40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebelik testi

Gebelik testi

Evde gebelik testi:Evde gebelik testleri geçmişte olduğundan çok daha kesin sonuç vermektedir ve kullanımı çok kolaydır.

Gebelikte İdrar testi ne zaman yapılmalı:İdrarda yapılan gebelik testi cinsel ilişkiden hemen sonraki günlerde sonuç vermez.İdrarda hamilelik testinin doğru sonuç alabilmek için yumurtlama gününden ( döllenmeden 15 gün sonra ) itibaren 15 gün sonra yapılması gerekir.Bu da adet zamanınıza denk gelir.En uygun zaman beklenen adetinizin gecikmesinden sonraki günlerdir.

Evde gebelik testi üreticilerine göre doğruluk oranı yaklaşık %100 dür.Yine de evde yaptığınız idrar da gebelik testi gebe olmadığınız sonucu verirse ( negatif ) testi yinelemek gerekir.Test sonucu gebe olduğunuz ( pozitif ) sonucu verirse yüksek derecede güvenilirdir.

Evde gebelik testinin en önemli avantajı kolaylıkla eczaneden temin edebilmeniz ve fiyatının ucuz olmasıdır.Gebelik testi fiyatı markadan markaya değişsede eczaneden 1,5 ile 4 TL arası temin edebilirsiniz.

Evde yapılan gebelik testinin en önemli sakıncası gebe olduğunuz halde testten yanlış bir negatif sonuç alıp bir doktora görünmeyi ve kendinize gereken dikkati etmeyi ertelediğinizde ortaya çıkar.Onun için evde yaptığınız testin sonucu pozitifte olsa da tıbbi muayene ile bunu doğrulamalı ve ardından tam bir doğum öncesi sağlık kontrolünden geçmelisiniz.Beklenen adetiniz gerçekleşmedi ve testin sonucu negatif ise siz ve doktorunuz bunun nedenini araştırmalısınız
.

Evde gebelik testi nasıl yapılır

      

 

Kullanmadan önce test paketinin üzerindeki yönergeleri dikkatli ve eksiz olarak okuyun.Yönergeleri tam bir kesinlikle izleyin.

Testi tam zamanında yapabilmeniz için kolay okunur bir kol ya da duvar saatiniz olsun.

Testte kullanılacak kabın, daldırma şeridinin ya da herhangi bir başka gerecin teste başlarken temiz ve hiçbir şeye bulaşmamış olmasına dikkat edin.Testi tekrar etmek istediğinizde önceki kullandığınız kapları kullanmayın.

Bir bekleme dönemi gerekliyse ,idrar örneğini sıcaktan uzak, bozulmayacağı bir yerde bulundurun.

►Evde yaptığınız gebelik testini tekrarlamak için birkaç gün beklemenizde fayda vardır.

Laboratuvar ya da Muayenehanede İdrar Testi:Tıpkı eczanelerden alınıp evde yapılan gebelik testleri gibi bu test de idrardaki hCG’yi %100’e yakın bir doğrulukla ve gebe kaldıktan 7-10 gün gibi kısa bir sürede tespit eder.Evde yapılan testten doğruluk açısından uzman kişiler tarafından yapıldığından daha güvenilirdir.

Kan Testi: Serumla veya kanla yapılan gebelik testi daha ileri ve incelikli bir tekniktir.Laboratuvar hatası olmadığı taktirde gebeliği %100 doğrulukla ve gebe kaldıktan sonraki ilk haftada saptayabilir.Bununla birlikte kandaki Hcg değerini tam olarak ölçerek gebeliğin ayını saptamaya yarar.

Bu Haber 14.638 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 02.09.2012 Paz 11 : 2

YORUM YAZ
 1. Tugba diyor ki:

  Merhaba benim adetim 15 gun gecti kan verdim 3.3 cikti halen adet olmadim iki hafta sonra tekrar verdim 1.5 cikti daha oncelri hep 0 cikiyordu socuk sizce hamilelik suphesi varmidir

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerinize göre hamile değilsiniz.Adet gecikmesi konusunda kadın doğum uzmanına başvurun.

 2. gülşen diyor ki:

  benim ovulasyon tarihim 21 ekimdi çocuk düşünüyorum korunmadım.şuan 15.günümdeyim hafif bir miğde bulantısı yaşıyorum acaba hamilemiyim yoksa adet dönemi belirtilerim olabiblirmi emin olamadığım için test yapmadım.ovulasyon tarihi hesaplaması yapınca normalde bugun adet olmam gerekti ama olmadım sizce hamilelik testi hemen mi yaptırayım yoksa birkaçgün daha bekliyeyim mi?

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinden itibaren 5 hafta beklemenizi öneririm.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 3. tutku diyor ki:

  ben ewde gebelik tesyti yaptım acaba kesin dogrumudur adetim 6 haftageckti

  1. admin admin diyor ki:

   Adetinizin 6 hafta gecikmesi normal değil.Bir kadın doğum uzmanına başvurun.