40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 6. haftası

Gebeliğin 6. haftası

Gebeliğin 6. haftası bebeğiniz

        Gebeliğin 6. haftasında bebeğinizin boyu baş bölgesinden poposuna kadar 2-4 mm arasındadır.Bebeğin boyunun baş popo mesafesi olarak adlandırılmasının nedeni bebeğin bacaklarını çoğunlukla kıvrık halde olmasıdır.

       Bebeğin kalp atışı gebeliğin 6. haftasında renkli Doppler ultrason ile dinlenebilir.Veya gebeliğin bu haftalarında normal ultrason ile bebeğin kalp atışları ve gebelik kesesi görülmediği taktirde vajinal ultrason tercih edilir.

       Gebe kaldıktan itibaren 10. haftaya kadar geçen süre embriyo dönemidir.Bu dönemde embriyo gelişimini engelleyecek faktörlere en açık olduğu zamandır.Sakatlıkların çoğu bu kritik zamanda oluşmaya başlar.

    Gebeliğin 6. haftasında anne karnında bulunan bebek baş ve kuyruk bölgesinden oluşan bir vücut şeklindedir.Bebeğinizin akciğer, çene , burun ve damak oluşumları başladı.El ve ayak kısımları oluşmaya başlamıştır.Bu hafta bebeğin baş kısmında nöral oluklar kapanır ve ilk beyin odacıkları oluşur.

SİZDE MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLER

    Gebeliğin 6. haftasında bir kaç kilo almış olabilir veya bu dönemde hiç kilo almamışta olabilirsiniz.Bu hafta göğüslerinizde hassasiyet ve şişme , meme uçlarınızda koyulaşma şeklinde değişiklikler fark edebilirsiniz.Bu durum tamamıyla gebeliğin belirtileridir.

Mide Yanması

    Gebeliğin bu haftası mide yanması ( ekşimesi ) şikayeti yaşayabilirsiniz.Mide yanması gebeliğin en yaygın şikayetlerinden biridir.Hamileliğin ilerleyen zamanlarında daha şiddetli olmasına rağmen , erken başlayabilir.Mide yanması genellikle mideden yemek borusuna asit kaçmasından dolayı olur.Gebelik döneminde büyüyen rahim mide ve bağırsak üzerine baskı uygular buda mideden yemek borusuna asit kaçmasına neden olur.

Mide yanması ile başa çıkmak için aşağıdaki tavsiyelere uyun

Üç büyük öğün yerine 5-6 öğün yiyin

Yemek yedikten hemen yatmayın en az 1 saat bekleyin

Yağlı ve baharatlı ( acı ) yiyeceklerden uzak durun

Yoğurt yemek ve bir bardak süt içmek ve ballı ılık süt içmek şikayetlerin azalmasında faydalı olur

Mide yanması şikayetleriniz şiddetli ise doktorunuz bu konuda size ilaç verebilir.

KABIZLIK

    Gebelik döneminde hamile bayanların çoğunda kabızlık görülür.Gebelikte kabızlık şikayetlerini gidermek için yapabilecekleriniz.

Sıvı alımınız arttırınız

Egzersiz yapın

Lifli gıdalarla beslenin

         Eğer şikayetleriniz geçmez ise doktora başvurun.Doktorunuzun onayı olmadan herhangi ilaç veya müshil kullanmayın.Kabız olduysanız , dışkı çıkarma sırasında kendinizi zorlamayın.Zorlama basura neden olabilir.

BESLENME DÜZENİNİZ

         Gebelik döneminde ihtiyacınız olan gıdaları almanız için , aldığınız gıdalarda seçici olmalısınız.Her istediğinizi yemek yerine Vitamin ve mineral ( demir , kalsiyum ,magnezyum , folik asit ,çinko ) açısından zengin gıdalar yiyin.Bebeğinizin büyümesine ve beslenmesine yardımcı olan gıdalar :

Ekmek , tahıllar , makarna ve pirinç 6 porsiyon

Meyveler günde 3-4 porsiyon

Sebzeler -günde 4 porsiyon

Et ve diğer protein kaynakları günde 2 ile 3 porsiyon

Süt ürünleri günde 3 ila 4 porsiyon

Yağ , tatlılar ve diğer boş kalorili gıdalar günde 2 ila 3 porsiyon

DOKTOR İLE İLK MUAYENE

        Gebelikte ilk muayenede doktorunuz sağlık geçmişinizle ilgili sorular soracaktır.Bu sorular genel sağlık problemleri ve jinekolojik ve doğumla ilgili herhangi problem hakkındadır.İlk muayenede daha önceki düşük ve benzeri tüm bilgilerinizi doktorunuzla paylaşın.Hamilelikten önce kullandığınız herhangi bir ilaç varsa mutlaka doktorunuza danışın.

       İlk muayenede jinekolojik muayene ve ultrasonografi ile kadın genital organları değerlendirilir. Son 1 yıl içerisinde yapılmadıysa smear testi yapılmalıdır. Genel sistemik muayene de yapılabilir ve gerekirse anormallik varlığında ilgili branş uzmanına konsültasyon yapılabilir.

İLK MUAYENEDE YAPILAN TAHLİLLER

Tam kan sayımı (Hemogram): Annede kansızlık (anemi) var mı araştırmak için.

Anne ve baba kan grupları: Kan uyuşmazlığı saptanırsa önlem alınması için.

Kan uyuşmazlığı varsa IDC (İndirekt Coombs testi)

Tam idrar tetkiki (Gerekirse idrar kültürü)

TSH : Annede guatr ve troid hormon bozukluğu varsa bebeği etkileyebilir, bozukluk saptanırsa dahiliye
uzmanı tarafından tedavi gerektirir.

Toxoplazma IGM ve IGG: Detaylı bilgi için tıklayın.

Rubella IGM – IGG (Kızamıkçık testleri):

CMV IGM ve IGG: Detaylı bilgi için tıklayın.

Hepatit B için HBsAg ve AntiHBs testleri yapılır: Annede Hepatit B saptanırsa bebeğe bulaşmayı engellemek için doğumdan sonra bebeğe antikor iğnesi yapılır.

HCV testi

HIV (AIDS) testi

Sfiliz (frengi) için VDRL testi rutin olarak şart değildir ama yapılabilir.

Diabet açısından riskli hastalarda açlık kan şekeri

Biyokimya (kolesterol, böbrek ve karaciğer testleri v.b) gebelikte rutin önerilen bir test değildir. Anne yaşı ileri ise veya sistemik bazı hastalıkları varsa yapılmalıdır.

Bu Haber 330.569 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

YORUM YAZ
 1. özlem diyor ki:

  Mrb ben 6 aralıkta evlendim 7 aralıkta adet oldum hamile olduğumu öğrendim kaç haftalık hamileyim teşekkürler

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinizin ilk günü 7 Aralık ise son adet tarihinize göre 7 hafta ve 3 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 12 Eylül 2016 Pazartesi.

 2. Seyda diyor ki:

  Merhaba 17 aralık son adet tarihim kaç haftalik hamileyim

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre 6 hafta ve 0 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 22 Eylül 2016 Perşembe
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 3. dilcan diyor ki:

  merhaba ben 6 haftalik hamileyim kalp atışlarini dinlemek icin 7ci haftami bekleyeceğim bazen 6ci haftada yanit vermeyrblrmis bu bna bir sorun var edermi?

  1. admin admin diyor ki:

   Kalp atışları gebeliğin 6.haftasından itibaren ultrasonda izlenebilir.

 4. Rahime diyor ki:

  Mrb benim en son 13 Aralıkta adet başladı.Bu ay geçikti test yaptım hamile çıktım ve Dr gittim hesaplarıma göre 6. Haftaya girdik ama gittiğim Dr sadece kese görünüyor ve Bebek görünmüyor Dedi ama üstten ultrason yaptı bu normalmi ? Bnm ilk gebeliğim mol gebelikti ve ikinci gebeliğim sipina Bifidalı 9 yaşında bi oğlum var (engelli)şimdi endişelerim var 6. Haftaya girmiş bir hamilelik te sadece kesemi görünüyor Bebek görülmesi lazım değil mi?😔

  1. admin admin diyor ki:

   1 hafta sonra ultrason kontrolü için yeniden doktora başvurun.

 5. Selcan diyor ki:

  Merhaba ben en son 6 aralık 2015 te hasta oldum acaba kaç haftalık hamileyim

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinize göre 6 hafta ve 1 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 11 Eylül 2016 Pazar.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 6. meral diyor ki:

  Ben 6 haftalık hamileyim ama ultrasyonda canlanmamis dedi doktor bir hafta daha bekleyelim dedi geç canlanabilirmi yardımcı olun

  1. admin admin diyor ki:

   6 haftada kalp atımı gözükmesi gerekirdi.Doktorunuzun söylediği gibi 1 hafta sonra yeniden ultrason kontrolüne gidin.

 7. Yasemın diyor ki:

  En son adet tarıhım 11 aralık. 12 ocakta kan degerıme baktırsım 1031 cıktı 6 haftalık hamıle oldugum söylendı sızce kan degerım normal mi ?

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinize göre 4 hafta ve 6 günlük hamilesiniz.

 8. başak diyor ki:

  en son adet tarihim 24 kasım test yaptım pozitif çıktı kanda da çıktı acaba ne kadarlık hamileyim. Teşekkürler.

 9. Begüm diyor ki:

  Merhaba son adet tarihim 14 kasım 2015 ve 6hafta 2 gün hamileyim.tahmini doğum tarihini söylermisiniz? Teşekkürler..

  1. admin admin diyor ki:

   Bugün itibari ile son adet tarihinize göre 6 hafta ve 4 günlük hamilesiniz. Tahmini doğum tarihiniz: 20 Ağustos 2016 Cumartesi. Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 10. Kübra diyor ki:

  6 Kasım 2015 âdet tarihim aralık 6 si oldu yine olmadım 7 aralikda test yaptım pozitif suan kaç haftalik hamleyi

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinize göre 7 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 12 Ağustos 2016 Cuma.

 11. Aysu diyor ki:

  Merhaba benim son adet tarihim 8 kasim kac haftalik hamileyim?

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinize göre 6 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 14 Ağustos 2016 Pazar.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 12. asiya diyor ki:

  Merhaba, benim son adet tarihim 1 kasim kac haftelik hamileyim?

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre 6 hafta ve 6 günlük hamilesiniz. Tahmini doğum tarihiniz: 7 Ağustos 2016 Pazar.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 13. gülefsa diyor ki:

  14 kasım tüp bebek transferin den sonra 16.gün betahcg 1435 çıktı ilk zamanlar bulantı hissi yorgunluk oluyor du ama şimdı kasıklarda zaman zaman ağrı dışında birşey hissetmiyorum normal mi kaç haftalık

 14. sevim diyor ki:

  Merhabalar..son adet tarihim 30.ekim.2015 benim hesaplarima gore 6hafta1gunluk hamileyim ama doktoruma gore tam 4 haftalik dedu hangisi dogru simdi kan degerim 4.985 gectigimiz pazartesi gunu kesemizide gorduk 5 mm dedi heycandan tam hatirlayamiyorum..sizce normal midir..tesekkur ederim cvbiniz icin..

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.

 15. Fatmagül diyor ki:

  Hocam benim kan testin pozitif çıktı 4 yüz kusur larda son adet tarihin 20 ekim ne kadar lık hamileyim ve bende migren var bunun için ne yapmalıyım ilaç anlamıyorum

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinize göre 6 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 26 Temmuz 2016 Salı.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 16. beyza diyor ki:

  6 haftalık hamileyim kalp atışlarını ve bebeği henüz goremedik bu bi sıkıntı olduğunun göstergesi midir

  1. admin admin diyor ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kalp atımları alttan / vajinal ultrason ile 5. haftadan itibaren karından ultrason ile 6. renkli Doppler ultrason ile izlenebilir. 1 hafta sonra yeniden ultrason kontrolü için doktorunuza başvurun.

 17. Kader diyor ki:

  Hocam ben 6 haftalik hamileyim henuz muayeneye gitmedim sorum ben sigara kullaniyorum tabi hamile olduktan sonra azalttim gunde en fazla 4 sigara olarak iciyorum insallah onuda birakirim fakat boyle devam ederse bebegime cokmu zarar vermis olurum yardimci olun vicdanim rahat degil ama birakamiyorum da

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelikte sigaranın kanıtlanmış bir çok zararı var.Bebeğinizin sağlığı için sigarayı bırakın.

 18. haniye keleş diyor ki:

  BTA HCG değeri 1239,83. Kaç haftalik hamileyim
  Son adet tarihi 14 ekim

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinize göre 5 hafta ve 3 günlük hamilesiniz. Tahmini doğum tarihiniz: 20 Temmuz 2016 Çarşamba.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur

 19. Limeraaa diyor ki:

  BTA HCG değeri 114.9 bu durumda kaç haftalık hamileyim

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftasında esas olan ilk haftalarda ( 5,6,7,8 ) yapılan ultrason ölçümüdür.
   Beta HCG değerlerıne göre tahmini gebelik haftaları

   3 haftalık hamilelikte Beta HCG değeri 10 – 50
   4 haftalık hamilelikte Beta HCG değeri 5 – 425
   5 haftalık hamilelikte Beta HCG değeri 20 – 7300
   6 haftalık hamilelikte Beta HCG değeri 1,080 – 56,000

 20. Enes diyor ki:

  Hocam mensin bitiminin ertesigun birlikte olduk cocuk olma ihtimali varmi

  1. admin admin diyor ki:

   Korunmasız girilen her ilişkide az ya da çok gebelik ihtimali vardır.

 21. esryns diyor ki:

  6 haftalık hamileyim ama oruç tutuyorum sizce bir sakıncasi olur mu ?

  1. admin admin diyor ki:

   Zorlandığınız taktirde tutamadığınız oruçlarınızı hamilelikten sonra müsait olduğunuzda kaza edebilirsiniz.Dinimizde buna müsade etmiş.
   Oruç tutmak istiyorsanız doktorunuza danışmalısınız.

   **Hamilelik ve emzirme döneminde oruç tutan kadınlar aşağıdaki durumlara dikkat etmelidir.**
   Oruç tutan gebelerin mümkün olduğu kadar sıcakta kalmamaları, sahurda bol miktarda sıvı tüketmeleri ve gün içinde de gölgede istirahat halinde olmalarıdır.
   • Mutlaka sahura kalkın ve dengeli beslenin.
   • Aşırı şeker ve yağlı gıdalardan uzaklaşın.
   • Emziriyorsanız sağlıklı beslenme ilkelerine dikkat edin.
   • Emzirme döneminde artan kalori ihtiyacınızı gidermek için meyve suyu gibi boş enerji kaynaklarının yerine daha sağlıklı olan meyve, esmer ve tam tahıllı ekmeklerden yararlanın.
   • Özellikle bir alerjiniz yoksa mutlaka her gün süt ve süt ürünleri tüketin.
   • Yumurta, et, tavuk, balık, kurubaklagilleri her gün çeşitlendirerek protein alımını artırın.
   • Çok şekerli ve yağlı gıdalardan, tatlılardan kaçının. Hafif sütlü ve meyveli tatlılar tercih edin.
   • Mevsimine uygun meyve (kavun, karpuz, kiraz, kayısı vb) ve sebze (enginar, bakla, semizotu gibi) tüketin.
   • İftar , sahur arası 3 litre veya daha fazla su için

 22. glr diyor ki:

  Gebeligimi yeni öğrendim ve oncesinde haberim yoktu yaklaşık 6 haftalik hamileyim bunun 2 hafta oncesinde tansiyon la alakali bi sorunum olmuştu ve hamile olduğumu bilmediğim için tansiyon düşürücü bi iğne yapıldı ismini bilmiyorum iğnenin bebeğe yanlış bir etkisi zararı olurmu yardimci olabilirmisiniz

  1. admin admin diyor ki:

   Kadın doğum uzmanına başvurduğunuzda kullanılan iğne hakkında doktorunuza bilgi verin.

 23. Demet diyor ki:

  Mrb.ben beslenmeyle ilgili bir şey sorucam .Hangi besinden günlük ne kadar almalıyım ve hangi besin hangi vitamini verir .lütfen link atar misiniz

 24. dry diyor ki:

  Alti haftalik hamileyim ama bugun doktor cocugun canlanmadigini soyledi.cumartesiye kadar bekliyecekmisiz yine durum ayni olursa kurtaj olacakmisiim.bu konuda beni bilfilendirirmisiniz.canlanma ihtimali varmi

  1. admin admin diyor ki:

   Geç döllenmeye bağlı kalp atımları geç izlenebilir. 1 hafta sonra tekrar kontrol öneririm.

  2. şükran diyor ki:

   Sonucunuz ne oldu ayni durum bendede soz konusuyduda merak ettim

 25. Hamile1919 diyor ki:

  Çok faydalı hafta hafta hamilelik ile ilgili bilgiler var

 26. yase diyor ki:

  Gebeligin 6. Haftasindayim ve burda yazan sikayetlerin hepsi gerceklesiyor ozelliklede mide yanmasi