40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Tüp bebekte hamilelik belirtileri nelerdir

Tüp bebekte hamilelik belirtileri nelerdir

TÜP BEBEKTE HAMİLELİK BELİRTİLERİ

Anne baba olmak isteyen çiftlerin her ikisine bağlı olarak gelişen problemlerden dolayı tüp bebek tedavisi uygulanmakta ve çiftleri yüzünü güldürücü sonuçlar elde edilmektedir. Fakat son aşama olan embriyo transferinden sonra çocuk sahibi olmak isteyen adayların sabırlı olması ve karamsarlığa düşmemesi gerekir.

Anne adayına embriyo transfer edildikten sonra hamilelik belirtileri tedaviyi üstlenen doktor tarafından yapılan incelemeler sonucu ortaya çıkmaktadır. Tüp bebek tedavisi boyunca doktor kontrolü altında olmak gerekir. Tüp bebek tedavisinde düşük riski normal yollarla oluşan gebeliğe oranla daha yüksektir.

Tüp bebek tedavisinde gebelik belirtileri embriyo transferinden yaklaşık 2 hafta sonra ortaya çıkmaktadır. Gebelik belirtileri anne adayında kanama gibi sorunlardan olumsuz etkilenmemesi için anne adayının embriyo transferinden sonra sağlığına daha dikkat etmeli ve ağır aktivitelerden kaçınmalıdır. Tüp bebek tedavisinde gebelik belirtileri embriyo transferinden sonra uygulanan kan testi ile kendini göstermektedir. Transferden sonra kasık ağrısı gibi birtakım ağrılara maruz kalan anne adaylarının doktorları ile irtibata geçmesi ve doktor kontrolüne girmesi önemli bir faktördür.

Hamilelik ile alakalı belirtiler çoğu zaman kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Her kadın her zaman aynı gebelik belirtilerini yaşamaz. Bu nedenle anne adayının tüp bebek tedavisi devem ettiği sürece çok dikkatli olması gerekir. Tüp bebek tedavisinden sonra gebelik belirtilerini fark etmek için ilk olarak embriyo transferinden sonra yapılan kanda gebelik testinin pozitif olarak sonuçlanması gerekir. Tüp bebek tedavisinde embriyo transferinden sonraki gebelik testinden sonra tedaviyi üstlenen doktor belirtileri kesinleştirmek için bebeğin kalp atışlarının olup olmadığını kontrol eder. Gebelik belirtileri için yapılan incelemeler yaklaşık olarak 2 hafta kadar devem eder. Bu 2 haftalık süreçte sağlıklı bir gebelik geçip geçmeyeceğini tespit eden incelemeler yapılır.

 Tüp bebek tedavisinden sonra oluşan gebelik belirtileri ağrı ve kanama şeklinde kendini belli etmiş ise incelemeleri yapan doktor anne adayına istirahat etmesi yönünde talimat verebilir. Transferden sonra oluşan gebelik belirtileri kadın hastanın yumurta rezervine bağlı olarak gelişir. Bu nedenle transfer sonrasını takip eden süre içinde anne adayının düzenli beslenmesi ve yediğine içtiğinedikkat etmesi gerekir.

Bunun yanı sıra tüp bebek ileoluşan gebeliklerde ortaya çıkan belirtiler normal yolla oluşan gebelik belirtileri ile aynıdır.Tüp bebek yöntemiyle hamile kadınlarda da bulantı , kusma, göğüslerde hassasiyet ve dolgunluk görülür.

Normal yol ile oluşan gebelik belirtileri için tıklayın.

Bu Haber 65.118 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 21.02.2013 Per 11 : 21

YORUM YAZ
 1. Narin diyor ki:

  Hocam tekrardan merhabalar…bugün 11.gün değer 72.1 çıktı düşük MÜ değer

  1. admin admin diyor ki:

   Hayırlı olsun. iki gün sonra aynı merkezde kanda gebelik testini tekrarlayın.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 2. Narin diyor ki:

  Çok tesekkür ederim bu bile yetti biraz moral bulmama☺️Bende inşallah umuyorum ki 7 gün sonra hamileyim diye yazabilirim tekrardan tesekkürler

  1. admin admin diyor ki:

   Allah gönlünüze göre versin.

 3. Narin diyor ki:

  Bugün tüp bebek transferimin 5. Günü 3.gün embriyosu yerleştirildi ilk 3 gün kasıklarımda batma vardı fakat 2 gündür hiç bi belirti yok bu tutmadığı anlamına mı gelir

  1. admin admin diyor ki:

   Kafanızda gereksiz yere stres yapmayın.Gebelik testini de erken yapmayın.Umarım olumlu haberlerinizi paylaşırsınız.

 4. papatya diyor ki:

  slm ben 20.03.2016 da yapıldı 9 .gun beta hsg 20.8 çıktı normalmi

  1. admin admin diyor ki:

   tüp bebek tedavisinde embriyonun rahim içerisine transfer edilmesinden 12 gün sonra gebelik testi yapılır.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.2 gün sonra testi tekrarlayın.

 5. Elfida diyor ki:

  Çok teşekurler cvp niz icin.
  bugun tekrar kan testi yaptirdim doktorumun isteği uzere
  ve kanda beta değeri 580 cikti 15 ci gün
  sizce ikiz bebek olabilirmi. 20 gun sonraya ultrason icin randevu verdiler.
  yardimlariniz icin cok teşekurler.
  sitenizi cok beyendim sağolun
  ben Brukselden yaziyorum

  1. admin admin diyor ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.İkiz gebeliklerde kan testi sonucuna göre kesin olarak öğrenilmez.İkiz gebeliklerde kanda beta HCG haftasına göre tekil gebeliklere göre daha yüksek olur.İkiz gebelik kesin olarak ultrasonda iki kalp atışı görüldüğünde netlik kazanır.

 6. Elfida diyor ki:

  Merhaba bana 4 cü tüp bebek transferi yapildi 13 cü günde kanda beta 225 cikti
  sizce normalmi yardimici olabilirmisiniz

  1. admin admin diyor ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG 48 saatte iki kat artış gösterir.Tedbir amaçlı olarak ultrasonda kalp atışları duyulana kadar birliktelikten uzak durun.

 7. gozde diyor ki:

  Merhaba ,

  Embriyo transfer sonrasi beta kan değerlerim 8.gun 22 , 10.gun 38 ,15.gun 138 , 19.gun 305 ,24.gun 420 .Dr degerler istedogimiz gibi yukselmiyor ama 4 gun sonra tekrar kan testi yaptır dedi. Hamileliğin devam etme şansı ne kadardır . ? Lütfen yorum yapın.

  1. admin admin diyor ki:

   Boş gebelik olabilir. sağlıklı bir artış değil. 4 gün sonra kontrol uygun olur. Toparlayan hastalar var.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 8. mislina diyor ki:

  Mrb 22 yasindayim 11.beta 617.3 13.beta 1359.65 dr 10 gun sonra gel dedi sizce nasil ikiz olma ihtimali var mi Teşekkürler

  1. admin admin diyor ki:

   Kanda gebelik testinde ölçülen B-HCG değeri ikiz hamileliklerde gebelik haftasına göre daha yüksek olur ancak bunu karşılaştırmak için ultrason yapmadan mümkün olamayacağı için ikiz olduğunu anlamak da mümkün değildir.10 gün sonraki ultrason kontrolünüzde belli olur.

 9. hülya diyor ki:

  merhabalar 12 mayısta tüp bebek transferi yapıldı.transferden 13 gün sonra betahcg baktırdım 1297.23 çıktı.ikiz olabilirmi?

 10. seher diyor ki:

  merhabalar,benim üçüncü tüp bebek deneyimim bugün 18.günüm bir hafta önce beta hcg testi yaptırdım 134.15 çıktı bu ayın 23.kontrolüm var bana yardımcı olurmusunuz?sonucum nasıl çıktı diye

  1. admin admin diyor ki:

   Sonucunuz çok iyi. Kontrol amaçlı aynı merkezde 48 saat sonra testı tekrarlamnızı onerırım . 2 kat artış varsa normal bir gebeliktir.

   Op.Dr.Zeki SALAR