40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Kürtaj sırasında rahimde parça kalması

Kürtaj sırasında rahimde parça kalması


KÜRTAJDA PARÇA KALMASI NEDİR?

        Genel olarak kürtaj işlemi gebeliğin sonlandırılmaması ya da rahmin tam olarak temizlenememesi kısacası gebelik materyalinden bir parçanın hastanın rahminin içersin de kalması durumudur. Çoğunlukla kürtaj işlemi uygulandıktan sonra çok nadirde olsa gebelik kesesi ya da plasentanın küçük bir kısmının rahmin için de kalması durumudur.


Kürtaj işlemi sonrasın da yaklaşık olarak hastalar da % 2-3 oranın da rahim içersin de gebelik ile alakalı parçalar kalabilmektedir. Eğer hastanın rahim için de bir miyom durumu söz konusu ise ya da rahim iç boşluğun da bir miyom varlığı var ise bu nedenden kaynaklı olarak normal anatomisinin bozulması durumların da kürtaj işlemi uygulamasın da parça kalması problemi ortaya çıkmaktadır.

Kürtaj sonrasın da rahmin için de kalan parçanın belirtileri nelerdir?

        Hastaya kürtaj işlemi gerçekleştirilerek gebelik sonlandırıldıktan sonraki günler kanamalar giderek azalır ve kesilir, çünkü 1 hafta içersin de az miktar da kanamalar olmaktadır. Ama kürtaj işlemi sonrasın da rahmin içersin de herhangi bir parça kalmış ise daha sonraki günler de kanamalar da azalma yerine artışlar görülmektedir. Parça kalması durumun da hasta parça şeklin de pıhtıların düştüğünü ya da normalden aşırı kanamalar meydana gelmektedir.


Bazen de hasta kürtaj sonrasın da küçük ya da büyük parçalar da düşürebilir. Ancak rahim içersin de gebelik ile alakalı bir parçanın olup olmadığı tam olarak tespit edilemiyor ise hastanın rahminin kasılması için bazı ilaçlar ya da antibiyotikler verilmektedir. Kürtaj işlemi sonrasın da hasta da görülen ağrılar 1-2 gün için de geçer ama rahim için de parça kalması durumun da ağrılar daha uzun sürmektedir. Hatta bazen bu ağrılar aynı adet sancıları ve krampları şeklin de görülebilmektedir.


Mesela hasta da parça kalması durumun da ağrılar ve kanamalar meydana gelmez, ancak kürtaj sonrasın da yapılan muayeneler de tesadüfen görülmektedir. Çoğunlukla kürtaj işleminden sonra hastanın rahmin de kalan parçalar enfeksiyona ya da başka bir komplikasyona sebep olmaması için kürtaj olduktan 1 hafta sonra mutlaka kontrol muayenesine çağrılmaktadır. Bu muayene esnasın da hastanın rahminin içersin de parça kalmış ve buda ultrason da belirlenmiş ise yeniden hastaya küçük bir müdahale ile içerde kalan parçalar temizlenir.
Ancak bazı durumlar da hastaya ilaç tedavisi verilmektedir. Özellikle kalan parçanın temizlenmesi işlemi kürtaj işleminden daha az zaman da çok basit olarak yapılmaktadır. Ayrıca hastanın herhangi bir anestezi işlemine ihtiyaç duyulmaz. Rahim de parça kalması eğer fark edildiğin de temizlenmesi durumun da hasta da kadın hastalıkları, adet düzenleri ve hamile kalma konuları ile alakalı olarak hiçbir sakınca bulunmamaktadır. Çoğunlukla küçük haftalar da uygulanılan kürtaj işlemlerinin sonrasın da hasta da devam eden kanamalar ve kasık ağrıları oluşmasına neden olmaktadır.

Bu Haber 15.347 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 09.07.2013 Sal 09 : 9

YORUM YAZ
 1. meral diyor ki:

  iyi akşamlar ben kasım 25 te adet oldum ve bugün ocak 9 bir doktora gittim doktor üstten ve alttan ultrasonla baktı ama kese boş dedi ve kan tahliline gönderdi tahlilimde hcg 1464 çıktı doktoruma tekrar gittiğimde ise bana ölü gebelik muhtemelen dedi ve bana 3 gün sonra gel tekrar ultrasonla bakalım ve hemen kürtaj yapalım dedi acaba ölü gebelikmi yoksa dış gebelikmi anlamadım ve ölü gebeliğim varsa kendiliğinden düşmezmi düştükten sonra parça kalırmı lütfen hocam acil cvp verirmisiniz pisikolojim bozuldu

 2. ilmel diyor ki:

  iyi günler,
  bende 22 aralıkta 10 haftalık bebeğimin kalbi durduğu için kürtaj oldum. kanamalarım 15 gün devam etti. büyük pıhtılı parçalar düşürdüm. 15 gün sonra tekrar kontrole gittim parça kalma ihtimaline karşı. doktorum rahmin temizlendiğini haftanın büyük olduğu için kanamanın uzun sürdüğünü söyledi.parça kalmamış dedi. o gün kanamam arttı, adet olduğumu düşünüyorum. fakat 4 – 5 kere yine parça şeklinde pıhtı düşürdüm. bu normal midir yoksa başka bir doktora daha muayene olmam mı gerekir. Parça kalmış olabilir mi. Kalmışsa nasıl bir sorun oluşur. Cevaplarsanız cok sevinirim. çok endişeliyim

  1. admin admin diyor ki:

   Tekrar ultrasonla değerlendirme gerekir.
   Parça varsa ilaç verilir ya da kürtajla alınması gerekir.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 3. Leyla diyor ki:

  Selam ben 5 aralikta kurtaj oldum ultrason buymeyan gebelik dedi 5.6 haftalik kurtaj olami söyledi gittim oldum 3.4 gun sonra kontrola gittim 0.8m parça kalmış dedi belko kediliginden cikar dedi bekle dedi bekledim ama bende kanima pıhtılaşma halde ara ara olyodu sonra bida ultrason yaptirdim bu sefer 1m gosteryo ama bu arada surekli mide bilanti govuslerim şişlik agri var hafiften bas dönme jenikoluga gittim kurtaj yapan anlatim 3 gunlik ilaç yazdi onuda yapti bida gittim ultrasyona bakti çok kucukmis kedisi düşer dedi napmaliyim acil cevap vermeginizi rica ederim iyi çalışmalar

  1. admin admin diyor ki:

   Çok küçük parcalar kalabilir. Tedirgin olmayınız. mide bulantısı bas donmenız varsa parça dısında başka bir nedenden kaynaklanıyor olablir.

   Op.Dr.Zeki SALAR