40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Kürtajdan sonra kanama , ağrı , adet düzensizliği

Kürtajdan sonra kanama , ağrı , adet düzensizliği

KÜRTAJDAN SONRA KANAMA, AĞRI VE ADET DÜZENSİZLİĞİ VE DİĞER ŞİKÂYETLER?

Hastaya kürtaj işlemi uygulandıktan sonra görülen en sık şikâyetler kısaca şunlardır?

 Ağrı; çoğunlukla kürtaj işlemi uygulanan hastalar da( isterse lokal anestezi olsun isterse genel anestezi olsun )kasıklar da aynı adet sancıları gibi ağrılar meydana gelmektedir. Özellikle kürtaj olduktan sonra ilk saatler de azalmaya başlar ve daha sonraki günlerden itibaren azalmaya başlar ve hissedilmeyecek kadar hafif ağrılar ortaya çıkmaktadır. Ayrıca bazı hastalar da ilk günden sonra hiç ağrı görülmez iken bazı hastalar da bu ağrılar birkaç gün sürmektedir. Zaten kürtaj işlemi uygulandıktan sonra hastalara ağrı kesiciler verilmektedir.

Kanamalar ya da lekelerin görülmesi; özellikle kanamalar kürtaj işlemi esnasın da ya da sonrasın da bir miktar (aynı adet kanaması)şeklin de görülmektedir. Kürtaj işlemi uygulandıktan sonra geçen saatler süresince azalmaktadır ve ilk günden sonra da aynı adet lekelenmeleri gibi kanamalar görülmektedir. Kürtajdan işleminden sonra kanamalar 3-5 gün ya da bir hafta süresin de bitmektedir. Ayrıca bazı kürtaj olan hastalar da ilk günden sonra hiçbir şekil de kanama görülmez ve bu durum gayet normaldir. Kürtaj olduktan sonra kanamanın durdurulması için hiçbir ilaca gerek yoktur, çünkü zaman geçtikçe kendiliğinden azalmaktadır.

Ancak kürtaj işleminden sonra kanamalarınız da herhangi bir azalma olmuyor aksine kanamalar da artma söz konusu ise mutlaka kısa süre içersin de doktora başvurulmalıdır. Kanamalarınız eğer bir hafta sonun da geçmemiş ise hemen zaman kaybetmeden kürtaj olduğunuz doktora başvurun. Çünkü kürtaj işleminden sonra aşırı kanamaların olması rahmin için de parçaların kalmasının belirtisi olabilir. Ama korkulacak bir durum değildir, öyle ki; doktor küçük bir müdahale ile içerde kalan parçayı temizleyerek kanamayı durduracaktır.

Bulantı ve kusmaların olması; genellikle kürtaj öncesin de ya da kürtaj olduktan sonra bulantı ve kusma şikâyetleri çok nadir görülmektedir. Normalde bu şikâyetler kürtaj olduktan sonraki saatler de ve diğer günler de görülmez, ancak bulantı ve kusma şikâyeti mevcut ise doktora başvurmanız gerekmektedir. Eğer lokal anestezi ile kürtaj işlemi uygulanılacaksa hastaya aç karnına alınmaması bulantı ve kusma şikayetlerini önleyebilmektedir.

Adet gecikmeleri, adet düzensizlikleri ve adet olamama; hastaya kürtaj işlemi uygulandıktan sonra genel olarak ilk adet görme zamanı 30 ile 40 gün sonrasın da görülmektedir. Hastanın kürtaj olmadan önceki adet zamanı aynı şekil de kürtaj olduktan sonra da aynı düzen de olmaktadır. Asla kürtaj işlemi kişiler de adet düzensizliklerine neden olmamaktadır. Çünkü hasta kürtajdan önce ve sonra da yine aynı düzen de adet görmeye devam etmektedir.
Kötü kokulu akıntılar ve kaşıntılar; çoğunlukla bu şikâyetler kürtaj sonrasın da çok nadiren görülen durumdur. Kürtaj işlemi esnasın da vajinanın ve rahim ağzının bir antiseptik solüsyon ile temizlemek bazen vajina florasını bozabilmektedir. Ancak bu akıntılara vajinit sebep olabilmektedir. Bu durum karşısın da kişi yeşil, sarı ve kahverengi rengin de kötü kokulu olan akıntılar sebebi ile bazen de kaşıntı şikâyetleri görülebilir. Kürtaj işlemi uygulandıktan sonra doktor muayenesi esnasın da ortaya çıkan bir akıntı durumu var ise tablet ya da vajinal ovül tarzın da verilen ilaçlar ile hastanın bu şikâyetleri giderilebilmektedir.

Kürtaj sonrası ateş; genel olarak kürtaj işlemi uygulandıktan sonra hastalar da ateş durumu söz konusu değildir. Eğer endometrit ya da başka bir enfeksiyon durumu gelişir ise kürtaj işlemi uygulandıktan 1-2 gün sonra hasta da ateş yükselme durumları ortaya çıkabilir. Ayrıca bu şikâyetlerin dışın da kabızlık, mide ağrısı, ishal, böğür ağrısı ve baş ağrıları şeklin de meydana gelen şikâyetler kesinlikle kürtaj ile alakalı değildir.

Bu Haber 36.195 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 10.07.2013 Çar 03 : 10

YORUM YAZ
 1. Pınar diyor ki:

  Merhaba Sayın Hocam 15 Martta 9 haftalık DÜşük yaptım 10 nisanda adet oldum yogun kanamam vardı 8 gun surdu adetim, 26 nisanda ilişki sonrası ertesı gunu kahverebgı lekelenmeler adet sancısı adet gibi bi tuhaf oldum hala devam edıyo ara ara leke ve kan olarak acaba adetmı oldum ben anlamadım hiç bir zaman boyle duzensız olmadı adetim dusukten dolayımı oldu nezaman adetım duzene gırer şimdiden teşekkürler

 2. Esra diyor ki:

  Merhaba ben 25 ocakta düşük nedeniyle kurtaj oldum ilk adetim 23 şubattı ikinci adetim başlamadı hale neden olabilir

 3. yalova77 diyor ki:

  4 haftalık bir düşügüm oldu.kanamam 10 gün sürdü doktorum herşeyin yolunda olduğunu söyledi .1 ay sonra adet olacagımı söylemesine ragmen benim 15.gün kanamam başladı bu normal bir adet kanamasımı acaba biraz endişelendim …

 4. Derya diyor ki:

  Yaklasik 23 gün oluyor kürtaj olalı fakat henüz şu kahverengi akinti bitmedi ne zaman biter ya? Dün doktoruma gorundum hormon hapi vermis bna napcam bilmiyorum.

 5. deniz diyor ki:

  Ben 4 hafta once kurtaj oldum 2 gun once geri cekilme yoluyla iliskiye girdik ve kahve koyu lekeler geliyo tekrar hamile kalmis olabilirmiyim?

  1. admin admin diyor ki:

   Korunmasız girilen her ilişkide azda olsa gebelik ihtimali vardır.Daha güvenli bir korunma yöntemi tercih etmelisiniz.

 6. fatos diyor ki:

  mrb ben 4 marta dusuk yaptim 18 aftalik bebeyimi kaaybetim kurtaj yapmadilar kendim temizlen mis dediler hala adet kanamasi olmadim 1 gun kanam oldu 27 nisan ara ara lekenmelerim de oluyo sizce normalmi yorumunuz nedir?

  1. admin admin diyor ki:

   Ultrasonla kontrol edildi ve temizlendiği söylenmişse tedirgin olmanıza gerek yok leke şeklinde kanamalar görülebilir.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 7. Gamze diyor ki:

  Bundan 4 ay önce kürtaj oldum daha onceden bnm adet düzenim ya 3 gün önce gelirdi yada 4 gün önce gelirdi…. kurtajdan sonra düzeni bozuldu bazen 3 gün önce geliyor bazende 7 gün önce bu 7 gün önce gelmesi bnm moralini bozuyor acaba daha 4 ay oldu ondan mi düzenli değil bu ne zaman düzelir ve neden böyle oluyor…tşkler…

 8. Hafize diyor ki:

  Merhaba hocam 8Aralık2014 tarihinde son adetim bitti ve 2015 Ocak 2. haftası hamile olduğumu öğrendim.Fakat 10. haftada 26 Şubat tarihinde boş gebelik nedeniyle kürtaj yapıldı.Hala adet olmadım.Doktorum tarlusal verdi kullandım ve 5 gün geçmesine rağmen hala regl olamadım.Ne yapmam gerekli artık bilemiyorum?

 9. didem diyor ki:

  Selam ben gebelik 5 haftalikken 6 martta kürtaj oldum bugün 34. Gün hala adet olmadım bi sorun olabilirmi

  1. admin admin diyor ki:

   Kürtaj sonrası düzenli adet gören kadınlarda 4-8 hafta içinde ilk adet görülmesi gerekir.Adet kanamasının gelmediği takdirde rahim için yapışıklıklarından şüphelenilmelidir.2 hafta içinde adet olmazsanız kadın doğum uzmanına başvurun.

 10. gülbahar diyor ki:

  merhaba. ben 1 ay önce 6 haftalıkken kürtaj oldum vebu süreçte hiç kanamam olmadı. aralıklarla kan testi yaptırdım hcg değerlerim azar azar düşsede ben hala yuksek. ulturasonda henüz bişey soylemek ıcın erken oldugunu soyledıklerı küçük birşey vardı. ve ben hala hamıle oldugumdan suphelenıyorum. yorumunuz nedir?

  1. admin admin diyor ki:

   ULTRASON DEGERLENDİRME

   Normal kosullarda HCG aynı merkezde 48 saat ara ile yaklasık 2 kat artıs gostermeli

   ÖNEMLİ !! Kan degerleri 2 kat artış gösterse de yaptıgınız testler olumlu olsa da ultrason ile bebegin kalp atımları gözükmeden yakın çevrenizle bu mutlu haberi paylaşmayınız.

   –Son adetten 5 hafta sonra ( birliktelikten 3 hafta sonra ) Gebelik Kesesi gözükmelidir.

   –Son adetten 6 hafta sonra ( birliktelikten 4 hafta sonra ) Bebek Kalp Atımları gözükmelidir.

 11. fadime akyurek diyor ki:

  Ben 15 ocak da bos gebelik nedeniyle kurtaj oldum ve hale adet olmadim yeni hamilelik icin ne zaman olur

  1. admin admin diyor ki:

   Ek sorun yok ise 2 adet sonrası korunmanıza gerek yok.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 12. pelin diyor ki:

  Mhb ben 3ay once kurtaj oldum 35 gunsonra adet oldum ikinci adet miktarim cok azdi ve 20gin boyunca sancı cektim doktora gittim ultrasyonla bakti bisey yok dedi ve suan adet oldum ve kanama cok az ve sancim cok sizce bu neden olabilir

  1. admin admin diyor ki:

   Nadiren kurtaj sonrası rahim içinde yapışıklıklar olusabilir. Hep bu sekilde az kanama olursa HSG ya da histeroskopi öneririm.
   Daha fazla bilgi için:
   http://www.zekisalar.com/kapalii-cerrahi/histeroskopi

 13. kubra diyor ki:

  Merhaba ben 5 temmuzda sagliksiz gebelik sonucu kurtaj oldum 33 gun sonra ilk adetimi oldum 18 gundur adetim bitmedi bu normalmi sizce

  1. admin admin diyor ki:

   18 gün kanama fazla. Ultrason ile değerlendirme öneririm.

   Op.Dr.ZekiSalar
   Kadın Hastalıkları,doğum ve İnfertilite uzmanı
   Hisar Intercontinental Hastanesi Tüp Bebek Ünitesi Sorumlusu
   Randevu için : 444 5 888 – 0 216 524 13 50

 14. gülce diyor ki:

  Merhaba ben 4 nisanda kürtaj oldum.Hiç kanamam olmadı müdahale sonrası.Fakat 8 nisanda 4 gün süreli bir kanamam oldu aynı adet kanaması gibiydi.Sonra 14 mayısta ilk adetimi gördüm. Fakat şimdi 50 gün geçti hala adet görmedim.Öncesinde adet düzensizliğim yoktu.gününden önce gelirdi ama geç kalmazdı.Lütfen bana yardımcı olurmusunuz

  1. admin admin diyor ki:

   50 gün uzun bir süre doktora başvurunuz. Ultrason ve kan tetkiki yapılmasını öneririm.

   Op.Dr. Zeki Salar
   Kadın Hastalıkları ,doğum ve infertilite uzmanı

 15. evin diyor ki:

  Merhaba ben 12mayista istenmeyen bi gebelik sonucu kurtaj oldum ve henuz adet olmadim bu normal mi

  1. admin admin diyor ki:

   Bazen küretaj sonrası 1-2 ay adet gecikebilir. Temmuz basına kadar det olmazsa muayene ve ultrason kontrolu Öneririm.

   Op.Dr.Zeki Salar
   Kadın Hastalıkları,doğum ve infertilite uzmanı
   Memorial Antalya Hastanesi

 16. gonca diyor ki:

  Kurtaj oldum ve bir hafta sonra konturole gittim bi sorun yok ama daha sonra ertesi gun hapi almak zorunda kaldim iki gun gectikten sonra yogun bi kanamam var sizce neden

  1. admin admin diyor ki:

   Ertesi gün hapları maalesef yaygın kullanılsa da çok yan etkisi var.Önerilen bir tedavi değil.Kanama ilaca bağlıdır.

   Op.Dr.Zeki Salar
   Kadın Hastalıkları,doğum ve infertilite uzmanı
   Memorial Antalya Hastanesi

 17. seher ceylan diyor ki:

  merhabalar 35 yaşındayım ben 13 şubatta kürtaj oldum kanamam ve parça düşmesi çok fazla nerdeyse 1 ay olacak bu normalmi sizce bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler

  1. admin admin diyor ki:

   Genek olarak 1 hafta 10 gun ıcınde kanamalar kesilir 1 aydır kanama varsa parca dusuyorsa içeride parca kalmıs olabilir. Mutlaka ultrasonla kontrol öneririm.

   Op.Dr. Zeki Salar
   Kadın Hastalıkları ,doğum ve infertilite uzmanı
   Memorial Antalya Hastanesi

 18. Gözde diyor ki:

  İyi günler ben şubat ayının 2 sinde kürtaj oldum ve hala adet olmadım karnımda hafif hafif adet sancısı var 3 gündür ama hiç bir şey yok neden olmadığım hakkında merak ediyorum soruma cevap verirsenız sevinirim şimdiden teşekkürler.

  1. admin admin diyor ki:

   Kuretaj isleminden sonra 30-40 gün adet olmayabilir . Şu sıradaki şikayetleriniz adetin belirtisi olabilir
   Bir süre daha bekleyiniz.

   Zeki Salar
   Memorial Antalya