40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebelikte bebek hareketleri

Gebelikte bebek hareketleri

    Gebelikte anne adaylarının hoşuna gidecek en önemli anlardan biri bebek hareketlerini hissetmektir.

      İlk kez anne olacak kadınlar bebeklerinin ilk hareketlerini tam olarak söyleyemez.Anne adayı kadınlar genellikle ilk bebek hareketlerinin ,kanat çırpma,guruldama,kıvranma ,seğirme,çarpma,dirsek atma şekillerinden biri olarak tanımlarlar.

Anne karnında bebek hareketleri ne zaman başlar ,hissedilir

Anne karnında bebek 8-9. haftalarda hareket etmeye başlasada. Henüz çok küçük 2 cm civarında olduğu için anne adayının bunu duyması imkansızdır.Bebek hareketleri ancak ultrason ile izlenebilir.
Bu dönemde bazen hamile kadınlar bebek hareketlerini hissettiklerini sanarlar fakat bu hissettikleri bebek hareketleri değil aslında barsak hareketleridir.Anne adayı bebek hareketlerini genellikle 16 ile 22. haftalar arası hissederler.

       ►Daha önce bebek sahibi olmuş anneler genellikle bebeğin hareketlerini daha önce hissederler.Çünkü nasıl bir hareket bekleyeceğini biliyorlardır.

       ►Zayıf kadınlar şişman kadınlara göre bebeğin hareketlerini daha erken fark ederler.


Ne Zaman Doktora Başvurmalıyım

        Yirmi ikinci haftaya kadar bebek hareketlerinin hissedilmemesi beklenen bir durum olmadığından , doktorunuzun ultrasonla bebeğinizin durumunu değerlendirmesi gerekir.Eğer bebeğinizin kalp atımı güçlü ve her şey yolunda gidiyor gibi görünüyorsa, hekiminiz test yaptırmaya gerek duymayacaktır.

►Bazen son tahmini doğum tarihi yanlış hesaplandığından, bebek hareketleri geç hissedilmiş olabilir.


Soru :Geçen hafta her gün hafif hareketler hissettim, fakat hiçbiri gün boyunca sürmedi.Sizce sorun nedir.

        İlk bebek hareketleriyle ilgili kaygılar, daha sonra yerini hareketlerin yeterince sık olmaması ya da bir süre fark edilmemesinden kaynaklanan kaygılara bırakır.Bununla birlikte gebeliğin bu döneminde bu kaygılar gereksizdir.Fark edilebilir hareketlerin sıklığı büyük değişkenlik gösterir.Hareketlerin özelliği değişken olmasıdır.Bebek sürekli hareketli olduğu halde bunların yalnızca bir bölümü duyulabilir ölçüde kuvvetlidir.Öteki hareketler bebeğin rahim içindeki duruşundan ( örneğin dışa değil iç tarafa dönük tekmelemesinden ) dolayı, ya da sizin faaliyetinize bağlı olarak duyulmayabilir ( siz yürürken uyuyabilir ya da uyanık olabilir, veya meşgulseniz küçük hareketleri fark etmeyebilirsiniz.)Ayrıca siz tam da bebeğinizin en hareketli olduğu dönemde uyuyor olabilirsiniz.( Bir çok bebeğin en hareketli olduğu zaman gece yarısıdır.)

       Gün boyu hiç bebek hareketi duymamışsanız , durumu aydınlatmanın en iyi yolu akşamleyin tercihen bir bardak süt ya da başka bir içecek içtikten sonra bir yada iki saat uzanmanızdır.Sizin hareketsizliğiniz ve içtiğiniz şeyin vereceği enerji bebeğinizi harekete geçirecektir.Yine olmazsa bu kez birkaç saat uzanın , ama bu kez de olmamışsa kaygılanmayın.Birçok anne 20. Haftadan önce bir dönem bir yada iki gün , hatta bazen üç-dört gün boyunca hiçbir hareket hissetmeyebilirler.20. haftadan sonra telaşa kapılacak bir durum olmada ( kuşkusuz tahmin edersiniz ki bebeğinizin hareketleri başlamışsa ,) 24 saat boyunca bebek hareketi duymazsanız hekiminizi aramanız iyi bir düşüncedir.

28. haftadan sonra bebek hareketleri daha düzenli ve kararlı olmaya başlar.Araştırmalar ,annelerin her gün bebeklerinin hareketlerini kontrol etme alışkanlığını edinmelerinin iyi bir uygulama olduğunu göstermiştir.


Soru :Bazı günler bebek sürekli tekmeliyor, bazı günlerse oldukça sakin.Bu normal mi?

       Bebeklerde insandır.Onlarında bizim gibi topuklarıyla , diz veya dirsekleriyle tekmeledikleri ‘ hareketli’ ya da uzanıp kaldıkları ‘ sakin’ zamanları vardır.Çoğunlukla onun hareketliliği sizin ne yaptığınıza bağlıdır.Rahmin dışında bebekler gibi, rahim içindeki bebekler sallandıklarında uyurlar.Bu nedenle gün boyu hareketli olduğunuz zamanlarda bebeğiniz gündelik ritminizle hareketsizleşir.Böylece kısmen bebek yavaşlamış olduğundan , kısmen de siz meşgul olduğunuzdan tekmeleri pek fark etmezsiniz.Siz yavaşlar yavaşlamaz bebeğiniz hareketlenmeye başlar Bu yüzden birçok gebe kadın bebek hareketlerini geceleyin veya sabahleyin yatakta hisseder.Ayrıca anne öğünde yada öğün arasında bir şeyler yiyince , beklide kanındaki şeker miktarının artışına tepki olarak , bebeğin hareketliliği artabilir.Bazı geceler kendileri sıkıntılı ya da sinirli olduklarında da bebeğin hareketlerinin arttığını bildirmişlerdir.Bu durumda bebek annenin adrenaliyle uyarılmış olabilir.

       Bebekler 24. ve 28. Haftalar arasında en hareketli dönemlerini yaşarlar, ancak bu dönemdeki hareketler düzensiz ve genellikle kısadır ve ultrasonda görülebilirse de meşgul olan annenin hissedemeyeceği niteliktedir.28. ve 32. Haftalar arasında bebek hareketleri , dinlenme ve hareketlilik olarak tanımlanan dönemlerle daha düzenli ve sürekli hale gelir.

       Başka gebe kadınları bebekleriyle kendi bebeğinizin hareketlerini karşılaştırmayın.Her yeni doğan gibi ana karnındaki bebek de hareketlilik ve gelişme yönünden kendine özgüdür.Bazıları her zaman hareketlidir.Bazılarıysa çoğunlukla sakin.Bazılarının tekmeleri düzenli bazılarının hareket düzenleri anlaşılmaz..


Hareketliliğin kesin yavaşlaması ya da kesilmesi olmadığı sürece pek çok durum normaldir.

       Son araştırmalar 28. Haftadan itibaren bebeğin hareketlerini annenin günde iki kez , bir kez annenin hareketsiz olduğu sabah saatlerinde ve bir kez da daha hareketli olduğu akşam saatlerinde kontrol etmesinin yerinde olacağını gösteriyor.


Gebelikte doktorunuz başka bir test önermediyse aşağıdaki testi uygulayabilirsiniz.

        Saymaya başladığınızda saate bakın.Her türden hareketi ( tekme,çalkalanma,dönme) sayın. 10’a ulaştığında saymayı kesin ve saate bakın.Genellikle 10 dakika içinde on kadar hareket saymış olursunuz.Bazen biraz daha fazla olabilir.

       Bir saat sonunda hala on hareket saymadıysanız, süt için veya hafif bir şeyler atıştırın; sonra sırtüstü uzanın , gevşeyin ve saymayı sürdürün.İki saat içinde on hareket saymadıysanız doktorunuza başvurun.

       Hareketin olmayışı mutlaka bir sorun olduğu anlamına gelmese de, zaman zaman bebekte sıkıntı işareti olabilir.Böyle durumlarda vakit kaybetmeden bir doktora başvurmanızda fayda var.Doğumunuz yaklaştıkça bebek hareketlerini düzenli olarak kontrol etmek de giderek daha fazla önem kazanır.

GEBELİKTE BEBEK HAREKETLERİ NE ZAMAN BAŞLAR ? – VİDEO

 

 

Bu Haber 406.742 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 27.11.2012 Sal 10 : 27

YORUM YAZ
 1. ayla diyor ki:

  Son adet tarihimi12 temuz 2016 doktorum haftaya gel kalp atışlarini dinleyelim dedi bebegim kac haftalik sizce

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre 5 hafta ve 0 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 18 Nisan 2017 Salı.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

  2. sevgi diyor ki:

   Benim de son adet tarihim 8 temmuz😉

 2. Melike diyor ki:

  Bbegim cok hareketliydi karnim ama iki gundur hareketleri yok ve gogus umun altinda surekli bi sanci var ne olabilir lutfen cevap verin hafta sonu hasaneye gidemiyorum pneriniz nedir

  1. admin admin diyor ki:

   Bebek hareketleri 25. hafta sonrası önem kazanır.Endişelerinizi gidermek için ultrason muayenesi olabilirsiniz.
   Gebelikte bebek hareketleri hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın

 3. Annem diyor ki:

  32 haftalık hamileyim bebeğim bu sabahtan beri hareket etmiyor

  1. admin admin diyor ki:

   Bebek Hareketlerinde azalma varsa ultrason değerlendirme önerilir.

 4. Lale diyor ki:

  32 haftalık hamileyim bebeğim sadece bu sabah hareket etti çok hareketli olduğu halde

  1. admin admin diyor ki:

   Bebek Hareketlerinde azalma varsa ultrason değerlendirme önerilir.

 5. binnaz diyor ki:

  24 haftalık hamileyim fakat önceden daha çok hareketlerini hissediyordum şimdi biraz yavaşladı neden acaba

  1. admin admin diyor ki:

   Bebek hareketleri 24-25 haftadan sonra önemlıdır. Tedirginseniz ultrason kontrolü ile kalp atımları incelenmelidir.Bebeğiniz anne karnında sürekli uyanık değildir.

 6. Yasemin diyor ki:

  Mrb ben 18 haftalik hamleyim 3. GebeliğiM. Fakat hala hareket yok

  1. admin admin diyor ki:

   Doktor kontrollerinde bebeğinizin sağlığı iyiyse endişe etmenize gerek yok.Bebek hareketlerinin hissedilmesi gebeliğin 22. haftasını bulabilmektedir.

 7. nurten diyor ki:

  Mesaj : Mrb bn derdimi su sekilde anlatmak istiyorum  esimle korunuyorduk fakat ogun olmadi bn en son 30 ocak ta adet gormustum 14 subatta iliskiye girdik 27 subat ve 25 martda cok az miktarda adet gordum 4 gundurde karnimda hareketler hissediyorum test yaptim fakat negatif cikti ne kadar sagliklioldugunu bilmiyorum sizce hamilemiyim ne yapmaliyim
  Saygılarımızla

  1. admin admin diyor ki:

   Birliktelikten sonra iki kez adet gördüyseniz hamilelik yoktur.

 8. nurten diyor ki:

  Mrb hocam en son 30 ocakta adet gordum korunmuyorduk subatta ve marttada cok az miktarda adet gordum hamile kalmadigimi dusundum ve 3 gundurde karnimda hareketler hissediyorum cok heycanlandim test alip yaptim negatif cikti sizce hamilemiyim cvplarsanz sevinirim hocam

  1. admin admin diyor ki:

   Birliktelikten sonra adet gördüyseniz hamilelik yoktur.

 9. asia diyor ki:

  Merhaba hocam 19 haftalık gebeyim 2.Gebeliğim hareketlerini his edemedim hala 1 hafta önce dr gittim kalp atışlarının normal oldugunu söyledi yani bir sorun yokmuş hatta 23 haftalık ken tekrar gel dedi ama hep 1. Gebeliklerde geç his edilir hareketler deniyor benim durumum normalmi sizce birde kız bebekler daha geç oynarmış bu doğrumudur teşekkürler. ..

  1. admin admin diyor ki:

   Doktor kontrollerinde bebeğinizin sağlığı iyiyse endişe etmenize gerek yok.İlk hamilelerde ve kilolu bayanlarda bebek hareketlerinin hissedilmesi gecikebilir.

 10. Hulya diyor ki:

  41 haftaya girdim halen doğum gerçekleşmedi… Beklemeliyim mi yoksa suni sanciyla olması mi gerek … Ve sancim hiç olmuyor.bebegim artık fazla hareket etmiyor…

  1. admin admin diyor ki:

   Durumunuzu en iyi doktorunuz bilir.Bebeğinizin yeterli suyu varsa her şey yolunda ise bir kaç gün daha yakın takip altında beklenebilir.

 11. NUR diyor ki:

  son adet tarihim 6 temmuz..Yaklaşık 10 gündür geceden sabaha kadar bebeğimin hareketlerinden uyuyamıyorum.Bu kadar çok hareket etmesi normal mi yoksa bebişimin bir huzursuzluğu mu var acaba?

 12. İsimsiz diyor ki:

  41 hafta 3 günlük hamileyim geçen hafta salı günü hastaneye gittiğimde bebeğimin kafasının biraz iri gördü birde doğum kanalına hala inmemiş ağrımda hiç olmuyo 42 haftaya kadar bekleyeyim diyorum hastaneye gitmedim bugünde bi sorun olurmu acaba.

  1. admin admin diyor ki:

   Bekleme konusunda kararı doktorunuza bırakın.

 13. hasret diyor ki:

  Hocambeeylulayinin13sonadetim.nekadarlikhamileyim

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre 17 hafta ve 5 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 19 Haziran 2016 Pazar.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 14. mizgin diyor ki:

  24 eylül son aded tarihim acaba ben kaç haftalık hamileyim

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihinize göre 15 hafta ve 3 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 30 Haziran 2016 Perşembe.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 15. emine diyor ki:

  Slm 27 haftalık hamileyim bebegım cabalıyor ama tekme atmıyor neden acaba bılgılendırırmısınız şimdiden tskler

 16. semra diyor ki:

  Bebeegim 17 haftaya yeni girdi erkek ve bn hic bisey hissetmiyorum normal mi

 17. yesim diyor ki:

  Ben 35+4 haftalık hamileyim bebegimin hareketleri yavaşladı artık ve randevuma 2 hafta var bu normal mi

 18. Nurten diyor ki:

  İyi akşamlar hocam ben 13 ekimde adet gordum daha sonra hamile kaldım ama ne zaman kalp atışlarını duryacam

  1. admin admin diyor ki:

   Son adet tarihine göre 11 hafta ve 1 günlük hamilesiniz. Tahmini doğum tarihiniz: 19 Temmuz 2016 Salı.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 19. Yaren diyor ki:

  4 Kasım da adet oldum ve 8 Kasım da ilişki oldu bir haftadır karnimda şişlik var ve iştahım çok açıldı hamilemiyim die şüpheleniyorum.sizce hamilemiyim hocam.

  1. admin admin diyor ki:

   Adet döneminde ve adetin hemen bitiminde hamile kalma ihtimali düşüktür.Adet tarihinizi bekleyin adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.

 20. Anne diyor ki:

  20 haftalik hamileyim bebegimin hareketlerini hiç hissetmiyorum ilk gebeligim sizce sorun varmidir

  1. admin admin diyor ki:

   Doktor kontrollerinde bebeğin sağlığı iyiyse endişe etmenize gerek yok.İlk hamileliklerde bebek hareketleri 22-23 haftaları bulabilmektedir.

 21. songül pehlivan diyor ki:

  ilk hamileliğim 27 haftalık oldu bebeğim ama hala hareketlerini hissetmedim acaba normal mi doktra gidiyorum hareketleri iyi diyor bana ama neden hisetmiyorum acaba

 22. Ydn diyor ki:

  22+4 günlük hamileyim 16. Haftadan beri bebeğin hareketlerini hissediyorum fakat 3 gündür bebeğimin hareketleri çok şiddetli ve idrar torbama baskının yanı sıra vajen girişine kadar sancı veriyor ritmik olmamakla birlikte aniden gelen ve uzun süre devam eden hareketler sonucu sancı ve acı duyuyorum. Bugün doktorumuza durumu anlattık rahim ağzı açıklığı ve boyuna bakıldı açılma yok fakat rahim boyu 32 mm ölçüldü kabama yok önlem olarak erken doğum önleyici bir iğne ve serum takıldı fakat bunlar geçici çözüm bbek hareketlerinin hayatımı bu denli kısıtlamasını önlemek için evde yapabileceğim birşey varmı uzanıp yatamıyorum oturamıyorhm gezemiyorum sürekli tuvalet ihtiyacı hissediyorum korkuda var e yapmalıyım. Lütfen acil cevap verin zor durumdayım. 28 yaşındayım şuan çalışmıyorum ilk gebeliğim

 23. nejla diyor ki:

  II günler ben 32+4 haftalk hamileyim bebegm iki gundur çok az hareket ediyor zor farkediliyo bi sruun yok ddgilmi

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelikte bebek hareketleri önemlidir.Ultrason kontrolü öneririm.

 24. tgctgc diyor ki:

  Merhaba arkadaşlar. 19+3 hamileyim,ilk bebegim.bende cok fazla hareketlerini hissetmiyorum..ayrintili ultrasonda doktorum bebegimin beslendiği kordonumda normalde 2 atar damar ve 1 toplar damar olması gerektiğini fakat bende 1 atar damar 1 toplar damar olduğunu gördü. Ve benden amerikaya gönderilmek üzere kan testi istedi.diger organlarında bir problem olmadığını ancak bu testi yaptırmami istedi.. arkadaşlar çok tereddutluyum ve tuhaf rüyalar görüyorum..acaba bu durumla karşılaşmis başka arkadaşım var mı aranızda?

 25. slzm diyor ki:

  16 haftalık hamileyim sabah karşı bebegın hareketlerını hıssetmeye basladım saat 10:00 oldu hala sureklı hareket edıyor. Dun biraz yorucu işler yapmıstım. Yuksege uzanmıştım. bir sorun olmuşmudur ? bu normalmidir ?

  1. admin admin diyor ki:

   Bebeğin hareketli olması sağlıklı olduğunu gösterir . Tedirgin olmayınız.

  2. slzm diyor ki:

   ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM 🙂

 26. endişeli diyor ki:

  25 haftalık hamileyim bebegim çok hareketli degil normal mi gün içerisinde 1 iki kere hareket ediyor

  1. admin admin diyor ki:

   Her bebeğin kendine gore bir hareket etme alışkanlığı vardır.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 27. sabirsiz anne diyor ki:

  Merhabalar 38+6 gunluk hamileyim iki gundur bebegimin hareketlerinde azalma hisseddiyorum ve bu durum beni cok korkutuyor daha once 4 defa dusuk yaptim gebeligim sıkintili nasip olursa ayin 27 de planli sezaryan olucak bu tarihi beklemelimiyim yoksa doktoruma hareketler konusunda bilgi vermelimiyim.

  1. admin admin diyor ki:

   DOKTORUNUZA BİLGİ VERİNİZ BEKLEMEYİNİZ.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 28. elvan diyor ki:

  23 haftalık hamileyim bir kaç gündür bebeğimın haraketlerini kasıklarım da hissediyorum normal mi

  1. admin admin diyor ki:

   Bebeğin kasıklara inmesi diye bir durum yoktur
   Rahim agzı uzunlugu onemlıdır. 3 cm den uzun ıse korkmanıza gerek yok. Ultrason ile bu ölçüm yapılır.

 29. esra diyor ki:

  41 hafta 4 günlük hamileyim bugun öğleden bu yana bebeğin hareketlerini hissetmiyorum çikolata da yedim bana yardımcı olur musunuz? Korkuyorum ne yapmalıyım birde daiting hesaplamsına göre salı 40 bitiyor bekletilmem normalmi

  1. admin admin diyor ki:

   Bebek hareketleriniz yoksa doktora başvurun.

 30. esra diyor ki:

  41 hafta 4 günlük hamileyim bugun öğleden bu yana bebeğin hareketlerini hissetmiyorum çikolata da yedim bana yardımcı olur musunuz? Korkuyorum ne yapmalıyım

  1. admin admin diyor ki:

   BEBEK HAREKET AZLIĞI
   Günaşımında bebek hareket azlığı bizler için önemli bir belirti olabilir.Hastaneye başvurmanızı öneririm.
   Op.Dr. Zeki SALAR

 31. sevda diyor ki:

  24 haftalık hamileyim bebegim çok fazla haraket ediyor bazı geceler uyutmuyor. bu normal bi durum mu acaba ?

  1. admin admin diyor ki:

   Normal ve güzel bir durum . Hareketli olması işlerin yolunda olduğunu gosterıyor. Geceleri yavaş yavaş yan yatmaya alısın.

   Op.Dr. Zeki Salar
   Kadın Hastalıkları Doğum ve İnfertilite Uzmanı
   Hisar İntercontinental Hospital Tüp Bebek Merkezi
   Tel1: 0(216) 524 13 50 (Mesai saatleri)
   Tel 2: 444 5 888 (randevu için)

 32. merve diyor ki:

  merhabalar ben 22 haftalık hamileyim bundan önce kan pıhtılaşmasına baglı 2 düşüğüm oldu suanda kan sulandırıcı igne kullanıyorum bebeğim normalde aşırı hareket eden bi bebek fakat 2 gündür çok ama çok az hissediyorum haeketlerini neden hareketlriyavaşlamış olabilracaba

  1. admin admin diyor ki:

   Bebek hareketleri bizim için çok değerli ve önemli doktorunuza kontrole gidiniz.

   Op.Dr.Zeki Salar
   Kadın Hastalıkları,doğum ve infertilite uzmanı
   Memorial Antalya Hastanesi

 33. Derya diyor ki:

  Merhaba 37 haftalık hamileyim bebeğim çok oynuyordu önceleri son bir aydır hareketleri azaldı.Biz büyüdüğünü hareket edemediğini düşünüyoruz eşimle… neden böyle oluyor acaba cevap verirmisiniz lutfen hocam ?

  1. admin admin diyor ki:

   Son haftalarda bebeğin içinde bulunduğu sıvı azalır buna bağlı bir miktar hareket azalması normaldir ancak belirgin azalma varsa yarın doktora başvurunuz.

   Op.Dr. Zeki Salar
   Kadın Hastalıkları ,doğum ve infertilite uzmanı
   Memorial Antalya Hastanesi

 34. Fulya diyor ki:

  Merhaba 19 hafta 4 günlük hamileyim ama hiç hareket etmiyor çok endişeliyim ne yapmalıyim ?

  1. admin admin diyor ki:

   Ultrason muayenesinde bir problem yoksa sorun olmaz .İlk gebelikte bebek hareketleri 22-23. Haftada hissedilir.

 35. Görünecek isim... diyor ki:

  23 haftalik hamileyim ilk bebegim hamile kaldimda 50 Kilo’dum
  Bebegim hic harket etmiyo normal mi ?

  1. admin admin diyor ki:

   Doktora başvurup ultrason ile muayene olmanızda fayda var.