reklam-alani
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Adet düzensizliği hamile kalmayı engeller mi?

Adet düzensizliği hamile kalmayı engeller mi?

ADET DÜZENSİZLİĞİ HAMİLE KALMAYI ENGELLER Mİ?

Adet düzensizliği gebe kalmayı engelleyen olumsuzluklar arasında yer almaktadır. Adet döneminden önceki 4.
ve 5. Günlerde yumurtalar döllenmek amacı ile hazır halde bekler. Döllenme gerçekleşmemiş ise döllenme için hazır bekleyen yumurtalar kanama ile beraber dışarı atılır. Dolayısıyla gebe kalabilmek için bu 4 – 5 günlük süreç oldukça önemlidir. Bu nedenle de adet düzensizliği gebe kalmaya engel teşkil ediyor.

Adet gecikmeleri

Doğurganlık sürecinde adet gecikmelerine oldukça çok rastlanır. Cinsel hayatı düzenli olan ve hiçbir korunma yöntemi kullanmayan kadınlarda adet gecikmeleri gebelik nedeni ile ortaya çıkabilir.
Adet gecikmesinin bir diğer sebebi ise yumurtlama ile alakalı ortaya çıkan bozukluklardır. Yumurtlamanın gerçekleşmemesi ile adet düzensizlikleri ortaya çıkabilir. Adet kanamaları düzenli olmasına rağmen adet gecikmelerine neden olarak stres, yer ve mevsim farklılıkları gibi faktörler sayılabilir.
Kadınlarda yılda bir defa ortaya çıkan adet gecikmeleri normal olarak kabul edilmektedir. Fakat adet gecikmesi sürekli tekrarlıyor ise detaylı inceleme ile gecikmenin neden kaynaklandığı araştırılmalıdır. Bu tür vakalarda hormon testleri ile problemin neden ortaya çıktığı tespit edilebilir.

Kadınlar neden adet görür?

 Kadının rahmi yumurtlama ile beraber gelecek bir bebek için hazırlık yapmaya başlar. Rahim duvarları kalınlaşarak oluşabilecek embriyo için zemin hazırlar. Bu hazırlık süreci kadının bedeninde salgılanan hormonların yardımı ile gerçekleşmektedir.
Yumurtlama döneminde eğer cinsel beraberlik yaşanmamışsa ya da doğum kontrol yöntemleri ile korunma uygulanıyorsa gebelik oluşmayınca kalınlaşan ve bebeğin gelişmesi için hazırlanan rahim içindeki tabaka yani endometrium adet kanaması ile beraber dökülerek dışarı atılır. Devamında tabaka tekrar kalınlaşmaya başlayarak yeni bir bebek için hazırlanır. Bu döngü menopoz dönemine kadar her ay bu şekilde devam eder.

Adet düzensizlikleri neden olur?

 Her kadında hormonal sistemi çalıştıran mekanizma beyinde başlar. Yumurtalık hormonları salgılanarak rahim duvarı kalınlaşır. Beyinde gerçekleşen bu işlemi başlatan mekanizmada oluşabilecek her türlü sorun kadını etkileyerek adet düzensizliklerine yol açabilir.
Hormonal sorunlar, polistik over sendromu, yumurtalıklarda oluşum gösteren ufak kistler, yumurtlama ile alakalı problemler yumurtlamanın gerçekleşmemesi adet düzensizliklerine neden olmaktadır.

Bu Haber 8.704 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 18.04.2013 Per 12 : 18

YORUM YAZ

Henüz yorum yapılmamış.