40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 9. haftası

Gebeliğin 9. haftası

Gebeliğin 9. haftasında bebeğinizin büyüklüğü ne kadardır ?

 Bu haftada ayak parmakları oluştu ve ayaklar daha belirgin baş bölgesinden kalçaya kadar olan uzunluk yaklaşık 25 mm’dir. Bunu ifade etmek gerekirse orta boy bir zeytin boyutundadır.

Bebeğinizin büyümesi ve gelişimi

Bu hafta bebeğinizin kolları ve bacakları uzamaktadır.Eller bilekten kıvrılmış ve kalp bölgesinin üzerinde durmaktadır.Parmaklar daha uzundur ve parmak uçları hafif genişlemektedir.Ayaklar vücudun ortasına doğru yaklaşmaktadır ve gövdenin önüne gelecek kadar uzun olabilir.Baş daha diktir ve boyun daha çok gelişmiştir.Göz kapakları gözleri hemen hemen örter .Şimdiye kadar gözler açıktı.Dış kulak kepçeleri belirgindir ve iyice şekillenmiştir.Bebeğiniz artık vücudunu ve uzuvlarını hareket ettirebilmektedir.Bu hareket ultrason incelemesinde görülebilir.Bebek hala çok küçük olmasına rağmen insan görünümündedir.Bu haftada bebeğin cinsiyetini belirlemek mümkün değildir.Erkek ve dişinin dış üreme organları birbirine çok benzer ve daha birkaç hafta birbirinden ayırt edilmez.

Gebeliğin 9. Haftasında annede ne gibi değişiklikler olur.

Bebeğin rahim içinde büyümesi ile birlikte rahminiz genişliyor.Bununla birlikte belinizin kalınlaştığını görürsünüz.

        Kan hacminiz ,gebelik döneminde aşırı bir biçimde artar .Hamile olmadan önceki miktardan % 50 daha fazladır.Bu haftada anne adayının göğüslerindeki dolgunluk ve hassasiyet biraz daha artmış olabilir.Bunun için göğüslerinizi alttan iyi destekleyen bir sutyen kullanmalısınız.Bu haftada artan hamilelik hormonlarının etkisi ile mide yanması ve hazımsızlık gibi şikayetleriniz olabilir.Bunu önlemek için midenizi hiç bir zaman aşırı doldurmayın az az sık yeyin.Mide yanmasına neden olan yiyecekleri tüketmekten kaçının.

Beslenme Düzeniniz

Hamilelik döneminde meyve ve sebze tüketmek önemlidir.Farklı mevsimlerde farklı ürünler mevcut olduğundan, beslenme listenize kolay bir şekilde çeşitlilik ekleyebilirsiniz.Vitamin , mineral ve lif açısından harika kaynaklardır.Çeşitli besinler almak , size demir , folik asit , kalsiyum ve C vitamini sağlar.

Lezzetli ve Düşük kalorili C Vitamini Kaynakları

Çilek – 1 kase 94 mg C Vitamini içerir

Portakal Suyu – 1 kupa 82 mg C Vitamini içerir

Kivi – 1 Orta boy 74 mg C Vitamini içerir

Brokoli – 1 kase pişmiş 58 mg C vitamini içerir

Kırmızı Biber – 1 orta boy 57 mg C vitamini içerir

 C Vitamini Önemlidir:
Gebelikte C vitamini oldukça önemlidir. Fetal doku gelişimi ve demir emilimi açısından gereklidir.Yapılan araştırmalar , C vitamininin preeklempsiyi önlemeye yardımcı olduğunu belirtmiştir.Bu vitaminin eksikliği erken doğum ile ilişiklendirilir.Gebelik döneminde kadınlar için önerilen günlük doz 85 mg’dır.İhtiyacınız olan C vitaminini bu vitaminin bulunduğu sebze ve meyveleri bol bol yiyerek alabilirsiniz.
C vitamini vücutta depo edilmez onun için gerekenden çok fazla C vitamini almanızın bir faydası olmaz.Bununla birlikte gebelikte alınan çok fazla C vitamini midede kramplara ve bebeğin metabolizmasını olumsuz etkileyebilir.

Bu Haber 344.148 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

YORUM YAZ
 1. Asli diyor ki:

  Merhaba hocam ben su anda 9 ,haftalik hamileyim ve iki cocugum var fakat ucuncu hamileligimde bebegimi 20 haftalikken kaybettim . hic bir hastalik veya anormal bir durum yoktu . acaba bunu tekrarlama riski varmi. Ve yuksek tansiyonda var ilac verdi jinekolok acaba bir riski varmi lutfen cevaplayin ??

  1. admin admin diyor ki:

   Merhaba,

   Ölü doğum oranı gebelikte yaklaşık binde 5 olarak belirtilmektedir. Gelişmiş ülkelerde her on gebelikten biri erken gebelik kaybı (20. gestasyonel haftadan önce) ile, her 200 gebelikten biri de geç gebelik kaybı (20. gestasyonel haftadan sonra) ile sonuçlanmaktadır. Geç fetal kayıpların sadece yaklaşık %10’u “açıklanamayan fetal kayıp” olarak değerlendirilmektedir. Anne karnında bebek ölümüne neden olan fetal nedenler-%25-40(kromozomal nedenler, nonimmun hidrops, TORCH enfeksiyonları, doğumsal defektler), plasental nedenler-%15-25(plasenta dekolmanı, fetal-maternal hemoraji, plasental yetmezlik, koryoamniyonit), maternal nedenler-%5-8(diabet, hipertansiyon, enfeksiyonlar, trombofililer, travma, ilaçlar). Bu nedenle fetal ölümün nedenini belirlemeye çalışmak önemlidir. Hekiminizin size verdiği tansiyon hapını kullanmanız ve tansiyonunuzu normal değerler arasında tutmaya gayret etmeniz önemlidir. Size önerim perinatoloji ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanının kontrolüne girmenizdir.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 2. Firdevs diyor ki:

  Merhaba 9.haftamiz bitti int.ten takip ettiğimde 2-2.5 cm olmaai gerektiği yaziyo..bugün Dr kontrolumde 7-9 cm arasi oldugunu söyledi hangisi doğru kafam karisti…bu arada herseyimiz normal görünüyo..bilgilendirir misiniz

  1. admin admin diyor ki:

   Boy kilodan çok ultrason raporundaki BPD, AC, FL değerlerini kontrol ediniz. Bu bilgiler haftası ile uyumlu ise tedirgin olmayınız.

 3. Drya diyor ki:

  Mrb hocam ben 9 haftalik hamileyim hala mide bulantısı çekiyorum ilk bebegime 3 haftalikken dusuk yaptım o yüzden içimde hep bir korku var suan hersey yolunda dedi doktorum ama ben endişeleniyorum bazen. Kanama olmadan bebekte sorun anlaşılmaz yani sorun yoktur değil mi lütfen yardımcı olun

  1. admin admin diyor ki:

   Geçmiş olsun 3 ayın sonunda bulantılar giderek azalır.Özellikle sabah mide bulantıları görülebilir. Önlemek için daha yataktan kalkmadan etimek çubuk kraker galeta yenilmeli sık sık azar azar beslenmeli ve aşırı su tüketilmemelidir.

   Kokulara karşı hassasiyet ve toleranssızlık vardır. Parfum yemek sigara kokuları rahatsız eder. Evde sigara içilmemeli parfüm kulanılmamalıdır. Eşler tost sandviç ile idare eder yemek pişirme konusu rafa kaldırılır.

   Bu dönemde yapılan en büyük hata aşırı beslenmeye zorlamadır. Bunu kimi zaman anne adayı kendisine kimi zamanda eşler ya da aile büyükleri yapar. Gereksizdir. Anne adayı ne isterse onu tüketebilir. Sadece tüketilmemesi önerilmeyen gıdalara dikkat edilmelidir.

 4. Drya diyor ki:

  Mrb hocam ben 9 haftalik hamileyim hala mide bulantısı çekiyorum ilk bebegime 3 haftalikken dusuk yaptım o yüzden içimde hep bir korku var suan hersey normal diyo doktorum ama yine de endişe duyuyorum kanama olmadan bebekte sorun anlaşılmaz eğer sorun varsa vücut bunu kanamayla gösterir değil mi lütfen yardımcı olun

  1. admin admin diyor ki:

   Geçmiş olsun 3 ayın sonunda bulantılar giderek azalır.Özellikle sabah mide bulantıları görülebilir. Önlemek için daha yataktan kalkmadan etimek çubuk kraker galeta yenilmeli sık sık azar azar beslenmeli ve aşırı su tüketilmemelidir.

   Kokulara karşı hassasiyet ve toleranssızlık vardır. Parfum yemek sigara kokuları rahatsız eder. Evde sigara içilmemeli parfüm kulanılmamalıdır. Eşler tost sandviç ile idare eder yemek pişirme konusu rafa kaldırılır.

   Bu dönemde yapılan en büyük hata aşırı beslenmeye zorlamadır. Bunu kimi zaman anne adayı kendisine kimi zamanda eşler ya da aile büyükleri yapar. Gereksizdir. Anne adayı ne isterse onu tüketebilir. Sadece tüketilmemesi önerilmeyen gıdalara dikkat edilmelidir.

 5. Selin44 diyor ki:

  S.a son adetim 15ocak 2016 9 haftalık olumuyormu doktora gıttıgımde 8haftalık dıyor vajınal konturolde kaç haftalığım ben hocam

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında son adet tarihinin ilk günü baz alınır.Geç yumurtlama veya geç döllenme olması nedeniyle bir haftalık fark olabilir.

 6. ülfet diyor ki:

  13haftalık hamileyim doktorum erkek dedi acaba bu haftalarda net olurmu

  1. admin admin diyor ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür.

  2. Serap diyor ki:

   Ben ilk geceliğine 12 hafta sonunda Dr kız dedi. Öylede oldu. Dr görmese söylemezdiniz. Ayrıca alttan değil normal ultrasondu.

 7. Eda diyor ki:

  Merhaba hocam ben Enson 08 11 2015 de adet gördüm birdaha görmedim hamileyim ama doktora gidiyorum gebelik kesesi var ama bebek gözükmüyor diyor birazdaha bekleyelim gözükmezse keseyi kurtajla alacağız diyor ne yapmam gerekiyor bilmiyorum gözükür mu acaba geç döllenme olabilirmi kan değerlerimde iyi cevap bekliyorum

 8. gülay diyor ki:

  Merhaba ben MS hastasıyım. Doktorum sezeryan doğum yaparsam genel anestezi, normal doğum yaparsam epiduralsiz yapabileceğimi söyledi. Doktoruma tabiki güveniyorum ama başka doktorada sormak istedim. Teşekkür ederim.

  1. admin admin diyor ki:

   Genel bir alışkanlık olarak MS multipl skleroz hastalarına doğum esnasında genel anestezi verilse de epidural ya da spinal uygulaması yapan meerkezler vardır. Anestezi doktorunun görüşleri bu konuda esastır. Benim kanaatim epidural ya da spinal anestezinin yapılabileceği yönünde.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 9. Es diyor ki:

  Merhaba hocam ben 9+4 günlük hamileyim zaman zaman az da olsa kanamam oluyor doktorum normal olduğunu söyledi ve bir buyuk bardak kadar kanama olmadigi müddetçe kontrole gelme dedi ancak bugün biraz daha artmış durumda fakat karin ağrısı falan yok ama yine de endiseleniyorum normal mi sizce

 10. mina diyor ki:

  Merhaba hocam bende 8+2 hamileyim çok kabizligim var ne iyi gelir birde kayısı cayi ve yeşil cay zararlimi düşük tehlikesi icerir mi gunde birer bardak iciyorum

 11. BEBEĞİM diyor ki:

  Mrb hocam cok merak ediyorum 9 haftalik hamileyim bulantim yok asermem yok bas donmem yok hic bi belirtim yok halsizlik ve uyuma ihtiyacim var bebegin kalp atislari normal saglikli oldugunu soyledi dr um ndn bende hic bi belirti yok

  1. admin admin diyor ki:

   Doktor kontrollerinde bebeğinizin sağlık durumu iyiyse endişelenmenize gerek yok.Doktor kontrollerinizi ihmal etmeyin.

 12. Mine diyor ki:

  Merhaba ben geçmişte panik atak hastasıydım tedavi oldum ve Kısmen geçti iki Yıldır pek şikayetim yoktu şimdi 9 haftalık hamileyim ve tetiklemeye başladı yerli yersiz kaygılanıyorum vicudumdaki en ufak ve çok doğal olan deişikliklerde aşırı korkuyorum ve çarpıntı olmaya başladı gebelikte bunun nasıl bi tedavisi olur papatya Çayı dediler ama günlük nekadar içebilirim bi faydası olurmu teşekkürler

  1. admin admin diyor ki:

   Faydası olurmu bilemiyorum günde 2-3 fincan içebilirsiniz.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 13. iklimya diyor ki:

  Hocam benim cok bogazim agriyo faranjit olmusum doktorumda bana bu klamoks antibiyotigi verdi yuttum bi zarari olurmu bide ihlamur adacayi dusuk yaptirirmi tesekkurler simdiden

  1. admin admin diyor ki:

   Ihlamur, papatya ,rezene, limon, bal güvenle tüketebilirsiniz. Doktorunuz bebeğe zararlı ilaç vermemiştir.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 14. Serpil diyor ki:

  Bulantılar dışında hiçbir şikayetim yok.Ne zaman kesilir bilmiyorum.3 gün önce hastanede yattım. Bir umut yok mu bulantılardan sıkıldım.Bir ümit yok mu?

  1. admin admin diyor ki:

   Günümüzde kullanılan ilaçlar ve tedavilerle anne adaylarının çoğu ciddi bulantı sorunu yaşamamakta .Bulantının öncelikle nedenı araştırılmalı ve bu bunun sonucuna göre uygun tedavi almanızı öneririm.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 15. kevser diyor ki:

  Hocam ben dokuz senelik evliyim bu ikinci tup bebek denemem suvan ikiz hamileyim doktorum bana ilac verdi kor aspirin ve dekavit diye birde vitamin vaginadanda progestan buru kullaniyirum ama öbür ilaclari kullanamiyorum yutar yutmaz kusuyorum cikartiyorum on haftalik gebeyim yardimci olurmusunuz napmaliyim

  1. admin admin diyor ki:

   Bu haftalarda en önemli tedavi progestan tedavisidir. decavit tarzı vitaminlere daha sonraki haftalarda başlıyoruz . Bulantı için test yapılmalı ve ilaç almalısınız.

   Op.Dr.ZekiSalar
   Kadın Hastalıkları,doğum ve infertilite uzmanı
   Memorial Antalya Hastanesi

 16. Hasibe diyor ki:

  Hocam 8+1 haftalık tüp bebek ikiz hamilesiyim yaşım 34, uzun tedaviden sonra başarılı olduğum için çok endişeliyim sürekli yatarak istirahatteyim kalkar yürürsem bir kanama olur psikolojisi hakim , tüp bebek ve ikiz gebelik çok riskli denmesi çok mutsuz ediyor beni , ilk gebeliğim hocam lütfen bana önerilerde bulunabilirmisiniz? Çok teşekkür ederim

  1. admin admin diyor ki:

   Tebrik ederim. Çok mutlu oldum bu haberi bizlerle paylaştığınız icin. Yatarak bebekler büyümüyor . Oturun dolaşın bugünlerin tadını çıkarın . Kendinizi simartin. Sevdiğiniz seyleri yapın . Stresten uzak durun .İlaçları unutmayın.

   Op.Dr. Zeki Salar
   Kadın Hastalıkları ,doğum ve infertilite uzmanı
   Memorial Antalya Hastanesi

 17. Merve kocaadam diyor ki:

  Merhaba hamileliğimi ilk öğrendiğimde doktor bana henüz yeni olduğunu ve 2 haftalık gebe olduğumu söylemişti fakat evde sitenizden hesapladığımda 3 hafta 5 gün çıkmıştı 1 hafta sonra kontrole gittiğimde ultrasonda minik bir şekilde görüldü ve doktor 1 buçuk aylık tahminen 5 haftayı geçkin olduğunu söyledi ancak eve geldiğimde tekrar sitenizden hesaplama yaptığımda bebeğim 6 hafta 5 günlük olduğu söylüyordu en son adetim 06.12.2013 sizce bebeğim kaç haftalık kafam çok karıştı teşekkürler

  1. admin admin diyor ki:

   Cevap :Gebelik haftası hesaplaması yapılırken son adet tarihinin ilk günü baz alınır.Buna göre hesaplamamız doğru.Fakat Yumurtlama tarahinizde gecikme, adet düzensizliği gibi nedenlerden ultrasondaki haftanız ile hesapladığınız haftada farklılık olabilir.Bu gibi durumda ultrasonda görünen hafta doğru olarak kabul edilir.

 18. ceylan diyor ki:

  9 haftalık hamileyim fakat doktorlar kanımda mikrop olduğunu sölediler bu mikrobun bebeğime zarar verebileceğini sölüyolar bana kürtaj olmamı önerdiler ama ben karşı çıktım çünkü bebeğimi çok istiyorum şimdi size sorum kanımdaki mikrobu temizlemek için veya bu mikrobun bebeğime zarar vermemesi için ne yapmalıyım??

  1. admin admin diyor ki:

   Mikrobun adını öğrenmeniz size büyük fayda sağlayacaktır bundan sonra size yardımcı olabiliriz.

   Op.Dr. Zeki Salar
   Kadın Hastalıkları ,doğum ve infertilite uzmanı
   Memorial Antalya Hastanesi

 19. ayşe diyor ki:

  mrhb ben gebeligin 9 haftsındayım ve kanamma oluyor pembemsi ne yapmalıyım.

 20. ay diyor ki:

  9 haftalık hamıleyım 3 kılo aldım normalmı normalde ne kadar almam gerekli.

  Cevap:Gebelik döneminde alınması gereken kilo miktarı anne adayının bireysel vücut özelliklerine göre farklılık göstermektedir.Bu konuda genel bir değer belirtmemiz doğru olmaz.Gebelikte çok yemek tüketerek, çok kilo almak önemli değil.Önemli olan gebelik boyunca dengeli beslenerek sağlıklı bir bebek dünyayaya getirmenizdir.Doğacak bebeğin sağlıgı gebelik boyunca anne adayının beslenmesi ile doğru orantılıdır.

  Gebelikte beslenme adlı makalemizi okuyarak gebelik döneminde tüketmeniz gereken yiyecekler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.