40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Adet geciktirici ilaçlar ( haplar )

Adet geciktirici ilaçlar ( haplar )

Adet günlerinin geciktirilmesi için kullanılan ilaçlar daha çok kadınların tatile gidip denize girmek, spor faaliyetlerinde bulunmak ya da hacca giderken tercih ettikleri ilaçlardır. Kesinlikle doktor önermediği takdirde kullanılmaması gereken hormon el ilaçlardır. Özellikle âdetin gecikmesi için kullanılan ilacın içersinde progesteron bulunan hormon el ilaçlardır. Bu hapların dışında verilen doğum kontrol hapları da bazı hastalarda âdetin gecikmesi için kullanılmaktadır.
Her kadının bünyesinin farklı olması sebebi ile adet gecikmesinde kullanılacak ilacın hangi hastaya uygun olduğuna doktor karar vermelidir.

 Kadın eğer bu ilacı doktora sormadan kullanır ise âdetin geciktirilmesi yerine istenmediği zaman adet olmanıza sebep olabilmektedir. Ayrıca düzenli adet olan kadında adet düzensizliklerine neden olabilmektedir. Genellikle adet geciktirici ilaçlar progesteron ilaçları kişinin âdetinin başlamasına 3–5 gün kala alınmaya başlanır ve ilaç alımı devam ettikçe kişinin âdetinde gecikmeler başlar. Bu adet gecikmeleri 10 ila 15 gün arasında olur ama daha fazlada uzayabilir. Ancak bu ilaç alımlarında bir ay gecikmeler pek mümkün olmamaktadır ve kişide adet kanamaları başlayabilir. Genel olarak bu ilacın kullanımı bırakıldığı zaman 3-5 gün içersinde tekrar adet kanamaları başlamaktadır.

Diğer adet geciktiren unsurda doğum kontrol hapları olmaktadır. Düzenli olarak doğum kontrol hapı içen kadın bir kutu içtikten sonra hiç ara vermeden ikinci kutuyu kullanmaya devam ederse adet kanamaları mevcut olmaz. Ayrıca doğum kontrol hapı kullanımı kesildiği zaman kadın tekrar adet olmaya başlar. Yinede doğum kontrol hapı doktor muayenesi yapılmadan ve önerilmeden kesinlikle kullanılmamalıdır. Özellikle bu yöntem 21 tabletlik doğum kontrol hapları için geçerlidir.28 günlük olan doğum kontrol hapları için olmaz ancak son 7 tablet alınmadan yeni kutuya geçilmelidir.

Bu Haber 13.904 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 07.02.2013 Per 11 : 7

YORUM YAZ

Henüz yorum yapılmamış.