40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Kan değerlerine göre gebelik haftası hesaplama

Kan değerlerine göre gebelik haftası hesaplama

İdrar testinde pozitif sonucu görmeniz, size gebeliğin haftasıyla ilgili bilgi vermemektedir. Bu nedenle hamile olduğunuzu öğrenir öğrenmez doktora gitmeniz gerekir. Kimi durumlarda gebelikler sorunlu olabileceği gibi sonlandırılması gereken tehlikeli bir formda da olabilir. Bunların tespiti, gebeliğin seyrinin normal ilerleyip ilerlememesi gibi durumları belirleyebilmek için kan testi ve beraberin ultrason tetkiki gereklidir. Kanda bakılan Beta HCG değeri ile gebeliğin gidişatı ve haftası aşağı yukarı belirlenir ama hafta belirlemede asıl tetkik ultrasondur.

HCG Değeri Nedir?

Kadındaki yumurta hücrelerinin, erkekteki sperm hücreleri tarafından döllenmesinin ardından hücreler birleşerek büyük bir hızla bölünmeye yani çoğalmaya başlarlar. Bu zaman zarfında hücre sayısı artarak bebek büyüdükçe değişmeye başlar. Hücrelerin bir kısmı bebeğin eşini, bir kısmı da bebeğin kendisini oluşturmaktadır. Bebeğin anne rahminde ilk tutunduğu andan itibaren anne yepyeni bir hormon ile tanışır ve vücutta human chorionic gonadotropin yani kısaca HCG adı verilen gebelik hormonu salgılanmaya başlanır.

Normal Bir Gebelikte HCG Düzeyleri

Döllenme olayını takip eden yaklaşık 8 ve 9.günlerde HCG hormonu salgılanmaya başlar. Bu süreçten sonra hormonun değeri kanda hızla artış gösterir. İkiye katlanma süresi olarak bilinen HCG değerinin iki katına çıkması olayı ilk dönemlerde 2-3 gün kadar kısa sürede gerçekleşir. Sonrasında ise yavaş yavaş ilerlemeye devam ederek süre 4 güne çıkabilir. Yani kısacası HCG düzeyi 1200’den küçük olduğu sıralarda ikiye katlanma süresi 48 saat ile 72 saat arasında, HCG düzeyi 1200 ile 1600 arasındayken ikiye katlanma süresi 72 saat ile 96 saat arasında, HCG düzeyi 6000 üzerindeyken ikiye katlanma süresi 96 saatten fazladır.

 (HCG Seviyesine Göre Gebelik Haftası)

Kan değerlerine göre gebelik haftası

Kanda HCG değerinin, yumurtlama gününden sonraki günlere göre normal kabul edildiği seviyeler şu şekildedir:

 • 12 gün sonra; en düşük 17, en yüksek 119, ortalama 48
 • 13 gün sonra; en düşük 17, en yüksek 147, ortalama 59
 • 14 gün sonra; en düşük 33, en yüksek 223, ortalama 95
 • 15 gün sonra; en düşük 17, en yüksek 429, ortalama 132
 • 16 gün sonra; en düşük 70, en yüksek 758, ortalama 292
 • 17 gün sonra; en düşük 111, en yüksek 514, ortalama 303
 • 18 gün sonra; en düşük 135, en yüksek 1690, ortalama 522
 • 19 gün sonra; en düşük 324, en yüksek 4310, ortalama 1061
 • 20 gün sonra; en düşük 185, en yüksek 3279, ortalama 1287

Gebelik haftasına göre son adet tarihinden itibaren geçen hafta sayısı baz alınarak normal kabul edilen seviyeler ise şu şekildedir:

 • 3 hafta: 5 – 50
 • 4 hafta: 3 – 426
 • 5 hafta: 19 – 7,340
 • 6 hafta: 1,080 – 56,500
 • 7 – 12 haftalar: 7,650 – 288,000
 • 13 – 16 haftalar: 13,300 – 254,000
 • 17 – 24 haftalar: 4,060 – 165,000
 • 25 – 40 haftalar: 3,640 – 117,000

Anlaşılabileceği gibi normal bir gebelik söz konusu olduğunda bile kandaki HCG değerleri çok farklı olabilmektedir. Bu sınırlar dâhilinde ki değerler ultrason ile birlikte desteklendiğinde normal kabul edilir. Zaten gebelik haftası tespitinde kandaki seviye yeterli değildir. Ultrason desteği kesinlikle şarttır. Kandaki sürekli ölçümlerle gebeliğin seyrinin nasıl ilerlediği aşağı yukarı anlaşılabilir ama kan değerinde belirtilen değerler uzun süreçleri kapsadığından; ultrason uzmanının plasenta ölçümü yapması ve net bilgi vermesi önemlidir.

Anormal Kabul Edilebilecek Değerler

Bazı durumlarda HCG değerleri, beklenenin üstünde ya da altında olabilmektedir. Altında olması halinde erken düşük, kimyasal gebelik, dış gebelik gibi durumlardan söz edilebilir. Mol gebelikte ise değerler çok yüksek olabilmektedir. Bazı kanserler dolayısıyla vücutta HCG hormonu üretilebilir. Çok yüksek değerler olmasa da kayda değerdir. Bu konuda en önemli kanser türü, kökeni plasenta hücrelerine dayanan koriyokarsinomdur. Normal gebelik süreci olmasına rağmen gebelikler bazen çoğul olabilmektedir. Çoğul gebeliklerde HCG değeri daha yüksek olabilmekte ve daha hızlı artabilmektedir. Gebe kalabilmek için tedavi gören bayanlar kullanılan ve halk arasında çatlatma iğnesi olarak bilinen tedavi yönteminde HCG hormonu salgısına rastlanabilir. Kısırlık tedavisi için kullanılan diğer bazı yöntemlerde de vücutta HCG hormonunun izlerine rastlanabilir. Bu nedenle tedavi esnasında birçok kadın kendini hamile gibi hissedebilmektedir.

Bu Haber 111.030 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 16.09.2015 Çar 08 : 16

YORUM YAZ
 1. Ays un dedi ki:

  Merhaba. Ilk hcg 238 cukti 48 saat sonra ise 468 cikti hocam gebelik varmidir tesekkurler

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir hamilelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.2 gün sonra kan testini tekrarlayın.

 2. Didem dedi ki:

  Adetim 9 gün gecikti kan testinde 122,6ml 5,0 ml çıktı sizce ben hamilemiyim çok merak ediyorum bu arada kahferengi akintim oluyor genellikle sabahlari ve bazen de karin alti ağırılarim oluyor

  1. admin admin dedi ki:

   Kande beta HCG değreriniz 122 ise hamilesiniz.

 3. Zeynep dedi ki:

  Beta hcg – 682.2 10 günlük bi gecikme var hamilemiyim?

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz. Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Gebeliğin varlığını teyit etmek ve dış gebelik başta olmak üzere bazı gebelik komplikasyonlarına erken tespit etmek için kadın doğum uzmanına başvurun.

 4. Tülay dedi ki:

  Benim ultrasonda gorunmedi ama beta hcg 1334 cikti gebelik varmi?

  1. admin admin dedi ki:

   * 1 hafta sonr tekrar doktorunuza başvurun.
   *Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 5. Esra prlk dedi ki:

  Merhaba kan değerim 65.52 acaba hamilemiyim.

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Gebeliğin varlığını teyit etmek ve dış gebelik başta olmak üzere bazı gebelik komplikasyonlarına erken tespit etmek için kadın doğum uzmanına başvurun.

 6. Ipek dedi ki:

  Beta hcg degerim 4579.00 cikti kac haftalik hamileyim acaba.

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Sn adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya girerek gebelik haftanızı ve muhtemel doğum tarihinizi öğrenebilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 7. Guzel dedi ki:

  Benim deyerim 1326 çıktı kaç haftalık hamileyim acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya girerek görebilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 8. Eylul dedi ki:

  Merhba benim adetim bir hafta gecti kan degerim 5784 ama kese karndan gözukmuyor ne zman gözukur kese

  1. admin admin dedi ki:

   *Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.

 9. Melek dedi ki:

  Merhaba adetime 4 gün vardı test yaptırdım beta hcg < 2.00 çıktı sizce gebelik var mıdır

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamile değilsiniz.Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç almak için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.

 10. Ayşe dedi ki:

  İyi günler HCG 10853.6 aceba kaç haftalık hamileyim şimdiden teşekkürler .

  1. admin admin dedi ki:

   .Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya yazarak gebelik haftanızı öğrenebilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 11. gül dedi ki:

  hcg 286.24 referans 0.8 degerler1.2 hamilemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.Gebeliğin varlığını teyit etmek ve dış gebelik başta olmak üzere bazı gebelik komplikasyonlarına erken tespit etmek için kadın doğum uzmanına başvurun.

 12. Eylul dedi ki:

  Merhba hoCam beta hcg 5784 ama ultradyonda kese görünmuyor kese ne zman görünür

  1. admin admin dedi ki:

   *Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 13. asya dedi ki:

  adet gününe 2gun kala yaptım 117,9cikti HCG kaç haftalık hamileyim acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya yazarak gebelik haftanızı öğrenebilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 14. nefess dedi ki:

  merhaba hocam adetim 10 gün geçti kan tahlilim 9.9 çıktı sonuç nedir

  1. admin admin dedi ki:

   Hamilelik var diyebilmemiz için 20 ve üzeri değerler gerekir.İki gün sonra aynı merkezde kan testini tekrarlayın. 10 günlük gecikmeye göre değeriniz düşük.

 15. Begüm dedi ki:

  Merhaba hocam son adet bitimim 24 ocak . 8 martta tahlil yaptirdim 11.50 cikti bthcg degerim . 10 martta tekrar yaptirdim 41.78 e yukselmis. Evde gebelik testi yaptim ikinci cizgi birqz silik cikti . Hamilemiyim . Doktorum hamilesin dedi ama bu artis normalmi

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamesiniz.Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihinizi yanlış hatırlıyor olabilirsiniz.
   *Sağlıklı bir gebelikte kanda beta hcg değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Kadın doğum uzmanına başvurun.

 16. irem dedi ki:

  Son adet tarihim 15.02.2017 gecimme oldu 16 martta kan testi verdim beta 31.8 cikti sonuc ne deger cok mu dusuk

  1. admin admin dedi ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir. İki gün sonra kan testini tekrarlayın.

   1. irem dedi ki:

    Hocam peki beta degerinin boyle dusuk cikmasi bi sorun oldugu anlamina gelirmi.deger cok mu dusuk yada erken kan testi verdigim icin olanilirmi

    1. admin admin dedi ki:

     Tek bir kan değerine göre değerlendirme yapılamaz.İki gün arayla test yapılması gerekir.

 17. ayşe dedi ki:

  AFP – 87.4 TEKRARLANDI –
  HCG – 40341 TEKRARLANDI –
  E3 – 1.06 –

  kolay gelsin bu değerler ne anlama geliyor yardımcı olurmusunuz.teşekürler

 18. Ayse dedi ki:

  Beta hcg degerim 2498.5 sizce hamilemiym.?

  1. admin admin dedi ki:

   Ayşe hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 seaatte iki kat artış gösterir.Gebeliğin varlığını teyit etmek ve dış gebelik başta olmak üzere bazı gebelik komplikasyonlarına erken tespit etmek için kadın doğum uzmanına başvurun.

 19. İdil ırmk dedi ki:

  Benm kan değerim 6.4 çıktı 48 saat arayla yaptım 29.8 cıktı . Hamile miyim ?

  1. admin admin dedi ki:

   Hayırlı olsun hamilesiniz. Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.

   1. İdil ırmk dedi ki:

    Kan değerim 29.8 çıktı kac haftalık hamileyim sizce ?

    1. admin admin dedi ki:

     Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya girerek hesaplayabilirsiniz.
     http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

     1. idil irmak dedi ki:

      başım çok dönüyor gözümün onu kararıyor bayilacakmsm gibi oluyor tansiyonum düşüyor bu aralar . bunun nedeni nedr

     2. admin admin dedi ki:

      İdil hanım hamilemisiniz ?Hamileyseniz kaç haftalık hamilesiniz.Belirtmemişsiniz.

 20. Nurcan dedi ki:

  Hcg kan tahlilim 296.3 çıktı sizce hamile miymiş.

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.

 21. Özlem dedi ki:

  4,19 sonucuz doktorus süpeli dedi sizce hamilemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Hamilelik var diyebilmemiz için 20 ve üzeri değerler gerekir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Kan değeriniz düşük 2 gün sonra yeniden kan testi yaptırın.

 22. Gul dedi ki:

  Merhaba benim adetim ocakta 12 şubata 9 mart ayında gelmedi dün kan testi yaptirdim 0.36 cikti negatif yukselirmi 🤔ben hacamat yatırmıştım buda etkilermi 10 aydirda korunmuyoruz

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamile değilsiniz.2-3 gün daha bekleyin adet görmezseniz nedenini araştırmak için kadın doğum uzmanına başvurun.

 23. selin dedi ki:

  merhaba bedim en son adet tarihim 7 şubat adetim 6 gün geçince 6 martta kan testi yapırdım beta hcg 7.86 çıktı hamileyim diyebilirmiyim testi tekrarlamamı gerekiyor

 24. Esra dedi ki:

  Meraba… Adet tarihim 8 gün geciktikten sonra test yaptırdım 7.1 çıktı ertesi gün tam 24 saat geçmeden tekrar test yaptırdı doktorum 10.4 çıktı daha sonra 48 saat geçti tekrar test yaptık ve 49.7 çıktı doktor artış iyi dedi perşembe tekrar yapturacagız ama sizcede iyi mi?

  1. admin admin dedi ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Doktorunuzun önerilerine uyun.

 25. Ysff dedi ki:

  Merhaba.. adet tarihm 14 mart.. 11 martta kan testi 25.87 13 martta baska bi yerde yaptm 43.9 cikti bu artış normalmi

  1. admin admin dedi ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.15 Martta aynı merkezde kan testini tekrarlayın. Hafif artış–> Sağlıklı olmayan gebeliğin ( boş gebelik dış gebelik üzüm gebeliği ) işareti olabilir.

 26. Merve dedi ki:

  Son adet tarihim 20 Ocak 6 Mart tarihinde kan tahlili yaptırdım ve sonuç 78 çıktı sizce normal midir

  1. admin admin dedi ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir. 2 gün sonra aynı merkezde kan testini tekrarlayın.

 27. Çiğdem dedi ki:

  Merhaba. Gebelik testi yaptırdım. Sonuç 56.99 çıktı. 10 gün sonra tekrar yaptırdım. 200.18 çıktı. Gebe oldugumu biliyorum. Ancak 2 günde 2 kat artış olmalıymış. Gelişiminde bı sorun olabilir mı? Sonucun daha yüksek çıkması gerekirmiydi? Teşekkür ederim

  1. admin admin dedi ki:

   Çiğdem hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Hafif artış–> Sağlıklı olmayan gebeliğin ( boş gebelik dış gebelik üzüm gebeliği ) işareti olabilir.

 28. Begum dedi ki:

  Merhaba adetime henuz 1 hafta kala test yaptim sonuc 5.0 cikti 2 gun sonra tekrarladim 12.40 cikti yukselen deger normalmi hamilemiyim sizce adetime 4 gun var suan

  1. admin admin dedi ki:

   Begüm hanım gebelik testini erken yapmışsınız.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 29. Ayse dedi ki:

  1 Şubat 2017 de adet olmuştum 5 Mart ta beta hcg 17 çıktı daha küçük ama pozitif olabilir dedi. Yanılma payı varmi acaba?

  1. admin admin dedi ki:

   Ayşe hanım hamilelik var diyebilmemiz için 20 ve üzeri değerler gerekir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir. 2 gün sonra aynı merkezde kan testini tekrarlayın. Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 30. Selma dedi ki:

  doktorum ultrasonda göremedi ancak Beta-HCG 19.5 doktorum hamilesiniz dedi 🙂 sizce yanılma payı olabilirmi

 31. Tuğba dedi ki:

  Mobil. Benm hcgm de 3095.75.hamilemym szce

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında ultrason ölçümünde tespit edilen son adet tarihidir.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıyı kullanarak gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 32. Fatma dedi ki:

  Merhaba bnm hcg sonucum 548.0 çıktı sizce bu ne demek oluyo yardimci olur musunuz

  1. admin admin dedi ki:

   Fatma hanım kan değerinize göre hamilesiniz. Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın. Kadın doğum uzmanına başvurun.İlk doktor kontrolü için illaki gebeliğin belirli bir haftasını beklemek gerekmez.
   *Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.

 33. Rümeysa dedi ki:

  Mrb ılk beta testım 88 dı ıkı gün sonra test yaptırdım 146 cıktı sızce normal mı bu süreç.ılk hamılelıgımde boskeseydı

  1. admin admin dedi ki:

   Rümeysa hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG 48 saatte 2 kat artış gösterir.Hafif artış–> Sağlıklı olmayan gebeliğin ( boş gebelik dış gebelik üzüm gebeliği ) işareti olabilir.Son testten iki gün sonra kan testini aynı merkezde tekrar yaptırın.

 34. Blue dedi ki:

  Merhaba hamile oldugumu ogrendim.degerim 1178 cikti sizce kac haftalik

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihidir.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya girerek gebelik haftanızı öğrenebilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 35. Seda dedi ki:

  Beta hcg derim 826 cikti kac haftalik hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihidir.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya girerek gebelik haftanızı öğrenebilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 36. cigdem dedi ki:

  merhaba 1 haftalik gecikmeden sonra kanda beta hcg sonucum 9722.2 cikti gebelik varmi acaba.

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.

 37. Ness dedi ki:

  Iyi günler adetim sekiz gün geçti iki gün önce kan testi oldum hcg108.6 çıktı. Doktor üç dört gün sonra tekrar yapmamızı söyledi hamile miyim acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 38. Sevda ilge dedi ki:

  Hocam mrb.beta hcg 1495 cikti ama doktorum kac haftalik oldugumu solemedi cok merak ediyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Sevda hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümünde tespit edilen son adet tarihidir.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıyı kullanarak gebelik haftanızı öğrenebilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 39. Aslı tanış dedi ki:

  Meraba doktor bey ben tüp bebek yaptım 6. Gün beta hcgm 24.3 çıkmıştı 10.gün beta hcgm ise 133.33 çıktı artış nasıl sizce iyimi bide tüp bebeğe göre kaç haftalık hamileyimdir son adet tarihim 14.01.2017 transfer tarihim 30.01.2017

  1. admin admin dedi ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Tranfer tarihine göre tam 4 haftalık hamilesiniz.

 40. Melek kızıltoprak dedi ki:

  Beta hcg hormonu testim 0.730 çıktı hamile miyim acaba lütfen yardım edin

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamile değilsiniz.Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.

 41. dilan dedi ki:

  107.52 hcg sonucum hamilemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte 2 kat artış gösterir. Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.

 42. Aslı tanış dedi ki:

  Meraba hocam ben tüp bebek tedavisi görüyorum 30.01.2017 tarihinde transfer oldu.dün çok az miktarda pembe lekelenmem olunca beta hcg me bakıldı ve sonuç 24.3 sizce gebelik varmi dır

  1. admin admin dedi ki:

   Hayırlı olsun kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.2 gün sonra aynı merkezde kan testini tekrarlayın.

 43. Fatma dedi ki:

  Merhaba doktor bey ben mayıs ayında düşük yaptım Bhgc sonucum0.1 e ulaştı ve daha sonra hiç yükselme olmamıştı. 3 şubatta eşimle ilişkim sonrası akıntınin içinde kan vardı bende 04 şubat 2017 tarihinde kan verdim değerim. 2> çıktı hamilelik için yarın tekrar kan vericem ama sizce durum nedir meraklanıyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Hamilelik var diyebilmemiz için 20 ve üzeri değerler gerekir.

 44. Hira dedi ki:

  Beta hcg 0.651 gebelik var mi ? Doktor 2 gun sonra yine gel dedi

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamile değilsiniz.

 45. lale dedi ki:

  iyi akşamlar hocam ben 21.12.2016 son adet oldum hcg sonucu 17.01.2017’de 73.5 sonraki 27.01.2017’de yapılan hcg tahlilinde 621.2 çıktı sonuç normal mi?

  1. admin admin dedi ki:

   Lale hanım son testten iki gün sonra aynı merkezde kan testini tekrarlayın.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG testi iki kat artış gösterir.

 46. Gizem dedi ki:

  19 Ocak 2017, 22:33
  Merhaba hocam. SAT 17 Aralık adetim 2 gün gecikti ve evde test yaptım pozitif çıktı. 17. Ocakta Doktora gittiğimde ultrasonla baktı ve henüz kese oluşmamış 4 haftalik daha çok erken dedi ama b-hcg testinde değerim 190.6 çıktı 2 gün sonra tekrar değere baktirma mi söyledi bu gün (19.01) tekrar test yaptırdım ve 715.3 çıktı. Sizce kesenin görülmemiş olması normal midir haftaya (28.01) tekrar randevum var keseyi yada bebeğimizi görebilir miyiz? Teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerindeki artış olumlu.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.
   *Bir sonraki doktor kontrolünüzde gebelik kesesi görünecektir.

   1. Gizem dedi ki:

    Öncelikle cevap için teşekkür ederim. Bu gün tekrar kontrole gittik değerim 2086 olmuş ama karından bakıldı kese yine görülmedi doktor haftaya görürüz dedi. birde kahverengi lekelenme oldu bu gün bir sorunun işareti mıdır acaba? İlk gebelik olduğu için tedirginim açıkçası.

    1. admin admin dedi ki:

     1 hafta sonra doktor kontrolünüze gidin.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 47. Eylül dedi ki:

  İyi akşamlar… HCG değerim 9963 çıktı. Hamilemiyim? Eğer öyleyse tahmini ne kadarlık hamileyim? Şimdiden teşekkür ederim.

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason muayenesinde ölçülen son adet tarihidir.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıyı kullanarak muhtemel doğum tarihinizi öğrenebilirsiniz.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

   *KAdın daoğum uzmanına başvurun.Gebelik kesesi ve kalp atımları ultrasonda izlenmesi gerekir.

 48. Elif dedi ki:

  Merhaba bir kaç gün önce soru yöneltmiştim.Kan yeniledim 2265.06 hcg değerim 15 aralık enson regl tarihim bebeğim kaç haftalık ?

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason muayenesinde ölçülen son adet tarihidir.Son adet tarihiniz 15 Aralık’a göre 5 hafta ve 6 günlük hamilesiniz. KAdın doğum uzmanına başvurun.
   *Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 49. ASsff dedi ki:

  Merhaba adet günüme 1 gün kala test yaptırdım 112.0 çıktı evde yaptıgım testtede 2.cizgi silik çıktı hamilelik varım sizce

  1. admin admin dedi ki:

   *Kan değerinize göre hamilesiniz.
   *Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

   1. Rizeli dedi ki:

    Test yaptırdım 5cıktı ne demek

    1. admin admin dedi ki:

     Merhabalar hamilelik var diyebilmek için 20 ve üzeri değerler gerekir.Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç elde edebilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.2 gün sonra aynı merkezde kan testini tekrarlayın.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.