Adet Düzensizliği

02.02.2013
16
A+
A-
Adet Düzensizliği


ADET DÜZENSİZLİĞİ

Adetin normal olması için belirli şartlar vardır;

  •      Beyinin yumurtalıkları uyarması,
  •      Estrojen ve sonrasında progesteron hormonunun bu uyarı sonucu salgılanmaya başlaması,
  •     Kanama için anormal olmayan bir rahim
  •     Sağlıklı psikoloji…

Sağlıklı insanlar ortalama 21–35 gün arasında adet görürler. Ve bu kanamalar 4–7 gün sürmektedir. Bu kanama 80 ml. den daha fazla olursa normal kabul görmemektedir.

Eğer adet döngüsü 21 günden kısa veya 35 günden fazlaysa bu sizde yumurtlamanın gerçekleşmediği anlamına gelebilir.Bu konuda kadın doğum uzmanına başvurarak jinekolojik muayene olmanız ve sorunun çözümüne yönelik tedavi olmanız gerekir.

ilk-adet-gorme-yasiİlk adet görme yaşı kızlarda 12–13 yaşlarıdır.Eğer bir kız 15-16 yaşına gelmesine rağmen hiç adet görmemişse bu konuda bir kadın doğum uzmanına başvurup, bunun nedenlerinin araştırılması gerekir. Bu kanama sonrasında çocukluktan ergenliğe geçilmiş olunur.  Başlayan adet kanamaları henüz düzene girmemiş olabilir adet süresi arasında uzun zaman geçmiş ya da ayda iki kez kanama yaşanılabilinmektedir. Çoğu kez bu durum normal kabul edilse de bazı durumlarda doktor ilaç önerebilmektedir.

Adet düzensizlikleri; beklenen günden önce olması, aşırı yoğun olması, gecikmesi ve kısa sürmesi gibi gözlemlenebilir.

adet-hesaplamaVücutta adet görme düzeni doğurganlı etkilemektedir. Düzenli olarak adet görmeyen ve doğurganlık yaşına ulaşmış kadınlarda bu durum çeşitli sebeplerde kaynaklanabilmektedir. Psikolojik etmenler olabileceği gibi bu etmenlerin ya da diğer etmenlerin fizyolojiyi değiştirmesi mümkün olmaktadır. Örneğin yumurtalıklarda bulunan kistler, miyomlar bu döngüyü bozmaktadır.

Menopoz dönemi: bu dönemde hastada kanama beklenmemektedir. Menopoza girme döneminde kanama süreleri uzamış kısalmış ya da ara kanamalar yaşanmış olabilir. Fakat menopoza girmiş ve kanaması tamamen sonlanmış kişilerde beklenmedik kanamalar normal değildir. Kişi bir kadın doğumcuya başvurmalı ve sebebi mutlaka araştırılmalıdır. İhmal edilen durumlarda kanama yoğunluğuna bağlı olarak kan değerlerinin düşmesi ve aşırı kan kaybedişi sonucunda koma hali gözlemlenebilir. Ancak zamanında müdahale olursa kanser olan hastalarda erken teşhis için fayda sağlayacaktır. ( bu oran % 10–15 dir). Kadın kanama esnasında kuruma gittiği zaman kürtaj (parça alımı) yapılacak yüksek ihtimalle kanama sonlanacaktır. Çeşitli ilaçlarla da bu durumların önüne geçilmektedir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.