Adet Gecikmesi ( regl gecikmesi )

05.02.2013
29
A+
A-
Adet Gecikmesi ( regl gecikmesi )

ADET GECİKMESİ NEDİR?

Adet düzeninde 1 – 2 günlük gecikme normal kabul edilirken, daha fazla gecikmelerde gebelik şüphesi yoksa hormonal
problemler incelenmelidir. Kadınlarda en fazla endişe uyandıran durumlardan bir tanesi de adet gecikmeleridir. Adeti normal seyreden bir kadında adet döngüsü fizyolojik olarak 21 – 35 gün arasında değişim gösterir.

Adet döngüsünün 35 günden fazla sürmesi sonucu adet gecikmesi söz konusu olabilir. Adetlerin 2 – 3 gün gecikmesi problem
olarak algılanmamalıdır. Yıl boyunca birkaç defa adet gecikmesi bir sorun oluşturmaz. Fakat düzensizlik 3 aydan fazla sürmüş ise inceleme yapılmasında yarar vardır.

ADET GECİKMESİNİN SEBEPLERİ

Eğer gebe kalınmak istenmiyorsa adet gecikmesi oldukça stresli bir sürece dönüşebilir. Ayrıca gecikmiş her adet dönemi gebelik olarak düşünülmemelidir. Birçok nedene bağlı olarak adet gecikmesi yaşanabilir.

adet-gecikmesi-stresStres: stres insan yaşamında birçok şeyi etkilediği gibi adet düzenini de olumsuz etkilemektedir. Aşırı stres GnRH olarak adlandırılan cinsiyet hormonunun düzeyi azalır. Hormon seviyesinin azalması yumurtlamama ya da adet görmemeye yol açar. Bu nedenle stresi azaltıcı yollara başvurmakta yarar vardır.

Hastalık: Kişinin yaşadığı ani hastalıklar ya da çok uzun zaman süren hastalıklar adet gecikmesine yol açabilir. Hastalık tamamen düzeldikten sonra adette düzene girmektedir.

Aşırı kilo:Aşırı kilo hormonal dengeyi bozarak siklusu değiştirebilir veya tamamen engelleyebilir. Bazı kadınlar kilo verdiği zaman adet döngüleri de kendiliğinden düzene girmektedir.

Aşırı zayıf olmak: Vücutta yeteri kadar yağ yok ise, adet gecikmeleri olabilir ya da hiç olmayabilir. Bu olaya amenore olarak adlandırılır.

Kullanılan ilaçlar:ilaç kullanımı adetin gecikmesine ya da tamamen durmasına yol açabilir. Bu nedenle başvurulacak doktora kullanılan ilaçlar hakkında bilgi vermek gerekir. Ayrıca ilaç değişimleri de adet gecikmesine neden olabilir.

Menopoz:Menopoz dönemi yumurtlamanın tamamen bittiği bir dönemdir. Bu dönemdekadınlar artık adetten tamamen kesilir.

Polistik Over Hastalığı adet gecikmelerinde en sık görülen sorunlardandır. Polistik over hastalarında yıllık adet sayısı azalır ya da hiç adet görülmemeye başlanır.

Polistik over hormon seviyesinde düzensizlik yaratarak yumurtlamanın olmamasına neden olmaktadır. Bu durum ise, yumurtlama sayesinde salgılanması geren progesteron hormonunun olmaması nedeni ile kadının siklus düzeninin bozulmasına sebep olmaktadır.

Polistik over hastalığında yumurtlamanın ve progesteron hormon üretiminin olmaması kadının adet dönemini algılayamamasına
yol açar. Adet günü yaklaştığında hemen her kadında bazı belirtiler ortaya çıkar ve kadın adetinin yaklaştığını hisseder. Yine birçok kadın adetin başlaması ile beraber kasıklarda basınç, karın ağrısı şeklinde bazı belirtilere maruz kalır. Polistik over hastalarının çoğu bu belirtileri yaşamaz.

ADET GECİKMESİNİN TEDAVİSİ

Adet gecikmesi gibi problem yaşayan kadınlar farklı doğum kontrol hapları ya da progesteron tedavisine tabii tutulabilirler. Ancak endometrial kanser tehlikesi olan kadınların tedavi olmadan evvel endometrial biyopsi olmaları gerekir.Endometrial biyopsi anesteziye ihtiyaç duyulmadan gerçekleştirilen bir uygulamadır.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.