Rahim ağzı darlığı gebe kalmaya engel mi?

24.04.2013
463
A+
A-
Rahim ağzı darlığı gebe kalmaya engel mi?

RAHİM AĞZI DARLIĞI HAMİLELİĞE ENGEL OLUR MU?

        Rahim ağzı denilen yapı; rahim ile serviks vajina organlarını birbirine birleştiren ve rahmin en alt kısmında bulunan ince uzun yapıdır.

   
Servikal kanal; rahim ağzında bulunan ve rahme doğru giden açıklığa denir. Cinsel birleşme sonrasında erkeğe ait spermler bu kanaldan geçerek rahim içerisine gider bu arada yumurta hücresi ile buluşur ve hamilelik meydana gelir.

    Rahim ağzının görevi;

  •  Vajinadan rahim içine geçmek için gelen spermlerin geçişini sağlamak
  •  Spermlerin daha fazla süre yaşamasını sağlamak
  •  Vajinadan rahme bakterilerin geçişine izin vermemek

Rahim ağzında bulunan yapışkan salgı spermlerin yaşayabilmesi için uygun koşullar sağlamaktadır. Bakteriler içinde tam tersi etki yaparak geçişlerine izin vermeyecektir. Bebek sahibi olmak isteyip de olamayan çiftler bu açıdan araştırılmaktadır.
Çünkü rahim ağzı darlığı söz konusu ise; spermler yumurta ile buluşamayacak ve gebelik gerçekleşemeyecektir. Kadına ait kısırlık sebebi rahim ağzı darlığından ileri geliyorsa; servikal faktör olarak isimlendirilmektedir. Böyle bir neden kısırlık ned

enleri arasında sayılabilir fakat çok yaygın değildir.

Servikal faktör ismi ile sınıflandırılan patolojik durumlar şöyledir;

  •  Rahim ağzı darlığı
  •  Rahim ağzı enfeksiyonu
  •  Rahim ağzında bulunan mukusta yapısal bozukluklar

 Bu nedenlerden biri veya birkaçı spermlerin yumurta ile buluşmasına engel olabilecektir.Rahim ağzı darlığı da gebe kalınamama sebepleri arasında yer almaktadır.

 Gebelik çok kapsamlı ve çok karmaşık bir durumdur. Günümüz şartlarında doğal yollardan gebe kalabilmek giderek zorlaşmaktadır. Kadın üremesi için zaten sayılı günler vardır, ayrıca anatomiye ait bozukluklar, yumurtlama düzensizlikleri, psikolojik faktörler ve rahim ağzı darlığı gibi sebepler kadının hamile kalmasını güçleştirmektedir.

Bazı kısırlık tedavileri nedenden kaynaklı daha kolay çözüme ulaşabilmektedir. Kadına ait kısırlık nedenlerinden birisi olan; rahim ağzı darlığında da sorunu ekarte etmek kolaydır. Çünkü aşılama yöntemi ile rahim içerisine direkt sperm örneği ulaştırılacak ve sperm zorlu yollardan geçerken sıkıntı yaşamamış olacaktır.

Rahim ağzı darlığı neden gelişir?
Kadın üreme sistemine ilişkin çok fazla detay vardır. Anlık psikolojik faktörler bile yumurtlamaya engel olabilecek ve belki uzun zaman kadının gebe kalmasını engelleyecektir. Oysaki erkeklere ait kısırlık nedenlerini saymak ve teşhis etmek daha kolaydır. Rahim ağzı darlığına etken olan birçok sebep olabilir. Bu sebeplerden dolayı servikal darlık ileri gelmişse sperm rahme ulaşamayacak ve kadın doğal yollardan gebe kalamayacaktır.

Bunda sebep olarak görülebilecek etkenler;

  •  LEEP işlemi
  • Daha önce geçirilmiş rahim ağzı ile alakalı cerrahi işlemler
  • Konizasyon işlemi
  •  Rahim ağzına ait problemlerden dolayı dondurma ve yakma işlemi uygulanmış kişilerinde kimi zaman rahim ağzı daralarak normal yollardan gebe kalma şansları düşmektedir. Bu iki işlem daha nadir görülen sebepler arasındadır.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.