40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebelikte Kanama nedenleri

Gebelikte Kanama nedenleri

        Gebeliğin ilk üç ayında meydana gelen kanamalar rahim kanamaları her zaman ciddi sorunların belirtisi olmayabilir.Ancak gebeliğin 2. ve 3. trimesterlerin de oluşan kanamalar ciddi bir komplikasyonun işareti olabilir.Gebelikte kanama bir takım nedenlerden kaynaklanabilir.


GEBELİĞİN İLK YARISINDA

      Gebeliğin ilk yarısında kanamanın nedenleri nelerdir.Gebeliğin ilk yarısında meydana gelen kanamaların nedenleri yukarıda bahsettiğimiz komplikasyonlar dışında kadınların %20-30 ortak rahatsızlıktır.

 ►(İmplantasyon kanaması ) Üstüne görme döllenmeden sonraki 6 -12 günler arası oluşabilir.Üstüne görmede kanamada adette olduğu gibi yoğunluk yoktur.

►İdrar yolu enfeksiyonu bazı çeşit kanamaya neden olabilir

►Rahim ağzı hassas olan kadınlarda cinsel ilişki sonrası kanama olabilir.Doktorunuza danışana kadar cinselliğe ara verin.


Erken dönem kanamaların az rastlanan fakat daha fazla kaygı verici olanları:

1- Düşük

        Düşüğün bir işareti de kanama olabilir.Fakat bu o an düşük olduğu anlamına gelmez.Araştırmalar kadınların%20-30 ‘unun gebelik döneminde belirli şiddetlerde kanama yaşadıklarını göstermektedir.Araştırmalar düşüklerin büyük çoğunluğunun gebeliğin ilk 12 haftası ( ilk trimester ) içinde meydana geldiğini göstermektedir.


Düşüğün belirtileri nelerdir

►Vajinal kanama (şiddetli )

►Karın ağrısı

►Cenine ait doku gelmesi

Düşüklerin çoğu önlenemez.Oluşan düşüklerin çoğunluğu önlenemez.Bunların genellikle sağlıklı bir gelişim değil , sağlıksız bir gebelikle ilgili vücudunun doğal bir davranışıdır.Bir defa düşük yapmak bir sonraki gebeliğinizde de düşük yapacağınız anlamına gelmez.Düşük hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın.


2- Dış Gebelik:

Dış gebelik genellikle yumurta ile spermin birleşmesi genellikle rahim dışında follop kanallarında oluşur.Ve gelişimini burada sürdürür.


Dış gebeliğin işaret ve belirtileri nelerdir.

►Karın bölgesinde keskin ağrı

►Vajinal Kanama (Ağrıdan günlerce önce kesintili veya sürekli vajinadan gelen kahverengi damlalar)

►hCG hormon düzeyinin düşük olması

►Kasılmalar,kramp ağrıları


Dış gebelikte hangi kadınlar yüksek risk altındadır

►Tüplerinde enfeksiyon olanlarda

►Daha önce dış gebelik geçiren kadınlar

►Enfeksiyon cerrahi operasyon geçirenler

3- Mol Gebelikler:

Mol Gebelikler Erken gebelikte kanamanın nadir nedenlerinden biridir.Mol gebelikte hücreler sağlıklı bir plasenta yerine üzüm salkımı şeklinde bir dokuya dönüşür.

Mol gebeliğin belirtileri nelerdir

►Vajinal kanama

►Kan testinde çok yüksek hCG hormonu

►Bebek kalp atışları fark edilemez

►Ultrason ile muayenede rahim içinde üzüm salkımı şeklinde görünüm.


GEBELİĞİN İKİNCİ YARISINDA  GÖRÜLEN KANAMALAR

       Küçük kanamaların çoğunda iltihaplı rahim veya rahim ağzında büyümeler vardır.Orta yada geç gebelikte meydana gelen kanamalar anne veya bebeğin sağlığı için tehtid oluşturabilir.Gebeliğin 2. veya 3. tirimesterde kanama ile karşılaşırsanız doktorunuza başvurun.

1- Bebeğin eşinin ayrılması (Dekolman Plasenta )

Ayrılmanın derecesine göre kanama adet kanaması kadar şiddetli olabilir.Ayrılma esnasında görülen kramplar ağrı ve karnın yumuşaması da ayrılmanın derecesine bağlıdır.

Gebe kadınların % 1 inde bu problem görülür ve genellikle hamileliğin son 12 haftasında görülür.

Bebeğin eşinin ayrılmasının belirtileri

►Vajinal kanama

►Mide ağrısı

Hangi kadınlar yüksek risk altındalar

►Çok sayıda doğum yapanlar

►35 yaş ve üstü kadınlar

►Daha önce bu şikayeti geçirenler

►Orak hücreli anemi varsa,

►Yüksek kan basıncı

►Travma veya mide yaralanmaları sonrasında oluşabilir ( Trafik kazası )

►Kokain kullananlar

2- Bebeğin eşinin önde olması (plesenta previa)

Kanama genelde parlak kırmızı ve ağrısızdır.Plesenta’nın doğum kanalının girişini kısmen veya tamamen tıkamasıdır.Bu durum ciddidir en kısa sürede sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. 200 gebelikte bir görülür.

Hangi kadınlar yüksek risk altındalar

►Çok sayıda doğum yapanlar

►Sezeryan doğum yapanlar

►Çoğul gebelik taşıyanlar

►Kürtaj ve düşük sayısı fazla olanlar

3- Erken Doğum ( Preterm Eylem)

Doğum 20. haftadan sonra 37. haftadan önce başlamışsa,kasılmalarla birlikte mukozlu kanlı bir akıntı erken doğumun belirtisi olabilir.

Bu Haber 284.905 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 05.08.2012 Paz 11 : 5

YORUM YAZ
 1. gizem diyor ki:

  Meraba adetime bir hafta var ama hamile olma subhemde var bu sabah kahvernegi bir sekilde kanamam oldu cuzi bi miktarda sizce nedir hamilemiyim test yapsam belli olirmu

  1. admin admin diyor ki:

   Kahverengi akıntılar görülebilir.Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Erken yapacağınız test sizi gereksiz yere strese sokar. Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.

 2. samet diyor ki:

  ADMİNNNNN

 3. samet diyor ki:

  eşim 7 aylığı geçti sanırım.. ve bu sabah kanaması oldu bır cep selpak üstünü hafif boşluk kalsada dolduracak şekılde.. sizce korkmamız gerekırmı nasıl bı yardım önerirsiniz?

  1. admin admin diyor ki:

   Doktora başvurun.

 4. Tuğba diyor ki:

  son adetim 24 şubat beta hcg 2 gün önce 70 iken 2 gün sonra 142 oldu ve adet kanaması gibi kanamam var düşük mü yapıyorum ben lütfen bilgi verirmisiniz bu kanamayla değerlerim düşer mi

 5. Ayşe diyor ki:

  İki haftalık hamileyim dünden beri kanamam var acaba çocuk düşermi

  1. admin admin diyor ki:

   İki haftalık hamileliğin tespit edilmesi mümkün değil.Gebelik haftası son adet tarihinin ilk gününden itibaren hesaplanır.Kanamanız varsa doktora başvurun.

 6. Aaaa diyor ki:

  6 haftalık hamileyim hafif kanamam var.ama agri falan hic yok napmaliyim

  1. admin admin diyor ki:

   Kadın doğum uzmanına başvurun.

 7. fatma diyor ki:

  Dünddoktora gittim acile aşırı agrim vardı karnimdA ve belimde bhcg degerim4.7 ve kanamm var sşuan agrilarimda devam ediyor 2 aylık hamileyim ve adetim normalde düzenli bi sefer 3 güngecikti

  1. admin admin diyor ki:

   Beta hcg değeri 4,7 ise hamilelik vardır diyemeyiz.Test sonucunda gebelik var diyebilmek için genellikle 20’den yüksek rakamlar gerekir .2 gün sonra testi tekrar etmek gerekir.

 8. nazan diyor ki:

  Merhaba ben 6 haftalik hamileyim fakat akintimda kan lekesi vardi bu her hanki bir soruna yolacabilirmi?

  1. admin admin diyor ki:

   Doktorunuza bilgi verin.

 9. rüya diyor ki:

  Hocam benim beta hcg kan testimde 123 çıktı fakat çok kanama oluyor kan pıhtıları düşüyor ve hamilleliğin ilk haftasında bu neden olabilir. Bazıları düşük yaptığımı ve parça düşürdüğümü söylediler ama bi daha beta hcg testi yaptım artış gösteriyor ama ultrasonda gözükecek kadar zaman geçmediğini beklemem lazım korkularım çok yardımcı olursanız sevinirim

  1. admin admin diyor ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat arış gösterir.Kanamanız varsa kadın doğum uzmanına başvurmalısınız.

 10. berfin diyor ki:

  Merhaba ben evliyim.ve adet olmama 2 gun var ve ben 2 gundur pembe lekeler goruyorum .tam olarak kan gormedim.hastaneyede gitmedim.hamile kalmayi cok istiyorum.10 gun once kasiklarimda cok agri ve siskinlik vardi 1 hafta surdu sonra gecti.mide bulatisi da vardi.simdi azaldi.hamile olabilirmiyim acaba.

  1. admin admin diyor ki:

   Adet tarihinizi bekleyin adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konuyu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 11. tugce diyor ki:

  Mrb. Agustos 5 adet gordum suan adet gecikmem var. 2 gun arada akinti ile hafif pembemsi leke geliyo. Gebelik testi yaptim ama negatif cikti. Sizce hamilelik durumu nedir .

  1. admin admin diyor ki:

   2-3 gün daha bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.

 12. Dilek diyor ki:

  Kan deyerller de 20 çıktı çok azı bir deyer mi ve daha sorna kanamam oldu düşük olduğu çok büyük ihtimal ama benim merak etyim bu hamilelik oluyormu yani ben düşük yapıyorum diye bilirmiyim umarım sormak istetigimi anladınız 🙂

  1. admin admin diyor ki:

   Test sonucunda gebelik var diyebilmek için genellikle 20’den yüksek rakamlar gerekir .0 ile 20 arasındaki rakamlar şüphelidir ve genellikle hamilelik çıkmaz, 2 gün sonra testi tekrar etmek gerekir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte 2 kat artış gösterir.

 13. cennet tatlı diyor ki:

  Baş dönmem oldu doktura gittim günümüde var 5gün kaldı normalde ay başına gebelik testi istedi sınırda yeni bana göre hamilelik var dedi acil deki doktor şuanda kan gelmeye başladı kafam karıştı ne yapmam gerek dokturumu aradım yoktur deyip geçiştirdi acil cevap verin

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerlerini görmeden yorum yapamayız.Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.

 14. Dilek diyor ki:

  Ben 8.7 bir gün adet oldum ve kesildim bu güne kadar kahve renk leke var ara ara kan oluyor test yaptım positiv çıktı acaba düşük mü yapiyorum yada düşük kanaması nasıl olur

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda gebelik testi yaptırmalısınız.Kadın doğum uzmanına başvurun.

  2. Dilek diyor ki:

   Kan deyerller de 20 çıktı çok azı bir deyer mi ve daha sorna kanamam oldu düşük olduğu çok büyük ihtimal ama benim merak etyim bu hamilelik oluyormu yani ben düşük yapıyorum diye bilirmiyim umarım sormak istetigimi anladınız 🙂

   1. admin admin diyor ki:

    Test sonucunda gebelik var diyebilmek için genellikle 20’den yüksek rakamlar gerekir .0 ile 20 arasındaki rakamlar şüphelidir ve genellikle hamilelik çıkmaz, 2 gün sonra testi tekrar etmek gerekir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte 2 kat artış gösterir.

 15. Canan diyor ki:

  Hocam 24 haftalık gebeyim kanamam oldu bu normal bir durummu? Acaba

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik döneminde kanamalar ihmal edilmemelidir.Doktorunuza bilgi verin.

 16. Buse diyor ki:

  Hocam ilk bthcg 55 cikti 7 gun sonra 1162 cikti ultrasyonda bisey gorumedi 2 gundur de regl olmusum gibi kanamam var bi tane iğne oldum kanamam kesilmedi inanilmaz sag kasigim agiyor kis olmadigini soledi dr bisey yapamayiz ultrasyonda gorunmedigini soledi acaba bebek mi yok yada dis gebelik falan mi bisey yapmadan beklemek çok kotu

  1. admin admin diyor ki:

   Beta HCG 1162 ye göre gebelik var.Sağlıklı bir gebelikte gebelik kesesi ve kalp atımları doktor tarafından ultrasonda izlenebilmelidir.Düşük yaşıyor olabilirsiniz.Kadın doğum uzmanına başvurun.

 17. nil diyor ki:

  Ben 5 hafta 4 günlük hamileyim iki gündür kanamam var bugün doktora gittim bebegimin kalp atışlarını gördük ama çok korkuyorum kan pıhtılaşmam oldugu için hergün göbekten inne vuruluyorum kanama bazen kahverengiyede dönüşüyor yazarsanız çok sevinirim

 18. ezra diyor ki:

  Merabalar bn karnıma yanlışlıkla hafif bastırdım hamileyim 15 haftalık kanamam olmadi ve o an bi acı hissettim bebek düşer mi yada plesanteden ayrılırmi ayrılsa belirtileri neler ağrım yok sanki çok haff

  1. admin admin diyor ki:

   Hafif bastırmayla bir olacağını sanmıyorum.Kanama ve benzeri şikayet olursa doktora başvurun.

 19. alev diyor ki:

  3 bucuk aylik hamileyim kahverengi bi leke geldi bu sabah ne olabilir yardim lutfen

 20. ayfer diyor ki:

  33 haftalik hamileyim pecetede igne ucu kadar kan gordum ne yapman lazim ?

 21. Meryem diyor ki:

  Iki haftalık gebegim bugün kanama oldu doktoru gittin kan testi isteti ilk de 433 çıkmıştı sonuç şimdi 250 geçmesi gerekiyor bu ne anlama geliyor düşükmu yaptim

  1. admin admin diyor ki:

   BHCG değerinde düşüş düşük anlamına gelir.Ancak test tekrarı önerilir kesin karar vermeden önce.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 22. ayse diyor ki:

  adetten once kahverengi akinti niye olur

 23. bbb diyor ki:

  adetim her ay gecikmeli oluyo bi hafta kadar bu ileride sorun olur mu

 24. duygu diyor ki:

  Ii gunler doktor bey
  ben 8 haftalik hamileyim gecen hafta az miktarda bir kanamam oldu dra gittim subkoryonik hematom oldugunu bebekye kalp atisi oldugunu soykedi progestan kullaniyorum 2 gun sonra kendi druma gittigimde kanamanon bicogu dagilmisti bu hafta yine kontore gittim kalp atisi var gelisim normal ama benden hala kucuk kahverengi lekeler geliyor arada kucuk kirmizi parcalar agrim yok sizce dusuk yapma ihtimalim nedir birde dra gitmem gereken acil durumlar nelerdir?

 25. Azize diyor ki:

  11 haftalık hamileyim , yogun ve açık renkte kan kaybettim , ultrasona girdim bebeğim sağlıklı rahimde de bir probleme rastlanmadı . Progesteron kullanmaya başladım ve kanamam durdu şimdilik bol bol dinleniyorum ama belimde ve kasık bölgelerimde hafif sancı hissediyorum . Düşük riski taşıyormuyum acaba ?

 26. ayşeğül diyor ki:

  normal adet gunumden 3 gun sonra kanama geldi ve bir gun surdu ve bitti.bundan bir sene oncede dusuk yaptim.tekrar dusuk yapmis olabilirmiyim.rçAcil cvp verebilirmisiniz

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik testi sonucu olmadan bu konuda yorum yapamayız.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 27. Pelin diyor ki:

  Ben 6+4 haftalk hamıleyım 4 haftamda az kanamam oldu sonra kahverngıye döndü sonra kesıldı bıkac gün sonra yıne aynı sey oldu dr gıttm hersey olabılır dedı bebk ve kese görünuo bugn yıne hafıf bı kanamam oldu sonra kahverengıye döndü nedenı ne olabılır kanamam az ama her 4 günde oluyo

 28. dilara diyor ki:

  Hocam ıyı aksamlar bır sorum olcak dış gebelık ten suphelendi doktorum ve sonlandırdı ben ıkı gun once avuc içi kadar ucunda kordon tarzı et parcası dusurdum dıs gebelikte boyle bir parca düşürülürmü…

  1. admin admin diyor ki:

   Dış gebelikte lekelenme seklinde kanama daha çok karsımıza çıkar.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 29. aysun diyor ki:

  21+2gunluk hamileyim bugun 2 3 dama kahverengi leke geldi neden olabilirki cok tedirgin oldum agrim filan yok yarin doktora gitsem gec olurmu

  1. admin admin diyor ki:

   Kahverengi lekelenmeler 20 hafta civarı bizim için önem taşır. İhmal etmeyiniz.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 30. seda diyor ki:

  17+4 hamileyim sabah kalktigimda peceteye soluk az bi kan geldi dusuk olabilirmi

  1. admin admin diyor ki:

   Ultrason kontrol öneririm.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 31. hazel diyor ki:

  Merhaba ben yaklaşık 6haftalik hamileyim 5-6damla kadar kanamam geldi pembe renkte neden olabilir acaba

  1. admin admin diyor ki:

   Gebeliğin ilk başlarında böyle kanamalar olabilir. Tedbir amaçlı ultrason öneririz.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 32. emel diyor ki:

  Ben 5 yada 6 haftalık gebeyim. Kanamam var. Doktora gittim beklemem gerektiğini söyledi. Eve geldiğimde yaklaşık parmak uzunluğunda beyaz et parçası düşürdüm. Çok korktum tekrar doktora gittim ve kesenin durduğunu beklemem gerektiğini söyledi. Progesterol kullanıyorum. Kanamam hala devam ediyor buğün yine ilki ile aynı ebatta beyaz et parçası düştü. Sebebi nedir ?

  1. admin admin diyor ki:

   Sözünü ettiğiniz dokuları doktorunuza gösteriniz gerekirse patolojik inceleme yapılır.Çoğu zaman kan pıhtısı düşer ama rengi kırmızıdır. Beyaz olması düşündürücü.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 33. Emily diyor ki:

  Merhabalar Bir hafta önce kan testi yaptırdım ve değeri 501 çıktı. Kanamam olduğundan dolayı doktora gittiğimde yaklaşık 4 buçuk haftalık hamilesin dedi kese görüldü ancak son adet tarihime göre ben 6 yada 7 haftalık hamileyim. Kanamam devam ediyor. az da karın ağrım var. Doktor net bir bilgi vermiyor. ne yapmalıyım.. Teşekkürler..

  1. admin admin diyor ki:

   Kanama için ilaç tedavisi gerekebilir. 7-10 gün sonra ultrason kontrolü. İstirahat bol sıvı alınız. Birliktelik olmasın

   Op.Dr.Zeki SALAR

 34. ayse diyor ki:

  15hafta 3,gunluk gebeyim iki hafta once lekeyle baslyip adet kani gibi kirmizi ve cogalmayla dewam eden kanamam war doktorum bebek yasiyor gelisimi iki hafta ilerde dedi ama kanamam cok durmadan akti ve ara ara azalip cogaliyr parca gitmedi rahimde kanama goruldu korkuyorum su anda hasyanede yatiyrum hap ve ignemi kullnyrm yine de hafif kanamm war nedeni nedir icimi ferahltack bise soylrmisiniz

  1. admin admin diyor ki:

   Bu haftalarda kanamanın bir kaç nedeni vardır.
   *Düşük riski
   *Rahim agzında acılma
   *Rahim agzında yara yada enfeksiyon
   *Bebegin eşinin asagıda olması.

   Gerekenleri doktorunuz yapmış. Stress yapmayın

   Op.Dr.Zeki SALAR

 35. elif diyor ki:

  İdardan sonra kan gelmesi dort bes damla bir bucuk aylik hamileyim

  1. admin admin diyor ki:

   idrarda kan gelmesi

   idrarda kan gelmesi durumunda idrar yolu enfeksiyonu , taşlar ilk olarak akla gelmelidir.Doktora başvurunuz.

   DrZEKİ SALAR

 36. melek diyor ki:

  benim kan testimde degrrim 68 cikti iki gundur kahverengi hafif akintilarim var sizce sorun nedir

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda yapılan gebelik testi Bhcg hormonu olup sağlıklı bir gebelikte günaşırı 48 saatte ortalama 2 kat artar.Testi ilk testten 48 saat sonra aynı merkezde tekrarlayınız.Kadınların büyük bölümünde gebelik döneminde akıntı olur.Bu konuda detaylı bilgi için tıklayın.

 37. mehtap diyor ki:

  2 gun arayla kan testi yaptiriyorum surekli ve sonuclar şöyle ilk yaptirdigimda
  79.1
  Sonrakinde 349.1
  Sonraki 871.1
  Ve dun yaptirdigin 1332.2
  Doktor saglikli bi artis degil dedi kanamalarimda var

  1. admin admin diyor ki:

   Sadece tetkik değerlendirmek sağlıklı bir yaklaşım değil. Anne adayının özellikleri önceki gebelikleri muayene ve ultrason bulguları ile doktorunuz en iyi yorumu yapacaktır. Anlayışınız için teşekkürler.

   Op.Dr.ZekiSalar
   Kadın Hastalıkları,doğum ve infertilite uzmanı
   Memorial Antalya Hastanesi

 38. dilek diyor ki:

  6 haftalıktekken kahverengi kanamam oldu.önemsemedim.arttı.2 gün sonra düşük yaptım çokkkk üzgünüm

 39. Özlem diyor ki:

  Merhaba ben 24+5 haftalik hamileyim bugun bi damla koyu kahwerengi leke oldugunu farkettim bu bir sorun olurmu acaba ? Şimdiden teskrlr.

  1. admin admin diyor ki:

   Bir damla da olsa kanamanın nedeni araştırılmalı. Rahim ağzında açılma olup olmadığı erken doğum riski bulunup bulunmadığı araştırılmalı .
   Geçmiş olsun.

   Op.Dr. Zeki Salar
   Kadın Hastalıkları ,doğum ve infertilite uzmanı
   Memorial Antalya Hastanesi

   1. Tommy diyor ki:

    That’s not just the best ansewr. It’s the bestest answer!

 40. Fatos diyor ki:

  Ben 6 haftalık hamilerim ve ara ara karnımda gaz sancısı gibi ağrılar oluyor ve esimle iliskiye girdikten sonra cok minnacik bir taze kırmızı renkte kan geldi sebebi nedir lütfen cevap verin cok korkuyorum bebeğime bişeyler olacak diye

 41. Fatma diyor ki:

  Normal adet döneminden 6 gün sonra az miktarda kanamam oldu bu üstüne görme midir.Bugün doktora gideceğim

  1. Canan diyor ki:

   hocam bi hafta önce test aldım iki çizgi çıktı hamıleyim ve kanamam oldu ama kahve rengi sizce düşük ihtimali varmı

   1. admin admin diyor ki:

    Kadın doğum uzmanına başvurup kanda beta HCG testi yaptırın.Sağlıklı gebeliklerde kan değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.