Adet düzensizliği hamile kalmayı engeller mi?

17.02.2013
25
A+
A-
Adet düzensizliği hamile kalmayı engeller mi?

 

Adet düzensizliği hamile kalmayı olumsuz etkileyen faktörler arsında yer almaktadır. Çünkü adet döneminden yaklaşık 5 gün evvel kadında bulunan yumurtalar döllenmek için hazır hale gelir. Döllenmenin gerçekleşmemesi ile birlikte yumurtalar adet kanaması ile dışarı atılır.

GECİKMELER

Doğurganlık çağında adet düzensizlikleri kadınların sıkça karşılaştığı sorunlardandır. Düzenli cinsel hayatı olan ve hiçbir kontrol yöntemi kullanmayan kadınlarda adet gecikme nedeni büyük ihtimalle gebeliktir.

Adet gecikmesinde diğer bir ihtimal ise, adet döngüsünde yumurtlamamanın gerçekleşmemesidir. Yumurtlamamanın olmaması ile beraber adet düzensizliği ortaya çıkmaktadır. Adet düzensizliği yaşamayan bir kadında aniden ortaya çıkan gecikmeler stres ve iklim değişiklikleri gibi birçok nedene bağlı olarak gerçekleşebilir.

Kadınlarda yılda birkaç kez adet gecikmesi görülmesi normal kabul edilen bir durumdur ve endişe etmeye gerek yoktur. Ancak adet gecikmesi sürekli tekrarlıyor ise detaylı inceleme yapılması uygun görülür.

ADET GÖRMENİN TEMELİNİ OLUŞTURAN SEBEP NEDİR?

Rahim her yeni bir ayda yumurtlama ile gerçekleşecek bir bebeğe hazırlık yapar. Rahim duvarları kalınlaşır, oluşabilecek embriyo barınması için zemin hazırlar. Bu hazırlık hormon salgılarının etkileri ile gerçekleşir.

Yumurtlama döneminde şayet gebelik sağlanamamış ise embriyonun barınması için hazırlanan rahim iç tabakası adet kanaması ile beraber dökülerek dışarı atılır. Bu hazırlık her ay menopoz dönemine gelinceye kadar devam eder.

ADET DÜZENSİZLİKLERİ NEDEN KAYNAKLANIR?

Bütün kadınlarda hormonal sistemi kontrol eden mekanizma beyinde başlar. Yumurtalıklar için gerekli hormonlar salgılanır ve rahim duvarı kalınlaşır. Beyinde başlayan mekanizmanın bozulması (stres, yorgunluk, ruhsal problemler) adet düzensizliklerine neden olarak gebe kalmaya engel olabilir.

 

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.