yağmur diyor ki:

  Neden sorularına bir cevap alamiyorum…

  1. admin admin diyor ki:

   Gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi ağrılar görülebilir.Şikayetiniz geçmezse doktora başvurun.İkiz hamilelik kesin olarak gebeliğin 6-7.haftalarında ultrason ile tespit edilir.Kan değerine göre tahmin yürütmek doğru olmaz.

 57. Yağmur diyor ki:

  Hocam merhaba 3 nişan 2016 son adet tarihim ve ben 25 nisanda kan testi yaptigimda degerim 0.85 çıktı sonra bekledim ve adetin gecikmesi üzerine tekrar test yaptım 9 mayısta değer 10116.7 çıktı doktorun bana beş haftalık hamile olduğumu söyledi hocam iki sorum olacak benim bu kadar yüksek değerde HCG değerinin çıkması ikiz olma ihtimalini guclendirirmi birde bel ağrısı geliyorum bir haftadan beri normalmi

  1. admin admin diyor ki:

   Sadece kan değeri ile ikiz gebelik hakkında yorum yapamayız. Kesin bilgi için gebeliğin 6 ila 7 haftalarında olması gereklidir. Bu haftalarda ultrason ile kalp atışları da oluşacağından; iki bebek söz konusu ise iki kalp atışı duyulacağı için de netlik kazanır.Bel ağrısı görülebilir.Bu konuda şikayetiniz artarsa doktorunuza bilgi verin.

  2. Yağmur diyor ki:

   Teşekkürler hocam…

 58. Tuana Yaren diyor ki:

  En son adet tarihim 1 nisan . Ve su an Mayıs ayının ortasindayiz ben hâlâ adet olmadım . Kendimi çok yorgun hissediyorum. Midem de yanma hissi de var . Sizce hamile olabilir miyim ? Test yapıp negatif sonuç alıp ta üzülmek istemiyorum lütfen yardım edin . Ben hâlâ niye adet görmedim 🙁 🙁 🙁 🙁 🙁

  1. admin admin diyor ki:

   Kesin sonucu öğrenmek için bir an önce kanda beta HCG testi yaptırıp hamilelik varsa doktora başvurmalısınız.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

  2. Merve diyor ki:

   Hamile olasılığın çok yüksek. Benim son adet tarihim 2 nisan bende de sürekli uyuma durumu vardı. Test yaptım pozitif çıktı. Bir hafta sonrada 5 mayıs tarihinde doktora gittim 4 haftalık hamile olduğumu söyledi. Bence bir test yap

 59. Tuana Yaren diyor ki:

  Mrb. Benim regl tarihim geçti . Normalde 1 ve 8 tarihleri arasında olmam gerekirken olmadım . Bugün 10 gün oluyo gecikmeli olarak . Midem de ekşime ve bulantı var . Ne yapacağım i bilmiyorum hamilelik test için erken mi acaba negatif çıkarsa üzülürüm lütfen bi yol gösterin bana 🙁 🙁

  1. admin admin diyor ki:

   Kesin sonuç için kanda beta HCG testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 60. Yagmur diyor ki:

  En son adet gördüğüm tarih 3 nisan 2016 28yasindayim hocam ben 25 nisanda kan tahlili yaptığında değer 0,85 çıkmıştı sonra adetin gecikti ve 10 mayısta tekrar kan tahlili yaptigimda degerim 10116,7 çıktı doktor bana 5 haftalık hamilesin demişti birkac gun sonra doktora gittiğimde yanı;13 mayısta ultrason la baktık 10 mm büyüklüğünde dedi ve yuvasını kurmuş dedi hocam iki sorum olacak şimdi bebegimin ikiz olma ihtimali varmı çünkü değer bir anda çok yükseldi anlayamadım ikincisi ise beni uyutamayacak kadar bazen şiddetli bazen duragan kesik kesik bel agrim var normalmi

  1. Yagmur diyor ki:

   Hocam birde ben folik trio diye bir ilaç kullanıyorum günde bir al dedi doktor ama prospektus te günde uç yazıyor nasıl almalıyım sizce

   1. admin admin diyor ki:

    Yağmur hanım doktorunuzun söylediğini uygulayın.Hamilelikte günlük 0,4 mg folik asit alınması gerekiyor.Bir adet ilaç yeterli.

  2. admin admin diyor ki:

   Gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi ağrılar görülebilir.Şikayetiniz geçmezse doktora başvurun.İkiz hamilelik kesin olarak gebeliğin 6-7.haftalarında ultrason ile tespit edilir.Kan değerine göre tahmin yürütmek doğru olmaz.

 61. Meraklı diyor ki:

  En son adet gördüğüm tarih 24.03.2016 hala adet olmadım . Adetim bi önceki adetten bi hafta sonra gelir. 9. 03.2016 da test yaptım negatif. Kasık ağrısı, göğüslerde dolgunluk var. Geç döllenme olabileceğini düşünüyorum Hamile isem kaç aylık.

  1. Meraklı diyor ki:

   9 mayısta test yaptım pardon

   1. admin admin diyor ki:

    Adet gecikmesinden sonra yapılan kanda beta HCG testinin doğruluk oranı yüksektir.1 hafta içinde adet olmazsanız kan testini tekrarlayın.Hamilelik çıkmazsa adet gecikmesinin araştırılması için kadın doğum uzmanına başvurun.

  2. admin admin diyor ki:

   Adet gecikmesinden sonra yapılan kanda beta HCG testinin doğruluk oranı yüksektir.1 hafta içinde adet olmazsanız kan testini tekrarlayın.Hamilelik çıkmazsa adet gecikmesinin araştırılması için kadın doğum uzmanına başvurun.

 62. Ayşe diyor ki:

  Mrb 6 haftalok hanmileyim bugun biraz yürüyüş yaptm belim ağrıyor ve dunden beri cok az hafif kahverengi leke oldu tuvalette düşük olur Dye korkuyorum beni lutfen aydinlatrmisinz

  1. admin admin diyor ki:

   Endişelerinizi gidermek için ultrason kontrolü yaptırın.Doktora başvurun.

 63. Istanbul eyüp diyor ki:

  Migdem asidi bulaniyo bu 3 cü cocugim ama daha doktora gitmedim eczaneden test aldm 2 kirmizi cikti folik aside baslamalimiyim ilaç içince daha kotu oluyorum hocam birşeyler aoyleyin

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırın.Bulantı konusunda;
   12 haftaya dek çoğu anne adayında bulantı kusma şikayeti görülür.
   Aşağıdaki önerileri dikkate alınız
   ■Anne adayı canı ne isterse onu yemelidir.
   ■Sık sık, azar azar beslenmelidir.
   ■Yemek kokusu, sigara, parfum kokusu, rahatsızlık verebilir. İlk aylarda evde yemek pişirilmeyebilir. Baba adayı, başının çaresine bakmalıdır.
   ■Etimek, peksimet, galeta, çubuk kraker tarzı gıdalar mideyi sıkı tutar. Bu gıdalar faydalıdır.
   ■Aşırı kilo kaybı, ağızdan beslenme sorunu varsa doktorunuza başvurmalısınız.
   ■Kafein,acı ,ekşi gıdalar mide yakınmalarını arttırabilir.
   Kafein, kahve, kola, çay, çikolata ve bazı ilaçlar bulunur. Anne adayı günde bir bardak kahve ya da 2-3 bardak açık çay tüketebilir. Doktora danışmadan ilaç tüketilmemelidir.

 64. ilkayy diyor ki:

  hocam ben etsiz çiğ köfte yedim. 6 haftalık hamileyim bir sıkıntı olur mu acaba Allah korusun ?

 65. ece diyor ki:

  Son adet tarihim 13.3.2016 11.4.2016 da adet olmam gerekiyodu 9 gün geciktim 19.4.2016 da doktora gittim kan testi yaptım değerim 1357.9 çıktı hastaneye gidicem ama korkuyorum ya kalp atışları başlamamış isi kaç gaftalık acaba lütfen cvp

  1. admin admin diyor ki:

   Hayırlı olsun.Son adet tarihinize göre 8 hafta ve 1 günlük hamilesiniz.Kalp atışları başlamış olması lazım.Kadın doğum uzmanına başvurmayı ihmal etmeyin. Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.

  2. Yagmur diyor ki:

   Değerli adminim bu tarihlerde bir yanlışlık yokmu çünkü bu arkadaşımızın son adet tarihi 13 nişan 2016 bu tarihten bile bazalirsak bugünkü tarih 16 mayıs 2016 yanı 5 haftalık olması gerkmiyormu bundan dolayı da kalp atışı duyulmaması normal degilmi

   1. admin admin diyor ki:

    Yağmur hanım soruda 13 Nisan değil 13.03.2016 yani 13 mart diyor.Yanlışlık yok.Soruyu 9 mayısta cevapladığımızdan o tarihe göre 8 hafta 1 günlük hamilelik var.

  3. Yağmur diyor ki:

   Haklisiniz hocam yanlış gormusum

 66. beyza diyor ki:

  dün bi soru sordum neden sorumu göremiyorum?

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında ultrason ölçümü ile sabitlenen son adet tarihidir.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız.Aşağıdaki linkteki gebelik hesaplayıcıya girerek gebelik haftanızı öğrenebilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 67. Gulay diyor ki:

  Bi kac gun once bi soru sordum fakat suan ne sorumu gorebiliyorum nede cevap alabildim sebebini ogrenebilirmiyim ??

  1. admin admin diyor ki:

   Tek bir kan değerine göre gebeliği değerlendiremeyiz.Son adet tarihinize göre 6 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.Ultrason kontrolünde gebelik kesesi ve kalp atımları izlenmesi gerekir.

 68. Gulay diyor ki:

  Merhaba son adet tarihim 14.03.2016 p.tesi beta hcg sonucum 24917 cikti deger normalmidir?aydinlatirsaniz cok sevinirim..tesekkurler

  1. admin admin diyor ki:

   Tek bir kan değerine göre gebeliği değerlendiremeyiz.Son adet tarihinize göre 6 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.Ultrason kontrolünde gebelik kesesi ve kalp atımları izlenmesi gerekir.

 69. Efe... diyor ki:

  Son adet tarihim 11 Mart 12 sinde kan tahlili yaptım negatif çıktı 19 takar kan testi yaptım 70.76 çıktı 21 bidaha kan tahlili istedi 226 çıktı sizce normalmi bana değerler düşük gibi geliyor sabah cevap yazmistiniz fakat kaç haftalik olduğunu merak ediyorum bu arada yarın tekrar kan tahlili vericem inşallah bir problem cikmaz…

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür. Son adet tarihinize göre 6 hafta ve 5 günlük hamilesiniz.Sizin durumunuzda geç yumurtlama olmuş olabilir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 70. Efe... diyor ki:

  İyi gunler27nisan2016 07.58 saatinde efe nicköyle sordum soru acaba kachaftaliktir öğrenebilirsiniz biliyim hersey için teşekkür ederim.

  1. admin admin diyor ki:

   Yorumunuzu göremiyorum.Tekrar yollayabilirseniz cevaplamaya çalışırız.

 71. Efe... diyor ki:

  İyi günler hocam 11.03.2016 son adet tarihim 12 kan tahlili yaptım çıkmadı 19 da bidaha yaptım 70.76 çıktı iki gun gonca bidaha gel dedi 21 de 226 çıktı sizce normalmi bana düşük gibi geliyor sonuçlar yarın tekrar kan almak için çağırdı ….. inşallah kötü bir şey yoktür. ..

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerinizde 48 saatte iki kat artış göstermesi olumlu.Geç yumurtlama olmuş olabilir.

  2. Efe... diyor ki:

   Acaba kaç haftalik olmuş oluyorum onuda soyliye bilirmisin iz

   1. admin admin diyor ki:

    Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür. Son adet tarihinize göre 6 hafta ve 5 günlük hamilesiniz.Sizin durumunuzda geç yumurtlama olmuş olabilir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

  3. Efe... diyor ki:

   Ben daha önce kaç haftalik olduğu sordum ama sorduğum soru silmis sinir cevap gormedigim tekrar yazıyorum

   1. admin admin diyor ki:

    Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür. Son adet tarihinize göre 6 hafta ve 5 günlük hamilesiniz.Sizin durumunuzda geç yumurtlama olmuş olabilir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 72. çiçek diyor ki:

  Merhaba hocam,ben 16 mart 2016 da regl oldum,yaklaşık on gün önce kan testi yaptırdım beta hcg=0,00 çıktı ama adetim tam 9 gün gecikti,kasıklarımda sürekli sancı göğüslerimde şişkinlik midemde bulantı başımda dönme ve aşırı yorgunluk var.Bundan iki buçuk ay önce de; Yumurtalıklarıma yumurta tembelliği teşhisi konuldu ve merional 10 adet iğne ve ardından ovitrelle250 vurundum, ama hamilelik olmamıştı,şimdi adetimin gecikmesi kullandığım ilaçların etkisi olabilir mi , 9 günlük gecikme eczaneden alacağım test için geçerli bir gün mü?

  1. admin admin diyor ki:

   9 günlük gecikmeden sonra gebelik testleri doğru sonuç verir.

 73. Hilal diyor ki:

  Merhaba sağlık ocağında kan testi yaptırdım 5 haftalık hamilesin dedi dktr fakat yumurtlamaya göre yapmıştık biz bebegi yani adetimden 2 hafta önce yumurtlama dönemimdi Bebek iki haftalık olması gerekmiyor mu neden 5 6 haftalık çıktı anlamadım geçen ay da adet gördüm aksamadı

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında yumurtlama tarihi, birliktelik tarihi baz alınmaz.Son adet tarihinizin ilk günü baz alınır.Her kadının vücudu adetin ilk gününden itibaren yumurtlama dönemine kadar yeni bir hamilelik için kendini hazırlar hamilelik oluşursa adet görülmez.Hamilelik oluşmazsa adet görür.Aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya son adet tarihinizin ilk gününü girerek gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 74. Alya diyor ki:

  Selam.Benim son adet 12.03.2016 adet gorduyum gunden 13 gun sonra esimle yaxinlig oldu. bu gun yani 20.04.2016 hamilelik testi yapdim neqativ gozukuyo.ama yorgunluk uykusuzluk goguslerde surekli arilar var acaba hamileyim mi ben?ve kac gunluk sayilir.simdiden tesekkurler.

  1. admin admin diyor ki:

   2-3 gün daha bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.