8-10 aylık bebekler için örnek beslenme listesi

14.05.2017
92
A+
A-
8-10 aylık bebekler için örnek beslenme listesi

Bebeğimiz artık tükettiği gıdalarla ilgili fikir sahibi başladı. İlk damak zevkinin temelleri atılıyor. Televizyon karşısında yemek yedirmemek, tükettiği gıdayı fark etmesi açısından önemlidir. Bebeğiniz de sizinle tüm sofralara oturmalı. Siz farkında olmasanız da sizin yediğiniz yemekleri inceleyecek ve onlara aşinalık kazanacak.

Bu dönem büyük bir örtüyü yemek masanızın altına serin. Havuç, patates gibi bazı gıdaları dört parmak boyunda haşlayıp bebeğinizin önüne bırakın. Kendisi dokunsun, besini hissetsin, el becerileri gelişsin. İlerde kendi başına yemek yiyebilmesi için, kaşığı onun kontrolüne bırakın. Silinebilir bir önlük kullanmak kumaş olanlara göre size kolaylık sağlayacaktır. Bebeğinizi asla mama sandalyesinde cam ve metal araç gereçlerle yalnız bırakmayın. Serbest bırakın ama kontrol sizde olsun.

Renkli tabak ve bardak kullanmak bebeğin dikkatini yemekten çok etraftaki objelere çekeceği için, sade renklerde ürünler kullanmanızı tavsiye ediyorum.

Bebeğinizin dişi çıkmış olmalı, öğünlerden sonra temiz bir tülbenti nemlendirerek bebeğinizin dilini ve dişini temizleyin. Ağız temizliğine özen göstermek, bebeğinizin sağlıklı dişlere sahip olmasını ve ilerde diş fırçalamayı alışkanlık haline getirmesini kolaylaştıracaktır.

YENİ GIDALARLA TANIŞIYORUZ

Kuru baklagiller: 8. aylardan sonra mercimek çorbaları şeklinde başlanıp; 9-12. aylarda verilebilecek olan nohut, fasulye gibi baklagiller, ilk başlandığında haşlanıp kabuğu ayrıldıktan sonra çorbalara, sebze pürelerine ezilmiş halde eklenerek denenir; daha sonra sade olarak verilebilir.

Tahıl çorbaları-tahıllar: Tarhana çorbası, yayla çorbası ve pirinç-bulgur eklenmiş sebze çorbaları, bebeğe 6. aydan itibaren verilir. Bu çorbalara alışan bebeğe 7.-8. aylarda mercimekli-kıymalı farklı karışımlar şeklinde zenginleştirilmiş çorbalar, daha koyu kıvamlarda verilebilir. Bebek ev yemeklerine ve taneli besinlere alıştığında ise tahıllar, az miktarlarla pilav-makarna şeklinde verilir.

ÖRNEK MENÜ

►07.00 Anne sütü

►09.00 1 kibrit kutusu tuzsuz peynir, 1 çay kaşığı pekmez, 1 dilim tam buğday ekmeği veya

►09.00 1 yumurta sarısı, 1 çay bardağı yoğurt, 1 dilim tam buğday ekmeği

►11.00 1 çay bardağı muhallebi, 1 meyve püresi

►13.00 1 çay bardağı kıymalı sebze yemeği veya

►13.00 1 köfte, 2 kaşık bulgur pilavı veya

►13.00 ezilmiş kuru fasulye yemeği, 1 çay bardağı yoğurt

►15.00 sebze püresi, 1 çay bardağı kefir

►17.00 anne sütü

►19.00 anne sütü

►22.00 anne sütü

Bu menü örnek olarak hazırlanmış olup, bebeğinize uygun beslenme programını diyetisyenle beraber hazırlayabilirsiniz.

Diyetisyen Çiğdem Öteleş

Diyetisyen Çiğdem Öteleş
Diyetisyen Çiğdem Öteleş
1990 yılında Kırıkkale'de doğdu. 2012 yılında Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldu. Mesleğini aktif olarak sürdürmekte olan yazar, evli ve bir çocuk annesidir.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.