40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

İkiz gebelik şansını arttıran faktörler

İkiz gebelik şansını arttıran faktörler

İKİZ GEBELİK OLMASI İÇİN NE YAPMAK GEREKİR?

 İkiz bebek sahibi olabilmek kimi çift için inanılmaz büyük arzudur. Bu şansı artırabilmek adına yöntemler düşünmekte ve ikiz bebek sahibi olabilmek için arayışa girmektedirler. Ancak bu her hangi bir beslenme programı, diyet, mevsim, içecek, yemek gibi faktörlerle değişkenlik olacak bir şey değildir.
İkiz gebelik durumları çoğunlukla genlerle gelen, ailede varlığı olan ve devam niteliğinde olabilmektedir. Anne ile babanın geçmiş kuşaklarında ikiz ya da üçüz gibi çoğul gebelik öyküsü varsa, ihtimal olarak yükselen birçoklu gebelik görülme durumları yaşanabilecektir.

İkiz gebelik için etkisi olmayacak teknikler;


İkiz gebelik için her hangi bir dönemden bahsedilemez. Normal gebelik gibi süreç işleyecek ve kuşaktan kuşağa genlerle geçiş olma ihtimali yüksektir.


Her hangi bir diyet programı ile ikiz gebelik elde edilemez


Doğal yollardan alınabilecek önlemler ve tedbirler ikiz gebeliğe sebep vermeyecektir.

İkiz gebelik oluşmasında faktör olabilecek etmenler;


Aileden gelen genetik yapı ile ilişkili olabilir


İlaçla yapılan kısırlık tedavisinden sonra görülebilir


İleri yaştaki annelerde ikiz gebelik oranları daha yüksek görülmektedir


Aşılama ve tüp bebek tedavilerinde yapılan işlemlerden sonra çoğul gebelik şansı artabilir


Toplumlar arasında da farklılık gösterebilir. Genellikle 100 gebelikten bir tanesinde görülen ikiz gebelik, Japonya gibi ülkelerde daha az rastlanan gebelik çeşitlerindendir.


İkiz Gebelik Şansını Arttıran Faktörler ? Video

Bu Haber 121.516 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 15.06.2013 Cts 11 : 15

YORUM YAZ
 1. Çiğdem diyor ki:

  Merhaba ben gonal-f ve ovitrell catlama ignesi ile hamile kaldim gecen hafta 6 haftalikken dr gittigimizde bir kese gözüktü bu haftada kalp atislarini dinlemeye gittik bir tane daha kese gözüktü dr cift yumurta ikizi dedi birinin kalp atisi varken ötekini göremedik bu normal mi haftaya tekrardan gidicez ikinci bebek acaba ne zaman gözükür

 2. nur diyor ki:

  Eşimin daha ilerideki ailesinde ve amcasininda ikiz bebebekleri var benimde anne tarafimda var yaşim 19 kilom 70 boyum 1.62 benim ikizlerim olma olasiligi var mi??

 3. Betül diyor ki:

  Merhaba bizde eşimle ikiz bebek sahibi olmak istiyoruz. TedavI gördüğüm doktorum bana benim çoğul gebelik ( 4 -5 iz) riski yüksek olduğu için stimulasyon tedavisi uyguluyorUz. Yine ayni tedavi ile birtane oğlumuz oldu. Benim ailemde yani hem anne tarafımda hemde baba tarafımda ikizler var. Doktorumla konuştuk ve bizimde ikizlerimizin olabileceğinden bahsetti. Bende kendimce internette araştırma yaptım. Uzun boylu ileri yaşlı ve kilolu hanımlarda olasılığı daha yüksekmiş. Benim boyum 1.65 yaşım 29 ve kilom 50 🙂 folik asit mutlaka kullanılmalı ve sağlıklı beslenmeli. sonrasını allahın takdirine bırakılmalı. Bence sağlıklı ve hayırlı bir evlat olsun en önemlisi o. Allah gönlünüze göre versin hayırlı günler 🙂

  1. admin admin diyor ki:

   Allah gönlünüze göre versin.

 4. tulay diyor ki:

  Bu riski goze aliyorsak ?

  1. admin admin diyor ki:

   İkiz bebek olması için anne ve baba’nın doğal yollardan yapabileceği bir şey yoktur.Herhangi bir yiyecek, içecek ile ilgisi yoktur.İkiz bebeğe hamile kalma ihtimali anne veya babanın soyunda ikiz olan çiftlerde, tüp bebek ve kısırlık tedavileri gören çiftlerde yüksektir.

 5. aaaaaa diyor ki:

  Merhaba benim babam tarafında ikiz doguranlar var ve babamında ikizi varmıs sonradan ölmüş benimde ikiz dogurma sansım var mı

 6. nergiz Yılmaz diyor ki:

  Merhaba doktor bey babaannemde ikiz amcalarim var ve ailede başka kimsede yok 7 haftalik Hamileyim ikiz hayalim var olabilirmi geçen hafta kalp atışı duyduk ama tek sanırım ne zaman belli oluyor çok merak ettim teşekkür ederim

 7. htc diyor ki:

  Merhba benim esim ikiz erkek bizde olma sansi var mi ?

 8. gunes diyor ki:

  ya ikiz bebeyim olsun istiyorum genlerdevarmi bilmiyorum ama olmali ikiz bebeyim olmali

  1. admin admin diyor ki:

   İkiz bebek olması için anne vey baba’nın doğal yollardan yapabileceği bir şey yoktur.Herhangi bir yiyecek, içecek ile ilgisi yoktur.İkiz bebeğe hamile kalma ihtimali anne veya babanın soyunda ikiz olan çiftlerde, tüp bebek ve kısırlık tedavileri gören çictlerde yüksektir.

 9. Kübra A. diyor ki:

  Iyı günler ikiz bebeğim olsun istiyorum bunun için neler yapmam gerekiyor?

  1. admin admin diyor ki:

   Normal şartlarda sizin ikiz gebelik için yapacağınız bir şey yok.İkiz gebelik demek iki kat daha fazla risk demektir.