9 haftalık hamileyim kalp atışı yok

15.03.2018
1.357
A+
A-
9 haftalık hamileyim kalp atışı yok

SORU : Merhaba hocam sata göre 9 haftalık hamileyim
Fakat geç yumurtlamadan dolayı geriden geliyor
6+2 günlük travajinal ultrasonda kalp atışı bebeğin duyulmadı kalp atışı en geç ne Zaman duyulur kalp atımı duran bebeğin büyümesi devam eder mi şimdiden teşekkürler.

CEVAP : Değerli okurum embrıo ve yolk sac izleniyor ise kalp atımları duyulması gerekir buna rağmen duyulmuyor ise intra uterin ölü gebelik kabul edilmeli eğer ilk defa ultrason yapılıyor ise yanlış değerlendirme yada ovulasyon günü yanlış hesaplama nedeni ile takip edilmesini tavsiye ediyorum ancak seri takiplerle bu durum görüldü ise gebelik kaybı olarak yorumlamak gerekir.

Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayene = 0222 231 08 25

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kemal HÜKMEN
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kemal HÜKMEN
1976 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi. 1976-1977 yılları arasında Hacettepe Tıp Fakültesi Anestezi Reanimasyon bölümünde asistanlık yaptı.Uzmanlığını 1981 - 1982 yılları arasında Zekai Tahir Burak Kadın Hastalıkları Hastanesinde almıştır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 40 YORUM
 1. Seda dedi ki:

  Ölü bebek beta hcgyi yükseltir mi?
  6 haftalık gebeyim.

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar
   Gebelik kesesi görüldükten sonra bakılan her beta hcg değeri kafa karışıklığına sebep olabilir
   Bebek ölü ise bu zaten bakılan ultrason ile anlaşılabilir
   Bu sebeple beta hcg değerine tekrardan bakmaya gerek yoktur

 2. Serah dedi ki:

  Merhaba 8+3 günlük hamileyim renkli dopplerde bebeğimin kalp atışlarının olmadığı hemen kürtaj olmamı söyledi doktorum sizce biraz daha beklemeliyim lütfen cevap verin aciil

  1. admin dedi ki:

   Merhabalar Serah hanım gebelik haftanız doğruysa son bir kez alttan ultrason ile baktıktan sonra beklemenin anlamı olmaz.

 3. nevergiveup dedi ki:

  Merhaba doktor bey.. ben 9 haftalık hamileyim. ancak ultrasonda 6 hafta 1 gün görünüyor. bebeğimin kalp atışı var ancak duyulmuyor. Vajinal ultrasonda kalp aıtşı görünüyor sadece. doktorum birkaç gün içinde kendiliğinden kalbi durur. anormal bir bebek dedi.. Alınmasını önerdi.. siz ne diyorsunuz

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.