40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 6. haftası

Gebeliğin 6. haftası

Gebeliğin 6. haftası bebeğiniz

        Gebeliğin 6. haftasında bebeğinizin boyu baş bölgesinden poposuna kadar 2-4 mm arasındadır.Bebeğin boyunun baş popo mesafesi olarak adlandırılmasının nedeni bebeğin bacaklarını çoğunlukla kıvrık halde olmasıdır.

       Bebeğin kalp atışı gebeliğin 6. haftasında renkli Doppler ultrason ile dinlenebilir.Veya gebeliğin bu haftalarında normal ultrason ile bebeğin kalp atışları ve gebelik kesesi görülmediği taktirde vajinal ultrason tercih edilir.

       Gebe kaldıktan itibaren 10. haftaya kadar geçen süre embriyo dönemidir.Bu dönemde embriyo gelişimini engelleyecek faktörlere en açık olduğu zamandır.Sakatlıkların çoğu bu kritik zamanda oluşmaya başlar.

    Gebeliğin 6. haftasında anne karnında bulunan bebek baş ve kuyruk bölgesinden oluşan bir vücut şeklindedir.Bebeğinizin akciğer, çene , burun ve damak oluşumları başladı.El ve ayak kısımları oluşmaya başlamıştır.Bu hafta bebeğin baş kısmında nöral oluklar kapanır ve ilk beyin odacıkları oluşur.

SİZDE MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLER

    Gebeliğin 6. haftasında bir kaç kilo almış olabilir veya bu dönemde hiç kilo almamışta olabilirsiniz.Bu hafta göğüslerinizde hassasiyet ve şişme , meme uçlarınızda koyulaşma şeklinde değişiklikler fark edebilirsiniz.Bu durum tamamıyla gebeliğin belirtileridir.

Mide Yanması

    Gebeliğin bu haftası mide yanması ( ekşimesi ) şikayeti yaşayabilirsiniz.Mide yanması gebeliğin en yaygın şikayetlerinden biridir.Hamileliğin ilerleyen zamanlarında daha şiddetli olmasına rağmen , erken başlayabilir.Mide yanması genellikle mideden yemek borusuna asit kaçmasından dolayı olur.Gebelik döneminde büyüyen rahim mide ve bağırsak üzerine baskı uygular buda mideden yemek borusuna asit kaçmasına neden olur.

Mide yanması ile başa çıkmak için aşağıdaki tavsiyelere uyun

Üç büyük öğün yerine 5-6 öğün yiyin

Yemek yedikten hemen yatmayın en az 1 saat bekleyin

Yağlı ve baharatlı ( acı ) yiyeceklerden uzak durun

Yoğurt yemek ve bir bardak süt içmek ve ballı ılık süt içmek şikayetlerin azalmasında faydalı olur

Mide yanması şikayetleriniz şiddetli ise doktorunuz bu konuda size ilaç verebilir.

KABIZLIK

    Gebelik döneminde hamile bayanların çoğunda kabızlık görülür.Gebelikte kabızlık şikayetlerini gidermek için yapabilecekleriniz.

Sıvı alımınız arttırınız

Egzersiz yapın

Lifli gıdalarla beslenin

         Eğer şikayetleriniz geçmez ise doktora başvurun.Doktorunuzun onayı olmadan herhangi ilaç veya müshil kullanmayın.Kabız olduysanız , dışkı çıkarma sırasında kendinizi zorlamayın.Zorlama basura neden olabilir.

BESLENME DÜZENİNİZ

         Gebelik döneminde ihtiyacınız olan gıdaları almanız için , aldığınız gıdalarda seçici olmalısınız.Her istediğinizi yemek yerine Vitamin ve mineral ( demir , kalsiyum ,magnezyum , folik asit ,çinko ) açısından zengin gıdalar yiyin.Bebeğinizin büyümesine ve beslenmesine yardımcı olan gıdalar :

Ekmek , tahıllar , makarna ve pirinç 6 porsiyon

Meyveler günde 3-4 porsiyon

Sebzeler -günde 4 porsiyon

Et ve diğer protein kaynakları günde 2 ile 3 porsiyon

Süt ürünleri günde 3 ila 4 porsiyon

Yağ , tatlılar ve diğer boş kalorili gıdalar günde 2 ila 3 porsiyon

DOKTOR İLE İLK MUAYENE

        Gebelikte ilk muayenede doktorunuz sağlık geçmişinizle ilgili sorular soracaktır.Bu sorular genel sağlık problemleri ve jinekolojik ve doğumla ilgili herhangi problem hakkındadır.İlk muayenede daha önceki düşük ve benzeri tüm bilgilerinizi doktorunuzla paylaşın.Hamilelikten önce kullandığınız herhangi bir ilaç varsa mutlaka doktorunuza danışın.

       İlk muayenede jinekolojik muayene ve ultrasonografi ile kadın genital organları değerlendirilir. Son 1 yıl içerisinde yapılmadıysa smear testi yapılmalıdır. Genel sistemik muayene de yapılabilir ve gerekirse anormallik varlığında ilgili branş uzmanına konsültasyon yapılabilir.

İLK MUAYENEDE YAPILAN TAHLİLLER

Tam kan sayımı (Hemogram): Annede kansızlık (anemi) var mı araştırmak için.

Anne ve baba kan grupları: Kan uyuşmazlığı saptanırsa önlem alınması için.

Kan uyuşmazlığı varsa IDC (İndirekt Coombs testi)

Tam idrar tetkiki (Gerekirse idrar kültürü)

TSH : Annede guatr ve troid hormon bozukluğu varsa bebeği etkileyebilir, bozukluk saptanırsa dahiliye
uzmanı tarafından tedavi gerektirir.

Toxoplazma IGM ve IGG: Detaylı bilgi için tıklayın.

Rubella IGM – IGG (Kızamıkçık testleri):

CMV IGM ve IGG: Detaylı bilgi için tıklayın.

Hepatit B için HBsAg ve AntiHBs testleri yapılır: Annede Hepatit B saptanırsa bebeğe bulaşmayı engellemek için doğumdan sonra bebeğe antikor iğnesi yapılır.

HCV testi

HIV (AIDS) testi

Sfiliz (frengi) için VDRL testi rutin olarak şart değildir ama yapılabilir.

Diabet açısından riskli hastalarda açlık kan şekeri

Biyokimya (kolesterol, böbrek ve karaciğer testleri v.b) gebelikte rutin önerilen bir test değildir. Anne yaşı ileri ise veya sistemik bazı hastalıkları varsa yapılmalıdır.

Bu Haber 449.237 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

YORUM YAZ
 1. Elif diyor ki:

  Merhabalar hocam ben 23nisan adetim in başlangıç tarihi 29 bitiş tarihi 30 Mayıs bu gün bebeğim kaç haftalik gebelik oluyor .Ve belim ve göbek kısmında ağrılarım oluyor nedeni sizce nedir. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile düzeltilmiş son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihinize göre 5 hafta ve 2 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 28 Ocak 2017 Cumartesi.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 2. Hafer diyor ki:

  Tarlusal kullandım bitti daha adet olmadım hamile olabilir miyim cvp bekliyorum

  1. admin admin diyor ki:

   Adet gecikmesinden sonra yapılan kanda beta HCG testi kesin sonuç verir.Kadın doğum uzmanına tekrar başvurun.

 3. Hafer diyor ki:

  Hocam ben gecen hafta muayene gittim hamile olmadım söylemişti adetim 13 Nisan da oldum ve tarlusal ilacı vermıstı ve şakacı içtim adet olmadım ve hamile olabilir miyim sonradan cıkar mı cunku boyle birsey duymuştum yardımcı olursanız sevinirim

  1. admin admin diyor ki:

   Adet gecikmesinden sonra yapılan kanda beta HCG testi kesin sonuç verir.Kadın doğum uzmanına tekrar başvurun.

 4. Hatice diyor ki:

  Merhaba
  Ben dün kan testi yaptırdım pozitif çıktı. Ben 1 aydır cipraleks kullanıyordum bıraktım ama çocukta sorun olur mu diye çok korkuyorum. Sizce sorun olmuş mudur?

  1. admin admin diyor ki:

   Hamile olduğunu bilmeden kullanılan ilaçlar konusunda genellikle “ya hep ya hiç” kuralının işlediğine inanılır, yani kullanılan ilaç bebeğin ya düşmesine neden olur ya da hiçbir zarar vermez. Kullandığınız ilaçlar konusunda doktorunuza bilgi verin.

 5. senem diyor ki:

  merhaba Benim soruma cvp vermediniz önümüzdeki hafta dr gideceğim ama şu aşamada normalden fazla bhcg sorun mudur?

 6. Adile diyor ki:

  Benim belim agrıyo karnıma sancılar geliyo bu normal mi?

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelikte adet görecekmiş gibi ağrılar olabilir.Şikayetleriniz artarsa doktora başvurun.

  2. admin admin diyor ki:

   Hamileliğin ilk haftalarında adet olacakmış gibi ağrılar görülebilir.Şikayetleriniz artarsa doktora başvurun.

 7. senem diyor ki:

  4+3 günlük hamileyim bhcg değerim 7700 çıktı ssorun mu var bu beni çok endişelendiriyor,

 8. Meraklı anne diyor ki:

  Hocam soru sormuştum sorumu göremiyorum. Cvpta gelmedi. Lütfen yardımcı olurmusunuz.

  1. admin admin diyor ki:

   Eklampsi gebelik zehirlenmesi (preeklamsi ) görülen hastalarda görülür.Gebeliğin 20. haftasından sonra yüksek tansiyon ve idrarda protein ile belirti verir.Kesin olarak preklampsi için bir önlem olmamakla birlikte.Hamilelik döneminde gereksiz kilo almamaya dikkat edin.Dengeli beslenmeye dikkat edin.Yapılan bazı araştırmalar yeterli miktar kalsiyum alan hastaların preeklamsiye yakalanma riskinin azaldığını ortaya koymuştur.Her gün süt için.Doktorunuza bir önceki hamileliğinizde başınızdan geçenleri anlatın.Doktorunu ayrıyeten ilaçlar verebilir.

 9. Asli diyor ki:

  Hocam ben normal olarak 6 haftalik hamileyim nisan 4 son adet tarihim ilk öğrendiğimde kese rahmin için denildi ultrasyon çekildi fakat bugün başka bir doktora gittim gebelik yok dedi siz nediyorsunuz

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırın.

 10. Ceyda diyor ki:

  Merhaba hocam gecen hafta evde idrar testi yaptim ve negatif cikmisti.bugun ise( 18.05.2016) beta hcg testi yaptirdim. Degerim 1000.0 cikti kac haftalik hamile oluyorum acaba.

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında son adet tarihinin ilk günü baz alınır.Aşağıdaki hesaplayıcıya son adet tarihinizi yazarak gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 11. Meraklı anne diyor ki:

  Hocam ben 9 yıl önce ikiz doğum yaptım. Doğumdan 12 saat sonra eklemsi krizi geçirdim. Şimdi tekrar 5 haftalik hamileyim ve aynı şeyleri yaşarım diye korkuyorum. Bu konu ile ilgili bilgi verirmisiniz. Tekrar bu krizi yaşama ihtimali yuksekmi

  1. admin admin diyor ki:

   Eklampsi gebelik zehirlenmesi (preeklamsi ) görülen hastalarda görülür.Gebeliğin 20. haftasından sonra yüksek tansiyon ve idrarda protein ile belirti verir.Kesin olarak preklampsi için bir önlem olmamakla birlikte.Hamilelik döneminde gereksiz kilo almamaya dikkat edin.Dengeli beslenmeye dikkat edin.Yapılan bazı araştırmalar yeterli miktar kalsiyum alan hastaların preeklamsiye yakalanma riskinin azaldığını ortaya koymuştur.Her gün süt için.Doktorunuza bir önceki hamileliğinizde başınızdan geçenleri anlatın.Doktorunu ayrıyeten ilaçlar verebilir.

 12. Yağmur diyor ki:

  En son adet gördüğüm tarih 3 nisan 2016 28yasindayim hocam ben 25 nisanda kan tahlili yaptığında değer 0,85 çıkmıştı sonra adetin gecikti ve 10 mayısta tekrar kan tahlili yaptigimda degerim 10116,7 çıktı doktor bana 5 haftalık hamilesin demişti birkac gun sonra doktora gittiğimde yanı;13 mayısta ultrason la baktık 10 mm büyüklüğünde dedi ve yuvasını kurmuş dedi hocam iki sorum olacak şimdi bebegimin ikiz olma ihtimali varmı çünkü değer bir anda çok yükseldi anlayamadım ikincisi ise beni uyutamayacak kadar bazen şiddetli bazen duragan kesik kesik bel agrim var normalmi hocam lütfen bu iki soruya cevap verirmisiniz

  1. admin admin diyor ki:

   Gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi ağrılar görülebilir.Şikayetiniz geçmezse doktora başvurun.İkiz hamilelik kesin olarak gebeliğin 6-7.haftalarında ultrason ile tespit edilir.Kan değerine göre tahmin yürütmek doğru olmaz.

 13. Yağmur diyor ki:

  Neden sorularına bir cevap alamiyorum…

  1. admin admin diyor ki:

   Gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi ağrılar görülebilir.Şikayetiniz geçmezse doktora başvurun.İkiz hamilelik kesin olarak gebeliğin 6-7.haftalarında ultrason ile tespit edilir.Kan değerine göre tahmin yürütmek doğru olmaz.

 14. Yağmur diyor ki:

  Hocam merhaba 3 nişan 2016 son adet tarihim ve ben 25 nisanda kan testi yaptigimda degerim 0.85 çıktı sonra bekledim ve adetin gecikmesi üzerine tekrar test yaptım 9 mayısta değer 10116.7 çıktı doktorun bana beş haftalık hamile olduğumu söyledi hocam iki sorum olacak benim bu kadar yüksek değerde HCG değerinin çıkması ikiz olma ihtimalini guclendirirmi birde bel ağrısı geliyorum bir haftadan beri normalmi

  1. admin admin diyor ki:

   Sadece kan değeri ile ikiz gebelik hakkında yorum yapamayız. Kesin bilgi için gebeliğin 6 ila 7 haftalarında olması gereklidir. Bu haftalarda ultrason ile kalp atışları da oluşacağından; iki bebek söz konusu ise iki kalp atışı duyulacağı için de netlik kazanır.Bel ağrısı görülebilir.Bu konuda şikayetiniz artarsa doktorunuza bilgi verin.

  2. Yağmur diyor ki:

   Teşekkürler hocam…

 15. Tuana Yaren diyor ki:

  En son adet tarihim 1 nisan . Ve su an Mayıs ayının ortasindayiz ben hâlâ adet olmadım . Kendimi çok yorgun hissediyorum. Midem de yanma hissi de var . Sizce hamile olabilir miyim ? Test yapıp negatif sonuç alıp ta üzülmek istemiyorum lütfen yardım edin . Ben hâlâ niye adet görmedim 🙁 🙁 🙁 🙁 🙁

  1. admin admin diyor ki:

   Kesin sonucu öğrenmek için bir an önce kanda beta HCG testi yaptırıp hamilelik varsa doktora başvurmalısınız.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

  2. Merve diyor ki:

   Hamile olasılığın çok yüksek. Benim son adet tarihim 2 nisan bende de sürekli uyuma durumu vardı. Test yaptım pozitif çıktı. Bir hafta sonrada 5 mayıs tarihinde doktora gittim 4 haftalık hamile olduğumu söyledi. Bence bir test yap

 16. Tuana Yaren diyor ki:

  Mrb. Benim regl tarihim geçti . Normalde 1 ve 8 tarihleri arasında olmam gerekirken olmadım . Bugün 10 gün oluyo gecikmeli olarak . Midem de ekşime ve bulantı var . Ne yapacağım i bilmiyorum hamilelik test için erken mi acaba negatif çıkarsa üzülürüm lütfen bi yol gösterin bana 🙁 🙁

  1. admin admin diyor ki:

   Kesin sonuç için kanda beta HCG testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 17. Yagmur diyor ki:

  En son adet gördüğüm tarih 3 nisan 2016 28yasindayim hocam ben 25 nisanda kan tahlili yaptığında değer 0,85 çıkmıştı sonra adetin gecikti ve 10 mayısta tekrar kan tahlili yaptigimda degerim 10116,7 çıktı doktor bana 5 haftalık hamilesin demişti birkac gun sonra doktora gittiğimde yanı;13 mayısta ultrason la baktık 10 mm büyüklüğünde dedi ve yuvasını kurmuş dedi hocam iki sorum olacak şimdi bebegimin ikiz olma ihtimali varmı çünkü değer bir anda çok yükseldi anlayamadım ikincisi ise beni uyutamayacak kadar bazen şiddetli bazen duragan kesik kesik bel agrim var normalmi

  1. Yagmur diyor ki:

   Hocam birde ben folik trio diye bir ilaç kullanıyorum günde bir al dedi doktor ama prospektus te günde uç yazıyor nasıl almalıyım sizce

   1. admin admin diyor ki:

    Yağmur hanım doktorunuzun söylediğini uygulayın.Hamilelikte günlük 0,4 mg folik asit alınması gerekiyor.Bir adet ilaç yeterli.

  2. admin admin diyor ki:

   Gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi ağrılar görülebilir.Şikayetiniz geçmezse doktora başvurun.İkiz hamilelik kesin olarak gebeliğin 6-7.haftalarında ultrason ile tespit edilir.Kan değerine göre tahmin yürütmek doğru olmaz.

 18. Meraklı diyor ki:

  En son adet gördüğüm tarih 24.03.2016 hala adet olmadım . Adetim bi önceki adetten bi hafta sonra gelir. 9. 03.2016 da test yaptım negatif. Kasık ağrısı, göğüslerde dolgunluk var. Geç döllenme olabileceğini düşünüyorum Hamile isem kaç aylık.

  1. Meraklı diyor ki:

   9 mayısta test yaptım pardon

   1. admin admin diyor ki:

    Adet gecikmesinden sonra yapılan kanda beta HCG testinin doğruluk oranı yüksektir.1 hafta içinde adet olmazsanız kan testini tekrarlayın.Hamilelik çıkmazsa adet gecikmesinin araştırılması için kadın doğum uzmanına başvurun.

  2. admin admin diyor ki:

   Adet gecikmesinden sonra yapılan kanda beta HCG testinin doğruluk oranı yüksektir.1 hafta içinde adet olmazsanız kan testini tekrarlayın.Hamilelik çıkmazsa adet gecikmesinin araştırılması için kadın doğum uzmanına başvurun.

 19. Ayşe diyor ki:

  Mrb 6 haftalok hanmileyim bugun biraz yürüyüş yaptm belim ağrıyor ve dunden beri cok az hafif kahverengi leke oldu tuvalette düşük olur Dye korkuyorum beni lutfen aydinlatrmisinz

  1. admin admin diyor ki:

   Endişelerinizi gidermek için ultrason kontrolü yaptırın.Doktora başvurun.

 20. Istanbul eyüp diyor ki:

  Migdem asidi bulaniyo bu 3 cü cocugim ama daha doktora gitmedim eczaneden test aldm 2 kirmizi cikti folik aside baslamalimiyim ilaç içince daha kotu oluyorum hocam birşeyler aoyleyin

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırın.Bulantı konusunda;
   12 haftaya dek çoğu anne adayında bulantı kusma şikayeti görülür.
   Aşağıdaki önerileri dikkate alınız
   ■Anne adayı canı ne isterse onu yemelidir.
   ■Sık sık, azar azar beslenmelidir.
   ■Yemek kokusu, sigara, parfum kokusu, rahatsızlık verebilir. İlk aylarda evde yemek pişirilmeyebilir. Baba adayı, başının çaresine bakmalıdır.
   ■Etimek, peksimet, galeta, çubuk kraker tarzı gıdalar mideyi sıkı tutar. Bu gıdalar faydalıdır.
   ■Aşırı kilo kaybı, ağızdan beslenme sorunu varsa doktorunuza başvurmalısınız.
   ■Kafein,acı ,ekşi gıdalar mide yakınmalarını arttırabilir.
   Kafein, kahve, kola, çay, çikolata ve bazı ilaçlar bulunur. Anne adayı günde bir bardak kahve ya da 2-3 bardak açık çay tüketebilir. Doktora danışmadan ilaç tüketilmemelidir.

 21. ilkayy diyor ki:

  hocam ben etsiz çiğ köfte yedim. 6 haftalık hamileyim bir sıkıntı olur mu acaba Allah korusun ?

 22. ece diyor ki:

  Son adet tarihim 13.3.2016 11.4.2016 da adet olmam gerekiyodu 9 gün geciktim 19.4.2016 da doktora gittim kan testi yaptım değerim 1357.9 çıktı hastaneye gidicem ama korkuyorum ya kalp atışları başlamamış isi kaç gaftalık acaba lütfen cvp

  1. admin admin diyor ki:

   Hayırlı olsun.Son adet tarihinize göre 8 hafta ve 1 günlük hamilesiniz.Kalp atışları başlamış olması lazım.Kadın doğum uzmanına başvurmayı ihmal etmeyin. Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.

  2. Yagmur diyor ki:

   Değerli adminim bu tarihlerde bir yanlışlık yokmu çünkü bu arkadaşımızın son adet tarihi 13 nişan 2016 bu tarihten bile bazalirsak bugünkü tarih 16 mayıs 2016 yanı 5 haftalık olması gerkmiyormu bundan dolayı da kalp atışı duyulmaması normal degilmi

   1. admin admin diyor ki:

    Yağmur hanım soruda 13 Nisan değil 13.03.2016 yani 13 mart diyor.Yanlışlık yok.Soruyu 9 mayısta cevapladığımızdan o tarihe göre 8 hafta 1 günlük hamilelik var.

  3. Yağmur diyor ki:

   Haklisiniz hocam yanlış gormusum

 23. beyza diyor ki:

  dün bi soru sordum neden sorumu göremiyorum?

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında ultrason ölçümü ile sabitlenen son adet tarihidir.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız.Aşağıdaki linkteki gebelik hesaplayıcıya girerek gebelik haftanızı öğrenebilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 24. Gulay diyor ki:

  Bi kac gun once bi soru sordum fakat suan ne sorumu gorebiliyorum nede cevap alabildim sebebini ogrenebilirmiyim ??

  1. admin admin diyor ki:

   Tek bir kan değerine göre gebeliği değerlendiremeyiz.Son adet tarihinize göre 6 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.Ultrason kontrolünde gebelik kesesi ve kalp atımları izlenmesi gerekir.

 25. Gulay diyor ki:

  Merhaba son adet tarihim 14.03.2016 p.tesi beta hcg sonucum 24917 cikti deger normalmidir?aydinlatirsaniz cok sevinirim..tesekkurler

  1. admin admin diyor ki:

   Tek bir kan değerine göre gebeliği değerlendiremeyiz.Son adet tarihinize göre 6 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.Ultrason kontrolünde gebelik kesesi ve kalp atımları izlenmesi gerekir.

 26. Efe... diyor ki:

  Son adet tarihim 11 Mart 12 sinde kan tahlili yaptım negatif çıktı 19 takar kan testi yaptım 70.76 çıktı 21 bidaha kan tahlili istedi 226 çıktı sizce normalmi bana değerler düşük gibi geliyor sabah cevap yazmistiniz fakat kaç haftalik olduğunu merak ediyorum bu arada yarın tekrar kan tahlili vericem inşallah bir problem cikmaz…

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür. Son adet tarihinize göre 6 hafta ve 5 günlük hamilesiniz.Sizin durumunuzda geç yumurtlama olmuş olabilir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 27. Efe... diyor ki:

  İyi gunler27nisan2016 07.58 saatinde efe nicköyle sordum soru acaba kachaftaliktir öğrenebilirsiniz biliyim hersey için teşekkür ederim.

  1. admin admin diyor ki:

   Yorumunuzu göremiyorum.Tekrar yollayabilirseniz cevaplamaya çalışırız.

 28. Efe... diyor ki:

  İyi günler hocam 11.03.2016 son adet tarihim 12 kan tahlili yaptım çıkmadı 19 da bidaha yaptım 70.76 çıktı iki gun gonca bidaha gel dedi 21 de 226 çıktı sizce normalmi bana düşük gibi geliyor sonuçlar yarın tekrar kan almak için çağırdı ….. inşallah kötü bir şey yoktür. ..

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerinizde 48 saatte iki kat artış göstermesi olumlu.Geç yumurtlama olmuş olabilir.

  2. Efe... diyor ki:

   Acaba kaç haftalik olmuş oluyorum onuda soyliye bilirmisin iz

   1. admin admin diyor ki:

    Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür. Son adet tarihinize göre 6 hafta ve 5 günlük hamilesiniz.Sizin durumunuzda geç yumurtlama olmuş olabilir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

  3. Efe... diyor ki:

   Ben daha önce kaç haftalik olduğu sordum ama sorduğum soru silmis sinir cevap gormedigim tekrar yazıyorum

   1. admin admin diyor ki:

    Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür. Son adet tarihinize göre 6 hafta ve 5 günlük hamilesiniz.Sizin durumunuzda geç yumurtlama olmuş olabilir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 29. çiçek diyor ki:

  Merhaba hocam,ben 16 mart 2016 da regl oldum,yaklaşık on gün önce kan testi yaptırdım beta hcg=0,00 çıktı ama adetim tam 9 gün gecikti,kasıklarımda sürekli sancı göğüslerimde şişkinlik midemde bulantı başımda dönme ve aşırı yorgunluk var.Bundan iki buçuk ay önce de; Yumurtalıklarıma yumurta tembelliği teşhisi konuldu ve merional 10 adet iğne ve ardından ovitrelle250 vurundum, ama hamilelik olmamıştı,şimdi adetimin gecikmesi kullandığım ilaçların etkisi olabilir mi , 9 günlük gecikme eczaneden alacağım test için geçerli bir gün mü?

  1. admin admin diyor ki:

   9 günlük gecikmeden sonra gebelik testleri doğru sonuç verir.

 30. Hilal diyor ki:

  Merhaba sağlık ocağında kan testi yaptırdım 5 haftalık hamilesin dedi dktr fakat yumurtlamaya göre yapmıştık biz bebegi yani adetimden 2 hafta önce yumurtlama dönemimdi Bebek iki haftalık olması gerekmiyor mu neden 5 6 haftalık çıktı anlamadım geçen ay da adet gördüm aksamadı

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında yumurtlama tarihi, birliktelik tarihi baz alınmaz.Son adet tarihinizin ilk günü baz alınır.Her kadının vücudu adetin ilk gününden itibaren yumurtlama dönemine kadar yeni bir hamilelik için kendini hazırlar hamilelik oluşursa adet görülmez.Hamilelik oluşmazsa adet görür.Aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya son adet tarihinizin ilk gününü girerek gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 31. Alya diyor ki:

  Selam.Benim son adet 12.03.2016 adet gorduyum gunden 13 gun sonra esimle yaxinlig oldu. bu gun yani 20.04.2016 hamilelik testi yapdim neqativ gozukuyo.ama yorgunluk uykusuzluk goguslerde surekli arilar var acaba hamileyim mi ben?ve kac gunluk sayilir.simdiden tesekkurler.

  1. admin admin diyor ki:

   2-3 gün daha bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.

 32. Sevda diyor ki:

  Merhaba benim son adet tarihim 10 mart 13 mart da bi hastanede kan werdm hcg degerim 1365.00 cikti doktor doğum hastanesine gidip folik baslamami önerdi 18 mart da doğuma gittim tekrar kan aldılar hcg degerim 1000 çıktı yükselmesi gerekirken ole çıkması beni korkuttu hastane degisiklgnden cihazlardan kaynaklı olabilirmiş öyle midir çok korkuyrm bilgi werirmsnz

  1. Sevda diyor ki:

   Pardon 13 nisan we 18 nisan da hastaneye gittm

   1. admin admin diyor ki:

    Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG 48 saatte iki kat artış gösterir.Kan değerindeği düşüş düşüğün göstergesidir.

  2. admin admin diyor ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG 48 saatte iki kat artış gösterir.Kan değerindeği düşüş düşüğün göstergesidir.

 33. Yeşim diyor ki:

  İyi akşamlar 07.03.2016 son adet tarihim.Kan tahlili ile gebelik tanısı koyuldu.Kan degerim 2619 .Bu değere göre kaç haftalık hamileyimdir.Doktora hangi tarihte gitmeliyim.
  Folik asite ne zaman başlamalıyım.Yanıtınız için şimdiden teşekkürler…

  1. admin admin diyor ki:

   Folik asite hemen başlamalısınız.Son adet tarihinize göre 6 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.Bu hafta kadın doğum uzmanından randevu alarak gitmelisiniz.Gebelik kesesi ve kalp atımları ultrasonda izlenmeli.

 34. Guslu diyor ki:

  İyi akşamlar 04.03.2016 son adet tarihim…kan tahlili ile gebelik tanısı koyuldu.18.04.2016 da yani yarın kontrol var kesinlikle kalp atışı duyulmalı mı net 6 haftalık bir gebelik söz konusu mu acaba?teşekkür ederim.

  1. admin admin diyor ki:

   Normal koşullarda son adet tarihinize göre 6 haftada bebek kalp atımları izlenmesi gerekir.Ancak geç yumurtlama olması halinde kesinin oluşması kalp atımlarının başlaması gecikebilir.

 35. ecce A diyor ki:

  Merhaba 27 subat 2016 son adet tarihim doktorum 4 hafta 6 gunluk oldugumu soyledigi donemde hcg degrim 8000 di 10 donra tekrar muayene oldum beta hcg degeri 68000 e yukseldi fakat ultrason ile kese gorundugu halde bebegi goremedik alttan muyene oldum bunun oncesinde bos gebelik olabilir demisti alttan muayene de bebegimi gordum kesenin en tepesinde duruyordu 1 hafta daha bekleyelim dedi ne olmus olabilir

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftanıza ve kan değerlerinize göre bebeğin kalp atışları ultrasonda izlenmesi gerekirdi. Her şey yolunda olsa bile gebeliklerin %3-7 arasında kalp atışları başlamayabilir.1 hafta sonra son kez kontrolden sonra ameliyat olmanız gerekir.

 36. İkra diyor ki:

  Hocam son adetim şubat 11 ila 15 arasi su an kac haftalik hamileyim hesapliyamiyorum kalp atislarini dinledik bebegimizin. Dinledigimiz zaman 6 hafta 1 gunluktu

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinize göre 8 hafta ve 5 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 17 Kasım 2016 Perşembe.

 37. Mehmet zeynep diyor ki:

  Lütfen cevap vermisiniz

  1. admin admin diyor ki:

   1 hafta sonra kalp atımlarının kontrolü için yeniden doktora başvurun.

 38. Mehmet zeynep diyor ki:

  Hocam ben 5 haftalik ken gittim doktor utrasyona soktu ve dedi ki kesen var ama bebek gosukmuyo dedi bende çok endişelendim

  1. admin admin diyor ki:

   1 hafta sonra kalp atımlarının kontrolü için yeniden doktora başvurun.

 39. Acilllllllll çaresiz diyor ki:

  Hocam son adet 29 Şubat kac haftalik hamileyim bebeğin kalp atışları henüz görünmedi Dr 15 gün sonra gel dedi bu arada yanlışlıkla minoset pulas içtim bir sorun olur mu acilllllllll

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre 6 hafta ve 1 günlük hamilesiniz.Bir taneden bir şey olmaz.Hamilelikte doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayın.

 40. kubra diyor ki:

  Daha önce 2 düşük yaptım şuan 6 haftalık hamileyim 1 hafta once kanma oldu damla damla ikigun sonra bebek rahimi yakına gelmiş dedi doktor üç gün sonra kan verdm kan değerlerim 12 gün once 257 de 12 gun sonra 243 dusmus doktor igne falan yapti peki hocam peki kan degerler tekrar duzene girir mi uc doktor gittkm dusuk olcak diyor hep gittim doktor şuan rahimi yakın ama yinede beklelim diyor size nasıl diyorsuzz peki

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda beta HCG değerinin düşmesi Düşüğü gösterir.

 41. Lale diyor ki:

  Merhaba hocam ben en son ilişkimi 13 şubatta yasadım ve üstüne iki kere adet oldum daha dün gebelik testi yaptım hamilelik durumu var mı

  1. admin admin diyor ki:

   Birliktelikten sonra adet gördüyseniz gebelik yoktur.

 42. acaba hamismiyim diyor ki:

  Merhaba benim son adet günüm25 şubat geçti kanama bel ağrısı ve kasik ağrılarım çok oluyor adet olmayı bekliyorum ama kan tahlili yaptırdım bt bçg 584.38 çıktı doktoruma test sonucunu gösteremedi acaba hamilemiyim…

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir. Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.Tedbir amaçlı olarak bebek kalp atışları izlenene kadar birliktelikten uzak durun.

 43. araz diyor ki:

  Merhaba benim son adetim şubat 14.
  6 hafta 6 günlük hamileyim.
  Acaba hangi gün hamile kaldım

  1. admin admin diyor ki:

   Yumurtlama döneminde hamile kalmış olmalısınız.Yumurtlama dönemi tüm hamilelerde gelecek adetten 14 gün öncedir.Hamile kalma ihtimalinin en yüksek olduğu dönem yumurtlama gününden 2-3 gün önceden itibaren bir haftalık süredir.Ne zaman hamile kaldığınızı size doktorunuz sormaz.

  2. Aysun diyor ki:

   28yada 29 mart canim

 44. rabia diyor ki:

  Merhabalar hocam 21 şubat son adet tarihim 1 hafta önce vajinal ultrasonla kese ve yolk görüldü kalp atışını görmek icin ne zaman gitmeliyim?

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre 5 hafta ve 6 günlük hamilesiniz.Bebeğin kalp atışları alttan ultrason ile 5. haftadan sonra karından ultrason ile 6. haftadan sonra izlenebilir.

 45. Tedirgin . diyor ki:

  Hocm yorum yzmstm kaldrmssnz cvpta vermdnz neden kaldrdnz

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Kadın doğum uzmanından randevu alın.Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.

 46. Tedirgin . diyor ki:

  Mrb sat 10 subat 9.03.2016 erken gebelk testi yaptm iki tane silik ckti ikisde ertesi gun yani 10.03.2016 da kan testi yaptrdm 90.2 ckti 8 gun snra tekrar kan testi yaptm 1692 ckti sizce bu degerler hamileligime gore dusuk mu bide bel agrisi kask agrisi oluo ama sol tarafmda daha fazla uzerine yatiorm die mi intrnt syflrnda genlde sag tarafta bebegn oldugunu soyluolar doktara daha gtmdm bi sknti ckr mi hesplamaya gore 5 hafta 4 gnlk hamileym dktrlar sat gore hesaplama yapmiolar mi smdiden cvp icn tesekkrler

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Kadın doğum uzmanından randevu alın.

 47. KafalarKarisik diyor ki:

  Merhabalar ,
  benim son adetim 8 subatti. Adet gecikmesinden dort gun sonra idrar testi yaptim, negatifti sonuc. Su an arti 8. Gundeyim hala regl olamadim ama karinda agri , basta agri hafif mide kalkmasi yaşıyorum. Kasiklarda batmalarda yasiyorum ama fazla umitlenmek istemiyorum. Sizce hamilelik durumu olabilirmi? Olsa test nasil negatif oluyor sonucta dort gun sonra yapildi idrar testi… aydinlatirsaniz sevinirim

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırın.

 48. Ela diyor ki:

  Merhaba benim son regl günüm 27 ocakti. 6 buçuk haftalık olmasına rağmen ultrasona gore 5 buçuk haftalik hamileymişim. Bebegi keseyi gördük. Bebeğin boyu da 3mm kalp atışını duyamadık haftaya da duymazsak alalım dedi. Erken değil mi ?

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Sağlıklı bir gebelikte gebelikte anne karnındaki bebeğin kalp atışları Transvajinal ultrason ile gebeliğin 5. haftasından sonra karından yapılan ultrason ile 6. haftadan itibaren dinlenebilir.1 hafta sonra ultrason kontrolü öneririm.Gebelik kesesinin olup bebeğin olmadığı durumda boş gebelik tanısı konulur.Umarım 1 hafta sonra bebeğinizin kalp atımlarını görülür.

 49. Sevgi diyor ki:

  Sorduğumda soru niye ekrandan kalktı acaba

  1. admin admin diyor ki:

   Normal koşullarda 6. haftada bebek kalp atımlarının başlaması gerekir.1 hafta sonra ultrason kontrolü için doktor başvurun.

 50. Sevgi diyor ki:

  Merhaba benim son adet tarihi 23 ocak bugün ultrason a
  girdim 6+2 hamileyim kese gorundu ama bebegi göremediler 15gun sonra gel dendi ben 5ay öncede 5haftalık düşük yaptım simdi çok endişeli yim siz ce bu normalmi beni aytinlatirmisiniz

  1. admin admin diyor ki:

   Normal koşullarda 6. haftada bebek kalp atımlarının başlaması gerekir.1 hafta sonra ultrason kontrolü için doktor başvurun.

 51. Hatice diyor ki:

  Merhaba benim son adet tarihim 23 ocak. 18 subatta yani adetime 3 gun kala kan testi yptrdm gebelik yok dediler griptim ilac kullandım 5 gun boyunca 23 ocaktada akciğer filmi cektirdim 5marttada hamile olduğumu öğrendim suanda 6 haftalik hamileyim bebeğim 1 aylıkken radyasyon aldı sakat doğma ihtimali varmıdır lütfen cewap werin 🙁

  1. admin admin diyor ki:

   Söylediklerinize istinaden hamilelik oluşmadan önce röntgen çektirmişsiniz.Endişe etmenize gerek yok doktorunuza bilgi ve verin.

 52. zehra diyor ki:

  Merb bnmde son adet taarihim 29 ocak ve ve suanda adetm ustunden 8 gun gecti test yaptm pozitif ultrasoonda gorruldu ama kac haftallik hamileym onu bilmyrym

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinize göre 5 hafta ve 5 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 4 Kasım 2016 Cuma.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 53. Buğlem diyor ki:

  Merhaba;
  Benim son adet donemim 28 ocak. Ben hamile kalmak istedigim icin ovülasyon testi yaparak yumurtlama dönemimde hamile kaldigimi dusunuyorum ve bu test sonucuna gore de 20 subat yumurtlama dönemimdi. Simdi test yapptim pozitif cikti ve buna istinaden doktora gitim. Ultrason da herhangi bir goruntu yoktu ve kan testi yaptirdim HCG degerim 36 cikti. Simdi ben kac haftalik hamileyim

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinizin ilk günü doğruysa 5 hafta ve 3 günlük hamilesiniz.

  2. Buğlem diyor ki:

   Merhaba
   Cevabiniza istinaden aklima yatmayan su ki. Ben eger son adet tarihime gore 5 haftalik hamileysem HCG sonucum neden 36 cikti ve ultrasonda herhangi birsey gorulmedi. Bu sonuca gore ozaman benim hamilelik baslangic tarihim 20 subat olmasi gerrkmiyor mu. Tesekkurler

   1. admin admin diyor ki:

    Son adet tarihinizi yanlış biliyor olabilirsiniz.Geç döllenme oluşmuş olabilir.Son adet tarihinizin 20 şubat olması mümkün değil.Son adet tarihiniz 20 şubat olsaydı 20 günlük hamile olurdunuz.Bu durumda da kanda gebelik çıkmazdı.Gebelik haftası hesaplamasında esas olan doktorunuzun ultrason ölçümüdür.

 54. Yeliz diyor ki:

  Merhaba 10 gün önce halsizlik mide bulantısı ve adet gecikmesi ile doktora çıktım birinci tahlilimde beta HCG degerim 78.54 çıktı sonraki tahlilde beta HCG degerim 106.56 çıktı ultrasonla girdim bebek gözükmedi ama hamile oldugumu söylediler acaba kaç haftalık hamileyim ve bebek nezaman gozukur ?

  1. Yeliz diyor ki:

   Ayrıca son adet tarihim 23 ocaktı

   1. admin admin diyor ki:

    Sağlıklı bir gebelikte kanda beta hcg değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinize göre 6 haftalık hamilesiniz.

  2. admin admin diyor ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta hcg değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinize göre 6 haftalık hamilesiniz.

 55. Drya diyor ki:

  Mrblar. Son adet tarihim 13 ocak ultrasonda keseyi gördük cumartesi kalp atışını dinleyebiliriz dedi doktorum acaba başlar mi ne kadarlık hamileyim

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinize göre 7 haftalık hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 19 Ekim 2016 Çarşamba
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.Cumartesi gittiğinizde kalp atımları görülmesi gerekir.

 56. Mzgn diyor ki:

  Hocam sin adet tarihi 31 aralik 2015 9 ocakta ewlendim kac haftalik gebeyim?

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğim ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinize göre 8 haftalık hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 6 Ekim 2016 Perşembe.
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 57. Fazilet diyor ki:

  Merabalar 6 hafta 2 günlük hamileyim ve doktorum beta kan testi istedi kanım yüsek çıktı ve en son ultrasyonla baktıgında ikiz bebek var dedi biri ölmüş olabilir dedi ne kadar inanmalıyım

  1. admin admin diyor ki:

   İkiz gebeliklerde kanda beta HCG değeri olması gerekenden yüksek çıkar.İkiz gebeliklerde bazen iki kese görünmesine rağmen sonraki haftalarda gebelik kesesi kaybolabilmektedir.

 58. Ogreniyorum diyor ki:

  Son adet tarihi 07.01.2016 sizce gebelik ne kadarlik ve bebegimin dogumu ne zaman ?

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinize göre 6 hafta ve 3 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 13 Ekim 2016 Perşembe.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 59. Hamileyım diyor ki:

  Hocam merhaba ben adet tarihim 11ocak adet tarıhıme göre 6hafta 1gunlük hamileyim ultrasyonla 5hafta 5günlük hamileyim doğumun hangı tarihte olur aceba

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftasında hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Ultrason ölçümünü ile düzeltilmiş adet tarihini baz alın.

 60. ayşen diyor ki:

  hocam merhaba, son adet tarihim 22.12.2015 buna göre 7 hafta 5 günlük hamileyim, ultrasona göre 5 hafta 5 gün, kese ve yolk normal bebek de gözüküyor, bebeğin crl boyutu 2.25 mm kese 22 mm ancak kalp atışı duyulmadı 6 gün sonra tekrar gel dedi doktor. Bir sorun var mıdır?

 61. Ddilek diyor ki:

  Son adet tarihim 13 ocak test yaptım hamile çıktım kan testinde de hamileyim testte 171 çıktı kaç hafta olmuştur acaba

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinize göre 4 hafta ve 6 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 19 Ekim 2016 Çarşamba.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 62. ayem diyor ki:

  Hocam en son adetim 10ocakti. Szce ne kadrlk hamileymdr ayrica hmen doktro gtmek zrndmiyim ultrasyonda belli olana kadr bekleymmi

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre 5 hafta ve 2 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 16 Ekim 2016 Pazar .Cuma günü için doktorunuzdan randevu alabilirsiniz.

 63. Buse diyor ki:

  Merhabalar ben 3 ocakta hasta oldum test yaptım pozıtıf cıktı sızce
  Nekadarlık hamıleyım

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında (5,6,7,8 ) yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinize göre 5 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 9 Ekim 2016 Pazar.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 64. mehtap diyor ki:

  Mrb ben 26 aralık adet oldum hamile olduğumu öğrendim kac hafta lik hamileyim

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinize göre 6 hafta ve 5 günlük hamilesiniz. Tahmini doğum tarihiniz: 1 Ekim 2016 Cumartesi.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 65. Can'ım bebeğim diyor ki:

  Merhaba 😀
  30.12.2015 bu tarihi adet oldum
  Şimdi kaç hafta hamileliğim

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinize göre 6 hafta ve 1 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 5 Ekim 2016 Çarşamba.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 66. özlem diyor ki:

  Mrb ben 6 aralıkta evlendim 7 aralıkta adet oldum hamile olduğumu öğrendim kaç haftalık hamileyim teşekkürler

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinizin ilk günü 7 Aralık ise son adet tarihinize göre 7 hafta ve 3 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 12 Eylül 2016 Pazartesi.

 67. Seyda diyor ki:

  Merhaba 17 aralık son adet tarihim kaç haftalik hamileyim

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre 6 hafta ve 0 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 22 Eylül 2016 Perşembe
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 68. dilcan diyor ki:

  merhaba ben 6 haftalik hamileyim kalp atışlarini dinlemek icin 7ci haftami bekleyeceğim bazen 6ci haftada yanit vermeyrblrmis bu bna bir sorun var edermi?

  1. admin admin diyor ki:

   Kalp atışları gebeliğin 6.haftasından itibaren ultrasonda izlenebilir.

 69. Rahime diyor ki:

  Mrb benim en son 13 Aralıkta adet başladı.Bu ay geçikti test yaptım hamile çıktım ve Dr gittim hesaplarıma göre 6. Haftaya girdik ama gittiğim Dr sadece kese görünüyor ve Bebek görünmüyor Dedi ama üstten ultrason yaptı bu normalmi ? Bnm ilk gebeliğim mol gebelikti ve ikinci gebeliğim sipina Bifidalı 9 yaşında bi oğlum var (engelli)şimdi endişelerim var 6. Haftaya girmiş bir hamilelik te sadece kesemi görünüyor Bebek görülmesi lazım değil mi?😔

  1. admin admin diyor ki:

   1 hafta sonra ultrason kontrolü için yeniden doktora başvurun.

 70. Selcan diyor ki:

  Merhaba ben en son 6 aralık 2015 te hasta oldum acaba kaç haftalık hamileyim

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinize göre 6 hafta ve 1 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 11 Eylül 2016 Pazar.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 71. meral diyor ki:

  Ben 6 haftalık hamileyim ama ultrasyonda canlanmamis dedi doktor bir hafta daha bekleyelim dedi geç canlanabilirmi yardımcı olun

  1. admin admin diyor ki:

   6 haftada kalp atımı gözükmesi gerekirdi.Doktorunuzun söylediği gibi 1 hafta sonra yeniden ultrason kontrolüne gidin.

 72. Yasemın diyor ki:

  En son adet tarıhım 11 aralık. 12 ocakta kan degerıme baktırsım 1031 cıktı 6 haftalık hamıle oldugum söylendı sızce kan degerım normal mi ?

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinize göre 4 hafta ve 6 günlük hamilesiniz.

 73. başak diyor ki:

  en son adet tarihim 24 kasım test yaptım pozitif çıktı kanda da çıktı acaba ne kadarlık hamileyim. Teşekkürler.

 74. Begüm diyor ki:

  Merhaba son adet tarihim 14 kasım 2015 ve 6hafta 2 gün hamileyim.tahmini doğum tarihini söylermisiniz? Teşekkürler..

  1. admin admin diyor ki:

   Bugün itibari ile son adet tarihinize göre 6 hafta ve 4 günlük hamilesiniz. Tahmini doğum tarihiniz: 20 Ağustos 2016 Cumartesi. Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 75. Kübra diyor ki:

  6 Kasım 2015 âdet tarihim aralık 6 si oldu yine olmadım 7 aralikda test yaptım pozitif suan kaç haftalik hamleyi

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinize göre 7 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 12 Ağustos 2016 Cuma.

 76. Aysu diyor ki:

  Merhaba benim son adet tarihim 8 kasim kac haftalik hamileyim?

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinize göre 6 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 14 Ağustos 2016 Pazar.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 77. asiya diyor ki:

  Merhaba, benim son adet tarihim 1 kasim kac haftelik hamileyim?

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre 6 hafta ve 6 günlük hamilesiniz. Tahmini doğum tarihiniz: 7 Ağustos 2016 Pazar.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 78. gülefsa diyor ki:

  14 kasım tüp bebek transferin den sonra 16.gün betahcg 1435 çıktı ilk zamanlar bulantı hissi yorgunluk oluyor du ama şimdı kasıklarda zaman zaman ağrı dışında birşey hissetmiyorum normal mi kaç haftalık

 79. sevim diyor ki:

  Merhabalar..son adet tarihim 30.ekim.2015 benim hesaplarima gore 6hafta1gunluk hamileyim ama doktoruma gore tam 4 haftalik dedu hangisi dogru simdi kan degerim 4.985 gectigimiz pazartesi gunu kesemizide gorduk 5 mm dedi heycandan tam hatirlayamiyorum..sizce normal midir..tesekkur ederim cvbiniz icin..

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.

 80. Fatmagül diyor ki:

  Hocam benim kan testin pozitif çıktı 4 yüz kusur larda son adet tarihin 20 ekim ne kadar lık hamileyim ve bende migren var bunun için ne yapmalıyım ilaç anlamıyorum

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinize göre 6 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 26 Temmuz 2016 Salı.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 81. beyza diyor ki:

  6 haftalık hamileyim kalp atışlarını ve bebeği henüz goremedik bu bi sıkıntı olduğunun göstergesi midir

  1. admin admin diyor ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kalp atımları alttan / vajinal ultrason ile 5. haftadan itibaren karından ultrason ile 6. renkli Doppler ultrason ile izlenebilir. 1 hafta sonra yeniden ultrason kontrolü için doktorunuza başvurun.

 82. Kader diyor ki:

  Hocam ben 6 haftalik hamileyim henuz muayeneye gitmedim sorum ben sigara kullaniyorum tabi hamile olduktan sonra azalttim gunde en fazla 4 sigara olarak iciyorum insallah onuda birakirim fakat boyle devam ederse bebegime cokmu zarar vermis olurum yardimci olun vicdanim rahat degil ama birakamiyorum da

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelikte sigaranın kanıtlanmış bir çok zararı var.Bebeğinizin sağlığı için sigarayı bırakın.

 83. haniye keleş diyor ki:

  BTA HCG değeri 1239,83. Kaç haftalik hamileyim
  Son adet tarihi 14 ekim

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinize göre 5 hafta ve 3 günlük hamilesiniz. Tahmini doğum tarihiniz: 20 Temmuz 2016 Çarşamba.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur

 84. Limeraaa diyor ki:

  BTA HCG değeri 114.9 bu durumda kaç haftalık hamileyim

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftasında esas olan ilk haftalarda ( 5,6,7,8 ) yapılan ultrason ölçümüdür.
   Beta HCG değerlerıne göre tahmini gebelik haftaları

   3 haftalık hamilelikte Beta HCG değeri 10 – 50
   4 haftalık hamilelikte Beta HCG değeri 5 – 425
   5 haftalık hamilelikte Beta HCG değeri 20 – 7300
   6 haftalık hamilelikte Beta HCG değeri 1,080 – 56,000

 85. Enes diyor ki:

  Hocam mensin bitiminin ertesigun birlikte olduk cocuk olma ihtimali varmi

  1. admin admin diyor ki:

   Korunmasız girilen her ilişkide az ya da çok gebelik ihtimali vardır.

 86. esryns diyor ki:

  6 haftalık hamileyim ama oruç tutuyorum sizce bir sakıncasi olur mu ?

  1. admin admin diyor ki:

   Zorlandığınız taktirde tutamadığınız oruçlarınızı hamilelikten sonra müsait olduğunuzda kaza edebilirsiniz.Dinimizde buna müsade etmiş.
   Oruç tutmak istiyorsanız doktorunuza danışmalısınız.

   **Hamilelik ve emzirme döneminde oruç tutan kadınlar aşağıdaki durumlara dikkat etmelidir.**
   Oruç tutan gebelerin mümkün olduğu kadar sıcakta kalmamaları, sahurda bol miktarda sıvı tüketmeleri ve gün içinde de gölgede istirahat halinde olmalarıdır.
   • Mutlaka sahura kalkın ve dengeli beslenin.
   • Aşırı şeker ve yağlı gıdalardan uzaklaşın.
   • Emziriyorsanız sağlıklı beslenme ilkelerine dikkat edin.
   • Emzirme döneminde artan kalori ihtiyacınızı gidermek için meyve suyu gibi boş enerji kaynaklarının yerine daha sağlıklı olan meyve, esmer ve tam tahıllı ekmeklerden yararlanın.
   • Özellikle bir alerjiniz yoksa mutlaka her gün süt ve süt ürünleri tüketin.
   • Yumurta, et, tavuk, balık, kurubaklagilleri her gün çeşitlendirerek protein alımını artırın.
   • Çok şekerli ve yağlı gıdalardan, tatlılardan kaçının. Hafif sütlü ve meyveli tatlılar tercih edin.
   • Mevsimine uygun meyve (kavun, karpuz, kiraz, kayısı vb) ve sebze (enginar, bakla, semizotu gibi) tüketin.
   • İftar , sahur arası 3 litre veya daha fazla su için

 87. Rümeysa diyor ki:

  Daha hamileliğimin kaçıncı haftasında olduğumu bilmiyorum ama hesapladığıma göre altıncı haftası.. Doktora da hiç gitmedim henüz. Ama 1 ay önce düşük yaptım oda çok yeniydi. Bu hamileliğimde düşük tehlikesi olur mu oruç tutsam sakıncası var mı acaba?

 88. melisa diyor ki:

  6 haftalık hamileyim 5haftalıkken doktora gittim gebelik kesemin yamuk olduğu ve bebek görülmedi karından ultrosonda bakıldı ne yapmalıyım kürtaj dendi

 89. glr diyor ki:

  Gebeligimi yeni öğrendim ve oncesinde haberim yoktu yaklaşık 6 haftalik hamileyim bunun 2 hafta oncesinde tansiyon la alakali bi sorunum olmuştu ve hamile olduğumu bilmediğim için tansiyon düşürücü bi iğne yapıldı ismini bilmiyorum iğnenin bebeğe yanlış bir etkisi zararı olurmu yardimci olabilirmisiniz

  1. admin admin diyor ki:

   Kadın doğum uzmanına başvurduğunuzda kullanılan iğne hakkında doktorunuza bilgi verin.

 90. Demet diyor ki:

  Mrb.ben beslenmeyle ilgili bir şey sorucam .Hangi besinden günlük ne kadar almalıyım ve hangi besin hangi vitamini verir .lütfen link atar misiniz

 91. hll diyor ki:

  6 haftalık hamileyim yumurtlama günümde başlayan kasik ağrım var hastanelik oldum apandist suphesiyle rontgende cektiler ultrasonla baktilar bişey cikmadi o günden beri geçmedi ve bel agrisi da eşlik ediyo bu duruma. 2. Hamileliğim ilkinde bu şikayetleri hiç yaşamamıştım normalmi bu ne zamana kadar devam eder??

 92. dry diyor ki:

  Alti haftalik hamileyim ama bugun doktor cocugun canlanmadigini soyledi.cumartesiye kadar bekliyecekmisiz yine durum ayni olursa kurtaj olacakmisiim.bu konuda beni bilfilendirirmisiniz.canlanma ihtimali varmi

  1. admin admin diyor ki:

   Geç döllenmeye bağlı kalp atımları geç izlenebilir. 1 hafta sonra tekrar kontrol öneririm.

  2. şükran diyor ki:

   Sonucunuz ne oldu ayni durum bendede soz konusuyduda merak ettim

 93. BEBEĞİM diyor ki:

  Mrb hocam ben 6 hafta 4 gunluk hamileyim ama benim 5 haftalikken 2 gun suren mide bulantim oldu sonra bulantim olmadi hamilelikle ilgili bi belirtim yok suan yarinkalp atisini duycam dr da ins duyarım acabe bebekte bi sorunmu var bi belirtim olmayinca bide asiri ekşi. Seyler yiyorum limon falan cok yiyorum

 94. Hamile1919 diyor ki:

  Çok faydalı hafta hafta hamilelik ile ilgili bilgiler var

 95. yase diyor ki:

  Gebeligin 6. Haftasindayim ve burda yazan sikayetlerin hepsi gerceklesiyor ozelliklede mide yanmasi

  1. Rümeysa diyor ki:

   Aynen bende de gece mide yanması çok oluyor başka şikayet yok henüz

  2. Papatya diyor ki:

   Arkadaşlar ben 6.5 hamileyim kese gırunuyo ama cocuk yok guzukmuyo saglıklı bi cocuk olmayabilir diyo doktr cok korkuyorum bu konuyla ilgili bilgisi olan varmı

   1. admin admin diyor ki:

    1 hafta bekleyip tekrar alttan ultrason kontrolü öneririm. Hala kese bos ise BOŞ GEBELİK tanısı konulmuş olur. Geçmiş olsun