40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebelikte Karın ve Kasık ağrısı
Anasayfa » Gebelik şikayetleri » Gebelikte Karın ve Kasık ağrısı
Gebelikte Karın ve Kasık ağrısı

       Gebelikte karın ve kasık ağrıları kas ve bağların gerilmesine bağlı olarak oluşur.Neredeyse bütün anne adayları bu ağrıları hissetmiştir.Bu ağrılar kramp tarzında veya keskin , bıçak saplanır gibi olabilir ve genellikle öksürürken , sandalyeden , yataktan kalkarken çok daha belirgin hale gelir.Bunlar kısa süreli veya saatlerce süren uzun süreli ağrılar olabilir.

Gebelikte karın ve kasık ağrılarının nedenleri nelerdir ?

Gebeliğin son aylarında da yalancı doğum ağrıları karın, kasık ağrılarına neden olabilir.

Gebelikte kabızlık ,şişkinlik, gaz karında rahatsızlık ve ağrıya neden olabilir.

Yumurtalıklarda oluşan kis kasık ağrılarına neden olabilir.

Gebelikte karın veya böğür ağrısı ile birlikte ateş, bulantı , kusma, idrar yaparken yanma veya idrarda kan gibi şikayetler idrar yolu enfeksiyonundan kaynaklanabilir.

Karının üst kısmında (özellikle sağ üstte karaciğer bölgesinde) ağrı ve buna eşlik eden baş ağrısı, bulantı, kusma, bulanık görme gibi şikayetler tansiyon yükselmesi (preeklampsi) işareti olabilir.

Gebelikte kasık ağrıları ne zaman başlar ?

        Kasık ağrıları gebeliğin ilk aylarından itibaren başlar.Anne adaylarının büyük bölümü gebeliğin 6-8. Haftalarında kasık ağrısı hissederler.Bazı gebeliklerde kasık ağrıları gebeliğin 3. Ayı civarı rahim büyümesine bağlı olarak başlayabilir.

       Gebelikte karın ve kasık ağrıları ilk gebelikte erken hissedilmeye başlar.Sonraki gebeliklerde ise vücut kısmen daha önce gebelik dönemini yaşamış olduğu için ağrılar gebeliğin son aylarında rahim kasılmalarına bağlı olarak hissedilir.

        Ağrıların azalması için ayaklarınızı yukarı kaldırmanız ve rahat bir pozisyonda dinlenmeniz rahatlamanızı sağlayabilir.Ilık bir banyo yapmanızda sancılarınızın hafiflemesine yardımcı olur.

Hangi durumda doktora başvurmak gerekir:

Ağrılarla birlikte ateş, titreme, kanama veya artmış vajinal akıntı olduğunda.

Tansiyon ,halsizlik varsa ;

Karın, kasık ağrılarıyla birlikte idrar şikayetleri varsa ;

6 saatten fazla süren karın ağrıları büyük bir ihtimal bir komplikasyonun belirtisidir .Bu nedenle uzun süren karın ve kasık ağrılarında muhakkak doktora başvurmalısınız.


 

 

 

Bu Haber 166.430 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 12.10.2012 Cum 05 : 12

Etiketler

 

 

 1. döne diyor ki:

  merhaba ben alti haftalik hamileyim ve bu besinci bebisim olacak ALLAHIN izniyle ilk ayda iki kilo aldim ve karnim sanki uc aylik hamileymiisim gibi büyüdü kasiklarimda sürekli adet agrisi gibi agrilar oluyor bu gün doktoruma gittim bana bebegin cok kücük oldugunu söyledi karnimin büyüklügüünü sordum bana yeterli bir cevap vermedi bir hafta sonrasina yeniden termin verdi eyer agrilarim cogalirsa hataneye gitmemi önerdi sinir oldum lütfen yardimci olun alti haftalik bebek tam olarak görülmezmi veyada cabuk kilo almam karnimin büyüklügü ..kafam cok kariisik simdiden tesekürler.

  1. admin admin diyor ki:

   Anne karnında bebeğin kalp atımları gebeliğin 6. haftasından itibaren ultrason ile duyulabilir.Geç döllenme nedeniyle kalp atımlarının duyulması 1 hafta gecikebilir.Doktorunuzun dediği tarihte tekrar kontrole gidin.Beslenme konusunda çok aşırı yağlı, şekerli boş gıdalar tüketmeniz sağlıklı değil.Dengeli ve sağlıklı beslenmelisiniz.

 2. gul diyor ki:

  Mrb ben 2 dir dusuk yapiyorum ve suandada kasiklarimda tarifsiz bi yanma oluyo ve agir birsey kaldirinca felaket agrilar oluyo sanki biri picak sapliyo gibi ve bu dusugun nedeni ne olabilir sizce?

  1. admin admin diyor ki:

   Tekrarlayan gebelik kayıpları için aşağıdaki testler yapılmalı;
   http://www.zekisalar.com/gebe-kalamama-infertilite/tekrarlayan-gebelik-kayiplari

   Op.Dr.Zeki SALAR

 3. merve diyor ki:

  15 haftalık hamileyim karnımda ve kasıklarımda tarifsiz bi acı var ağrı halinde değil sanki bıçakla kesiyorlarmış gibi kasıklarımdada bazen adetim gelecek gibi ağrı oluyor normalmi acaba bide aşırı derecede akıntım geliyor saydam veya beyaz renkte bi sorun varmıdır .Bi hafta öncede kahverengi renkte 1 damla akıntı geldi doktoru aradığım zaman progestan 200 içmemi söyledi içtim ama içimde bi şüpe kaldı bi zararı olurmu cevap verirseniz çok sevinirim

  1. admin admin diyor ki:

   Progesteronun bebeğe zararı olmaz . Tedirgin olmayınız

   Op.Dr. Zeki SALAR

 4. Banu diyor ki:

  merhaba ben dün 3 bucuk haftalık gebe oldugumu ögrendim ve kasık agrılarım cok mıde midem yanıyor agrıyor ama bunlardan baska hıc bır belırtım yok ha bıde sol kasıkta seyırme .. fakat doktor keseyi göremedi dış gebelik olabılır 10 gun snra gel dedi .. kan degerım 606 cıktı sizce dış gebelik varmıdır sevıncımı yasayamıyoırum ..

  1. admin admin diyor ki:

   3,5 haftalık hamilelikte gebelik kesesi görülmez.Gebelik kesesi gebeliğin 5. haftasından sonra görülür.Stres yapmanıza gerek yok 10 gün sonra kontrolünüze gidin.

HAMİLELİK TAKVİMİ