Adet düzensizliklerinin zararları nelerdir

12.02.2013
137
A+
A-
Adet düzensizliklerinin zararları nelerdir

Kişilerde özellikle adet düzensizlikleri pek çok nedenden dolayı kaynaklanmaktadır. Bazen adet düzensizlikleri kişilerde zararlı problemlere neden olmaktadır. Örneğin; aşırı kilo alımları, depresyona girme, aşırı zayıflık, stres ve ilaç alımlarından meydana gelen sebeplerden bazen zararsız adet düzensizlikleri de olabilmektedir. Ancak bu durumlara bağlı olarak genellikle stres ve kilo adet düzensizliklerine yol açtığı gibi hastalara da zarar vermektedir.

Çoğunlukla adet düzensizliklerinin diğer nedenleri ise miyomlar, polipler, hormon el bozukluklar
ve yumurtlama bozuklukları mevcut ise bunlarda kadına zarar verebilmektedir. Ancak bu problemlerin ortadan kaldırılması için ilaç yâda ameliyat tedavileri gerektirmektedir. Bu sorunlarda erken teşhis oldukça önemli olmaktadır. Çünkü  adet düzensizliklerine sebep olan miyomlar eğer erken teşhis edilmez ise büyümesi halinde kadına ileride daha büyük zararlar vermektedir.

Rahimde meydana gelen pek çok hastalık adet düzensizliklerine neden olmaktadır. Adet düzensizlikleri olan
kadınların bazılarında yumurtlamalarında düzensizlikler olmaktadır. Bu nedenle bu kadınlarda gebeliği engeller yâda geciktiren etkiler göstermektedir. Genel olarak sık rastlanılan adet düzensizlik durumları zarar verdiği gibi çoğu zamanda zararlı olmamaktadır. Çünkü bazı kişilerde adet düzensizlikleri gayet
normal bir durumdur. Örnek verecek olursak özellikle küçük yaşlarda ilk defa adet gören genç kızlarda adet düzensizlikleri gayet normal olmaktadır.

 Çünkü bu yaşlarda hormonlar daha farklı çalışır bu nedenle de ilk adetten sonra ikinci adet günü uzayabilir.
Genellikle emziren annelerin korunmak için tercih ettikleri koruma iğneleri de adet düzensizliklerine neden olabilmektedir. Ancak her adet kanamasının düzensizliğinin kendine göre sebebi ve mutlaka tedavi seçenekleri mevcut olmaktadır. Adet düzensizliğinin oluşmasının en büyük sebebi ise kadında mevcut
olan tiroit bezinin eksik yâda fazla olması da düzensiz adet kanamalarına nedenolmaktadır.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.