40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Üstüne görme nedir ?

Üstüne görme nedir ?

       Gebelik döneminde üstüne görme olarak tabir edilen kanama, adet kanaması olarak kabul edilmemelidir. Bu kanama gebeliğin başlangıcında, rahim iç tabakasına yerleşen gebelikten kaynaklanır. Bu durum tıpta implantasyon kanaması olarak adlandırılır. Bu tür kanamalar her hamile kadında yaşanmaz. Kadınlar bu durumu gebeliğin başında olduklarından anlayamaz ve bunu üstüne görme olarak tanımlarlar. Çünkü gebeliğin başlangıç dönemi ve adet döneminin başlangıcı yaklaşık olarak aynı günlerde olur. Gebeliğin farkına varamamış olan kadın, bunu adet kanaması olarak tanımlar.

Üstüne görme ve adet kanaması arasındaki farklar nelerdir?

        Üstüne görme olarak tabir edilen durum, bir adet kanaması olarak kabul edilmez. Bu kanamaların rengi, miktarı adet kanamasına göre farklıdır. Adet kanamasında göre üstüne görme kanamaları düzensiz ve daha hafif yaşanır. Bu kanama döllenme sonrasındaki 10. günde oluşur. Çoğu zaman fark edilmeden geçer. Kadınların hamilelik şüphesi taşıması durumunda, normal adet kanaması dışında gördükleri kanamalarda mutlaka doktoruna danışması önerilir. Bu durumda en azından, kan ya da idrar tahlili yaptırarak, gebelik testi yaptırmaları gerekir.

Üstüne görme gebeliğe bir zarar verir mi?

        Kadında implante oluşurken yani gebeliğin rahim içi duvarına yerleşmesi sırasında meydana gelen üstüne görme kanaması, gebelik açısından zararlı bir durum değildir. Aynı zamanda bebek içinde aynı etkiler geçerlidir. Bu kanamanın sadece gebeliğin geç fark edilmesi gibi bir olumsuz etkisi bulunmaktadır. Anne adayı gebeliğini geç algılarsa, bu dönemde zararlı ilaçları kullanabilir, radyasyon alabilir bu da bebeğe zarar verici olabilir. Aynı zamanda istenmeyen bir gebeliğin gelişmesi halinde, yaşanabilecek sorunlar önem taşıyabilir. Hamile olduğundan kuşkulanan bayanların, bu tür kanamalarda doktoruna danışması son derece önemlidir. Doktor bu durumdan kuşkulandığında tahlil ve ultrason tetkikleri yaparak gebeliğin teşhis edilmesini sağlayacaktır.

Bu Haber 103.369 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 15.05.2014 Per 11 : 15

YORUM YAZ
 1. Zeynep dedi ki:

  3 aydır adet goruyor.iliskiden 1 ay sonra 2 kez idrar testi negatif cikti.1.5 ay sonra kan testi negatif cikti.son adeti 10 eylül 15 16 si gibi bitti adeti fakat adeti bittikten sonra beyaz akıntısı artmış.

  1. admin admin dedi ki:

   Birliktelikten sonra adet görüldüyse hamilelik yoktur.

 2. Pelin dedi ki:

  Evliyim ve çocuk sahibi olmak istiyorum 1 senedir çocuğum olmadı. Ve bi sorum olcak 18 ağustosta regl oldum ve 24 ağustosta bitti.( regl boyunca kahverengi kanamam oldu). 4 eylülde tekrar regl oldum ve 9 eylülde bitti. Bunun sebebi ne olabilir.

  1. admin admin dedi ki:

   1 senedir düzenli birlikteliğe rağmen hamile kalamadıysanız. Hamile kalamama nedeniyle infertilite konusunda deneyimli bir kadın doğum uzmanına başvurmalısınız.

  2. Pelin dedi ki:

   Çok fazla birlikteliğimiz olmuyo açıkçası ve yumurtlama günlerinde hiç olmuyo denk gelmiyo yani. Bide yumurtlama gününü hesaplayamıyorum regllim çok düzensiz olduğu için.

  3. Pelin dedi ki:

   Kadın doğum uzmanına gittim ve herşey normal çıktı hiç bi sorunum olmadığını söyledi.

   1. admin admin dedi ki:

    Adet düzensizliği konusunda doktor başvurun. İnfertilite durumunda araştırma testleri yapılması gerekir.Hamile kalmak için yumurtlama tarihinden 2-3 gün önce başlayarak bir hafta boyunca 2 bir birliktelik hamile kalma şansını arttıracaktır.

 3. Zeynep dedi ki:

  Kolay gelsin.Cevap verir misiniz lutfen. 29 haziranda.(sat 11 haziran).Iliskiden sonra 2 kez adet oldu 12 temmuz ve 10 ağustos.iliskiden yaklaşık 1 ay sonra 3 gun arayla 2 kez idrar testi yaptık negatif çıktı.rahat edemeyince kan testi yaptık o da negatif cikti ama sonuç kağıdında bir değer yazmiyodu kanda gebelik testi negatif yazıyordu.7 eylülde 3. Adetini olması lazımdı olmadı endiseleniyoruz bu kadar şeye rağmen hamilelik var midir çok korkuyoruz.

  1. admin admin dedi ki:

   Birliktelikten sonra 2 kez adet gördüyse hamilelik yoktur.

 4. Çiğdmm dedi ki:

  Sık sık idrarada çıkıyorum psikolojim berbat halde sizce ne olabilir

  1. admin admin dedi ki:

   Çiğdem hanım birliktelikten sonra adet gördüyseniz hamilelik yoktur.Üstüne görmede kanama lekelenme şeklinde olur.Psikolojik olarak rahatlamak için gebelik testi yaptırabilirsiniz.

 5. Zeynep dedi ki:

  Son birsey sorucam üstüne gorme ilk ay mi olur sadece bide yaptirdigim kanda gebelik testinde sonuç kağıdında neden hiç bir değer yazmiyo olabilir sadece gebelik testi negatif yazıyordu

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda beta HCG değeriniz düşük olduğundan negatif yazıyordur.Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.

 6. ayşen dedi ki:

  Merhaba.16 Haziranda aşılama oldum.Eğer aşılamam tutmazsa 30 haziranda adet görmem gerekiyordu.Ama o tarihte adet görmedim.8 temmuz akşamı yazılarınızda bahsettiğiniz gibi kahverengi akıntım oldu ve bu şekilde 5 gün kesik kesik düzenli olmayan akıntılarım devam etti.Şu anda da kokulara karşı inanılmaz bir hassasiyet ve mide bulantısı yaşıyorum.Test yaptırmalı mıyım? Teşekkürler şimdiden.

  1. admin admin dedi ki:

   Şüpheleriniz varsa kanda beta HCG testi yaptırın.

 7. Irem koc dedi ki:

  Merhabalar 27 mayisda iliskiye girdim ama spermlerin iceri girip girmedigiden haberim yok iliskiden sonra adet gordum hazir donemi adetim 2 gun surdu ve ben adet gunumden bir gun once parafon adli ilactan 3 adet ictim sizce hamile olabilirmiyim yada bu ictigim ilacin bir etkisi olmus olabilirmi

  1. admin admin dedi ki:

   Birliktelikten sonra adet gördüyseniz hamilelik yoktur.Üstüne görme genellikle lekelenme şeklinde olur.

 8. Elaa dedi ki:

  Merhaba iyi gunler benim bi sorum olucak ben her ay adetimi düZenli olarak görürken bu ay 4 gün gecikmem oldu fakat 4.gün kanamam oldu ama normal bi kanama değil ilk defa siyah bir kanamam var acaba hamile olabilirmiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Üstüne görmede kanama lekelenme şeklinde olur.Her zamanki süre ve yoğunlukta kanama yaşadıysanız normal adet görmüşsünüzdür.

 9. hatice dedi ki:

  Meraba bn 38 haftalik hamileyim doktora verdiğim son adet tarihimde üstüne görme oldum ama doktoruma anlatmaya calstim dinlemedi o tarihe göre dogumumu hesapliyo ben ne ne zaman digum olur üstüne görmede nasil hesapliycam on gün öncesiylemi

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrasondur.Bu ultrason muayenesinde son adet tarihi belirlenir.

 10. Buse dedi ki:

  Ben neden benim soruma cevap verilmediğini anlamış değilim sinirlerim alt üst oldu…

  1. admin admin dedi ki:

   Buse hanım bu tarz sorulara yer vermiyoruz.Yazdıklarınıza istinaden HAMİLE DEĞİLSİNİZ.Stres yapmanıza gerek yok.

 11. Eda dedi ki:

  10mayısda *** ilşkiye girdik. Bakireyim. Boşalma olmadı, zevk suyundan emin değiliz.10 gün sonra yani 20 mayısda adet oldum ama üstüne görme olabilir mi diye korkuyorum. Adetim 4 gün sonra bitti. 2 gün arayla idrar testi yaptım negatif .30 mayıs da kan testi yaptırdım emin olmak için sonuç 0 dı. Negatif yani. Risk var mıdır? Üstüne görme de olsa kanda bu ilişkiden 20 gün sonra çıkar mıydı?

  1. admin admin dedi ki:

   Hamile değilsiniz.

 12. Gzm dedi ki:

  Mrb gecen ay 1inde hastalandim bu ayin 4unde test yaptim pozitif cikti sonra hafif kanamam basladi her ay oldugu gibi degil cok az ustunu gorme olayi olabilirmi gebelik testimde 62.3

  1. admin admin dedi ki:

   Gizem hanım kanda beta HCG testini tekrarlayın sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.İlk testten iki gün sonra kanda beta HCG testini tekrarlayın.

 13. Adel dedi ki:

  Esimle iliskiden on gun sonra adet oldum 6 gun surdu ama ikinci adetim gecikti on gun 5 kez idrar testi yaptim negatif cikti bu durumda hamile olma olasikigi varmidir.

  1. admin admin dedi ki:

   Birliktelikten sonra adet gördüyseniz hamilelik yoktur.Adet gecikmeniz varsa kanda beta HCG testi yaptırın kesin sonucu verir.

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırın.

 14. sevda dedi ki:

  5aylik evliyim ve mart ayında adet olmadım ve bu gün kanama oldu artı agrilarim yavaş yavaş artmaya başlıyor sizce bu durumda hamile olabilir miyim

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırın.

  2. Misters dedi ki:

   Hocam bana da cevap verirmisiniz

   1. admin admin dedi ki:

    Bu tarz soruları mümkün olduğunca sayfamızda yayınlamıyoruz.Birliktelikten sonra adet gördüyseniz hamilelik yoktur.Hamile olduğunuzu sanmıyorum.İdrarda gebelik testi yaparsanız doğru sonuç çıkar.

 15. Neslielif dedi ki:

  7 ocak 2016 da sezeryan ile erken doğum yaptım. 22 subat, 24 mart son adet tarihlerim. Yumurtlama gunüm 9-10 nisan bu tarihlere göre eşimle beraber olduk. SAT a göre dayanamayıp 14.günü kanda gebelik yaptırdım negatif çıktı. 4 gun sonrasıda adet oldum. Normalde 23-24 nisan gibi adet tarihimdi, 7 gün erken adet oldum ve baya adet gibi kırmızı ama pıhtılaşma yok. Normal adetlerim 5-6 gün sürüyor bunu bilmiyorum ne kadar sürecek, ilk defa böyle bir sey ile karşılaşıyorum.evde test ettim negatif çıktı. Üstüne görme olabilir mi, ilerleyen günlerde pozitif çıkar mı? Farklı durum mu var, ara ara karın ağrım oluyor, benim hic ağrım olmazdı.lütfen cevap rica ediyorum.

  1. admin admin dedi ki:

   Üstüne görmede kanama yoğunluğu adet dönemindeki gibi değil.Lekelenme şeklinde olur.Yeni bebek sahibiyseniz etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanmalısınız.Doğum sonrası doğum kontrol yöntemleri hakkında ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki makaleyi okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/dogum-sonrasi-korunma-yontemleri.html

  2. Misters dedi ki:

   Hocam soruma cevap verirmisiniz

   1. admin admin dedi ki:

    Bu tarz soruları mümkün olduğunca sayfamızda yayınlamıyoruz.Birliktelikten sonra adet gördüyseniz hamilelik yoktur.Hamile olduğunuzu sanmıyorum.İdrarda gebelik testi yaparsanız doğru sonuç çıkar.

 16. Neslielif dedi ki:

  Merhaba hocam,
  7 ocak 2016 da sezeryan ile erken doğum yaptım. 22 subat, 24 mart son adet tarihlerim. Yumurtlama gunüm 9-10 nisan bu tarihlere göre eşimle beraber olduk. SAT a göre dayanamayıp 14.günü kanda gebelik yaptırdım negatif çıktı. 4 gun sonrasıda adet oldum. Normalde 23-24 nisan gibi adet tarihimdi, 7 gün erken adet oldum ve baya adet gibi kırmızı ama pıhtılaşma yok. Normal adetlerim 5-6 gün sürüyor bunu bilmiyorum ne kadar sürecek, ilk defa böyle bir sey ile karşılaşıyorum.evde test ettim negatif çıktı. Üstüne görme olabilir mi, ilerleyen günlerde pozitif çıkar mı? Farklı durum mu var, ara ara karın ağrım oluyor, benim hic ağrım olmazdı. Teşekküler. Saygılar.

  1. admin admin dedi ki:

   Üstüne görmede kanama yoğunluğu adet dönemindeki gibi değil.Lekelenme şeklinde olur.Yeni bebek sahibiyseniz etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanmalısınız.Doğum sonrası doğum kontrol yöntemleri hakkında ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki makaleyi okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/dogum-sonrasi-korunma-yontemleri.html

 17. Zehra arslan dedi ki:

  Merhabalar üstüne görüyorsam eğer test yapsam bana doğru sonuç verirmi , bunun gibi durumda adet gecikmesi yaşanmadığı için ne zaman yapmalıyım idrar testini üstüne görüyorsam

  1. admin admin dedi ki:

   Üstüne görme kanama lekelenme tarzında olur.Adet tarihiniz geçtiyse test yapabilirsiniz.

 18. Meliha dedi ki:

  Üstüne gördüm diyelim sayın hocam , 2 ayındayım örneğin üstüne görmenin bu süre zarfında peki yaparsak idrar testini doğru sonuç alırmıyız

  1. admin admin dedi ki:

   İdrar testi doğru sonuç verir.

 19. Qwerty dedi ki:

  Hocam üstüne görme durumunda adet gecikmesi olmuyorki bu yüzden size danışmak istedim , adet gecikmesi olmuyor 1 gün en fazla sonra adet olunuyor ama bende üstüne gördümmü acaba diye düsündüğüm için yapıyorum idrar testini negatif çıkıyor 3 seferde

  1. admin admin dedi ki:

   Üstüne görme kanamasında kanama lekelenme şeklinde olur ve genellikle açık pembe veya kahverengidir.İdrarda gebelik testi muhtemel adet tarihinden sonra yaptıysanız doğru sonuç verir.

 20. Qwerty dedi ki:

  Üstüne görmeden şüphelendiğim için , ki bu durum ilişkiden dört ay geçti normal adet olduğumu düsünüyorum , ama 3 defa 2 gün arayla idrar testi yaptım negatif çıktı , üstüne görme durumunda doğru sonuç verirmi idrar testi? , sizce üçüde yanlış olur mu?

  1. admin admin dedi ki:

   Üstüne görme kanamasında kanama lekelenme şeklinde olur ve genellikle açık pembe veya kahverengidir.İdrarda gebelik testi muhtemel adet tarihinden sonra yaptıysanız doğru sonuç verir.

 21. Çiçek dedi ki:

  İlişki yaşadık 1 gün sonra kan geldi hastaligima 5 gün vardı zaten ama sadece tuvalete gidince oluyordu iki gün sonra tekrar kan geldi bu sefer iç çamaşırım falan islandi suan da az az geliyor ama normal adetteki gibi karın ağrısı yok hicam çok stres yaptım ondan olabilir mi hamilemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Üstüne görme kanamasında kanama lekelenme şeklinde olur ve genellikle açık pembe veya kahverengidir.Kanama yoğunluğunuz her zamanki gibiyse adet görüyorsunuzdur.

  2. Bayan dedi ki:

   Hocam benimde soruma cevap verebilir misiniz

   1. admin admin dedi ki:

    Söylediğiniz şekilde gebelik oluşmaz stress yapmayın.

  1. admin admin dedi ki:

   Birliktelikten sonra 3 defa adet gördüyseniz hamilelik yoktur.

 22. asdasdasd dedi ki:

  üstüne görme durumunda idrar testinde çıkarmı

  1. admin admin dedi ki:

   İdrarda gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden 2-3 gün sonra yapılması gerekir.

 23. eda dedi ki:

  Iliskiye girdikten 15gun sonra adet oldum hatta kanamam pıhtılaşma şeklinde kanamam oldu hamilelik riski varmıdır

  1. admin admin dedi ki:

   Birliktelikten sonra adet gördüyseniz hamilelik yoktur.

 24. Emine dedi ki:

  Merhaba 3 ocakta adet oldum 7 gün sürdü ayin 23.de bir daha oldum 10 gün önceden geldi.pıhtılaşma gibi koyu koyu geldi.4 gün sürdü .şimdi adetimede daha 10 gün var bel ağrım ve kasık agrilarim mevcut hiç adetimde böyle olmamıştım.Acaba hamile olabilirmiyim.

 25. nilay dedi ki:

  hocam merhaba 7 ocak adetimin son gunu ilişkiye girdim normaL adet tarihim 4 subat olması gerekirken 31 ocak ta yanı 4 gun oncesinde erken adet oldum. 20 ocakta yanı ilişkimden 13 gun sonra hcg testi yaptırdım negatif cıktı fakat benım sorum su erken kan testi mi yaptırmısım adetim den önce regl olma üstüne görme olabılır mi ?

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Birliktelikten sonra adet gördüyseniz hamilelik yoktur.

 26. Nazlı dedi ki:

  Mrb ben kontrol hapı kullanıyordum Mayıs 5 te bıraktım ve 10 adet oldum bidaha icmedim 4 haziranda adet oldum en son temmuzda hamile olduğumu öğrendim buna göre benim gebeliğim 35 hafta olmam gerekirken ultrason a göre bugün 39 haftayim kafam karıştı doğumum ultrason a göre mi olur yani 1 hafta sonra.tsk simdiden

 27. sonsuz dedi ki:

  Merhaba ben aralik 23 te bebegim karnimda oldugu icin kurtaj oldum ve spnrasinda da hic korunmadik ocak 27 de iki gun kanamam oldu kanamadan sonraki gun de yine iliski oldu sizce hamile kalma olasiligim varmidir ?

 28. sonsuz dedi ki:

  Merhaba hocam ben 23 aralikta bebegm karnimda öldugu icin kurtaj oldum daha sonrasinda da birlikte olurken hic korunmadik 27 ocakta kanamam oldu iki gun surdu ve kanamadan sonrada korunmadan iliski oldu sizce hamile kalma olasiligim varmidir

 29. seda dedi ki:

  Üstüne görme birliktelikten kac gun sonra olur

 30. Hamillik dedi ki:

  İyi gunler bn ocagin 7 de adet oldum 14 de bitti sonra cocuk istedigimiz icin korunmadik iliski de bulunduk esimle ve hamilelik beklerken tekrar ocak 31 de adet oldum nasip kismet isi tabi de sadece insan kendince birden olackmis gibi zannediyor. 1 hafta erken adet oldu ve ikinci kez oldu diger adetlerim kadar cok olmuyor.