40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebelikte şişkinlik ( Gaz )

Gebelikte şişkinlik ( Gaz )

        Gebelikte görülen gaz sancısı,şişkinlik , gaz problemi anne adaylarının en çok karşılaşılan şikayetlerdendir.Bu şikayetler gebelik döneminde salgılanan hormonlardan dolayı midedeki sindirim sistemi  kasların gevşemesinden meydana gelir.

        Gebelikte gaz ve şişkinliğin anne karnındaki bebeğe herhangi bir zararı yoktur.Bebeğiniz rahminizin içinde bağırsaklarınızdaki sorunlardan uzaktır.Olabilecek tek sorun sizin şişkinlik ve gaz sorunundan dolayı düzenli yemek yiyememenizdir.

Mide şişkinliği ve gaz rahatsızlığını en aza indirmek için uygulamanız gerekenler

Düzenli olarak tuvalete çıkın:Kabızlık gaz ve şişkinliğin sık nedenlerinden biridir.Onun için gebeliğiniz süresince kabız olmamaya dikkat etmeniz gerekiyor.Gebelikte kabızlık hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Tıka basa yemeyin:Yemek yerken bir defada midenize yüklenmeniz şişkinlik hissini arttırır.Sindirim sistemine yüklenmiş olursunuz.Bunun yerine normalde 3 öğün yerine 6 öğün yiyerek öğünleri bölünüz.

Hava  yutmamaya çalışın: Çok hızlı yemek yerseniz hava yutma olasılığınız artar.Bunlarda midenizde acı veren baloncuklar şeklinde birikirler.

Sakin Olun:Özellikle öğünlerde ; Heyecan ve sıkıntı hava yutmanıza neden  olabilir.

Yemek esnasında su tüketmeyin.Suyu yemek aralarında tüketin.

Hamilelikte asla tüketmemeniz gereken alkol ve sigaradan uzak durun.

Gebelik döneminde aşırı kahve ( kafeinli gıdalar ) tüketimden uzak durun.

Kıyafet seçiminde bol kıyafetler giyinin, karna baskı yapabilecek dar kıyafetler giymeyin.

Egzersiz hamilelikte bir çok konuda faydalı olduğu gibi şişkinlik ve gaz sorununa da iyi gelir.Hareket etmek yürümek sindirim sisteminin çalışmanıza yardımcı olarak gaz sorununa iyi gelir.

Gaza yol açan gıdalardan uzak durun. Bunlar  soğan, lahana,Brüksel  lahanası ve brokoli, kızarmış besinler, şekerli tatlılar baklagiller.Kuru fasulye,turp ,salatalık ,leblebi, mercimek, bezelye, soda , erik, elma ,dondurma,turşu, karpuz, kavun.

Bu Haber 150.524 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 02.09.2012 Paz 12 : 2

YORUM YAZ

Henüz yorum yapılmamış.