Reklam
Reklam
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebelikte bebek hareketleri

Gebelikte bebek hareketleri

    Gebelikte anne adaylarının hoşuna gidecek en önemli anlardan biri bebek hareketlerini hissetmektir.

      İlk kez anne olacak kadınlar bebeklerinin ilk hareketlerini tam olarak söyleyemez.Anne adayı kadınlar genellikle ilk bebek hareketlerinin ,kanat çırpma,guruldama,kıvranma ,seğirme,çarpma,dirsek atma şekillerinden biri olarak tanımlarlar.


Anne karnında bebek hareketleri ne zaman başlar ,hissedilir

        Bebeğin hareketlerinin 7. Haftada başlamasına karşın, bu anne tarafından fark edilemez.Anne adayı bebek hareketlerini genellikle 16 ile 22. Haftalar arası hissederler.

       ►Daha önce bebek sahibi olmuş anneler genellikle bebeğin hareketlerini daha önce hissederler.Çünkü nasıl bir hareket bekleyeceğini biliyorlardır.

       ►Zayıf kadınlar şişman kadınlara göre bebeğin hareketlerini daha erken fark ederler.


Ne Zaman Doktora Başvurmalıyım

        Yirmi ikinci haftaya kadar bebek hareketlerinin hissedilmemesi beklenen bir durum olmadığından , doktorunuzun ultrasonla bebeğinizin durumunu değerlendirmesi gerekir.Eğer bebeğinizin kalp atımı güçlü ve her şey yolunda gidiyor gibi görünüyorsa, hekiminiz test yaptırmaya gerek duymayacaktır.

►Bazen son tahmini doğum tarihi yanlış hesaplandığından, bebek hareketleri geç hissedilmiş olabilir.


Soru :Geçen hafta her gün hafif hareketler hissettim, fakat hiçbiri gün boyunca sürmedi.Sizce sorun nedir.

        İlk bebek hareketleriyle ilgili kaygılar, daha sonra yerini hareketlerin yeterince sık olmaması ya da bir süre fark edilmemesinden kaynaklanan kaygılara bırakır.Bununla birlikte gebeliğin bu döneminde bu kaygılar gereksizdir.Fark edilebilir hareketlerin sıklığı büyük değişkenlik gösterir.Hareketlerin özelliği değişken olmasıdır.Bebek sürekli hareketli olduğu halde bunların yalnızca bir bölümü duyulabilir ölçüde kuvvetlidir.Öteki hareketler bebeğin rahim içindeki duruşundan ( örneğin dışa değil iç tarafa dönük tekmelemesinden ) dolayı, ya da sizin faaliyetinize bağlı olarak duyulmayabilir ( siz yürürken uyuyabilir ya da uyanık olabilir, veya meşgulseniz küçük hareketleri fark etmeyebilirsiniz.)Ayrıca siz tam da bebeğinizin en hareketli olduğu dönemde uyuyor olabilirsiniz.( Bir çok bebeğin en hareketli olduğu zaman gece yarısıdır.)

       Gün boyu hiç bebek hareketi duymamışsanız , durumu aydınlatmanın en iyi yolu akşamleyin tercihen bir bardak süt ya da başka bir içecek içtikten sonra bir yada iki saat uzanmanızdır.Sizin hareketsizliğiniz ve içtiğiniz şeyin vereceği enerji bebeğinizi harekete geçirecektir.Yine olmazsa bu kez birkaç saat uzanın , ama bu kez de olmamışsa kaygılanmayın.Birçok anne 20. Haftadan önce bir dönem bir yada iki gün , hatta bazen üç-dört gün boyunca hiçbir hareket hissetmeyebilirler.20. haftadan sonra telaşa kapılacak bir durum olmada ( kuşkusuz tahmin edersiniz ki bebeğinizin hareketleri başlamışsa ,) 24 saat boyunca bebek hareketi duymazsanız hekiminizi aramanız iyi bir düşüncedir.

28. haftadan sonra bebek hareketleri daha düzenli ve kararlı olmaya başlar.Araştırmalar ,annelerin her gün bebeklerinin hareketlerini kontrol etme alışkanlığını edinmelerinin iyi bir uygulama olduğunu göstermiştir.


Soru :Bazı günler bebek sürekli tekmeliyor, bazı günlerse oldukça sakin.Bu normal mi?

       Bebeklerde insandır.Onlarında bizim gibi topuklarıyla , diz veya dirsekleriyle tekmeledikleri ‘ hareketli’ ya da uzanıp kaldıkları ‘ sakin’ zamanları vardır.Çoğunlukla onun hareketliliği sizin ne yaptığınıza bağlıdır.Rahmin dışında bebekler gibi, rahim içindeki bebekler sallandıklarında uyurlar.Bu nedenle gün boyu hareketli olduğunuz zamanlarda bebeğiniz gündelik ritminizle hareketsizleşir.Böylece kısmen bebek yavaşlamış olduğundan , kısmen de siz meşgul olduğunuzdan tekmeleri pek fark etmezsiniz.Siz yavaşlar yavaşlamaz bebeğiniz hareketlenmeye başlar Bu yüzden birçok gebe kadın bebek hareketlerini geceleyin veya sabahleyin yatakta hisseder.Ayrıca anne öğünde yada öğün arasında bir şeyler yiyince , beklide kanındaki şeker miktarının artışına tepki olarak , bebeğin hareketliliği artabilir.Bazı geceler kendileri sıkıntılı ya da sinirli olduklarında da bebeğin hareketlerinin arttığını bildirmişlerdir.Bu durumda bebek annenin adrenaliyle uyarılmış olabilir.

       Bebekler 24. ve 28. Haftalar arasında en hareketli dönemlerini yaşarlar, ancak bu dönemdeki hareketler düzensiz ve genellikle kısadır ve ultrasonda görülebilirse de meşgul olan annenin hissedemeyeceği niteliktedir.28. ve 32. Haftalar arasında bebek hareketleri , dinlenme ve hareketlilik olarak tanımlanan dönemlerle daha düzenli ve sürekli hale gelir.

       Başka gebe kadınları bebekleriyle kendi bebeğinizin hareketlerini karşılaştırmayın.Her yeni doğan gibi ana karnındaki bebek de hareketlilik ve gelişme yönünden kendine özgüdür.Bazıları her zaman hareketlidir.Bazılarıysa çoğunlukla sakin.Bazılarının tekmeleri düzenli bazılarının hareket düzenleri anlaşılmaz..


Hareketliliğin kesin yavaşlaması ya da kesilmesi olmadığı sürece pek çok durum normaldir.

       Son araştırmalar 28. Haftadan itibaren bebeğin hareketlerini annenin günde iki kez , bir kez annenin hareketsiz olduğu sabah saatlerinde ve bir kez da daha hareketli olduğu akşam saatlerinde kontrol etmesinin yerinde olacağını gösteriyor.


Gebelikte doktorunuz başka bir test önermediyse aşağıdaki testi uygulayabilirsiniz.

        Saymaya başladığınızda saate bakın.Her türden hareketi ( tekme,çalkalanma,dönme) sayın. 10’a ulaştığında saymayı kesin ve saate bakın.Genellikle 10 dakika içinde on kadar hareket saymış olursunuz.Bazen biraz daha fazla olabilir.

       Bir saat sonunda hala on hareket saymadıysanız, süt için veya hafif bir şeyler atıştırın; sonra sırtüstü uzanın , gevşeyin ve saymayı sürdürün.İki saat içinde on hareket saymadıysanız doktorunuza başvurun.

       Hareketin olmayışı mutlaka bir sorun olduğu anlamına gelmese de, zaman zaman bebekte sıkıntı işareti olabilir.Böyle durumlarda vakit kaybetmeden bir doktora başvurmanızda fayda var.Doğumunuz yaklaştıkça bebek hareketlerini düzenli olarak kontrol etmek de giderek daha fazla önem kazanır.

 

Bu Haber 91.345 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 27.11.2012 Sal 10 : 27

YORUM YAZ
 1. sabirsiz anne diyor ki:

  Merhabalar 38+6 gunluk hamileyim iki gundur bebegimin hareketlerinde azalma hisseddiyorum ve bu durum beni cok korkutuyor daha once 4 defa dusuk yaptim gebeligim sıkintili nasip olursa ayin 27 de planli sezaryan olucak bu tarihi beklemelimiyim yoksa doktoruma hareketler konusunda bilgi vermelimiyim.

  1. admin admin diyor ki:

   DOKTORUNUZA BİLGİ VERİNİZ BEKLEMEYİNİZ.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 2. elvan diyor ki:

  23 haftalık hamileyim bir kaç gündür bebeğimın haraketlerini kasıklarım da hissediyorum normal mi

  1. admin admin diyor ki:

   Bebeğin kasıklara inmesi diye bir durum yoktur
   Rahim agzı uzunlugu onemlıdır. 3 cm den uzun ıse korkmanıza gerek yok. Ultrason ile bu ölçüm yapılır.

 3. esra diyor ki:

  41 hafta 4 günlük hamileyim bugun öğleden bu yana bebeğin hareketlerini hissetmiyorum çikolata da yedim bana yardımcı olur musunuz? Korkuyorum ne yapmalıyım birde daiting hesaplamsına göre salı 40 bitiyor bekletilmem normalmi

  1. admin admin diyor ki:

   Bebek hareketleriniz yoksa doktora başvurun.

 4. esra diyor ki:

  41 hafta 4 günlük hamileyim bugun öğleden bu yana bebeğin hareketlerini hissetmiyorum çikolata da yedim bana yardımcı olur musunuz? Korkuyorum ne yapmalıyım

  1. admin admin diyor ki:

   BEBEK HAREKET AZLIĞI
   Günaşımında bebek hareket azlığı bizler için önemli bir belirti olabilir.Hastaneye başvurmanızı öneririm.
   Op.Dr. Zeki SALAR

 5. sevda diyor ki:

  24 haftalık hamileyim bebegim çok fazla haraket ediyor bazı geceler uyutmuyor. bu normal bi durum mu acaba ?

  1. admin admin diyor ki:

   Normal ve güzel bir durum . Hareketli olması işlerin yolunda olduğunu gosterıyor. Geceleri yavaş yavaş yan yatmaya alısın.

   Op.Dr. Zeki Salar
   Kadın Hastalıkları Doğum ve İnfertilite Uzmanı
   Hisar İntercontinental Hospital Tüp Bebek Merkezi
   Tel1: 0(216) 524 13 50 (Mesai saatleri)
   Tel 2: 444 5 888 (randevu için)

 6. merve diyor ki:

  merhabalar ben 22 haftalık hamileyim bundan önce kan pıhtılaşmasına baglı 2 düşüğüm oldu suanda kan sulandırıcı igne kullanıyorum bebeğim normalde aşırı hareket eden bi bebek fakat 2 gündür çok ama çok az hissediyorum haeketlerini neden hareketlriyavaşlamış olabilracaba

  1. admin admin diyor ki:

   Bebek hareketleri bizim için çok değerli ve önemli doktorunuza kontrole gidiniz.

   Op.Dr.Zeki Salar
   Kadın Hastalıkları,doğum ve infertilite uzmanı
   Memorial Antalya Hastanesi

 7. Derya diyor ki:

  Merhaba 37 haftalık hamileyim bebeğim çok oynuyordu önceleri son bir aydır hareketleri azaldı.Biz büyüdüğünü hareket edemediğini düşünüyoruz eşimle… neden böyle oluyor acaba cevap verirmisiniz lutfen hocam ?

  1. admin admin diyor ki:

   Son haftalarda bebeğin içinde bulunduğu sıvı azalır buna bağlı bir miktar hareket azalması normaldir ancak belirgin azalma varsa yarın doktora başvurunuz.

   Op.Dr. Zeki Salar
   Kadın Hastalıkları ,doğum ve infertilite uzmanı
   Memorial Antalya Hastanesi

 8. Fulya diyor ki:

  Merhaba 19 hafta 4 günlük hamileyim ama hiç hareket etmiyor çok endişeliyim ne yapmalıyim ?

  1. admin admin diyor ki:

   Ultrason muayenesinde bir problem yoksa sorun olmaz .İlk gebelikte bebek hareketleri 22-23. Haftada hissedilir.

 9. Görünecek isim... diyor ki:

  23 haftalik hamileyim ilk bebegim hamile kaldimda 50 Kilo’dum
  Bebegim hic harket etmiyo normal mi ?

  1. admin admin diyor ki:

   Doktora başvurup ultrason ile muayene olmanızda fayda var.