40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebelikte Karın ve Kasık ağrısı

Gebelikte Karın ve Kasık ağrısı

       Gebelikte karın ve kasık ağrıları kas ve bağların gerilmesine bağlı olarak oluşur.Neredeyse bütün anne adayları bu ağrıları hissetmiştir.Bu ağrılar kramp tarzında veya keskin , bıçak saplanır gibi olabilir ve genellikle öksürürken , sandalyeden , yataktan kalkarken çok daha belirgin hale gelir.Bunlar kısa süreli veya saatlerce süren uzun süreli ağrılar olabilir.

Gebelikte karın ve kasık ağrılarının nedenleri nelerdir ?

Gebeliğin son aylarında da yalancı doğum ağrıları karın, kasık ağrılarına neden olabilir.

Gebelikte kabızlık ,şişkinlik, gaz karında rahatsızlık ve ağrıya neden olabilir.

Yumurtalıklarda oluşan kis kasık ağrılarına neden olabilir.

Gebelikte karın veya böğür ağrısı ile birlikte ateş, bulantı , kusma, idrar yaparken yanma veya idrarda kan gibi şikayetler idrar yolu enfeksiyonundan kaynaklanabilir.

Karının üst kısmında (özellikle sağ üstte karaciğer bölgesinde) ağrı ve buna eşlik eden baş ağrısı, bulantı, kusma, bulanık görme gibi şikayetler tansiyon yükselmesi (preeklampsi) işareti olabilir.


Gebelikte kasık ağrıları ne zaman başlar ?

        Kasık ağrıları gebeliğin ilk aylarından itibaren başlar.Anne adaylarının büyük bölümü gebeliğin 6-8. Haftalarında kasık ağrısı hissederler.Bazı gebeliklerde kasık ağrıları gebeliğin 3. Ayı civarı rahim büyümesine bağlı olarak başlayabilir.

       Gebelikte karın ve kasık ağrıları ilk gebelikte erken hissedilmeye başlar.Sonraki gebeliklerde ise vücut kısmen daha önce gebelik dönemini yaşamış olduğu için ağrılar gebeliğin son aylarında rahim kasılmalarına bağlı olarak hissedilir.

        Ağrıların azalması için ayaklarınızı yukarı kaldırmanız ve rahat bir pozisyonda dinlenmeniz rahatlamanızı sağlayabilir.Ilık bir banyo yapmanızda sancılarınızın hafiflemesine yardımcı olur.

Hangi durumda doktora başvurmak gerekir:

kasikAğrılarla birlikte ateş, titreme, kanama veya artmış vajinal akıntı olduğunda.

Tansiyon ,halsizlik varsa ;

Karın, kasık ağrılarıyla birlikte idrar şikayetleri varsa ;

6 saatten fazla süren karın ağrıları büyük bir ihtimal bir komplikasyonun belirtisidir .Bu nedenle uzun süren karın ve kasık ağrılarında muhakkak doktora başvurmalısınız.

 

GEBELİKTE KASIK VE KARIN AĞRISI NEDEN KAYNAKLANIR – VİDEO

 

Bu Haber 597.922 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 12.10.2012 Cum 05 : 12

YORUM YAZ
 1. Meraklı diyor ki:

  Merhaba doktor bey benim daha önce düşüğüm ve dış gebeliğim oldu şimdide 5 haftalık hamileyim ve kasıklarımda ağrı var sanki birşey hareket ediyormuş gibi

  1. admin admin diyor ki:

   Gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi kasık ağrıları görülebilir.Şikayetleriniz hakkında doktorunuza bilgi verin.

 2. Gül diyor ki:

  Merhaba hocam
  Ben 8 haftalık hamileyim. Kesem görünüyor fakat kalp atışı ni duyulmadi ve kese.etrafında kanama mevcut
  Kanamam oldu fakat sonra kahverengi akıntıya beyaz akıntıya dönüştü
  Kasirklairm ağrımaya devam ediyor aynı şekilde.bel ağrısı meydana geliyor
  Kalp.atışlarını 8 hafta görünmüyor ise tehlike orami. Nedir

  1. admin admin diyor ki:

   Kalp atışları gebeliğin 6. haftasından itibaren izlenmesi gerekir.Gebelik haftanız doğruysa son bir kez daha alttan ultrason kontrolünden sonra ameliyat gerekir.

 3. hüseyin diyor ki:

  iyi gunler nişanlımla 2 ay once ilişkiye girdik ve geri çekme yontemıyle boşaldım belki bir damla cok dusuk ihtimalle gelmiştir ve ondan sonra ilk ay normal regl oldu ve 2. yani bu ay regl ağrısı olmadıgını soyledi normalde 6 gun suren regli 4 gun surmuş ve suan sol kasıgı ve karınında ağrı var dış gebelikten veya hamilelikten suphe ediyor sizce mumkunmudur ben yinede hamilelik testi alıcam içimiz rahat etsin diye bizi aydınlatırsanız çok memnun oluruz

  1. admin admin diyor ki:

   Birliktelikten sonra adet görüldüyse hamilelik yoktur.

 4. efil diyor ki:

  Hocam merhaba bir konuda yorumunuzu rica edeceğim. ilk adet tarihine göre tam 7.0 haftalık hamileyim 6.4 de Dr keseyı ve kesenin içindeki embriyonun gayet normal şekilde olduğunu 1 yada 2 hafta sonra ise gelin kalp atışlarına bakalım dedi tam 5 gun sonra yani tam 7.0 hamilelik gününde başka dra gittigimde kesenin şeklinin bozuk olduğunu kalp atışlarını göremediğini bazen bu tarz durumlarda düzelme olacagibi söyledi ve 1 hafta sonra çağırdı bu arada ilk Dr geç döllenme olabileceğini söylemişti kafam çok karisti ve üzüldüm bilgi rica ediyorum sizden tesekkurler

  1. admin admin diyor ki:

   Her şey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.Gebelik haftanız doğruysa 1 hafta sonra son bir kez alttan ultrason kontrolü yaptırın.Değişiklik olmazsa ameliyat gerekir.

 5. Kubra diyor ki:

  Hocam merhaba ben iki gun ust uste beta hcg yaptirdim sonuc iki kati artmis 228 olmus doktor gebelik var dedi . Beimn kalca eklemimde dejenerasyon oldugu için az kilo olmam lazim hamileligin ilk ayindan itibaren egzersiz programi uygulamamda sıkinti var mi? Çunku yuruyuş yapamiyorum. Bir de kasiklarimda uzuzn suren asiri agri var ve normal mi?

  1. admin admin diyor ki:

   *Hamileliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi ağrılar görülebilir.
   *Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Bununla birlikte sağlıklı bir gebelikte gebelik kesesi ve kalp atımları kadın doğum uzmanı tarafından ultrasonda izlenebilmeli.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.
   *Gebelik döneminde önemli olan anne adayının çok kilo alması değil bebek için gerekli vitamin ve mineralleri içerecek şekilde beslenmesidir.Aşırı tatlı, yağlı ağır gıdalar sadece anne adayında gereksiz kilo alımına neden olur. Bebeğin gelişimine katkı sağlamaz.Bebeğinizin sağlığı için elinizden geldiğince sağlıklı beslenmeye dikkat edin.

 6. Akkadın Şahin diyor ki:

  Sagolun hocam da ben kendimi iyi hissediyorum bayilma gibi bi durumum olmadi sukur sadece midem yaniyo arada su tuketiminide iyi sağlıyorum insAllah bisey olmaz

 7. Akkadın Şahin diyor ki:

  Hocam hayırlı geceler bi sorum olacakti size ben suan 9 haftalik hamileyim ve oruc tutuyorum cevrem tut bişey olmaz dedi hep bi arkadaşım da bebek susuz kalir karninda ölür dedi ölse bilemezsin zehirler seni falan dedi lütfen yardımcı olun bana yardıma ihtiyacim var bebegime bişey olma söz konusu bile varsa tutmayim ona göre orucumu

  1. Merhaba,
   Oruç tutulan sürenin oldukça uzun olması ve hava sıcaklıklarının yüksek olması nedeniyle gebelikte oruç tutmanızı pek önermemekteyiz. Uzun süren açlık süresine bağlı olarak kan şekerinizde düşmeler ve buna bağlı olarak halsizlik, sinirlilik, baş dönmesi, baş ağrıları ve bayılmalar olabilir. Uzun süreli açlıkta mide asidinde de artış olmaktadır. Buna bağlı olarak gebelikte sıklıkla karşılaştığımız mide rahatsızlıklarında artış olabilmektedir. Yine uzun süreli açlık sonrasında yenilen yemeklerde gebelerde mide şikayetlerinin artmasına neden olmaktadır. Uzun süreli açlık durumunda metabolizma hızı düşmekte ve buna bağlı olarak da kilonuzda artış olabilmektedir. Yine sıcak havalarda gebelerde sıvı kaybı gebe olmayan kadınlara göre daha fazla olmaktadır. bu nedenle gebelikte sık ve belli bir miktarda su tüketilmesi önerilmektedir. Ancak oruç tutulması halinde gündüz su tüketimi olamayacağı için bazı risklerde artış olacaktır. Yeterli su alımının olmamasına bağlı olarak tansiyon düşmesi ve yine bayılma şikayeti olabilir ve bu düşmelere bağlı olarak karın yada baş bölgesine darbe gelmesi söz konusu olabilir. Yine gündüz yeterli sıvı alınamamasına bağlı olarak bebeğin amniyon sıvısında azalma ve preterm eylem dediğimiz rahimde kasılmalarla giden erken doğum tehdidi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle bahsetmiş olduğumuz riskleri göz önünde bulundurarak oruç tutup tutmayacağınıza karar vermelisiniz.
   Gebelik kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 8. endişeli diyor ki:

  Merhaba benim 20 mayıs da beta hcg 651,75 çıktı 26 mayısta hafif bi lekelenme oldu kahverengimsi doktora gittim beta hcg istedi 4.449 çıktı doktor değeri düşük buldu ama kese görünüyor 28 mayısta tekrar test istedi 5.737 çıktı sağlıklı bi gebelik değil dedi peki siz ne dersiniz hocam ara ara lekelenmelerim oluyor. iyi günler

 9. Akkadın Şahin diyor ki:

  Iyi günler hocam bnm gebeligim suanda 7 haftalik ramazan yaklasiyor ben bugun doktoruma sormayi unuttum size sormak istedim oruc tutmam da bebegime bi zararı olur mu?Cevap verirseniz sevinirim

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelikte oruç ile ilgili detaylı bilgi için aşağıdaki linkteki makalemizi okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelikte-oruc-tutmak-bebege-zarar-verir-mi.html

 10. Akkadın Şahin diyor ki:

  Iyi günler hocam bnm gebeligim suanda 7 haftalik ramazan yaklasiyor ben bugun doktoruma sormayi unuttum size sormak istedim oruc tutmam da bebegime bi zararı olur mu?

  1. Merhaba,
   Oruç tutulan sürenin oldukça uzun olması ve hava sıcaklıklarının yüksek olması nedeniyle gebelikte oruç tutmanızı pek önermemekteyiz. Uzun süren açlık süresine bağlı olarak kan şekerinizde düşmeler ve buna bağlı olarak halsizlik, sinirlilik, baş dönmesi, baş ağrıları ve bayılmalar olabilir. Uzun süreli açlıkta mide asidinde de artış olmaktadır. Buna bağlı olarak gebelikte sıklıkla karşılaştığımız mide rahatsızlıklarında artış olabilmektedir. Yine uzun süreli açlık sonrasında yenilen yemeklerde gebelerde mide şikayetlerinin artmasına neden olmaktadır. Uzun süreli açlık durumunda metabolizma hızı düşmekte ve buna bağlı olarak da kilonuzda artış olabilmektedir. Yine sıcak havalarda gebelerde sıvı kaybı gebe olmayan kadınlara göre daha fazla olmaktadır. bu nedenle gebelikte sık ve belli bir miktarda su tüketilmesi önerilmektedir. Ancak oruç tutulması halinde gündüz su tüketimi olamayacağı için bazı risklerde artış olacaktır. Yeterli su alımının olmamasına bağlı olarak tansiyon düşmesi ve yine bayılma şikayeti olabilir ve bu düşmelere bağlı olarak karın yada baş bölgesine darbe gelmesi söz konusu olabilir. Yine gündüz yeterli sıvı alınamamasına bağlı olarak bebeğin amniyon sıvısında azalma ve preterm eylem dediğimiz rahimde kasılmalarla giden erken doğum tehdidi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle bahsetmiş olduğumuz riskleri göz önünde bulundurarak oruç tutup tutmayacağınıza karar vermelisiniz.
   Gebelik kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 11. demett diyor ki:

  Hocam nisanin 27 rahim rotgeni çekildi bu ay adet olmam gerekiyordu hala olmadım sol kasıgim çok agriyor nedenini ogrenebilirmiyim

  1. admin admin diyor ki:

   Rahim filmlerinden sonra hamilelik şansının yükseldiği görülmüştür.Kanda beta HCG testi yaptırın.

 12. Gulom diyor ki:

  Merhabalar son regl tarihim 24 nisan 17 mayista regl olmam gerekiodu 19 mayista beta hcg 11.92 cikti bugun hafif kavherengi pembe gibi kanamam oldu kasıklarimda agri var hamilemiyim hamileysem bu kanama neden lutfen acil cvp cok endiseliyim.kac haftalik hamileyim

  1. admin admin diyor ki:

   Test sonucunda gebelik var diyebilmek için genellikle 20’den yüksek rakamlar gerekir .Kan testini tekrarlayın.

 13. Hamileg diyor ki:

  Hocam adetime 6 gun kala 1414 ckti degerim kese olusmamisti. Uc gun sonrada 3297 oldu. İki kasigimda agriyor acaba kotu bi durum mu var

  1. admin admin diyor ki:

   Gebeliğin ilk haftalarında kasık ağrıları görülebilir.Gebelik kesesi ultrasonda izlenebilmesi için doktorunuzun söylediği tarihte kontrole gidin.

 14. Esrarengiz diyor ki:

  Merhaba hocam ben 2 aydır adet görmüyorum.Doktora gittim 0 cıktı 2 hafta sonra yeniden kan tahlili yaptırdım 113 cıktı 3 gün sonra yeniden kan tahlili yaptırdım 236 cıktı kasıklarım cok agrıyor bebegim sagliklı büyüyor mudur döllenme cok gec olmus dıs gebelik olabilir mi 🙁

  1. admin admin diyor ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saat arayla iki kat artış gösterir.Son testten iki gün sonra aynı merkezde kan testini tekrarlayın.

 15. aysee diyor ki:

  Merhaba hocam benim adetim 14 gun geçti ve test yaptım çift çizgi çıktı iki gündür adet olacakmisim gibi sag kisigim agriyor ve kahverengi akintim var ne yapmalıyım hamilemiyi?

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırarak kesin sonucu öğrenebilirsiniz.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okumanızda fayda var.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 16. Aysuuu diyor ki:

  Hocam 15 haftalik hamileyim. Bogaz agrim var ve grip olmusum. Geceden beri ani baslayan bi karin agrisi var. Oglen oldu hala devam ediyor. Karnimin sag ust tarafinda. Endiselenmem gerekir mi acaba. Normal mi.

  1. admin admin diyor ki:

   Doktora başvurmanızda fayda var.

 17. devletan isik diyor ki:

  Hocam 7 gündür adet olmadım sirtim çok agriyr idrarim çok koyu göğsüm ağrıyor hocam hamile kalma şansım olabilirmi çok korkoyum test yapamym

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki makaleyi okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 18. Akkadın diyor ki:

  Hocam kasiklarimin agrimasi normal mi

  1. admin admin diyor ki:

   Gebeliğin ilk haftalarında adet olacakmış gibi kasık ağrıları görülebilir.Aşağıdaki durumlarda doktorunuza bilgi verin, doktora başvurun.

   Ağrılarla birlikte ateş, titreme, kanama veya artmış vajinal akıntı olduğunda.

   ►Tansiyon ,halsizlik varsa ;

   ►Karın, kasık ağrılarıyla birlikte idrar şikayetleri varsa ;

   ►6 saatten fazla süren karın ağrıları büyük bir ihtimal bir komplikasyonun belirtisidir .Bu nedenle uzun süren karın ve kasık ağrılarında muhakkak doktora başvurmalısınız.

 19. Akkadın diyor ki:

  Hocam lutfen yardimci olun bana kesem olusmus mudur

  1. admin admin diyor ki:

   Gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi kasık ağrıları görülebilir.Gebelik kesesi en erken 4,5 -5 haftalık gebelik olduğunda transvajinal ultrason ile görülebilir.Kanda gebelik Beta HCG değeri 3000-4000 düzeylerine vardığında yani 6 haftalık gebelik olduğunda gebelik kesesi karından ultrason ile izlenebilir.Umarım güzel haberler verirsiniz.

 20. Akkadın diyor ki:

  Msj yazmistim ama gelmemis o

  1. admin admin diyor ki:

   Gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi kasık ağrıları görülebilir.Gebelik kesesi en erken 4,5 -5 haftalık gebelik olduğunda transvajinal ultrason ile görülebilir.Kanda gebelik Beta HCG değeri 3000-4000 düzeylerine vardığında yani 6 haftalık gebelik olduğunda gebelik kesesi karından ultrason ile izlenebilir.Umarım güzel haberler verirsiniz.

 21. Akkadın diyor ki:

  Carsamba gunu beta hcg 481 kac haftalik oluyor bu sonuçla kese gorunmez demi

  1. admin admin diyor ki:

   .Gebelik kesesi en erken 4,5 -5 haftalık gebelik olduğunda transvajinal ultrason ile görülebilir.Kanda gebelik Beta HCG değeri 3000-4000 düzeylerine vardığında yani 6 haftalık gebelik olduğunda gebelik kesesi karından ultrason ile izlenebilir.Umarım güzel haberler verirsiniz.

 22. Akkadin diyor ki:

  Bnde mi folik asit kullanmaliyim acaba

  1. admin admin diyor ki:

   12. haftanın sonuna kadar 0,4 mg folik asit alındığı taktirde spina bifada’nın büyük oranda engellenebildiğini göstermiştir.Kaç haftalık hamilesiniz.

 23. merve6666 diyor ki:

  ben 6 haftalık hamileyim yumurtalık kıstı de var .kasıklarım cok aciyor bacagıma vuruyor kahverengi lekede gelmeye basladı sizce ne olabilir

 24. isimsiz diyor ki:

  Adetim bir hafta gecti..beta hcg 1886 cikti hamilemiyim

  1. admin admin diyor ki:

   Hayırlı olsun kan değerinize göre hamilesiniz. Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.Tedbir amaçlı olarak bebek kalp atımları duyulana kadar (6. hafta ) birliktelikten uzak durmanızda fayda var.

 25. İsimsiz diyor ki:

  Merhaba ben 1 bucuk haftalik hamile yim sol kasıklarım çok ağrıyor hastaneye gittim daha rahmin düşmemiş dedi doktor bu ağrı niye oluyor acaba

  1. admin admin diyor ki:

   1,5 haftalık hamilelik olmaz.Gebelik haftası son adet tarihinizin ilk gününden itibaren hesaplanır.Gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi ağrılar olabilir.Bunun dışında şikayetleriniz artarsa doktora başvurun.

 26. dem diyor ki:

  Ben kan degerim 1405.63 cikti hamilemiyim

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda beta HCG değeriniz 1405 çıktı ise hamilesiniz.

 27. dem diyor ki:

  Ben kan degerim 1405.63 cikti hamilemiyim

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda beta HCG değeriniz 1405 çıktı ise hamilesiniz.

 28. Dddd diyor ki:

  Benim degerim 196.30 cıktı nkdrlik hamileyim

  1. admin admin diyor ki:

   Gebelik haftası hesaplamada esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinizin ilk gününü aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya girerek tahmini gebelik haftasını öğrenebilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 29. sonbuse diyor ki:

  merhaba adetim iki gün gecikti beta hcg testi 926 çıktı hamilemiyim ve karın ağrısı şikayetim var normal mi