40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebelikte Karın ve Kasık ağrısı

Gebelikte Karın ve Kasık ağrısı

       Gebelikte karın ve kasık ağrıları kas ve bağların gerilmesine bağlı olarak oluşur.Neredeyse bütün anne adayları bu ağrıları hissetmiştir.Bu ağrılar kramp tarzında veya keskin , bıçak saplanır gibi olabilir ve genellikle öksürürken , sandalyeden , yataktan kalkarken çok daha belirgin hale gelir.Bunlar kısa süreli veya saatlerce süren uzun süreli ağrılar olabilir.

Gebelikte karın ve kasık ağrılarının nedenleri nelerdir ?

Gebeliğin son aylarında da yalancı doğum ağrıları karın, kasık ağrılarına neden olabilir.

Gebelikte kabızlık ,şişkinlik, gaz karında rahatsızlık ve ağrıya neden olabilir.

Yumurtalıklarda oluşan kis kasık ağrılarına neden olabilir.

Gebelikte karın veya böğür ağrısı ile birlikte ateş, bulantı , kusma, idrar yaparken yanma veya idrarda kan gibi şikayetler idrar yolu enfeksiyonundan kaynaklanabilir.

Karının üst kısmında (özellikle sağ üstte karaciğer bölgesinde) ağrı ve buna eşlik eden baş ağrısı, bulantı, kusma, bulanık görme gibi şikayetler tansiyon yükselmesi (preeklampsi) işareti olabilir.

Gebelikte kasık ağrıları ne zaman başlar ?

        Kasık ağrıları gebeliğin ilk aylarından itibaren başlar.Anne adaylarının büyük bölümü gebeliğin 6-8. Haftalarında kasık ağrısı hissederler.Bazı gebeliklerde kasık ağrıları gebeliğin 3. Ayı civarı rahim büyümesine bağlı olarak başlayabilir.

       Gebelikte karın ve kasık ağrıları ilk gebelikte erken hissedilmeye başlar.Sonraki gebeliklerde ise vücut kısmen daha önce gebelik dönemini yaşamış olduğu için ağrılar gebeliğin son aylarında rahim kasılmalarına bağlı olarak hissedilir.

        Ağrıların azalması için ayaklarınızı yukarı kaldırmanız ve rahat bir pozisyonda dinlenmeniz rahatlamanızı sağlayabilir.Ilık bir banyo yapmanızda sancılarınızın hafiflemesine yardımcı olur.

Hangi durumda doktora başvurmak gerekir:

kasikAğrılarla birlikte ateş, titreme, kanama veya artmış vajinal akıntı olduğunda.

Tansiyon ,halsizlik varsa ;

Karın, kasık ağrılarıyla birlikte idrar şikayetleri varsa ;

6 saatten fazla süren karın ağrıları büyük bir ihtimal bir komplikasyonun belirtisidir .Bu nedenle uzun süren karın ve kasık ağrılarında muhakkak doktora başvurmalısınız.

 


 

Bu Haber 467.522 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 12.10.2012 Cum 05 : 12

YORUM YAZ
 1. isimsiz diyor ki:

  Adetim bir hafta gecti..beta hcg 1886 cikti hamilemiyim

  1. admin admin diyor ki:

   Hayırlı olsun kan değerinize göre hamilesiniz. Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.Tedbir amaçlı olarak bebek kalp atımları duyulana kadar (6. hafta ) birliktelikten uzak durmanızda fayda var.

 2. İsimsiz diyor ki:

  Merhaba ben 1 bucuk haftalik hamile yim sol kasıklarım çok ağrıyor hastaneye gittim daha rahmin düşmemiş dedi doktor bu ağrı niye oluyor acaba

  1. admin admin diyor ki:

   1,5 haftalık hamilelik olmaz.Gebelik haftası son adet tarihinizin ilk gününden itibaren hesaplanır.Gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi ağrılar olabilir.Bunun dışında şikayetleriniz artarsa doktora başvurun.

 3. dem diyor ki:

  Ben kan degerim 1405.63 cikti hamilemiyim

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda beta HCG değeriniz 1405 çıktı ise hamilesiniz.

 4. dem diyor ki:

  Ben kan degerim 1405.63 cikti hamilemiyim

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda beta HCG değeriniz 1405 çıktı ise hamilesiniz.

 5. Dddd diyor ki:

  Benim degerim 196.30 cıktı nkdrlik hamileyim

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamada esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinizin ilk gününü aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya girerek tahmini gebelik haftasını öğrenebilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 6. sonbuse diyor ki:

  merhaba adetim iki gün gecikti beta hcg testi 926 çıktı hamilemiyim ve karın ağrısı şikayetim var normal mi

 7. minik melek diyor ki:

  Merhaba benim adetimden 5 gün gecti beta hg degerim 99.2 normal mi ve ne kadarlik gebeyim. Teşekkürler.

  1. admin admin diyor ki:

   Kan degerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saat arayla iki kat artış gösterir.Aşağıdaki linkteki otomatik hesaplayıcıyı kullanarak gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 8. Zerrin diyor ki:

  Hocam mrba bn 13aralikta esimle bi birlikteligim oldu ve bn ailemin yanina tatile geldim ve iki haftadir sik sik kasiklarimda ve karnimda bi agiri var ve adetimede henuz on gun var acaba hamile olabilirmiyim

  1. admin admin diyor ki:

   Bu belirtilere istinaden kesin olarak hamilelik var yada yok diyemeyiz.Adet tarihinizi bekleyin adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 9. Selin diyor ki:

  Hocam iyi günler , benim adet olmam gereken tarihin üzerinden 20 gün geçti ve test yaptım 111.7 çıktı sizce normalmi
  Bir hafta geçti ve şimdi sağ kasığımın üstünde şişlik sertlik ve iğne batması ara ara var dış gebelik riskim varmı acaba

  1. admin admin diyor ki:

   20 günlük adet gecikmesinde daha yüksek bir değer çıkması gerekirdi.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte 2 kat artış göstermesi gerekir.Kadın doğum uzmanına başvurun.

 10. asya diyor ki:

  ben adet olmama 10 gün var hayatımda ilk defa kasık arısı çekiyorum uzun süreli agrı degil fakat bunla birlikte akıntılarım başladı ben adet olmadan 1 hafta önce göğüs ağrım olurdu sadece gebelik belirti olma ihtimali var mıdır

 11. uzgun diyor ki:

  Mrhb dr bey ben test yaptim pozitif cikti dr gittim ultrasonda keseyi goremedi 5 bucuk 6 haftaliktim kan testi yapti hcg hoemonun biraz dusuk dedi bu neden olur acaba korkuyorum . Hamilemiyim deilmiyim emin olamuyorum yardim edin lutfen

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerinize göre hamile olabilirsiniz.Sağlıklı bir gebelikte gebelik kesesi ve kalp atımları gebeliğin 6. haftasından ultrasonda görülmesi gerekir.

 12. hatice diyor ki:

  Mrb son adet donem 30 eylul yumurtama donemim bitti diye tahmin edyirum olacak bulgularla karsilastim cunki. 34 gunde duzenli bir adet oluyorum sag ksgimda agri var batma seklinde acaba gebelikmi olusuyor adetime var cunki

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linke tıklayın.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 13. sevilayy diyor ki:

  Mrhb adet gecikmem bir hafta gebeilj testi aldim pozitif cikti ertesi gun polikinlige gittim ultrayona aldi gs 6.2mm cikti kese var dedi dusuk gebelikten fikan bahsetmedi ama benim kasiklarimda hafif agri yanma var acaba bu hafftalarda normalmi.bide kese buyuklugum normalmi

  1. admin admin diyor ki:

   Gebeliğin ilk dönemlerinde adet olacakmış gibi ağrılar görülebilir.Ağrıların yanı sıra aşağıdaki durumlarda doktora başvurun.
   ►Ağrılarla birlikte ateş, titreme, kanama veya artmış vajinal akıntı olduğunda.

   ►Tansiyon ,halsizlik varsa ;

   ►Karın, kasık ağrılarıyla birlikte idrar şikayetleri varsa ;

   ►6 saatten fazla süren karın ağrıları büyük bir ihtimal bir komplikasyonun belirtisidir .Bu nedenle uzun süren karın ve kasık ağrılarında muhakkak doktora başvurmalısınız.

 14. gamze diyor ki:

  Test hcg testi yaptirdim sonucum 3178 cikti nekadarlok hamileyim

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan ilk haftalarda yapılan ultrason ölçümüdür.Kan değerine göre tahmini gebelik haftaları aşağıda yer almakta.Henüz kadın doğum uzmanına başvurmadıysanız gebelik kesesi ve kalp atımlarının izlenebilmesi için doktordan randevu alın. Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.

   Gebelik Haftası Beta HCG Değeri

   3 hafta 10 – 50
   4 hafta 5 – 425
   5 hafta 20 – 7300
   6 hafta 1,080 – 56,000
   7 -12 hafta 7,650 – 290,000

 15. gamze diyor ki:

  Yuzde kac ihtimali vardir

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırarak merakınızı giderebilirsiniz.Eğer kan testi yaptıramıyorsanız eczaneden 2 adet evde gebelik testi alarak ta sonucu öğrenebilirsiniz.

 16. gamze diyor ki:

  Hocam 6temmuzda adet oldum 3 6 agustos tarihi gibi olmam lazimdi olmadim sizce gebelik ihtimali nekadardir merak ediyorum

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırarak merakınızı giderebilirsiniz.Eğer kan testi yaptıramıyorsanız eczaneden 2 adet evde gebelik testi alarak ta sonucu öğrenebilirsiniz.

 17. oyku diyor ki:

  Merhaba adetim 10 gun geckti kasliklarim ve karnmda agri olusuyo surekli bas donme migdem bi tuhaf aygi kalktgmda.gozlerm karariyo bayilcak gbi oluyorm sizce hamilemiyim

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırın. Ayrıntılı bilgi için linke tıklayın.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 18. sema diyor ki:

  Hocam Merhaba sizede çok soru soruyorum ama kusura bakmayın.ben beta hcg baktırdim sonuç negatif çıktı ama kendim evde yapmıştım pozitif di bu nasıl olabilir.kan vermeden önce doktora gösterdim evdeki sonucu oda pozitif dedi acaba kanda neden böyle çıktı günümün geçmesi mi gerekli bu durumda(aşılama olmuştum).

  1. admin admin diyor ki:

   Evdeki gebelik testlerinin doğruluk oranı kanda beta HCG değerine göre düşüktür.Adet gecikmesinden sonra yapılan kanda beta HCG testinin doğruluk oranı yüksektir.

 19. sema diyor ki:

  Merhaba hocam 15 temmuzda aşılama oldum ve dün evde test yaptım çizgi çıktı ama çok belirgin deil acaba hamilelik varmıdır? Daha 27 temmuzda beta hcg yapılacak o günü beklemeden yaptırasam kesin bir sonuç alırmiyım acaba.

  1. admin admin diyor ki:

   Erken test yaptırmayın gereksiz yere strese girmenize neden olur.Streste gebelik oluşumunu olumusuz etkileyebilir.

 20. Seher diyor ki:

  Benim kasik agrim cok gunumün dolmasinada 3 gun var bikac gun once hastaneye gittigimde beta hcg de 16,4 cikti sizce hamilemiyim?

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik testini erken yapmışsınız.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG 48 saatte iki kat artış gösterir.

 21. merakli diyor ki:

  merhaba adetim bes gun gecikti.test yaptim.ikinci cizgi silikten biraz daha belli.bhcg. baktiracagim bugun.ilk hamileligimde hicbir belirti rahatsizlik yoktu.ama simdi adet sancisigibi agri.kasiklarim cekiliyo.midem bulaniyo.sanki bicak saplaniyormus gibi.oluyo bazen.ve burnum tikanmaya basladi.acaba hamilemiyim?

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırın.

 22. Dilek dilek diyor ki:

  Merhabalar ben en Son haziranın 1 inde adet oldum sabah saatlerinde bundan birkaç 1 hafta önce göğüslerde şişlik arada kasık ağrıları anlık göz kararması ve kasiklarimda şişlik göğüs ucunda acıma hissi oldu adet dönemine yakın nu derece olmuyordu evleneni 1 ayı geçti bebek istediğimiz için korunmadik olması için denemede bulunduk yumurtlama dönemimde 17 sindeydi bu belirtiler olunca doktora gittim kan testi yaptırdım ama 0.1 çıktı Cok üzüldüm normalde bugün adet olmam lazımdı ama olmadım kasık bölgemde yanma belimde ağrı göğüslerimde kaşıntı meme ucunda kaşınma var ve sık idarara çıkıyorum sizce durum nedir hamilemiyim çok istiyorum seğer değilsem hamile kalmak için bir ilaç varmış sizin önerinin nedir cevabı bekliyorum sağolun.

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda beta HCG 0,1’e göre gebelik yok.Adet görmezseniz 7-10 gün sonra testi tekrarlayın.1 yıldır düzenli birlikteliğe rağmen gebelik oluşmazsa kadın doğum uzmanına başvurup infertilite araştırma testleri yapılmalı.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/infertilite-arastirma-testleri.html

 23. gamze gurbuz diyor ki:

  hocam ben 40 haftalık hamıyelım ama cok sıklıkda karın agrısı kasık agrısı cekıyorum rahımdede kasılmalar var ama ben bundan2 ay oncesı kasık fıtıgı amalıyatı oldum zeyaryan dıyorlar ama suyun gelmeden dogum gercekledıremeyız dıyorlar ama rısk tasıyormus

  1. admin admin diyor ki:

   Durumunuzu en iyi bilen doktorlarınız en doğru kararı verir.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 24. nihal diyor ki:

  Mrb bn 16+6 haftalik hamileyim kasiklarimda agri ve yanma var. Cok tedirgin oluyorum. Doktora gitmeli miyim acaba. Birde bebegimin hareketlerini cok nadir hissediyorum. Et iynamasi gibi bilmiyorum of. Bu ilk hamileligim. Esimide tedirgin etmek istemiyorum o yuzden size sormak istedim. Tesekkurler

  1. admin admin diyor ki:

   İlk hamilelikte bebek hareketlerini hissetmeniz gebeliğin 22. haftasını bulabilir.Bebek hareketleri konusunda ayrıntılı bilgi için tıklayın.
   Kasık bölgenizdeki ağrı ve yanma konusunda doktorunuza bilgi verin.

 25. filiz diyor ki:

  merhaba 1 aylık hamileyim sağ kasık ağrım var normal mi adet olacakmışım gibi ağrıyor

  1. admin admin diyor ki:

   Gebeliğin ilk haftalarında adet olacakmış gibi ağrılar olabilir.

 26. zehra diyor ki:

  Slm uc aydir hastalanmadim duzenleyici ve korunma hapi kullaniyorum ama hala hastalanmadim sol kasigimda sanci ve ignelenme var gebemiyim acaba

 27. ece diyor ki:

  Gebeliğimin 30+1 günündeyim şikayetim girip oldum bunun yanı sıra öksürük var öksürürken karnımın üst sağ tarafında aşırı ağrı oluyor dayanması zor oluyor ve sert de o kısım bebeğimin hareketi de bu 3 gündür öncekine nazaran ağır kötü bir şey var mı acaba

  1. admin admin diyor ki:

   Önemli birşey olacağını sanmıyorum. Ama yine de emin olmak isteriz. Ultrason kontrolü önerırım bebek açısından sizde öksürük açısından göğüs hastalıkları uzmanına görünmelisiniz.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 28. ayse diyor ki:

  Meraba ben 5 haftalik hamileyim daha doktora gitmedim bir hafta sora gitmeyi dusunuyorum cunku hastayim grip olmusum ve ben kendi kafamdan agrilarim kesilsin diye parol ictim acaba birsey olurmu hocam tesekkurler

  1. admin admin diyor ki:

   Parol gebelikte kullanılabilen ağrı kesicilerdendir.

 29. suuu diyor ki:

  merhaba bende 34+2 gunluk hamıleyım kasıklarda agrı ve arada yanma oluyor acaba bunun nedenı nedır ??

  1. admin admin diyor ki:

   Enfeksiyon olabilir.Doktorunuz test isteyebilir.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 30. sezen diyor ki:

  merhaba benim adetim bir hafta gecikti fakat aynı adet olacakmıs gibi kasık agrıları cekiyorum bu normalmidir ?

  1. admin admin diyor ki:

   Belirtileriniz gebelik belirtisi olabileceği gibi beklenen adet belirtisi de olabilir.Kanda gebelik testi yaptırın.

 31. beross diyor ki:

  Merhaba hocam 7 haftalik gebe yim uc gundur afedersiniz kusarken kan gelio galiba mideden gelio dis olsa az olurdu bu fazla doktora gitme limi yim doktor um epey uzakta bna

  1. admin admin diyor ki:

   HAMİLELİKTE AŞIRI KUSMA KAN GELMESİ
   Aşırı kusmaya bağlı yemek borusunda yırtılma ya da mide kanaması riski olabilir. Hastaneye başvurunuz.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 32. umut diyor ki:

  4haftalik gebeyim Karin agrim var gaz sancisi gibi isal agrisi gibi normalmi daha once dort ay once dusuk yaptim korkuyorum neden bu agrilar

 33. masite diyor ki:

  mrb. Benim adetm cok duzenli normalde saati saatine gelirdi ilk dafa bu kadar uzun gecikti tam 8 gun gecti. Iki hafta oncde bi baylma gecrdm o gunde beri ara ara bas donmelerm ddvam ediyor ve kasiklarima kramplar giriyor. ve normldn fzla acikiyrm. Hamile olablrmym?

  1. admin admin diyor ki:

   Adet gecikmesi gebeliğin en önemli belirtilerinden biridir.Kanda beta HCG testi yaptırın.

 34. ilkay diyor ki:

  Hocam ben 41 yasindayim 6 haftalik gebeyim kasık agrilarim çok bunun yaninda bulantim kusma yok daha once bir dusuk yaptigim için cok korkuyorum bu kasik agrilarim normal mi ? Tesekkur ederim

  1. admin admin diyor ki:

   Evet adet gelecekmiş gibi agrıların olması beklenir ve iyidir. Daha cok bilgi için:
   http://www.zekisalar.com/gebelik-hakkinda-hersey/gebelige-hazirlik-ve-ilk-aylar

   Op.Dr.Zeki SALAR

 35. fulya diyor ki:

  Merhaba.. Daha önce hic korunmadim yapilan testlerde hic bir şey çıkmadı sadece eşimin spermiyogrofisinde spermlerin hareketi %40 ti ve yavaş dedi doktorum onun üzerine klomen hapı kullandım sonrasında çatlatmak iğnesi oldum ve tutmadı. Her ay gidip hamile olmadığını duymakta psikolojimi iyice bozdu.. Ve bir aydır düzenli olarak ilişkiye giriyoruz çatlamaya hazır bir yumurtam varmış adet gününe daha var ama çok kasiklarim agriyor.. Hamilelik belirtisi olabilirmi?

  1. admin admin diyor ki:

   KAsık agrısı yumurtanın büyümesi ve çatlamasına baglıdır. Gebelik belirtisi değildir.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 36. SERAP diyor ki:

  hocam meraba ben 25 hafatalık hamileyim bebeğim 23 haftalıkken tekmelediği zaman yada hareket ettiği zaman çok güzel hissediiyordum ama şimdi 25 haftalık oldu sanki hareketleri yavaşladı.çikolata yememe rağmen artık eskisi gibi hissetmiyorum sebebi ne olabilir boynunda kordon görmüşlerdi bebeğime bişey olacak diye çok korkuyorum lütfen beni aydınlatacak şekilde soruma cevap verebilirmisiniz

  1. admin admin diyor ki:

   BEBEK HAREKET AZLIĞI

   Bu konu bizim için her zaman önemli bir konudur. Çoğu zaman ciddi bir sorun olmasa da bebek hareket azlığı olan hastalarımız şekerli gıdaya rağmen değişiklik yoksa hemen kontrole cagırıyoruz.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 37. arin diyor ki:

  gebeliğin 22 haftasınday
  ım aşağı doğru baskı hissediyorum bu durum normal mi

  1. admin admin diyor ki:

   Bu haftalarda bası olması beklenen bulgu değil .Ultrason kontrolu önerİrıİ. Rahim aĞzı kontrol edilmeli
   Kenidinizi çok yormayın ayakta çok kalmayın kontrole dek.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 38. merve diyor ki:

  özürdilerim ama hocam benim soruma tam cevap alamadım.22 haftalık hamileyim ama hareketlerini çok güzel hissederken 2 gündür hissetmiyorum bebek her gün hareket edermi yoksa bazı günler etmez mi

  1. admin admin diyor ki:

   Bebek hareketleri bizim için çok değerli ve önemli.22 hafta biraz erken bir hafta ama 2 gündür bebek hareket yokluğu varsa kontrole gitmenizi öneririm.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 39. merve diyor ki:

  ben 22 haftalık hamileyim bebeğim salı günü yani bugünle 2gün önce kıpırdadı hareketi hissettim ama şimdi hiç hareket hissetmiyorum bebek hergün hareket edermi yoksa bi terslikmi var

  1. admin admin diyor ki:

   İlk gebeliklerde hareketler 22 23 . haftalarda hissedilmeye baslar. İlk günler sık olarak hissedilmez. Bebek hareketleri 25. hafta sonrası önem kazanır.
   Op.Dr.Zeki SALAR

   Gebelikte bebek hareketleri hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın.

 40. nehir diyor ki:

  Mrb araniza yeni katiliyorum:) umarim tum anneler sounsuz bi gebelik gecirerek bebeklerine kavusurlar. Bende gebeligimin 10. Haftasindayim ogretmenim bir gun once calistim ve genelde ayakta oluyorm bugunde cok siddetli olmasada yaklasik 8 saattirr suren sol tarafimda bi agri hissediyorm doktora gitmelimiyim simdidrn tesekkurler

  1. admin admin diyor ki:

   8 saat süren ağrı normal değil İstirahat edin geçmezse sabah doktora gidersiniz. Geçmiş olsun.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 41. nehir diyor ki:

  Mrb araniza yeni katiliyorum:) umarim tum anneler sounsuz bi gebelik gecirerek bebeklerine kavusurlar. Bende gebeligimin 10. Haftasindayim ogretmenim calisiyorum

 42. merve diyor ki:

  soruma cvp verdiğiniz için teşekkürler peki 20 haftalık bebek anne karnında ölmüş olsa Allah korusun…anne bilebilirmi belirtisi ne olur

  1. admin admin diyor ki:

   Annenin ilk gebeliği ise ilk günlerde anlamayabilir büyük olasılıkla. Daha önce doğumu varsa büyük olasılıkla hisseder.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 43. merve diyor ki:

  merhaba ben 19 haftalık hamileyim ilk bebeğim Allah nasip ederse…ama hiç bi hareket hissetmiyorum bebeğimin yaşayıp yaşamadığını bilmiyorum ve çok korkuyorum….bebek anne karnında ölmüş olursa anne bilebilirmi Allah korusun tabikide cvp verirseniz çok sevinirim teşekkürler

  1. admin admin diyor ki:

   Anne karnında bebek hareketleri normal şartlarda gebeliğin 18-22 haftaları hissedilir.Zayıf olanlar ve daha önce bebek sahibi olmuş kadınlar daha erken hissedebilir.

   Gebeliğin 22. haftasına kadar bebek hareketlerini hissedemezseniz doktorunuzun ultrasonla bebeğinizin durumunu değerlendirmesi gerekir.Bu konuda endişeleriniz varsa doktorunuza daha erkende başvurabilirsiniz.

 44. döne diyor ki:

  merhaba ben alti haftalik hamileyim ve bu besinci bebisim olacak ALLAHIN izniyle ilk ayda iki kilo aldim ve karnim sanki uc aylik hamileymiisim gibi büyüdü kasiklarimda sürekli adet agrisi gibi agrilar oluyor bu gün doktoruma gittim bana bebegin cok kücük oldugunu söyledi karnimin büyüklügüünü sordum bana yeterli bir cevap vermedi bir hafta sonrasina yeniden termin verdi eyer agrilarim cogalirsa hataneye gitmemi önerdi sinir oldum lütfen yardimci olun alti haftalik bebek tam olarak görülmezmi veyada cabuk kilo almam karnimin büyüklügü ..kafam cok kariisik simdiden tesekürler.

  1. admin admin diyor ki:

   Anne karnında bebeğin kalp atımları gebeliğin 6. haftasından itibaren ultrason ile duyulabilir.Geç döllenme nedeniyle kalp atımlarının duyulması 1 hafta gecikebilir.Doktorunuzun dediği tarihte tekrar kontrole gidin.Beslenme konusunda çok aşırı yağlı, şekerli boş gıdalar tüketmeniz sağlıklı değil.Dengeli ve sağlıklı beslenmelisiniz.

 45. gul diyor ki:

  Mrb ben 2 dir dusuk yapiyorum ve suandada kasiklarimda tarifsiz bi yanma oluyo ve agir birsey kaldirinca felaket agrilar oluyo sanki biri picak sapliyo gibi ve bu dusugun nedeni ne olabilir sizce?

  1. admin admin diyor ki:

   Tekrarlayan gebelik kayıpları için aşağıdaki testler yapılmalı;
   http://www.zekisalar.com/gebe-kalamama-infertilite/tekrarlayan-gebelik-kayiplari

   Op.Dr.Zeki SALAR

 46. merve diyor ki:

  15 haftalık hamileyim karnımda ve kasıklarımda tarifsiz bi acı var ağrı halinde değil sanki bıçakla kesiyorlarmış gibi kasıklarımdada bazen adetim gelecek gibi ağrı oluyor normalmi acaba bide aşırı derecede akıntım geliyor saydam veya beyaz renkte bi sorun varmıdır .Bi hafta öncede kahverengi renkte 1 damla akıntı geldi doktoru aradığım zaman progestan 200 içmemi söyledi içtim ama içimde bi şüpe kaldı bi zararı olurmu cevap verirseniz çok sevinirim

  1. admin admin diyor ki:

   Progesteronun bebeğe zararı olmaz . Tedirgin olmayınız

   Op.Dr. Zeki SALAR

 47. Banu diyor ki:

  merhaba ben dün 3 bucuk haftalık gebe oldugumu ögrendim ve kasık agrılarım cok mıde midem yanıyor agrıyor ama bunlardan baska hıc bır belırtım yok ha bıde sol kasıkta seyırme .. fakat doktor keseyi göremedi dış gebelik olabılır 10 gun snra gel dedi .. kan degerım 606 cıktı sizce dış gebelik varmıdır sevıncımı yasayamıyoırum ..

  1. admin admin diyor ki:

   3,5 haftalık hamilelikte gebelik kesesi görülmez.Gebelik kesesi gebeliğin 5. haftasından sonra görülür.Stres yapmanıza gerek yok 10 gün sonra kontrolünüze gidin.