40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebelikte cinsel ilişki pozisyonları

 

 

Gebelik döneminde anne adayının karnının büyümesiyle beraber yeni durumuna uygun cinsel ilişki pozisyonları ve açıklamalarını aşağıda paylaşıyoruz.

1. Pozisyon : Bu pozisyon gerek gebe olsun gerekte gebe olmasın her çiftin en çok tercih ettiği pozisyonlardan biridir.Gebelik döneminden en çok tercih edilen pozisyonlardan biridir.Bu pozisyonda karın içi başınç yükselmez.

2. Pozisyon Hemen hemen kadınların tümü bu pozisyonda orgazma rahatlıkla ulaşabilir. Gebelik esnasında karın içi basıncını artırmayan bir pozisyondur. Bu nedenle gebeliğin bütün dönemlerinde ilişkide tercih edilen pozisyonlardan biridir. Erkekten çok kadın daha aktif olduğu için hareketlerini kontrol edebilir.

3. Pozisyon Bu pozisyon gebelikte en güvenli pozisyonlardandır. Hem erkek hem de kadın ilişki esnasında en az eforu bu pozisyonda sarf eder. Özellikle gebeliğin ileri dönemlerinde karın büyüklüğü iyice arttığında bu pozisyonu tercih etmek gerekir. Gebelikte tüm pozisyonlarda geçerli olduğu gibi bu pozisyonda da memeler uyarılmamalıdır. Meme uyarımı rahim kasılmasını tetikleyerek erken doğumlara ve kanamalara yol açabilir.

4. Pozisyon Bu pozisyon da gebelikte tercih edilen pozisyonlardandır. Kadın pasif pozisyonda olduğu için çok az enerji harcar. Gebeliğin her döneminde bu pozisyon rahatlıkla uygulanabilir. Klitoris uyarısı daha kolay olup G noktası uyarısı daha azdır. Memeler uyarılmamalıdır. Boşalma vajen içine değil dışarıya olmalıdır. Gebelik esnasında bu pozisyon diğer pozisyonlarla beraber kombine edilebilir.

5. Pozisyon Gebelik ilişkilerinde zararı olmayan fakat kadının fazla efor sarf ettiği bir pozisyondur. Kısa sürede aşırı yorulmaya sebep olabilir. Klitoris ve G noktası uyarımı iyi olmasına rağmen kadın açısından çok tercih edilecek bir pozisyon değildir. 

  Cinsel yaşam hamileliğin kaçıncı ayına kadar devam edebilir?

Gebelikte cinsel ilişkinin bebeğe zararı olur mu?

 

Bu Haber 733.117 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 13.07.2012 Cum 08 : 13

YORUM YAZ
 1. gulcan diyor ki:

  17 haftalik hamileyim cinsel iliskim sorun yaratirmi?

  1. admin admin diyor ki:

   Doktorunuz tarafından aksi önerilmezse, anne adayı rahatsız değilse doğuma kadar prezervatif ile birliktelik için sakınca yoktur.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 2. ELYA diyor ki:

  HAMILELIK DONEMINDE CINSEL ISTEGIN KADINDA ARTIGINI SIMDI DAHA IYI ANLIYORUM HATTA ILISKIYE GIRMEDIYIMDE PISKOLOJIK RAHATSIZLIKLAR HISETDIYIMIN FARKINA VARDIM :)))

 3. dilek karagöz diyor ki:

  hayır ben ilk gebeliğimde cinsel ilişkiye girdim 1 gün snro doğum yapmıştım tabiki doktorum risk yok demişti:)

 4. Leyla diyor ki:

  Hamileliğin son ayında cinsel ilişki yasak mı ? Bu konuda farklı açıklamalar var