40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebelikte İdrar Yolu Hastalıkları

Gebelikte İdrar Yolu Hastalıkları

Gebelikte İdrar Yolu Hastalıkları

        Hamilelik döneminde bulaşıcı idrar yolu hastalıklarına o kadar sık rastlanır ki hamile kadınların %10’u hiç gebelik döneminde en az bir defa yakalanma olasılığı vardır.Bu çoğunlukla basit bir idrar kesesi iltihabı olacaktır.Bazı kadınlarda idrar kesesi iltihabı belirtilerini göstermez veya sessizdir.Bazı kadınlarda ise belirtiler hafiften ağıra rahatsız edici olana kadar değişiklikler gösteriri.

İdrar yolları hastalıklarının belirtileri nelerdir?

Sık sık idrara çıkma

İdrar yaparken bazen bir iki damla yapma

Yanma hissi ,sızlama hissi

İdrarda koku

Gece idrar hissi

Alt karın bölgesinde ağrı

        İdrar yolu hastalıkları için belirtiler olsun yada olmasın hastalığın varlığı tanımlandıysa doktorunuzun en kısa zamanda gebelikte kullanılabilecek antibiyotik tedavisine başlaması gerekir.Doktor tarafından verilen ilaçları sonuna kadar kullanmak olayın tekrarlanmasını önlediği için önemlidir.İdrar yolu enfeksiyonu konusunda yakınmalarınız ve şikayetleriniz geçse dahi tedaviyi kesmeye kalkmayın.İlaçlarınızı bitirdikten sonra doktorunuza tekrar giderek kontrol olunuz.

       Gebelik sırasında tedavi edilmeyen mesane iltihaplarında hastalığa yakalananların %20 ila %40 ı böbrek iltihaplarına dönüşür.Buda hem anne adayı hem de anne karnındaki bebek için tehtid oluşturur.
Böbrek iltihabına dönüşme çoğu kez gebelik 3. trimester yani son üç ayında ortaya çıkar ve erken doğuma sebebiyet verebilir.Böbrek iltihaplarının belirtileri çoğunlukla sistittekiyle aynıdır , ancak bunun yanında aşağıdaki belirtiler görülebilir.

Yüksek ateş ve titremeler

İdrarda kan

Bel ağrısı ( Belin ortasında )

Yukarıdaki belirtileri hissedecek olursanız derhal doktorunuza başvurun.

       Böbrek iltihaplarına karşı antibiyotik tedavisi etkili olacaktır.Fakat Doktorunuz büyük bir olasılıkla sizin hastaneye yatarak ilaçların damardan verilmesini uygun görecektir.İdrar kültüründe bakteri görülürse sistit veya pyelonefrit oluşmasını önlemek için antibiyotik verilmektedir.Antibiyotiğin yanında aşağıdaki öneriler iyileşmenizi hızlandırmaya yardım eder.

Günde 3 litre su için

Kahve ve çaydan uzak durun

Bu dönemde doktorunuz tarafından cinsel ilişki yasaklanabilir.Eğer bu konuda bir yasak olmazsa vajina bölgenizi ilişki öncesi temizleyin ve ilişkiden hemen önce ve sonra idrar kesenizi boşaltın.

İdrara her çıktığınızda idrar kesesinin tamamen boşaldığından emin olana kadar bekleyin

Ağ yeri pamuklu iç çamaşırı giyin

Tuvaletten sonra temizliği önden arkaya doğru yapın

Vajina bölgenizin temizliğine önem gösterin, mümkünse her gün duş alın.

Antibiyotik kullanırken doğal yoğurt yiyin

Besleyici ve düşük şekerli besinler tüketin

Bu dönemde bol bol dinlenin

Bu Haber 60.911 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 03.09.2013 Sal 08 : 3

YORUM YAZ
 1. aycan diyor ki:

  5 hsftalik hamileyim bir hafta önce idrar tahlili yaptirdim enfeksiyon cikti ozamn gebe olduğum tam belli değildi ilaclarimi kullanmadim. Dr bir sadece urocare yi kullanmami soyledi.bir hafta geçti hic bir ilaci kullanmadim simdi kullansammi bilmiyorum,sadece sık idrara cikiyorum başka bir şikayetim yok.teşekkürler..

  1. admin admin diyor ki:

   Kadın doğum uzmanına başvurun yeniden idrar tahlili verin düzelme yoksa doktorunuz hamilelik döneminde kullanabileceğiniz ilaçlar yazacaktır.Aşağıdaki önerileri dikkate alın.
   ►Günde 3 litre su için

   ►Kahve ve çaydan uzak durun

   ►Bu dönemde doktorunuz tarafından cinsel ilişki yasaklanabilir.Eğer bu konuda bir yasak olmazsa vajina bölgenizi ilişki öncesi temizleyin ve ilişkiden hemen önce ve sonra idrar kesenizi boşaltın.

   ►İdrara her çıktığınızda idrar kesesinin tamamen boşaldığından emin olana kadar bekleyin

   ►Ağ yeri pamuklu iç çamaşırı giyin

   ►Tuvaletten sonra temizliği önden arkaya doğru yapın

   ►Vajina bölgenizin temizliğine önem gösterin, mümkünse her gün duş alın.

   ►Antibiyotik kullanırken doğal yoğurt yiyin

   ►Besleyici ve düşük şekerli besinler tüketin

   ►Bu dönemde bol bol dinlenin

 2. songül diyor ki:

  merhaba,
  24 haftalık hamileyim sadece idrar yaparken yanmam oluyo sancı falan olmuyo idrar testi ilk zaman da yaptırmıştım o zaman da da yanmam vardı doktorum herhangi bir şey yok demişti bebeğime bir zararı olur mu?Teşekkürler

  1. admin admin diyor ki:

   Songül hanım ilk zamanlarda yaptırdığınız idrar testi şimi geçerli değil.İdrar yolu enfeksiyonu oluşmuş olabilir.Değerlendirme gerekir.

 3. Bjk diyor ki:

  39 haftalik hamileyim idrara cikinca yanma ve sizi hisediyorum ve akintim oncekinden cok????

  1. admin admin diyor ki:

   İdrar yolları enfeksiyonu konusunda doktor değerlendirmesi gerekir.Doktorunuza başvurun.

 4. Aymeh diyor ki:

  11haftalik hamileyim idrarimda iltihap kokusu var ve kasigimda ağrı var bu düşük tehlikesi olabilir mi bebege zararı olur mu

  1. admin admin diyor ki:

   İdrar yolu enfeksiyonu olabilir tahlil ve değerlendirme için kadın doğum uzmanına başvurun.Bol su için.Konudaki önerileri dikkat edin.

 5. Zulbiye diyor ki:

  32 haftalik hamileyim çok idrara çıkıyorum yaptıktan sonra sızı hissediyorum bazen koyu kırmızı kan geliyor

  1. admin admin diyor ki:

   İdrar yollarınızda enfeksiyon olabilir.Doktora başvurun.

 6. zmr... diyor ki:

  25 haftalık gebeyim doktorum idrar yolu enfeksiyonu var dedi ve plesanta hâlâ yukarı çıkmamış doğumu etkiler mi erken olma riski mi var mı ve bu durumda benim ne yapmam gerekiyor şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar

  1. admin admin diyor ki:

   Bahsettiğiniz durum bebeğin eşinin önde olması ise; bebeğin eşinin önde olması durumunda alltan vajinal muayene yapılmaması, birliktelikten uzak durulması, ağır egzersiz ve işlerden kaçınılması gerekebilir.Durumunuzu en iyi bilen doktorunuza danışmanız daha faydalı olur.

 7. Aslı diyor ki:

  3 aylık gebeyim ve bu aralar ilk önce kırmızı bi kan geldi ardından doktora başvurdum serum ve hap almamı önerdi doktorum. Fakat bigün sonra kahverengimsi bi akıntı gelmeye başladı ve Son 3 gündür idrarım da pis bi koku var karın ağrımla beraber bunun sebebi nedir

 8. Ess.. diyor ki:

  Idrar yollarımda enfeksiyon bulundu ve doktorum antibiyotik verdi.. (tek kullanımlık) ayni zamanda kum döküyosun ve bebeğin epey aşağıya inmiş dedi.. Ilaci kullanıp bol su içtim 4 5 gun agrim olmadi..fakat dünden beri yine aynı yerim ağrıyor.. sebebi nedir?

  1. admin admin diyor ki:

   Enfeksiyonun geçip geçmediğinin kontrolü için yeniden idrar kültürü yapılmalı.Bunun yanında;

   Gebelikde idrar yolu enfeksiyonundan korunmak için nelere dikkat etmelisiniz?
   *Günde en az 6-8 bardak sıvı tüketmelisiniz ama özellikle şekerli sıvılardan kaçınmalısınız.
   *Gebelikte enfeksiyona yatkınlığın artması, bağışıklık sistemi ile ilgili olduğundan,multivitamin kullanarak vücut direncinizi arttırmalısınız.
   *Mümkün olduğunca sık tuvalete gitmeli, sıkışıncaya kadar beklememeli ve idrarınızı tamamen boşatmaya çalışmalısınız.
   *Cinsel ilişki öncesi ve sonrası tuvalet ihtiyacınızı gidermelisiniz,eğer enfeksiyon saptandıysa geçene kadar cinsel ilişki önerilmez.
   *Tuvalet sonrası genital bölge iyi temizlenmeli,yıkama işlemi önden arkaya doğru yapılmalı,ıslak kalmamalıdır.
   *İdrar yaparken yanma,sızlama, bulantı,böğür ağrısı,ateş,kasık ve alt karın ağrısı gibi şikayetlerden biri bile olsa mutlaka Acil servisine başvurmalı.

 9. nurrr diyor ki:

  6 haftalik hamileyim ve idrar yerim çok yanıyor ve sürekli idrara gidecekmisim gibi. yaptığımdada yanma var bunun sebebi nedir

  1. admin admin diyor ki:

   İdrar yolu enfeksiyonu da olabilir.Doktora başvurun.

 10. Songul diyor ki:

  Meraba ben 21 haftalik hamileyim iltap akıyor çok pis kokuyor idar torbamin oldugu yer agrıyor ayakta oturup kalkınca ayaklarımı kendime çekince sebebi ne olabilir

  1. admin admin diyor ki:

   ENFEKSİYON.. mutlaka doktora başvurunuz.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 11. Çiğdem diyor ki:

  İdrar yolarım da aşırı koku var beni rahatsız ediyor eşımde fark etti sebebi ne olabilir bu koku hamilelik süreci içinde daha önce böyle bir şey yoktu sebebi ne olabilir.

  1. admin admin diyor ki:

   İdrarda koku gebelikte oldukça sık rastlanılan İdrar yolu enfeksiyonunun belirtisi olabilir.Bu durumda ihmal etmeden doktora başvurun gerekli idrar ve kan tahlilleri yapıldıktan sonra enfeksiyon görülürse tedaviye başlanması gerekir.