Gebelikte yüz lekeleri konusunda önlemler

19.04.2016
42
A+
A-
Gebelikte yüz lekeleri konusunda önlemler

Hamileliğin sonlarına doğru anne adayının yüzünde gebelik lekeleri çıkabilir. Bu lekeler doğumdan sonraki birkaç ay içinde kendiliğinden kaybolur. Ancak yine de bu sorunun ortaya çıkmaması için birtakım önlemler almanız mümkün.

Hamilelik döneminde anne adaylarının yüzünde koyu renkli lekeler ortaya çıkabilir. Hamilelik döneminde ortaya çıkan bu lekeler, kadınların özellikle de esmer tenli olanların, yaklaşık %30’unu etkileyen bir sorun. Bu lekeler hamilelik sırasında kendiliğinden kaybolurlar. Ancak yine de ortaya çıkmalarını engellemek için bazı önlemler alabilirsiniz.

Genel bir sorun

Gebelik lekesi genel bir estetik sorunudur. Hamile kadınların yaklaşık %30’unu etkiler. Yüzde özellikle alında, şakaklarda elmacık kemiklerinde ve göz çevresinde koyu renkli lekelerin belirmesi olarak ortaya çıkar. Sorunun özellikle yüzün bu bölgelerinde çıkmasının sebebi koyu deri hücrelerinin  ( melanin üreten hücreler ) yüzün diğer bölgelerinde bulunan hücrelere göre daha duyarlı olmalarıdır. Lekeler belirgin ve değişik ölçülerdedir. Üst deriyi veya alt deriyi etkileyebilir. Bu gibi durumların büyük çoğunluğunda sorun doğumdan birkaç ay sonra kendiliğinden ortadan kaybolur.

Lekelerin nedenleri

Gebelik lekelerine sebebiyet veren faktörler iki başlık altında açıklanıyor. İşte bu nedenler:

1-Hormonlar

Gebelik lekesi hamileliğin sonucunda ortaya çıkan bir sorundur. Yüzde bulunan koyu deri hücreleri özellikle östrojen ve progesteron gibi hamilelik hormonlarına bağlı olarak harekete geçerler ve deriye koyu rengi veren melanini üretirler. Bu sorun genellikle  hamileliğin sonunda, son üç ayda ortaya çıkıyor.

2-Güneş ışınları

Yüzde koyu renkli lekelerin ortaya çıkmasına sebep olur .Güneş ışınları melanin üretimini harekete geçirir ve tene bronz bir görüntü verir. Ancak bu bronzluk iki hafta içinde kaybolur, gebelik lekeleriyse kalır ve 6-8 ay içinde kaybolur. Gebelik lekesinin olduğu bölgelerde melanin oldukça fazla miktarda bulunur.

Nasıl önlenebilir ?

Tam korumalı veya güneş ışınlarına karşı yüksek korumalı kremlerden kullanmalısınız. Koyu renkli lekeler en çok güneş ışınlarına maruz kalan bölgelerde ortaya çıkarlar. Gebelik lekeleri ortaya çıkmış olsa da lekelerin daha da kötüleşmemesi için koruyucu kremleri kullanmaya devam edin. Lekeler genellikle doğumdan sonraki 6-8 ay içerisinde kendiliğinden kaybolurlar. Ancak güneşe çıkıldığında lekeler yeniden ortaya çıkabilirler, hamilelikten 1-2 yıl sonra bile. Melaninin yeniden ortaya çıkmasını engellemek için güneş ışınlarını filtre edici özelliği bulunan kremleri kullanmayı alışkanlık haline getirmeniz faydalı olacaktır.     

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.