10 Soruda emzik hakkında doğru ve yanlışlar

16.06.2016
87
A+
A-
10 Soruda emzik hakkında doğru ve yanlışlar

Piyasada pek çok modelini bulabileceğimiz emzikler, bebeklerin belki de ilk dostları.Ancak anne-babalar bu duruma daima kuşkuyla bakıyorlar.Emzik kullanımıyla ilgili merak edilen 10 soru ve cevabı.

Bebekler yaşamlarının ilk aylarında, henüz oral dönemdeyken her hangi bir şeyi emmekten çok hoşlanıyorlar.Birinci yılın sonuna doğru ise bebekler ağızlarına götürdükleri nesneler aracılığıyla dış dünyayı daha iyi tanımaya başlıyorlar.Artık her yerde rengarenk ve müthiş bir hayal gücünün ürünü olan emzikler bulmak mümkün.Peki, bebeğiniz için en uygun olanı hangisi? İşte aradığınız cevaplar…

1-Hangi şekildeki emzikler tercih etmeli?

Emikler çilek ve damla olmak üzere iki şekilde olabilir.Çilek şeklinde olan emziklerin biçimi yuvarlaktır ve şekil itibari ile göğüs ucunu çağrıştırır.Bu yüzden genellikle çilek şeklinde olan emzikler bebekler tarafından daha çok tercih edilir.Buna karşın uzmanlar damla biçiminde olan emzikleri tavsiye ediyorlar.Damla biçiminde ki emziklerin elips, yani basık ve bebeğin diş yapısını bozmayacak, damağa tamamen oturacak şekilde yukarıya doğru yuvarlaklaşan bir biçimi vardır.

2-Emzikler Hangi materyalden yapılır?

Emzikler kauçuk veya silikon olmak üzere iki maddeden yapılabilirler.Kauçuk doğal bir lastiktir ve yırtılmalara karşı dayanıklıdır.Diş çıkarma döneminde, bebekler dişetlerini rahatlatmak için emziği çiğnerler.Bu yüzden genelde yırtılmalara karşı dayanıklı olan kauçuk emikler daha çok tercih ediliyor.Silikon ise içinde birçok mineral bulunduran kimyasal bir maddedir.Koku yapmaz ve şekli bozulmaz, ancak kauçuğa göre çok daha kolay deforme olabilir.Bu yüzden henüz dişleri çıkmamış bebekler için daha uygundur.Bunların dışında günümüzde PVC (Bazı organik maddelerden türemiş bir kimyasal materyal) ile yapılmış emzik modelleri de var.Ancak bu emzik türü uzmanlar tarafından önerilmiyor.

3-Bebeğin emzikle uyuması doğru mu?

İdeal olan bebeği emziksiz uyumaya alıştırmak.Ancak, eğer bebeğiniz emziği olmadan uyumuyorsa, uykusunda ona zarar vermeyecek ince ve yumuşak bir emzik tercih etmeniz gerekiyor.Ancak yine de uzmanlar bebeğiniz uykuya daldıktan sonra onu uyandırmadan emziği almanızı öneriyor.

4-Emziği nasıl temizlemek gerekir?

Bebeğinizi hasta edebilecek mikropları dezenfekte etmek için emziği özenle temizlemelisiniz.Kauçuktan yapılmış emzikler antibakteriyel özelliği olan kimyasal sıvılarla veya amonyak tuzu gibi dezenfektan özelliği olan solüsyonlarla temizlenmelidir.Silikonla yapılmış emzikler için öngörülen yöntem ise sıcak su veya buharla temizlemektir.Bunların dışında günümüzde emzikleri temizlemek için elektrikli aletler de bulunuyor.

5-Emzikler neden bebeğin tulumuna tutturuluyor?

Bebeklerin en çok hoşlarına giden şey objeleri oturdukları yerden aşağıya fırlatmaktır.Bu yüzden emziği bebeğinizin kazağına veya tulumuna özel emzik tutacakları (Çengelli iğne açılıp bebeğinize zarar verebileceğinden dolayı tercih edilmemektedir) ile tutturmanız emziğin kirlenmemesi için faydalı olur.Eğer bebeğiniz emziği atmasına engel olamıyorsanız yedekte bir emzik bulundurmanız gerekiyor.

6-Emziğin dudakları kapayan kısmı ne işe yarıyor?

Emziğin dudakları kaplayan kısmı bebeğin emziği yutmasını önleyen bir disktir.Sert veya yumuşak bir maddeden yapılmış olabilir.Bunların dışında ayrıca bebeğin çok güçlü bir şekilde emziği emerken nefes alabilsin diye üzerinde küçük hava delikleri de mevcuttur.Günümüzde emziğin dudakları kapayan kısmı renklerle ve çeşitli desenlerle daha cazip hale getirildiği için bebeklerin oldukça hoşuna gidiyor.

7-Alışkanlık haline gelirse?

Emzik kullanımının sebebi bebeği sakinleştirmekse belli bir zaman sonra emziğin bebek için psikolojik bir bağımlılık yaratması söz konusu olabiliyor.Bunu önlemek için bebeğinize her ağladığında emziği vermemeniz ve emziğin eksikliğini ona hissettirmemek için onunla tatlı tatlı konuşmanız, onu kucaklamanız ve sakinleştirmeniz gerekiyor.

8-Şekere batırılabilir mi?

Emziği şekere ya da bala batırmak oldukça genel bir alışkanlık.Ancak bu şekilde çocuğunuzun dişlerinin çürümesine neden olabilirsiniz.Ayrıca bebeğinize 1 yaşından önce bal vermemeniz gerekiyor.Çünkü balda bulunan botalium adlı bakteri birtakım rahatsızlıklara neden olabiliyor.

9-Emziğin kaç yaşında bıraktırılması gerekir?

Emzik genellikle 2 yaşının sonuna kadar kullanılabilir.Bebekler büyüdükçe bu alışkanlıklarından kendi kendilerine kurtulurlar ve emziklerini sadece belli durumlarda, örneğin; uykuya dalmak üzereyken kullanırlar.

10-Emzik bebeğin başparmağını emmesinden daha mı iyi?

Emme içgüdüsü bebekler için oldukça doğal.İşte bu yüzden bebeğinizin başparmağını emiyor olması oldukça normal bir durum.Ancak emzikten farklı olarak uzun süre başparmağını emmek tehlikeli olabilir.Başparmağın emilmesi zaman içerisinde dişlere ve damak yapısına zarar verebilir.Bu yüzden bebeğinizi emzik emmeye alıştırmanız daha iyi olur.

Emzik alerji yapabilir…

Yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de bazı bitkilerden veya meyvelerden çıkan sütümsü sıvılara karşı alerji ortaya çıkabilir.Bu sıvı sakız ağacından (Hevea Brasiliensis) çıkan lenf sıvısıdır ve genellikle kauçuktan yapılan emzik başlarının yapının da kullanılır.Bu maddeye alerjisi olan bebeklerde alerji, kurdeşen veya deri hastalığı olarak kendini gösterir.Genellikle bu maddeye enerjisi olan bebeklerin başka şeylere karşı da alerjisi vardır.Kimi zaman, az da olsa, bu maddeye alerjisi olan bebeklerde mide ve bağırsakla ilgili (ishal gibi) veya solunum yollarıyla ilgili (alerjik nezle gibi) birtakım rahatsızlıklar da meydana gelebilir.Bebeğiniz kauçuk emziklere alerjisi varsa silikon emzikler kullanmalısınız.

  • Genel olarak emzik bebek 1 ayı doldurmadan verilmemeli .

40 günlük bebeğime emziği nasıl alıştırabilirim ?

 

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.