40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

İkiz gebelik

İkiz gebelik

İKİZ GEBELİK

İkiz gebelik çoğul gebelikler arasında en sık karşılaşılan gebelik türüdür. İkiz gebelikler normal yollarla oluşan gebeliklerin 80 – 85 gebelikte 1’ inde görülmektedir. Bu sayı yardımcı üreme tedavileri ile gebe kalanlarda daha da artmaktadır.

İkiz gebelikler tek ve çift yumurta ikizleri olmak üzere ikiye ayrılır. Tek yumurta ikizleri monozigotik olarak, çift yumurta ikizleri ise dizigotik olarak adlandırılmaktadır. Monozigotlar eş, dizigotlar kardeş olarak tanımlanmaktadır.

Tek yumurta ikizleri(monozigotik):
ikiz gebelik tıpkı tekil gebelikler gibi tek yumurta ve tek sperm ile döllenmiştir. Ancak ilerleyen zamanlarda ikiye bölünme gerçekleşmektedir. Tek yumurta ikizlerinde cinsiyet genellikle aynı olur. Tek yumurta ikizlerinin genetik yapıları da daima aynıdır.

Çift yumurta ikizleri(dizigotik ikizler):
Çift yumurta ikizlerinde iki ayrı yumurta iki sperm tarafından döllenerek oluşum gösterir. Çift yumurta ikizlerinde genetik yapı birbirinden farklıdır. Bu nedenle cinsiyetleri ve görüntüleri de aynı değildir.

İkiz gebeliklerde plasentanın bir ya da iki tane mi olduğunun takibi çok önemlidir. plasentanın ayrımını yapabilmek için 11 – 15. Haftalarda yapılan ultrason muayenesi oldukça önemlidir.

İkiz gebeliklerin riskleri


Gebelikte yüksek tansiyon gelişme olasılığı daha yüksektir


►İkiz gebeliklerde erken doğum ile daha sık karşılaşılır


Anne adayında bulantı ve kusma daha çok görülür


Doğumsal olarak anamoli gelişme olasılığı daha yüksektir


Kansızlık sorunu ile daha sık karşılaşılır

İkizden ikize transfüzyon sendromu gelişme olasılığı vardır


►;Kaybolan ikiz sendromu gelişme olasılığı vardır


İkiz gebeliklerde spastik özürlü bebek daha fazla görülür


Plesenta ile alakalı gelişen sorunlar ile daha sık karşılaşılır

İkiz gebeliklerde sezaryen mi yoksa normal doğum mu uygulanmalıdır?

 Şayet doğum anında anne karnında bulunan her iki bebekte normal doğum pozisyonuna uygun bir şekilde geliyorsa normal doğum gerçekleştirilmelidir. Aksi durumlarda ise sezaryen ile doğum uygundur. Ancak yine de doğum şekli doktor tarafından tercih edilmelidir.

Bu Haber 98.865 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 12.06.2013 Çar 12 : 12

YORUM YAZ
 1. Tubis dedi ki:

  11 5 de doktor taramada kız dedi .17.6 şuan başka doktor erkek dedi .tek yumurta ikizi olabilirmi .anlamamış olabilirler arka arka olduğunda anlasilmiyomus. yada ben hangi doktora inanmalıyim.

  1. admin admin dedi ki:

   İkiz hamilelik olsa kesinlikle anlaşılırdı.Anne karnında bebeğin cinsiyeti kesin olarak gebeliğin 16. haftasından itibaren ultrason izlenebilir.Bundan önceki tahminlerde yanılma payı olabilmektedir.11 haftalık iken doktorunuz tahminde bulunmuş olabilir.

 2. burcu dedi ki:

  merhaba ben 15 haftalık hamileyim ikizlerim olucak kısmetse aralarında 1 cm var doktorum küçük olan kız büyük olanda kordon vardı göremedi ama büyük olan genelde erkek oluyo dedi böyle bişi varmı acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Bir sonraki doktor kontrolünüzde bebeğinizin duruşu uygun olduğu taktirde doktorunuz cinsiyeti net olarak izleyebilir.

 3. eda dedi ki:

  Ben 4 haftalik hamileyib beta hcg 8357.64 ckti ikiz olasiligi var mi acaba?

  1. admin admin dedi ki:

   Eda hanım sadece kan değeri ile ikiz gebelik hakkında yorum yapamayız. Kesin bilgi için gebeliğin 6 ila 7 haftalarında olması gereklidir. Bu haftalarda ultrason ile kalp atışları da oluşacağından; iki bebek söz konusu ise iki kalp atışı duyulacağı için de netlik kazanır.Bel ağrısı görülebilir.Bu konuda şikayetiniz artarsa doktorunuza bilgi verin.

 4. aysel dedi ki:

  benim kayin valdem cift yumurta ikizidirler.onlarin genlerinden cifd yumurta ikizleri oluyor biz tarafdanda ikiz yok ama benim bebeyimin cinsiyyeti iikiside kiz diyorlarki cift yumurta ikizlerinde kiz ve erkek oluyor ama bende ikiside kiz sukurler olsun

 5. zehra dedi ki:

  Merhaba 10haftalik ikiz gebeyim düşük riskim var nelere dikkat etmeli nelerden sakinmaliyim yardimci olursanız sevinirim

 6. serpil dedi ki:

  Ben ikiz hamileyim.ve 28 haftaya girdim son adet tarihi 26şubat doğum ne zaman gerçekleşir ve ikiz hamilelikte normal doğumu sezaryan mi daha iyi

 7. selmA dedi ki:

  BENİM ESİMİN İKİZ KARDESİ VAR. AMA BENDE HAMİLEYİM DAHA YENİ ACABA BİZİMDE İKİZ Mİ OLUR
  ,

  1. kübra dedi ki:

   erkek ikiz çocuklarının ikiz çocuğu olma olasılığı azdır