40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Tüp bebekte hamilelik belirtileri nelerdir

Tüp bebekte hamilelik belirtileri nelerdir

TÜP BEBEKTE HAMİLELİK BELİRTİLERİ

Anne baba olmak isteyen çiftlerin her ikisine bağlı olarak gelişen problemlerden dolayı tüp bebek tedavisi uygulanmakta ve çiftleri yüzünü güldürücü sonuçlar elde edilmektedir. Fakat son aşama olan embriyo transferinden sonra çocuk sahibi olmak isteyen adayların sabırlı olması ve karamsarlığa düşmemesi gerekir.

Anne adayına embriyo transfer edildikten sonra hamilelik belirtileri tedaviyi üstlenen doktor tarafından yapılan incelemeler sonucu ortaya çıkmaktadır. Tüp bebek tedavisi boyunca doktor kontrolü altında olmak gerekir. Tüp bebek tedavisinde düşük riski normal yollarla oluşan gebeliğe oranla daha yüksektir.

Tüp bebek tedavisinde gebelik belirtileri embriyo transferinden yaklaşık 2 hafta sonra ortaya çıkmaktadır. Gebelik belirtileri anne adayında kanama gibi sorunlardan olumsuz etkilenmemesi için anne adayının embriyo transferinden sonra sağlığına daha dikkat etmeli ve ağır aktivitelerden kaçınmalıdır. Tüp bebek tedavisinde gebelik belirtileri embriyo transferinden sonra uygulanan kan testi ile kendini göstermektedir. Transferden sonra kasık ağrısı gibi birtakım ağrılara maruz kalan anne adaylarının doktorları ile irtibata geçmesi ve doktor kontrolüne girmesi önemli bir faktördür.

Hamilelik ile alakalı belirtiler çoğu zaman kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Her kadın her zaman aynı gebelik belirtilerini yaşamaz. Bu nedenle anne adayının tüp bebek tedavisi devem ettiği sürece çok dikkatli olması gerekir. Tüp bebek tedavisinden sonra gebelik belirtilerini fark etmek için ilk olarak embriyo transferinden sonra yapılan kanda gebelik testinin pozitif olarak sonuçlanması gerekir. Tüp bebek tedavisinde embriyo transferinden sonraki gebelik testinden sonra tedaviyi üstlenen doktor belirtileri kesinleştirmek için bebeğin kalp atışlarının olup olmadığını kontrol eder. Gebelik belirtileri için yapılan incelemeler yaklaşık olarak 2 hafta kadar devem eder. Bu 2 haftalık süreçte sağlıklı bir gebelik geçip geçmeyeceğini tespit eden incelemeler yapılır.

 Tüp bebek tedavisinden sonra oluşan gebelik belirtileri ağrı ve kanama şeklinde kendini belli etmiş ise incelemeleri yapan doktor anne adayına istirahat etmesi yönünde talimat verebilir. Transferden sonra oluşan gebelik belirtileri kadın hastanın yumurta rezervine bağlı olarak gelişir. Bu nedenle transfer sonrasını takip eden süre içinde anne adayının düzenli beslenmesi ve yediğine içtiğinedikkat etmesi gerekir.

Bunun yanı sıra tüp bebek ileoluşan gebeliklerde ortaya çıkan belirtiler normal yolla oluşan gebelik belirtileri ile aynıdır.Tüp bebek yöntemiyle hamile kadınlarda da bulantı , kusma, göğüslerde hassasiyet ve dolgunluk görülür.

Normal yol ile oluşan gebelik belirtileri için tıklayın.

Bu Haber 102.305 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 21.02.2013 Per 11 : 21

YORUM YAZ
 1. canan dedi ki:

  merhaba benim bugün transferimin 20.günü gebelik tesi yaptırdım 246 çıktı.ama şuan bel ağrım var normal mi ?

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış görülür.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.
   *Gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi ağrılar görülebilir.Doktor kontrolünüzde doktorunuza bilgi verin.

 2. sonnnngul dedi ki:

  Merhabalar ekimin birinde tup bebek yapıldı 12 gün sonra kan testi yaptırdım 56.02 çıktı sonucu bugün 15 gunum ama kahverengi bir leke gordum çok azdı ne yapmalıyım lütfen yardım edin

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Hamileliğin ilk üç ayında Kahverengi pembe akıntılar genellikle sorun yaratmaz.

   !! Aşağıdaki durumlarda doktorunuza danışınız. Değerlendirme gerektirir.!!

   Açık kırmızı taze kanamalar

   Akıntıya kasık ağrısı

   idrarda yanma

   parça düşürme

   kabızlık eşlik ediyorsa

 3. Ebru dedi ki:

  Mrb arkadaşlar 3 gün önce transfer yaptırdık 3 embrio konuldu henüz belirti yok hep acebalarla doluyum ve ikinci denememiz ilki tutmamıştı buda tutmazsa yıkılırım

  1. admin admin dedi ki:

   İnşallah güzel haberler verirsiniz.Stres yapmayın.

 4. Komila dedi ki:

  Marhaba ben 7 hazerande tranfer yaptırdık bugun biraz kanama va bel agrısı var pekı tutumu Bebek

  1. Merhaba,

   Gebelik testi zamanınızdan önce bir kanama şikayeti oldu ise ve kanamanızda artış söz konusu ise takip olduğunuz merkez ile iletişime geçmenizi öneririm. Bu bir sağlıklı gebelik olabildiği gibi biyokimyasal gebelik ve dış gebelik gibi bir durumda da gözlenebilir. Kasık ağrısı şikayetinizin de arkasında yatan nedenin araştırılması gerekir(gebelik ve komplikasyonları, myomlar, yumurtalık kistleri, genitoüriner sistem enfeksiyonları, kabızlık). Takip dosyanız incelenerek merkeziniz sizi kontrole çağıracaktır.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 5. naile dedi ki:

  Merhaba efendim bende tüp bebek yaptım benim 3cu denemem kasiklarimda ağrı vardı adet sancısı gibi sancıları vardı ama bu sabah kalktim ne bi ağrı ne bi belirti çok korkuyorum yardım edin ne olur

  1. naile dedi ki:

   Ne yapacağını bilmiyorum yüreğim ağzından çıkacak gibi korkuyorum hayal kırıklığına uğrayacam diye

 6. Narin dedi ki:

  Iyi günler hocam.. Beta hcg11. Gün 72 14. Gün 245 16.gün 632 21. Gün 5362 çıktı..en son adetim 2 nisan 5 haftalık bu değerlere göre ikiz olma ihtimali var mı ve kasıklarımda karnımda çok ağrıyor bu normalmidir

 7. Arzu dedi ki:

  Merhaba mayis 2 sinde bana transfer yapildi 6 gundur sol kasigimda ve belimde agri var sizce embriyo tutunmuş mudur hamile olabilimiyim teşekkür ederim

 8. Narin dedi ki:

  Hocam tekrardan merhabalar…bugün 11.gün değer 72.1 çıktı düşük MÜ değer

  1. admin admin dedi ki:

   Hayırlı olsun. iki gün sonra aynı merkezde kanda gebelik testini tekrarlayın.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 9. Narin dedi ki:

  Çok tesekkür ederim bu bile yetti biraz moral bulmama☺️Bende inşallah umuyorum ki 7 gün sonra hamileyim diye yazabilirim tekrardan tesekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Allah gönlünüze göre versin.

 10. Narin dedi ki:

  Bugün tüp bebek transferimin 5. Günü 3.gün embriyosu yerleştirildi ilk 3 gün kasıklarımda batma vardı fakat 2 gündür hiç bi belirti yok bu tutmadığı anlamına mı gelir

  1. admin admin dedi ki:

   Kafanızda gereksiz yere stres yapmayın.Gebelik testini de erken yapmayın.Umarım olumlu haberlerinizi paylaşırsınız.

 11. papatya dedi ki:

  slm ben 20.03.2016 da yapıldı 9 .gun beta hsg 20.8 çıktı normalmi

  1. admin admin dedi ki:

   tüp bebek tedavisinde embriyonun rahim içerisine transfer edilmesinden 12 gün sonra gebelik testi yapılır.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.2 gün sonra testi tekrarlayın.

 12. gül dedi ki:

  merhaba ben 25 şubatta transfer yaptırdım 2 tane embriyo koyuldu sonucu nasil öğrenebilrim

 13. fatos dedi ki:

  Selamlar.bugun transferimin 5.günü.
  Bel ağrısı migde bulantisi kasik ağrısı hafif bas donmesi var.Ama en çok bu bel ağrısı zorluyor beni.
  Regl donemlerimde de olurdu ama bu kadar degil
  Bu belitiler tutmayacak anlamina mi gelir?
  Ancak psikolijim iyi cok endiseli degilim.Sadece
  Agrilardan dolayi huzursuzum..

 14. Elfida dedi ki:

  Çok teşekurler cvp niz icin.
  bugun tekrar kan testi yaptirdim doktorumun isteği uzere
  ve kanda beta değeri 580 cikti 15 ci gün
  sizce ikiz bebek olabilirmi. 20 gun sonraya ultrason icin randevu verdiler.
  yardimlariniz icin cok teşekurler.
  sitenizi cok beyendim sağolun
  ben Brukselden yaziyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.İkiz gebeliklerde kan testi sonucuna göre kesin olarak öğrenilmez.İkiz gebeliklerde kanda beta HCG haftasına göre tekil gebeliklere göre daha yüksek olur.İkiz gebelik kesin olarak ultrasonda iki kalp atışı görüldüğünde netlik kazanır.

 15. Elfida dedi ki:

  Merhaba bana 4 cü tüp bebek transferi yapildi 13 cü günde kanda beta 225 cikti
  sizce normalmi yardimici olabilirmisiniz

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG 48 saatte iki kat artış gösterir.Tedbir amaçlı olarak ultrasonda kalp atışları duyulana kadar birliktelikten uzak durun.

 16. Ozlem64 dedi ki:

  Transferin 5. Günü e2 2438 progesteron 60 çıkması normalmi gebelik oluşabilirmi bu değerlerle 12 yumurta toplanmisti 2 tane transfer oldu

 17. nur dedi ki:

  MeRHABA BENİM DUN 28 ARALIK HCG TESTIM 618 CIKTI ULTRASYONDA 6ML KESE GOZUKTU ACABA YUKSELİRMİ KAN DEGERLERİM COK KORKUYORUM DIS GEBELIKTEN

  1. nur dedi ki:

   Bu arada 23 gunumdu transferden sonra

 18. asia dedi ki:

  Merhaba transferden sonra 9. Günüm sabah ilk idral ile evde 6 gun önceden gebeliği belirleyici test yaptim silik 2 çizgi çıktı sizce hamilemiyim .. catlama iğnesini vurulali 15 gün oldu teşekkürler. ..

 19. dilek dedi ki:

  Tekrardan merhaba,ayrica kirmizi leke gibi bir sey geliyor ama korkmam gerekirmi??

 20. dilek dedi ki:

  merhaba 32 yaşındayım benim transfer sonrası 10. gün değerim 248,1 ve 13. gün kan testi değerim 1108.karnımın alt tarafında ve kasıklarımda ağrı ve kramp şeklinde batmalar yaşıyorum. bu 2. denememiz acaba bu şikayetler normal mi?

 21. fatma dedi ki:

  Iyi gunler benm son regl tarihim 19 ekim… esimle 2 kadim ve 6 kasimda iliskimiz oldu bende kasimin 20 si inde beta hcg yaptirdim 509.3 cikti 2 gun sonra yani 22 kasimda tekrar yaptirdim 1000 olmus normal mi sizce? Simdiden cook tesekkur ederim

 22. yalniz dedi ki:

  Merhaba ben tup bebek tedavisi ile hamile kaldım altı haftalık oldu degerlerim normalken bugün 23.85e düştüğünü öğrendim keseyi göremedik ama doktor cuma tekrar kan vermemi istedi o zamana kadar yükselir mi lütfen cevap aglamaktan gözlerim şişti 8yildir bu gunu beklemistim inşallah tekrar yukselir..

 23. nur dedi ki:

  İyi günler benim pazartesi günü transferim oldu bugün 3.günüm ama endişeliyim hiç bi belirti yok hiç bi ağrı hissetmiyorum bu normal midir …

 24. meltem dedi ki:

  Çok sürüyor mu bu ağrılar. Test gününe kadar devam edermi 29 ekim test günüm hayırlısı

 25. meltem dedi ki:

  Merhaba embriyo transferi 17.10.2015 günü yapıldı. Ama bende şuan kasık ağrısı Bel ağrısı ne zaman geçiyor. Cvp bekliyorum teşekkür ederim

 26. yardimlutfen dedi ki:

  Merhaba ben almanyada yasiyorum transferimin 9.uncu günü ben endometriose hastasiyim bu embriyonun tutunmasina cok buyuk engelmidir ?ayin 6sinda teste cagirdi doktorum ve cok korkuyorum.:( belirtisi varmi

 27. Ayse dedi ki:

  Benim bugün transferin 14 günü daha test yaptırmadım Çarşamba günü kan testi yapacam ama bugün çok şiddetli adet sancım var lütfen ne yapmalıyım bana yardımcı olun acil cevap bekliyorum korkmaya başladım

 28. Ayşe dedi ki:

  Emriyo transfer i so razi hamile lik beli rtileri

 29. gozde dedi ki:

  Merhaba ,

  Embriyo transfer sonrasi beta kan değerlerim 8.gun 22 , 10.gun 38 ,15.gun 138 , 19.gun 305 ,24.gun 420 .Dr degerler istedogimiz gibi yukselmiyor ama 4 gun sonra tekrar kan testi yaptır dedi. Hamileliğin devam etme şansı ne kadardır . ? Lütfen yorum yapın.

  1. admin admin dedi ki:

   Boş gebelik olabilir. sağlıklı bir artış değil. 4 gün sonra kontrol uygun olur. Toparlayan hastalar var.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 30. mislina dedi ki:

  Mrb 22 yasindayim 11.beta 617.3 13.beta 1359.65 dr 10 gun sonra gel dedi sizce nasil ikiz olma ihtimali var mi Teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda gebelik testinde ölçülen B-HCG değeri ikiz hamileliklerde gebelik haftasına göre daha yüksek olur ancak bunu karşılaştırmak için ultrason yapmadan mümkün olamayacağı için ikiz olduğunu anlamak da mümkün değildir.10 gün sonraki ultrason kontrolünüzde belli olur.

 31. yasemin dedi ki:

  Merhabalar bugun transferim 8.gunu ve tahlile 4 gun daha var…3.denemem sanki ilk defa olmus gibiheyecanliyim ilk denemem kimyasal gebelik oldu 2.hic tutmadi buda tutmiycak diye korkuyorum8.gunde bi belirti olurmu.?gogoguslerim de sislik vardi ama indi hassasiyetligi var hala.su an baska bi belirti yok belirti olmamasi kötü sonucmu olur..?

 32. hülya dedi ki:

  merhabalar 12 mayısta tüp bebek transferi yapıldı.transferden 13 gün sonra betahcg baktırdım 1297.23 çıktı.ikiz olabilirmi?

  1. Ebru dedi ki:

   Ben 23 yasindayim ikinci tup bebek Denemem bugun transfer in 5.gunu adet sancisi gibi ara ara sancim oluyor umutlu yum insallah tutar …

 33. seher dedi ki:

  merhabalar,benim üçüncü tüp bebek deneyimim bugün 18.günüm bir hafta önce beta hcg testi yaptırdım 134.15 çıktı bu ayın 23.kontrolüm var bana yardımcı olurmusunuz?sonucum nasıl çıktı diye

  1. admin admin dedi ki:

   Sonucunuz çok iyi. Kontrol amaçlı aynı merkezde 48 saat sonra testı tekrarlamnızı onerırım . 2 kat artış varsa normal bir gebeliktir.

   Op.Dr.Zeki SALAR