40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Yumurtlama tarihi dönemi hesaplama

Yumurtlama tarihi dönemi hesaplama

Ovulasyon yumurtlama günü nasıl hesaplanır?

        Hamile kalabilmek için en uygun zamanın belirlenmesi için yumurtlama ,ovulasyon döneminin belirlenmesi çok önemlidir.Yumurtlama dönemi tarihlerine yakın günlerde yapılan cinsel ilişkilerde hamile kalma ihtimali daha yüksektir.Adet dönemi 28 gün olan bayanlarda yumurtlama adet kanaması başlamadan 14 gün önce gerçekleşir.Adet kanamasının başladığı 1. günden başlayarak 14. güne denk gelir yaklaşık.

    Yumurtlama tarihinden 2-3 gün önce başlayarak bir hafta boyunca 2-3 günde bir cinsel ilişkide bulunmak hamile kalma şansını arttıracaktır.(Bu dönem adet başlamadan 17-18 gün önce başlayarak 1 hafta boyunca 2-3 günde bir ilişkiye girmek gerekir.)Adet düzeni 30 gün süren bayanlar için adet kanamasının başladığı ilk günden başlayarak 16. Gün yumurtlama olacağını hesaplamalıdır.

Adet kanamaları düzenli 35 günde bir olan kadınlarda yumurtlama günü 21. güne denk gelir yaklaşık olarak.

Adetleri düzensiz olanlarda yumurtlama gününü tahmin etmek daha zordur. Ama her zaman adet kanaması başlamadan ortalama 14 gün önce yumurtlama meydana gelir. Üstteki tarifler hep sonraki adetten geriye doğru sayılacak şekilde verilmiştir (adet başlamadan 17-18 gün önce ilişkiye başlayın gibi). Çünkü yumurtlama gününün gelecek adete göre hesaplanması daha güvenilirdir. (Adetin ikinci dönemi yani yumurtlama-adet arasındaki luteal faz süresi 14 gün sabittir.)
MOBİL GİRİŞLERDE HESAPLAYICININ YÜKLENMESİ İÇİN 5 SANİYE BEKLEYİN

Adet dönemleriniz ortalama kaç gün sürüyor?

(Bir adet kanamasının başladığı ilk günden diğer adet kanamasının başladığı ilk güne kadar geçer süre)

En son hangi tarihte adet kanamanız başladı (son adetin ilk günü):


Hesaplama Sonuçları

Sonuçlarınız burada yer alacak.

YUMURTLAMA GÜNÜ NASIL ANLAŞILIR ?

OVULASYON (YUMURTLAMA) GÜNÜ NASIL ANLAŞILIR? :

Ovulasyon günü her kadına göre değişir. Bunu anlamak için bazal temperatür denen bir ölçüden yararlanılır. Yumurtlama (Ovulasyon) bir sonraki adet kanamasının başlangıcından 14 gün önce gerçekleşir. Adet siklusları 28 gün süren kadınlarda ovulasyon 14. gün de gerçekleşir.Adet süresi 35 gün süren bir kadında ovulasyon ( 35 – 14 : 21 ) 21. günde gerçekleşirken , 25 gün süren bir kadında (25 – 14 : 11) 11. günde gerçekleşir. Beden derecesi ile her sabah alınan beden ısısı devamlı olarak bir takvime kaydedilir. Beden ısısının hafif yükselme yaptığı gün (çoğunlukla adetin 15. ve 16. günlerine rastlar) kadının yumurtladığı gündür.

OVULASYONUN GERÇEKLEŞTİĞİ NASIL ANLAŞILIR ?

 1 – Göğüslerde hassasiyet

 2 – Karın bölgesi ve kasıklarda ağrı , rahatsızlık hissi

 3 – Vaginal akıntıların artması

 4 – Vücut sıvısının artması

 Eczanelerde satılan ovulasyon belirleme testleri ile de ovulasyonun gerçekleşip gerçekleşmediği belirlenebilir.

 Kadınlar yumurtlama günlerini nasıl hesaplayabilir? VİDEO

 

 

Bu Haber 398.149 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 12.07.2012 Per 04 : 12

YORUM YAZ
 1. Fahriyemrah dedi ki:

  Merhaba hocam ben 22 martta regl oldum 25 martta bittim acaba benim yumurtlama günüm ne zamana denk geliyor. Hamile kalmamış yüksek olduğu hun ne zaman.

  1. admin admin dedi ki:

   Adet döngünüz kaç gün.

 2. Gamze dedi ki:

  Merhaba hocam 3 Mart da adet oldum adet bitiminden bu tarihe kadar hamile kalma olasılığım var mı

  1. admin admin dedi ki:

   Kaç günda bir adet gördüğünüzü yazmamışsınız tüm kadınların yumurtlama günü bir sonraki adetten 14 gün öncesidir.Bu tarihten 2-3 gün önce başlayıp 1 hafta düzenli birliktelik hamilelik ihtimalini artırır.

 3. Şuu dedi ki:

  Merhaba hocam 12 Şubat ta adetimin ilk günüydü 19 Şubatta esimle sadece sevişme yaşadık üzerimde birşey yoktu fakat altimda pantolon vardı eşim karnıma boşaldı ve hemen sildik.Suan adet olmuyorum 35 günü de geçti ve ben hâlâ bakireyim lütfen yardım edin bu şekilde hamile kalma ihtimalim var mi

  1. admin admin dedi ki:

   Bu şekilde hamile kalma ihtimali yok.

 4. Fatma dedi ki:

  Merhaba hocam ben 16 günde bir 7gün süren bir adet dönemi geçiriyorum ve en son 18.02de adetim bitti başlangıcı 11.02 şuan hala adet olmadım fakat dün test yaptım negatif çıktı hangi tarihlerde yumurtlama dönemimdir hesaplayamıyorum.Teşekkür eder iyi aksamlar dilerim

  1. admin admin dedi ki:

   Fatma hanım 21 gündan az süren adet döneminde yumurtlama gerçekleşmemesi söz konusudur. Mutlaka kadın doğum uzmanına başvurmalısınız.

   1. Fatma dedi ki:

    Adetimin gecikmesi gebelik belirtisi değil yani?:( teşekkür ederim hocam

    1. admin admin dedi ki:

     Daha öncede dediğim gibi 16 gün de bir adet görmeniz yumurtlamanın gerçekleşmemesi söz konusu kadın doğum uzmanına başvurmalısınız.

 5. GAMZE dedi ki:

  Merhabalar hocam adet tarihlerim 14 aralık, 15 ocak ve 12 şubat.. adet uzunluğu 31,32 ve 28 gün..internetten indirdiğim yumurtlama takvimine göre yumurtlama günüm 2 MART gösteriyor, fakat ovulasyon testi yaptğımda 26 şubat koyu çift çizgi gösterdi 25 ve 26 şubat ilişki oldu.. 2 mart tarihi yanlış mı, tekrar ilişkiye gerek var mıdır .. 27 şubatta ovulasyon testi yaptığımda tekrar tek çizgi gösterdi , yardımlarınızı bekliyorum…. ayrıca bu 6. denememiz son 2 aydır yumurtlama gününde başlayan ve adete kadar süren göğüs şişliği ve ağrısı oluyor normal midir şimdiden teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Gamze hanım hamilelik boyunca sadece yumurtlama gününe odaklanmayın.Bu güne getirmek özel yaşamınız üzerinde olumsuz olacaktır.Yumurtlama döneminde 1 hafta boyunca düzenli birliktelik hamilelik şansını artıracaktır.Ay boyunca 2 günde bir birliktelik bulunmak en doğrusudur.Adet tarihlerinize göre yumurtlama döneminiz 22-27 şubat.

 6. İpek dedi ki:

  Merhaba hocam. Adet dönemine 7 gün kala ilişki yaşadığında hamile kalma şansı varmı ?

  1. admin admin dedi ki:

   Adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.

 7. deniz dedi ki:

  Mrb hocam Ben gecen ayin 20’sin de adet gordum suan ise ayın 22’si hamile olma ihtimalim var mi yoksa normal bir durum mu bu

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırarak kesin sonucu öğrenebilirsiniz.Yumurtlama döneminde korunmasız birliktelik olduysa olabilir.

 8. Fatma dedi ki:

  Merhaba ben 25 günde bir adet görüyorum en son 26ocakta adet gördüm ve benim adetim kolay kolay hiç gecikmez ama iki gün gecikti sizce kan testi yaptirsam doğru sonuç verir mi

  1. admin admin dedi ki:

   Fatma hanım kanda beta HCG testi adet gecikmesinden sonra kesin sonuç verir.Yaptırın.

 9. deniz dedi ki:

  Hocam mrb ben yedi aydır evliyim ama hamile kalmadım hala istememize rağmen daha olmadı yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. admin admin dedi ki:

   Deniz hanım 1 yıllık düzenli birlikteliğe rağmen hamilelik oluşmuyorsa infertilite araştırma testleri konusunda kadın doğum uzmanına başvurulması tavsiye edilir.35 yaş kuşağında bu süre 6 aydır.Kadın doğum uzmanına başvurun.

 10. Hülya dedi ki:

  Merhaba hocam spiral kullanıyorum 3 ay oldu ama bu ay adetim erken geldi acaba spiral kaymis olabilirmi normalde bir yıldır 35 40 gün arayla adet oluyorum yardimci olursaniz sevinirim

  1. admin admin dedi ki:

   Her zamanki yoğunlukta adet gördüyseniz hamilelik yoktur.Genel olarak spiral takıldıktan 3 ay sonra kontrol edilmelidir.

 11. Mera ÖZER dedi ki:

  Merhaba hocam ;
  2 aylık evliyiz. 16 ekim son adet tarihim. kasımda adet gelmedi hamile miyim? Yardımcı olursanız sevinirim

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda beta HCG değeri yaparak kesin sonucu öğrenebilirsiniz.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 12. Ceren dedi ki:

  Hocam Merhaba ben 23 ekimde regl oldum.31 ekim ve 3 kasim da beraber olduk hamilelik olusabilirmi

  1. admin admin dedi ki:

   Adet tarihinizi bekleyin adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.Erken yapacağınız testler sağlıklı sonuç vermez.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   http://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 13. meral dedi ki:

  Merhaba hocam benim 23 eylül adet gunum 20ekimde kan testinde 577 çıktı 24 ekimde 1667 26 ekimde 2258 çıktı bu değerler normal mi boş gebelik ihtimali çok mu yuksek

  1. admin admin dedi ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış göstermesi gerekir.

 14. Sevda dedi ki:

  Hocam benim tam 1ay oldu adet olamadim test yaptım negatif cikti acelemi etim sizce beklemm mi lazim idara enflasyonu da yapiyomus sanki az ole oldu ondan mi dir ondansa kac gun sürer doktora gitmmeme gerek warmi sizce yoksa beklemelimiyim ben 26 gunde bir adet oluyorum normalde ama olmadim yani gunum de gecti lütfen cevap yazin

  1. Sevda dedi ki:

   Cevap yazacak kimse yokmuu lütfen yardımcı olun bana

   1. admin admin dedi ki:

    Adet gecikmesinden sonra yapılan gebelik testleri doğru sonuç verir.Şüpheleriniz varsa kanda beta HCG testi yaptırın.İdrar yolu enfeksyonu konusunda doktora başvurup idrar tahlilleri yaptırmalısınız. Sonuca göre tedavi uygulanmalı.İlaç tedavisinin yanında aşağıdaki önerileri dikkate alın.

    ►Günde 3 litre su için

    ►Kahve ve çaydan uzak durun

    ►Bu dönemde doktorunuz tarafından birliktelik yasaklanabilir.Eğer bu konuda bir yasak olmazsa vajina bölgenizi ilişki öncesi temizleyin ve ilişkiden hemen önce ve sonra idrar kesenizi boşaltın.

    ►İdrara her çıktığınızda idrar kesesinin tamamen boşaldığından emin olana kadar bekleyin

    ►Ağ yeri pamuklu iç çamaşırı giyin

    ►Tuvaletten sonra temizliği önden arkaya doğru yapın

    ►Vajina bölgenizin temizliğine önem gösterin, mümkünse her gün duş alın.

    ►Antibiyotik kullanırken doğal yoğurt yiyin

    ►Besleyici ve düşük şekerli besinler tüketin

    ►Bu dönemde bol bol dinlenin

  2. admin admin dedi ki:

   Adet gecikmesinden sonra yapılan gebelik testleri doğru sonuç verir.Şüpheleriniz varsa kanda beta HCG testi yaptırın.İdrar yolu enfeksyonu konusunda doktora başvurup idrar tahlilleri yaptırmalısınız. Sonuca göre tedavi uygulanmalı.İlaç tedavisinin yanında aşağıdaki önerileri dikkate alın.

   ►Günde 3 litre su için

   ►Kahve ve çaydan uzak durun

   ►Bu dönemde doktorunuz tarafından birliktelik yasaklanabilir.Eğer bu konuda bir yasak olmazsa vajina bölgenizi ilişki öncesi temizleyin ve ilişkiden hemen önce ve sonra idrar kesenizi boşaltın.

   ►İdrara her çıktığınızda idrar kesesinin tamamen boşaldığından emin olana kadar bekleyin

   ►Ağ yeri pamuklu iç çamaşırı giyin

   ►Tuvaletten sonra temizliği önden arkaya doğru yapın

   ►Vajina bölgenizin temizliğine önem gösterin, mümkünse her gün duş alın.

   ►Antibiyotik kullanırken doğal yoğurt yiyin

   ►Besleyici ve düşük şekerli besinler tüketin

   ►Bu dönemde bol bol dinlenin

 15. memo dedi ki:

  Merhabalar hocam benim öğrenmek istediğim 30 mayıs esimin adetinin başladığı gün 12 17 haziran tarihlerinde iliskiye girdim hamile kalmışsa kac haftalık oluyor.

  1. admin admin dedi ki:

   Mehmet bey şuan için varsayımlar üzerinden konuşmak pek mantıklı değil.Eşiniz bir sonraki adet tarihini beklesin adet gecikmesi yaşarsa kanda beta HCG testi yaptırın.

 16. Barda dedi ki:

  hocam 16 nisan adet gordum. 21 nisanda adetim bitdi. 8 mayisda iliwkiye girdim/ 19 mayisda adet gordum. hamile kalma ehdimali ola bilermi?

 17. Hocam dedi ki:

  Hocam nisan 10 nu adet aluyudum ilişkiye girdim Mayıs’ın 2 sinde adet günüm geçti hamilemiyinm

  1. admin admin dedi ki:

   Adetleriniz düzenliyse hamile olabilirsiniz.Kanda beta HCG testi yaptırın.

 18. Korur dedi ki:

  İyi akşamlar ben 8 nisanda doktora gittim doktor yumurtamın sağlık olduğunu ve çatlama üzere olduğunu söyledi çocuk İSTİYORSANIZ tam zamanı dedi daha önce kürtaj olduğum için progestan verdi 20 nisana kadar kullan sonra kan testi yaptır dedi sonuca göre devam edersin dedi. Sizce kan testi yaptırsam sonuç ne kadar doğru olur. Biraz daha bekleyeyim mi ?

 19. Bebek istiyoz dedi ki:

  Ocak25 mart 9 nisan 16 adet oldum yumurtlama dönemim nezaman oluyor

 20. Bebek istiyoz dedi ki:

  Hocam merhabalar ben 25 ocak 9 mart ve enson 16 nisanda adet oldum bugun adetimin 3.gunu bekarken adetlerim duzenliydi 4 aylik evliyim bebek istiyoruz ama yumurtlama donemini hesaplayamiyorum evlendikten sonra bu sekilde adet gordum nezman iliskiye girmem gerekiyor yumurtlama donemim nezmana denk geliyor cevaplarsaniz sevinirim

 21. bme dedi ki:

  Merhabalar. Son adetim 31 mart 4 nisan arasi.ondan onceki 5 mart. Ondan onceki 7 subat 12 subat arasi. Bu durumda 22 gunde bir olhyorum genelde.eksi ondort yapinca sekiz gun kaliyor yani ben 31 marttan itibaren saymaya baslasam yumurtlama donemim 8 nisan mi oluyor? Dogru mu hesabim acaba ??? Simdiden tesekkur ederim. SAYGILARIMLA

 22. Kübra dedi ki:

  Yumurtlama dönemimi hesaplıyamıyorum.en Son adetim 15 mart ve 16 günde bir adet olurum ne zamn yumurtlama tarihim hani günler?

 23. Zahra dedi ki:

  Tsk…Cok fazla kafama takmam adetimin gecikmesine neden olurmu.. devamli dusunuyorum acaba hamile kala bildimmi diye..7 gun gecikmesine bumu sebep oldu acaba ..

  1. admin admin dedi ki:

   Stres adet gecikmesine neden olabilir.

 24. Zahra dedi ki:

  Merhaba ben bu ay adet gunumden 7 gun sonra adet oldum yani 7 gun gecikmis oldum.. normalde adetim 28 gunde bir oluyor.. merak ettigim simdiki ovulasyon yumurtlama gunumu nasil hesaplicam ??

  1. admin admin dedi ki:

   Tüm kadınların yumurtlama günü adet kanaması başlamadan ortalama 14 gün önce yumurtlama meydana gelir.Adet dönemi 28 gün olan bayanlarda yumurtlama adet kanaması başlamadan 14 gün önce gerçekleşir.Adet kanamasının başladığı 1. günden başlayarak 14. güne denk gelir yaklaşık.Yumurtlama tarihinden 2-3 gün önce başlayarak bir hafta boyunca 2-3 günde bir biriktelikte bulunmak hamile kalma şansını arttıracaktır.

 25. uzer dedi ki:

  Bu ay 28 gunde oluyorum martin 10 unda oldm gecen ayda 20 sinde oldum ben yumurtlama gunum ne zaman

  1. admin admin dedi ki:

   Tüm kadınların yumurtlama günü adet kanaması başlamadan ortalama 14 gün önce yumurtlama meydana gelir.Adet dönemi 28 gün olan bayanlarda yumurtlama adet kanaması başlamadan 14 gün önce gerçekleşir.Adet kanamasının başladığı 1. günden başlayarak 14. güne denk gelir yaklaşık.Yumurtlama tarihinden 2-3 gün önce başlayarak bir hafta boyunca 2-3 günde bir biriktelikte bulunmak hamile kalma şansını arttıracaktır.

 26. mardin dedi ki:

  Selam ben en son martin 6 da sonra subat 7 ve ocak 5 te adet gördüm yumurtlama zamanım ne zaman.

 27. Fatma dedi ki:

  Son adet tarihi 27 02 2016 hocam yumurta tarihi tam olarak hangi güne denk gelecek çok tşk iyi günler cvp bekliyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Yumurtlama (Ovulasyon) bir sonraki adet kanamasının başlangıcından 14 gün önce gerçekleşir.Yumurtlama tarihinden 2-3 gün önce başlayarak bir hafta boyunca 2-3 günde bir cinsel ilişkide bulunmak hamile kalma şansını arttıracaktır.

 28. Gülsüm dedi ki:

  Merhabalar ben 4 yillik evliyim bende kan pihtilasmasi var 3 yasinda birvoglum var 2. Cocugu istiyiryz olmuyor dirt bes Ay korunmasiz iliski oldu ama halen bekliyorum hastaneye gittim hergangi bir sorun Olmadığı ni söyledi yardimci olursaniz sevinirim

 29. Meltem dedi ki:

  Merhaba ben ocak 22 de adet oldum şubat 9 da oldum şimdide martin 5 sinde oldum adetim on gün sûrûyo 4 gün düzenli geliyo sonra ara ara geliyo 18 günde bi adet oluyorum yumurtlama günün nasıl hesaplamam lazm bu ay hangi günlerde daha iyi hamile kalabilirim bi aylık evliyim ve eşimde bende çok istiyoruz lûtfen cevap verirseniz sevinirim hocam cevabınızı bir dan okuucam

  1. admin admin dedi ki:

   21 günden kısa süren adet döngüsünde yumurtlama sorunu olabilir.Kadın doğum uzmanına başvurun.

 30. Gulll dedi ki:

  Hocam II akşamlar ben ocağın 3unde hasta olmuştum bu ayda şubatın 7sinde hasta oldum hastalık bittikten sonra ayin 15-18-19-21ve 23 subatta birlikte olduk evliyim esimle çocuk istiyoruz yumurtlama günümu bilmiyorum?birde gebe kalmak istiyorum bunun için birliktelik sonrası ne yapmam gerekir yazarsaniz sevinirim

 31. Admin dedi ki:

  En son adetim 16012016 ve eşimle 2 6 27 28 de korunmadik ve ben 5 gün önce gebelik testi aldım çıkmadı şuanda gecikti 2 gün

 32. eda dedi ki:

  Hocam geçen ay 10gun gecikmeli adet oldum ocak 21de 3gun sürdü ocagin 27sinda iliskiye girdim bugünlerde hamilelik riski varmidir

 33. eda dedi ki:

  Hocam ilişkilerde pamukla tampon yapmak hamilelik riskini ortadan kaldirirmi