40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebelikte Karın ve Kasık ağrısı

Gebelikte Karın ve Kasık ağrısı

       Gebelikte karın ve kasık ağrıları kas ve bağların gerilmesine bağlı olarak oluşur.Neredeyse bütün anne adayları bu ağrıları hissetmiştir.Bu ağrılar kramp tarzında veya keskin , bıçak saplanır gibi olabilir ve genellikle öksürürken , sandalyeden , yataktan kalkarken çok daha belirgin hale gelir.Bunlar kısa süreli veya saatlerce süren uzun süreli ağrılar olabilir.

Gebelikte karın ve kasık ağrılarının nedenleri nelerdir ?

Gebeliğin son aylarında da yalancı doğum ağrıları karın, kasık ağrılarına neden olabilir.

Gebelikte kabızlık ,şişkinlik, gaz karında rahatsızlık ve ağrıya neden olabilir.

Yumurtalıklarda oluşan kis kasık ağrılarına neden olabilir.

Gebelikte karın veya böğür ağrısı ile birlikte ateş, bulantı , kusma, idrar yaparken yanma veya idrarda kan gibi şikayetler idrar yolu enfeksiyonundan kaynaklanabilir.

Karının üst kısmında (özellikle sağ üstte karaciğer bölgesinde) ağrı ve buna eşlik eden baş ağrısı, bulantı, kusma, bulanık görme gibi şikayetler tansiyon yükselmesi (preeklampsi) işareti olabilir.

Gebelikte kasık ağrıları ne zaman başlar ?

        Kasık ağrıları gebeliğin ilk aylarından itibaren başlar.Anne adaylarının büyük bölümü gebeliğin 6-8. Haftalarında kasık ağrısı hissederler.Bazı gebeliklerde kasık ağrıları gebeliğin 3. Ayı civarı rahim büyümesine bağlı olarak başlayabilir.

       Gebelikte karın ve kasık ağrıları ilk gebelikte erken hissedilmeye başlar.Sonraki gebeliklerde ise vücut kısmen daha önce gebelik dönemini yaşamış olduğu için ağrılar gebeliğin son aylarında rahim kasılmalarına bağlı olarak hissedilir.

        Ağrıların azalması için ayaklarınızı yukarı kaldırmanız ve rahat bir pozisyonda dinlenmeniz rahatlamanızı sağlayabilir.Ilık bir banyo yapmanızda sancılarınızın hafiflemesine yardımcı olur.

Hangi durumda doktora başvurmak gerekir:

kasikAğrılarla birlikte ateş, titreme, kanama veya artmış vajinal akıntı olduğunda.

Tansiyon ,halsizlik varsa ;

Karın, kasık ağrılarıyla birlikte idrar şikayetleri varsa ;

6 saatten fazla süren karın ağrıları büyük bir ihtimal bir komplikasyonun belirtisidir .Bu nedenle uzun süren karın ve kasık ağrılarında muhakkak doktora başvurmalısınız.

 

GEBELİKTE KASIK VE KARIN AĞRISI NEDEN KAYNAKLANIR – VİDEO

 

Bu Haber 730.878 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 12.10.2012 Cum 05 : 12

YORUM YAZ
 1. Merve dedi ki:

  Hocam 6 haftalik hamileyim adet sancisi gibi sancılar oluyor bunlar Normal midir ?

  1. admin admin dedi ki:

   Gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi kasık ağrıları görülebilir.Şikayetlerinizi doktorunuza bildirin.

 2. Müjde dedi ki:

  Regl dönemim gecikti 7 gün falan ve hiç test yapmadım ve bi haftadır karnım çok ama çok ağrıyo başım dönüyor midem bulanıyo hafif kanamam da var o da yeni 1 gün oldu…karın ağrım uyutmuyor artık…

  1. admin admin dedi ki:

   Müjde hanım kanda beta HCG testi yaptırarak kesin sonucu öğrenebilirsiniz.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 3. feyza dedi ki:

  Hocam bnm arkadasim 15 yasinda hamile hastaneye gitse sorun olurmu

  1. admin admin dedi ki:

   Bu konuda Aile sosyal politikalar müdürlüğünden 183 numaralı telefonunu aramanızı tavsiye ederim.Bu yaşta hamilelik riskli .Oluşacak olumsuzluklara karşı destek almalısınız.

 4. Gül dedi ki:

  Mrb adetim gectikten uc sonra bthc testi yaptirdim sonuc 191.0 cikti doktor dusuk dedi bir hafta sonra tekrarlayalim dedi ve suan bir hafta gecti hala adet olmadim acaba hamile olabilirmiyim ?idrar testi yapsam cikar mi ?

  1. admin admin dedi ki:

   Gül hanım tek bir kan tahlinine göre hamilelik konusunda değerlendirme yapamayız Seri olarak test yaptırın.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 satate iki kat artış gösterir. İki gün arayla test yaptırın.

 5. Melek dedi ki:

  Selam hocam benim adetime 4gün var yumurtlama günüm17siydi mide bulantılarım ve kaşık ağrısı var bide kokuya hassastık başladı acaba gebelik oluşmuş olabilir mi

  1. admin admin dedi ki:

   Melek hanım 5 gün bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 6. Aleynadogan dedi ki:

  Meb hocam regl dönemim 20 gün geçti doktora gittiğimde gebelik olmadığını fakat geç döllenme abilecegini söyledi kısıklarimda ve sırtımda aşırı şiddetli ağrılar baş dönmesi var sizce hamile olma olasılığın nedir ??

  1. admin admin dedi ki:

   Geç döllenme 1 hafta fark eder.20 günlük adet gecikmesinden sonra hamilelik yoksa geç döllenme olamaz.Adet neden görmediğiniz konusunda kadın doğum uzmanına başvurun.

 7. Tatlı bayan dedi ki:

  Merhaba en son regl 14 aralıkta oldum 7 gün günüm geçti şu anda göğüslerim ağrıyor karnım şişiyor sık idrara çıkıyorum ve sanki arada adet olacakmis gibi kasiklarim ağrıyor sürekli uyumak istiyorum göğüslerim deki damarlar belirginlesti hamilemiyim acaba ama daha önceden de gecikmelerim oluyordu bu yüzden korkuyorum test yaptirmaya

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırın kesin sonucu verir.

   1. Tatlı bayan dedi ki:

    En azından bir fikriniz yok mu onu yaptırmama daha 3 gün var ve benn çok merak ediyorum

    1. admin admin dedi ki:

     Hamilelik isteyen kadınlarda adet gecikmesi ,belirtiler aklımıza hamileliği getirir.Gebelik şüphesinde yapılması gereken tek işlem gebelik testleridir. İnternetten size kesin net yanıt vermemiz mümkün değildir.Kafanızda konuyu büyütmekten ise test yaptırıp sonuca ulaşmanız en mantıklısıdır..

 8. Berna dedi ki:

  Merhaba enson regl 14kasimda adetim gecikti birgun sonra test yaptim evde cift cizgi cikti snra doktora gittim kesede gozukmuyor dedi kan da 859 cikti hamilesin dedi ama kacgunluk oldugunu soylemediler cok merak ediyorum ilk gebeligm

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinize göre 4 hafta ve 6 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 21 Ağustos 2017 Pazartesi.
   *Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 9. Büşra dedi ki:

  Merhaba 25 kasımda regl olmam gerekiyo du olmadım testi ne zaman yapmalıyım doğru sonucu ne zaman çıkar ? Bebeğimiz olmasini çok istiyoruz oncelikle Rabbim olmayan herkese versin cevaplarsaniz sevinirim

  1. admin admin dedi ki:

   Adet gecikmesinden sonra yapılan kanda beta HCG testi kesin sonuç verir.

 10. Elif dedi ki:

  Hocam merhaba:-):-) 6 haftalik hamileyim bir sure ayakta kaldim kahvengi bir parmak kadar kanamam oldu bir gun istirahat ettim kanamam azaldi bunun sebebi cok ayakta kalmak midir hocam

  1. admin admin dedi ki:

   Kahverengi pembe akıntılar genellikle sorun yaratmaz.Doktorunuza bilgi verin.

   Aşağıdaki durumlarda doktorunuza danışınız. Değerlendirme gerektirir.!!
   *Açık kırmızı taze kanamalar
   *Akıntıya kasık ağrısı
   *idrarda yanma
   *parça düşürme
   *kabızlık eşlik ediyorsa

 11. Deli kizzz dedi ki:

  Hocam adetime 20 gün karnında kadınlarında belinde acayip bi ağrı ve acı var ayrıca migdem bulamıyorum gebe olabilirmuyim

  1. admin admin dedi ki:

   Şuan hamilelik için için çok erken.Hamilelik şüphesinde adet tarihinin beklenip adet gecikmesi yaşanırsa kanda gebelik testi yapmak en doğru olanıdır.Erken yapılan gebelik testleri sağlıklı sonuç vermez.Gereksiz yere strese girmenize neden olur.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki konumuzu inceleyin.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 12. Papatya dedi ki:

  Mehba hocam bn 20gnluk hamıleyım ve derglerı cok dusuk cıktı 300lerde cıkt cok agrm var ve bulantımda cok karnmda ve kasıklarm da agr var belımde agrıyo akıntımda var ıdral yaparlen yanma oluyo

  1. admin admin dedi ki:

   Hamileliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi ağrılar görülebilir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış göstermelidir.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.
   *2 gün sonra kan testini aynı merkezde tekrarlayın.
   *BULANTI KUSMA
   Aşağıdaki önerileri dikkate alınız
   ■Anne adayı canı ne isterse onu yemelidir.
   ■Sık sık, azar azar beslenmelidir.
   ■Yemek kokusu, sigara, parfum kokusu, rahatsızlık verebilir. İlk aylarda evde yemek pişirilmeyebilir. Baba adayı, başının çaresine bakmalıdır.
   ■Etimek, peksimet, galeta, çubuk kraker tarzı gıdalar mideyi sıkı tutar. Bu gıdalar faydalıdır.
   ■Aşırı kilo kaybı, ağızdan beslenme sorunu varsa doktorunuza başvurmalısınız.
   ■Kafein,acı ,ekşi gıdalar mide yakınmalarını arttırabilir.
   Kafein, kahve, kola, çay, çikolata ve bazı ilaçlar bulunur. Anne adayı günde bir bardak kahve ya da 2-3 bardak açık çay tüketebilir. Doktora danışmadan ilaç tüketilmemelidir.

 13. Taze gelın dedi ki:

  Merhaba hocam ben ıkı aylık evlıyım doktorum bana gebelık oncesı folık asıt verdı bı tablet bıtırdım ıkıncı kututa başladım hastalığıma 3 gun var test yaptım çift çizgi çıktı tekrar yaptım yıne çıktı bıraz sılıkte olsa gözüktu herkes hasta olmadan gozukmez dedi bu cuma kontrolun var gebemiyımdır acaba

  1. admin admin dedi ki:

   İdrar testinde silik çizgi çıktığında tes tekrarlanmalıdır.Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet tarihinizi bekleyin.Adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.

 14. Meraklı dedi ki:

  Merhaba doktor bey benim daha önce düşüğüm ve dış gebeliğim oldu şimdide 5 haftalık hamileyim ve kasıklarımda ağrı var sanki birşey hareket ediyormuş gibi

  1. admin admin dedi ki:

   Gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi kasık ağrıları görülebilir.Şikayetleriniz hakkında doktorunuza bilgi verin.

 15. Gül dedi ki:

  Merhaba hocam
  Ben 8 haftalık hamileyim. Kesem görünüyor fakat kalp atışı ni duyulmadi ve kese.etrafında kanama mevcut
  Kanamam oldu fakat sonra kahverengi akıntıya beyaz akıntıya dönüştü
  Kasirklairm ağrımaya devam ediyor aynı şekilde.bel ağrısı meydana geliyor
  Kalp.atışlarını 8 hafta görünmüyor ise tehlike orami. Nedir

  1. admin admin dedi ki:

   Kalp atışları gebeliğin 6. haftasından itibaren izlenmesi gerekir.Gebelik haftanız doğruysa son bir kez daha alttan ultrason kontrolünden sonra ameliyat gerekir.

 16. hüseyin dedi ki:

  iyi gunler nişanlımla 2 ay once ilişkiye girdik ve geri çekme yontemıyle boşaldım belki bir damla cok dusuk ihtimalle gelmiştir ve ondan sonra ilk ay normal regl oldu ve 2. yani bu ay regl ağrısı olmadıgını soyledi normalde 6 gun suren regli 4 gun surmuş ve suan sol kasıgı ve karınında ağrı var dış gebelikten veya hamilelikten suphe ediyor sizce mumkunmudur ben yinede hamilelik testi alıcam içimiz rahat etsin diye bizi aydınlatırsanız çok memnun oluruz

  1. admin admin dedi ki:

   Birliktelikten sonra adet görüldüyse hamilelik yoktur.

 17. efil dedi ki:

  Hocam merhaba bir konuda yorumunuzu rica edeceğim. ilk adet tarihine göre tam 7.0 haftalık hamileyim 6.4 de Dr keseyı ve kesenin içindeki embriyonun gayet normal şekilde olduğunu 1 yada 2 hafta sonra ise gelin kalp atışlarına bakalım dedi tam 5 gun sonra yani tam 7.0 hamilelik gününde başka dra gittigimde kesenin şeklinin bozuk olduğunu kalp atışlarını göremediğini bazen bu tarz durumlarda düzelme olacagibi söyledi ve 1 hafta sonra çağırdı bu arada ilk Dr geç döllenme olabileceğini söylemişti kafam çok karisti ve üzüldüm bilgi rica ediyorum sizden tesekkurler

  1. admin admin dedi ki:

   Her şey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.Gebelik haftanız doğruysa 1 hafta sonra son bir kez alttan ultrason kontrolü yaptırın.Değişiklik olmazsa ameliyat gerekir.

 18. Kubra dedi ki:

  Hocam merhaba ben iki gun ust uste beta hcg yaptirdim sonuc iki kati artmis 228 olmus doktor gebelik var dedi . Beimn kalca eklemimde dejenerasyon oldugu için az kilo olmam lazim hamileligin ilk ayindan itibaren egzersiz programi uygulamamda sıkinti var mi? Çunku yuruyuş yapamiyorum. Bir de kasiklarimda uzuzn suren asiri agri var ve normal mi?

  1. admin admin dedi ki:

   *Hamileliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi ağrılar görülebilir.
   *Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Bununla birlikte sağlıklı bir gebelikte gebelik kesesi ve kalp atımları kadın doğum uzmanı tarafından ultrasonda izlenebilmeli.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.
   *Gebelik döneminde önemli olan anne adayının çok kilo alması değil bebek için gerekli vitamin ve mineralleri içerecek şekilde beslenmesidir.Aşırı tatlı, yağlı ağır gıdalar sadece anne adayında gereksiz kilo alımına neden olur. Bebeğin gelişimine katkı sağlamaz.Bebeğinizin sağlığı için elinizden geldiğince sağlıklı beslenmeye dikkat edin.

 19. Akkadın Şahin dedi ki:

  Sagolun hocam da ben kendimi iyi hissediyorum bayilma gibi bi durumum olmadi sukur sadece midem yaniyo arada su tuketiminide iyi sağlıyorum insAllah bisey olmaz

 20. Akkadın Şahin dedi ki:

  Hocam hayırlı geceler bi sorum olacakti size ben suan 9 haftalik hamileyim ve oruc tutuyorum cevrem tut bişey olmaz dedi hep bi arkadaşım da bebek susuz kalir karninda ölür dedi ölse bilemezsin zehirler seni falan dedi lütfen yardımcı olun bana yardıma ihtiyacim var bebegime bişey olma söz konusu bile varsa tutmayim ona göre orucumu

  1. Merhaba,
   Oruç tutulan sürenin oldukça uzun olması ve hava sıcaklıklarının yüksek olması nedeniyle gebelikte oruç tutmanızı pek önermemekteyiz. Uzun süren açlık süresine bağlı olarak kan şekerinizde düşmeler ve buna bağlı olarak halsizlik, sinirlilik, baş dönmesi, baş ağrıları ve bayılmalar olabilir. Uzun süreli açlıkta mide asidinde de artış olmaktadır. Buna bağlı olarak gebelikte sıklıkla karşılaştığımız mide rahatsızlıklarında artış olabilmektedir. Yine uzun süreli açlık sonrasında yenilen yemeklerde gebelerde mide şikayetlerinin artmasına neden olmaktadır. Uzun süreli açlık durumunda metabolizma hızı düşmekte ve buna bağlı olarak da kilonuzda artış olabilmektedir. Yine sıcak havalarda gebelerde sıvı kaybı gebe olmayan kadınlara göre daha fazla olmaktadır. bu nedenle gebelikte sık ve belli bir miktarda su tüketilmesi önerilmektedir. Ancak oruç tutulması halinde gündüz su tüketimi olamayacağı için bazı risklerde artış olacaktır. Yeterli su alımının olmamasına bağlı olarak tansiyon düşmesi ve yine bayılma şikayeti olabilir ve bu düşmelere bağlı olarak karın yada baş bölgesine darbe gelmesi söz konusu olabilir. Yine gündüz yeterli sıvı alınamamasına bağlı olarak bebeğin amniyon sıvısında azalma ve preterm eylem dediğimiz rahimde kasılmalarla giden erken doğum tehdidi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle bahsetmiş olduğumuz riskleri göz önünde bulundurarak oruç tutup tutmayacağınıza karar vermelisiniz.
   Gebelik kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 21. endişeli dedi ki:

  Merhaba benim 20 mayıs da beta hcg 651,75 çıktı 26 mayısta hafif bi lekelenme oldu kahverengimsi doktora gittim beta hcg istedi 4.449 çıktı doktor değeri düşük buldu ama kese görünüyor 28 mayısta tekrar test istedi 5.737 çıktı sağlıklı bi gebelik değil dedi peki siz ne dersiniz hocam ara ara lekelenmelerim oluyor. iyi günler

 22. Akkadın Şahin dedi ki:

  Iyi günler hocam bnm gebeligim suanda 7 haftalik ramazan yaklasiyor ben bugun doktoruma sormayi unuttum size sormak istedim oruc tutmam da bebegime bi zararı olur mu?Cevap verirseniz sevinirim

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelikte oruç ile ilgili detaylı bilgi için aşağıdaki linkteki makalemizi okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelikte-oruc-tutmak-bebege-zarar-verir-mi.html

 23. Akkadın Şahin dedi ki:

  Iyi günler hocam bnm gebeligim suanda 7 haftalik ramazan yaklasiyor ben bugun doktoruma sormayi unuttum size sormak istedim oruc tutmam da bebegime bi zararı olur mu?

  1. Merhaba,
   Oruç tutulan sürenin oldukça uzun olması ve hava sıcaklıklarının yüksek olması nedeniyle gebelikte oruç tutmanızı pek önermemekteyiz. Uzun süren açlık süresine bağlı olarak kan şekerinizde düşmeler ve buna bağlı olarak halsizlik, sinirlilik, baş dönmesi, baş ağrıları ve bayılmalar olabilir. Uzun süreli açlıkta mide asidinde de artış olmaktadır. Buna bağlı olarak gebelikte sıklıkla karşılaştığımız mide rahatsızlıklarında artış olabilmektedir. Yine uzun süreli açlık sonrasında yenilen yemeklerde gebelerde mide şikayetlerinin artmasına neden olmaktadır. Uzun süreli açlık durumunda metabolizma hızı düşmekte ve buna bağlı olarak da kilonuzda artış olabilmektedir. Yine sıcak havalarda gebelerde sıvı kaybı gebe olmayan kadınlara göre daha fazla olmaktadır. bu nedenle gebelikte sık ve belli bir miktarda su tüketilmesi önerilmektedir. Ancak oruç tutulması halinde gündüz su tüketimi olamayacağı için bazı risklerde artış olacaktır. Yeterli su alımının olmamasına bağlı olarak tansiyon düşmesi ve yine bayılma şikayeti olabilir ve bu düşmelere bağlı olarak karın yada baş bölgesine darbe gelmesi söz konusu olabilir. Yine gündüz yeterli sıvı alınamamasına bağlı olarak bebeğin amniyon sıvısında azalma ve preterm eylem dediğimiz rahimde kasılmalarla giden erken doğum tehdidi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle bahsetmiş olduğumuz riskleri göz önünde bulundurarak oruç tutup tutmayacağınıza karar vermelisiniz.
   Gebelik kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 24. demett dedi ki:

  Hocam nisanin 27 rahim rotgeni çekildi bu ay adet olmam gerekiyordu hala olmadım sol kasıgim çok agriyor nedenini ogrenebilirmiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Rahim filmlerinden sonra hamilelik şansının yükseldiği görülmüştür.Kanda beta HCG testi yaptırın.

 25. sare dedi ki:

  Hocam mrb benim bi sorun olcakti 22 haftalik hamileyim dün gece tuvalete uyandığımda sag kasigima kramp girdi o agri şiddeti azaldı fakat yurudugumde yatip kalkarken sag kasigimda yumruk gibi bi agri oluyo afedersiniz ama idrarimi yaparken de aynı şekilde oluyo ilk gebeligim bugün agri geçsin diye aksama kadar dinlendim ama geçmedi ne yapabilirim teşekkürler şimdiden

 26. zakkum dedi ki:

  Slm Ben 32 hafdalik hamileyim ve geceleri uyurken karnima ani kramlar giriyor sanki bicak saplanir gigbi aglayarak kalkiyorum 10-15 dakika suruyor inanin artik gece olur diye korkuyorum doktorumada kac sefer soyledim. Magnezyum. Demir eksikligi diyor Verdigi ilaclarida duzenli sekil atiyorum hic faydasi olmuyor.baska ne yapa bilirim lutfen yardimci olun…

 27. Deniz dedi ki:

  mrb hocam bn 1 buçuk ay önce düşük yaptım 4 haftalikti kürtaj olmadım ve adetime 6 gün var bel ağrım ve sol kasıgmda ara ara hafif batmalar var gebemiyim

 28. Duygu has dedi ki:

  Merhaba hocam ben 2 test yaptım ve ikiside de pozitif çıktı polikinlig gttim altan baktılar ve rahim duvarı kalın ama bişey gozukmuyo şu an dedi ve kan tahlili yaptım sonuç 366.9 çıktı hemşire 4.haftanın içindesin dedi.. ben şimdi doktorun verdiği folk asit ve vitamin ilacını kullaniyorm bi sakıncası varmidr pazartesi tekrar gidicem hastaneye

 29. Gulom dedi ki:

  Merhabalar son regl tarihim 24 nisan 17 mayista regl olmam gerekiodu 19 mayista beta hcg 11.92 cikti bugun hafif kavherengi pembe gibi kanamam oldu kasıklarimda agri var hamilemiyim hamileysem bu kanama neden lutfen acil cvp cok endiseliyim.kac haftalik hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Test sonucunda gebelik var diyebilmek için genellikle 20’den yüksek rakamlar gerekir .Kan testini tekrarlayın.

 30. Gulom dedi ki:

  Merhabalar son regl tarihim 24 nisan 17 mayista regl olmam gerekiodu 19 mayista beta hcg 11.92 cikti bugun hafif kavherengi pembe gibi kanamam oldu kasıklarimda agri var hamilemiyim hamileysem bu kanama neden lutfen acil cvp cok endiseliyim

 31. Hamileg dedi ki:

  Hocam adetime 6 gun kala 1414 ckti degerim kese olusmamisti. Uc gun sonrada 3297 oldu. İki kasigimda agriyor acaba kotu bi durum mu var

  1. admin admin dedi ki:

   Gebeliğin ilk haftalarında kasık ağrıları görülebilir.Gebelik kesesi ultrasonda izlenebilmesi için doktorunuzun söylediği tarihte kontrole gidin.

 32. Umutsuz dedi ki:

  Merhaba hocam ben tup bebek tedavisi ile hamile kaldım transferin 12. Günü kan degerim 385.89 idi yani 10 mayısta 17 mayısta 5585 civarında idi 4+5 idik o gün ve vajinal ultrasonda keseyi gördük ertesi gün kahve rengi lekelenmem oldu doktorum bi tedavi boyunca kullandığın hormon ilaçlarına bağlı olabilir dedi bir anlamı olmaya bilirdi dedi yaklaşık 23 gündür progestan ampul 100 mg yaptiriyorum akşamları birde estrofem tablet coraspirin ve clexan iğne kullanıyorum her ihtimale karşı dün düşük önleyici bir iğne yaptılar sizce neden kaynaklanıyor olabilir endiselenmelimiyim

 33. Esrarengiz dedi ki:

  Merhaba hocam ben 2 aydır adet görmüyorum.Doktora gittim 0 cıktı 2 hafta sonra yeniden kan tahlili yaptırdım 113 cıktı 3 gün sonra yeniden kan tahlili yaptırdım 236 cıktı kasıklarım cok agrıyor bebegim sagliklı büyüyor mudur döllenme cok gec olmus dıs gebelik olabilir mi 🙁

  1. admin admin dedi ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saat arayla iki kat artış gösterir.Son testten iki gün sonra aynı merkezde kan testini tekrarlayın.

 34. aysee dedi ki:

  Merhaba hocam benim adetim 14 gun geçti ve test yaptım çift çizgi çıktı iki gündür adet olacakmisim gibi sag kisigim agriyor ve kahverengi akintim var ne yapmalıyım hamilemiyi?

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırarak kesin sonucu öğrenebilirsiniz.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okumanızda fayda var.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 35. Aysuuu dedi ki:

  Hocam 15 haftalik hamileyim. Bogaz agrim var ve grip olmusum. Geceden beri ani baslayan bi karin agrisi var. Oglen oldu hala devam ediyor. Karnimin sag ust tarafinda. Endiselenmem gerekir mi acaba. Normal mi.

  1. admin admin dedi ki:

   Doktora başvurmanızda fayda var.

 36. Seran dedi ki:

  Merhaba ben 6 haftalik hamileyim ultrasonda da baktım hiç bi problem yok dediler . Kaşık ağrısı ve hafif kanamalar normal mi düşük yapmaktan çok korkuyorum sağ kasigimdada bakmaları oluyor bazen pembe renkli akıntım oluyor dünya bu sabah klazote kan geldi sanki ne yapacağımı bilemedim dün akşam ultrasonda bakıldı bi problem yok dediler . Ne yapmam gerekiyor bilemiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim

 37. devletan isik dedi ki:

  Hocam 7 gündür adet olmadım sirtim çok agriyr idrarim çok koyu göğsüm ağrıyor hocam hamile kalma şansım olabilirmi çok korkoyum test yapamym

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki makaleyi okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 38. Akkadın dedi ki:

  Hocam kasiklarimin agrimasi normal mi

  1. admin admin dedi ki:

   Gebeliğin ilk haftalarında adet olacakmış gibi kasık ağrıları görülebilir.Aşağıdaki durumlarda doktorunuza bilgi verin, doktora başvurun.

   Ağrılarla birlikte ateş, titreme, kanama veya artmış vajinal akıntı olduğunda.

   ►Tansiyon ,halsizlik varsa ;

   ►Karın, kasık ağrılarıyla birlikte idrar şikayetleri varsa ;

   ►6 saatten fazla süren karın ağrıları büyük bir ihtimal bir komplikasyonun belirtisidir .Bu nedenle uzun süren karın ve kasık ağrılarında muhakkak doktora başvurmalısınız.

 39. Akkadın dedi ki:

  Hocam lutfen yardimci olun bana kesem olusmus mudur

  1. admin admin dedi ki:

   Gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi kasık ağrıları görülebilir.Gebelik kesesi en erken 4,5 -5 haftalık gebelik olduğunda transvajinal ultrason ile görülebilir.Kanda gebelik Beta HCG değeri 3000-4000 düzeylerine vardığında yani 6 haftalık gebelik olduğunda gebelik kesesi karından ultrason ile izlenebilir.Umarım güzel haberler verirsiniz.

 40. Akkadın dedi ki:

  Msj yazmistim ama gelmemis o

  1. admin admin dedi ki:

   Gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi kasık ağrıları görülebilir.Gebelik kesesi en erken 4,5 -5 haftalık gebelik olduğunda transvajinal ultrason ile görülebilir.Kanda gebelik Beta HCG değeri 3000-4000 düzeylerine vardığında yani 6 haftalık gebelik olduğunda gebelik kesesi karından ultrason ile izlenebilir.Umarım güzel haberler verirsiniz.

 41. Akkadın dedi ki:

  Carsamba gunu beta hcg 481 kac haftalik oluyor bu sonuçla kese gorunmez demi

  1. admin admin dedi ki:

   .Gebelik kesesi en erken 4,5 -5 haftalık gebelik olduğunda transvajinal ultrason ile görülebilir.Kanda gebelik Beta HCG değeri 3000-4000 düzeylerine vardığında yani 6 haftalık gebelik olduğunda gebelik kesesi karından ultrason ile izlenebilir.Umarım güzel haberler verirsiniz.

 42. Akkadin dedi ki:

  Bnde mi folik asit kullanmaliyim acaba

  1. admin admin dedi ki:

   12. haftanın sonuna kadar 0,4 mg folik asit alındığı taktirde spina bifada’nın büyük oranda engellenebildiğini göstermiştir.Kaç haftalık hamilesiniz.

 43. Akkadin dedi ki:

  Hocam bn idrar ve kan testi yptim pozitif cikti sali gunu beta hcg 481 çıktı doktor keseyi goremeyince dis gebelik olabilir ama bu %1-2 ihtimal dedi arti bn adetimin üstüne hamile kaldim son adet tarihim 4 nisandi suan kesem olusmus mudur kasiklarim da agri var bu normal mi dis gebelik degildir demi iyi seyler duymaya ihtiyacim var teşekkür ederim.

  1. Akkadın dedi ki:

   Msjim ne zmn denetlenir acaba??

   1. admin admin dedi ki:

    Gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi kasık ağrıları görülebilir.Gebelik kesesi en erken 4,5 -5 haftalık gebelik olduğunda transvajinal ultrason ile görülebilir.Kanda gebelik Beta HCG değeri 3000-4000 düzeylerine vardığında yani 6 haftalık gebelik olduğunda gebelik kesesi karından ultrason ile izlenebilir.Umarım güzel haberler verirsiniz.

 44. İsimsiz dedi ki:

  Merhaba 7haftalık gebeyim tüp bebek yöntemi ile hamile kaldım pko hastasıym ohss olmadm ama yumurtalarm asırı derecede büyüdü hatta sağ yumurtalıgım o kadr byümüş ki yerinde değil rahimin üst kısmına yerleşmiş bu bebeime bi zarar verirmi korkuyorum Bişey olur mu

 45. Gümüş dedi ki:

  Merhaba 7haftalık gebeyim tüp bebek yöntemi ile hamile kaldım pko hastasıym ohss olmadm ama yumurtalarm asırı derecede büyüdü hatta sağ yumurtalıgım o kadr byümüş ki yerinde değil rahimin üst kısmına yerleşmiş bu bebeime bi zarar verirmi korkuyorum

 46. merve6666 dedi ki:

  ben 6 haftalık hamileyim yumurtalık kıstı de var .kasıklarım cok aciyor bacagıma vuruyor kahverengi lekede gelmeye basladı sizce ne olabilir

 47. Selen dedi ki:

  16 haftalik hamileyim.ve 2 haftadır durup başlayan kanama var tam bitti diyorum pihti seklinde büyük bi parça ardından kanama sonra geçiyor. 2 gun sonra tekrar başlıyor arada lekeleNME tarzı siyah yada kahverengi geliyor.Dr a gittim plesanta asagidaydi şimdi servikal uzunluğu 2.5 cm dedi plesanta toplaniyomus ama kanama oluyor normalmidir

 48. Net dedi ki:

  Ben hamileliğimin 7.haftasındayım karın ağrım var ilişkiye girmekten olabilirmi ne yapmalıyım niye oluyor?

 49. Figen dedi ki:

  Merhaba Mart 9 da adetim olmasi gerekirken gecikti ve 16 sinda oldu. Bu gecikme döneminde hamilelik belirtisi gibi durumlar yaşadım ama sonunda adet oldum. Şimdi yine nisan 15 de adet olmam gerekirken 29 nisana geldik ve hala bir şey yok ve testte yapmadım birkaç gün daha beklemek istiyorum . Belirti tarzında adet gecikmesi dışında hiç bir belirti yasamadım çünkü. Birde bugün karın ağrısı başladı adet sancısı gibi. Hamile olma olasılığım nedir acaba

 50. gmgm dedi ki:

  5 haftalik hamileyim ara ara kasiklarim da ağrı olması normal mi doktoruma sormadım 10 gün sonra randevum ama daha erken gitsem mi

 51. Elmas dedi ki:

  Merhaba son adet 13mart hcg56.99şimdi yükselmiş doktor iyi dedi ama bel ağrı çekiyorum normalmi 2 düşük yaptım 32 yaşındayım normalmi teşekkür ederim

 52. Elmas dedi ki:

  Şunda 6 haftalık hamıleyim bel ağrı çekiyorum normalmi hocam. Hcg 88.54 çıktı normalmi

 53. isimsiz dedi ki:

  Adetim bir hafta gecti..beta hcg 1886 cikti hamilemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Hayırlı olsun kan değerinize göre hamilesiniz. Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.Tedbir amaçlı olarak bebek kalp atımları duyulana kadar (6. hafta ) birliktelikten uzak durmanızda fayda var.

 54. huzur dedi ki:

  Mrb lar 7 haftalik hamileyim 1 haftadir kahverengi lekelenmelerim var düşük belirtisi midir

 55. Neslisah dedi ki:

  Merhaba ben 5 haftalık hamileyim bulanti kusma yok 2 gün kadar uyku yaptı ama tek şikayetim kasık ağrısı belimdeki ağrı sizce normal midir acaba (ilk bebeğimiz

 56. burcin dedi ki:

  Merhaba 27 haftalık ikizlere hamileyim ve aksamdan beri duru durup gelen kasık ağrım var neden olabilir acaba

 57. Zh dedi ki:

  Merhabalar benm 29 subat son adet tarihim. Ve adetimden 6 gun gectigi tahte test yaptirdim 498 fikti deger… benim sorum su ben migde tedavisi icin antibiyotik kullaniyordum helipak isminde ve bu ilaci bilmeden hami kaldigim zaman icmis oldum firsat bulamadigim icin daha doktora gtmedim bebegimde ne gibi etki gosterir.. 🙁

 58. İsimsiz dedi ki:

  Merhaba ben 1 bucuk haftalik hamile yim sol kasıklarım çok ağrıyor hastaneye gittim daha rahmin düşmemiş dedi doktor bu ağrı niye oluyor acaba

  1. admin admin dedi ki:

   1,5 haftalık hamilelik olmaz.Gebelik haftası son adet tarihinizin ilk gününden itibaren hesaplanır.Gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi ağrılar olabilir.Bunun dışında şikayetleriniz artarsa doktora başvurun.

 59. dem dedi ki:

  Ben kan degerim 1405.63 cikti hamilemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda beta HCG değeriniz 1405 çıktı ise hamilesiniz.

 60. dem dedi ki:

  Ben kan degerim 1405.63 cikti hamilemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda beta HCG değeriniz 1405 çıktı ise hamilesiniz.

 61. gizem dedi ki:

  merhaba adetim gecikeli 6 gün oldu ve bazen asiri olarak kasik agrisi mide eksimesi ve yanmasi baš agrisi yasiyorum sizce bu bebek midir kist falan olabilir mi ki yardim edin ne olur

 62. meral t. dedi ki:

  Mrblar benim sorum su 18haftalik hamileyim son 3gundur kasik agrilarim cok oturup kalkarken lavaboya giderken ayaktayken her turlu agrim oluyor bide bebegin hareketlerini orda hissediyorum sezayen dikisin altinda diyebilirim bebegin bu kadar asagida olup benim aci cekmem normal mi simdiden tskler

 63. Duygu 1996 dedi ki:

  Ben bir aydır adet görmedim bu yüzden hastaneye gittim daha adet guneme varken gittim ama kan testi yaptirmistim gebelik yok dediler gideli TM 1 ay oldu kasık ve karin agrilarim var kist de yok görünüyor sizce gamilemiyim

 64. hsvdhdbdh dedi ki:

  Meraba ben 35 haftalij hamileyim asiri bir bel agrisi cekiyorum iki gundur ve kasiklarimdada agri oluyor ara ara birde asiri bi halsizlik ve ates var nedendir dotora gitmem gerekiyormu

 65. Zeynep dedi ki:

  Merhaba hocam ben hamileliğimin ilk ayindan beri karin ağrısı adet sancisi çekiyorum şuan 17 haftalik hamileyim normal mi bu sancilar

 66. Ceren dedi ki:

  Merhaba benim betam 273. 2 hamileyim Kasıklarımda ağrı var Kanamam var Doktora gittim kesen duruyor dedi Progestan verdi 100 milim şuan kasıklarım çok ağrıyor Kanamam var Ne yapmalıyım acaba düşük mü yapıyorum

 67. Meral dedi ki:

  Mrb ben 3aydır gebe kalmak istiyorum ama mümkün olmadı kalamıyorum bu ay nedense sag tarafta sertlik ve karnımın üstüne yattıgımda karnımda bisey var gibi rahatsızlık hissediyorum. Gebelige isaretmidir bu.merak ettigim icin soruyorum son 1 haftadır böyle ilgilenirseniz sevinirim.

 68. Ebru dedi ki:

  Merhaba , ben son adet tarihine göre hamile değilim ve her muayene kontrolümde ultrasyonda 4, 5 gün geriye gidiyorum doktoruma sorduğumda normal diyor ama beni tatmin etmiyor

 69. merve dedi ki:

  Hocam iyi gunler. Bugun 1 ay oldu ama hasta olmadim yaklasik 2 haftadir kasik agrim var. Miğde bulantisida. Gebelik testi yapsam belli olur mu hamile olma ihtimali varmidir?

 70. Kader dedi ki:

  hocam mrb ben size msj atim ama cvp atmadiniz kas agrilarimla ilgili. lutfen cvp verirmisimiz rica etsem

 71. Kader dedi ki:

  Mrb hocam ben 6 aylik gebeyim 4 gundur kaburkam ine gibi batiyo uyuyamiyom gece napmaliyim cvp verirmisiniz rica etsem tesekurler

 72. MmmmM dedi ki:

  Mrb ben ıkı uç haftadır gebelık belırtılerının çoğunu yasadım kasık Ağrı’larımda yogun oldu doktora gttm hamılelık gorunmedı fakat bu ay adet tarıhım gecen aydan ıkı gün önce oldu ve aralıklı aralıksız az oldu leke seklındede olduğu zaman oldu dört gün surdu kasıklarım çok agrıyo hamıle olabılırmıyım ? Sabahları mıgde bulantılrmda oluyo ama kusmuyrm

 73. ahsen dedi ki:

  8+3 günlük hamileyim sağ kasigimda ayağa kalktigimda iğne batması gibi sancı saplaniyo sebebi ne olabilir

 74. pınar dedi ki:

  merhabalar ben gebeliğimi öğrenmeden önce mide rahatsızlığından acilde buskopan ampul vurdurmuştum sonrasında hesaplayınca o tarihte 2 haftalık hamile olduğumu öğrendim şimdi 6 haftalık oldu bebeğin gelişimi için bir sıkıntı olurmu cok merak ediyorum cevaplarsanız mutlu olurum

 75. Selin dedi ki:

  Merhaba ben 5hafta 3gunluk hamileyim. Kisa sureli kasik agrilarim oluyor iki gündür de sari akintim var normal mi

 76. Sezer kalaycı dedi ki:

  Merhaba23 ocak tarihinde tup bebek yaptırdım.şu anda 5 haftalik hamileyim.fakat 3 gündür adet sancisi çekiyorum.sizce normal mi?

 77. Arzu dedi ki:

  7 haftalık gebelik mevcut bugün itibariyle kese korunumu var fakat kalp atımı alınmadı 3 gün öncesine kadar .3 gundur kanamam başladı devam ediyor .profesyonel başladı doktor olumlu pek konuşmadı bu hafta düşerse düşebilir dusmezse pazartesi alınır gibi konuştu.beta değerine bakıldı 12865.80 çıktı bunuda az buldu sanırım ne yapacağını bilmiyorum fikir verir mısınız maksimum kaç haftaya kadar bekleyebikirim.kürtaj için erken mi bu kesin düşecek bir bebekmi şansımız vardı kanama kırmızı renkte devam efiyor

 78. Fatma dedi ki:

  6+3 günlük hamileyim kalbi atıyor acil cevap

 79. Dddd dedi ki:

  Benim degerim 196.30 cıktı nkdrlik hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası hesaplamada esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinizin ilk gününü aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya girerek tahmini gebelik haftasını öğrenebilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

  2. merve dedi ki:

   Hocam iyi gunler. Adet gunum tam bugun 1 ay oldu ama hasta olmadim yaklasik 2 haftadir kasik agrisi ve miğde bulantisi var hamilelik belirtisi olabilir mi. Gebelik testinde belli olur mu?

 80. sonbuse dedi ki:

  merhaba adetim iki gün gecikti beta hcg testi 926 çıktı hamilemiyim ve karın ağrısı şikayetim var normal mi

 81. minik melek dedi ki:

  Merhaba benim adetimden 5 gün gecti beta hg degerim 99.2 normal mi ve ne kadarlik gebeyim. Teşekkürler.

  1. admin admin dedi ki:

   Kan degerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saat arayla iki kat artış gösterir.Aşağıdaki linkteki otomatik hesaplayıcıyı kullanarak gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 82. isimsiz dedi ki:

  Merhaba hocam 35 haftalık hamileyim kasıklarimda ağrı ve ara ara sancim oluyor Dr a gitmeli miyim geçen hafta ev taşıdım yorgunluktan mıdır acaba Acele cvp verir misiniz teşekkür ederim

 83. Zerrin dedi ki:

  Hocam mrba bn 13aralikta esimle bi birlikteligim oldu ve bn ailemin yanina tatile geldim ve iki haftadir sik sik kasiklarimda ve karnimda bi agiri var ve adetimede henuz on gun var acaba hamile olabilirmiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Bu belirtilere istinaden kesin olarak hamilelik var yada yok diyemeyiz.Adet tarihinizi bekleyin adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 84. kübra dedi ki:

  Hocam mrb size bi sorum olcakti son uc ay ki qdet tarhlerim 22ekim 19kasim we 15 aralik ..goruste 27 gunde bir adet oluyorum dun netten adet donemime baktgimda dun adet donemimdi ve hala olmadim bi belirtde yok 2gun karnimda sanci vardi surekli acba adetmi olcam dedm normlde adt olurken sadce belim agirirdi karin agrsna sancisina sasirdim acaba hamilemiyim hala bi belirtide yok adrtim icin smdiden teskkr edrm

 85. sema dedi ki:

  Merhaba hocam üç sefer aşılama oldum bu ay 4.yü deniycem ve tutmamasindan çok korkuyorum.ben bunun yerine tüp denemek istiyorum fakat tutma oranı nedir? benim normal yolla birtane çocuğum oldu ikinci olmuyor birde devlet hastanesi benim masraflarımı karşılar mı çocuğum var çünkü

 86. Dilek dedi ki:

  Merhaba hocam ben 4 haftalik hamileyim testlerin hepsini yaptırdım sağ kasigim çok ağrı yapıyor ve bugün bel agrim da başladı sol kasigim da bugün ağrio sizce normal mi kötü bişey yoktur dimi hocam

 87. Emine dedi ki:

  8 haftalik hamileyim bir haftadir kasiklarim da agri çok oluyo eşimle birlikte olduktan sonra da kanamam oldu sebebi nedir kötü bişey yoktur inşallah

 88. Anne adayi dedi ki:

  İyi günler 5 haftalik hamileyim kasık ve göbek ağrısı var normal mi