6 aylık bebeğin beslenmesi nasıl olmalı ?

29.12.2016
596
A+
A-
6 aylık bebeğin beslenmesi nasıl olmalı ?

6 AYLIK BEBEĞİN BESLENMESİ

Ailenizin en küçük ferdi bütün sevimliliğiyle hayatınıza girdi. Uykusuz yorgun geçen vakitler güzel zamanlarla harmanlandı. Bazen bebeğinizin bir gülümsemesi tüm yorgunluğunuzu unutturdu. Bazen de bir beş dakika sakinlik istediniz.  Böylece yoğun geçen beş ayın sonunda sizi yeni bir heyecan daha bekliyor. BEBEĞİM BÜYÜYOR EK GIDALARA BAŞLIYORUZ. Özellikle yeni anneler için ek gıda oldukça endişe verici bir konu. Bebeğim ek gıdaya hazır mı? Sütüm azalır mı? Hangi gıdayı ne kadar vermeliyim? Hazırlarken nelere dikkat etmeliyim?

Yeni doğan bir bebek; 6. ayında doğum ağırlığının iki katına, bir yaşında ise üç katına çıkar. Bu nedenle bu dönemdeki günlük enerji ve besin ögeleri gereksinimleri de yaşamın diğer dönemlerine göre yüksektir. Bu dönemdeki beslenme, sadece ideal büyüme ve gelişme için değildir, yaşam boyu doğru beslenme alışkanlıklarının kazanılması ve erişkin dönemdeki sağlığın korunması açısından da önemlidir.

Bebeğin ek gıdaya başlaması için acele etmeyelim. Sindirim sistemi ek gıda için hazır değilse bağırsaklarında bulunan faydalı bakterilerin zarar görmesine neden oluruz. Bu da ileride beslenme açısından daha büyük problemler yaşanmasına neden olur. Ayrıca ek gıdalara geç başlamak da bebeğin ek gıdaları kabul etmesini engeller. Bebeğimiz beş ayın bitiminde ek gıdaları tadarak başlayacak yaklaşık altı ayın bitiminde de bir porsiyon ek gıda alır hale gelecek.

Ek gıdalara erken (6. aydan önce) başlamanın sakıncaları

 • Anne sütünün verimi ve hastalıklara karşı koruyucu etkisi azalır.
 • Çocuğun büyüme ve gelişmesi yönünden olumlu etkisi yoktur.
 • İlk aylarda dilin dışarı itme refleksi güçlüdür, çiğneme becerisi 5- 6. aylarda gelişir.
 • Baş kontrolü, gelişmemiştir, bebekler isteksizdirler.
 • Böbrek fonksiyonları yeterince gelişmemiştir.
 • Sindirim sistemindeki enzimler yeterince gelişmemiştir.
 • Alerjik hastalıkların artmasına neden olur.
 • Katı besinler boğulmalara neden olabilir ve zatürre ishal vb. hastalıklarda artışa neden olabilir.

Ek gıdalara geç başlamanın ( 6.aydan sonra) sakıncaları

 • Bebeğin artan gereksinmeleri karşılanamaz.
 • Büyüme ve gelişmesi yavaşlar.
 • Besin öğelerinin yetersiz alınması malnütrisyon, anemi gibi hastalıkların görülme riskini artırır.

EK GIDAYA GEÇİŞTE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki bebeğiniz hala tüm gereksinmelerini anne sütünden karşılayacak. Anne sütü öyle bir gıdadır ki hazırlamak ısıtmak gerekmez, sterildir. Bebeğinizin ihtiyaçlarına göredir. Eğer beş ay boyunca anne sütü verebilmişseniz bağışıklık sistemi güçlü, gelişimi güzel bir bebeğiniz var. Anne sütü bir şekilde verememiş olanlar da üzülmesin şimdi formül mamalar bebeğin ihtiyaç duyduğu besin öğelerini karşılamakta. Sonuç olarak ek gıdaya başlıyoruz ancak bebeğimiz yine temelde anne sütü veya formül mama alacak. Ek gıdaları tadacak şekilde bebeğimizin vereceği tepkileri gözleyerek hareket edeceğiz.

Hala bebeğimizi her istediğinde istediği kadar emziriyoruz;  anne sütü alıyorsa bebeğe günde 3 kez, almıyorsa 6 kez tamamlayıcı besin verilmelidir. Çalışan anneler sütlerini sağarak bebeklerinin bakımını üstlenen kişinin bebeği beslemesini sağlamalıdır.

 • Ek gıdayı tattıracağımız öğün bebeğin aç olmasına dikkat ediyoruz ki bebek ek gıdayı istekle tüketsin.
 • Kesinlikle biberon kullanmıyoruz. Damağında zedelenme olmaması için silikon uçlu yumuşak bir kaşık tercih ediyoruz.
 • Bebeğin kolay sindirebileceği gıdaları seçmeliyiz. Meyve suyu, meyve püresi, sebze püresi ve sebze çorbası, yoğurt, muhallebi başlayacağımız gıdalar.
 • Vereceğimiz gıdanın; uygun çeşitte, kaliteli, besleyici, temiz, taze olması gerekir. Mevsiminde meyve ve sebze tercih etmeliyiz.
 • Beslerken bebek oturur pozisyonda veya yaslanır şekilde yüzü bize dönük olmalı. Ek gıdayı kabul etmezse zorlamayıp o gün bırakıyoruz ertesi gün tekrar deniyoruz. Bu süreç biraz zorlayıcı ama bebeğimizin sağlıklı beslenme alışkanlıklarını bu dönemde kazandığını unutmayalım. Onu etkileyecek yorumlarda bulunmaktan kaçınalım.
 • Ek gıda konusunda yapılan yanlışlardan biri de gıdaları karıştırıp bulamaç haline getirerek yedirmek. Özellikle sevilmeyen sebzeler veya yoğurdun tatlandırılması son derece hatalı bir uygulama. Bebeğin mümkün oldukça gıdaları ayrı ayrı tadıp yemesini sağlamak gerek şimdi bu durum bizi uğraştıracak ama ilerde bebeğimiz her gıdayı severek tüketecek.
 • Ben diyetisyen olarak öncelikle sebze püresi ile başlanması görüşündeyim. Tatlı tada alışan bebekler sebze pürelerini tüketmekte direniyorlar.
 • Bebeğimize her yeni gıdayı tattırmak için üç gün beklememiz gerekiyor. Bu üç günde bebeğin gıdaya alerjisi olup olmadığını gözlemleyeceğiz. Tadacağı gıdaları üst süte verirsek herhangi bir alerji durumunda sorunun hangisinden kaynaklandığını tespit edemeyiz. Hem bebeğin üç gün aynı tadı almasıyla verdiği tepkiyi gözlemleyeceğiz ve o gıdayı özümsemesini sağlayacağız.

SEBZELER:

Kış için: Balkabağı, havuç, kış kabağı, patates, yer elması, semizotu, ıspanak, brokoli

Yaz için: Yeşil fasulye, bezelye, kabak, patates
MEYVELER:

Kış için: Elma, muz, armut

Yaz için: Şeftali, mor erik, nektarin

TAHILLAR: İrmik, Arpa, Yulaf, Pirinç

İÇECEKLER: kaynamış su, ıhlamur, rezene, papatya çayları (2-3 çay kaşığı kadar)

1 günde alınması önerilen besinler ve miktarları

5-6 öğün anne ya da devam sütü
(Bebeğiniz halen gerekli besinleri sütten alıyor. Zamanla süt miktarını ya da öğününü azaltın, katı gıdayı çoğaltın.)
 
3-9 çorba kaşığı tam tahıllı muhallebi  
(1-3 öğüne bölebilir yavaş yavaş tek bir öğünde toplayabilirsiniz.)
 
1/2 su bardağı meyve püresi
(2 tatlı kaşığı ile başlayın ve yavaş yavaş arttırın.)
     
3-5  çorba kaşığı sebze püresi 
( 2 tatlı kaşığı ile başlayın ve yavaş yavaş arttırın.)

 6 AYLIK BEBEKLER İÇİN ÖRNEK MENÜ

07.00 Anne sütü
 
09.00  Sebze püresi veya meyve suyu + anne sütü
 
11.00 Sebze püresi veya meyve suyu + anne sütü
 
15.00 Sebze püresi veya meyve suyu + anne sütü
 
19.30  Anne sütü
 
23.00 Anne sütü

Bu menü genel olarak hazırlanmış olup bebeğinize özel bir menüyü diyetisyenle birlikte planlayabilirsiniz.

MEYVE PÜRESİNİN HAZIRLANIŞI

Meyveleri yıkayıp sıcak suda 1 dakika kadar bekletiyoruz. Kabuklarını soyup cam rendede rendeliyoruz. Tülbentten geçirip 2 tatlı kaşığı kadar veriyoruz. Şeker pekmez ilave etmiyoruz.  Zamanla miktarı artırıyoruz. Yeni bir meyve denemek için 3 gün bekliyoruz. Hazır meyve suyu kullanmıyoruz. Portakal mandalina muz gibi gaz ve kabızlık yapabilecek meyve ve sebzeleri az veriyoruz ve ileriki haftalara bırakıyoruz.

SEBZE ÇORBA VE PÜRESİNİN HAZIRLANIŞI

Sebzeleri yıkayıp, soyuyoruz. 2 büyük çay bardağı kadar sıcak suyu tencereye koyup 40-45 dakika kadar ağzı kapalı pişiriyoruz. Düdüklü tencerede suyu azaltıp ve 10 dakika kadar pişiriyoruz. Ocaktan aldıktan sonra suyu ile birlikte çatalla ezip sulu püre kıvamında bebeğimize yediriyoruz. Önce tek sebze ile hazırlıyoruz. Daha sonra ikili üçlü karışımlarla çeşitlendirebilirsiniz. Her gün sebze çorbasını taze pişiriyoruz. Bebeklerin ağzının sıcaklığa yetişkinlere göre daha hassas olduğunu unutmamalıyız.

MUHALLEBİ HAZIRLANIŞI

1 çay bardağı içme suyunu cezveye alıyoruz. 2 tatlı kaşığı pirinç unu veya yulaf unu ekleyip yoğunlaşana kadar karıştırıyoruz. Altını kısarak beş dakika pişirip soğumaya alıyoruz. Ilıdığında içerisine pastörize günlük inek sütü veya keçi sütü ekliyoruz. Anne sütü veya formül mama da eklenebilir. Sıcaklığına dikkat ederek 2 tatlı kaşığı veriyoruz. Zamanla miktarını artırıyoruz. Alerjik reaksiyon verip vermediğini gözlemliyoruz.

YOĞURT HAZIRLANIŞI

1 litre günlük sütü tencereye alıp kaynatıyoruz. Kaynadıktan sonra altını kısıp  5-10 dakika daha kısık ateşte pişirmeye devam ediyoruz. Ocağın altını kapatıp ılımasını bekliyoruz. Sütün ısısını kontrol ediyoruz.  İçimizden ona kadar sayana dek serçe parmağımızı batırıp yakmaması önemli. Cam kabın içerisinde 2 tatlı kaşığı ev yoğurdu üzerine sütü azar azar döküp karıştırıyoruz. Kabımızın kapağını kapatıp üzerini temiz bezlerle sararak 6-7 saat kadar oda ısısında bekletiyoruz. 12 saat sonra yoğurt tüketime hazırdır. Üç günde bir yeni yoğurt mayalamamız daha sağlıklı olur.

BEBEĞE 1 YAŞINI DOLDURANA KADAR VERİLMEYECEK GIDALAR

►İnek sütü doğrudan içirmiyoruz ( muhallebi yaparken bir çay bardağı kullanılabilir).

►Bebekler için hazırlanacak gıdalara tuz, salça, baharat kullanmıyoruz.

►Bal alerji yapabileceği için vermiyoruz.

►Hazır ürünlerin(peynir, süt gibi) pastörize olmasına dikkat ediyoruz.

►Suyu kaynamış olarak veriyoruz.

►Yumurta beyazı, siyah çay, kuruyemiş, bakla

►Ayrıca ailede alerjik öyküsü bulunan gıdalara dikkat ediyoruz.

Diyetisyen Çiğdem Öteleş

Ek gıdaya hangi besinle başlamalıyım

Diyetisyen Çiğdem Öteleş
Diyetisyen Çiğdem Öteleş
1990 yılında Kırıkkale'de doğdu. 2012 yılında Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldu. Mesleğini aktif olarak sürdürmekte olan yazar, evli ve bir çocuk annesidir.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.